Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 наурызда № 10357 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.09.2024 № 423-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына, "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.09.2024 № 423-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.09.2024 № 423-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (С.С. Сарсенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-миниcтрі А.Қ. Жұмағалиевке жүктелсін.

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2015 года № 10357.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", статьей 54 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сарсенов С.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Жумагалиева А.К.

4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________ Е. Досаев
2015 жылғы 27 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 29 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тізбеге өзгеріс енгізу көзделген көзделген - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.09.2024 № 423-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 17.02.2022 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с № Біліктілік талаптары Құжаттар Ескертпе
1 2 3 4
1.
Телекоммуникация саласында бейінді жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар инженерлік-техникалық мамандардың жалпы санының кемінде үштен бірі
Телекоммуникациялар саласында бейінді жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар қызметкерлер, оның ішінде инженерлік-техникалық мамандар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
2.
Телерадио хабарларын таратудың қолданыстағы ұлттық стандарттарына сәйкес теле-, радиоарналарды таратудың техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер
Телерадио хабарларын таратудың қолданыстағы ұлттық стандарттарына сәйкес теле-, радиоарналарды таратудың техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндетті қамтитын ақпарат нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
3.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру схемасы
Схема еркін нысанда жасалған схема
4.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелер
Төтенше жағдайлар кезінде халықты құлақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемені қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
5.
Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________ Е. Досаев
27 января 2015 год
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 29
Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня документов, подтверждающих соответствие им
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра информации и общественного развития РК от 17.02.2022 № 42 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1.
Не менее одной трети от общего числа инженерно-технических специалистов, имеющих профильное высшее, техническое или профессиональное образование в сфере телекоммуникаций и практический опыт по специальности не менее одного года
Форма сведений, содержащих информацию о сотрудниках, в том числе инженерно-технических специалистах, имеющих профильное высшее, техническое или профессиональное образование в сфере телекоммуникаций и практический опыт по специальности не менее одного года (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
2.
Обязательства по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими национальными стандартами телерадиовещания
Форма сведений, содержащих обязательство по обеспечению технического качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии с действующими национальными стандартами телерадиовещания (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
3.
Технические возможности для организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Схема организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Схема составленная в произвольной форме.
4.
Обязательства по организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций
Форма сведений, содержащих обязательство по организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
5.
Технические возможности для организации сети телерадиовещания

1) телерадио хабарларын тарату желісін (эфирлік, кабельдік /спутниктік желілер үшін) ұйымдастыру схемасы;
2) спутниктік оператор ұсынған қабылдау-тарату спутниктік станциялардың қабылдау-тарату желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлар (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
3) мыналар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны:
құрылатын желінің атауы (эфирлік, кабельдік, спутниктік, телекоммуникациялар желісі бойынша);
хабар тарату қамтылған аумақ;
желінің түрі, қолданылатын ұлттық хабар тарату стандарттары;
даму кезеңдері бойынша таратылатын теле-, радиоарналардың тізбесі (тізбесі және қысқаша сипаттамалары);
шартты қол жеткізу жүйелері (оларды пайдаланған жағдайда); пайдаланылатын спутниктік ресурстың қолда бар жиіліктер белдеуі, мөлшері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
арнаның орташа ақпараттық жылдамдығы (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамалары (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
1) Еркін нысанда жасалған схема
2) Спутниктік ғарыштық аппарат иесінің пайдаланылатын спутниктік ресурсқа беретін жоспары.
6.
Құқық иеленуші теле-, радиокомпаниялармен (көп бағдарламалық хабар тарату үшін) теле-, радиоарналарды ретрансляциялауға арналған алдын ала шарттар
Құқық иеленуші теле -, радиокомпаниялармен теле-, радиоарналарды ретрансляциялауға арналған алдын ала шарттардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
7.
Техникалық құралдарды, әкімшілік-басқару персоналын орналастыруға және пайдалануға, халыққа қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар мен алаңдар
Техникалық құралдарды, әкімшілік-басқару персоналын орналастыруға және пайдалануға, халыққа қызмет көрсетуге арналған үй-жайдың және алаңның болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
8.
Бақылау-өлшеу және сынақ жұмыстарын жүргізуге арналған өлшеу құралдары және сынақ жабдығы
Метрологиялық сипаттамалары көрсетілген қолданылатын өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының тізбесі және оларды тексеруді немесе метрологиялық аттестаттауды растайтын құжаттар (сертификаттардың көшірмелері). Телекоммуникациялар желісін пайдалана отырып, қызметтер ұсынылған жағдайда өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарының болуы талап етілмейді.
Телерадио хабарларын тарату
қызметін лицензиялау кезінде
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттар тізбесіне
қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 11.09.2024 № 423-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Телерадио хабарларын тарату қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкестік туралы мәліметтер нысаны:

1) схема организации сети телерадиовещания (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей);
2) трансмиссионные планы, используемые в сети приемо-передающих спутниковых станций, представленных спутниковым оператором (в случае использования каналов спутниковой связи);
3) форма сведений, содержащих информацию о: наименовании создаваемой сети (эфирное, кабельное, спутниковое, по сети телекоммуникаций);
территории охвата вещанием; типе сети, используемых национальных стандартах телерадиовещания; распространяемых теле-, радиоканалах по этапам развития (перечень и краткие характеристики);
системах условного доступа (в случае их использования);
занимаемой полосе частот, размере используемого спутникового ресурса (в случае использования каналов спутниковой связи);
средней информационной скорости на канал (в случае использования каналов спутниковой связи);
энергетических характеристиках спутниковой системы (в случае использования каналов спутниковой связи) (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
1) Схема составленная в произвольной форме
2) План выдаваемый владельцем спутникового космического аппарата на используемый спутниковый ресурс.
6.
Предварительные договора на ретрансляцию теле-, радиоканалов с теле-, радиокомпаниями-правообладателями (для многопрограммного вещания)
Форма сведений, содержащих информацию о наличии предварительных договоров на ретрансляцию теле-, радиоканалов с теле-, радиокомпаниями-правообладателями (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
7.
Помещения и площади для размещения и эксплуатации технических средств, административно-управленческого персонала, обслуживания населения
Форма сведений, содержащих информацию о наличии помещения и площади для размещения и эксплуатации технических средств, административно-управленческого персонала, обслуживания населения (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
8.
Средства измерений и испытательное оборудование для проведения контрольно-измерительных и испытательных работ
Перечень применяемых средств измерений и испытательного оборудования с указанием метрологических характеристик и документы, подтверждающие их поверку или метрологическую аттестацию (копии сертификатов). В случае предоставления услуг с использованием сети телекоммуникаций наличие средств измерений и испытательного оборудования не требуется.
Приложение
к квалификационным требованиям,
предъявляемые при лицензировании
деятельности телерадиовещания
и перечня документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 11.09.2024 № 423-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формы сведений о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемые при лицензировании деятельности телерадиовещания и перечня
документов, подтверждающих соответствие им:

1. Қызметкерлер саны:
инженерлік-техникалық мамандар _______________________________;
мамандық бойынша жұмыс өтілі _________________________________;
1 жылға дейін ________________________________________________;
1 жылдан астам _______________________________________________
2. Қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер: трансляцияның техникалық сапасы:
иә/жоқ; төтенше жағдайлар кезінде халықты хабардар етуді ұйымдастыру: иә/жоқ.
3. Техникалық мәліметтер:
1) құрылатын желінің атауы: эфирлік/ кабельдік/ спутниктік/ телекоммуникациялар желісі бойынша;
2) хабарламамен қамту аумағы _________________________________;
3) желінің түрі _________________________________________________;
ұлттық телерадио хабарларын тарату стандартының атауы _____________;
ұлттық хабар тарату стандартының нөмірі _________________________;
4) таратылатын теле-, радио арналарының тізімі; даму кезеңдері бойынша
тізбе _________________________________;
қысқаша сипаттама ________________;
5) шартты қолжетімділік жүйесі пайдаланған жағдайда _________;
6) желіні басқару және пайдалану жүйесін ұйымдастыру қағидаттары
____________________________________________________;
7) желінің сыйымдылығы және/немесе қосылушылар саны;
көлемі ___________________________________________________ МГц;
қосылушылар саны _____________________________________________;
8) басқа да телерадио хабарларын тарату және байланыс желілерімен өзара іс-қимылы:
шарттың нөмірі ______________ (оның ішінде басқа ТВ операторларынан телеарналар сигналын қабылдау);
шарттың жасалған күні ______________________________________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _________;
9) нақты техникалық құралдарды көрсете отырып станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру тәсілі:
жеке меншік техникалық құралдар бойынша ______________________;
басқа желілердің жалға алынған арналары бойынша _______________;
шарттың нөмірі ______________________;
шарттың жасалған күні _______________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _________;
10) өтініш берушінің желісін басқа операторлардың желісіне қосуды ұйымдастыру тәсілі:
шарттың нөмірі _________________;
шарттың жасалған күні __________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) _______________;

1. Количество сотрудников: инженерно-технических специалистов
_________________________________________________________________;
стаж работы по специальности: до 1 года _____________________________;
более года _______________________________________________________.
2. Обязательства по обеспечению: технического качества трансляции: да/нет;
организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций: да/нет.
3. Технические сведения:
1) наименование создаваемой сети:
эфирное/кабельное/спутниковое/ по сети телекоммуникаций;
2) территория охвата вещанием _____________________________________;
3) тип сети _______________________________________________________;
наименование национального стандарта телерадиовещания
_________________________________________________________________;
номер национального стандарта телерадиовещания _____________________;
4) список распространяемых теле-, радиоканалов _______________________;
перечень по этапам развития ________________________________________;
краткая характеристика _____________________________________________;
5) система условного доступа, в случае использования ___________________;
6) принципы организации системы управления и эксплуатации сети _______;
7) емкость сети и/или количество подписчиков: объем МГц ______________;
количество подписчиков ____________________________________________;
8) взаимодействие с другими сетями телерадиовещания и связи:
номер договора ____________________________________________________
(в том числе прием сигнала телеканалов от других ТВ операторов);
дата заключения договора ___________________________________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;
9) способ организации межстанционных соединений с указанием конкретных
технических средств: по собственным техническим средствам
__________________________________________________________________;
по арендованным каналам других сетей ________________________________;
номер договора ____________________________________________________;
дата заключения договора ___________________________________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;
10) способ организации выхода сети заявителя на сети других операторов:
номер договора ______________; дата заключения договора ______________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)
__________________________________________________________________;

11) жиілік алуға қажетті жабдықтың атауы (эфирлік/кабельдік/спутниктік желілер) _______________;
12) бас станцияға таратылатын теле-, радиоарналарды жеткізу көздері мен тәсілдері;
студияның орналасқан орны ___________________________________;
пайдаланылатын желінің типі __________________________________;
13) жердің жасанды спутниктері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (эфирлік/кабельдік/ спутниктік желілер үшін):
атауы _______________;
тиесілігі _____________________________________________________;
орналасқан орны ______________________________________________;
қызмет көрсету аумағы _________________________________________;
жиіліктің орналасқан белдеуі ____________________________________;
арнаның жылдамдығы _________________________________________;
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамасы _________________
4. Ретрансляциялауға алдын ала жасалған шарттардың болуы: шарттың нөмірі ________________________________;
жасалған күні ________________________________________________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы) __________
5. Үй -жайлар мен алаңдардың болуы: жеке меншік алаңдар
__________________________________________;
алаңдар саны _________________________________________________;
жалға алынған алаңдар _________________________________________;
алаңдар саны _________________________________________________;
шарттың нөмірі ________________________________________________;
шарттың жасалған күні __________________________________________;
шарт кіммен жасалды ___________________________________________.

11) наименование оборудования на которое необходимо получить частотные
присвоения (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей); ________________
12) источник и способ доставки распространяемых телерадиоканалов на головную
станцию: местонахождение студии ___________________________________;
тип используемой сети _____________________________________________;
13) искусственные спутники земли (в случае использования каналов спутниковой
связи) (для эфирной/кабельной/спутниковой сетей):
наименование _____________________________________________________;
принадлежность ___________________________________________________;
место расположения ________________________________________________;
зона обслуживания _________________________________________________;
занимаемая полоса частот ___________________________________________;
скорость канала ____________________________________________________;
энергетическая характеристика спутниковой системы
__________________________________________________________________.
4. Наличие предварительных договоров на ретрансляцию:
номер договора ____________________________________________________;
дата заключения ___________________________________________________;
с кем заключен договор
(наименование юридического и физического лица) ______________________.
5. Наличие помещений и площадей: собственные площади _______________;
количество площади _____________; арендованные площади _____________;
количество площади _____________; номер договора ____________________;
дата заключения договора __________; с кем заключен договор ___________.