Қостанай облысының аумағында "Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізін құру туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2014 жылғы 2 маусымдағы № 245 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 2 шілдеде № 4902 болып тіркелді
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, 81-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2013 жылғы 10 қарашадағы № 316 бұйрығымен бекітілген "Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізін құру" жаратылыстану-ғылыми негіздемесіне сәйкес және Қазақстан Республикасының Қоршаған орта және су ресурстары министрі Н.Д. Қаппаровтың 2013 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасында киіктер таралымының санын қалпына келтіру және көбейту туралы № 15–03–19/4159-И хаты негізінде, Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қостанай облысының аумағында жер пайдаланушылар мен меншік иелерінен жер учаскелерін алып қоймай, жалпы алаңы 2007582 гектарда (га) (оның ішінде: Аманкелді ауданында – 455786 га, Жангелдин ауданында – 1363838 га және Арқалық қаласында – 187958 га) "Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізі құрылсын.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізі учаскелерінде жерлерді пайдаланудың реттелмелі тәртібі белгіленсін.
3. Аманкелді және Жангелдин аудандары мен Арқалық қаласының әкімдері осы қаулының орындалуы бойынша шаралар қолдансын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің орынбасары Б.Ш. Жақыповқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай
облысының әкімі                            Н. Садуақасов
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы Қоршаған
орта және су ресурстары министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің
"Қостанай облыстық орман және аңшылық
шаруашылығы аумақтық инспекциясы"
республикалық мемлекеттік мекемесінің басшысы
________________ М. Бегімбетов
Әкімдіктің 2014 жылғы
2 маусымдағы № 245
қаулысына қосымша
"Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізінің
аумағында жерлерді пайдаланудың реттелмелі режимі
1. Қостанай облысының аумағындағы "Ырғыз-Торғай-Жыланшық" экологиялық дәлізі (бұдан әрі – экологиялық дәліз) экологиялық жүйенің жай-күйіне теріс әсер ететін осы қызмет аясы шегінде шектеу мақсатында белгіленген.

О создании экологического коридора "Ыргыз-Торгай-Жыланшык" на территории Костанайской области
Постановление акимата Костанайской области от 2 июня 2014 года № 245. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 2 июля 2014 года № 4902
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10, пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", естественно-научного обоснования "Создание экологического коридора "Ыргыз-Торгай-Жыланшык" утвержденного Приказом председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан Азбаева Б.О. от 10 ноября 2013 года № 316 и на основании письма Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан Каппарова Н.Д. от 20 декабря 2013 года № 15-03-19/4159-И о восстановлении и увеличении численности популяции сайгаков в Республике Казахстан, акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать на территории Костанайской области экологический коридор "Ыргыз-Торгай-Жыланшык", общей площадью 2007582 гектара (га) (из них: в Амангельдинском районе - 455786 га, в Джангельдинском районе - 1363838 га и в городе Аркалык - 187958 га) без изъятия у землепользователей и собственников земельных участков.
2. Установить на участках экологического коридора "Ыргыз-Торгай-Жыланшык" регулируемый режим использования земель согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Акимам Амангельдинского и Джангельдинского районов и города Аркалык принять меры по выполнению настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Костанайской области Жакупова Б.Ш.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Костанайской области                       Н. Садуакасов
СОГЛАСОВАНО
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Костанайская областная территориальная
инспекция лесного и охотничьего
хозяйства" Комитета лесного и охотничьего
хозяйства Министерства окружающей среды
и водных ресурсов Республики Казахстан
___________________ М. Бегимбетов
Приложение
к постановлению акимата
от 2 июня 2014 года
№ 245
Регулируемый режим использования земель
на территории экологического коридора "Ыргыз-Торгай-Жыланшык"
1. Экологический коридор "Ыргыз-Торгай-Жыланшык" (далее – экологический коридор) на территории Костанайской области установлен с целью ограничения в пределах этой зоны деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологической системы.

2. Экологиялық дәліздің шекаралары табиғи географиялық шептер бойынша белгіленеді және жергілікті жерлерде арнайы белгілермен белгіленеді.
3. Экологиялық дәліз аумағында жерлерді пайдаланудың реттелмелі режимі экологиялық дәліздің құрамына енгізілген барлық жерлерде, атап айтқанда:
1) елді мекендердің жерлерінде;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде (оның ішінде шаруа және фермер қожалықтары);
3) өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және басқа да ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес жерлерде;
4) су қорының жерлерінде;
5) босалқы жерлерде;
6) аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін пайдалануда болатын аумақтарда белгіленеді.
4. Жер учаскелері экологиялық дәліз құрамына оларды жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан алып қоймай, жерлерді пайдаланудың белгіленген реттелмелі режимін есепке ала отырып, осы учаскелердің нысаналы мақсатын сақтаумен қосылады.
5. Жерлерді пайдаланудың режимін бұзған айыпты тұлғалар, табиғи кешенге залал келтірген жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар оны қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте өтейді.
6. Экологиялық дәліз аумағында мыналарға:
1) атмосфераға және ашық су көздері мен рельефке ластаушы заттар шығаруға және сарқынды суларды төгуге, қалдықтарды орналастыруға;
2) радиоактивті материалдар мен өнеркәсіп қалдықтарын көмуге;
3) бар экологиялық жүйелерге сәйкес келмейтін жабайы жануарлар мен жабайы өсімдіктердің бөтен түрлерін енгізуге;
4) жерге ұя салатын құстар жұмыртқалаған кезеңде шөп шабуға;
5) топырақты шығару мен қоймалау бойынша кең ауқымды жер жұмыстарының салдарынан топырақ жабынын бұзуға, егер ол авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, қайта құру және қолда бар көлік пен инженерлік-техникалық коммуникацияларды жөндеуге байланысты болмаса;
6) өзендер мен жылғалардың арналарын түзетуге, олардың учаскелерін коллекторларға жабуға, өзендер мен су қоймаларының жағалауларын бетондауға;
7) өсімдіктерді жағуға, жапырақтар мен құрғақ шөптерді өртеуге, көктемгі дала өртіне;
8) жануарлар дүниесі объектілерінің ауыруын және қырылуын, олардың мекендеу ортасының нашарлауының алдын алуға кепілдік беретін шараларды жүзеге асырмай, улы химикаттарды, тыңайтқыштарды, химиялық реагенттерді, жанар-жағар май материалдарын және өзге де жануарлар дүниесі объектілері мен олардың мекендеу ортасына қауіпті материалдарды, шикізатты және өндіріс қалдықтарын сақтауға және қолдануға;
9) жануарлардың қоныс аудару жолдарында арнайы өткелдері жоқ тұтас қоршаулар мен құрылғылар орнатуға;
10) өзендер немесе ағыстарда шығанақтарды орналастыру немесе көлемдері су ағыны енінің үштен екісінен асатын аулау құралдарын орнатуға;

2. Границы экологического коридора устанавливаются по естественным географическим рубежам и обозначаются на местности специальными знаками.
3. Регулируемый режим использования земель на территории экологического коридора устанавливается на всех землях, включенных в состав экологического коридора, а именно:
1) земли населенных пунктов;
2) земли сельскохозяйственного назначения (в том числе крестьянские и фермерские хозяйства);
3) земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного не сельскохозяйственного назначения;
4) земли водного фонда;
5) земли запаса;
6) территории, находящиеся в пользовании для ведения охотничьего хозяйства.
4. Земельные участки включаются в состав экологического коридора без их изъятия у собственников земельных участков и землепользователей, с сохранением целевого назначения этих участков с учетом установленного регулируемого режима использования земель.
5. Лица, виновные в нарушении режима использования земель, собственники земельных участков и землепользователи, причинившие ущерб природному комплексу, возмещают его в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
6. На территории экологического коридора не допускается:
1) выброс в атмосферу и сброс в открытые водные источники и на рельеф загрязняющих веществ и сточных вод, размещение отходов;
2) захоронение радиоактивных материалов и промышленных отходов;
3) внедрение чужеродных видов диких животных и дикорастущих растений, несоотносимых с существующими экологическими системами;
4) сенокошение в период гнездования наземно-гнездящихся птиц;
5) нарушение почвенного покрова вследствие широкомасштабных земляных работ по извлечению и складированию грунта, если это не связано с проведением аварийно-восстановительных работ, реконструкцией и ремонтом существующих транспортных и инженерно-технических коммуникаций;
6) спрямление русел рек и ручьев, заключение их участков в коллекторы, бетонирование берегов рек и водоемов;
7) выжигание растительности, сжигание листьев и сухой травы, весенние палы;
8) хранение и применение ядохимикатов, удобрений, химических реагентов, горюче-смазочных материалов и других опасных для объектов животного мира и среды их обитания материалов, сырья и отходов производства без осуществления мер, гарантирующих предотвращение заболеваний и гибели объектов животного мира, ухудшения среды их обитания;
9) установление сплошных, не имеющих специальных проходов заграждений и сооружений на путях миграции животных;
10) устройство в реках или протоках затонов или установление орудий лова, размеры которых превышают две трети ширины водотока;

11) жануарлардың көбеюі кезеңінде ағаш-бұталы өсімдіктердің жас өскіндерінен байланыс және электр беру желілерінің астындағы, сонымен қатар құбыр бойындағы орман жолдарын тазарту;
12) жануарлар дүниесі объектілерінің жаппай қырылуын немесе олардың мекендеу ортасын өзгертуді тудыратын ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүзеге асыру кезінде технологиялар мен механизмдерді қолдануға;
13) табиғи су ағынын тоқтатуға немесе азайтуға әкеп соғатын экологиялық дәліздің экологиялық жүйелерінің гидрологиялық режимін өзгертетін қызметке (бөгеттер, дамбалар, басқа гидротехникалық құрылыстар салуға);
14) көрсетілген құрылғылар арқылы жануарлар дүниесі объектілерінің еркін және қауіпсіз жүруі үшін жағдай қамтамасыз етілмей, суландыру және жер өңдеу құрылғыларын құруға және пайдалануға;
15) жануарлар дүниесі объектілерін аң аулау мерзімінен тыс тыйым салынған тәсілдер және құралдармен алуға;
16) жануарлардың көшіп-қонуы және төлдеуі кезеңінде жеке учаскелерде аң аулау объектілеріне жатқызылған жануарларды атумен (аулаумен) байланысты аңшылық шаруашылығы қызметіне;
17) осы жерлерде бар табиғи объектілерге зиян келтіретін басқа әрекеттерге;
18) экологиялық дәліздің экологиялық жүйесіне зиянды әсер етуге қабілетті басқа қызметке жол берілмейді.
7. Жыл сайын 1 сәуір мен 1 маусым аралығында экологиялық дәліз аумағында киіктердің төлдеу орындарында табиғатты қорғау және ғылыми-зерттеу іс-шараларын жүзеге асыруға уәкілетті тұлғалардан басқалардың баруын шектеу.
8. Экологиялық дәліз аумағында экологиялық жүйелердің жай-күйіне теріс әсер етпейтін шаруашылық қызметтің мынадай әртүрлі нысандары жүзеге асырылуы мүмкін:
1) мал жайылымы және шөп шабуды қоса алғанда, дәстүрлі жер пайдалану, жерлердің мақсатына сәйкес ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру, сондай-ақ биологиялық саналуандықты ұзақ мерзімді сақтау мен оның беріктігін қамтамасыз ету шеңберіндегі өзге де қызмет;
2) туристік және рекреациялық қызмет;
3) минералды суларды, жер астының жылы суларын және климаттық ресурстарды пайдалану;
4) кәсіпшілік және әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
5) орман және дала өрттерін сөндіру жөнінде жердегі және авиациялық жұмыстарды жүргізу;
6) бүлінген жерлерді рекультивациялау;
7) өсімдік қауымдастықтарын қалпына келтіру;
8) жабайы жануарлардың мекендеу ортасы мен санын қалпына келтіру;
9) жер учаскелерін туристер болатын жерлерді жайластыру, өсімдіктер мен жануарлардың эндемикалық, сирек кездесетін және құрып бара жатқан түрлерін жасанды жолмен көбейту, өсіру, өндіру үшін питомниктер салу, сонымен қатар қызметтік үй-жайлар (кордондар) салу үшін пайдалану.

11) расчистка просек под линиями связи и электропередачи, а также вдоль трубопроводов, от подроста древесно-кустарниковой растительности в период размножения животных;
12) применение технологий и механизмов при осуществлении сельскохозяйственных работ, которые вызывают массовую гибель объектов животного мира или изменение среды их обитания;
13) деятельность, способная изменить гидрологический режим экологических систем экологического коридора (строительство плотин, дамб, других гидротехнических сооружений), приводящих к прекращению или снижению естественного стока вод;
14) создание и эксплуатация ирригационных и мелиоративных сооружений без обеспечения условий для свободного и безопасного передвижения объектов животного мира через указанные сооружения;
15) изъятие объектов животного мира запрещенными способами и средствами вне сроков охоты;
16) охотохозяйственная деятельность, связанная с отстрелом (отловом) животных, отнесенных к объектам охоты, на отдельных участках, в период миграции и окота животных;
17) другие действия, причиняющие вред имеющимся на этих землях природным объектам;
18) другая деятельность, способная оказывать вредное воздействие на экологические системы экологического коридора.
7. Ежегодно с 1 апреля по 1 июня ограничить посещение в местах окота сайгаков на территории экологического коридора, кроме лиц, уполномоченных осуществлять природоохранные и научно-исследовательские мероприятия.
8. На территории экологического коридора могут осуществляться различные формы хозяйственной деятельности, не оказывающие негативного воздействия на состояние экологических систем:
1) традиционное землепользование, включая пастьбу скота и сенокошение, выращивание сельскохозяйственных культур в соответствии с назначением земель, а также иная деятельность с учетом обеспечения долговременной сохранности и неуязвимости биологического разнообразия;
2) туристская и рекреационная деятельность;
3) использование минеральных вод, бальнеологических и климатических ресурсов;
4) промысловое и любительское (спортивное) рыболовство;
5) проведение наземных и авиационных работ по тушению лесных и степных пожаров;
6) рекультивация нарушенных земель;
7) восстановление растительных сообществ;
8) восстановление среды обитания и численности диких животных;
9) использование земельных участков для обустройства мест пребывания туристов, устройства питомников для искусственного размножения, выращивания, разведения эндемичных, редких и исчезающих видов растений и животных, а также для строительства служебных зданий (кордонов).

9. Экологиялық дәліз шекараларында жануарлар мен өсімдіктер түрлерінің мекендеу жағдайларын жақсартуға бағытталған қызмет пен іс-шараларға, оның ішінде:
1) белгіленген тәртіппен алып қоюға рұқсат берілген жануарлардың түрлерін реттелмелі аулауға;
2) жануарлар мен өсімдіктердің мекендеу жағдайларын жақсартуға, жабайы жануарлардың санын тұрақтандыру мен арттыруға бағытталған биотехникалық іс-шараларды жүргізуге;
3) қоршаған орта компоненттері мен биологиялық саналуандықты зерделеуге байланысты ғылыми-зерттеу жұмыстарына жол беріледі.
10. Экологиялық дәліз шекараларында табиғи ресурстарды пайдаланудың ең қолайлы түрлері болып мыналар табылады: экологиялық дәліздің экологиялық жүйелеріне теріс әсер етпейтін аңшылық шаруашылық және рекреациялық қызмет, жер пайдалану, табиғи ресурстарды сарқымай пайдалану.

9. В границах экологического коридора допускается деятельность и мероприятия, направленные на улучшение условий обитания видов животных и растений, в том числе:
1) регулируемая охота на виды животных, разрешенных к изъятию в установленном порядке;
2) проведение биотехнических мероприятий, направленных на улучшение условий обитания животных и растений, стабилизацию и увеличение численности диких животных;
3) научно-исследовательские работы, связанные с изучением компонентов окружающей среды и биологического разнообразия.
10. Предпочтительными видами пользования природными ресурсами в границах экологического коридора являются: охотохозяйственная и рекреационная деятельность, землепользование, неистощительное пользование природными ресурсами, не оказывающие негативного влияния на экологические системы экологического коридора.