"Автомобиль көлігіндегі көліктік-экспедиторлық агенттіктердің қызметі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 316 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 наурызда № 10383 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Автомобиль көлігіндегі көліктік-экспедиторлық агенттіктердің қызметі» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көліктік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3)-тармақшаларында көзделген шаралар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы              Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________Т. Дүйсенова
2015 жылғы 21 қаңтар
Қазақстан Республикасы
инвестициялар және даму
министрі міндетін атқарушының
2014 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 316 бұйрығымен бекітілген
«Автомобиль көлігіндегі көліктік-экспедиторлық агенттіктердің қызметі» кәсіби стандарты

Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность транспортно-экспедиционных агентств на автомобильном транспорте"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 316. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2015 года № 10383. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Деятельность транспортно-экспедиционных агентств на автомобильном транспорте».
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»:
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
______________ Т. Дуйсенова
21 января 2015 года
Утвержден
приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 декабря 2014 года № 316
Профессиональный стандарт
«Деятельность транспортно-экспедиционных агентств на
автомобильном транспорте»

1. Жалпы ережелер
1. «Автомобиль көлігіндегі көліктік-экспедиторлық агенттіктердің қызметі» кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын, оның ішінде кәсіпорындағы персоналды оқыту үшін білім беру мен мекемелердегі қызметкерлер мен түлектерді сертификаттау үшін және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін арналған.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер және анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
2) біліктілік анықтамалығы – басшылардың, мамандардың және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
3) біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместгін, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзіреттілігінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
4) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
5) ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарық жағынан мамандардың біліктілігіне сұраныстар мен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
6) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
7) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
8) кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде пайда болатын және білі туралы тиісті құжаттармен расталатын нақты білімін, шеберлігін және практикалық дағдыларын талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
9) кәсіби топ – ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын тағайындау, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттіліктерінің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
10) кәсіби стандарт – еңбектің біліктілік, құзіреттілік, мазмұндық, сапалық және шарттық деңгейлеріндегі нақты саладағы кәсіби қызметті анықтайтын стандарт;
11) кәсіптік кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
12) сала – шығаратын өнімдерінің, өндіріс технологияларының, негізгі қорларының және жұмыс істеушілердің кәсіби машықтарының ортақтастығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар пайдаланылады:

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Деятельность транспортно-экспедиционных агентств на автомобильном транспорте» предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
2) квалификационный справочник – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
4) национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
5) национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
6) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
7) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
8) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
9) профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
10) профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
11) профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
12) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:

1) ҰБШ - ұлттық біліктілік шеңбері;
2) ҰБЖ - ұлттық біліктілік жүйесі;
3) СБШ - салалық біліктілік шеңбері;
4) КҚС - кәсіптік қызмет саласы;
5) БА - біліктілік анықтамалығы.
2. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Автомобиль көлігіндегі көліктік-экспедиторлық агенттіктердің қызметі.
5. Кәсіби стандартты әзірлеу мақсаты: кәсіби стандарттың мазмұнына қойылатын біріңғай талаптарды сәйкестендіру және бекіту, автокөлік құралын техникалық пайдалануды ұйымдастыру аясында мамандарға қойылатын біліктілік деңгейінің нақты өлшемдерін айқындау.
6. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: кәсіпорындарға, ұйымдарға және халыққа көліктік-экспедициялық қызмет көрсету.
7. Негізгі топ: көлік
Кәсіби топ: тасымалдау жөніндегі қызмет
3. Кәсіптер карточкалары
8. Кәсіптер тізбесі:
көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман, СБШ бойынша 4 біліктілік деңгейі;
логистика жөніндегі маман, СБШ бойынша 5 біліктілік деңгейі.
Кәсіптер карточкалары осы кәсіби стандарттың қосымшасында келтірілген.
«Автомобиль көлігіндегі
көліктік-экспедиторлық
агенттіктердің қызметі»
кәсіби стандартына
қосымша
Кәсіптер карточкалары
«Көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман» КӘСІП КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
4221
Кәсіп атауы
Көліктік-экспедициялық қызмет саласындағы маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
БА бойынша біліктілік деңгейі
4
Кәсіби білім деңгейі
Тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіптік білім
Еңбек функциялары
1. Мекемелерге және тұрғындарға көліктік-экспедициялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
1 еңбек функциясы
Мекемелерге және тұрғындарға көліктік-экспедициялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Теміржол станцияларынан, порттардан, айлақтардан және әуежайлардан жүктерді орталықтандырылған тиеу-түсіру, сондай-ақ жүкті алушы және жүкті беруші кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге көліктік-экспедициялық қызмет көрсету бойынша белгіленген жоспарлар мен тапсырмаларды орындауды бақылау.
2. Жүктерді орталықтандырылған тиеу-түсіру, кәсіпорынға, ұйымға және тұрғындарға көліктік-экспедициялық қызмет көрсету және оларды автокөлік кәсіпорындарына жеткізу бойынша бақылау сандарын әзірлеу мен келісуге қатысу дағдысы.
3. Жүкті тасымалдаудың сипатын, көлемдерін және бағыттарын талдау.
4. Жүктерді тиеу-түсіру және өңдеу орындарының техникалық жабдықталу деңгейін оқу, тиеу-түсіру процесін координациялау.

1) НРК - национальная рамка квалификаций;
2) НСК - национальная система квалификаций;
3) ОРК - отраслевая рамка квалификаций;
4) ПС - профессиональный стандарт;
5) КС - квалификационный справочник.
2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: Деятельность транспортно-экспедиционных агентств на автомобильном транспорте.
5. Цель разработки профессионального стандарта: унификация и установление единых требований к содержанию и качеству профессиональной деятельности, определение четких критериев к уровню квалификации к специалистам в области транспортно-экспедиционных агентств на автомобильном транспорте.
6. Краткое описание профессионального стандарта: организация транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий, организаций и населения.
7. Основная группа: транспорт.
Профессиональная группа: услуги по перевозкам.
3. Карточки профессий
8. Перечень профессий:
специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности, 4 уровень квалификации по ОРК;
специалист по логистике, 5 уровень квалификации по ОРК.
Карточки профессий приводятся в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
«Деятельность транспортно-экспедиционных
агентств на автомобильном транспорте»
Карточки профессий
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ «Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности»
Код профессии
-
Наименование профессии
Специалист в области транспортно-экспедиционной деятельности
Уровень квалификации по ОРК
4
Уровень квалификации по КС
4
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование по соответствующей специальности
Трудовые функции
1) Организация транспортно-экспедиционного обслуживания организаций и населения
Трудовая функция 1
Организация транспортно-экспедиционного обслуживания организаций и населения
Умения и навыки:
1. Контроль за выполнением установленных планов и заданий по централизованному завозу-вывозу грузов с железнодорожных станций, портов, пристаней и аэропортов, а также по транспортно-экспедиционному обслуживанию предприятий, организаций и учреждений-грузоотправителей и грузополучателей.
2. Навык участия в разработке и согласовании контрольных цифр по централизованному завозу-вывозу грузов, транспортно-экспедиционному обслуживанию предприятий, организаций и населения и доведении их до автотранспортных предприятий.
3. Анализ характера, объемов и направлений перевозок грузов.
4. Изучение уровня технической оснащенности мест погрузки-разгрузки и переработки грузов, координация процесса погрузки-разгрузки.

5. Теміржол станцияларынан, порттардан, айлақтардан және әуежайлардан автомобиль көлігі арқылы жүктерді дер кезінде кіргізуді-шығаруды қамтамасыз ету үшін бағытталған іс-шараларды әзірлеу. Ілеспе құжаттарға сәйкес атауы, салмағы және саны бойынша тауар-материалдық құндылықтарды рәсімдеу.
6. Тарифтерді дұрыс қолдануды бақылау.
7. Қолда бар сатандарттарға, нұсқауларға және нормативтік құжаттарға сәйкес құжаттарды рәсімдеу.
8. Құжаттарды курьерлік немесе жедел-почтаның көмегімен беру процедурасын жүзеге асыру.
9. Көліктік-экспедициялық қызмет көрсету бойынша арыздарды қарау, олардың туындау себептерін талдау және жою.
10. Көлік-ілеспе құжаттардың рәсімделуін реттейтін ішкі құжаттард әзірлеу.
11. Тасымалданатын жүктердің сақталуын қаржылық тәртіпті пен шаруашылық есептеуді нығайтуды, көліктік-экспедициялық қызметтердің желісін кеңейту, қызмет көрсетудің мәдениетін жоғарлату бойынша іс-шараларды әзірлеу.
12. Көрсетілетін қызмет үшін түскен түсімнің уақытысында инкассалуын қадағалай білу.
Білімі:
1. «Қазақстан Республикасының Қауіпті жүктердің халықаралық жол тасымалы туралы еуропалық келісімге қосылуы туралы» 2001 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңы.
2. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-5) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлері.
3. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-6) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидасы және басқа да көліктік-экспедициялық қызметке қатысты ұлттық және халықаралық заңнамалық құжаттар, үкімет аралық келісімдер.
4. Жүктерді тасымалдауға арналған тарифтер, оларды қолдану ережесі және қызметтерге арналған баға анықтамалығы.
5. Тұрғындар мен ұйымдарға көліктік-экспедициялық қызметтерді көрсету бойынша көліктік-ілеспе, көліктік-экспедициялық, сақтандыру және талап құжаттарын рәсімдеу қағидас мен тәртібі.
6. Курьерлік қызмет пен жедел-почта қызметтерін көрсету қағидасы.
7. Диспетчерлер арқылы автобустардың жұмыс картасын, нысандарын және тасымалдау бойынша ілеспе құжаттарды толтыру қағидасының регламенті.
8. Бекітілген есептілікті есепке алу және жүргізу бойынша нұсқаулық.
9. Ішкі еңбек тіртібінің қағидасы, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері.
10. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормалары.

5. Разработка мер, направленных на обеспечение своевременного завоза-вывоза грузов автомобильным транспортом с железнодорожных станций, портов, пристаней и аэропортов.
6. Оформлять товарно-материальные ценности по наименованию, массе, количеству в соответствии с сопроводительными документами.
7. Контроль над правильным применением тарифов.
8. Оформление документов в соответствии с существующими стандартами, инструкциями и нормативной документацией.
9. Осуществлять процедуру передачи документов с помощью курьера или экспресс-почты.
10. Рассмотрение жалоб по транспортно-экспедиционному обслуживанию, анализ и устранение причин их возникновения.
11. Разработка внутренних документов, регламентирующих оформление транспортно-сопроводительных документов.
12. Разработка мероприятий по обеспечению сохранности перевозимых грузов, укреплению финансовой дисциплины и хозяйственного расчета, расширению сети транспортно-экспедиционных услуг, повышению культуры обслуживания.
13. Умение следить за своевременной инкассацией выручки за оказываемые услуги.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан от 7 мая 2001 года «О присоединении Республики Казахстан к Европейскому соглашению о международной дорожной перевозке опасных грузов».
2. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-5) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
3. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» и другие национальные и международные законодательные документы, межправительственные соглашения, касающиеся транспортно-экспедиционной деятельности.
4. Тарифы на перевозку грузов, правила их применения и прейскуранты на услуги.
5. Правила и порядок оформления транспортно-сопроводительных, транспортно-экспедиционных, страховых и претензионных документов по оказанию транспортно-экспедиционных услуг населению и организациям.
6. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой.
7. Регламент по ведению диспетчерами карт работы автобусов, форм и правил заполнения сопроводительной документации по перевозке.
8. Инструкции по учету и ведению установленной отчетности.
9. Правила внутреннего трудового распорядка, основы трудового законодательства Республики Казахстан.
10. Правила и нормы охраны труда и пожарной безопасности.

11. Қажетті бағдарламаларды қолдана отырып жеке компьютерде жұмыс істеу негіздері, оның шінде Microsoft Word, Excel, Outlook, желілік орта, факсимильді және көшіргіш техника
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Жаксы зейін. Кең ой-өріс
СБШ бойынша басқа кәсіптермен байланысы
3422
Экспедитор;
Жүктерді тасымалдау жөніндегі экспедитор
«Логистика жөніндегі маман» КӘСІП КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
-
Кәсіп атауы
Логистика жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
4
Кәсіби білім деңгейі
Тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғарғы оқу орнынан кейінгі) білім
Еңбек функциялары
1. Жүктер мен жолаушыларды тасымалдау бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыру.
1 еңбек функциясы
Жүктер мен жолаушыларды тасымалдау бойынша логистикалық қызметті ұйымдастыру.
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Республикалық және халықаралық бағыттардағы жолаушылар мен жүкті тасымалдауды орындау кезіндегі арақашықтықты дұрыс анықтау бағыттық желісіндегі сызбаны әзірлеу және бақылау.
2. Жүктер мен жолаушыларды тасымалдау құнын есептеу;
3. Оңтайлы шығындар кезінде және қысқа мерзім ішінде жөнелту бекетінен жету бекетіне дейінгі жүктерді (жолаушыларды) тасымалдаудың оңтайлы сызбасын әзірлеу Тасымалданатын жүктердің классын, және қауіптілік деңгейін анықтау.
4. Жүк-жолаушы ағымының сараптамасы және автокөлік қозғалысының шарттары мен тәртібі
5. Логистикалық принціптер негізінде жүктер мен жолаушыларды жеткізу сызбасының ең тиімді тәсілдерін таңдау.
6. Тасымалдау процесін реттейтін көліктік-ілеспелі және көліктік-экспедициялық құжаттарды рәсімдеу дағдылары.
7. Барлық шарттық міндеттемелер бойынша, технико-эксплуатациялық және экономикалық көрсеткіштер бойынша тасымалдау жоспарын орындау бойынша іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
8. Қолданыстағы заңнаманы қолдана білу, оның ішінде талаптық істер туындағында.
9. Логистикалық қызмет көрсету аясындағы клиенттік сервисті талдау және оны жақсарту үшін іс-шараларды әзәрлеу.
10. Логистикалық тәуелділіктерді бағалау және оларды басқарудағы әдістері мен құрал-саймандарды таңдау.
Білімі:
1. «Қазақстан Республикасының Қауіпті жүктердің халықаралық жол тасымалы туралы еуропалық келісімге қосылуы туралы» 2001 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңы.
2. «1956 жылғы Халықаралық жүк тасымалдау шарты туралы Конвенцияға (ЖТШК) Қазақстан Республикасының қосылуы туралы» 1995 жылғы 12 мамырдағы № 2271 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы.
3. «1975 жылғы Қазақстан Республикасының ХЖТ кітапшасын қолдана отырып халықаралық жүк тасымалдау туралы Кеден Конвенциясына (ХЖТ Конвенциясы) қосылуы туралы» 1995 жылғы 12 мамырдан № 2275 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы.

11. Основы работы на персональном компьютере с применением необходимых программ, включая Microsoft Word, Excel, Outlook, сетевое окружение, факсимильную и копировальную оргтехнику.
Требования к личностным компетенциям
Внимательность.
Широта кругозора.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3422
Экспедитор;
Экспедитор по перевозке грузов
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ «Специалист по логистике»
Код профессии
-
Наименование профессии
Специалист по логистике
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по КС
4
Уровень профессионального образования
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности.
Трудовые функции
1) Организация логистической деятельности по перевозке грузов и пассажиров
Трудовая функция 1
Организация логистической деятельности по перевозке грузов и пассажиров
Умения и навыки:
1. Разработка схемы маршрутной сети и контроль над правильностью определения расстояний при выполнении пассажирских и грузовых перевозок в республиканском и международном сообщении.
2. Расчет стоимости перевозок грузов и пассажиров.
3. Разработка оптимальных схем перевозок грузов (пассажиров) от пункта отправления до пункта назначения в короткие сроки и при оптимальных затратах.
4. Определение класса, транспортабельности и степени опасности перевозимых грузов.
5. Анализ грузо–пассажиропотоков, условий и режима движения автотранспортных средств.
6. Выбор наиболее рациональных способов, схем доставки грузов и пассажиров на основе логистических принципов.
7. Навык оформления транспортно-сопроводительных и транспортно-экспедиционных документов, регламентирующих перевозочный процесс.
8. Разработка и внедрение мероприятий по выполнению плана перевозок по всем договорным обязательствам, по технико-эксплуатационным и экономическим показателям.
9. Умение применять действующее законодательство, в том числе при возникновении претензионных дел.
10. Анализ клиентского сервиса в области оказания логистических услуг и разработка мероприятий по его улучшению.
11. Оценка логистических рисков, выбор методов и инструментов управления ими.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан от 7 мая 2001 года «О присоединении Республики Казахстан к Европейскому соглашению о международной дорожной перевозке опасных грузов».
2. Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 1995 года № 2271 «О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о договоре международной перевозки грузов (КДПГ) 1956 года».
3. Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 1995 года № 2275 «О присоединении Республики Казахстан к Таможенной Конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (Конвенция МДП) 1975 года».

4. «Қазақстан Республикасының 1970 жылғы Халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыратын көлiк құралдары экипаждарының жұмысына қатысты Европа Келiсiмiне қатысуы туралы» 1995 жылғы 12 мамырдағы № 2272 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
5. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-11) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидасы
6. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-7) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін қауіпті жүктерді тасымалдау қағидасы.
7. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-5) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін автомобиль жолдары бойынша жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлері.
8. Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-11) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін жүргiзушiлердiң еңбегi мен тынығуын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидасы.
9. «Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 23-9) тармақшасына сәйкес құзыретті орган бекітетін жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау қағидасы.
10. Автомобиль тасымалдары саласында Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерімен жасаған екіжақтық және көпжақтық келісімдері.
11. Көлік логистикасының, оның ішінде логистикалық процесті басқару негіздері.
12. Логистикадағы жоспарлау мен бағдарлаудың принціптері.
13. Қазақстан Республикасындағы және шет елдердегі негізгі тасымалдар бойынша қолданыстағы тарифтік жүйелер.
14. Курьерлік қызмет пен жедел-почта қызметтерін көрсету қағидасы.
15. Қаржылық, тауар жөнелтпе құдаттың, көлік-экспедиторлық, көліктік-экспедиторлық, көліктік, кедендік, сақтандыру және талаптық құжаттарды рәсімдеу тәртібі.
16. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі қорғанысының қағидалары мен нормалары.
17. Процестік басқарудың негіздері.
18. Тасымалдау кезінде қолданатын әртүрлі көлік түрлерінің қозғылыс құрамының типтері мен параметрлері (жүк көтергіштігі, жүк сыйымдылығы, жүк бөлімінің габариттік өлшемдері).
19. Тасымалды басқарудағы қазіргі заманғы ақпараттық технологиялары

4. Указ Президента Республики Казахстан от 12 мая 1995 года № 2272 «О присоединении Республики Казахстан к Европейскому Соглашению, касающемуся работы экипажей транспортных средств, производящих международные автомобильные перевозки, (ЕСТР) 1970 года».
5. Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
6. Правила перевозки опасных грузов автомобильным транспортом в Республике Казахстан, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-7) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
7. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-5) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
8. Правила организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-6) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте».
9. Правила перевозок грузов автомобильным транспортом, утверждаемые уполномоченным органом согласно подпункту 23-9) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» и другие документы, касающиеся транспортно-экспедиционной деятельности.
10. Многосторонние и двусторонние соглашения в области автомобильных перевозок, заключенные Республикой Казахстан с иностранными государствами.
11. Основы транспортной логистики, в том числе основы управления логистическими процессами.
12. Принципы прогнозирования и планирования в логистике.
13. Действующие системы тарификации основных перевозчиков по основным направлениям в Республике Казахстан и за рубежом.
14. Правила оказания услуг курьерской службой и экспресс-почтой.
15. Порядок оформления финансовых, товаросопроводительных, транспортно-экспедиторских, транспортных, таможенных, страховых и претензионных документов.
16. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты.
17. Основы процессного управления.
18. Типы и параметры (грузоподъемность, грузовместимость, габаритные размеры грузового отсека) подвижного состава различных видов транспорта, используемых в перевозках.
19. Современные информационные технологии управления перевозками.

20. Шетел тіліндегі кәсіби терминология (INCOTERMS, EDI)
21. Көліктік-логистикалық қызметтің негізгі құқықтары.
22. Жүктер мен жолаушыларды жеткізуді көліктік-логистикалық сызбалардың амалдары, тәсілдері және оңтайландыру әдістері.
23. Тәуекел-менеджментінің негіздері, логистикалық тәуекелдердің жіктелуі
24. Логистикалық тәуелділіктердің түрлері, риск-менеджменттің негіздері.
Жеке құзыреттіліктерге қойылатын талаптар
Қызметті жүйелендіру.
Ақпарат жеткіліксіз болған жағдайында жұмыс істей алу.
Жағдайдың өзгергендіген жеңіл қарау
СБШ бойынша басқа кәсіптермен байланысы
3411
Логистик
Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Әзерленген
«Фактор» жүйелік зерттеулер компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Нұсқа номері мен шыққан жылы
1 нұсқа, 2014 жыл
Болжамды қайта қарау мерзімі
2017 жыл

20. Профессиональная терминология на иностранном языке (INCOTERMS, EDI и др.).
21. Правовые основы транспортно-логистической деятельности.
22. Способы, приемы и методы оптимизации транспортно-логистических схем доставки грузов и пассажиров.
23. Основы риск-менеджмента, классификации логистических рисков.
Требования к личностным компетенциям
Систематизация деятельности;
Работа в условиях недостаточности информации;
Гибкое реагирование на изменения ситуации.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3411
Логистик.
Технические данные Профессионального стандарта
Разработано
Товарищество с ограниченной ответственностью «Компания системных исследований «Фактор»
Номер версии и год выпуска
Версия 1, 2014 год
Дата ориентировочного пересмотра
2017 год