"Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Бұқар жырау аудандық мәслихатының 2014 жылғы 28 ақпандағы 21 сессиясының № 14 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 10 сәуірде № 2584 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Бұқар жырау аудандық мәслихатының 4 сессиясының 2016 жылғы 30 маусымдағы № 9 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Бұқар жырау аудандық мәслихатының 4 сессиясының 30.06.2016 № 9 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 "Мәслихаттың үлгі регламентін бекіту туралы" Жарлығына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған "Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Бұқар жырау аудандық мәслихатының 16 сессиясының 2013 жылғы 19 тамыздағы № 10 "Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" шешімі жойылсын.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
С. Грушевский
Мәслихат хатшысы
А. Жүніспеков
Бұқар жырау аудандық
мәслихатының 21 сессиясының
2014 жылғы 28 ақпандағы
№ 14 шешімімен
бекітілген
"Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты"
мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мемлекеттік мекеме) Бұқар жырау аудандық мәслихаты мен оның органдарын ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, депутаттарға олардың өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға көмек көрсететiн Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата"
Решение 21 сессии Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 28 февраля 2014 года № 14. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 10 апреля 2014 года № 2584. Утратило силу решением 4 сессии Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 30 июня 2016 года № 9
Сноска. Утратило силу решением 4 сессии Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 30.06.2016 № 9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года, Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704 "Об утверждении Типового регламента маслихата", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата".
2. Отменить решение 16 сессии Бухар-Жырауского районного маслихата от 19 августа 2013 года № 10 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
С. ГРУШЕВСКИЙ
Секретарь маслихата
А. ДЖУНУСПЕКОВ
Утверждено
решением 21 сессии
Бухар-Жырауского
районного маслихата
от 28 февраля 2014 года № 14
Положение государственного учреждения
"Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата" (далее – государственное учреждение) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение Бухар-Жырауского районного маслихата и его органов, оказывающим помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
2. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Мемлекеттік мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекеме басшысының өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Мемлекеттік мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 100400, Қарағанды облысы, Бұқар жырау ауданы, Ботақара кенті, Абылай хан көшесі 39.
9. Мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде – государственное учреждение "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата".
10. Осы ереже мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік мекемеге кәсіпкерлік субъектілерімен мемлекеттік мекеменің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер мемлекеттік мекемеге заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік мекеменің миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Мемлекеттік мекеменің миссиясы Бұқар жырау аудандық мәслихатының, оның органдарының қызметін сапалы және уақытылы ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз ету болып табылады, депутаттарға өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыруға көмек көрсетедi.
14. Міндеттері:
1) Бұқар жырау аудандық мәслихатының ұйымдастырушылық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де жұмыстарын қамтамасыз ету;
2) Бұқар жырау аудандық мәслихатының шешімдерін орындалуын бақылау.
15. Функциялары:
1) оның регламентіне сәйкес мәслихатының сессиялары мен тұрақты комиссияларының отырыстарын жүргізуді дайындау және ұйымдастыру-техникалық жұмысын қамтамасыз етеді;
2) депутаттарға мәслихат шешімдерінің жобаларын және тұрақты комиссиялардың қорытындыларын дайындауға көмек көрсетеді;

4. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение государственного учреждения: Республика Казахстан, индекс 100400, Карагандинская область, Бухар-Жырауский район, поселок Ботакара, улица Абылай хана 39.
9. Полное наименование государственного учреждения:
на государственном языке - "Бұқар жырау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – государственное учреждение "Аппарат Бухар-Жырауского районного маслихата".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения осуществляется из республиканского и местного бюджета.
12. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения.
Если государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного учреждения
13. Миссией государственного учреждения является качественное и своевременное организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение деятельности Бухар-Жырауского районного маслихата, его органов, оказание помощи депутатам в осуществлении ими своих полномочий.
14. Задачи:
1) организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение работ Бухар-Жырауского районного маслихата;
2) контроль за исполнением решений Бухар-Жырауского районного маслихата.
15. Функции:
1) обеспечивает подготовительную и организационно-техническую работу проведения сессий маслихата и заседаний постоянных комиссий в соответствии с его регламентом;
2) оказывает помощь депутатам в подготовке проектов решений маслихата и заключений постоянных комиссий;

3) депутаттардың ұсыныстары негізінде аудандық мәслихаттың жұмыс жоспарларын әзірлейді, аудандық мәслихаттың, оның органдары мен мемлекеттік мекеменің қызметі туралы есептер дайындайды;
4) мәслихат депутаттарына олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруға жәрдемдеседі, консультациялық және әдістемелік көмек көрсетеді, депутаттардың сұратуларының, ұсыныстары мен ескертулерінің уақытылы қаралуын және іске асырылуын бақылайды;
5) депутаттардың өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде айтылған ұсыныстары мен ескертулерін есепке алуды және жинақтауды жүргізеді, оларды іске асыру бойынша іс-шаралар әзірлейді және олардың орындалуын бақылайды;
6) сессияның, тұрақты комиссия отырыстарының қарауына енгізілетін мәселелердің алдын ала талқылануын ұйымдастырады, депутаттарға мәслихаттың шешімдері мен тұрақты комиссиялар қорытындыларының сапалы дайындалуы мәселелерінде көмек көрсетеді;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес нормативтік құқықтық актілерді әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жібереді;
8) аудандық мәслихат шешімдерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етеді;
9) аудандық мәслихаттың шешімдері мен басқа да құжаттарының таратылуын қамтамасыз етеді;
10) мәслихаттың сессиялары мен басқа да отырыстарының және оның органдарының хаттамаларын құрастырады;
11) іс қағаздарын жүргізеді;
12) Бұқар жырау аудандық мәслихатының регламентін сақталуын қамтамасыз етеді;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет шараларын қабылдайды;
14) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен және аудандық мәслихаттың шешімдерімен оған жүктелген басқа да функцияларды орындайды.
16. Құқықтары мен міндеттері:
мемлекеттік мекеме өзінің функцияларын жүзеге асыру үшін:
1) аудан аумағында орналасқан ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдардан мәслихаттың жүргізуіне қатысты мәселелер бойынша ақпараттар, ауызша және жазбаша түсініктемелер сұрауға және алуға;
2) мемлекеттік, мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен аудандық мәслихатының аппаратына жүргізуге қатысты мәселелер бойынша қызметтік хат жазысуға;
3) Бұқар жырау аудандық мәслихатының және оның органдарының отырыстарына қатысуға;
4) аудандық мәслихат хатшысының, мәслихат аппараты басшысының тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдардың қызметшілерін, жергілікті бюджеттен және коммуналдық кәсіпорындардан қаржыландырылатын өзге де мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін, сессияларда және тұрақты комиссияларда қарау үшін мәселелерді дайындауға, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің құзыретіне қатысты проблемалық мәселелерді шешу және зерделеуге тартуға құқығы бар.

3) на основании предложений депутатов разрабатывает планы работы районного маслихата, готовит отчеты о деятельности районного маслихата, его органов и государственного учреждения;
4) содействует депутатам маслихата в осуществлении их полномочий, оказывает консультативную и методическую помощь, контролирует своевременность рассмотрения и реализации запросов, предложений и замечаний депутатов;
5) ведет учет и обобщение предложений и замечаний, высказываемых депутатами при осуществлении ими своих полномочий, разрабатывает и контролирует выполнение мероприятий по их реализации;
6) организует предварительное обсуждение вопросов, вносимых на рассмотрение сессий, на заседаниях постоянных комиссий, оказывает помощь депутатам в вопросах качественной подготовки проектов решений маслихата и заключений постоянных комиссий;
7) направляет в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан на государственную регистрацию в органы юстиции нормативные правовые акты;
8) обеспечивает публикацию решений районного маслихата в средствах массовой информации;
9) обеспечивает рассылку решений и других документов районного маслихата;
10) составляет протоколы сессий и других заседаний маслихата и его органов;
11) ведет делопроизводство;
12) обеспечивает соблюдение регламента Бухар-Жырауского районного маслихата;
13) принимает меры по противодействию коррупции;
14) выполняет другие функции, возложенные на него законодательными актами Республики Казахстан и решениями районного маслихата.
16. Права и обязанности:
для осуществления своих функций государственное учреждение имеет право:
1) запрашивать и получать от руководителей и иных должностных лиц организаций, расположенных на территории района информации, устные и письменные объяснения по вопросам, относящимся к ведению маслихата;
2) вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению аппарата районного маслихата;
3) участвовать в заседаниях Бухар-Жырауского районного маслихата и его органов;
4) по поручению секретаря районного маслихата, руководителя аппарата маслихата привлекать служащих государственных органов, работников иных государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета и коммунальных предприятий к подготовке вопросов для рассмотрения на сессиях и постоянных комиссиях, а также к изучению и решению проблемных вопросов, относящихся к компетенции государственного учреждения.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными решением Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 31.10.2014 № 11 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

3. Мемлекеттік мекеменің қызметін ұйымдастыру
17. Мемлекеттік мекеме басшылықты мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы – Бұқар жырау аудандық мәслихатының хатшысы жүзеге асырады.
18. Бұқар жырау аудандық мәслихатының хатшысы депутаттардың арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы депутаттар жалпы санының көпшiлiк дауысымен сессияда мәслихатпен сайланады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметтен босатылады.
19. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) қаржылық құжаттарында бірінші қол қоюға;
2) есеп айырысу және басқа да банкте шоттар ашуға;
3) заңды және жеке тұлғалармен шарттар жасасуға;
4) өз құзыреті шегінде мекеменің мүлігіне билік етуге;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мекеме қызметшілерін қабылдау мен босатуды жүзеге асыруға;
6) қолданыстағы заңнамада көзделген көтермелеу мен тәртіптік жаза түрлерін қолдануға;
7) еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі нормативтерін қамтамасыз етуге;
8) мекеменің ішкі еңбек тәртібін белгілеуге;
9) мекеме актілеріне қол қоюға;
10) мекеме қызметшілерінің міндеті мен өкілеттігін анықтауға;
11) мекеме қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуге;
12) мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен қарым-қатынастарда мәслихат өкiлі болуға;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет бойынша шаралар қабылдауға құқығы бар.
Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін орындау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлғамен жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік мекеменің мүлкі
20. Мемлекеттік мекеме заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Мемлекеттік мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мемлекеттік мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

3. Организация деятельности государственного учреждения
17. Руководство государственным учреждением осуществляется первым руководителем – секретарем Бухар-Жырауского районного маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
18. Секретарь Бухар-Жырауского районного маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения:
1) первой подписи в финансовых документах;
2) открывать расчетные и иные счета в банке;
3) заключать договоры с юридическими и физическими лицами;
4) распоряжаться имуществом учреждения в пределах своей компетенции;
5) осуществлять прием и увольнение работников учреждения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) применять предусмотренные действующим законодательством виды поощрений и дисциплинарных взысканий;
7) обеспечивать нормативы охраны труда, техники безопасности;
8) устанавливать внутренний трудовой распорядок учреждения;
9) подписывать акты учреждения;
10) определять обязанности и полномочия работников учреждения;
11) вносить предложения по совершенствованию деятельности учреждения;
12) представлять маслихат в отношениях с государственными органами, организациями, органами местного самоуправления и общественными объединениями;
13) принимать меры по противодействию коррупции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного учреждения
20. Государственное учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением, относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения
23. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.