"Салалық көтермелеу жүйесінің кейбір мәселелері туралы және көрсетілетін медициналық көмектің көлеміне, сапасына қарай медициналық қызметкерлерге еңбекақы төлеу және салалық көтермелеу жүйесі қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 10 қарашадағы № 689 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 сәуірде № 10792 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 29.05.2015 № 429 (оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы, 1-тармағының, 11) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 236-бабына және «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 мамырдағы № 597 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында туберкулезбен күресу жөніндегі 2014-2020 жылдарға арналған кешенді жоспардың 3-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. «Салалық көтермелеу жүйесінің кейбір мәселелері туралы және көрсетілетін медициналық көмектің көлеміне, сапасына қарай медициналық қызметкерлерге еңбекақы төлеу және салалық көтермелеу жүйесі қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5876 болып тіркелді, «Юридическая газета» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы № 187 (1784) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйырықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Салалық көтермелеу жүйесінің кейбір мәселелері туралы және көрсетілетін медициналық көмектің көлеміне, сапасына қарай медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және салалық көтермелеу жүйесі қағидаларын бекіту туралы»;
1234566-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің көтермелеуінің мынадай түрлері бекітілсін:

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 689 "О некоторых вопросах отраслевой системы поощрения и об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников в зависимости от объема, качества оказываемой медицинской помощи и отраслевой системы поощрения"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2015 года № 10792. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.05.2015 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», со статьей 236 Трудового кодекса Республики Казахстан, и подпунктом 4) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 «О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий», а также во исполнение пункта 3 Комплексного плана по борьбе с туберкулезом в Республике Казахстан на 2014-2020 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2014 года № 597, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 689 «О некоторых вопросах отраслевой системы поощрения и об утверждении Правила оплаты труда медицинских работников в зависимости от объема, качества оказываемой медицинской помощи и отраслевой системы поощрения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5876, опубликованный «Юридическая газета» от 8 декабря 2009 года № 187 (1784) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
«О некоторых вопросах отраслевой системы поощрения и об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников в зависимости от объема, качества оказываемой медицинской помощи и отраслевой системы поощрения»;
пункты 1234566-1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить следующие виды поощрения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министерство):

1) «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін» төсбелгімен марапаттау;
2) «Денсаулық сақтау ісінің үздігі» төсбелгімен марапаттау;
3) Министрліктің Құрмет грамотасымен марапаттау;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің (бұдан әрі - Министр) Алғысын жариялау;
5) ақшалай сыйақы беру.
2. Министрліктің Құрмет грамотасымен денсаулық сақтау жүйесінде кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар қызметкерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүрген шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар Министрліктің марапаттау жөніндегі комиссиясының мінездемелерін қарау нәтижелері бойынша шығарылған Министрдің бұйрығының негізінде:
1) мінсіз адал еңбегі және азаматтардың денсаулығын сақтау ісіне қосқан жеке үлесі үшін;
2) медицина ғылымын, білім беруді және денсаулық сақтау саласындағы инновациялық қызметті дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін;
3) денсаулық сақтау саласын жетілдіруге белсенді қатысқаны үшін марапатталады.
3. Министрдің Алғысы денсаулық сақтау жүйесінің қызметкерлеріне Министрліктің марапаттау жөніндегі комиссиясының мінездемелерін қарау нәтижелері бойынша шығарылған Министрдің бұйрығының негізінде:
1) Министрлік басшылығының тапсырмаларын тиісті деңгейде және адал орындағаны үшін;
2) лауазымдық міндеттерін және аса маңызды әрі күрделі тапсырмаларды мүлтіксіз орындағаны үшін жарияланады.
4. Әскери-медициналық (медициналық) құрылымы бар Министрліктің қарамағындағы денсаулық сақтау ұйымдары, орталық атқарушы органдар, өзге де орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Президентінің «Байқоңыр» кешеніндегі арнайы өкілі, кандидаттардың мінездемелерін Министрлікке береді.
5. Меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдары, жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар кандидаттардың мінездемелерін оларды Министрлікке жіберетін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына береді.
6. Министрліктің Құрмет грамотасымен және Министрдің Алғысымен марапаттауды Министрліктің басшылығы марапатталатын адамның марапаттау туралы мәліметтерін Министрдің бұйрығының күні мен нөмірін көрсете отырып еңбек кітапшасына енгізу арқылы жүргізеді.
6-1. Медициналық қызметті жүзеге асыратын қызметкерлерді ақшалай сыйақы түрінде көтермелеу лауазымдық міндеттерін адал атқарғаны, жұмысты, оның ішінде аса күрделі және шұғыл жұмыстарды өте сапалы орындағаны үшін, бастамашылдығы, шығармашылық белсенділігі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін жүргізіледі.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көрсетілетін медициналық көмектің көлеміне, сапасына қарай медициналық қызметкерлерге еңбекақы төлеу және салалық көтермелеу жүйесі қағидаларында:

1) награждение нагрудным знаком «Денсаулық сақтау ісіне қосқан үлесі үшін»;
2) награждение нагрудным знаком «Денсаулық сақтау ісінің үздігі»;
3) награждение Почетной грамотой Министерства;
4) объявление Благодарности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министр);
5) денежное вознаграждение.
2. Почетной грамотой Министерства награждаются работники, имеющие стаж работы в системе здравоохранения не менее 3 лет, а также иностранные граждане и лица без гражданства, находящиеся на территории Республики Казахстан, на основании приказа Министра, изданного по результатам рассмотрения характеристик Комиссией Министерства по наградам за:
1) безупречный добросовестный труд и личный вклад в дело охраны здоровья граждан;
2) значительный вклад в развитие медицинской науки, образования и инновационной деятельности в области здравоохранения;
3) активное участие в совершенствовании системы здравоохранения.
3. Благодарность Министра объявляется работникам системы здравоохранения на основании приказа Министра, изданного по результатам рассмотрения характеристик Комиссией Министерства по наградам за:
1) надлежащее и добросовестное выполнение поручений руководства Министерства;
2) образцовое выполнение должностных обязанностей и заданий особой важности и сложности.
4. Организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства, центральные исполнительные органы, иные центральные государственные органы, имеющие военно-медицинские (медицинские) подразделения, специальный представитель Президента Республики Казахстан на комплексе «Байконур» представляют характеристики на кандидатов в Министерство.
5. Организации здравоохранения, независимо от форм собственности, физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью, представляют характеристики на кандидатов в местные органы государственного управления здравоохранением, которые направляют их в Министерство.
6. Награждение Почетной грамотой Министерства и Благодарностью Министра производится руководством Министерства лично поощряемому, с занесением сведения о поощрении в трудовую книжку с указанием даты и номера приказа Министра.
6-1. Поощрение работников, осуществляющих медицинскую деятельность, в виде денежного вознаграждения производится за добросовестное исполнение должностных обязанностей, высокое качество выполнения работ, в том числе работ особой сложности и срочности, за инициативу, творческую активность и другие достижения в работе.»;
в Правилах оплаты труда медицинских работников в зависимости от объема, качества оказываемой медицинской помощи и отраслевой системы поощрения, утвержденных указанным приказом:

мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
«26-1. Медицина қызметкерлерінің, МСАК субъектісінің біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлауға арналған ЖБНЫК есепті жылдың ішінде толық көлемде пайдалануға жатады.»;
31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«31. МСАК қызметкерлеріне ЖБНЫК сомасын бөлу толық көлемде түпкілікті нәтиже индикаторларына және МСАК субъектісі қызметінің түпкілікті нәтиже индикаторларының мәндеріне ықпал ететін индикаторлар процесіне (бұдан әрі – индикаторлар процесіне) қол жеткізуге МСАК қызметкерінің қосқан үлесіне қарай комиссия шешімінің негізінде ай сайын жүзеге асырылады.»;
32-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Министрліктің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (бұдан әрі – МФҚБК) және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – МФҚБК АД).»;
Қағидаға 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарда және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.Ц. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 157 бұйрығына қосымша
Көрсетілетін медициналық көмектің
көлеміне, сапасына қарай медицина
қызметкерлеріне еңбекақы төлеу
және салалық көтермелеу жүйесіне
қағидасына 1-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлерінің
қызметін бағалау критерийлері*
Р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат көзі
Ықпалы
1.
Пациенттердің құқықтарының бұзылуымен байланысты негізделген жазбаша және ауызша шағымдардың болуы
Ұйым басшысының келушілерді қабылдау журналы, азаматтардың жазбаша шағымдарын есепке алу журналы, блоктарға арналған сұратулар, МФҚБК АД-ның тексеру парақтары мен актілері
Балл және (немесе) соманы төмендету
2.
Емдеу мен диагностикалау нәтижесінде туындаған алдын алуға болатын өлім жағдайларының, асқынулардың, оның ішінде пациенттің мүгедек болуына әкелетін жағдайлардың болуы
Стационарлық науқастың статистикалық карталары, ішкі аудит қызметінің басшысы бекіткен бөлімше меңгерушісінің немесе комиссияның қорытындысы, сараптамалық тексеріс актілері, ӨЖЗК** отырыстарының хаттамалары және МФҚБК АД-ның тексеру парақтары мен актілері
Балл және  (немесе) соманы төмендету
3
Мемлекеттік бақылау нәтижесі бойынша бұзушылықтардың болуы
МФҚБК АД-ның тексеру парақтары мен актілері
Балл және (немесе) соманы төмендету
4
Пациенттердің қайта жоспарланбаған келіп түсу жағдайларының болуы (бір аурудың себебі бойынша бір күнтізбелік ай ішінде)
Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі
Балл және (немесе) соманы төмендету
5
Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың қайшы келу жағдайларының болуы
Патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы және патологиялық-анатомиялық отырыстың хаттамасы
Балл және (немесе) соманы төмендету
6
Қызметтің статистикалық көрсеткіштерінің оң динамикасы
Мемлекеттік басқару органына ұсынылатын статистикалық деректер мен есептер
Балл және (немесе) соманы жоғарылату
7
Заманауи технологияларды енгізу, инновациялық қызметтің болуы
Диагностикалаудың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін қолдануға берілген рұқсат туралы куәліктің болуы немесе бөлімше меңгерушісі қол қойған және емдеу ісі бойынша бас дәрігердің орынбасары бекіткен Енгізу актілерінің болуы
Балл және (немесе) соманы жоғарылату
8
Бактерия бөлетін науқастарда емдеу процесінде қақырық сүртіндісінің конверсиясына қол жеткізу ***
Туберкулезбен ауыратын науқастың медициналық картасы, Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі
Балл және (немесе) соманы жоғарылату
9
Туберкулезбен ауыратын науқастардың туберкулезге қарсы перапараттарды қабылдауды өткізіп алғанын анықтағаны үшін ***
Туберкулезбен ауыратын науқастың медициналық картасы, Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі ***
Балл және (немесе) соманы жоғарылату
Ескертпе:
*ұсыныс сипатына ие және денсаулық сақтау субъектісі қызметінің нәтижесін және көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға медицина қызметкерлерінің қосқан үлесін бағалау бойынша тұрақты жұмыс істейтін комиссияның келісімімен персонал қызметінің бейіні мен санатын есепке ала отырып, денсаулық сақтау субъектісінің қажеттіліктеріне байланысты толықтырылады немесе өзгертіледі.
**ӨЖЗК – өлім жағдайларын зерттеу жөніндегі комиссия.
*** туберкулезге қарсы ұйымдарға қолданылады.

дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
«26-1. СКПН на повышение квалификации и переподготовку медицинских работников, субъекта ПМСП подлежит использованию в полном объеме в течение отчетного года.»;
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
«31. Распределение суммы СКПН работникам ПМСП осуществляется ежемесячно в полном объеме на основании решения комиссии в зависимости от вклада работника ПМСП в достижении индикаторов конечного результата и индикаторов процесса, влияющих на значения индикаторов конечного результата деятельности субъекта ПМСП (далее – индикаторы процесса).»;
подпункт 4) пункта 32 изложить в следующей редакции:
«4) Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства (далее – ККМФД) и его территориальными подразделениями (далее - ТД ККМФД).»;
приложение 1 к Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 157
Приложение 1
к Правилам оплаты труда
медицинских работников в зависимости
от объема, качества оказываемой
медицинской помощи и отраслевой
системы поощрения
Критерии оценки деятельности медицинских
работников субъекта здравоохранения*
№ п/п
Наименование показателей
Источники
информации
Эффект
1.
Наличие обоснованных письменных и устных жалоб, связанных с нарушением прав пациентов
Журнал приема посетителей руководителем организации, журнал учета письменных обращений граждан, запросы на блоги, проверочные листы и акты ТД ККМФД
Снижение балла и (или) суммы
2.
Наличие случаев предотвратимых летальных исходов, осложнений, возникших в результате лечения и диагностики, в том числе, повлекшие инвалидизацию пациента
Статистические карты стационарного больного, заключение заведующего отделением или комиссии, утвержденное руководителем службы внутреннего аудита, акты экспертной проверки, протоколы заседания КИЛИ** и проверочные листы и акты ТД ККМФД
Снижение балла и (или) суммы
3
Наличие нарушений по результатам государственного контроля
Проверочные листы и акты проверки ТД ККМФД
Снижение балла и
(или) суммы
4
Наличие случаев повторного незапланированного поступления пациентов (за календарный месяц по поводу одного и того же заболевания)
Электронный регистр стационарных больных
Снижение балла и
(или) суммы
5
Наличие случаев расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов
Протокол патологоанатомического исследования и протокол заседания патологоанатомической конференции
Снижение балла и
(или) суммы
6
Положительная динамика статистических показателей деятельности
Статистические данные и отчеты, предоставляемые в орган государственного управления
Повышение балла и (или) суммы
7
Внедрение современных технологий, наличие инновационной деятельности
Наличие Свидетельства о разрешении применения новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации или Акты внедрения, подписанные заведующим отделением и утвержденные заместителем главного врача по лечебной работе
Повышение балла и (или) суммы
8
Достижение конверсии мазка мокроты в процессе лечения у больных с бактериовыделением ***
Медицинская карта больного туберкулезом, Национальный регистр больных туберкулезом
Повышение балла и (или) суммы
9
Отсутствие пропусков приема противотуберкулезных препаратов у больных туберкулезом ***
Медицинская карта больного туберкулезом, Национальный регистр больных туберкулезом
Повышение балла и (или) суммы
Примечание:
*носят рекомендательный характер и дополняются или изменяются в зависимости от потребностей субъекта здравоохранения с учетом профиля деятельности и категории персонала на основании приказа первого руководителя по согласованию с постоянно действующей комиссией по оценке результатов деятельности субъекта здравоохранения и вклада медицинских работников в повышение качества оказываемых услуг.
**КИЛИ – комиссия по исследованию летальных исходов.
***применительно к противотуберкулезным организациям.