Туристік қызмет көрсетуге үлгілік шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 сәуірде № 10604 тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 20-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 10.05.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған туристік қызмет көрсетуге үлгілік шарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Туризм индустриясы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_________________ Е. Ыдырысов
2015 жылғы 13 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 20 ақпан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 81 бұйрығымен
бекітілген
Туристік қызмет көрсетудің үлгі шарты

Об утверждении типового договора на туристское обслуживание
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2015 года № 10604.
В соответствии с подпунктом 20-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 10.05.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый типовой договор на туристское обслуживание.
2. Департаменту индустрии туризма Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_______________ Е. Идрисов
13 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
4 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
20 февраля 2015 год
Утвержден приказом
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 81
Типовой договор на туристское обслуживание
_____________ "__" ___________ ___ года.

Ескерту. Үлгі шарты жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 04.08.2021 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің 10.05.2024 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_________________ 20___жылғы "___" ______________
____________________________________________________________________
(туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғаның толық атауы)
_____________________________________ бұдан әрі "Орындаушы" деп аталып
_________________________________________________негізінде әрекет ететін (лицензия (№, берген күні) немесе хабарлама ( № , тіркелген күні))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
тұлғасында бір тараптан, және бұдан әрі "Тұтынушы" деп аталып,
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты(болған жағдайда)
жеке басын куәландыратын құжаты _____________________________________
(нөмірі, берілген күні, кім берді)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталып, мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1-тарау. Шарттың мәні
1. Орындаушы Тұтынушыға саяхат кезеңінде және саяхатқа байланысты оның (олардың) қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті туристік қызметтерді Шартта көзделген көлемде көрсетуге міндеттенеді, ал Тұтынушы көрсетілген туристік қызметтерді Орындаушыға төлеуге міндеттенеді.
2. Тұтынушының отбасы мүшелерінің деректері (туристпен болған төтенше оқиғалар туралы хабарлау үшін) _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туысқандық дәрежесі, мекенжайы, байланыс және мәліметтер)
____________________________________________________________________
3. Көрсетілетін туристік қызметтер туристік оператор ________________
____________________________________________________________________ (туристік оператордың толық атауы, № ________ лицензия, орналасқан жері)
қалыптастырған туристік өнімге кіреді, туроператор мен турагент арасындағы Агенттік Шарттың №___ негізінде "___"___________ 20______ж. (оны жасасқан кезде).
2-тарау. Тұтынушыға ұсынылатын ақпарат
4. Туристік қызметтердің көрсетуді сипаттау ________________________
____________________________________________________________________. (уақытша болатын (жер) ел,болатын пункттер, туристік маршрут, туристік ресурстарды аралау)

Сноска. Типовой договор - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 04.08.2021 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра туризма и спорта РК от 10.05.2024 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________________
(полное наименование лица, осуществляющего туристскую деятельность)
в лице_________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующего на основании ______________________________________________,
лицензия (№, дата выдачи) либо уведомление (№, дата регистрации)
именуемый в дальнейшем "Исполнитель", с одной стороны,
_______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
документ, удостоверяющий личность ______________________________________,
(номер, дата выдачи, кем выдан)
именуемый в дальнейшем "Потребитель", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем:
Глава 1. Предмет договора
1. Исполнитель обязуется оказать Потребителю туристские услуги, необходимые
для удовлетворения его (их) потребностей в период путешествия и в связи
с путешествием, в объеме и на условиях, предусмотренных Договором,
а Потребитель обязуется оплатить Исполнителю указанные туристские услуги.
2. Данные членов семьи Потребителя (для извещения о чрезвычайном происшествии
с туристом)_______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), степень родства, адрес, контакты и сведения)
_________________________________________________________________________
3. Оказываемые туристские услуги входят в туристский продукт, сформированный
туристским оператором____________________________________________________
________________________________________________________________________,
(полное наименование туристского оператора, № ________ лицензии,
местонахождение)
на основании Агентского договора между туроператором и турагентом
№___ от "___"___________ 20______ года (при его заключении).
Глава 2. Информация, представляемая Потребителю
4. Описание туристских услуг ____________________________________________
______________________________________________________________________.
(страна (место) временного пребывания, пункты пребывания, туристский маршрут,
посещение туристских ресурсов)
_______________________________________________________________________.

5. Саяхаттың басталған және аяқталған күні, уақыты _________________.
6. Тұтынушыны орналастыру орындары туралы ақпарат_______________
____________________________________________________________________. (орналастыру орындарының атауы, оның санаты, тұру, тамақтану жағдайлары)
7. Тұтынушыны тасымалдау бойынша жөніндегі қызметтер ___________
____________________________________________________________________ (трансфертті қоса алғанда, саяхаттың барлық кезеңіндегі көліктің түрі, үлгісі және санаты, тасымалдаушының/тасымалдаушылардың атауы)
____________________________________________________________________.
Тұтынушыны тасымалдау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес орындалады.
8. Экскурсовод, гид және туризм нұсқаушысының болуы
____________________________________________________________________.
9. Қосымша қызметтер ___________________________________________.
10. Саяхаттың ерекшелігі (оның ішінде туристік маршруттардың күрделі учаскелерінің қысқаша сипаты)
____________________________________________________________________.
Киімге және жабдықтарға қойылатын талаптар
_______________________________________________________________________
(қажет болған кезде толтырылады)
Қауіпсіздік шаралары_____________________________________________________
11. Осы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті көлемде туристік өнімге кіретін жекелеген қызметтерді көрсететін үшінші тұлғалар туралы мәліметтер ______________________________________________________________________________
12. Қазақстан Республикасының консулдық, дипломатиялық, өзге де мемлекеттік өкілдіктері, сондай-ақ уақытша болатын елдегі (жердегі) туристік өкілдіктер туралы ақпарат
____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(орналасқан жері, пошталық мекенжайы және байланыс деректері)
3-тарау. Бағасы және төлеу тәртібі
13. Шарт бойынша туристік қызмет көрсету құнын туроператор белгілейді және _______________________________________ теңгені құрайды.
14. Шарт бойынша туристік қызмет көрсету құнын төлеу тәртібі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
15. Саяхатқа дайындық кезінде, оны жасау уақытында, транзитті қоса алғанда, Тұтынушы мыналарға:

5. Дата, время начала и окончания путешествия______________________________.
6. Информация о местах размещения Потребителя ___________________________
_______________________________________________________________________.
(наименование места размещения, его категория, условия проживания, питание)
7. Услуги по перевозке Потребителя _______________________________________
______________________________________________________________________
(вид, тип и категория транспорта, на всех этапах путешествия, включая услуги
трансферта, наименование перевозчика /перевозчиков)
______________________________________________________________________
Перевозка Потребителя выполняется в соответствии с действующим
законодательством Республики Казахстан.
8. Наличие экскурсовода, гида и инструктора туризма
______________________________________________________________________.
9. Дополнительные услуги_______________________________________________.
10. Особенности путешествия (в том числе краткое описание сложных участков
туристского маршрута) _________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
Требования к одежде и снаряжению _______________________________________.
(заполняется при необходимости)
Меры безопасности _____________________________________________________.
11. Сведения о третьих лицах, оказывающих отдельные услуги, входящие
в туристский продукт в объеме, необходимом для исполнения обязательств по такому
договору ______________________________________________________________.
12. Информация о консульских, дипломатических, иных государственных
представительств Республики Казахстан, а также туристские представительства,
находящихся в стране (месте) временного пребывания
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________.
(местонахождение, почтовый адрес и контактные данные)
Глава 3. Цена и порядок оплаты
13. Стоимость оказания туристских услуг по Договору установлена туроператором
и составляет ______________________________________ тенге.
14. Порядок оплаты стоимости оказания туристских услуг
по Договору_____________________________________________________________
________________________________________________________________________.
Глава 4. Права и обязанности Сторон
15. При подготовке к путешествию, во время его совершения, включая транзит,
Потребитель имеет право на:

1) оның жеке қауіпсіздігіне немесе мүлкіне қол сұғылған жағдайда консульдық, дипломатиялық, өзге де мемлекеттік, сондай-ақ туристік өкілдіктерге өтiнiшпен жүгiнуге;
2) уақытша болатын елге (жерге) кіру, сондай-ақ уақытша болатын елден (жерден) шығу және онда болу қағидалары туралы, уақытша болатын елдің (жердің) заңнамасының ерекшеліктері, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрыптары, киелі жерлері, табиғат, тарих, мәдениет ескерткіштері және ерекше қорғауға алынған басқа да туристік көрсету объектілері, қоршаған ортаның жай-күйі туралы қажетті және дұрыс ақпарат алуға;
3) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу үшін сақтандыру ұйымын таңдауға және сақтандыру сертификатын алуға;
4) туристік қызметті жүзеге асыратын тұлға туристiк қызмет көрсету шартын орындамаған жағдайда келтiрiлген залал мен моральдық зиянның Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өтелуiне;
5) туристерге келтiрiлетiн залалдар мен моральдық зиянды "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес өтеуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптармен және тәртіппен Шартты өзгерту, толықтыру және бұзуға;
7) Орындаушыға Шартты орындаудан бас тарту туралы хабардар етілгенге дейін көрсетілген қызметтері үшін олардың іс жүзінде тартқан шығындарын төлеген кезде, саяхат басталғанға дейін Шартты орындаудан бас тартуға;
8) шетелдік туристерге құқықтық және өзге көмек түрлерін алуда Қазақстан Республикасы мемлекеттік билік органдарының жәрдемдесуіне;
9) қолда бар байланыс құралдарына кедергісіз қол жеткізуге;
10) шұғыл медициналық жәрдем алуға;
11) Қазақстан Республикасының және уақытша болатын елдегі (жерде) заңнамамен анықталған құқықтарға құқылы.
16. Транзитті қоса алғанда, саяхат жасау уақытында Тұтынушы мыналарға міндетті:
1) уақытша болатын елдің (жердің) заңнамасын сақтауға;
2) уақытша болатын елде (жерде) қоршаған ортаны сақтауға, табиғат, тарих және мәдениет ескерткіштеріне мұқият болуға;
3) уақытша болатын елге (жерге) кіру және онда болу, сондай-ақ уақытша болатын елден (жерден) кету және транзиттік өту елдерінде болу қағидаларын сақтауға;
4) саяхат уақытында жеке қауіпсіздік қағидаларын сақтауға.
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 6-тармағына сәйкес, уақытша болатын елге (жерге) саяхатқа баруды болжамдайтын Тұтынушылар, халықаралық медицина талаптарына сәйкес профилактикадан өтуге;
5) сондай-ақ, болатын елдің (жердің) заңнамасымен анықталатын міндеттер.

1) обращение в консульские, дипломатические, иные государственные, а также
туристские представительства в случае посягательства на его личную безопасность или
имущество;
2) необходимую и достоверную информацию о правилах въезда в страну (место)
временного пребывания, а также выезда из страны (места) временного пребывания и
пребывания там, особенностях законодательства страны (места) временного
пребывания, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях,
памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа,
находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды;
3) выбор страховой организации для заключения договора обязательного страхования
туриста и получение страхового сертификата;
4) свободу передвижения, свободный доступ к туристским ресурсам с учетом
принятых в стране (месте) временного пребывания ограничительных мер;
5) возмещение убытков и морального вреда туристам согласно пункту 1 статьи 18
Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
6) изменение, дополнение и расторжение Договора на условиях и в порядке,
предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) отказ от исполнения Договора до начала путешествия при условии оплаты
Исполнителю фактически понесенных им расходов за услуги, оказанные до
уведомления об отказе от исполнения Договора;
8) содействие органов государственной власти Республики Казахстан в получении
правовой и иных видов помощи иностранным туристам;
9) беспрепятственный доступ к имеющимся средствам связи;
10) получение экстренной медицинской помощи;
11) права, определенные законодательствами Республики Казахстан и страны (места) пребывания.
16. Во время совершения путешествия, включая транзит, Потребитель обязан:
1) соблюдать законодательство страны (места) временного пребывания;
2) сохранять окружающую среду, бережно относиться к памятникам природы,
истории и культуры в стране (месте) временного пребывания;
3) соблюдать правила въезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания,
а также выезда из страны (места) временного пребывания и в странах транзитного проезда;
4) соблюдать во время путешествия правила личной безопасности.
Потребители, предполагающие совершить путешествие в страну (место) временного
пребывания, обязаны проходить профилактику в соответствии с международными
медицинскими требованиями, согласно пунктом 6 статьи 26 Закона
Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
5) а также обязанности, определяемые законодательством страны (места) пребывания.

17. Тұтынушының кінәсінен болған жағдайдан басқа, Орындаушы Тұтынушыға Шартты бұзудан келтірілген залалды толық өтеген жағдайда ғана Шартты орындаудан бас тартуға құқылы.
18. Орындаушы мыналарға:
1) шарт бойынша қызметтерді тиісті түрде, сапалы және мерзімінде көрсетуге;
2) Тұтынушыға туристік саяхаттың бағдарламасы, туристік өнімді қалыптастырған туристік оператор, қабылдаушы тарап, уақытша болатын елге (жерге) және (халықаралық шарттарда, уақытша болатын елдiң (жердiң) заңдарында көзделген реттерде) өмiрi мен денсаулығын сақтандыру туралы куәлiктi табыс ету қажеттігі туралы қажет және дәйекті ақпаратты ұсынуға;
3) шетелге шығатын турист туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға ниет білдірген сақтандыру ұйымының атауын сұратуға;
4) Тұтынушыға саяхат басталудан үш күн бұрын жазбаша түрде уақытша болатын елге (жерге) бару, уақытша болған елден (жерден) шығу және сонда болу ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтер беруге және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыруға міндетті;
5) туристік ваучер беруге (шығу туризмі саласындағы туроператор қалыптастырған туристік өнімді өткізу кезінде);
6) туристік кодты беруге (шығу туризмі саласындағы туроператор қалыптастырған туристік өнімді өткізу кезінде);
7) жолаушыларды көлiктiң кез келген түрiмен тасымалдаған кезде Тұтынушыға жөнелтiлетiн және баратын пункттер атаулары, жолаушылардың негiзгi құқықтары мен мiндеттерi көрсетiлген жеке немесе топтық (туристер тобына қызмет көрсету кезiнде) тасымалдау құжатын (билетiн) беруге;
8) туристік өнімге кіретін жеке туристік қызметтер көрсететін нақты үшінші тұлғалар туралы ақпаратты ұсынуға;
9) Тұтынушыны виза алуға қажет құжаттарды мезгілінде ұсыну қажеттілігі туралы ескертуге (визалық режим әрекет еткен жағдайда). Тұтынушы көрсетілген мерзімді бұзған жағдайда визаны уақтылы алмағаны үшін Орындаушы жауапты емес. Бұл жағдайда Тұтынушы барлық нақты шығындарды өз есебінен көтеруге;
10) шартпен көзделген мән-жайлар өзгерген жағдайда және 1 (бір) күнтізбелік күн ішінде шарттың талаптарын елеулi түрде өзгерту қажет болған жағдайда туристке жазбаша нысанда осындай өзгерiстердiң сипаты және ықтимал салдарлары туралы дереу хабарлауға;

17. Исполнитель имеет право отказаться от исполнения Договора лишь при условии
полного возмещения Потребителю убытков, причиненных расторжением Договора,
кроме случая, когда это произошло по вине Потребителя.
18. Исполнитель обязан:
1) надлежащим образом, качественно и в срок оказать услуги по Договору;
2) предоставить Потребителю необходимую и достоверную информацию о программе
туристического путешествия, туристском операторе, сформировавшем туристский
продукт, принимающей стороне и о необходимости предоставления свидетельства
о страховании жизни и здоровья (в случаях, предусмотренных международными
договорами, законодательством страны (места) временного пребывания);
3) запросить наименование страховой организации, с которым турист, выезжающий
за рубеж, изъявляет намерение заключить договор обязательного страхования туриста;
4) предоставить Потребителю за три дня до начала путешествия в письменной форме
сведения об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и
достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте)
временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения,
о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других
объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии
окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при
совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные
на обеспечение безопасности туристов;
5) выдать туристский ваучер (при реализации туристского продукта,
сформированного туроператором в сфере выездного туризма);
6) выдать туристский код (при реализации туристского продукта, сформированного
туроператором в сфере выездного туризма);
7) выдать Потребителю индивидуальный или групповой (при обслуживании
туристской группы) перевозочный документ (билет), содержащий название пунктов
отправления и назначения, основные права и обязанности пассажиров, при перевозке
пассажиров на любом виде транспорта;
8) представить информацию о третьих лицах, оказывающих отдельные туристские
услуги, входящие в туристский продукт;
9) предупредить Потребителя о необходимости подачи в срок документов на визу
(в случае, когда действует визовый режим). При нарушении Потребителем указанного
срока, Исполнитель не несет ответственности за несвоевременное получение визы.
Потребитель в данном случае несет все фактические расходы за свой счет;
10) в случае изменений обстоятельств, предусмотренных Договором,
и необходимости существенного изменения условий Договора в течение 1 (одного)
календарного дня сообщить туристу в письменной форме о характере таких
изменений и возможных последствиях;

11) туристік қызмет саласындағы уәкілетті органды және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органды, сондай-ақ осы Шарттың 2-тармағында көрсетілген Тұтынушының отбасы мүшелерін саяхат кезінде Тұтынушымен болған төтенше оқиға туралы білген немесе білуге тиіс болған кезден бастап дереу хабардар етуге міндетті.
Егер шетелдік туристер Қазақстан Республикасының аумағында немесе Қазақстан Республикасының турист азаматтары Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төтенше жағдайға ұшыраған болса, Орындаушы дипломатиялық қызмет органдарына да хабарлауға міндетті.
19. Шартты жасасу кезінде басшылыққа алынған мән-жайдың елеулі түрде өзгеруіне байланысты Тараптардың әрқайсысы Шартты өзгертуді немесе бұзуды талап етуге құқылы.
Мән-жайлардың елеулі түрде өзгеруіне "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 17-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалған шарттар жатады.
20. Тараптардың біреуі де Шарт бойынша өз құқықтары мен мiндеттемелерiн үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
21. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес туроператор туристік қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін (оның ішінде осы қызметтерді кімнің көрсетуге тиіс болғанына немесе кімнің көрсеткеніне қарамастан, туристерге туристік өнімге кіретін қызметтерді көрсетпегені немесе тиісінше көрсетпегені үшін) туристің алдында Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
22. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 9-тармағына сәйкес шартты Тұтынушының кінәсінен орындау мүмкін болмаған жағдайда, егер заңнамалық актілерде немесе өтеусіз қызмет көрсету Шартында өзгеше көзделмесе, қызметтерге толық көлемде ақы төленуі тиіс.
23. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 10-тармағына сәйкес шартты орындамау мүмкіндігі Тараптардың бірде бірі жауап бермейтін мән-жайлар бойынша туындаған жағдайда, Тұтынушы Орындаушыға іс жүзінде тартқан шығындарын өтейді.
24. Таразыға тартылуға ұсынылмаған жүктің тасымалы мен сақталуы үшін жауапкершілік Тұтынушыға жүктеледі. Егер Орындаушы тасымалға алынған жүкке билет, багаж түбіртегін немесе жүк құжаттамасын берсе, бірақ олар дұрыс ресімделмеген немесе жоғалған, немесе қандай да бір себептермен ұсынуға мүмкіндік болмаған жағдайда, тасымалдау Шарты күшінде қалады.

11) незамедлительно информировать уполномоченный орган в области туристской
деятельности и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также членов
семьи Потребителя, указанных в пункте 2 настоящего Договора, с момента, когда они
узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с Потребителем
во время путешествия.
Если чрезвычайное происшествие произошло с иностранными туристами
на территории Республики Казахстан или туристами-гражданами
Республики Казахстан за пределами Республики Казахстан, Исполнитель обязан
проинформировать также органы дипломатической службы
19. Каждая из Сторон вправе потребовать изменения или расторжения Договора
в связи с существенными изменениями обстоятельств, из которых исходили
при заключении Договора.
К существенным изменениям обстоятельств относятся условия, определенные
пунктом 4 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности
в Республике Казахстан".
20. Ни одна из Сторон не вправе передавать или уступать свои права или обязанности
по Договору третьим лицам.
Глава 5. Ответственность Сторон
21. Туроператор несет предусмотренную законами Республики Казахстан
ответственность перед туристом за неисполнение или ненадлежащее исполнение
обязательств по договору на туристское обслуживание (в том числе за неоказание или
ненадлежащее оказание туристам услуг, входящих в туристский продукт, независимо
от того, кем должны были оказываться или оказывались эти услуги), согласно пункту
3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
22. В случае невозможности исполнения Договора, возникшей по вине Потребителя,
туристские услуги подлежат оплате в полном объеме, если иное не предусмотрено
законодательными актами или Договором возмездного оказания услуг, согласно
пункту 9 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности
в Республике Казахстан".
23. В случае, когда невозможность исполнения Договора возникла
по обстоятельствам, за которые ни одна из Сторон не отвечает, Потребитель
возмещает Исполнителю фактически понесенные им расходы, согласно
пункту 10 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности
в Республике Казахстан".
24. Ответственность за перевозку и сохранность непредставленного к взвешиванию
груза возлагаются на Потребителя. Если Исполнитель выдал билет, багажную
квитанцию или грузовую накладную на принятый к перевозке груз, но они
неправильно оформлены или утеряны, или их по каким-либо другим причинам
невозможно предъявить, Договор перевозки остается в силе.

25. Орындаушы саяхат жасау уақытында дүлей күштің салдарынан Тұтынушыға келтірілген залал үшін жауапты болмайды.
26. Шартта көзделмеген Тараптардың жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы азаматтық заңнаманың нормаларына сәйкес қолданылады.
6-тарау. Дауларды шешу
27. Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес шешілуге жатады.
7-тарау. Қорытынды ережелер
28. Туристік қызмет көрсетуге арналған шартты жасасу кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 81 бұйрығымен бекітілген Үлгілік шартта көзделген ережелерді алып тастауға жол берілмейді.
Туристік қызмет көрсетуге арналған шартты Қазақстан Республикасы заңнамасына қарама-қайшы келмейтін өзге де талаптар мен толықтыруға жол беріледі.
29. Шартқа барлық толықтырулар және (немесе) өзгерістер қосымша келісім жасасу жолымен жазбаша жасалады, екі тарап та қол қояды және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
30. Шарт заңды күші бірдей екі данада қазақ және орыс тілдерінде жасалған.
31. Шартқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) туристік қызметке арналған хабарламаның/лицензияның көшірмесі;
2) ақы төленгендігі туралы түбіртек;
3) туристік коды көрсетілген туристік ваучер (туристік өнімді өткізу кезінде);
4) сақтандыру сертификат;
5) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 4-тармағында көзделген саяхаттардың ерекшеліктері туралы мәліметтер.
32. Шарт оған қол қойылған күнінен бастап, Тараптардың бір-бірінің алдында Шарт бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін әрекет етеді.
8-тарау. Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері
__________________________________ _____________________________________
(Орындаушының толық атауы)             (Тұтынушының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
____________________________________ _____________________________________
(мекенжайы, телефоны, факсы)                   (мекенжайы, телефоны, факсы)
______________________________________ _________________________________.
(қолы)                               (қолы)

25. Исполнитель не несет ответственности за ущерб, понесенный Потребителем
во время совершения путешествия вследствие действия непреодолимой силы.
26. Меры ответственности Сторон, непредусмотренные в Договоре, применяются
в соответствии с нормами гражданского законодательства, действующего
на территории Республики Казахстан.
Глава 6. Разрешение споров
27. Споры, вытекающие из Договора, подлежат разрешению в соответствии
с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Заключительные положения
28. При заключении договора на туристское обслуживание не допускается
исключение положений, предусмотренных в Типовом договоре, утвержденном
приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 81.
Допускается дополнение договора на туристское обслуживание иными условиями,
не противоречащими действующему законодательству Республики Казахстан.
29. Все дополнения и (или) изменения к Договору составляются письменно путем
заключения дополнительного соглашения, подписываются обеими Сторонами
и являются неотъемлемой частью Договора.
30. Договор составлен в двух экземплярах на казахском и русском языках,
имеющих одинаковую юридическую силу.
31. К Договору прилагаются следующие документы:
1) копия уведомления/лицензии на туристскую деятельность;
2) квитанция об оплате;
3) туристский ваучер (при реализации туристского продукта) с указанием туристского кода;
4) страховой сертификат;
5) сведения об особенностях путешествий, предусмотренные пунктом 4 статьи 26
Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан".
32. Договор действует со дня его подписания и до полного исполнения Сторонами
обязательств по Договору друг перед другом.
Глава 8. Адреса и реквизиты Сторон
___________________________________ _____________________________________
(полное наименование Исполнителя) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) Потребителя)
_____________________________ ___________________________________________
(адрес, телефон, факс) (адрес, телефон, факс)
________________________________ ________________________________________".
(подпись) (подпись)