Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 сәуірде № 10821 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 24.07.2017 № 379 (алғашқы ресмижарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Қазақстан Республикасының әуе қеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 93-бабының 3-тармақшасына сәйкес және авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеру жөніндегі комиссияның өкілеттіктерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиға мен инцидентке тексеру жүргізу тәртібін айқындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы ұшуларының қауіпсіздігін қадағалау бас басқармасының бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органдарының басшыларына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
Н. Әбіқаев
2015 жылғы 27 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
2015 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 145 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидалары

Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2015 года № 10821.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра обороны РК от 24.07.2017 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 93 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и в целях
определения полномочий комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента, а также порядка проведения расследования авиационного происшествия и инцидента в государственной авиации Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан.
2. Начальнику Главного управления по надзору за безопасностью полетов государственной авиации Республики Казахстан:
1) в установленном законодательном порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республик Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_____________ Н. Абыкаев
27 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
______________ К. Касымов
30 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 145
Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 04.08.2020 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авариялық жағдай – экипаждың және ұшуға басшылық жасайтын топ (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының мүмкіндігі мен біліктілігі, сондай-ақ авиациялық техниканың қолдану қабілетінің резерві анағұрлым ықтимал болып табылатын авиациялық оқиғаны және әуе кемесінің жойылуын немесе зақымдануын болғызбау үшін жеткіліксіз болуы мүмкін ерекше жағдай;
2) авиациялық жағдай – барысында ұшу қауіпсіздігіне қатер төнген, әуе кемесі зақымданған немесе жойылған және/немесе осы әуе кемесінде болған адамдар қаза тапқан әуе кемесін ұшуда пайдалануға байланысты жағдай;
3) авиациялық оқыс оқиға – әуе кемесінің тұтастығына және/немесе оның бортындағы адамдардың өміріне қатер тудыруы мүмкін немесе қатер тудырған, бірақ авиациялық оқиғамен аяқталмаған авиациялық әуе кемесін ұшуда пайдалануға байланысты оқиға;
4) авиациялық персонал – арнайы және/немесе кәсіптік даярлығы бар, әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдауларын және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру мен қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
5) авиациялық оқиға – әуе кемесінің бортындағы адамдардың қаза табуына (өлімге әкелген дене жарақатына) және/немесе осы әуе кемесінің жойылып кетуіне әкелген әуе кемесін ұшуда пайдалануға байланысты авиациялық жағдай. Әуе кемесі, егер:
әуе кемесі толық бүлінгенде;
әуе кемесінің тұрған орны (оның сынықтары) анықталмағанда және оны ресми түрде іздестіру тоқтатылғанда;
әуе кемесін алған зақымдарына қарамастан, оны мәжбүрлі қону орнынан эвакуациялау мүмкін болмағанда немесе орынсыз болғанда;
әуе кемесін қалпына келтіру мүмкін болмағанда немесе экономика тұрғысынан орынсыз болғанда жойылып кетті деп саналады;
6) авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері жөніндегі ұсынымдар – авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде алынған ақпарат негізінде пысықталған және оны болғызбауға бағытталған ұсыныстар;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра обороны РК от 04.08.2020 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аварийная ситуация – особая ситуация, при которой возможности и квалификации экипажа и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением), а также резервы работоспособности авиационной техники могут оказаться недостаточными для предотвращения авиационного происшествия и потеря или повреждение воздушного судна является наиболее вероятной;
2) авиационное событие – событие, связанное с летной эксплуатацией воздушного судна, в ходе которого произошла угроза безопасности полета, повреждение или утрата воздушного судна и/или гибель людей, находившихся на этом воздушном судне;
3) авиационный инцидент – авиационное событие, связанное с летной эксплуатацией воздушного судна, которое могло создать или создало угрозу целостности воздушного судна и/или жизни людей, находившихся на его борту, но не закончилось авиационным происшествием;
4) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и/или профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
5) авиационное происшествие – авиационное событие, связанное с летной эксплуатацией воздушного судна, которое привело к гибели (телесному повреждению со смертельным исходом) какого-либо лица, находившегося на борту воздушного судна, и/или утрате этого воздушного судна. Воздушное судно считается утраченным, если:
произошло полное разрушение воздушного судна;
местонахождение воздушного судна (его обломков) не установлено и его официальные поиски прекращены;
эвакуация воздушного судна с места его вынужденной посадки невозможна или нецелесообразна независимо от полученных им повреждений;
восстановление воздушного судна невозможно или экономически нецелесообразно;
6) рекомендации по результатам расследования авиационного происшествия – предложения, выработанные на основе информации, полученной при его расследовании, и направленные на предотвращение авиационных происшествий;

7) авария – адам шығындары болмаған авиациялық оқиға;
8) авиациялық бөлім – мемлекеттік авиация әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру мен орындауды, оларды пайдалануды және сақтауды жүзеге асыратын республикалық мемлекеттік мекеме;
9) апат – адам шығындары болған авиациялық оқиға;
10) апатты жағдай – экипаждың (борттағы адамдардың) қаза табуын және/немесе әуе кемесінің жойылуын болғызбау мүмкін емес ерекше жағдай;
11) авиациялық оқиғаның немесе оқыс оқиғаның себептері (факторлары) – авиациялық оқиғаға немесе авиациялық оқыс оқиғаға әкелген әрекет ету, әрекетсіздік, мән-жайлар, жағдайлар немесе олардың жиынтығы;
12) әуе кемесі – жер (су) бетінен шағылысқан ауамен әрекеттесуді болғызбай, ауамен өзара әрекеттесу есебінен атмосферада қалықтайтын аппарат;
13) жасаушы мемлекет – әуе кемесін түпкілікті жасап шығаруға жауапты ұйымға қатысты заңды құзыреті бар мемлекет;
14) әуе кемесі тіркелген мемлекет – тізілімдеріне әуе кемесі тіркелген мемлекет;
15) әуе кемесін ұшуда пайдалану – экипаждың әуе кемесін ұшуалды қарап-тексеруді жүргізуінен бастап және ұшу мақсатында бортта болған барлық адамдардың әуе кемесінен кеткен сәтке (ұшқышсыз ұшатын аппаратты таңдаған сәтке) дейінгі кезеңді қамтитын әуе кемесін пайдалану процесі;
16) әуе кемесін зақымдаумен болған елеулі авиациялық оқыс оқиға – зақымданған әуе кемесін қалпына келтіру мүмкін және экономикалық тұрғыдан орынды болатын авиациялық оқыс оқиға;
17) ерекше жағдай – қауіпті факторлардың пайда болуы (ықпал етуі) нәтижесінде әуе кемесін пайдалану процесінде туындаған жағдай;
18) төтенше оқиға – әуе кемесін пайдалануға байланысты авиациялық оқиғаға қатысты емес мынадай салдардың бірі туындаған оқиға:
жауынгерлік ұшу кезінде, террористік акт, әуе кемесін ұшырып әкету немесе ұшырып әкетуге әрекеттену нәтижесінде әуе кемесінің жойылуы немесе бортында болған адамдардың қаза табуы;
әуеайлақтан тыс мәжбүрлі қонғаннан кейін сыртқы ортаның қолайсыз әсер етуі нәтижесінде әуе кемесінің бортында болған адамдардың қаза табуы;
басқа әуе кемесімен болған авиациялық оқиға нәтижесінде әуе кемесінің жойылуы немесе жерде (кеме палубасында) болған адамдардың қаза табуы;
төтенше жағдай аймақтарында арнайы міндеттерді орындау кезінде әуе кемесінің жойылуы немесе онда болған адамдардың қаза табуы;

7) авария – авиационное происшествие без человеческих жертв;
8) авиационная часть – республиканское государственное учреждение, осуществляющее организацию и выполнение полетов воздушных судов государственной авиации, их эксплуатацию и хранение;
9) катастрофа – авиационное происшествие с человеческими жертвами;
10) катастрофическая ситуация – особая ситуация, при которой предотвращение гибели экипажа (пассажиров) невозможно и/или потеря воздушного судна неизбежна;
11) причины (факторы) авиационного происшествия или инцидента – действия, бездействие, обстоятельства, условия или их сочетание, которые привели к авиационному происшествию или инциденту;
12) воздушное судно – аппарат, поддерживаемый в атмосфере за счет его взаимодействия с воздухом, исключая взаимодействие с воздухом, отраженным от земной (водной) поверхности;
13) государство-изготовитель – государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за окончательную сборку воздушного судна;
14) государство регистрации воздушного судна – государство, в реестрах которого зарегистрировано воздушное судно;
15) летная эксплуатация воздушного судна – процесс эксплуатации воздушного судна, охватывающий период от начала проведения экипажем предполетного осмотра воздушного судна и до момента, когда все лица, находившиеся на борту с целью полета, покинули воздушное судно (момента подбора беспилотного летательного аппарата);
16) серьезный авиационный инцидент с повреждением воздушного судна – авиационный инцидент, при котором восстановление воздушного судна, получившего повреждение, возможно и экономически целесообразно;
17) особая ситуация – ситуация, возникшая в процессе эксплуатации воздушного судна в результате проявления (воздействия) опасных факторов;
18) чрезвычайное происшествие – не относящееся к авиационному происшествию событие, связанное с эксплуатацией воздушного судна, при котором наступило одно из следующих последствий:
утрата воздушного судна или гибель людей, находившихся на его борту, во время боевого вылета, в результате террористического акта, угона или попытки угона воздушного судна;
гибель людей, находившихся на борту воздушного судна, в результате неблагоприятных воздействий внешней среды после его вынужденной посадки вне аэродрома;
утрата воздушного судна или гибель людей, находившихся на земле (палубе корабля), в результате авиационного происшествия с другим воздушным судном;
утрата воздушного судна или гибель людей, находившихся на нем, при выполнении специальных задач в зонах чрезвычайного положения;

19) елеулі авиациялық оқыс оқиға – авиациялық оқиғаның ықтималдығы елеулі артуын сипаттайтын жағдайдың туындауына байланысты оны болғызбау үшін экипаждың және/немесе әуе қозғалысын басқару органдарының әуе кемесінің қалыпты ұшуы жағдайында қолданылмайтын әуе қозғалысына қызмет көрсету, күрделі және/немесе шұғыл әрекет етуді орындау талап етілетін авиациялық оқыс оқиға;
20) жасаушы мемлекет – әуе кемесі түрінің конструкциясына жауапты ұйымға қатысты заңды құзыреті бар мемлекет;
21) жағдай орын алған мемлекет – аумағында авиациялық оқиға немесе оқыс оқиға болған мемлекет;
22) жерүсті оқиға – авиациялық оқиғаға жатпайтын, әуе кемесін зақымдау немесе жойылуы болған оған қызмет көрсетуге, сақтауға немесе тасымалдауға байланысты жағдай;
23) тергеп-тексерушілердің кезекші тобы – авиациялық жағдайды тергеп-тексеру және ол тағайындалғанға дейін тергеп-тексеру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) өкілеттігін жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралардың жүргізуін анықтайтын мемлекеттік авиациясының ұшу қауіпсіздігі органының мамандары тобы. Комиссияны тағайындау кезінде тергептергеп-тексерушілердің кезекші тобының мамандары оның құрамына енгізіледі;
24) қауіпті фактор – ерекше жағдайдың туындауына және/немесе өрбуіне әкелген (әкелетін немесе әкелуі мүмкін) әлеуетті себеп (фактор);
25) қауіпті жақын келу – нәтижесінде олардың қақтығысуы қатері туындайтын әуе кемелері өз арасында немесе басқа да материалдық объектілерге жартысынан аз аралыққа абайсызда және ұшу тапсырмасында көзделмеген жақындасу;
26) күрделі жағдай – экипаждың және ұшуға басшылық жасайтын топ (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының мүмкіндігі мен біліктілігі, сондай-ақ авиациялық техниканың қолданылу резерві авиациялық оқиғаны болғызбау үшін жеткілікті ерекше жағдай;
27) күрделенген жағдай – ұшу экипаждың ерекше және шұғыл әрекет етуінсіз аяқталуы ықтимал ерекше жағдай;
28) қамтамасыз ету бөлімдері – авиациялық-техникалық базалар, авиациялық комендатуралар, әуе қозғалысын басқару орталықтары, байланыс және радиотехникалық қамтамасыз ету бөлімдері, материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімдері;
29) қосымша факторлар – оларды жою, болғызбау немесе болмауыболжамды авиациялық оқиғаның немесе оқыс оқиғаның ықтималдығын төмендететін немесе осы авиациялық оқиғаның немесе оқыс оқиғаның ауыр салдарын азайтатын әрекет ету, әрекетсіздік, мән-жайлар, жағдайлар немесе олардың жиынтығы;

19) серьезный авиационный инцидент – авиационный инцидент, связанный с возникновением условий, характеризующихся значительным повышением вероятности авиационного происшествия, для предотвращения которого требуется выполнение экипажем и/или органами управления воздушного движения, обслуживания воздушного движения сложных и/или экстренных действий, не применяемых в условиях нормального полета воздушного судна;
20) государство-разработчик – государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за конструкцию типа воздушного судна;
21) государство места события – государство, на территории которого имело место авиационное происшествие или инцидент;
22) наземное происшествие – событие, не относящееся к авиационному происшествию, связанное с обслуживанием, хранением или транспортировкой воздушного судна, при котором произошло его повреждение или утрата;
23) дежурная группа расследователей – группа специалистов органа безопасности полетов государственной авиации, определяемая для проведения мероприятий по расследованию авиационного события и осуществлению полномочий комиссии по его расследованию (далее – Комиссия) до ее назначения. При назначении Комиссии специалисты дежурной группы расследователей включаются в ее состав;
24) опасный фактор – потенциальная причина (фактор), проявление которой привело (приводит или может привести) к возникновению и/или развитию особой ситуации;
25) опасное сближение – непреднамеренное и непредусмотренное заданием на полет сближение воздушных судов между собой или с другими материальными объектами на интервалы менее половины, в результате которого возникает опасность их столкновения;
26) сложная ситуация – особая ситуация, при которой возможности и квалификации экипажа и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением), а также резервы работоспособности авиационной техники достаточны для предотвращения авиационного происшествия;
27) усложненная ситуация – особая ситуация, при которой полет вероятно завершится без особых и экстренных действий экипажа;
28) части обеспечения – авиационно-технические базы, авиационные комендатуры, центры управления воздушным движением, части связи и радиотехнического обеспечения, части материально-технического обеспечения;
29) сопутствующие факторы – действия, бездействие, обстоятельства, условия или их сочетание, устранение, предотвращение или отсутствие которых уменьшило бы вероятность авиационного происшествия или инцидента или ослабило бы тяжесть последствий этого авиационного происшествия или инцидента;

30) мемлекеттік авиацияның ұшуы қауіпсіздігі органы – Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясындағы ұшу қауіпсіздігі мәселелері бойынша мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі;
31) мемлекеттік авиацияны басқару органдары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының бас қолбасшылығы, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиациялық қызметі;
32) мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
33) өлімге әкелген дене зақымы – нәтижесінде авиациялық оқиға болған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде өлімге әкелген дене зақымы;
34) уәкілетті өкіл кеңесшісі – авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеруде тәжірибесі бар және авиациялық оқиғаға тергеп-тексеру жүргізуде уәкілетті өкілге көмек көрсететін адам;
35) уәкілетті өкіл – уәкілетті орган тағайындаған басқа мемлекет жүргізетін тергеп-тексеруге қатысу үшін тиісті біліктілігі бар болуына байланысты мемлекеттік авиация саласындағы адам;
36) ұшу қауіпсіздігі – адамдардың өміріне немесе денсаулығына залал келтіру немесе мүлікке зиян келтіру қатері қалыпты деңгейге дейін төмендетілген және қатер көздерін анықтаудың және қатер факторларын бақылаудың үздіксіз процесі арқылы сол деңгейде не анағұрлым төмен деңгейде ұсталатын ұшуды қауіпсіз жасауды қамтамасыз ететін шаралар кешені;
37) ұшу қауіпсіздігі органы – мемлекеттік авиацияның басқару органы, авиациялық бөлім құрамындағы құрылымдық бөлімше;
38) ұшқыш құрамының қате әрекет етуі (қателігі) – ниетсіз әуе кемесін басқару жөніндегі дұрыс немесе уақтылы әрекет етпеуі, әрекетсіздігі. Ұшқыш құрамының қате әрекеттерін нұсқаушылар құрамы, ұшуға басшылық жасау тобының персоналы және объективті бақылау материалдарының деректері бойынша айқындалады;
39) ұшу тапсырмасы – авиация тегінің жауынгерлік даярлық (ұшу, ұшу-жаттығу) курсымен айқындалған немесе ұшқышқа (ҰҰА операторына) командир (бастық) берген әуе кемесінің ұшып шығуынан бастап қонуына дейінгі ұшуға тапсырма.
3. Авиациялық оқиғаларды немесе оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру процесі қауіпті факторларды анықтауды, ақпарат жинау мен талдауды, қажетті зерттеулер жүргізуді, авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар себептерін анықтауды, есеп беру материалдарын және қорытындыларды дайындауды, авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеуді, белгілі себептер бойынша авиациялық инциденттердің қайталануын болдырмауды қамтиды.

30) орган безопасности полетов государственной авиации – структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, осуществляющее государственный контроль и надзор по вопросам безопасности полетов в государственной авиации Республики Казахстан;
31) органы управления государственной авиации – Управление главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан, Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан, Авиационная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
32) уполномоченный орган в сфере государственной авиации – Министерство обороны Республики Казахстан;
33) телесное повреждение со смертельным исходом – телесное повреждение, в результате которого в течение тридцати календарных дней с момента авиационного происшествия наступила смерть;
34) советник уполномоченного представителя – лицо, имеющее опыт в расследовании авиационных происшествий и оказывающее помощь уполномоченному представителю в проведении расследования авиационного происшествия;
35) уполномоченный представитель – лицо, назначенное уполномоченным органом в сфере государственной авиации в силу наличия у него соответствующей квалификации для участия в расследовании, проводимом другим государством;
36) безопасность полета – комплекс мер, обеспечивающих безопасное проведение полетов, при котором риск причинения вреда жизни или здоровью людей, или нанесения ущерба имуществу снижен до приемлемого уровня и поддерживается на этом либо более низком уровне посредством непрерывного процесса выявления источников опасности и контроля факторов риска;
37) орган безопасности полетов – структурное подразделение в составе органа управления, авиационной части государственной авиации;
38) ошибочное действие (ошибка) летного состава – неправильное или несвоевременное действие, бездействие по управлению воздушным судном без наличия умысла. Ошибочные действия летного состава определяются инструкторским составом, персоналом группы руководства полетами и по данным материалов объективного контроля;
39) полетное задание – задание на полет от взлета до посадки воздушного судна, определенное курсом боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации или заданное летчику (оператору БПЛА) командиром (начальником).
3. Процесс расследования авиационных происшествий или инцидентов включает в себя выявление опасных факторов, сбор и анализ информации, проведение необходимых исследований, установление причин авиационных происшествий или инцидентов, подготовку отчетных материалов и заключения, разработку рекомендаций по предотвращению авиационных происшествий, исключению повторяемости авиационных инцидентов по установленным причинам.

4. Ұшқышсыз ұшатын аппараттармен (бұдан әрі – ҰҰА) болған авиациялық жағдайлар кезінде әскери басқару органының (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) ҰҰА пайдалануда тиісті даярлығы және тәжірибесі бар мамандары Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларына сәйкес қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді.
5. Әуе кемесімен жерүсті оқиға болған жағдайда мемлекеттік авиацияның басқару органы оны тергеп-тексеру және әуе кемесін қалпына келтіру тәртібін айқындау жөнінде комиссия тағайындайды. Тергеп-тексеру актісінің Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органына ұсынылады.
6. Авиациялық оқиғаларды немесе оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру мақсаты жағдайдың және (немесе) қосымша факторлардың себептерін анықтау, авиациялық оқиғаларды болғызбау және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдарды пысықтау болып табылады.
7. Авиациялық оқиғаны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру мақсаты біреудің кінәлілігін және жауапкершілігін анықтау болып табылмайды.
8. Авиациялық жағдайға тергеп-тексеру жүргізу кезінде комиссия мүшелерінің және сарапшылардың қызметіне комиссия құрамына кірмейтін лауазымды адамдар тарапынан араласуға жол берілмейді.
2-бөлім. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру тәртібі 1-тарау. Авиациялық оқиғалар
1-параграф. Авиациялық оқиға туралы хабардар ету
9. Авиациялық оқиға болған жағдайда, сондай-ақ экипажбен радиобайланыс жоғалған және радиолокациялық станциялар индикаторларының экрандарында әуе кемесінен белгілер жоғалған кезде әуе кемесінің ұшуына басшылық жасауды (әуе қозғалысын басқаруды) жүзеге асыратын ұшу жетекшісі (әуе қозғалысын басқару органы кезекші ауысымының аға кезекшісі) ол туралы авиация бөлімінің командиріне (әуе қозғалысына қызмет көрсету аймағындағы аға авиациялық бастыққа) және жоғары тұрған басқару органының жедел кезекшісіне дереу баяндайды.
Мемлекеттік авиация басқару органының жедел кезекшісі авиациялық оқиға туралы мемлекеттік авиация басқару органының басшысын (әуе кемесінің тиесілігі бойынша), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Орталық командалық пунктінің жедел кезекшісін және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органын хабардар етеді.
Ұшып өтуді орындайтын әуе кемесімен болған авиациялық оқиға туралы ақпарат авиациялық бөлім командиріне (осы әуе кемесінің тиесілігі бойынша) жеткізіледі.
Болған авиациялық оқиға туралы алғашқы ақпарат осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық жағдайлар туралы хабарлауды есепке алу журналына тіркеледі.

4. При авиационных событиях с беспилотными летательными аппаратами (далее – БПЛА) специалистами органа военного управления (по принадлежности воздушного судна), имеющими соответствующую подготовку и опыт в эксплуатации БПЛА, проводится служебное расследование в соответствии с Общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
5. В случае наземного происшествия с воздушным судном органом управления государственной авиации назначается комиссия по его расследованию и определению порядка восстановления воздушного судна. Один экземпляр акта расследования, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предоставляется в орган безопасности полетов государственной авиации.
6. Целью расследования авиационного происшествия или инцидента является установление причин события и (или) сопутствующих факторов, выработка рекомендаций по предотвращению авиационных происшествий и обеспечению безопасности полетов.
7. Установление чьей-либо вины и ответственности не является целью расследования авиационного происшествия или инцидента.
8. При проведении расследований авиационных событий не допускается вмешательство в деятельность членов Комиссии и экспертов со стороны должностных лиц, не входящих в состав Комиссии.
Раздел 2. Порядок расследования авиационных происшествий и инцидентов
Глава 1. Авиационные происшествия
Параграф 1. Оповещение об авиационном происшествии
9. В случае авиационного происшествия, а также при потере радиосвязи с экипажем и пропадании отметки от воздушного судна на экранах индикаторов радиолокационных станций, руководитель полетов (старший дежурной смены органа управления воздушным движением), осуществляющий руководство полетом (управление воздушным движением) воздушного судна, немедленно докладывает об этом командиру авиационной части (старшему авиационному начальнику в зоне обслуживания воздушного движения) и оперативному дежурному вышестоящего органа управления.
Оперативный дежурный органа управления государственной авиации оповещает об авиационном происшествии руководителя органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна), оперативного дежурного Центрального командного пункта Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и орган безопасности полетов государственной авиации.
Информация об авиационном происшествии с воздушным судном, выполняющим перелет, доводится до командира авиационной части (по принадлежности данного воздушного судна).
Первичная информация об авиационном происшествии регистрируется в журналах учета оповещений об авиационных событиях по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

10. Авиациялық бөлім командирі (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиға туралы мемлекеттік авиация басқару органының басшысына (әскери-әуе күштерінің қолбасшысына) және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органының басшысына дереу ауызша баяндайды.
11. Ауызша баяндауда:
1) авиациялық оқиға (апат немесе авария) болған күн, уақыты (Нұр-Сұлтан), авиациялық оқиға ауданы;
2) әуе кемесінің экипажы, бортында жолаушылардың болуы, салдары (зиян шекпеген, жараланған, қаза тапқан) туралы ақпарат;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – № 1296 қаулы) Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқаруды қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларға сәйкес іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру туралы ақпарат;
4) белгілі мән-жайлар (ұшу тапсырмасы, метеожағдай, ұшып шығу әуеайлағы, әуе кемесінің түрі, борттық нөмірі және тиесілігі);
5) әуе кемесінің бортында қауіпті жүктің немесе оқ-дәрілердің болуы;
6) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге қосымша көмек көрсету жөнінде ұсыныстар көрсетіледі.
Көрсетілген қандай да бір мәліметтің болмауы баяндауды кешіктіруге негіздеме болып табылмайды.
12. Мемлекеттік авиация басқару органының басшысы авиациялық оқиға туралы ақпаратты нақтыланғаннан кейін мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган басшысына ауызша баяндайды, онда қысқаша мән-жайлар, салдары мен қабылданатын шаралар көрсетіледі.
13. Авиациялық бөлім командирі (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиға туралы жедел ақпаратты жазбаша баяндау нысанында авиациялық оқиға болған сәттен бастап екі сағат ішінде мемлекеттік авиация басқару органының басшысына және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органының басшысына ұсынады.
14. Жедел ақпаратта:
1) авиациялық оқиға болған күн, уақыты (Нұр-Сұлтан), жіктемесі;
2) авиациялық оқиға болған аудан (радиобайланыс жоғалған және радиолокациялық станция индекаторының экранында әуе кемесінен белгінің жоғалған нүкте координаталары, әуе кемесі құлаған орын координаталары);
3) әуе кемесінің экипажы, ұшу тапсырмасы, метеожағдай, ұшып шығу әуеайлағы, әуе кемесінің түрі, борттық, зауыттық нөмірі және тиесілігі туралы деректер;
4) әуекемесінің бортында болған жолаушылар туралы деректер;
5) әуекемесінің бортында қауіптіжүктің немесе оқ-дәрілердің болуы және олардың сипаттамалары туралы деректер;

10. Устный доклад об авиационном происшествии командир авиационной части представляет немедленно руководителю органа управления государственной авиации и руководителю органа безопасности полетов государственной авиации.
11. В устном докладе указываются:
1) дата, время (Нур-Султана), классификация авиационного происшествия (катастрофа или авария), район авиационного происшествия;
2) информация об экипаже, наличии пассажиров на борту воздушного судна, последствия (невредимы, ранены, погибли);
3) информация об организации поисково-спасательных работ, в соответствии с Правилами по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 (далее – Постановление № 1296);
4) известные обстоятельства (полетное задание, метеоусловия, аэродром вылета, тип бортовой, номер и принадлежность воздушного судна);
5) наличие на борту воздушного судна опасных грузов или боеприпасов;
6) предложения по оказанию дополнительной помощи в проведении поисково-спасательных работ.
Отсутствие каких-либо из указанных сведений не является основанием для задержки доклада.
12. Руководитель органа управления государственной авиации, после уточнения информации об авиационном происшествии, представляет руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации устный доклад, в котором указывает краткие обстоятельства, последствия и принимаемые меры.
13. Оперативная информация об авиационном происшествии представляется командиром авиационной части (по принадлежности воздушного судна) в форме письменного доклада руководителю органа управления государственной авиации и руководителю органа безопасности полетов государственной авиации в течение двух часов с момента авиационного происшествия.
14. В оперативной информации указываются:
1) дата, время (Нур-Султана), классификация авиационного происшествия;
2) район авиационного происшествия (координаты точки потери радиосвязи и пропадания отметки от воздушного судна на экране индикатора радиолокационной станции, координаты места падения воздушного судна);
3) данные об экипаже, полетном задании, метеоусловиях, аэродроме вылета, типе, бортовом, заводском номере и принадлежности воздушного судна;
4) данные о пассажирах, находившихся на борту воздушного судна;
5) данные об опасных грузах или боеприпасах, находившихся на борту воздушного судна и их характеристиках;

6) экипаж мүшелері, әуе кемесінің жолаушылары және қоршаған орта үшін авиациялық оқиғаның салдары туралы ақпарат;
7) № 1296 қаулыға сәйкес жүргізіліп жатқан іздестіру-құтқару жұмыстары туралы деректер;
8) авиациялық оқиға фактісі бойынша алғашқы іс-шараларды ұйымдастыру туралы деректер;
9) баяндауды беру сәтінде белгілі болған авиациялық оқиға жөніндегі басқа да нақты мәліметтер көрсетіледі.
15. Әуе кеңістігін пайдаланатын мемлекеттік органдарды авиациялық оқиға туралы хабардар етуді мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органы жүзеге асырады.
16. Бағынысты авиациялық бөлімдерді, қамтамасыз ету бөлімдерін авиациялық оқиға туралы хабардар ету мемлекеттік авиация басқару органының тиісті басшысына жүктеледі.
17. Әскери бөлім командирі бір тәулік ішінде авиациялық оқиға туралы аумағында авиациялық оқиға болған жергілікті атқарушы органды (әкімдікті) және экология департаментін хабардар етеді.
2-параграф. Авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеруді ұйымдастыру
18. Тергеп-тексерушілер кезекші тобының іс-шараларды орындауы және мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру жүргізуді ұйымдастыруды мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысына жүктеледі.
19. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру үшін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган басшысы авиациялық комиссия тағайындайды. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері комиссияны құру туралы бұйрық жобасын жедел келісуді қамтамасыз етеді.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және комиссия мүшелерінен тұрады. Тиісті даярлығы және авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеруге қатысқан тәжірибесі бар мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының ұшқыш құрамы қатарынан лауазымды адам авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия төрағасы болып тағайындалады.
20. Комиссия мүшелері авиациялық персонал қатарынан тағайындалады. Комиссия құрамын мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысы құрады.
21. Комиссияның жұмыс органдары:
1) комиссия құрамына кіретін және мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органдарының жеке құрамы қатарынан комиссия мүшелері басшылық жасайтын ұшқыш, инженерлік-техникалық және әкімшілік-штабтық кіші комиссиялар;
2) кіші комиссиялар құрамына кірмейтін есептік-талдау, жұмыс, зерттеу, сараптама және басқа да топтар болып табылады.
Топтардың жұмысын комиссия мүшелері болып табылмайтын мамандар басқаруы мүмкін.
Жұмыс органдарын құру және оның құрамы туралы шешімді Комиссия төрағасы қабылдайды. Жұмыс органдарын құру және құрамы туралы шешімді комиссия төрағасы қабылдайды.
Кіші комиссиялардың негізгі міндеттері осы қағидаларға 2-қосымшада айқындалған.

6) информация о последствиях авиационного происшествия для членов экипажа, пассажиров воздушного судна и окружающей среды;
7) данные о проводимых поисково-спасательных работах, в соответствии с Постановлением № 1296;
8) информация об организации первоначальных мероприятий по факту авиационного происшествия;
9) другие достоверные сведения по авиационному происшествию, известные к моменту представления доклада.
15. Оповещение об авиационном происшествии государственных органов-пользователей воздушного пространства осуществляет орган безопасности полетов государственной авиации.
16. Организация оповещения подчиненных авиационных частей, частей обеспечения об авиационном происшествии, возлагается на соответствующих руководителей органов управления государственной авиации.
17. Командир воинской части, в течение суток оповещает об авиационном происшествии местный исполнительный орган (акимат) и департамент экологии, на территории которых произошло авиационное происшествие.
Параграф 2. Организация расследования авиационных происшествий
18. Выполнение мероприятий дежурной группой расследователей и организация проведения расследований авиационных происшествий с воздушными судами государственной авиации возлагается на руководителя органа безопасности полетов государственной авиации.
19. Для расследования авиационного происшествия, руководитель уполномоченного органа в сфере государственной авиации назначает Комиссию. Структурные подразделения уполномоченного органа в сфере государственной авиации обеспечивают оперативное согласование проекта приказа о создании Комиссии.
Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов Комиссии. Председателем Комиссии по расследованию авиационного происшествия назначается должностное лицо из числа летного состава органа безопасности полетов государственной авиации, имеющего соответствующую подготовку и опыт участия в расследовании авиационных происшествий.
20. Членами Комиссии назначаются лица из числа авиационного персонала. Состав Комиссии формируется руководителем органа безопасности полетов государственной авиации.
21. Рабочими органами Комиссии являются:
1) летная, инженерно-техническая и административно-штабная подкомиссии, входящие в состав Комиссии и возглавляемые членами Комиссии из числа личного состава органа безопасности полетов государственной авиации;
2) расчетно-аналитическая, рабочие, исследовательские, экспертные и другие группы, которые могут не входить в состав подкомиссий.
Работу групп могут возглавлять специалисты, которые не являются членами Комиссии. Решение о создании и составе рабочих органов принимает председатель Комиссии.
Основные задачи подкомиссий определены в приложении 3 к настоящим Правилам.

22. Комиссия авиациялық оқиғаларға тергеп-тексеруді құқық қорғау органдарынан тәуелсіз жүргізеді.
23. Авиациялық оқиғаны және инцидентті тергеп-тексеру бойынша комиссияның өкілеттігі:
1) авиациялық жағдай орнын, авиациялық оқиғаға немесе инцидентке қатысты объектілерді және сынықтарды қарап-тексеруді жүргізу;
2) олардың ұйымдық-құқықтық нысандарына және меншік нысанына қарамастан, ғылымның және техниканың тиісті салаларындағы білімді талап ететін міндеттерді шешу үшін ұйымдардың сарапшыларын, қызметкерлерін тарту;
3) авиациялық жағдайға қатысы бар немесе қатысы болуы мүмкін авиациялық оқиғаны көрген куәгерлерден және адамдардан сұрау, құқық қорғау органдарынан қажетті ақпаратты алу;
4) авиациялық оқиғаның немесе инциденттің және/немесе жанама факторларының себептерін анықтау үшін қажетті эксперименттік, сараптама, талдау, зертханалық және басқа да зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу;
5) ғылыми-зерттеу, конструкторлық, жөндеу және өнеркәсіптік ұйымдарына (бұдан әрі – ғылыми-зерттеу ұйымдары) жіберуге жататын объектілерді айқындау;
6) авиациялық оқиғаға немесе инцидентке ұшыраған әуе кемесін әзірлеуге, сынақтан өткізуге, жасауға, пайдалануға және жөндеуге, авиациялық персонал қатарынан адамдарды даярлауға, әуе қозғалысын ұйымдастыруға, әуе кемесінің ұшуларын орындауға және қамтамасыз етуге қатысты барлық мәселелерді зерделеу;
7) авиациялық жағдайға ұшыраған әуе кемесін, оның құрамдас бөлшектерін, осы мүліктің тиесілігіне қарамастан, оның бортындағы мүлікті, сондай-ақ осы әуе кемесінің ұшуын қамтамасыз ететін құралдар мен объектілерді тексеру;
8) осы авиациялық жағдайға байланысты мәселелер бойынша тиісті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан мәліметтер мен деректерді сұрату және алу;
9) авиациялық жағдай болған әуе кемесі экипажы мүшелерінің, сондай-ақ авиациялық персонал қатарынан тиісті адамдардың психикалық-физиологиялық жай-күйіне зерттеу жүргізу;
10) авиациялық оқиғаларды және белгілі себептер бойынша авиациялық инциденттердің қайталануын болдырмау мақсатында ұсынымдарды пысықтау;
11) авиациялық жағдай болған авиациялық бөлімінің авиациялық персоналын Комиссияның жұмыс органдарының құрамында жұмысқа тарту;
12) объективтік бақылау материалдарын өңдеу орны туралы шешім қабылдау.
24. Комиссияның құрамында және оның жұмыс органдарында жұмыс істеу үшін тиісті мемлекеттік органдардың және мемлекеттік авиация басқару органдарының басшыларымен келісу бойынша мемлекеттік органдардың өкілдері, мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналы тартылады. Комиссия құрамында және оның жұмыс органдарында жұмыс істеу үшін кандидаттар туралы ақпарат одан сұрау салу алынғаннан кейін бір тәулік ішінде мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органына беріледі.

22. Комиссия проводит расследование авиационных происшествий независимо от правоохранительных органов.
23. Полномочия комиссии по расследованию авиационного происшествия и инцидента:
1) проводить осмотр места авиационного события, объектов и обломков, относящихся к авиационному происшествию или инциденту;
2) привлекать для решения задач, требующих знаний в соответствующих областях науки и техники, экспертов, работников организаций, независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности;
3) опрашивать очевидцев и лиц, которые имеют или могут иметь отношение к авиационному событию, получать необходимую информацию от правоохранительных органов;
4) организовать и проводить эксперименты, экспертизы, аналитические, лабораторные и другие исследования, необходимые для установления причин авиационного происшествия или инцидента и/или сопутствующих факторов;
5) определять объекты, которые подлежат направлению в научно-исследовательские, конструкторские, ремонтные и промышленные организации (далее – научно-исследовательские организации);
6) изучать все вопросы, касающиеся разработки, испытаний, производства, эксплуатации и ремонта потерпевшего авиационное происшествие или инцидент воздушного судна, подготовки лиц из числа авиационного персонала, организации воздушного движения, выполнения и обеспечения полетов воздушного судна;
7) обследовать потерпевшее авиационное событие воздушное судно, его составные части, имущество, находящееся на его борту, независимо от принадлежности этого имущества, а также средства и объекты обеспечения полета этого воздушного судна;
8) запрашивать и получать от соответствующих государственных органов, а также от физических и юридических лиц сведения и данные по вопросам, связанным с данным авиационным событием;
9) проводить исследования психофизиологического состояния членов экипажа воздушного судна, с которым произошло авиационное событие, а также соответствующих лиц из числа авиационного персонала;
10) вырабатывать рекомендации в целях предотвращения авиационных происшествий и исключения повторяемости авиационных инцидентов по известным причинам;
11) привлекать к работе в составе рабочих органов Комиссии авиационный персонал авиационной части, в которой произошло авиационное событие;
12) принимать решение о месте обработки материалов объективного контроля.
24. Для работы в составе Комиссии и в ее рабочих органах привлекаются представители государственных органов, авиационный персонал государственной авиации, по согласованию с соответствующими руководителями государственных органов и органов управления государственной авиации. Информация о кандидатах для работы в составе Комиссии и в ее рабочих органах передается в орган безопасности полетов государственной авиации, в течение суток после получения от него запроса.

25. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге қатысуға мүдделі мемлекеттердің уәкілетті өкілдері тартылады.
Мүдделі мемлекеттер:
1) жағдай болған мемлекет;
2) әуе кемесі тіркелген мемлекет;
3) әуе кемесін (қозғалтқышты, жабдықты) жасаушы мемлекет;
4) әуе кемесін (қозғалтқышты, жабдықты) жасаушы мемлекет;
5) әуе кемесіне (қозғалтқышқа, жабдыққа) жөндеуді жүзеге асырған мемлекет;
6) авиациялық оқиға кезінде азаматтары қаза тапқан немесе дене зақымдарын алған мемлекет болып табылады.
26. Мүдделі мемлекеттер авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге қатысу үшін өзінің уәкілетті өкілін тағайындайды.
Уәкілетті өкілдер авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге қатысу үшін мамандарды (кеңесшілерді, сарапшыларды) тартады.
27. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге тергеп-тексеру жүргізіліп отырған ұшуды ұйымдастыруға, орындауға, қамтамасыз етуге немесе қызмет көрсетуге қатысы жоқ адамдар қатысады.
Комиссия мүшелері мен оның жұмыс органдарының мүшелері авиациялық оқиғаға қатысы бар заңды немесе жеке тұлғалар алдында қаржылық міндеттемелері бар сақтандыру компанияларының мүдделерін білдіре алмайды.
28. Әуе кемесін авиациялық оқиға орнынан эвакуациялау мақсаттылығы туралы шешімді комиссия төрағасымен келісу бойынша мемлекеттік органның (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) басшысы қабылдайды.
29. Ұшуда пайдалану процесінде зақымданған әуе кемесін қалпына келтіру мақсаттылығы туралы шешімді мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) қабылдайды.
30. Іздестіруге қабылданған шаралар нәтижесіз болған жағдайларда авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін іздестіруді тоқтату туралы шешімді комиссия төрағасы мемлекеттік органның басшысымен (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және іздестіру-құтқару командасының басшысымен келісу бойынша қабылдайды.
Авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін іздестіруді тоқтату туралы шешім одан әрі іздестіру қолда бар іздестіру-құтқару күштерімен және құралдарымен әуе кемесін табуда және тірі қалған адамдарды құтқаруда нәтиже бермейді деп пайымдауға жеткілікті негіздемелер болғанда қабылданады.
Іздестіру ресми түрде тоқтатылған әуе кемесі, егер әуе кемесінің орны немесе оның сынықтары табылмаса хабарсыз жоғалған деп саналады. Оны іздестіру іздестіру-құтқару жұмыстары тоқтатылған сәттен бастап өткен уақытқа қарамастан, оның орны туралы қандай да болсын жаңа мәліметтер алынған кезде дереу жандандырылады.

25. К участию в расследовании авиационного происшествия, привлекаются уполномоченные представители заинтересованных государств.
Заинтересованными государствами являются:
1) государство места события;
2) государство регистрации воздушного судна;
3) государство-разработчик воздушного судна (двигателя, оборудования);
4) государство-изготовитель воздушного судна (двигателя, оборудования);
5) государство, осуществлявшее ремонт воздушного судна (двигателя, оборудования);
6) государства, граждане которых погибли или получили телесные повреждения при авиационном происшествии.
26. Заинтересованные государства назначают своего уполномоченного представителя для участия в расследовании авиационного происшествия.
Уполномоченные представители привлекают для участия в расследовании авиационного происшествия специалистов (советников, экспертов).
27. В расследовании авиационного происшествия участвуют лица, не имеющие непосредственного отношения к организации, выполнению, обеспечению или обслуживанию полета, по которому проводится расследование.
Члены Комиссии и члены ее рабочих органов не могут представлять интересы страховых компаний, имеющих финансовые обязательства перед юридическими или физическими лицами, причастными к авиационному происшествию.
28. Решение о целесообразности эвакуации воздушного судна с места авиационного происшествия, принимает руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна), по согласованию с председателем Комиссии.
29. Решение о целесообразности восстановления воздушного судна, получившего повреждение в процессе летной эксплуатации, принимает руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна).
30. В тех случаях, когда принятые к поиску меры не дали результатов, решение о прекращении поиска воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие, принимается председателем Комиссии по согласованию с руководителем государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и руководителем поисково-спасательной команды.
Решение о прекращении поиска воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие, принимается после того, когда будут иметься достаточные основания полагать, что дальнейший поиск не приведет к обнаружению воздушного судна имеющимися поисково-спасательными силами и средствами и спасанию оставшихся в живых людей.
Воздушное судно, поиск которого официально прекращен, считается пропавшим без вести, если не установлено местонахождение воздушного судна или его обломков. Его поиск немедленно возобновляется при получении любых новых сведений о месте его нахождения, независимо от времени, прошедшего с момента прекращения поисково-спасательных работ.

31. Комиссия мүшелері мен тергеп-тексеруге тартылатын адамдарды авиациялық оқиға болған орынға жеткізуді және орналасқан орынға кері қайтаруды мемлекеттік авиация басқару органының (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) басшысы ұйымдастырады.
32. Комиссия мүшелері мен тергеп-тексеруге тартылатын адамдар мемлекеттік авиацияның әуе кемесін пайдаланған кезде тергеп-тексеруді жүргізуге бұйрық көшірмесін және іссапар куәліктерін ұсынуы бойынша әуе кемесі жолаушыларының тізіміне енгізіледі.
33. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге байланысты барлық жұмыстарды авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесі пайдалануында тұрған мемлекеттік авиация органы және авиациялық бөлім қамтамасыз етеді.
Авиациялық бөлім тергеп-тексеруге қатысушыларды оқиға орнында жұмыс істеу үшін арнайы киіммен және аяқ киіммен, жеке қорғану құралдарымен, көлік құралдарымен және байланыс құралдарымен, қажетті құрал-саймандармен және шығын материалдарымен қамтамасыз етеді, оларға жұмыс істеу үшін қажетті жағдайлар жасайды, тергеп-тексеру материалдарын сақтауды, көбейтуді және таратуды ұйымдастырады, демалуға орналасуын және тамақтандыруды қамтамасыз етеді.
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруді жүргізу үшін авиациялық бөлім ұсынатын мүлік, керек-жарақ пен техникалық құралдар тізбесі осы қағидаларға 4-қосымшада айқындалған.
34. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ұзақтығы, егер қосымша зерттеулер талап етілмесе, комиссия тағайындалған сәттен бастап авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісін бекіткен күнге дейін алпыс тәуліктен аспайды.
Егер авиациялық техникаға зерттеулер және сынақтар жүргізу тергеп-тексеру үшін белгіленген мерзімдерде мүмкін болмаса, мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органдарының басшысы уәкілетті органға баяндай отырып, тергеп-тексеру мерзімдерін ұзартады.
35. Егер Қазақстан Республикасының мемлекеттік әуе кемесімен авиациялық оқиға басқа мемлекет аумағында болған жағдайда мемлекеттік органның басшысы (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тергеп-тексеруге қатысу үшін уәкілетті өкілдерді тағайындайды.
36. Қазақстан Республикасының мемлекеттік әуе кемелерімен басқа мемлекет аумағында болған авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру осы мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып жүргізіледі. Егер осы мемлекеттер арасында авиациялық жағдайларды тергеп-тексеру тәртібін регламенттейтін қағидалар, тиісті шарттар немесе келісімдер бар болса, онда көрсетілген қағидалар, шарттар немесе келісімдер қолданылады.

31. Доставку членов Комиссии и лиц, привлекаемых к расследованию, к месту авиационного происшествия и обратно к месту дислокации организует руководитель органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие).
32. Члены Комиссии и лица, привлекаемые к расследованию авиационного происшествия, при использовании воздушного судна государственной авиации по предъявлению копии приказа на проведение расследования и командировочных удостоверений вписываются в список пассажиров воздушного судна.
33. Все работы, связанные с расследованием авиационного происшествия, обеспечиваются органом управления государственной авиации и авиационной частью, в эксплуатации которой находилось воздушное судно, потерпевшее авиационное происшествие.
Авиационная часть обеспечивает участников расследования специальной одеждой и обувью, средствами индивидуальной защиты для проведения работ на месте происшествия, транспортными средствами и средствами связи, необходимым инвентарем и расходными материалами, создает им необходимые условия для работы, организует хранение, размножение и рассылку материалов расследования, обеспечивает размещение на отдых и питание.
Перечень имущества, снаряжения и технических средств, предоставляемых авиационной частью для проведения расследования авиационного происшествия определен в приложении 4 к настоящим Правилам.
34. Продолжительность расследования авиационного происшествия с момента создания Комиссии до даты утверждения акта расследования авиационного происшествия не превышает шестьдесят суток, если не требуется дополнительных исследований.
Если проведение исследований и испытаний авиационной техники в установленные для расследования сроки невозможно, то сроки расследования продлеваются руководителем органа безопасности государственной авиации с докладом об этом руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
35. В случае если авиационное происшествие с государственным воздушным судном Республики Казахстан произошло на территории другого государства, руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие) назначает уполномоченных представителей для участия в расследовании.
36. Расследование авиационных происшествий с воздушными судами государственной авиации Республики Казахстан, произошедшими на территории другого государства, проводится с учетом требований нормативных правовых актов этих государств. Если между этими государствами установлены правила, регламентирующие порядок проведения расследования авиационных событий, соответствующие договоры или соглашения, то применяются указанные правила, договоры или соглашения.

37. Мемлекеттік орган басшысының (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) кез келген мемлекетке немесе ұйымға (мекемеге) авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге көмек көрсету және жәрдем көрсету өтінішімен жүгінуіне жол беріледі.
38. Егер аумағында авиациялық оқиға болған мемлекет осы оқиғаны тергеп-тексеру құқығын Қазақстан Республикасына берсе, онда осындай тергеп-тексеру қатысушы тиісті мемлекет болып табылатын шарттар мен келісімдерді және жағдай болған мемлекеттің ұлттық заңнамасын ескере отырып, осы қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
39. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемесімен басқа мемлекет аумағында болған авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында туындайтын мәселелерді Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия төрағасы арқылы уәкілетті өкілдер шешеді.
Шетел ғылыми-зерттеу ұйымдарында арнайы зерттеулерді жүргізу қажет болған кезде уәкілетті өкілдер мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиістілігі бойынша) баяндайды және ол туралы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
40. Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуе кемесімен басқа мемлекет аумағында болған авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті өкіл мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиістілігі бойынша) және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган басшысына жазбаша баяндаманы ұсынады.
41. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін оқиға және оның тергеп-тексеру нәтижелері туралы ресми ақпарат мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиістілігі бойынша) немесе оның тапсырмасы бойынша басқа адам авиациялық оқиға фактісі бойынша тергеуді жүзеге асыратын құқық қорғау органымен келісу бойынша жұртшылыққа, заңды тұлғалар мен азаматтарға жеткізеді.
3-параграф. Авиациялық оқиға кезіндегі лауазымды адамдардың әрекет ету тәртібі
42. Авиациялық оқиға болған сәттен бастап және комиссия (тергеп-тексерушілердің кезекші тобы) келгенге дейін жауапкершілік аймағында авиациялық оқиға болған аға авиациялық бастық, ал ол келгенге дейін әуе кемесі экипажының мүшелері алғашқы іс-шараларды жүргізеді.
43. Апатқа ұшыраған әуе кемесі экипажының мүшелері комиссия келгенге дейін әуе кемесінің, оның қосалқа бөлшектері мен сынықтарының, борттық объективті бақылау құралдарының, осы әуе кемесінің бортында болған заттардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдайды.

37. Допускается обращение руководителя государственного органа (по принадлежности воздушного судна) в любое государство или организацию (учреждение) с просьбой оказания помощи и содействия в расследовании авиационного происшествия.
38. Если государство, на территории которого произошло авиационное происшествие, передает право расследования этого происшествия Республике Казахстан, то такое расследование проводится в соответствии с настоящими Правилами, с учетом договоров и соглашений, участником которых является соответствующее государство и национального законодательства государства места события.
39. Вопросы, возникающие в ходе расследования авиационного происшествия с воздушным судном государственной авиации Республики Казахстан, произошедшего на территории другого государства, решаются уполномоченными представителями через председателя Комиссии по расследованию авиационного происшествия.
При необходимости проведения специальных исследований в иностранных научно-исследовательских организациях, уполномоченные представители докладывают руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и информируют об этом уполномоченный орган в сфере государственной авиации.
40. По результатам расследования авиационного происшествия с воздушным судном государственной авиации Республики Казахстан, произошедшего на территории другого государства, уполномоченный представитель представляет письменный доклад руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) и руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
41. После завершения расследования авиационного происшествия официальная информация о происшествии и результатах его расследования доводится до сведения общественности, юридических лиц и граждан руководителем государственного органа (по принадлежности воздушного судна) или другим лицом по его поручению, по согласованию с правоохранительным органом, осуществляющим следствие по факту авиационного происшествия.
Параграф 3. Порядок действий должностных лиц при авиационном происшествии
42. С момента авиационного происшествия и до прибытия Комиссии (дежурной группы расследователей), старший авиационный начальник, в зоне ответственности которого произошло авиационное происшествие, а до его прибытия члены экипажа воздушного судна, проводят первоначальные мероприятия.
43. Члены экипажа воздушного судна потерпевшего бедствие, до прибытия Комиссии принимают меры по обеспечению сохранности воздушного судна, его составных частей и обломков, бортовых средств объективного контроля, предметов, находившихся на борту этого воздушного судна.

44. Авиациялық оқиға, әуеайлақтан тыс жерге мәжбүрлі қонған жағдайда әуе кемесінің экипажы әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі, жолаушыларды эвакуациялау және өрт сөндіру жөніндегі басшылықта көзделген әрекет етуді орындайды. Әуе кемесінде жанудың болмауына көзі жеткеннен кейін жауапкершілік аймағында авиациялық оқиға болған аға авиациялық бастық келгенше әуе кемесінің экипажы:
1) әуе кемесін жедел толық токсыздандырады (егер бұл эвакуация жүргізуге кедергі болмаса) және борттық өздігінен жазатын құралдардың сөндірілгеніне көз жеткізеді;
2) әуе кемесінің кабинасындағы басқару пульттерінің және борттық өздігінен жазатын құралдарға тиіспеуді қамтамасыз етеді;
3) әуе кемесінің бортындағы заттарға тиіспеуді қамтамасыз етеді, отынды, майды және басқа да сұйықтарды ағызып тастауға тыйым салады;
4) есіктерді, люктерді, капоттарды жабады және мүмкіндігінше пломбалайды;
5) әуе кемесін және оқиға орнын күзетуді ұйымдастырады;
6) болған жағдай туралы жақын әскери бөлімге немесе жергілікті атқарушы органдарға шұғыл хабарлау бойынша шараларды қабылдайды.
45. Комиссия төрағасының рұқсатынсыз авиациялық оқиға болған жерде өрт сөндіру, жараланғандар мен қаза тапқандарды эвакуациялау, сондай-ақ жойылуы мүмкін іздерді (мұз қатуы, күйе қабаттары, әуе кемесі қозғалысының топырақтағы іздері және тағы сол сияқты) тіркеу жөніндегі жұмыстарды қоспағанда, қандай да бір жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
46. Жауапкершілік аймағында авиациялық оқиға болған аға авиациялық бастық авиациялық оқиға болған жерге келгенде мынадай алғашқы іс-шараларды жүргізеді:
1) іздестіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады;
2) әуе кемесінің жолаушылары мен экипажы мүшелерін құтқару, өрт сөндіру (сақтандыру), заттай айғақтарды сақтау жөніндегі қосымша шараларды қабылдау қажеттілігін айқындайды;
3) авиациялық оқиға болған орынды күзетуді ұйымдастырады, оған бөгде адамдардың келуін шектейді, әуе кемесіне, оның ішіндегі заттарына немесе оның сынықтарына (сынықтар астынан зардап шеккендерді алып шығу қажет болған жағдайларды қоспағанда) тиіспеуді қамтамасыз етеді. Комиссия келгенге дейін әуе кемесінің немесе оның сынықтарының орнын ауыстыруға, егер олар көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысына немесе әуе кемелерінің қонуына кедергі жасаған жағдайларда рұқсат етіледі. Бұл жағдайларда әуе кемесінің немесе оның сынықтарының жай-күйі мен орны ауыстырылғанға дейін жерден бағдаршы тәсілімен және егжей-тегжей фото және бейне, ал қажет болған кезде әуеден түсірумен белгілейді. Оқиға болған жерді тергеп-тексеру актісі жасалады, онда әуе кемесінің және оның сынықтарының қалпы мен жалпы жай-күйі, жерге (жерүсті кедергілеріне) соғылу бұрышы көрсетіледі. Әуе кемесінің кабинасындағы құралдардың көрсеткіштерін, ауыстырып-қосқыштар мен басқару тұтқаларының қалпы фотоға түсіріледі немесе бейне түсіру көмегімен тіркеледі, кабинаны тергеп-тексеру актісі жасалады;

44. В случае авиационного происшествия, вынужденной посадки вне аэродрома экипаж воздушного судна выполняет действия, предусмотренные руководством по летной эксплуатации воздушного судна, по эвакуации пассажиров и тушению пожара. Убедившись, что нет возгорания воздушного судна, экипаж воздушного судна до прибытия старшего авиационного начальника, в зоне ответственности которого произошло авиационное происшествие:
1) немедленно полностью обесточивает воздушное судно (если это не препятствует проведению эвакуации) и убеждается, что бортовые самописцы выключены;
2) обеспечивает неприкосновенность пультов управления в кабине воздушного судна и бортовых самописцев;
3) обеспечивает неприкосновенность предметов, находящихся на борту воздушного судна, исключает слив топлива, масла и других жидкостей;
4) закрывает и по возможности опломбирует двери, люки, капоты;
5) организует охрану воздушного судна и места происшествия;
6) принимает меры по скорейшему оповещению о случившемся событии ближайшей воинской части или местных органов власти.
45. Без разрешения председателя Комиссии, какие-либо работы на месте авиационного происшествия не производятся, за исключением работ по тушению пожара, эвакуации раненых и погибших, а также фиксированию следов, которые могут быть утрачены (отложений льда, копоти, следов движения воздушного судна по грунту).
46. По прибытии на место авиационного происшествия, старший авиационный начальник, в зоне ответственности которого произошло авиационное происшествие, проводит первоначальные мероприятия:
1) организует проведение поисковых и аварийно-спасательных работ;
2) определяет необходимость принятия дополнительных мер по спасанию пассажиров и членов экипажа воздушного судна, тушению (предупреждению) пожара, сохранению вещественных доказательств;
3) организует охрану места авиационного происшествия, ограничивает проход к нему посторонних лиц, обеспечивает неприкосновенность воздушного судна, его содержимого или его обломков (за исключением случаев, когда необходимо извлечь из-под обломков пострадавших). Перемещение воздушного судна или его обломков до прибытия Комиссии допускается только в случаях, если они препятствуют безопасному движению транспортных средств или посадке воздушных судов. В этих случаях состояние и расположение воздушного судна или его обломков до перемещения фиксируется способом ориентирующей и детальной фотосъемки или видеозаписи с нескольких положений с земли, а при необходимости и с воздуха. Составляется акт осмотра места происшествия, в котором отражается положение и общее состояние воздушного судна или его обломков, угол столкновения с землей (с наземными препятствиями). В кабине экипажа фотографируются или фиксируются с помощью видеозаписи показания приборов, положение переключателей, выключателей, рукояток управления, составляется акт осмотра кабины;

4) әуе кемесінің экипажын, әуе қозғалысын басқару және ұшуды қамтамасыз етуге, әуе кемесінің ұшуға дайындауға тікелей қатысқан жерүсті қызмет персоналдарын өз міндеттерін атқарудан шеттету жөнінде шаралар қабылдайды. Аталған адамдар өз міндеттерін атқаруға комиссия төрағасының шешімімен жіберіледі;
5) қажет болған кезде сынықтарды бөлшектеу мен зақымдауды болдырмай, әуе кемесінің негізгі бөлшектеріне қатысты олардың орналасуын алдын ала фотоға түсіргеннен кейін және схемасын жасағаннан кейін қаза тапқандардың денесін эвакуациялау туралы нұсқау береді;
6) борттық объективті бақылау құралдарын, авиациялық оқиға орнында болған құжаттарды сақтау жөнінде шаралар қабылдайды, авиациялық оқиға болған орынға шектес жергілікті жердегі әуе кемесінің сынықтарын іздестіруді ұйымдастырады және олар табылған орындарда сақталуын қамтамасыз етеді. Егер борттық объективті бақылау құралдары агрессивті сұйықтықтарда немесе өрт ошағында болса, оларды дереу алып шығу, ақпаратты сақтауға шаралар қабылдау, осы қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу ақпаратын жинақтағыштарды алу және олардың сыртқы жай-күйі туралы акті жасау қажет. Басқа жағдайларда борттық объективті бақылау құралдарын комиссия келгенге дейін алуға жол берілмейді;
7) әуе кемесінде радиоактивті элементтердің изотоптары бар агрегаттар мен оқ-дәрілер болған кезде авиациялық оқиға болған жерде радиация деңгейін тексеруді, осы агрегаттарды, сондай-ақ тиісті мамандарды тарта отырып, бар оқ-дәрілерді алуды ұйымдастырады;
8) жалпы мақсаттағы объективті бақылау материалдарын (ұшуды басқару пункттеріндегі магнитофондардың дыбыс тасымалдағыш кассеталарын, авиациялық оқиға болған сәтте әуе кемесі солардың іс-қимылы аймағында болған радиолокациялық станциялар индикаторларының экрандарындағы бейне жазбасын тіркейтін фотокассеталарды, бейнекассеталарды) алуды және оларды мөрлеуді ұйымдастырады;
9) әуе кемесін ұшуға дайындау кезінде пайдаланылған керек-жарақты, отынның бақылау сынамаларын, ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын мөрлеуді ұйымдастырады, май құюды тоқтату туралы және авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесіне май құю жүзеге асырылған ыдыстарды (отын құйғыштарды) мөрлеу туралы нұсқау береді;
10) авиациялық оқиғамен аяқталған әуе кемесінің ұшуына қатысы бар ұшу, техникалық және басқа да құжаттаманы (ұшудың жоспарлы кестелерін, метеорологиялық құжаттаманы, экипаж мүшелерінің ұшу және медициналық кітапшаларын, ұшуға басшылық жасауды (оны басқаруды) жүзеге асыратын әуе қозғалысын басқару органының құжаттамасын, әуе кемесін дайындау формулярлары мен журналын, жанармайға, майға, арнайы сұйықтықтар мен газға арналған құжаттарды, борттық объективті бақылау құралдарымен тіркелетін параметрлердің соңғы көрсеткіш материалдарын, аппараттық журналдарды) алуды және сақтауды ұйымдастырады;

4) принимает меры по отстранению от выполнения своих обязанностей экипаж воздушного судна, персонала наземных служб, непосредственно осуществлявших подготовку воздушного судна к полету, обеспечение полета и управление воздушным движением. Указанные лица допускаются к выполнению своих обязанностей решением председателя Комиссии;
5) при необходимости дает указание об эвакуации останков погибших после предварительного фотографирования и составления схемы их расположения относительно основных частей воздушного судна, избегая разборки и повреждения обломков;
6) принимает меры по сохранению бортовых средств объективного контроля, документов, оказавшихся на месте авиационного происшествия, организует поиск обломков воздушного судна на прилегающей к месту авиационного происшествия местности и обеспечивает их сохранность на местах обнаружения. Если бортовые средства объективного контроля находятся в агрессивных жидкостях или в очаге пожара, их необходимо немедленно изъять, принять меры к сохранению информации, составить акт об изъятии и внешнем состоянии накопителей полетной информации по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам. В других случаях изъятие бортовых средств объективного контроля до прибытия Комиссии не допускается;
7) при наличии на воздушном судне агрегатов с изотопами радиоактивных элементов и боеприпасов организует проверку уровня радиации на месте авиационного происшествия, изъятие этих агрегатов, а также имеющихся боеприпасов с привлечением соответствующих специалистов;
8) организует снятие и опечатывание материалов объективного контроля общего назначения (кассет (файлов) звуконосителей магнитофонов (регистраторов речевой информации) на пунктах управления полетами, фотокассет, видеокассет (файлов), регистрирующих запись изображения на экранах индикаторов радиолокационных станций, в зоне действия которых находилось воздушное судно в момент авиационного происшествия);
9) организует опечатывание инструмента, контрольных проб топлива, средств наземного обеспечения полетов, которые использовались при подготовке воздушного судна к полету, дает указание о прекращении заправки и об опечатывании емкостей (топливозаправщиков), из которых осуществлялась заправка воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
10) организует изъятие и хранение летной, технической и другой документации, имеющей отношение к полету воздушного судна, который закончился авиационным происшествием (плановые таблицы полетов, метеорологическая документация, летные и медицинские книжки членов экипажа, документация органа управления воздушным движением, осуществлявшего руководство (управление) полетом, формуляры и журнал подготовки воздушного судна, документы на горючее, масла, специальные жидкости и газы, материалы последней градуировки параметров, регистрируемых бортовыми средствами объективного контроля, аппаратные журналы);

11) әуеайлақтағы, ұшу маршруты бойынша және авиациялық оқиға болған жердегі метеорологиялық жағдайды тіркеу (бақылап өлшеу) жөнінде шаралар қабылдайды;
12) авиациялық оқиға болған әуе кемесі экипажының мүшелеріне, ұшуға басшылық жасауды және оған әуе кемесін тікелей дайындауды жүзеге асырған адамдарға медициналық қарап-тексеру жүргізуді, олардың әрекеттеріне жазбаша түсініктемелер алуды ұйымдастырады;
13) оқиға сәтіне жақын кезеңде авиациялық оқиға ауданында ұшуды орындаған әуе кемелерін анықтауды ұйымдастырады және осы әуе кемелерінің борттық объективті бақылау құралдарындағы ақпаратты сақтау жөнінде шара қабылдайды;
14) авиациялық оқиғаны көрген адамдарды анықтайды және кейін комиссияға ұсыну үшін олардан түсініктемелер алады;
15) авиациялық оқиға болар алдында әуе кемесін ұшуға дайындау және оны орындау туралы ақпараттың және тиісті құжаттардың сақталуы мақсатында авиациялық оқиға туралы әуе кемесі ұшып шыққан әуеайлақтың аға авиациялық бастығына хабарлайды;
16) комиссия жұмысын қамтамасыз ету тобын құрады.
Алғашқы іс-шаралар нәтижесінде алынған барлық материалдар комиссия келісімен оларға тапсырылады.
47. Жерүсті және борттық магнитофондарды ашуға және тыңдауға, борттық өздігінен жазу құралдарының кодын және шифрын ашуға, сондай-ақ ұшуға және оны қамтамасыз етуге қатысты құжаттамаға қандай да бір толықтырулар, өзгерістер немесе түзетулер енгізуге жол берілмейді. Жерүсті және борттық объективті бақылау құралдарымен жұмыс жасау тек комиссия төрағасының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
48. Жерүсті объективті бақылау құралдарының материалдары комиссия келгенге дейін тек iздестiру және авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыру мақсатында пайдаланылуы жіберіледі. Аға авиациялық бастық ақпаратты сақтау жөнінде барлық шараларды қабылдайды және жерүсті объективті бақылау құралдарын алу және олардың сыртқы жай-күйі туралы актіні жасайды.
49. Авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесін пайдалануды, жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді орындаған ұйымдардың басшылары авиациялық оқиға туралы ақпаратты алғаннан кейін тиісінше осы әуе кемесін сынақтан өткізуге, жөндеуге және пайдалануға және оның ұшуын қамтамасыз етуге қатысты құжаттаманың сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
4-параграф. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның жұмыс істеу тәртібі
50. Комиссияның (тергеп-тексерушілер кезекші тобының) жиналуы және авиациялық оқиға болған жерге кетуі тапсырма алынғаннан кейін төрт сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Авиациялық оқиғаға тергеп-тексеру жүргізу кезіндегі комиссия қажетті мүлкінің, керек-жарағы мен техникалық құралдарының тізбесі осы қағидаларға 6-қосымшада айқындалған.

11) принимает меры по фиксированию (контрольному замеру) метеорологических условий на аэродроме, по маршруту полета и на месте авиационного происшествия;
12) организует проведение медицинского осмотра членов экипажа воздушного судна, с которым произошло авиационное происшествие, лиц, осуществлявших руководство полетом (управление воздушным движением) и непосредственную подготовку воздушного судна к нему, получение письменных объяснений их действий;
13) организует выявление воздушных судов, выполнявших полеты в районе авиационного происшествия в период, близкий к моменту происшествия, и принимает меры по сохранению информации бортовых средств объективного контроля этих воздушных судов;
14) устанавливает очевидцев авиационного происшествия и снимает у них объяснения для последующего представления Комиссии;
15) информирует старшего авиационного начальника аэродрома вылета воздушного судна об авиационном происшествии, в целях обеспечения сохранности информации и соответствующих документов о подготовке и выполнении полета воздушного судна перед авиационным происшествием;
16) формирует группу обеспечения работы Комиссии.
Полученные в результате первоначальных мероприятий материалы передаются в Комиссию по их прибытию.
47. Вскрытие и прослушивание наземных и бортовых магнитофонов, декодирование и дешифрирование записей бортовых самописцев, а также внесение каких-либо дополнений, изменений или поправок в документацию, относящуюся к полету и его обеспечению, не допускается. Работа с наземными и бортовыми средствами объективного контроля проводится только по указанию председателя Комиссии.
48. Материалы наземных средств объективного контроля допускается использовать до прибытия Комиссии только в целях организации поисковых и аварийно-спасательных работ. Старший авиационный начальник принимает все меры по сохранению информации и составляет акт об изъятии и внешнем состоянии наземных средств объективного контроля.
49. Руководители организаций и учреждений, выполнявших эксплуатацию, ремонт и техническое обслуживание воздушного судна, с которым произошло авиационное происшествие, при получении информации об авиационном происшествии принимают меры по обеспечению сохранности документации, относящейся к испытаниям, ремонту и эксплуатации этого воздушного судна и обеспечению его полета.
Параграф 4. Порядок работы комиссии по расследованию авиационного происшествия
50. Сбор и убытие Комиссии (дежурной группы расследователей) к месту авиационного происшествия производится не позднее четырех часов после получения задачи.
Перечень необходимого имущества, технических средств и снаряжения Комиссии при проведении расследовании авиационного происшествия определен в приложении 6 к настоящим Правилам.

51. Комиссия төрағасының авиациялық оқиғаға байланысты мәселелер бойынша нұсқаулары авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге және комиссия жұмысын қамтамасыз етуге байланысты барлық лауазымды адамдардың орындауы үшін мүлтіксіз болып табылады.
52. Комиссия төрағасы тергеп-тексерудің барлық кезеңдерінде комиссияның жұмысын ұйымдастырады, жүргізеді және бақылайды, барлық тергеп-тексеруге қатысушылардың әрект етуін үйлестіреді. Тергеп-тексерудің негізгі ұйымдық және әдістемелік мәселелері жөніндегі шешімдерді комиссия қабылдайды, бұл ретте комиссия төрағасының соңғы шешімді қабылдау құқығы бар.
53. Комиссия отырыстары талқыланатын мәселелер, қабылданған шешімдер, төрағаның нұсқаулары сипатталатын хаттамалармен ресімделеді. Талқыланатын мәселелер бойынша келіспеушіліктер болған кезде хаттамада тараптардың ұстанымдары сипатталады. Хаттамаларға кіші комиссиялардың төрағалары қол қояды және оны комиссия төрағасы бекітеді.
Қажет болған кезде комиссия отырысының үнтаспалық ақпаратты құжаттау құралдарына жазу жүргізіледі, ол туралы хаттамаға тиісті жазба жасалады.
54. Комиссияның жұмысы жоспарға сәйкес жүзеге асырылады, оның жобасы төраға оны бекітілгенге дейін комиссия отырысында қаралады және талқыланады. Жоспарда комиссия қызметінің негізгі бағыттары, жұмысты орындау жүйелілігі, зерттеулер, сондай-ақ олардың аяқталу мерзімдері көрсетілген жұмысты жүргізу үшін жауаптылар көзделеді.
Комиссия жұмыс жоспарының іс-шаралары кіші комиссиялардың және жұмыс топтарының жоспарларында нақтыланады. Комиссияның және кіші комиссиялардың жұмыс жоспары тергеп-тексеру барысында алынған нақты деректерге байланысты түзетіледі және толықтырылады.
55. Базасында тергеп-тексеру бойынша жұмыс жүргізіліп жатқан әскери бөлім командирі комиссия жұмысын қамтамасыз ету үшін өз бұйрығымен материалдық-техникалық қамтамасыз ету тобын тағайындайды, оларға:
1) комиссияны және тергеп-тексеру жұмыстарына тартылатын мамандарды материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
2) жергілікті атқарушы органдармен және ұйымдармен комиссияның жұмысын қамтамасыз ету бойынша барлық мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасау;
3) тергеп-тексеру мақсатында оқиға болған жерден әуе кемесін және оның қосалқы бөлшектерін эвакуациялауды, сондай-ақ комиссия тапсырмасы бойынша авариялық техниканы (қосалқы бөлшектерін) зерттеу үшін тиісті ұйымдарға жіберуді ұйымдастыружүктеледі.
56. Кіші комиссиялар жұмысының нәтижелері есеп берулер нысанында ресімделеді, олар комиссия отырысында қаралғаннан кейін авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісіне тіркеледі.

51. Указания председателя Комиссии по вопросам, связанным с расследованием авиационного происшествия, являются неукоснительными для исполнения всеми должностными лицами, связанными с расследованием авиационного происшествия и обеспечением работы Комиссии.
52. Председатель Комиссии организует, проводит и контролирует работу Комиссии на всех этапах расследования, координирует действия всех участников расследования. Решения по основным организационным и методическим вопросам расследования принимаются Комиссией, при этом председатель Комиссии обладает правом принятия окончательного решения.
53. Заседания Комиссии оформляются протоколами, в которых отражаются обсуждаемые вопросы, принятые решения, указания председателя. При наличии разногласий по обсуждаемым вопросам в протоколе отражаются позиции сторон. Протоколы подписываются председателями подкомиссий и утверждаются председателем Комиссии.
При необходимости производится запись заседания Комиссии на средства документирования речевой информации, о чем делается соответствующая отметка в протоколе.
54. Работа Комиссии осуществляется согласно плану, проект которого до его утверждения председателем рассматривается и обсуждается на заседании Комиссии. План предусматривает основные направления деятельности Комиссии, последовательность выполнения работ, исследований, а также ответственных за проведение работ с указанием сроков их окончания.
Мероприятия плана работы Комиссии детализируется в планах работы подкомиссий и рабочих групп. План работы Комиссии и подкомиссий корректируется и дополняется в ходе расследования в зависимости от полученных фактических данных.
55. Для обеспечения работы Комиссии командир воинской части, на базе которого проводятся работы по расследованию, своим приказом назначает группу материально-технического обеспечения, на которую возлагается:
1) организация материально-технического и медицинского обеспечения Комиссии и привлекаемых к работе по расследованию специалистов;
2) взаимодействие с местными исполнительными органами и организациями по всем вопросам обеспечения работы Комиссии;
3) эвакуация воздушного судна или его составных частей с места происшествия в целях расследования, а также организация, по заданию Комиссии, отправки аварийной техники (составных частей) для исследования в соответствующие организации.
56. Результаты работы подкомиссий оформляются в форме отчетов, которые после рассмотрения на заседании Комиссии включаются в дело расследования авиационного происшествия.

57. Комиссия эксперименттік, сараптама, талдау, зертханалық және басқа да зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады, сараптамалар мен зерттеулер жүргізу үшін объектілерді айқындайды.
58. Тергеп-тексеруге тартылатын мамандар олардың мамандығына байланысты жұмыс топтарының құрамына енгізіледі немесе жеке мәселелер бойынша сарапшылар ретінде пайдаланылады.
59. Сарапшы (маман) комиссия (кіші комиссия) төрағасынан жауап талап етілетін сұрақтар тізбесі бар жазбаша нысанда техникалық тапсырма алады.
Жұмыс нәтижелері сарапшы (маман) қол қоятын қорытынды түрінде ресімделеді, ол авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісіне тіркеледі.
60. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мемлекеттік орган басшысының (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) рұқсатымен және авиациялық оқиға фактісі бойынша тергеуді жүзеге асыратын органмен келісу бойынша тек осы авиациялық оқиға туралы нақты деректерді жария етілуі мүмкін.
61. Авиациялық оқиғаның мән-жайы туралы ақпаратты осы оқиғаны тергеп-тексеруге қатысушылар комиссия төрағасына береді. Комиссия төрағасының келісімімен олар ақпаратты ұшу қауіпсіздігін арттыруға бағытталған шараларды қабылдау үшін қолдануы мүмкін. Тергеп-тексеру процесіне залал келтірмеу үшін көрсетілген ақпарат бөгде адамдарға берілмейді және талқыланбайды.
5-параграф. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде зерттеулер жүргізу
62. Арнайы зерттеулер жүргізу қажеттілігін комиссия айқындайды.
63. Авариялық авиациялық техниканы зерттеу жұмыс істеу үшін арнайы дайындалған орында, егер ондай мүмкіндік бар болса, ұқсас әуе кемесінде жүргізіледі.
64. Авиациялық оқиға орнында авариялық авиациялық техниканы зерттеу мүдделі мемлекеттердің өкілдерімен бірге жүргізіледі. Көрсетілген өкілдер авиациялық оқиға туралы хабардар етілген сәттен бастап бес тәулік ішінде келмеген жағдайда зерттеу олардың қатысуынсыз жүргізіледі.
65. Егер тергеп-тексеру үшін қызығушылық тудыратын әуе кемелері мен оның агрегаттары басқа мемлекетте жасалған болса және сол мемлекетте зерттеу жүргізу қажеттілігі туындаған жағдайда осындай зерттеуді жүргізу туралы шешімді тиісті мемлекеттің авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру саласындағы уәкілетті органымен келісу бойынша комиссия қабылдайды.
66. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеруге байланысты зерттеуді комиссия айқындайтын ғылыми-зерттеу институты жүргізеді.

57. Комиссия организует проведение экспериментов, экспертиз, аналитических, лабораторных и других исследований, определяет объекты для проведения экспертиз и исследований.
58. Специалисты, привлекаемые к расследованию, включаются в состав рабочих групп в зависимости от их специализации или используются в качестве экспертов по отдельным вопросам.
59. Эксперт (специалист) получает в письменной форме техническое задание от председателя Комиссии (подкомиссии) с перечнем вопросов, требующих ответа.
Результаты работы оформляются в виде заключения, подписываемого экспертом (специалистом), которое приобщается к делу расследования авиационного происшествия.
60. В процессе расследования авиационного происшествия предаются гласности только фактические данные об этом авиационном происшествии с разрешения руководителя государственного органа (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие) и по согласованию с органом, осуществляющим следствие по факту авиационного происшествия.
61. Информацию об обстоятельствах авиационного происшествия участники расследования происшествия передают председателю Комиссии. С согласия председателя Комиссии они используют информацию для принятия мер, направленных на повышение безопасности полетов. Чтобы не нанести вреда процессу расследования, указанная информация не предоставляется и не обсуждается с посторонними лицами.
Параграф 5. Проведение исследований при расследовании авиационного происшествия
62. Необходимость проведения специальных исследований определяется Комиссией.
63. Исследования аварийной авиационной техники проводятся в специально подготовленном для работы месте с выставлением воздушного судна-аналога, если имеется такая возможность.
64. Исследования аварийной авиационной техники на месте авиационного происшествия проводятся совместно с представителями заинтересованных государств. В случае неприбытия указанных представителей в течение пяти суток с момента их оповещения об авиационном происшествии, исследования проводятся без их участия.
65. Если воздушное судно и его агрегаты, представляющие интерес для расследования, изготовлены в другом государстве и есть необходимость в проведении исследований в этом государстве, решение о проведении таких исследований принимаются Комиссией по согласованию с уполномоченным органом в области расследования авиационных происшествий соответствующего государства.
66. Исследования, связанные с расследованием авиационного происшествия, проводятся научно-исследовательской организацией которая определяется Комиссией.

67. Авиациялық техника объектілерін ғылыми-зерттеу, оның ішінде шетел мемлекетінің ұйымдарында зерттеу комиссия өкілетті өкілдерінің қатысуымен орындалады.
68. Зерттеу жүргізу үшін негіздеме комиссияның техникалық тапсырмасы болып табылады, онда зерттеу жүргізу мақсаты, авиациялық оқиға мән-жайының қысқаша мазмұны, әуе кемесі және зерттеу объектісі, оларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету туралы деректер көрсетіледі.
69. Зерттелуге жататын объектілер зерттеу туралы шешім қабылданған сәттен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей ғылыми-зерттеу ұйымының мекенжайына жіберіледі.
70. Объективті бақылау құралдарының мәнін ашу Комиссияның өкілетті өкілдерінің қатысуымен әуе кемесін жасаушы мемлекетте немесе әзірлеуші мемлекетте жүргізілуі жіберіледі. Мәнін ашу жөніндегі жұмыстар тиісті мемлекеттің авиациялық оқиғаларды тексеру саласындағы уәкілетті органымен келісу бойынша жүзеге асырылады.
71. Зерттеу нәтижелері бойынша ерікті нысанда есеп беру жасалады, оған зерттеуге қатысушылар қол қояды, оны ғылыми-зерттеу ұйымының басшысы бекітеді және комиссияға жолданады. Есеп беру тергеп-тексеру материалдарының ажырамас бөлігі болып табылады.
72. Комиссияның техникалық тапсырмасын қамтитын барлық зерттеу материалдары, зерттеу жүргізу бағдарламасы, арнайы әзірленген әдістемелер және барлық жұмыс материалдары (сынау, өлшеу, зертханалық талдау хаттамалары және тағы сол сияқты) ғылыми-зерттеу ұйымы есеп беруінің данасына тіркеледі.
73. Ғылыми-зерттеу ұйымы зерттеуден өткен авиациялық техника объектілерін және борттық өздігінен жазғыш құралдардың ұшу ақпаратын сақтағышын зерттеу жүргізу аяқталғаннан кейін комиссияға береді.
6-параграф. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері бойынша құжаттарды ресімдеу тәртібі
74. Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша қорытынды құжат осы қағидаларға 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісі (бұдан әрі – тергеп-тексеру актісі) болып табылады, ол кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының есеп беруінде мазмұндалған материал мен қорытынды, зерттеу мен сараптама нәтижелері негізінде, сондай-ақ комиссияның қарауындағы басқа да материалдарды ескере отырып жасалады. Тергеп-тексеру актісі төрт данада жасалады және оған комиссия мүшелері қол қояды.
75. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісі басқа да тергеп-тексеру материалымен бірге осы қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру ісіне ресімделеді.
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісінің мазмұнымен немесе қорытындыларымен келіспейтін комиссия мүшесі 24 сағат ішінде негіздемесі және нақты ұсыныстары бар ерекше пікірін жазбаша түрде комиссия төрағасына ұсынады.
Комиссия төрағасы ерекше пікірді қарау үшін арнайы топ құрады, ол бойынша дәлелді қорытындыны дайындайды. Егер комиссия ерекше пікірді ескермесе, оны ұсынған комиссия мүшесі "ерекше пікірмен" деген белгі қойып, тергеп-тексеру актісіне қол қояды. Ерекше пікір ол бойынша дәлелді қорытындымен бірге тергеп-тексеру актісіне тіркеледі.
Кіші комиссиялар мен жұмыс топтарының есептерін жасау және оларға қол қою кезінде ұқсас тәртіп сақталады.

67. Исследования объектов авиационной техники в научно-исследовательских организациях, в том числе и иностранных государств, выполняются в присутствии полномочных представителей Комиссии.
68. Основанием для проведения исследований является техническое задание Комиссии, в котором указывается цель проведения исследований, краткое изложение обстоятельств авиационного происшествия, данные о воздушном судне и объекте исследования, их ремонте и техническом обслуживании.
69. Объекты, подлежащие исследованию, направляются в адрес научно-исследовательской организации проводящей исследование не позднее пятнадцати рабочих дней с момента принятия решения об исследовании.
70. Расшифровка средств объективного контроля в государстве-изготовителе или государстве-разработчике типа воздушного судна допускается в присутствии полномочных представителей Комиссии. Работы по расшифровке осуществляются по согласованию с уполномоченным органом в области расследования авиационных происшествий соответствующего государства.
71. По результатам исследований составляется отчет в произвольной форме, который подписывается участниками исследований, утверждается руководителем научно-исследовательской организации и направляется в Комиссию. Отчет является неотъемлемой частью материалов расследования.
72. Все материалы исследований, включающие техническое задание Комиссии, программу проведения исследований, специально разработанные методики и все рабочие материалы (протоколы испытаний, замеров, лабораторных анализов и тому подобное) прикладываются к экземпляру отчета научно-исследовательской организации.
73. Объекты авиационной техники и носители полетной информации бортовых самописцев, прошедшие исследования, передаются научно-исследовательской организацией проведшей исследование в Комиссию в течение одного месяца после окончания проведения исследований.
Параграф 6. Порядок оформления документов по результатам расследования авиационного происшествия
74. Итоговым документом по результатам работы Комиссии является акт расследования авиационного происшествия (далее – акт расследования) по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, который составляется на основании материалов и выводов, содержащихся в отчетах подкомиссий и рабочих групп, результатов исследований и экспертиз, а также с учетом других материалов, имеющихся в распоряжении Комиссии. Акт расследования составляется в четырех экземплярах и подписывается членами Комиссии.
75. Акт расследования авиационного происшествия вместе с другими материалами расследования оформляется в дело расследования авиационного происшествия с воздушными судами государственной авиации по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Член Комиссии, не согласный с содержанием или выводами акта расследования авиационного происшествия, в течение 24 часов представляет председателю Комиссии письменно особое мнение с обоснованием и конкретными предложениями.
Для рассмотрения особого мнения председателем Комиссии создается специальная группа, которая готовит по нему заключение. Если особое мнение не учитывается Комиссией, член Комиссии, представивший его, подписывает акт расследования с пометкой "с особым мнением". Особое мнение вместе с заключением по нему приобщается к акту расследования.
Аналогичный порядок соблюдается при составлении и подписании отчетов подкомиссий и рабочих групп.

76. Тергеп-тексеру актісін бекіту алдында авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісі мемлекеттік органның басшысына (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) танысу үшін ұсынылады. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру материалдарын және себептері туралы комиссияның қорытындыларын зерделегеннен кейін мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тергеп-тексеру материалдарын алғаннан бастап бес жұмыс күні ішінде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісін комиссия төрағасына береді.
77. Авиациялық оқиғаның себептері туралы комиссияның қорытындыларымен келіспеген жағдайда мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісін алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган басшысының мекенжайына тергеп-тексеру нәтижелерін қайта қарау туралы ұсынысты жолдайды, онда:
1) комиссия қарамаған проблемалар;
2) осы проблемаларды қарау қажеттілігінің негіздемесі;
3) қосымша зерттеу мен сараптама жүргізу жөніндегі ұсыныстар;
4) осы мәселелерді қарау үшін сараптама тобының құрамы туралы ұсыныстар көрсетіледі.
78. Егер тергеп-тексеру нәтижелеріне ықпал еткен осы қағидаларды бұзу фактілері анықталған жағдайда немесе егер комиссия тұжырымдары мен қорытындыларын қате деп санауға негіздеме болса, мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы тергеп-тексеру нәтижелерін қарау туралы ұсыныс негізінде комиссияның авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыларын қайта қарау туралы шешім қабылдайды.
79. Авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыны қайта қарау үшін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы сараптау тобын тағайындау туралы бұйрық шығарады, ол жаңа мән-жайлар мен фактілерді ескере отырып, қосымша зерттеу жүргізеді және авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісіне тіркелетін сараптама қорытындысын дайындайды.
80. Мемлекеттік органның басшысы (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша) тергеп-тексеру материалдарымен танысқаннан кейін комиссия төрағасы мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысына авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісін қоса бере отырып, оның нәтижелері туралы баяндаманы ұсынады. Баяндамада авиациялық оқиғаның мән-жайлары, оның себептері, тергеп-тексеру барысында анықталған кемшіліктер, сондай-ақ комиссияның осындай авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі ұсынымдары көрсетіледі.
Егер сараптау тобы қосымша зерттеу жүргізген жағдайда комиссия төрағасы сараптама қорытындысын ескере отырып, комиссияның авиациялық оқиғалар себептері туралы бұрынғы қорытындыларын өзгерту негіздемесімен Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды жасайды.

76. Перед утверждением акта расследования, дело расследования авиационного происшествия представляется руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие) для ознакомления. После изучения материалов расследования и заключения Комиссии о причинах авиационного происшествия, руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна), в течение пяти рабочих дней с момента получения материалов расследования, передает дело расследования авиационного происшествия председателю Комиссии.
77. В случае несогласия с заключением Комиссии о причинах авиационного происшествия, руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна) в течение десяти рабочих дней с момента получения дела расследования авиационного происшествия, направляет в адрес руководителя уполномоченного органа в сфере государственной авиации предложение о пересмотре результатов расследования, в котором указываются:
1) проблемы, не рассмотренные Комиссией;
2) обоснование необходимости рассмотрения этих проблем;
3) предложения по проведению дополнительных исследований и экспертиз;
4) предложения о составе экспертной группы для рассмотрения данных проблем.
78. В случае если будут установлены факты нарушения настоящих Правил, повлиявшие на его результаты, или если имеются основания считать выводы и заключение Комиссии ошибочными, руководитель уполномоченного органа в сфере государственной авиации на основании предложения о пересмотре результатов расследования принимает решение о пересмотре заключения Комиссии о причинах авиационного происшествия.
79. Для пересмотра заключения о причинах авиационного происшествия, руководитель уполномоченного органа в сфере государственной авиации издает приказ о назначении экспертной группы, которая с учетом новых обстоятельств и фактов проводит дополнительные исследования и готовит экспертное заключение, приобщаемое к делу расследования авиационного происшествия.
80. После ознакомления руководителя государственного органа (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие) с материалами расследования, председатель Комиссии представляет доклад руководителю уполномоченного органа в сфере государственной авиации о результатах расследования, с приложением акта расследования авиационного происшествия. В докладе указываются обстоятельства авиационного происшествия, его причины, вскрытые в ходе расследования недостатки, а также рекомендации Комиссии по предотвращению подобных авиационных происшествий.
В случае если проводились дополнительные исследования экспертной группы, председатель Комиссии, с учетом экспертного заключения, формулирует окончательное заключение о причинах авиационного происшествия, с обоснованием изменения прежних выводов Комиссии о причинах авиационного происшествия.

81. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі мамандары авиациялық бөлімдерде талдау жүргізеді, онда авиациялық оқиғаның мән-жайлары мен болған себептері, тергеп-тексеру нәтижесі бойынша анықталған қауіпті факторлар мен кемшіліктер, сондай-ақ осындай авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі ұсынымдар туралы ақпаратты жеткізеді.
82. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісі төрт данада жасалады және тергеп-тексеру актісі бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде тергеп-тексеру актісінің:
бірінші данасы – мемлекеттік авиация ұшуының қауіпсіздігі органына;
екінші данасы – мемлекеттік авиацияның басқару органына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша);
үшінші данасы – авиация бөліміне (әуе кемесінің тиесілігі бойынша);
төртіншісі – әскери прокуратура органына жолданады.
83. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісінің мемлекеттік авиация қауіпсіздігі органындағы данасы ұдайы сақтаудағы құжат болып табылады, қалған даналардың сақталу мерзімі – он жыл.
2-тарау. Авиациялық оқыс оқиғалар
1-параграф. Авиациялық оқыс оқиғалар туралы хабар беру
84. Авиациялық бөлімдерде (қамтамасыз ету бөлімдерінде) басшы лауазымды адамдарды авиациялық оқыс оқиға туралы хабардар ету осы Жаднаманы ескере отырып әзірленетін Авиациялық оқиға немесе оқыс оқиға кезінде лауазымды адамдар әрекет етуінің тәртібі жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
85. Хабардар ету жоғары тұрған командалық пунктке (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) жедел кезекшілер желісі бойынша ауызша жүзеге асырылады, онда олар авиациялық жағдайлар туралы хабардар етуді есепке алу журналдарында, сондай-ақ мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында есепке алынады:
авиациялық оқыс оқиға туралы – ұшу аяқталғаннан кейін бір сағат ішінде;
елеулі авиациялық оқыс оқиғалар туралы – дереу.
86. Барлық елеулі авиациялық оқыс оқиғалар туралы авиациялық бөлім командирі мемлекеттік авиация басқару органының (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысына дереу ауызша баяндайды.
87. Авиациялық бөлім командирі мемлекеттік авиация басқару органының (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) және мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысына жазбаша баяндама нысанында жедел ақпаратты: ұшу (ұшып өту) аяқталғаннан кейін бір сағат ішінде авиациялық оқыс оқиға туралы, елеулі авиациялық оқыс оқиға болған сәттен бастап екі сағат ішінде елеулі авиациялық оқыс оқиға туралы баяндайды.
88. Жедел ақпаратта:

81. После завершения расследования авиационного происшествия специалисты органа безопасности полетов государственной авиации проводят в авиационных частях разбор, на котором доводят информацию об обстоятельствах и причинах авиационного происшествия, опасных факторах и недостатках, выявленных в результате расследования, а также рекомендации по предотвращению подобных авиационных происшествий.
82. Дело расследования авиационного происшествия составляется в четырех экземплярах и в течение десяти рабочих дней после утверждения акта расследования направляется:
первый – в орган безопасности полетов государственной авиации;
второй – в орган управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна);
третий – в авиационную часть (по принадлежности воздушного судна);
четвертый – в орган военной прокуратуры.
83. Экземпляр дела расследования авиационного происшествия, находящийся в органе безопасности полетов государственной авиации, является документом постоянного хранения, срок хранения остальных экземпляров – десять лет.
Глава 2. Авиационные инциденты
Параграф 1. Оповещение об авиационном инциденте
84. Оповещение руководящих должностных лиц об авиационном инциденте в авиационных частях (частях обеспечения) осуществляется в соответствии с Памяткой по порядку действий должностных лиц при авиационном происшествии или инциденте разрабатываемой с учетом настоящих Правил.
85. Оповещение осуществляется по линии оперативных дежурных устно на вышестоящий командный пункт (по принадлежности воздушного судна), где они учитываются в журналах учета оповещений об авиационных событиях, а также в орган безопасности полетов государственной авиации:
об авиационных инцидентах – в течение одного часа после окончания полетов;
о серьезных авиационных инцидентах – немедленно.
86. Обо всех серьезных авиационных инцидентах командир авиационной части немедленно устно докладывает руководителю органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна) и руководителю органа безопасности полетов государственной авиации.
87. Оперативная информация в форме письменного доклада представляется командиром авиационной части руководителю органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна) и в орган безопасности полетов государственной авиации: об авиационном инциденте в течение одного часа после окончания полетов (перелета), о серьезном авиационном инциденте – в течение двух часов с момента серьезного авиационного инцидента.
88. В оперативной информации указываются:

1) авиациялық оқыс оқиғаның қауіпті дәрежесі мен салдары бойынша жіктемесі;
2) күні, тәулік уақыты және метеорологиялық жағдай;
3) авиациялық бөлім, әуеайлақ, әуе кемесінің түрі, борттық нөмірі;
4) экипаж командирінің (инструктордың) лауазымы, сыныбы, әскери атағы, тегі мен аты-жөні;
5) жаттығу нөмірі, ұшу тапсырмасының мазмұны және ұшу кезеңі;
6) белгілі мән-жайлар, ұшқыштың (экипаждың) және ұшуды басқару тобының (әуе қозғалысын басқару органының) әрекет етуі;
7) әуе кемесінің зақымдалу сипаты;
8) авиациялық техника туралы деректер;
9) әуе кемесінің бортында жолаушылардың, қауіпті жүктіңнемесе оқ-дәрілердің болуы туралы деректер;
10) ұшуды басқару тобының персоналы (әуе қозғалысын басқару органы) туралы деректер, егер оқыс оқиға олардың әрекет етуінебайланысты болса;
11) қамтамасыз ету құралдары туралы деректер, егер оқыс оқиға олардың пайдаланылуына байланысты болса;
12) қабылданған іс-шаралар көрсетіледі.
2-параграф. Авиациялық оқыс оқиғаларды анықтау және оларды тергеп-тексеру тәртібі
90. Қауіпті факторларды немесе авиациялық оқыс оқиғаларды анықтаған кезде ұшуды ұйымдастыруға, дайындауға, жасауға және қамтамасыз етуге (қызмет көрсетуге) қатысатын авиациялық персонал бұл туралы өзінің тура және тікелей бастығына баяндайды.
91. Авиациялық оқыс оқиғаларды анықтау, оларды толық және объективті тергеп-тексеру, сондай-ақ оларды есепке алуды жүргізу жөніндегі жұмысты бақылауды мемлекеттік авиацияның басқару органдары, авиациялық бөлімдердің қолбасшылығы және ұшу қауіпсіздігі органдарының тиісті мамандары жүзеге асырады.
92. Авиациялық оқыс оқиғаларды анықтау үшін:
1) ұшуды ұйымдастыратын, орындайтын, қамтамасыз ететін және қызмет көрсететін адамдардың жеке бақылаулары мен баяндаулары;
2) объективті бақылау материалдары;
3) ұшудыбақылайтынадамдардыңақпараты мен баяндаулары;
4) ұшу жетекшісінің және ұшуағаинженерініңжурналдарындағы жазбалар;
5) ұшужәнетехникалыққұжаттама;
6) куәгерлердің куәлік етуі;
7) тергеп-тексеруге жататын авиациялық жағдайлар туралы мәліметі бар адамдардың өз еркімен хабарламасы пайдаланылады.
93. Әрбір авиациялық оқыс оқиға авиациялық оқиғаны тексерудің сол қағидаттарына негізделген және сол мақсатта жүргізілетін тергеп-тексеруге жатады.
Авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеру кезінде кіші комиссияларды және жұмыс топтарын құру туралы шешімді Авиациялық оқыс оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы қабылдайды.
Мемлекеттік авиацияда тергеп-тексеруге жататын авиациялық оқыс оқиғалардың тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшада келтірілген.
94. Әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғалардытергеп-тексеру кезінде жұмысқа әуе кемесін әзірлеуші ұйымдардың, жасаушы ұйымдардың және жөндеу кәсіпорнының өкілдері тартылады.
Әуе кемесінің зақымдануымен елеулі авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеру жөніндегі комиссияны мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы құрады.
Елеулі авиациялық оқыс оқиға кезіндегі әуе кемесінің зақымдануларына агрегаттарды ауыстыру жолмен жойылатын және әуе кемесінің пайдалану-техникалық құжаттамасымен көзделмеген технологияларды қолдануды талап етпейтін зақымданулар жатпайды.
Әуе кемесін зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиға болған жағдайда Комиссия төрағасы мемлекеттік авиация басқару органының басшысымен (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) оқиға болған күннен бастап жиырма тәуліктен кешіктірмей мемлекеттік органының басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) оны қайта қалпына келтіру бойынша ұсыныстар береді.

1) классификация авиационного инцидента по степени опасности и последствиям;
2) дата, время суток и метеорологические условия;
3) авиационная часть, аэродром, тип, бортовой номер воздушного судна;
4) должность, класс, воинское звание, фамилия и инициалы командира экипажа (инструктора);
5) номер упражнения, содержание полетного задания и этап полета;
6) известные обстоятельства, действия летчика (экипажа) и группы руководства полетами (органа управления воздушным движением);
7) характер повреждения воздушного судна;
8) данные об авиационной технике;
9) данные о наличии на борту воздушного судна пассажиров, опасных грузов или боеприпасов;
10) данные о персонале группы руководства полетами (органа управления воздушным движением), если инцидент связан с их действиями;
11) данные о средствах обеспечения, если инцидент связан с их эксплуатацией;
12) принятые меры.
Параграф 2. Выявление авиационных инцидентов и порядок их расследования
89. При выявлении опасных факторов или авиационных инцидентов авиационный персонал, участвующий в организации, подготовке, проведении и обеспечении (обслуживании) полетов докладывает об этом своему прямому и непосредственному начальнику.
90. Контроль за работой по выявлению авиационных инцидентов, полнотой и объективностью их расследования, а также ведением их учета осуществляют органы управления государственной авиации, командование авиационных частей, а также соответствующие специалисты органов безопасности полетов.
91. Для выявления авиационных инцидентов используются:
1) личные наблюдения и доклады лиц, организующих, выполняющих, обеспечивающих и обслуживающих полеты;
2) материалы объективного контроля;
3) информация и доклады лиц, контролирующих полеты;
4) записи в журналах руководителя полетов и старшего инженера полетов;
5) летная и техническая документация;
6) свидетельства очевидцев;
7) добровольные сообщения лиц, имеющих сведения об авиационных событиях, которые подлежат расследованию.
92. Каждый авиационный инцидент подлежит расследованию, основанному на тех же принципах и проводимому с той же целью, что и расследование авиационного происшествия.
При расследовании авиационных инцидентов решение о создании подкомиссий и рабочих групп принимает председатель комиссии по расследованию авиационного инцидента.
Перечень авиационных инцидентов, подлежащих расследованию в государственной авиации, приведен в приложении 9 к настоящим Правилам.
93. При расследовании серьезных авиационных инцидентов с повреждением воздушных судов, к работе привлекаются представители организаций-разработчиков, организаций-изготовителей воздушного судна и ремонтного предприятия.
Комиссия по расследованию серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна создается руководителем уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
К повреждениям воздушного судна при серьезном авиационном инциденте не относятся повреждения, устраняемые путем замены агрегатов и не требующие применения технологий, не предусмотренных эксплуатационно-технической документацией воздушного судна.
В случае серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна председатель комиссии совместно с руководителем органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна), не позднее двадцати суток со дня произошедшего представляет руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) предложения по его восстановлению.
94. В случае если агрегаты воздушного судна, представляющие интерес для расследования, изготовлены в другом государстве и есть необходимость в проведении исследований агрегатов в этом государстве, то председатель Комиссии докладывает руководителю государственного органа (по принадлежности воздушного судна) о необходимости проведения таких исследований. При этом исследования агрегатов воздушного судна в организациях (учреждениях) в том числе и иностранных государств, выполняются в присутствии полномочных представителей Комиссии.
Вопрос исследования агрегатов в другом государстве согласовывается с уполномоченным органом в области расследования авиационных событий соответствующего государства.

95. Егер тергеп-тексеру үшін қызығушылық тудыратын әуе кемесінің агрегаттары басқа мемлекетте жасалған және осы мемлекетте агрегаттарға зерттеу жүргізу қажет болған жағдайда Комиссия төрағасы мемлекеттік органның басшысына (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) осындай зерттеулер жүргізу қажеттілігі туралы баяндайды. Бұл ретте әуе кемесінің агрегаттарын зерттеулер ұйымдарда(мекемелерде), соның ішінде шет мемлекеттерде, Комиссияның уәкілетті өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Агрегаттарды басқа мемлекетте зерттеу мәселесі тиісті мемлекеттің авиациялық жағдайларын тергеп-тексеру саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
96. Елеулі авиациялық оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия мемлекеттік авиацияны басқару органы басшысының (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) бұйрығымен құрылады. Бұл ретте елеулі авиациялық оқыс оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның төрағасымен әуе кемесі командирінің жүйесін ұшуда орындайтын ұшқыш құрамынан мемлекеттік авиацияны басқару органының (ӘӘК қолбасшысы басқармасының) лауазымды адамы тағайындалады.
97. Авиациялық оқыс оқиғалардытергеп-тексеруге тергеп-тексеру жүріп жатқан ұшуды орындауға, қамтамасыз етуге немесе қызмет көрсетуге тікелей қатысы жоқ адамдар қатысады.
98. Авиациялық оқыс оқиғалардытергеп-тексеру үшін авиациялық бөлім (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) командирінің (бастығының) бұйрығымен авиациялық оқыс оқиғалардытергеп-тексеру жөніндегі комиссия құрылады.
99. Әуе кемесі негізгі әуеайлақтан алыста болған кезде авиациялық оқыс оқиғаларды мемлекеттік авиация басқару органы басшысының бұйрығымен құрылатын комиссия тергеп-тексереді.
100. Мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органы басшысының шешімі бойынша елеулі авиациялық оқыс оқиғаны немесе авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеруді мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының комиссиясы жүзеге асырады.
101. Авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеру жөніндегі комиссияны тағайындау туралы бұйрық шығарылған сәттен бастап және тергеп-тексеру актісі бекітілгенге дейін тексеру мерзімі, егер қосымша зерттеулер жүргізу талап етілмесе, бес жұмыс күнінен, елеулі авиациялық оқыс оқиға – он жұмыс күнінен, әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиға – отыз тәуліктен аспайды.
Арнайы зерттеулер және қосымша іс-шаралар жүргізуді талап ететін жағдайларда комиссияны тағайындаған органның басшысы комиссия төрағасының қолдауы бойынша белгіленген тексеру мерзімін ұзартады.

95. Комиссия по расследованию серьезного авиационного инцидента создается приказом руководителя органа управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна). При этом председателем комиссии по расследованию серьезного авиационного инцидента назначается должностное лицо органа управления государственной авиации (управления командующего ВВС) из числа летного состава, выполняющего в полете функции командира воздушного судна.
96. В расследовании авиационных инцидентов участвуют лица, не имеющие непосредственного отношения к выполнению, обеспечению или обслуживанию полета, по которому проводится расследование.
97. Для расследования авиационных инцидентов, приказом командира (начальника) авиационной части (по принадлежности воздушного судна) создается комиссия по расследованию авиационных инцидентов.
98. При нахождении воздушного судна в отрыве от основного аэродрома, авиационные инциденты расследуются комиссией, создаваемой приказом руководителя органа управления государственной авиации.
99. По решению руководителя органа безопасности полетов государственной авиации, расследование серьезного авиационного инцидента или авиационного инцидента осуществляется комиссией органа безопасности полетов государственной авиации.
100. Срок расследования с момента издания приказа о назначении комиссии по расследованию авиационного инцидента и до утверждения акта расследования, не превышает пяти рабочих дней, серьезного авиационного инцидента – десяти рабочих дней, серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна – тридцати суток, если не требуется проведение дополнительных исследований.
В случаях, требующих проведения специальных исследований и дополнительных мероприятий, руководитель органа, назначивший комиссию, по ходатайству председателя комиссии продлевает установленный срок расследования.
101. По результатам расследования каждого авиационного события составляется акт расследования авиационного события по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, который утверждается должностным лицом, назначившим комиссию. Материалы расследования авиационного события приобщаются к акту расследования.
В случае если в одном полете произошло несколько авиационных событий, то составляется один акт расследования.
В течение пяти рабочих дней после окончания расследования авиационного события, утвержденные экземпляры акта расследования и материалы к нему направляются:
первый экземпляр акта расследования – в орган безопасности полетов государственной авиации;
второй экземпляр – в орган управления государственной авиации;
третий экземпляр – в авиационную часть;
четвертый экземпляр – в орган, осуществляющий досудебное расследование (по запросу).

102. Әрбір авиациялық жағдайды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша осы қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық жағдайды тергеп-тексеру актісі жасалады, оны комиссияны тағайындаған лауазымды адам бекітеді. Авиациялық жағдайды тергеп-тексеру материалдары тергеп-тексеру актісіне тіркеледі.
Егер бір ұшуда бірнеше авиациялық жағдай болса, онда бір тексеру актісі жасалады.
Авиациялық жағдайды тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде тергеп-тексеру актісінің бекітілген даналары және оған тіркелген материалдар:
тергеп-тексеру актісінің бірінші данасы – мемлекеттік авиацияныңұшу қауіпсіздігі органына;
екінші данасы – мемлекеттік авиацияның басқару органына;
үшінші данасы – авиациялық бөлімге;
төртінші данасы – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органға (сұрау салу бойынша) жолданады.
103. Егер авиациялық жағдайды тергеп-тексеру тәртібінде кемшіліктер анықталған немесе Комиссияның қорытындылары мен нәтижелерін қате деп санайтын негіздер бар болған жағдайда мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысы тергеп-тексеру актісін бекіткен әскери басқару органына осы авиациялық жағдайды тергеп-тексерудегі кемшіліктерді жою және оның нәтижелерін қайта қарау жөніндегі ұсыныстарды жолдайды.
104. Авиациялық оқыс оқиғаны (елеулі авиациялық оқыс оқиғаны) тексеру ісінің даналарын сақтау мерзімі – бес жыл, әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаны – он жыл.
3-тарау. Авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі іс-шаралар. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды жіктеу және есепке алу. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібі
1-параграф. Авиациялық оқиғаны немесе оқыс оқиғаны тексеру нәтижелері жөніндегі профилактикалық іс-шараларды әзірлеу
105. Авиациялық жағдайды тергеп-тексеру барысында алынған ақпаратты талдау негізінде авиациялық оқиғаны немесе оқыс оқиғанытергеп-тексеру жөніндегі комиссия ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлейді. Ұсынымдарды әзірлеу кезінде ұшу қауіпсіздігіне ықпал ететін барлық қауіпті, оның ішінде ұшуда ерекше жағдайдың туындауы мен дамуына тікелей ықпал етпеген, бірақ ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіретін факторлар ескеріледі.
106. Ұсынымдарда авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету, оны жөндеу және пайдалану жүйесін жетілдіру, ұйымдық-штаттық құрылымдарды жетілдіру, авиациялық персоналды кәсіби даярлау деңгейін арттыру, әуе қозғалысын және ұшуды жерүсті қамтамасыз етуді басқаруды жетілдіру, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мәселелері және авиациялық қызметтің басқа да аспектілері қамтылады.

102. В случае, если будут установлены недостатки в порядке расследования авиационного события или будут иметься основания считать выводы и заключение Комиссии ошибочными, руководитель органа безопасности полетов государственной авиации направляет в орган военного управления, утвердившего акт расследования, предложения по устранению недостатков или пересмотру результатов расследовании данного авиационного события.
103. Срок хранения экземпляров дела расследования авиационного инцидента (серьезного авиационного инцидента) – пять лет, серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна – десять лет.
Глава 3. Мероприятия по предотвращению авиационных происшествий. Классификация и учет авиационных происшествий и инцидентов. Порядок создания системы представления данных об авиационных происшествиях и инцидентах
Параграф 1. Разработка профилактических мероприятий по результатам расследования авиационного происшествия или инцидента
104. На основании анализа информации, полученной в ходе расследования авиационного события, комиссия по расследованию авиационного происшествия или инцидента разрабатывает предложения и рекомендации по повышению безопасности полетов. При разработке рекомендаций учитываются все опасные факторы, влияющие на безопасность полетов, в том числе не оказавшие непосредственного влияния на возникновение и развитие особой ситуации в полете, но представляющие угрозу безопасности полетов.
105. Рекомендации включают вопросы совершенствования системы технического обслуживания, ремонта и эксплуатации авиационной техники, совершенствования организационно-штатной структуры, повышения уровня профессиональной подготовки авиационного персонала, совершенствования системы управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов, совершенствования нормативных правовых актов и другие аспекты деятельности авиационного персонала.
106. На основе предложений и рекомендаций комиссии по расследованию, разрабатываются профилактические мероприятия, которые оформляются в виде плана профилактических мероприятий.
Основным разработчиком плана профилактических мероприятий по результатам расследования авиационного происшествия или серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна является орган управления государственной авиации (по принадлежности воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие), соисполнителем – авиационная часть (по принадлежности воздушного судна). План профилактических мероприятий по результатам расследования авиационного происшествия или серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна разрабатывается в течение двадцати рабочих дней.
Разработчиками плана профилактических мероприятий по результатам расследования серьезного авиационного инцидента является орган безопасности полетов органа управления государственной авиации, авиационного инцидента – орган безопасности полетов авиационной части. План профилактических мероприятий по реализации рекомендаций комиссии по расследованию серьезного авиационного инцидента разрабатывается в течение десяти рабочих дней, авиационного инцидента – в течение трех рабочих дней.
Срок начала разработки планов профилактических мероприятий исчисляется с момента получения рекомендаций или предложений комиссии по расследованию.

107. Тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның ұсыныстары мен ұсынымдары негізінде профилактикалық іс-шаралар әзірленеді, олар профилактикалық іс-шаралар жоспары түрінде ресімделеді.
Авиациялық оқиғаны немесе әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері жөніндегі профилактикалық іс-шаралар жоспарын негізгі әзірлеуші мемлекеттік авиацияны басқару органы (авиациялық оқиғаға ұшыраған әуе кемесінің тиесілігі бойынша), қоса орындаушы – авиациялық бөлім (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) болып табылады. Авиациялық оқиғаларды немесе әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері жөніндегі профилактикалық іс-шаралар жоспары жиырма жұмыс күні ішінде әзірленеді.
Елеулі авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеру нәтижелері бойынша профилактикалық іс-шаралар жоспарын әзірлеушілер мемлекеттік авиацияны басқару органының ұшу қауіпсіздігі органы, авиациялық оқыс оқиғаны – авиациялық бөлімнің ұшу қауіпсіздігі органы болып табылады. Елеулі авиациялық оқыс оқиғанытергеп-тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыру жөніндегі профилактикалық іс-шаралар жоспары он жұмыс күні ішінде, авиациялық оқыс оқиғаны – үш жұмыс күні ішінде әзірленеді.
Профилактикалық іс-шаралар жоспарларын әзірлеуді бастау мерзімі тексеру жөніндегі комиссияның ұсыныстары мен ұсынымдарын алған сәттен бастап саналады.
108. Комиссия төрағасының шешімімен ұшу қауіпсіздігі жөніндегі шұғыл профилактикалық іс-шаралар авиациялық жағдайды тергеп-тексеру аяқталғанға дейін әзірленеді және енгізіледі.
Авиациялық оқиғаны немесе әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыруды бақылау мемлекеттік авиацияныңұшу қауіпсіздігі органына жүктеледі.
Елеулі авиациялық оқиғаны немесе авиациялық оқыс оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарын іске асыруды бақылау мемлекеттік авиацияны басқару органына жүктеледі.
109. Профилактикалық іс-шаралар жоспарын жасау кезінде авиациялық оқиғаны немесе оқыс оқиғанытергеп-тексеру жөніндегі комиссияның барлық ұсынымдары орындауға қабылданады. Сонымен қатар, іс-шаралар жоспарына тергеп-тексеру кезінде анықталған және авиациялық оқиғаны немесе оқыс оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдарында көрсетілмеген кемшіліктерді жоюға бағытталған қосымша шаралар енгізіледі.
110. Өзара байланысты бірнеше авиациялық жағдайды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша біріктірілген профилактикалық іс-шаралар жоспарын әзірлеуге жол беріледі.
111. Профилактикалықіс-шаралар жоспарын авиациялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияны тағайындаған басшы бекітеді. Жоспардың көшірмелері орындаушыларға және мемлекеттік авиацияныңұшу қауіпсіздігі органына жолданады.
112. Орындаушылар белгіленген мерзімдерде профилактикалықіс-шараларды іске асыру туралы профилактикалық іс-шаралар жоспарын бекіткен басшыға және мемлекеттік авиацияныңұшу қауіпсіздігі органына баяндайды. Жоспардың іс-шараларын орындау мүмкін болмаған жағдайда орындаушылар белгіленген мерзім аяқталғанға дейін бес тәуліктен кешіктірмей орындамау себептері туралы жазбаша баяндауды ұсынады.

107. Решением председателя комиссии, неотложные профилактические мероприятия по безопасности полетов разрабатываются и внедряются до завершения расследования авиационного события.
Контроль за реализацией рекомендаций комиссии по расследованию авиационного происшествия или серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна возлагается на орган безопасности полетов государственной авиации.
Контроль за реализацией рекомендаций комиссии по расследованию серьезного авиационного инцидента или авиационного инцидента возлагается на орган управления государственной авиации.
108. При составлении плана профилактических мероприятий все рекомендации комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента принимаются к исполнению. В план мероприятий вносятся также дополнительные меры, направленные на устранение недостатков, выявленных при расследовании, и которые не указаны в рекомендациях комиссии по расследованию авиационного происшествия или инцидента.
109. По результатам расследования нескольких авиационных событий, связанных между собой, допускается разработка объединенного плана профилактических мероприятий.
110. План профилактических мероприятий утверждается руководителем, назначившим комиссию по расследованию авиационного события. Копии плана направляются исполнителям и в орган безопасности полетов государственной авиации.
111. Исполнители в установленные сроки докладывают о реализации профилактических мероприятий руководителю, утвердившему план профилактических мероприятий и в орган безопасности полетов государственной авиации. В случае невозможности выполнения мероприятий плана, не позднее, чем за пять суток до истечения установленного срока, исполнители представляют письменный доклад о причинах невыполнения.
112. После завершения расследования председатель комиссии по расследованию авиационного события проводит в авиационной части разбор, на котором доводит информацию об обстоятельствах и причинах авиационного события, опасных факторах и недостатках, выявленных в результате расследования, а также рекомендации по предотвращению подобных авиационных событий. Время, место и порядок проведения разбора, а также список привлекаемых должностных лиц, определяет председатель комиссии по расследованию авиационного события.
Параграф 2. Классификация и учет авиационных происшествий и инцидентов

113. Тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін авиациялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы авиациялық бөлімде талқылау жүргізеді, онда авиациялық жағдайдың мән-жайлары мен себептері, тергеп-тексеру нәтижесінде анықталған қауіпті факторлар мен кемшіліктер туралы ақпаратты, сондай-ақ ұқсас авиациялық жағдайларды болғызбау жөніндегі ұсынымдарды жеткізеді. Талқылауды жүргізу уақытын, орны мен тәртібін, сондай-ақ оған тартылатын лауазымды адамдардың тізімін авиациялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы айқындайды.
2-параграф. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды жіктеу және есепке алу
114. Авиациялық жағдайлар олардың салдарының ауырлығына қарай авиациялық оқиға және авиациялық оқыс оқиға болып бөлінеді.
115. Авиациялық оқыс оқиғаларды жіктеу туралы шешімді авиациялық бөлімнің командирі қабылдайды.
Авиациялық жағдай дұрыс жіктелмеген жағдайда оны жіктеу туралы түпкілікті шешімді мемлекеттік авиация ұшу қауіпсіздігі органының басшысы қабылдайды.
116. Авиациялық жағдайды әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаға немесе аварияға жатқызу туралы шешімді мемлекеттік органның басшысы (әуе кемесінің тиесілігі бойынша) қабылдайды.
117. Авиациялық оқиғалар олардың салдарының ауырлығына қарай:
1) адам шығынымен болған авиациялық оқиғалар – апаттар;
2) адам шығынысыз авиациялық оқиғалар – авариялар болып жіктеледі.
118. Авиациялық оқыс оқиғалар олардың қауіптілігі дәрежесі мен салдарына байланысты авиациялық оқыс оқиғаларға, елеулі авиациялық оқыс оқиғаларға және әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық оқыс оқиғаларға жіктеледі.
119. Екі немесе бірнеше әуе кемесінің соқтығысуы (қауіпті жақындауы) бір жағдай ретінде тексеріледі және туындаған салдарларға сәйкес әрбір әуе кемесі үшін жіктеледі. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша бір авиациялық жағдайды тергеп-тексеру ісі ресімделеді.
Бірнеше әуе кемесін авиациялық оқиғаға немесе оқыс оқиғаға тарту кезінде олардың әрбірі үшін салдар осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген анықтамаларға сәйкес жеке жіктеледі.
120. Барлық авиациялық жағдай есепке алуға жатады, бұл ретте:
13) авиациялық бөлімде (бөлімшеде) авиациялық бөлімнің (бөлімшенің), оның ішінде уақытша пайдаланудағы әуе кемелерімен болған авиациялық жағдай есепке алынады;
14) мемлекеттік авиацияның басқару органында (әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасында) бағынысты бөлімдер мен бөлімшелердің әуе кемелерімен болған авиациялық жағдайлардың есебі жүргізіледі;
15) мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында мемлекеттік авиацияда болған барлық авиациялық жағдай есепке алынады.

113. Авиационные события в зависимости от тяжести наступивших последствий классифицируются на авиационные происшествия и авиационные инциденты.
114. Решение о классификации авиационных инцидентов принимается командиром воинской части.
В случае неправильной классификации авиационного события, окончательное решение о его классификации принимается руководителем органа безопасности полетов государственной авиации.
115. Решение об отнесении авиационного события к серьезному авиационному инциденту с повреждением воздушного судна или аварии принимает руководитель государственного органа (по принадлежности воздушного судна).
116. Авиационные происшествия в зависимости от тяжести наступивших последствий классифицируются на:
1) авиационные происшествия с человеческими жертвами – катастрофы;
2) авиационные происшествия без человеческих жертв – аварии.
117. Авиационные инциденты в зависимости от степени их опасности и последствий классифицируются на авиационные инциденты, серьезные авиационные инциденты и серьезные авиационные инциденты с повреждением воздушного судна.
118. Столкновение (опасное сближение) двух или нескольких воздушных судов расследуется как одно событие и классифицируется для каждого воздушного судна в соответствии с наступившими последствиями. По результатам расследования оформляется одно дело расследования авиационного события.
При вовлечении в авиационное происшествие или инцидент нескольких воздушных судов, последствия для каждого из них классифицируются отдельно в соответствии с определениями, указанными в пункте 2 настоящих Правил.
119. Все авиационные события подлежат учету, при этом:
1) в авиационной части (подразделении) учитываются авиационные события, произошедшие с воздушными судами авиационной части (подразделения), в том числе и находящимися во временной эксплуатации;
2) в органе управления государственной авиации (управлении командующего военно-воздушными силами) ведется учет авиационных событий, произошедших с воздушными судами подчиненных частей и подразделений;
3) в органе безопасности государственной авиации учитываются все авиационные события, произошедшие в государственной авиации.
120. Учет авиационных событий по первой группе факторов (причин) выявленных командованием авиационных частей ведется отдельно в журнале учета и анализа авиационных событий по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. При анализе состояния безопасности полетов, статистика по вышеуказанным событиям рассматривается как положительный фактор в деятельности по предотвращению авиационных происшествий.

121. Авиациялық бөлімдердің қолбасшылығы анықтаған бірінші факторлар (себептер) тобы бойынша авиациялық жағдайларды есепке алу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес авиациялық жағдайларды есепке алу және талқылау журналында жеке жүргізіледі. Ұшу қауіпсіздігі жай-күйін талдау кезінде жоғарыда көрсетілген жағдайлар бойынша статистика авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі қызметте оң фактор ретінде қаралады.
122. ҰҰА-мен болған авиациялық жағдайларғатергеп-тексеру жүргізуді бақылауды және оларды есепке алуды әуе кемесінің тиесілігі бойынша әскери басқару органдары жүргізеді.
123. Әрбір авиациялық оқиға осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Авиациялық оқиғаларды есепке алу журналында тіркелуге жатады. Авиациялық оқиғаларды есепке алу журналдары мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында, мемлекеттік авиацияның басқару органдарында, авиациялық бөлімдерде жүргізіледі. Авиациялық оқиғаларды есепке алу журналы тұрақты сақтаудағы құжат болып табылады.
124. Мемлекеттік авиация басқару органдарының командалық пункттерінде (басқару пункттерінде), авиациялық бөлімдерде және қамтамасыз ету бөлімдерінде, мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында авиациялық жағдайлар туралы хабардар етуді есепке алу журналы жүргізіледі.
125. Авиациялық бөлімінде, мемлекеттік авиацияның басқару органында (ӘӘК қолбасшысы басқармасында) барлық авиациялық жағдай авиациялық жағдайды есепке алу және талдау журналында есепке алынады.
126. Мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында мемлекеттік авиацияда болған барлық авиациялық оқыс оқиға есепке алынады.
127. Мемлекеттік авиацияның басқару органдарында, Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасында басқармалар (қызметтер, бөлімдер) бастықтары (әрқайсысы өз бағыты бойынша) ұшуды ұйымдастыру, жүргізу, басқару және қамтамасыз ету кезінде орын алған авиациялық оқыс оқиғаларды, бұзушылықтар мен кемшіліктерді есепке алады. Есепке алу ұшуды ұйымдастыру, жүргізу, басқару және қамтамасыз ету кезінде орын алған авиациялық оқыс оқиғаларды, бұзушылықтар мен кемшіліктерді есепке алу журналында осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
128. Авиациялық бөлімшелерде авиациялық оқыс оқиғалар, ұшқыш құрамының (экипаждың) бұзушылықтары мен қате әрекет етуі авиациялық оқыс оқиғаларды, ұшқыш құрамының (экипаждың) бұзушылықтары мен қате әрекет етуін есепке алу журналында осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алынады.
129. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды есепке алу мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар факторлары (себептері) топтары бойынша осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

121. Контроль над проведением расследований авиационных событий с БПЛА и их учет ведется органами военного управления по принадлежности воздушного судна.
122. Каждое авиационное происшествие подлежит регистрации в Журнале учета авиационных происшествий по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Журналы учета авиационных происшествий ведутся в органе безопасности полетов государственной авиации, органах управления государственной авиации, авиационных частях. Журнал учета авиационных происшествий является документом постоянного хранения.
123. На командных пунктах (пунктах управления) органов управления государственной авиации, авиационных частей и частей обеспечения, в органе безопасности полетов государственной авиации ведутся журналы учета оповещений об авиационных событиях.
124. В авиационной части, органе управления государственной авиации (управлении командующего ВВС) все авиационные события учитываются в журнале учета и анализа авиационных событий.
125. В органе безопасности полетов государственной авиации учитываются все авиационные инциденты, произошедшие в государственной авиации.
126. В органах управления государственной авиации, управлении командующего Военно-воздушными силами начальники управлений (служб, отделов) ведут учет авиационных инцидентов, нарушений и недостатков, имевших место при организации, проведении, управлении и обеспечении полетов (каждый по своему направлению). Учет ведется в журнале учета авиационных инцидентов, нарушений и недостатков, имевших место при организации, проведении, управлении и обеспечении полетов по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
127. В авиационных подразделениях авиационные инциденты, нарушения и ошибочные действия летного состава (экипажей) учитываются в журнале учета авиационных инцидентов, нарушений и ошибочных действий летного состава (экипажей) по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
128. Учет авиационных происшествий и инцидентов осуществляется по группам факторов (причин) авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами государственной авиации, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
129. В целях обеспечения полноты разработки рекомендаций по повышению безопасности полетов, авиационные части ежемесячно до десятого числа представляют в орган безопасности полетов государственной авиации копии бланков учета неисправностей авиационной техники, выявленных за прошедший месяц.

130. Ұшу қауіпсіздігін арттыру жөніндегі ұсынымдарды толық әзірлеуді қамтамасыз ету мақсатында авиациялық бөлімдер ай сайын оны күніне дейін мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органына өткен айда анықталған авиациялық техниканың ақаулықтарын есепке алу бланкілерінің көшірмелерін ұсынады.
131. Мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында, мемлекеттік авиацияның басқару органдарында (Әскери-әуе күштері қолбасшысының басқармасында) авиациялық жағдайларды есепке алу электрондық форматта (Microsoft Excel қосымшасы) деректерді кемінде екі магниттік ақпаратты жеткізгіште сақтаумен жүргізуге жол беріледі.
3-тарау. Авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар туралы деректерді ұсыну жүйесін құру тәртібі
132. Авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі іс-шараларды ақпараттық қамтамасыз етуді ұйымдастыру қажетті құрылымдық бөлімшелерді, ғылыми-зерттеу ұйымдарын тартумен мемлекеттік авиацияныңұшу қауіпсіздігі органына жүктеледі.
133. Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттық құжаттар құрылымдық тұрғыдан:
1) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар мән-жайларының қысқаша мазмұнын;
2) авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар себептерінің сипаттамасын, ұшуда ерекше жағдайдың даму қарқынын;
3) істен шығуды анықтау белгілерінің сипаттамасын және осы жағдайларда қажет авиациялық персоналдың дұрыс әрекет етуін;
4) әуе кемелері экипаждарының, инженерлік-техникалық құрамның дұрыс (дұрыс емес) әрекет етуін, қызметтік құжаттар талаптарының орындалу дәрежесін талдау мен талқылауды;
5) осындай жағдайлардың қайталануын болдырмау үшін қажетті шаралар туралы ұсынымдарды;
6) жеке құрамға басшының (командирдің, бастықтың) талаптарын жеткізуді;
7) оларды орындау жөніндегі нұсқауларды қамтиды.
134. Мемлекеттік авиацияның басқару органына, авиациялық бөлімге, қамтамасыз ету бөліміне авиациялық оқиға (авиациялық оқыс оқиға) туралы ақпарат келіп түскен кезде командир (бастық):
1) ақпаратты дербес зерделейді;
2) бағынысты органдағы (бағынысты бөлімдегі) ұшу қауіпсіздігі жөніндегі істердің ағымдағы жай-күйін бағалайды;
3) көрсетілген ұсынымдардың орындалуы бойынша жұмыстардың орындаушыларын, негізгі бағыттарын, мазмұнын, көлемін және мерзімін айқындайды;
4) ақпаратты жеке құраммен зерделеу уақыты мен орнын белгілейді.
Авиациялық оқиға туралы ақпарат жеке құрамға, оған қатысты бөлігінде жеткізіледі.
135. Мемлекеттік авиацияның басқару органдарында әзірленген ұшуды ұйымдастыру, жасау және қамтамасыз ету жөніндегі құжаттардың жобалары мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органымен келісілуге жатады.
136. Мемлекеттік авиацияның басқару органдарында және авиациялық бөлімдерде ақпаратты жинауға жәрдем көрсету үшін авиациялық оқиғалар немесе оқыс оқиғалар туралы деректер ұсыну жүйесі құрылады.

130. В органе безопасности полетов государственной авиации, органах управления государственной авиации (Управлении командующего ВВС) допускается ведение учета авиационных событий в электронном формате (приложение Microsoft Excel) с сохранением данных не менее чем на двух магнитных носителях информации.
Параграф 3. Порядок создания системы представления данных об авиационных происшествиях и инцидентах
131. Организация информационного обеспечения мероприятий по предотвращению авиационных происшествий возлагается на орган безопасности полетов государственной авиации с привлечением необходимых структурных подразделений, научно-исследовательских организаций.
132. Информационные документы по безопасности полетов структурно включают в себя:
1) краткое изложение обстоятельств авиационных происшествий и инцидентов;
2) описание причин авиационных происшествий и инцидентов, динамики развития особой ситуации в полете;
3) описание признаков обнаружения отказов и необходимых правильных действий авиационного персонала в этих условиях;
4) анализ и разбор правильных (неправильных) действий экипажей воздушных судов, инженерно-технического состава, степень выполнения требований служебных документов;
5) рекомендации о необходимых мерах для исключения повторяемости подобных событий;
6) доведение до личного состава требований руководителя (командира, начальника);
7) указания по организации их исполнения.
133. При поступлении в орган управления государственной авиации, авиационную часть, часть обеспечения информации об авиационном происшествии (авиационном инциденте) командир (начальник):
1) лично изучает информацию;
2) оценивает текущее состояние дел по безопасности полетов в подчиненном органе (подчиненной части);
3) определяет исполнителей, основные направления, содержание, объем и сроки работ по выполнению указанных рекомендаций;
4) устанавливает время и место изучения информации с личным составом.
Информация об авиационном происшествии доводится до личного состава в части, его касающейся.
134. Проекты документов по организации, проведению и обеспечению полетов, разработанные в органах управлений государственной авиации подлежат согласованию с органом безопасности полетов государственной авиации.
135. Для содействия сбору информации, в органах управления государственной авиации и авиационных частях создается система предоставления данных об авиационных происшествиях или инцидентах.
136. Система представления данных об авиационных происшествиях или инцидентах не ориентирована на наказание и предусматривает защиту источников информации. Лица, представившие информацию об авиационных происшествиях или инцидентах, должны быть уверены в том, что любая информация об авиационном происшествии или инциденте не будет использована против них.

137. Авиациялық оқиғалар немесе оқыс оқиғалар туралы деректер ұсыну жүйесі жазалауға бейімделмеген және ақпарат көздерін қорғауды көздейді. Авиациялық оқиғалар немесе оқыс оқиғалар туралы ақпаратты ұсынған адамдар авиациялық оқиға немесе оқыс оқиға туралы кез келген ақпарат оларға қарсы пайдаланылмайтынына сенімді болуға тиіс.
138. Авиациялық оқиғаларды немесе оқыс оқиғаларды болдырмау жөніндегі өз бағдарламасы шеңберінде авиациялық оқыс оқиғалар туралы ерікті түрде ұсынылған баяндамаларды пайдаланатын мемлекеттік авиация басқару органдарының басшылары, авиациялық бөлімдердің командирлері алынған ақпаратты белгілі себептер бойынша авиациялық оқиғаларды болғызбау және авиациялық оқыс оқиғалардың қайталануын болдырмау мақсатында пайдаланады.
139. Адамдар ерікті түрде ұсынған авиациялық оқыс оқиға туралы әрбір ақпарат жоғары тұрған басқару органдарының, оның ішінде болжамды авиациялық жағдай орнына баруымен тексерілуге тиіс.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
(тергеп-тексеруактісін бекітетін
лауазымды адамның лауазымы,
әскери атағы, инициалдары және
тегі)
20___ жылғы "___" __________
Жерүсті оқиғаны тергеп-тексеру актісі
_________________________________________________________________
(әуе кемесінің типі)
_________________________________________________________________
(авиациялық бөлім, мемлекеттік органының атауы)
_________________________________________________________________
(жерүсті оқиғаның болған күні және орны)
1. Әуе кеме штатта тұрған бөлімінің командирі, бөлімшесінің командирі және жерүсті оқиғаға қатысты адамдары туралы мәліметтер (әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туылған күні, лауазымы, лауазымға тағайындалған күні).
2. Әуе кемесі туралы мәліметтер (типі, зауыттық нөмірі, өндіруші-зауыты, шыққан күні, жөндеулердің саны, соңғы жөндеудің күні, ресурстың қалдығы).
3. Авиациялық оқиғаның мәнжайлары (күні, аптаның күні, тәулік уақыты, жерүсті оқиғаның болған уақыты (Нұр-Сұлтан/Гринвич бойынша), метеорологиялық жағдайлар). Жерүсті оқиғаның себептерін анықтайтын қандай мәнжайлары оны тергеп-тексеру барысында анықталған. Жерүсті оқиғаға қатысты адамдардың іс-әрекеттері. Әуе кемесінің мен қоршаған ортаның салдары.
4. Жерүсті оқиғаны тергеп-тексеру барысында анықталған кемшіліктер.
5. Қорытынды (еркін түрде жерүсті оқиғаның себептері мазмұндалады).
6. Жерүсті оқиғаны тергеп-тексеру бойынша комиссиясының ұсыныстары (тергеп-тексеру барысында анықталған кемшіліктерді жоюға ұсыныстар ұсынылады).

137. Руководители органов управления государственной авиации, командиры авиационных частей, которые используют добровольные доклады об авиационных инцидентах в рамках своей программы по предотвращению авиационных происшествий или инцидентов, полученную информацию используют в целях предотвращения авиационных происшествий и исключения повторяемости авиационных инцидентов по известным причинам.
138. Каждая информация об авиационном инциденте, добровольно представленная лицами, подлежит проверке вышестоящими органами управления, в том числе с выездом на место предполагаемого авиационного события.
Приложение 1
к Правилам расследования
авиационных происшествий и
инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
(должность, воинское звание,
инициалы и фамилия
должностного лица,
утверждающего акт расследования)
"___" ________________ 20___ года
Акт расследования наземного происшествия
________________________________________________________________
(тип воздушного судна)
______________________________________________________________________
(наименование авиационной части, государственного органа)
______________________________________________________________________
(дата и место произошедшего наземного происшествия)
1. Данные о командире авиационной части, командире подразделения, в штате которого находится воздушное судно, и лицах, причастных к наземному происшествию (воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, должность, дата назначения на должность).
2. Данные о воздушном судне (тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, количество ремонтов, дата последнего ремонта, остаток ресурса).
3. Обстоятельства авиационного происшествия (дата, день недели, время суток, время наземного происшествия (Нур-Султана/по Гринвичу), метеорологические условия). Какие обстоятельства, обусловившие причины наземного происшествия, удалось выяснить в ходе его расследования. Действия лиц, причастных к наземному происшествию. Последствия для воздушного судна и окружающей среды.
4. Недостатки, выявленные при расследовании наземного происшествия.
5. Заключение (в произвольной форме излагаются причины наземного происшествия).
6. Предложения комиссии по расследованию наземного происшествия (приводятся предложения, направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков).

7. Әуе кеменің жарамды түріне келтіру тәртібі (әуе кеменің жарамды түріне келтіру барысындағы орындалған (жоспарланған) жұмыстардың тізімі, әуе кемені сапқа тұрғызу күні (ұсынылған күні).
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Авиациялық жағдайлар туралы хабарламаларды есепке алу журналы
Күні
Авиациялық бөлім.
Әуеайлақ.
Кім баяндады.
Баяндау уақыты.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда).
Лауазымы
Әуе кеменің түрі.
Авиациялық жағдайдыңболған уақыты.
Тәулік уақыты.
Метеожағдай
Ұшу тапсырмасы.
Авиациялық жағдайдың
мән-жайлары және салдары
Экипаж және ұшуға басшылық жасау тобының персоналы (әуе қозғалысын басқару органы), ұшуға басшылық жасаушы туралы деректер.
Егер авиациялықжағдайавиациялық техниканың істен шығуымен байланысты болса, әуе кемесі туралы деректер.
Кімге баяндалды. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда).Лауазымы.
Үлкен бастықтың нұсқаулары.
Қабылданған шаралар.
Ескертпе:
1. Журнал мемлекеттік авиация басқару органдарының командалық пункттерінде (басқару пункттерінде) авиациялық бөлімдерде және қамтамасыз ету бөлімдерінде жүргізіледі.
2. Авиациялық жағдайлар туралы баяндаулардыхронологиялық жүйелілікпен командалық пункттің (басқару пунктінің) кезекші ауысымы қабылдайды және өңдейді. Алынған ақпарат мемлекеттік авиация басқару органының командалық пунктімен авиациялық бөлімдердің және қамтамасыз ету бөлімдердің жедел кезекшілеріне (әскери бөлім бойынша кезекшілерге) жеткізіледі.
3. Журналдарды кемінде екі ақпарат жеткізгіште сақтаумен электрондық форматта (Microsoft Excel қосымшасында) жүргізуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
3-қосымша
Кіші комиссиялардың негізгі міндеттері
1. Кіші ұшқыштар комиссиясының негізгі міндеттері:
1) авиациялық оқиғаның мән-жайларын қалпына келтіру;
2) әуе кемесі қозғалысының, әсіресе ерекше жағдай туындаған кезде немесе оның дамуы барысында траекториясы мен параметрлерін айқындау;
3) ерекше жағдайдың туындауы және дамуы туралы нақты мәліметтерді зерттеу;
4) экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) ұшуды орындауға және ұшуға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының басшылық жасауға (әуе қозғалысын басқаруға (қызмет көрсетуге) нақты дайындығын, сондай-ақ ерекше жағдай туындаған және ол дамыған кезде экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) және ұшуға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының әрекет етуін бағалау;

7. Порядок приведения воздушного судна в исправное состояние (указывается перечень работ, выполненный (планируемый) при приведении воздушного судна в исправное состояние, дата (предполагаемая дата) ввода в строй воздушного судна).
Председатель комиссии _________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии:
_______________________________________________
______________________________________________
(воинское звание, подпись,       инициалы и фамилия)
Приложение 2
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Журнал учета оповещений об авиационных событиях
Дата
Авиационная часть.
Аэродром.
Кто доложил.
Время доклада.
Ф.И.О. (при его наличии).
Должность.
Тип воздушного судна.
Время совершения авиационного события.
Время суток.
Метеоусловия.
Полетное задание.
Обстоятельства и последствия авиационного события.
Данные об экипаже и персонале группы руководства полетами (органа управления воздушным движением), управлявшем полетом.
Данные о воздушном судне, если авиационное событие связано с отказом авиационной техники
Кому
доложено.
Ф.И.О. (при его наличии).
Должность.
Указания старшего начальника.
Принятые меры.
Примечание:
1. Журнал ведется на командных пунктах (пунктах управления) органов управления государственной авиации, авиационных частей и частей обеспечения.
2. Доклады об авиационных событиях принимаются и обрабатываются дежурной сменой командного пункта (пункта управления) в хронологической последовательности. Полученная информация доводится командным пунктом органа управления государственной авиации до оперативных дежурных (дежурных по воинским частям) авиационных частей и частей обеспечения.
3. Допускается ведение журнала в электронном формате (приложение Microsoft Excel) с сохранением данных не менее чем на двух носителях информации.
Приложение 3
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Основные задачи подкомиссий
1. Основные задачи летной подкомиссии:
1) восстановление обстоятельств авиационного события;
2) определение траектории и параметров движения воздушного судна, особенно в момент возникновения и в ходе развития особой ситуации;
3) исследование фактических сведений о возникновении и развитии особой ситуации;
4) оценка фактической готовности экипажа (летчика, оператора БПЛА) к выполнению полета и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением) к руководству (управлению (обслуживанию) воздушным движением), а также действий экипажа (летчика, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением) при возникновении и развитии особой ситуации;

5) ұшуды ұйымдастыруда, экипаждың (ұшқыштың, ҰҰА операторының) және ұшуға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының дайындығында және әрекет етуінде кемшіліктер бар болған кезде олардың авиациялық оқиғаға әсер етуінің және онымен байланысының дәрежесін бағалау;
6) авиациялық оқиғамен байланысты борттық тіркеу құрылғыларының материалдарын, радиолокациялық мақсаттағы сымның схемаларын, жерүсті ұшуды басқару желілеріндегі магнитофондық радиоалмасу жазбалары мен сөйлесулерді талдау;
7) экипаждың, ҰҰА операторының денсаулық жағдайын, жұмыс қабілетін және психофизиологиялық қызмет ерекшеліктерін бағалау, осы факторлардың ерекше жағдайдың туындауына және нәтижесіне әсері;
8) ұшқыштың (экипаж мүшелерінің, ҰҰА операторының) моральдық-психологиялық дайындығын бағалау;
9) ұшуды басқару және оларға басшылық жасау пункттерінің радиотехникалық бақылау және басқару құралдарымен жабдықталуын зерделеу, ұшуға басшылық жасау (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) кезінде осы құралдардың жай-күйін және ұшуды басқару тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының оны пайдалануын бағалау;
10) жерүсті радиотехникалық құралдарымен ұшуды қамтамасыз етуді зерделеу және экипаждардың оларды ұшуда пайдалануы;
11) ұшуды метеорологиялық және орнитологиялық қамтамасыз етудің жай-күйін зерделеу;
12) авиациялық оқиға ауданындағы нақты метеожағдайларды және орнитологиялық жағдайды айқындау, олардың авариялық жағдайдың туындауына және дамуына әсер етуін бағалау;
13) ұшуды қамтамасыз етудегі кемшіліктерді талдау;
14) ерекше жағдайдың туындауын және дамуын және ұшқыштың (экипаждың,ҰҰА операторының) және ұшуға басшылық жасау тобы (әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органы) персоналының әрекет етуін талдау;
15) кіші комиссия жұмысының материалдарын жинақтау, авиациялық жағдайдың себептері туралы қорытындылар, ашылған кемшіліктерді жою және авиациялық оқиғаларды және авиациялық оқыс оқиғалардың қайталануын болдырмау жөнінде ұсыныстар дайындау.
2. Инженерлік-техникалық кіші комиссияның негізгі міндеттері:
1) авиациялық оқиғаның жағдайларын қалпына келтіру (кіші ұшқыштар комиссиясымен бірлесіп);
2) әуе кемесінің ұшудағы жұмыс қабілетін бағалау мақсатында оның жай-күйін зерттеу, ал істен шығу анықталған жағдайда – оның себебін анықтау;
3) әуе кемесін зерделеу және пайдалану шарттары мен сипатын, оған толық және уақтылы техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді бағалау;
4) инженерлік-техникалық құрамның даярлық деңгейін, олардың осы әуе кемесіне қызмет көрсету жөніндегі талаптарды сақтауын айқындау;

5) при наличии недостатков в организации полетов, в подготовке и действиях экипажа (летчика, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением), оценка степени их влияния и связь с авиационным происшествием;
6) анализ материалов бортового устройства регистрации, схем проводки радиолокационных целей, магнитофонных записей радиообмена и переговоров в наземных сетях управления полетами, связанными с авиационным происшествием;
7) оценка состояния здоровья, работоспособности и психофизиологических особенностей деятельности экипажа, оператора БПЛА, влияния этих факторов на возникновение и исход особой ситуации;
8) оценка морально-психологической подготовки летчика (членов экипажа, оператора БПЛА);
9) изучение оснащенности пунктов управления и руководства полетами радиотехническими средствами контроля и управления, оценка состояния и использование этих средств персоналом группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением) при руководстве полетами (управлении (обслуживании) воздушным движением);
10) изучение обеспечения полетов наземными радиотехническими средствами и использование их экипажами в полете;
11) изучение состояния метеорологического и орнитологического обеспечения полетов;
12) определение фактических метеоусловий и орнитологической обстановки в районе авиационного происшествия, оценка их влияния на возникновение и развитие аварийной ситуации;
13) анализ недостатков в обеспечении полетов;
14) анализ возникновения и развития особой ситуации и действий летчика (экипажа, оператора БПЛА) и персонала группы руководства полетами (органа управления (обслуживания) воздушным движением);
15) обобщение материалов работы подкомиссии, выводы о причинах авиационного события, подготовка предложений по устранению вскрытых недостатков и предотвращению авиационных происшествий и повторяемости авиационных инцидентов.
2. Основные задачи инженерно-технической подкомиссии:
1) восстановление обстоятельств авиационного события (совместно с летной подкомиссией);
2) исследование состояния воздушного судна с целью оценки ее работоспособности в полете, а в случае выявления отказа – установление его причины;
3) изучение и оценка условий и характера эксплуатации воздушного судна, полноты и своевременности его технического обслуживания и ремонта;
4) определение уровня подготовки инженерно-технического состава, соблюдения ими требований по обслуживанию данного воздушного судна;

5) авиациялық техниканың конструкциясындағы, оны дайындау және жөндеу технологиясындағыанықталған кемшіліктерді бағалау, авиациялық жағдай салдарларымен олардың байланысын бағалау;
6) сақтау және май құю құралдарының жай-күйін, жанар майдың, майлардың, майлағыштардың, арнайы сұйықтықтардың және газдардың сапасын және оларды қолдану тәртібін сақтауды бағалау;
7) қажетті зерттеулер, сынаулар және эксперименттер жүргізу;
8) авиациялық оқиға себептерін айқындау үшін зерделенген факторлардың ерекше жағдайдың туындауына әсер ету дәрежесін талдау;
9) ашылған кемшіліктерді (құрылымдық, өндірістік, пайдаланудағы) жою және олардың қайталануын ескерту жөніндегі ұсынымдарды орындау;
10) материалдарды жинақтау, кіші комиссияның жұмысы туралы есеп беруді және авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыға ұсыныстар әзірлеу.
3. Әкімшілік-штабтық кіші комиссияның негізгі міндеттері:
1) әуе кемесінің құлау орнын іздеуді ұйымдастыру, оның сынықтары мен бөлшектерін іздеу, авиациялық оқиға орнын фотоға түсіру;
2) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу сапасын бағалау;
3) комиссия мүшелерінің орналасуын ұйымдастыру, оларды тексеру жүргізу үшін қажетті материалдармен қамтамасыз ету;
4) авиациялық оқиға куәгерлерінен және көзімен көргендерден, сондай-ақ ұшуды ұйымдастыруға және жүргізуге қатысқан адамдардан сұрауды ұйымдастыру;

5) оценка выявленных недостатков в конструкции авиационной техники, технологии ее изготовления и ремонта, оценка их связи с причинами авиационного события;
6) оценка состояния средств хранения и заправки, качества и соблюдения порядка применения горючего, масел, смазок, специальных жидкостей и газов;
7) проведение необходимых исследований, испытаний и экспериментов;
8) анализ степени влияния изученных факторов на возникновение особой ситуации для определения причин авиационного события;
9) отработка рекомендаций по устранению вскрытых недостатков (конструктивных, производственных, эксплуатационных) и предупреждению их повторяемости;
10) обобщение материалов, разработка отчета о работе подкомиссии и предложений в заключение о причинах авиационного события.
3. Основные задачи административно-штабной подкомиссии:
1) организация поиска места падения воздушного судна, поиска его обломков и деталей, фотографирование места авиационного события;
2) оценка качества проведения поисково-спасательных работ;
3) организация размещения членов комиссии, обеспечение их материалами, необходимыми для проведения расследования;
4) организация опроса свидетелей и очевидцев авиационного происшествия, а также лиц, участвующих в организации и производстве полетов;

1. Нақты ақпарат:
1) ұшуды ұйымдастыру туралы деректер:
ұшуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралардың толықтығы мен уақтылығы;
ұшуды ұйымдастырудың нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар;
2) экипаж туралы деректер:
Р/с №
Экипажда кімнің міндетін атқарды
Штаттық лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні
Сыныптық біліктілігі және ол берілген жыл
Ұшу жұмысы өтілі, жалпы ұшу сағаты, қай уақыттан бері ұшады және осы әуе кемесінде ұшу уақыты
Ұшу тапсырмасын орындауға рұқсат берілген күн
экипаждың кәсіби даярлығына,оның ұшу тапсырмасын орындауға рұқсат берілген негіздемеге баға беріледі және оның даярлық деңгейінің ұшу тапсырмасына сәйкестігі туралы қорытынды жасалады;
3) әуе қозғалысын басқару органының персоналытуралы деректер:
Р/с №
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Сыныптық біліктілігі және ол берілген жыл
Басшылық жасау өтілі және соңғы 12 айда ұшуға басшылық жасау саны
ұшуды басқаратын адамдардың кәсіби даярлығына және ерекше жағдайдың туындауы және өршуі кезіндегі олардың әрекет етуіне баға беріледі;
4) жолаушылар туралы деректер:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке тиесілілігі, лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшуға негіздеме
жолаушылардың әуе кемесінің бортында болу негізділігіне баға беріледі;
5) жеткізілетін жүктің сипаты туралы деректер:
Р/с №
Жеткізілетін жүктің атауы
Габариті (м)
Салмағы (кг)
Жүктің әуе тасымалы кімнің мүддесінде орындалды
Ұзындығы, ені, биіктігі
Жүктің жалпы салмағы
Ортаға дәлдеу
ұшу салмағының және ортаға дәлдеудің әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі басшылық талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды жасалады және әуе тасымалына рұқсат берілген жүктің белгіленген талаптарға сәйкестігіне баға беріледі;
6) авиациялық техника туралы деректер:
әуе кемесі туралы деректер: типі, зауыттық нөмірі, жасаушы зауыт, шығарылған күні, пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты, қону және жөндеу саны, соңғы жөндеу күні, одан кейінгі ұшу уақыты мен қону саны;
қозғалтқыш (қозғалтқыштар) туралы деректер: типі, зауыттық нөмірі, жасаушы зауыт, шығарылған күні, пайдаланылғаннан бастап жұмыс істеуі, жөндеу саны және соңғы жөнделген күні, соңғы жөндеуден кейінгі жұмыс ауқымы;
әуе кемесінің ұшуды орындауға ресурсының (қолдыналу мерзімінің) жеткіліктілігі және әуе кемесін техникалық пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкестігіне баға беріледі;
7) метеорологиялық және орнитологиялық ақпарат:
ұшу және қону әуеайлақтарындағы,ұшу бағыты бойынша және авиациялық оқиға орнындағы ауа райы және нақты метеорологиялық және орнитологиялық жағдайлар туралы деректер келтіріледі;
ұшуды метеорологиялық және орнитологиялық қамтамасыз етуге қысқаша баға беріледі;

1. Фактическая информация:
1) данные об организации полетов:
полнота и своевременность мероприятий по организации полетов;
выводы о соответствии организации полетов нормативным требованиям;
2) данные об экипаже:
№ п/п
В каком качестве исполнял функции в экипаже
Штатная должность, воинское звание. Фамилия, имя, отчество (при его наличии). Дата рождения
Классная квалификация и год ее присвоения
Стаж летной работы, общий налет, с какого времени летает и налет на данном типе воздушного судна
Дата получения допуска к выполнению полетного задания
дается оценка профессиональной подготовленности экипажа, обоснованности его допуска к выполнению полетного задания и делается вывод о соответствии его уровня подготовки полетному заданию.
1) данные о персонале органа управления воздушным движением:
№ п/п
Штатная должность
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Классная квалификация и год ее присвоения
Стаж руководства и количество руководств полетами за последние 12 месяцев
дается оценка профессиональной подготовленности лиц управления полетом и их действий при возникновении и развитии особой ситуации;
4) данные о пассажирах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отношение к воинской службе, должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
дается оценка обоснованности нахождения пассажиров на борту воздушного судна;
5) данные о характере перевозимых грузов:
№ п/п
Наименование перевозимого груза
Габариты (метр)
Вес (килограмм)
В чьих интересах выполнялась воздушная перевозка груза
Длина, ширина, высота
Общий вес груза
Центровка
составляется заключение о соответствии взлетной массы и центровки требованиям руководства по летной эксплуатации воздушного судна и дается оценка соответствия допущенных к воздушной перевозке грузов установленным требованиям;
6) данные о воздушном судне:
данные о воздушном судне: тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, налет с начала эксплуатации, количество посадок и ремонтов, дата последнего ремонта, налет и количество посадок после него;
данные о двигателе (двигателях): тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, наработка с начала эксплуатации, количество ремонтов и дата последнего ремонта, наработка после последнего ремонта.
Делается вывод о достаточности ресурса (срока службы) воздушного судна для выполнения полета и оценка соответствия технической эксплуатации воздушного судна установленным требованиям.
7) метеорологическая и орнитологическая информация:
приводятся данные о прогнозе погоды и фактических метеорологических и орнитологических условиях на аэродромах взлета и посадки, по маршруту полета и на месте авиационного происшествия.
Дается краткая оценка метеорологического и орнитологического обеспечения полета.

8) әуеайлақ (қону алаңы) туралы деректер:
әуеайлақ сыныбы және ұшу-қону жолағының (қону алаңының) сипаттамасы туралы деректер келтіріледі;
әуеайлақтың (қону алаңының) техникалық жай-күйіне және оны пайдалануға қысқаша баға беріледі;
9) ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары туралы деректер:
барысында авиациялық оқиға болған әуе кемесінің ұшуы процесінде пайдаланылған байланыс, навигациялау, қону және ҰҚБ құралдары туралы деректер келтіріледі;
ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын техникалық пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкестігіне қысқаша баға беріледі;
10) іздестіру-құтқару қызметінің іс-қимылдары:
іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылатын күштер мен құралдар саны, оларды уақтылы әзірлікке келтіру, іздестіру-құтқару жұмысының нәтижелері көрсетіледі;
жүргізілген іздестіру-құтқару жұмысына және авиациялық оқиғалардың салдарларын жою жөніндегі жұмысқа қысқаша баға беріледі;
11) экипаж мүшелерінің және жолаушылардың авиациялық оқиғадан кейінгі жағдайы:
әуе кемесінің бортында болған адамдардың қаза табуының себептері белгіленеді. Дене жарақатын алған адамдар саны көрсетіледі;
12) басқа да ақпарат:
авиациялық оқиғаның мән-жайларын анықтау және осы оқиғаның себептері туралы қорытынды жасау үшін басқа көздерден алынған қажетті барлық нақты ақпарат келтіріледі.
2. Авиациялық оқиғаның мән-жайлары.
Оқиғалар хронологиясын сақтаумен (мүмкіндігінше) мыналар көрсетіледі:
1) ұшу тапсырмасы, авиация тегінің жауынгерлік даярлық курсы жаттығуының нөмірі (ұшу, жаттығу-ұшу және тағы басқа), кезектілігі бойынша нешінші, ұшу ауысымының қай сағатта және ұшу қандай жағдайларда орындалды;
2) тәулік уақыты, ұшып көтерілу уақыты (жергілікті/Нұр-Сұлтан/Гринвич бойынша) және әуеайлағы (алаңы);
3) ерекше жағдай ұшып көтерілгеннен кейін қанша уақыт өткеннен кейін, қай жерде (оқиға болған пункт атауы, немесе азимут және оған тән бағдардан арақашықтық), ұшудың қай кезеңінде, кімнің жауапкершілік аймағында, қандай биіктікте және ұшу жылдамдығында, қандай жағдайларда туындады және қалай өрбіді;
4) ерекше жағдайдағы экипаждың әрекет етуі, осы әрекет етудің ұшу нәтижесіне әсер ету дәрежесі;
5) ұшу жетекшісінің (топ командирінің және ұшуды басқаратын басқа да адамдардың) ерекше жағдайда әрекет етуі;
6) әуе кемесінің құлау (қону) сипаты (әуе кемесінің қалпы, құлау бұрышы, жер (су) үсті және басқа да соғылғанға (түйіскенге) дейінгі ұшу траекториясы);
7) экипаждың құтқару құралдарын қолдану жағдайлары (жылдамдық, ұшу биіктігі, әуе кемесінің қалпы, құтқару жүйесі автоматикасының іске қосылуы және т.б.), сондай-ақ құтқару құралдарын қолданбау немесе оларды кешіктіріп қолдану себептері;

8) данные об аэродроме (посадочной площадке):
приводятся данные о классе аэродрома и характеристиках взлетно-посадочной полосы (посадочной площадки).
Дается краткая оценка технического состояния и эксплуатации аэродрома (посадочной площадки).
9) данные о средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов:
приводятся данные об использовавшихся средствах связи, навигации, посадки и УВД в процессе полета воздушного судна, в ходе которого произошло авиационное происшествие.
Дается краткая оценка соответствия технической эксплуатации средств связи и радиотехнического обеспечения полетов установленным требованиям.
10) действия поисково-спасательной службы:
указываются количество сил и средств, привлекаемых к проведению поисково-спасательных работ, своевременность их приведения в готовность, результаты поисково-спасательных работ.
Дается краткая оценка проведенным поисково-спасательным работам и работам по ликвидации последствий авиационного происшествия.
11) состояние членов экипажа и пассажиров после авиационного происшествия:
устанавливаются причины гибели находившихся на борту воздушного судна людей. Указывается количество людей, получивших телесные повреждения;
12) другая информация:
приводится вся фактическая информация, полученная из других источников, необходимая для установления обстоятельств авиационного происшествия и составления заключения о причинах этого события.
2. Обстоятельства авиационного происшествия.
Указываются с соблюдением (по возможности) хронологии событий:
1) задание на полет, номер упражнения курса боевой (летной, учебно-летной и тому подобное) подготовки рода авиации, какой по очередности, в котором часу летной смены и в каких условиях выполнялся полет;
2) время суток, время (местное/Нур-Султана/по Гринвичу) и аэродром (площадка) взлета;
3) по истечении какого времени после взлета, в каком месте (название пункта, где произошло событие, или азимут и расстояние от характерного ориентира), на каком этапе полета, в чьей зоне ответственности, на какой высоте и скорости полета, при каких условиях возникла и как протекала особая ситуация;
4) действия экипажа в особой ситуации, степень влияния этих действий на исход полета;
5) действия руководителя полетов (командира группы и других лиц, управлявших полетом) в особой ситуации;
6) характер падения (посадки) воздушного судна (положение воздушного судна, угол падения, траектория полета до удара (касания) о земную (водную) поверхность);
7) условия применения экипажем средств спасения (скорость, высота полета, положение воздушного судна, срабатывание автоматики системы спасения), а также причины неиспользования средств спасения или их позднего применения;

8) экипаж мүшелері және жолаушылар үшін салдар;
9) әуе кемесі үшін салдар;
10) авиациялық оқиға орнындағы қоршаған орта үшін салдар.
3. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктер мен қателіктер, олардың ерекше жағдайдың туындауына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсері.
Жүргізілген зерттеу бағыттары бойынша авиациялық жүйе жұмысындағы барлық ауытқушылықтар, кемшіліктерді көрсете отырып келтіріледі:
1) ұшу қызметін регламенттеуде;
2) ұшуды ұйымдастыруда;
3) әуе қозғалысын басқаруда (ұшуға басшылық жасауда);
4) экипаждың әрекет етуінде;
5) ұшуды қамтамасыз етуде;
6) авиациялық техниканы жобалауда, жасауда, тәжірибе жүргізудежәне жөндеуде;
7) ұшуды қамтамасыз ету құралдарын жобалауда, жасауда және жөндеуде;
8) басқа да кемшіліктер мен қателіктер көрсетіледі.
Кемшіліктер мен қателіктердің ерекше оқиғаның туындауына және өрбуіне және ұшу нәтижелеріне әсер етуі туралы қорытындылар.
4. Қорытынды.
Авиациялық оқиғаның себептері еркін нысанда жазылады. Себептерді тұжырымдау оларды екі мағынада түсіну болмауға тиіс.
5. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдары мен ұсыныстары.
Тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар мен ұсыныстар келтіріледі.
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Комиссия мүшелері
______________________________________________
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
6. Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды.
Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды комиссияның авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыларының өзгерістерін негіздеумен сараптамалық қорытындыны ескере отырып жасалады.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Ұшқыш кіші комиссиясының тергеп-тергеп-тексеруге байланысты жүргізілген жұмысының нәтижелері жөніндегі есебі
______________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
_____________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
________________________________________________________ болған
(оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі)                              (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:

8) последствия для членов экипажа и пассажиров;
9) последствия для воздушного судна;
10) последствия для окружающей среды на месте авиационного происшествия.
3. Недостатки и упущения, выявленные при расследовании авиационного происшествия, их влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход полета.
Приводятся все отклонения в функционировании авиационной системы по направлениям проведенных исследований с указанием нарушений:
1) в регламентации летной работы;
2) в организации полетов;
3) в управлении воздушным движением (руководстве полетами);
4) в действиях экипажа;
5) в обеспечении полетов;
6) в проектировании, изготовлении, испытаниях и ремонте авиационной техники;
7) в проектировании, изготовлении и ремонте средств обеспечения полетов;
8) другие недостатки и упущения.
Выводы о влиянии недостатков и упущений на возникновение и развитие особой ситуации и исход полета.
4. Заключение.
В произвольной форме излагаются причины авиационного происшествия. Формулировка причин должна исключать двусмысленное их понимание.
5. Рекомендации и предложения комиссии по расследованию авиационного происшествия.
Приводятся рекомендации и предложения, направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков.
Председатель комиссии _______________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Заместитель председателя комиссии
_________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии
__________________________________________
__________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
6. Окончательное заключение о причинах авиационного происшествия.
Окончательное заключение о причинах авиационного происшествия формулируется с учетом экспертного заключения с обоснованием изменений выводов Комиссии о причинах авиационного происшествия в случае пересмотра результатов расследования.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет летной подкомиссии по результатам работ,
проведенных в связи с расследованием
__________________________________ самолета (вертолета) ______,
(вид авиационного происшествия)                         (тип)
произошедшей _______________________________________________________________
(дата и место происшествия)
____________________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
____________________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в период с _______ по ________ 20___ года установила:

1. Ұшуды ұйымдастыру туралы деректер:
1) ұшуды жасау туралы шешім қабылдау үшін негіздеме (шешім қабылдаған күн, кім қабылдады, қандай мәселелерді шешу үшін, ұшуды қамтамасыз ететін авиациялық бөлімнің басшылық құрамына, авиациялық бөлімдер мен бөлімшелердің командирлеріне тапсырма қашан және қандай нысанда қойылды);
2) ұшуды жасау туралы қабылданған шешім негізінде авиациялық бөлім штабы жүргізген іс-шаралардың толықтығы (ұшуға өтінім беру уақтылығы және олардың қамтамасыз етілуі, әуе кеңістігін, полигондарды пайдалану жөніндегі ұсыныстар дайындау, жоспарлау кестелерін әзірлеу).
3) ұшуды жоспарлау (жоспарланған жаттығулардың ұшуды жасау ниетіне сәйкестігі, жоспарланған жаттығулардың әдістемелік жүйелілігін сақтау, жауынгерлік даярлық курсы белгілеген авиация тегін сақтау (ұшу даярлығы курсы және т.б.), жоспарланған ұшудың саны бойынша нормалар және ұшу ауысымындағы экипаждардың ұшу сағаты, қайталанатын ұшуға әуе кемесін дайындау үшін қажетті уақытты сақтау, барлаушы экипаждарды және ауа райын толық барлаушы экипаждарды, іздестіру-құтқару әуе кемелері экипаждарын анықтау, резервтегі әуе кемелерінің болуы, жедел объективті бақылауды жоспарлау, ұшу нұсқалары бойынша әзірленген кестелер саны және басқа да қажетті деректер);
4) экипажды ұшуға даярлау:
жалпы даярлық: жүргізілген күн, кім ұйымдастырды және кім жүргізді, жүргізу толықтығы, экипаждың ұшуға даярлығын қашан және кім бақылады;
алдын ала даярлау: жүргізген күні, ұшуға тапсырмаларды кім қойды және олардың толықтығы, дербес даярлықты жүргізу сапасы, тренажерларда жаттықтырулар (әуе кемелерінің кабиналарында), ұшуға даярлықты бақылау, экипаждың ұшуға даярлығын қашан және кім бақылады;
ұшуалды даярлығы: медициналық бақылаудан өту, ұшуалды нұсқауларының толықтығы, ұшудың нақты шарттары үшін қажетті есептеулерді орындау, авиациялық техниканы қабылдау, қорғаныс жарақтарын дайындау және тексеру, алдағы ұшу тапсырмаларына әуе кемесі кабиналарының жұмыс орындарын дайындау және тексеру;
5) ауа райын барлау:
ауа райына радиолокациялық барлау жүргізу уақтылығы мен толықтығы;
ауа райын әуеден барлау деректері, қауіпті ауа райы құбылыстарының болуы;
6) ұшуды ұйымдастырудың толықтығы және нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар.
2. Ұшуды ұйымдастыруға, орындауға және оған қызмет көрсетуге қатысатын негізгі адамдар туралы деректер:
1) авиациялық бөлім командирі туралы деректер:
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы, жалпы және әскери білімі (қашан және қандай оқу орындарын бітірді);
лауазымға тағайындалған күн;
негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімдері;
осы бөлімге қашан келді;
оған бағынысты авиациялық бөлімшеде, бөлімде бұрын авиациялық оқиғалар болды ма, олардың себептері;
осы авиациялық оқиға болған сәтте болған жері мен әрекет етуі;

1. Данные об организации полета:
1) основание для принятия решения о проведении полета (дата принятия решения, кем оно принято, для решения каких задач, когда и в какой форме поставлена задача руководящему составу авиационной части, командирам авиационных частей и подразделений, обеспечивающих полеты);
2) полнота мероприятий, проведенных штабом авиационной части, на основании принятого решения о проведении полета (своевременность подачи заявок на полеты и их обеспечение, подготовка предложений по использованию воздушного пространства, полигонов, разработка плановых таблиц);
3) планирование полетов (соответствие запланированных упражнений замыслу проведения полетов, соблюдение методической последовательности запланированных упражнений, соблюдение установленных курсом боевой подготовки рода авиации (курса летной подготовки и тому подобное), норм по количеству запланированных полетов и налету экипажей в летную смену, соблюдение времени, необходимого для подготовки воздушного судна к повторному полету, определение экипажей-разведчиков и экипажей-доразведчиков погоды, экипажей поисково-спасательных воздушных судов, наличие резервных воздушных судов, планирование оперативного объективного контроля, количество разработанных таблиц по вариантам полетов и другие необходимые данные);
4) подготовка экипажа к полетам:
общая подготовка: дата проведения, кем организована и кем проведена, полнота проведения, когда и кто контролировал готовность экипажа к полетам;
предварительная подготовка: дата проведения, кем поставлены задачи на полеты и их полнота, качество проведения самостоятельной подготовки, тренировок на тренажерах (в кабинах воздушных судов), контроля готовности к полетам, когда и кто контролировал готовность экипажа к полетам;
предполетная подготовка: прохождение медицинского контроля, полнота предполетных указаний, выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета, прием авиационной техники, подготовка и проверка защитного снаряжения, подготовка и проверка рабочих мест кабины воздушного судна к предстоящему полетному заданию;
5) разведка погоды:
своевременность и полнота проведения радиолокационной разведки погоды;
данные воздушной разведки погоды, наличие опасных явлений погоды;
6) выводы о полноте и соответствии организации полетов нормативным требованиям.
2. Данные об основных лицах, участвовавших в организации, выполнении полета и его обслуживании:
1) данные о командире авиационной части:
воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения, образование гражданское и военное (когда и какие учебные заведения окончил);
дата назначения на должность;
сроки прохождения службы на основных должностях;
когда прибыл в данную часть;
были ли ранее авиационные происшествия в подчиненных ему авиационном подразделении, авиационной части, их причины;
местонахождение и действия в момент данного авиационного происшествия;

2) экипаж командирі (әкету немесе бақылап ұшуды орындау жағдайында деректер нұсқаушыға немесе ұшқышқа толтырылады, ал топпен ұшуды орындау кезінде – егер олардың әрекет етуі ерекше жағдайдың өрбуі және оның нәтижесіне ықпал етсе – жетекшіге және жетектегіге) және әрекет етудің ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әсер еткен экипаж мүшелері туралы деректер (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні, айы және жылы, жалпы және әскери білімі, берілген сыныптық біліктілігі (күні, бұйрық нөмірі, әуе кемесінің қандай типінде), ұшқыш лауазымдарында қызмет өткеру мерзімдері, берілген әуе кемесінің осы типінде қай уақыттан бастап ұшады, әуе кемесінің осы типінде қайта оқытып-үйретуден қашан және қайдан өтті);
3) қоса берілген кестеге сәйкес ұшу сағаты туралы деректер (жауынгерлік және оқу-жаттығу жауынгерлік әуе кемелері үшін бөлек):
Әуе кемесінің типі
Ұшу сағаты
Жалпы
Күндіз
оның ішінде
Түнде
оның ішінде
Бұлыңғыр күндері
Күрделі
метеожағдайларда
Бұлттарда
Теңіз үстінде
Бұлыңғыр күндері
Күрделі метеожағдайларда
Бұлттарда
Теңіз үстінде
Кестенің жалғасы
Қону жүйесін қолданумен қону (қонуға беттеу) саны
күндіз
түнде
Барлығы
Белгіленген ауа райы минимумы кезінде
Барлығы
Белгіленген ауа райы минимумы кезінде
Барлығы ұшу:
оның ішінде соңғы 12 айда____________;
соңғы 5 жылда жылдар бойынша жалпы ұшу сағаты__________________;
4) соңғы 12 айда ұшуда жаттыққандығы туралы деректер (айлар бойыша бөле отырып):
Күні, метеожағдай,
ұшуды шартты белгілеу,
жаттығу нөмірі
Ұшу (сағ. мин.):
күндіз,
түнде,
барлығы,
оның ішіндежаттықтырулық
5) тренаж өткізу туралы деректер:
Тренажерда
Әуе кемесінің кабинасында
Жалпы ұшу сағаты
(сағат, мин.)
Ұшу саны
Авиациялық оқиғағабайланысты ерекше жағдай бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
Ерекше жағдай бойынша соңғы тренаж
Ұшудағы ерекше жағдай бойынша(саны)
Авиациялық оқиғаға байланысты ерекше жағдай бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
Экипаждың ұшуға басшылық жасау топтарымен қарым-қатынасын пысықтау бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
6) соңғы 12 айда ұшуда тексерудің белгіленген барынша аз мерзімдерін сақтау туралы деректер (жауынгерлік (ұшу, оқу-жаттығу ұшу) курсына сәйкес авиация тегін даярлау, күні, тәулік уақыты, метеорологиялық жағдай, тексеруді кім жүзеге асырды, бағасы):
ұшуды басқару техникасы бойынша;
жауынгерлік қолдану бойынша;
әуе навигациясы бойынша;
нұсқаушы үшін – сынақ-әдістемелік ұшу;
жетекші (жетектегі) үшін – саппен ұшуды басқару техникасын тексеру үшін бақылап ұшу;
7) парашюттік даярлық туралы деректер:
парашюттен оқу-жаттықтыру секіру: саны (жалпы/соңғы 12 айда), соңғы секірген күні;
жердегі катапульттеу: саны, соңғы жаттықтырған күн;
арнайы тренажерлардағы тренаж: тренажер түрі, жаттықтыру саны, соңғы тренаж күні;
құтқару құралдарын пайдалану бойынша кешенді тренаж: тренаж түрі, саны, соңғы тренаж күні;

2) данные о командире экипажа (в случае выполнения вывозных или контрольных полетов данные заполняются на инструктора и летчика, а при выполнении группового полета - на ведущего и ведомого, если их действия оказали влияние на развитие и исход особой ситуации) и членах экипажа, чьи действия оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации (должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), число, месяц и год рождения, образование гражданское и военное, присвоенная классная квалификация (дата, номер приказа, на каком типе воздушного судна), сроки прохождения службы на летных должностях, с какого времени летает на данном типе воздушного судна, когда и где проходил переучивание на данный тип воздушного судна);
3) данные о налете в соответствии с прилагаемой таблицей (раздельно для боевых и учебно-боевых воздушных судов):
Тип воздушного судна
Налет в часах
Общий
Днем
В том числе
Ночью
В том числе
Под шторкой
В сложных метеоусловиях
В облаках
Над морем
Под шторкой
В сложных метеоусловиях
В облаках
Над морем
Продолжение таблицы
Количество посадок (заходов) с применением посадочных систем
Днем
Ночью
Всего
При установленном минимуме погоды
Всего
При установленном минимуме погоды
Всего налет:
в том числе за последние 12 месяцев ___________;
общий налет по годам за последние 5 лет ________________________;
4) данные о натренированности в полетах за последние 12 месяцев (с разбивкой по месяцам):
Дата, метеоусловия, условное обозначение полета, номер упражнения
Налет (часов, минут):
днем,
ночью,
всего,
в том числе тренировочный
5) данные о проведении тренажей:
На тренажере
В кабине воздушного судна
Общий налет (часов, минут)
Количество полетов
По особому случаю, связанному с авиационным происшествием (количество, дата последнего тренажа)
Последний тренаж по особому случаю
По особому случаю в полете (количество)
По особому случаю, связанному с авиационным происшествием (количество, дата последнего тренажа)
По отработке взаимодействия экипажа с группой руководства полетами (количество, дата последнего тренажа)
6) данные о соблюдении установленных минимальных сроков проверки в полетах за последние 12 месяцев (в соответствии с курсом боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации, дата, время суток, метеорологические условия, кто осуществлял проверку, оценка):
по технике пилотирования;
по боевому применению;
по воздушной навигации;
для инструктора – зачетно-методические полеты;
для ведущего (ведомого) – контрольные полеты для проверки техники пилотирования строем;
7) данные о парашютной подготовке:
учебно-тренировочные прыжки с парашютом: количество (общее/за последние 12 месяцев), дата последнего прыжка;
наземное катапультирование: количество, дата последней тренировки;
тренаж на специальных тренажерах: тип тренажера, количество тренировок, дата последнего тренажа;
комплексный тренаж по использованию средств спасения: вид тренажа, количество, дата последнего тренажа;

8) авиациялық оқиға болған ұшу даярлығы түрі бойынша ұшудағы үзілістерден кейін қатарға қосу әдістемесін сақтау туралы деректер (соңғы 12 ай үшін);
9) ұшуға тапсырмаларды орындау толықтығы, ұшуды басқару техникасының және авиациялық техниканы пайдаланудың ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық (экипажға нұсқаулық) және алдыңғы 10 ұшуда объективті бақылаудың борттық және жерүсті құралдарының деректері бойынша авиация тегін жауынгерлік даярлау курсы нормативтері талаптарынан ауытқушылықтар туралы деректер;
10) соңғы 12 айда мыналардың болуы:
авиациялық оқиғалар, олардың себептері;
авиациялық оқыс оқиғалар, олардың себептері;
тәртіптік жазалау, қандай және не үшін;
11) отбасы жағдайы, балалар саны, олардың жасы;
12) тұрғын-үй жағдайы;
13) дәрігерлік-ұшу комиссиясы және соңғы кезеңдік қарап-тексерген күн және қорытынды. Комиссия аралық кезеңдегі науқастанулары.
Ұшуалды медициналық бақылау нәтижелері: жүргізілген күн, тамыр соғысы, қан қысымы, температурасы, ұшуға жіберу туралы қорытынды;
14) кезекті демалыс және соңғы екі жылдағы профилактикалық демалыс уақыты мен өткізу орны туралы деректер.
Ұшу күні қарсаңында және ұшу күніндегі денсаулық жағдайы және эмоционалдық жай-күйі, еңбек және демалыс режимі, ұшу жүктемесінің денсаулық және жеке төзімділік жағдайына сәйкестігі, жеке тұлғаға тән ерекшеліктер.
Қысқаша ұшқыш мінездемесі.
Ұшу даярлығы деңгейі туралы қысқаша қорытындылар және оның ұшу тапсырмаларына сәйкестігі;
15) ұшуға басшылық жасау тобының персоналы туралы деректер (ұшу жетекшісі туралы – барлық жағдайларда, басқалар туралы – егер олардың әрекет етуі ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әсер еткен жағдайда):
лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы, сыныптық біліктілігі (оны беру туралы бұйрық нөмірі және күні);
білімі (қашан және не бітірді);
негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімдері;
ұшу жұмысын қашан аяқтады (жылы және әуе кемесінің қандай типінде);
ұшуға басшылық жасауға даярлықты қашан және қайда өтті;
ұшуға басшылық жасауға кім, қашан және қандай рұқсатнама берді (қандай құраммен, қандай метеожағдайда, күндіз, түнде);
соңғы 12 ай үшін ұшуға басшылық жасау практикасын қашан және кім, қандай жағдайларда тексерді, тексеру толықтығы мен оның сапасы;
командир (бастық) белгілеген ұшуға басшылық жасауда рұқсат етілетін үзілістер;
ұшуға басшылық жасауда рұқсат етілгеннен асатын үзілістер кезінде қалай қатарға қосылды;
соңғы 12 айда ұшуға басшылық жасау жиілігі (айлар бойынша):
Ай
Күні
Күн/түн
Метеожағдай
Әуе кемелерінің саны
ұшуға басшылық жасауға даярлық: кім және қашан міндет қойды, даярлықты ұйымдастырды және бақылауды жүзеге асырды;
ұшу жетекшісінің болатын жері және оның ұшуда ерекше жағдай туындаған сәттегі әрекеттері;
бұдан бұрын ұшуды басқару кезінде авиациялық оқыс оқиғаларға жол берді ме, олардың себептері;
өткен кезеңде ұшуға басшылық жасау кезінде авиациялық оқиғалар болды ма, олардың себептері;
ұшуға басшылық жасау алдында медициналық қарап-тексеру деректері (тамыр соғысы, қан қысымы, температурасы, ұшуға басшылық жасауға жіберу туралы қорытынды);
ұшу күні қарсаңындағы және ұшу күніндегі денсаулық жағдайының және эмоционалдық жай-күйінің қысқаша сипаттамасы, еңбек және демалыс режимі;
кәсіби даярлық деңгейі туралы қысқаша қорытындылар.

8) данные о соблюдении методики ввода в строй после перерывов в полетах по виду летной подготовки, при котором произошло авиационное происшествие (за последние 12 месяцев);
9) данные о полноте выполнения заданий на полет, об отклонениях в технике пилотирования и эксплуатации авиационной техники от требований руководства (инструкции экипажу) по летной эксплуатации и нормативов курса боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации по данным бортовых и наземных средств объективного контроля в предыдущих 10 полетах;
10) данные о наличии за последние 12 месяцев:
авиационных происшествий, их причины;
авиационных инцидентов, их причины;
дисциплинарных взысканий (вид взысканий и причина их наложения);
11) семейное положение, количество детей, их возраст;
12) жилищные условия;
13) дата и заключение врачебно-летной комиссии и последнего периодического осмотра. Перенесенные заболевания в межкомиссионный период.
Результаты предполетного медицинского контроля: дата проведения, пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к полетам;
14) данные о времени и месте проведения очередного отпуска и профилактического отдыха за последние два года.
Краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха, соответствие летной нагрузки состоянию здоровья и физической выносливости, характерные особенности личности.
Краткая летная характеристика.
Краткие выводы об уровне летной подготовки и его соответствие полетному заданию;
15) данные о персонале группы руководства полетами (о руководителе полетов во всех случаях, о других - в случае, если их действия оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации):
должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, классная квалификация (номер и дата приказа о ее присвоении);
образование;
сроки прохождения службы на основных должностях;
когда закончил летную работу (год и на каком типе воздушного судна);
когда и где проходил подготовку к руководству полетами;
кто, когда и какой допуск дал к руководству полетами (каким составом, в каких метеоусловиях, днем, ночью);
когда и кем, в каких условиях проверен в практическом руководстве полетами за последние 12 месяцев, полнота проверки и ее качество;
установленные командиром (начальником) допустимые перерывы в руководстве полетами;
как вводился в строй при перерывах в руководстве полетами, превышающих допустимые;
регулярность руководства полетами за последние 12 месяцев (по месяцам):
Месяц
Дата
День/ночь
Метеоусловия
Количество воздушных судов
подготовка к руководству полетами: кто и когда поставил задачу, организовал подготовку и осуществлял контроль;
местонахождение руководителя полетов и его действия в момент возникновения особой ситуации в полете;
допускал ли ранее авиационные инциденты при руководстве полетами, их причины;
имел ли в прошлом при руководстве полетами авиационные происшествия, их причины;
данные медицинского осмотра перед руководством полетами (пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к руководству полетами);
краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха;
краткие выводы об уровне профессиональной подготовки.

3. Нақты ақпарат:
1) ұшу тапсырмасының мазмұны, оның экипажды даярлау деңгейіне және ұшуды орындау жағдайларына сәйкестігі;
2) ерекше жағдай туындаған кезеңде ұшу ауданындағы әуе және навигациялық жағдай;
3) ұшуда ерекше жағдай туындаған кезеңде нақты метеорологиялық, гидрологиялық және орнитологиялық (қажет болған кезде) жағдай;
4) қолда бар ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары және оның уақытында авиациялық оқиға болған ұшу процесінде пайдаланылған құралдар туралы деректер;
5) ерекше жағдайдың туындау және өрбу сипаты.
Ұшу жағдайының күрделенуі сипаттамасы. Олардың күрделі жағдайға айналуына қандай факторлар әсер етті (күрделенген жағдай ұшуға көтерілуден кейін қандай уақытта, ұшудың қандай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде пайда болды, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Күрделі жағдай сипаттамасы. Оның авариялық жағдайға айналуына қандай факторлар әсер етті (пайда болу уақыты, ұшудың қандай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Авариялық жағдай сипаттамасы. Оның өрбу сипаттамасы (пайда болу уақыты, ұшудың қандай кезеңінде және әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде пайда болды, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Апаттық жағдай сипаттамасы. Туындаған уақыты, ұшудың қандай кезеңінде және әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде туындады, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының әрекет етуі, бұл немен расталады;
6) ұшу нәтижесі:
экипаж үшін салдар (кімнің қаза тапқаны, жараланғаны, табылмағаны, сау екені көрсетіледі, немен расталады);
жолаушылар үшін салдар (қаза тапқандар, жараланғандар, табылмағандар, саулар саны көрсетіледі, немен расталады);
әуе кемесі үшін салдар (қирау, зақымдану дәрежесі, немен расталады);
қоршаған орта үшін салдар (авиациялық оқиға орнында қаза тапқандар, жараланғандар саны, құрылысқа, орман алабына, ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлерге, су тоғандарына және басқа да объектілерге келтірілген залал, немен расталады);
7) объективті бақылау құралдарын талдау:
кеңістіктегі әуе кемесі қозғалысының траекториясын және экипаждың басқару органдарымен іс-қимылдарын сипаттайтын тіркелетін параметрлер шифрларын ашу нәтижелері;
басқару пункттерімен радиоалмасу магнитофондық жазбаларының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық жүйелікте ұшуда ерекше жағдайдың туындауын және өрбуін растайтын сөздер көрсетіледі);
экипаж мүшелерінің сөйлесулерін магнитофондық жазбасының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық жүйелікте ұшуда ерекше жағдайдың туындауын және өрбуін растайтын сөздер көрсетіледі);
радиолокациялық құралдар индикаторлары экрандары фототүсіруінің шифларын ашу нәтижелері (уақыт, азимуттар, радиолокациялық станция экрандарында белгілердің жоғалып кетуіне дейін әуе кемесінің орналасу қашықтығы);
әуе кемесінің авариялық ұшуын растайтын басқа да құралдар шифрларын ашу нәтижелері.
Объективті бақылау материалдарын талдаудан туындайтын қорытындылар.

3. Фактическая информация:
1) содержание полетного задания, его соответствие уровню подготовки экипажа и условиям выполнения полета;
2) воздушная и навигационная обстановка в районе полетов на период возникновения особой ситуации;
3) фактические метеорологические, гидрологические и орнитологические (при необходимости) условия на период возникновения особой ситуации в полете;
4) данные об имеющихся средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов, и использованных в процессе полета, во время которого произошло авиационное происшествие;
5) характер возникновения и развития особой ситуации.
Характеристика усложнения условий полета. Какие факторы повлияли на перерастание их в сложную ситуацию (в какое время после взлета появилась усложненная ситуация, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика сложной ситуации. Какие факторы повлияли на перерастание ее в аварийную (время проявления, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика аварийной ситуации. Характер ее протекания (время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика катастрофической ситуации. Время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается;
6) исход полета:
последствия для экипажа (указывается, кто погиб, ранен, не найден, невредим, чем подтверждается);
последствия для пассажиров (указывается число погибших, раненых, ненайденных, невредимых, чем подтверждается);
последствия для воздушного судна (степень разрушения, повреждения, чем подтверждается);
последствия для окружающей среды (число погибших, раненых на месте авиационного происшествия, нанесенный ущерб строениям, лесным массивам, сельскохозяйственным угодьям, водоемам и другим объектам, чем подтверждается);
7) анализ средств объективного контроля:
результаты дешифрирования регистрируемых параметров, характеризующих траекторию движения воздушного судна в пространстве и действия экипажа с органами управления;
результаты дешифрирования магнитофонных записей радиообмена с пунктами управления (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
результаты дешифрирования магнитофонной записи переговоров членов экипажа (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
результаты дешифрирования фотоснимков экранов индикаторов радиолокационных средств (время, азимуты, дальности положения воздушного судна до пропадания отметок на экранах радиолокационных станций);
результаты дешифрирования других средств, подтверждающих аварийный полет воздушного судна.
Выводы из анализа материалов объективного контроля.

4. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктер, және олардың авариялық жағдайдың туындауына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсер етуі.
Жүргізілгензерттеу бағыттары бойынша авиациялық персоналдың жұмыс істеуіндегі барлық ауытқулар нені және кімнің бұзу фактілері тізбесімен бірге көрсетіледі:
ұшуды ұйымдастыруда;
әуе қозғалысына қызмет көрсетуде (ұшуды басқаруда);
экипаж әрекет етуінде;
ұшуды қамтамасыз етуде;
ұшу жұмысын регламенттеуде;
басқа да ауытқуларда.
Ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әкеп соқтырған кемшіліктерді талдаудан туындайтын қорытындылар.
5. Қорытынды.
Жүргізілген зерттеу және олардың нәтижелерін талдау негізінде кіші ұшқыш комиссиясы мүшелерінің пікірі бойынша авиациялық оқиғамен себепті байланыстағы қауіпті факторлар туралы қорытындылар жасалады немесе авиациялық оқиға себебі ұшу факторларымен байланысты еместігі көрсетіледі.
6. Тергеп-тексеру кезінде анықталған қауіпті факторларды жою жөніндегі ұсынымдар.
Тергеп-тексеру кезінде анықталған қауіпті факторларды жою жөніндегі ұсынымдар келтіріледі.
Кіші комиссия төрағасы ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Есепке қосымшалар:
ұшудың жоспарлы кестесінен үзінді-көшірме (көшірме);
кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары;
өзінің растауын таппаған авиациялық оқиға нұсқаларын сипаттау;
ұшуды ұйымдастыруға, оларға қызмет көрсетуге және орындауға қатысқан лауазымды адамдардың баянаттары.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Инженерлік-техникалық кіші комиссияның тергеп-тексеруге байланысты жүргізілген жұмысының нәтижелері туралы есеп
________________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
________________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
__________________________________________________________ болған
(оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі)                              (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:
1. Авиациялық техника туралы деректер:
1) _________әуе кемесін ____________________ кәсіпорны 20___ ж. "____" ________________________ __________жыл ішінде ресурсын _______________ сағат, бірінші жөндеуге дейін ресурсын ____________ сағат, қолданылу мерзімін___________жыл деп белгілеп шығарған.
Кепілдік берілген ресурс ________жылда _______________сағат.
Пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты______ сағат_____ мин., қону _____.
_________________ әскери бөліміне 20____жылғы "____" __________ пайдалануға қабылданда.
Белгіленген ресурс (қолданылу мерзімі) 20___ж. "____"_______ сағат, _______жылға дейін ұзартылды.
Бірінші жөндеуге дейінгі ресурс _______________________негізінде 20___жылғы "____" ___________ ____cағат дейін ұзартылды.
Әуе кемесі мынадай жөндеуден өтті:
Жөндеудің реттік нөмірі
Жөндеу ауқымы
Жөнделген күн
Кім жүргізді және жөндеу жүргізген орын
Пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты
Жөндеуден кейінгі ұшу уақыты
Жөндеуден кейінгі белгіленген
Ресурс
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшу уақыты _______сағат, қону__________.
Кезекті жөндеуге дейін қалған ресурсы (қолданылу мерзімі) ____сағат,____жыл;

4. Недостатки, выявленные при расследовании авиационного происшествия, и их влияние на возникновение, развитие аварийной ситуации и исход полета.
Указываются все отклонения в функционировании авиационного персонала по направлениям проведенных исследований с перечнем фактов, что и кем было нарушено:
в организации полетов;
в обслуживании воздушного движения (управлении полетами);
в действиях экипажа;
в обеспечении полетов;
в регламентации летной работы;
другие отклонения.
Выводы из анализа недостатков, приведших к возникновению и развитию особой ситуации.
5. Заключение.
На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, находящихся, по мнению членов летной подкомиссии, в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с летными факторами.
6. Рекомендации по устранению опасных факторов, выявленных при расследовании.
Приводятся рекомендации по устранению опасных факторов, выявленных при расследовании.
Председатель подкомиссии _____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ___________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения к отчету:
выписка (копия) из плановой таблицы полетов.
материалы рабочих групп подкомиссии.
описание версий авиационного происшествия, не нашедших своего подтверждения.
рапорты должностных лиц, участвующих в организации, обслуживании и выполнении полета.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет инженерно-технической подкомиссии о результатах работ,
проведенных в связи с расследованием
____________________________________________ самолета (вертолета) ______,
(вид авиационного происшествия)                               (тип)
произошедшей _______________________________________________________
(дата и место происшествия)
___________________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
___________________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в период с _________ по ___________ 20___ года установила:
1. Данные об авиационной технике
1) воздушное судно _______________________ выпущено ________
предприятием ____________ "____" _____________ ____ года
с назначенным ресурсом ___________ часов в течение __________ лет, ресурсом до первого ремонта _________часов, сроком службы_________ лет.
Гарантийный ресурс __________часов в течение _________ лет.
Налет с начала эксплуатации ______часов______ минут, ________ посадок.
Принято для эксплуатации в войсковой части ______________________ "____"_____ 20____ года
Назначенный ресурс (срок службы) продлен "____" _____ 20___ года
до ___ часов, ___ лет.
Ресурс до первого ремонта продлен "____" ________ 20___ года
до ____ часов, ____ лет на основании _____________
Воздушное судно прошло ремонты:
Порядковый номер ремонта
Объем ремонта
Дата ремонта
Кто проводил и место проведения ремонта
Налет с начала эксплуатации
Налет после ремонта
Ресурс, установленный после ремонта
Налет после последнего ремонта ______________ часов, ____ посадок.
Остаток ресурса (срока службы) до очередного ремонта _____ часов, ______ лет.

2) қозғалтқыштар бойынша мәліметтер:
Қуат қондырғысы бойынша мәлімет
Бірінші
Екінші
Үшінші
Төртінші
Типі
Зауыттық нөмірі
Жасаушы зауыт
Шығарылған күні
Ұшаққа орнатылған күні
Белгіленген ресурс
Жөндеуаралық ресурс
Кепілдік ресурс
Пайдаланылғаннан бастап атқарымы
Жылу-кернеу режимдерінде:
ұшып көтерілу, атаулы
Жөндеуден өтті:
Реттік нөмірі
Жөндеу себебі және ауқымы
Күні
Жөндеу орны
Реттік нөмірі
Жөндеу себебі және ауқымы
Күні
Жөндеу орны
Соңғы жөндеуден кейін жөндеуаралық ресурс белгіленді
Соңғы жөндеуден кейін кепілдік ресурс белгіленді
Соңғы жөндеуден кейінгі атқарымы
әуеде
жерде
барлығы
Жылу-кернеу режимдерынде:
ұшып көтерілу, атаулы
Қалдығы жөндеуаралық ресурс
Ұшуды орындау үшін әуе кемесі ресурсының (қолданылу мерзімінің) жеткіліктілігі туралы қорытынды.
2. Әуе кемесін дайындауға қатысатын инженерлік-техникалық құрам туралы деректер.
Техникалық есеп құрамы:
Р/с
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің Аты (бар болған кезде), туған жылы
Сыныптылығы
Бұйрық нөмірі мен осы типтегі әуе кемесіне қызмет көрсетуге рұқсат берілген күн
Атқаратын лауазымдағы жұмыс өтілі
Әуе кемесін ұшуға дайындау үшін техникалық есептоп күштерінің жеткіліктілігі туралы қорытындылар. Мамандардың жұмысты орындауға әзірлігін бағалау. Авиациялық техникада өздігінен жұмысқа авиациялық персоналды жіберу бойынша кемшіліктер, қателіктер.
3. Әуе кемесінде жүргізілетін жұмыстар туралы деректер:
1) ұшуға даярлық:
Ұшуға даярлық түрі
Дайындық күні, даярлқтың басталу және аяқталууақыты
Даярлықты жүргізу орны
Әскери атағы,тегі және инициалдары
Даярлдықты орындайтын мамандар
Даярлықты бақылайтын мамандар
Ұшудан кейінгі даярлық
Алдын ала даярлық
Ұшуалды даярлығы
Қайталап ұшуға даярлық
әуе кемесін ұшуға дайындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
2) кезеңдік жұмыстар: орындалған күні, жұмыс түрлері.
Кезеңдік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
3) регламенттік жұмыстар: 20___ж. "____" _____________ пайдаланылғаннан бастап әуе кемесінің ұшу уақыты______сағат кезінде, соңғы жөндеуден кейін ______сағат, алдыңғы _______ регламенттік жұмыстарды орындаудан кейін (соңғы 24 айлық регламенттік жұмыстардан кейін _____ айдан соң) ______сағат (ай) соң әуе кемесінде _______регламенттік жұмыстар орындалды.
Соңғы регламенттік жұмыстар орындалғаннан кейін ұшу уақыты ______ сағат, күнтізбелік мерзім ________ай.
Соңғы регламенттік жұмыстардан кейінгі қозғалтқыштың (қозғалтқыштардың) атқарымы _____сағат.
Регламенттік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;

2) сведения по двигателям:
Сведения по силовой установке
Первый
Второй
Третий
Четвертый
Тип
Заводской номер
Завод-изготовитель
Дата выпуска
Дата установки на самолет
Назначенный ресурс
Межремонтный ресурс
Гарантийный ресурс
Наработка с начала эксплуатации всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Прошел ремонты:
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Установлен межремонтный ресурс после последнего ремонта
Установлен гарантийный ресурс после последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта
в воздухе
на земле
всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Остаток межремонтного ресурса
Вывод о достаточности ресурса (срока службы) воздушного судна для выполнения полета.
2. Данные об инженерно-техническом составе, участвовавшем в подготовке воздушного судна.
Состав технического расчета:
№ п/п
Штатная должность
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество(при его наличии), год рождения
Классность
Номер приказа и дата допуска к обслуживанию воздушного судна данного типа
Стаж работы в занимаемой должности
Выводы о достаточности сил технического расчета для подготовки воздушного судна к полету. Оценка готовности специалистов к выполнению работ. Недостатки, нарушения по допуску авиационного персонала к самостоятельной работе на авиационной технике.
3. Данные о работах, проведенных на воздушном судне:
1) подготовка к полетам:
Вид подготовки к полетам
Дата, время начала и окончания подготовки
Место проведения подготовки
Воинское звание, фамилия и инициалы
специалистов, выполнявших подготовку
специалистов, контролировавших подготовку
Послеполетная подготовка
Предварительная подготовка
Предполетная подготовка
Подготовка
к повторному полету
выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к полету, недостатки, нарушения;
2) периодические работы: дата выполнения, виды работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения периодических работ, недостатки, нарушения;
3) регламентные работы: "__"_______20___ года при налете воздушного судна с начала эксплуатации ___ часов, после последнего ремонта ___ часов, через ___ часов (месяцев) после выполнения предшествующих ___ регламентных работ (через ___ месяцев после последних 24-месячных регламентных работ) на воздушном судне выполнены ___ регламентные работы.
Налет после выполнения последних регламентных работ ___ часов, календарный срок __ месяцев.
Наработка двигателя (двигателей) после последних регламентных работ ___ часов.
Выводы о полноте и качестве выполнения регламентных работ, недостатки, нарушения;

4) мақсатты қарап-тексеру мен тексеру: орындалған күні, қарап-тексеру мен тергеп-тексеру түрлері.
Авиациялық техниканы пайдалану мәселелері бойынша нұсқаулардың, директивалар мен өкімдердің орындалу толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар;
5) жазғы (қысқы) пайдалануға дайындық: 20____ж. "____"____________ бастап 20____ж. "____"______________ дейінгі кезеңде әуе кемесінде оны жазғы (қысқы) пайдалануға дайындау бойынша жұмыс тізбесі орындалды.
Әуе кемесін жазғы (қысқы) пайдалануға дайындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер;
6) сақтау кезіндегі жұмыстар (ұшуда ұзақ үзілістер кезінде): жұмыстарды орындау түрлері мен мерзімдері.
Оны сақтау кезіндегі әуе кемесінде жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
7) әскери жөндеу: әскери жөндеу қашан, қайда, қандай ауқымда орындалды. Жөндеу себебі, зақымдалу сипаты. Әскери жөндеу орындалғаннан кейінгі ұшу.
Жөндеу сапасы және әуе кемесін жөндеуден кейін ұшуда пайдалануға жіберу заңдылығы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер;
8) бюллетеньдер бойынша жұмыс: жұмыстың орындалу тізбесі мен мерзімдері.
Әуе кемесінде бюллетеньдер бойынша жұмыстың орындалу уақтылығы, толықтығы және сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
9) әуе кемесінің айналып ұшуы: талап етілетін әуе кемесінің айналып ұшуы қашан, қайда жүргізілді. Айналып ұшу себептері.
Айналып ұшуды жүргізу толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, әуе кемесін одан әрі пайдалануға жіберу негізділігі, кемшіліктер, бұзушылықтар;
10) әуе кемесінің және қозғалтқыштардың ресурсын ұзарту бойынша жұмыс: орындау үшін негіздемелерді, орындалған күнін көрсету.
Жұмысты орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар;
11) парктік күн: соңғы парктік күн өткізілген күн.
Жұмысты орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
12) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету толықтығы мен сапасы туралы қорытынды.
4. Авиациялық оқиға болғанға дейін авиациялық техниканы пайдалану кезеңіндегі оның жай-күйі:
1) соңғы 12 айда айлар бойынша әуе кемесінің ұшу уақыты;
2) соңғы 12 айда әуе кемесінің ақаусыздығын бағалау: авиациялық оқыс оқиғалар және әуеде істен шығу, авиациялық оқыс оқиғалар болған және істен шыққан күн мен мән-жайы, істен шығуды жойған күн мен әдістері;
3) әуе кемесін жерде және әуеде пайдалану, сұрыпталмаған ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын, жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтарды, газдарды және оқ-дәрілерді қолдану қағидаларын бұзу жағдайлары, агрегаттарды, жабдықтарды белгіленген ресурстар, қолданылут мерзімдері шегінен тыс пайдалану (соңғы 12 айға көрсетіледі).
Әуе кемесі жүйесінің қолданылу қабілеті туралы қорытындылар және соңғы 12 айда оны пайдалану;

4) целевые осмотры и проверки: дата выполнения, виды осмотров и проверок.
Выводы о полноте и качестве выполнения указаний, директив и распоряжений по вопросам эксплуатации авиационной техники;
5) подготовка к летней (зимней) эксплуатации: в период с "___" _______ 20___ года по "___" _______ 20___ года на воздушном судне был выполнен перечень работ по подготовке его к летней (зимней) эксплуатации.
Выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к летней (зимней) эксплуатации, недостатки, нарушения;
6) работы при хранении (при длительных перерывах в полетах): виды и сроки выполнения работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ на воздушном судне при его хранении, недостатки, нарушения;
7) войсковой ремонт: когда, где, в каком объеме выполнялся войсковой ремонт. Причина ремонта, характер повреждения. Налет после выполнения войскового ремонта.
Выводы о качестве ремонта и законности допуска воздушного судна к летной эксплуатации после ремонта, недостатки, нарушения;
8) работы по бюллетеням: перечень и сроки выполнения работ.
Выводы о своевременности, полноте и качестве выполненных на воздушном судне работ по бюллетеням, недостатки, нарушения;
9) облеты воздушного судна: когда, где проведены требуемые облеты воздушного судна. Причины облетов.
Выводы о полноте и качестве проведения облетов, обоснованность допуска воздушного судна к дальнейшей эксплуатации, недостатки, нарушения.
10) работы по продлению ресурса воздушного судна и двигателей: указать основание для выполнения, дату выполнения.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ.
11) парковый день: дата проведения последнего паркового дня.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ, недостатки, нарушения;
12) вывод о полноте и качестве технического обслуживания воздушного судна.
4. Состояние авиационной техники в период ее эксплуатации до авиационного происшествия:
1) налет воздушного судна по месяцам за последние 12 месяцев;
2) оценка исправности воздушного судна за последние 12 месяцев: авиационные инциденты и отказы в воздухе, даты и обстоятельства авиационных инцидентов и отказов, даты и методы устранения отказов;
3) случаи нарушения правил эксплуатации воздушного судна на земле и в воздухе, применения некондиционных средств наземного обеспечения полетов, горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей (далее – спецжидкость), газов и боеприпасов, эксплуатации агрегатов, оборудования за пределами установленных ресурсов, сроков службы (указываются за последние 12 месяцев).
Вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации за последние 12 месяцев;

4) авиациялық оқиға алдындағы 10 ұшуда ұшу параметрлерін борттық тіркеу құрылғылары материалдары бойынша әуе кемесі жүйелерінің қолданыс қабілетін бағалау;
5) осы ұшу күні әуе кемесі ұшуының саны мен ұзақтығы. Ұшу ауысымының алдыңғы ұшуындағы әуе кемесі жүйелерінің жұмысы бойынша ескертулер;
6) әуе кемесінің жүйелеріне жанар-жағармай материалдарын, газды, арнайы сұйықтықтарды құю (толтырып құю), атауы мен мөлшерін көрсете отырып, ұшу алдында оқ-дәрілерді зарядтау (аспа) туралы деректер. Ұшаққа құйылған жанар-жағармай материалдары, газ, арнайы сұйықтықтар бақылау сынамасының зертханалық талдауы нәтижелері, зарядталған (ілінген) оқ-дәрілердің паспорттық деректері;
7) борттық ұшу деректерін тіркеу құралдары материалдары бойынша соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің қолданыс қабілетін бағалау. Авиациялық техниканың істен шығу белгілерінің болуы, экипаждың белгіленген тәртіпті және авиациялық техниканы пайдалану қағидаларын бұзуы кезінде әуе кемесі жүйесінің жұмысын және экипаж әрекет етуін нақты талдау;
8) әуе кемесі жүйелерінің қолданыс қабілетін және оны соңғы ұшуда пайдалану туралы қорытынды.
5. Әуе кемесінің авиациялық оқиғадан кейінгі жай-күйі.
Планердің және оның жүйелерінің, қозғалтқыштардың, агрегаттар мен авиациялық және радиоэлектрондық жабдық коммуникацияларының, авиациялық қару-жарақ пен оқ-дәрілердің, құтқару құралдарының, оларды бекітудің және біріктірудің жай-күйі, тұтқалардың, крандардың, штурвалдардың, ауыстырып қосқыштардың және әуе кемесін басқарудың басқа да агрегаттарының орналасуы, басқару бетінің орналасуы және аспаптар көрсеткіштері сипатталады.
Әуе кемесінің конфигурациясы, оның қирауы сәтінде сыртқы аспалардың болуы айқындалады. Авиациялық техниканың ұшудағы қолданыс қабілетін сипаттайтын белгілер көрсетіледі. Әсіресе авиациялық оқиғаға әкеп соқтыруы мүмкін авиациялық техника ақаулары (зақымдалулар) егжей-тегжейлі сипатталады.
Авиациялық оқиғадан кейін жанар-жағармай материалдарының, газдың, арнайы сұйықтықтардың және оқ-дәрілердің болуы, олардың сәйкестігі (сынамалар санын және олардың мөлшерін, қандай жүйелерден алынғанын көрсету) айқындалады. Олардың болмауы жағдайында әуе кемесі жүйесіне май құю жүргізілген май құю құралдарынан іріктелген сынамаларды зертханалық талдау нәтижелері жанар-жағармай материалдарының, газдардың және арнаулы сұйықтықтардың техникалық шарттарға сәйкестігі бағаланады. Авиациялық зақымдау құралдарының сәйкестігі паспорттық деректер және оларды сақтау және пайдалануға дайындау шарттарын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша бағаланады.

4) оценка работоспособности систем воздушного судна по материалам бортовых устройств регистрации параметров полета в 10 полетах, предшествовавших авиационному происшествию;
5) количество и продолжительность полетов воздушного судна в данный летный день. Замечания по работе систем воздушного судна в предыдущих полетах летной смены;
6) данные о заправке (дозаправке) систем воздушного судна горюче-смазочными материалами, газами, спецжидкостями, о зарядке (подвеске) боеприпасов перед полетом, с указанием наименования и количества. Результаты лабораторных анализов контрольных проб заправленных в самолет горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей, паспортные данные заряженных (подвешенных) боеприпасов;
7) оценка работоспособности систем воздушного судна в последнем полете по материалам бортовых средств регистрации полетных данных. При наличии признаков отказа авиационной техники, нарушений экипажем установленных порядка и правил эксплуатации авиационной техники дать подробный анализ работы систем воздушного судна и действий экипажа;
8) вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации в последнем полете.
5. Состояние воздушного судна после авиационного происшествия.
Описывается состояние планера и его систем, двигателей, агрегатов и коммуникаций авиационного и радиоэлектронного оборудования, авиационного вооружения и боеприпасов, средств спасения, их крепления и сочленения, положение рычагов, кранов, штурвалов, переключателей и других агрегатов управления воздушным судном, положение управляющих поверхностей и показания приборов.
Определяется конфигурация воздушного судна, наличие внешних подвесок в момент его разрушения. Указываются признаки, характеризующие работоспособность авиационной техники в полете. Особенно подробно описываются те неисправности (повреждения) авиационной техники, которые могли привести к авиационному происшествию.
Определяется наличие горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей и боеприпасов после авиационного происшествия, их кондиционность (указать количество проб и их объем, из каких систем взяты). В случае их отсутствия оценивается соответствие горюче-смазочных материалов, газов и спецжидкостей техническим условиям по результатам лабораторного анализа проб, отобранных из средств заправки, которыми проводилась заправка систем воздушного судна. Кондиционность авиационных средств поражения оценивается по паспортным данным и результатам проверки условий их хранения и подготовки к применению.

6. Соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің қолданыс қабілетін бағалау бойынша зерттеу.
Авариялық әуе кемесінде кіші комиссия жүргізген зерттеу сипатталады. Зерттеу нәтижелері, пысықтауға қабылданған авиациялық оқиға нұсқаларын және әрбір нұсқа бойынша кіші комиссияның жұмыс нәтижелері, авиациялық техниканың істен шығуларының себеп-салдарлық байланыстары схемасы, істен шыққан жүйенің құрылымдық-фунционалдық схемасы (егер әуе кемесінің соңғы ұшуында оның істен шығуы болса).
Ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасы қандай зерттеу жүргізді. Зерттеу қорытындылары.
Ғылыми-зерттеу ұйымдарына не және қашан зерттеуге жіберілді. Зерттеу нәтижелері.
Әуе кемесі жүйелері істен шығуының немесе ақауының себебі, ол неге әкеп соқтырды (әкеп соқтыруы мүмкін) және бұл немен расталады.
Ұшуда істен шыққан агрегаттар бойынша деректер (осы есептің 1-бөлімінің талаптарына сәйкес көрсету).
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында белгіленген әуе кемесінің конструкциясындағы, оны жасаудағы, пайдаланудағы және жөндеудегі барлық кемшіліктерді, сондай-ақ ұшуды қамтамасыз етудегі кемшіліктерді талдау (кемшіліктерді және олардың істен шығу себебіне ықпал ету дәрежесін көрсету).
7. Қорытынды.
Жүргізілген зерттеу және олардың нәтижелерін талдау негізінде инженерлік-техникалық кіші комиссия мүшелерінің пікірі бойынша авиациялық оқиғамен себепті байланыста болған авиациялық техниканың әуеде істен шығуларымен байланысты қауіпті факторлар туралы қорытынды жасалады, немесе авиациялық оқиғаның себебі авиациялық техниканың істен шығуымен байланысты емес екені көрсетіледі.
8. Ұсынымдар.
Белгіленген себептер және тергеп-тексеру барысында анықталған қауіпті факторлар бойынша авиациялық өнеркәсіп, ғылыми-зерттеу ұйымдары, пайдаланушылар мен жөндеу кәсіпорындары үшін авиациялық оқиғаларды болғызбау жөнінде ұсынымдар жазылады.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
9. Ғылыми-зерттеу ұйымдарында авариялық техниканы зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды.
Авариялық техниканы зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды келтіріледі, оған кім және қашан қол қойды (комиссия жұмысы аяқталғаннан кейін зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды алған жағдайда толтырылады).
Есепке қосымша:
жұмыс топтарының есептері;
әуе кемесін ұшуға дайындауға қатысатын лауазымды адамдардың баянаттары, авиациялық оқиға куәгерлерінің жазбаша көрсетулері;
әуе кемесін ұшуға дайындауды жүргізу және пайдалану кезінде пайдаланылған жанар-жағармай материалдары, авиациялық-техникалық мүлік, әскери жарақтандыру қоймаларын, зарядтау-аккумуляторлық станцияны, ұшуды қамтамасыз етудің жерүсті құралдарын тексеру актілері;
ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасында зерттеу жүргізуге тапсырмалар;
ғылыми-зерттеу ұйымдарында зерттеу жүргізуге тапсырмалар.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Әкімшілік-штабтық кіші комиссияның тергеп-тексеруге байланысты жүргізген жұмысының нәтижелері жөніндегі есеп
________________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
________________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
__________________________________________________________
болған (оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі)                              (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:

6. Исследования по оценке работоспособности систем воздушного судна в последнем полете.
Описываются исследования, которые проводила подкомиссия на аварийном воздушном судне. Результаты исследований, перечень принятых к проработке версий авиационного происшествия и результаты работы подкомиссии по каждой версии, схема причинно-следственных связей отказа авиационной техники, структурно-функциональная схема отказавшей системы (если в последнем полете воздушного судна произошел ее отказ).
Какие исследования проводила научно-исследовательская летающая лаборатория. Результаты исследований.
Что и когда направлено на исследование в научно-исследовательские организации, что требовалось установить. Результаты исследований.
Причина отказа или неисправности систем воздушного судна, к чему она привела (могла привести) и чем это подтверждается.
Данные по агрегатам, которые отказали в полете (указать в соответствии с требованиями раздела 1 настоящего отчета).
Анализ всех отмеченных в ходе расследования авиационного происшествия недостатков в конструкции воздушного судна, его изготовлении, эксплуатации и ремонте, а также недостатки в обеспечении полетов (указать недостатки и степень их влияния на причину отказа).
7. Заключение.
На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, связанных с отказами авиационной техники в полете, находящихся, по мнению членов инженерно-технической подкомиссии в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с отказом авиационной техники.
8. Рекомендации.
Излагаются рекомендации по предотвращению авиационных происшествий для авиационной промышленности, научно-исследовательских организаций, эксплуатантов и ремонтных предприятий по установленным причинам и опасным факторам, выявленным в ходе расследования.
Председатель подкомиссии ______________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
9. Заключение по результатам исследований аварийной техники в научно-исследовательских организациях.
Приводится заключение по результатам исследований аварийной техники, указывается, кем и когда оно подписано (заполняется в случае получения заключения по результатам исследований после окончания работы комиссии).
Приложения к отчету:
отчеты рабочих групп;
рапорты должностных лиц, участвовавших в подготовке воздушного судна к полету, письменные показания очевидцев авиационного происшествия;
акты проверок складов горюче-смазочных материалов, авиационно-технического имущества, боепитания, зарядно-аккумуляторной станции, средств наземного обеспечения полетов, которые использовались при эксплуатации и проведении подготовки воздушного судна к полету;
задания на проведение исследований в научно-исследовательской летающей лаборатории;
задания на проведение исследований в научно-исследовательских организациях.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет административно-штабной подкомиссии по результатам работ,
проведенных в связи с расследованием
______________________________________ самолета (вертолета) _________,
(вид авиационного происшествия)                               (тип)
произошедшей _____________________________________________________
(дата и место происшествия)
________________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
________________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия в период с _________ по ___________ 20___ года установила:

1. Әуе тасымалын ұйымдастыру
1) жолаушылар туралы деректер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, дені сау, табылмады)
жеткізу құжаттарының болуы, олардың атауы, толтырылған күні;
жолаушылар санының осы әуе кемесінде адамдарды жеткізуге рұқсат берілген жолаушылар санына сәйкестігі;
жеткізуге мәлімделген жолаушылар жүгінің және қолжүгінің салмағы;
әуе кемесінің бортына жолаушыларды, жүкті және қолжүкті орналастыру;
2) жеткізілетін жүктің сипаты туралы деректер:
Р/с
Жеткізілетін жүк атауы
Габариті (м)
Салмағы (кг)
Жүкті әуеде жеткізу кімнің мүддесінде орындалды
ұзындығы
ені
биіктігі
Жүктің жалпы салмағы
Ортаға дәлдеу
әуе кемесінің бортына жүкті орналастыру, оны бекіту әдісі;
жалпы жүктеме (сонымен қатар шектеулі жол берілетін жүктемені көрсету);
әуе кемесін ортаға дәлдеу;
авиациялық оқиға орнында жеткізілетін жүктің жай-күйі (сынды, жанып кетті, жанар-жағармаймен бүлінді, табылмады және т.б.).
әуе тасымалын ұйымдастыру туралы қысқаша қорытынды.
2. Іздестіру-құтқару жұмыстары:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің атыәкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, сау, табылмады)
1) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылған кұштер мен құралдар құрамы;
2) авиациялық оқиға туралы іздестіру-құтқару күштері кезекшілерін хабардар ету уақыты;
3) әуе кемесін іздестіруді бастау уақыты және оны табу уақыты;
4) іздестіруді қысқаша сипаттау: іздестіру ауданының шекаралары, іздестіру уақыты, іздестіру биіктігі, іздестіру нәтижелері;
5) жерүсті іздестіру-құтқару командаларын хабардар ету және олардың жиналған уақыты және авиациялық оқиға орнына келу уақыты;
6) авиациялық оқиға орнынан әуе кемесінің жолаушылары мен экипаж мүшелерін эвакуациялау уақыты мен тәсілдері. Зардап шеккендерді емдеу мекемесіне (қандай көрсетілсін) жеткізу уақыты;
7) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде авиациялық оқиға болған әуе кемесі экипажы мүшелерінің әрекет етуі;
8) өрт сөндіру үшін тартылған кұштер мен құралдар, оны жоюға кеткен уақыт;
9) борттық объективті бақылау құралдарын іздеу нәтижелері;
10) авиациялық оқиға орнын күзету үшін қабылданған шаралар (қандай күштермен, кім, күзетуді бастау және аяқтау уақыты);
11) іздестіру-құтқару жұмысын жүргізу кезіндегі метеожағдайлар;
12) жерүсті іздестіру-құтқару командалары келгенге дейін авиациялық оқиға орнынан эвакуацияланған әуе кемесінің қаза тапқан және жарақаттанған жолаушылары және экипажы мүшелері саны;

1. Организация воздушной перевозки.
1) данные о пассажирах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Отношение к воинской службе. Должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
Последствия для пассажиров (погиб, ранен, невредим, не найден)
наличие перевозочных документов, их наименования, даты заполнения;
соответствие числа пассажиров числу разрешенных к перевозке людей на данном воздушном судне;
заявленный к перевозке вес багажа и ручной клади пассажиров;
размещение на борту воздушного судна пассажиров, багажа и ручной клади;
2) данные о характере перевозимых грузов:
№ п/п
Наименование перевозимого груза
Габариты (метр)
Вес (килограмм)
В чьих интересах выполнялась воздушная перевозка груза
длина
ширина
высота
Общий вес груза
Центровка
размещение груза на борту воздушного судна, способ его крепления;
общая нагрузка (указать также предельно допустимую нагрузку);
центровка воздушного судна;
состояние перевозимого груза на месте авиационного происшествия (разбился, сгорел, поврежден горюче-смазочными материалами, не обнаружен);
3) краткий вывод об организации воздушной перевозки.
2. Поисково-спасательные работы:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Отношение к воинской службе. Должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
Последствия для пассажиров (погиб, ранен, невредим, не найден)
1) состав сил и средств, привлеченных к проведению поисково-спасательных работ;
2) время оповещения дежурных поисково-спасательных сил об авиационном происшествии;
3) время начала поиска воздушного судна и время его обнаружения;
4) краткое описание поиска: границы района поиска, время поиска, высота поиска, результаты поиска;
5) время оповещения и сбора наземной поисково-спасательной команды и время прибытия к месту авиационного происшествия;
6) время и способы эвакуации пассажиров и членов Экипажа воздушного судна с места авиационного происшествия. Время доставки пострадавших в лечебные учреждения (указать их местонахождение);
7) действия членов экипажа воздушного судна потерпевшего авиационное происшествие при проведении поисково-спасательных работ;
8) силы и средства, задействованные для тушения пожара, время, затраченное на его ликвидацию;
9) результаты поиска бортовых средств объективного контроля;
10) меры, принятые для охраны места авиационного происшествия (какими силами, кто, время начала и окончания охраны);
11) метеоусловия в период проведения поисково-спасательных работ;
12) количество погибших и получивших телесные повреждения пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия до прибытия наземной поисково-спасательной команды;

13) жерүсті іздестіру-құтқару командаларының авиациялық оқиға орнынан эвакуациялаған әуе кемесі жолаушылары және экипажы мүшелері саны;
14) қаза тапқандардың жеке басын анықтау;
15) патологоанатомиялық зерттеу үшін қаза тапқандардың мәйіті жіберілген мекеме;
16) іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруды және жүргізуді қысқаша бағалау.
3. Авиациялық оқиға куәгерлерінен сұрау деректері.
Анықталған және сұрау жүргізілген адамдардың тізімі.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің атыәкесінің аты (бар болған кезде)
Сұрау жүргізілген күн
Авиациялық оқиға сәтінде адамның болған жері
Тұрғылықты орны
Сауал жүргізілген адамдардың жауаптарын жинақтаудан туындайтын деректер.
4. Әуеайлақ туралы деректер.
Әуеайлақ сыныбы, ұшу-қону жолағының сипаттамалары, жабын жай-күйі, әуеайлақ ауданында және әуеден қонуға беттеу жолағында жасанды және табиғи кедергілердің болуы.
Әуеайлақты техникалық пайдалануға қысқаша бағалау.
5. Авиациялық оқиға орнынан авариялық әуе кемесін эвакуациялау туралы деректер.
Авиациялық оқиға орнынан радиоактивтік элементтерді алу және оқ-дәрілерді қатерсіздендіру бойынша жүргізілген жұмыстар: күні, тартылған күштер мен құралдар.
Әуе кемесін авиациялық оқиға орнынан эвакуациялау бойынша жұмыстың басталған және аяқталған күні, бұл жұмысты жүргізу үшін тартылған күштер мен құралдар.
Авариялық әуе кемесін жеткізу орны.
6. Авиациялық оқиғаға қатысты құжаттарды, материалдарды алу туралы деректер.
Алынған және комиссияға берілген құжаттар тізбесі.
Комиссияның қосымша сұрау салған құжаттарының атаулары.
Комиссия үшін қажетті авиациялық оқиғаға қатысты материалдардың сақталуы.
7. Авиациялық оқиғадан келген экономикалық шығынды бағалау.
Жоғалған авиациялық техника құны ___________(мың теңге).
Жоғалған жүк құны___________(мың теңге).
Авиациялық оқиғаға тергеп-тексеру жүргізуге шығындар________ (мың теңге).
Тергеп-тексеруге ұшатын зертхана мамандарын тартуға шығындар____ (мың теңге).
8. Авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру кезінде анықталған кемшіліктер.
Жолаушыларды және жүкті әуеде тасымалдауды ұйымдастырудағы кемшіліктер.
Іздестіру-құтқару және эвакуациялық жұмысын жүргізудегі кемшіліктер.
9. Қорытынды.
Әуе тасымалын ұйымдастыруда лауазымды адамдардың әрекет етуін, жүктеме нормаларын және ортаға дәлдеуді сақтауға, жолаушылар мен жүкке жеткізу құжаттарын ресімдеуге, сондай-ақ іздестіру-құтқару жұмысының тиімділігіне баға беріледі. Егер олар әуе тасымалын ұйымдастырудағы және орындаудағы кемшіліктерге байланысты болса, авиациялық оқиға себептері көрсетіледі.

13) количество пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия наземной поисково-спасательной командой;
14) установление личностей погибших;
15) учреждения, куда направлены для патологоанатомических исследований останки погибших;
16) краткая оценка организации и проведения поисково-спасательных работ.
3. Данные опроса очевидцев авиационного происшествия.
Список выявленных и опрошенных лиц.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Дата опроса
Место нахождения лица в момент авиационного происшествия
Место жительства
Данные, вытекающие из обобщения показаний опрошенных лиц.
4. Данные об аэродроме.
Класс аэродрома, характеристики взлетно-посадочной полосы, состояние покрытия, наличие искусственных и естественных препятствий в районе аэродрома и в полосе воздушных подходов.
Дается краткая оценка технической эксплуатации аэродрома.
5. Данные об эвакуации аварийного воздушного судна с места авиационного происшествия.
Проведенные работы по изъятию радиоактивных элементов и обезвреживанию боеприпасов на месте авиационного происшествия: дата, задействованные силы и средства.
Дата начала и окончания работ по эвакуации воздушного судна с места авиационного происшествия, силы и средства, задействованные для проведения этих работ.
Место доставки аварийного воздушного судна.
6. Данные об изъятии документов, материалов, относящихся к авиационному происшествию.
Перечень изъятых и переданных комиссии документов.
Наименование документов, дополнительно запрошенных комиссией.
Сохранность необходимых для комиссии материалов, относящихся к авиационному происшествию.
7. Оценка экономического ущерба от авиационного происшествия.
Стоимость утраченной авиационной техники ________ (тысяч тенге).
Стоимость утраченных грузов ___________________ (тысяч тенге).
Затраты на проведение расследования авиационного происшествия ______________________________________ (тыс. тенге).
Затраты на привлечение к расследованию специалистов летающих лабораторий __________________________________________ (тыс. тенге).
8. Недостатки, вскрытые при расследовании авиационного происшествия.
Недостатки в организации воздушной перевозки пассажиров и грузов.
Недостатки в проведении поисково-спасательных и эвакуационных работ.
9. Заключение.
Дается оценка действий должностных лиц в организации воздушной перевозки, соблюдении норм загрузки и центровки, оформлении перевозочных документов на пассажиров и груз, а также эффективности поисково-спасательных работ. Указываются причины авиационного происшествия, если они связаны с недостатками в организации и выполнении воздушной перевозки.

10. Ұсынымдар.
Анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар келтіріледі.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Есепке қосымшалар:
әуе тасымалына байланысты жеткізу құжаттарының, шарттардың және басқа да материалдардың көшірмелері;
кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары;
жүргізілген іздестіру-құтқару жұмысы бойынша есеп;
өзінің растауын таппаған әуе тасымалына байланысты авиациялық оқиға нұсқаларының сипаттамасы;
экономикалық залалбағасын есептеу материалдары;
әуе тасымалын ұйымдастыруға, іздестіру-құтқару жұмысын ұйымдастыруға және орындауға қатысқан лауазымды адамдардың баянаттары, аивициялық оқиға куәгерлерінің куәлік етуі.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
__________________________________ болған
(оқиға болған күні мен жері)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(экипаж командирінің лауазымы, сыныбы,
________________________________________________________
басқарған әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
_________________________________________________________________
(әуе кемесінің түрі және борттық (зауыттық) нөмірі)
_______________________________________________ тергеп-тексеру актісі
(авиациялық оқиға түрі)
Тергеп-тексеруді ________________________________________ ________
(комиссия тағайындаған лауазымды адам)            (күні)
№ _____ тағайындаған комиссия жүргізді.
Құрамында:
Төраға _____________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары)
Төраға орынбасары __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары)
Комиссия мүшелері __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалдары)
Комиссия жұмысының мерзімдері:
басталуы ___________________________________________________
(авиациялық оқиға болған күн)
аяқталуы ___________________________________________________
(тергеп-тексеру актісіне қол қойылған күн)
Тергеп-тексеруге мынадай өкілдер қатысты:
___________________________________________________________
(лауазымын, әскери атағын, тегі мен инициалдарын көрсете отырып,
___________________________________________________________
мемлекеттік органдардың, ғылыми-зерттеу ұйымдарының және
___________________________________________________________
кәсіпорындардың мамандары көрсетіледі)
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісіне кіретін құжаттар мен материалдар тізілімі:

10. Рекомендации.
Приводятся рекомендации, направленные на устранение выявленных недостатков.
Председатель подкомиссии ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии __________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения к отчету:
копии перевозочных документов, договоров и других материалов, связанных с воздушной перевозкой.
материалы рабочих групп подкомиссии.
отчет по проведенным поисково-спасательным работам.
описание версий авиационного происшествия, связанных с воздушной перевозкой, не нашедших своего подтверждения.
материалы расчетов оценки экономического ущерба.
рапорты должностных лиц, участвующих в организации воздушной перевозки, в организации и выполнении поисково-спасательных работ, свидетельства очевидцев авиационного происшествии.
Приложение 8
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Дело
расследования ______________________________ вид авиационного происшествия) с _________________________________________
(тип и бортовой (заводской) номер воздушного судна)
пилотируемого _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, классификация, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии) командира экипажа)
произошедшей _______________________________________________________
(дата и место происшествия)
Расследование проведено комиссией, назначенной __________________________________________ от _____________ № _______
(должность лица, назначившего комиссию)             (дата)
в составе:
Председателя _________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Заместителя председателя _________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Членов комиссии ________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия и инициалы)
Сроки работы комиссии:
начало ______________________________________________________________________
(дата авиационного происшествия)
окончание __________________________________________________________________
(дата подписания акта расследования)
В расследовании принимали участие представители:
___________________________________________________________________________
(перечисляются специалисты государственных органов,
___________________________________________________________________________
научно-исследовательских организаций и предприятий
___________________________________________________________________________
с указанием должности, воинского звания, фамилии и инициалов)
Опись документов и материалов, вошедших в дело расследования авиационного происшествия:

1. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісі.
2. Тергеп-тексеру актісіне қосымша:
1) оларды пысықтау нәтижелері бойынша қорытындыларды сипаттаумен авиациялық оқиға нұсқалары;
2) әуе кемесі құлаған жердегі қалдықтар;
3) әуе кемесі құлаған жерді және авариялық бөлшектерді қарап-тексеру хаттамасы;
4) объективті бақылау материалдарын талдау деректері;
5) әуе кемесі экипажының мүшелері арасындағы радиоалмасу хаттамасы;
6) әуе қозғалысын басқару (бұдан әрі – ҰҚБ) органдары персоналының әуе кемесі экипажымен сөйлесу хатамасы;
7) авиациялық оқиға болған әуе кемесі радилокациялық сымдарының фототүсірілімі;
8) авиациялық оқиға болған әуе кемесі сымдары калькасының көшірмесі;
9) ұшу (авариялық ұшу учаскесінің) схемасы (траекториясы);
10) ұшуда ерекше жағдайдың туындау және өрбу моделі;
11) себептык-салдарлық байланыс моделі;
12) авиациялық оқиғаның өзге де себептері туралы негіздемелер мен ұсыныстар бар авиациялық оқиғаның себептері туралы комиссия мүшелерінің ерекше пікірі;
13) тергеп-тексеру мәселелері бойынша дау туындаған комиссия отырысының хаттамалары;
14) қосымшалар бар кіші комиссияның есеп беруі;
15) арнайы зерттеу бойынша есеп беру;
16) қызметтік ақпарат;
17) сараптамалық қорытындылар;
18) авиациялық оқиға және оны тергеп-тексеру нәтижелері туралы жеткізілім;
19) авиациялық оқиға фактісі бойынша қызметтік тергеп-тексерунәтижелері жөніндегі мемлекеттік авиацияның басқару органы басшысы бұйрықтарының көшірмелері;
20) авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері жөніндегі профилактикалық іс-шаралар жоспары;
21) профилактикалық іс-шараларды орындау және анықталған кемшіліктерді жою туралы баяндаулар.
Тергеп-тексеру ісінің барлық құжаттары мен материалдары түсу шамасына қарай тіркеледі және папкаға тігіледі
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін келген тергеп-тексеру ісінің құжаттары, осы тізімге сәйкес мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органында тұрған авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру ісінің данасына тігіледі.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғалардытергеп-тексеру
қағидаларына
9-қосымша
Мемлекеттік авиацияда тексерілуге жататын авиациялық оқыс оқиғалардың тізбесі
1. Елеулі авиациялық оқыс оқиғалар:
1) әуе кемесінің соқтығысуы;
2) әуе кемесінің жерүсті (суүсті) кедергімен соқтығысуы;
3) ұшып көтерілу кезінде әуе кемесі конструкциясы элементінің(шассиді қоспағанда) жер бетімен жанасуы;
4) әуе кемесінің зақымдау құралдарымен (жарықшақтармен) зақымдануы;
5) әуе кемесінің атмосфералық электр разрядымен немесе/және бұршақпен бұзылуы (зақымдануы);

1. Акт расследования авиационного происшествия.
2. Приложения к акту расследования:
1) версии авиационного происшествия с описанием выводов по результатам их проработки;
2) кроки места падения воздушного судна;
3) протокол осмотра места падения воздушного судна и аварийных деталей;
4) данные анализа материалов объективного контроля;
5) протокол радиообмена между членами экипажа воздушного судна;
6) протокол переговоров персонала органов управления воздушным движением с экипажем воздушного судна;
7) фотоснимки радиолокационной проводки воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
8) копия кальки проводки воздушного судна, потерпевшего авиационное происшествие;
9) схема (траектория) полета (аварийного участка полета);
10) модель возникновения и развития особой ситуации в полете;
11) модель причинно-следственных связей;
12) особые мнения членов комиссии о причинах авиационного происшествия с обоснованиями и предложениями об иных причинах авиационного происшествия;
13) протоколы заседаний комиссии, на которых возникли разногласия по вопросам расследования;
14) отчеты подкомиссий с приложениями;
15) отчеты по специальным исследованиям;
16) служебная информация;
17) экспертные заключения;
18) донесения об авиационном происшествии и результатах его расследования;
19) копии приказов руководителя органа управления государственной авиации по результатам служебного расследования по факту авиационного происшествия;
20) план профилактических мероприятий по результатам расследования авиационного происшествия;
21) доклады о выполнении планов профилактических мероприятий и устранении вскрытых недостатков.
Все документы и материалы дела расследования включаются в него по мере поступления и сшиваются в папку.
Документы дела расследования, согласно настоящей описи, поступившие после подписания акта расследования авиационного происшествия, подшиваются в экземпляр дела расследования авиационного происшествия, находящегося в органе безопасности полетов государственной авиации.
Приложение 9
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Перечень авиационных инцидентов, подлежащих расследованию в государственной авиации
1. Серьезные авиационные инциденты:
1) столкновение воздушных судов;
2) столкновение воздушного судна с наземным (надводным) препятствием;
3) касание поверхности земли элементом конструкции воздушного судна (за исключением шасси) при взлете;
4) повреждение воздушного судна средствами поражения (осколками);
5) повреждение (поражение) воздушного судна разрядом атмосферного электричества и/или градом;

6) авиациялық зақымдау құралдарын рұқсат етілмеген және полигоннан тыс қолдану;
7) әуе кемесінің ауа райының қауіпті құбылыстарына тап болуы;
8) әуе кемесінің ұшқыш (экипаж) ондай жағдайларда ұшуға дайындалмаған метеорологиялық жағдайларға тап болуы. Ұшып көтерілу, қону кезінде немесе ұшуда ауа райының белгіленген минимумын бұзу;
9) конфигурациясыжасаушы зауыттың басшысы бекіткен Ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықтың немесе Экипажға нұсқаулықтың (бұдан әрі – ҰПБ) талаптарына сәйкес келмейтін әуе кемесінің ұшып көтерілуі, ұшуы немесе қонуы;
10) ұшу тапсырмасында көзделмеген әуе кемесін құлдырау режіміне шығару, әуе кемесін басқаруды жоғалту;
11) құрылымында қалдық майысулардың пайда болуымен әуе кемесінің пайдалану шектеулерінен асыру;
12) ұшқыштың (экипаждың) кеңістік және көзбен шолу бағдарын жоғалтуы;
13) ауа райының қауіпті құбылыстарымен кездескен кезде белгіленген әуеайлақтан тыс қону жағдайларын қоспағанда, әуе кемесінің әуеайлақтан тыс (мақсатты түрде белгіленген алаңдар) мәжбүрлі қонуы;
14) ҰПБ-мен белгіленген әуе кемесіне тиеу немесе центрлеу нормаларын бұзу, ұшуда жүктердің орнының ауысуы;
15) ұшқыштың (ұшқыштар экипажы мүшесінің) жұмыс істеу қабілеттінің күрт төмендеуі немесе жоғалуы;
16) әуе кемесінің бортындағы өрт;
17) кабинада түтіннің, күйік иісінің, сұйықтық буларының, улы заттар иісінің пайда болуы немесе әуе кемесінің кабинасында ауа температурасының көтерілуі;
18) қосалқы қуат қондырғысының немесе оның агрегаттарының нүктелі бұзылуы;
19) қозғалтқыштың істен шығуы немесе тапсырмада көзделмеген сөнуі (соның ішінде оның істен шығуы туралы жалған сигналдың болуы салдарынан қозғалтқыштың ажыратылуы);
20) ҰПБ-даұшудағы ерекше жағдайларға жатқызылған әуе кемесін басқару жүйесінің істен шығулары;
21) ұшып көтерілуде немесе қону алды жоспарлауда тежегіш парашюттің өздігінен ашылуы, сондай-ақ оның қонуда ашылмай қалуы немесе үзілуі;
22) шамның (жарманың, жылжитын блистердің), иллюминаторлардың қирауы (ашылуы, жұлынуы), әйнектелген кабиналардың алдыңғы әйнегінде жол берілмейтін жарықшақтардың пайда болуы;
23) ұшуда әуе кемесі есіктерінің, люктарының, капоттарының немесе айнала ағызғыштардың немесе конструкциясының басқада элементтерінің жұлынып кетуі немесе өздігінен ашылуы;
24) планердің қуаттық элементтерінде жол берілмейтін жарықшақтың пайда болуы;
25) негізгі жүйеден бір немесе одан көп шасси тіреуішінің шықпауы. Шассидің өздігінен немесе қате шығуы немесе жиналуы, шасси тіреуіші, көлденең тіреуіші, арба элементтерінің қирауы;
26) мұз қатқан әуе кемесінде ұшу (мұз қатуға қарсы жүйемен қорғалғанбеттерде мұз бар болған кезде). Мұз қатуға қарсы жүйемен жабдықталмаған әуе кемесінде мұз қату жағдайларында ұшу. Мұз қатуға қарсы жүйесі істен шыққан немесе іске қосылмағанкүйде ұшу;

6) несанкционированное или внеполигонное применение авиационных средств поражения;
7) попадание воздушного судна в опасные явления погоды;
8) попадание воздушного судна в метеорологические условия, к полетам в которых летчик (экипаж) не подготовлен. Нарушение установленного минимума погоды при взлете, посадке или в полете;
9) взлет, полет или посадка воздушного судна с конфигурацией, не соответствующей требованиям Руководства по летной эксплуатации или Инструкции экипажу, утвержденных руководителем завода изготовителя (далее – РЛЭ);
10) непредусмотренный полетным заданием вывод воздушного судна на режим сваливания, потеря управляемости воздушного судна;
11) превышение эксплуатационных ограничений воздушного судна с возникновением остаточных деформаций конструкции;
12) потеря летчиком (экипажем) пространственной или визуальной ориентировки;
13) вынужденная посадка воздушного судна вне аэродрома (площадки целевого назначения), за исключением случаев посадки вне аэродрома назначения при встрече с опасными явлениями погоды;
14) нарушение норм загрузки или центровки воздушного судна, установленных РЛЭ, смещение груза в полете;
15) резкое снижение или потеря работоспособности летчика (члена летного экипажа);
16) пожар на борту воздушного судна;
17) появление дыма, запаха гари, паров жидкостей, запаха едких веществ в кабине или повышение температуры воздуха в кабине воздушного судна;
18) локализованное разрушение вспомогательной силовой установки или их агрегатов;
19) отказ двигателя или выключение двигателя, не предусмотренное заданием (в том числе выключение двигателя, вследствие появления ложного сигнала об его отказе);
20) отказы систем управления воздушным судном, отнесенные РЛЭ к особым случаям в полете;
21) самопроизвольный выпуск тормозного парашюта на взлете или на предпосадочном планировании, а также не выпуск или обрыв его на посадке;
22) разрушение (открытие, срыв) фонаря (створки, сдвижного блистера), иллюминаторов, появление недопустимых трещин на лобовых стеклах остекления кабины;
23) отрыв или самопроизвольное открытие (выпуск) в полете дверей, люков, капотов, обтекателей или других элементов конструкции воздушного судна;
24) появление недопустимых трещин на силовых элементах планера;
25) не выпуск одной или более стоек шасси от основной системы. Самопроизвольный или ошибочный выпуск или уборка шасси, разрушение элементов стоек шасси, подкосов, тележек;
26) полет на обледеневшем воздушном судне (при наличии льда на поверхностях, защищенных противообледенительной системой). Полет в условиях обледенения на воздушном судне, не оборудованном противообледенительной системой. Полет с отказавшей или не включенной противообледенительной системой;

27) негізгі несесе басқару винті элементтерінің, негізгі немесе басқару винті төлкесінің қирауы немесе зақымдануы, трансмиссияның қирауы немесе ажырауы немесе трансмиссия агрегаттарының (тікұшақ үшін) қауіпті жұмыс режімдері дабылдамасының іске қосылуы;
28) ұшудың қауіпсіз биіктігін, белгіленген тігінен, ұзыннан және бүйірлік эшелондау қағидаларын бұзу;
29) қонуды алаңдарға, оның ішінде оларға қойылатын талаптарға және ҰПБ-да айқындалған қауіпсіздік шарттарына сәйкес келмейтін, әуеден таңдалғандарға орындау;
30) ұшу-қону жолағының (қону алаңының) шегінен тыс қону, ұшып көтерілу немесе қону кезінде оның шегінен тыс шығу;
31) 4 км астам биіктікте экипаж кабинасының немесе әуе кемесі салоны (жүк бөлігі) герметизациясының бұзылуы;
32) бір немесе одан көп гидрожүйеде қысымның түсуі, гидрожүйе герметизациясының бұзылуы;
33) планер, қозғалтқыш элементтерінің зақымдаунына немесе оның жұмыс режімінің бұзылуына әкеп соқтырған ұшуда құстармен немесе басқа да объектілермен соқтығысу;
34) әуе кемелеріне сұрыпталмаған жанар-жағармай материалдарын, сұйықтықтар және газдар құю;
35) әуе кемелерін дайындалмаған ұшу-қону жолақтарында қабылдау және жіберу;
36) ұшу тапсырмасын орындауға ықпал еткен байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз етудің негізгі және қосалқы құралдарының істен шығулары;
37) жүкті өздігінен тастау, сыртқы аспалардың (тікұшақтың) жұлынуы;
38) қиын жағдайға немесе әуе кемесі экипажы мүшелерінің (жолаушылардың) денсаулығына зиян келуіне әкеп соқтырған басқада оқиғалар.
2. Авиациялық оқыс оқиғалар:
1) ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықта көзделген әуе кемесін авариялық тастап кету құралдарынсыз ұшуды орындау;
2) ұшуды тоқтату;
3) ҰПБ талаптарына сәйкес келмейтін конфигурациямен ұшуды орындау әрекеті;
4) ҰПБ-да көзделген әуе кемесінің осы типі үшін барынша рұқсат етілгеннен артық жүктемемен қону. Қону кезінде әуе кемесі конструкциясы кез келген элементінің (шассиді қоспағанда)ұшу-қону жолағымен(жердің бетімен) жанасуы;
5) ұшып көтерілу немесе қону үшін төмендеу кезінде шатасу ізіне түсу;
6) топтық ұшулар орындау кезінде шатасу ізіне түсу;
7) ҰПБ-да немесе әуеайлақтың аэронавигациялық паспортындакөзделген екінші айналымға кету нүктесінің рұқсат етілген биіктігінен(шешім қабылдау биіктігі) төмен биіктіктенекінші айналымға кету;
8) ұшу тапсырмасында көзделгеннен аз отын қалдығымен қону;
9) әуе кемесі және қуат қондырғылары элементтерінің зақымдануына әкеп соқтырмаған әуе кемесінің құстарменнемесе басқа объектілермен соқтығысуы;

27) разрушение или повреждение элементов несущего или рулевого винта, втулки несущего или рулевого винта, разрушение или рассоединение трансмиссии, или срабатывание сигнализации опасных режимов работы агрегатов трансмиссии (для вертолетов);
28) нарушение безопасной высоты полета, установленных правил вертикального, продольного и бокового эшелонирования;
29) выполнение посадок на площадки, в том числе подобранные с воздуха, которые не соответствуют предъявляемым к ним требованиям и условиям безопасности, определенным РЛЭ;
30) посадка вне границ взлетно-посадочной полосы (посадочной площадки), выкатывание за ее пределы при взлете или посадке;
31) разгерметизация кабины экипажа и/или салона воздушного судна (грузового отсека) на высоте более 4 километров;
32) падение давления в одной и более гидросистемах, разгерметизация гидросистемы;
33) столкновение с птицами или другими объектами в полете, приведшее к повреждению элементов планера, двигателя или нарушению режима его работы;
34) заправка воздушного судна некондиционными горюче-смазочными материалами, жидкостями и газами;
35) прием и выпуск воздушных судов с неподготовленных взлетно-посадочных полос;
36) отказы основных и дублирующих средств связи и радиотехнического обеспечения полетов, повлиявшие на выполнение полетного задания;
37) самопроизвольный сброс груза, обрыв внешней подвески (вертолета);
38) другие события, которые привели к возникновению сложной ситуации или к причинению вреда здоровью членов экипажа (пассажиров) воздушного судна.
2. Авиационные инциденты:
1) выполнение полета без средств аварийного покидания воздушного судна, предусмотренных его руководством по летной эксплуатации;
2) прекращение взлета;
3) попытка выполнения взлета с конфигурацией, не соответствующей требованиям РЛЭ;
4) приземление с перегрузкой, превышающей максимально допустимую для данного типа воздушного судна, предусмотренную РЛЭ. Касание взлетно-посадочной полосы (поверхности земли) на посадке любым элементом конструкции воздушного судна (за исключением шасси);
5) попадание в спутный след на взлете или при снижении на посадку;
6) попадание в спутный след при выполнении групповых полетов;
7) уход на второй круг с высоты, ниже допустимой высоты точки ухода на второй круг (высоты принятия решения), предусмотренной РЛЭ или аэронавигационным паспортом аэродрома;
8) посадка с остатком топлива, менее предусмотренного полетным заданием;
9) столкновение воздушного судна с птицами или другими объектами, не приведшее к повреждению элементов конструкции воздушного судна и силовых установок;

10) жауынгерлік немесе арнайы ұшуды (арнайы тапсырманы) орындау кезінде әуе кемесінің бүтіндігін немесе экипаж бен жолаушылардыңөмірін сақтап қалу мақсатында мәжбүрлі түрде бұзу жағдайларын қоспағанда, ҰПБ-да белгіленген әуе кемесін пайдаланудағы шектеулер шегінен асыру;
11) әуе кемелері ұшу тәртібінің белгіленген ең төмен қауіпсіздік параметрлерін бұзу;
12) топтық ұшуда жетекші әуе кемесін көріну аясынан жоғалту, жетекшіні жоғалту кезіндегі іс-қимылдар тәртібін бұзу;
13) қолда бар радиолокациялық станциялармен оларды жеке бақылауды болдырмайтын, тапсырмада көзделмеген әуе кемелерінің жақындауы;
14) әуе кемелерінің, полигон аумағындағы объектілердің, адамдар мен жануарлардың авиациялық зақымдау құралардарымен немесе олардың жарықшақтарымен зақымдауға әкеп соқтырмаған авиациялық зақымдау құралдарын қолданудың қауіпсіздік шараларын бұзу;
15) жетек реверсінің іске қосылмауы, ажыратылмауы, өздігінен немесе қате қосылуы немесе ажыратылуы, әуе винттерінің тіреуіштерден алынбауы;
16) шассидің алдыңғы тіреуішінің дөңгелегін басқару жүйесінің істен шығуы немесе оны экипаждың ажыратпауы;
17) негізгі тежеу жүйесінің істен шығуы, өздігінен тежеу немесе әуе кемесін басқару, ұшыру және қондыру кезінде дөңгелектердің тежеуден шығуы;
18) жекелеген бактардан отынның өңделмеуі, ҰПБ-да көзделген іс-қимылдармен жою мүмкін болмайтын оның біркелкі өңделмеуі немесе оның бактар бойынша бөлінуі. Отын шығынын немесе көлемін өлшеу жүйесінің істен шығуы;
19) бір және одан көп аспап бойынша ұшу биіктігі мен жылдамдығыныңмәндерін айқындаудың мүмкін болмауы;
20) бір және одан көп навигациялық жүйелнің істен шығуы немесе ажыратылуы;
21) бір немесе екі авиакөкжиегі бар әуе кемесінде бір авиакөкжиектің істен шығуы.Үш немесе одан көп авиакөкжиегі әуе кемесінде екі немесе одан көп авиакөкжиектің істен шығуы.Бақылау жүйесінің істен шығуымен үйлесетін бір авиакөкжиектің істен шығуы. Ол туралы сигнал көрінбеген (немесе егер дабылдама көзделмесе) авиакөкжиектердің кез келген санының істен шығуы. Жалған сигналдар берумен авиакөкжиекті бақылау жүйесінің істен шығуы;
22) ұшуда радиобайланыстың істен шығуы, жоғалуы немесе әуе кемелері мен әуе қозғалысын басқару органдары арасында байланыстың бес минуттан артық болмауы;
23) бағдар арналарының, крендердің, тангаждың немесе ұшуды автоматты басқару жүйелерінің жетегі автоматының өздігінен немесе қате сөніп қалуы, бір немесе одан көп ұшупараметрлерінің (биіктік-жылдамдық параметрлері, артық жүктеу, еңкею, тангаж, шабуылдау, сырғу бұрыштары, траекторлық параметрлер) белгіленгендерден ауытқуға әкеп соқтыратын ұшуларды автоматты басқару жүйесінің істен шығулары;

10) превышение эксплуатационных ограничений воздушного судна, установленных РЛЭ, за исключением случаев вынужденного их превышения при выполнении боевого или специального полета (специального задания) с целью сохранения целостности воздушного судна или жизни экипажа и пассажиров;
11) нарушение установленных минимальных безопасных параметров полетного порядка воздушных судов;
12) потеря в групповом полете из виду ведущего, нарушение порядка действий при потере ведущего;
13) не предусмотренное заданием сближение воздушных судов, исключающее их раздельное наблюдение имеющимися радиолокационными станциями;
14) нарушение мер безопасности применения авиационных средств поражения, не приведшее к поражению воздушных судов, объектов на территории полигона, людей и животных авиационными средствами поражения или их осколками;
15) невключение, невыключение, самопроизвольное или ошибочное включение или выключение реверса тяги, неснятие воздушных винтов с упора;
16) отказ или невключение экипажем системы управления колесом передней стойки шасси;
17) отказ основной системы торможения, самопроизвольное затормаживание или растормаживание колес при рулении, взлете и посадке воздушного судна;
18) невыработка топлива из отдельных баков, его неравномерная выработка или распределение его по бакам, которые невозможно устранить действиями, предусмотренными РЛЭ. Отказ системы измерения расхода или количества топлива;
19) невозможность определения по одному и более приборам значений высоты и скорости полета;
20) отказ или невключение одной и более навигационных систем;
21) отказ одного авиагоризонта на воздушном судне с одним или двумя авиагоризонтами. Отказ двух и более авиагоризонтов на воздушном судне с тремя и более авиагоризонтами. Отказ одного авиагоризонта в сочетании с отказом системы контроля. Отказ любого количества авиагоризонтов, о котором не проявился сигнал (или если сигнализация не предусмотрена).Отказ системы контроля авиагоризонтов с выдачей ложных сигналов;
22) отказ, потеря радиосвязи в полете или отсутствие связи между воздушными судами и органами управления воздушным движением на время более пяти минут;
23) самопроизвольное или ошибочное отключение каналов курса, крена, тангажа или автомата тяги автоматической системы управления полетом, отказы автоматической системы управления полетом, приводящие к отклонению одного и более параметров полета (высотно-скоростных параметров, перегрузок, углов крена, тангажа, атаки, скольжения, траекторных параметров) от заданных;

24) электрмен жабдықтау жүйесінің бір немесе одан көп тарату құрылғыларынан тұрақты немесе/және ауыспалы токпен электрмен қоректендіру сипаттамаларын жол берілмеген бұзу, тұрақты немесе ауыспалы токпен авариялық қоректендіруге ауысу,соның ішінде ҰҰА-ны басқару станциялары үшін;
25) осы типтегі әуе кемесінің пайдалану-техникалық құжаттамасында рұқсат етілген істен шығулар тізбесіне кірмейтін істен шығулар (базалық әуеайлаққа ұшып шығуды қоспағанда)болған кезде әуе кемесінің ұшып шығуы;
26) әуе кемесін ұшуға техникалық қызмет көрсету аяқталмаған күйде жіберу;
27) экипаждың науқастанған жай-күйде (ұшу алдындағы медициналық бақылаудан өткеннен кейін)ұшуды орындауы;
28) экипаж мүшелерінің ұшу жағдайларына сәйкес келетін арнайы керек-жарақсыз, климаттық жағдайларға сәйкес келмейтін ұшу-техникалық киім-кешекпен ұшуды орындауы;
29) экипаж мүшелерінің ұшуды арнайы штурмандық керек-жарақсыз, ұшу карталарынсыз немесе/және толық ресімделмеген ұшу құжаттамасынсыз орындауы;
30) ұшу ауысымында экипаждың ұшу сағаты нормаларынанасыруы, ұшу алдында еңбек режімі мен демалыс нормаларын бұзуы, ұшуды ұшу алдындағы медициналық тексерусіз орындау;
31) авиациялық техникада ұшып өтуді және оны ұшырып әкелуді ұшу және кеме құжаттамасын ресімдеуге қойылатын талаптарды бұзумен орындау;
32) ұшу тапсырмаларын орындау тәртібін және шарттарын бұзу;
33) ұшуда әуе кемесінің өрт қаупі бар аймақтарында отын ағуының пайда болуы;
34) әуе нысанасын шабуылдауды рұқсатсыз (танусыз) орындау;
35) ұшуда ерекше жағдайдың тез дамуы жағдайларын қоспағанда, әуе қозғалысын басқару (қызмет көрсету) органының рұқсатынсыз ұшу шарттарын өзгерту;
36) әуе кемесінің орны қате айқындалған кезде ұшқышқа (экипажға) орындау командасын беру;
37) экипажға әуе кемесінің орны туралы дұрыс емес деректер беру;
38) экипажға ұшып көтерілу, қонуға кіру және қону шарттары туралы қате деректер беру;
39) экипаждың әуе кемесін басқаруды уақытша жоғалтуы, сондай-ақ ҰҰА-ны басқаруды (онымен байланысты) жоғалту немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің автоматты түрде қайтару алгоритмінде белгіленгеннен артық емес және ұшу тапсырмасын орынауға әсер етпегенуақытқа істен шығуы;
40) экипаждың оның даярлық деңгейіне сәйкес келмейтін тапсырманы орындауы;
41) әуе кемесінің бортына дауылды ескертуді немесе ұшып көтерілу және қону пункттерінде ұшу жоспарын өзгертуді талап ететін ұшу бағыттары бойынша ауа райының жай-күйі туралы ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдерін бұзу;
42) негізгі электрмен қоректендіру көздері істен шыққан кезде резервтегі байланыс және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарына немесе электрэнергиясын ажыратқан кезде электрмен қоректендірудің автономды көздеріне ауысудың нормативтік мерзімдерін асыру;

24) недопустимое нарушение характеристик электропитания постоянным и/или переменным током от одного и более распределительных устройств системы электроснабжения, переход на аварийное питание постоянным или переменным током, в том числе для станций управления БПЛА;
25) вылет воздушного судна (за исключением вылета на базовый аэродром) при наличии отказов, не входящих в перечень отказов, разрешенных эксплуатационно-технической документацией данного типа воздушного судна;
26) выпуск воздушного судна в полет с незавершенным техническим обслуживанием;
27) выполнение полета экипажем в болезненном состоянии (после прохождения предполетного медицинского контроля);
28) выполнение полета членами экипажа без специального снаряжения, соответствующего условиям полета, в летно-техническом обмундировании, не соответствующем климатическим условиям;
29) выполнение полета членами экипажа без специального штурманского снаряжения, полетных карт и/или с недооформленной полетной документацией;
30) превышение экипажем норм налета в летную смену, нарушение режима труда и норм отдыха перед полетами, выполнение полета без прохождения предполетного медицинского осмотра;
31) выполнение перелетов и перегонки авиационной техники с нарушениями требований к оформлению полетной и судовой документации;
32) нарушение порядка и условий выполнения полетного задания;
33) появление в полете течи топлива в пожароопасных зонах воздушного судна;
34) несанкционированное (без опознавания) выполнение атаки воздушной цели;
35) изменение условий полета без разрешения органа управления (обслуживания) воздушным движением, за исключением случаев скоротечного развития особой ситуации в полете;
36) подача исполнительной команды летчику (экипажу) при ошибочном определении места воздушного судна;
37) выдача экипажу неправильных данных о месте воздушного судна;
38) выдача экипажу неправильных данных об условиях взлета, захода на посадку и посадки;
39) временная потеря управления экипажем воздушного судна, а также потеря управления (связи) с БПЛА или сбой программного обеспечения на время не более заданного алгоритмом для автоматического возврата и не повлиявшее на выполнение полетного задания;
40) выполнение экипажем задания, не соответствующего уровню его подготовки;
41) нарушение порядка и сроков передачи на борт воздушного судна штормовых предупреждений или информации о состоянии погоды пo маршруту полета, в пунктах взлета и посадки, требующей изменения плана полета;
42) превышение нормативных сроков перехода на резервные средства связи и радиотехнического обеспечения полетов при отказе основных или на автономные источники электропитания при отключении электроэнергии;

43) ұшуды басқару топтары (әуе қозғалысын басқару органдары) персоналының немесе командалық пункттер есептоптарының олардың жауапкершілік аймағындағы әуе жағдайы туралы ақпаратты беруді тоқтатуы;
44) радиолокациялық станция операторының ұшу биіктігінің мәндерін радиолокациялық станцияның тактикалық-техникалық деректерінен асатын қатемен беруі;
45) дайындалмаған ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету құралдарын ұшуға беру, ұшуларды ұшудатексерілмеген (бақылап ұшу мерзімі өтіп кеткен) радиотехникалық құралдармен қамтамасыз ету;
46) әуе кемесін түнгі уақытта басқару кезінде басқару жолдарында және ұшу-қону жолағына жақын жерде автомобиль немесе арнайы көлік шамдарының жарығымен әуе кемесі ұшқышының (экипаж мүшесінің) көзін шағылыстыру;
47) дауылды ескертуді уақтылы әзірлемеу және ұсынбау;
48) ұшу тапсырмасын орындауды тоқтатуға әкеп соқтырғанәуе кемесінің істен шығулары мен ақаулықтары;
49) ұшуларды жасау, қамтамасыз ету және оларға қызмет көрсету кезіндегі әуе кемесінің бүтіндігіне және оның бортындағы адамдардың өміріне қауіп төндіруі мүмкін немесе төндірген басқа да жағдайлар.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
____________________________
(комиссияны тағайындаған
лауазымды адамның лауазымы,
әскери атағы, қолы,
инициалдары және тегі)
20__ жылғы "___" __________
Авиациялық инцидентті тексеру актісі (елеулі авиациялық инцидентті, әуе кемесінің зақымдануымен болған елеулі авиациялық инцидентті)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік авиацияның авиациялық бөлімшесі,
_______________________________ _________ 20__ жылғы "___" __________
бөлімі, басқару органы атауы)            (апта күні, жергілікті уақыт)
болған _________________
(әуе кемесінің типі)
1. Жалпы мәліметтер.
Тергеп-тексеруді _______________________________ __________№_____
(комиссияны тағайындаған лауазымды адам) (күні)
бұйрығымен тағайындалған комиссия жүргізді.
Құрамында:
Төраға _______________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, инициалдары)
Комиссия мүшелері ___________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, инициалдары)
2. Әуе кемесінің экипажы:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде);
әскери атағы;
атқаратын лауазымы;
берілген сыныптық біліктілігі.
Экипаж командиріне және ұшқыш-нұсқаушыға қосымша туған жылы, жалпы және әскери білімі, ұшу жұмысындағы өтілі, жалпы ұшуы, әуе кемесінің осы типінде қай уақыттан бері ұшады және ұшуы, бұдан бұрын авиациялық оқыс оқиғаларға жол бергені көрсетіледі.
Егер авиациялық жағдай әуе қозғалысын басқару органының (бұдан әрі – ӘҚБ), инженерлік-техникалық құрамның немесе ұшуды қамтамасыз ету қызметтерінің қате әрекет етуіне байланысты болса:ӘҚБорганы үшін – ұшуға басшылық жасаудағы өтілі, инженерлік-техникалық құрам және ұшуды қамтамасыз ету қызметтерінің мамандары үшін – осы лауазымдағы жұмыс өтілі және осы әуе кемесін немесе ұшуды қамтамасыз ету құралдарын пайдалану бойынша жеке жұмыс өтілі, бұрын жеке басының қателігі бойынша авиациялық оқыс оқиғаға (оқиғаға) болғаны қосымша көрсетіледі.

43) прекращение выдачи персоналами групп руководства полетами (органов управления воздушным движением) или расчетами командных пунктов информации о воздушной обстановке в зоне их ответственности;
44) выдача оператором радиолокационной станции значений высоты полета с ошибкой, превышающей тактико-технические данные радиолокационной станции;
45) подача на полеты неподготовленных средств аэродромно-технического обеспечения полетов, обеспечение полетов радиотехническими средствами, не проверенными облетом (с вышедшими сроками облета);
46) ослепление летчика (члена экипажа) воздушного судна светом фар автомобильного или специального транспорта на рулежных дорожках и вблизи взлетно-посадочной полосы в ночное время при рулении воздушного судна;
47) несвоевременная разработка и представление штормового предупреждения;
48) отказы и неисправности воздушных судов, приведшие к прекращению выполнения полетного задания;
49) другие события при проведении, обеспечении или обслуживании полетов, которые могли создать или создали угрозу целостности воздушного судна и жизни лиц, находящихся на его борту.
Приложение 10
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
____________________________
(должность, воинское звание,
подпись, инициалы и фамилия
должностного лица,
назначившего комиссию)
"___" __________ 20___ года
Акт расследования авиационного инцидента
(серьезного авиационного инцидента, серьезного авиационного инцидента
с повреждением воздушного судна)
_________________, происшедшего в _______________________________
(тип воздушного судна) (наименование авиационного, подразделения части,
_____________________________ "___"_____ 20___ года ____________
органа управления государственной авиации) (день недели, местное время)
1. Общие сведения.
Расследование проведено комиссией, назначенной приказом
_____________________________________________ от_________ №____________
должность лица, назначившего комиссию)       (дата)
В составе:
Председателя __________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
Членов комиссии _______________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы)
2. Экипаж воздушного судна:
фамилия, имя, отчество (при его наличии);
воинское звание;
занимаемая должность;
присвоенная классная квалификация.
Для командира экипажа и летчика-инструктора дополнительно указываются год рождения, образование общее и военное, стаж летной работы, общий налет, с какого времени летает и налет на данном типе воздушного судна, допускал ли ранее авиационные инциденты.
Если авиационное событие связано с неправильными действиями органа управления воздушным движением (далее – УВД), инженерно-технического состава или служб обеспечения полетов, дополнительно указываются: для органа УВД – стаж в руководстве полетами, для инженерно-технического состава и специалистов служб обеспечения полетов – стаж работы в данной должности и отдельно стаж работы по эксплуатации данного воздушного судна или средств обеспечения полетов. Допускал ли ранее авиационные инциденты (происшествия) по личной вине.

3. Әуе кемесі, қозғалтқыштар, агрегат (станция) туралы деректер.
Бөлім авиациялық техника істен шыққан (ақаулы болған) жағдайда толтырылады.
Әуе кемесі
Қозғалтқыш
Агрегат
типі және зауыттық нөмірі
Жасаушы кәсіпорын, жасаған күні
Пайдаланудан бастап белгіленген ресурс және ұшуы
Жөндеу саны
соңғы жөндеу (күні, қашан, қандай ауқымда)
Соңғы жөндеуден кейінгі белгіленген ресурс және ұшуы (атқарымы)
4. Авиациялық жағдайдың мән-жайы.
Ұшу тапсырмасы, метеорологиялық жағдайлар, ұшу кезеңі және параметрлері, ерекше жағдай туындаған кезде және өрбупроцесінде экипаждың және ұшуды басқару тобының әрекет етуі.Тергеп-тексеру барысында анықталған авиациялық жағдайдың себептеріне негіз болған қандай мән-жағдайлар.
5. Авиацялық техниканың жай-күйі.
Авиациялық техниканың сыртқы істен шығуын (ақаулығын) немесе әуе кемесінің зақымдануын сипаттамасы мазмұндалады. Объективті бақылау материалдарына талдау жүргізіледі.
6. Авиацияылқ жағдай себептерін анықтау үшін орындалған іс-шаралар.
7.Авиациялық жағдай себептері туралы қорытынды
8. Авиациялық жағдайды (осы қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес) және себеп факторларын жіктеу (осы қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес).
9. Тергап-тексеру нәтижелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар.
10. Әуе кемесін ақаусыз жай-күйге келтіру тәртібі.
Әуе кемесін ақаусыз жай-күйге келтіру үшін орындалған (жоспарланған) жұмыс тізбесі, әуе кемесін қатарға қосу күні (болжамды күні) көрсетіледі.
Әуе кемесін зақымдаумен елеулі авиациялық оқыс оқиға болған жағдайда әуе кемесін қалпына келтіру үшін қажетті қосалқы бөлшектер, агрегаттар, бөлшектер мен тораптар тізбесі, қалпына келтіру жұмысының орны мен тәртібі, әуе кемесін қалпына келтірудің болжамды мерзімі, әуе кемесін қалпына келтіруге жауапты лауазымды адам көрсетіледі.
Комиссия төрағасы _____________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдарымен тегі)
Комиссия мүшелері: _____________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдарымен тегі)
Әуе кемесін қалпына келтіруге жауапты:____________________________
_______________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдарымен тегі)
Акті жасалған күн___________________
Актіге қосымшалар:
жоспарлы ұшу кестесінің көшірмесі (ұшуқағазы);
ауа-райы бюллетенінің көшірмесі;
объективті бақылау материалдары (сигналограмма, экспресс-талдау бланкілері, экипажда және ҰБО-дасөулесу радиобайланыс хаттамасы, объективті бақылау бөлімшесі бастығының қортындылары);
авиациялық оқыс оқиғаға қатысты лауазымды адамдардың баянаттары;
жұмыс топтарының және кіші комиссиялардың (олар құрылған кезде) есептері;
басқа да құжаттар (фотолар, схемалар, құжаттар көшірмелері).
Актіге қосымшаларға әскери бөлім штаб бастығы қол қояды және мөрмен расталады.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Авиациялық жағдайларды есепке алу және талдау журналы
1-кесте
Авиациялық жағдайларды есепке алу
____________________________________________________________________
(мемлекеттік авиациясы басқару органының (әскери бөлімнің) атауы, жылы)
Р/с №
Күні
Авиациялық жағдай
Тізбе тармағы
Себептер тобы
Әскери бөлім
Тәулік уақыты Метеорологиялық жағдай
ӘК типі
Борттық номер
Кестенің жалғасы
Авиация тегі
Лауазымы, ә/атағы, Т. А.Ә.
Сыныптық біліктілігі
Ұшу кезеңі
№ жаттығу мазмұны
Мән-жайлар
Себептер
Профилактикалық іс-шаралар
Тергеп-тексеру актісі бекітілген күн
2-кесте
Авиациялық жағдайларды талдау
ЖИЫНЫ
Факторлар (себептер) тобы бойынша
1-топ
2-топ
3-топ
Барлығы
олардың ішінде
Бөлім қолбасшылығы анықтаған
Барлығы
олардың ішінде
Барлығы
олардың ішінде
Ұ Ұ Б
Ұ Б Б
Ұ Қ Б
Ұ Қ Б
К Ө К
Ж К
ІШСА
С Р Ұ К
Ұ Қ Қ К
А Ж
С Ф Ы
АОО
ЕАОО
ЗЕАОО
ЖО
Авариялар
Апаттар
Ұшу кезеңдері бойынша
Жіберу
Ұшып көтерілу
А алу
басқару техникасы
Маршрут
ӘН бойынша ЖҚ
ЖН бойынша ЖҚ
Топпен ұшу
Айналу
Айналып ұшу
Кіру
Қону
жерде
АОО
ЕАОО
ЗЕАОО
ЖО
Авариялар
Апаттар
Айлар бойынша
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
АОО
ЕАОО
ЗЕАОО
ЖО
Авариялар
Апаттар
Авиациялық бөлімдер бойынша (авиациялық бөлімшелер бойынша – авиациялық бөлімдер үшін)
Авиация тектері бойынша

3. Данные о воздушном судне, двигателях, агрегате (станции).
Раздел заполняется в случае отказа (неисправности) авиационной техники).
Воздушное судно
Двигатель
Агрегат
Тип и заводской номер
Предприятие изготовитель дата изготовления
Установленный ресурс и налет (наработка) с начала эксплуатации
Количество ремонтов
Последний ремонт (дата, где, в каком объеме)
Установленный ресурс и налет (наработка) после последнего ремонта
4. Обстоятельства авиационного события.
Полетное задание, метеорологические условия, этап и параметры полета, действия экипажа и группы руководства полетами при возникновении и в процессе развития особой ситуации. Какие обстоятельства, обусловившие причины авиационного события, удалось выяснить в ходе его расследования.
5. Состояние авиационной техники.
Излагается описание внешнего проявления отказа (неисправности) авиационной техники или повреждения воздушного судна. Приводится анализ материалов объективного контроля.
6. Мероприятия, выполненные для выявления причин авиационного события.
7. Вывод о причинах авиационного события.
8. Классификация авиационного события (согласно приложению 9 к настоящим Правилам) и группы факторов (причин) (согласно приложению 15 к настоящим Правилам).
9. Предложения и рекомендации по результатам расследования.
10. Порядок приведения воздушного судна в исправное состояние.
Указывается перечень работ, выполненный (планируемый) при приведении воздушного судна в исправное состояние, дата (предполагаемая дата) ввода в строй воздушного судна.
В случае серьезного авиационного инцидента с повреждением воздушного судна указывается перечень необходимых для восстановления воздушного судна запасных частей, агрегатов, деталей и узлов, место и порядок проведения восстановительных работ, предполагаемый срок восстановления воздушного судна, должностное лицо, ответственное за восстановление воздушного судна.
Председатель комиссии __________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии: _____________________________________________________________
(должности, воинские звания, подписи, инициалы и фамилия)
Ответственный за восстановление воздушного судна:________________
______________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилии)
Дата составления акта ___________________
Приложения к Акту:
копия плановой таблицы полетов (полетного листа);
копия бюллетеня погоды;
материалы объективного контроля (сигналограммы, бланки экспресс-анализов, протокол радиообмена переговоров в экипаже и органами УВД, заключения начальника подразделения объективного контроля);
рапорты должностных лиц причастных к авиационному инциденту;
отчеты рабочих групп и подкомиссий (при их создании);
другие документы (фотографии, схемы, копии документов).
Приложения к акту подписываются начальником штаба воинской части и заверяются печатью.
Приложение 11
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Журнал учета и анализа авиационных событий
Таблица 1
Учет авиационных событий _______________________________________________ (наименование органа управления государственной авиации (воинской части), год)
№ п/п
Дата
Авиационное событие
Пункт перечня
Группа причин
Войсковая часть
Время суток Метеорологические условия
Тип ВС
Бортовой номер
Продолжение таблицы
Род авиации
Должность, в/зв., Ф.И.О.
Классная квалификация
Этап полета
№ упражнения содержание
Обстоятельства
Причины
Профилактические мероприятия
Дата утверждения Акта расследования
Таблица 2
Анализ авиационных событий
ИТОГО
По группам факторов (причин)
1 группа
2 группа
3 группа
Всего
из них
Выявлено командованием части
Всего
из них
Всего
из них
Н О П
Н Р П
Н П П
Н О б П
К П Н
Н Р
ОПНУ
Н И Р Л
Н С О П
П Н У
В В Ф
АИ
САИ
САИП
НП
Аварий
Катастроф
По этапам полета
Запуск
Взлет
Набор Н
Тех. пил
Маршрут
БП по ВЦ
БП по НЦ
Групп.
слет.
Круг
Облет
Заход
Посадка
На земле
АИ
САИ
САИП
НП
Аварий
Катастроф
По месяцам
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
АИ
САИ
САИП
НП
Аварий
Катастроф
По авиационным частям
(по авиационным подразделениям – для авиационных частей)
По родам авиации

21751
53975
54835
14157
МА
ӘКА
АА
ҰҰА
АОО
ЕАОО
ЗЕАОО
ЖО
Авариялар
Апаттар
Метеожағдайлар бойынша
Сыныптық біліктілігі бойынша
Ұшу құрамының лауазымдық санаты бойынша
К Қ М Ж
К К М Ж
К Б А М
Т Қ М Ж
Т К М Ж
Т Б А М
Мерген
1
2
3
Сыныпсыз
Ұшқыш, аға ұшқыш
Буын командирі
Авиациялық бөлімшекомандирі(командир орынбасары)
Авиациялық бөлім, мемлекеттік авиация басқару органының басқармасы
АОО
ЕАОО
ЗЕАОО
ЖО
Авариялар
Апаттар
Авиациялық жағдайларды есепке алу және талдау журналын жүргізу бойынша нұсқаулар:
1) авиациялық жағдайларды есепке алу күнтізбелік жыл ішінде жүргізіледі;
2) авиациялық жағдайларды талдау жоғары тұрған ұшу қауіпсіздігінің басшылық органына деректер ұсына отырып, ай сайын, тоқсан сайын және бір жыл үшін жүргізіледі;
3) есепке алу және талдау нәтижелері ай сайын шығарылады және құпия емес іс жүргізуде есепке алынады;
4) авиациялық жағдайларды есепке алу және талдау журналының деректері кемінде екі магниттік ақпарат жеткізгіште сақталуға тиіс.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен оқыс
оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Авиациялық оқиғаларды есепке алу журналы
Басталды:
Аяқталды:
Р/с
Авиацялық оқиға болған күн, авиация тегі, сипаттамасы, қаза тапқандар саны
Авиациялық бөлім. Орналасу әуеайлағы. Әуе кемесінің типі
Тәулік уақыты, метеожағдай,
жауапкершілік аймағы
Экипаж туралы деректер: лауазымы, әскери атағы, инициалдары және тегі, сыныптық біліктілігі, туған жылы, қандай училище және қашан бітірді, әуе кемесінің осы типінде жалпы ұшуы
Әуе кемесі туралы негізгі деректер
Ұшу кезеңі, ұшуға тапсырма, авиациялық оқиғаның мән-жайы
Авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытынды
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
Ашылған кемшіліктерді жоюға бағытталған іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен
оқыс оқиғаларды
тергеп-тексеру қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Авиациялық оқыс оқиғаларды, ұшуды ұйымдастыру, жүргізу, басқару және қамтамасыз ету кезінде орын алған бұзушылықтар мен кемшіліктерді есепке алу журналы ___________________________________________________________ (басқару органы бөлімшесінің атауы)
Р/с№
Авиациялық жағдай болған күн мен түрі
Әскери бөлім (әуеайлақ) нөмірі, әуе кемесінің түрі, оның борттық нөмірі
Анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтар
Анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтартар себебі
Басқару органы қабылдаған шаралар
Қосымша:
1)ұшуды ұйымдастыру, жүргізу, басқару және қамтамасыз ету кезінде орын алған бұзушылықтар мен кемшіліктер авиациялық жағдайларды тергеп-тексеру актілері, ұшуды талқылау мәліметтері, сондай-ақ жоғары әскери басқару органдары әскери бөлімдерді тексеру нәтижелері бойынша есепке алынады;
2) көрсетілген нысанға қосымша мәліметтерді қосуға жол беріледі.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен
оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Авиациялық оқыс оқиғаларды, ұшқыш құрамының (экипаждардың) бұзушылықтары мен қате әрекет етуін есепке алу журналы
_____________________________________________________
(авиациялық бөлімше атауы)

21751
53975
54835
14157
ФА
ВТА
АА
БПЛА
АИ
САИ
САИП
НП
Аварий
Катастроф
По метеоусловиям
По классной квалификации
ДПМУ
ДСМУ
ДУМП
НПМУ
НСМУ
НУМП
Снайпер
1
2
3
б/к
АИ
САИ
САИП
НП
Аварий
Катастроф
Продолжение таблицы
По должностным категориям летного состава
Летчик, старший летчик
Командир звена
Командир (заместитель командира) авиационного подразделения
Управление авиационной части, органа управления государственной авиации
Указания по ведению журнала учета и анализа авиационных событий:
1) учет авиационных событий ведется в течение календарного года;
2) анализ авиационных событий проводится ежемесячно, ежеквартально и за год, с представлением данных в вышестоящий орган безопасности полетов;
3) результаты учета и анализа распечатываются и учитываются в несекретном делопроизводстве ежемесячно;
4) данные журнала учета и анализа авиационных событий хранить не менее чем на двух магнитных носителях информации.
Приложение 12
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета авиационных происшествий
Начат:
Окончен:
№ п/п
Дата, род авиации, характер авиационного происшествия, число погибших
Авиационная часть. Аэродром базирования. Тип воздушного судна
Время суток, метеоусловия,
зона ответственности
Данные об экипаже: должность, воинское звание, инициалы и фамилия, классная квалификация, год рождения, какое училище и когда окончил, общий налет на данном типе воздушного судна
Основные данные о воздушном судне
Этап полета, задание на полет, обстоятельства авиационного происшествия
Заключение о причинах авиационного происшествия
Недостатки, вскрытые при расследовании авиационного происшествия
Мероприятия, направленные на устранение вскрытых недостатков
Документ, изданный по результатам
расследования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 13
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Журнал учета авиационных инцидентов, нарушений и недостатков, имевших место при организации, проведении, управлении и обеспечении полетов _____________________________________________________
(наименование подразделения органа управления)
№ п/п
Дата и вид авиационного события
Номер войсковой части (аэродром), тип воздушного судна, его бортовой номер
Выявленные недостатки и нарушения
Причина выявленных нарушений и недостатков
Принятые органом управления меры
Примечания:
1) учет нарушений и недостатков, имевших место при организации, проведении, управлении и обеспечении полетов, ведется согласно Актам расследования авиационных событий, по материалам разбора полетов, а также по результатам проверок воинских частей вышестоящими органами военного управления;
Приложение 14
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Форма
Журнал учета авиационных инцидентов, нарушений и
ошибочных действий летного состава (экипажей) ______________________________________________________
(наименование авиационного подразделения)

1. Ұшқыш құрамының (экипаждардың) авиациялық оқыс оқиғалары (бұзушылықтары мен қате әрекет етуі):
Лауазымы, әскери атағы, сыныбы __________________________________
Ұшқыштың (экипаж мүшесінің) тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Күні
Тәулік уақыты.
Метеожағдайлар.
Әуе кемесінің түрі және борттық нөмірі. Ұшу кезеңі.
Авиация тегі жауынгерлік даярлық курсы жаттығуының нөмірі және ұшу тапсырмасының қысқаша мазмұны.
Есеп бойынша нешінші ұшу және ұшу ауысымының қай сағатында ұшу орындалды
Авиациялық оқыс оқиғаның мән-жайы және сипаттамасы (бұзушылықтар, қате әрекет ету)
Авиациялық оқыс оқиғаның себептері (бұзушылықтар, қате әрекет ету)
Командирдің (бастықтың) нұсқаулары.
Қабылданған шаралар, орындалғаны туралы белгілер
1
2
3
4
5
6
2. Авиациялық оқыс оқиғаларды талдау нәтижелері, бұзушылықтар мен қателіктер, ашылған себептер мен кемшіліктерді жою бойынша нұсқаулар.
3. Журналды тексеру нәтижелері.
Ескертпе:
1) журнал авиациялық бөлімшенің әрбір ұшқышына бөлек жүргізіледі;
2) ұшқыш құрамының журналы басшылық ұшқыш құрамның және эскадрилия командирлері авиациялық бөлімінің ұшу қауіпсіздігі бөлімінде, эскадрилия ұшқыш құрамының журналы авиациялық эскадрилия штабында сақталады;
3) басқа экипаж мүшелері жол берген авиациялық оқыс оқиғалар, бұзушылықтар мен қателіктер экипаж командиріне саналады;
4) кестенің 6-бағанында тура және тікелей командирлердің (басшылардың) ұшуды талқылау нәтижелері, нұсқаушылардың байқауы, объективті бақылау материалдары, авиациялық жағдайларды тергеп-тексеру бойынша нұсқаулары жазылады. Орындағаны туралы белгі күнімен және лауазымды адамның қолтаңбасымен қойылады;
5) журналдың2-тармағында ай сайын тікелей командирлер авиациялық оқыс оқиғаларды, ұшқыш құрамының бұзушылықтары мен қателіктерін талдау нәтижелерін жазады, қортынды жасайды және ашылған себептер мен кемшіліктерді жою бойынша нұсқаулар береді;
6) журналды тура командирлер мен бастықтаржүргізеді. Авиациялық эскадриляда журналды жүргізуді және сақтауды бақылауды авиациялық эскадрилия командирінің орынбасары, авиациялық бөлімде ұшу қауіпсіздігі органының басшысы жүзеге асырады;
7) журнал кемінде екі жыл жүргізілуге тиіс.
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғалар мен
оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру
қағидаларына
15-қосымша
Мемлекеттік авиацияның әуе кемелерімен болған авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғалар факторларының (салдарының) топтары
1. Ұшуды ұйымдастыру, жүргізу, басқару немесе қамтамасыз ету кезіндегі жеке құрамның бұзушылықтары (олқылықтары):

1. Авиационные инциденты (нарушения и ошибочные действия) летного состава (экипажей):
Должность, воинское звание, класс_______________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) летчика (члена экипажа)
_______________________________________________________________
Дата
Время суток.
Метеоусловия.
Тип и бортовой номер воздушного судна.
Этап полета.
Номер упражнения курса боевой подготовки рода авиации и краткое содержание полетного задания.
Какой полет по счету и в каком часу летной смены выполнялся полет
Обстоятельства и характер авиационного инцидента (нарушения, ошибочных действий)
Причины авиационного инцидента (нарушения, ошибочных действий)
Указания командира (начальника).
Принятые меры, отметка о выполнении
1
2
3
4
5
6
2. Результаты анализа авиационных инцидентов, нарушений и ошибок, указания по устранению вскрытых причин и недостатков.
3. Результаты проверки журнала.
Примечания:
1) журнал ведется по каждому летчику авиационной части раздельно;
2) журналы хранятся за летный состав управления авиационной части и командиров эскадрилий в органе безопасности полетов авиационной части, за летный состав эскадрилий – в штабе авиационной эскадрильи;
3) авиационные инциденты, нарушения и ошибки, допущенные другими членами экипажа, учитываются за командиром экипажа;
4) в столбце 6 таблицы записываются указания прямых и непосредственных командиров (начальников) по результатам разбора полетов, наблюдению инструкторов, материалам объективного контроля, расследования авиационных событий. Отметка о выполнении проставляется с датой и росписью должностного лица;
5) в пункте 2 журнала ежемесячно непосредственными командирами записываются результаты анализа авиационных инцидентов, нарушений и ошибок летного состава, делаются выводы и даются указания по устранению вскрытых причин и недостатков;
6) журнал ведут непосредственные командиры и начальники. Контроль над ведением и хранением журнала в авиационной эскадрилье осуществляет заместитель командира авиационной эскадрильи, в авиационной части – руководитель органа безопасности полетов;
7) журнал должен позволять его ведение в течение не менее двух лет.
Приложение 15
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов в государственной
авиации Республики Казахстан
Группы факторов (причин) авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами государственной авиации
1. Нарушения (упущения) личного состава при организации, производстве, управлении или обеспечении полетов:

1) ұшуды ұйымдастырудағы бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҰБ):
белгіленген тәртіпті және ұшуды ұйымдастыру қағидаларын бұзу (олқылық) (ҰҰБ-а);
авиациялық бөлім лауазымды адамдарының жеткіліксіз кәсіби даярлығы (ҰҰБ-б);
авиациялық бөлім (құрама, бірлестік) жеке құрамының ұшуды жасау жөніндегі құжаттарды әзірлеудегі бұзушылықтары (олқылықтары) (ҰҰБ-в);
2) әуе қозғалысын басқару, ұшуға басшылық жасау кезіндегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰББ):
белгіленген тәртіпті және ұшуға басшылық жасау (әуе қозғалысына қызмет көрсету) қағидаларын сақтауды бұзу (олқылық) (ҰББ-а);
ұшуға басшылық жасауға жеке дайындалу кезінде ҰБТ (ӘҚБ органдары) персоналының жауапсыздығы (ҰББ-б);
ҰБТ (ӘҚБ органы) персоналының жеткіліксіз кәсіби даярлығы (ҰББ-в);
ҰБТ (ӘҚБ органы) персоналының өзара іс-қимылды бұзуы (олқылығы) (ҰББ-г);
ҰБТ (ӘҚБ органы) персоналы жұмыс қабілетінің төмендеуі салдарынан болған бұзушылықтар (олқылықтар немесе қателіктер) (ҰББ-д);
3) әуе кемесі экипаж мүшелерінің бұзушылықтары (олқылықтары) (НҚҚ):
белгіленген тәртіпті және ұшу тапсырмаларын орындау қағидаларын бұзу (олқылық) (НҚҚ-а);
экипаж командирінің (ұшқыштың) ұшуды басқарудағы бұзушылықтары (қателіктері) (НҚҚ-б);
экипаж мүшелерінің авиациялық техниканы пайдалануды бұзуы (қателігі) (НҚҚ-в);
экипаж мүшесінің ұшуға жеке дайындық кезіндегі жауапсыздығы (НҚҚ-г);
экипаж мүшесінің жеткіліксіз кәсіби даярлығы (НҚҚ-д);
экипаж мүшелерінің өзара іс-қимылындағы бұзушылықтары (олқылықтары) (НҚҚ-е);
жұмыс қабілетінің төмендеуі салдарынан экипаж мүшелерінің бұзушылықтары (қателіктері) (НҚҚ-ж);
бұзушылықтар (қателіктер) себебі анықталған жоқ (НҚҚ-з);
4) ұшуды қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ):
аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-а);
штурмандық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-б);
инженерлік-авиациялық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-в);
әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-г);
радиотехникалық (жарық-техникалық) қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-д);
метеорологиялық (орнитологиялық) қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар) (ҰҚБ-е);
медициналық қамтамасыз етудегі бұзушылықтар (олқылықтар)
(ҰҚеБ-ж).
2. Ұшуды жасауға қатысатын жеке құрамның әрекет етуіне байланысты авиациялық техниканың істен шығуы:
1) авиациялық техниканың конструкторлық-өндірістік кемшіліктері (КӨК):
авиациялық техниканың конструкторлық (оның ішінде эргономикалық) кемшіліктері (КӨК-а);
авиациялық техниканың өндірістік кемшіліктері (КӨК-б);
2) авиажөндеу кәсіпорындарында авиациялық техниканы жөндеу кемшіліктері (ЖК):
технологиялық жұмыс құжаттамасында белгіленген жөндеуді ұйымдастыру және оның технологиясы қағидалары мен шарттарын бұзу (олқылық) (ЖК-а);
орындалатын жұмыстарды орындаушылардың жеткіліксіз кәсіби даярлығы (ЖК-б);
авиациялық техниканы жөндеу технологиясының нормативтік немесе жөндеу құжаттамасының талаптарына сәйкес келмеуі (ЖК-в);
белгіленген тәртіпті және жөндеуді орындағаннан кейін авиациялық техниканы ұшуға дайындау қағидаларын бұзу (олқылық (ЖК-г);

1) нарушения (упущения) в организации полетов (НОП):
нарушения (упущения) установленных порядка и правил организации полетов (НОП-а);
недостаточная профессиональная подготовка должностных лиц авиационной части (НОП-б);
нарушения (упущения) в разработке документов по производству полетов личным составом авиационной части (соединения, объединения) (НОП-в);
2) нарушения (упущения) при управлении воздушным движением, руководстве полетами (НРП):
нарушения (упущения) в соблюдении установленных порядка и правил руководства полетами (обслуживания воздушного движения) (НРП-а);
недобросовестность персонала ГРП (органов УВД) при личной подготовке к руководству полетами (НРП-б);
недостаточная профессиональная подготовка персонала ГРП (органа УВД) (НРП-в);
нарушения (упущения) взаимодействия персонала ГРП (органа УВД) (НРП-г);
нарушения (упущения или ошибки) персонала ГРП (органа УВД) вследствие снижения работоспособности (НРП-д);
3) нарушения (ошибки) членов экипажа воздушного судна (НПП):
нарушения (упущения) в соблюдении установленных порядка и правил выполнения полетного задания (НПП-а);
нарушения (ошибки) командира экипажа (летчика) в технике пилотирования (НПП-б);
нарушения (ошибки) членов экипажа в эксплуатации авиационной техники (НПП-в);
недобросовестность члена экипажа при личной подготовке к полетам (НПП-г);
недостаточная профессиональная подготовка члена экипажа (НПП-д);
нарушения (упущения) взаимодействия членов экипажа (НПП-е);
нарушения (ошибки) члена экипажа вследствие снижения работоспособности (НПП-ж);
причина нарушений (ошибок) не установлена (НПП-з);
4) нарушения (упущения) в обеспечении полетов (НОбП):
нарушения (упущения) в обеспечении аэронавигационной информацией (НОбП-а);
нарушения (упущения) в штурманском обеспечении (НОбП-б);
нарушения (упущения) в инженерно-авиационном обеспечении (НОбП-в);
нарушения (упущения) в аэродромно-техническом обеспечении (НОбП-г);
нарушения (упущения) в радиотехническом (светотехническом) обеспечении (НОбП-д);
нарушения (упущения) в метеорологическом (орнитологическом) обеспечении (НОбП-е);
нарушения (упущения) в медицинском обеспечении (НОбП-ж).
2. Отказы авиационной техники, не связанные с действиями личного состава, участвующего в производстве полетов:
1) конструктивно-производственные недостатки авиатехники (КПН):
конструктивные (в том числе эргономические) недостатки авиационной техники (КПН-а);
производственные недостатки авиационной техники (КПН-б);
2) недостатки ремонта авиационной техники на авиаремонтных предприятиях (HP):
нарушения (упущения) правил и условий организации и технологии ремонта, установленных рабочей технологической документацией (НР-а);
недостаточная профессиональная подготовка исполнителей выполняемых работ (НР-б);
несоответствие технологии ремонта авиационной техники требованиям нормативной или ремонтной документации (НР-в);
нарушения (упущения) установленных порядка и правил подготовки авиационной техники к полетам после выполнения ее ремонта (НР-г);

3) себептері анықталмаған, алайда болуы анағұрлым ықтимал авиациялық техниканың істен шығуы (САІШ):
авиациялық техниканың кострукторлық-өндірістік кемшіліктері (САІШ-а);
авиациялық техниканы жөндеудегі кемшіліктер (САІШ-б);
ұшуды инженерлік-авиациялық қамтамасыз етудегі кемшіліктер (САІШ-в);
ұшуды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етудегі кемшіліктер (САІШ-г);
сыртқы факторлардың әсер етуі (САІШ-д).
3. Басқа да себептер:
1) авиациялық техниканы сынаудағы және ұшу жұмысын регламенттеудегі кемшіліктер (СҚРК):
сынауды жүргізу кезінде авиациялық техниканың кемшіліктерін анықтау (СҚРК-а);
сынауды толық ауқымда жүргізбеу, сынапұшуды орындау тәртібін және қағидаларын бұзу (СҚРК-б);
ұшу жұмысын ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттардың кемшіліктері (СҚРК-в);
ұшуды басқаруды регламенттейтін құжаттар кемшіліктері (СҚРК-г);
ұшуды қамтамасыз етуді регламенттейтін құжаттар кемшіліктері (СҚРК-д);
әуе кемесін ұшуда және техникалық пайдалануды регламенттейтін құжаттар кемшіліктері (СҚРК-е);
2) ұшуды қамтамасыз ету құралдарының кемшіліктері (ҰҚҚК):
ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының конструкторлық және эргономикалық кемшіліктері (ҰҚҚК-а);
ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының төмен пайдалану сенімділігі (ҰҚҚК-б);
ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын жөндеудің төмен сапасы (ҰҚҚК-в);
3) себептері анықталмаған, алайда болуы анағұрлым ықтимал жағдайлар (СА):
экипаж мүшелерінің қате әрекет етуі (СА-а);
авиациялық техниканың істен шығуы (СА-б);
сыртқы факторлардың әсер етуі (СА-в).
4) сыртқы болжанбаған факторлардың әсер етуі (СБФӘ):
атмосферадағы бөгде заттармен қақтығысу (СБФӘ-а);
құстармен қақтығысу (СБФӘ-б);
атмосфералық электрдің әсер етуі (СБФӘ-в);
турбуленттілік (СБФӘ-г);
желдің ауысуы (СБФӘ-д);
әртүрлі кедергілер түрлерінің әсер етуі (СБФӘ-е);
экипаждың жұмыс қабілетін жоғалтуы (СБФӘ-ж).

3) отказы авиационной техники, причины которых не установлены, но могут быть наиболее вероятными (ОПНУ):
конструктивно-производственные недостатки авиационной техники (ОПНУ-а);
недостатки ремонта авиационной техники (ОПНУ-б);
недостатки инженерно-авиационного обеспечения полетов (ОПНУ-в);
недостатки аэродромно-технического обеспечения полетов (ОПНУ-г);
воздействие внешних факторов (ОПНУ-д).
3. Другие причины:
1) недостатки испытаний авиационной техники и регламентации летной работы (НИРЛ):
невыявление недостатков авиационной техники при проведении испытаний (НИРЛ-а);
проведение испытаний не в полном объеме, нарушение порядка и правил выполнения испытательных полетов (НИРЛ-б);
недостатки документов, регламентирующих организацию летной работы (НИРЛ-в);
недостатки документов, регламентирующих управление полетами (НИРЛ-г);
недостатки документов, регламентирующих обеспечение полетов (НИРЛ-д);
недостатки документов, регламентирующих летную и техническую эксплуатацию воздушного судна (НИРЛ-е);
2) недостатки средств обеспечения полетов (НСОП):
конструктивные и эргономические недостатки средств наземного обеспечения полетов (НСОП-а);
низкая эксплуатационная надежность средств наземного обеспечения полетов (НСОП-б);
низкое качество ремонта средств наземного обеспечения полетов (НСОП-в);
3) события, причины которых не установлены, но могут быть наиболее вероятными (ПНУ):
неправильные действия члена экипажа (ПНУ-а);
отказ авиационной техники (ПНУ-б);
воздействие внешних факторов (ПНУ-в);
4) воздействие внешних непрогнозируемых факторов (ВВФ):
столкновение с инородными телами в атмосфере (ВВФ-а);
столкновение с птицами (ВВФ-б);
воздействие атмосферного электричества (ВВФ-в);
турбулентность (ВВФ-г);
сдвиг ветра (ВВФ-д);
воздействие различного вида помех (ВВФ-е);
потеря работоспособности экипажа (ВВФ-ж).