"Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2014 жылғы 14 ақпандағы № 25/202 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 18 наурызда № 2563 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2016 жылғы 4 мамырдағы № 2/24 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды -Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 04.05.2016 № 2/24 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса берілген "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімге қосымшаға сәйкес қалалық мәслихаттың кейбір шешімдерінің күші жойылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың бюджет, экономика, заңдылық және азамат құқығы, әлеуметтік-мәдени даму және халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (Муслымов А.К.).
4. Осы шешім бірінші ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
С. Тусупбеков
Қалалық мәслихаттың хатшысы
Қ. Рахимберлина
Қалалық мәслихаттың
2014 жылғы 14 ақпандағы
№ 25/202 шешімімен
бекітілген
"Балқаш қаласының мәслихат аппараты"
мемлекеттік мекемесінің
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мәслихат аппараты) тиісті мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппараты мемлекеттік органы өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мәслихат аппараты егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат хатшысының өкімімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен рәсімделетін құқықтық актілер қабылдайды.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша"
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 14 февраля 2014 года № 25/202. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 18 марта 2014 года № 2563. Утратило силу решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 4 мая 2016 года № 2/24
Сноска. Утратило силу решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 04.05.2016 № 2/24.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".
2. Отменить некоторые решения городского маслихата согласно приложению к настоящему решению.
3. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по бюджету, экономике, законности и правам граждан, по социально-культурному развитию и социальной защите населения (Муслымов А.К.).
4. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
С. Тусупбеков
Секретарь городского маслихата
К. Рахимберлина
Утверждено
решением городского маслихата
от 14 февраля 2014 года № 25/202
Положение
государственного учреждения
"Аппарат маслихата города Балхаша"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат маслихата города Балхаша" (далее – аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности соответствующего маслихата, его органов и депутатов.
2. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает правовые акты, оформляемые распоряжениями секретаря маслихата и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Балқаш қаласы, Уәлиханов көшесі, 3 үй, пошталық индексі: 100300.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппараты функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мәслихат аппаратының миссиясы:
мәслихат пен оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етедi, депутаттарға өздерiнiң өкiлеттiгiн жүзеге асыруға көмек көрсету.
14. Міндеттері:
мәслихатының ұйымдық және сессиялық қызметін қамтамасыз ету.
15. Функциялары:
1) мәслихаттың қала әкімі аппаратымен, еңбек ұжымдарымен, кәсіпорындармен, ұйымдармен, мекемелермен және өзін-өзі басқару органдарымен, Қазақстан Республикасының заңнамасында ұсынылған өкілеттіктер шеңберінде өзара іс-қимылын жүзеге асырады;
2) өз жұмысын мәслихаттың, оның тұрақты және басқа да комиссияларының жұмыс жоспары негізінде жүргізеді;
3) мәслихат депутаттарына өздерінің өкілеттіктерін жүзеге асыруға, азаматтарды қабылдауды, есептерді және сайлаушылармен кездесулерді ұйымдастыруға тәжірибелік көмек көрсетеді және ықпал етеді, оларды қажетті анықтама материалдарымен қамтамасыз етеді, мәслихатқа түскен ақпараттарды талдайды;
4) депутаттық сұраулардың уақытылы қаралуына есеп және бақылау жүргізеді;
5) депутаттардың оқуын жүзеге асырады, барлық деңгейдегі мәслихаттардың жұмысын озық тәжірибелерін жинақтап және іс жүзінде енгізу;
6) іс жүргізудің бірыңғай тәртібін қамтамасыз етеді, мәслихат аппаратында құжаттармен жұмыстың түрлері мен әдістерін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды, олардың уақытында орындалуының бақылауын жүзеге асырады;
7) баяндамалардың, шешімдердің, анықтамалардың және мәслихат қызметінің басқа да мәселелері бойынша құжаттардың жобаларын дайындауды ұйымдастырады, мәслихат шығарған нормативтік - өкімдік құжаттардың түпнұсқаларын рәсімдеу, шығаруды және сақтауды қамтамасыз етеді, мәслихат сессияларының хаттамаларын жүргізеді, талапқа сай рәсімделуін жүзеге асырады;
8) белгіленген тәртіп бойынша кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға, лауазымды адамдарға және азаматтарға, мәслихаттың және оның тұрақты комиссияларының шешімдерін жеткізеді;

7. Структура и лимит штатной численности аппарата маслихата утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Карагандинская область, город Балхаш, улица Уалиханова, дом 3, почтовый индекс: 100300.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Аппарат маслихата города Балхаша".
10. Настоящее Положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями аппарата маслихата.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности
государственного органа
13. Миссия аппарата маслихата:
обеспечивает организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение маслихата и его органов, оказывает помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
14. Задачи:
обеспечение организационной и сессионной деятельности маслихата.
15. Функции:
1) осуществляет взаимодействие маслихата с аппаратом акима города, трудовыми коллективами, предприятиями, организациями, учреждениями и органами самоуправления, в пределах полномочий, представленных законодательством Республики Казахстан;
2) ведет свою работу на основе планов работы маслихата, его постоянных и иных комиссий;
3) оказывает практическую помощь и содействие депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, организации приема граждан, отчетов и встреч с избирателями, обеспечивает их необходимыми справочными материалами, обобщает поступающие в маслихат информации;
4) осуществляет учет и контроль за своевременным рассмотрением депутатских запросов;
5) осуществляет учебу депутатов, обобщает и внедряет в практику передовой опыт работы маслихатов всех уровней;
6) обеспечивает единый порядок делопроизводства, разрабатывает предложения по совершенствованию форм и методов работы с документами в аппарате маслихата, осуществляет контроль за своевременным их исполнением;
7) организует подготовку проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности маслихата, обеспечивает оформление, выпуск и хранение подлинников нормативно-распорядительных документов, издаваемых маслихатом, осуществляет ведение, соответствующее оформление протоколов сессий маслихата;
8) доводит в установленном порядке до предприятий, учреждений и организаций, должностных лиц и граждан решения маслихата и его постоянных комиссий;

9) азаматтардың хаттарын, арыздары мен шағымдарын есепке алу және тіркеуді жүзеге асырады, олардың уақытылы қаралуын ұйымдастырады;
10) құжаттардың басылуын, көшірмесін түсіруді және жедел көбейтуді қамтамасыз етеді;
11) материалдарды рәсімдеу, сақтау және уақытылы мұрағатқа өткізуді қамтамасыз етеді;
12) аппарат қызметкерлерінің жеке іс құжаттарын есепке алуды ұйымдастырады.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) мәслихат депутаттарынан олардың қызметі жөніндегі мәселелер бойынша мәліметтер, ақпараттар сұратуға;
2) тиісті мемлекеттік және қоғамдық органдардан, заңды тұлғалардан жұмысқа қажетті құжаттар мен материалдар сұратуға;
3) мемлекеттік органдардың, қоғамдық ұйымдардың және ғылыми мекемелердің қызметкерлерін мәслихаттың және оның тұрақты комиссияларының қарауына ұсынылған мәселелерді дайындауға қатысу үшін тартуға;
4) депутаттық сауалдарды, ұсыныстарды, азаматтардың арыз және шағымдарын заты бойынша қарастыру үшін тиісті мемлекеттік және қоғамдық органдарға, заңды тұлғаларға жолдауға;
5) өз қызметіне қатысты мәселелер бойынша қызметшілік кеңестерге және жалпы қалалық іс-шараларға қатысуға.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. Мәслихат аппаратына басшылықты мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
18. Мәслихат аппаратының бірінші басшысын қызметке сайлайды және қызметтен босатады.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысына сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл үшін дербес жауаптылық белгілене отырып, осы жөнінде тікелей міндет жүктелінеді.
19. Мәслихат аппараты бірінші басшысының өкілеттігі:
1) қаржылық құжаттарда бірінші қол қою құқығы;
2) банктерде есеп айырысу және басқа шоттарды ашуға;
3) заңды және жеке тұлғалармен шарттар жасасуға;
4) өз құзыретінің шегінде мәслихат аппаратының мүлігін басқаруға;
5) қолданыстағы заңнамада көзделген көтермелеу және тәртіптік жаза түрлерін қолдануға;
6) еңбек қорғаудың және техника қауіпсіздігінің нормативтерін қамтамасыз етуге;
7) мәслихат аппаратының актілеріне қол қоюға;
8) мәслихат аппаратының қызметiне басшылық жасайды, оның қызметшiлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) мәслихат аппаратының өзге де жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен өзара iс-қимылын ұйымдастырады;
10) өз құзіретiндегi мәселелер бойынша өкiмдер шығарады;
11) мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен қарым-қатынастарда мәслихат аппараты атынан өкiл болады;
12) ішкі еңбек тәртібінің ережелерін бекітеді;

9) осуществляет учет и регистрацию писем, заявлений и жалоб граждан, организует своевременное их рассмотрение;
10) обеспечивает печатание, копирование и оперативное размножение документов;
11) обеспечивает оформление, хранение и своевременную передачу материалов в архив;
12) организует учет личных дел работников аппарата.
16. Права и обязанности:
1) запрашивать у депутатов маслихата сведения, информации по вопросам их деятельности;
2) запрашивать у соответствующих государственных и общественных органов, юридических лиц для работы документы и материалы;
3) привлекать работников государственных органов, общественных организаций и научных учреждений для участия в подготовке вопросов, вносимых на рассмотрение маслихата и его постоянных комиссий;
4) направлять по принадлежности в государственные и общественные органы, юридическим лицам для рассмотрения по существу депутатские запросы, предложения, заявления и жалобы граждан;
5) участвовать в общегородских мероприятиях и служебных совещаниях по вопросам, касающихся их работы.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство аппарата маслихата осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель аппарата маслихата избирается на должность и освобождается от должности.
На первого руководителя аппарата маслихата возложена непосредственная обязанность по противодействию коррупции с установлением за это персональной ответственности.
19. Полномочия первого руководителя аппарата маслихата:
1) право первой подписи в финансовых документах;
2) открывать расчетные и иные счета в банке;
3) заключать договора с юридическими и физическими лицами;
4) распоряжаться имуществом аппарата маслихата в пределах своей компетенции;
5) применять предусмотренные действующим законодательством виды поощрений и дисциплинарных взысканий;
6) обеспечивать нормативы охраны труда и техники безопасности;
7) подписывает акты аппарата маслихата;
8) руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
9) организует взаимодействие аппарата маслихата с иными органами местного самоуправления;
10) по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
11) представляет аппарат маслихата в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
12) утверждает правила внутреннего трудового распорядка;

13) сенімхаттар береді;
14) мемлекеттік мекеменің қызметін жетілдіру бойынша мәслихатқа ұсыныстар енгізеді;
15) Қазақстан Республикасы заңнамасымен және осы Ережемен оған жүктелген басқа да міндеттерді жүзеге асырады.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке сайланатын және қызметтен босатылатын мәслихат хатшысы басқарады.
Мәслихат хатшысы мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді, мемлекеттік атқарушы, аймақтық, және ведомстволық бағыныстағы бақылаушы органдарда, соттарда, шаруашылық субъектілерде, коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарда оның мүдделеріне өкілдік етеді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мәслихат аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қалалық мәслихаттың
2014 жылғы 14 ақпандағы
№ 25/202 шешіміне
қосымша
Балқаш қалалық мәслихатының
кейбір күші жойылған шешімдерінің тізімі
1. Қалалық мәслихаттың 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 20/197 "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешімі.
Ескерту. Балқаш қалалық мәслихатының 23.01.2002 № 20/197 шешімі РҚАО-ға түскен жоқ.
2. Қалалық мәслихаттың 2005 жылғы 9 қарашадағы № 25/233 "Қалалық мәслихаттың 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 20/197 "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" шешімі.
Ескерту. Балқаш қалалық мәслихатының 09.11.2005 № 25/233 шешімі РҚАО-ға түскен жоқ.
3. Қалалық мәслихаттың 2009 жылғы 8 шілдедегі № 22/170 "Қалалық мәслихаттың 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 20/197 "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешіміне толықтырулар енгізу туралы" шешімі.

13) выдает доверенности;
14) вносит на маслихат предложения по совершенствованию деятельности государственного учреждения;
15) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Исполнение полномочий первого руководителя аппарата маслихата в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат маслихата возглавляется секретарем маслихата, избираемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Секретарь маслихата без доверенности действует от имени государственного учреждения, представляет его интересы в государственных исполнительных, контролирующих органах территориального и ведомственного подчинения, судах, хозяйствующих субъектах, коммерческих и некоммерческих организациях.
4. Имущество государственного органа
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к решению городского маслихата
от 14 февраля 2014 года
№ 25/202
Перечень
некоторых решений Балхашского городского маслихата, подлежащих отмене
1. Решение городского маслихата от 23 января 2002 года № 20/197 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".
Сноска. Решение Приозерского городского маслихата от 23.01.2002 № 20/197 в РЦПИ не поступало.
2. Решение городского маслихата от 9 ноября 2005 года № 25/233 "О внесении изменений и дополнений в решение городского маслихата от 23 января 2002 года № 20/197 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".
Сноска. Решение Приозерского городского маслихата от 09.11.2005 № 25/233 в РЦПИ не поступало.
3. Решение городского маслихата от 8 июля 2009 года № 22/170 "О внесении дополнений в решение городского маслихата от 23 января 2002 года № 20/197 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".

Ескерту. Балқаш қалалық мәслихатының 08.07.2009 № 22/170 шешімі РҚАО-ға түскен жоқ.
4. Қалалық мәслихаттың 2010 жылғы 3 қарашадағы № 36/279 "Қалалық мәслихаттың 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 20/197 "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешіміне толықтырулар енгізу туралы" шешімі.
Ескерту. Балқаш қалалық мәслихатының 03.11.2010 № 36/279 шешімі РҚАО-ға түскен жоқ.
5. Қалалық мәслихаттың 2011 жылғы 21 қыркүйектегі № 50/387 "Қалалық мәслихаттың 2002 жылғы 23 қаңтардағы № 20/197 "Балқаш қаласының мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі.
Ескерту. Балқаш қалалық мәслихатының 21.09.2011 № 50/387 шешімі РҚАО-ға түскен жоқ.

Сноска. Решение Приозерского городского маслихата от 08.07.2009 № 22/170 в РЦПИ не поступало.
4. Решение городского маслихата от 3 ноября 2010 года № 36/279 "О внесении дополнений в решение городского маслихата от 23 января 2002 года № 20/197 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".
Сноска. Решение Приозерского городского маслихата от 03.11.2010 № 36/279 в РЦПИ не поступало.
5. Решение городского маслихата от 21 сентября 2011 года № 50/387 "О внесении изменений в решение городского маслихата от 23 января 2002 года № 20/197 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат маслихата города Балхаша".
Сноска. Решение Приозерского городского маслихата от 21.09.2011 № 50/387 в РЦПИ не поступало.