Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жасау мақсатында қор биржасы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 519 бұйрығы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылы 24 желтоқсандағы № 237 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 ақпанда № 10207 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 29 қазандағы № 104 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 1055 бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрығы және қаулысының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.10.2020 № 104 және ҚР Қаржы министрінің 30.10.2020 № 1055 (15.11.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық және қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" 2009 жылғы
28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 3-2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы
iс-қимыл жасау мақсатында қор биржасы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қор биржасы:
1) қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік үш айдан кешіктірмей ішкі нормативтік құжаттамасын осы бұйрыққа және қаулыға сәйкес келтірсін;
2) қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік бір жылдан кешіктірмей осы бұйрыққа және қаулыға сәйкес автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді пысықтау және қазіргі клиенттерінің тәуекел деңгейін айқындау бойынша жұмыс жүргізсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржылық мониторинг комитеті (Тәжіяқов Б.Ш.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық және қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оларды мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет"
ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты және қаулыны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для фондовой биржи
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 519 и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 237. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2015 года № 10207. Утратило силу совместным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 октября 2020 года № 104 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 1055.
Сноска. Совместный приказ и постановление утратил силу совместным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.10.2020 № 104 и приказом Министра финансов РК от 30.10.2020 № 1055 (вводится в действие с 15.11.2020).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 15 декабря 2014 года.
В соответствии с пунктом 3-2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ и Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для фондовой биржи.
2. Фондовой бирже:
1) привести внутреннюю документацию в соответствие с настоящими приказом и постановлением не позднее трех календарных месяцев со дня введения в действие настоящих приказа и постановления;
2) провести работу по доработке автоматизированных информационных систем и определению уровня риска существующих клиентов в соответствии с настоящими приказом и постановлением не позднее одного календарного года со дня введения в действие настоящих приказа и постановления.
3. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Таджияков Б.Ш.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящих приказа и постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящих приказа и постановления их направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящих приказа и постановления на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық және қаулы 2014 жылғы 15 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
2014 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
______________Қ. Келімбетов
2014 жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 26 қарашадағы
№ 519 бұйрығымен және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 237 қаулысымен
бекітілген
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жасау мақсатында
қор биржасы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жасау мақсатында қор биржасы үшін ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ туралы заң) және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5991 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында тәуекелдерді басқару жүйесінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына және қор биржасының листингтік комиссиясының құрамына қойылатын талаптар туралы және Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту жөніндегі" 2008 жылғы 28 қарашадағы № 195 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 30 қарашадағы № 244 қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Егер Талаптарда өзгеше белгіленбесе, онда Талаптарда қолданылатын ұғымдар КЖ/ТҚҚ туралы заңда көрсетілген мағынамен пайдаланылады.
Талаптардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақшаға және (немесе) өзге мүлікке байланысты операцияларды тоқтату – терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілген ұйымға және (немесе) не бенефициарлық меншік иесі осндай жеке тұлға болып табылатын ұйымға тиесілі ақшаға және (немесе) өзге мүлікке қатысты шаралар;

4. Настоящие приказ и постановление вводятся в действие с 15 декабря 2014 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________Б. Султанов
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
__________К. Келимбетов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 ноября 2014 года № 519
и постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2014 года № 237
Требования к Правилам внутреннего контроля
в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем, и финансированию терроризма
для фондовой биржи
1. Общие положения
1. Настоящие Требования к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для фондовой биржи (далее - Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОД/ФТ), а также постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 244 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию системы управления рисками на фондовой бирже и внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 195 "О требованиях к организационной структуре организатора торгов и к составу листинговой комиссии фондовой биржи, и об утверждении Правил осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5991.
2. Если Требованиями не предусмотрено иное, то понятия, применяемые в Требованиях, используются в значениях, указанных в Законе о ПОД/ФТ.
Для целей Требований используются следующие основные понятия:
1) замораживание операций с деньгами и (или) иным имуществом – меры в отношении денег и (или) иного имущества, принадлежащих организации и (или) физическому лицу, включенным в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, либо организации, бенефициарным собственником которой является такое физическое лицо, принимаемые путем приостановления расходных операций по банковскому счету (банковским счетам) клиента;

2) әдеттегіден тыс операция (мәміле) – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен және қор биржасы дербес әзірлеген белгілер ескеріле отырып, КЖ/ТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағына сәйкес міндетті зерделенуген жататын операция (мәміле);
3) КЖ/ТҚ тәуекелдері – КЖ/ТҚ процестеріне немесе өзге қылмыстық іс-әрекетке қор биржасын, сондай-ақ оның мүшелерін қасақана немесе қасақана емес тарту тәуекелдері;
4) КЖ/ТҚ тәуекелдерін басқару – КЖ/ТҚ тәуекелдерін анықтау, бағалау, мониторингі, сондай-ақ оларды азайту жөнінде қор биржасы қабылдайтын шаралардың жиынтығы (өнімдерге/қызметтерге, клиенттерге, сондай-ақ клиенттер жүргізетін операцияларға қатысты);
5) шекті операция – ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жүргізілетін, КЖ/ТҚҚ туралы заңның 4-бабына сәйкес қаржы мониторингіне жататын және КЖ/ТҚҚ туралы заңда белгіленген шекті сомаға тең не одан асатын операция;
6) іскерлік қарым-қатынас – қор биржасының банк шотын ашу және жүргізу жөнінде қызмет көрсету бойынша қарым-қатынас.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 10.12.2015 № 643 бұйрығы және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысымен.
3. Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ) мақсатындағы ішкі бақылауды қор биржасы:
1) КЖ/ТҚҚ туралы заңның талаптарын қор биржасының орындауын қамтамасыз ету;
2) қор биржасының ішкі бақылау жүйесінің тиімділігін КЖ/ТҚ тәуекелдерін және қатар жүретін тәуекелдерді (операциялық, бедел, құқықтық) басқару үшін жеткілікті деңгейде ұстап тұру;
3) қор биржасын, оның лауазымды тұлғаларын және қызметкерлерін КЖ/ТҚ процестеріне тарту мақсатында жүзеге асырады.
4. КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру шеңберінде қор биржасы қор биржасының ішкі аудит қызметінің КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылаудың тиімділігін бағалауды жүргізуіне қойылатын талаптар кіретін ішкі бақылау қағидаларын әзірлейді.
Ішкі бақылау қағидалары КЖ/ТҚҚ туралы заңның 11-бабында көзделген бағдарламалардан тұрады, оларды қор биржасы Талаптарға сәйкес әзірлейді және ішкі нормативтік құжат не осындай құжаттардың жиынтығы болып табылады.
2. КЖ/ТҚҚ ішкі жүйесін ұйымдастыру және КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі
бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы
5. Қор биржасында қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен қор биржасында ішкі бақылау қағидаларын сақтауға мониторингті жүзеге асыруға жауапты лауазымды адам (бұдан әрі – жауапты қызметкер) тағайындалады.

2) необычная операция (сделка) – операция (сделка), подлежащая обязательному изучению в соответствии с пунктом 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ с учетом признаков, утвержденных Правительством Республики Казахстан и разработанных фондовой биржей самостоятельно;
3) риски ОД/ФТ – риски преднамеренного или непреднамеренного вовлечения фондовой биржи, а также ее членов в процессы ОД/ФТ или иную преступную деятельность;
4) управление рисками ОД/ФТ - совокупность принимаемых фондовой биржей мер по выявлению, оценке, мониторингу рисков ОД/ФТ, а также их минимизации (в отношении продуктов/услуг, клиентов, а также совершаемых клиентами операций);
5) пороговая операция – операция с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащая финансовому мониторингу в соответствии со статьей 4 Закона о ПОД/ФТ и равная либо превышающая установленную Законом о ПОД/ФТ пороговую сумму;
6) деловые отношения – отношения по предоставлению фондовой биржей услуг по открытию банковского счета.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.12.2015 № 643 и постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
3. Внутренний контроль в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (далее - ПОД/ФТ) осуществляется фондовой биржей в целях:
1) обеспечения выполнения фондовой биржей требований Закона о ПОД/ФТ;
2) поддержания эффективности системы внутреннего контроля фондовой биржи на уровне, достаточном для управления рисками ОД/ФТ и сопряженными рисками (операционного, репутационного, правового);
3) исключения вовлечения фондовой биржи, ее должностных лиц и работников в процессы ОД/ФТ.
4. В рамках организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ фондовой биржей разрабатываются правила внутреннего контроля, включающие требования к проведению службой внутреннего аудита фондовой биржи оценки эффективности внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ.
Правила внутреннего контроля состоят из программ, предусмотренных статьей 11 Закона о ПОД/ФТ, разрабатываются фондовой биржей самостоятельно в соответствии с Требованиями и являются внутренним документом либо совокупностью таких документов.
2. Организация внутренней системы ПОД/ФТ
и программа организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ
5. В порядке, установленном внутренними документами фондовой биржи, на фондовой бирже назначается должностное лицо, ответственное за осуществление мониторинга за соблюдением правил внутреннего контроля в фондовой бирже (далее - ответственный работник).

6. Мыналар жауапты қызметкерлерге қойылатын талаптар болып табылады:
1) жоғары білімінің болуы;
2) биржалық және (немесе) банктік операцияларды жүзеге асырумен байланысты қор биржасы бөлімшесі басшысының лауазымында кемінде бір жыл стажының не КЖ/ТҚҚ саласында кемінде екі жыл стажының не қаржылық қызметтерді ұсыну және (немесе) реттеу саласында кемінде үш жыл жұмыс стажының болуы;
3) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мінсіз іскерлік беделінің болуы.
7. КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасына:
1) КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру кезінде жауапты қызметкердің функцияларын, өкілеттіктерін, жауапты қызметкердің уәкілетті органдармен, қор биржасының бөлімшелерімен және қызметкерлерімен өзара іс-қимылы тәртібін сипаттау;
2) КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру және КЖ/ТҚҚ туралы заңға сәйкес қаржы мониторингін жүзеге асыратын және КЖ/ТҚҚ бойынша өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік органға (бұдан әрі – қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган) хабарламаларды, оның ішінде оларды әзірлеушілер туралы мәліметтерді беру үшін пайдаланылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелер және бағдарламалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
3) мәліметтерді тіркеу, сондай-ақ КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды іске асыру барысында алынған құжаттарды және ақпаратты сақтау тәртібі;
4) қор биржасы қызметкерлерінің, оның ішінде жауапты қызметкердің қор биржасының уәкілетті органдарын КЖ/ТҚҚ туралы заңды, сондай-ақ қор биржасының қызметкерлері жол берген ішкі бақылау қағидаларын бұзудың белгілі болған фактілері туралы хабарлау тәртібі;
5) қор биржасы ішкі аудит қызметінің КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылаудың тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша басқару есептілігін дайындау және қор биржасының уәкілетті органдарына беру тәртібі кіреді, бірақ олармен шектелмейді.
8. КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасына сәйкес жауапты қызметкердің функцияларына:
1) дайындалған және қор биржасының атқарушы органымен келісілген ішкі бақылау қағидаларының және (немесе) оларға өзгерістердің (толықтырулардың) болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ қор биржасында олардың сақталуына мониторинг;
2) КЖ/ТҚҚ туралы заңға сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарламалар ұсынуды және олардың ұсынылуына бақылауды ұйымдастыру;
3) клиенттердің операцияларын күдікті ретінде тану және қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға хабарламаларды жіберу қажеттілігі туралы шешімдер қабылдау;

6. Требованиями к ответственному работнику являются:
1) наличие высшего образования;
2) наличие стажа работы на должности руководителя подразделения фондовой биржи, связанного с осуществлением биржевых и (или) банковских операций, не менее одного года либо стаж работы в сфере ПОД/ФТ не менее двух лет либо стаж работы в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг не менее трех лет;
3) наличие безупречной деловой репутации в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
7. Программа организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ включает, но не ограничивается:
1) описание функций, полномочий ответственного работника, порядок взаимодействия ответственного работника с уполномоченными органами, подразделениями и персоналом фондовой биржи при осуществлении внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ;
2) сведения об автоматизированных информационных системах и программном обеспечении, используемых для осуществления внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ и передачи сообщений в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по ПОД/ФТ в соответствии с Законом о ПОД/ФТ (далее – уполномоченный орган по финансовому мониторингу), в том числе сведения об их разработчиках;
3) порядок фиксирования сведений, а также хранения документов и информации, полученных в ходе реализации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ;
4) порядок информирования работниками фондовой биржи, в том числе ответственным работником, уполномоченных органов фондовой биржи о ставших им известными фактах нарушения Закона о ПОД/ФТ, а также правил внутреннего контроля, допущенных работниками фондовой биржи;
5) порядок подготовки и представления уполномоченным органам фондовой биржи управленческой отчетности по результатам оценки эффективности внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ службой внутреннего аудита фондовой биржи.
8. Функции ответственного работника в соответствии с программой организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ включают, но не ограничиваются:
1) обеспечение наличия разработанных и согласованных с исполнительным органом фондовой биржи правил внутреннего контроля и (или) изменений (дополнений) к ним, а также мониторинг за их соблюдением на фондовой бирже;
2) организация представления и контроль за представлением сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу в соответствии с Законом о ПОД/ФТ;
3) принятие решений о признании операций клиентов в качестве подозрительных и необходимости направления сообщений в уполномоченный орган по финансовому мониторингу в порядке, предусмотренном внутренними документами фондовой биржи;

4) КЖ/ТҚҚ туралы заңда және клиенттермен жасалған шарттарда көзделген жағдайларда және банктің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиенттердің операциялар жүргізуін тоқтата тұру не бас тарту туралы шешімдер қабылдау;
5) қор биржасының уәкілетті органына КЖ/ТҚҚ туралы заңда және қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда және тәртіппен клиенттермен іскерлік қарым-қатынастарды орнату, жалғастыру не тоқтату туралы шешім қабылдау үшін сұрау салулар жіберу;
6) қор биржасының уәкілетті органын қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен анықталған ішкі бақылау қағидаларын бұзушылықтар туралы хабардар ету;
7) қор биржасының уәкілетті органына есептерді қалыптастыру үшін КЖ/ТҚҚ мақсатында ішкі бақылау қағидаларын іске асыру нәтижелері және тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін жақсарту жөніндегі ұсынылып отырған шаралар туралы ақпаратты дайындау кіреді, бірақ олармен шектелмейді;
9. Жүктелген функцияларды орындау үшін жауапты қызметкерге, төмендегілерді қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, мынадай өкілеттіктер беріледі:
1) өз функцияларын толық көлемде жүзеге асыруға мүмкіндік беретін шекте және қор биржасының ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен қор биржасының барлық үй-жайларына, ақпараттық жүйелеріне, телекоммуникация құралдарына, құжаттар мен файлдарға рұқсат алу;
2) өз функцияларын жүзеге асыру кезінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету;
3) қор биржасы бөлімшелерінен алынатын құжаттар мен файлдардың сақталуын қамтамасыз ету.
10. Жауапты қызметкердің функциялары ішкі аудит қызметі жүзеге асыратын функциялармен, сондай-ақ қор биржасы бөлімшелерінің биржалық және (немесе) банк операцияларын жүзеге асырумен байланысты жүзеге асыратын функцияларымен сәйкес келмейді.
11. Қор биржасы ішкі бақылау мәселелері бойынша процестерді автоматтандыру үшін КЖ/ТҚҚ мақсатында мынадай талаптарға сәйкес келетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді пайдаланады:
1) енгізілетін өзгерістерді (толықтыруларды) қоса алғанда, клиенттердің досьесін (сауалнамаларын) енгізу мүмкіндігі;
2) КЖ/ТҚҚ саласындағы заңнама талаптарын, сондай-ақ қор биржасы қызметтерінің КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшыраушылық дәрежесін бағалау нәтижелерін ескере отырып, алдын ала берілген критерийлер бойынша шекті, әдеттегіден тыс және күмәнді операцияларды анықтау;
3) дерекқордан клиенттердің досьесі (сауалнамалары), жүргізілген операциялар, қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жіберілген хабарлар бойынша ақпаратты алып тастау мүмкіндігінің болмауы;
4) ақпаратты резервтік көшіру және сақтау жүйелерінің болуы;

4) принятие решений о приостановлении либо отказе от проведения операций клиентов в случаях, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ и (или) договорами с клиентами, и в порядке, предусмотренном внутренними документами банка;
5) направление запросов уполномоченному органу фондовой биржи для принятия решения об установлении, продолжении либо прекращении деловых отношений с клиентами в случаях и порядке, предусмотренных Законом о ПОД/ФТ и внутренними документами фондовой биржи;
6) информирование уполномоченного органа фондовой биржи о выявленных нарушениях правил внутреннего контроля в порядке, предусмотренном внутренними документами фондовой биржи;
7) подготовка информации о результатах реализации правил внутреннего контроля и рекомендуемых мерах по улучшению систем управления рисками и внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ для формирования отчетов уполномоченному органу фондовой биржи.
9. Для выполнения возложенных функций ответственный работник наделяется следующими полномочиями, включая, но не ограничиваясь:
1) получение доступа ко всем помещениям фондовой биржи, информационным системам, средствам телекоммуникаций, документам и файлам в пределах, позволяющих осуществлять свои функции в полном объеме, и в порядке, предусмотренном внутренними документами фондовой биржи;
2) обеспечение конфиденциальности информации, полученной при осуществлении своих функций;
3) обеспечение сохранности получаемых от подразделений фондовой биржи документов и файлов.
10. Функции ответственного работника не совмещаются с функциями, осуществляемыми службой внутреннего аудита, а также функциями подразделений фондовой биржи, связанных с осуществлением биржевых и (или) банковских операций.
11. Фондовая биржа для автоматизации процессов по вопросам внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ использует автоматизированные информационные системы, соответствующие следующим требованиям:
1) возможность ведения досье (анкет) клиентов, включая вносимые в них изменения (дополнения);
2) выявление пороговых, необычных и подозрительных операций по заранее заданным критериям с учетом требований законодательства в сфере ПОД/ФТ, а также результатов оценки степени подверженности услуг фондовой биржи рискам ОД/ФТ;
3) отсутствие возможности исключения информации из базы данных по досье (анкетам) клиентов, проведенным операциям, отправленным сообщениям в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
4) наличие системы резервного копирования и хранения информации;

5) жаңғыртудан қорғалған, әрбір пайдаланушының жұмыс хаттамасын жүргізу.
3. КЖ/ТҚ тәуекелдерін басқару бағдарламасы
12. КЖ/ТҚ тәуекелдерін басқаруды ұйымдастыру мақсатында қор биржасы КЖ/ТҚ тәуекелдерін басқару бағдарламасын әзірлейді.
13. Қор биржасы жыл сайынғы негізде қор биржасы қызметтерінің ең кем дегенде тәуекелдердің мынадай арнайы санаттарын ескере отырып, КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалауды жүзеге асырады: клиенттердің типіне қарай тәуекел, ел (географиялық) тәуекелі, көрсетілетін қызметтің және (немесе) оны көрсету тәсілінің тәуекелі.
Қор биржасы қызметтерінің КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін бағалау клиенттердің операцияларын бірегейлендіру рәсімдерін және мониторингін өзгертуді, қандай да бір операцияларды жүргізуге лимиттерді белгілеуді, қызмет көрсету талаптарын өзгертуді, қызмет көрсетуден бас тартуды қоса алғанда, анықталған тәуекелдерді барынша азайтуға бағытталған ықтимал іс-шараларды сипаттаумен қатар жүреді.
14. Мәртебесі және (немесе) қызметі КЖ/ТҚ тәуекелінен асып түсетін клиенттер типтері мыналардан тұрады, бірақ олармен шектелмейді:
1) шетелдік қаржы ұйымдары;
2) Талаптардың 15-тармағында көрсетілген шет мемлекеттерде орналасқан (тіркелген) тұлғалар, сондай-ақ осындай тұлғалардың Қазақстан Республикасында орналасқан филиалдары мен өкілдіктері.
15. Қор биржасы осы тармақта көрсетілген шет мемлекеттерден келген клиенттерге қызмет көрсетумен, осындай шет мемлекеттердің қатысуымен ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырумен байланысты ел (географиялық) тәуекелін бағалауды жүзеге асырады.
КЖ/ТҚ тәуекелін жоғарылататын операциялар жүргізетіндер шет мемлекеттер болып табылады:
1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасайтын Ақшаны жылыстатумен күрес жөніндегі қаржы шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті түрде орындамайтын мемлекеттердің тізбесіне енгізілген шет мемлекеттер (аумақтар);
2) БҰҰ Қауіпсіздік кеңесінің қарарларымен қабылданған халықаралық санкциялар (эмбарго) қабылданатын шет мемлекеттер (аумақтар);
3) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 10 ақпандағы № 52 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6058 тіркелген) бекітілген "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының мақсаттары үшін Оффшорлық аймақтар тізбесіне енгізілген шет мемлекеттер (аумақтар);

5) ведение протокола работы каждого пользователя, защищенного от модификации.
3. Программа управления рисками ОД/ФТ
12. В целях организации управления рисками ОД/ФТ фондовая биржа разрабатывает программу управления рисками ОД/ФТ.
13. Фондовая биржа на ежегодной основе осуществляет оценку степени подверженности услуг фондовой биржи рискам ОД/ФТ с учетом, как минимум, следующих специфических категорий рисков: риск по типу клиентов, страновой (географический) риск, риск услуги и (или) способа ее предоставления.
Оценка степени подверженности услуг фондовой биржи рискам ОД/ФТ сопровождается описанием возможных мероприятий, направленных на минимизацию выявленных рисков, включая изменение процедур идентификации и мониторинга операций клиентов, установление лимитов на проведение тех или иных операций, изменение условий предоставления услуг, отказ от предоставления услуг.
14. Типы клиентов, чей статус и (или) чья деятельность повышают риск ОД/ФТ, включают, но не ограничиваются:
1) иностранные финансовые организации;
2) лица, расположенные (зарегистрированные) в иностранных государствах, указанных в пункте 15 Требований, а также расположенные в Республике Казахстан филиалы и представительства таких лиц.
15. Фондовая биржа осуществляет оценку странового (географического) риска, связанного с предоставлением услуг клиентам из иностранных государств, указанных в настоящем пункте, осуществлением операций с деньгами и (или) иным имуществом с участием таких иностранных государств.
Иностранными государствами, операции с которыми повышают риск ОД/ФТ, являются:
1) иностранные государства (территории), включенные в перечень государств (территорий), не выполняющих либо недостаточно выполняющих рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), составляемый уполномоченным органом по финансовому мониторингу;
2) иностранные государства (территории), в отношении которых применяются международные санкции (эмбарго), принятые резолюциями Совета Безопасности ООН;
3) иностранные государства (территории), включенные в перечень оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2010 года № 52 "Об утверждении Перечня оффшорных зон для целей Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6058);

4) басқа факторлар (сыбайлас жемқорлық, есірткіні өндіру, айналымы және (немесе) транзиті деңгейі туралы мәліметтер, халықаралық терроризмге қолдау көрсету туралы мәліметтер және басқалары) негізінде КЖ/ТҚ жоғары тәуекелі бар ретінде қор биржасы айқындаған шет мемлекеттер (аумақтар).
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 10.12.2015 № 643 бұйрығы және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысымен.
16. Қор биржасының КЖ/ТҚ жоғары тәуекеліне ұшырағыш қызметтері, сондай-ақ оларды көрсету тәсілдері мыналардан тұрады, бірақ олармен шектелмейді:
1) дербес компьютерлер, телефондар, электрондық терминалдар арқылы қызмет көрсетуді қоса алғанда, клиенттерге қашықтан қызмет көрсету;
2) шетелдік қаржы ұйымдарының банк шоттары.
17. Қор биржасы қызметтерінің Талаптардың 14, 15, 16-тармақтарында көрсетілген тәуекел факторларына сәйкес КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырағыштық дәрежесін бағалаған кезде қор биржасы мыналарды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей мынадай қосымша мәліметтерді ескереді:
1) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қор биржасы жіберген клиенттердің күмәнді операциялары туралы хабарлар саны;
2) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға қор биржасы жіберген клиенттердің шекті операциялары туралы хабарлар саны.
18. КЖ/ТҚ тәуекелдерін басқару бағдарламасын іске асыру шеңберінде қор биржасы Талаптардың 14, 15 және 16-тармақтарында көрсетілген санаттар мен тәуекелдер факторларын, сондай-ақ қор биржасы белгілейтін өзге де санаттар мен тәуекелдер факторларын ескере отырып, клиенттерді жіктеу жөнінде шаралар қолданады.
Клиенттің (клиенттер тобының) тәуекел деңгейін қор биржасында бар клиент (клиенттер) туралы мәліметтер мен ақпаратқа жүргізілген талдау нәтижелері бойынша қор биржасы белгілейді және тәуекел деңгейін айқындаудың кемінде екі деңгейден тұратын шкаласы бойынша бағаланады.
Клиенттің (клиенттер тобының) тәуекел деңгейін қайта қарауды қор биржасы клиент (клиенттер тобы) туралы мәліметтердің жаңартылуына қарай жүзеге асырады.
4. Клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасы
19. КЖ/ТҚҚ туралы заңның клиентті тиісінше тексеру бойынша талаптарын іске асыру мақсатында қор биржасы клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін сәйкестендіру бағдарламасын әзірлейді.
Қор биржасының клиент (оның өкілі) туралы мәліметтерді тіркеу және дәйектілігін тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, іскерлік қарым-қатынастардың болжанатын мақсатын белгілеу және тіркеу, сондай-ақ Талаптарда көзделген Клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы өзге де мәліметтерді алу және тіркеу бойынша іс-шараларды жүргізуі клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру болып табылады.
Клиенттің тәуекел деңгейіне қарай қор биржасы жүргізетін іс-шаралардың деңгейі клиентті, бенефициарлық меншік иесін стандартты, жеңілдетілген және тереңдетілген сәйкестендірумен көрсетіледі.

4) иностранные государства (территории), определенные фондовой биржей в качестве представляющих высокий риск ОД/ФТ на основе других факторов (сведения об уровне коррупции, незаконного производства, оборота и (или) транзита наркотиков, сведения о поддержке международного терроризма и другое).
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.12.2015 № 643 и постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
16. Услуги фондовой биржи, а также способы их предоставления, подверженные высокому риску ОД/ФТ, включают, но не ограничиваются:
1) дистанционное обслуживание клиентов, включая обслуживание посредством персональных компьютеров, телефонов, электронных терминалов;
2) банковские счета иностранных финансовых организаций.
17. При оценке степени подверженности услуг фондовой биржи рискам ОД/ФТ в соответствии с факторами рисков, указанными в пунктах 14, 15 и 16 Требований, фондовой биржей учитываются дополнительные сведения, включая, но не ограниваясь:
1) количество направленных фондовой биржей в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сообщений о подозрительных операциях клиентов;
2) количество направленных фондовой биржей в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сообщений о пороговых операциях клиентов.
18. В рамках реализации программы управления рисками ОД/ФТ фондовой биржей принимаются меры по классификации клиентов с учетом категорий и факторов рисков, указанных в пунктах 14, 15 и 16Требований, а также иных категорий и факторов рисков, устанавливаемых фондовой биржей.
Уровень риска клиента (группы клиентов) устанавливается фондовой биржей по результатам анализа имеющихся у фондовой биржи сведений и информации о клиенте (клиентах) и оценивается по шкале определения уровня риска, которая состоит не менее чем из двух уровней.
Пересмотр уровня риска клиента (группы клиентов) осуществляется фондовой биржей по мере обновления сведений о клиенте (группе клиентов).
4. Программа идентификации клиентов
19. В целях реализации требований Закона о ПОД/ФТ по надлежащей проверке клиента фондовая биржа разрабатывает программу идентификации клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников.
Идентификация клиента (его представителя) и бенефициарного собственника заключается в проведении фондовой биржей мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, а также получению и фиксированию иных предусмотренных Требованиями сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике.
В зависимости от уровня риска клиента степень проводимых фондовой биржей мероприятий выражается в стандартной, упрощенной либо углубленной идентификации клиента, бенефициарного собственника.

20. КЖ/ТҚҚ туралы Заңның 5-бабы 2-тармағының талаптарын ескере отырып, қор биржасы клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіруді жүргізеді, сондай-ақ мынадай:
1) клиентпен іскерлік қарым-қатынастарды орнату;
2) клиенттің шекті операцияны (мәмілені) жасауы;
3) клиенттің күдікті операциясын (мәмілесін) анықтау;
4) жеке және заңды тұлғалар туралы бұрын алынған деректердің дәйектілігіне күмән туғызатын негіздемелердің болуы жағдайларында іскерлік қарым-қатынастардың болжанатын мақсатын белгілейді.
Клиент орнатылған іскерлік қарым-қатынастар шегінде операция жүргізген кезде, егер ол, осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, осындай іскерлік қарым-қатынастар орнатылған, сондай-ақ бұрын алынған мәліметтерді жаңарту не клиенттің тәуекелі деңгейіне және Талаптарға сәйкес қосымша мәліметтерді алу үшін қажет болған кезде клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру жүргізілмейді.
21. Талаптардың 20-тармағына сәйкес алынған мәліметтерді қор биржасы клиенттің қор биржасында іскерлік қарым-қатынастардың бүкіл кезеңі ішінде және олар аяқталғаннан кейін кем дегенде бес жыл сақталатын досьесіне енгізеді.
Клиенттің досьесіне енгізілуі және стандартты, жеңілдетілген не тереңдетілген сәйкестендіру жүргізген кезде дәйектілігі тексерілуі тиіс ең аз талап етілетін мәліметтер Талаптардың Қосымшасында белгіленген.
22. Клиент ақша аударымын жүзеге асырған не оның пайдасына қолма-қол ақшасыз төлем немесе ақша аударымы келіп түскен кезде қор биржасы төлем құжатында КЖ/ТҚҚ туралы заңның 7-бабы 2-тармағында көзделген клиент туралы мәліметтердің болуын, сондай-ақ оларды төлемге, ақша аударымына қатысушы қаржы ұйымына берілуін бақылайды.
23. Қор биржасы жеңілдетілген сәйкестендіруді мынадай:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, сондай-ақ бақылауын мемлекеттік органдар жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) мемлекеттік мекеме немесе мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдинг не дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингіне тиесілі заңды тұлғалар;
3) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының резиденті бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары, сондай-ақ акциялары шет мемлекеттің қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ұйымдар;

20. С учетом требований пункта 2 статьи 5 Закона о ПОД/ФТ фондовая биржа проводит идентификацию клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, а также устанавливает предполагаемую цель деловых отношений в случаях:
1) установления деловых отношений с клиентом;
2) совершения клиентом пороговой операции (сделки);
3) выявления подозрительной операции (сделки) клиента;
4) наличия оснований для сомнения в достоверности ранее полученных данных о физическом и юридическом лицах.
При совершении клиентом операции в рамках установленных деловых отношений, идентификация клиента (его представителя) и бенефициарного собственника не проводится, если она проводилась при установлении таких деловых отношений, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 3) и 4) части первой настоящего пункта, а также необходимости обновления ранее полученных либо получения дополнительных сведений в соответствии с уровнем риска клиента и Требованиями.
21. Сведения, полученные в соответствии с пунктом 20 Требований, вносятся фондовой биржей в досье клиента, которое хранится в фондовой бирже на протяжении всего периода деловых отношений с клиентом и не менее пяти лет со дня их окончания.
Минимально требуемые сведения, подлежащие внесению в досье клиента, а также проверке достоверности при проведении стандартной, упрощенной либо углубленной идентификации, установлены в приложении к Требованиям.
22. При осуществлении клиентом перевода денег либо поступлении в его пользу безналичного платежа или перевода денег фондовой биржей контролируется наличие в платежном документе сведений о клиенте, предусмотренных пунктом 2 статьи 7 Закона о ПОД/ФТ, а также передача их финансовой организации-участнику платежа (перевода) денег.
23. Упрощенная идентификация проводится фондовой биржей в случаях установления деловых отношений со следующими типами клиентов:
1) государственными органами Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан, а также юридическими лицами, контроль над которыми осуществляется государственными органами;
2) юридическими лицами, созданными в организационно-правовой форме государственных учреждений или государственных предприятий, а также национальным управляющим холдингом либо юридическими лицами, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу;
3) банками второго уровня, профессиональными участниками рынка ценных бумаг – резидентами Республики Казахстан, а также организациями, акции, которых включены в официальный список фондовой биржи иностранного государства;

4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан не қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық ұйымдар сияқты клиенттермен іскерлік қарым-қатынастарды орнатқан жағдайларда жүргізеді.
24. Қор биржасы тереңдетілген сәйкестендіруді:
1) клиентке жоғары тәуекел деңгейі тағайындаған кезде;
2) тереңдетілген сәйкестендіруді жүргізу қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға осындай операция туралы хабарлама жіберілгені туралы оның қасақана емес хабардар болуына әкеп соғатын жағдайларды қоспағанда, клиентке мониторинг жүргізу және операцияларын зерделеу барысында күдікті операцияны (мәмілені) не оны жасау әрекетін анықтаған кезде;
3) клиент ұсынған мәліметтердің дәйектілігінде күмән болған кезде;
4) қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген жағдайларда, оның ішінде жауапты қызметкердің шешімі бойынша жүргізеді.
25. Клиентті сәйкестендіру (бенефициарлық меншік иесін анықтау) барысында қор биржасы КЖ/ТҚҚ туралы заңның 12-бабына сәйкес алынатын терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты тұлғалардың және ұйымдардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) осындай клиенттің (бенефициарлық меншік иесінің) болуына тексеру жүргізеді.
Шетелдіктерге, шет мемлекеті азаматтығының болуы туралы қор биржасында мәліметтер болған өзге де адамдарға қатысты, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қор биржасы клиентті сәйкестендіру (бенефициарлық меншік иесін анықтау) барысында осындай клиенттің (бенефициарлық меншік иесінің) шетелдік жария лауазымды адамға жататынын тексереді.
26. Клиент (оның өкілі) ұсынатын құжаттар клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді растау мақсатында олардың дәйектілігі тексеріледі.
27. Клиентті, оның өкілін және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы мыналардан тұрады, бірақ олармен шектелмейді:
1) іскерлік қатынастар белгілеуден және (немесе) операциялар жүргізуден бас тартудың тәртібі мен негізін қоса алғанда, клиенттерді қызмет көрсетуге қабылдау, сондай-ақ іскерлік қатынастарды тоқтату тәртібі;
2) клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру тәртібі, оның ішінде жеңілдетілген және тереңдетілген сәйкестендіру рәсімдерінің ерекшеліктері;
3) шетелдік қаржы ұйымдарымен іскерлік қатынастар орнату кезінде сәйкестендіруді жүргізу ерекшеліктері;
4) қор биржасының қызмет көрсетілетін немесе қызмет көрсетуге қабылданатын тұлғалардың, сондай-ақ олардың бенефициарлық меншік иелерінің арасынан шетелдік жария лауазымды тұлғаларды анықтауына бағытталған шаралардың сипаты;
5) клиенттің (оның өкілінің) және бенефициарлық меншік иесінің Тізбеде болуын тексеру тәртібі;

4) международными организациями, расположенными на территории Республики Казахстан либо участником которых является Республика Казахстан.
24. Углубленная идентификация клиента проводится фондовой биржей:
1) при присвоении клиенту высокого уровня риска;
2) при выявлении в процессе мониторинга и изучения операций клиента подозрительной операции (сделки) либо попытки ее совершения, за исключением ситуаций, при которых проведение углубленной идентификации приведет к его непреднамеренному информированию о направлении сообщения о такой операции в уполномоченный орган по финансовому мониторингу;
3) при наличии сомнений в достоверности представленных клиентом сведений;
4) в случаях, установленных внутренними документами фондовой биржи, в том числе, по решению ответственного работника.
25. В процессе идентификации клиента (выявления бенефициарного собственника) фондовой биржей проводится проверка на наличие такого клиента (бенефициарного собственника) в перечне лиц и организаций, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, получаемом в соответствии со статьей 12 Закона о ПОД/ФТ (далее – Перечень).
В отношении иностранцев, иных лиц, в отношении которых у фондовой биржи имеются сведения о наличии у них гражданства иностранного государства, а также лиц без гражданства фондовой биржей в процессе идентификации клиента (выявления бенефициарного собственника) проводится проверка на принадлежность такого клиента (бенефициарного собственника) к иностранному публичному должностному лицу.
26. Документы, представляемые клиентом (его представителем) в целях подтверждения сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике, проверяются на их действительность.
27. Программа идентификации клиента, его представителя и бенефициарного собственника включает, но не ограничивается:
1) порядок принятия клиентов на обслуживание, включая порядок и основания для отказа в установлении деловых отношений и (или) в проведении операции, а также прекращения деловых отношений;
2) порядок идентификации клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, в том числе особенности процедур упрощенной и углубленной идентификации;
3) особенности проведения идентификации при установлении деловых отношений с иностранными финансовыми организациями;
4) описание мер, направленных на выявление фондовой биржей среди лиц, находящихся на обслуживании или принимаемых на обслуживание, а также их бенефициарных собственников иностранных публичных должностных лиц;
5) порядок проверки клиента (его представителя) и бенефициарного собственника на наличие в Перечне;

6) банк шотын аралық ашу кезінде сәйкестендіру ерекшеліктері (жеке клиенттің немесе оның өкілінің қатысуынсыз);
7) басқа қаржы ұйымдарынан мәліметтер алу арқылы клиенттерді сәйкестендіру ерекшеліктері;
8) клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру мақсатында қосымша ақпарат көздерін, оның ішінде мемлекеттік органдар ұсынатын ақпараттың сипаты;
9) клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтердің дәйектілігін тексеру тәртібі;
10) клиент досьесінің нысанына, мазмұнына және жүргізу тәртібіне, мәліметтерді жаңарту кезеңдігін көрсете отырып, досьедегі мәліметтерді жаңарту тәртібіне қойылатын талаптар;
11) қор биржасы қызметкерлерінің сәйкестендіруді жүргізу кезінде алынған ақпаратқа қолжетімділігін қамтамасыз ету тәртібі;
12) клиенттің тәуекел деңгейін бағалау тәртібі, мұндай тәуекелді бағалау негіздері.
5. Клиенттердің операциялары мониторингінің және зерделеудің
бағдарламасы
28. КЖ/ТҚҚ туралы заңның клиентті тиісінше тексеру жөніндегі, сондай-ақ шекті және күмәнді операциялар туралы хабарларды анықтау және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жіберу жөніндегі талаптарын іске асыру мақсатында қор биржасы клиенттердің операциялары мониторингінің және зерделеудің бағдарламасын әзірлейді.
29. Клиенттердің операциялары мониторингінің және зерделеудің бағдарламасы шеңберінде қор биржасы клиенттер (олардың өкілдері) және бенефициарлық меншік иелері туралы қосымша мәліметтерді жаңарту және (немесе) алу жөнінде, cондай-ақ клиенттердің операцияларын зерделеу жөнінде және шекті, әдеттегіден тыс және күдікті операцияларды анықтау жөнінде іс-шаралар жүргізеді.
Қор биржасы клиенттердің операциялары мониторингінің және зерделеудің нәтижелерін қор биржасы қызметтерінің КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін жыл сайын бағалау үшін, сондай-ақ клиенттер тәуекелдерінің деңгейлерін қайта қарау үшін пайдаланады.
Клиенттердің операциялары мониторингінің және зерделеудің бағдарламасын іске асыру шеңберінде алынған мәліметтер Талаптардың 21-тармағында көрсетілген клиенттің досьесіне енгізіледі және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастардың барлық кезеңінде және олар аяқталған күннен бастап кемінде бес жыл бойы сақталынады.
30. Клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы қосымша мәліметтерді жаңартудың кезеңдігін және (немесе) алу қажеттігін қор биржасы клиенттің (клиенттер тобының) тәуекел деңгейін және (немесе) клиент пайдаланатын қор биржасы қызметтерінің КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін ескере отырып белгілейді.
Талаптардың 24-тармағында көзделген жағдайларда, қор биржасы клиентті тереңдете сәйкестендіруді жүргізеді.
Тәуекел деңгейі жоғары клиент (оның өкілі) және бенефициарлық меншік иесі туралы мәліметтерді жаңарту жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Клиенттің (бенефициарлық меншік иесінің) тізбеде болуын (Тізбеге қосылуын) тексеру клиенттің тәуекел деңгейіне байланысты емес және Тізбеге өзгерістер енгізілуіне (Тізбенің жаңартылуына) қарай жүзеге асырылады.

6) особенности идентификации клиента при дистанционном открытии банковского счета (без личного присутствия клиента или его представителя);
7) особенности идентификации клиентов путем получения сведений от других финансовых организаций;
8) описание дополнительных источников информации, в том числе предоставляемых государственными органами, в целях идентификации клиента (его представителя) и бенефициарного собственника;
9) порядок проверки достоверности сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;
10) требования к форме, содержанию и порядку ведения досье клиента, обновления сведений, содержащихся в досье, с указанием периодичности обновления сведений;
11) порядок обеспечения доступа работников фондовой биржи к информации, полученной при проведении идентификации;
12) порядок оценки уровня риска клиента, основания оценки такого риска.
5. Программа мониторинга и изучения операций клиентов
28. В целях реализации требований Закона о ПОД/ФТ по надлежащей проверке клиента, а также по выявлению и направлению в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сообщений о пороговых и подозрительных операциях, фондовая биржа разрабатывает программу мониторинга и изучения операций клиентов.
29. В рамках программы мониторинга и изучения операций клиентов фондовой биржей проводятся мероприятия по обновлению и (или) получению дополнительных сведений о клиентах (их представителях) и бенефициарных собственниках, а также по изучению операций клиентов и выявлению пороговых, необычных и подозрительных операций.
Результаты мониторинга и изучения операций клиентов используются фондовой биржей для ежегодной оценки степени подверженности услуг фондовой биржи рискам ОД/ФТ, а также для пересмотра уровней рисков клиентов.
Полученные в рамках реализации программы мониторинга и изучения операций клиента сведения вносятся в досье клиента, предусмотренное пунктом 21 Требований, и (или) хранятся на протяжении всего периода деловых отношений с клиентом и не менее пяти лет со дня их окончания.
30. Периодичность обновления и (или) необходимость получения дополнительных сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике устанавливаются фондовой биржей с учетом уровня риска клиента (группы клиентов) и (или) степени подверженности услуг фондовой биржи, которыми пользуется клиент, рискам ОД/ФТ.
В случаях, предусмотренных пунктом 24 Требований, фондовой биржей проводится углубленная идентификация клиента.
Обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике с высоким уровнем риска осуществляется не реже одного раза в год.
Проверка наличия клиента (бенефициарного собственника) в Перечне (включения в Перечень) не зависит от уровня риска клиента и осуществляется по мере внесения изменений в Перечень (обновления Перечня).

31. Қор биржасы клиенттің (клиенттер тобының) тәуекел деңгейін және (немесе) клиент пайдаланатын қор биржасы қызметінің КЖ/ТҚ тәуекелдеріне ұшырау дәрежесін ескере отырып, сондай-ақ бар КЖ/ТҚ сценарийлерін (схемаларын) және (немесе) әдеттегіден тыс және күмәнді операциялардың белгілерін ескере отырып клиенттің операцияларын зерделеу дәрежесін айқындайды.
Қор биржасы клиентке тәуекелдің жоғары деңгейі берілген жағдайда, сондай-ақ клиент күмәнді операцияны жүргізген жағдайда клиент белгіленген уақыт кезеңінде жүргізіп жатқан (жүргізген) операцияларды (мәмілелерді) зерделейді.
32. Клиент операцияларының мониторингі және зерделеу бағдарламасында:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, сондай-ақ қор биржасы дербес әзірлеген белгілердің негізінде жасалатын әдеттегіден тыс және күдікті операциялар белгілерінің тізбесі;
2) қор биржасы бөлімшелері (қызметкерлері) арасында Талаптарда көзделген жағдайларда клиент (оның өкілі) пен бенефициарлық меншік иесі туралы бұрын алынған қосымша мәліметтерді жаңарту және (немесе) оларды алу жөніндегі міндеттерді бөлу;
3) қор биржасы бөлімшелері (қызметкерлері) арасында шекті, әдеттегіден тыс және күдікті операциялар туралы мәліметтерді анықтау және бөлімшелер (қызметкерлер) арасында бір-біріне беру жөніндегі міндеттерді бөлу;
4) қор биржасы бөлімшелерінің шекті, әдеттегіден тыс және күдікті операцияларды анықтаған кезде өзара әрекет ету тетіктерін сипаттау;
5) жауапты қызметкердің клиент операциясының түрін белгілеу туралы шешімді қабылдау тәртібі, негізі және мерзімі;
6) бөлімшелердің (қызметкерлердің) клиент операциясын жүргізуден бас тарту жөніндегі (бенефициарлық меншік клиент иесі Тізбеде тұруына байланысты бас тартуды қоспағанда), сондай-ақ клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі шешімді қабылдау бойынша өзара әрекет ету тәртібі;
7) қор биржасы бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) Тізбедегі клиенттер мен бенефициарлық меншік иелерін анықтау бойынша, сондай-ақ осындай клиенттердің ақшасымен және (немесе) өзге мүлкімен операцияларды дереу тоқтата тұру бойынша өзара іс-қимыл тәртібі;
8) әдеттегіден тыс операцияларды зерделеу нәтижелері жөніндегі мәліметтерді, сондай-ақ шекті және күдікті операциялар жөніндегі мәліметтерді (оның ішінде операциялар сомасы, төлем валютасы, клиенттің қарсы агенті туралы деректерді) тіркеу (оның ішінде тіркеу әдістері) және сақтау тәртібі;
9) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға шекті және күдікті операциялар туралы хабарламаларды ұсыну тәртібі;
10) қор биржасының уәкілетті органдарына шекті және күдікті операциялар анықталғаны жөнінде хабарлау (қажеттілігіне қарай) тәртібі;

31. Степень изучения операций клиента определяется фондовой биржей с учетом уровня риска клиента (группы клиентов) и (или) степени подверженности услуг фондовой биржи, которыми пользуется клиент, рискам ОД/ФТ, а также с учетом имеющихся сценариев (схем) ОД/ФТ и (или) признаков необычных и подозрительных операций.
Фондовой биржей изучаются операции, которые проводит (проводил) клиент за определенный период времени, в случае присвоения клиенту высокого уровня риска, а также в случае совершения клиентом подозрительной операции.
32. Программа мониторинга и изучения операций клиента, включает, но не ограничивается:
1) перечень признаков необычных и подозрительных операций, составляемый на основе признаков, утвержденных Правительством Республики Казахстан, а также разработанных фондовой биржей самостоятельно;
2) распределение обязанностей между подразделениями (работниками) фондовой биржи по обновлению ранее полученных и (или) получению дополнительных сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике в случаях, предусмотренных Требованиями;
3) распределение обязанностей между подразделениями (работниками) фондовой биржи по выявлению и передаче между подразделениями (работниками) сведений о пороговых, необычных и подозрительных операциях;
4) описание механизма взаимодействия подразделений фондовой биржи при выявлении пороговых, необычных и подозрительных операций;
5) порядок, основания и срок принятия ответственным работником решения о квалификации операции клиента;
6) порядок взаимодействия подразделений (работников) по принятию решения об отказе в проведении операции клиента (за исключением отказа в связи с нахождением клиента, бенефициарного собственника в Перечне), а также о прекращении деловых отношений с клиентом;
7) порядок взаимодействия подразделений (работников) фондовой биржи по выявлению клиентов и бенефициарных собственников, находящихся в Перечне, а также по незамедлительному замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом таких клиентов;
8) порядок фиксирования (в том числе способы фиксирования) и хранения сведений о результатах изучения необычных операций, а также сведений о пороговых и подозрительных операциях (в том числе суммы операций, валюта платежа, данные о контрагенте клиента);
9) порядок представления в уполномоченный орган по финансовому мониторингу сообщений о пороговых и подозрительных операциях;
10) порядок информирования (при необходимости) уполномоченных органов фондовой биржи о выявлении пороговой и подозрительной операции;

11) клиент әдеттегіден тыс және (немесе) күдікті операцияларды жүйелі және (немесе) елеулі көлемде жүзеге асырған жағдайда, қор биржасы клиент пен оның операциясына қатысты шараларды қабылдау тәртібі және қабылдайтын шаралардың сипаты қамтылған, бірақ олармен шектелмеген.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 10.12.2015 № 643 бұйрығы және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысымен.
33. Операцияны шекті ретінде белгілеудің заңдылығы бөлігінде күмән туындаған кезде, сондай-ақ әдеттегіден тыс немесе күдікті операцияны анықтаған кезде, аталған операцияны анықтаған қор биржасының қызметкері қор биржасының ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіппен, нысанда және мерзімде жауапты қызметкерге осындай операция жөніндегі хабарламаны жібереді.
Бір хабарламада бірнеше операциялар туралы ақпараттың болуына жол беріледі.
Қор биржасы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген операциялар туралы хабарламаны, сондай-ақ оларды зерттеудің нәтижелерін клиентпен қатынастарды тоқтатқан күннен бастап кемінде бес жыл сақтайды.
6. Қор биржасының қызметкерлерін КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша
даярлау және оқыту бағдарламасы
34. Қызметкерлердің КЖ/ТҚҚ саласындағы заңнама талаптарын, ішкі бақылау және өзге де ішкі нормативтік құжаттардың ережелерін орындау үшін қажетті білім алуы және дағдыларды қалыптастыруы қор биржасының қызметкерлерін КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша даярлау және оқыту бағдарламасының (бұдан әрі – Оқыту бағдарламасы) мақсаты болып табылады.
35. Оқу бағдарламасына:
1) оқытудың тақырыптарын, өткізу әдістерін, мерзімдерін және оқытуды өткізуге жауапты бөлімшені қамтитын қызметкерлерді оқыту тәртібі;
2) қызметкерлері оқып жатқан тиісті қор биржасы бөлімшелерінің тізбесі;
3) оқыту нәтижелерін сақтау тәртібі мен нысандары;
4) қор биржасы қызметкерлерінің КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша білімдерін тексеру тәртібі мен нысандары кіреді.
36. Қор биржасы қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган бекіткен талаптарды ескере отырып, оқытуды өткізудің нысандары мен кезеңдігін белгілейді.
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi
заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi
қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жасау мақсатында
қор биржасы үшін ішкі бақылау қағидаларына
қойылатын талаптарға қосымша
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.12.2015 № 643 бұйрығы және ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысымен.
Мәліметтер
Сәйкестендіру түрі
Стандартты
Жеңілдетілген
Тереңдетілген

11) порядок принятия и описание мер, принимаемых фондовой биржей в отношении клиента и его операций в случае осуществления клиентом систематически и (или) в значительных объемах необычных и (или) подозрительных операций.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.12.2015 № 643 и постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
33. При возникновении сомнений в части правомерности квалификации операции в качестве пороговой, а также при выявлении необычной или подозрительной операции, работник фондовой биржи, выявивший указанную операцию, направляет сообщение о такой операции ответственному работнику в порядке, в форме и в сроки, установленные внутренними документами фондовой биржи.
В одном сообщении допускается содержание информации о нескольких операциях.
Сообщения об операциях, указанные в части первой настоящего пункта, а также результаты их изучения, хранятся фондовой биржей не менее пяти лет со дня прекращения деловых отношений с клиентом.
6. Программа подготовки и обучения работников
фондовой биржи по вопросам ПОД/ФТ
34. Целью Программы подготовки и обучения работников фондовой биржи по вопросам ПОД/ФТ (далее - Программа обучения) является получение работниками знаний и формирование навыков, необходимых для исполнения ими требований законодательства, а также правил внутреннего контроля и иных внутренних нормативных документов в сфере ПОД/ФТ.
35. В программу обучения включаются:
1) порядок обучения работников, включающий в себя тематику обучения, методы, сроки проведения и подразделение, ответственное за проведение обучения;
2) перечень подразделений фондовой биржи, работники которых проходят обучение;
3) порядок и формы хранения результатов обучения;
4) порядок и формы проверки знаний работников фондовой биржи по вопросам ПОД/ФТ.
36. Виды и периодичность проведения обучения устанавливаются фондовой биржей с учетом требований, утвержденных уполномоченным органом по финансовому мониторингу.
Приложение
к Требованиям к Правилам
внутреннего контроля в
целях противодействия
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
преступным путем, и
финансированию терроризма
для фондовой биржи
Требования к содержанию досье клиента
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра финансов РК от 10.12.2015 № 643 и постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Сведения
Вид идентификации
Стандартная
Упрощенная
Углубленная

1. Заңды тұлға туралы жалпы мәліметтер
Ұйымдық-құқықтық нысанды қоса алғанда, толық және бар болса қысқарған атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Тіркелгенін растайтын құжат түрі, оның берілген күні, нөмірі (бар болса)
Тіркеуші органның атауы, тіркеу (қайта тіркеу) күні мен орны
Жүзеге асыратын қызмет түрі (түрлері)
Бағалы қағаздар нарығындағы брокерлік және (немесе) дилерлік қызметке, сондай-ақ ұлттық және шетел валютасында банк операцияларын жүзеге асыруға берілген лицензиялардың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі
Лицензияны (лицензияларды) берген органның (органдардың) атауы
Тіркелгенін растайтын құжатқа сәйкес тұрғылықты жерінің мекенжайы (елі, пошта индексі, елді мекені, көшесі/ауданы, үй нөмірі)
Атқарушы органның нақты тұрғылықты жерінің мекенжайы (елі, пошта индексі, елді мекені, көшесі/ауданы, үй нөмірі)
Байланыс телефоны және факс нөмірі
Электрондық поштаның мекенжайы және интернет-ресурс атауы
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)
SWIFT
TELEX
2. Шетелдік заңды тұлға туралы қосымша мәліметтер
Тіркелген мемлекеттегі уәкілетті орган берген тіркеу нөмірі (коды)
Тіркелген мемлекеттегі салық төлеушінің нөмірі
3. Меншік және басқару құрылымы туралы мәліметтер
Құрылтай құжаттарға сәйкес органдардың құрылымы мен атауы (жоғарғы орган, атқарушы орган, өзге органдар)
Заңды тұлға органдарының құрылымы белгіленген құрылтай құжаттарының соңғы редакциясының күні
3.1. Жоғарғы органның дербес құрамы туралы мәліметтер
Жоғарғы органның құрамына кіретін жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) заңды тұлғалардың толық атауы
Жоғарғы органның құрамына кіретін жеке тұлғалардың азаматтығы (бар болса) және (немесе) заңды тұлғаларды тіркеген мемлекет
Жоғарғы органның құрамына кіретін жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірлері (бар болса) не жеке басын куәландыратын құжаттарының нөмірлері, сериялары (бар болса), берілген күндері және қолданылу мерзімдері
Жоғарғы органның құрамына кіретін заңды тұлғалар үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірлері (бар болса) не тіркелген мемлекеттегі уәкілетті орган берген тіркеу нөмірлері (кодтары)
Құрылтай құжаттарының соңғы редакциясының күні не акционерлер (қатысушылар) тізілімінен алынатын үзінді көшірменің не жоғарғы органның құрамы белгіленген өзге құжаттың күні
3.2. Атқарушы органның дербес құрамы туралы мәліметтер
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің туған күні және туылған жері
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің азаматтығы (бар болса)
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (бар болса)
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы, оның берілген күні және қолданылу мерзімі
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің тұрғылықты (тіркелген) жерінің мекенжайы және (немесе) келген жері (мемлекеті/юрисдикциясы, пошта индексі, елді мекені, көшесі/ауданы, үйінің нөмірі және бар болса пәтерінің нөмірі)
Жеке дара атқарушы органның функциясын жүзеге асыратын тұлғаның не алқалық атқарушы орган басшысының және мүшелерінің байланыс телефонының нөмірі
Соның негізінде тұлға жеке дара атқарушы органның не алқалық атқарушы орган басшысының немесе мүшесінің функциясын жүзеге асыратын құжаттың (бұйрықтың, жалпы жиналыс хаттамасының, директорлар кеңесі хаттамасының және т.б.) нөмірі мен күні

1. Общие сведения о юридическом лице
Полное и при наличии сокращенное наименование, включая организационно-правовую форму
Бизнес-идентификационный номер (при наличии)
Вид документа, подтверждающего регистрацию, дата его выдачи, номер (при наличии)
Наименование регистрирующего органа, дата и место регистрации (перерегистрации)
Вид (виды) осуществляемой деятельности
Номер, дата выдачи, срок действия лицензий на брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, а также на осуществление банковских операций в национальной и иностранной валюте
Наименование органа (органов), выдавшего лицензию (лицензии)
Адрес места нахождения в соответствии с документом, подтверждающим регистрацию (страна, почтовый индекс, населенный пункт, улица/район, номер здания)
Адрес фактического места нахождения исполнительного органа (страна, почтовый индекс, населенный пункт, улица/район, номер здания)
Номер контактного телефона и факса
Адрес электронной почты и наименование интернет-ресурса
Банковский идентификационный код (БИК)
SWIFT
TELEX
2. Дополнительные сведения об иностранном юридическом лице
Регистрационный номер (код), присвоенный уполномоченным органом в государстве регистрации
Номер налогоплательщика в государстве регистрации
3. Сведения о структуре собственности и управления
Структура и наименование органов (высший орган, исполнительный орган, иные органы) в соответствии с учредительными документами
Дата последней редакции учредительных документов, на основании которых установлена структура органов юридического лица
3.1. Сведения о персональном составе высшего органа
Фамилии, имена, отчества (при их наличии) физических лиц и (или) полные наименования юридических лиц, входящих в состав высшего органа
Гражданство (при наличии) физических лиц и (или) государство регистрации юридических лиц, входящих в состав высшего органа
Индивидуальные идентификационные номера (при наличии) либо номера, серии (при наличии), даты выдачи и сроки действия документов, удостоверяющих личность, физических лиц, входящих в состав высшего органа
Бизнес-идентификационные номера (при наличии) либо регистрационные номера (коды), присвоенные уполномоченным органом в государстве регистрации, для юридических лиц, входящих в состав высшего органа
Дата последней редакции учредительных документов либо дата выписки из реестра акционеров (участников) либо иного документа, на основании которых установлен состав высшего органа
3.2. Сведения о персональном составе исполнительного органа
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо фамилии, имена, отчества (при их наличии) руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Дата и место рождения лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Гражданство (при наличии) лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии) лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа, дата его выдачи и срок действия
Адрес места жительства (регистрации) и (или) места пребывания (государство/юрисдикция, почтовый индекс, населенный пункт, улица/район, номер дома и при наличии номер квартиры) лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Номер контактного телефона лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа, либо руководителя и членов коллегиального исполнительного органа
Номер и дата документа (приказа, протокола общего собрания, протокола совета директоров и т.п.), на основании которого лицо осуществляет функции единоличного исполнительного органа либо руководителя или члена коллегиального исполнительного органа

3.3 Өзге басқару органдарының дербес құрамы туралы мәліметтер (бар болса)
Басқару органы басшысының және мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқару органы басшысының және мүшелерінің туған күні және туылған жері
Басқару органы басшысының және мүшелерінің азаматтығы (бар болса)
Басқару органы басшысының және мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Басқару органы басшысының және мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (бар болса)
Басқару органы басшысының және (немесе) мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы, оның берілген күні және қолданылу мерзімі
Соның негізінде тұлға басқару органы басшысының немесе мүшесінің функциясын жүзеге асыратын құжаттың (жалпы жиналыс хаттамасының, жалғыз акционер (құрылтайшы) шешімінің немесе басқа ұқсас құжаттың) нөмірі мен күні
4. Заңды тұлғаның өкілі туралы мәлімет
Заңды тұлға өкілінің (заңды тұлға филиалы басшысын (өкілін) қоса алғанда) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні және туылған жері
Азаматтығы (бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы, оның берілген күні және қолданылу мерзімі
Тұрғылықты (тіркелген) жерінің мекенжайы немесе келген жері (мемлекеті/юрисдикциясы, пошта индексі, елді мекені, көшесі/ауданы, үйінің нөмірі және бар болса пәтерінің нөмірі)
Байланыс телефонының нөмірі
Өкілге заңды тұлғаның атынан заңдық тұрғыдан маңызы бар іс-әрекеттерді (шот ашу, шотты басқару) жасауға құқық берген құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың) нөмірі, күні және қолданылу мерзімі (бар болса)
Өкілге заңды тұлғаның атынан заңдық тұрғыдан маңызы бар іс-әрекеттерді (шот ашу, шотты басқару) жасауға құқық берген құжатқа қол қойған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
5. Бенефициарлық меншік иесі туралы мәлімет
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің не орналастырылған акцияларының жиырма бес және одан көп пайызы (басымдылық берілгендерді және қоғам сатып алғандарды қоспағанда) тура немесе жанама тиесілі болатын жеке тұлғаның (тұлғалардың) болуы/болмауы туралы белгі
Басқа да негіздер бойынша заңды тұлғаны бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлғаның (тұлғалардың) бар/жоқ екендігі туралы белгі
Бенефициарлық меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бенефициарлық меншік иесінің азаматтығы (бар болса)
Бенефициарлық меншік иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Бенефициарлық меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, нөмірі, сериясы (бар болса)
Бенефициарлық меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжатты берген органның атауы, оның берілген күні және қолданылу мерзімі
Бенефициарлық меншік иесінің салықтық резиденттігінің, оның ішінде шет мемлекеттегі салық төлеушінің нөмірі
Бенефициарлық меншік иесінің байланыс телефонының нөмірі (бар болса)
Бенефициарлық меншік иесінің – шетел азаматының шетелдік лауазымды жария тұлғаға немесе оған байланысты адамдарға (отбасы мүшелері) қатыстылығы

3.3 Сведения о персональном составе иных органов управления (при их наличии)
Фамилии, имена, отчества (при их наличии) руководителя и членов органа управления
Дата и место рождения руководителя и членов органа управления
Гражданство (при наличии) руководителя и членов органа управления
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) руководителя и членов органа управления
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии) руководителя и членов органа управления
Наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность руководителя и (или) членов органа управления, дата его выдачи и срок действия
Номер и дата документа (протокола общего собрания, решения единственного акционера (учредителя) или другого аналогичного документа), на основании которого лицо осуществляет функции руководителя или члена органа управления
4. Сведения о представителе юридического лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя юридического лица (включая руководителя филиала (представительства) юридического лица)
Дата и место рождения
Гражданство (при наличии)
Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии)
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии)
Наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность, дата его выдачи и срок действия
Адрес места жительства (регистрации) или места пребывания (государство/юрисдикция, почтовый индекс, населенный пункт, улица/район, номер дома и при наличии номер квартиры)
Номер контактного телефона
Номер, дата и срок действия (при наличии) документа (приказа, доверенности), предоставляющего представителю право совершать юридически значимые действия от имени юридического лица (открытие счета, распоряжение счетом)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подписавшего документ (приказ, доверенность), предоставляющий представителю право совершать юридически значимые действия от имени юридического лица (открытие счета, распоряжение счетом)
5. Сведения о бенефициарном собственнике
Отметка о наличии/отсутствии физического лица (лиц), которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица
Отметка о наличии/отсутствии физического лица (лиц), осуществляющего контроль над юридическим лицом по иным основаниям
Фамилия, имя и при наличии отчество бенефициарного собственника
Гражданство (при наличии) бенефициарного собственника
Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии) бенефициарного собственника
Вид документа, удостоверяющего личность, номер, серия (при ее наличии) бенефициарного собственника
Наименование органа, выдавшего документ, удостоверяющий личность бенефициарного собственника, дата его выдачи и срок действия
Налоговое резидентство, в том числе номер налогоплательщика в иностранном государстве бенефициарного собственника
Номер контактного телефона (при наличии) бенефициарного собственника
Принадлежность бенефициарного собственника - иностранца к иностранным публичным должностным лицам или связанным с ними лицам (членам семьи)

6. Шетелдік қаржы ұйымының нарықтағы жағдайы туралы мәлімет
Шетелдік қаржы ұйымының тарихы, іскерлік беделі, нарықтағы атқаратын секторы және бәсекелестігі, қайта құрылуы, қызметі сипатындағы өзгерістер туралы мәліметтер
Соңғы аудиторлық тексеру күнін көрсете отырып шетелдік қаржы ұйымының дәйекті бухгалтерлік есептілігінің аудитін жүзеге асыратын ішкі аудиторлық ұйымның атауы
Халықаралық рейтингтік агенттігі (Moоdy`s Investors Service, Standard&Poor`s немесе Fitch Ratings) берген рейтингтік бағаның болуы/болмауы туралы белгі
Негізгі корреспонденттерінің атауы және SWIFT
Еншілес және тәуелді ұйымдарының атауы және орналасқан жерлері
Басқа мемлекеттердегі филиалдарының (өкілдіктерінің) (бар болса) атауы және орналасқан жерлері
Шетелдік қаржы ұйымы тиесілі қаржы тобының/холдингінің (бар болса) атауы және орналасқан жерлері
7. Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы iс-қимыл (КЖ/ТҚҚ) жөнінде шетелдік қаржы ұйымы қабылдайтын шаралар туралы мәліметтер
Тиісті нормативтік құқықтық актілердің атауын, күнін, нөмірін, сондай-ақ КЖ/ТҚҚ саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның (бар болса) атауын көрсете отырып шетелдік қаржы ұйымы тіркелген мемлекетте КЖ/ТҚҚ мәселелері жөніндегі орындалуға міндетті нормативтік құқықтық актілердің болуы/болмауы туралы белгі
КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша соңғы жүргізілген тексеру күні мен нәтижелерін көрсете отырып, шетелдік қаржы ұйымы тіркелген мемлекетте қадағалау органының атауы және орналасқан жері
Шетелдік қаржы ұйымына қатысты тексерулер жүргізу фактілері, сондай-ақ шешім шығарылған күнді және шешімді шығарған органның атын (бар болса) көрсете отырып, шетелдік қаржы ұйымына және (немесе) оның басшы қызметкерлеріне КЖТҚҚ туралы заңнаманы бұзғаны үшін соңғы бес жылда қолданылған қылмыстық немесе әкімшілік сипаттағы шаралар (санкциялар, ықпал ету шаралары)
Шетелдік қаржы ұйымында қабылданған күнді және соңғы өзгерістерді енгізу күнін көрсете отырып, КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша ішкі нормативтік құқықтық құжаттардың болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымының шетелдік еншілес және тәуелді ұйымдарына, филиалдарына (өкілдіктеріне) (бар болса) КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша ішкі нормативтік құқықтық құжаттардың қолданылуы/қолданылмауы туралы белгі
Соңғы аудиторлық тексерудің күні мен нәтижелерін көрсете отырып, ішкі аудит бөлімшесінің және сыртқы аудиторлық ұйымының шетелдік қаржы ұйымында КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша ішкі нормативтік құқықтық құжаттардың тиімділігін бағалау рәсімінің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында КЖ/ТҚҚ саласында қызметін атқаратын бөлімшенің болуы/ болмауы туралы белгі, осындай бөлімшенің атауын көрсете отырып (бар болса)
Шетелдік қаржы ұйымында КЖ/ТҚҚ мәселелері жөнінде басшы қызметкер немесе директорлар кеңесінің мүшесі деңгейінде жауапты қызметкердің, оның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), лауазымын, байланыс телефоны мен электрондық мекенжайын көрсете отырып, болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында тәуекел факторларын (клиент түрі бойынша тәуекел, елдік (географиялық) тәуекел, қызмет көрсету (өнім) тәуекелі) ескере отырып, заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін басқару рәсімдерінің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында тәуекелдерді сәйкестендіру, бағалау және клиент қаражатының шығу көзін анықтау бойынша рәсімдерінің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында шетелдік жария лауазымды тұлғалармен іскерлік қарым-қатынастарды орнату тәртібін реттейтін рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында аноним шоттардың болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында аноним шоттарды ашуды болдырмауға бағытталған рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді (автоматтандырылған ақпараттық жүйені) қоса алғанда клиенттердің операцияларына мониторинг жүргізу және күдікті қызметін (операцияларын) анықтау рәсімдерінің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында террористер мен терроризмді қаржыландыруға байланысты тұлғалардың қаржы және өзге де ресурстарға қолжеткізуін болдырмауға бағытталған рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі (ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтату)
Шетелдік қаржы ұйымында КЖ/ТҚҚ мәселелері бойынша қызметкерлерді дайындау және оқыту жөніндегі (оқыту кезеңділігін және соңғы оқыту күнін қоса алғанда) рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымының ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекеттерде (аймақтарда) орналасқан филиалдарының (өкілдіктерінің) болуы/болмауы туралы, осындай филиалдардың (өкілдіктердің) атауы мен олардың орналасқан жерлері көрсетілген белгі
Шетелдік қаржы ұйымының ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын мемлекеттерде (аймақтарда) тіркелген банктермен немесе өзге қаржы ұйымдарымен қолданыстағы корреспонденттік қарым-қатынастарының болуы/болмауы туралы, осындай банктердің және өзге қаржы ұйымдарының атаулары көрсетілген белгі
Шетелдік қаржы ұйымының салық салу жеңілдетілген және (немесе) қаржылық операциялар жүргізу кезінде ақпаратты жарияламауды және ұсынуды көздемейтін мемлекеттерде (аймақтарда) тіркелген банктермен немесе өзге қаржы ұйымдарымен қолданыстағы корреспонденттік қарым-қатынастарының болуы/болмауы туралы, осындай банктер мен қаржы ұйымдарының атаулары көрсетілген белгі
Шетелдік қаржы ұйымының ширма банктерімен қолданыстағы корреспонденттік қарым-қатынастарының болуы/болмауы туралы, осындай ширма банктердің атаулары (бар болса) көрсетілген белгі
Шетелдік қаржы ұйымында ширма банктермен корреспонденттік қарым-қатынастарды орнатуға кедергі келтіретін рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі
Шетелдік қаржы ұйымында тіркелген мемлекеттің заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының сұратуы бойынша шетелдік қаржы ұйымының клиенттерін тиісті тексеру бойынша ақпаратты ұсынуға мүмкіндік беретін рәсімдердің болуы/болмауы туралы белгі

6. Сведения о положении на рынке иностранной финансовой организации
История иностранной финансовой организации, деловая репутация, сведения о занимаемом секторе рынка и конкуренции, реорганизации, изменениях в характере деятельности
Наименование внешней аудиторской организации, осуществляющей аудит достоверности бухгалтерской отчетности иностранной финансовой организации, с указанием даты последней аудиторской проверки
Отметка о наличии/отсутствии рейтинговой оценки, присвоенной международным рейтинговым агентством (Moody'sInvestorsService, Standard&Poor's или FitchRatings)
Наименования и SWIFT основных корреспондентов
Наименования и места нахождения дочерних и зависимых организаций
Наименования и места нахождения филиалов (представительств) в других государствах (при наличии)
Наименование и место нахождения финансовой группы/холдинга, к которому принадлежит иностранная финансовая организация (при наличии)
7. Сведения о принимаемых иностранной финансовой организацией мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (ПОД/ФТ)
Отметка о наличии/отсутствии в государстве регистрации иностранной финансовой организации обязательных для исполнения нормативных правовых актов по вопросам ПОД/ФТ, с указанием названий, дат, номеров соответствующих нормативных правовых актов, а также названия уполномоченного государственного органа в сфере ПОД/ФТ (при их наличии)
Наименование и место нахождения надзорного органа государства регистрации иностранной финансовой организации, с указанием даты и результатов последней проведенной проверки по вопросам ПОД/ФТ
Факты проведения расследований в отношении иностранной финансовой организации, а также взыскания (санкции, меры воздействия) уголовного или административного характера, применявшиеся к иностранной финансовой организации и (или) ее руководящим работникам за последние пять лет, за нарушение законодательства о ПОДФТ, с указанием даты вынесения решения и названия органа, вынесшего решение (при наличии)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации внутренних нормативных документов по вопросам ПОД/ФТ, с указанием даты их принятия и даты внесения последних изменений
Отметка о распространении/нераспространении действия внутренних нормативных документов по вопросам ПОД/ФТ на зарубежные дочерние и зависимые организации, филиалы (представительства) иностранной финансовой организации (при их наличии)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур оценки эффективности внутренних нормативных документов по вопросам ПОД/ФТ подразделением внутреннего аудита и внешней аудиторской организацией, с указанием даты и результатов последней аудиторской проверки
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации подразделения, выполняющего функции в сфере ПОД/ФТ, с указанием наименования такого подразделения (при наличии)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации ответственного работника по вопросам ПОД/ФТ на уровне руководящего работника или члена органа управления, с указанием его фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, контактного телефона и электронного адреса
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур управления рисками легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма с учетом факторов риска (риск по типу клиента, страновой (географический) риск, риск услуги (продукта)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур по идентификации, оценке рисков и определению источника происхождения средств клиентов
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур, регламентирующих порядок установления деловых отношений с иностранными публичными должностными лицами
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации анонимных счетов
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур, направленных на предотвращение открытия анонимных счетов
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур мониторинга операций и выявления подозрительной деятельности (операций) клиентов, включая специальное программное обеспечение (автоматизированные информационные системы)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур, направленных на предотвращение доступа террористов и лиц, связанных с финансированием терроризма, к финансовым и другим ресурсам (замораживания операций с деньгами и (или) иным имуществом)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой процедур по подготовке и обучению работников по вопросам ПОД/ФТ (включая периодичность проведения обучения и дату последнего обучения)
Отметка о наличии у иностранной финансовой организации филиалов (представительств), расположенных в государствах (на территориях), которые не выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), с указанием наименований таких филиалов (представительств) и мест их нахождения
Отметка о наличии у иностранной финансовой организации действующих корреспондентских отношений с банками или иными финансовыми организациями, зарегистрированными в государствах (на территориях), которые не выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), с указанием наименований таких банков и финансовых организаций (при наличии)
Отметка о наличии/отсутствии у иностранной финансовой действующих корреспондентских отношений с банками или иными финансовыми организациями, зарегистрированными в государствах с льготным налогообложением и (или) не предусматривающих раскрытие и предоставление информации при проведении финансовых операций, с указанием наименований таких банков и финансовых организаций (при наличии)
Отметка о наличии/отсутствии у иностранной финансовой организации действующих корреспондентских отношений с банками-ширмами, с указанием наименований таких банков-ширм (при наличии)
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации процедур, препятствующих установлению корреспондентских отношений с банками-ширмами
Отметка о наличии/отсутствии в иностранной финансовой организации соответствующих требованиям законодательства государства регистрации процедур, позволяющих предоставлять по запросу фондовой биржи информацию по надлежащей проверке клиентов иностранной финансовой организации

8. Операциялар мониторингінің нәтижелері және қызметтік ақпарат
Клиенттің, оның бенефициарлық меншік иесінің терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесінде болуы туралы белгі
Операциялардың, оның ішінде жасалатын операцияларды қаржыландыру көздерінің дәйектілігін тексеру жөніндегі шаралардың соңғы мониторингісінің нәтижелері
Тәуекел деңгейі
Мәліметтер алынған (жаңғыртылған) күн
Клиент досьесінің мазмұнына қойылатын талаптарға
берілген түсініктемелер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың негізінде азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалатын жеке басын куәландыратын құжат болып:
1.1. Қазақстан Республикасының азаматтары үшін:
1) Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
3) туу туралы куәлік (кәмелетке толмаған адамның атына жинақ шотын ашу кезінде);
1.2. Шетел азаматтары үшін:
1) шетелдік төлқұжат (шет мемлекет азаматының төлқұжаты);
2) Шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға ыхтиярхаты;
3) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес жеке басын куәландыратын құжат ретінде танылған басқа құжат, оның негізінде Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық-құқықтық мәмілелер жасалады.
1.3. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар үшін:
азаматтығы жоқ адамның куәлігі.
2. Салық резиденттігінің мәртебесі нысанын Қор биржасы салық ақпаратымен алмасу саласында Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан туындайтын талаптарды ескеріп, дербес белгілейтін сауалнамада (өтініште) клиент көрсеткен мәліметтердің негізінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының салық резиденттігін растау үшін Қазақстан Республикасының Салық заңнамасының 225-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының салық органы берген құжатты пайдалануға рұқсат беріледі.
3. Ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін тексеру клиент (оның өкілі) ұсынған тиісті құжаттардың түпнұсқаларының немесе нотариат куәландырған көшірмелерінің деректерін салыстырып тексеру, қолжетімді дереккөздерден алынған деректерді (деректер қорын) салыстырып тексеру, мәліметтерді мекенжай бойынша баруды қоса алғанда, басқа әдістермен тексеру арқылы жүзеге асырылады. Жеке басын сәйкестендіру жөніндегі мәліметтердің дәйектілігін тексеру шеңберінде сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатқа орналастырылған фотосуретті клиентке (клиенттің өкіліне) қарап отырып салыстырып тексеру арқылы жүргізіледі.
Ішкі аудит бөлімшесі және сыртқы аудит ұйымы респондент - шетелдік қаржы ұйымының КЖ/ТҚҚ мәселелері жөніндегі ішкі құжаттары туралы, сондай-ақ КЖ/ТҚҚ мәселелері жөніндегі ішкі құжаттарының тиімділігін бағалау нәтижелері туралы мәліметтердің дәйектілігін тексеруді тиісті құжаттар көшірмелерінің көмегімен жүзеге асыруға рұқсат етіледі.

8. Результаты мониторинга операций и служебная информация
Отметка о нахождении клиента, его бенефициарного собственника в перечне лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма
Результаты последнего мониторинга операций, в том числе, мер по проверке достоверности источника финансирования совершаемых операций
Уровень риска
Дата получения (обновления) сведений
Пояснения к Требованиям к содержанию досье клиента:
1. В соответствии с законодательством Республики Казахстан документами, удостоверяющими личность, на основании которых могут совершаться гражданско-правовые сделки являются:
1.1. Для граждан Республики Казахстан:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
3) свидетельство о рождении (при открытии сберегательного счета на имя несовершеннолетнего лица);
1.2. Для иностранных граждан:
1) заграничный паспорт (паспорт гражданина иностранного государства);
2) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
3) иной документ, признаваемый в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, в качестве документа, удостоверяющего личность, на основании которого заключаются гражданско-правовые сделки на территории Республики Казахстан.
1.3. Для лиц без гражданства, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан: удостоверение лица без гражданства.
2. Статус налогового резидентства устанавливается на основании сведений, указанных клиентом в анкете (заявлении), форма которого определяется фондовой биржей самостоятельно с учетом требований, вытекающих из международных договоров Республики Казахстан в области обмена налоговой информацией.
Для подтверждения налогового резидентства Республики Казахстан допускается использование документа, выдаваемого налоговыми органами Республики Казахстан в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса Республики Казахстан.
3. Проверка достоверности представленных сведений осуществляется путем сверки с данными оригиналов или нотариально удостоверенных копий соответствующих документов, представленных клиентом (его представителем), сверки с данными из доступных источников (базами данных), проверки сведений другими способами, включая выезд по адресу. В рамках проверки достоверности сведений по идентификации личности также проводится визуальное сличение фотографии, размещенной на документе, удостоверяющем личность, с клиентом (представителем клиента).
Проверку достоверности сведений о внутренних документах иностранной финансовой организации по вопросам ПОД/ФТ, а также о результатах оценки эффективности внутренних документов по вопросам ПОД/ФТ подразделением внутреннего аудита и внешней аудиторской организацией допускается осуществлять с помощью копий соответствующих документов.

4. Егер халықаралық ұйымды құру және (немесе) оның мемлекет (мемлекеттер) аумағында болуы жөніндегі талаптар туралы шарттарда олардың қызметті тіркеусіз және (немесе) лицензиясыз тиісінше жүзеге асыруы көзделмесе, лицензияны тіркеуге және оның болуына қатысты мәліметтер осындай халықаралық ұйымға қатысты да белгіленеді.
5. Шетелдік қаржы ұйымының жоғары органының дербес құрамы туралы мәліметтер жоғары органның құрамына кіретін және шетелдік қаржы ұйымының жарғылық капиталына қатысу үлесінің не орналастырылған акцияларының жиырма бес және одан көп пайызын иеленетін жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қатысты алынады. Кәсіби қатысушының қалауы бойынша шетелдік қаржы ұйымының жоғары органының дербес құрамы туралы мәліметтерді жоғары органның құрамына кіретін және шетелдік қаржы ұйымының жарғылық капиталына қатысу үлесінің не орналастырылған акцияларының жиырма бес пайызынан кемін иеленетін жеке және (немесе) заңды тұлғаларға қатысты алуға рұқсат етіледі.
Шартты белгілер:
- тиісті мәліметтерді тіркеу қажеттілігі;
- тиісті мәліметтерді тіркеу және олардың дәйектілігін тексеру қажеттілігі.

4. Сведения, относящиеся к регистрации и наличию лицензии устанавливаются также отношении международной организации, если договорами об учреждении такой международной организации и (или) об условиях ее пребывания на территории государства (государств) не предусмотрено осуществление их деятельности соответственно без регистрации и (или) лицензии.
5. Сведения о персональном составе высшего органа иностранной финансовой организации получаются в отношении физических и (или) юридических лиц, входящих в состав высшего органа и владеющих более двадцатью пятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных акций иностранной финансовой организации. По усмотрению фондовой биржи допускается получение сведений о персональном составе высшего органа иностранной финансовой организации в отношении физических и (или) юридических лиц, входящих в состав высшего органа и владеющих двадцатью пятью и менее процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных акций иностранной финансовой организации.
Условные обозначения:
- необходимость фиксирования соответствующих сведений;
- необходимость фиксирования соответствующих сведений и проверки их достоверности.