Электрмен жабдықтаудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 233 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 сәуірде № 10806 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 356 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 23.10.2017 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электрмен жабдықтаудың үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В.Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 233 бұйрығымен бекітілді
Электрмен жабдықтау үлгі шарты
___________________________ 20 __ ж. "__" _____ (шарт жасасу орны) (шарт жасасу күні)
____________________________________________________________________,
(энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы) лицензияға сәйкес
тұтынушыларды электрмен
____________________________________________________________________
(лицензияның нөмірі, берілген күні)
жабдықтауды жүзеге асырушы, бұдан әрі жабдықтаушы деп
аталатын, _________________________________________ атынан
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________ негізінде әрекет етуші, бір жағынан және бұдан әрі тұтынушы
____________________________________________________________________
негізінде әрекет етуші,
____________________________________________________________ атынан,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
әрі қарай Тараптар келесі мазмұндағы электр энергиясымен жабдықтау Шартын (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

Об утверждении Типового договора электроснабжения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 233. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2015 года № 10806. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 23.10.2017 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор электроснабжения.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 233
Типовой договор электроснабжения
Сноска. Типовой договор с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 19.11.2015 № 648 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________ "__" ________ 20 __ г.
(место заключения договора) (дата заключения договора)
____________________________________________________________________,
(наименование энергоснабжающей организации)
осуществляющая электроснабжение потребителей согласно лицензии
______________________________________________ именуемое в дальнейшем
(номер лицензии, дата выдачи)
поставщик, в лице __________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
действующего на основании ________________________, с одной стороны,
и ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
именуемое в дальнейшем потребитель, в лице ________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
действующего на основании _____________________________, именуемые в
дальнейшем Стороны, заключили настоящий Договор электроснабжения
(далее - Договор) о нижеследующем:

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептік кезең – тұтынылған электр энергиясы есепке алынып, тұтынушыға төлем жасауға ұсынылатын, Электрмен жабдықтау шартымен айқындалатын уақыт кезеңі;
2) тұтынушы - электр энергиясын Шарт негізінде тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
3) коммерциялық есепке алу құралы – Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген электр энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
4) электр энергиясын есепке алу схемасы – берілетін және тұтынылатын электр энергиясының көлемін есептеу үшін оны есепке алуды қамтамасыз ететін электр энергиясын есепке алу құралдарының белгілі бір электрлік жалғануы.
2. Шарттың мәні
2. Жабдықтаушы энергия таратушы ұйымның қосылған желісі арқылы тұтынушыға электр энергиясын беруге міндеттенеді, ал тұтынушы осы Шарттың талаптарына сәйкес қабылдаған электр энергиясын төлеуге міндеттенеді.
3. Шарт тұтынушымен оның қолданыстағы заңнамамен белгіленген тәртіппен энергия таратушы ұйымның желісіне қосылған жабдығы болған жағдайда, сондай-ақ коммерциялық есепке алу құралы болған жағдайда жасалады.
4. Шарт бойынша абонент энергияны тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын жеке тұлға болған жағдайда, абоненттің белгіленген тәртіппен жалғанған желіге нақты қосылу күнінен бастап Шарт жасасқан болып саналады.
5. Шарт жасасу үшін тұтынушыда мына:
1) тараптардың тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін бөлу актісі (көппәтерлі құрылыстарда тұратын жеке тұлғаларды қоспағанда);
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісі;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың немесе жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмелері;
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқық туралы анықтама немесе электрмен жабдықтау объектісіне құқық белгілейтін құжаттар көшірмесі;
5) жеке басын куәландыратын құжатты қоса ұсынып, Электрмен жабдықтау шартына қол қоюға құқығы бар тұлғаға берілетін бұйрық (сенімхат);
6) техникалық шарттар (көппәтерлі құрылыстарда тұратын жеке тұлғаларды қоспағанда);
7) дербес деректерін жинауға және өңдеуге жазбаша келісімімен жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері (жеке тұлғалар үшін);
8) тұрғын үйде (пәтерде) тұратын жеке тұлғалардың санын растайтын құжат (жеке тұлғалар үшін) болуы қажет.
Объектінің иесі ауысқан жағдайда, техникалық талаптарды ұсыну талап етілмейді.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
1) расчетный период – период времени, определяемый Договором на электроснабжение, за который потребленная электрическая энергия учитывается и предъявляется к оплате потребителю;
2) потребитель - физическое или юридическое лицо, потребляющее на основе Договора электрическую энергию;
3) прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) схема учета электрической энергии – определенное электрическое соединение средств учета электрической энергии, обеспечивающих учет передаваемой и потребляемой электрической энергии для расчетов за нее.
2. Предмет Договора
2. Поставщик обязуется подавать потребителю через присоединенную сеть энергопередающей организации электроэнергию, а потребитель обязуется оплачивать принятую электроэнергию согласно условиям настоящего Договора.
3. Договор заключается с потребителем при наличии у него оборудования, присоединенного к сетям энергопередающей организации в установленном действующим законодательством порядке, а также при наличии приборов коммерческого учета.
4. В случаях, когда абонентом по Договору выступает физическое лицо, использующее энергию для бытового потребления, Договор считается заключенным с момента первого фактического подключения абонента в установленном порядке к присоединенной сети.
5. Для заключения Договора потребителю необходимо иметь:
1) акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям (за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках);
2) акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии;
3) копии справки о государственной регистрации юридического лица или свидетельства индивидуального предпринимателя;
4) справку о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или копию правоустанавливающего документа на объект электроснабжения;
5) приказа (доверенности) на лицо, имеющее право подписания Договора на электроснабжение, с приложением документа, удостоверяющего личность;
6) технические условия (за исключением физических лиц, проживающих в многоквартирных застройках);
7) копии документа, удостоверяющего личность, с письменным согласием на сбор и обработку персональных данных (для физических лиц);
8) документа, подтверждающего количество проживающих физических лиц в жилом доме (квартире).
Предоставление технических условий при смене владельца объектов не требуется.

3. Тұтынатын электр энергиясын есепке алу
6. Жабдықтаушының жіберген және тұтынушының қабылдаған энергиясының көлемі коммерциялық есепке алу құралының көрсеткішімен анықталады, ал тұтынушының кінәсінсіз (пломбаның бүтіндігі және есептеу құралының алдыңғы актіде көрсетілген орнатуы және аспаптық тексерісіне сәйкес келген жағдайда) коммерциялық есепке алудың бұзылуы анықталған жағдайда, тұтынудың есебін энергия беруші ұйым алдыңғы немесе электр энергиясының қаржысы мен есепке алу схемасы түзетілген келесі есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізеді. Есеп айырысу кезеңі бұзылу анықталған күннен бастап коммерциялық есепке алуды бұрынғы қалпына келтіру күніне дейінгі аралықты қамтиды, алайда ол мерзім күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауы қажет.
Тұтынушы коммерциялық есепке алуды бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күндік мерзім ішінде қалпына келтіреді.
Бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң коммерциялық есепке алу қалпына келмеген жағдайда, есеп айырысу техникалық шарттарға сәйкес рұқсат етілген қуат бойынша, ал техникалық шарттар болмаған жағдайда, тәулігіне 24 сағат пайдалануды ескеріп, қосу коммутациялық аппаратының номиналды тогы бойынша жүргізіледі.
7. Тұтынылатын электр энергиясын есепке алу кезінде коммерциялық есепке алу құралы тараптардың теңгерімдік жауапкершілігі шекарасында орнатылады.
8. Коммерциялық есепке алу құралының саны осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммерциялық есепке алу құралдарының тізбесінде көрсетіледі.
9. Коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алу жабдықтаушының немесе энергия таратушы ұйымның өкілдерімен тұтынушы немесе оның өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
Тараптардың келісімі бойынша тұтынушы өздігінен электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алып, оларды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға тапсыруына болады. Тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алу кезінде жіберген қателіктерін энергия беруші (энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйым олардың анықталуы бойынша түзетеді.
10. Тұтынушы (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыны қоспағанда) кезекті жылға электр энергиясын тұтыну көлемін анықтау үшін жабдықтау жылының алдыңғы жылы басталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр энергиясын жеткізу туралы алдын ала өтінім береді.
11. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткішін алу мүмкін болмаған жағдайда және егер тұтынушы бұл ретте пайдаланған электр энергиясы туралы өз бетімен мәлімет ұсынбаса, тұтынуды есептеу электр энергиясының алдыңғы кезеңдегі орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте электр энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есептеу кезеңі үш есептік кезеңнен аспауы тиіс, кезең аяқталғаннан кейін электр энергиясын беру тоқтатылады.

3. Учет потребляемой электроэнергии
6. Количество поданной поставщиком и принятой потребителем энергии определяется показаниями приборов коммерческого учета, а при обнаружении нарушения коммерческого учета не по вине потребителя (в случае целостности и соответствия пломб, указанным в предыдущем акте установки или инструментальной проверки прибора учета) расчет потребления производится энергопередающей организацией по среднесуточному расходу предыдущего или последующего расчетного периода, в котором средства и схема учета электрической энергии были исправны. Период расчета составляет со дня обнаружения нарушения до дня восстановления коммерческого учета, но не более 30 (тридцати) календарных дней.
Коммерческий учет восстанавливается потребителем в течение 30 (тридцать) календарных дней срок со дня обнаружения нарушения.
По истечении тридцати календарных дней со дня обнаружения нарушения, если коммерческий учет не восстановлен, расчет производится по разрешенной мощности согласно техническим условиям, а при отсутствии технических условий по номинальному току вводного коммутационного аппарата с учетом часов использования 24 часа в сутки.
7. При учете потребляемой электроэнергии прибор коммерческого учета устанавливается на границе балансовой ответственности сторон.
8. Количество приборов коммерческого учета отражается в перечне приборов коммерческого учета по форме, согласно приложению 1 к настоящему Договору.
9. Снятие показаний приборов коммерческого учета производится представителями поставщика или энергопередающей организации в присутствии потребителя либо его представителей.
По согласованию сторон допускается самостоятельное снятие показаний приборов коммерческого учета электрической энергии и передача их потребителем в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию. Ошибки, допущенные потребителем при снятии показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, исправляются энергопередающей (энергопроизводящей) и (или) поставщиком по мере их выявления.
10. Для определения величины потребления электроэнергии на очередной год потребитель (за исключением потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд) не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала года, предшествующего году поставки, подает предварительную заявку о поставке электроэнергии по форме, согласно приложению 2 к настоящему Договору.
11. При невозможности снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, и если при этом потребитель самостоятельно не предоставит сведения о количестве использованной им электрической энергии, расчет потребления производится по среднесуточному расходу электрической энергии за предыдущий период.
При этом период расчета по среднесуточному расходу электрической энергии не превышает трех расчетных периодов, по истечении которых подача электрической энергии прекращается.

4. Электр энергиясына төлем жүргізу шарттары мен тәртіптері
12. Тұтынушыларға ұсынылған электр энергиясын есептеу табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес белгіленген тарифтер бойынша жүргізіледі.
Жаңа тарифтерді қолданысқа енгізу тұтынушыларды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы алдын ала мәлімдегеннен кейін жүзеге асырылады және бұл әрекет осы Шарттың қайта жасалуына негіз болмайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 31.05.2016 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
13. Энергияны есептеу тәртібі заңнамалармен немесе тараптардың келісімімен айқындалады.
Электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланбайтын тұтынушылар төлем құжатын ұсынған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде немесе тұтынушы мен өнім беруші арасындағы келісім бойынша Шартта келісілген мерзімде төлемді өтейді.
Электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушылар төлемді есептік кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Есеп айырысу кезеңі бір күнтізбелік айды құрайды.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.11.2015 № 648 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Электр энергиясына төлем Шартта көзделген мерзімде өтелмеген жағдайда, тұтынушы жабдықтаушыға негізгі қарыз сомасынан аспайтын әрбір мерзімі өткен күн үшін төлем өтелетін күнгі қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің 1,5 еселіктен аспайтын көлемде тұрақсыздық айыбын төлейді.
15. Егер тұтынушы Электрмен жабдықтау шартының талаптарын бұзғандығы үшін ажыратылған болса, онда энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым оны бұзушылық жойылғаннан кейін және қосылу қызметінің төлемі өтелгеннен кейін қосады.
16. Өнім беруші электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары көрсеткіштерінің немесе Шарт талаптарына сәйкес тұтынудың басқа есебінің негізінде есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей тұтынушыға төлем құжатын жазып береді.
Тұтынушылар (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыны қоспағанда) төлем құжатын өнім берушіден өздері алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.11.2015 № 648 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Условия и порядок оплаты электроэнергии
12. Расчеты потребителей за предоставленную им электрическую энергию производятся по тарифам, установленным в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Введение в действие новых тарифов осуществляется после предварительного уведомления потребителей через средства массовой информации и не является основанием для перезаключения данного Договора.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 31.05.2016 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Порядок расчетов за энергию определяется законодательством или соглашением сторон.
Потребители, использующие электрическую энергию не для бытовых нужд, производят оплату в течение 5 рабочих дней с даты выставления платежного документа, или по соглашению между потребителем и поставщиком в сроки, оговоренные в Договоре.
Потребители, использующие электрическую энергию для бытовых нужд, производят оплату не позднее 25 числа месяца, следующего после расчетного периода.
Расчетный период составляет один календарный месяц.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.11.2015 № 648 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае просрочки оплаты за электроэнергию, предусмотренную Договором, потребитель выплачивает поставщику неустойку в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей на день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки, но не более суммы основного долга.
15. Если потребитель отключен за нарушения условия Договора электроснабжения, то подключение его производится энергопередающей (энергопроизводящей) организацией после устранения нарушения и оплаты услуги за подключение.
16. Поставщик не позднее 7 числа месяца, следующего за расчетным периодом, на основании показаний приборов коммерческого учета электрической энергии или иного расчета потребления согласно условиям Договора, выписывает потребителю платежный документ.
Потребители самостоятельно получают платежный документ у поставщика (за исключением потребителей, использующих электрическую энергию для бытовых нужд).
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.11.2015 № 648 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралын электр желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан тыс орнатқан жағдайда, электр желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарын орнатқан жерге дейінгі учаскедегі электр энергиясының шығындары шарт негізінде теңгерімінде желінің көрсетілген учаскесі тұрған иегердің меншігіне жатқызылады және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның есептік жолымен анықталады.
18. Смарт-картасы бар есепке алу құралдарын қолдануға негізделген электр энергиясының автоматтандырылған коммерциялық есепке алу жүйесі болған жағдайда, тұтынушы тұтынған электр энергиясы үшін төлемді төлем құжатынсыз өз бетінше анықтаған көлемде өтейді.
5. Тұтынушының құқықтары мен міндеттері
19. Тұтынушы:
1) Шарттың талаптарына сәйкес электр энергиясын алуға;
2) жабдықтаушыдан келтірілген нақты залалды толық көлемде өтеуін талап етуге;
3) электр энергиясын өзіне қажетті көлемде қолдануға;
4) жабдықтаушыны ескертіп, тұтынған электр энергиясы үшін толық төлем өтеген жағдайда, Шартты бір жақты тәртіпте бұзуға;
5) шарт жасасуға және оны орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сотқа жүгінуге;
6) көп мөлшерлемелі есепке алу құралы болған жағдайда, жабдықтаушыға тәулік аймақтары бойынша сараланған тарифтерді белгілеуге өтініш білдіруге;
7) есеп беру айының 26-шы жұлдызына дейін келесі күнтізбелік айда тұтынылатын электр энергиясының Шарттық көлеміне түзетулер енгізуге (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыларды қоспағанда);
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған өзге де құқықтарға құқылы.
20. Тұтынушы:
1) электр энергиясын тұтыну режимін сақтауға;
2) электр және энергия қондырғыларының, коммерциялық есепке алу құралдарының тиісті техникалық жағдайда ұстауға, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10403 тіркелген) Электр энергиясын пайдалану қағидаларына сәйкес олардың техникалық жағдайына қойылатын талаптарды орындауға;
3) осы Шартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұтынушыны электрлік желіге қосу схемасын сақтауға;
4) авариялар, өрттер, электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары жұмысындағы ақаулар және электр энергиясын пайдалану кезінде пайда болатын өзге де бұзылушылықтар туралы жабдықтаушыға дереу хабарлауға;
5) қарап байқау, Шарттың талаптарын орындауын тексеру мақсатында энергия беруші ()энергия өндіруші) ұйымдардың және (немесе) жабдықтаушының өкілдеріне коммерциялық есепке алу құралдарына кіруге рұқсат етуге;

17. В случае установки прибора коммерческого учета электрической энергии не на границе балансовой принадлежности электрической сети потери электрической энергии на участке от границы балансовой принадлежности электрической сети до места установки приборов коммерческого учета электрической энергии относятся на договорной основе к владельцу, на балансе которого находится указанный участок электрической сети, и определяются расчетным путем энергопередающей (энергопроизводящей) организацией.
18. В случае наличия автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии, основанной на применении приборов учета со смарт-картой, оплата за потребленную электрическую энергию производится Потребителем в самостоятельно определяемом объеме без выставления платежного документа.
5. Права и обязанности потребителя
19. Потребитель имеет право:
1) получать электрическую энергию в соответствии с условиями Договора;
2) требовать от поставщика возмещения в полном объеме причиненного реального ущерба;
3) использовать энергию в необходимом ему количестве;
4) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при условии уведомления поставщика и полной оплаты за потребленную электрическую энергию;
5) обращаться в суд для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением Договора;
6) при наличии прибора многоставочного учета обратиться к поставщику с заявлением на установление дифференцированных тарифов по зонам суток;
7) произвести корректировку Договорных величин потребляемой электроэнергии на следующий календарный месяц до 26 числа отчетного месяца (за исключением потребителей, использующих электрическую энергию для бытовых нужд);
8) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
20. Потребитель обязан:
1) соблюдать режимы потребления электрической энергии;
2) поддерживать надлежащее техническое состояние электро- и энергоустановок и приборов коммерческого учета, выполнять требования к их техническому состоянию в соответствии с правилами пользования электрической энергии утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан № 143 от 25 февраля 2015 года (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 10403) (далее - Правила);
3) соблюдать схему подключения потребителя к электрическим сетям по форме, согласно приложению 3 к настоящему Договору;
4) немедленно сообщать поставщику об авариях, пожарах, неисправностях в работе приборов коммерческого учета электроэнергии и иных нарушениях, возникающих при пользовании электрической энергией;
5) допускать представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организации и(или) поставщика к приборам коммерческого учета с целью их осмотра, обследования на предмет выполнения потребителем условий Договора;

6) жасасқан Шартқа сәйкес тұтынылған электр энергиясының төлемін уақытылы өтеуге міндетті.
6. Жабдықтаушының құқықтары мен міндеттері
21. Жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым:
1) төмендегі жағдайларда тұтынушыны электрмен жабдықтау тоқтатылғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыны кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын) ескертіп, электр энергиясын беруді жартылай немесе мүлде тоқтатуға:
Электрмен жабдықтау шартымен белгіленген мерзімде электр энергиясының төлемақысын толық немесе мүлде төлемегенде;
Электрмен жабдықтау шартымен белгіленген электрді тұтыну режимі бұзылғанда;
белгіленген мерзімде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның Қағидаларға сәйкес бұзушылықтарды жою туралы талаптары орындалмаған жағдайда.
2) Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым төмендегі жағдайларда тұтынушыны алдын ала ескертусіз электр энергиясын беруді толық тоқтатады:
электр энергия қабылдағыштарын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның желілеріне өз бетімен қосса;
электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепке алмай) электр энергиясының қабылдағыштарын қосса;
энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым және өзге тұтынушылардың электр қондырғыларының қалыпты жұмысын бұзатын деңгейге дейін тұтынушының кінәсінен электр энергиясының сапа көрсеткіші төмендесе;
жұмыс уақытында (іссапарға жіберу құқығында) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарын және электр қондырғыларын қарауға жібермесе;
апатты жағдайда.
Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым резервтік қуаттандыру болмаған жағдайда, жабдықты жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін тұтынушыны электр энергиясымен жабдықтауды тоқтату туралы ажыратудан күнтізбелік үш күн бұрын ескертеді.
Энергия беруші ұйым адам өміріне қауіпті, айтарлықтай экономикалық зиянға, коммуналдық шаруашылықтың және электрмен жабдықтау жүйесінің айрықша маңызды элементтерінің істен шығуына әкелуі мүмкін апаттардың алдын алу немесе жою бойынша шұғыл шараларды қабылдау үшін тұтынушыны дереу хабарлап, сұраныс бойынша электр энергиясымен жабдықтауды тоқтатады.
3) Шарт жасасуға және оны орындауға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сотқа жүгінуге;
4) тұтынушыдан келтірілген нақты залалды толық көлемде өтеуін талап етуге;

6) своевременно оплачивать потребленную электрическую энергию согласно заключенному Договору.
6. Права и обязанности поставщика
21. Поставщик и (или) энергопередающая организация, имеют право:
1) предупредив потребителя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до прекращения поставки (потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд, не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней) прекратить полностью или частично подачу электрической энергии в случаях:
отсутствия оплаты, а также не полной оплаты за электрическую энергию в установленные Договором электроснабжения сроки;
нарушения установленного Договором электроснабжения режима электропотребления;
при невыполнении в установленные сроки требований энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений согласно Правил;
2) Энергопередающая (энергопроизводящая) организация без предварительного уведомления прекращает полностью подачу потребителю электрической энергии в случаях:
самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;
недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
аварийной ситуации.
О прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания поставщик и (или) энергопередающая организации предупреждают потребителя не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
Для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий, которые повлечет за собой опасность для жизни людей, значительный экономический ущерб, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства и систем электроснабжения, энергопередающая организация прекращает подачу электрической энергии потребителю с последующим уведомлением, по запросу;
3) обращаться в суд для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением Договора;
4) требовать от потребителя возмещения в полном объеме причиненного реального ущерба;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған өзге де құқықтарға құқылы.
22. Жабдықтаушы:
1) Шарттың талаптарына сәйкес электр энергиясын беруге;
2) төлемақы өтемеуіне байланысты тұтынушыны ажыратудан бұрын жазбаша түрде ескертуге;
3) электрмен жабдықтау қызметтерінің тарифтері, оның өзгертулері туралы ақпаратты тұтынушыға бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлауға;
4) тұрмыстық тұтынушыдан оған ұсынылатын электр энергиясы үшін өз кассалары арқылы, сондай-ақ банк операцияларының жеке түрлерін көрсететін банктер мен ұйымдар арқылы төлем қабылдауды қамтамасыз етуге;
5) тұтынған электр энергиясының төлемін өтеу үшін тұтынушыға ай сайын төлем құжатын ұсынуға;
6) табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісілген тарифтер бойынша электр энергиясын ұсынуға міндетті (қоғамдық маңызы бар нарықтың субъектілері үшін).
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 14.06.2017 № 200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
23. Жабдықтаушы тұтынушыға тәулік аймақтары және (немесе) оны тұтыну көлеміне байланысты (жеке тұлғалар үшін) сараланған тарифтер бойынша электр энергиясын өткізуден (сатудан) бас тартуға құқығы жоқ.
7. Тараптардың жауапкершілігі
24. Электрмен жабдықтау шарты бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындамаған немесе мүлдем орындамаған жағдайда, Тараптар нақты келтірілген зиянды өтеуге міндетті.
25. Жабдықтаушы форс-мажор жағдайларында (сұрапыл оқиғалар, әскери іс-қимылдар және т.б.), сонымен қатар жабдықтаушының еркінен тыс болған түрлі жағдайларда (электр тарату желілерінің және басқа құрал-жабдықтардың зақымдалуы немесе ұрлануы т.т.) тұтынушының алдында материалдық жауапкершілікке тартылмайды.
26. Тараптар өздерінің атауларының, заңды мекенжайларының, нақты тұрғылықты жерінің өзгергендігі және осы Шарт талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелері туралы бір-біріне жедел түрде хабарлауға міндеттенеді.
8. Қорытынды ереже
27. Шарт тараптардың қолы қойылған күнінен бастап бір жыл мерзімге жасасқан болып есептеледі.
Шарттың мерзімі аяқталғаннан кейін тараптардың бірі Шартты тоқтату немесе өзгерту туралы өтінім білдірмеген жағдайда, Шарт жасасқан кездегі талаптарымен сол мерзімге ұзартылған болып есептеледі.
Шарт Тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
28. Осы Шарттың талаптарын орындауға байланысты жабдықтаушы мен тұтынушы арасындағы барлық даулы мәселелер заңнамада белгіленген тәртіпте шешіледі.

5) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
22. Поставщик обязан:
1) предоставлять электрическую энергию в соответствии с условиями Договора;
2) письменно уведомить потребителя перед отключением за неуплату;
3) информировать потребителя о тарифах на услуги электроснабжения, их изменении путем размещения объявления в средствах массовой информации;
4) обеспечивать прием платежей от бытового потребителя за предоставляемую ему электрическую энергию через собственные кассы, а также банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
5) ежемесячно представлять потребителю платежный документ для оплаты за потребленную электрическую энергию;
6) предоставлять электрическую энергию по тарифам, согласованным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере естественной монополий (для субъектов общественно значимого рынка).
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 14.06.2017 № 200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Поставщик не вправе отказывать потребителю в реализации (продаже) электрической энергии по тарифам, дифференцированным по зонам суток и (или) в зависимости от объемов (для физических лиц) ее потребления.
7. Ответственность сторон
24. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по Договору электроснабжения, стороны обязаны возместить причиненный этим реальный ущерб.
25. Поставщик не несет материальной ответственности перед потребителем за перерывы в подаче электроэнергии, вызванные форс-мажорными обстоятельствами (стихийные явления, военные действия и т.п.), а также обстоятельствами, не зависящими от поставщика (хищение или повреждение линий электропередачи и другого оборудования и т.п.).
26. Стороны обязуются незамедлительно уведомлять друг друга об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий Договора.
8. Заключительное положение
27. Договор считается заключенным со дня его подписания сторонами сроком на один год.
При отсутствии заявления одной из сторон о прекращении или изменении Договора по окончании срока, он считается продленным на тот же срок и на тех же условиях, какие были предусмотрены Договором при его заключении.
Договор может быть изменен по соглашению сторон.
28. Все спорные вопросы между поставщиком и потребителем, связанные с исполнением условий данного Договора, решаются в установленном законодательством порядке.

29. Шартқа тараптардың келісушілігімен енгізілетін барлық өзгертулер мен толықтырулар Шарттың ережелеріне қайшы келмеуі тиіс, олар қосымша келісім түрінде ресімделеді, тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолы қойылып, заңнамада белгіленген тәртіп бойынша ресімделеді.
30. Осы Шарт әр тарап үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бір данадан бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде екі ұқсас данада жасалған. Тұтынушының қалауы бойынша белгіленген тілдердің біреуінде Шарт жасауға рұқсат етіледі.
31. Қайта есеп айырысуға әкелетін барлық өзгерістер тұтынушының барлық қажетті құжаттарды міндетті түрде қоса бере отырып, жабдықтаушының мекенжайына жазған өтінішін берген күнінен бастап жүргізіледі. Қайта есеп айырысу кемінде 3 (үш) ай кезеңіне жүргізіледі.
32. Осымен Тұтынушы Жабдықтаушыға Жабдықтаушыдағы ол туралы немесе Шарттың талаптарын орындау мақсатында болашақта көрсетілген көзге түсетін жеке деректерді жинауға, өңдеуге және сақтауға, сондай-ақ тұтынушы туралы барлық мемлекетік/мемлекеттік емес органдарда, ұйымдарда, оның ішінде сот органдарын қоспағанда, жеке деректерді таратуға келісім береді,
Осымен тұтынушы оның жеке деректерін жинауға, өңдеуге және таратуға қандай да бір қосымша келісім талап етілмейтінін және олардың осы Шартты орындау үшін тұтынушының жеке деректерін жинауға, өңдеуге және таратуға қатысты келешекте Жабдықтауға қандай да бір талаптар болмайтынын растайды.
9. Тараптардың деректемелері
Жабдықтаушы Тұтынушы
_____________________ ____________________
_____________________ ____________________
_____________________ ____________________
М.о. М.о. (заңды тұлға үшін)
Электрмен жабдықтау үлгі шартына
1-қосымша
нысан
Коммерциялық есепке алу құралдарының тізбесі
р/с
Атауы
Санауыш типі
Зауыт нөмірі
Ток трансформаторлары
Есептеу коэф.
1
2
3
4
5
6
Жабдықтаушы: Тұтынушы:
_________________________ ______________________
Электрмен жабдықтау үлгі шартына
2-қосымша
нысан
Кімге _____________________________
(энергиямен жабдықтаушы ұйым)
кімнен ____________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Электр энергиясын жеткізу туралы алдын ала өтінім
Мен,_______________________________, Сізден электр энергиясын____________ көлемде___________ аралығында алдын ала жеткізуіңізді сұраймын.
р/с
Айлар
кВт.сағ.
Санмен
Сөзбен
1
Қаңтар
2
Ақпан
3
Наурыз
4
Сәуір
5
Мамыр
6
Маусым
7
Шілде
8
Тамыз
9
Қыркүйек
10
Қазан
11
Қараша
12
Желтоқсан
Қорытынды
Жабдықтаушы: Тұтынушы:
_________________________ ______________________
Электрмен жабдықтау үлгі шартына
3-қосымша
нысан
Тұтынушының электрлік желілерге қосылу схемасы
Жабдықтаушы: Тұтынушы:
_________________________ ____________________

29. Все изменения и дополнения, вносимые по договоренности сторон в Договор, не должны противоречить положениям Договора, оформляются в виде дополнительного соглашения, подписываются уполномоченными представителями сторон и оформляются в установленном законодательством порядке.
30. Настоящий договор составлен в двух идентичных экземплярах на государственном и русском языках, имеющих равную юридическую силу, по экземпляру на государственном и русском языке для каждой из сторон. По желанию потребителя, допустимо заключение договора на одном из обозначенных языках.
31. Все изменения, приведшие к перерасчету, производятся с даты подачи потребителем заявления в адрес поставщика, с обязательным приложением всех необходимых документов. Перерасчет производится за период не более 3 (трех) месяцев.
32. Настоящим потребитель дает согласие Поставщику на сбор, обработку и хранение персональных данных о нем, находящихся у Поставщика или которые поступят в указанный источник в будущем, в целях исполнения условий Договора, а также распространение персональных данных о Потребителе во все государственные/негосударственные органы, организации, в том числе не исключая судебные органы.
Настоящим потребитель подтверждает, что какого-либо дополнительного согласия на сбор, обработку и распространение его персональных данных не требуется и каких-либо претензий к Поставщику в дальнейшем касательно сбора, обработки и распространения им персональных данных потребителя для исполнения настоящего Договора иметь не будет.
9. Реквизиты сторон
Поставщик
_______________________________
_______________________________
_______________________________
М.П.
Потребитель
_______________________________
_______________________________
_______________________________
М.П. (для юридического лица)
Приложение 1
к типовому договору
электроснабжения
форма
Перечень приборов коммерческого учета
п/п
Наименование
Тип счетчика
Заводской
номер
Трансформаторы
тока
Расчетный коэффициент.
1
2
3
4
5
6
Поставщик: Потребитель:
_________________________ ____________________
Приложение 2
к типовому договору
электроснабжения
форма
Кому ____________________________
(энергоснабжающая организация)
от кого _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Предварительная заявка о поставке электроэнергии
Я,_______________________________, прошу Вас предварительно
поставить электроэнергию с ___________ по _____________ в следующем
количестве.
п/п
Месяцы
кВт/час
Цифрами
Прописью
1
Январь
2
Февраль
3
Март
4
Апрель
5
Май
6
Июнь
7
Июль
8
Август
9
Сентябрь
10
Октябрь
11
Ноябрь
12
Декабрь
Итого
Поставщик: Потребитель:
_________________________ ____________________
Приложение 3
к типовому договору
электроснабжения
форма
Схема подключения потребителя к электрическим сетям
Поставщик: Потребитель:
_________________________ ______________________