"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттiк мeкeмeciнің ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 08 қыркүйектегі № 216 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2014 жылғы 07 қазанда № 2506 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы әкімдігінің 2019 жылғы 25 сәуірдегі № 75 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 25.04.2019 № 75 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі (Д.Н. Жұмашева) осы қаулының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, Маңғыстау облысының әкімдігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Б.Ғ. Нұрғазиеваға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
А. Айдарбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының
білім басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Д.Н. Жұмашева
08 қыркүйек 2014 жыл
Маңғыстау облысы әкімдігінің
2014 жылғы 08 қыркүйек № 216
қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттiк мeкeмeci туралы
ЕРЕЖЕ
Ұйымдық-құқықтық нысаны: мемлекеттік мекеме (ММ)
Мемлекеттік меншік түрі: коммуналдық
Құрылтайшысы: Маңғыстау облысының әкімдігі
Орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 13 шағын аудан, № 47 ғимарат
1. Жалпы ережелер
1. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі білім саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении положения государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области"
Постановление Мангистауского областного акимата от 08 сентября 2014 года № 216. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 07 октября 2014 года № 2506. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 25 апреля 2019 года № 75
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауской области от 25.04.2019 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области".
2. Государственному учреждению "Управление образования Мангистауской области" (Жумашева Д.Н.) обеспечить официальное опубликование данного постановления в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Нургазиеву Б.Г.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области
А. Айдарбаев
"СОГЛАСОВАНО"
руководитель государственного учреждения
"Управление образования
Мангистауской области"
Жумашева Д.Н.
08 сентября 2014 год
Утверждено постановлением
акимата Мангистауской области
от 08 сентября 2014 года № 216
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление образования Мангистауской области"
Организационно-правовая форма: государственное учреждение (ГУ)
Вид государственной собственности: коммунальное
Учредитель: акимат Мангистауской области
Местонахождение: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 13 микрорайон, здание № 47
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" является государственным органом, осуществляющим руководство в сфере образования.
2. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, Маңғыстау облысы әкімдігінің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, 130000, Ақтау қаласы, 13 шағын аудан, № 47 ғимарат.
9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области".
10. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Маңғыстау облысының әкімдігі болып табылады.
11. Осы Ереже "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
14. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес дербес анықталады.

3. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" вступает в гражданско-правовые отношения от своего собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени акимата Мангистауской области, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами первого руководителя государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Мангистауская область, 130000, город Актау, 13 микрорайон, здание № 47.
9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области".
10. Учредителем государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" является акимат Мангистауской области.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" осуществляется из областного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление образования Мангистауской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области".
14. Режим работы определяется государственным учреждением "Управление образования Мангистауской области" самостоятельно в соответствии с требованием действующего законодательства Республики Казахстан.

2. Маңғыстау облысының білім басқармасының миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы облыс аумағында мектепке дейiнгі, орта жалпы, арнаулы, қосымша, техникалық және кәсiптік бiлiм беру жүйесiндегi мемлекеттiк басқару қызметін тиімді іске асыру болып табылады.
16. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:
білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
17. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте келесідей функцияларды жүзеге асырады:
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді қамтамасыз етеді;
балаларды арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқытуды қамтамасыз етеді;
мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларды оқытуды қамтамасыз етеді;
білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын солармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын, мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ балалар мен жасөспірімдердің спорт мектептерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша облыс әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту бойынша облыс әкімдігіне ұсыныс енгізеді;
білім алушылардың ұлттық бірыңғай тестілеуге қатысуын ұйымдастырады;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
мемлекеттiк бiлiм беру мекемелерiнiң мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң шамасынан төмен отбасылардан шыққан бiлiм алушылары мен тәрбиеленушiлерiне және жетiм балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемдi талап ететiн отбасылардан шыққан балаларға және бiлiм беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлерге жалпы бiлiм беретiн мектептердi ағымдағы ұстауға бөлiнетiн бюджет қаражатының кемiнде бiр пайызы мөлшерiнде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;
облыс ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметін үйлестіреді;
балаларға облыстық деңгейде жүзеге асырылатын қосымша білім беруді қамтамасыз етеді;
бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрларын қайта даярлауды және қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын тексеруді және халыққа психологиялық-медициналық-педагогтік консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдерді оңалтуды және әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді;
жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды белгіленген тәртіппен мемлекеттік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушылардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікпен тамақтандыруды ұйымдастырады;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде бітірген адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді;
білім беру мониторингін жүзеге асырады;
кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығында ұсталатын адамдарға жағдай жасайды;
қамқоршылық кеңестерге жәрдемдеседі;
әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;
мемлекеттік білім беру ұйымдарының кадрмен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады;
мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат береді;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления образования Мангистауской области
15. Миссией государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" является эффективная реализация на территории области функции государственного управления в системе дошкольного, среднего общего, специального, дополнительного, технического и профессионального образования.
16. Основными задачами государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" являются:
реализация государственной политики в области образования;
обеспечение охраны прав и законных интересов детей.
17. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
обеспечивает предоставление технического и профессионального, послесреднего образования;
обеспечивает обучение детей по специальным общеобразовательным учебным программам;
обеспечивает обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
вносит в акимат области предложения по созданию, реорганизации и ликвидации в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственные организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы, а также детских юношеских спортивных школ;
вносит в акимат области предложения по утверждению государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним образованием;
организует участие обучающихся в едином национальном тестировании;
осуществляет материально-техническое обеспечение государственных организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специальные и специализированные общеобразовательные учебные программы (за исключением организаций в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы);
направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;
координация деятельности по организации и проведению школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства областного масштаба;
обеспечивает дополнительное образование детей, осуществляемое на областном уровне;
организует переподготовку кадров и повышение квалификации работников государственных организаций образования, финансируемых за счет бюджетных средств;
обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
обеспечивает реабилитацию и социальную адаптацию детей и подростков с проблемами в развитии;
осуществляет в установленном порядке государственное обеспечение детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
организует бесплатное и льготное питание отдельных категорий обучающихся в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
содействует трудоустройству лиц, окончивших на основе государственного образовательного заказа организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
осуществляет образовательный мониторинг;
обеспечивает функционирование Центра адаптации несовершеннолетних;
обеспечивает условия лицам, содержащимся в Центре адаптации несовершеннолетних;
оказывает содействие попечительским советам;
обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов;
организует кадровое обеспечение государственных организаций образования;
выдает разрешение на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих специализированные и специальные общеобразовательные учебные программы;
осуществляет иные функции, возложенные на государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" законодательством Республики Казахстан.

18. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі оған жүктелген міндеттерді іске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру кезінде белгіленген тәртіппен:
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңнамамен белгіленген тәртіппен қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
жарғыларды әзірлеуге және бекіту үшін облыс әкімдігінің отырысына енгізуге;
ағымдық және перспективалық қаржыландыру жоспарларын қарауға және бекітуге;
мүліктердің тиімді пайдаланылуына және сақталуына бақылауды жүзеге асыруға;
ведомстволық бағынысты коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың, коммуналдық мемлекеттік мекемелердің даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді қарауға, келісуге және бекітуге;
ведомстволық бағынысты коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың, коммуналдық мемлекеттік мекемелердің даму жоспарларының орындалуына талдауды және бақылауды жүзеге асыруға;
жылдық қаржы есептілігін бекітуге;
ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің, мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың білім беру, қаржы-шаруашылық және өзге де қызметтеріне бақылау жасауға;
қалалар мен аудандардың әкімдеріне қалалық және аудандық білім бөлімдерінің басшыларының кандидатурасын ұсынуға және келісуге;
балалардың құқықтарын қорғау және олардың адамгершілік-рухани тәрбиелеу мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға;
өңірдегі балалардың жағдайын жақсарту бойынша балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерімен айналысатын халықаралық, үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен бірлескен іс-шаралар өткізуге;
қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
19. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі:
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер беруге;
бұл жөнінде заңды және жеке тұлғалар ресми сұраныс жасаған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама аясында қажетті материалдар мен ақпаратты беруге;
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне кіретін өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Маңғыстау облысының білім басқармасының қызметін ұйымдастыру
20. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

18. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" при реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном порядке:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
разрабатывать уставы и вносить для утверждения на заседание акимата области;
рассматривать и утверждать текущие и перспективные планы финансирования;
осуществлять контроль за эффективным использованием и сохранностью имущества;
рассматривать, согласовывать и утверждать планы развития подведомственных коммунальных государственных предприятий, коммунальных государственных учреждений и отчеты по их исполнению;
осуществлять анализ и контроль за выполнением плана развития подведомственных коммунальных государственных предприятий, коммунальных государственных учреждений;
утверждать годовую финансовую отчетность;
контролировать образовательную, финансово-хозяйственную и иную деятельность подведомственных государственных учреждений, государственных казенных коммунальных предприятий;
рекомендовать и согласовывать с акимами городов и районов кандидатуры руководителей городских и районных отделов образования;
принимать решения по вопросам защиты прав детей и их нравственно-духовного воспитания;
проводить совместные мероприятия с международными, неправительственными общественными организациями, занимающимися вопросами защиты прав и законных интересов детей, по улучшению положения детей в регионе;
осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
19. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" обязано:
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области";
представлять необходимые материалы и информацию в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом юридических и физических лиц;
выполнять иные обязанности, входящие в компетенцию государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области".
3. Организация деятельности Управления образования Мангистауской области
20. Руководство государственным учреждением "Управление образования Мангистауской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" задач и осуществление им своих функций.

21. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы облыс әкімімен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
22. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
23. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
өз орынбасарларының, бөлім басшыларының міндеттері мен өкілеттіліктерін анықтайды;
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
заңнамада белгіленген тәртіпте "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар береді және көтермелеу шараларын қолданады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұйрықтар шығарады;
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат кестесін бекітеді;
барлық мемлекеттік органдарда және ұйымдарда "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
ерлер мен әйелдерді басшылық қызметке ұсыну кезінде гендерлік теңгерімнің сақталуын қамтамасыз етеді;
"Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмысқа жеке жауапты болады;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттілікті жүзеге асырады.
24. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
25. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жанында консультативтік-кеңесші орган ретінде бірінші басшыдан, бірінші басшының орынбасарларынан, "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мамандарынан, сондай-ақ білім беру ұйымдарының басшыларынан, аудандық, қалалық білім бөлімдерінің басшыларынан тұратын алқа құрылады.
Алқаның дербес құрамын лауазымы бойынша алқа төрағасы болып табылатын "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы бекітеді.
26. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес білім саласындағы ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорындарда байқау кеңестерін құрады және олардың қызметіне бақылауды жүзеге асырады.

21. Первый руководитель государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" назначается на должность и освобождается от должности Акимом области в соответствии законодательством Республики Казахстан.
22. Первый руководитель государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии законодательством Республики Казахстан.
23. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области":
определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей отделов, назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области";
в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области";
в соответствии с законодательством Республики Казахстан издает приказы;
утверждает структуру и штатное расписание государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области";
представляет интересы государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" во всех государственных органах и организациях;
обеспечивает соблюдение гендерного баланса при выдвижении мужчин и женщин на руководящие должности;
несет персональную ответственность за работу по противодействию коррупции в государственном учреждении "Управление образования Мангистауской области";
осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
25. При государственном учреждении "Управление образования Мангистауской области" создается как консультативно-совещательный орган коллегия, в составе первого руководителя, заместителей первого руководителя, специалистов государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области", а также руководителей организаций образования, руководителей районных, городских отделов образования.
Персональный состав коллегии утверждается первым руководителем государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области", являющимся по должности председателем коллегии.
26. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан создает наблюдательные советы в подведомственных государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения в сфере образования и осуществляет контроль за их деятельностью.

4. Маңғыстау облысының білім басқармасының мүлкі
27. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар.
28. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
29. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
30. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
31. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
32. Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
6. Маңғыстау облысының білім басқармасын қайта ұйымдастыру және тарату
33. "Маңғыстау облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Маңғыстау облысы әкімдігімен жүзеге асырылады.
Маңғыстау облысының білім басқармасының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Көру қабілеті бұзылған балаларға арналған № 1 арнайы балабақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2. Маңғыстау облысының білім басқармасының "№ 2 арнайы (түзеу) мектебі" мемлекеттік мекемесі;
3. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Ақыл есінің дамуы қалыпты жетілмеген және психикалық дамуы тежелген балаларға арналған № 3 арнайы (түзету) мектебі" мемлекеттік мекемесі;
4. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Есту қабілеті бұзылған, психикалық дамуы тежелген және сөйлеу тілінде ауыр бұзылыстары бар балаларға арналған № 4 арнайы балабақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Девианттық мінез-құлықты балаларға арналған облыстық арнайы мектеп интернат" мемлекеттік мекемесі;
6. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Оңалту орталығы" мемлекеттік мекемесі;

4. Имущество Управления образования Мангистауской области
27. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
28. Имущество государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества, приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
29. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление образования Мангистауской области", относится к областной коммунальной собственности.
30. Государственное учреждение "Управление образования Мангистауской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Порядок внесения изменений и дополнений в Положение
31. Внесение изменений и дополнений в Положение производится по постановлению акимата Мангистауской области.
32. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение Управления образования Мангистауской области
33. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление образования Мангистауской области" осуществляется акиматом Мангистауской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления образования Мангистауской области
1. Коммунальное государственное учреждение "Специальный детский сад № 1 для детей с нарушениями зрения" Управления образования Мангистауской области;
2. Государственное учреждение "Специальная (коррекционная) школа-сад № 2" Управления образования Мангистауской области;
3. Государственное учреждение "Специальная (коррекционная) школа № 3 для детей с умственной отсталостью и с задержкой психического развития" Управления образования Мангистауской области;
4. Коммунальное государственное учреждение "Специальный детский сад № 4 для детей с нарушениями слуха, задержкой психического развития и с тяжелыми нарушениями речи" Управления образования Мангистауской области;
5. Государственное учреждение "Областная специальная школа-интернат для детей с девиантным поведением" Управления образования Мангистауской области;
6. Государственное учреждение "Реабилитационный центр" Управления образования Мангистауской области;

7. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Түрлі пәндерді тереңдетіп оқытатын дарынды балаларға арналған облыстық мамандандырылған мектеп-интернат" мемлекеттік мекемесі;
8. "Маңғыстау облыстық дарынды балаларға арналған қазақ-түрік мамандандырылған мектеп-лицей-интернаты" мемлекеттік мекемесі;
9. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық балалар үйі" мемлекеттік мекемесі;
10. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Балалар баспанасы" мемлекеттік мекемесі;
11. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық отбасылық үлгідегі балалар ауылы" мемлекеттік мекемесі;
12. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация" мемлекеттік мекемесі;
13. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Шетпе психологиялық- педагогикалық түзету кабинеті" мемлекеттік мекемесі;
14. Маңғыстау облысы білім басқармасының "Бейнеу психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті" мемлекеттік мекемесі;
15. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Аймақтық психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация" мемлекеттік мекемесі;
16. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жаңаөзен ақыл- есінің қалыпты дамуы жетілмеген және психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы (түзету) мектеп-балабақшасы" мемлекеттік мекемесі;
17. "Маңғыстау облыстық техникалық және кәсіптік білім берудің оқу-әдістемелік кабинеті" мемлекеттік мекемесі;
18. "Маңғыстау облысының кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығы" мемлекеттік мекемесі;
19 Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау облыстық мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20 Маңғыстау облысының білім басқармасының "Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған облыстық мектеп-интернаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
21. Маңғыстау облысы білім басқармасының "Маңғыстау облысының білім беруді ақпараттандыру оқу-әдістемелік орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
22. Маңғыстау облысы білім басқармасының "Бейнеу политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
23. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Дарын" облыстық қосымша білім орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
24. Маңғыстау облысының әкімдігі Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау политехникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;

7. Государственное учреждение "Областная специализированная школа-интернат для одаренных детей с углубленным изучением различных предметов" Управления образования Мангистауской области;
8. Государственное учреждение "Мангистауская областная казахско-турецкая специализированная школа-лицей-интернат для одаренных детей";
9. Государственное учреждение "Областной детский дом" Управления образования Мангистауской области;
10. Государственное учреждение "Детский приют" Управления образования Мангистауской области;
11. Государственное учреждение "Областная детская деревня семейного типа" Управления образования Мангистауской области;
12. Государственное учреждение "Областная психолого-медико-педагогическая консультация" Управления образования Мангистауской области;
13. Государственное учреждение "Шетпинский психолого-педагогический кабинет коррекции" Управления образования Мангистауской области;
14. Государственное учреждение "Бейнеуский психолого-педагогический кабинет коррекции" Управления образования Мангистауской области;
15. Государственное учреждение "Региональная психолого-медико-педагогическая консультация" Управления образования Мангистауской области;
16. Государственное учреждение "Жанаозенская специальная (коррекционная) школа-сад для детей с умственной отсталостью и задержкой психического развития" Управления образования Мангистауской области;
17. Государственное учреждение "Мангистауский областной учебно-методический кабинет технического и профессионального образования";
18. Государственное учреждение "Мангистауский областной центр адаптации несовершеннолетних";
19. Коммунальное государственное учреждение "Мангистауский областной центр дошкольного воспитания и обучения" Управления образования Мангистауской области;
20. Коммунальное государственное учреждение "Областная школа-интернат для детей с ограниченными возможностями" Управления образования Мангистауской области;
21. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский областной учебно-методический центр информатизации образования" Управления образования Мангистауской области";
22. Государственное коммунальное казенное предприятие "Бейнеуский политехнический колледж" Управления образования Мангистауской области;
23. Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр дополнительного образования "Дарын" Управления образования Мангистауской области;
24. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский политехнический колледж" акимата Мангистауской области Управления образования Мангистауской области;

25. Маңғыстау облысы әкімдігінің Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау аймақтық дене тәрбиесі орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
26. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Бейнеу гуманитарлық-экономикалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
27. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау туризм колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
28. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау энергетикалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
29. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Оразмағанбет Тұрмағанбетұлы атындағы Жаңаөзен мұнай және газ колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
30. Маңғыстау облыстық білім басқармасының "Маңғыстау өнер колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
31. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жаңаөзен қызмет көрсету және технологиялар колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
32. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Ақтау технологиялық қызмет көрсету колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
33. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Жетібай кәсіптік колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
34. Маңғыстау облысы білім басқармасының "Маңғыстау техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
35. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Маңғыстау гуманитарлық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
36. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық оқу-әдістемелік және қосымша білім беру орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
37. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Мамандандырылған техникалық колледжі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
38. Маңғыстау облысының білім басқармасының "Облыстық санаторлық мектеп-интернат" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

25. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский региональный центр физической культуры" Управления образования Мангистауской области акимата Мангистауской области;
26. Государственное коммунальное казенное предприятие "Бейнеуский гуманитарно-экономический колледж" Управления образования Мангистауской области;
27. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский колледж туризма" Управления образования Мангистауской области;
28. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский энергетический колледж" Управления образования Мангистауской области;
29. Государственное коммунальное казенное предприятие "Жанаозенский колледж нефти и газа имени Оразмаганбета Турмаганбетулы" Управления образования Мангистауской области;
30. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский колледж искусств" Управления образования Мангистауской области;
31. Государственное коммунальное казенное предприятие "Жанаозенский колледж сервиса и новых технологий" Управления образования Мангистауской области;
32. Государственное коммунальное казенное предприятие "Актауский технологический колледж сервиса" Управления образования Мангистауской области;
33. Государственное коммунальное казенное предприятие "Жетыбайский профессиональный колледж" Управления образования Мангистауской области;
34. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский технический колледж" Управления образования Мангистауской области;
35. Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауский гуманитарный колледж" Управления образования Мангистауской области;
36. Государственное коммунальное казенное предприятие "Областной центр учебно-методического и дополнительного образования" Управления образования Мангистауской области;
37. Государственное коммунальное казенное предприятие "Специализированный технический колледж" Управления образования Мангистауской области;
38. Коммунальное государственное учреждение "Областная санаторная школа-интернат" Управления образования Мангистауской области.