Қазақстан Республикасының мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау туралы ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 сәуірде № 10781 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2017 жылғы 9 қаңтардағы № 5 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.01.2017 № 5 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау туралы ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 212 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мемлекеттік энергетикалық қадағалау
және бақылау туралы ережесі
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау туралы ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергетикасы саласында қадағалауды және бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Положения о государственном энергетическом надзоре и контроле Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2015 года № 10781. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 9 января 2017 года № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.01.2017 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном энергетическом надзоре и контроле Республики Казахстан.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждено
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 212
Положение
о государственном энергетическом надзоре и контроле
Республики Казахстан
1. Настоящее Положение о государственном энергетическом надзоре и контроле Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" и устанавливает порядок организации и осуществления надзора и контроля в области электроэнергетики.

2. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау электр энергиясын өндiрудiң, берудiң, техникалық диспетчерлеу мен тұтынудың сенiмдiлiгiн, қауiпсiздiгi мен үнемдiлiгiн жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау мiндетi электр станциялардың, электр желілерінің энергетикалық жабдықтарын, тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануда жеке және заңды тұлғалардың электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілер техникалық талаптарының бұзушылықтарын ескерту, анықтау және бұлтартпау болып табылады.
4. Мемлекеттік энергетикалық бақылау:
1) электр және жылу энергиясының сапасы жөнiндегi техникалық талаптардың сақталуына;
2) өз құзыретi шегiнде электр және жылу энергиясын пайдалану ережелерiнiң сақталуына;
3) электр және жылу энергиясының ұтымды және үнемдi пайдаланылуына, оны өндiру, беру, тұтыну режимдерiн оңтайландыруға;
4) электр станцияларының, электр және жылу желiлерiнiң күзгi-қысқы жағдайлардағы жұмысқа дайындығына жүргiзiледi;
5) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң техникалық талаптарының орындалуын;
6) электр станциялары энергетикалық жабдықтарының, электр және жылу желiлерiнiң, сондай-ақ тұтынушылардың электр мен жылу пайдалану құрылғыларының пайдаланылуы мен олардың техникалық жай-күйін бақылауды жүзеге асырады.
5. Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік энергетикалық бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік энергетикалық қадағалауды және бақылауды жүзеге асыру кезінде тексеру Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр станцияларының энергетикалық жабдықтарын, 0,4 килоВольттан асатын электр желілерін, белгіленген қуаттылығы 100 Гигакаллория/сағаттан астам магистралдық жылу желілері мен қазандықтарды пайдалану және олардың техникалық жай-күйі жөніндегі талаптарды сақтау жөнінде тексеруді қоспағанда, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" Заңының талаптарына сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
7. Энергетикалық бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) электр және энергия құрылғыларына қол жеткiзеді;
2) электр станциялары энергетикалық жабдықтарының, электр және жылу желiлерiнiң, сондай-ақ тұтынушылардың электр жабдықтарының техникалық жай-күйiн кезең-кезеңмен тексерудi жүзеге асырады;
3) энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттауды жүзеге асырады;
4) энергетикалық сараптама жүргiзуге ұйымдарды және электр зертханаларын аккредиттеуді, энергия үнемдеу саясатының орындалуын бақылауды, заңды тұлғалардың энергетикалық тиiмдiлiгiн тексеруді жүзеге асырады;

2. Государственный энергетический надзор осуществляется за надежностью, безопасностью и экономичностью производства, передачи, технической диспетчеризацией и потреблением электрической энергии.
3. Задачей государственного энергетического надзора и контроля является предупреждение, выявление и пресечение нарушений физическими и юридическими лицами технических требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики при эксплуатации энергетического оборудования электрических станций, электрических сетей, электрических установок потребителей.
4. Государственный энергетический контроль осуществляется за:
1) соблюдением требований технических условий по качеству электрической и тепловой энергии;
2) соблюдением правил пользования электрической и тепловой энергией в пределах своей компетенции;
3) рациональным и экономным использованием, оптимизацией режимов производства, передачей, потреблением электрической и тепловой энергии;
4) готовностью электрических станций, электрических и тепловых сетей к работе в осенне-зимних условиях;
5) выполнением технических требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
6) эксплуатацией и техническим состоянием энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей.
5. Государственный энергетический контроль в области электроэнергетики осуществляется в форме проверок и иных формах.
6. Проверки при осуществлении государственного энергетического надзора и контроля организуются и проводятся в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", за исключением проверок за соблюдением требований по эксплуатации и техническому состоянию энергетического оборудования электрических станций единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, электрических сетей свыше 0,4 килоВольт, магистральных тепловых сетей и котельных с установленной мощностью более 100 Гигакаллорий/час.
7. Орган по государственному энергетическому контролю в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан:
1) имеет доступ к электро- и энергоустановкам;
2) осуществляет периодическое обследование технического состояния энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей;
3) осуществляет аттестацию руководителей и специалистов энергетических организаций;
4) осуществляет аккредитацию организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий, контроль за выполнением энергосберегающей политики, обследование энергетической эффективности юридических лиц;

5) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеудi жүзеге асырады;
6) бақылауындағы энергетикалық жабдыққа зерттеу жүргiзу, энергетикалық ұйымдарды кешендi тексеру кезiнде және электр станцияларының, электр және жылу желiлерiнiң энергетикалық жабдықтарының жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарды тексеру кезiнде сарапшыларды тартады;
7) энергияны үнемдеудің нормативтiк-әдiстемелiк актiлерiн, құқықтық және экономикалық тетiктерiн әзiрлеудi ұйымдастырады;
8) ұйымдардың меншiк иелерiне аварияларға, жазатайым жағдайлар мен электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң өзге де техникалық талаптарын өрескел бұзуға жол берген кiнәлi тұлғаларды тәртiптiк жауапқа тарту туралы ұсыныстар енгiзуге немесе Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасын бұзуға кiнәлi тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкiмшiлiк және қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы материалдарды тиiстi мемлекеттiк органдарға жiбереді;
9) электр энергетикасы кәсiпорындарының объектiлер мен жабдықтардың қысқы жағдайдағы жұмысқа дайындығын бағалау жөнiндегі комиссияларына қатысады;
10) электр станцияларының, жылу және электр желiлерiнiң жұмысындағы Қазақстан Республикасының бiртұтас электр энергетикасы жүйесiн бiрнеше бөлiктерге бөлуге, электр және жылу энергиясын тұтынушыларды жаппай шектеуге, iрi электр жабдығын бүлдiруге әкеп соққан iрi технологиялық бұзушылықтарды тексерудiң есебiн жүргiзедi.

5) осуществляет подготовку предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики;
6) привлекает экспертов при проведении обследования подконтрольного энергетического оборудования, комплексных проверок энергетических организаций и при расследовании технологических нарушений в работе энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей;
7) организовывает разработку нормативно-методических актов, правовых и экономических механизмов энергосбережения;
8) вносит предложения собственникам организаций о привлечении к дисциплинарной ответственности лиц, виновных в допущении аварий, несчастных случаев и иных грубых нарушений технических требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики, или направлять материалы в соответствующие государственные органы о привлечении к административной или уголовной ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике;
9) участвует в работе комиссий электроэнергетических предприятий по оценке готовности объектов и оборудования к работе в зимних условиях;
10) ведет учет расследований крупных технологических нарушений в работе электростанций, тепловых и электрических сетей, приведших к разделению единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей, массовому ограничению потребителей по электрической и тепловой энергии, повреждению крупного энергетического оборудования.