Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 ақпандағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 сәуірде № 10790 тіркелді
«Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 54-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімдік баспасөз басылымдарында және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы                          Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛДІ»:
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 19 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 23 ақпандағы
№ 145 бұйрығымен
бекітілген
Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 54-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи свидетельства о минимальном составе экипажа судна
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 февраля 2015 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2015 года № 10790.
В соответствии с подпунктом 54-1) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи свидетельства о минимальном составе экипажа судна.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копий на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»:
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
19 марта 2015 год
Утверждены
приказом И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 февраля 2015 года № 145
Правила выдачи свидетельства
о минимальном составе экипажа судна
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи свидетельства о минимальном составе экипажа судна (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 54-1) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» и определяют порядок выдачи свидетельства о минимальном составе экипажа судна.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кеме - сауда мақсатында теңізде жүзуге пайдаланылатын, су ығыстырмайтын кеме мен гидроұшақты қоса алғанда, өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін жүзбелі құрылыс;
2) кеме иесі - кеменің меншік иесі болып табылатынына немесе оны өзге де заңды негізде пайдалануына қарамастан өз атынан кемені пайдаланатын тұлға;
3) кеменің меншік иесі - «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-2) тармақшасына сәйкес бекітілген Кемелер мен оларға құқықты мемлекеттік тіркеу қағидаларына сәйкес кеменің меншік иесі ретінде тіркелген тұлға.
2. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беру тәртібі
3. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті алу үшін кеменің меншік иесі және (немесе) кеме иесі порттың теңіз әкімшілігіне еркін нысандағы өтінішті (бұдан әрі - өтініш) береді.
Өтініш теңіз порты капитанының атына:
1) кеменің атауын, шақыру дабылын, жалпы сыйымдылығын, Халықаралық Теңіз Ұйымының (ІМО) нөмірін;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімі, бербоут-чартер тізілімі немесе халықаралық кеме тізілімі бойынша кеменің тіркеу нөмірін;
3) жүзу ауданын (дарын);
4) кеме меншік иесінің атауы мен мекенжайын;
5) кеме иесі (кеме жалдаушы) мен оның мекенжайын көрсете отырып беріледі.
4. Өтінішке мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін теңіз кемесінің жүзу құқығы туралы куәлік;
2) кемеге меншік құқығы туралы куәлік;
3) кеме экипажының штат кестесі.
5. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беруді кеме иесінің және (немесе) кеменің меншік иесінің өтініштері және осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген құжаттар алынған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде теңіз портының капитаны жүзеге асырады.
6. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 15 қыркүйектегі № 27 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9883 тіркелген) бекітілген нысан бойынша беріледі.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде және Қазақстан Республикасының халықаралық кеме тізілімінде тіркелген кемелерге кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік үш жыл мерзімге беріледі. Бербоут-чартер тізілімінде тіркелген кемелерге кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлік Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығының қолданылу мерзіміне беріледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) судно - самоходное или несамоходное плавучее сооружение, включая неводоизмещающее судно и гидросамолет, используемые в целях торгового мореплавания;
2) судовладелец - лицо, эксплуатирующее судно от своего имени независимо от того, является ли оно собственником судна или использует его на ином законном основании;
3) собственник судна - лицо, зарегистрированное в качестве собственника судна в соответствии с Правилами государственной регистрации судов и прав на них, утверждаемые в соответствии с подпунктом 55-2) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании».
2. Порядок выдачи свидетельства о минимальном составе
экипажа судна
3. Собственник судна и (или) судовладелец для получения Свидетельства о минимальном составе экипажа судна подает заявление о выдаче свидетельства минимального состава экипажа судна (далее – заявление) в произвольной форме в морскую администрацию порта.
Заявление подается на имя капитана морского порта с указанием:
1) названия, позывного сигнала, валовой вместимости, номера Международной Морской Организации (IMO) судна;
2) регистрационный номер судна по Государственному судовому реестру бербоут-чартерному реестру или международному судовому реестру Республики Казахстан;
3) район (ы) плавания;
4) наименование и адрес собственника судна;
5) судовладелец (фрахтователь) и его адрес.
4. К заявлению прилагаются копии следующих документов:
1) свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан;
2) свидетельство о праве собственности на судно;
3) штатное расписание экипажа судна.
5. Выдача свидетельства о минимальном составе экипажа судна осуществляется капитаном морского порта в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления судовладельца и (или) собственника судна и документов, указанных в пунктах 3 и 4 настоящих Правил.
6. Свидетельство о минимальном составе экипажа судна выдается по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 сентября 2014 года № 27 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9883).
7. Судам, зарегистрированным в Государственном судовом реестре и в международном судовом реестре Республики Казахстан, свидетельство о минимальном составе экипажа судна выдается сроком на три года. Судам, зарегистрированным в бербоут-чартерном реестре, свидетельство о минимальном составе экипажа судна выдается на срок действия право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.

8. Қазақстан Республикасында тіркелген кемелерге кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беруден, ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарындағы талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, бас тартылады. Кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті беруден дәлелді бас тарту өтініш берушіге өтініш алынған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде беріледі.
9. Кеме иесі және (немесе) кеменің меншік иесі кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәлікті жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда, порттың теңіз әкімшілігі кеме иесінің және (немесе) кеменің меншік иесінің еркін нысанда жасалған кеме экипажының ең аз құрамы туралы куәліктің телнұсқасын беру туралы өтініші бойынша көрсетілген куәліктің телнұсқасын оған өтініш алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде береді.

8. В выдаче свидетельства о минимальном составе экипажа судна судам, зарегистрированным в Республике Казахстан, отказывается в случае несоответствия представленных документов требованиям пунктов 3 и 4 настоящих Правил. Мотивированный отказ в выдаче свидетельства о минимальном составе экипажа судна дается заявителю в течение пяти рабочих дней с момента получения заявления.
9. В случае утраты или порчи судовладельцем и (или) собственником судна свидетельства о минимальном составе экипажа судна, морская администрация порта по заявлению судовладельца и (или) собственника судна о выдаче дубликата свидетельства о минимальном составе экипажа судна, составленному в произвольной форме, выдает ему дубликат указанного свидетельства в течение трех рабочих дней со дня получения заявления.