Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Төрағасының 2014 жылғы 24 қазандағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 4 қарашада № 9851 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының м.а. 2017 жылғы 15 мамырдағы № 95-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының м.а. 15.05.2017 № 95-НҚ бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 3-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және 29-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 3 қазандағы № 43 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ереженің (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9783 болып тіркелген) 16-тармағына және 21-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақмола облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақтөбе облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Атырау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;

Об утверждении положений территориальных подразделений Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2014 года № 9851. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 15 мая 2017 года № 95-ОД.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 15.05.2017 № 95-ОД.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 3 и подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", пунктом 16 и подпунктом 5) пункта 21 Положения о Комитете по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 октября 2014 года № 43 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9783), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Акмолинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Актюбинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Алматинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Атырауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Восточно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Жамбыл облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Батыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қарағанды облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қостанай облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қызылорда облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Павлодар облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Маңғыстау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Астана қаласының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;

6) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Жамбылской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Западно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Карагандинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Костанайской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Кызылординской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Павлодарской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Мангистауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Северо-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Южно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей города Астаны Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 15 к настоящему приказу;

16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы қаласының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Заң қызметі басқармасы (Е.Б. Жамбылов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің облыстар, Астана мен Алматы қалалары, көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменттері осы бұйрықтан туындайтын тиісті шараларды қабылдасын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Ә.Мәтішев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақмола облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақмола облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

16) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей города Алматы Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Положение о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей на транспорте Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" согласно приложению 17 к настоящему приказу.
2. Управлению юридической службы Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Джамбулов Э.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Департаментам по защите прав потребителей областей, городов Астаны и Алматы, на транспорте Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан принять соответствующие меры, вытекающие из настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
А. Матишев
Приложение 1
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение
о республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Акмолинской
области Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Акмолинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Егер Департаментке уәкілеттік берілсе, азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан және Комитет атынан түседі.
5. Егер Департаментке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы ретінде шығуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 020000, Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, Кенесары көшесі,14-А.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақмола облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Департаментке мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті іске асыру құқығы берілген болса, онда мұндай қызметтен түскен табыс мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің міндеттері:
1) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік органдардың тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету бойынша қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;

2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если оно уполномочено на это.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 020000, Республика Казахстан, Акмолинская область, город Кокшетау, ул. Кенесары 14-А.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Акмолинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного органа.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) обеспечение реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории области;
2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

3) өз құзыретінің шегінде Департаментке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Департаменттің функциялары:
1) мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен, үкіметтік емес ұйымдармен, тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерімен реттелетін саладағы мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
2) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) реттелетін саладағы мемлекеттік және өзге де бағдарламалардың, жобалардың, стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының реттелетін саладағы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
5) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
6) мемлекеттік органдар қабылдаған реттелетін саладағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын актілердің күшін жою, өзгерту, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізу;
7) инфекциялық аурудан еркін немесе инфекциялық аурудың таралу деңгейі төмен аумақты немесе оның бөлігін айқындау бойынша ұсыныстар беру;
8) құзыретіне сәйкес біліктілік санаттарын бере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі мамандар үшін біліктілік емтихандарын өткізу;
9) үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық және паразиттік аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізуді талап ету;
10) реттелетін саладағы, бюджетті жоспарлау және орындау, бухгалтерлік есеп және мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша республикалық және өңірлік семинарларды, ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
11) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік кәсіпорындардың бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындау;
12) инфекциялық және паразиттік ауруларды эпидемиологиялық бақылауды жүргізу;
13) шектеу іс-шараларын, оның ішінде жекелеген объектілерде карантин белгілеу;
14) тексерулердің, бақылаудың өзге нысандарының және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерінің негізінде санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды беру;
15) құзыретінің шегінде Комитет Департаментінің аумақтық басқармаларының қызметін жалпы ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау;
16) өз құзыретінің шегінде тиісті аумақта бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;

3) осуществление иных задач, возложенных на Департамент, в пределах своей компетенции.
14. Функции Департамента:
1) взаимодействие с государственными органами, с физическими и юридическими лицами, неправительственными организациями, общественными объединениями потребителей по вопросам в регулируемой сфере;
2) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
3) обеспечение реализации государственных и иных программ, проектов, стратегических планов в регулируемой сфере;
4) внесение предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
5) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам защиты прав потребителей и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) внесение предложений об отмене, изменении принятых государственными органами актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан в регулируемой сфере, а также приведении их в соответствие с законодательством Республики Казахстан;
7) представление предложений по определению территории или ее части, свободной от инфекционных заболеваний или с низким уровнем распространенности инфекционных заболеваний;
8) проведение квалификационных экзаменов для специалистов санитарно-эпидемиологического профиля с присвоением квалификационных категорий согласно компетенции;
9) требование проведения обязательной вакцинации населения, профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний;
10) участие в организации и проведении республиканских и региональных семинаров, научно-практических конференций по вопросам в регулируемой сфере, планирования и исполнения бюджета, бухгалтерского учета и государственных закупок;
11) определение обязательных объемов работ (услуг) подведомственных государственных предприятий, финансируемых из бюджета;
12) проведение эпидемиологического контроля за инфекционными и паразитарными заболеваниями;
13) установление ограничительных мероприятий, в том числе карантина на отдельных объектах;
14) выдача на основании результатов проверок, иных форм контроля и санитарно-эпидемиологической экспертизы, санитарно-эпидемиологических заключений;
15) общая организация, координация и контроль деятельности территориальных управлений Департамента Комитета в пределах компетенции;
16) осуществление контроля и надзора на соответствующей территории в пределах своей компетенции;

17) тиісті деректер банкін қалыптастыра отырып, тұрғындардың денсаулығы мен қоршаған ортаға санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг, есепке алу және статистика жүргізу;
18) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сараптама объектісінің қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына әсерін бағалауды зерделеу үшін қажетті материалдарды сұрату, сондай-ақ осы өнімнің құнына өтемақы төлемей, оны жүргізу үшін қажетті көлемнен аспайтын және жеткілікті көлемдерде өнімдердің сынамаларын алу және үлгілерін іріктеу;
19) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке, лауазымды, заңды тұлғаларды тұтынушылардың құқықтарын қорғау органдарына шақыру;
20) балалар тамағы өнімдерін, тағамға тағамдық және биологиялық белсенді қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететін химиялық заттарды, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін қолдануды тоқтата тұру немесе қолдануға тыйым салу;
21) өз құзыретінің шегінде реттелетін салада мемлекеттік қызметтер көрсету;
22) өз құзыретінің шегінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың бұзылуына тексеру жүргізу;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасымен ведомствоға жүктелген өзге де функциялар мен бағыттарды жүзеге асыру.
15. Департаменттің құқықтары мен міндеттері:
1) тиісті аумақтағы мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарынан, обаға қарсы күрес және дезинфекция станцияларынан реттелетін саладағы мәселелер бойынша ақпаратты сұрату және алу;
2) реттелетін саладағы жергілікті атқарушы органдардың жұмысын үйлестіру;
3) жеке және заңды тұлғалар тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы органдардың лауазымды адамдары берген заңды талаптарды немесе ұйғарымдарды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгіну;
4) реттелетін саладағы аумақтық бөлімшелер мен ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға өз құзыретінің шегінде консультациялық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
5) реттелетін саладағы мәселелер бойынша білімді насихаттау;
6) өз құзыретінің шегінде консультативтік-кеңесші және сараптау комиссияларын құру;
7) қаржылық есептілікті құрастыру және бухгалтерлік есепті жүргізу;

17) проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга за состоянием здоровья населения и окружающей среды с формированием соответствующего банка данных, ведение учета и статистики;
18) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы запрос материалов, необходимых для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также снятие проб и отбор образцов продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции;
19) вызов в органы по защите прав потребителей физических, должностных, юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
20) приостановление или запрещение применения продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
21) оказание государственных услуг в регулируемой сфере в пределах своей компетенции;
22) проведение расследований нарушений законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в пределах своей компетенции;
23) осуществление иных функций и направлений, возложенных на ведомство законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности Департамента:
1) запрашивать и получать от государственных органов, физических и юридических лиц, в том числе от Центров санитарно-эпидемиологической экспертизы, противочумных и дезинфекционных станций на соответствующей территории информацию по вопросам в регулируемой сфере;
2) координировать работу местных исполнительных органов в регулируемой сфере;
3) координировать работу территориальных органов и организаций по вопросам основной деятельности, планирования и исполнения республиканского бюджета;
3) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами органов в сфере защиты прав потребителей;
4) организовывать оказание консультативной помощи территориальным подразделениям и организациям в регулируемой сфере, физическим и юридическим лицам в пределах своей компетенции;
5) пропагандировать знания по вопросам в регулируемой сфере;
6) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
7) вести бухгалтерский учет и формировать финансовую отчетность;

8) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жағдайларды қоспағанда, өзінің өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
9) реттелетін саладағы Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданылуына талдау жүргізу;
10) заңнамада белгіленген тәртіппен басқа ұйымдардан мамандарды тексеру және сараптама жүргізуге тарту;
11) электрондық ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес оларға жеке және заңды тұлғалардың қолжетімділігін ұйымдастыру;
12) жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен реттелетін саладағы қызметтің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған меморандумдар (келісімдер) жасасу;
13) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментті басқаруды Департаменке жүктелген міндеттерді орындауға және өзінің функцияларын жүзеге асыруға жеке жауапты болатын Департаменттің Басшысы жүзеге асырады.
17. Департаменттің Басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен лауазымына тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Департамент Басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен лауазымына тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент Басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
Департаменттің қызметкерлерін;
Комитет төрағасының келісімі бойынша Департаменттің аудандық (қалалық) басқармаларының басшыларын және басшыларының орынбасарларын;
Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының ұсынысы бойынша Департаменттің аудандық (қалалық) басқармаларының қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Департамент қызметкерлерін, сондай-ақ Департаменттің аудандық (қалалық) басқармаларының басшыларын, басшыларын орынбасарларын және қызметкерлерін көтермелеу, іссапарға жіберу, еңбек демалыстарын беру, материалдық көмек көрсету, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзі тағайындайтын Департаменттің қызметкерлеріне, сондай-ақ Департаменттің аудандық (қалалық) басқармаларының басшыларына, басшыларының орынбасарларына және қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;

8) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом, тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
9) проводить анализ применения законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
10) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций в установленном законодательством порядке;
11) создавать и обеспечивать функционирование электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей, организовывать доступ к ним физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации;
12) заключать меморандумы (соглашения) с руководителями местных исполнительных органов, направленные на достижение конечных результатов деятельности в регулируемой сфере;
13) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется Руководителем Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Департамента назначается на должность и освобождается от должности в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Департамента:
1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей:
сотрудников Департамента;
руководителей и заместителей руководителей районных (городских) управлений Департамента по согласованию с Председателем Комитета;
сотрудников районных (городских) управлений Департамента по представлению руководителей районных (городских) управлений Департамента;
2) в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан решает вопросы поощрения, командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамента, а также руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, налагает дисциплинарные взыскания на назначаемых им сотрудников Департамента, а также руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента;

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақтөбе облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақтөбе облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Актюбинской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Актюбинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 3-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Алматинской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Алматинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 4-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Атырау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Атырау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Атырауской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Атырауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 5-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Шығыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Восточно-Казахстанской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Восточно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 6-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Жамбыл облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Жамбыл облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Жамбылской
области Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Жамбылской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 7-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Батыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Батыс Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Западно-Казахстанской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Западно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 8-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қарағанды облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қарағанды облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 8
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Карагандинской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Карагандинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 9-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қостанай облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қостанай облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Костанайской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Костанайской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 10-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қызылорда облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Қызылорда облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 10
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Кызылординской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Кызылординской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 11-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Павлодар облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Павлодар облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение
о республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Павлодарской
области Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Павлодарской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 12-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Маңғыстау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Маңғыстау облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 12
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Мангистауской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Мангистауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 13-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 13
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Северо-Казахстанской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Северо-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 14-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 14
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей Южно-Казахстанской
области Комитета по защите прав потребителей Министерства
национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Южно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).

4) Департамент қызметкерлерінің, Департаменттің аудандық (қалалық) басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Департаменттің мүлкi
20. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қосқанда) есебінен қалыптасады.
22. Департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау
комитеті төрағасының
2014 жылғы 24 қазандағы
№ 7 бұйрығына 15-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Астана қаласы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Астана қаласы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.

4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников районных (городских) управлений Департамента, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента
20. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 15
приказу Председателя Комитета
по защите прав потребителей
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 октября 2014 года № 7
Положение о
республиканском государственном учреждении
"Департамент по защите прав потребителей города Астаны
Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Астаны Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.

2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарда шоттары болады.
4. Егер Департаментке уәкілеттік берілсе, азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан және Комитет атынан түседі.
5. Егер Департаментке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы ретінде шығуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Желтоқсан көшесі, 46.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Астана қаласы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Департаментке мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті іске асыру құқығы берілген болса, онда мұндай қызметтен түскен табыс мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің міндеттері:
1) Астана қаласының аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік органдардың тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруын қамтамасыз ету бойынша қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;

2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если оно уполномочено на это.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 010000, Республика Казахстан, город Астана, район "Сарыарка", улица Желтоксан 46.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Астаны Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного органа.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) обеспечение реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории города Астана;
2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

3) өз құзыретінің шегінде Департаментке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Департаменттің функциялары:
1) мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен, үкіметтік емес ұйымдармен реттелетін саладағы мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
2) тексерулердің, бақылаудың өзге нысандарының және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерінің негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды беру;
3) халықтың кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалануы мен қолдануына арналған өнімді әкелуге, өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу;
4) адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті деп танылған жағдайда шикізаттың, өнімнің, химиялық заттардың, технологиялық жабдықтардың, тетіктердің, процестердің, құрал-саймандардың жаңа түрлерін өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу;
5) йодталмаған тұзды өткізуге тыйым салу;
6) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның қызметін немесе қызметінің жекелеген түрлерін тоқтата тұру;
7) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
8) реттелетін саладағы мемлекеттік және өзге де бағдарламалардың, жобалардың, стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
9) тамақ өнімдерін өткізу сатысында олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
10) өз құзыретінің шегінде тағамнан уланулар, инфекциялық, паразиттік және басқа да аурулар кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
11) тиісті аумақты инфекциялық, паразиттік аурулардың әкелінуі мен таралуынан санитариялық қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
12) өз құзыретінің шегінде жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптау жүргізу;
13) жолаушыларды, тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды, радиоактивті, қауіпті, химиялық және уытты заттарды тасымалдау үшін қолданылатын көлік құралдарына, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау шарттарына тексеру жүргізу;
14) тиісті аумақта өз құзыретінің шегінде мемлекеттік қадағалауды және бақылауды жүзеге асыру;
15) тұрғындарға профилактикалық егулердің жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру;
16) дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдарының және тағамға биологиялық белсенді қоспалардың практикаға енгізілуін және олардың қолданылуын бақылауды жүзеге асыру;
17) йод тапшылығы ауруларының профилактикасы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының орындалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

3) осуществление иных задач, возложенных на Департамент, в пределах своей компетенции.
14. Функции Департамента:
1) взаимодействие с государственными органами, физическими и юридическими лицами, неправительственными организациями по вопросам в регулируемой сфере;
2) выдача на основании результатов проверки, иных форм контроля и санитарно-эпидемиологической экспертизы, санитарно-эпидемиологических заключений;
3) запрещение ввоза, производства, применения и реализации продукции, предназначенной для использования и применения населением, в предпринимательской и (или) иной деятельности;
4) запрещение производства, применения и реализации новых видов сырья, продукции, химических веществ, технологического оборудования, механизмов, процессов, инструментария, в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей;
5) запрещение реализации нейодированной соли;
6) приостановление деятельности или отдельных видов деятельности индивидуального предпринимателя или юридического лица в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
8) обеспечение реализации государственных и иных программ, проектов, стратегических планов в регулируемой сфере;
9) обеспечение безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации;
10) организация и проведение в пределах своей компетенции санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при пищевых отравлениях, инфекционных, паразитарных и других заболеваниях;
11) участие в организации и проведении мероприятий по санитарной охране соответствующей территории от заноса и распространения инфекционных, паразитарных заболеваний;
12) проведение санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов в пределах компетенции;
13) проведение проверок транспортных средств, применяемых для перевозки пассажиров, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, радиоактивных, опасных, химических и токсических веществ, условий перевозки пассажиров и грузов;
14) осуществление государственного надзора и контроля в пределах своей компетенции на соответствующей территории;
15) осуществление контроля за проведением профилактических прививок населению;
16) осуществление контроля над внедрением и применением в практике средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации и биологически активных добавок к пище;
17) осуществление контроля и надзора за выполнением требований законодательства Республики Казахстан о профилактике йододефицитных заболеваний;

18) тиісті деректер банкін қалыптастыра отырып, тұрғындардың денсаулығы мен қоршаған ортаға санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг, есепке алу және статистика жүргізу;
19) инфекциялық ауруларды эпидемиологиялық бақылауды жүргізу;
20) тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысында олардың қауіпсіздігі саласындағы талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
21) тағамға биологиялық белсенді қоспалардың жарнамасын бақылауды жүзеге асыру;
22) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғау, қарау және әкімшілік жаза қолдану;
23) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
24) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін сараптама объектісінің қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына әсерін бағалауды зерделеу үшін қажетті материалдарды сұрату, сондай-ақ осы өнімнің құнына өтемақы төлемей, оны жүргізу үшін қажетті көлемнен аспайтын және жеткілікті көлемдерде өнімдердің сынамаларын алу және үлгілерін іріктеу;
25) мемлекеттік органдар қабылдаған реттелетін саладағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын актілердің күшін жою, өзгерту, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізу;
26) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықты жою туралы ұйғарымдарды беру;
27) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке, лауазымды, заңды тұлғаларды тұтынушылардың құқықтарын қорғау органдарына шақыру;
28) балалар тамағы өнімдерін, тағамға тағамдық және биологиялық белсенді қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететін химиялық заттарды, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін қолдануды тоқтата тұру немесе қолдануға тыйым салу;
29) инфекциялық және паразиттік аурулардың таралуының әлеуетті көздері болып табылатын, сондай-ақ инфекциялық аурумен ауыратын науқастармен қарым-қатынаста болған адамдарды жұмыстан шеттете отырып, зертханалық тексеру нәтижелерін алғанға дейін медициналық тексеруге жіберу;

18) проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга за состоянием здоровья населения и окружающей среды с формированием соответствующего банка данных, ведение учета и статистики;
19) проведение эпидемиологического контроля за инфекционными заболеваниями;
20) осуществление контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации;
21) осуществление контроля за рекламой биологически активных добавок к пище;
22) возбуждение, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
23) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам защиты прав потребителей и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
24) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы запрос материалов, необходимых для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также снятие проб и отбор образцов продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции;
25) внесение предложений об отмене, изменении принятых государственными органами актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан в регулируемой сфере, а также приведении их в соответствие с законодательством Республики Казахстан;
26) выдача предписаний об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
27) вызов в органы по защите прав потребителей физических, должностных, юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
28) приостановление или запрещение применения продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
29) направление лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными на медицинское обследование с отстранением их от работы до получения результатов лабораторного обследования;

30) инфекциялық және паразиттік аурулардың көздері болып табылатын адамдарды көрсетімдері бойынша емдеуге жатқызуға жіберу;
31) өз құзыретінің шегінде реттелетін салада мемлекеттік қызметтер көрсету;
32) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттелетін салада тексеру нысанында және бақылаудың өзге де нысандарында бақылауды жүзеге асыру;
33) тиісті аумақта халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында радиациялық бақылауды жүзеге асыру;
34) инфекциялық және паразиттік аурулардың көздері болып табылатын, халықтың декреттелген топтарына жататын, сондай-ақ міндетті медициналық тексеруден уақтылы өтпеген адамдарды жұмыстан уақытша шеттету туралы қаулы қабылдау;
35) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және гигиеналық нормативтерді бұзушылықтар жойылғанға дейін Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексіне сәйкес жекелеген жұмыс түрлерін, жұмыс істеп тұрған, салынып жатқан немесе қайта жаңартылып жатқан объектілерді пайдалануды тоқтата тұру;
36) өз құзыретінің шегінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың бұзылуына тексеру жүргізу;
37) үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық және паразиттік аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізуді талап ету;
38) шектеу іс-шараларын, оның ішінде жекелеген объектілерде карантин белгілеу;
39) Қазақстан Республикасының реттелетін саладағы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
40) инфекциялық аурудан еркін немесе инфекциялық аурудың таралу деңгейі төмен аумақты немесе оның бөлігін айқындау бойынша ұсыныстар беру;
41) реттелетін саладағы, бюджетті жоспарлау және орындау, бухгалтерлік есеп және мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша республикалық және өңірлік семинарларды, ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
42) құзыретіне сәйкес біліктілік санаттарын бере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі мамандар үшін біліктілік емтихандарын өткізу;
43) құзыретінің шегінде санитариялық-қорғаныш аймақтарының көлемін анықтау және өзгерту;
44) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік кәсіпорындардың бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындау;
45) Қазақстан Республикасының заңнамасымен ведомствоға жүктелген өзге де функциялар мен бағыттарды жүзеге асыру.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) тиісті аумақта мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарынан, обаға қарсы күрес және дезинфекция станцияларынан реттелетін саладағы мәселелер бойынша ақпаратты сұрату және алу ;

30) направление по показаниям на госпитализацию лиц, являющихся источниками инфекционных и паразитарных заболеваний;
31) оказание государственных услуг в регулируемой сфере в пределах своей компетенции;
32) осуществление контроля в регулируемой сфере в форме проверки и иных формах контроля;
33) осуществление радиационного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории;
34) принятие постановлений о временном отстранении от работы лиц, относящихся к декретированным группам населения, являющихся источником инфекционных и паразитарных заболеваний, а также своевременно не прошедших обязательные медицинские осмотры;
35) приостановление до устранения нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов отдельных видов работ, эксплуатации действующих, строящихся или реконструируемых объектов в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
36) проведение расследований нарушений законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
37) требование проведения обязательной вакцинации населения, профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний;
38) установление ограничительных мероприятий, в том числе карантина на отдельных объектах;
39) внесение предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
40) представление предложений по определению территории или ее части, свободной от инфекционных заболеваний или с низким уровнем распространенности инфекционных заболеваний;
41) участие в организации и проведении республиканских и региональных семинаров, научно-практических конференций по вопросам в регулируемой сфере, планирования и исполнения бюджета, бухгалтерского учета и государственных закупок;
42) проведение квалификационных экзаменов для специалистов санитарно-эпидемиологического профиля с присвоением квалификационных категорий согласно компетенции;
43) установление и изменение размера санитарно-защитной зоны в пределах компетенции;
44) определение обязательных объемов работ (услуг) подведомственных государственных предприятий, финансируемых из бюджета;
45) осуществление иных функций и направлений, возложенных на ведомство законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от государственных органов, физических и юридических лиц, в том числе от Центров санитарно-эпидемиологической экспертизы, противочумных и дезинфекционных станций на соответствующей территории информацию по вопросам в регулируемой сфере;

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы қаласы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Департамент) облыс аумағында тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Департаменттің аумақтық бөлімшелері - тиісті ауданның, қаланың (қала ауданының) тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Егер Департаментке уәкілеттік берілсе, азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан және Комитет атынан түседі.
5. Егер Департаментке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы ретінде шығуға құқылы.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: 050002, Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Жібек жолы көшесі, 5.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Алматы қаласы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Алматы Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на территории области.
Департамент имеет территориальные подразделения - управления по защите прав потребителей соответствующего района, города (района города).
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если оно уполномочено на это.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: 050002, Республика Казахстан, город Алматы, улица Жибек жолы 5.
9. Полное наименование государственного органа - республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Алматы Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.

1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Көліктегі департамент) тұтынушылардың құқықтарын қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушыларға өткізілетін өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық регламенттермен және нормативтік құжаттармен белгіленген талаптардың сақталуын бақылау және қадағалау саласындағы, сондай-ақ тамақ өнімдерін өткізу сатысындағы олардың қауіпсіздігі саласындағы (бұдан әрі – реттелетін сала) салааралық үйлестіруді, бақылау-қадағалау, іске асыру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Көліктегі департаменттің аумақтық бөлімшелері - бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары бар.
2. Көліктегі департамент Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес өз қызметін жүзеге асырады.
3. Көліктегі департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Егер Көліктегі департаментке уәкілеттік берілсе, азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан және Комитет атынан түседі.
5. Егер Көліктегі департаментке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы ретінде шығуға құқылы.
6. Көліктегі департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Көліктегі департамент басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы - 010000, Астана қаласы, Қарасай батыр көшесі, 2а.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей на транспорте Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (далее – Департамент на транспорте) является территориальным подразделением Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим межотраслевую координацию, контрольно-надзорные, реализационные функции в сфере защиты прав потребителей, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроля и надзора за соблюдением требований, установленных техническими регламентами и нормативными документами по продукции и услугам, реализуемым потребителям, а также в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации (далее – регулируемая сфера) на транспорте.
Департамент на транспорте имеет территориальные подразделения - отделенческие управления по защите прав потребителей на транспорте.
2. Департамент на транспорте осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент на транспорте является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
4. Департамент на транспорте вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если оно уполномочено на это.
5. Департамент на транспорте имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Департамент на транспорте по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Департамента на транспорте.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента на транспорте утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента на транспорте - 010000, город Астана, улица Карасай батыра, 2а.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей на транспорте Комитета по защите прав потребителей Республики Казахстан Министерства национальной экономики Республики Казахстан".

10. Осы Ереже Көліктегі департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Көліктегі департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Көліктегі Департаментке мемлекеттік органның функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Көліктегі департаментке заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген болса, онда мұндай қызметтен түскен табыс мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Көліктегі департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Көліктегі департаменттің міндеттері:
1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
2) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) өз құзыретінің шегінде Көліктегі департаментке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
14. Көліктегі департаменттің функциялары:
1) мемлекеттік органдармен, жеке және заңды тұлғалармен, үкіметтік емес ұйымдармен, тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерімен реттелетін саладағы мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
2) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) реттелетін саладағы мемлекеттік және өзге де бағдарламалардың, жобалардың, стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
4) реттелетін саладағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
5) тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
6) мемлекеттік органдар қабылдаған реттелетін саладағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзатын актілердің күшін жою, өзгерту, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізу;
7) аумақты немесе оның бөлігін аурудан еркін немесе аурудың таралу деңгейі төмен деп айқындау бойынша ұсыныстар беру;
8) құзыретіне сәйкес біліктілік санаттарын бере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық бейіндегі мамандар үшін біліктілік емтихандарын өткізу;
9) үй-жайларда және көлік құралдарында, аумақтарда, инфекциялық және паразиттік аурулар ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізуді талап ету;

10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента на транспорте.
11. Финансирование деятельности Департамента на транспорте осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту на транспорте запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного органа.
Если Департаменту на транспорте законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
Департамента на транспорте
13. Задачи Департамента на транспорте:
1) обеспечение реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей и санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) осуществление иных задач, возложенных на Департамент на транспорте, в пределах своей компетенции.
14. Функции Департамента на транспорте:
1) взаимодействие с государственными органами, с физическими и юридическими лицами, неправительственными организациями, общественными объединениями потребителей по вопросам в регулируемой сфере;
2) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
3) обеспечение реализации государственных и иных программ, проектов, стратегических планов в регулируемой сфере;
4) внесение предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
5) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам защиты прав потребителей и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
6) внесение предложений об отмене, изменении принятых государственными органами актов, нарушающих законодательство Республики Казахстан в регулируемой сфере, а также приведении их в соответствие с законодательством Республики Казахстан;
7) представление предложений по определению территории или ее части, свободной от инфекционных заболеваний или с низким уровнем распространенности инфекционных заболеваний;
8) проведение квалификационных экзаменов для специалистов санитарно-эпидемиологического профиля с присвоением квалификационных категорий согласно компетенции;
9) требование проведения обязательной вакцинации населения, профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний;

10) реттелетін саладағы, бюджетті жоспарлау және орындау, бухгалтерлік есеп және мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша республикалық және өңірлік семинарларды, ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
11) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік кәсіпорындардың бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) міндетті көлемдерін айқындау;
12) инфекциялық және паразиттік ауруларды эпидемиологиялық бақылауды жүргізу;
13) шектеу іс-шараларын, оның ішінде жекелеген объектілерде карантин белгілеу;
14) тексерулердің, бақылаудың өзге нысандарының және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелерінің негізінде санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды беру;
15) құзыретінің шегінде Көліктегі департаменттің бөлімшелік тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармаларының және санитариялық-карантиндік пункттердің қызметін жалпы ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау;
16) өз құзыретінің шегінде бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
17) тиісті деректер банкін қалыптастыра отырып, тұрғындардың денсаулығы мен қоршаған ортаға санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг, есепке алу және статистика жүргізу;
18) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшінсараптама объектісінің қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына әсерін бағалауды зерделеу үшін қажетті материалдарды сұрату, сондай-ақ осы өнімнің құнына өтемақы төлемей, оны жүргізу үшін қажетті көлемнен аспайтын және жеткілікті көлемдерде өнімдердің сынамаларын алу және үлгілерін іріктеу;
19) өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке, лауазымды, заңды тұлғаларды тұтынушылардың құқықтарын қорғау органдарына шақыру;
20) балалар тамағы өнімдерін, тағамға тағамдық және биологиялық белсенді қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, адам денсаулығына зиянды әсер ететін химиялық заттарды, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін қолдануды тоқтата тұру немесе қолдануға тыйым салу;
21) өз құзыретінің шегінде реттелетін салада мемлекеттік қызметтер көрсету;
22) өз құзыретінің шегінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнаманың бұзылуына тексеру жүргізу
23) Қазақстан Республикасының заңнамасымен ведомствоға жүктелген өзге де функциялар мен бағыттарды жүзеге асыру.
15. Көліктегі департаменттің құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан, оның ішінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарынан, обаға қарсы күрес және дезинфекция станцияларынан, санитариялық-карантиндік пункттерден өз құзыретінің шегінде ақпаратты сұрату және алу;

10) участие в организации и проведении республиканских и региональных семинаров, научно-практических конференций по вопросам в регулируемой сфере, планирования и исполнения бюджета, бухгалтерского учета и государственных закупок;
11) определение обязательных объемов работ (услуг) подведомственных государственных предприятий, финансируемых из бюджета;
12) проведение эпидемиологического контроля за инфекционными и паразитарными заболеваниями;
13) установление ограничительных мероприятий, в том числе карантина на отдельных объектах;
14) выдача на основании результатов проверок, иных форм контроля и санитарно-эпидемиологической экспертизы, санитарно-эпидемиологических заключений;
15) общая организация, координация и контроль деятельности санитарно-карантинных пунктов и отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте в пределах компетенции;
16) осуществление контроля и надзора в пределах своей компетенции;
17) проведение санитарно-эпидемиологического мониторинга за состоянием здоровья населения и окружающей среды с формированием соответствующего банка данных, ведение учета и статистики;
18) для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы запрос материалов, необходимых для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также снятие проб и отбор образцов продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции;
19) вызов в органы по защите прав потребителей физических, должностных, юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
20) приостановление или запрещение применения продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
21) оказание государственных услуг в регулируемой сфере в пределах своей компетенции;
22) проведение расследований нарушений законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в пределах своей компетенции;
23) осуществление иных функций и направлений, возложенных на ведомство законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности Департамента на транспорте:
1) запрашивать и получать от государственных органов, физических и юридических лиц, в том числе от Центров санитарно-эпидемиологической экспертизы, противочумных и дезинфекционных станций, санитарно-карантинных пунктов информацию в пределах своей компетенции;

2) реттелетін саладағы жергілікті атқарушы органдардың жұмысын үйлестіру;
3) негізгі қызмет, республикалық бюджетті жоспарлау және орындау мәселелері бойынша аумақтық органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіру;
4) жеке және заңды тұлғалар тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы органдардың лауазымды адамдары берген заңды талаптарды немесе ұйғарымдарды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгіну;
4) реттелетін саладағы аумақтық органдар мен ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға өз құзыретінің шегінде консультациялық көмек көрсетуді ұйымдастыру;
5) реттелетін саладағы мәселелер бойынша білімді насихаттау;
6) өз құзыретінің шегінде консультативтік-кеңесші және сараптау комиссияларын құру;
7) бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті құрастыру;
8) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жағдайларды қоспағанда, өзінің өкілеттігін жүзеге асыру кезінде алынған коммерциялық, қызметтік, өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпаратты жария етпеу;
9) реттелетін саладағы Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданылуына талдау жүргізу;
10) заңнамада белгіленген тәртіппен басқа ұйымдардан мамандарды тексеру және сараптама жүргізуге тарту;
11) электрондық ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді құру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес оларға жеке және заңды тұлғалардың қолжетімділігін ұйымдастыру;
12) көліктегі органдардың басшыларымен реттелетін саладағы қызметтің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған меморандумдар (келісімдер) жасасу;
13) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Көліктегі департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Көліктегі департаментті басқаруды Көліктегі департаментке жүктелген міндеттерді орындауға және өзінің функцияларын жүзеге асыруға жеке жауапты болатын Департаменттің Басшысы жүзеге асырады.
17. Департаменттің Басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен лауазымына тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Департамент Басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен лауазымына тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Көліктегі департамент Басшысының өкілеттіктері:

2) координировать работу местных исполнительных органов в регулируемой сфере;
3) координировать работу территориальных органов и организаций по вопросам основной деятельности, планирования и исполнения республиканского бюджета;
3) обращаться в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами органов в сфере защиты прав потребителей;
4) организовывать оказание консультативной помощи территориальным подразделениям и организациям в регулируемой сфере, физическим и юридическим лицам в пределах своей компетенции;
5) пропагандировать знания по вопросам в регулируемой сфере;
6) создавать консультативно-совещательные и экспертные комиссии в пределах своей компетенции;
7) вести бухгалтерский учет и формировать финансовую отчетность;
8) не разглашать информацию, составляющую коммерческую, служебную, иную, охраняемую законом, тайну, полученную при осуществлении своих полномочий, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан;
9) проводить анализ применения законодательства Республики Казахстан в регулируемой сфере;
10) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций в установленном законодательством порядке;
11) создавать и обеспечивать функционирование электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей, организовывать доступ к ним физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации;
12) заключать меморандумы (соглашения) с руководителями местных исполнительных органов, направленные на достижение конечных результатов деятельности в регулируемой сфере;
13) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента на транспорте
16. Руководство Департаментом на транспорте осуществляется Руководителем Департамента на транспорте, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент на транспорте задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Департамента на транспорте назначается на должность и освобождается от должности в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Департамента на транспорте имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Департамента на транспорте:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
Көліктегі департаменттің қызметкерлерін;
Комитет төрағасының келісімі бойынша Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармаларының басшыларын және басшыларының орынбасарларын;
Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары басшыларының ұсынысы бойынша Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармаларының қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Көліктегі департаменттің қызметкерлерін, сондай-ақ Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармаларының басшыларын және олардың орынбасарларын және қызметкерлерін көтермелеу, іссапарға жіберу, еңбек демалыстарын беру, материалдық көмек көрсету, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзі тағайындайтын Көліктегі департаменттің қызметкерлеріне, сондай-ақ Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармаларының басшыларына, басшыларының орынбасарларына және қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;
4) Көліктегі департамент қызметкерлерінің, Көліктегі департаменттің бөлімшелік көліктегі тұтынушылардың құқықтарын қорғау басқармалары басшыларының, басшылары орынбасарларының және қызметкерлерінің міндеттерін, өкілеттіктері мен жауапкершіліктерін айқындайды, сондай-ақ олардың лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Көліктегі департаменттің мүддесін білдіреді;
7) Көліктегі департаменттің аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департаменттің Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономикалық министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті төрағасының 02.03.2015 № 51 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көліктегі департаменттің мүлкі
20. Көліктегі департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
21. Көліктегі департаменттің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк есебiнен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қоса алғанда) есебінен қалыптасады.

1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей:
сотрудников Департамента на транспорте;
руководителей и заместителей руководителей отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте по согласованию с Председателем Комитета;
сотрудников отделенческих управлений по защите прав потребителей Департамента на транспорте по представлению руководителей отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте;
2) в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан решает вопросы поощрения, командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамент на транспорте, а также руководителей, заместителей руководителей и сотрудников отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, налагает дисциплинарные взыскания на назначаемых им сотрудников Департамента на транспорте, а также руководителей, заместителей руководителей и сотрудников отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте;
4) определяет обязанности, полномочия и ответственность сотрудников Департамента на транспорте, руководителей, заместителей руководителей и сотрудников отделенческих управлений по защите прав потребителей на транспорте Департамента на транспорте, а также утверждает их должностные инструкции;
5) подписывает приказы по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) представляет Департамент на транспорте в государственных органах и иных организациях;
7) утверждает положения территориальных подразделений Департамента на транспорте;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по защите прав потребителей Министерства национальной экономики РК от 02.03.2015 № 51 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Имущество Департамента на транспорте
20. Департамент на транспорте может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество Департамента на транспорте формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Көліктегі департаментке бекiтілген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
23. Көліктегі департаментке өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өз бетінше иеліктен айыруына немесе өзге тәсілмен билік жүргізуіне жол берілмейді.
5. Көліктегі департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Көліктегі департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за Департаментом на транспорте, относится к республиканской собственности.
23. Департамент на транспорте не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение
Департамента на транспорте
24. Реорганизация и упразднение Департамента на транспорте осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.