Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 наурызда № 10583 тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 263) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларын бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 26 ақпан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 34 бұйрығымен
бекітілген
Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 27.12.2021 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2015 года № 10583.
В соответствии с подпунктом 263) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 26 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 34
Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива
в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.12.2021 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 263) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының энергия өндіруші ұйымдары үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.10.2024 № 368 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) отынның орташа тәуліктік шығысы – осы өңір үшін күзгі-қысқы кезеңде және жабдықтардың барынша жүктеу жағдайларында энергия өндіруші ұйым электр және/немесе жылу энергиясын өндіру үшін тәулік ішінде тұтынатын отынның мөлшерлі шығысы;
2) пайдаланылатын отын қорының нормасы (бұдан әрі – норма) – энергия өндіруші ұйымдар пайдаланатын отын қорының тәуліктік есептегі ең аз мөлшері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 27.12.2021 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 27.12.2021 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Нормалар жылу электр станциялары мен қазандықтар бойынша айқындалады (бұдан әрі – энергия өндіруші ұйым).
4. Нормаларды айқындау кезінде:
1) отынның орташа тәуліктік жұмсалуы;
2) жеткізілетін отынның энергия көзінен тиелу орнына дейінгі ара қашықтық есепке алынады.
5. Белгіленген қуаты 100 гигакалория/сағат және одан жоғары энергия өндіруші ұйым жыл сайын тиісті жылдың 1 маусымына дейін электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға отынның орташа тәуліктік жұмсалу есебін және энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықтық туралы ақпаратты келісу үшін ұсынады.
6. Белгіленген қуаты 100 гигакалория/сағат төмен энергия өндіруші ұйым жыл сайын тиісті жылдың 1 маусымына дейін жергілікті атқарушы органға отынның орташа тәуліктік жұмсалу есебін және энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтықтық туралы ақпаратты келісу үшін ұсынады.

1. Настоящие Правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 263) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и определяют порядок определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.10.2024 № 368 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и определения:
1) среднесуточный расход топлива – количественный расход топлива, потребляемый энергопроизводящей организацией за сутки, для выработки электрической и/или тепловой энергии в осенне-зимний период для данного региона и максимальной загрузки оборудования;
2) норма эксплуатационного запаса топлива (далее – норма) – минимальное количество эксплуатационного запаса топлива энергопроизводящих организаций в суточном исчислении.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 27.12.2021 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.12.2021 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Нормы определяются по тепловым электростанциям и котельным (далее – энергопроизводящая организация).
4. При определении норм учитываются:
1) среднесуточный расход топлива;
2) расстояние от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.
5. Энергопроизводящая организация с установленной мощностью 100 гигакалорий/час и выше ежегодно, до 1 июня соответствующего года, представляет в уполномоченный орган в области электроэнергетики для согласования расчет среднесуточного расхода топлива и информацию о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.
6. Энергопроизводящая организация с установленной мощностью менее 100 гигакалорий/час ежегодно, до 1 июня соответствующего года, представляет в местный исполнительный орган для согласования расчет среднесуточного расхода топлива и информацию о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива.

7. Электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган жыл сайын тиісті жылдың 1 тамызына дейін белгіленген қуаты 100 гигакалория/сағат және одан жоғары энергия өндіруші әрбір ұйым үшін отынның орташа тәуліктік жұмсалу есебін мен энергия көзінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтық туралы ақпаратты келіседі.
8. Жергілікті атқарушы орган жыл сайын тиісті жылдың 1 тамызына дейін белгіленген қуаты 100 гигакалория/сағат төмен энергия өндіруші әрбір ұйым үшін отынның орташа тәуліктік жұмсалу есебін мен энергия көздерінен бастап жеткізілетін отынды тиеу орнына дейінгі қашықтық туралы ақпаратты бекітеді.
9. Энергия өндіруші ұйымдағы отынның орташа тәуліктік шығысы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
B = Bжэ + Bээ, мұнда
B – энергия өндіруші ұйымдағы отынның орташа тәуліктік шығысы, тонна;
Bжэ – күзгі-қысқы кезеңдегі жылу энергиясын өндіруге арналған отынның орташа тәуліктік шығысы, тонна;
Bээ – күзгі-қысқы кезеңдегі электр энергиясын өндіруге арналған отынның орташа тәуліктік шығысы, тонна.
Жылу энергиясын өндіруге жұмсалатын отынның орташа тәуліктік шығысы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Bжэ = Bжэшарт / Э, мұнда
Bжэшарт – күзгі-қысқы кезеңде жылу энергиясын өндіруге шартты отынның орташа тәуліктік шығысы, шартты отынның тоннасы, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Bжэшарт = Qтәу * bж * 10-3, мұнда
bж – күзгі-қысқы кезеңдегі шартты отынның жылу энергиясын жіберудегі үлестік шығысы, кг/Гкал;
Qтәу – тәулігіне жіберілген жылу энергиясының мөлшері, Гкал, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Qтәу = Q * t, мұнда
t – тәуліктегі сағат саны, сағат;
Q – белгіленген жылу қуатын пайдалану коэффициентін ескере отырып есептелген жылу қуаты, Гкал/сағ, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Q = Qбелг *Кж, мұнда
Qбелг – станцияның белгіленген жылу қуаты, Гкал /сағ;
Кж – белгіленген жылу қуатын пайдалану коэффициенті, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Кж = Qжіб/(Qбелг*n), мұнда
Qжіб – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі жіберілген жылу энергиясының нақты мөлшері, Гкал;
Qбелг – станцияның белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ;
n - өткен күзгі-қысқы кезеңдегі энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс сағаттарының нақты саны.
Э – отынның жылу шығару қабілетінің шартты отынға қатынасына тең калориялық коэффициенті, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Э = Qрт / 7000, мұнда
Qрт – отынның төменгі жылу шығару қабілеті, ккал/кг;
7000 – шартты отынның төменгі жылу шығару қабілеті, ккал/кг.
Электр энергиясын өндіруге жұмсалатын отынның орташа тәуліктік шығысы мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Bээ = Bээшарт/ Э, мұнда
Bээшарт – күзгі-қысқы кезеңдегі электр энергиясын өндіруге арналған шартты отынның орташа тәуліктік шығысы, шартты отынның тоннасы, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Bээшарт = Этәу * bэ * 10-3, мұнда
bэ – күзгі-қысқы кезеңдегі шартты отынның электр энергиясын жіберудегі үлестік шығысы, гр/кВт*сағ;
Этәу – тәулігіне жіберілген электр энергиясының мөлшері, мың. кВт*сағ, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Этәу = N * t, мұнда
t – тәуліктегі сағат саны, сағат;
N – белгіленген электр қуатын пайдалану коэффициентін ескере отырып есептелген электр қуаты, МВт, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
N = Nбелг.*Кэ, мұнда
Nбелг. – станцияның белгіленген электр қуаты, МВт;
Кэ – белгіленген электр қуатын пайдалану коэффициенті, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Кэ = Эжіб /(Nбелг*n), мұнда
Эжіб – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі жіберілген электр энергиясының нақты мөлшері, мың. кВт*сағ;
Nбелг. – станцияның белгіленген электр қуаты, МВт;
n - өткен күзгі-қысқы кезеңдегі энергия өндіруші ұйымдардың жұмыс сағаттарының нақты саны.
Э – отынның жылу шығару қабілетінің шартты отынға қатынасына тең калориялық коэффициенті, ккал/кг, мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Э = Qрт / 7000, мұнда
Qрт – отынның төменгі жылу шығару қабілеті, ккал/кг;
7000 – шартты отынның төменгі жылу шығару қабілеті, ккал/кг.

7. Расчет среднесуточного расхода топлива и информация о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива ежегодно, до 1 августа соответствующего года, согласовываются уполномоченным органом в области электроэнергетики для каждой энергопроизводящей организации с установленной мощностью 100 гигакалорий/час и выше.
8. Расчет среднесуточного расхода топлива и информация о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива ежегодно, до 1 августа соответствующего года, согласовываются местным исполнительным органом для каждой энергопроизводящей организации с установленной мощностью менее 100 гигакалорий/час.
9. Среднесуточный расход топлива на энергопроизводящей организации рассчитывается в соответствии со следующей формулой:
B = Bтэ + Bээ, где
B – среднесуточный расход топлива на энергопроизводящей организации, тонна;
Bтэ – среднесуточный расход топлива на производство тепловой энергии в осенне-зимний период, тонна;
Bээ – среднесуточный расход топлива на производство электрической энергии в осенне-зимний период, тонна.
Среднесуточный расход топлива, расходуемого на производство тепловой энергии рассчитывается в соответствии со следующей формулой:
Bтэ = Bтэусл/Э, где
Bтэусл – среднесуточный расход условного топлива на производство тепловой энергии в осенне-зимний период, тонна условного топлива, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Bтэусл = Qсут * bт * 10-3, где
bт – удельный расход условного топлива на отпуск тепловой энергии в осенне-зимний период, кг/Гкал;
Qсут – количество тепловой энергии, отпущенное за сутки, Гкал, рассчитываемое в соответствии со следующей формулой:
Qсут = Q * t, где
t – количество часов в сутки, час;
Q – тепловая мощность, рассчитанная с учетом коэффициента использования установленной тепловой мощности, Гкал/час, рассчитываемая в соответствии со следующей формулой:
Q = Qуст * Кт, где
Qуст – установленная тепловая мощность станции, Гкал/час;
Кт – коэффициент использования установленной тепловой мощности, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Кт = Qотп/(Qуст.*n), где
Qотп – фактическое количество тепловой энергии, отпущенное за предыдущий осенне-зимний период, Гкал;
Qуст – установленная тепловая мощность станции, Гкал/час;
n – фактическое число часов работы энергопроизводящих организаций в предыдущем осенне-зимнем периоде.
Э – калорийный коэффициент, равный отношению теплотворных способностей топлива к условному, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Э = Qрн/7000, где
Qрн – низшая теплотворная способность топлива, ккал/кг;
7000 – низшая теплотворная способность условного топлива, ккал/кг.
Среднесуточный расход топлива, расходуемого на производство электрической энергии рассчитывается в соответствии со следующей формулой:
Bээ = Bээусл/Э, где
Bээусл – среднесуточный расход условного топлива на производство электрической энергии в осенне-зимний период, тонна условного топлива, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Bээусл = Эсут * bэ * 10-3, где
bэ – удельный расход условного топлива на отпуск электрической энергии в осенне-зимний период, гр/кВт*час;
Эсут – количество электрической энергии, отпущенное за сутки, тысяч кВт*час, рассчитываемое в соответствии со следующей формулой:
Эсут = N * t, где
t – количество часов в сутки, час;
N – электрическая мощность, рассчитанная с учетом коэффициента использования установленной электрической мощности, МВт, рассчитываемая в соответствии со следующей формулой:
N = Nуст.* Кэ, где
Nуст. – установленная электрическая мощность станции, МВт;
Кэ – коэффициент использования установленной электрической мощности, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Кэ = Эотп /(Nуст.*n), где
Эотп – фактическое количество электрической энергии, отпущенное за предыдущий осенне-зимний период, тысяч кВт*час;
Nуст. – установленная электрическая мощность станции, МВт;
n – фактическое число часов работы энергопроизводящих организаций в предыдущем осенне-зимнем периоде.
Э – калорийный коэффициент, равный отношению теплотворных способностей топлива к условному ккал/кг, рассчитываемый в соответствии со следующей формулой:
Э = Qрн/7000, где
Qрн – низшая теплотворная способность топлива, ккал/кг;
7000 – низшая теплотворная способность условного топлива, ккал/кг.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 27.12.2021 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Келісілген отынның орташа тәуліктік жұмсалуы мен отынды тиеу (өндіру) ауданынан бастап энергия өндіретін ұйым орналасқан жерге дейінгі қашықтық негізінде норма айқындалады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.12.2021 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. На основании согласованного расчета среднесуточного расхода топлива и информации о расстоянии от района отгрузки (добычи) топлива до местонахождения энергопроизводящей организации определяется норма.