Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2014 жылғы 10 желтоқсандағы № 5-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 9 қаңтарда № 10072 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 2015 жылғы 28 қарашадағы № 11-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті Төрағасының 28.11.2015 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 5 тамыздағы № 917 Жарлығымен бекітілген Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi (бұдан әрі – Есеп комитеті) туралы ереженің 19-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Заң бөлімі заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы нормативтік қаулыны Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейінгі күні қолданысқа енгiзiледi.
Төрағаның
міндетін атқарушы                             И. Ақпомбаев
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2014 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысымен
бекітілген
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасын бекіту туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2013 жылғы 16 сәуірдегі № 3-НП нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8466 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2013 жылғы 5 маусымда № 141 (28080); 2013 жылғы 19 маусымда № 151 (28090), 2014 жылғы 22 қазанда № 206 (28429) жарияланған):
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасында:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 декабря 2014 года № 5-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2015 года № 10072. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 11-НҚ
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28.11.2015 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 19 Положения о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года № 917, Счетный комитет ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые нормативные постановления Счетного комитета.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего нормативного постановления на Интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя                          И. Акпомбаев
Утверждены
постановлением Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 10 декабря 2014 года № 5-НҚ
Изменения и дополнения,
которые вносятся в некоторые нормативные постановления
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
1. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 16 апреля 2013 года № 3-НП
«Об утверждении Правил проведения внешнего государственного финансового контроля» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8466, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 5 июня 2013 года № 190-191 (27464-27465), 12 июня 2013 года № 198-199 (27472-27473), 13 июня 2013 года № 200 (27474), 15 июня 2013 года № 203-204 (27477-27478), 19 июня 2013 года № 207-208 (27481-27482), 22 октября 2014 года № 206 (27827):
в Правилах проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, утвержденных указанным нормативным постановлением:

56-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалуын қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың заңнама нормаларына, соның ішінде оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге және пайдалануға байланысты сәйкестігі;»;
71-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«71. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда, бақылаушылар осы Қағидаға 14-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акт жасап, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады.»;
3-параграфтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру,сондай-ақ әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталып отырған фактілер бойынша дәлелдер жинау»;
9394-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«93. Егер бақылау объектісінің басшысы Бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапта көрсетілген мерзім аяқталған соң да Бюджет кодексінің 146-бабында көзделген міндеттерін орындамаса, бақылаушы – анықталған күні, ал әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын және жеке тұлғаның жеке басын қосымша анықтау қажет болған жағдайда, көрсетілген деректер анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ӘҚтК негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады, оның жобасы ӘҚтК-де белгіленген мерзім шегінде ол ұсынылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісіледі.
94. Бақылау жүргізу барысында бюджет қаражатын пайдалану саласында анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама дереу тиісті тексеру аяқталғаннан кейін толтырылады. Сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама сараптаманың қорытындысы алынған күнінен бастап,екі тәулік ішінде толтырылады.»;
95-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«95. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылған кезде өзіне қатысты іс қозғалған лауазымды адамға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің басқа да қатысушыларына ӘҚтК-де көзделген олардың құқықтары мен міндеттері түсіндіріледі, бұл туралы хаттамаға белгі қойылады.»;
98-тармақ алынып тасталсын;
99-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 4) пункта 56 изложить в следующей редакции:
«4) соответствие использования средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, финансирования исполнения государственных концессионных обязательств, а также поручительств и активов государства нормам законодательства, в том числе связанного с их планированием, формированием, распределением и использованием;»;
часть первую пункта 71 изложить в следующей редакции:
«71. В случае отказа должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля контролерами составляется акт по факту отказа в допуске на объект контроля по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее - КоАП).»;
наименование параграфа 3 изложить в следующей редакции:
«Параграф 3. Составление протокола об административном правонарушении, а также сбор доказательств по выявляемым фактам, содержащим признаки административных и уголовных правонарушений»;
пункты 9394 изложить в следующей редакции:
«93. Если руководителем объекта контроля по истечении сроков, указанных в Требовании по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля, не выполняются обязанности, предусмотренные в статье 146 Бюджетного кодекса, контролер в день обнаружения, а в случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения и личности физического лица, в течение трех рабочих дней со дня установления указанных данных составляет протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном КоАП, проект которого согласовывается со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, в течение одного рабочего дня со дня его представления в пределах сроков, установленных КоАП.
94. По административным правонарушениям, выявленным в ходе проведения контроля в области использования бюджетных средств, протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение двух суток со дня получения заключения экспертизы.»;
часть первую пункта 95 изложить в следующей редакции:
«95. При составлении протокола об административном правонарушении должностному лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные КоАП, о чем делается отметка в протоколе.»;
пункт 98 исключить;
абзац первый пункта 99 изложить в следующей редакции:

«99. Бақылау объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекетінде Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінің баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілері және олар бойынша қарау мен процестік шешім қабылдау әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) құзыретіне жататын әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, бақылаушылар кейіннен құқық қорғау органдарына және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органдарға (лауазымды адамдарға) беру үшін құқық бұзушылыққа жол берген адамнан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен немесе ұйымның мөрімен расталған құжаттардың түпнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:»;
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«190. Есеп комитетіне келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтарды Есеп комитетінің бақылауға жауапты мүшесі бақылаушылармен, бақылауды жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерімен, бақылауды жүзеге асыруға тартылған сарапшылармен, мемлекеттік органдардың мамандарымен, аудиторлық ұйымдардың қызметкерлерімен бірге бақылау іс-шарасы бойынша тексеру аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қарайды, содан кейін бақылау объектісіне қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, дәлелді жауап береді. Бақылау объектісінің бақылау актісіне ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындалмастан назарға алынады.»;
225-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«225. Бақылау объектісі Есеп комитеті Қаулыларының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты тиісті мерзімде ұсынбаған жағдайда, Есеп комитетінің мүшесі бақылау объектісіне кемінде екі жұмыс күнінен кешіктірмей ЭҚАБЖ (болған жағдайда) арқылы және қағаз түрінде почтамен әкімшілік жауапкершілік туралы ескерту жолдайды.»;
13-қосымшада:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) бақылау актiсiн жүргiзiлген бақылау нәтижелерiмен танысуға берген күннен бастап үш күн мерзiмде белгiленген тәртiппен бақылау актiсiне қол қоюға міндетті. Нәтижелермен келiспеген жағдайда, бақылау актiсiне қарсылықтың болғаны туралы ескертпемен қол қойылады. Қарсылықтар бақылау актісіне қоса беріледі немесе бақылау актісі танысуға және қол қоюға берілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«99. В случаях выявления признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, и признаков административных правонарушений, рассмотрение и принятие процессуального решения по которым относится к компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, контролеры для последующей передачи в правоохранительные органы и органы (должностным лицам), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лица, допустившего правонарушение, и снять копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц или печатью организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):»;
пункт 190 изложить в следующей редакции:
«190. Поступившие в Счетный комитет возражения к акту контроля рассматриваются в течение пяти рабочих дней после завершения проверки по контрольному мероприятию членом Счетного комитета, ответственным за контроль, совместно с контролерами, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение контроля, работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, привлеченными экспертами, специалистами государственных органов, работниками аудиторской организации, осуществлявшими контроль, после чего дается мотивированный ответ объекту контроля с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом контроля на акт контроля, принимаются во внимание без подготовки ответа на него.»;
пункт 225 изложить в следующей редакции:
«225. Членом Счетного комитета не менее чем за два рабочих дня направляется посредством ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту контроля напоминание об административной ответственности в случае непредставления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Счетного комитета.»;
в приложении 13:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) в трехдневный срок со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном порядке подписать акт контроля. В случае несогласия с результатами, акт контроля подписать с оговоркой о наличии возражений. Возражения приложить к акту контроля или представить в течение десяти календарных дней со дня получения акта контроля для ознакомления и подписания.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Бюджет кодексінің 149-бабы 2-тармағының негізінде мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауына бақылау жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырады.»;
22-қосымшада:
Сапаны бақылауды жүзеге асыру бойынша әдістемелік ұсынымдардың 18-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Жиынтық тізілімге, Қорытындының тұжырымдары мен ұсыныстарына заң сараптамасын жүргізу кезінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше құжаттардың қажетті тізбесінің және бақылау объектілерінің лауазымды және өзге де адамдарының әрекеттерінде Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінде көзделген қылмыс белгілерінің бар-жоғын қарайды.»;
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жүргізу қағидасында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тиімділікті бақылау – сәйкестікке бақылау жасау және қаржылық есептілікті бақылау негізінде жүргізілетін бағалау, мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктері мен активтерін пайдалануды бағалау, сондай-ақ мемлекеттік орган және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің экономиканың немесе жеке алғанда экономика саласының, әлеуметтік саланың, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларының дамуына тигізетін әсерін кешенді және объективті талдау;»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Бақылау жергілікті бюджеттің атқарылуын, бюджеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылуын, бюджет процесіне қатысушылардың, сондай-ақ басқа да бюджет қаражатын алушылардың, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын, бюджеттік инвестицияларды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – бақылау объектілері) оларды жоспарлауға, қалыптастыруға, бөлуге, пайдалануға байланысты заңнамалардың нормаларын сақтауын мониторингтеу, салыстыру, бағалау және талдау жүйесі қолданыла отырып жүргізіледі.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Деректер базасы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бұрын жүргізген бақылау іс-шараларының нәтижелерін көрсете отырып, ағымдағы, күрделі шығындардың түрлері бойынша жергілікті атқарушы органдардың және басқа да бюджет қаражатын алушылардың, салықтық және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдердің бөлінісінде ББӘ, бюджеттік бағдарламалар жөніндегі ақпаратты қамтиды. Сондай-ақ деректер базасында бағдарламалық құжаттардың (аумақтарды дамыту бағдарламаларының) және инвестициялық жобалардың іске асырылуы көрсетіледі.»;

«2. На основании пункта 2 статьи 149 Бюджетного кодекса воспрепятствование должностным лицам органов государственного финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении контроля влечет административную ответственность.»;
в приложении 22:
часть первую пункта 18 Методических рекомендаций по осуществлению контроля качества изложить в следующей редакции:
«18. При проведении юридической экспертизы Сводного реестра, выводов и предложений Заключения структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, рассматривает наличие необходимого перечня документов и признаков преступлений в действиях должностных и иных лиц объектов контроля, предусмотренных Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.»;
в Правилах проведения внешнего государственного финансового контроля ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы, утвержденных указанным нормативным постановлением:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«4) контроль эффективности - оценка, проводимая, в том числе на основе контроля на соответствие и финансовой отчетности, реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, а также комплексный и объективный анализ влияния деятельности государственного органа и субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления;»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Контроль проводится с применением систем мониторинга, сопоставлений, оценки и анализа исполнения местных бюджетов, реализации бюджетных программ, программ развития территорий, соблюдения участниками бюджетного процесса, а также другими получателями бюджетных средств, физическими и юридическими лицами, использующими связанные гранты, активы государства, займы местных исполнительных органов, бюджетные инвестиции (далее - объекты контроля), норм законодательства, связанных с их планированием, формированием, распределением, использованием.»;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
«19. База данных включает информацию по АБП, бюджетным программам в разрезе местных исполнительных органов по видам текущих, капитальных затрат и других получателей бюджетных средств, налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала,
с указанием результатов ранее проведенных контрольных мероприятий органами государственного финансового контроля. Также в базе данных отражается реализация программных документов (программ развития территорий) и инвестиционных проектов.»;

46-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
48-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аумақтарды дамыту бағдарламаларының, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы, көрсетілетін мемлекеттік қызметтер;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңға (облыстық мәслихат шешіміне) сәйкес, шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемі;»;
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«49. Сәйкестікке бақылау жасау кезінде Бақылау бағдарламасында бюджет, салық заңнамасы нормаларының, бақылау объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер ережелерінің, қаржылық есептілікті ұйымдастырудың, жасаудың және ұсынудың белгіленген тәртібінің сақталуы мәселелері қамтылады.»;
52-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалаудың критерийлерін айқындау кезінде «Мемлекеттік бағдарламаларға, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларына бағалау жүргізу ережесін бекіту туралы» Есеп комитетінің 2010 жылғы 1 шілдедегі № 17-қ қаулысын басшылыққа алған жөн (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6371 тіркелген).»;
61-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«61. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне кіргізуден бас тартқан жағдайда, бақылаушылар осы Қағидаға 13-қосымшаға сай нысан бойынша бақылау объектісіне кіргізуден бас тарту фактісі бойынша акт жасап, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады.»;
3-параграфтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру, сондай-ақ әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілерін қамтитын анықталып отырған фактілер бойынша дәлелдер жинау»;
8283-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«82. Егер бақылау объектісінің басшысы Бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапта көрсетілген мерзім аяқталған соң да Бюджет кодексінің 146-бабында көзделген міндеттерін орындамаса, бақылаушы – анықталған күні, ал әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын және жеке тұлғаның жеке басын қосымша анықтау қажет болған жағдайда, көрсетілген деректер анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ӘҚтК негізінде және онда көзделген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады, ол ұсынылған күннен бастап, бір жұмыс күні ішінде заң қызметімен (заңгермен) келісіледі.

подпункт 3) пункта 46 исключить;
в пункте 48:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) реализации программ развития территории, бюджетных программ, оказываемых государственных услуг;»;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
«5-1) объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов в соответствии с законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера;»;
пункт 49 изложить в следующей редакции:
«49. При проведении контроля на соответствие в Программе контроля отражаются вопросы соблюдения норм бюджетного, налогового законодательства, положений нормативных правовых актов, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта контроля, установленного порядка организации, составления и представления финансовой отчетности.»;
часть третью пункта 52 изложить в следующей редакции:
«При определении критериев оценки программ развития территорий, следует руководствоваться постановлением Счетного комитета от 1 июля 2010 года № 17-қ «Об утверждении Правил проведения оценки государственных программ, стратегических планов центральных государственных органов, программ развития территорий и стратегических планов исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6371).»;
часть первую пункта 61 изложить в следующей редакции:
«61. В случае отказа должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля контролерами составляется акт по факту отказа в допуске на объект контроля по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, и протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее - КоАП).»;
наименование параграфа 3 изложить в следующей редакции:
«Параграф 3. Составление протокола об административном правонарушении, а также сбор доказательств по выявляемым фактам, содержащим признаки административных и уголовных правонарушений»;
пункты 8283 изложить в следующей редакции:
«82. Если руководителем объекта контроля по истечении сроков, указанных в требовании по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля, не выполняются обязанности, предусмотренные в статье 146 Бюджетного кодекса, контролер в день обнаружения, а в случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения и личности физического лица, в течение трех рабочих дней, со дня установления указанных данных составляет протокол об административном правонарушении на основании и в порядке, предусмотренном КоАП, проект которого согласовывается с юридической службой (юристом), в течение одного рабочего дня со дня его представления.

83. Бақылау жүргізу барысында бюджет қаражатын пайдалану саласында анықталған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама дереу тиісті тексеру аяқталғаннан кейін толтырылады. Сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама сараптаманың қорытындысы алынған күнінен бастап,екі тәулік ішінде толтырылады.»;
84-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«84. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылған кезде өзіне қатысты іс қозғалған лауазымды адамға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің басқа да қатысушыларына ӘҚтК-де көзделген олардың құқықтары мен міндеттері түсіндіріледі, бұл туралы хаттамаға белгі қойылады.»;
87-тармақ алынып тасталсын:
88-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«88. Бақылау объектісінің лауазымды адамдарының іс-әрекетінде Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінің баптарымен көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар белгілері және олар бойынша қарау мен процестік шешім қабылдау әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың (лауазымды адамдардың) құзыретіне жататын әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайда, бақылаушылар кейіннен құқық қорғау органдарына және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайтын уәкілетті органдарға (лауазымды адамдарға) беру үшін құқық бұзушылыққа жол берген адамнан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен немесе ұйымның мөрімен расталған құжаттардың түпнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:»;
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«100. Кешенді бақылауға қойылған міндеттерді іске асыруға тартылған басқа да бақылау объектілерін қамти отырып, бақылау объектілерінің нақты кезеңдегі барлық мәселелер бойынша қызметі жатады, оның нәтижелері бойынша мемлекеттің барлық ресурстарының, қаржы және өзге активтерінің пайдаланылуына, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды, қойылған әлеуметтік-экономикалық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру бойынша басқа мемлекеттік органдар – бірлесіп орындаушылармен үйлестіруге және өзара іс-қимылдарына, мемлекеттік функциялардың орындалуына және мемлекеттік қызметтердің көрсетілуіне, бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығына, бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларының қайтарылуына және (немесе) есепке жатқызылуына баға беріледі.»;
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

83. По административным правонарушениям, выявленным в ходе проведения контроля, в области использования бюджетных средств протокол об административном правонарушении составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки. В случае, когда требуется проведение экспертизы, протокол об административном правонарушении составляется в течение двух суток со дня получения заключения экспертизы.»;
часть первую пункта 84 изложить в следующей редакции:
«84. При составлении протокола об административном правонарушении должностному лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные КоАП, о чем делается отметка в протоколе.»;
пункт 87 исключить;
абзац первый пункта 88 изложить в следующей редакции:
«88. В случаях выявления признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объекта контроля, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, и признаков административных правонарушений, рассмотрение и принятие процессуального решения по которым относится к компетенции органов (должностных лиц), уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, контролеры для последующей передачи в правоохранительные органы и органы (должностным лицам), уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лица, допустившего правонарушение, и снять копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц или печатью организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):»;
пункт 100 изложить в следующей редакции:
«100. Комплексному контролю подвергается деятельность объектов контроля по всем вопросам за конкретный период с охватом других объектов контроля, задействованных в реализации поставленных задач, по результатам которого дается оценка использования всех ресурсов, финансовых и иных активов государства, координации и взаимодействия с другими государственными органами - соисполнителями по реализации программ развития территорий, бюджетных программ, поставленных социально-экономических целей и задач, выполнения государственных функций и оказание государственных услуг, полноты и своевременности поступлений в бюджет, возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет.»;
пункт 150 изложить в следующей редакции:

«150. Тексеру комиссиясына келіп түскен бақылау актісіне қарсылықтарды Тексеру комиссиясының бақылауға жауапты мүшесі Тексеру комиссиясының бақылаушыларын тарта отырып, бақылау іс-шарасы бойынша тексеру аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қарайды және осыдан кейін бақылау объектісіне қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдері көрсетілген дәлелді жауап жібереді. Бақылау объектісінің бақылау актісіне ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындамастан назарға алынады.»;
мынадай мазмұндағы 156-1-тармағымен толықтырылсын:
«156-1. Бірлескен бақылаудың қорытындысы бойынша республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатына жеке-жеке жиынтық тізілім қалыптастырылады.»;
165166167168169-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«165. Қорытындыға бақылау объектісінің осы Қағидада белгіленген тәртіппен қаралмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
166. Бақылаудың нәтижелері бақылау бағыттарының ерекшеліктерін ескере отырып, бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне сәйкес жүйеге келтіріліп, мына бағыттар:
1) аумақтарды дамыту бағдарламаларының, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік органның аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға немесе жекелеген әлеуметтік және экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған қызметі;
3) бюджет қаражатын, оның ішінде трансферттерді, кредиттерді байланысты гранттарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын игерудің, бюджеттік бағдарламалар бойынша түпкілікті мақсаттар мен нәтижелерге қол жеткізудің, мемлекет активтерін пайдаланудың нәтижелілігі дәрежесі;
4) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ жергiлiктi бюджетке түсетiн түсiмдердiң артық (қате) төленген сомаларын қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығы;
5) қаржы активтерін сатып алу, оларды сатудан бюджетке түскен қаражат түсімдері бойынша бақылау нәтижелері;
6) Тексеру комиссиясы шешімдерінің орындалу сапасын постбақылаудың нәтижелері бойынша көрсетіледі.
167. Қорытынды Тексеру комиссиясы қаулысының (ұсынымының) жобасын дайындау үшін негіз болып табылады.
168. Тексеру комиссиясының қаулысы әкімшілік рәсімдер туралы заңнамада белгіленген деректемелерді қамтиды.
169. Тексеру комиссиясының отырысында жүргізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары қаралады. Қаулы бақылауға жауапты лауазымды адамның ақпаратын тыңдаудың қорытындысы бойынша қабылданады.»;
182-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«182. Бақылау объектісі Тексеру комиссиясы Қаулыларының (Ұсынымдарының) шешімдерін орындау жөніндегі ақпаратты тиісті мерзімде ұсынбаған жағдайда, Тексеру комиссиясының мүшесі бақылау объектісіне кемінде екі жұмыс күнінен кешіктірмей ЭҚАБЖ (болған жағдайда) арқылы және қағаз түрінде почтамен әкімшілік жауапкершілік туралы ескерту жолдайды.»;
4-қосымша осы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға 1-қосымшаға сай редакцияда жазылсын;
6-қосымшада:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) __________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(аумақтарды дамыту бағдарламасына бағалау жүргізген жағдайда, аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар – қаржыландыру көздері бөлінісінде, бекітілген сомалар – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сай, нақты бөлінген және игерілген сомалар – жылдар бөлінісінде, қаржыландыру көлемі, нақтыланған, түзетілген және игерілген сомалары көрсетіле отырып, бюджеттік бағдарламалар – жылдар бөлінісінде, бағдарламаның жоспарланғандарының ішінде қол жеткізілген нысаналы индикаторларының, нәтижелер көрсеткіштерінің саны - кезеңдер бөлінісінде көрсетіледі, қол жеткізілмеген жағдайда себептері, Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалған/орындалмаған іс-шараларының саны көрсетіледі, егер орындалмаған жағдайда себептері көрсетіледі).»;
8-қосымшада:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аумақтарды дамыту бағдарламалары мен бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау;»;
12-қосымшада:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жүргiзiлген бақылау нәтижелерiмен танысуға бақылау актiсiн берген күннен бастап үш күн мерзiмде белгiленген тәртiппен бақылау актiсiне қол қоюға міндетті. Нәтижелермен келiспеген жағдайда, бақылау актiсiне қарсылықтың болғаны туралы ескертпемен қол қойылады. Қарсылықтар бақылау актісіне қоса беріледі немесе бақылау актісі танысуға және қол қоюға берілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде ұсынылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бюджет кодексінің 149-бабы 2-тармағының негізінде мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауына бақылау жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырады.»;

«150. Поступившие в Ревизионную комиссию возражения к акту контроля рассматриваются в течение пяти рабочих дней после завершения проверки по контрольному мероприятию членом Ревизионной комиссии, ответственным за контроль, с привлечением работников Ревизионной комиссии и после этого направляется мотивированный ответ с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом контроля на акт контроля, принимаются во внимание без подготовки ответа на него.»;
дополнить пунктом 156-1 следующего содержания:
«156-1. По итогам совместного контроля формируются отдельные сводные реестры по средствам республиканского и местного бюджетов.»;
пункт 165 излагается в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункты 1) и 2) пункта 166 изложить в следующей редакции:
«1) нормативно-методическое обеспечение реализации программ развития территорий, бюджетных программ;
2) деятельность государственного органа, направленная на реализацию программ развития территорий, бюджетных программ или на решение отдельных социальных и экономических задач;»;
подпункты 3) – 6) пункта 166пункты 167-169 излагаются в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 182 изложить в следующей редакции:
«182. Членом Ревизионной комиссии не менее чем за два рабочих дня направляется посредством ЕСЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту контроля напоминание об административной ответственности в случае не представления объектом контроля в соответствующие сроки информации по исполнению решений Постановлений (Представлений) Ревизионной комиссии.»;
приложение 4 изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящим Изменениям и дополнениям, которые вносятся в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
в приложении 6:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«3) ___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(в случае проведения оценки программы развития территории, указать плановые расходы на реализацию программы развития территории в разрезе источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по реализации программы, фактически выделенные и освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы с объемами финансирования, уточненными, скорректированными и освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых индикаторов, показателей результатов программы, из числа запланированных в разрезе периодов, в случае не достижения указать причины, количество выполненных/не выполненных мероприятий Плана мероприятий по реализации программы, в случае невыполнения указать причины).»;
в приложении 8:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) оценка реализации программ развития территорий и бюджетных программ;»;
в приложении 12:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) в трехдневный срок со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном порядке подписать акт контроля. В случае несогласия с результатами, акт контроля подписать с оговоркой о наличии возражений. Возражения приложить к акту контроля или представить в течение десяти календарных дней со дня получения акта контроля для ознакомления и подписания.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. На основании пункта 2 статьи 149 Бюджетного кодекса воспрепятствование должностным лицам органов государственного финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении контроля влечет административную ответственность.»;

3. «Сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылаудың кейбір мәселелері туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2011 жылғы 12 тамыздағы № 1-НП нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7164 тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2011 жылғы 24 қыркүйекте № 453-456 (26849), 2012 жылғы 9 тамызда № 483-488 (27561), 2013 жылғы 3 тамызда № 182 (28121), 2014 жылғы 29 наурызда № 61 (28285) жарияланған):
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары туралы үлгі ережеде:
18-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексінде көзделген өкілеттіктер шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар толтыруға;».
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2014 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 5-НҚ қаулысымен бекітілген
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің кейбір нормативтік
қаулыларына енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
1-қосымша
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылауды
жүргізу қағидасына
4-қосымша
Бақылау объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында
зерделенетін мәселелердің базалық тізбесі*
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2
1. Сәйкестікке бақылау жасау (жалпы мәселелер)**
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер, бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Аумақтық бөлімшелерді және ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоса алғанда, бақылау объектісінің құрылымы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қоюы
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау актілері, бақылау объектісінің бақылау қорытындысы бойынша қабылдаған шаралары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату, ақпарат)
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Ішкі бақылау қызметінің ережесі, бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер (бақылау объектісінен ақпарат сұрату), ішкі бақылау қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті уақтылы және сапалы орындауы
Бекітілген, нақтыланған, түзетілген бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелер және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша тиісті есепті жылға жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп
Бухгалтерлік есеп деректері, аумақтық қазынашылық органдарында тіркелген шарттар, шарттың тіркелуі туралы хабарламалар, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, тауарларды жеткізу немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актілері туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) көшірмелері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату).
Мемлекеттік сатып алу өткізудің жоспарланған тәсілдері, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, мемлекеттік сатып алудың нақтыланған жоспары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Есепті кезеңдегі барлық операциялардың толықтығы мен анықтығы, есепті кезеңдерге кірістер мен шығыстарды жатқызудың дұрыстығы

3. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 12 августа 2011 года № 1-НП «О некоторых вопросах внешнего государственного финансового контроля» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7164, опубликовано в газете «Казахстанская правда» от 24 сентября 2011 года № 308-309 (26699-26700)), 9 августа 2012 года № 258-259 (27077-27078), 27 декабря 2012 года № 449-450 (27268-27269), 3 августа 2013 года № 244 (27518), 29 марта 2014 года № 61 (27682):
в Типовом положении о ревизионных комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденном указанным нормативным постановлением:
подпункт 6) пункта 18 изложить в следующей редакции:
«6) составлять протокола об административных правонарушениях в пределах полномочий, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;».
Приложение 1
к Изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
нормативные постановления
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского
бюджета, утвержденным
нормативным постановлением
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 10 декабря 2014 года № 5-НҚ
Приложение 4
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля ревизионными комиссиями
областей, города республиканского
значения, столицы
Базовый перечень вопросов, изучаемых в ходе
предварительного изучения деятельности объекта контроля*
Вопросы
Источники информации
1
2
1. Контроль на соответствие (общие вопросы)**
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта контроля (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы, запрос информации у объекта контроля)
Структура объекта контроля, включая территориальные подразделения и подведомственные организации (запрос информации у объекта контроля)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты контроля органов государственного финансового контроля, меры, принятые объектом контроля по итогам контроля (запрос информации у объекта контроля, информация)
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Положение службы внутреннего контроля, Годовой план контрольных мероприятий, отчеты о результатах внутреннего контроля (запрос информации у объекта контроля), сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении местного бюджета на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного бюджета, принятых, неоплаченных обязательств и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам
Данные бухгалтерского учета, договора, зарегистрированные в территориальных органах казначейства, уведомления о регистрации договора, план финансирования по платежам, копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг (запрос информации у объекта контроля)
Планируемые способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (запрос информации у объекта контроля)
Полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций, правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам

Бақылау объектісінің қаржылық есептілігі (№ 1 нысан «Бухгалтерлік баланс», № 2 нысан «Активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп», № 3 нысан «Қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекеменің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп», № 4 нысан «Түсіндірме жазба», қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бақылау объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін бақылау объектісінің ақпараттық базалары, ресми статистикалық деректер, БАҚ-тың және басқа да көздердің деректері
Бақылау объектілерінің лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері (шағымдары) (болған кезде)
а) бюджет қаражатын әкімшілік шығыстарға пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылау (жалпыға қосымша мәселелер)
Бюджеттік бағдарламалар бойынша әкімшілік шығыстарды жоспарлау
Бюджеттік өтінімдер, бюджет комиссиясының қорытындысы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Қаражатты жалақы төлеуге пайдаланудың дұрыстығы, лауазымдық айлықақыны, жалақыға үстемеақыны (қосымша ақыны) белгілеудің дұрыстығы
Салалық келісім (ұжымдық шарт), штат кестесі, есеп-төлем ведомостары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Қаражатты ғимараттар мен құрылыстарды салуға, реконструкциялауға және күрделі жөндеуге пайдаланудың дұрыстығы
Ғимараттарды салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу үшін жобалау-сметалық құжаттамаға мемлекеттік сараптама жасау қорытындысы, жобалау-сметалық құжаттама (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған шарттар, инжинирингтік қызметтерді жүргізу шарттары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
№ 3 нысан «Орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының құны туралы анықтама» өсу қорытындысымен, № 2 нысан, материалдарға сертификаттар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Мемлекеттік меншіктегі тұрғын емес үй-жайларды жалға берудің негізділігі, жалдау ақысының есептік мөлшерлемесін және қолданылатын коэффициенттердің көлемін белгілеудің дұрыстығы
Мүліктік жалдау (жалға алу) шарты, республикалық мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде бекітілген базалық мөлшерлеме және құрылыс үлгісі, тұрғын емес үй-жайдың түрі, жайлылық дәрежесі, аумақтық орналасуы, жалдаушы қызметінің түрі, жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысаны ескерілген қолданылатын коэффициенттердің мөлшерлері негізінде жалдау ақысы мөлшерлемесінің есебі, жалдау ақысы бойынша төлем құжаттары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
б) мемлекеттік сатып алуға бөлінген бюджет қаражатын пайдаланудың ҚР заңнамасына сәйкестігін бақылау (жалпыға қосымша мәселелер)
Жоспарланған көрсеткіштермен салыстырғанда, өткізілген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алудың нақты деректері, мемлекеттік сатып алу жоспарын орындаудан ауытқу себептерін талдау
Тәсілдер, лоттар, өнім берушілер, ұтып алған сомалар бөлінісінде өткізілген мемлекеттік сатып алу туралы ақпарат, мемлекеттік сатып алу туралы шарттар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Осы Заңның өнім берушіні таңдауды және онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуды регламенттейтін нормалары қолданылмай жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу
Негіздемені, өнім берушіні және жасалатын шарттың сомасын көрсете отырып, мемлекеттік сатып алу заңнамасының нормалары қолданылмай жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуды өткізу рәсімдері бойынша ақпарат, мемлекеттік сатып алу туралы шарттар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Шарттардың орындалуын бақылау, енгізілген өзгерістердің негізділігі, талап қою-қуыну жұмыстарын жүргізу, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді орындаудың, тауарларды жеткізудің толықтығы
Мемлекеттік сатып алу бойынша жасалған шарттар жөнінде ақпарат, өзгерістер мен толықтырулар енгізудің себептері көрсетіле отырып, өзгерістер мен толықтырулар енгізілген шарттар бойынша ақпарат, іс жүзінде орындалған жұмыстар, жеткізілген тауарлар туралы ақпарат, орындалған жұмыстар актілері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
в) бюджет қаражатын, соның ішінде нысаналы трансферттерді пайдаланудың ҚР заңнамасына сәйкестігін бақылау (жалпыға қосымша мәселелер)
Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібін сақтау, жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасындағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім жасаудың уақтылылығы
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасындағы нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есепті жасау және ұсыну тәртібін сақтау
Нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы аралық, қорытынды есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Облыстық бюджеттер мен Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған және толық пайдаланылмаған сомаларын республикалық бюджетке қайтаруының толықтығы және уақтылылығы
Облыстық бюджеттер мен Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің нысаналы трансферттердің пайдаланылмаған және толық пайдаланылмаған сомаларын республикалық бюджетке қайтаруы туралы ақпарат, нысаналы трансферттер қаражатын республикалық бюджетке қайтаруға төлем шоттары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Республикалық бюджеттен берілген нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын жобаларды мониторингтеу және іске асырылуын бағалау
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне облыстар және Астана мен Алматы қалалары, аудандар әкімдерінің тікелей және түпкілікті нәтижелер, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген сапалық және тиімділік көрсеткіштері туралы қорытынды есептері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бұрын пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомаларын жергілікті атқарушы органдардың толық пайдалануы
Нысаналы трансферттер қаражатын толық пайдалануға рұқсат ету туралы мәслихаттар мен әкімдердің қабылдаған шешімдері, ҚР Үкіметінің қаулылары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату, ақпараттық-құқықтық жүйелер)
г) бюджет қаражатын, соның ішінде кредиттерді, байланысты гранттарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын, бюджеттік инвестицияларды пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылау (жалпыға қосымша мәселелер)
Байланысты гранттарды тарту және пайдалану
Байланысты грант туралы келісім (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Байланысты гранттарды пайдалану:
бюджет комиссиясының байланысты гранттарды тартуының орындылығы;
байланысты гранттарды пайдаланудың жоспарланған және қол жеткізілген нәтижелерін салыстыру;
байланысты гранттарды пайдалануға әсер еткен әртүрлі сыртқы факторларды мониторингтеу және талдау
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарына жұмсалу бағыттары бойынша байланысты гранттар сомасын міндетті бөле отырып, алынған және пайдаланылған байланысты гранттар туралы ақпарат, байланысты гранттарды пайдалану бойынша нәтижелерге қол жеткізу жөніндегі есеп, байланысты гранттарды пайдаланудың мониторингі (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Кредиттік шарт талаптарын орындау (нысаналы пайдалану, түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру мерзімдері, кредитті өтеудің уақтылылығы және толықтығы, сыйақыларды есептеу мөлшерлемелері және тәртібі, тараптардың құқықтары мен міндеттемелері, шарт талаптарын орындамаған кездегі айыппұлдар). Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсатында бюджеттік кредиттер беру, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің шығындарын өтеу, сенімгер (агенттер) қызметін төлеу жағдайларының болуы
Кредит берушінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және қарыз алушының арасындағы кредит берудің талаптары мен мақсаттарын көздейтін кредиттік шарттар, сенімгер агенттер қызметін төлеу бойынша төлем құжаттары, кредитті өтеу бойынша төлем құжаттары, бюджеттік кредитті беру тәсілі, бюджеттік кредитті өтеу және қызмет көрсету кестесі, бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бюджеттік кредитті пайдалану, қызмет көрсету
Бюджеттік кредиттерді нысаналы және тиімді пайдалану, өтеу және қызмет көрсету туралы ақпарат, белгілі бір кезең уақытында сыйақыларды, кредиттік шарт талаптарына сәйкес өзге де төлемдерді жинақтап төлеу жөніндегі ақпарат (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бюджеттік кредитті өтеу. Қарыз алушылармен есеп айырысуды жүргізу, бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға және іске асыруға мониторинг жүргізу, қарыз алушылардың қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізу және талдау, берешекті өндіріп алу
Бюджеттік кредит беруге байланысты тапсырмаларды сенімгер агенттің орындау шарттары, тапсырмаларды сенімгердің (агенттің) орындағаны үшін сыйақылар төлеу мөлшері, бюджеттік кредит бойынша берешек, бюджеттік кредитті өтеу есебінен мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікке бағалау жүргізуге арналған шығыстар төлемі, бюджеттік кредитті қайта құру туралы шешім, Қазақстан Республикасы Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші органның оң қорытындысы, кредиттік шартқа қосымша келісім, қарыз алушылар мен сенімгерлер (агенттер) бөлінісінде берілген барлық бюджеттік кредиттердің тізілімі (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Қарыз алушының қарыз берушінің алдындағы қарыз қаражатын қайтару және сыйақылар төлеу, сондай-ақ қарызға байланысты басқа да төлемдер бойынша міндеттемелерін орындауы
Өтеу кестелері, сыйақылар төлемі және жергілікті уәкілетті орган бюджеттің атқарылуы бойынша тіркеген басқа да қосымшаларды қоса алғанда, қол қойылған қарыз шарттары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің инвестициялық ұсыныстар әзірлеуі
Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізу
Қаржы-экономикалық негіздеменің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына сәйкестігі, заңды тұлғаның қаржылық шығындары мен кірістерін бағалау
Бюджеттік инвестицияларды іске асыру және оларды пайдаланудың нысаналы сипаты
Бюджеттік инвестициялық жоба бойынша жалпы ақпарат; жоба мақсатының экономиканың саласын (аясын) дамыту басымдықтарына, белгіленген бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі туралы ақпарат; бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудан түсетін пайданы бөлу туралы ақпарат; бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономиканың аралас саласына (аясына) болжамды әсерін бағалау (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Салалық сараптама, экономикалық қорытынды және бюджет комиссиясының қорытындысы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бюджеттік жоспарлау бойынша орталық уәкілетті органның қаржылық сараптамасының қорытындысы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бақылау объектісінің ішкі құжаттары (ақпарат, есептер) (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
д) Бюджет қаражатын ғылыми зерттеулер бағдарламаларын іске асыруға пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылау (жалпыға қосымша мәселелер)
Ғылыми-техникалық бағдарламаларды әзірлеуге ҚР Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның ұсынған қаржыландыру көлемі
Бюджет комиссиясының қорытындысы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Іргелі және қолданбалы зерттеулерді жүргізуге арналған шарт талаптарын орындау
Жобаның іске асырылуын аяқтау жөніндегі шарттар, есептер (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Ғылыми-техникалық жобалардың нәтижелерін мониторингтеу және талдау
Ғылыми-техникалық жобаларды іске асыру туралы есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Ғылыми-техникалық жобалар нәтижелерінің сараптамасы
«Ұлттық мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама орталығы» АҚ сараптамасының қорытындысы (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Экономиканың нақты секторына жүргізілген іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді енгізу
Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді қолдану жөнінде ақпарат (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)

Финансовая отчетность объекта контроля (форма № 1 «Бухгалтерский баланс», форма № 2 «Отчет об изменениях в активах и обязательствах», форма № 3 «Отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования», форма № 4 «Пояснительная записка», отчет об исполнении плана финансирования (запрос информации у объекта контроля)
Накопленная информация об объекте контроля
Информационные базы проверяемого объекта контроля, официальные статистические данные, данные СМИ и др. источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействий) должностных лиц объектов контроля (при наличии)
а) контроль на соответствие использования бюджетных средств на административные расходы законодательству Республики Казахстан (вопросы в дополнение к общим)
Планирование административных расходов по бюджетным программам
Бюджетные заявки, заключение бюджетной комиссии (запрос информации у объекта контроля)
Правильность использования средств на выплату заработной платы, правильность установления должностных окладов, надбавок (доплат) к заработной плате
Отраслевое соглашение (коллективный договор), штатное расписание, расчетно-платежные ведомости (запрос информации у объекта контроля)
Правильность использования средств на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт зданий и сооружений
Заключение государственной экспертизы на проектно-сметную документацию на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт зданий, проектно-сметная документация (запрос информации у объекта контроля)
Договора на проведение строительных работ, договора на проведение инжиниринговых услуг (запрос информации у объекта контроля)
Форма № 3 «Справка о стоимости выполненных строительно-монтажных работ» с нарастающим итогом, формы № 2, сертификаты на материалы (запрос информации у объекта контроля)
Обоснованность предоставления нежилых помещений государственной собственности в аренду, правильность определения расчетной ставки арендной платы и размеры применяемых коэффициентов
Договор имущественного найма (аренды), расчет ставки арендной платы на основании утвержденной базовой ставки и размеров применяемых коэффициентов, учитывающих тип строения, вид нежилого помещения, степень комфортности, территориальное расположение, вид деятельности нанимателя, организационно-правовую форму нанимателя при передаче республиканского имущества в имущественный наем (аренду), платежные документы по арендной плате (запрос информации у объекта контроля)
б) контроль на соответствие использования средств бюджета, выделенных на государственные закупки законодательству РК (вопросы в дополнение к общим)
Фактические данные проведенных государственных закупок товаров, работ и услуг в сравнении с плановыми показателями, анализ причин отклонений от исполнения плана государственных закупок
Информация о проведенных государственных закупках в разрезе способов, лотов, поставщиков, выигранных сумм, договора о государственных закупках (запрос информации у объекта контроля)
Государственные закупки, осуществляемые без применения норм настоящего Закона, регламентирующих выбор поставщика и заключение с ним договора о государственных закупках
Информация по процедурам проведения государственных закупок, осуществляемых без применения норм законодательства о государственных закупках с указанием основания, поставщика и суммы заключаемого договора, договора о государственных закупках (с информации у объекта контроля)
Контроль исполнения договоров, обоснованность внесенных изменений, проведение претензионно-исковой работы, полнота выполнения работ, услуг, поставки товаров
Информация по заключенным договорам по государственным закупкам, информация по договорам с внесенными изменениями и дополнениями и указанием причин внесения изменений и дополнений, информация о фактически выполненных работах, поставки товаров, акты выполненных работ (запрос информации у объекта контроля)
в) контроль на соответствие использования средств бюджета, в том числе целевых трансфертов законодательству Республики Казахстан (вопросы в дополнение к общим)
Соблюдение порядка разработки Соглашения о результатах по целевым трансфертам, своевременность заключения Соглашения о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом
Соглашение о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом (запрос информации у объекта контроля)
Соблюдение порядка составления и представления отчета о достигнутых прямых и конечных результатах
Промежуточный, итоговый отчет о достижении показателей результатов (запрос информации у объекта контроля)
Полнота и своевременность возврата неиспользованных и использованных неполностью сумм целевых трансфертов областными бюджетами и бюджетами городов Астана и Алматы в республиканский бюджет
Информация о возврате неиспользованных и использованных неполностью сумм целевых трансфертов областными бюджетами и бюджетами городов Астана и Алматы в республиканский бюджет, счета к оплате на возврат средств целевых трансфертов в республиканский бюджет (запрос информации у объекта контроля)
Мониторинг и оценка реализации проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета
Итоговые отчеты акимов областей и городов Астана и Алматы, районов администраторам бюджетных программ о прямых и конечных результатах, показателях качества и эффективности, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов (запрос информации у объекта контроля)
Доиспользование местными исполнительными органами сумм по ранее неиспользованным целевым трансфертам
Принятые решения маслихатов и акиматов, постановления Правительства Республики Казахстан о разрешении доиспользования средств целевых трансфертов (запрос информации у объекта контроля, информационно-правовые системы)
г) контроль на соответствие использования средств бюджета, в том числе кредитов, связанных грантов, займов местных исполнительных органов, бюджетных инвестиций законодательству Республики Казахстан (вопросы в дополнение к общим)
Привлечение и использование связанных грантов
Соглашение о связанном гранте (запрос информации у объекта контроля)
Использование связанных грантов:
целесообразность привлечения связанных грантов бюджетной комиссией;
сопоставление запланированных и достигнутых результатов использования связанных грантов;
мониторинг и анализ различных внешних факторов, повлиявших на использование связанных грантов
Информация о полученных и использованных связанных грантов по состоянию на 1 января текущего финансового года с обязательной разбивкой суммы связанных грантов по направлениям расходования, отчет по достижению результатов по использованию связанных грантов, мониторинг использования связанных грантов (запрос информации у объекта контроля)
Выполнение условий кредитного договора (целевое использование, сроки кредитования конечных заемщиков, своевременность и полнота погашения кредита, ставки и порядок начисления вознаграждения, права и обязанности сторон, санкции при невыполнении условий договора). Наличие случаев предоставления бюджетных кредитов на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам)
Кредитные договора между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком, предусматривающие условия и цели предоставления кредитов, платежные документы по оплате услуг поверенным агентам, платежные документы по погашению кредита, способ предоставления бюджетного кредита, график погашения и обслуживания бюджетного кредита, способы обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту (запрос информации у объекта контроля)
Использование, обслуживание бюджетного кредита
Информация о целевом и эффективном использовании, погашении и обслуживании бюджетных кредитов, информация по совокупным выплатам в определенном периоде времени вознаграждения, иных платежей в соответствии с условиями кредитного договора (запрос информации у объекта контроля)
Погашение бюджетного кредита  Проведение расчетов с заемщиками, проведение мониторинга финансирования и реализации бюджетных инвестиционных проектов, проведение мониторинга и анализа финансового состояния заемщиков, взыскание задолженности
Договора поручений на выполнение поверенным агентом поручений, связанным с бюджетным кредитованием, размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений, задолженность по бюджетному кредиту, оплата расходов на проведение оценки имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения бюджетного кредита, решение о реструктуризации бюджетного кредита, положительное заключение консультативно-совещательного органа при Правительстве Республики Казахстан, допсоглашение к кредитному договору, реестры всех предоставленных бюджетных кредитов в разрезе заемщиков и поверенных (агентов) (запрос информации у объекта контроля)
Выполнение обязательств заемщика перед займодателем по возврату средств займа и выплате вознаграждения, а также по другим выплатам, связанным с займом
Подписанные договора займа вместе с графиками погашения, выплаты вознаграждения и другими приложениями, зарегистрированные местным уполномоченным органом по исполнению бюджета (запрос информации у объекта контроля)
Разработка инвестиционных предложений администратором бюджетных программ
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
Соответствие финансово-экономического обоснования бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, оценка финансовых затрат и доходов юридического лица
Реализация бюджетных инвестиций и целевой характер их использования
Общая информация по бюджетному инвестиционному проекту; информация о соответствии целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным программными документами; информацию о распределении выгод от реализации бюджетного инвестиционного проекта; оценка предполагаемого эффекта от реализации бюджетного инвестиционного проекта на смежные отрасли (сферы) экономики (запрос информации у объекта контроля)
Отраслевая экспертиза, экономическое заключение и заключение бюджетной комиссии (запрос информации у объекта контроля)
Заключение финансовой экспертизы центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию (запрос информации у объекта контроля)
Внутренние документы объекта контроля (информация, отчеты) (запрос информации у объекта контроля)
д) Контроль на соответствие использования средств бюджета на реализацию программ научных исследований законодательству Республики Казахстан (вопросы в дополнение к общим)
Рекомендованные Высшей научно-технической комиссией при Правительстве РК объемы финансирования разрабатываемых научно-технических программ
Заключение бюджетной комиссии (запрос информации у объекта контроля)
Выполнение условий договоров на проведение фундаментальных и прикладных исследований
Договора, отчеты по завершению реализации проекта (запрос информации у объекта контроля)
Мониторинг и анализ результатов научно-технических проектов
Отчет о реализации научно-технических проектов (запрос информации у объекта контроля)
Экспертиза результатов научно-технических проектов
Заключения экспертизы АО «Национальный центр государственной научно-технической экспертизы» (запрос информации у объекта контроля)
Внедрение в реальный сектор экономики проведенных фундаментальных и прикладных научных исследований
Информация по применению фундаментальных и прикладных научных исследований (запрос информации у объекта контроля)

2. Қаржылық есептілікті бақылау
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қоюы
Бақылау объектісінің ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат, (бақылау объектісінен ақпарат сұрату), ішкі бақылау қызметтерінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының актілері, бақылау объектісінің бақылау нәтижелері бойынша қабылдаған шаралары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бухгалтерлік есеп жүргізудің және бюджеттік бағдарламаларды орындау бойынша есеп жасаудың толықтығы, анықтығы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп) (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Есеп саясатын қалыптастырудың дұрыстығын және бухгалтерлік есептің бақылау объектісінің есеп саясатына сәйкестігін бақылау
Есеп саясаты, бақылау объектісінің қаржылық есептілігі (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп), бастапқы құжаттар
Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жасаудың және бекітудің дұрыстығын талдау:
мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын және мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын қалыптастырудың дұрыстығы;
мемлекеттік мекеменің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айларға бөлудің, міндеттемелер мен төлемдерді қабылдау мерзімдерінің тиісті қаржы жылында әрбір бюджеттік бағдарлама мен кіші бағдарлама бойынша іс-шараларды іске асыру мерзімдеріне сәйкестігі;
қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер енгізудің негізділігі (енгізілген өзгерістердің саны және оған негіздердің болуы, оларды белгіленген тәртіппен ресімдеудің дұрыстығы және т.б.);
мемлекеттік мекемелердің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын орындауы
Мемлекеттік мекемелерде міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалуы туралы есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Есептілікте бақылау объектісінің дебиторлық және кредиторлық берешегінің қалыптасуы мен көрсетілуінің анықтығы
Тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің дебиторлық және кредиторлық берешектері туралы есептері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бақылау объектісінің міндеттемелерді қабылдауының, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүргізуінің, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасауының уақтылылығы
Тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелері туралы есептері (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, жергілікті бюджеттен түсімдер сомаларының қайтарылуын бақылау

2. Контроль финансовой отчетности
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля объекта контроля
Годовой план контрольных мероприятий, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания службы внутреннего контроля, информация о принятых мерах (запрос информации у объекта контроля), сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты органов государственного финансового контроля, меры, принятые объектом контроля по итогам контроля (запрос информации у объекта контроля)
Полнота, достоверность ведения бухгалтерского учета и составления отчетов по исполнению бюджетных программ
Консолидированная финансовая отчетность администратора бюджетных программ (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) (запрос информации у объекта контроля)
Контроль правильности формирования учетной политики и соответствие бухгалтерского учета учетной политике объекта контроля
Учетная политика, финансовая отчетность объекта контроля (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах государственного учреждения по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования), первичные документы
Анализ правильности составления и утверждения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственными учреждениями:
правильность формирования индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам и индивидуального плана финансирования учреждения по платежам;
соответствие помесячного распределения годовых сумм индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам и платежам, сроков принятия обязательств и платежей к срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе и подпрограмме;
обоснованность внесения изменений в индивидуальные планы финансирования (количество внесенных изменений и наличие на это оснований, правильность оформления их в установленном порядке и так далее);
исполнение индивидуального плана финансирования по платежам, плана финансирования по обязательствам государственных учреждений
Отчет об исполнении индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в государственных учреждениях (запрос информации у объекта контроля)
Достоверность образования и отражения в отчетности дебиторской и кредиторской задолженностей объекта контроля
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о дебиторской и кредиторской задолженностях (запрос информации у объекта контроля)
Своевременность принятия обязательств объектом контроля, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ (запрос информации у объекта контроля)
Контроль полноты и своевременности поступлений в местный бюджет, возврат сумм поступлений из местного бюджета

Бюджетке түсетін төлемдер туралы № 1-С және № 2-С салықтық есептер
Жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері
Жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері туралы есеп
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін ақша түсімдері мен шығыстар жоспарларының орындалуы
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін ақша түсімдері мен шығыстар жоспарларының орындалуы туралы есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Есепті қаржы жылына бекітілген, нақтыланған, түзетілген бюджет сомаларын көрсетудің анықтығы;
есепті қаржы жылына жергілікті бюджеттің кассалық атқарылу сомаларын көрсетудің анықтығы;
жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп деректерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері есептерінің деректерімен сәйкестігі;
екінші деңгейдегі банктер арқылы инвестициялық жобаларды іске асыруға тартылатын түсімдер мен қарыздарды игеру туралы деректердің толықтығы;
есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің кассалық атқарылу сомаларының есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылған (бекітілген, нақтыланған, түзетілген) сомаларынан және осы көрсеткіштердің пайыздық қатынастағы ауытқуларының негізділігі
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті органның бекітілген, нақтыланған, түзетілген бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелерді және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшілері бойынша бюджеттің атқарылуы туралы есебі, жүргізілген бюджеттік мониторингтеу және нәтижелерді бағалау негізінде бюджеттік бағдарламалардың орындалуы бөлігінде бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп; түсіндірме жазба
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері баланстарының есептік баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешектерінің жай-күйін талдау
Жергілікті бюджеттің дебиторлық берешегі туралы, соның ішінде өткен жылдарға есептері, жергілікті бюджеттің кредиторлық берешегі туралы есеп
3. Тиімділікті бақылау (жалпы мәселелер)***
Бақылау объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін басқа құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер, бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Ішкі бақылау қызметінің жұмысы
Бақылау іс-шараларының жылдық жоспары, ішкі бақылау нәтижелері бойынша қорытынды, ішкі бақылау нәтижелері туралы есептер, ішкі бақылау қызметтерінің нұсқамасы, қабылданған шаралар туралы ақпарат (бақылау объектісінен ақпарат сұрату), ішкі бақылау қызметтерінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат
Бақылау объектісі бойынша бағалау мәніне байланысты алдыңғы бақылаудың нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау актілері, бақылау қорытындысы бойынша бақылау объектісінің қабылдаған шаралары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бақылау объектісі қызметінің нәтижелері және проблемалары
Ішкі есептілік, бақылау объектісі дайындаған талдамалық жазбалар мен шолулар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Ақпараттың сыртқы көздері (ресми статистикалық деректер, аумақтарды дамыту бағдарламасының мәніне байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары, бұқаралық ақпарат құралдары)
Бағалау мәніне байланысты жинақталған ақпарат
Тексерілетін бақылау объектісінің ақпараттық базасы, ресми статистикалық деректер
Аумақтарды дамыту бағдарламаларын қаржылық қамтамасыз ету
Аумақтарды дамыту бағдарламалары (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
а) Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырудың тиімділігін бағалау (жалпыға қосымша мәселелер)
Аумақтарды дамыту бағдарламасының нәтижелерін бағалау
Аумақтарды дамыту бағдарламалары (ақпараттық-құқықтық жүйелер).
Үкіметтік емес ұйымдардың (қоғамдық бірлестіктердің) мемлекеттік қызмет көрсетудің сапасы туралы, оны алушылардан сұрақ-жауап негізінде алынған ақпараты (БАҚ деректері)
Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асырудың негізгі іс-қимылдарын жүзеге асыру және талаптарын орындау/орындамау
Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шараларды орындау туралы есеп (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге, нысаналы индикаторларға қол жеткізу:
бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарының орындалуын және/немесе орындалмауын және олардың орындалмау себептерін айқындау;
бағдарлама үйлестірушісінің бірлесіп орындаушы-мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының деңгейлерін және олардың әрқайсысының жауапкершілік шараларын айқындау;
жоспарланған және нақты қол жеткізілген мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштерін, сондай-ақ оларға қол жеткізу себептерін айқындау;
бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарының оның мақсаттарына, міндеттері мен көрсеткіштеріне сәйкестігін айқындау
Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспары, бағаланатын бақылау объектісінің аумақтарды дамыту бағдарламаларын орындау туралы есептері
Қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп және бағалау мәніне байланысты басқа да қаржылық құжаттар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)

Налоговые отчеты № 1-Н и № 2-Н о поступлениях платежей в бюджет
Требования и обязательства местных исполнительных органов
Отчет о требованиях и обязательствах местных исполнительных органов
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг (запрос информации у объекта контроля)
Достоверность отражения сумм утвержденного, уточненного, скорректированного бюджета на отчетный финансовый год;
достоверность отражения сумм кассового исполнения местного бюджета за отчетный финансовый год;
соответствие данных отчета об исполнении местного бюджета с данными отчетов администраторов бюджетных программ;
полнота данных о поступлении и освоении займов, привлекаемых на реализацию инвестиционных проектов через банки второго уровня;
обоснованность отклонений сумм кассового исполнения местного бюджета за отчетный финансовый год от сумм исполненного (утвержденного, уточненного, скорректированного) местного бюджета за отчетный финансовый год и в процентном отношении этих показателей
Отчет местного уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного бюджета, принятых, неоплаченных обязательств, и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении бюджета в части выполнения бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка
Анализ состояния дебиторской и кредиторской задолженности по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности местного бюджета, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности местного бюджета
3. Контроль эффективности (общие вопросы)***
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта контроля (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы, запрос информации у объекта контроля)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего контроля
Годовой план контрольных мероприятий, заключения по итогам внутреннего контроля, отчеты о результатах внутреннего контроля, предписания служб внутреннего контроля, информация о принятых мерах (запрос информации у объекта контроля), сводная информация о деятельности служб внутреннего контроля
Результаты предыдущего контроля, связанных с предметом оценки по объекту контроля
Акты контроля органов государственного финансового контроля, меры, принятые объектом контроля по итогам контроля (запрос информации у объекта контроля)
Результаты и проблемы деятельности объекта контроля
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом контроля (запрос информации у объекта контроля)
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы развития территории, средства массовой информации)
Накопленная информация, связанная с предметом оценки
Информационные базы проверяемого объекта контроля, официальные статистические данные
Финансовое обеспечение программ развития территорий
Программы развития территорий (запрос информации у объекта контроля)
а) Оценка эффективности реализации программ развития территорий (вопросы в дополнение к общим)
Оценка результатов программы развития территорий
Программы развития территорий (информационно-правовые системы).
Информация неправительственных организаций (общественных объединений) о качестве предоставления государственных услуг, полученной на основании опроса их получателей (данные СМИ)
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы развития территории
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации программ развития территорий (запрос информации у объекта контроля)
Достижение стратегических целей и задач, целевых индикаторов:
определение выполнения и/или невыполнения плана мероприятий по реализации программы и причин их невыполнения;
определение уровней взаимодействия координатора программы с государственными органами-соисполнителями и мер ответственности каждого из них;
определение запланированных и фактических достигнутых целей, задач, целевых индикаторов, показателей результатов, а также причины их не достижения;
определение соответствия плана мероприятий по реализации программы ее целям, задачам и показателям
планы мероприятий по реализации программ развития территорий, отчеты об исполнении программ развития территорий оцениваемого объекта контроля.
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки (запрос информации у объекта контроля)

4. Мемлекет активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі
Бақылау объектісінің қызметі
Бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Бақылау объектісі бойынша алдыңғы бақылау нәтижелері
Мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының бақылау актілері, басқа бақылаушы органдардың алдыңғы бақылау материалдары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Бақылау объектісі туралы жинақталған ақпарат
Ресми статистикалық деректер, БАҚ және басқа көздердің деректері
Қазыналық кәсіпорындардың, акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталын қалыптастырудың уақтылылығы және дұрыстығы, активтерді сатып алу бойынша қаржылық операциялардың негізділігі
Бақылау объектісінің құрылтай құжаттары (Жарғы және бақылау объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшаларды қаржылық құралдарға орналастыру талаптары мен нормаларын сақтауы
Акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшаларын қаржылық құралдарға орналастыру бойынша ақпараты (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Шаруашылық серіктестіктерде мемлекеттік үлестің, таза кіріс үлесінің, акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерге дивидендтер алу кірісінің бюджетке түсуінің толықтығы және уақтылылығы
Шаруашылық серіктестіктерде мемлекеттік үлестің, таза кіріс үлесінің, акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеттерге дивидендтерінің бюджет кірісіне түсетін түсімдері туралы ақпарат
Акционерлік қоғамдардың таза табысын бөлу, жай акциялар бойынша дивидендтерді төлеу және бір жай акцияға дивиденд мөлшерін бөлу тәртібі (бақылау объектісінен ақпарат сұрату)
Ескертпе:
*Осы тізбе толық болып саналмайды. Бақылау барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұратылуы мүмкін.
** «Сәйкестікке бақылау жасау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және қосымша осы үлгіге қатысты бақылаудың тиісті мақсаттары зерделенеді.
*** «Тиімділікті бақылау» үлгісі бойынша алдын ала зерделеу кезінде жалпы мәселелер және қосымша осы үлгіге қатысты бақылаудың тиісті мақсаттары зерделенеді.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2014 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 5-НҚ қаулысымен бекітілген
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің кейбір нормативтік
қаулыларына енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
2-қосымша
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік қаржылық бақылауды
жүргізу қағидасына
16-қосымша
Нысан
Бақылау актісі
_________________                      20___жылғы «____»____________
(жасалған орны)                        №_______
Бақылау объектісінің атауы __________________________________________
Бақылау үлгісі ______________________________________________________
Бақылау түрі ________________________________________________________
Бақылау жүргізуге тапсырма __________________________________________
Бақылауды __________________________________________ жүргізді.
Бақылаудың мақсаты __________________________________________________
Бақылаудың мәні _____________________________________________________
Бақылаумен қамтылған кезең __________________________________________
Бақылау жүргізу мерзімі_______________ _________________ аралығы
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары _____________________________
Алдыңғы бақылаудың нәтижелері туралы мәлімет ________________________
Жүргізіліп отырған бақылау нәтижелері туралы мәлімет ________________
Бақылау жүргізудегі кедергілер ______________________________________
Бақылау барысында қабылданған шаралар _______________________________
Қосымшалар:
Тексеру комиссиясының қызметкер(лер)і:
_______________________________ _________________________
(лауазымы)                 (қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік органдардың мамандары, сарапшылар
_______________________________ _________________________
(лауазымы)                 (қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау объектісінің лауазымды адамдары (қарсылықтары болған жағдайда, «Қарсылықтармен қол қоямын» деп көрсетеді):
_______________________ ______________________________
(лауазымы)             (қолы, аты-жөні, тегі)
_______________________ ______________________________
(лауазымы)             (қолы, аты-жөні, тегі)
Бақылау актісі екі (үш) данада жасалды:
_____________________________________________________________
Ескертпе: бақылау актісін жасау.

4. Использование активов государства на соответствие законодательству
Республики Казахстан
Деятельность объекта контроля
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность объекта контроля (информационно-правовые системы)
Результаты предыдущего контроля по объекту контроля
Акты контроля органов государственного финансового контроля, принятые меры по устранению выявленных нарушений по материалам предыдущего контроля, проведенного другими контролирующими органами (запрос информации у объекта контроля)
Накопленная информация об объекте контроля
Официальные статистические данные, данные СМИ, данные из других источников
Своевременность и правильность формирования уставного капитала казенных предприятий, акционерных обществ, обоснованность финансовых операций по приобретению активов
Учредительные документы объекта контроля (Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта контроля) (информационно-правовые системы)
Соблюдение требований и норм размещения денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству
Информация по размещению денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей), которых принадлежит государству (запрос информации у объекта контроля)
Полнота и своевременность поступления в бюджет дохода на государственные доли в хозяйственных товариществах, доли чистого дохода, дивидендов на государственные пакеты акций акционерных обществ
Информация о поступлениях в бюджет дохода на государственные доли в хозяйственных товариществах, доли чистого дохода, дивидендов на государственные пакеты акций акционерных обществ
Порядок распределения чистого дохода акционерных обществ, выплаты дивидендов по простым акциям и размере дивиденда на одну простую акцию (запрос информации у объекта контроля)
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе контроля могут быть запрошены дополнительные документы или информация.
**При предварительном изучении по типу «контроль на соответствие» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящихся к данному типу.
***При предварительном изучении по типу «контроль эффективности» изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели контроля, относящихся к данному типу.
Приложение 2
к Изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
нормативные постановления
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского
бюджета, утвержденным
нормативным постановлением
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 10 декабря 2014 года № 5-НҚ
Приложение 16
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля ревизионными комиссиями
областей, города республиканского
значения, столицы
Форма
Акт контроля
___________________                 «____»____________20___года
(место составления)                 № _______
Наименование объекта контроля _________________________________
Тип контроля __________________________________________________
Вид контроля __________________________________________________
Поручение на проведение контроля ______________________________
Контроль проведен _____________________________________________
Цель контроля _________________________________________________
Предмет контроля ______________________________________________
Период, охваченный контролем __________________________________
Сроки проведения контроля с _______________по _________________
Должностные лица объекта контроля _____________________________
Сведения о результатах предыдущего контроля ___________________
Сведения о результатах проводимого контроля ___________________
Препятствия в проведении контроля _____________________________
Меры, принятые в ходе контроля ________________________________
Приложения:
Работник(и) Ревизионной комиссии:
_______________________________ ____________________________
(должность)             (подпись, фамилия, инициалы)
Специалисты государственных органов, эксперты
_______________________________ ____________________________
(должность)             (подпись, фамилия, инициалы)
Должностные лица объекта контроля (при наличии возражений указывают «Подписываю с возражениями»):
_______________________ ______________________________
(должность)        (подпись, фамилия, инициалы)
_______________________ ______________________________
(должность)        (подпись, фамилия, инициалы)
Акт контроля составлен в двух (трех) экземплярах:
_____________________________________________________________
Примечание: составление акта контроля.

Бақылау актісінің жоғары жағында оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), бақылау актісінің жасалған күні, бақылау актісі данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Тексеру комиссиясы үшін, № 2 дана бақылау объектісі үшін жасалады).
Бақылау актісінде мынадай деректер көрсетіледі:
1. Бақылау объектісі.
Бақылау объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банк және салық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Бақылау үлгісі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес бақылау үлгісі (сәйкестікке бақылау жасау, қаржылық есептілікті, тиімділікті бақылау) көрсетіледі.
3. Бақылау түрі.
Бақылау бағдарламасына сәйкес бақылау түрі (кешенді, тақырыптық, үстеме, бірлескен, қосарлас) көрсетіледі.
4. Бақылау жүргізуге тапсырма.
Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
5. Бақылауды... жүргізді.
Бақылауды жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерінің, бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар, аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
6. Бақылаудың мақсаты.
Бақылау жоспарына сәйкес бақылаудың мақсаты көрсетіледі.
7. Бақылаудың мәні.
Бақылау бағдарламасына сәйкес бақылаудың мәні көрсетіледі.
8. Бақылаумен қамтылған кезең.
Бақылау объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі (Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
9. Бақылау жүргізу мерзімі.
Осы бақылау объектісінде бақылау жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Бақылау бағдарламасына сәйкес келеді).
10. Бақылау объектісінің лауазымды адамдары.
Хабар беріле отырып, бақылау жүзеге асырылған бақылау объектісінің лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ бақылаумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған бақылау объектісінің лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
11. Алдыңғы бақылау нәтижелері туралы мәлімет.
Тек тексерілетін мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, бұрын анықталған бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектісі қабылдаған шаралар көрсетіледі.
12. Жүргізіліп отырған бақылау нәтижелері туралы мәліметтер.
Бақылау актісінің осы бөлімінде бақылау мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті жүргізілген бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бақылау бағдарламасының сұрақтарына жауаптар белгіленеді, бұл ретте бақылаудың әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Бақылау сұрақтарына жауаптар толық, дәл, объективті және қысқаша баяндалады.
Бақылау актісінде тексерілетін мәселелер бойынша бақылау объектісі қызметінің нәтижелері бақылау актісіне қосымшалар болып табылатын кестелерде егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіле отырып, жинақталған түрде тіркеледі (мемлекеттік органдардың олардың аумақтарды дамыту бағдарламаларында, бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерінде, көрсететін мемлекеттік қызметтерінде көзделген мақсаттарына, міндеттеріне, нысаналы индикаторларына, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуі; байланысты гранттарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын, мемлекет активтерін пайдалану; жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, сондай-ақ артық (қате) төленген түсімдер сомаларын жергілікті бюджетке қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың дұрыстығы (нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізілмегенде, қаражат игерілмегенде себептерін көрсету)), жүргізілген үстеме бақылаудың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) нәтижелері, сондай-ақ бұзушылық фактілерін, соның ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражатын пайдалану кезінде бақылау объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың жасаған бұзушылықтарын баяндау).

В верхней части акта контроля указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления акта контроля, номер экземпляра акта контроля (экземпляр № 1 составляется для Ревизионной комиссии, экземпляр № 2 – объекту контроля).
В акте контроля указываются следующие данные:
1. Объект контроля.
Указывается полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип контроля.
Указывается тип контроля (на соответствие, финансовой отчетности, эффективности), соответствующий Программе контроля.
3. Вид контроля.
Указывается вид контроля (комплексный, тематический, встречный, совместный, параллельный), соответствующий Программе контроля.
4. Поручение на проведение контроля.
Указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
5. Контроль проведен.
Указывается фамилия, инициалы, должность работника Ревизионной комиссии, проводившего контроль, специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля.
6. Цель контроля.
Указывается цель контроля, соответствующая Плану контроля.
7. Предмет контроля.
Указывается предмет контроля, соответствующий Программе контроля.
8. Период, охваченный контролем.
Указывается проверенный период деятельности объекта контроля (соответствует Программе контроля).
9. Сроки проведения контроля.
Указываются даты начала и окончания проведения контроля на данном объекте контроля (соответствует Программе контроля).
10. Должностные лица объекта контроля.
Указываются фамилии, инициалы должностных лиц объекта контроля, с ведома которых осуществлялся контроль, а также фамилии, инициалы должностных лиц объекта контроля, работавших в период, охваченный контролем, и имевших право подписи документов.
11. Сведения о результатах предыдущего контроля.
Указываются краткие сведения только по проверяемым вопросам, принятые объектом контроля меры по устранению ранее выявленных нарушений.
12. Сведения о результатах проводимого контроля.
В данном разделе акта контроля указываются сведения о результатах проведенного контроля, достаточные для подтверждения того, что цель контроля достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы контроля, при этом указывается наименование каждого вопроса контроля.
Ответы на вопросы контроля излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
Результаты деятельности объекта контроля по проверяемым вопросам в акте контроля фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в таблицах, являющихся приложениями к акту контроля (достижение государственными органами целей, задач, целевых индикаторов, показателей результатов, предусмотренных в их программах развития территорий, показателей бюджетных программ, оказываемых государственных услуг; использование связанных грантов, займов местных исполнительных органов, активов государства; полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, а также правильность возврата и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в местный бюджет (при не достижении показателей результатов, не освоении средств указать причины)), результаты проведенного встречного контроля, обмеров (осмотров), а также изложение фактов нарушений, в том числе совершенных другими государственными органами при использовании средств распределяемой бюджетной программы и не являющимися объектом контроля).

Бақылау мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бұзушылықтың әрбір фактісі жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және нормативтік құқықтық актінің ережелері бұзылған баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасала отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрін сипаттау арқылы жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқа) белгіленеді.
Егер бақылау мәселесі бойынша бұзушылықтар анықталмаса, онда «Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар анықталмады.» деген жазба жасалады. Актіге қосымшада қысқаша ақпарат келтіріледі және бақылаушының бағалауынша (пікірінше) талаптары толық көлемінде сақталған, тексерілген құжаттар мен процестердің тізбесі көрсетіледі.
Бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлер жүргізілетін бақылаудың үлгісі мен мәніне қарай бақылау актісіне қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:
1) 1-кесте. Бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуы бойынша ақпарат;
2) 2-кесте. Мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының орындалуын талдау;
3) 3-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
4) 4-кесте. ____ жылы объектілерді салу және реконструкциялау құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер;
5) 5-кесте. Аумақтарды дамыту бағдарламасын қаржыландырудың көлемі мен көздері туралы мәліметтер;
6) 6-кесте. Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы ақпарат;
7) 7-кесте. Аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттарына, міндеттеріне, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы мәліметтер;
Бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлер бақылау актісіне қажетті өзге де кестелерді жасауы мүмкін. Бақылау актісінде оның қосымшаларына міндетті түрде сілтеме жасалады.
13. Бақылау жүргізудегі кедергілер.
Бақылау объектісі лауазымды адамдарының Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің бақылау жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тексеру комиссиясының қызметкері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама толтырған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама бақылау объектісінің лауазымды адамдары бақылау объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, бақылау жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті әрі толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде, бақылау актісіне қол қоюдан бас тартқан немесе қол қойылған бақылау актісін бермеген кезде толтырылады).

В случае выявления нарушений по вопросам контроля, каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2., пункт и так далее) с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
Если по вопросу контроля нарушений не выявлено, то делается запись: «Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений не установлено.». В приложении к акту приводится краткая информация и указываются перечни документов и процессов, подвергнутых проверке, требования которых по оценке (мнению) контролера соблюдены в полном объеме.
В зависимости от типа и предмета проводимого контроля работниками, осуществляющими контроль, заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к акту контроля:
1) Таблица 1. Информация по исполнению бюджетных программ (подпрограмм) охваченных контролем;
2) Таблица 2. Анализ исполнения бюджетных программ государственного органа
3) Таблица 3. Информация о выполненных (принятых) объемах строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства;
4) Таблица 4. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и реконструкции за ____ год;
5) Таблица 5. Сведения об объемах и источниках финансирования программы развития территории;
6) Таблица 6. Информация о выполнении Плана мероприятий по реализации программы развития территории;
7) Таблица 7. Сведения о достижении целей, задач, целевых индикаторов и показателей результатов программы развития территории.
Работниками, осуществляющими контроль, могут быть составлены и иные необходимые таблицы к акту контроля. В акте контроля обязательны ссылки на его приложения.
13. Препятствия в проведении контроля.
Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта контроля в проведении контроля работниками Ревизионной комиссии.
В случае составления работником Ревизионной комиссии протокола о совершении административного правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта контроля в допуске на объект контроля, при непредставлении необходимых документов или предоставление недостоверной, необъективной и не полной информации, материалов и иных сведений для проведения контроля, при отказе от подписи акта контроля или непредставление подписанного акта контроля).

14. Бақылау барысында қабылданған шаралар.
Бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдар мен өсімақыларды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, бақылау объектісінің лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
15. Қосымшалар:
1) бақылау объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) бақылаудың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі міндетті түрде;
3) құжаттардың түпнұсқалары немесе тиісті түрде расталған көшірмелері, анықтамалар, кестелер, бұзушылық фактілерін бейнелейтін фотосуреттер;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараудың) актілері (олар толтырылған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқаларының), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, бақылау нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар толтырылған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттанушылығы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу (қажет болғанда);

14. Меры, принятые в ходе контроля.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом контроля по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля (доначисление налогов, штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, и др.).
15. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта контроля;
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам контроля в обязательном порядке;
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами контроля (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов, экспертов (в случае привлечения);
8) анкетирование населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при необходимости);

9) (бақылау барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері):
төлем тапсырмалары (шот-фактуралар, чектер);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
бақылау объектісінің ақы төлеу фактісін растайтын (түсіндіретін) жазбаша түсініктемелері (шығыс нөмірі мен күні көрсетілген ресми бланкіде);
10) (бақылау объектісінің актіні танысуға және қол қоюға қабылдағаны туралы мөртабаны болмаған жағдайда) бақылау актісінің танысып, қол қоюға жіберілген күнін растайтын құжат (көшірмесі).

9) документы, подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе контроля):
платежные поручения (счет фактуры, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
письменные пояснения объекта контроля, подтверждающие (поясняющие) факт оплаты (на официальном бланке с исходящим номером и датой);
10) документ (копия) подтверждающая дату направления акта контроля на ознакомление и подписание (в случае отсутствия штампа объекта контроля о принятии акта на ознакомление и подписание).

16. Бақылауды жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің (бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың) және бақылау объектілерінің лауазымды адамдарының қолдары.
Бақылау актісінің соңғы бетінде адресат және бланк нөмірі көрсетіле отырып, актінің екі (үш) данада (бақылау актісінің № 1 данасы – Тексеру комиссиясына, бақылау актісі бланкінің №__; № 2 дана – бақылау объектісіне, бланк № __) дайындалғаны туралы жазба жасалады.
Бақылау тобының жетекшісі не бақылауды жүргізген бақылаушылар және бақылау объектісінің лауазымды адамы бақылау актісінің екінші парақтан бастап соңғы парақтың алдындағы параққа дейінгі барлық беттеріне қол қояды.
20_жылғы «__» ______________
Бақылау актісіне №__қосымша
1-кесте. Бақылаумен қамтылған бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) орындалуы жөнінде ақпарат (мың теңге)
Р/с№
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың), өзіндік ерекшеліктердің атауы
Бюджет жобасына бюджеттік өтінім бойынша қаражат қажеттілігі
Жыл басына қаржыландыру жоспарының бекітілген сомасы
Бекітілген соманың бюджеттік өтінім қажеттілігінен ауытқуы (+;-)
Жыл соңына қаржыландыру жоспарының түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер (кассалық шығыстар)
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептері көрсетіледі
Жыл қорытындысы бойынша іс жүзінде гі шығыста р
Төленген міндеттемелердің (кассалық шығыстардың) жыл қорытындысы бойынша іс жүзінде жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарлама
кіші бағдарлама
өзіндік ерекшеліктер
Барлығы
Ескертпе:
3-бағанда – бюджет жобасына бюджеттік өтінімді есепке алудың деректері;
4-бағанда – бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар, өзіндік ерекшеліктер) бөлінісінде жыл басына қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;
6-бағанда – бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар, өзіндік ерекшеліктер) бөлінісінде жыл соңына қаржыландыру жоспарында көзделген қаражат;
7-бағанда – баланс деректері (№ 2 нысан);
9-бағанда – баланс деректері (№ 2 нысан) толтырылады.
20_жылғы «__» _____________
Бақылау актісіне №__қосымша
2-кесте. Мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының орындалуын талдау *
Бюджеттік бағдарламаның атауы, коды
Өлшем бірлігі
Есепті қаржы жылына жоспарланған бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Есепті кезеңде көрсеткіштердің іс жүзінде орындалуы
Ауытқу (4-бағ .- 3-бағ.)
Көрсеткіштердің орындалу %-ы (4-бағ ./ 3-бағ. х 100%)
Нәтижелерге қол жеткізілмеу себептері
Іс-шаралар толық көлемінде орындалған жағдайда, бюджет қаражатының үнемделген (игерілмеген) көлемі
(мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Түпкі нәтиже көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) бюджеттік қаржыландыру көлемі
мың теңге
Осы кесте жекелеген жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуын бақылау кезінде толтырылады.
Ескертпе: Бюджеттік бағдарламаның іске асырылу нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштер тікелей және түпкі нәтижелердің көрсеткіштерін қамтиды, сондай-ақ сапа және тиімділік көрсеткіштерін қамтуы мүмкін.
20_жылғы «__» _____________
Бақылау актісіне №__қосымша
3-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат
Р/с №
Бюджеттік бағдарламаның/ объектінің атауы
Мемлекеттік сараптама қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны (мың теңге)
Іске асыру кезеңі
Құрылыстың шарттық құны (мың теңге)
Құрылыс басталғаннан бастап орындалған (қабылданған) жұмыстар көлемі (мың теңге)
Шартқа сай, объектіні пайдалануға берудің жоспарланған мерзімі
Объектіні пайдалануға берудің іс жүзіндегі мерзімі
Объектілердің пайдалануға уақтылы берілмеу себептері
құрылыстың нормативтік ұзақтығы
шарт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
...
Ескертпе:
1-бағанда – реттік нөмірі;
2-бағанда – шегінде объектінің құрылысын қаржыландыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламаның атауы;
3-бағанда – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны;
4-бағанда – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша құрылысты іске асырудың нормативтік мерзімі;
5-бағанда – жасалған шарт талаптары бойынша құрылыстың көзделген кезеңі;
6-бағанда – шарт талаптары бойынша объект құрылысының көзделген құны;
7-бағанда – құрылыс басталған уақыттан бастап қабылданған актілерге сай, іс жүзінде орындалған құрылыс жұмыстарының құны;
8-бағанда – мердігердің қабылдаған міндеттемелерінің талаптары бойынша объектіні тапсыруды аяқтаудың көзделген мерзімі;
9-бағанда – Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісіне сай, объектіні пайдалануға қабылдау мерзімі;
10-бағанда – құрылыс объектісі пайдалануға уақтылы тапсырылмаған жағдайда, себептері көрсетіледі.
20_жылғы «__» _____
Бақылау актісіне №__қосымша
4-кесте. ___ жылы объектілерді салу және реконструкциялау құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер
Р/с№
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Объектінің атауы, қымбаттауды мақұлдаған бюджеттік комиссия шешімдерінің нөмірі және күні
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектінің бастапқы құны (мың теңге)
Түзетуден кейінгі құрылыс құны (мың теңге)
Қымбаттау (мың теңге)
Себебі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
...
Ескертпе:
1-бағанда – реттік нөмірі;
2-бағанда – шегінде объектіні салу немесе реконструкциялау құнының қымбаттауына қаржыландыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламаның атауы;
4-бағанда – Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектіні салудың немесе реконструкциялаудың бастапқы құны;
5-бағанда – объектіні салу немесе реконструкциялаудың жобаны түзеткеннен кейінгі (қымбаттау) құны;
6-бағанда – қымбаттау (түзету) құны;
7-бағанда - объектіні салудың және реконструкциялаудың қымбаттауына әсер еткен себептер көрсетіледі.
20_жылғы «__» _____________
Бақылау актісіне №__қосымша
5-кесте. Аумақтарды дамыту бағдарламасын қаржыландырудың көлемі және көздері туралы мәліметтер
Р/с№
Қаржыландыру көздері
Тексерілетін кезең
(жылдар бөлінісіндегі деректер көрсетіледі)

16. Подписи работников Ревизионной комиссии, проводивших контроль (специалистов государственных органов, экспертов, привлеченных к проведению контроля), и должностных лиц объекта контроля.
На последней странице акта контроля делается запись о том, что акт контроля составлен в двух (трех) экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр № 1 Ревизионной комиссии, № __ бланка акта контроля, экземпляр № 2 – объекту контроля, №______бланка).
Все страницы акта контроля, начиная со второго до предпоследнего листа парафируются руководителем группы контроля либо контролерами, проводившими контроль, и должностным лицом объекта контроля.
приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 1. Информация по исполнению бюджетных программ
(подпрограмм) по охваченных контролем (тыс.тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм), специфик
Потребность средств по бюджетной заявке к проекту бюджета
Утвержденная сумма плана финансирования на начало года
Отклонение утвержденной суммы от потребности бюджетной заявки (+;-)
Скорректированная (уточненная) сумма плана финансирования на конец года
Оплаченные обязательства (кассовые расходы) по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств (кассовых расходов) от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджетная программа
подпрограмма
специфики
Всего
Примечание:
гр.3 - заполняются данные расчетов бюджетной заявки к проекту бюджета;
гр.4 - предусмотренные средства плана финансирования в разрезе бюджетных программ (подпрограмм, специфик) на начало года;
гр.6 - предусмотренные средства плана финансирования на конец года в разрезе бюджетных программ (подпрограмм, специфик) на конец года;
гр.7 - данные баланса (форма № 2);
гр.9 - данные баланса (форма № 2).
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 2. Анализ исполнения бюджетных программ
государственного органа
Наименование, код бюджетной программы
Ед. изм.
Показатели бюджетной программы, запланированные на отчетный финансовый год
Фактическое выполнение показателей за отчетный период
Отклонение (гр.4 - гр.3)
% выполнения показателей (гр. 4/гр. 3х100%)
Причины не достижения результатов
Объем сэкономленных (не освоенных) бюджетных средств при условии выполнения мероприятий в полном объеме (тыс. тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование показателей бюджетной программы
Показатели прямого результата
Показатели конечного результата
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетного финансирования бюджетной программы (подпрограммы)
тыс. тенге
Данная таблица заполняется при контроле исполнения отдельных местных бюджетных программ.
Примечание: Показатели, характеризующие результаты реализации бюджетной программы, содержат показатели прямого и конечного результатов, а также могут содержать показатели качества и эффективности.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 3. Информация о выполнении объема строительных работ и
своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства
№ п/п
Наименование бюджетной программы/ объекта
Сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Период Реализации
Договорная стоимость строительства (тыс. тенге)
Выполненный (принятый) объем работ с начала строительства, (тыс.тенге)
Запланированный срок сдачи объекта в эксплуатацию согласно договору
Фактический срок сдачи объекта в эксплуатацию
Причины несвоевременной сдачи объектов в эксплуатацию
нормативная продолжительность строительства
по договору
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Примечание
гр. 1 – порядковый номер;
гр. 2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование строительства объекта;
гр. 3 – сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы;
гр. 4 – нормативный срок реализации строительства по Заключению госэкспертизы;
гр. 5 – предусмотренный период строительства по условиям заключенного договора;
гр. 6 – предусмотренная стоимость строительства объекта по условиям договора;
гр. 7 - стоимость фактически выполненных строительных работ согласно принятым актам с начала строительства;
гр. 8 – предусмотренный срок завершения сдачи объекта по условиям принятых обязательств подрядчика;
гр. 9 - срок принятия объекта в эксплуатацию, согласно Акту государственной приемочной комиссии;
гр.  10 - в случае, если объект строительства сдан в эксплуатацию несвоевременно, указать причины.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 4. Сведения об удорожании стоимости объектов строительства и
реконструкции за ____ год
№ п/п
Наименование бюджетной программы
Наименование объекта, номера и даты решений бюджетных комиссий, одобривших удорожание
Первоначальная стоимость объекта по Заключению госэксперизы (тыс. тенге)
Стоимость строительства после корректировки (тыс. тенге)
Удорожание (тыс. тенге)
Причина
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Примечание
гр. 1 – порядковый номер;
гр. 2 – наименование бюджетной программы, в пределах которой производится финансирование удорожания стоимости строительства или реконструкции объекта;
гр. 4 – первоначальная стоимость объекта строительства либо реконструкции по Заключению госэкспертизы;
гр. 5 - стоимость строительства либо реконструкции объекта после корректировка (удорожания) проекта;
гр. 6 – указывается стоимость удорожания (корректировки);
гр.7 – причины, повлиявшие на удорожание строительства и реконструкции объекта.
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 5. Сведения об объемах и источниках финансирования программы
развития территории
№ п/п
Источники финансирования
проверяемый период
(указываются данные в разрезе годов)

Ауытқу (мың теңге) 4-бағ. - 5-бағ.
Көзделген қаражаттың іс жүзінде бөлінген қаражаттан ауытқу себептері
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Жоспар (мың теңге)
Іс жүзінде (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
1.
республикалық бюджет қаражаты
2.
жергілікті бюджет қаражаты
3.
басқа да көздер
Ескертпе:
3-бағанда аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген сома қаржыландыру көздері бөлінісінде көрсетіледі;
4-бағанда жергілікті бюджетті бекіту кезінде көзделген сома көрсетіледі (бюджет түзетілген немесе нақтыланған жағдайда, есепті кезеңнің соңындағы сома көрсетіледі);
5-бағанда іс жүзінде бөлінген қаржыландыру сомасы көрсетіледі;
6-бағанда көзделген қаражаттың іс жүзінде бөлінген қаражаттан ауытқуы көрсетіледі.
20_жылғы «__» _____________
Бақылау актісіне №__қосымша
6-кесте. Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы ақпарат
Р/с №
Іс-шара атауы
Қаржыландыру көздері
Қаржыландыру көлемі
Іс-шараның аяқталу нысаны
Жауапты орындаушы (бірлесіп орындаушы)
Іс-шараны орындау мерзімі
Орындалуы, орындалмауы туралы ақпарат, орындалмаған кезде себептері көрсетіледі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
Жоспар (мың теңге)
Іс жүзінде (мың теңге)

Отклонение (тыс. тенге) гр.4-гр.5
Причины отклонения предусмотренных средств от фактически выделенных средств
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)
План (тыс.тенге)
Факт (тыс.тенге)
1
2
3
4
5
6
7
1.
средства республиканского бюджета
2.
средства местного бюджета
3.
другие источники
Примечание:
в гр. 3 указывается сумма в разрезе источников финансирования, предусмотренная в плане мероприятий по реализации программы развития территорий;
в гр. 4 указывается сумма, предусмотренная при утверждении местного бюджета (в случае корректировки или уточнения бюджета указывается сумма на конец отчетного года);
гр. 5 указывается фактически выделенная сумма финансирования;
гр. 6 указывается отклонение предусмотренных средств от фактически выделенных средств
Приложение №__
к Акту контроля от «__» _____ 20_года
Таблица 6. Информация о выполнении Плана мероприятий по реализации
программы развития территории
№ п/п
Наименование мероприятия
Источники финансирования
Объем финансирования
Форма завершения мероприятия
Ответственный исполнитель (соисполнитель)
Срок выполнения мероприятия
Информация о выполнении, невыполнении, при неисполнении указать причины
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)
План (тыс. тенге)
Факт (тыс. тенге)