Арнайы комиссия туралы Ережені бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 17 ақпандағы N 1/110 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2014 жылғы 4 наурызда N 1022 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 3 ақпандағы № 1/76 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 03.02.2021 № 1/76 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 325-ө-м "Арнайы комиссия туралы үлгілік ережені бекіту туралы" бұйрығына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес арнайы комиссия туралы Ереже бекітілсін.
2. Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы осы қаулыны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін және осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары Ю. Ильинге жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі А. Есімов
Енгізуші:
Алматы қалалық Жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар
басқармасының басшысы
Ә. Құлмаханов
Келісілді:
Алматы қаласы әкімінің
орынбасары
Ю. Ильин
Алматы қаласы әкімі аппараты
заң бөлімінің басшысы
А. Қасымова
Алматы қаласы әкiмдігінiң
2014 жылғы "17" ақпандағы
№ 1/110 қаулысымен бекітілді
Арнайы комиссия туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы арнайы комиссия туралы Ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына сәйкес әзірленді және өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау жөніндегі арнайы комиссияның мәртебесі мен өкілеттігін айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) уәкілетті орган – "Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" Коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма);

Об утверждении Положения о специальной комиссии
Постановление акимата города Алматы от 17 февраля 2014 года N 1/110. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 4 марта 2014 года за N 1022. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 3 февраля 2021 года № 1/76
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 03.02.2021 № 1/76 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 325-П-М "Об утверждении Типового положения о специальной комиссии", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о специальной комиссии согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Управлению занятости и социальных программ города Алматы обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Алматы и принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Ю. Ильина.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы А. Есимов
Вносит:
Руководитель Управления занятости
и социальных программ города Алматы
А. Кульмаханов
Согласовано:
Заместитель акима города Алматы
Ю. Ильин
Руководитель юридического отдела
аппарата акима города Алматы
А. Касымова
Утверждено
постановлением акимата
города Алматы от 17 февраля 2014 года № 1/110
Положение о специальной комиссии
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о специальной комиссии (далее – Положение) разработано в соответствии с Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504, и определяет статус и полномочия специальной комиссии по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации.
2. Основные понятия, используемые в настоящем Положении:
1) уполномоченный орган – Коммунальное государственное учреждение "Управление занятости и социальных программ города Алматы" (далее - Управление);

2) уәкілетті органның аудандық бөлімдері – әлеуметтік көмек көрсететін Алматы қалалық Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының аудандық бөлімдері (бұдан әрі – аудандық бөлімдер);
3) арнайы комиссия (бұдан әрі - Комиссия) – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Алматы қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия.
3. Комиссия Алматы қаласында тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады. Комиссия өз жұмысын ашықтық, жариялылық, алқалылық және әділдік қағидаларында ұйымдастырады.
4. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
5. Комиссияның қызметін бақылауды Алматы қаласы әкімінің әлеуметтік қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары жүзеге асырады.
2. Комиссияның міндеттері мен функциялары
6. Комиссияның негізгі міндеті жергілікті өкілді орган бекітетін азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесіне сәйкес азаматтардың әлеуметтік көмекке мұқтаждығын және өмірлік қиын жағдайлар туындаған кезде берілетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін айқындау болып табылады.
7. Комиссияның негізгі функциясы әрбір жекелеген жағдайда әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсете отырып, Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі туралы қорытынды шығару болып табылады.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Комиссия өз қызметін өтеусіз негізде жүзеге асырады.
9. Комиссияның құрамына жергілікті атқарушы органдардың мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің, оның ішінде ұйымдардың және білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау уәкілетті органдарының өкілдері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық бірлестіктердің қызметкерлері кіреді.
Комиссия төрағадан, хатшыдан және комиссия мүшелерінен тұрады. Комиссияның жалпы құрамы жеті адамнан кем болмауға тиіс.
10. Алматы қаласы әкімінің әлеуметтік қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары Төраға болып табылады.
Төраға Комиссияның жұмысын ұйымдастырады және Комиссияға осы Ережеде жүктелген міндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
11. Басқарма Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссия хатшысының міндеті осы Басқарманың маманына жүктеледі.
12. Комиссия Басқармадан құжаттардың толық пакетін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және ашық дауыс беру арқылы әлеуметтік көмек көрсетудің қажеттігі туралы шешім шығарады.

2) районные отделы уполномоченного органа – районные отделы Управления занятости и социальных программ города Алматы, предоставляющие социальную помощь (далее - районные отделы);
3) специальная комиссия (далее - Комиссия) – комиссия, создаваемая распоряжением акима города Алматы, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации.
3. Комиссия является постоянно действующим коллегиальным органом на территории города Алматы. Комиссия организовывает свою работу на принципах открытости, гласности, коллегиальности и беспристрастности.
4. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
5. Контроль за деятельностью Комиссии осуществляет заместитель акима города Алматы, курирующий вопросы социальной защиты.
2. Задача и функция Комиссии
6. Основной задачей Комиссии является определение нуждаемости граждан в социальной помощи согласно перечню оснований отнесения граждан к категории нуждающихся, утверждаемому местным представительным органом, и размера оказываемой социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации.
7. Основной функцией Комиссии является вынесения заключения о необходимости оказания социальной помощи (далее - заключение), с указанием размера социальной помощи в каждом отдельном случае, по форме согласно приложению к настоящему Положению.
3. Организация деятельности Комиссии
8. Комиссия осуществляет свою деятельность на безвозмездной основе.
9. В состав Комиссии включаются представители заинтересованных структурных подразделений местного исполнительного органа, в том числе организаций и уполномоченных органов образования, здравоохранения, социальной защиты, работников правоохранительных органов, общественных объединений.
Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов комиссий. Общий состав Комиссии не менее семи человек.
10. Председателем является заместитель акима города Алматы, курирующий вопросы социальной защиты.
Председатель организует работу Комиссии и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Комиссию настоящим Положением.
11. Рабочим органом Комиссии является Управление.
Обязанности секретаря Комиссии возлагаются на специалиста Управления.
12. Комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения полного пакета документов от Управления рассматривает представленные документы и путем открытого голосования принимает решение о необходимости оказания социальной помощи.

13. Комиссияның шешімдері оның құрамының жалпы санының үштен екісі қолдағанда заңды болады.
14. Комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының даусы шешуші болып саналады.
15. Комиссия қабылдаған шешім қорытынды нысанында ресімделеді және осы Ереженің 12 тармағында көрсетілген мерзімде аудандық бөлімге беріледі.
Оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшері көрсетіледі.
16. Комиссия әлеуметтік көмек мөлшерін айқындау кезінде Алматы қаласының мәслихаты бекіткен әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын басшылыққа алады.
Арнайы комиссия туралы Ережеге
қосымша
Ескерту. Қосымша жана редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 11.03.2016 № 1/86 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Aрнайы комиссияның қорытындысы
20___ ж. _____ _______ № _____
Aрнайы комиссия өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға өтініш берген келесі адамдардың (отбасылардың)
п/п
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Учаскелік комиссия қорытындысының №
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарын қарап, адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты төмендегідей себептер бойынша:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
әлеуметтік көмек ұсыну ____________________________________________
(қажеттілігі, қажеттілік жоқтығы)
Әлеуметтік көмектің мөлшері _________________________________теңге.
(сомасын жазу)
Комиссия төрағасы: __________________ _____________________________
Комиссия мүшелері: __________________ _____________________________
___________________ _______________________________
___________________ _______________________________
___________________ _______________________________
___________________ _______________________________
___________________ _______________________________
(қолдары) (Т.A.Ә.)
Қорытынды
қоса берілген құжаттармен __ данада
20__ж. "__"___ қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған уәкілетті орган қызметкерінің Т.A.Ә., лауазымы,
қолы _______________________________________________________________
Орындаған: ________ __________________
(қолы) (Т.A.Ә.)

13. Решение Комиссии правомочно при наличии двух третей от общего числа ее состава.
14. Решение Комиссии считается принятым, если за него подается большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
15. Принятое решение Комиссии оформляется в форме заключения и в срок, указанный в пункте 12 настоящего Положения, передается в районный отдел.
При положительном заключении указывается размер социальной помощи.
16. При определении размера социальной помощи Комиссия руководствуется правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденных решением маслихата города Алматы.
Приложение
к Положению о специальной комиссии
Сноска. Приложение - в редакции постановления акимата города Алматы от 11.03.2016 № 1/86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заключение специальной комиссии
№ ____________ от "__" _________ 20__ г.
Специальная комиссия, рассмотрев заявления и прилагаемые к ним
документы следующих лиц (семей),
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
№ заключения участковой комиссии
обратившихся за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации, выносит заключение о
_____________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицам (семьям) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации по нижеследующей причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Размер социальной помощи _________ ___________________________ тенге.
(сумма прописью)
Председатель комиссии: ________________ _____________________________
Члены комиссии: _______________________ _____________________________
_______________________ _____________________________
_______________________ _____________________________
_______________________ _____________________________
_______________________ _____________________________
_______________________ _____________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
Заключения с прилагаемыми документами в количестве _____ штук принято
"__" ___________ 20__ г. ____________________________________________
Ф.И.О., должность, подпись работника, уполномоченного органа, принявшего документы.
Исполнитель ________ __________________
(подпись) (Ф.И.О.)