Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау міндеттемелерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10677 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 78 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.04.2020 № 78 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 19-бабының 14-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау міндеттемелерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдауын;
3) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі Ғ. Ахмедьяровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 74 бұйрығымен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау
міндеттемелерін беру қағидалары
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау міндеттемелерін беру қағидасы ескерткіштердің меншік иелеріне немесе пайдаланушыларға тарих және мәдениет (бұдан әрі – ескерткіштер) ескерткіштеріне қорғау міндеттемелерін беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қорғау міндеттемесі - ескерткіштің осы құжатты ресімдеу сәтіндегі жай-күйі және меншік иесінің немесе пайдаланушының тарих және мәдениет ескерткішін күтіп-ұстау шарттары тіркелетін құжат;

Об утверждении Правил выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10677. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 78.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 02.04.2020 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-4) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Г. Ахмедьярова.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры
и спорта Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 74
Правила выдачи охранных обязательств
на памятники истории и культуры
1. Правила выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры определяют порядок выдачи охранных обязательств на памятники истории и культуры (далее – памятники) собственникам или пользователям памятников.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охранное обязательство – документ, фиксирующий состояние памятника на момент оформления данного документа и условия содержания памятника истории и культуры собственником или пользователем;

2) меншік иесі - өз бетімен құрту құқығын қоспағанда, ескерткішке қатысты иелену, пайдалану және оларға билік ету құқығын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) тарих және мәдениет ескерткішін пайдаланушы – жеке және заңды тұлға, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңына сәйкес ескерткішке оның меншік иесімен жасалған келісім шарт негізінде пайдалану құқығы беріледі.
3. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 18 бабы 7-тармағына сәйкес облыстардың, Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ескерткіштерге қорғау міндеттемелерін ресімдейді.
4. Ескерткіштің қорғау міндеттемесі төмендегі ақпараттарды қамтиды:
1) ескерткіш жайында: атауы, орналасқан жері, корғалуы, ауданы, қолдану мақсаты, ескерткішке қатысты негіздер;
2) қорғау міндеттемесін беру сәтіндегі ескерткіштің жай-күйі (сипаты: жалпы бейнесі, ескерткіштің ішкі және сыртқы архитектуралық бөлшектері, оның техникалық жағдайы және оған қатысты аумақтын жағдайы);
3) ескерткішті және оның қоршаған аумағын қорғау, күтіп-ұстау, қолдану шарты;
4) ескерткішті сақтау жұмыстарының жүргізілу тәртібі;
5) меншік иесі немесе пайдаланушы өзгерген жағдайда хабарлау тәртібі;
6) меншік иесі немесе пайдаланушы туралы ақпарат (жеке тұлға үшін – тегі, аты, әкесі аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмері, заңды тұлғалар үшін - атауы, бизнес сәйкестендіруші нөмері);
7) қорғау міндеттемесі берілген күн;
8) меншік иесі немесе пайдаланушының қолы, жергілікті атқарушы органның өкілетті тұлғасының қолы және мөрі.
5. Жергілікті атқарушы орган Республикалық маңызы бар ескерткішке мәртебе бергеннен кейін немесе жергілікті маңызы бар ескерткіш мәртебесі берілген соң, немесе ескерткіштердің меншік иесі немесе пайдаланушысы өзгерген жағдайда ескерткішке қорғау міндеттемесін береді.
6. Меншік иесі немесе пайдаланушы ескерткішке меншіктік (пайдаланушы) құқықтары өзгерген жағдайда болуы мүмкін өзгерістер туралы он бес күнтізбелік күн бұрын жергілікті атқарушы органды хабардар етеді.
7. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган Республикалық маңызы бар тарихи-мәдени мұра объектісіне ескерткіш мәртебесі берілгеннен кейін жергілікті атқарушы органға ескерткіш мәртебесін иеленгені жайында үш жұмыс күн ішінде хабарлама жолданады.

2) собственник – физическое или юридическое лицо, осуществляющее право владения, пользования и распоряжения памятниками за исключением права их самостоятельного уничтожения;
3) пользователь памятника истории и культуры – физическое или юридическое лицо, которому в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" предоставлено право пользования памятником на основании договора с его собственником.
3. В соответствии с подпунктом 7) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местные исполнительные органы) оформляют охранные обязательства на памятники.
4. Охранное обязательство на памятник содержит следующую информацию:
1) данные о памятнике: наименование, место расположения, предмет охраны, площадь, цель использования, основание отнесения к памятнику;
2) о состоянии памятника на момент выдачи охранного обязательства (описываются: общий облик, внутренние и внешние архитектурные детали памятника, его техническое состояние и состояние прилегающей территории к нему);
3) об условиях сохранения и содержания использования памятника и его территории;
4) порядок проведения работ по сохранению памятника;
5) порядок уведомления об изменении собственника или пользователя памятника;
6) данные о собственнике или пользователе памятника (для физического лица - фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер, для юридического лица - наименование, бизнес идентификационный номер);
7) дата выдачи охранного обязательства на памятник;
8) подписи и печать (для юридического лица) собственника или пользователя, уполномоченного лица местного исполнительного органа.
5. Местный исполнительный орган выдает охранное обязательство на памятник после придания статуса памятника республиканского значения или придания статуса памятника местного значения, либо при изменении собственников или пользователей памятников.
6. При изменении прав собственности (пользования) на памятники, собственник или пользователь памятника уведомляет местные исполнительные органы о предполагаемых изменениях прав собственности за пятнадцать календарных дней.
7. Уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия в течение трех рабочих дней после придания статуса памятника республиканского значения объекту историко-культурного наследия направляется уведомление об этом местному исполнительному органу.

8. Жергілікті атқарушы орган Республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне қорғау міндеттемесін ескерткіш мәртебесін иеленгені жайында хабарлама алған күннен бастап он бес күнтізбелік күннің ішінде береді, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне ескерткіш мәртебесі берген күннен бастап береді.

8. Местный исполнительный орган выдает охранное обязательство в течение пятнадцати календарных дней со дня получения уведомления о придании статуса памятника республиканского значения или со дня придания статуса памятника местного значения.