Темір ауданының 2015-2017 жылдарға арналған бюджеті туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 218 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 16 қаңтарда № 4155 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2016 жылғы 08 маусымдағы № 27 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 08.06.2016 № 27 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Темір ауданының 2015-2017 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2015 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер                                          3 551 393,1 мың теңге;
оның ішінде:
салықтық түсімдері бойынша                        2 911 969 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша                        29 908,1 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін
түсімдер                                          58 141 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша                        551 375 мың теңге;
2) шығындар                                          3 585 160,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу                        19 664,9 мың теңге;
оның ішінде:
бюджеттік кредиттер                              33 406,7 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу                              13 741,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын
операциялар бойынша сальдо                        0 мың теңге;
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу                        0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы                              - 53 432,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру                  53 432,2 мың теңге.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 13.03.2015 № 239 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.06.2015 № 249 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.08.2015 № 278 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.10.2015 № 280 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.11.2015 № 285 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.12.2015 № 289 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2015 жылға салықтардан түскен жалпы соманы бөлу ауданның бюджетіне мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша 100 пайыз;

О бюджете Темирского района на 2015-2017 годы
Решение маслихата Темирского района Актюбинской области от 23 декабря 2014 года № 218. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 16 января 2015 года № 4155. Утратило силу решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 08 июня 2016 года № 27
Сноска. Утратило силу решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 08.06.2016 № 27.
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Темирского района на 2015-2017 годы согласно приложениям 1 2 и 3 соответственно, в том числе на 2015 год в следующих объемах:
1) доходы                                          3 551 393,1 тысяч тенге;
в том числе по:
налоговым поступлениям                              2 911 969 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям                              29 908,1 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного
капитала                                          58 141 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов                              551 375 тысяч тенге;
2) затраты                                          3 585 160,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование                  19 664,9 тысяч тенге;
в том числе:
бюджетные кредиты                                    33 406,7 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов                        13 741,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям
с финансовыми активами                              0 тысяч тенге;
в том числе:
приобретение финансовых активов                  0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета                                    -53 432,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета                  53 432,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 13.03.2015 № 239 (вводится в действие с 01.01.2015); от 10.06.2015 № 249 (вводится в действие с 01.01.2015); от 11.08.2015 № 278 (вводится в действие с 01.01.2015); от 06.10.2015 № 280 (вводится в действие с 01.01.2015); от 13.11.2015 № 285 (вводится в действие с 01.01.2015); от 04.12.2015 № 289 (вводится в действие с 01.01.2015).
2. Установить на 2015 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджет района в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, 100 процентов;

2) әлеуметтік салық бойынша 100 пайыз;
3) төлем көзінде салық салынбайтын кірістерге жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынатын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетте толығымен есептеледі.
3. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
жер салығы;
заңды және жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркегені үшін алым;
қызметтік жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені үшін және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін алым;
көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымайтын мүлікке және олармен мәмле жасау құқықтарын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
тіркелген салық;
жергілікті бюджетке түсетін басқа да салықтық түсімдер;
мемлекеттік баж;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджетке түсетін салықтық емес басқа түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер.
4. Қазақстан Республикасының "2015-2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 5 бабына сәйкес жұмыс берушілер еңбекке уақытша жарамсыздығы, жүктілігі мен босануы бойынша, бала туған кезде, жерлеуге есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленіп келген жәрдемақы сомаларының көрсетілген қорға аударымдардың есептелген сомасынан асып түсуі нәтижесінде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған теріс сальдо ай сайын жалақы қорының 4 пайызы шегінде әлеуметтік салық төлеу есебіне жатқызылады.
5. Қазақстан Республикасының "2015-2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 11 бабына сәйкес:
2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 21 364 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 1 982 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 21 364 теңге мөлшерінде белгіленгені еске және басшылыққа алынсын.

2) по социальному налогу 100 процентов;
3) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляются полностью в бюджет района.
3. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
земельный налог;
налог на транспортные средства с физических и юридических лиц;
единый земельный налог;
акцизы на бензин (за исключением авиационного бензина) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества;
сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
фиксированный налог;
другие налоговые поступления в местный бюджет;
государственная пошлина;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
другие неналоговые поступления в бюджет района;
поступления от продажи основного капитала.
4. В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015-2017 годы" отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года в результате превышения сумм, начисленных работодателями, пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 4 процентов от фонда заработной платы.
5. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015-2017 годы" установлено:
с 1 января 2015 года:
1) минимальный размер заработной платы – 21 364 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 1 982 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 21 364 тенге.

6. 2015 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджетке бюджеттiк алып қоюлардың көлемi 324 296 мың теңге сомасында көзделсiн.
7. Қазақстан Республикасының "2015-2017 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 12 бабына сәйкес:
1) 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақыларына ерекше еңбек жағдайлары үшін 10 пайыз мөлшерінде ай сайынғы үстемеақы төлеу;
2) еңбекақы төлеу жүйесінің жаңа моделінің енгізілуіне байланысты 2015 жылғы 1 шілдеден бастап, мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын жұмыскерлеріне, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың жұмыскерлеріне еңбекақы төлеу белгіленгені еске және басшылыққа алынсын.
8. 2015 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мынадай мөлшерде ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 39 420 мың теңге;
үш деңгейлі жүйе бойынша біліктілікті арттырудан өткен мұғалімдерге төленетін еңбекақыны арттыруға - 47 630 мың теңге;
18 жасқа дейінгі балаларға мемлекеттік жәрдемақылар төлеуге – 3 1500 мың теңге;
Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің жетпіс жылдығына арналған іс-шараларды өткізуге – 7 587,6 мың теңге;
мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға - 3 592 мың теңге;
мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын жұмыскерлерінің, сондай-ақ, жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақысына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемақы төлеуге 153 074 мың теңге;
агроөнеркәсіп кешеннің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелерін ұстауға 2 628 мың теңге;
азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімдерінің штат санын ұстауға 1 127 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 10.06.2015 № 249 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.08.2015 № 278 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.11.2015 № 285 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
9. 2015 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін 29 730 мың теңге сомасында Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын шарттарға сәйкес бюджеттік кредиттер түскені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

6. Учесть в районном бюджете на 2015 год объем бюджетного изъятия в областной бюджет в сумме 324 296 тысяч тенге.
7. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2015-2017 годы" установлена:
1) выплата с 1 января 2015 года ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных казенных предприятий, финансируемых из местных бюджетов, в размере 10 процентов;
2) с 1 июля 2015 года оплата труда работникам государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных казенных предприятий, финансируемых из местных бюджетов, в связи с внедрением новой модели системы оплаты труда.
8. Учесть в районном бюджете на 2015 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в следующих размерах:
на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования – 39 420 тысяч тенге;
на повышение оплаты труда учителям, прошедшим повышение квалификации по трехуровневой системе – 47 630 тысяч тенге;
на выплату государственных пособий на детей до 18 лет – 3 150 тысяч тенге;
на проведение мероприятий, посвященных семидесятилетию Победы в Великой Отечественной войне – 7 587,6 тысяч тенге;
на реализацию плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов - 3 592 тысяч тенге;
на выплату ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, а также работников государственных казенных предприятий, финансируемых из местных бюджетов 153 074 тысяч тенге;
на содержание подразделений местных исполнительных органов агропромышленного комплекса 2 628 тысяч тенге;
на содержание штатной численности, отделов регистрации актов гражданского состояния 1 127 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 10.06.2015 № 249 (вводится в действие с 01.01.2015); от 11.08.2015 № 278 (вводится в действие с 01.01.2015); от 13.11.2015 № 285 (вводится в действие с 01.01.2015).
9. Учесть в районном бюджете на 2015 год поступление из республиканского бюджета бюджетных кредитов для реализации мер
социальной поддержки специалистов в сумме 29 730 тысяч тенге, в соответствии с условиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

10. 2015 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттері түскені ескерілсін:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға - 90 313 мың теңге.
Нысаналы даму трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
11. 2015 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен мынадай мөлшерде ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беруге - 59 514 мың теңге;
балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуге - 15 345 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға – 3 546 мың теңге;
алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеуге – 7 066 мың теңге;
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бойынша ауылдық елді мекендерді дамыту шеңберінде объектілерді жөндеуге – 1 702,3 мың теңге.
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін (қала көшелерін) күрделі және орташа жөндеуге 13 480,1 мың теңге;
ведомстволық бағыныстағы білім беру мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстарына 2 200 мың теңге;
жалпы білім беруге 100 000 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

10. Учесть в районном бюджете на 2015 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
на развитие коммунального хозяйства - 90 313 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
11. Учесть в районном бюджете на 2015 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета в следующих размерах:
на дополнительное образование для детей и юношества по спорту - 59 514 тысяч тенге;
на обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению - 15 345 тысяч тенге;
на благоустройство и озеленение населенных пунктов - 3 546 тысяч тенге;
на возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продуктов и сырья животного происхождения – 7 066 тысяч тенге;
на ремонт объектов в рамках развития сельских населенных пунктов по Дорожной карте занятости - 2020 – 1 702,3 тысяч тенге.
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов (улиц города) 13 480,1 тысяч тенге;
на капитальные расходы подведомственных государственных учреждений
и организаций образования 2 200 тысяч тенге;
на общеобразовательное обучение 100 000 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

Ескерту. 11 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 13.03.2015 № 239 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) 10.06.2015 № 249 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.08.2015 № 278 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.11.2015 № 285 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
12. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2015 жылға арналған резерві 58 600 мың теңге сомасында бекітілсін.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 13.03.2015 № 239 (вводится в действие с 01.01.2015); от 10.06.2015 № 249 (вводится в действие с 01.01.2015); от 11.08.2015 № 278 (вводится в действие с 01.01.2015); от 13.11.2015 № 285 (вводится в действие с 01.01.2015).
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2015 год в сумме 58 600 тысяч тенге.

13. 2015 жылға арналған аудандық бюджеттің орындалу процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
14. 2015 жылға арналған қала және ауылдық округтері әкімі аппаратының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
15. Осы шешім 2015 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат Аудандық мәслихаттың
сессиясының төрағасы хатшысы
Е.БАЛБОСЫНОВ Н.ӨТЕПОВ
Аудандық мәслихаттың

13. Утвердить перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2015 год, согласно приложению 4.
14. Утвердить перечень бюджетных программ аппарата акима города и сельских округов на 2015 год согласно приложению 5.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2015 года.
Председатель сессии Секретарь
районного маслихата районного маслихата
Е.БАЛБОСЫНОВ Н.УТЕПОВ
Приложение 1
к решению районного маслихата