Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау, банк шоттарын ашу және жүргізу жөнінде банк операцияларын жүргізуге лимиттер белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 169 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылғы 13 қазанда № 9793 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 222 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Екінші деңгейдегі банктер үшін «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 30-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға байланысты міндеттемелерінің мөлшері бойынша лимиттер мынадай шектерде белгіленсін:
1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап:
5 000 000 000 (бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгеден 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
10 000 000 000 (он миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеден 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап:
5 000 000 000 (бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгеден 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
10 000 000 000 (он миллиард) теңге – екінші деңгейдегі бнктің меншікті капиталының мөлшері 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеден 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
50 000 000 000 (елу миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеден 50 000 000 000 (елу миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
3) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
5 000 000 000 (бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгеден 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
10 000 000 000 (он миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеден 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;

Об установлении лимитов на проведение банковских операций по приему депозитов, открытию и ведению банковских счетов физических лиц
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 169. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2014 года № 9793. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 222
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 222 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить для банков второго уровня лимиты по размеру обязательств, связанных с осуществлением банковских операций, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее - Закон о банках), в следующих пределах:
1) с 1 января 2016 года:
5 000 000 000 (пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге до 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге;
10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге до 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге;
2) с 1 января 2017 года:
5 000 000 000 (пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге до 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге;
10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге до 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге;
50 000 000 000 (пятьдесят миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге до 50 000 000 000 (пятидесяти миллиардов) тенге;
3) с 1 января 2018 года:
5 000 000 000 (пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге до 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге;
10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге до 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге;

50 000 000 000 (елу миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеден 50 000 000 000 (елу миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
75 000 000 000 (жетпіс бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 50 000 000 000 (елу миллиард) теңгеден 75 000 000 000 (жетпіс бес миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
4) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап:
5 000 000 000 (бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 5 000 000 000 (бес миллиард) теңгеден 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
10 000 000 000 (он миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 10 000 000 000 (он миллиард) теңгеден 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
50 000 000 000 (елу миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 30 000 000 000 (отыз миллиард) теңгеден 50 000 000 000 (елу миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
75 000 000 000 (жетпіс бес миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 50 000 000 000 (елу миллиард) теңгеден 75 000 000 000 (жетпіс бес миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда;
100 000 000 000 (бір жүз миллиард) теңге – екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталының мөлшері 75 000 000 000 (жетпіс бес миллиард) теңгеден 100 000 000 000 (бір жүз миллиард) теңгеге дейін болған жағдайда.
Осы қаулының 1 және 2-тармақтарының талаптары Банктер туралы заңның 52-5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға байланысты жеке тұлғалар алдындағы міндеттемелері бар ислам банктеріне қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күнге меншікті капиталының мөлшері 100 000 000 000 (бір жүз миллиард) теңгеден кем екінші деңгейдегі банктер 2015 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мыналарды:
2019 жылғы 1 қаңтарға меншікті капиталдың болжамды мөлшерін және меншікті капиталдың мөлшерін болжамды мөлшерге дейін кезең-кезеңімен жеткізу жөніндегі шараларды;
Банктер туралы заңның 30-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүзеге асыруға байланысты міндеттемелердің мөлшерін осы қаулының 1-тармағының 4) тармақшасында белгіленген меншікті капиталдың мәніне сәйкес келетіне деңгейге дейін шектеу (төмендету) жөніндегі шараларды көздейтін іс-шаралар жоспарын ұсынады.

50 000 000 000 (пятьдесят миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге до 50 000 000 000 (пятидесяти миллиардов) тенге;
75 000 000 000 (семьдесят пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 50 000 000 000 (пятидесяти миллиардов) тенге до 75 000 000 000 (семидесяти пяти миллиардов) тенге;
4) с 1 января 2019 года:
5 000 000 000 (пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 5 000 000 000 (пяти миллиардов) тенге до 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге;
10 000 000 000 (десять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге до 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге;
50 000 000 000 (пятьдесят миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 30 000 000 000 (тридцати миллиардов) тенге до 50 000 000 000 (пятидесяти миллиардов) тенге;
75 000 000 000 (семьдесят пять миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 50 000 000 000 (пятидесяти миллиардов) тенге до 75 000 000 000 (семидесяти пяти миллиардов) тенге;
100 000 000 000 (сто миллиардов) тенге - в случае, если размер собственного капитала банка второго уровня составляет от 75 000 000 000 (семидесяти пяти миллиардов) тенге до 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге.
Требования пунктов 1 и 2 настоящего постановления распространяются на исламские банки, имеющие обязательства перед физическими лицами, связанные с осуществлением банковских операций, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 52-5 Закона о банках.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21 ноября 2014 года № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Банки второго уровня, имеющие на дату введения в действие настоящего постановления размер собственного капитала менее 100 000 000 000 (ста миллиардов) тенге, в срок до 1 января 2015 года предоставляют в Национальный Банк Республики Казахстан план мероприятий, предусматривающий:
прогнозный размер собственного капитала к 1 января 2019 года и меры по поэтапному доведению размера собственного капитала до прогнозного размера;
меры по ограничению (снижению) размера обязательств, связанных с осуществлением банковских операций, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 30 Закона о банках, до уровня, соответствующего значению собственного капитала, установленного подпунктом 4) пункта 1 настоящего постановления.

3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасының міндетін атқарушы                        Н.Құсайнов

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя
Национального Банка                        Н. Кусаинов