Процесc прокурорының қадағалауды ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 163 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 31 желтоқсанда № 10055 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 30 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас Прокурорының 27.02.2018 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің және бірінші сатыдағы сотта мемлекеттік айыптауды қолдаудың заңдылығын прокурорлық қадағалауды тиісінше ұйымдастыру мақсатында, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-1) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Процесc прокурорының қадағалауды ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысының заңдылығын қадағалау департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін және орындау үшін барлық құқық қорғау және арнайы органдарға жолдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасары Н.М. Исаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 163 бұйрығымен
бекітілген
Процесс прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Процесс прокурорының қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) 193-бабына сәйкес нақты қылмыстық іс бойынша процесс прокурорының қадағалауды ұйымдастыруын нақтылайды.
2. Прокуратура органдарында процесс прокурорының функцияларын ҚПК белгіленген өкілеттіктер шегінде Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, оның бірінші орынбасары және орынбасарлары, аға көмекшілер және көмекшілер, Қазақстан Республикасының Бас әскери және Бас көлік прокурорлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың прокурорлары және олардың орынбасарлары, департаменттердің, басқармалар мен бөлімдердің бастықтары, олардың орынбасарлары, аға көмекшілер және көмекшілер, басқармалар мен бөлімдердің аға прокурорлары және прокурорлар, аудандардың, қалалардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, аға прокурорлар және прокурорлар жүзеге асыра алады.

Об утверждении Инструкции по организации надзора процессуальным прокурором
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2014 года № 10055. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 27.02.2018 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В целях надлежащей организации прокурорского надзора за законностью досудебного расследования и поддержания государственного обвинения в суде первой инстанции, руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации надзора процессуальным прокурором.
2. Департаменту по надзору за законностью досудебной стадии уголовного процесса Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, его официальное опубликование и направить всем правоохранительным и специальным органам для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан Исаева Н.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждена приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 29.12.2014 года № 163
Инструкция
по организации надзора процессуальным прокурором
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации надзора процессуальным прокурором (далее - Инструкция) детализирует организацию надзора процессуальным прокурором по конкретному уголовному делу в соответствии со статьей 193 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК).
2. В органах прокуратуры функции процессуального прокурора осуществляют Генеральный Прокурор Республики Казахстан, его первый заместитель и заместители, старшие помощники и помощники, Главный военный и Главный транспортный прокуроры Республики Казахстан, прокуроры городов Астаны и Алматы, областей и их заместители, начальники департаментов, управлений и отделов, их заместители, старшие помощники и помощники, старшие прокуроры и прокуроры управлений и отделов, прокуроры районов, городов и приравненные к ним прокуроры, их заместители, старшие прокуроры и прокуроры, действующие в пределах полномочий, установленных УПК.

3. Процесс прокуроры өз өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, Қылмыстық және Қылмыстық-процестік кодекстерге, Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі мен Жоғарғы Сотының нормативтік қаулыларына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының (бұдан әрі - Бас Прокурор) бұйрықтарына, нұсқаулықтарына, нұсқауларына, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа сәйкес өз құзыреті шегінде жүзеге асырады.
2. Қылмыстық іс бойынша процесс прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы және өкілеттігі
4. ҚПК 193 бабы 3-бөлігімен сәйкес Бас Прокурор немесе оның орынбасарлары, Астана, Алматы қалалары және облыстар прокурорлары, Бас әскери және Бас көлік прокурорлары*, Астана және Алматы қалалары аудандарының, қаланың немесе облыс орталығындағы ауданның, әскери және көлік прокуратураларының прокурорлары мен олардың орынбасарлары қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысының заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын қызметкерлердің ішінен нақты қылмыстық іс бойынша процесс прокурорын айқындауға құқылы.
*Ескерту: "Астана, Алматы қ. және облыстардың прокурорлары", "Бас әскери прокурор", "Бас көлік прокуроры", сонымен қатар "Астана, Алматы қ. және облыстардың прокуратуралары", "Бас әскери прокуратура", "Бас көлік прокуратурасы" бұдан әрі тиісінше "облыс прокурорлары" және "облыстық прокуратуралар" деп аталады.
Қоғамдық-құқықтың қатынастардың жекелеген салаларында заңдылықты қадағалау дағдыларын талап ететін қылмыстық тергеп-тексерілетін жағдайда процесс прокурорын прокуратураның басқа да құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің ішінен айқындауға болады.
5. Процесс прокуроры осы Нұсқаулықта 8, 30 және 31-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі тергеп-тексеру басталған кезден бастап нақты қылмыстық іс бойынша қадағалауды жүзеге асырады.
6. Процесс прокурорының өкілеттігі өзі процесс прокуроры ретінде белгіленген қылмыстық іспен біріктірілген барлық істерге таралады.
Процесс прокуроры ретінде белгіленген қылмыстық іс бөлектеп алынған жағдайда, бұрын біріктірілген қылмыстық істер бойынша прокуратура басшысы басқа процесс прокурорын белгілейді немесе осы процесс прокурорына одан әрі қадағалауды тапсырады, өзге жағдайда қадағалау жалпы тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Процесс прокурорының қадағалауды жүзеге асыруы Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінде тіркелген арыздар мен хабарламалар бойынша ғана жүргізіледі.
8. ҚПК 193 бабы 3-бөлігін басшылыққа алып прокуратураға сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап 24 сағат ішінде прокуратура басшысы процесс прокурорын айқындайды, бұл туралы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес процесс прокурорын айқындау туралы қаулы шығарады, оның көшірмесі қылмыстық іс материалдарына қоса тіркеу үшін қылмыстық қудалау органына дереу жіберіледі.
Прокуратура басшысы қылмыстық процестің кез келген сатысында, соның ішінде қайта дәрежелеу, қылмыстық істі тергеулігі бойынша беру кезінде, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 16-тармағында көзделген жағдайларда процесс прокурорын айқындайды.

3. Процессуальный прокурор осуществляет свои полномочия в пределах своей компетенции в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Уголовным и Уголовно-процессуальным кодексами, нормативными постановлениями Конституционного Совета и Верховного Суда Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказами, инструкциями, указаниями Генерального Прокурора Республики Казахстан (далее - Генеральный Прокурор), а также настоящей Инструкцией.
2. Организация надзора и полномочия процессуального прокурора
по уголовному делу
4. Генеральный Прокурор и его заместители, прокуроры г.г. Астана, Алматы и областей, Главный военный и Главный транспортный прокуроры*, районов г.г. Астана и Алматы, города или района областного центра, военной и транспортной прокуратур и их заместители, из числа сотрудников осуществляющих надзор за законностью досудебной стадии уголовного процесса, вправе определить процессуального прокурора по конкретному уголовному делу, в соответствии с частью 3 статьи 193 УПК.
*Примечание: "Прокуроры г.г. Астана, Алматы и областей", "Главный военный прокурор", "Главный транспортный прокурор", а также "Прокуратуры г.г.Астана, Алматы и областей", "Главная военная прокуратура", "Главная транспортная прокуратура" далее именуются "прокуроры областей" и "прокуратуры областей", соответственно.
В случае расследования уголовного дела, требующего навыков надзора за законностью в отдельных сферах общественно-правовых отношений, процессуальный прокурор может назначаться из числа сотрудников других структурных подразделений прокуратуры.
5. Процессуальный прокурор осуществляет надзор по конкретному уголовному делу с момента начала досудебного расследования, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 8, 30 и 31 настоящей Инструкцией.
6. Полномочия процессуального прокурора распространяются на все дела, соединенные с уголовным делом, по которому он был определен в качестве процессуального прокурора.
В случае выделения уголовного дела, по которому был определен процессуальный прокурор, по ранее соединенным уголовным делам руководитель прокуратуры определяет другого процессуального прокурора либо поручает дальнейший надзор этому же процессуальному прокурору, в ином случае надзор осуществляется в общем порядке.
7. Осуществление надзора процессуальным прокурором производится только по зарегистрированным в Едином реестре досудебных расследований заявлениям и сообщениям.
8. Руководствуясь частью 3 статьи 193 УПК, в течение 24 часов с момента поступления в прокуратуру уведомления о начале досудебного расследования руководитель прокуратуры определяет процессуального прокурора, о чем им выносится постановление об определении процессуального прокурора согласно форме, установленной приложением 1 к настоящей Инструкции, копия которого незамедлительно направляется в орган уголовного преследования, для приобщения к материалам уголовного дела.
Руководитель прокуратуры определяет процессуального прокурора на любой стадии уголовного процесса, в том числе при переквалификации, передаче уголовного дела по подследственности, а также в случаях, предусмотренных пунктом 16 настоящей Инструкции.

9. Облыс орталығынан шалғай ауданда, сондай-ақ бірнеше өңірлердің немесе облыстардың аумағында қылмыс жасалған немесе тергеу әрекеттерін (сот мәжілісін) жүргізген жағдайда, тергеу жүргізудің күрделілігі мен көлеміне қарай тиісті прокуратура басшысының шешімі бойынша Департаменттің, облыстардың прокуратуралары, қалалар немесе аудандар прокуратуралары қызметкерлерінің ішінен бірнеше процесс прокурорлары айқындайды, бұл туралы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада белгіленген нысанға сәйкес процесс прокурорларының тобын айқындау туралы қаулы шығарылады.
Осы жағдайда тиісті прокуратура басшысы өз бетінше процесс прокурорлардың жұмысын құзыреттілігі мен аумақтылыны бойынша ұйымдастырады.
10. Процесс прокуроры қылмыстық іс бойынша заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыра отырып:
1) қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар мен хабарламаларды тіркейді және оны қылмыстық қудалау органына береді;
2) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарламаларды қабылдау және тіркеу кезінде заңдылықтың сақталуын тексереді;
3) қылмыстық қудалаудың бір органынан келіп түскен қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар мен қолда бар материалдарды тергеулігі және соттылығы бойынша береді, қылмыстық істі елдің басқа өңіріне беру, сондай-ақ қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар мен материалдарды қылмыстық қудалау органының төмен тұрған ведомствосынан осы не қылмыстық қудалау органының басқа ведомствосының орталық аппаратының іс жүргізуіне беру жағдайларынан басқа;
4) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның ҚПК көзделген негіздер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулысын бекітеді, не сотқа дейінгі тергеп-тексеруді толық көлемде немесе нақты адамдарға қатысты тоқтатады;
5) ҚПК прокуратура басшысының айрықша құзыретіне жатқызылған жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның әрекеттеріне және (немесе) шешімдеріне санкциялайды және келісім береді;
6) мүлікке иелік етуді уақытша шектеу және сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдерін үзу туралы келісім береді;
7) сол немесе өзге де тергеу әрекеттерін жүргізу туралы, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексеру материалдарына жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелерін қосып тігу туралы жазбаша нұсқаулар береді;
8) кінәні мойындау туралы мәміле нысанында процестік келісімге бастамашылық етеді және оны жасасады;
9) жаңа айыптау актісін бекітеді немесе жасасады, айыпталушыны сотқа беруге және мәні бойынша қарау үшін қылмыстық істі сотқа жолдайды;

9. В случае совершения преступления или проведения следственных действий (судебных заседаний) в отдаленном от областного центра районе, а также на территории нескольких регионов или областей, сложности либо большого объема проводимого расследования, по решению руководителя соответствующей прокуратуры определяется несколько процессуальных прокуроров, из числа сотрудников департамента по надзору за законностью досудебной стадии уголовного процесса Генеральной прокуратуры (далее - Департамент), прокуратур областей, прокуратур городов или районов, о чем выносится постановление об определении группы процессуальных прокуроров согласно форме, установленной приложением 2 к настоящей Инструкции.
В данном случае руководитель соответствующей прокуратуры самостоятельно организует работу процессуальных прокуроров по их компетенции или территориальности.
10. Процессуальный прокурор, осуществляя надзор за применением законов по уголовному делу:
1) регистрирует заявления и сообщения об уголовном правонарушении и передает его в орган уголовного преследования;
2) проверяет соблюдение законности при приеме и регистрации заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях;
3) передает заявления и имеющиеся материалы об уголовном правонарушении, поступившие от одного органа уголовного преследования, по подследственности и подсудности, за исключением случаев передачи уголовного дела в другой регион страны, а также заявлений и материалов об уголовном правонарушении, из нижестоящего ведомства органа уголовного преследования в производство центрального аппарата этого же либо другого ведомства органа уголовного преследования.
4) утверждает постановления лица, осуществляющего досудебное расследование, о прекращении досудебного расследования по основаниям, предусмотренным УПК, либо прекращает досудебное расследование в полном объеме или в отношении конкретных лиц;
5) санкционирует и согласовывает действия и (или) решения лица, осуществляющего досудебное расследование, за исключением случаев, отнесенных УПК к исключительной компетенции руководителя прокуратуры;
6) выражает согласие о временном ограничении на распоряжение имуществом и прерыванием сроков досудебного расследования;
7) дает письменные указания о производстве тех или иных следственных действий, а также о приобщении к материалам досудебного расследования результатов негласных следственных действий;
8) инициирует и заключает процессуальное соглашение в форме сделки о признании вины;
9) утверждает или составляет новый обвинительный акт, предает обвиняемого суду и направляет уголовное дело в суд для рассмотрения по существу;

10) оқиға болған орынды қарап-тексеруге, сондай-ақ өзге де процестік және тергеу әрекеттеріне қатысады;
11) тексеру үшін қылмыстық қудалау органдарынан қылмыстық істерді, құжаттарды, материалдарды, соның ішінде жедел-іздестіру шаралары мен жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелерін алады;
12) осы шешімді прокуратура басшысы бекіткен соң, қосымша тергеп-тексеруді жүргізу үшін қылмыстық істі қайтарады;
13) ҚПК тергеу судьясының құзыретіне жатқызылған мәселелерді қарау кезінде сот отырыстарына қатысады;
14) қамауда отырған адамдарды ұстаудың Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртібі мен шарттарының сақталуын тексереді;
15) нәтижелерін прокурордың өтінішхаты бойныша іс материалдарына қосып тігетін тергеу әрекеттерін сот қаулысы бойынша жүргізуді ұйымдастырады;
16) ҚПК 337-бабында көзделген мемлекеттік айыптаушының өкілеттіктерін пайдаланады;
17) нақты қылмыстық іспен байланысты шешімдер бойынша ақапараттық-есептік құжаттарға қол қояды;
18) ҚПК көзделген жағдайларда прокуратура басшысының алдына сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамды шеттету (қарсылық білдіру), сондай-ақ жол берілген заң бұзушылықтар үшін кінәлі адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту үшін прокурорлық қадағалау актісін енгізу туралы бастама жасайды.
11. Процесс прокурорының өкілеттіктерді іске асыруы, ҚПК көзделген жағдайларды қоспағанда, прокуратура басшысының міндетті келісімінсіз, дербес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, сотқа дейінгі сатыда қадағалау қызметінің сапасын арттыру мақсатында жекелеген мәселелерді прокуратура басшысымен келісуге мүмкін.
Процесс прокуроры ретінде прокуратура басшысының ҚПК 193-бабы 2-бөлігінің 2), 3), 6), 7) және 8) тармақтарында санамаланған өкілеттіктерін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының қылмыстық процестің сотқа дейінгі сатысының заңдылығын қадағалауды қамтамасыз ететін департаменттерінің (басқармаларының), облыстық прокуратуралардың және оларға теңестірілген прокуратуралардың бастықтары жүзеге асыруы мүмкін.
12. Қылмыстық істер бойынша қадағалау іс жүргізуі қозғалады, онда міндетті түрде процестік құжаттардың көшірмелері, соның ішінде процесс прокурорлар айқындау туралы, прокурорлық қадағалау актілері, сондай-ақ тергеп-тексерілетін қылмыстық іспен байланысты өтініштер бойынша хат-хабарлар қамтылады.
Онымен біріктірілген қылмыстық істерді (көп эпизодты) қосқанда, бір қылмыстық іс бойынша бір қадағалау іс жүргізуі қозғалады.
Сонымен қатар процесс прокурорлары электрондық қадағалау іс жүргізуін де қозғайды (электрондық файлдың атауы негізгі қылмыстық істің нөмірі бойынша жүргізіледі).

10) участвует в осмотре места происшествия, а также иных процессуальных и следственных действиях;
11) получает для проверки от органов уголовного преследования уголовные дела, документы, материалы, в том числе результаты оперативно-розыскных мероприятий и негласных следственных действий;
12) возвращает уголовное дело для производства дополнительного расследования, после утверждения данного решения руководителем прокуратуры;
13) участвует в судебных заседаниях при рассмотрении вопросов, отнесенных УПК к компетенции следственного судьи;
14) проверяет соблюдение установленного законодательством Республики Казахстан порядка и условий содержания находящихся под стражей лиц;
15) организовывает по постановлению суда проведение следственных действий, результаты которых суд приобщает к материалам дела по ходатайству прокурора;
16) пользуется полномочиями государственного обвинителя, предусмотренными в статье 337 УПК;
17) подписывает информационно-учетные документы по решениям, связанным с конкретным уголовным делом;
18) в предусмотренных УПК случаях, инициирует перед руководителем прокуратуры вопрос об отстранении (отводе) лица, осуществляющего досудебное расследование, а также внесении акта прокурорского надзора для привлечения виновных лиц к дисциплинарной ответственности за допущенные нарушения законности.
11. Реализация полномочий процессуальным прокурором осуществляется самостоятельно, без обязательного согласия руководителя прокуратуры, за исключением случаев предусмотренных УПК.
При этом, допускается согласование отдельных вопросов с руководителем прокуратуры, в целях повышения качества надзорной деятельности.
Полномочия руководителя прокуратуры, перечисленные в пунктах 2), 3), 6), 7) и 8) части 2 статьи 193 УПК, могут осуществляться начальниками департаментом (управлений) Генеральной прокуратуры, прокуратур областей, обеспечивающих надзор за законностью досудебной стадии уголовного процесса, в случае определения их в качестве процессуального прокурора.
12. По уголовным делам заводятся надзорные производства, в которых в обязательном порядке содержатся копии процессуальных документов, в том числе об определении процессуальных прокуроров, акты прокурорского надзора, а также переписка по обращениям, связанным с расследуемым уголовным делом.
По одному уголовному делу, включая соединенные с ним уголовные дела (многоэпизодные) заводится одно надзорное производство.
Наряду с этим процессуальными прокурорами заводятся также электронные надзорные производства (наименование электронного файла производится по номеру основного уголовного дела).

13. Процесс прокуроры оқиға болған орынға келген жағдайда қалалық және аудандық прокуратуралардың бұрын келген қызметкерлері оған толық көмек көрсетеді.
14. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында күдікті кінәлі болмауына немесе дәлелденбеуіне, соттардың ақтау үкімін не істі ақтайтын негіздер бойынша тоқтату туралы қаулы шығаруына орай істің қысқартылуына байланысты қамаудан босатылған жағдайда, процесс прокуроры дереу прокуратура басшысына жазбаша хабарлайды.
Оның кінәлі болмауына байланысты адамды қылмыстық жауапкершіліктен босату фактісі процесс прокурорының және қылмыстық қудалау органының қатысуымен кінәлі адамдардың жауапкершілігі туралы мәселені шеше отырып, прокуратура басшысының жанындағы жедел кеңесте міндетті тәртіппен қаралады.
Қабылданған процестік шешімнің заңдылығы туралы қорытынды және кеңес хаттамасы үш күн мерзімде (кеңес өткізілген күннен бастап) Департаментке ұсынылады, ол қабылданған шаралардың заңдылығы мен негізділігін тексереді.
3. Процесс прокурорының бірінші сатыдағы сотта қатысуы
15. Процесс прокуроры (топ) бірінші сатыдағы сотта мемлекеттік айыптаушы ретінде, соның ішінде келісілген іс жүргізу тәртібімен талқылау кезінде, айыпталушыны сотқа беру сатысында іс бойныша мемлекеттік айыптаушының ұстанымын өзі әзірлейді.
16. Айыптау кемінде ауыр, толық немесе ішінара айыптаудан бас тартуға өзгерген жағдайда, процесс прокуроры сотқа өтінішхатты мәлімдегенге дейін айыптауды өзгерту немесе бас тарту себептері туралы жазбаша қорытындыны (анықтаманы) прокуратура басшысына ұсынады.
Процесс прокурорының ұстанымымен келіспеген кезде прокуратура басшысы 3 тәулік ішінде басқа процесс прокурорына ауыстыру туралы шешім қабылдайды не мемлекеттік айыптауды одан әрі қолдауды өзі жүзеге асырады.
Бұл факт сот үкімі заңды күшіне енгеннен кейін прокуратура басшысының жанындағы жедел кеңесте қаралуға жатады.
Қабылданған процестік шешімнің заңдылығы туралы қорытынды және кеңес хаттамасы үш күн мерзімде (кеңес өткізілген күннен бастап) Департаментке ұсынылады, ол қабылданған шаралардың заңдылығы мен негізділігін тексереді.
17. Мемлекеттік айыптауды қолдау кезінде процесс прокуроры сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында, соның ішінде қосымша тергеу әрекеттерін жүргізу, қосымша куәларды, сарапшыларды, мамандарды және басқаларын шақыру туралы өтінішхатты дер кезінде мәлімдеу жолымен жинақталған дәлелдемелерді соттың жан-жақты, толық және объективті зерттеуін қамтамасыз етеді.

13. В случае прибытия процессуального прокурора на место происшествия прибывшие ранее сотрудники городских и районных прокуратур оказывают ему полное содействие.
14. В случае освобождения подозреваемого из-под стражи в ходе досудебного расследования, в связи с прекращением дела ввиду невиновности или недоказанности, вынесения судами оправдательного приговора либо постановления о прекращении дел по реабилитирующим основаниям, процессуальный прокурор незамедлительно письменно уведомляет руководителя прокуратуры.
Факт освобождения лица от уголовной ответственности в виду его невиновности в обязательном порядке рассматривается на оперативном совещании при руководителе прокуратуры, с участием процессуального прокурора и органа уголовного преследования, с решением вопроса об ответственности виновных лиц.
Заключение о законности принятого процессуального решения и протокол совещания в трехдневный срок (со дня проведения совещания) представляются в Департамент, который проверяет законность и обоснованность принятых мер.
3. Участие процессуального прокурора в суде первой инстанции
15. Процессуальный прокурор (группа) участвует в суде первой инстанции в качестве государственного обвинителя, в том числе при разбирательстве в порядке согласительного производства, на стадии предания обвиняемого суду, лично вырабатывает позицию государственного обвинителя по делу.
16. В случае изменения обвинения на менее тяжкое, полного или частичного отказа от обвинения процессуальный прокурор до заявления ходатайства в суде представляет письменное заключение (справку) о причинах изменения или отказа от обвинения руководителю прокуратуры.
При несогласии с позицией процессуального прокурора руководитель прокуратуры в течение 3 суток принимает решение о замене на другого процессуального прокурора либо лично осуществляет дальнейшее поддержание государственного обвинения.
Данный факт подлежит рассмотрению на оперативном совещании при руководителе прокуратуры после вступления в законную силу приговора суда.
Заключение о законности принятого процессуального решения и протокол совещания в трехдневный срок (со дня проведения совещания) представляются в Департамент, который проверяет законность и обоснованность принятых мер.
17. При поддержании государственного обвинения процессуальный прокурор обеспечивает всестороннее, полное и объективное исследование судом доказательств, собранных в ходе досудебного расследования, в том числе путем своевременного заявления ходатайств о проведении дополнительных следственных действий, вызове дополнительных свидетелей, экспертов, специалистов и другие.

18. Процеске қатысушылар негізсіз өтінішхаттармен арызданған кезде процес прокуроры олармен дауласады және жол бермеуді өтінеді, сондай-ақ қылмыстық процеске қатысушылардың құқықтарын шектейтін кез келген заң бұзушылыққа ден қояды.
19. Сот отырысына процеске басқа да қатысушылар келмеген жағдайда, процесс прокуроры адамдардың тиісті жауапкершілігі не ақшалай жаза қолдану туралы мәселелерге бастамашылық ету жөнінде сот алдында өтініш білдіруге, ал негіздер болған кезде сотталушыға бұлтартпау шарасын ең қаталына өзгерту туралы өтініш білдіреді.
20. Айыптау позициясы, сот актісі және процесс прокурорының қорытындысы қадағалау іс жүргізуіге қоса тігіледі.
21. Процесс прокурорының қылмыстық заңның қолданылуы туралы қорытындысы қолданыстағы заңнама нормаларына негізделеді.
22. Сотталушыға жаза тағайындау туралы ұстанымын баяндау кезінде процесс прокуроры құқық бұзушылықтың қоғамдық қауіптілігінің сипаты мен дәрежесін, кінәлінің жеке басын, сондай-ақ қылмыстық жауапкершілікті және жазаны жеңілдететін немесе ауырлататын мән-жайларды ескере отырып, ұсынылатын жазаның сәйкес және әділ болуы үшін қолданыстағы заңнаманың талаптарын қатаң басшылыққа алады.
Егер жасалған қылмыстық құқық бұзушылық үшін Қылмыстық кодекстің (бұдан әрі - ҚК) тиісті бабында көзделген жазаның онша қатаң емес түрі жазаның мақсатына жетуді қамтамасыз ете алмайтын жағдайларда ғана, процесс прокуроры сотқа ол үшін көзделгендері арасынан неғұрлым қатаң жаза түрін ұсынады.
23. Қылмыстық іс Бас прокуратураның немесе облыс прокуратурасының бақылауында болған жағдайда, іс бойынша ұстаным Департаментпен (басқармамен) тараптардың жарыссөздеріне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, алдын ала келісіледі.
24. Процесс прокруроры іс бойынша сот шешімін жария ету кезінде қатысады, нәтижелерін прокуратура басшысына дереу баяндайды, сондай-ақ ҚПК 348-бабында көзделген мерзімде басты сот талқылауының хаттамасымен танысуға құқылы және қажет жағдайда оған жазбаша ескерту келтіреді.
25. Сот шешімінің көшірмесі оны алғаннан кейін дереу оның заңдылығы туралы қорытындымен бірге қылмыстық істер бойынша мемлекет мүддесіне өкілдік ету және сот актілерінің заңдылығын қадағалау жөніндегі тиісті құрылымдық бөлімшенің оны тексеруді ұйымдастыруы үшін прокуратура басшысына беріледі.
Процесс прокурорының қорытындысында:
1) сотталған адамның (ақталған адамның) сауалнамалық деректері;
2) істің қысқаша фабуласы;
3) іс бойынша шығарылған сот қаулылары туралы мәлімет;

18. При заявлении участниками процесса необоснованных ходатайств, процессуальный прокурор оспаривает и ходатайствует о признании их недопустимыми, а также реагирует на любые нарушения законности, которые ограничивают права участников уголовного процесса.
19. В случае неявки на судебное заседание других участников процесса, процессуальный прокурор обязан ходатайствовать перед судом об инициировании вопросов о соответствующей ответственности лиц либо наложении денежных взысканий, а при наличии оснований ходатайствовать об изменении подсудимому меры пресечения на более строгую.
20. Позиция обвинения, судебный акт и заключение процессуального прокурора приобщаются к надзорному производству.
21. Заключение процессуального прокурора о применении уголовного закона основывается на нормах действующего законодательства.
22. При изложении позиции о назначении подсудимому наказания процессуальный прокурор строго руководствуется требованиями действующего законодательства с тем, чтобы предлагаемое наказание было соразмерным и справедливым с учетом характера и степени общественной опасности правонарушения, личности виновного, а также обстоятельств, смягчающих или отягчающих уголовную ответственность и наказание.
Наиболее строгий вид наказания из числа предусмотренных за совершенное уголовное правонарушение соответствующей статьей Уголовного кодекса (далее – УК) процессуальным прокурором предлагается суду только в случаях, если менее строгий его вид не сможет обеспечить достижение целей наказания.
23. В случаях, когда уголовное дело находится на контроле Генеральной прокуратуры или прокуратуры области, позиция по делу согласовывается с Департаментом (управлением) заблаговременно, не позднее пяти рабочих дней до прений сторон.
24. Процессуальный прокурор присутствует при оглашении судебного решения по делу, результаты которого незамедлительно докладывает руководителю прокуратуры, а также в срок, предусмотренный статьей 348 УПК, вправе ознакомится с протоколом главного судебного разбирательства и в случае необходимости принести на него письменные замечания.
25. Копия решения суда незамедлительно после получения, с заключением о его законности, передается руководителю прокуратуры, для организации проверки соответствующим структурным подразделением по надзору за законностью судебных актов и представительству интересов государства по уголовным делам.
Заключение процессуального прокурора содержит:
1) анкетные данные осужденного (оправданного);
2) краткую фабулу дела, квалификацию;
3) сведения о вынесенных по делу судебных постановлениях;

4) шешімнің шығарылған күні мен соттың атауы;
5) сот шешімінің қарар бөлігінің мазмұны;
6) апелляциялық наразылық келтіру үшін негіздерің бары немесе жоқтығы туралы тұжырым қамтылады.
26. Сот заңсыз шешім шығарған жағдайда, сондай-ақ сот актісімен процесс прокурорының ұстанымында елеулі алшақтықтар болған кезде, апелляциялық мерзімде процесс прокурорымен ҚПК 414-бабы 2-бөлімінің талабына сәйкес апелляциялық наразылық келтірілу мәселесі шешіледі.
Осы көрсетілген жағдайда қорытындыға апелляциялық наразылық көшірмесі қоса беріледі.
27. Сот процесс прокурорының ұстанымына сәйкес сот актісін шығарған, бірақ бұдан әрі оған наразылық келтірілген болса, бұл факт прокуратура басшысының жанындағы жедел кеңесте қаралуға жатады.
Қабылданған процестік шешімнің заңдылығы туралы қорытынды және кеңес хаттамасы үш күн мерзімде (кеңес өткізілген күннен бастап) Департаментке ұсынылады, ол қабылданған шаралардың заңдылығы мен негізділігін тексереді.
28. Алқабилердің қатысуымен қаралуға жататын қылмыстық істер бойынша, процесс прокуроры қылмыстық қудалау органдарының ҚПК 634-бабының талаптарын сақтауын тексереді.
29. Процесс прокуроры сот отырысына нысанды киіммен қатысады, сот талқылауы тәртібін қатаң сақтайды.
4. Процесс прокурорын ауыстыру және қарсылық білдіру
30. Процесс прокуроры ауыстырылмайды, бірақ сотқа дейінгі тергеп-тексеру барысында ауысқан, жұмыстан шыққан, қылмыстық ісің қадағалауда болуы өзгерген жағдайда немесе оған қылмыстық іс бойынша одан әрі қадағалауды немесе сотта айыптауды қолдауды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін басқа да мән-жайларда және де осы Нұсқаулықтың 16-тармағында көзделген негізінде прокуратура басшысының шешімі бойынша ол басқа процесс прокурорымен ауыстырылады.
Уақытша еңбекке жарамсыз, еңбек демалысы, науқастанған жағдайда не қылмыстық іс бойынша қадағалауды жүзеге асыруға уақытша кедергі басқа да мән-жайларда процесс прокуроры болмаған кезеңде прокуратура органы басшысының шешімі бойынша басқа процесс прокуроры белгіленеді.
31. Процесс прокурорының адамның және азаматтың конституциялық және өзге де құқықтарының елеулі бұзылуы бойынша шараларды қабылдамау, сондай-ақ жоғары тұрған прокурор өздері бекіткен (санкциялаған, келісілген) процестік шешімдердің күшін жою немесе осы Нұсқаулықтың талаптарын бұзу фактілері анықталған жағдайда, прокуратура басшысы процесс прокурорын ауыстырады.
32. Тиісті прокуратураның басшысы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға белгіленген нысанға сәйкес процесс прокурорын ауыстыру туралы қаулы шығарады.
Қаулы шығарылған сәттен бастап 24 сағаттың ішінде оның көшірмесі қылмыстық іс материалдарына қосып тігу үшін қылмыстық қудалау органына ілеспе хатпен жолданады.

4) дата вынесения решения и наименование суда;
5) содержание резолютивной части решения суда;
6) выводы о наличии либо отсутствии оснований для внесения апелляционного протеста;
26. В случае вынесения судом незаконного решения, а также при наличии существенных расхождений позиции процессуального прокурора с судебным актом, процессуальный прокурор в апелляционные сроки решает вопрос о принесении апелляционного протеста в порядке, предусмотренном частью 2 статьи 414 УПК.
В указанном случае, копия апелляционного протеста прилагается к заключению.
27. В случае, когда суд вынес судебный акт в соответствии с позицией процессуального прокурора, но в дальнейшем на него был принесен протест, данный факт подлежит рассмотрению на оперативном совещании при руководителе прокуратуры.
Заключение о законности принятого процессуального решения и протокол совещания в трехдневный срок (со дня проведения совещания) представляются в Департамент, который проверяет законность и обоснованность принятых мер.
28. По уголовным делам, которые подлежат рассмотрению с участием присяжных заседателей, процессуальный прокурор проверяет соблюдение органами уголовного преследования требований статьи 634 УПК.
29. Процессуальный прокурор участвует в судебном заседании в форменной одежде, строго соблюдает распорядок судебного разбирательства.
4. Замена и отвод процессуального прокурора
30. Процессуальный прокурор несменяем, но в случае перевода, увольнения, изменения поднадзорности уголовного дела в ходе досудебного расследования или других обстоятельств, не позволяющих ему осуществлять дальнейший надзор по уголовному делу или поддержание государственного обвинения, а также по основанию, предусмотренному пунктом 16 настоящей Инструкцией, по решению руководителя прокуратуры он заменяется другим процессуальным прокурором.
В случае временной нетрудоспособности, трудового отпуска, болезни, либо других обстоятельств, временно препятствующих осуществлению надзора по уголовному делу, на период отсутствия процессуального прокурора, по решению руководителя органа прокуратуры определяется другой процессуальный прокурор.
31. В случае выявления фактов непринятия мер процессуальным прокурором по существенным нарушениям конституционных и иных прав человека и гражданина, а также отмены утвержденных (санкционированных, согласованных) им процессуальных решений вышестоящим прокурором или нарушения требований настоящей Инструкции, руководитель прокуратуры производит замену процессуального прокурора.
32. При замене руководителем соответствующей прокуратуры выносится постановление о замене процессуального прокурора согласно форме, установленной приложением 3 к настоящей Инструкции.
В течение 24 часов с момента вынесения копия постановления направляется сопроводительным письмом в орган уголовного преследования для приобщения к материалам уголовного дела.

33. Процесс прокрурорларының істері бойынша жоғары тұрған бақылауды:
Бас прокуратурада - Бас Прокурордың жетекшілік ететін орынбасары, Департамент бастығы және оның орынбасары;
Облыстардың прокуратураларында – облыстардың прокурорлары, жетекшілік ететін орынбасар, басқармалар мен бөлімдердің бастықтары;
Астана, Алматы қалаларының және облыс орталықтарының қалалық және аудандық прокуратураларында, әскери және көлік прокуратураларында – прокурор және жетекшілік ететін орынбасар жүзеге асырады.
34. ҚПК 88-бабында көзделген негіздер болған кезде процесс прокурорына қарсылық білдіру туралы мәселені тиісті прокуратураның басшысы шешеді.
Қылмыстық істі қадағалаудан Бас Прокурордың аға көмекшісі және көмекшісі болып табылатын процесс прокурорына қарсылық білдіру туралы мәселені Бас Прокурор немесе оның орынбасары шешеді.
Процесc прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-қосымша
Нысан
Процесс прокурорын айқындау туралы
ҚАУЛЫ
"__" ________20___ ж. _____________
(жасалған орны)
__________________________ прокуроры, №_____________ қылмыстық іс
(прокуратураның атауы, сыныптық шен, Т.А.Ә.)
(қылмыстық істің нөмірі)
бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабарламаны
қарап,
АНЫҚТАДЫ:
_____________________________________________________________________
(құқық бұзушылықтың қысқаша фабуласы жазылады, күдіктінің
(айыпталушының, сотталушының) Т.А.Ә., лауазымы құқық
_____________________________________________________________________
бұзушылықтың саралануы, осы қылмыстық іс бойынша Процесс
прокурорының қадағалауды ұйымдастыруы жөніндегі
_____________________________________________________________________
процесс прокурорын анықтау қажеттігі айқындалады)
Жазылғандардың негізінде, ҚПК-нің 193-бабыныңcf1 3-бөлігін басшылыққа
ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде 20__
жылы "___" ______ тіркелген ҚК-нің _____ бабының _____ бөлігі бойынша
(СТБТ-інде тіркелген күні) (құқық бұзушылықтың дәрежелеу)
№ ___________________ қылмыстық іс бойынша процесс прокуроры ретінде
(қылмыстық істің нөмірі)
____________________________________________________ айқындаймын және
(прокуратураның атауы, лауазымы және процесс прокурорының Т.А.Ә.)
сотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығын қадағалауды, сондай-ақ
бірінші сатыдағы сотқа мемлекеттік айыптаушы ретінде қатысуды
тапсырамын.
2. Осы қаулының көшірмесі қылмыстық іс материалдарына қоса
тіркеу үшін ______________________________________ жіберілсін.
(қылмыстық қудалау органының атауы)
_______________ прокуроры ________________
(прокуратураның атауы) (қолы) (аты-жөні, тегі)
Процесc прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы жөніндегі
Нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Процесс прокурорларының тобын айқындау туралы
ҚАУЛЫ
"__" ________20___ ж. _______________
(жасалған орны)
__________________________ прокуроры, №____________ қылмыстық іс
(прокуратураның атауы, (қылмыстық істің нөмірі)
сыныптық шен, Т.А.Ә.)
бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабарламаны
қарап,
АНЫҚТАДЫ:
_____________________________________________________________________
(құқық бұзушылықтың қысқаша фабуласы жазылады, күдіктінің
(айыпталушының, сотталушының) Т.А.Ә., лауазымы құқық
_____________________________________________________________________
бұзушылықтың саралануы, осы қылмыстық іс бойынша Процесс
прокурорының қадағалауды ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулықтың
_____________________________________________________________________
9-тармағында көзделген талаптарға сәйкес процесс
прокурорларының тобын анықтау қажеттігі негізделеді)
Жазылғандардың негізінде, ҚПК-нің 193-бабының 3-бөлігін
басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:

33. Вышестоящий контроль по делам процессуальных прокуроров, осуществляют:
в Генеральной прокуратуре - курирующий заместитель Генерального Прокурора, начальник Департамента и его заместитель;
в прокуратурах областей - прокуроры областей, курирующий заместитель, начальники управлений и отделов;
в городских и районных прокуратурах г.г. Астана, Алматы и областных центров, военных и транспортных прокуратурах - прокурор и курирующий заместитель.
34. При наличии оснований, предусмотренных статьей 88 УПК, вопрос об отводе процессуального прокурора разрешается руководителем соответствующей прокуратуры.
Вопрос об отводе процессуального прокурора в лице старшего помощника и помощника Генерального Прокурора от надзора за уголовным делом, разрешается Генеральным Прокурором или его заместителем.
Приложение 1 к Инструкции
по организации надзора
процессуальным прокурором
Форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
об определении процессуального прокурора
"__" ________20___ г. ___________________
(место составления)
Прокурор ______________________________, рассмотрев уведомление
(наименование прокуратуры, классный чин, Ф.И.О.)
о начале досудебного расследования по уголовному делу №_____________,
(номер уголовного дела)
УСТАНОВИЛ:
_____________________________________________________________________
(излагается краткая фабула правонарушения, Ф.И.О., должность, подозреваемого
(обвиняемого, подсудимого)
_____________________________________________________________________
квалификация правонарушения, обосновывается необходимость определения по данному
уголовному делу
_____________________________________________________________________
процессуального прокурора)
На основании изложенного, руководствуясь ч.3 ст. 193 УПК,
ПОСТАНОВИЛ:
1. Процессуальным прокурором по уголовному делу №_____________,
(номер уголовного дела)
зарегистрированному в Едином реестре досудебных расследований от
"___" ___________ 20__ года, по ч. _______ ст.__________ УК определяю
(дата регистрации в ЕРДР) (квалификация правонарушения)
________________________________________ и поручаю ему осуществление
(должность, наименование прокуратуры и Ф.И.О. процессуального прокурора)
надзора за законностью досудебного расследования, а также участие в
суде первой инстанции в качестве государственного обвинителя.
2. Копию настоящего постановления направить в _________________
(наименование органа
_________________ для приобщения к материалам уголовного дела.
уголовного преследования)
Прокурор ______________________ __________________
(наименование прокуратуры) (подпись) (инициалы, фамилия)
Приложение 2 к Инструкции
по организации надзора
процессуальным прокурором
Форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
об определении группы процессуальных прокуроров
"__" ________20___ г. _________________
(место составления)
Прокурор _____________________________, рассмотрев уведомление
(наименование прокуратуры, классный чин, Ф.И.О.)
о начале досудебного расследования по уголовному делу №_____________,
(номер уголовного дела)
УСТАНОВИЛ:
_____________________________________________________________________
(излагается краткая фабула правонарушения, Ф.И.О., должность, подозреваемого
(обвиняемого, подсудимого)
_____________________________________________________________________
квалификация правонарушения, обосновывается необходимость определения по данному
уголовному делу
_____________________________________________________________________
группы процессуальных прокуроров в соответствии с требованиями, предусмотренными в п. 9
Инструкции
_____________________________________________________________________
по организации надзора процессуальным прокурором)
На основании изложенного, руководствуясь ч.3 ст. 193 УПК,
ПОСТАНОВИЛ:

1. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде 20__
жылы "___" _____ тіркелген ҚК-нің _____ бабының _____ бөлігі бойынша
(СТБТ-інде тіркелген күні) (құқық бұзушылықтың дәрежелеу)
№ _________________ қылмыстық іс бойынша процесс прокурорлары ретінде
(қылмыстық істің нөмірі)
____________________________________________________ айқындаймын және
(прокуратураның атауы, лауазымы және процесс прокурорларының Т.А.Ә.)
оларға сотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығын қадағалауды жүзеге
асыруды, сондай-ақ бірінші сатыдағы сотқа мемлекеттік айыптаушылар
ретінде қатысуды тапсырамын.
2. Осы қаулының көшірмесі қылмыстық іс материалдарына қоса
тіркеу үшін ___________________________________________ жіберілсін.
(қылмыстық қудалау органының атауы)
_______________ прокуроры ________________
(прокуратураның атауы) (қолы) (аты-жөні, тегі)
Процесc прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы жөніндегі
Нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Процесс прокурорын ауыстыру туралы
ҚАУЛЫ
"__" ________20___ ж. _______________
(жасалған орны)
_________________________ прокуроры, №_____________ қылмыстық іс
(прокуратураның атауы, сыныптық шен, Т.А.Ә.) (қылмыстық істің нөмірі)
бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басталғаны туралы хабарламаны
қарап,
АНЫҚТАДЫ:
_____________________________________________________________________
(құқық бұзушылықтың қысқаша фабуласы жазылады, күдіктінің
(айыпталушының, сотталушының) Т.А.Ә., лауазымы құқық
_____________________________________________________________________
бұзушылықтың саралануы, процесс прокурорының қадағалауды
ұйымдастыруы жөніндегі нұсқаулықтың
_____________________________________________________________________
30, 31-тармақтарында көзделген негіздерге сәйкес процесс прокурорын
ауыстыру қажеттігі негізделеді)
Жазылғандардың негізінде, ҚПК-нің 193-бабының 3-бөлігін басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде 20__
жылы "___" ______ тіркелген ҚК-нің _____ бабының _____ бөлігі бойынша
(СТБТ-інде тіркелген күні) (құқық бұзушылықтың дәрежелеу)
№ ___________________________ қылмыстық іс бойынша процесс прокуроры
(қылмыстық істің нөмірі)
_____________________________________________________________________
(прокуратураның атауы, лауазымы және процесс прокурорының Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(прокуратураның атауы, лауазымы және жаңа процесс
прокурорының Т.А.Ә.)
ауыстырылсын және соңғысына сотқа дейінгі тергеп-тексерудің
заңдылығын қадағалауды жүзеге асыруды, сондай-ақ бірінші сатыдағы
сотқа мемлекеттік айыптаушы ретінде қатысуды тапсырамын.

1. Процессуальными прокурорами по уголовному делу №___________,
(номер уголовного дела)
зарегистрированному в Едином реестре досудебных расследований от
"___" __________ 20__ года, по ч. ________ ст.__________ УК определяю
(дата регистрации в ЕРДР) (квалификация правонарушения)
_________________________________________ и поручаю им осуществление
(должность, наименование прокуратуры и Ф.И.О.
процессуальных прокуроров)
надзора за законностью досудебного расследования, а также участие в
суде первой инстанции в качестве государственных обвинителей.
2. Копию настоящего постановления направить в _________________
(наименование органа
____________________ для приобщения к материалам уголовного дела.
уголовного преследования)
Прокурор _____________________ ________________
(наименование прокуратуры) (подпись) (инициалы, фамилия)
Приложение 3 к Инструкции
по организации надзора
процессуальным прокурором
Форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о замене процессуального прокурора
"__" ________20___ г. _________________
(место составления)
Прокурор ______________________________, рассмотрев уведомление
(наименование прокуратуры, классный чин, Ф.И.О.)
о начале досудебного расследования по уголовному делу №_____________,
(номер уголовного дела)
УСТАНОВИЛ:
_____________________________________________________________________
(излагается краткая фабула правонарушения, Ф.И.О., должность, подозреваемого
(обвиняемого, подсудимого)
_____________________________________________________________________
квалификация правонарушения, обосновывается необходимость замены процессуального
прокурора, в соответствии
_____________________________________________________________________
с основаниями, предусмотренными в п.п. 30, 31 Инструкции по организации надзора
процессуальным прокурором)
На основании изложенного, руководствуясь ч.3 ст. 193 УПК,
ПОСТАНОВИЛ:
1. Заменить процессуального прокурора _________________________
(должность, наименование прокуратуры и Ф.И.О.
________________ по уголовному делу №___________, зарегистрированному
процессуального прокурора) (номер уголовного дела)
в Едином реестре досудебных расследований от "___" _______ 20__ года,
(дата регистрации в ЕРДР)
по ч. _____ ст._______ УК на ________________________________________
(квалификация правонарушения) (должность, наименование прокуратуры и Ф.И.О.
нового процессуального прокурора)
и поручаю последнему осуществление надзора за законностью досудебного
расследования, а также участие в суде первой инстанции в качестве
государственного обвинителя.