Кедендік бақылау мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қаңтарда № 10094 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2019 жылғы 19 тамыздағы № 2 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 19.08.2019 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 196-бабының 3-тармағына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 417 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Ережесінің 16-тармағының 28) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік бақылау мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Кедендік бақылау департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Кедендік бақылау департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеленгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеленгеннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының Д. Ерғожин
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының
2014 жылғы 15 желтоқсан
№ 91 бұйрығымен бекітілген
Кедендік бақылау мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы кеден
органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 196-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік бақылау мақсаттары үшін кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдаланудың тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил использования водных и воздушных судов органов государственных доходов Республики Казахстан для целей таможенного контроля
Приказ Председателя комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2015 года № 10094. Утратил силу приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 19 августа 2019 года № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 19.08.2019 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 196 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", а также согласно подпункту 28) пункта 16 Положения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 417, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования водных и воздушных судов органов государственных доходов Республики Казахстан для целей таможенного контроля.
2. Департаменту таможенного контроля Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
Председатель Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
Д. Ергожин
Утверждены
приказом Председателя
Комитета государственных
доходов Министерства
финансов Республики Казахстан
от 15 декабря 2014 года № 91
Правила использования водных и воздушных судов органов государственных доходов Республики Казахстан для целей таможенного контроля
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 196 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 30 июня 2010 года и устанавливают порядок использования водных и воздушных судов органов государственных доходов для целей таможенного контроля.

2. Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңізі) және ішкі сулары шегінде, сондай-ақ кеден одағының кедендік шекарасына іргелес аумақта тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылау кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдаланумен жүзеге асырылады.
2. Кеден органдарының су және әуе кемелерін кедендік бақылау мақсаттарында пайдалану тәртібі
3. Су және әуе кемелерін Қазақстан Республикасының кеден органдары:
1) Қазақстан Республикасының кедендік аумағының межелі ауданында бақылаудағы тауарлардың тасымалдануын, олармен жүк және өзге операциялардың жасалуын қадағалау;
2) заңнамаға сәйкес кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу және анықтау, сондай-ақ контрабандаға және өзге қылмыстарға қарсы күрес бойынша іс-шараларға қатысу;
3) көлік құралында кедендік бақылауға жататын тауарлар заңсыз өткізіледі деп санауға жеткілікті негіздеме бар болса, оны тоқтату;
4) тексеріп қарау топтарын бағыттауды және оларды әуеден, кедендік бақылауға және кедендік декларациялауға жататын тауарлар бар көлік құралдарына түсіруді жүзеге асыру;
5) тексеріп қарау топтарын, Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарын кедендік бақылау және кедендік декларациялау орындарына жеткізу (түсіру);
6) Қазақстан Республикасы кеден органдарының, кеден одағына мүше мемлекеттер кеден органдарының және халықаралық кеден ұйымдарын Кеден одағының кедендік аумағы арқылы тауарларды заңсыз өткізуге қарсы күрес жөніндегі бірлескен іс-шараларына қатысу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында кеден органдарына жүктелген кедендік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі өзге функцияларды орындау үшін пайдаланады.
4. Кедендік бақылау мақсаты үшін кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдалануы кезінде кеден органдары қызметкерлерінен және тиісті біліктілігі бар мамандардан тұратын су және әуе кемелері экипаждары құрылады.
5. Кедендік бақылау мақсаттары үшін кеден органдарының су және әуе кемелерін пайдалану мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кеден органы басшының не оны алмастыратын адамның су немесе әуе кемелерін пайдалану туралы шешім қабылдауы;
2) қозғалыс бағытын және экипаждың құрамын айқындау;
3) су және әуе кемелерін дайындау;

2. Таможенный контроль товаров и транспортных средств в пределах территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан, а также на территории, прилегающей к таможенной границе Таможенного союза, осуществляется с использованием водных и воздушных судов органов государственных доходов.
2. Порядок использования водных и воздушных судов органов государственных доходов для целей таможенного контроля
3. Водные и воздушные суда используются органами государственных доходов Республики Казахстан для:
1) осуществления в назначенном районе территории Республики Казахстан таможенного наблюдения за перевозкой находящихся под таможенным контролем товаров, совершением с ними грузовых и иных операций;
2) участия в мероприятиях по предупреждению, пресечению и выявлению правонарушений в сфере таможенного дела, а также в борьбе с контрабандой и иными преступлениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) остановки транспортного средства, если имеются достаточные основания считать, что на нем незаконно перемещаются товары, подлежащие таможенному контролю;
4) осуществления наведения досмотровых групп и их высадки с воздуха на транспортные средства, на которых находятся товары, подлежащие таможенному контролю и таможенному декларированию;
5) доставки (высадки) досмотровых групп, должностных лиц органов государственных доходов Республики Казахстан к местам таможенного декларирования и таможенного контроля;
6) участия в совместных мероприятиях органов государственных доходов Республики Казахстан, таможенных органов государств-участников Таможенного союза и международных таможенных организаций по борьбе с незаконным перемещением товаров через таможенную границу Таможенного союза;
7) выполнения иных функций по осуществлению таможенного контроля, возложенных на органы государственных доходов законодательством Республики Казахстан.
4. При использовании водных и воздушных судов органов государственных доходов для целей таможенного контроля формируются экипажи водных и воздушных судов, состоящие из числа должностных лиц органов государственных доходов и специалистов, имеющих соответствующую квалификацию.
5. В целях таможенного контроля использование водных и воздушных судов органов государственных доходов осуществляется в следующем порядке:
1) принятие решения руководителя органа государственных доходов, либо лица, его замещающего, об использовании водного или воздушного судов;
2) определение состава экипажа и маршрута движения;
3) подготовка водного и воздушного судов;

4) экипаждың алдына қойылған кедендік бақылау міндеттерін орындау.
6. Қазақстан Республикасының кеден органдары су және әуе кемелерін пайдалана отырып кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде су және әуе кемелерін пайдалану жөніндегі Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
7. Кеден органдарының су кемелері аталған құрылыстар иелерінің келісімі бойынша белгіленген тәртіппен пирстерде, айлақтарда орналастырылады.
8. Кеден органдарының әуе кемелері белгіленген тәртіппен мемлекеттік, азаматтық және эксперименттік авиацияның әуеайлақтарына (тікұшақ айлақтарына) қарамағында аталған объектілер бар уәкілетті органдармен келісім бойынша орналастырылады.
9. Су және әуе кемелеріне қызмет көрсету мен күзетуді кеден органдарының персоналымен қатар, меншік нысанына қарамастан, аталған қызметтерді шарттар негізінде көрсететін тиісті ұйымдардың күштері және құралдары жүргізеді.
10. Кеден органдарының әуе кемелері азаматтық авиацияның әуеайлақтары мен әуежайларында және көлік саласында мемлекеттік саясатын іске асыруын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның қарамағындағы бірлесіп орналастыру әуеайлақтарында орналастырылған және оларға қызмет көрсетілген кезде авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі барлық шаралар кешені азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
11. Ұшуды ұшудың тиісті жағдайларында осы үлгідегі әуе кемесінде ұшуға дайындалған және рұқсат етілген, жарақталған экипаждар ақауы жоқ әуе кемелерінде орындайды.

4) выполнение задач таможенного контроля, поставленных перед экипажем.
6. Органы государственных доходов Республики Казахстан при осуществлении таможенного контроля с использованием водных и воздушных судов органов государственных доходов руководствуются действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан по использованию водного и воздушного транспорта.
7. Водные суда органов государственных доходов базируются в установленном порядке на пирсах, причалах по согласованию с владельцами данных сооружений.
8. Воздушные суда органов государственных доходов базируются в установленном порядке на аэродромах (вертодромах) государственной, гражданской и экспериментальной авиации по согласованию с уполномоченными органами, в ведении которых находятся данные объекты.
9. Обслуживание и охрана водных и воздушных судов производятся как персоналом органов государственных доходов, так и силами и средствами соответствующих организаций, независимо от форм собственности, оказывающих данные услуги на основании договоров.
10. При базировании и обслуживании воздушных судов органов государственных доходов на аэродромах и в аэропортах гражданской авиации и на аэродромах совместного базирования, находящихся в ведении уполномоченного государственного органа в области транспорта и коммуникаций, весь комплекс мер по обеспечению авиационной безопасности осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами в области гражданской авиации.
11. Полеты выполняются на исправных воздушных судах, укомплектованных экипажами, подготовленными и допущенными к полетам на воздушном судне данного типа в соответствующих условиях полета.