Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2014 жылғы 11 сәуірдегі N 19/220-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 13 мамырда N 3317 болып тіркелді. Күші жойылды-Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 22 тамыздағы № 18/155-VІІ шешімімен
Ескерту. Күші жойылды-Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 22.08.2022 № 18/155-VІІ шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 17.04.2015 № 27/328-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Түсіпова
Шығыс Қазақстан облыстық
мәслихатының хатшысы Г. Пинчук
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2014 жылғы 11 сәуірдегі
№ 19/220-V шешімімен бекітілді
Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Шығыс Қазақстан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендетудің осы қағидалары (бұдан әрі–Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және облыс елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 17.04.2015 № 27/328-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Қағидалар меншігінде немесе басқа да иелігінде иттері мен мысықтары бар жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
2. Иттер мен мысықтарды асырау шарттары
3. Иттер мен мысықтарды асырауға ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық талаптар және осы Қағидалар сақталған жағдайда:

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 11 апреля 2014 года № 19/220-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 13 мая 2014 года N 3317. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 22 августа 2022 года № 18/155-VІІ
Сноска. Утратило силу решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 22.08.2022 № 18/155-VІІ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 17.04.2015 № 27/328-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Н. Тусупова
Секретарь Восточно-Казахстанского
областного маслихата Г. Пинчук
Утверждены решением
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 11 апреля 2014 года
№ 19/220-V
Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Восточно-Казахстанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и определяют порядок содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах области.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Восточно-Казахстанского областного маслихата от 17.04.2015 № 27/328-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяется на физические и юридические лица, имеющие в собственности или ином владении собак и кошек.
2. Условия содержания собак и кошек
3. Содержание собак и кошек разрешается при условии соблюдения ветеринарно-санитарных, зоогигиенических требований и настоящих Правил:

1) бір отбасы тұратын тұрғын үй-жайларда;
2) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына сәйкес, бірнеше отбасы қоныстанған тұрғын үй-жайларда, тек өз тұрғын алаңында (пәтерде тұратын барлық тұрғындардың жазбаша келісімдерімен);
3) жеке тұрғын үй қорының үйлерінде және оларға жақын, жануардың қашуына, адамдарға немесе басқа да жануарларға шабуыл жасауына жол бермейтін қоршалған аумақтағы жер учаскелерінде;
4) кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер, бақ өсіру және саяжай серіктестіктері, демалу базалары аумақтарында айналадағылар үшін мазасыздық келтіру және қауіп тудыру мүмкіндігін болдырмайтын жағдайларда иттерді байлап немесе вольерлерде асырауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 07.10.2015 № 32/395-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Аумақта иттің бар екендігі туралы кіре берісте тиісті жазуы бар ескерту тақтайшасы орнатылады.
5. Иесінің ит немесе мысықпен қонақ үйде тұру тәртібі мен шарттары қонақ үй қызметтерін көрсетуші белгілейтін қонақ үйде тұру ережелерімен анықталады.
6. Жол берілмейді:
1) ортақ пайдаланудағы жерлерде (кіреберістер, баспалдақтар, лифтілер, төбелер, шатырлар, жертөлелер) және үй жанындағы аумақтарда (дара (бөлек) меншіктегі аумақтар мен үй-жайлардан басқа) иттер мен мысықтарды асырауға;
2) иттер мен мысықтарды олардың терісі мен етін сату, қайта өңдеу және тұтыну үшін пайдалану мақсатында өсіруге және аулауға;
3) жануарларға қатысты қатыгездікке жол беретін иттердің төбелесі мен басқа да іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге.
7. Иелерінің иттер мен мысықтарды тұрғын үй қорының пәтерлерінде асырауы басқа тұрғындардың тұру жағдайларын бұзбауы тиіс.
8. Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік мақсатында иттер мен мысықтардың иелері:
1) уақтылы вакцина егуді және диагностиканы;
2) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл туралы;
жануарлар қырылған, бiрнеше жануар бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауға және ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдануды;

1) в жилых помещениях, занятых одной семьей;
2) в жилых помещениях, занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади (с письменного согласия всех проживающих в квартире) в соответствии c Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года;
3) в домах индивидуального жилищного фонда и прилегающих к ним земельных участках на огороженной территории, исключающей побег животного, нападения на людей или других животных;
4) собак на привязи или в вольерах на территориях предприятий, организаций, учреждений, садоводческих и дачных товариществ, баз отдыха, при условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 07.10.2015 № 32/395-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. О наличии собаки на территории при входе устанавливается предупреждающая табличка с соответствующей надписью.
5. Порядок и условия проживания в гостинице владельца с собакой или кошкой определяются правилами проживания в гостинице, устанавливаемыми поставщиком гостиничных услуг.
6. Не допускается:
1) содержание собак и кошек в местах общего пользования (подъезды, лестницы, лифты, крыши, чердаки, подвалы) и на придомовых территориях (кроме территорий и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности);
2) разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для реализации, переработки и потребления;
3) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий, допускающих жестокость по отношению к животным.
7. Содержание владельцами собак и кошек в квартирах жилого фонда не должно нарушать условия проживания других жильцов.
8. В целях ветеринарно-санитарной безопасности владельцы собак и кошек обеспечивают:
1) своевременную вакцинацию и диагностику;
2) извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;

3) иттерді қоғамдық көліктің топталу алаңшаларында тұмылдырықпен және қарғы баумен жолаушыларға мазасыздық тудырмайтын жағдайларда тасымалдауды қамтамасыз етеді. Ұсақ иттерді және мысықтарды жабық торларда немесе сөмкелерде тасымалдауға жол беріледі.
9. Қоғамдық орындарда (көшелерде, аула аумақтарында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда) мойын жіпсіз және тұмылдырықсыз, адамдардың алып жүруінсіз жүрген иттер, иелері байлап қалдырғандарынан басқа, қараусыз деп есептеледі.
3. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртібі
10. Иттерді:
1) жануардың мінез-құлқын қадағалауға мүмкіндік беретін, адамдар мен басқа жануарларға шабуылын болдырмайтын ұзындықтағы қарғы баумен және тұмылдырықпен;
2) айналадағыларға мазасыздық пен кедергі келтірмей, серуендеу орындарының санитарлық жағдайы сақталған кезде;
3) қоршалған аумақтарда, жануарларды үйрету алаңдарында және осы мақсаттар үшін қарастырылған орындарда қарғы баусыз және тұмылдырықсыз серуендетуге жол беріледі.
11. Жануарлардың иелеріне:
1) иттер мен мысықтарды аулалардағы балалар алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі балалар мекемелері мен оқу орындары, емдеу мекемелері аумақтарында, стадиондар мен тыйым салатын белгілер орнатылған орындарда серуендетуге;
2) иттер мен мысықтарды жағажайларда, субұрқақтарда, адамдар шомылатын басқа жерлерде, су алу көздері мен су пайдаланылатын орындарда шомылдыруға және жууға жол берілмейді.
4. Қорытынды ережелер
Ескерту. Бөлімі алынып тасталды - Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 07.10.2015 № 32/395-V шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

3) перевозку собак в общественном транспорте на накопительных площадках с намордником и на поводке, при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак мелких пород и кошек допускается перевозить в закрытых клетках или сумках.
9. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и других местах) без ошейников и намордников, без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными.
3. Порядок выгула собак и кошек
10. Допускается выгул собак:
1) в наморднике и на поводке, длина которого позволяет контролировать поведение животного, исключающего нападение на людей и других животных;
2) при соблюдении санитарного содержания мест выгула, не создавая беспокойства и помех окружающим;
3) без поводка и намордника на огороженных территориях, дрессировочных площадках и в предусмотренных для этих целей местах.
11. Владельцами не допускается:
1) выгул собак и кошек на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, стадионах и в местах, где установлены запрещающие знаки;
2) купание и мытье собак и кошек на пляжах, фонтанах, в других местах, где купаются люди, источниках водозаборов и местах водопользования.
4. Заключительные положения
Сноска. Раздел исключен решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 07.10.2015 № 32/395-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).