"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2014 жылғы 25 шілдедегі № А-6/325 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 тамызда № 4325 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 17 мамырдағы № А-6/219 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 17.05.2016 № А-6/219 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі (бұдан әрі – Ереже) бекітілсін.
2. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіпте және мерзімде Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Д.З.Әділбековке жүктелсін.
4. Осы қаулы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2014 жылғы 25 шілдедегі
№ А-6/325 қаулысымен
бекітілді
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі тілдерді дамыту мен қолдану саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление по развитию языков Акмолинской области"
Постановление акимата Акмолинской области от 25 июля 2014 года № А-6/325. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 27 августа 2014 года № 4325. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17 мая 2016 года № А-6/219
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 17.05.2016 № А-6/219 (вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение о государственном учреждении "Управление по развитию языков Акмолинской области" (далее – Положение).
2. Государственному учреждению "Управление по развитию языков Акмолинской области" обеспечить государственную регистрацию Положения в органах юстиции в порядке и сроки, установленные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Адильбекова Д.З.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утверждено
постановлением
акимата
Акмолинской области
от 25 июля 2014 года
№ А-6/325
Положение о государственном учреждении
"Управление по развитию языков Акмолинской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере развития и функционирования языков.
2. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

5. Егер "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқы бар.
6. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекеме басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1Б.
9. Мемлекеттік органның толық атауы: "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тиым салынады.
Егер "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: мемлекеттік және басқа тілдердің қарқынды дамуына бағытталған мемлекеттік саясатты тиімді іске асыру, толеранттық тілдік ортаны құру.
14. Міндеттері:
1) мемлекеттік тілдің функцияларын кеңейту, оның мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда негізгі тіл ретінде қолданылуын қамтамасыз етуді;
2) қоғамдық өмірдің барлық саласында мемлекеттік тілді қолдану үшін жағдай туғызуға ықпал жасауды;
3) мемлекеттік тілді меңгеруге қажетті жағдай туғызуға ықпал жасау және оны оқыту курстарын ұйымдастыруды;

5. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" по вопросам своей компетенции, в установленном законодательством порядке, принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Акмолинская область, 020000, г. Кокшетау, ул. Сатпаева, 1Б.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области".
11. Финансирование деятельности Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление по развитию языков Акмолинской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области".
Если Государственному учреждению "Управление по развитию языков Акмолинской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области": эффективная реализация государственной политики, направленной на динамичное развитие государственного и других языков, создание толерантной языковой среды.
14. Задачи:
1) расширение функции государственного языка, обеспечение его использования в качестве основного языка в государственных и негосударственных организациях;
2) способствование созданию условий для применения государственного языка во всех сферах общественной жизни;
3) способствование созданию необходимых условий для овладения государственным языком и организации курсов по его обучению;

4) мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда орыс тілінің ресми тіл ретінде қолданылуын қамтамасыз етуді;
5) этникалық қауымдастықтар өкілдерінің ана тілін үйренуіне және дамуына қолдау көрсетуді іске асырады;
6) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамасының нормаларын сақтау;
7) гендерлік және отбасылық-демографиялық саясатты іске асыруға ықпал жасау;
8) қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жылжыту кезінде гендерлік теңгерім нормаларын сақтауға ықпал жасау.
15. Функциялары:
1) орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің деректемелер мен көрнекі ақпаратты орналастыру бөлігінде Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
2) ведомстволық нысандар, шетелдік өкілдіктер, коммерциялық және басқа да құрылымдар ғимараттарының жарнамалық және басқа да маңдайшаларын безендіру кезінде тіл мәдениетін жетілдіру жөнінде ұсынымдарды әзірлеу;
3) облыстық ономастикалық комиссияның қызметiн қамтамасыз ету;
4) қоғам өмірінің барлық саласында мемлекеттік тілдің функциясын кеңейту жөніндегі жұмыстарды жүргізу;
5) мемлекеттік тілді оқыту курстарын ұйымдастыруды басшылыққа алу;
6) тілдерді дамыту мен қолданудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және оны іске асыруды қамтамасыз ету;
7) іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге, сыртқы жарнама және көрнекі ақпаратты безендіру жұмыстарына консультациялық көмек көрсету;
8) ақпараттық және жарнамалық рәсімдеудің эскиздік жобасына Қазақстан Республикасының заңнамамен келісілген тәртіпте келісу;
9) Қазақстан халқы тілдерін үйрену мен дамытуға жағдай жасау жөнінде жұмысты ұйымдастыру;
10) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларын орындау;
11) ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға қатысты өкілеттіліктерді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асыру;
12) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамада белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнама нормаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнама талаптарының бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру;
3) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнаманы бұзғаны үшін кінәлі лауазымды тұлғаларға тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстарды тиісті органдарға енгізу;
4) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнаманың орындалуын бақылау нәтижелері бойынша мәселені жетекшілік ететін облыс әкімі орынбасарының төрағалық етуімен мемлекеттік тіл саясатын одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмысшы тобының қарауына енгізу;

4) обеспечение функционирования русского языка в качестве языка официального употребления в государственных и негосударственных организациях;
5) оказание поддержки в изучении и развитии родных языков представителей этнических общностей;
6) соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан;
7) способствование реализации гендерной и семейно-демографической политики;
8) способствование соблюдению норм гендерного баланса при принятии на работу и продвижении сотрудников.
15.Функции:
1) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках в части размещения реквизитов и визуальной информации территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и субъектами частного предпринимательства;
2) разработка рекомендаций по совершенствованию языковой культуры при оформлении рекламных и иных вывесок зданий ведомственных объектов, иностранных представительств, коммерческих структур и других;
3) обеспечение деятельности областной ономастической комиссии;
4) проведение работы по расширению функций государственного языка во всех сферах жизни общества;
5) руководство организацией курсов по изучению государственного языка;
6) разработка планов мероприятий по реализации государственной программы развития и функционирования языков и обеспечение ее реализации;
7) оказание консультативной помощи по ведению делопроизводства на государственном языке, оформлению визуальной информации и наружной рекламы;
8) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке согласование эскизного проекта информационного и рекламного оформления;
9) организация работы по созданию условий для изучения и развития языков народа Казахстана;
10) выполнение функций администратора бюджетных программ;
11) осуществление полномочий по отношению к подведомственным организациям в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
12) осуществлять иные функции, определяемые законодательством Республики Казахстан о языках.
16. Права и обязанности:
1) осуществлять контроль за соблюдением норм законодательства Республики Казахстан о языках;
2) давать рекомендации об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан о языках;
3) вносить предложения в соответствующие органы о применении мер дисциплинарного взыскания к должностным лицам, виновным в нарушении законодательства Республики Казахстан о языках;
4) по итогам проведенного контроля за исполнением законодательства Республики Казахстан о языках вносить вопрос на рассмотрение рабочей группы по дальнейшему совершенствованию государственной языковой политики под председательством курирующего заместителя акима области;

5) меншік нысанына қарамастан мекемелер мен ұйымдар басшыларынан және тағы басқа органдар мен заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасының, Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының орындалуы жөнінде ақпарат, құжаттарды сұрату;
6) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасау.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі басшылықты "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшысы жүзеге асырады.
18. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысын облыс әкімінің өкімімен қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшының өкілеттігі:
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелерінің және мамандарының міндеттерін және өкілеттіліктерін айқындайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметшілерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесін мемлекеттік ұйымдарда ұсынады;
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құқықтық актілеріне қол қояды;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметшілерін марапаттау, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану туралы мәселелерді шешеді;
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері қызметшілерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша шара қолданады және оған тікелей жауапты болады.
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

5) запрашивать от руководителей учреждений и организаций, независимо от форм собственности, а также других органов и юридических лиц, информацию, документы по исполнению законодательства Республики Казахстан о языках, Государственной программы развития и функционирования языков;
6) составлять протоколы об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" задач и осуществление им своих функций.
18. Руководитель Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" назначается на должность и освобождается от должности распоряжением акима области.
19. Полномочия руководителя Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области":
определяет обязанности и полномочия структурных подразделений Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области", специалистов;
в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области";
представляет Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" в государственных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
подписывает правовые акты Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области";
в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарного взыскания на сотрудников Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области";
утверждает должностные инструкции работников структурных подразделений Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области";
осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
принимает меры по борьбе с коррупцией и несет за это персональную ответственность.
Исполнение полномочий руководителя Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.

20. Басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. "Ақмола облысының тілдерді дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мынадай ведомстволары бар:
1) "Ақмола облысы тілдерді дамыту басқармасының "Ақмола облыстық оқыту-әдістемелік орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

20. Руководитель Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Государственным учреждением "Управление по развитию языков Акмолинской области" относится к областному коммунальному имуществу.
23. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Государственного учреждения "Управление по развитию языков Акмолинской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Государственное учреждение "Управление по развитию языков Акмолинской области" имеет ведомство:
1) коммунальное государственное учреждение "Акмолинский областной учебно-методический центр" управления по развитию языков Акмолинской области".