Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 19 қарашада № 9881 тіркелді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 32) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ.Есентаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 20 қазандағы
№ 42 бұйрығымен
бекітілген
Спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы
Ескерту. Жас шамасы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2024 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Спорт түрлері
Балалар жасы (жас)
Жасөспірімдер жасы (жас)
Юниорлар жасы (жас)
Жастар жасы (жас)
Ересектер жасы (жас)
ұлдар
қыздар
жасөспірім ұлдар
жасөспірім қыздар
юниор ұлдар
юниор қыздар
ерлер
әйелдер
ерлер
әйелдер
1. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10-14 жас
10-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7-12 жас
7-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
3.
Бадминтон
6-12 жас
6-12 жас
13-18 жас
13-18 жас
-
-
19-26 жас
19-26 жас
27 жастан
27 жастан
4.
Баскетбол
8-10 жас
8-10 жас
11-17 жас
11-17 жас
-
-
18-23 жас
18-23 жас
23 жастан
23 жастан
5.

Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2014 года № 9881.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Возраст спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Есентаева Т.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 октября 2014 года № 42
Возраст спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Возраст спортсменов - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.07.2024 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Детский возраст (лет)
Юношеский возраст (лет)
Юниорский возраст (лет)
Молодежный возраст (лет)
Взрослый возраст (лет)
мальчики
девочки
юноши
девушки
юниоры
юниорки
мужчины
женщины
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10-14 лет
10-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7-12 лет
7-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
3.
Бадминтон
6-12 лет
6-12 лет
13-18 лет
13-18 лет
-
-
19-26 лет
19-26 лет
с 27 лет
с 27 лет
4.
Баскетбол
8-10 лет
8-10 лет
11-17 лет
11-17 лет
-
-
18-23 лет
18-23 лет
с 23 лет
с 23 лет
5.

Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32.
Нысана көздеу
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-28 жас
21-28 жас
29 жастан
29 жастан
33.
Регби 7
9-14 жас
9-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
-
-
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
34.
Скейтбординг
5-10 жас
5-10 жас
11-13 жас
11-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
35.
Қазіргі бессайыс
"А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
19-21 жас
19-21 жас
-
-
21 жастан
21 жастан
36.
Спорттық гимнастика
5-8 жас
5-7 жас
9-13 жас
8-12 жас
14-17 жас
13-15 жас
18-23 жас
16-21 жас
24 жастан
22 жастан
37.
Спорттық жартасқа өрмелеу
6-9 жас
6-9 жас
10-17 жас
10-17 жас
18-19 жас
18-19 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
38.
Садақ ату
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
30 жастан
30 жастан
39.
Стенд ату
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
29 жастан
29 жастан
40.
Таеквондо WT
8-11 жас
8-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
-
-
15-17 жас
15-17 жас
17 жастан
17 жастан
41.
Теннис
4-12 жас
4-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
42.
Триатлон
6-11 жас
6-11 жас
12-15 жас
12-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-23 жас
20-23 жас
24 жастан
24 жастан
43.
Ауыр атлетика
8-14 жас
8-14 жас
17 жасқа дейін
17 жасқа дейін
18-20 жас
18-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
44.
Семсерлесу
7-12 жас
7-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-20 жас
17-20 жас
21-25 жас
21-25 жас
25 жастан
25 жастан
45.
Футбол
8-15 жас
8-15 жас
18 жасқа дейін
18 жасқа дейін
-
-
21 жасқа дейін
21 жасқа дейін
21 жастан
21 жастан
46.
Көгалдағы хоккей
7-9 жас
7-9 жас
10-11 жас
10-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16 жастан
16 жастан
47.
Көркем гимнастика
-
5-7 жас
-
8-10 жас
-
11-15 жас
-
16-19 жас
-
20 жастан
2. Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
48.
Биатлон
9-16 жас
9-16 жас
17-19 жас
17-19 жас
20-22 жас
20-22 жас
-
-
23 жастан
23 жастан
49.
Тау шаңғысы спорты
7-11 жас
7-11 жас
12-16 жас
12-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан
50.
Керлинг
4-9 жас
4-9 жас
10 -11 жас
10-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-28 жас
14-28 жас
29 жастан
29 жастан
51.
Конькимен жүгіру спорты
7-13 жас
7-13 жас
14-16 жас
14-16 жас
17-19 жас
17-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
52.
Шаңғы қоссайысы
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
53.
Шаңғы жарыстары
9-11 жас
9-11 жас
12-18 жас
12-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
54.
Шаңғымен тұғырдан секіру
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
55.
Сноуборд
7-9 жас
7-9 жас
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
56.
Конькимен мәнерлеп сырғанау
4-8 жас
4-8 жас
8-11 жас
8-11 жас
11-14 жас
11-14 жас
14-18 жас
14-18 жас
15 жастан
15 жастан
57.
Фристайл акробатика
6-9 жас
6-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
58.
Фристайл могул
6-11 жас
6-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
59.
Шайбалы хоккей
5-10 жас
5-10 жас
11-16 жас
11-16 жас
-
-
17-20 жас
17-20 жас
21 жастан
21 жастан
60.
Шорт-трек
5-7 жас
5-7 жас
8-15 жас
8-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
3. Олимпиадалық емес спорт түрлері
61.
Альпинизм
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан

Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32.
Пулевая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-28 лет
21-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
33.
Регби 7
9-14 лет
9-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
-
-
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
34.
Скейтбординг
5-10 лет
5-10 лет
11-13 лет
11-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
35.
Современное пятиборье
"А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
19-21 года
19-21 года
-
-
с 21 года
с 21 года
36.
Спортивная гимнастика
5-8 лет
5-7 лет
9-13 лет
8-12 лет
14-17 лет
13-15 лет
18-23 лет
16-21 года
с 24 лет
с 22 лет
37.
Спортивное скалолазание
6-9 лет
6-9 лет
10-17 лет
10-17 лет
18-19 лет
18-19 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
38.
Стрельба из лука
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 30 лет
с 30 лет
39.
Стендовая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 29 лет
с 29 лет
40.
Таеквондо WT
8-11 лет
8-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
-
-
15-17 лет
15-17 лет
с 17 лет
с 17 лет
41.
Теннис
4-12 лет
4-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
42.
Триатлон
6-11 лет
6-11 лет
12-15 лет
12-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-23 лет
20-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
43.
Тяжелая атлетика
8-14 лет
8-14 лет
до 17 лет
до 17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
44.
Фехтование
7-12 лет
7-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-20 лет
17-20 лет
21-25 лет
21-25 лет
с 25 лет
с 25 лет
45.
Футбол
8-15 лет
8-15 лет
до 18 лет
до 18 лет
-
-
до 21 года
до 21 года
с 21 года
с 21 года
46.
Хоккей на траве
7-9 лет
7-9 лет
10-11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
с 16 лет
с 16 лет
47.
Художественная гимнастика
-
5-7 лет
-
8-10 лет
-
11-15 лет
-
16-19 лет
-
с 20 лет
Раздел 2. Зимние олимпийские виды спорта
48.
Биатлон
9- 16 лет
9-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-22 лет
20-22 лет
-
-
с 23 лет
с 23 лет
49.
Горнолыжный спорт
7-11 лет
7-11 лет
12-16 лет
12-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
50.
Керлинг
4-9 лет
4-9 лет
10 -11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-28 лет
14-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
51.
Конькобежный спорт
7-13 лет
7-13 лет
14-16 лет
14-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
52.
Лыжное двоеборье
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
53.
Лыжные гонки
9-11 лет
9-11 лет
12-18 лет
12-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
54.
Прыжки на лыжах с трамплина
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
55.
Сноуборд
7-9 лет
7-9 лет
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
56.
Фигурное катание на коньках
4-8 лет
4-8 лет
8-11 лет
8-11 лет
11-14 лет
11-14 лет
14-18 лет
14-18 лет
с 15 лет
с 15 лет
57.
Фристайл акробатика
6-9 лет
6-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
58.
Фристайл
могул
6-11 лет
6-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
59.
Хоккей с шайбой
5-10 лет
5-10 лет
11-16 лет
11-16 лет
-
-
17-20 лет
17-20 лет
с 21 года
с 21 года
60.
Шорт-трек
5-7 лет
5-7 лет
8-15 лет
8-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
Раздел 3. Неолимпийские виды спорта
61.
Альпинизм
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет

9-13 жас
-
14-17 жас
-
-
-
18-23 жас
-
24 жастан
-
147.
Қазақ күресі
10-13 жас
10-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
148.
Құсбегілік
6-10 жас
6-10 жас
11-14 жас
11-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
149.
Тоғызқұмалақ
7-9 жас
7-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
Ескерту.
Тіркеу және одан әрі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру үшін:
1) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептерінде, мүгедектерге арналған спорт мектептерінде балалар, жасөспірімдер, юниорлар және жастар (спорт түрінің өзіне тән ерекшелігін ескеріп) жасындағы спортшыларды даярлау жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдары болмаған жағдайда балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт мектептері барлық жас топтарындағы мүгедектігі бар спортшыларды спорттық даярлауды жүзеге асырады;
2) олимпиадалық даярлау орталықтарында және олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
3) жоғары спорттық шеберлік мектептерінде юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
4) спорт түрлері бойынша кәсіпқой спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
5) спорт клубтарында, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
6) балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру даярлығы клубтарында балалар мен жасөспірімдер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
7) мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығында жасөспірімдер, юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады.

9-13 лет
-
14-17 лет
-
-
-
18-23 лет
-
с 24 лет
-
147.
Казакша курес
10-13 лет
10-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
148.
Охота с ловчими птицами
6-10 лет
6-10 лет
11-14 лет
11-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
149.
Тогызкумалак
7-9 лет
7-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
Примечание.
Для зачисления и дальнейшего осуществления учебно-тренировочного процесса:
1) в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах для лиц с инвалидностью осуществляют подготовку спортсмены детского, юношеского, юниорского и молодежного (с учетом специфики вида спорта) возрастов.
В случае отсутствия в административно-территориальной единице физкультурно-спортивных организаций для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсменов с инвалидностью всех возрастных групп;
2) в центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов;
3) в школах высшего спортивного мастерства осуществляют спортивную подготовку спортсмены юниорского, молодежного и взрослых возрастов;
4) в профессиональных спортивных клубах по видам спорта осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
5) в спортивных клубах, спортивных клубах для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
6) в детско-юношеских клубах физической подготовки осуществляют спортивную подготовку спортсмены детских и юношеских возрастов;
7) в центре спортивной подготовки для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов.