Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 126 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 сәуірде № 10638 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 16.11.2020 № ҚР ДСМ-196/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 155-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндеттерін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 3 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндеттерін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 126 бұйрығымен бекітілген
Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 155-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар жеке медициналық кітапшаларды берудің, есепке алудың және жүргізудің бірыңғай тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке медициналық кітапша – жұмысқа жіберу туралы белгі қойылып, міндетті медициналық тексеріп-қараулардың нәтижелері енгізілетін, халықтың декреттелген тобының өкіліне берілетін жеке құжат;

Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 126. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2015 года № 10638. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-196/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 16.11.2020 № ҚР ДСМ-196/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 10 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_________ Т. Дуйсенова
"__" ________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 126
Правила выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Правила определяют единый порядок выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) личная медицинская книжка – персональный документ, выдаваемый представителю декретированной группы населения, в который заносятся результаты обязательных медицинских осмотров с отметкой о допуске к работе;

2) халықтың декреттелген тобы – айналасындағы адамдарға инфекциялық және паразиттік ауруларды жұқтыру қаупі барынша жоғары қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін адамдар.
4. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке медициналық кітапшаны халықтың декреттелген тобының өкілі оларды нысан бойынша өткізетін жеке және заңды тұлғалардан сатып алуды жүзеге асырады.
2. Жеке медициналық кітапшаны беру, есепке алу және жүргізу тәртібі
5. Денсаулық сақтау субъектісінің жауапты маманы (бұдан әрі – маман) жеке медициналық кітапшаны халықтың декреттелген тобының өкіліне медициналық тексеріп-қарау және зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша береді.
6. Жеке медициналық кітапшаны есепке алу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық тексеріп-қарауды жүзеге асырған денсаулық сақтау субъектісінің жеке медициналық кітапшаны есепке алу журналында жүргізіледі.
7. Декреттелген топ адамдарының жеке медициналық кітапшалары жұмыс орнында сақталады.
8. Жеке медициналық кітапшаны маман мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырады.
9. Жеке медициналық кітапшадағы иесінің фотосуреті медициналық тексеріп-қарауды жүзеге асырған денсаулық сақтау субъектісінің мөрімен бекітіледі.
10. Жеке медициналық кітапшаның "Паспорт деректері" деген 1-бөліміне жеке медициналық кітапша иесінің жеке куәлігі немесе паспорты бойынша деректері, оның жеке қолы, жеке медициналық кітапшаның сериясы мен нөмірі енгізіледі.
11. Жеке медициналық кітапшаның "Жеке медициналық кітапша иесі туралы мәліметтер" деген 2-бөліміне жеке медициналық кітапша иесінің кәсібі және лауазымы, жұмыс орны, туған күні, айы, жылы, тұрғылықты мекенжайы туралы мәліметтер енгізіледі.
12. Жеке медициналық кітапшаның "Бұрын ауырған инфекциялық аурулары" деген 3-бөліміне маман бұрын ауырған инфекциялық ауруларын енгізеді.
13. "Медициналық тексеріп-қарау нәтижесі, терапевт" деген 4-бөлімге жеке медициналық кітапшаның иесін медициналық тексеріп-қарау нәтижелері бойынша дәрігердің қорытындысы енгізіліп, дәрігердің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) көрсетілген мөрімен бекітіледі.
14. "Туберкулезге тексеру нәтижесі" деген 5-бөлімге жеке медициналық кітапша иесін рентгенологиялық зерттеу нәтижесі енгізіліп, рентген суреті және медициналық тексеріп-қарауды жүргізген медициналық ұйым дәрігерінің немесе денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайы және тәртібінде жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә. көрсетіліп, оның қолымен және мөрімен бекітілетін қорытындысы қоса салынады.

2) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания, представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями.
4. Приобретение личной медицинской книжки осуществляется представителем декретированной группы населения у физических и юридических лиц, реализующих их по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок выдачи, учета и ведения личной медицинской книжки
5. Ответственный специалист субъекта здравоохранения (далее – специалист) выдает личную медицинскую книжку представителю декретированной группы населения по результатам медицинского осмотра и лабораторных исследований.
6. Учет личной медицинской книжки производится в журнале учета личной медицинской книжки субъектов здравоохранения, где осуществляется медицинский осмотр по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Личная медицинская книжка лиц декретированной группы хранится на рабочем месте.
8. Личная медицинская книжка заполняется специалистом на государственном или русском языках.
9. Фотография владельца в личной медицинской книжке закрепляется печатью субъекта здравоохранения, где осуществляется медицинский осмотр.
10. В раздел 1 личной медицинской книжки "Паспортные данные" вносятся данные владельца личной медицинской книжки по удостоверению личности или паспорту, его личная подпись, серия и номер личной медицинской книжки.
11. В раздел 2 личной медицинской книжки "Сведения о владельце личной медицинской книжки" вносятся сведения о профессии и должности, место работы, дата рождения, место жительства владельца личной медицинской книжки.
12. В раздел 3 личной медицинской книжки "Перенесенные инфекционные заболевания" специалистом вносятся ранее перенесенные инфекционные заболевания.
13. В раздел 4 личной медицинской книжки "Результат медицинского осмотра, терапевт" вносится заключение врача по результатам медицинского осмотра владельца личной медицинской книжки, который закрепляется его личной подписью и печатью с указанием фамилии, имени и отчества (при наличии) (далее – Ф.И.О.) врача.
14. В раздел 5 личной медицинской книжки "Результат обследования на туберкулез" вносят результат рентгенологического обследования владельца личной медицинской книжки с вложением снимка и заключением врача медицинской организации или физического лица, имеющего лицензию на занятие частной медицинской практикой в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, проводившего медицинский осмотр, которое закрепляется его личной подписью с указанием Ф.И.О. и печатью.

15. "Жыныстық ауруларға медициналық тексеріп-қарау және зертханалық зерттеудің нәтижесі" деген 6-бөлімге жеке медициналық кітапша иесін зертханалық зерттеу нәтижелері және медициналық тексеріп-қарауды жүргізген мемлекеттік (жеке) медициналық ұйымның тиісті дәрігерінің немесе Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көрсетілген тәртіпте және шарттарда жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіліп, оның қолымен және мөрімен бекітілетін қорытындысы енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.04.2018 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-1. Жеке медициналық кітапшаның "Профилактикалық екпелер туралы мәліметтер" деген 7-бөліміне жеке медициналық кітапша иесіне жүргізілген екпелері туралы мәліметтер енгізіледі.
Ескерту. 2-тарау 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.04.2018 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. "Патогенді стафилококты тасымалдауды зерттеу нәтижесі" деген 8-бөлімге, "Гельминт жұмыртқаларына зерттеу нәтижесі" деген 9-бөлімге, "Бактериологиялық зерттеу нәтижесі" деген 10-бөлімге және "Вирус гепатиттердің маркерлеріне, АИТВ зерттеу нәтижесі" деген 11-бөлімге халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымның немесе мемлекеттік (жеке) медициналық ұйым маманының, жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаның Т.А.Ә. көрсетіле отырып және зертханалық зерттеу жүргізген ұйымның (аккредитациадан өткен зертхананың) мөрі қойылып, жеке медициналық кітапша иесінің зертханалық зерттеулер нәтижелері енгізіледі.
17. "Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерін және гигиеналық нормативтерді білуін аттестаттау туралы белгі" деген 12-бөлімге оқыту және аттестаттау туралы тиісті белгі енгізіліп, Т.А.Ә. көрсетіле отырып басшының қолымен және оқыту мен аттестаттауды өткізген ұйымның мөрімен бекітіледі.
18. "Жұмыс істеуге рұқсат беру" деген 13-бөлімде күні көрсетілген жұмысқа рұқсат беру мерзімі, маманның Т.А.Ә. мен қолы және денсаулық сақтау субъектісінің мөрі көрсетіледі.
19. Дұрыс емес немесе нақты емес мәліметтердің жазылғаны анықталған жағдайда түзетулерді тиісті жазбаны енгізген маман жүргізеді.
Жеке медициналық кітапшадағы түзетілген мәліметтер маманның қолымен және денсаулық сақтау субъектісінің мөрімен куәландырылады.
Жеке медициналық кітапшаларды
беру, есепке алу және жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Халықтың декреттелген тобына арналған
жеке медициналық кітапша

15. В раздел 6 личной медицинской книжки "Результат медицинского осмотра и лабораторного исследования на венерические заболевания" вносятся результаты лабораторных исследований владельца личной медицинской книжки и заключение врача государственной (частной) медицинской организации или физического лица, занимающегося частной медицинской практикой, проводившего медицинский осмотр, выданное в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, скрепленное личной подписью врача с указанием его фамилии, имени и отчества и печатью.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 12.04.2018 № 168 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15-1. В раздел 7 личной медицинской книжки "Сведения о профилактических прививках" вносятся сведения о проведенной вакцинации владельца личной медицинской книжки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 15-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 12.04.2018 № 168 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. В разделы 8 личной медицинской книжки "Результат исследования на носительство патогенного стафилококка", 9 "Результат исследования на яйца гельминтов", 10 "Результат бактериологического исследования" и 11 "Результат обследования на маркеры вирусных гепатитов, ВИЧ" вносятся результаты лабораторных исследований владельца личной медицинской книжки специалистом государственной организации, осуществляющую деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или государственной (частной) медицинской организации, физического лица, занимающегося частной медицинской практикой с указанием его Ф.И.О. и печатью организации (аккредитованной лабораторией), проводившей лабораторные исследования.
17. В раздел 12 личной медицинской книжки "Отметка об аттестации на знание нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов" вносится соответствующая отметка об обучении и аттестации, которая закрепляется подписью руководителя с указанием его Ф.И.О. и печатью организации, проводившей обучение и аттестацию.
18. В разделе 13 личной медицинской книжки "Допуск к работе" указывается срок допуска к работе с указанием даты, Ф.И.О. и подпись специалиста, и печать субъекта здравоохранения.
19. В случае выявления неправильной или неточной записи сведений исправления производятся специалистом, которым была внесена соответствующая запись.
Исправленные сведения в личной медицинской книжке заверяются подписью специалиста и печатью субъекта здравоохранения.
Приложение 1
к Правилам выдачи, ведения и учета
личных медицинских книжек
Форма
Личная медицинская книжка
для декретированной группы населения