Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу саласында мемлекеттік монополия субъектілері өндіретін және (немесе) іске асыратын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бағаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10864 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 16 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 19.01.2016 № 16 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 152-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік жер кадастрын жүргізу саласында мемлекеттік монополия субъектілері өндіретін және (немесе) іске асыратын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бағалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушысы                                 М.Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 265 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік жер кадастрын жүргізу қызметі саласында мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағалары
1-тарау. Жер мониторингі
1-параграф. Стационарлық және жартылай стационарлық-экологиялық алаңдардағы, негізгі учаскелердегі топырақ көрсеткіштері кешеніне бақылау жүргізу
1-бөлімше. Дайындық жұмыстары
1-кесте
Өлшем бірлігі – 1 негізгі учаске
р/р
Негізгі учаскелердің саны
Бағасы, теңгемен
1
1

Об утверждении цен на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии в области деятельности по ведению государственного земельного кадастра
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10864. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 16
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 19.01.2016 № 16 (вступает в силу с 01.03.2016).
В соответствии с пунктом 3 статьи 152 Земельного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии в области деятельности по ведению государственного земельного кадастра.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра                                    М. Кусаинов
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 265
Цены на товары (работы, услуги), производимые
и (или) реализуемые субъектом государственной монополии
в области деятельности по ведению государственного
земельного кадастра
1. Мониторинг земель
Параграф 1. Ведение наблюдений за комплексом почвенных
показателей на ключевых участках, стационарных и
полустационарных экологических площадках
Подраздел 1. Подготовительные работы
Таблица 1
Единица измерения – 1 ключевой участок
п/п
Количество ключевых участков
Цена, тенге
1
1

119996
1. Жұмыстың мазмұны: негізгі учаскенің орналасқан орнын анықтау; топырақ, агрохимиялық, геоботаникалық, гидрогеологиялық және басқа да іздестірулердің (түсірілімдер) барлық түрлері мен турлары бойынша бастапқы деректерді жинау; объектінің егін шаруашылығы (жер пайдалану) жүйесін зерделеу; енгізілетін тыңайтқыштардың түрлері мен сапасы, мелиоративті агротехикалық іс-шаралар бойынша мәліметтер жинау; үзінділердің (арнайы карталардың) көшірмесін алу, зерттелетін топырақ қасиеттері кешенін анықтау; жұмыстар бағдарламасын, күнтізбелік жоспар, сантиметрін жасау.
2-бөлімше. Далалық кезең
Аумақты алдын ала барлап шығу
2 кесте
Өлшем бірлігі – 1 негізгі учаске
р/р
Негізгі учаскелердің саны
Бағасы теңгемен
1
1
103739

119996
1. Содержание работы: определение места заложения ключевого участка; сбор исходных данных по всем видам и турам почвенных, агрохимических, геоботанических, гидрогеологических и других изысканий (съемок); изучение системы земледелия объекта (землепользования); сбор сведений по видам и количеству вносимых удобрений, мелиоративным агротехническим мероприятиям; выкопировка фрагментов (специальные карты), определение комплекса изучаемых свойств почв; составление программы работ, календарного плана, сметы.
Подраздел 2. Полевой период
Рекогносцировочный объезд территории
Таблица 2
Единица измерения – 1 ключевой участок
п/п
Количество ключевых участков
Цена, тенге
1
103739

377764
Күрделілік санатының сипаттамасы
3. Бірінші санат:
ірі контурлар саны аз ойпатты немесе адырлы, ұсақ алқапты жерлері бар домалақ жазық, ашық жер.
4. Екінші санат:
жайлы бедерлі, көркейтілген орман бұтасы жоқ немесе сирек бұта, тал шілігі бар жазық жер;
ойлы-қырлы немесе біршама ойпаттар, көлдер мен жайылмалар, сортаң жерлер және және т.с.с. немесе оқшауланған төбе мен дөңдері бар ашық жазық жер.
5. Үшінші санат:
ойлы-қырлы, ағаш, бұталы немесе қалың өскен бұталар басқан жазық жер;
ірі рельефті, сирек ағаш немесе қалың бұта басқан төбелі жер.
Жұмыстың мазмұны: 0,5 м көлбеулер сайын кесілген 1:2000 масштабтағы топографиялық түсірілім.
4-бөлімше. Негізгі учаскедегі топырақ зерттеулері
4-кесте
Өлшем бірлігі -100 гектар                                   теңге
р/р
Масштабы
Күрделілік санаты
1
2
3
1

377764
Характеристика категорий сложности
3. Первая категория:
местность степная или равнинная, открытая, с небольшим количеством мелких лощин, западин или бугров с незначительным количеством крупных контуров.
4. Вторая категория:
равнинная местность со спокойным рельефом, залесенная благоустроенным лесом без подлеска или негустым кустарником;
открытая равнинная местность, пересеченная балками и оврагами или со значительным количеством западин, озер, лиманов, солончаков, или с изолированными сопками и холмами.
5. Третья категория:
равнинная местность, пересеченная балками и оврагами, заросшая лесом, местами с подлеском или густым кустарником;
всхолмленная местность с выраженным крупными формами рельефа, залесенная редким лесом без подлеска или густым кустарником;
содержание работы: топографическая съемка в масштабе 1:2000 с сечением горизонталей через 0,5 метров.
Подраздел 4. Почвенное обследование ключевого участка
Таблица 4
тенге
Единица измерения – 100 гектар
п/п
Масштаб
Категория сложности
1
2
3
1

5633
Бұрғылау бойынша тау жыныстарының санаты
12. Бірінші санат:
топырақ қабаты борпылдақ, борпылдақ ылғалды құм, құмды-сазды борпылдақ таужыныстары, борпылдақ топрақтын қабаты.
13. Екінші санат:
шым тезек, өсімдік тамыры бар топырақ-өсімдік қабаты, аздаған қиыршық, малта тастар он пайыздан жиырма пайызға дейін қиыршық, малта тастар қоспасы бар құм-сазды жыныстар.
орташа тығыздықты құм, созылмалы саз, құмбалшық, құмдақ, жартылай қатты лесс.
14. Үшінші санат:
он пайыздан жиырма пайызға дейін қиыршық, малта тастар қоспасы бар құм-сазды жыныстар. Жартылай қатты саз, құмбалшық топырақ және құм. Қатты лес, қорыс, су сіңген құм.

5633
Категория горных пород по буримости
12. Первая категория:
рыхлый почвенный слой, рыхлые влажные пески, рыхлые песчано-глинистые породы, рыхлый лес.
13. Вторая категория:
торф, почвенно-растительный слой с корнями растений, редкое включение гальки, гравия. Песчано-глинистые породы с примесью до десяти процентов мелкой гальки, щебня и гравия;
пески средней плотности, пластичные глины, суглинки, супеси, лес полутвердый.
14. Третья категория:
песчано-глинистые породы с примесью щебня и гравия от десяти до двадцати процентов. Полутвердые глины, суглинки и пески. Лес твердый, плывуны и водонасышенные пески.

15. Төртінші санат:
құрғақ тығыз құм. Жиырма пайыздан отыз бес пайызға дейін қиыршық, малта тастар қоспасы бар құм- сазды жыныстар. Қатты балшық, құм балшық, құмдақтар. Үсік алған балшық, құм балшық, құмдақтар, тұнба, мұз.
16. Жұмыстың мазмұны. Диаметрі сексен тоғыз миллиметр ұңғыманы бұрғылау. Ұңғыма құжаттарын жасау. Топырақ-грунт үлгілерін алу. Ұңғыманы жабу.
2-параграф. Камералдық жұмыстар
1-бөлімше. Негізгі учаскенің топырақ картасын жасау
7-кесте
Өлшем бірлігі -100 гектар                                    теңге
р/р
Масштабы
Күрделілік санаты
1
2
3
1

15. Четвертая категория:
сухие плотные пески: песчано-глинистые породы с содержанием гравия, гальки, щебня от двадцати до тридцати пяти процентов. Твердые глины, суглинки, супеси. Мерзлые глины, суглинки, супеси, ил, лед.
16. Содержание работы: бурение скважин диаметром восемьдесят девять миллиметров. Ведение документации проходки; отбор образцов почво-грунтов. Засыпка скважины.
Параграф 2. Камеральные работы
Подраздел 1. Составление почвенной карты ключевого участка
Таблица 7
тенге
Единица измерения – 100 гектар
п/п
Масштаб
Категория сложности
1
2
3
1

123560
Ескертпелер: Күрделілік санатының сипаттамасы Жер мониторингінің 4-бөлімшесінде келтірілген.
18. Жұмыстың мазмұны. Стационарлық экологиялық алаңдар және негізгі учаскенің аумағында сортаңдылығы, тұздануы, эрозиялығы, ауыр металдар, пестицид, гербицидтермен заттармен ластануы бойынша картограмма жасау. Зертханалық талдау нәтижелерін өңдеу. Арнайы картограммалардың авторлық түпнұсқасын жасау. Көлемдерді есептеу.
3-бөлімше. Топырақ грунттарының су-физикалық қасиеттерін зерттеу нәтижелерін өңдеу

123560
Примечание: Характеристика категории сложности приведена в подразделе 4 Мониторинг земель.
18. Содержание работы: составление картограмм на территории ключевого участка и стационарной экологической площадки по засолению, солонцеватости, эродированности, картограмм, загрязнения тяжелым металлами, пестицидами, гербицидами, обработка результатов лабораторных анализов; составление авторского оригинала спецкартограмм; подсчет площадей.
Подраздел 3. Обработка результатов изучения водно-физических
свойств почвогрунтов

Өлшем бірлігі -1 алаң – 69052 теңге.
19. Жұмыстың мазмұны: су және физикалық қасиеттерін зерттеу бойынша далалық жұмыс материалдарын өңдеу; зертханалық деректерді өңдеу; кесте, графиктер құру; топырақ грунттарының су-физикалық қасиеттерін зерттеу нәтижелерін қысқаша сипаттау.
4-бөлімше. Экологиялық алаңның негізгі учаскелері бойынша құжаттама жасау
Өлшем бірлігі - 1 қосымша – 57283 теңге.
20. Жұмыстың мазмұны: негізгі учаске (НУ), стационарлық экологиялық алаң (СЭА) және жартылай стационарлық экологиялық алаңдардың (ЖСЭА) паспортын жасау; негізгі учаскені таңдау актісі.
5-бөлімше. Есеп құру
9-кесте
Өлшем бірлігі – 1 алаң                                       теңге
р/р
Масштабы
Күрделілік санаты
1
2
3
1

Единица измерения – 1 площадка – 69052 тенге.
19. Содержание работы: обработка материалов полевых работ по изучению физических и водных свойств, обработка лабораторных данных; составление таблиц, графиков; краткое описание результатов изучения водно-физических свойств почвогрунтов.
Подраздел 4. Составление документации по ключевым участкам
экологическим площадкам
Единица измерения – 1 приложение – 57283 тенге.
20. Содержание работы: составление паспорта ключевого участка (КУ), стационарной экологической площадки (СЭП) и полустационарной экологической площадки (ПСЭП); акт отбора ключевого участка.
Подраздел 5. Составление отчета
Таблица 9
тенге
Единица измерения – 1 площадка
п/п
Масштаб
Категория сложности
1
2
3
1

25. Төртінші санат: бедері бөлшектелген, түрлі топыраққұрауыш жынысты және топырағының жиырма пайыздан қырық пайызға дейін эрозияға ұшыраған орманды далалық аймақ аудандары; кешенділігі мен топырақ жамылғысының эрозиялануы қатты дамыған орманды далалы, жартылай шөлді және шөлді аумақтар (аумақ ауданының қырық пайыздан алпыс айызға дейінгі); жайылма алқаптар, топырақ жамылғысы күрделі емес, орманданған және бұталы өсімдікті өзен сағалары (жиырма пайздан аз); бөлінген тау бөктері аймақтары; он бес пайызға дейінгі алқаптағы топырағы қайталама сортаңдалған суармалы жерлер;

25. Четвертая категория: районы лесостепной зоны с расчлененным рельефом, пестрыми почвообразующими породами, и наличием эродированных почв двадцати сорока процентов; лесостепные, степные, полупустынные и пустынные территории с сильным развитием комплексности и эродированности почвенного покрова (сорок шестьдесят процентов от площади территории); поймы, дельты рек с несложным почвенным покровом, залесенностью и закустаренностью (менее двадцати процентов площади); расчлененные предгорные территории; орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления, до пятнадцати процентов площади.

26. Бесінші санат: кешенділігі мен топырақ жамылғысының эрозиялануы қатты дамыған орманды далалы, жартылай шөлді және шөлді аумақтар (аумақ ауданының алпыс пайызы); таулар және ормандаған тау бөктері; күрделі біркелкі емес топырақ жамылғысы бар алқаптар, сағалар және атыраулар (механикалық құрамы түрлі, сортаңдану, алқабының жиырма пайыздан астамы батпақтанған немесе сортаңданған); он бес пайыздан астам алқапта қайталама сортаңдану белгілері бар суармалы жерлер.
Жұмыстың мазмұны

26. Пятая категория: лесостепные, степные, полупустынные и пустынные территории с сильным развитием комплексности и эродированности почвенного покрова (более шестидесяти процентов площади); горы и залесенные предгорья; поймы, дельты со сложным неоднородным почвенным покровом (пестрый механический состав, засоление, заболоченность или залесенность более двадцати процентов площади); орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления, более пятнадцати процентов площади.
Содержание работы

27. Жоспарлы-картографиялық материал, зерттеу аумағындағы аэрофото және ғарыштық түсірілімдер, сондай-ақ өткен жылдардағы іздестіру өңдеу материалдарымен жобалау әзірлемелері, осы аумақтағы басқа ұйымдардың болашақтағы және іздестіру жүргізілетін жылға ауданның табиғи, экономикалық жағдайын сипаттайтын іздестіру материалдары және статистикалық есеп беру материалдарын іріктеп алу. Топырақты камералды танып оқу, топырақ картасы -болжамын жасау. Топырақ очеркін құруға қажетті үзінді көшірмелерді дайындау. Топырақтардың номенклатуралық жұмыс тізімін жасау. Аэрофото және ғарыштық түсірілімдерді пайдалана отырып, картографиялық аумақтарды: табиғи және ауылшаруашылық факторлары, эрозиялық қауіптілігі, жүйелердің жыралы, сайлылығының жиілігі бойынша алдын ала аудандарға бөлу. Зерттеу бағдарын дайындау. Далалық, камералдық жұмыстар көлемін айқындау. Жұмыстың кестесі мен жоспарын жасау.
7-бөлімше. Далалық жұмыстар
Далалық топырақ зерттеу
11-кесте
Өлшем бірлігі – 1000 гектар                                  теңге
р/р
Жоспарлық материалдың масштабы
Күрделілік санаты
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
1.
1:10000
152406
185427
226069
292112
410226
128112
155870
190033
245549
344835
2.
1:25000
63503
76203
95254
127005
172727
53380
64056
80070
106760
145194
3.
1:50000
30481
43182
55882
73663
101604
25622
36298
46974
61921
85408
4.
1:100000
12700
15241
17781
22861
27941
10676
12811
14946
19217
23487
Ескертпелер:
алымда бағалар- мамандар үшін, бөлімде –жұмысшы үшін.
ауыр балшықты механикалық құрамды және қиыршық тасты топырақ (тұтасқан, сортаң) зерттеулерін жүргізген кезде, үш жұмысшы қарастырылады.
бағада топырақтың тастылық дәрежесін анықтауға кеткен шығын есепке алынған.
елү метрлік терең бұрғылау құрылғысымен маманның алты метрге дейін грунтты бұрғылау бағасы 12-кесте бойынша қосымша айқындау.
28. Жұмыстың мазмұны: аумақты алдын ала барлау; топырақты бағдар бойынша зерттеу; негізгі қазба шұңқыр, жартылай шұңқыр, қазбашаны қазу және сипаттау; олардың орналасқан орнын жоспарлы–картографиялық материалға түсіру, агрохимиялық талдау үшін топырақ үлгісін алу; этикетка толтыру, нөмірлеу, алынған үлгілерді қалталарға салу; шұңқырларды жабу; картографиялық негізге топырақ контурларын түсіру және бөлу үшін бедерді, өсімдік жамылғысы және басқа ландшафт элементтерін зерттеу; картографиялық материалға су және жел эрозиясына ұшыраған топырақ контурларының шекарасын түсіру, аэрофото және ғарыштық суреттерді пайдалана отырып белгілеу.
29. Картографиялық негізге шұңқырлардың нөмірін, топырақ контурларының шекараларын бекіту және оның индекстерін жазу. Далалық топырақ картасына шартты белгілерді жасау. Баяндау құру және далалық топырақ картасын ресімдеу.

27. Подбор планово-картографического материала, аэрофото и космических снимков на территорию обследования, а также материалов изысканий и проектных разработок прошлых лет, материалов изысканий других организаций на данной территории и отчетных статистических данных, характеризующих природные и экономические условия района работ на год обследования и на перспективу; камеральное дешифрирование почв, составление почвенной карты-гипотезы; подготовка необходимых выкопировок и выписок для почвенного очерка; составление рабочих номенклатурных списков почв; предварительное районирование территории картографирования с использованием аэрофото и космических снимков: по природным и сельскохозяйственным факторам, эрозионной опасности, густоте овражно-балочной сети; разработка маршрутов обследования; определение объемов полевых и камеральных работ; составление плана и графика работ.
Подраздел 7. Полевые работы
Полевое обследование почв
Таблица 11
тенге
Единица измерения – 1000 гектар
п/п
Масштаб планового материала
Категория сложности
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
1
1:10000
152406
185427
226069
292112
410226
128112
155870
190033
245549
344835
2
1:25000
63503
76203
95254
127005
172727
53380
64056
80070
106760
145194
3
1:50000
30481
43182
55882
73663
101604
25622
36298
46974
61921
85408
4
1:100000
12700
15241
17781
22861
27941
10676
12811
14946
19217
23487
Примечания:
в числителе – цены для специалиста, в знаменателе – для рабочих;
при обследовании скелетных и почв с тяжелым механическим составом (слитых, солонцеватых) предусматривать трое рабочих;
в ценах учтены затраты на определение степени каменистости почв;
цены специалиста на бурение грунта до 6 метров установкой глубокого бурения - 50 метров определять дополнительно по таблице 12.
28. Содержание работы: рекогносцировка территории; маршрутное обследование почв; заложение и описание основных разрезов, полуям и прикопок; нанесение их месторасположения на планово-картографический материал, взятие образцов почв на агрохимический анализ; заполнение этикеток, нумерация и упаковка отобранных образцов; закапывание разрезов; изучение рельефа, растительности и других элементов ландшафта для выделения и нанесения на картографическую основу почвенных контуров; установление с использованием аэрофото и космических снимков и нанесение на картографический материал границ почв, подверженных водной и ветровой эрозии.
29. Закрепление на картографической основе номеров разрезов, границ почвенных контуров и их индексация. Составление условных обозначений к полевой почвенной карте. Составление легенды и оформление полевой почвенной карты.

33. Топырақты генетикалық жақындылығына байланысты (топырақ профилінің морфологиялық құрылымы), топырақ түзілетін жыныстар, механикалық құрамы, бедер, топырақ контурларының, топырақ құнарлылығын төмендетін көрсеткіштердің біркелкілігі және бір түрлілігі (сортаңдығы, эрозияға ұшырауы, тастылығы) бойынша мелиоративтік шараларды өткізу қажеттігіне қарай топтастыру; топырақ картасының контурлық көшірмесінде топырақтың агроөндірістік топтамасының картограммасының авторлық түпнұсқасын, легенда және шартты белгілерді жасау.

33. Группировка почв по их генетической близости (морфологическому строению почвенного профиля), почвообразующим породам, механическому составу, рельефу, степени однородности почвенных контуров, однотипности и одномерности показателей понижающих плодородие почв (засоленность, эродированность, каменистость), по потребности проведения тех или иных мелиоративных мероприятий; составление на контурной копии почвенной карты авторского оригинала картограммы агропроизводственной группировки почв, легенды и условных обозначений.

5-параграф. Жерді қалпына келтіру жобаларын әзірлеу үшін топырақ зерттеу
1-бөлімше. Күрделілік санатының сипаттамаcы
40. Бірінші санат:
биологиялық қалпына келтіру үшін аз жарамды және инженерлік–геологиялық сипаттамасы мен химиялық құрамы бойынша біркелкі тау жыныстарымен қатталған бүлінген жер учаскелері.
41. Екінші санат:
1) биологиялық қалпына келтіру үшін әртүрлі жарамдылық тобына жататын инженерлік-геологиялық сипаттамасы мен тау жыныстарының химиялық құрамы бойынша әр текті болып қатталған үстіңгі қабаты бүлінген жер учаскелері.

Параграф 5. Почвенное обследование для разработки
проектов рекультивации земель
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности
40. Первая категория:
участки нарушенных земель, поверхностный слой которых сложен однородными по инженерно-геологической характеристике и химическому составу породами и малопригодных для биологической рекультивации.
41. Вторая категория:
1) участки нарушенных земель, поверхностный слой которых сложен разнородными по инженерно-геологической характеристике и химическому составу породами, относящимися к различным группам пригодности для биологической рекультивации;

50. Жұмыстың мазмұны: зертханалық талдаулар нәтижелерінің жиынтық кестелерін құру және өңдеу; түсіндірме жазба жазу, топырақ картасының авторлық түпнұсқасын жасау үшін қосымша деректерді ресімдеу; бір нүктенің бағасы – 22671 теңге.
3-бөлімше. Топырақ тұздылығын түсіру
Күрделілік санатының сипаттамасы
51. Бірінші санат:
аз сортаңданған жер аумағы. Сортаң және сортаңдау топырақ аумақтың он бес пайызға дейінгі көлемін алып жатыр. Жер сулану режимінде грунт сулары тұщы және аз минералданған. Көбінесе бұрын игерілген аймақтар.

50. Содержание работы: обработка и составление сводных таблиц результатов лабораторных анализов; написание пояснительной записки оформление дополнительных данных для составления авторского оригинала почвенной карты; цены на одну точку – 22671 тенге.
Подраздел 3. Солевая съемка
Характеристика категорий сложности
51. Первая категория:
территория со слабой засоленностью земель. Солончаковые и солончаковатые почвы занимают до пятнадцати процентов территории. Грунтовые воды пресные и слабоминирализированные ирригационного режима. Преимущественно староосвоенная зона.

52. Екінші санат:
орташа сортаңдалған жер аймағы. Сортаң және сортаңдау топырақ он бес пайыздан қырық пайызға дейінгі аумақты алып жатыр. Аздап және орташа минералданған жер сулану немесе сулану-климаттық режимдегі грунт сулары. Ескі суару аймағы немесе дренажды жаңадан суғару аймағы.
53. Үшінші санат:
аса сортаңдалған жер аумағы. Сортаң және сортаңдау топырақ аумақтың қырық пайыздан көп көлемін алып жатыр. Аз минералданғаннан өте қатты минералданғанға дейінгі суланған немесе суланған-климаттық режимдегі грунт сулары. Көбінесе жаңадан суғарылған жерлер.
4-бөлімше. Дайындық және далалық жұмыстары
21-кесте
Өлшем бірлігі – 1000 гектар                                  теңге
р/р
Жоспарлы материалдың масштабы
Күрделілік санаты
1
2
3
1

52. Вторая категория:
территория со средней засоленностью земель. Солончаковые и солончаковатые почвы занимают от пятнадцати до сорока процентов территории. Грунтовые воды слабо и среднеминирализированные ирригационного или ирригационно-климатического режима. Зона старого орошения или зона нового орошения с дренажом.
53. Третья категория:
территория с сильной засоленностью земель. Солончаковые и солончаковатые почвы занимают более сорока процентов территории. Грунтовые воды от слабо до сильноминерализированных ирригационного или ирригационно-климатического режима. Преимущественно земли нового орошения.
Подраздел 4. Подготовительные и полевые работы
Таблица 21
тенге
Единица измерения – 1000 гектар
п/п
Масштаб планового материала
Категории сложности
1
2
3
1

768619
11
1000
350304
439390
558674
683998
859150
Ескертпелер: бағалар 1:100000 М масштабтағы аудандық топырақ картасына очерк құру үшін белгіленген. 1:50000 масштабтағы карталарға очерк құрған кезде бағаларға 1,20 коэффициенті қолданылады; 1:200000 және 1:300000 масштабқа – 0,85.
57. Жұмыстың мазмұны: жекелеген шаруашылықтар бойынша очерктерде келтірілген морфологиялық белгілер деректерін, топырақтың физикалық-химиялық қасиеті, топырақты зерттеу нәтижелерін және басқа да көрсеткіштерді өңдеу; ұсыныстармен бірге очерк құру.

768619
11
1000
350304
439390
558674
683998
859150
Примечание: цены установлены на составление очерка к районной почвенной карте в М 1:100000. При составлении очерков к картам масштаба 1:50000 к ценам применять коэффициент 1,20; масштабов 1:200000 и 1:300000 – 0,85.
57. Содержание работы: обработка данных морфологических признаков, физико-химических свойств почв, результатов почвенного обследования и других показателей, приведенных в очерках по отдельным хозяйствам; составление очерка с приложениями.

9-параграф. Облыстық топырақ карталарын құру
1-бөлімше. Күрделілік санатының сипаттамасы
58. Бірінші санат:
1) өте аз бөлшектенген бедерлі жазықты және біркелкі топырақ жамылғысы бар далалы және шөлейтті аумақтар. Топырақ жиынтығы контуры жиырма пайыздан аспайтын жерді алып жатыр;
2) біркелкі топырақ жамылғысымен нақты жекеленген элементтерге бөлшектенген бедерлі орманды дала, дала және шөлейт дала аумақтары. Топырақ жиынтығы контуры он пайыздан аспайтын жерді алып жатыр;
59. Екінші санат:

Параграф 9. Составление областных почвенных карт
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности
58. Первая категория:
1) степные и полупустынные территории с равнинным очень слабо расчлененным рельефом и однообразным почвенным покровом. Контуры почвенных комплексов занимают не более двадцати процентов;
2) блесостепные, степные и полупустынные территории с рельефом, расчлененным на ясно обособленные элементы с однообразным почвенным покровом на них. Контуры почвенных комплексов занимают не более десяти процентов.
59. Вторая категория:

1) адырлы-бұдырлы бедерлерге бөлшектенген, топырақ түзуші жыныстары әртүрлі және әртекті топырақ жамылғылары бар дала және орманды дала аумақтары;
2) жиырма бір пайыздан қырық пайызға дейін топырақ кешендерінің алаңы бар 1 «а» санатты аумақ;
3) он бір пайыздан жиырма пайызға дейін топырақ кешендерінің алаңы бар 1 «б» санатты аумақ;
4) он бес пайызға дейінгі алаңда қайта сортаңдану белгісі жоқ жақсы қалыптағы суармалы жерлер;

1) степные и лесостепные территории с волнистым расчлененным рельефом, разнообразными почвообразующими породами, неоднородным почвенным покровом;
2) территории 1 «а» категории с площадью почвенных комплексов от двадцати одного до сорока процентов;
3) территории 1 «б» категории с площадью почвенных комплексов от одиннадцати до двадцати процентов;
4) орошаемые земли в хорошем состоянии без признаков вторичного засоления на площади до пятнадцати процентов;

5) орман және бұта-шілік өскен алаңы жиырма пайыз кем жайылымдар, күрделі емес топырақ жамылғысы бар өзен сағасы;
6) он бес пайыз дейінгі алаңда қайта сортаңдану белгілері бар суармалы жерлер.
60. Үшінші санат:
1) бөлшектенген бедерлі және шұбар ала топырақ түзу жыныстары бар орманды дала аймақтарының аудандары;
2) қырық пайыздан артық топырақ кешендерінің алаңы бар дала және шөлейт аумақтар;
3) таулы және тілімделген немесе орманды тау етегіндегі аумақтар;

5) поймы, дельты рек с несложным почвенным покровом, залесенностью и закустаренностью меньше чем на двадцать процентов площади;
6) орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления на площади до пятнадцати процентов.
60. Третья категория:
1) районы лесостепной зоны с расчлененным рельефом и пестрыми почвообразующими породами;
2) степные и полупустынные территории с площадью почвенных комплексов более сорока процентов;
3) горные и расчлененные или залесенные предгорные территории;

12228
9
Жалынды фотометрде натрий алмасуын анықтау
4614
10
Гипсті анықтау
7614
11
Реактивтердің астындағы бөтелкелерді жуу
12228
Ескертпелер: ыдыс жуудың бағасы басқа талдаулар түрі орындалғаннан кейін осы кестенің № р/р 1-11 қолдану арқылы анықталады.
66. Жұмыстың мазмұны: топырақ салынған шыны ыдыстарды бірнеше рет жай сумен шайып босату, қатты ластанған жерлерін ысқымен тазалау және сілті немесе қышқыл ерітіндісімен жуу; жай, тазартылған сумен (2-3 рет) шайып, кептіру және орнына қою.

12228
9
Определение обменного натрия на пламенном фотометре
4614
10
Определение гипса
7614
11
Мытье бутылей из-под реактивов
12228
Примечание: цены на мытье посуды после выполнения других видов анализов определять применительно к подпункту 1-11 настоящей таблицы.
66. Содержание работы: освобождение стеклянной посуды из-под почвы многократным ополаскиванием простой водой, чистка ершиком и мойка щелочными или кислотными растворами отдельных сильно загрязненных мест; ополаскивание простой, дистиллированной водой (по 2-3 раза), сушка и укладка на место.

2. Жем-шөп алқаптарын геоботаникалық зерттеу
11-параграф. Жем-шөп алқаптарын геоботаникалық зерттеу және геоботаникалық карталар жасау
1-бөлімше. Күрделілік санатының сипаттамасы
67. Бірінші санат:
ашық, біртекті ірі контурлары бар жазық жер – орманды дала, дала, шөлейт, шөл (құм, сор, сортаң және жайылма жерлері жоқ). Арнайы түсіру масштабында геоботаникалық контурлар саны картаның 1 дециметр2 – де 5-тен аспайды.

2. Геоботаническое обследование кормовых угодий
Параграф 11. Геоботаническое обследование кормовых угодий и
составление геоботанических карт
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности
67. Первая категория:
местность открытая, равнинная с крупными однородными контурами – лесостепь, степь, полупустыня, пустыня (без песков, солонцов, солончаков, пойм). Количество геоботанических контуров на один квадратный дециметр карты в масштабе специальной съемки не более пяти.

68. Екінші санат:
ашық, бедері аз бөлшектенген, ірі және орташа контурлы жер – орманды дала, дала, шөлейт, шөл. Арнайы түсіру масштабында геоботаникалық контурлар саны картаның 1 дециметр2 – де 6-дан 10-ға дейін болады.
69. Үшінші санат:
ашық, бедерлі орташа бөлшектенген жер. Жиынтықты контурлар ауданның отыз пайызын алады, жиырма бес пайызға дейін бұталы немесе ағаш өскен. Арнайы түсіру масштабында геоботаникалық контурлар саны картаның 1 дециметр2 – де 11-ден 15-ке дейін болады.

68. Вторая категория:
местность открытая, со слаборасчлененным рельефом, с крупными и средними однородными контурами – лесостепь, степь, полупустыня, пустыня. Количество геоботанических контуров на один квадратный дециметр карты в масштабе специальной съемки от 6 до 10.
69. Третья категория:
местность открытая, со среднерасчлененным рельефом (те же зоны). Комплексные контуры составляют до тридцати процентов площади, закустаренные или залесенные до двадцати процентов. Количество геоботанических контуров на 1 квадратный дециметр карты специальной съемки от 11 до 15.

70. Төртінші санат:
жартылай жабық, ситуациясы ұсақ контурлы жер. Жиынтықтағы контурлар ауданның отыз пайыздан көбін құрайды. Құм, сор, сортаң, сай, жыра, ормансыз таулар мен тау етектері, өте күрделі емес орта контурлы өзен жаймалары, отыз пайыздан елу пайызға дейін бұта немесе ағаш өскен шалғындар. Арнайы түсіру масштабында геоботаникалық контурлар саны картаның 1 дециметр2 – де 16-дан 20-ға дейін болады.

70. Четвертая категория:
местность полузакрытая, с мелкоконтурной ситуацией. Комплексные контуры составляют свыше тридцати процентов площади. Пески, солонцы, солончаки, балки, овраги, необлесенные горы и предгорья, поймы рек со средними не очень сложными контурами, луга от тридцати до пятидесяти процентов закустаренные или залесенные. Количество геоботанических контуров на 1 квадратный дециметр карты специальной съемки от 16 до 20.

71. Бесінші санат:
жабық, бедері қатты бөлшектелген жер; ағаш, бұта ағаш өскен және батпақтанған аумақ; өзен атыраулары; кішкентай аралдар, орманданған, бұта ағаш өскен және батпақтанған жайылмалар; төбешікті-жоталы, жартылай бекітілген құмдар; орманданған аласа және биік таулар. Автокөліктер үшін өтуге қиын және тең артқан көліктер үшін өте қиын аумақ. Арнайы түсіру масштабында геоботаникалық контурлар саны картаның 1 дециметр2 – де 20-дан асады.
2-бөлімше. Дайындық жұмыстары
31-кесте
Өлшем бірлігі – шаруашылық
р/р
Іздестіру ауданы, мың гектар
Бағасы, теңгемен
№ р/р
Іздестіру ауданы, мың гектар
Бағасы
теңгемен
1

71. Пятая категория:
местность закрытая, с сильнорасчлененным рельефом; территории с большой залесенностью, закустаренностью и заболоченностью; дельты рек; островные, залесенные, закустаренные и заболоченные поймы; бугристогрядовые, полузакрепленные пески; облесенное среднегорье и высокогорье. Территория труднопроходимая для автомашин и очень труднопроходимая для вьючного транспорта. Количество геоботанических контуров на один квадратный дециметр карты специальной съемки свыше двадцати.
Подраздел 2. Подготовительные работы
Таблица 31
Единица измерения – хозяйство
п/п
Площадь изысканий, тысяч гектар
Цена, тенге
п/п
Площадь изысканий, тысяч гектар
Цена, Тенге
1

1519920
2006294
79. Жұмыстың мазмұны: аудан туралы жалпы мәлiметтердi баяндау, оның табиғат жағдайларының (геологиясы, бедері, гидрогеология мен гидрографиясы, климаты, топырағы, өсiмдiгі) қысқаша сипаттамасы. Мал азықтық алқаптар түрлерінің сипаттамасы және олардың мәдени техникалық жай-күйі; кестелер мен оларды ресімдеу үшін қажетті есептер (өнімділік, азықтардың сапасы және олардың шаруашылыққа арналған қорлары бойынша) және оларды ресімдеу.
80. Мал азықтық алқаптардың негізгі түрлерінің және мал азықтық алқаптарды жақсарту мен оларды тиімді пайдалану жөніндегі іс-шараларды көрсете отырып, олардың мәдени техникалық жай-күйінің геоботаникалық сипаттамасы. Кестелер мен оларды ресімдеу үшін қажетті  есептеулер (өнімділік, азықтардың сапасы және олардың қорлары бойынша). Жайылымдар мен шабындықтардың негізгі үлгілерінің геоботаникалық сипаттамасы және мал азықтық алқаптарды жақсарту мен оларды тиімді пайдалану бойынша іс-шаралар әзірлеу.
3-бөлімше. Облыстық геоботаникалық карталарды жасау
Күрделілік санатының сипаттамасы
81. Бірінші санат:
ірі және орташа контурлармен, өсімдіктің айрықша біркелкі аймақтық түрлері немесе қолдан суарылмайтын егістіктің үлкен алаптары орын алған далалы, шөлейтті, бедерлі, әлсіз жарықшақты жазық далалы шөлдi аймақты аудандар. Өсiмдiк кешендерiнің контурлары жиырма пайыздан аспайтын аумақты алып жатыр;
сәл бөлшектелген, бедерлі және бір түрлі өсімдік жамылғысы бар орманды дала, дала, шөлейтті, шөлді аудандар. Өсiмдiк кешендерiнің контурлары он пайыздан аспайтын аумақты алып жатыр. Геоботаникалық контурлардың орташа саны картаның он шаршы дециметрге дейін; біркелкі және әртүрлі өсімдік жамылғысымен және ірі контурлы құмды алаптар.

1519920
2006294
79. Содержание работы: изложение общих сведений о районе, краткая характеристика его природных условий (геологии, рельефа, гидрогеологии и гидрографии, климата, почв, растительности). Описание типов кормовых угодий и их культуртехнического состояния; необходимые расчеты для таблиц (по урожайности, качеству кормов и их запасов по хозяйствам) и их оформление.
80. Геоботаническая характеристика основных типов кормовых угодий и их культуртехнического состояния с указанием мероприятий по улучшению кормовых угодий и их рациональному использованию. Необходимые расчеты для таблиц (по урожайности, качеству кормов и их запасов) и их оформление. Геоботаническая характеристика основных типов пастбищ и сенокосов, разработка мероприятий по улучшению кормовых угодий и их рациональному использованию.
Подраздел 3. Составление областных геоботанических карт
Характеристика категорий сложности
81. Первая категория:
районы степной, полупустынной, пустынной зон с равнинным слаборасчлененным рельефом, с крупными и средними контурами, занятые преимущественно однородными зональными типами растительности или с большими массивами богарной пашни. Контуры растительных комплексов занимают не более двадцати процентов территории;
районы лесостепной, степной, полупустынной, пустынной зон со слаборасчлененным рельефом и однообразным растительным покровом. Контуры растительных комплексов занимают не более десяти процентов территории. Среднее количество геоботанических контуров до десяти на квадратный дециметр карты; песчаные массивы с однородным или разнообразным растительным покровом и крупной контурностью.

82. Екінші санат:
Бөлшектелген және толқынды бедерлі, өсімдік жамылғысының әртектілігі мен оның жиынтығын қамтамасыз ететін, экологиялық жағдайлары алуан түрлі орманды дала, дала, шөлейтті, шөлді ұсақ адырлы және аласа таулы аумақтар;
картаның шаршы дециметріне 11-30, геоботаникалық контурлардың орташа санымен, жиырма бір-қырық пайыз кешенділікпен 1 «а» санатты және он бір-жиырма пайыз өсімдік кешендер алаңдарымен 2 «б» санатты аумақтар; жайылмалар, күрделі емес өсімдік жамылғысымен және бұталылығының алаңы кемінде жиырма пайыздан кем емес ірі өзендердің атыраулары; ірі контурлар мен қолдан суарылмайтын егін шаруашылығы үшін ұсақ контурлары бар суармалы егін шаруашылығы үшін игерілген аумақтар.

82. Вторая категория:
мелкосопочные и низкогорные территории лесостепной, степной, полупустынной и пустынной зон с расчлененным и волнистым рельефом, разнообразными экологическими условиями, обуславливающими неоднородность растительного покрова и его комплексность;
территории 1 «а» категории с комплексностью от двадцати одного до сорока процентов и 2 «б» категории с площадью растительных комплексов от одиннадцати до двадцати процентов, со средним количеством геоботанических контуров 11-30 на квадратный дециметр карты; поймы, дельты крупных рек с несложным растительным покровом и закустаренностью менее чем на двадцать процентов площади; территории, освоенные под орошаемое земледелие, с крупными контурами и мелкоконтурные участки под богарное земледелие.

83. Үшінші санат:
аса бөлшектелген бедерлі, кешенді өсімдік жамылғысы мен ұсақ контурлы жай-күйімен орташа таулы және биік таулы аумақтар.
қырық пайыздан жоғары өсімдік кешендерінің және картаның шаршы дециметр-не 31-40 геоботаникалық контурлар алаңымен бірінші және екінші санатты аумақтар;
жайылмалар, өсімдіктің күрделі әртекті жамылғысы мен бұталылығымен және ормандылығымен жиырма пайыздан жоғары өзен атыраулары.
4-бөлімше. Облыстық геоботаникалық картаның авторлық түпнұсқасын жасау
37-кесте
Өлшем бірлігі – облыс                                        теңге
№ р/р
Күрделілік санаты
Аудандардың саны
Алаңы, миллион гектар
0,8
1,0
5,0

83. Третья категория:
среднегорные и высокогорные территории, с сильно расчлененным рельефом, комплексным растительным покровом и мелкоконтурной ситуацией;
территории первой и второй категории с площадью растительных комплексов свыше сорока процентов и 31-40 геоботаническими контурами на квадратный дециметр карты;
поймы, дельты рек со сложным неоднородным растительным покровом, закустаренностью и залесенностью свыше двадцати процентов.
Подраздел 4. Составление авторского оригинала областной
геоботанической карты
Таблица 37
тенге
Единица измерения – область
п/п
Категория сложности
Количество районов
Площадь, миллионов гектар
0,8
1,0
5,0

15264
10
80
6106
Ескертпелер:
алқап контурларын калькаға көшіру үшін бағалар 100 контурға 1208 теңге есебінен қосымша белгіленеді;
егер беткейдің тіктілік картасын дайындау және құрастыру кезіне сызғыштық сантиметрдегі жоспарда екі горизонтальға дейін болса, бағаларды 49-кесте бойынша қабылдау керек, 3-тен 4-ке дейінгі горизонтальдар бойынша 827 теңгеге дейін өсіру, 5-теңгеден 8 теңгеге дейін – 2480 теңге, 9-дан 12-теңгеге дейін – 5788 теңге және 12-ден жоғары – 12402 теңгеге дейін өсіру;
ауыл шаруашылық алқаптарының контурлығын анықтау және оның сипаттамасының жиынтық тізімдемесін жасау үшін бағалар 49-кесте бойынша анықталады, ауыл шаруашылық алқаптары контурларының саны жоспардың шаршы дециметр 5-дейін оның мәні арттырылса – 1081 теңгеге; 6-дан 10-ға дейін – 16463 теңге; 11200-ге дейін – 2099 теңге; 200-ден жоғары – 2544 теңгеге арттырылады.

15264
10
80
6106
Примечания:
цены на выписывание на кальку площадей контуров угодий определять дополнительно из расчета 1208 тенге на 100 контуров;
если при составлении и оформлении карты крутизны склонов в линейном сантиметре на плане до двух горизонталей, цены принимать по таблице 49; от 3 до 4-х горизонталей – цены увеличивать на 827 тенге; от 5 до 8 – на 2480 тенге; от 9 до 12 – на 5788 тенге и свыше 12 – на 12402 тенге;
на определение контурности сельскохозяйственных угодий и составление сводной ведомости ее характеристики цены принимать по таблице 49 с увеличением ее значений при количестве контуров сельскохозяйственных угодий на квадратный дециметр плана до 5 – на 1081 тенге.; от 6 до 10 – на 1463 тенге; от 11 до 200 – на 2099 тенге; свыше 200 – на 2544 тенге;

жер алқаптары бойынша топырақ контураларының геоботаникалық алаңдарын есептеу үшін картографиялық негізді құру мен ресімдеу үшін бағалар 49-кесте бойынша 0,58 коэффициентімен белгіленеді.
95. Жұмыс мазмұны: шекара контуры және секция нөмірлерін, жер пайдаланушылар шифрі мен пайдаланынатын жерлердің контур нөмерлерін калькаға түсіру.
15-параграф. Жер пайдаланудың (планшеттің, жер учаскесінің) жалпы ауданын есептеу
1-бөлімше. Координаталар бойынша жер пайдаланудың (планшеттің, жер учаскесінің) жалпы ауданын есептеу
96. Жұмыстың мазмұны: каталогтан жер пайдаланудың айналма шекараларының нүкте координаталарын таңдау және абсцисс және ординат мәндерін бір белгіге келтіру; нүкте нөмірлерін және олардың келтірілген координаталарын көшіру; дербес компьютерде түпкілікті нәтиже – айқындалатын алаңның екі еселенген мәнін алу үшін қажетті есептеулерді орындау (аралық жазбаларсыз).
97. Бақылау есептерін орындау және олардың қорытындысын оң санға айналдыру; алынған нәтижелерді салыстыру және жер пайдалану (планшеттің, учаскенің) алаңын нақты анықтау.
Бағалар 46-кестеде.
2-бөлімше. Профессор Савичтің әдісі бойынша жер пайдаланудың (планшеттің, жер учаскесінің) жалпы ауданын есептеу
46-кесте
р/р
Жалпы ауданды есептеу әдісі
Өлшем бірлігі
Бағасы теңгемен
1.
Координаталар бойынша дербес компьютерді қолдану арқылы
100 нүкте

на составление и оформление картоосновы для вычисления площадей почвенных (геоботанических) контуров по земельным угодьям цены определять по таблице 49 с коэффициентом 0,58.
95. Содержание работы: нанесение на кальку контуров границ и номеров секций, шифров землепользователей и номеров контуров земельных угодий.
Параграф 15. Вычисление общей площади землепользования
(планшета, участка)
Подраздел 1. Вычисление общей площади землепользования
(планшета, участка) по координатам
96. Содержание работы: выбор из каталога координат точек окружной границы землепользования и приведение значений абсцисс и ординат к одному знаку; выписывание номеров точек и их приведенных координат; выполнение (без промежуточных записей) на персональном компьютере необходимых вычислений для получения конечного результата – удвоенного значения определяемой площади.
97. Выполнение контрольных вычислений и преобразование их итога в положительное число; сравнение полученных результатов и окончательное определение площади землепользования (планшета, участка).
цены в таблице 46.
Подраздел 2. Вычисление общей площади землепользования
(планшета, участка) по способу профессора Савича
Таблица 46
п/п
Способ вычисления общей площади
Единица измерения
Цена, тенге
1.
По координатам с использованием персонального компьютера
100 точек

фото жоспарлардың трапециялық жиектемелерімен кесілетін контурлар тізімдесін жасау бағасын 100 контурға 6360 теңге мөлшерінде қабылдау керек.
99. Жұмыс мазмұны: жоспарлы-картографиялық және басқа да қажетті материалдарды алу; лонтурларды нөмірлеу. Жер пайдаланушыны (жер учаскесін, планшетті) секцияға бөлу; планиметрді бөлу бағасын белгілеу.
100. Полюстің екі «оң» және «сол» қалыбында планиметрмен секциялар ауданын есептеу; секция ауданы мен жер пайдаланудың (учаске, планшет) жалпы ауданының сомасы арасындағы қиыспаушылықты айқындау; қиылыспаушылықты секциялар бойынша бөлу, калькаға шекара контурларын түсіру және секция мөлшері мен нөмірін жазып алу; планиметрмен, палеткамен немесе графикалық әдіспен контурлар ауданын есептеу және оларды секция шекараларында үйлестіру (Топырақ және геоботаникалық контурлардың аудандарын есептеген кезде; топырақ немесе геоботаникалық контурға толық кіретін жер алқаптарының контурларын таңдау); олардың аудандарының контурлардын калькаға көшіру.

цены на составление ведомости контуров, разрезаемых рамками трапеций фотопланов, принимать в размере 6360 тенге на 100 контуров.
99. Содержание работы: получение планово-картографических и других необходимых материалов; нумерация контуров; разбивка землепользователя (участка, планшета) на секции; определение цены деления планиметра.
100. Вычисление площадей секций планиметром при двух положениях полюса «право» и «лево»; определение невязки между суммой площадей секций и общей площадью землепользования (участка, планшета); распределение невязки по секциям; нанесение на кальку контуров границ и выписывание номеров и размеров секций; вычисление планиметром, палеткой или графическим способом площадей контуров и их увязка в границах секций. (При вычислении площадей почвенных и геоботанических контуров: выбор контуров земельных угодий полностью входящих в почвенный или геоботанический контур); выписывание на кальку контуров их площадей.

101. Жер пайдалану (жер учаскесі, планшет) бойынша жер экспликациясын жасау. Құжаттарды жүйелеу және істі ресімдеу.
4-бөлімше. Дербес компьютерлік техниканы пайдалана отырып, жер алқаптары (топырақ, геоботаникалық) контурларының алаңдарын есептеу
48-кесте
Өлшем бірлігі – 10 шаршы дециметр.
р/р
Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны
Бағасы теңгемен
№ р/р
Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны
Бағасы теңгемен
1
3

101. Составление экспликации земель по землепользованию (участку, планшету). Систематизация документов и оформление дела.
Подраздел 4. Вычисление площадей контуров
земельных угодий (почвенных, геоботанических и пр.)
с применением персональной компьютерной техники
Таблица 48
Единица измерения – 10 квадратный дециметр
п/п
Количество контуров на квадратный дециметр плана
Цена, тенге
п/п
Количество контуров на квадратный дециметр плана
Цена, тенге
1
3

7632
11
90
29574
2
5
8268
12
100
31482
3
10
9222
13
120
34344
4
20
12402
14
140
36888
5
30
15264
15
160
39750
6
40
18126
16
180
42294
7
50
20670
17
200
45156
8
60
23214
18
220
46746
9
70
25122
19
240
48718
10
80
27666
Ескертпелер: бағалар топырақ, геоботаникалық және басқа контурлардың еңістері бойынша жер алқаптарының аудандарын есептеу үшін бастапқы ақпаратты дайындау және жазу үшін есептеудің әрбір түрі бойынша 0,80 коэффициентін қолдана отырып, 49-кесте бойынша белгілеу керек.
102. Жұмыс мазмұны: тақырыптық тапсырма алу; контурларды цифрлау; тақарыптық карта контурларын суреттеу және контур аудандарын есептеу; тақырыптық карта контурларының алаңын байланыстыру; контурлар аудандарының тізімдемесін жасау; баспаға шығару; аудандарды есептеу бойынша істі ресімдеу.
5-бөлімше. Жерге орналастыру жұмысын орындайтын жеке және заңды тұлғаларға жер учаскелері шекараларының координаталарын беру.
Өлшем бірлігі – жер учаскесі-бағасы 2125 теңге.
103. Жұмыс мазмұны: жұмысты орындау үшін өтінім қабылдау; тапсырыс беруші үшін жер-кадастрлық істі таңдау және жер учаскесінің координаталар тізімдемесін дайындау; жер-кадастрлық істі мұрағатқа тапсыру.
16-параграф. Жер учаскелері үшін төлемақының базалық мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттерін белгілей отырып, елді мекендерде бағалау аймақтары шекараларының схемаларын әзірлеу
1-бөлімше. Елді мекендер санаттарының сипаттамасы:
104. Бірінші санат:
ауылдық елді мекендер;
105. Екінші санат:
аудан орталықтары (кенттер мен селолар) мен аудандық маңызы бар қалалар;
106. Үшінші санат:
облыстық маңызы бар қалалар (облыс орталықтарынан басқа);
107. Төртінші санат:
облыс орталықтары, республикалық маңызы бар Алматы мен Астана қалалары.
2-параграф. Дайындық жұмыстары
49-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен                                   теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
159973
319945
639890
714643
Ескертпелер: бағалар ауыл шаруашылығы мақсатындағы (пайдаланудағы) жерлерді есептемегендегі елді мекен шекарасындағы дайындық жұмыстарын орындау үшін көзделген: қала аумағын әкімшілік аудандарға бөлу кезінде бағаға мынадай коэффициенттер қолданылады: екі аудан болса – 1,2, үш аудан болса – 1,3, үш ауданнан жоғары болса – 1,5.
108. Жұмыс мазмұны: төмендегі ақпараттық материалдарды жинау, кейіннен оларды өңдеу және талдау; елді мекеннің бас даму жоспары; № 22 нысанындағы жер балансының деректері; М 1:2000, 1:5000 – жобалау-картографиялық материалдар (қажет болған жағдайда басқа масштабтағы материалдар пайдаланылады); жер учаскесін кадастрлық бағалаудағы табыс әкелуші факторлар мен олардың коэффиценттерінің тізбесі; жер аукциондарының (конкурстардың) қорытындылары; жер жылжымайтын мүліктің көлемі және нарықтық бағасы, сондай-ақ жалға берілетін жер учаскелері, тұрғын үй және басқа да ғимараттардың жалдау ақысы туралы риэлторлық компаниялар мен бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық деректері; қоршаған ортаны қорғау органдарының материалдары бойынша қала жерлерінің экологиялық-геологиялық жағдайы; жергілікті жағдайда қолдану үшін қажетті басқа да ақпараттар.

7632
11
90
29574
2
5
8268
12
100
31482
3
10
9222
13
120
34344
4
20
12402
14
140
36888
5
30
15264
15
160
39750
6
40
18126
16
180
42294
7
50
20670
17
200
45156
8
60
23214
18
220
46746
9
70
25122
19
240
48718
10
80
27666
Примечание: цены на подготовку и запись исходной информации для вычисления площадей земельных угодий по уклонам почвенным, геоботаническим и прочим контурам определять по таблице 49 с применением коэффициента 0,80 по каждому виду вычислений.
102. Содержание работы: получение тематического задания; оцифровка контуров; обрисовка контуров тематической карты и вычисление площадей контуров; увязка площадей контуров тематической карты; создание ведомости площадей контуров; вывод на печать; оформление дела по вычислению площадей.
Подраздел 5. Предоставление координат границ земельных
участков физическим и юридическим лицам, выполняющим
землеустроительные работы
Единица измерения – земельный участок – цена 2125 тенге.
103. Содержание работы: Прием заявки на выполнение работ; подбор земельно – кадастрового дела и изготовление ведомости координат земельного участка для заказчика; сдача земельно – кадастрового дела в архив.
Параграф 16. Разработка схем границ оценочных зон
в населенных пунктах с установлением в них поправочных
коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки
Подраздел 1. Характеристика категорий населенных пунктов:
104. Первая категория:
сельские населенные пункты.
105. Вторая категория:
районные центры (поселки и села) и города районного значения.
106. Третья категория:
города областного значения (кроме областных центров).
107. Четвертая категория:
областные центры, город республиканского значения Алматы и столица Астана.
Подраздел 2. Подготовительные работы
Таблица 49
Единица измерения – населенный пункт тенге
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
159973
319945
639890
714643
Примечания: ценами предусмотрено выполнение подготовительных работ в границах населенного пункта без учета земель сельскохозяйственного назначения (использования); при разделении территории города на административные районы к ценам применять следующие коэффициенты: при двух районах – 1,2, при трех – 1,3, свыше трех – 1,5.
108. Содержание работы: сбор нижеследующих материалов с последующей их обработкой и анализом: генерального плана развития населенного пункта; данных земельного баланса по форме № 22; планово – картографических материалов М 1:2000, 1:5000 (при необходимости могут быть использованы материалы других масштабов); перечень рентообразующих факторов и их коэффициентов для кадастровой оценки земельных участков; результатов земельных аукционов (конкурсов); информационных данных риэлтерских компаний и средств массовой информации о площади и рыночной стоимости земельной недвижимости, а также стоимости аренды объектов: земельных участков, жилых и иных зданий и сооружений; эколого-геологического состояния земель города по материалам органов охраны окружающей среды; прочей информации, необходимой для применения в местных условиях.

109. Камералдық дайындық кезінде жиналатын материалдардың нақты тізбесі мен мазмұны елді мекендердің санатына байланысты болады.
3-параграф. Схемаларды әзірлеу
50-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
1294731
2586471
5172942
5815822
110. Жұмыс мазмұны: әлемдік практикада жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша қабылданған тәсілдермен (оларды жаңғырту), кірісті, шығынды және сатуларды салыстыру тәсілдерімен жылжымайтын мүлік құнын есептеу; аймақ коэффиценттерін осы негізде есептеу; бағалау объектілері бойынша баға белгілеуші факторларды таңдау және аймақтарға бөлу коэффициенттерін белгілеу; аймақтар бойынша орташа бағалау коэффиценттерін есептеу; аймақтарға бөлудің ықтимал, неғұрлым ұтымды нұсқаларын дайындау; аймақтар шекарасын жобалау және олардың аудандарын есептеу; әрбір нұсқаның артықшылығы мен кемшіліктерін талдау; солардың біреуін таңдау және келісу; аймақтарға бөлу схемасының авторлық түпнұсқасын дайындау және қажетті есептеулермен қоса түсіндірме жазба жазу.
111. Жобаны белгіленген тәртіппен қарау және келісу, оны бекітуге дайындау.
4-параграф. Құжаттарды дайындау
51-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен                                   теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
188379
376758
755010
906012
Ескертпелер:
бағалар аймақтарға бөлудің әрбір түріне белгіленген – баға немесе салық салу мақсаттары үшін;
бағалық аймақтарға бөлу үшін және салық салу мақсаттары үшін схемалар дайындаған кезде бағаларға 2,0 коэффициенті қолданылады.
112. Жұмыс мазмұны: пайдалануға қолайлы мынадай масштабтарда елді мекеннің аумағын аймақтарға бөлу схемасын дайындау: 1:5000, 1:10000, 1:50000, саны 3 дана.
113. Жоспарлы негізде мыналар көрсетіледі: түрлі-түсті бояулармен бөлінген аймақтар; аймақ шекаралары мен аймақтар бойынша түзету коэффициенттері. Жерді аймақтарға бөлу схемаларын қарау және келісу, аймақтардың сипаттамалық кестелері, шартты белгілеулері, масштабы мен ұйымның мөртаңбасы графикалық материалды ресімдеуге кіреді.
17-параграф. Жер үшін төлемақының базалық мөлшерлемесін есептеу
1-бөлімше. Дайындық жұмыстары
52-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
159972
319945
639890
714644
Ескертпелер:
бағалар ауыл шаруашылығы мақсатындағы (пайдаланудағы) жерлерді есептемегендегі елді мекен шекарасындағы дайындық жұмыстарын орындауға көзделген;
қала аумағын әкімшілік аудандарға бөлу кезінде бағаға мынадай коэффиценттері екі аудан болса – 1,2, үш аудан болса – 1,3, үш ауданнан жоғары болса – 1,5 қолданылады.
114. Жұмыстың мазмұны: базалық мөлшерлемені әзірлеу тапсырмасын әзірлеуге қатысу; жерді далалық зерттеу жұмыстарының көлемін анықтау және оларды жүргізу кестесін жасау; дайындық материалдары бойынша түсіндірме жазба дайындау.

109. Конкретный перечень и содержание материалов, собираемых в процессе камеральной подготовки, зависят от категории населенных пунктов.
Подраздел 3. Разработка схемы
Таблица 50
тенге
Единица измерения – населенный пункт
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
1294731
2586471
5172942
5815822
110. Содержание работы: расчет стоимости недвижимости по принятым в мировой практике подходам (их модификациям) оценка недвижимости: доходным, затратным и сопоставления продаж. Расчет на их основе коэффициентов зон; выбор ценообразующих факторов по объектам оценки и определение по ним коэффициентов зонирования; расчет средневзвешенных коэффициентов по зонам; разработка возможных, наиболее рациональных вариантов схем зонирования; проектирование границ зон и вычисление их площадей; анализ достоинств и недостатков каждого варианта; выбор и согласование одного из них; изготовление авторского оригинала схемы зонирования и написание пояснительной записки с необходимыми расчетами.
111. Рассмотрение и согласование проекта в установленном порядке, подготовка его к утверждению.
Подраздел 4. Изготовление документов
Таблица 51
тенге
Единица измерения – населенный пункт
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
188379
376758
755010
906012
Примечания:
цены установлены на каждый вид зонирования – ценового или для целей налогообложения;
при изготовлении схем для ценового зонирования и для целей налогообложения к ценам применять коэффициент 2,0.
112. Содержание работы: изготовление схемы зонирования территории населенного пункта в следующем, приемлемом для использования, масштабе: 1:5000, 1:10000, 1:50000 в количестве трех экземпляров.
113. На плановой основе указываются: зоны, выделенные различными цветами; границы зон и поправочные коэффициенты по зонам. В оформление графического материала включаются также надписи о рассмотрении и согласовании схем зонирования земель, таблицы характеристики зон, условные обозначения, масштаб и штамп организации.
Параграф 17. Расчет базовой ставки платы за землю
Подраздел 1. Подготовительные работы
Таблица 52
тенге
Единица измерения – населенный пункт
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
159972
319945
639890
714644
Примечания:
ценами предусмотрено выполнение подготовительных работ в границах населенного пункта без учета земель сельскохозяйственного назначения (использования);
при разделении территории города на административные районы к ценам применять следующие коэффициенты: при двух районах 1,2 при трех 1,3 свыше трех 1,5.
114. Содержание работы: участие в разработке задания на разработку базовой ставки; определение объема работ по полевому обследованию земель и составление графика их проведения; составление по материалам подготовки пояснительной записки.

115. Кадастрлық бағалау кварталын таңдау; құрылыс сипаттамасы мен құрылыс түрлері бойынша салынған аумақтардың шекарасын нақтылау.
Мынадай материалдарды жинау және талдау: елді мекеннің (қала) бас даму жоспары; № 22-нөмірлі нысан бойынша жер балансының деректері; М 1:2000, 1:5000 – жобалау-картографиялық материалдары (қажет болған жағдайда басқа масштабтағы материалдар пайдаланылады); жер аукциондарының (конкурстардың) қорытындылары; жер жылжымайтын мүліктің көлемі және нарықтық бағасы, сондай-ақ жалға берілетін жер учаскелері, тұрғын үй және басқа да ғимараттардың жалдау ақысы туралы риэлторлық компаниялар мен бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараттық деректері; қоршаған ортаны қорғау органдарының материалдары бойынша қала жерлерінің экологиялық-геологиялық жағдайы; Статистика саласындағы уәкілетті органның нақты елді мекендегі құрылыс-монтаждау жұмыстарының бағасы туралы деректері; жергілікті жағдайларда қолдану үшін қажетті басқа да ақпараттар.
2-бөлімше. Базалық мөлшерлемені есептеу
53-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен                                   теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
1294731
2589461
5178922
5812832
116. Жұмыстың мазмұны: әлемдік практикада жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша қабылданған (олардың модификацияларымен) жылжымайтын мүлік бағасын есептеу тәсілдермен кірісті, шығынды және сатуды салыстыру; қала аумағын бағалау аймақтарына бөлу. Жер учаскелерінің нарықтық құнын аймақтар бойынша есептеу; базалық мөлшерлеменің орташа есептелген мәнін есептеу.
117. Бағалау кварталдарын таңдау схемасының авторлық түпнұсқасын дайындау және қажетті есептеулермен қоса түсіндірме жазба жазу. Базалық мөлшерлеменің мәнін белгіленген тәртіппен қарау және келісу, оны бекітуге дайындау.
3-бөлімше. Құжаттарды дайындау
54-кесте
Өлшем бірлігі – елді мекен                                   теңге
Елді мекен санаты
1
2
3
4
1
2
3
4
188379
376758
753515
906012
Ескертпелер:
қала аумағын әкімшілік аудандарға бөлген кезде бағаларға мынадай коэффициенттер: екі аудан болса – 1,2, үш аудан болса – 1,3, үш ауданнан көп болса – 1,5 коэффициенттері қолданылады.
118. Жұмыс мазмұны: пайдалануға қолайлы мынадай масштабта елді мекендердің есептік бағалау кварталдарын таңдау схемасын дайындау: 1:5000 немесе 1:10000 М, саны 3 дана.
119. Жоспарлы негізде мыналар көрсетіледі: аймақтардың шекаралары (оларды ұйымдастырған кезде), таңдалған есептік кадастрлық бағалану кварталдары, кварталдағы жылжымайтын мүліктің орташа бағалау құны. Таңдау схемасын қарау және келісу, қосымша кестелер, шартты белгілеулер, масштабы, ұйымның мөртаңбасы да графикалық материалды ресімдеуге кіреді.
4-бөлімше. Ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезіндегі ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын айқындау
55-кесте
Өлшем бірлігі – жоба
р/р
Учаскенің ауданы (гектар)
Бағасы, теңгемен
р/р
Бөлу трассасының ұзындығы (километр)
Бағасы, теңгемен
1
2
3
4
5
6
1
5-ке дейін

115. Выбор оценочной кадастровых кварталов; уточнение характеристик строений, границ застроенных территории по видам застройки.
Сбор и анализ следующих материалов: генерального плана развития населенного пункта (города); данных земельного баланса по форме номер 22; планово – картографических материалов М 1: 2000, 1:5000 (при необходимости могут быть использованы материалы других масштабов); результаты земельных аукционов (конкурсов); информационных данных риэлтерских компаний и средств массовой информации о площади и рыночной стоимости недвижимости, а также стоимости аренды объектов: земельных участков, жилых и иных зданий и сооружений; эколого-геологического состояния земель города по материалам органов охраны окружающей среды; данных уполномоченного органа в сфере статистики о ценах на строительно-монтажные работы для конкретного населенного пункта; прочей информации, необходимой для применения в местных условиях.
Подраздел 2. Расчет базовой ставки
Таблица 53
тенге
Единица измерения – населенный пункт
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
1294731
2589461
5178922
5812832
116. Содержание работы: расчет стоимости недвижимости по принятым в мировой практике подходам (их модификациям) оценки недвижимости: доходным, затратным и сопоставления продаж; разбивка территории города на оценочные зоны; расчет рыночной стоимости земельных участков по зонам. Расчет средневзвешенного значения базовой ставки.
117. Изготовление авторского оригинала схемы выборки оценочных кварталов и написание пояснительной записки с необходимыми расчетами.
Рассмотрение и согласование значения базовой ставки в установленном порядке, подготовка его к утверждению.
Подраздел 3. Изготовление документов
Таблица 54
тенге
Единица измерения – населенный пункт
Категория населенного пункта
1
2
3
4
1
2
3
4
188379
376758
753515
906012
Примечания:
при разделении территории города на административные районы к ценам применять следующие коэффициенты: при двух районах – 1,2, при трех – 1,3, свыше трех – 1,5.
118. Содержание работы: изготовление схемы выборки учетных оценочных кварталов населенного пункта в следующем, приемлемом для использования, масштабе: 1:5000 или 1:10000 в количестве трех экземпляров.
119. На плановой основе указываются: границы зон (при их организации), выбранных учетные кадастровые оценочные квартала, средняя оценочная стоимость недвижимости в квартале. В оформление графического материала включаются также надписи о рассмотрении и согласовании схемы выборки, вспомогательные таблицы, условные обозначения, масштаб и штамп организации.
Подраздел 4. Определение потерь сельскохозяйственного
производства при изъятии сельскохозяйственных угодий
Таблица 55
Единица измерения – проект
п/п
Площадь участка (гектар)
Цена тенге
п/п
Протяженность трассы отвода (километров)
Цена, тенге
1
2
3
4
5
6
1
до 5

17190
18512
19834
5000-ға дейін
23801
28576
31000
33351
35775
Ескертпелер: жер учаскесінің ауданы 5000 гектардан астам болса, қосымша алаңның әрбір 1000 гектарына бағалар он пайызға арттырылады.
124. Жұмыстың мазмұны: жұмыстарды жүргізуге тапсырыс берушіден өтінімді қабылдау жер учаскесіне құқық туралы (жер пайдалану құқығы) құжаттардың бар-жоғын тексеру; жер учаскесін сипаттайтын материалдарды іріктеу, жерге төленетін төлемақы мөлшерлемесі мен түзету коэффиценттерін белгілеу, жер учаскесінің бағалау құнын есептеу (жер пайдалану құқығы), бағалау құнының актісін ресімдеу, оны бекіту және тапсырыс берушіге беру; жер учаскесін бағалау ісін (жер пайдалану құқығы) ресімдеу және оны мұрағатқа тапсыру.

17190
18512
19834
до 5000
23801
28576
31000
33351
35775
Примечание: при площади земельного участка свыше 5000 гектар, на каждые 1000 гектар дополнительной площади цены увеличивать на десять процентов.
124. Содержание работы: прием заявки от заказчика на проведение работ, проверка наличия документов о праве на земельный участок (права землепользования); подбор материалов характеризующих земельный участок, определение ставки платы за землю и поправочных коэффициентов, расчет оценочной стоимости земельного участка (права землепользования), оформление акта оценочной стоимости, его утверждение и выдача заказчику; оформление дела по оценке стоимости земельного участка (права землепользования) и сдача его в архив.

125. Табиғи-экономикалық аймақтардың күрделілік санатының сипаттамасы.
126. Бірінші санат:
жазық, аз бедерлі және біркелкі тау жыныстары мен топырақ жамылғысы бар дала және шөлейтті аймақтардың аудандары. Топырақтық кешен контурлары он пайыздан аспайтын аумақты алып жатыр.
127. Екінші санат:
ашық күрделенген элементтері бар, біртекті тау жыныстары және күрделенбеген топырақ жамылғысы бар орманды жазық дала ман далалық аймақ аудандары. Топырақтық кешен контурлары он пайыздан аспайтын аумақты алып жатыр.
топырақ кешендері немесе топырағы эрозияға ұшыраған ауданы он пайыздан жиырма пайызға дейінгі бірінші санатты аумақтар.
128. Үшінші санат:
ойлы-қырлы бедерлі, түрлі топырақ түзуші жыныстары бар, біркелкі емес топырақ жамылғысы бар орманды дала және жазық аймақ аудандары:
топырақ кешендері немесе топырағы эрозияға ұшыраған аудандар жиырма пайыздан қырық пайызға дейінгі бірінші санатты аумақтар;
топырақ кешендері немесе топырағы эрозияға ұшыраған аудандар он пайыздан жиырма пайызға дейінгі екінші санатты аумақтар;
қайталама сортаңдану белгілері жоқ жақсы күйдегі суармалы жерлер.
129. Төртінші санат:
бедері бөлшектелген, түрлі топырақ құрауйтын жынысты және топырағы жиырма пайыздан қырық пайызға дейін эрозияға ұшыраған орманды далалы және далалы аймақ аудандары;
кешенділігі мен топырақ жамылғысының эрозиялануы қатты дамыған орманды далалық, домалақ, жартылай шөлді және шөлді аумақтар (аумақ ауданының қырық пайыздан алпыс пайызға дейінгі);
жайылма алқаптар, топырақ жамылғысы күрделі емес, орманданған және бұталы өсімдікті өзен сағалары (жиырма пайыздан аз);
бөлшектенген тау бөктеріндегі аймақтар;
ауданы он бес пайызға дейінгі алқаптағы топырағы қайталама сортаңдалған суармалы жерлер.

125. Характеристика категорий сложности природно-экономических зон.
126. Первая категория:
районы степной и полупустынной зон с равнинным, очень слаборасчлененным рельефом и однообразными материнскими породами и почвенным покровом. Контуры почвенных комплексов занимают не более десяти процентов территории.
127. Вторая категория:
районы лесостепной и степной зон с рельефом расчлененным на ясно обособленные элементы, с однообразными материнскими породами и несложным почвенным покровом. Контуры почвенных комплексов занимают не более десяти процентов;
территории первой категории с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от десяти до двадцати процентов.
128. Третья категория:
районы лесостепной и степной зон с волнистым расчлененным рельефом, разнообразными почвообразующими породами неоднородным почвенным покровом;
территории первой категории с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от двадцати до сорока процентов;
территории второй категории с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от двадцати до сорока процентов;
орошаемые земли в хорошем состоянии без признаков вторичного засоления.
129. Четвертая категория:
районы лесостепной и степной зон с расчлененным рельефом, пестрыми почвообразующими породами и наличием эродированных почв от двадцати до сорока процентов;
лесостепные, степные, полупустынные и пустынные территории с сильным развитием комплексности и эродированности почвенного покрова (от сорока до шестидесяти процентов площади территории);
поймы, дельты рек с несложным почвенным покровом, залесенностью и закустаренностью (меньше двадцати процентов);
расчлененные предгорные территории;
орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления, до пятнадцати процентов площади.

130. Бесінші санат:
кешенділігі мен топырақ жамылғысының эрозиялануы қатты дамыған орманды далалы, далалы, жартылай шөлді және шөлді аумақтар (аумақ ауданының алпыс пайызы);
таулар және орманданған тау бөктері;
күрделі біркелкі емес топырақ жамылғысы бар алқаптар, өзен сағалары (механикалық құрамы түрлі, сортаңдану, алқабының жиырма пайыздан астамы батпақтанған немесе сортаңданған);
он бес пайыздан астам алқапта қайталама сортаңдану белгілері бар суармалы жерлер.

130. Пятая категория:
лесостепные, степные, полупустынные и пустынные территории с сильным развитием комплексности и эродированности почвенного покрова (шестьдесят процентов от площади территории);
горы и залесенные предгорья;
поймы, дельты рек со сложным неоднородным почвенным покровом (пестрый механический состав, засоление, заболоченность или залесенность более двадцати процентов площади);
орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления, более пятнадцати процентов площади.

132. Жобаланатын жер учаскесінің (жерге орналастыру объектісінің шекаралары) орналасқан орнының мемлекеттік жер-кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – МЖК ААЖ) графикалық деректеріне сәйкестігін тексеру.
133. Жобаланған жер учаскесінің орналасқан орнының сәйкестігі үшін келісу актісін дайындау.Техникалық істі қалыптастыру және оны мұрағатқа тапсыру.
24-параграф. МЖК ААЖ деректер базасын өзектілендіру
62-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі
р/р
Жұмыстардың атаулары
Бағасы, теңгемен
1.
Электрондық деректер базасына енгізу үшін алынған ақпаратты жүйелендіру
26
2.
Аудандық, облыстық және республикалық деңгейлерде МЖК ААЖ электрондық деректер базасына ақпарат енгізу

132. Проверка соответствия месторасположения проектируемого участка (границ объекта землеустройства и их координат) графическим данным автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра (далее – АИС ГЗК).
133. Изготовление акта согласования на предмет соответствия месторасположения проектируемого участка. Формирование технического дела и сдача его в архив.
Параграф 24. Актуализация базы данных АИС ГЗК
Таблица 62
Единица измерения – земельный участок
п/п
Наименование работ
Цена тенге
1.
Систематизация полученной информации для внесения в электронную базу данных
26
2.
Внесение информации в электронную базу данных АИС ГЗК на районном, областном и республиканском уровнях

50 гектарға дейін – 1,3;
50 гектар аса – 1,4
Орынжайлардың меншік иелері (кондоминиумның қатысушылары)
1-ге дейін
520
1,5 гектарға дейін – 1,1;
2,0 гектарға дейін – 1,2;
2,5 гектарға дейін – 1,3;
2,5 гектар аса – 1,4
136. Жұмыстың мазмұны: тапсырыс бланкісін толтыру; мөрді дайындау және сәйкестендіру құжаттарын беру; жер-кадастрлық істі қалыптастыру және мұрағатқа тапсыру.
2-бөлімше. Жер учаскесінің кадастрлық нөмірін белгілеу
69-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі тенге
р/р
Атаулары

до 50 гектар – 1,3;
свыше 50 гектар – 1,4
Собственники помещений (участники кондоминиума)
До 1
520
до 1,5 гектар – 1,1;
до 2,0 гектар – 1,2;
до 2,5 гектар – 1,3;
свыше 2,5 гектар – 1,4
136. Содержание работы: заполнение бланка-заказа; подготовка печать и выдача идентификационных документов; формирование земельного кадастрового дела и сдача в архив; единица измерения: земельный участок.
Подраздел 2. Определение кадастрового номера земельного участка
Таблица 69
тенге
Единица измерения – земельный участок
п/п
Наименование

643
1377
10
Паспортты компьютерлік теру, екі данада ресімдеу мен дайындау
2387
2387
Жиыны:
21941
45992
Ескертпелер:
паспортты толтыру бағалары суармалы емес егін шаруашылығы аймақтары үшін есептелген. Жер учаскесінің орналасуы кезінде келесі коэффиценттер қолданылады:
- суармалы егін шаруашылығы аймағында – 1,2;
- мал шаруашылығы аймағында (шөлді және жартылай шөлді аймақ) – 0,7.
шаруа (фермерлік) қожалықтары бойынша жұмыстар жүргізу бағасы баға ауданы 50 гектарға дейінгі жер учаскесіне есептелген. Алаңы 50 гектар-дан 100 гектарға дейінгі жер учаскесіне – 1,1; 101 гектардан 500 гектарға дейінгі жер учаскесіне – 1,2; 501 гектардан 1000 гектарға дейін – 1,3 коэффициенттер қолданылады, әрбір келесі 1000 гектар жер учаскесіне бағалар он пайызға арттырылады.
заңды тұлғалар үшін жұмыстар жүргізу бағасы алаңы 5 мың гектар жер учаскесіне есептелген. Ауданы 5,0 мың гектардан 10,0 мың гектарға дейінгі жер учаскесіне – 1,1; 10,0 мың гектардан 15,0 мың гектарға дейін – 1,2; 15,0 мың гектардан 20,0 мың гектарға дейін – 1,3 коэффициенттер қолданылады; әрбір келесі 10,0 мың гектар жер учаскесіне бағалар он пайызға арттырылады.
бағаларға жер учаскесінің кадастрлық құнын белгілеу және түгендеу жұмыстары, қосымша дайындалатын жер пайдалану жоспарларын, ірілеу масштабты топырақ пен геоботаникалық картаны дайындау жұмыстары кірмейді.

643
1377
10
Компьютерный набор Паспорта, оформление и изготовление в двух экземплярах
2387
2387
Итого:
21941
45992
Примечание:
цены по заполнению паспорта рассчитаны для зоны неорошаемого земледелия. Применять коэффициенты при расположении земельного участка:
- в зоне орошаемого земледелия – 1,2;
- в зоне животноводства (пустынная и полупустынная зона) – 0,7;
цена на производство работ по крестьянским (фермерским) хозяйствам рассчитана на земельный участок площадью до 50 гектар. Применять коэффициенты на земельный участок площадью от 50 до 100 гектар – 1,1; от 101 до 500 гектар – 1,2; от 501 до 1000 гектар – 1,3, на каждую последующую 1000 гектар цены увеличивать на десять процентов;
цена на производство работ для юридических лиц рассчитана на земельный участок площадью пять тысяч гектар; применять коэффициенты на земельный участок площадью от 5,0 тысяч гектар до 10,0 тысяч гектар – 1,1; от 10,0 тысяч гектар до 15,0 тысяч гектар – 1,2; от 15,0 тысяч гектар до 20,0 тысяч гектар – 1,3; на каждые последующие 10,0 тысяч гектар цены увеличивать на десять процентов;
в цены не входят работы по инвентаризации и определению кадастровой стоимости земельного участка, изготовление планов землепользования, почвенной и геоботанической карты более крупного масштаба, изготовляемых дополнительно.

30-параграф. Жер учаскесінің кадастрлық ісін қалыптастыру
138. Жер-кадастрлық істі қалыптастыру, түптеу, куәландыру және мұрағатқа тапсыру
Өлшем бірлігі-іс бағасы – 3443 теңге
5. Әкімшілік-аумақтық бірліктердің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, мемлекеттік орман және су қоры жерлерінің шекараларын жергілікті орында белгілеу. Жер пайдаланушыларды қалыптастыру жөнiндегi жобаларды, бүлiнген жерлердi қалпына келтіру жобаларын жасау, мемлекет меншігіндегі жерден жер учаскелерiн беру кезінде жергілікті жерде олардың шекараларын белгiлеу
31-параграф. Шаруашылықаралық жерге орналастыру
1-бөлімше. Күрделілік санатының сипаттамасы
139. Бірінші санат:
ашық жер – жазық бедерлі мен ірі біртекті контурлары бар шөлейтті-далалы және далалы аудандар;
сирек суармалы желісі бар ашық жазық жер. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – онға дейін.
140. Екінші санат:
сәл толқынды бедерлері бар, ара-тұра бөренелермен, жыралармен, сайлармен немесе ирригектарциялық арналар мен жолдардың болымсыз торы бар ашық жер. Бұта, орман, сексеуіл учаскелері кездесетін далалы және шөлейт-далалық аудандар;
ирригациялық арналар мен жолдар желісі жеткілікті дамыған ашық жазық жер. Жоспардың шаршы дециметріне контурлар саны – жиырмаға дейін;
сирек суармалы торабы, ағашты-бұталы өсімдігі бар бар тау бөктеріндегі ашық жер. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – онға дейін.

Параграф 30. Формирование кадастрового дела земельного участка
138. Формирование земельно–кадастрового дела, переплет освидетельствование и сдача в архив.
Единица измерения – дело цена 3443 тенге.
5. Установление на местности границ
административно-территориальных единиц, особо охраняемых
природных территорий, земель государственного лесного и водного
фондов. Составление проектов по образованию землепользователей,
проектов рекультивации нарушенных земель, установление границ
земельных участков на местности при их предоставлении
из земель, находящихся в государственной собственности
Параграф 31. Межхозяйственное землеустройство
Подраздел 1. Характеристика категории сложности
139. Первая категория:
местность открытая – пустынно-степные и степные районы с равнинным рельефом и крупными однообразными контурами;
открытая равнинная местность с редкой оросительной сетью. Количество контуров на квадратный дециметр плана до десяти.
140. Вторая категория:
местность открытая со слегка волнистым рельефом, изредка пересеченная балками, оврагами, саями или незначительной сетью ирригационных каналов и дорог. Пустынно-степные и степные районы с встречающимися участками кустарника, леса, саксаула;
открытая равнинная местность с достаточно развитой сетью ирригационных каналов и дорог. Количество контуров на квадратный дециметр. плана до двадцати;
предгорная открытая местность с редкой оросительной сетью, наличием древесно-кустарниковой растительности. Количество контуров на квадратный дециметр плана до десяти.

141. Үшінші санат:
толқынды бедерлері бар жартылай жабық жергілікті жер. Орманды далалы пен далалы аудандар. Ұсақ шоқы массивтері, батпақталған жер, өзен алқаптары. Шөлейттер;
ирригациялық арналар мен жолдар желісі жеткілікті дамыған ашық жазық жер. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – 35 дейін.
суармалы егін шаруашылығының тау бөктерлі немесе аз ғана төбелі жері. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – 20 дейін.

141. Третья категория:
местность полузакрытая с пересеченным волнистым рельефом; лесостепные и степные районы. Массивы мелкосопочника, заболоченная местность, поймы рек. Полупустыни;
открытая равнинная местность с развитой сетью ирригационных каналов и дорог. Количество контуров на квадратный дециметр плана до 35;
предгорная или слегка холмистая пересеченная местность орошаемого земледелия. Количество контуров на квадратный дециметр плана до 20.

142. Төртінші санат:
жартылай жабық, қатты ойлы-қырлы, айқын бедерлі және ұсақ контурлы жағдайдағы жер. Тау бөктеріндегі, таулы, орманды далалы және орманды аудандар. Ескі арналары бар өзен алқаптары. Шөлейттер;
суармалы (құрғату) арналар мен жолдар желісі айтарлықтай дамыған жазық жер. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – 75 дейін;
суармалы егін шаруашылығының тау бөктеріндегі және таулы жерлері. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – 35 дейін;

142. Четвертая категория:
местность полузакрытая, сильно пересеченная, с резко выраженным рельефом и мелкоконтурной ситуацией; предгорные, горные, лесостепные и лесные районы; поймы рек со старицами; полупустыни;
равнинная местность со значительно развитой сетью оросительных (осушительных) каналов и дорог; количество контуров на квадратный дециметр плана до 75;
предгорная и горная местность орошаемого земледелия; количество контуров на квадратный дециметр плана до 35.

143. Бесінші санат:
жабық әрі қатты ойлы-қырлы, сортаңдалған, бұталы немесе батпақталған, өте ұсақ контурлы жағдайдағы жер; таулы пен биік таулы, өтуге өте қиын аудандар; шөлді жерлер;
суармалы (құрғату) арналар мен жолдардың қалың торабы бар жазық жер. Жоспардың шаршы дециметріне контурлар саны – 75 дейін;
суармалы егін шаруашылығының тау бөктеріндегі және таулы жерлері. Жоспардың шаршы дециметріне есептегенде контурлар саны – 50 дейін.
71-кесте
Өлшем бірлігі – жоба                                         теңге
№ р/р
Жерге орналастырумен қозғалатын шаруашылықтар саны
Аудан алаңы, мың гектар
300-ге дейін

143. Пятая категория:
местность закрытая и сильно пересеченная, засоленная, закустаренная или заболоченная с очень мелкоконтурной ситуацией; горные и высокогорные труднопроходимые районы; пустыни;
равнинная местность с очень густой сетью оросительных (осушительных) каналов и дорог. Количество контуров на квадратный дециметр плана более 75;
предгорная и горная местность орошаемого земледелия. Количество контуров на квадратный дециметр плана до 50.
Подраздел 2. Подготовительные работы
Таблица 71
тенге
Единица измерения – проект
п/п
Кол-во хозяйств, затрагиваемых землеустройством
Площадь района, тысяч гектар
до 300

8343
152. Жұмыстың мазмұны: жер учаскесінің шектес жер учаскелеріне қатысты орналасқан орнын анықтау және оның шекараларын қалыптастыру; жер учаскесінің шекараларын жоспарлы-картографиялық материалға түсіру; жер учаскесінің ауданын есептеп шығару; жер учаскесін пайдалану бойынша сервитуттар мен шектеулерді белгілеу.
35-параграф. Жер пайдаланулардың шекараларын белгілеу (қалпына келтіру)
Күрделілік санаттарының сипаттамасы
153. Бірінші санат:
ашық жазық немесе төбешіктері аз жерлер;
ескі арналары онша көп емес, өзен тармағы мен батпақты учаскелері бар ашық өзен алқабы.
154. Екінші санат:
төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы ашық жазық жер;
ескі арналары көп, өзен тармағы мен батпақты учаскелер бар жартылай жабық өзен алқабы;
ескі арналары көп, өзен тармағы мен батпақты учаскелер бар ашық өзен алқабы;
бекіген құмдар.
155. Үшінші санат:
ашық таулы жер;
жартылай жабық төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы жазық жер;
орманды жазық немесе төбешіктер аз жерлер;
ескі арналары көп, өзен тармағы мен батпақты учаскелер бар жартылай жабық өзен алқабы;
ескі арналары көп, өзен тармағы мен батпақты учаскелер бар орман басқан өзен алқабы;
бекіген дөңді құмдар;
жыртылған егіс.

8343
152. Содержание работы: определение местоположения земельного участка по отношению смежных земельных участков и формирование его границ; нанесения границ земельного участка на планово-картографический материал; вычисление площади земельного участка; установление сервитутов и ограничений по пользованию земельного участка.
Параграф 35. Установление (восстановление) границ
землепользований Характеристика категорий сложности
153. Первая категория:
открытая равнинная или слабовсхолмленная местность;
открытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток и заболоченных участков.
154. Вторая категория:
открытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
полузакрытая речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
открытая речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
закрепленные пески.
155.Третья категория:
открытая горная местность;
полузакрытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
залесенная равнинная или слабовсхолмленная местность;
полузакрытая речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
залесенная речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
закрепленные бугристые пески;
вспаханное поле.

156. Төртінші санат:
ашық биік таулы жер;
жартылай жабық таулы жер;
орманды төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы жазық жер;
ескі арналары көп, өзен тармағы мен батпақты учаскелер бар орманды өзен алқабы;
бекіген дөңді құмдар, құм төбелер.
157. Бесінші санат:
жартылай жабық биік таулы жер;
орманды таулы жер;
шөлді аудандардағы бекімеген дөңді құмдар (бархандар) (оңтүстік Балқаш маңы, Қарақұм, Қызылқұм, Мойынқұм).

156. Четвертая категория:
открытая высокогорная местность;
полузакрытая горная местность;
залесенная всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
залесенная речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
закрепленные бугристые пески, дюны.
157. Пятая категория:
полузакрытая высокогорная местность;
залесенная горная местность;
незакрепленные бугристые пески (барханы) в пустынных районах (южное Прибалхашье, Каракумы, Кызылкумы, Мойынкумы).

159. Шекаралардың жобалық трассасын мүдделі жер пайдаланушылармен алдын ала келісу. Жергілікті жерді және шекараның қалпына келтірілетін учаскелеріндегі межелік белгілердің жағдайын алдын ала тексеру. Шекараны қалпына келтіру (белгілеу) тәсілін таңдау; шекараның жобасын нақтылы тасымалдау үшін жұмыс сызбасын дайындау; межелік белгілерді дайындауға өтінімдерді ресімдеу.
37-параграф. Жоғалған шекара белгілерін іздеп табу (геодеректер бойынша құралдық әдіспен)
77-кесте
Өлшем бірлігі – 10 белгі                                     теңге
Орындаушылар
Топырақ санаттары
1
2
3
4
Маман, 1 II санатты техник

159. Предварительное согласование с заинтересованными землепользователями проектной трассы границы; рекогносцировочный осмотр местности и состояния межевых знаков на восстанавливаемых участках границы. Выбор способа восстановления (установления) границы; изготовление рабочего чертежа для перенесения проекта границ в натуру; оформление заявок на изготовление межевых знаков.
Параграф 37. Отыскание утраченных граничных знаков
(инструментальным методом по геоданным)
Таблица 77
тенге
Единица измерения – 10 знаков
Исполнители
Категории грунтов
1
2
3
4
Специалист, техник 1 II категории

8822
10783
13724
17645
II разрядты жұмысшы
7687
9395
11957
15373
Ескертпелер: 3; 4 ескертпелер 76-кестеге қолданылады.
160. Жұмыстың мазмұны: бұрыштарды өлшеу, трассаны тазалау (орман соқпағын шаппай); сызықтармен белгі қою; сызықтарды тікелей және кері бағытта таспамен өлшеу; бұрылыс орындарын қадалармен бекіту; журналды және абристі жүргізу; бақылау есептері, межелік белгілерді табу.
38-параграф. Межелік белгілерді орнату
1-бөлімше. Топырақ санаттарының сипаттамасы

8822
10783
13724
17645
Рабочий II разряда
7687
9395
11957
15373
Примечание: применять примечания 3; 4 к таблице 76.
160. Содержание работы: измерение углов, расчистка трассы (без рубки просек); вешение линий; измерение линий лентой в прямом и обратном направлениях; закрепление поворотных точек кольями; ведение журнала и абриса; контрольные подсчеты, нахождение межевых знаков.
Параграф 38. Установка межевых знаков
Подраздел 1. Характеристика категорий грунтов

161. Бірінші санат:
жұмсақ топырақ (құмдақ, лесс (сарғыш топырақ), жеңіл балшық). Топырақты қопсыту тік күректермен жүргізіледі.
162. Екінші санат:
тығыздығы орташа топырақ (тығыз балшық, саз, ұсақ тас, ұсақ мергектарлдар). Топырақты қопсыту тік күрекпен жүргізіледі және арасында қайла қолданылады.
163. Үшінші санат:
салу орнының грунты орташа қаттыдан жоғары (ұсақ тасы бар ауыр балшық, ірі жұмыр тас). Бірінші санатты тоң топырақ. Топырақты қопсыту қайламен және сүйменмен жүргізіледі.
164. Төртінші санат:
салу орнының грунты қатты, қойтасты балшық, қатпарлы тастар. Жел қақтыратын, ірі құм. Екінші санатты тоң топырақ. Топырақты қопсыту сүйменмен, сыналармен және балғалармен жүргізіледі.
2-бөлімше. Межелік белгілерді орнату
78-кесте
Өлшем бірлігі – 10 межелік белгі                            теңге
Орындаушылар
Күрделілік санаттары
I
II
III
IV
I санатты техник маман

161. Первая категория:
мягкие грунты (супеси, лесс, легкие суглинки). Рыхление грунта производится штыковыми лопатами.
162. Вторая категория:
грунты средней плотности (плотные суглинки, глины, мелкий гравий, мелкие мергалы). Рыхление грунта производится штыковыми лопатами с частным применением кирки.
163. Третья категория:
грунт места закладки выше средней твердости (суглинок тяжелый с примесью щебня, крупная галька). Мерзлые грунты 1 категории. Рыхление грунта производится кирками и ломами.
164. Четвертая категория:
грунт места закладки твердый, глина с валунами, сланцы Выветривающие, дресва. Мерзлые грунта второй категории. Разрыхление грунта производится ломами, клиньями и молотами.
Подраздел 2. Установка межевых знаков
Таблица 78
тенге
Единица измерения – 10 межевых знаков
Исполнители
Категории сложности
1
2
3
4
Специалист, техник I категории

142713
6
50
163794
7
100
194202
183. Жұмыстың мазмұны: шаруашылықтардың басшылығымен су қорғау аймақтары мен жағалау маңы белдеулері шекараларының орналасқан орны бойынша жобалық ұсыныстарды қарастыру және келісу; қажетті нақтылауларды енгізу; ауыл шаруашылығы алқаптарының және экспликация құра отырып, осы аймақтарға кіретін басқа да алқаптардың алаңдарын есептеп шығару.
184. Шалшықтау, қорғаныс екпелерін жасау жұмыстарының, ластану көздерін жою және су қорғау аймақтары мен жағалау маңы белдеулерінің шекараларында өткізу қажет басқа ұйымдастыру-шаруашылық іс-шаралар бойынша жұмыстар көлемдерінің жиынтық кестелерін құру.

142713
6
50
163794
7
100
194202
183. Содержание работы: рассмотрение и согласование с руководством хозяйств проектных предложений по месторасположению границ водоохранных зон и прибрежных полос; внесения необходимых уточнений; вычисление площадей сельскохозяйственных и других угодий, водящих в эти зоны с составлением экспликации.
184. Составление сводных таблиц объемов работ по залужению, созданию защитных насаждений, исключению источников загрязнения и другим организационно-хозяйственным мероприятиям, которые необходимо провести в границах водоохранных зон и прибрежных полос.

185. Күшейтілген көрсеткіштер бойынша белгіленген жұмыстардың бағаларын анықтау. Түсіндірме хат жазу және жобаны белгіленген тәртіппен бекітуге дайындау.
4-бөлімше. Құжаттарды дайындау
186. Жұмыстың мазмұны. Жобаның авторлық түпнұсқасынан көшірмелерді түсіру. Материалдарды көбейту. Істі қалыптастыру.
187. Құжаттарды дайындауға бағалар Жер кадастрын жүргізу бойынша басқа бір реттік жұмыстарды (қызметтерді) орындау № 129 тиісті кестесі бойынша анықталады.
44-параграф. Жер учаскелерін бөлу
1-бөлімше. Жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы
188. Бірінші санат:
ашық жазық немесе төбешіктер аз жерлер;
саны онша көп емес ескі арналар, өзен тармақтары мен батпақты учаскелер бар ашық өзен алқабы.
189. Екінші санат:
ашық төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы жазық жер;
жартылай жабық жазық немесе аз ғана төбелі жерлер;
саны көп ескі арналар, өзен тармақтары мен батпақты учаскелер бар ашық өзен алқабы;
ашық, өтуге оңай батпақты жер;
тегіс бекіген құмдар.
190. Үшінші санат:
ашық таулы жер;
жартылай жабық, төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы жазық жер;
орманды жазық немесе аз ғана төбелі жер;
саны көп ескі арналар, өзен тармақтары мен батпақты учаскелер бар жартылай жабық өзен алқабы;
саны онша көп емес ескі арналар, өзен тармақтары мен батпақты учаскелер бар сортаңданған өзен алқабы;
өтуге орташа ашық саз-батпақ;
жартылай жабық, өтуге оңай саз-батпақ;
бекіген адырлы құмдар.

185. Определение по укрепленным показателям стоимости намечаемых работ; написание пояснительной записки и подготовка проекта к утверждению в установленном порядке.
Подраздел 4. Изготовление документов
186. Содержание работы: снятие копии с авторского оригинала проекта; размножение материалов; формирование дела.
187. Цена на изготовление документов определяют по соответствующей таблице № 129 Выполнение прочих разовых работ (услуг) по ведению земельного кадастра.
Параграф 44. Отвод земельных участков
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности работ
188. Первая категория:
открытая равнинная или слабовсхолмленная местность;
открытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток, заболоченных участков.
189. Вторая категория:
открытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
полузакрытая равнинная или слабовсхолмленная местность;
открытая речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
открытое легкопроходимое болото;
закрепленные ровно пески.
190. Третья категория:
открытая горная местность;
полузакрытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
залесенная равнинная или слабовсхолмленная местность;
полузакрытая речная пойма с большим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
засоленная речная пойма с небольшим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
открытое болото средней проходимости;
полузакрытое легкопроходимое болото;
закрепленные бугристые пески.

191. Төртінші санат:
ашық биік таулы жер;
жартылай жабық таулы жер;
орманды төбелі немесе сайлы-жыралы, ойлы-қырлы жазық жер;
саны онша көп емес ескі арналар, өзен тармақтары мен батпақты учаскелер бар орманды өзен алқабы;
ашық, өтуге қиын батпақты жер;
өтуге орташа, жартылай жабық батпақ;
жабық, өтуге оңай батпақты жер;
бекіген адырлы құмдар, құм төбелер.
192. Бесінші санат:
жартылай жабық биік таулы жер;
орманды таулы жер;
өтуге қиын, жабық батпақ;
өтуге орташа, жабық батпақ;
шөлейт аудандардағы бекімеген адырлы құмдар (бархандар) (оңтүстік Балқаш маңы, Қарақұм, Қызылқұм, Мойынқұм).

191. Четвертая категория:
открытая высокогорная местность;
полузакрытая горная местность;
залесенная всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность;
залесенная речная пойма с небольшим количеством стариц, проток и заболоченных участков;
открытое труднопроходимое болото;
полузакрытое болото средней проходимости;
закрытое легкопроходимое болото;
закрепленные бугристые пески, дюны.
192. Пятая категория:
полузакрытая высокогорная местность;
залесенная горная местность;
труднопроходимое закрытое болото;
закрытое болото средней проходимости;
незакрепленные бугристые пески (барханы) в пустынных районах (южное Прибалхашье, Каракумы, Кызылкумы, Мойынкумы).

194. Бөлінетін учаскенің жерге орналастыру жобасын дайындау: жер бөлу шекаралары мен ауданын нақтылау және түзету; аудандарды есептеп шығару және экспликацияларды жасау; ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындары мен меншік иелері мен жер пайдаланушыларға келтірілген зияндарды анықтау; бөлінетін жер учаскесінің жобасын жерлерін алып қою көзделіп отырған жер пайдаланушылармен және меншік иелерімен, сәулет және қала құрылысы, табиғи ресурстар мен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жергілікті органдармен, мүдделері көзделген жер бөлумен қозғалатын басқа ұйымдармен келісу.

194. Разработка землеустроительного проекта отводимого участка: уточнение и корректировка границ и площади отвода земель; вычисление площадей и составление экспликаций; определение величины потерь сельхозпроизводства и убытков, причиненных собственникам и землепользователям; согласование проекта отводимого земельного участка с собственниками и землепользователями, у которых намечается изъятие земель, местными органами архитектуры и градостроительства, природных ресурсов и охраны окружающей среды, другими организациями, интересы которых затрагиваются намечаемым отводом земель.

1-2-ескертпелер 90-кестеге қолданылады.
2-3-ескертпелер 91-кестеге қолданылады.
197. Жұмыстың мазмұны: бөлінетін учаскенің жерге орналастыру жобасын дайындау: жер бөлу шекаралары мен ауданын нақтылау және түзету; аудандарды есептеп шығару және экспликацияларды жасау; ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындары мен меншік иелері мен жер пайдаланушыларға келтірілген зияндарды анықтау; бөлінетін жер учаскесінің жобасын жерлерін алып қою көзделіп отырған жер пайдаланушылармен және меншік иелерімен, сәулет және қала құрылысы, табиғи ресурстар мен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі жергілікті оргектарндармен, мүдделері көзделген жер бөлумен қозғалатын басқа ұйымдармен келісу.

применять примечания 1-2 к таблице 90;
применять примечания 2-3 к таблице 91.
197. Содержание работы: разработка землеустроительного проекта отводимого участка: уточнение и корректировка границ и площади отвода земель; вычисление площадей и составление экспликаций; определение величины потерь сельхозпроизводства и убытков причиненных собственникам и землепользователям; согласование проекта отводимого земельного участка с собственниками и землепользователями, у которых намечается изъятие земель, местными органами архитектуры и градостроительства, природных ресурсов и охраны окружающей среды, другими организациями, интересы которых затрагиваются намеченным отводом земель.

198. Жерге құқықты куәландырушы құжаттарды дайындау, жер-кадастрлық істі қалыптастыру және оны мұрағатқа тапсыру.
48-параграф. Жер пайдаланудың шекараларын белгілеу
Бағалар 78; 79; 83; 84; 85-кестелерде көрсетілген.
49-параграф. Жер пайдаланудың шекараларының жоспарларын құру
199. Бағалар 87-кестеде келтірілген.
200. Дайын құжаттамаға түзетулер енгізуге бағалар 94 және 95-кестелерде келтірілген жоба жасау бағасының үш пайызы қабылданады.

198. Подготовка документов, удостоверяющих право на землю, формирование земельно-кадастрового дела и сдача его в архив.
Параграф 48. Установление границ землепользований
Цены приведены в таблицах 7879838485.
Параграф 49. Составление планов границ землепользований
199. Цены приведены в таблице 87.
200. Цены на внесение исправлений в готовую документацию принимать три процента от цен на составление проекта, приведенных в таблицах 94 и 95.

50-параграф. Жер учаскесін бөлу, жергілікті жерде шекараларын белгілеу және өндірістік қызметпен айналысатын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жерге құқығы туралы құжаттарды дайындау
96-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі
р/р
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Бағасы, теңгемен
1
2
3
4
1.
Жұмыстарды орындауға өтінімдерді қабылдау (жұмыс өндірісі үшін қажетті құжаттардың толықтығын, олардың белгіленген үлгілерге сәйкестілігін, ресімдеудің дұрыстығын, қолтаңбаның болуын, мөр басылуын, тексеру)
іс
379
2.
Дайындық жұмыстары:
х
2874
- жер учаскесіне құқық туралы құжаттарды зерделеу (жер беру туралы шешім, сатып алу-сату шарты, уақытша жер пайдалану шарты, келісу материалдары);
іс
601
- жер учаскесін сипаттайтын материалдарды іріктеу және талдау (пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар);
іс
1063
- жоспарлы-картографиялық материалды, геодезиялық және басқа да деректерді дайындау.
жоспар
1210
3.
Жер учаскесін бөлу бойынша жерге орналастыру жобасын дайындау:
х
4057
- шектес жер учаскелеріне қатысты жер учаскесінің орналасқан орнын анықтау және оның шекараларын қалыптастыру;
учаске
1210
- жер учаскесінің шекараларын жоспарлы-картографиялық материалға түсіру;
учаске
989
- жер учаскесінің ауданын есептеп шығару;
дециметр2
1100
- жер учаскесін пайдалану бойынша сервитуттар мен шектеулерді белгілеу
учаске
758
4.
Жобаны келісу және бекіту
жоба
1663
5.
Жергілікті жерде жер учаскесінің шекараларын белгілеу:
х
17365
- жер учаскесінің шекараларын ауыстырудың жұмыс сызбасын жасау;
сызба
1284
- жергілікті жерге жер учаскесінің шекараларын ауыстыру және бұрылыс нүктелерін межелік белгілермен бекіту;
учаске
14261
- далалық өлшеулердің деректерін өңдеу және бұрылыс нүктелерінің координаталарын есептеп шығару.
учаске бланкі
1820
Жиыны:
26338
Ескертпелер:
далалық жұмыстардың бағалары үшінші күрделілік санаты бойынша қабылданған, жер учаскесін Бірінші күрделілік санатты жерлерінде орналастыру кезінде – 0,8, екіншіде – 0,9, төртіншіде – 1,1 бесіншіде – 1,2 коэффициенттері қолданылады. Күрделілік санаттарының сипаттамасы 1.1-бөлімде берілген;
өлшем бірлігі үшін алаңы 0,5 гектарға дейінгі жер учаскесі қабылданған. Алаңы 1 гектарға дейінгі жер учаскесіне – 1,1; 10 гектарға дейін – 1,2; 50 гектарға дейін – 1,3 коэффициенті қолданылады; әрбір келесі 50 гектарға бағалар бес пайызға арттырылады.
51-параграф. Жер учаскесін бөлу, жергілікті жерде шекараларын белгілеу және шаруа (фермерлік) қожалығына жерге құқығы туралы құжаттарды дайындау
97-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі
р/р
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Бағасы, теңгемен
1
2
3
4
Жұмыстарды орындауға өтініштерді қабылдау.
өтініш

Параграф 50. Отвод, установление границ земельного участка
на местности, подготовка документов о праве на землю субъектам
малого предпринимательства, занимающихся производственной
деятельностью
Таблица 96
Единица измерения – земельный участок
п/п
Наименование работ
Единица измерения
Цена, тенге
1
2
3
4
1.
Прием заявок на выполнение работ (проверка полноты документов, необходимых для производства работ, соответствие их установленным образцам, правильность оформления, наличие подписей, печатей)
дело
379
2.
Подготовительные работы:
х
2874
- изучение документов о праве на земельный участок (решение о предоставлении земли, договор купли-продажи, договор временного землепользования, материалы согласования);
дело
601
- подбор и анализ материалов, характеризующих земельный участок (ограничения и обременения в использовании);
дело
1063
- подготовка планово-картографического материала, геодезических и других данных
план
1210
3.
Разработка землеустроительного проекта по отводу земельного участка:
х
4057
- определение местоположения земельного участка по отношению смежных земельных участков и формирование его границ;
участок
1210
- нанесение границ земельного участка на планово-картографический материал;
участок
989
- вычисление площади земельного участка;
дм2
1100
- установление сервитутов и ограничений по использованию земельного участка
участок
758
4.
Согласование и утверждение проекта
проект
1663
5.
Установление границ земельного участка на местности:
х
17365
- составление рабочего чертежа перенесения границ земельного участка;
чертеж
1284
- перенесение границ земельного участка на местность и закрепление поворотных точек межевыми знаками
участок
14261
- обработка данных полевых измерений и вычисление координат поворотных точек
участок бланк
1820
Итого:
26338
Примечания:
цены полевых работ приняты по третьей категории сложности, применять коэффициенты при расположении земельного участка на землях Первой категории сложности – 0,8, на второй – 0,9, на четвертой – 1,1 на пятой – 1,2. Характеристика категорий сложности дана в разделе 1.1;
за единицу измерения принят земельный участок площадью до 0,5 гектара. Применять коэффициент на земельный участок площадью до 1 гектар – 1,1; до 10 гектар – 1,2; до 50 – 1,3; на каждые последующие 50 гектар цены увеличивать на пять процентов.
Параграф 51. Отвод, установление границ земельного участка
на местности и подготовка документов о праве на землю
крестьянскому (фермерскому) хозяйству
Таблица 97
Единица измерения – земельный участок
№ п/п
Наименование работ
единица измерения
Цена, тенге
1
2
3
4
Прием заявления на выполнение работ.
заявление

31523
- жер учаскесінің шекараларын анықтау және қажетті нақты орнында өлшемдерді жүргізу;
учаске
20827
- межелік белгілерді орнату;
белгі
5696
-шекараларды қабылдауға мүдделі жер пайдаланушыларды ұйымдастыру және жер учаскесінің шекараларын белгілеудің хаттамасын ресімдеу
учаске
5000
Камералдық жұмыстар:
х
4611
- далалық өлшемдерді өңдеу және бұрылыс нүктелерінің координаталарын есептеп шығару;
учаске
1349
- жер учаскесінің жоспарын жасау
жоспар
3262
Жиыны
43434
Ескертпелер:
далалық жұмыстардың бағалары Үшінші күрделілік санаты бойынша қабылданған; жер учаскесін бірінші күрделілік санаты жерлерінде орналастыру кезінде – 0,8; Екіншіде – 0,9; Төртіншіде – 1,1; Бесіншіде – 1,2 коэффициенттері қолданылады; күрделілік санаттарының сипаттамасы 2,1-бөлімде берілген;
межелік белгілерді орнатудың бағасы екінші топырақ санатында бес межелік белгіні орнатуға байланысты есептелген; 5-тен көп межелік белгілерді орнатуға баға 81; 82; 86; 87; 88- кестелері бойынша есептеледі;
жерге орналастыру жұмыстарын өндіруге баға алаңы 50 гектарға дейінгі жер учаскесіне есептелген; алаңы 100 гектарға дейінгі жер учаскесіне – 1.1; 500 гектарға дейін – 1,2; 1000 гектарға дейін – 1,3 коэффициенттері қолданылады; әрбір келесі бір мың гектарға бағалар он пайызға арттырылады.
52-параграф. Жер учаскесін бөлу, жергілікті жерде шекараларын белгілеу және жерге құқығы туралы құжаттарды дайындау (азаматтарға тұрғын үй салу және қызмет көрсету, өзіндік қосалқы шаруашылығын жүргізу, бақ өсіру және саяжай құрылысы үшін)
98-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі
р/р
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Бағасы, теңгемен
1
2
3
4
1.
Жұмыстарды орындауға тапсырманы алу, қажетті құжаттаманы жинау, зерделеу және жүйелеу
іс
1492
2.
Жер учаскесінің сыртқы шекараларын анықтау (жобаны жасау, түсірім, өлшемдер жүргізу)
учаске
16758
Жиыны:
х
18250
53-параграф. Жер учаскесін бөлу, жергілікті жерде шекараларын белгілеу және кондоминиум (қатысушылар) орынжайларының меншік иелеріне жерге құқығы туралы құжаттарды дайындау
99-кесте
Өлшем бірлігі – жер учаскесі
р/р
Жұмыс атаулары
Өлшем бірлігі
Бағасы, теңгемен
1
2
3
4
1.
Жұмыстарды орындауға өтінімдерді қабылдау (жұмыс өндірісі үшін қажетті құжаттардың толықтығын, олардың белгіленген үлгілерге сәйкестілігін, ресімдеудің дұрыстығын, қолтаңбаның болуын, мөр басылуын тексеру)
іс
389
2.
Дайындық жұмыстары (кондоминиум жерлерінің қалыптасқан құрылымын талдау, жер учаскесіне жоспарлы-картографиялық материалды, геодезиялық және өзге деректерді іріктеу және зерделеу)
учаске
2540
3.
Жобаны жасау:
13952
- шектес жер учаскелерінің қатысы бойынша жер учаскесінің орналасқан орнын анықтау, шекараларды қалыптастыру, жер учаскесінің ауданын есептеп шығару;
61
- жер учаскесін пайдалану бойынша сервитуттар мен шектеулерді анықтау;
учаске
65
- кондоминиум қатысушыларының жер үлестерін есептеу;
сервитут

31523
- определение границ земельного участка и проведение необходимых натурных измерений;
участок
20827
- установка межевых знаков
знак
5696
- организация заинтересованных землепользователей в приемке границ и оформление протокола установления границ земельного участка.
участок
5000
Камеральные работы:
х
4611
- обработка полевых измерений и вычисление координат поворотных точек;
участок
1349
- составление плана земельного участка;
план
3262
итого
43434
Примечания:
цены полевых работ приняты по Третьей категории сложности; применять коэффициенты при расположении земельного участка на землях первой категории сложности – 0.8; на Второй – 0.9; на Четвертой – 1.1; на Пятой – 1.2; характеристика категорий сложности дана в разделе 2.1;
цена установки межевых знаков рассчитаны исходя из установки пяти межевых знаков на второй категории грунтов; цена на установку, более 5 межевых знаков рассчитываются по таблицам 8182868788.
цена на производство землеустроительных работ рассчитана на земельный участок площадью до 50 гектар; применять коэффициенты на земельный участок площадью до 100 гектар – 1.1; до 500 гектар – 1.2; до 1000 гектар – 1.3; на каждую последующую тысячу гектар цены увеличивать на десять процентов.
Параграф 52. Отвод, установление границ земельного участка
на местности, подготовка документов о праве на землю
(гражданам для строительства и обслуживания жилого дома,
ведения личного подсобного хозяйства, садоводства
и дачного строительства)
Таблица 98
Единица измерения – земельный участок
п/п
Наименование работ
единица измерения
Цена, тенге
1
2
3
4
1
Получение задания на выполнение работ, сбор, изучение и систематизация необходимой документации
дело
1492
2
Определение внешних границ земельного участка (составление проекта, проведение съемки, измерений)
участок
16758
Итого:
х
18250
Параграф 53. Отвод, установление границ земельного участка
на местности и подготовка документов о праве на землю
собственникам помещений (участникам) кондоминиумов
Таблица 99
Единица измерения – земельный участок
№ п/п
Наименование работ
единица измерения
Цена, тенге
1
2
3
4
1
Прием заявок на выполнение работ (проверка полноты документов, необходимых для производства работ, соответствие их установленным образцам, правильность оформления, наличие подписей, печатей и т.п.)
дело
389
2
Подготовительные работы (анализ сложившейся структуры земель кондоминиумов, подбор и изучение планово-картографического материала, геодезических и иных данных на земельный участок)
участок
2540
3
Разработка проекта:
13952
4
- определение местоположения земельного участка по
5
- отношению смежных земельных участков, формирование границ, вычисление площади земельного участка;
участок
6165
6
- установление сервитутов и ограничений по использованию земельного участка
сервитут

2336
Жиыны:
38741
Ескертпелер:
бағаларда алаңы 1 гектарға дейінгі бір жер учаскесі үшін қабылданған, онда саны 50-100 орынжай меншік иелері бар 1-2 көп пәтерлі үйлер орналасқан, әрбір келесі 0,5 гектарға бағалар он пайызға арттырылады, алаңы 5 гектардан кем болса – 0,85 коэффициенті қолданылады;
бағаға кондоминиум қатысушыларының құрамы мен олардың жылжымайтын мүлікке құқықтары туралы ақпаратты, сервитуттар мен басқа да ауыртпалықтар туралы мәліметті, сондай-ақ техникалық түгендеу деректерін, жобалы-жоспарлық пен қала құрылысы құжаттамалары, инженерлік-көліктік инфрақұрылымының жоспарлары, жер учаскесіне шекаралардың схемалық жоспарларын дайындау, сәулет және қала  құрылысының және басқа да мүдделі оргектарндардың қызметінің комиссиясына қатысу туралы ақпаратты жинау шығындары қосылмаған; қажет болған жағдайда, тапсырыс беруші жоғарыда көрсетілген ақпаратты дербес ұсынады.
54-параграф. Бүлінген жерлерді қалпына келтіру
1-бөлімше. Шламтұндырғыштар, қалдық қоймалары, күл үйінділері алып жатқан, пайдалы қазбаларды өндіру нәтижесінде бүлінген жерлерді қалпына келтіру
Күрделілік санаттарының сипаттамасы

2336
Итого:
38741
Примечания:
в ценах принят один земельный участок площадью до 1 гектара на котором расположены 1-2 многоквартирных дома с количеством собственников помещений 50-100, на каждые последующие 0,5 гектара цены увеличивать на десять процентов, при площади менее 0,5 гектара применять коэффициент – 0,85;
в цены не включены затраты по сбору информации о составе участников кондоминиума и их правах на недвижимость, сведений о сервитутах и других обременениях, а также данных технической инвентаризации, проектно-планировочной и градостроительной документации, планов инженерно-транспортной инфраструктуры, изготовление схематических планов границ на земельный участок, участие в комиссии службы архитектуры и градостроительства и других заинтересованных органов; при необходимости выше указанную информацию заказчик предоставляет самостоятельно.
Параграф 54. Рекультивация нарушенных земель
Подраздел 1. Рекультивация земель, нарушенных в результате
добычи полезных ископаемых, занимаемых шламоотстойниками,
хвостохранилищами, золоотвалами
Характеристика категорий сложности

201. Бірінші санат:
карьерлік қуыстар және он бес метрге дейінгі тереңдікті ойпаттар тәрізді иілімдер және ірі ауданды, суланбаған, табиғи бет деңгейіне жақын ішкі үстірт бейнелі, құрғақ, жыныстарды биологиялық игеру үшін жарамды әрі өнімділігі аз болып қатталған үйінділер.
202. Екінші санат:
карьерлік сатыланған және тереңдігі он бес-отыз метр қазандық бейнелі құрғақ ойпаңдар; дражды және бір қабатты сыртқы ойпаңдар, жыныстарды биологиялық игеру үшін жарамды әрі аз жарамды болып қатталған үйінділер.

201. Первая категория:
выемки карьерные и прогибы западинообразные глубиной до пятнадцати метров и крупноплощадные, необводненные, отвалы внутренние платообразные близкие к уровню естественной поверхности, сухие, сложенные пригодными и малопродуктивными для биологического освоения породами.
202. Вторая категория:
выемки карьерные террасированные и котловинообразные глубиной 15-30 метров, сухие; отвалы дражные и внешние одноярусные, сложенные пригодными и малопригодными для биологического освоения породами.

203. Үшінші санат:
сырттай бортты және іштей қырқабейнелі, жыныстарды биологиялық игеру үшін жарамды әрі аз жарамды болып қатталған үйінділер.
204. Төртінші санат:
биіктікті 30 метрге дейінгі үстірт бейнелі сатыланған үйінділер және жыныстарды немесе субстраттарды биологиялық игеру үшін жарамды, аз жарамды және жарамсыз болып қатталған гидроүйінділер (күлтөкпелерді, қалдықтар сақтау қоймасы мен шлам тұндырғыштарды қоса).

203. Третья категория:
отвалы внешние бортовые и внутренние гребневидные, сложенные пригодными и малопригодными для биологического освоения породами.
204. Четвертая категория:
отвалы платообразные террасированные, высотой до 30 метров и гидроотвалы (включая золоотвалы, хвостохранилища и шламоотстойники) дренированные, сложенные пригодными, малопригодными и непригодными для биологического освоения породами или субстратами.

2110554
2301645
14
500
1106615
2216082
2438546
2659583
Ескертпелер:
қатар орналасқан, екі не одан да артық құрылыс салу кезінде бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасын әзірлеу бағасы: екі құрылыс болғанда 1,20 –дейін, үш және одан да көп болғанда – 1,30 коэффициенттері қолданыла отырып, олардың бірінің ұзақтығы бойынша айқындалады.
бағаларда топографиялық-геодезиялық жұмыстардың, геологиялық іздестіру, топырақтық зерттеу, дренаждық пен су бөлу жүйелерін жобалау шығындары көзделмеген.

2110554
2301645
14
500
1106615
2216082
2438546
2659583
Примечания:
цены на разработку проекта рекультивации земель, нарушенных при строительстве двух и более линейных сооружений, расположенных рядом, определять по протяженности одного из них с применением к ценам следующих коэффициентов: при двух сооружениях до 1,20, при трех и более – 1,30;
ценами не предусмотрены затраты на топографо-геодезические работы, геологические изыскания, почвенное обследование, проектирование дренажных и водоотводных систем.

215. Жұмыстың мазмұны: желілік құрылыстарды салу кезінде бүлінген жерлерді қалпына келтірудің техникалық және биологиялық кезеңдері бойынша жұмыстардың тәсілдері мен көлемін белгілеу, жұмыстарды ұйымдастыру бойынша технологиялық схемалар мен ұсыныстарды әзірлеу; бүлінген жерлерді қалпына келтірудің жиынтық сметалық-қаржылық есебін, жергілікті және объективті сметаларын жасау, жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін белгілеу; түсіндірме жазбаны жазу және жобаның графикалық бөлігін ресімдеу; жобаны белгіленген тәртіппен бекіту үшін келісу әрі дайындау.
3-бөлімше. Құжаттарды дайындау
216. Құжаттарды дайындау бағалары Жер кадастрын жүргізу бойынша басқа бір реттік жұмыстарды (қызметтерді) орындау № 129 тиісті кестесі бойынша анықталады.
56-параграф. Топырақтың құнарлы қабатын алу және өнімділігі аз алқаптарды топырақтандыру арқылы жақсарту
1-бөлімше. Күрделілік санатының сипаттамасы
217. Бірінші санат:
жазық, аз бөлшектелген бедерлі және біркелкі аналық тау жыныстары мен топырақ жамылғысы бар далалық аймақ аудандары. Топырақтық кешен контурлары аумақтың көп дегенде он пайызын алып жатыр.
218. Екінші санат:
біртекті аналық тау жыныстары және күрделенбеген топырақ жамылғысы бар ерекшеленген элементтерге бөлшектелген бедері бар орманды далалық және далалық аймақ аудандары. Топырақтық кешен контурлары көп дегенде он пайыз аумақты алып жатыр;
он бір пайыздан жиырма пайызға дейін топырақ кешендері немесе эрозияланған топырақ алаңы бар бірінші санатты аумақтар.

215. Содержание работы: определение способов и объемов работ по техническому и биологическому этапам рекультивации нарушенных земель при строительстве линейных сооружений; разработка технологических схем и предложений по организации работ; составление локальных и объективных смет, сводного сметно-финансового расчета на рекультивацию нарушенных земель, определение технико-экономических показателей проекта; написание пояснительной записки и оформление графической части проекта; согласование и подготовка проекта к утверждению в установленном порядке.
Подраздел 3. Изготовление документов
216. Цены на изготовление документов определять по соответствующей таблице № 129 Выполнение прочих разовых работ (услуг) по ведению земельного кадастра.
Параграф 56. Снятие плодородного слоя почвы и улучшение
малопродуктивных угодий путем землевания
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности
217. Первая категория:
районы степной зоны с равнинным слаборасчлененным рельефом и однообразными материнскими породами и почвенным покровом. Контуры почвенных комплексов занимают не более десяти процентов территории.
218. Вторая категория:
районы степной и лесостепной зоны с рельефом, расчлененным на ясно обособленные элементы, с однообразными материнскими породами и несложным почвенным покровом. Контуры почвенных комплексов занимают не более десяти процентов территории;
территории первой категории с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от одиннадцати до двадцати процентов.

219. Үшінші санат:
ойлы-қырлы бөлшектенген бедерлі, әртүрлі топырақ түзу жыныстары, біркелкі емес топырақ жамылғысы және жиырма пайызға дейін эрозияланған топырағы бар орманды далалық және далалық аймақ аудандары;
жиырма бір пайызға қырық пайызға дейін топырақ кешендері немесе эрозияланған топырақ алаңы бар бірінші санатты аумақтар;
он бір пайздан жиырма пайызға дейін топырақ кешендері немесе эрозияланған топырақ алаңы бар екінші санатты аумақтар;
қайталама сортаңдану белгілері жоқ жақсы жағдайдағы суармалы жерлер.

219. Третья категория:
районы степной и лесостепной зон с волнистым расчлененным рельефом, разнообразными почвообразующими породами, неоднородным почвенным покровом и наличием эродированных почв до двадцати процентов;
территории первой категории с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от двадцати одного до сорока процентов;
территории второй категории («а») с площадью почвенных комплексов или эродированных почв от одиннадцати до двадцати процентов;
орошаемые земли в хорошем состоянии без признаков вторичного засоления.

220. Төртінші санат:
қатты біртекті емес топырақ жамылғысы бар далалық аумақтар, оның қырық бір-алпыс пайызы эрозияға ұшыраған;
жиырма бір-қырық пайыз топырағы эрозияланған және түрлі топырақ түзуші жыныстары бар, бөлшектелген бедерлі орманды далалық аймақ аудандары;
суармалы жерлер, олардың он бес пайыз дейінгі алаңында қайталама сортаңдану белгілері бар.
221. Бесінші санат:
топырақ жамылғысының алпыс пайызынан астам алаңы эрозияланған және үлкен кешенді далалық аумақтар;
қатты бөлшектелген бедерлі, қырық пайызы эрозияға ұшыраған түрлі топырақ жамылғысы бар орманды далалық аумақтар;
он бес пайыздан асатын алаңда қайталама сортаңдану белгілері бар суармалы жерлер.

220. Четвертая категория:
степные территории с очень неоднородным почвенным покровом, сорок один – шестьдесят процентов которого подвержено эрозии;
районы лесостепной зоны с расчлененным рельефом, пестрыми почвообразующими породами и наличием эродированных почв от двадцати одного до сорока процентов;
орошаемые земли, до пятнадцати процентов, площади которых имеют признаки вторичного засоления.
221. Пятая категория:
степные территории с большой комплексностью и эродированностью почвенного покрова – более чем на шестьдесят процентов площади;
лесостепные территории с сильно расчлененным рельефом, очень пестрым почвенным покровом, более сорока процентов которого, подвержено эрозии;
орошаемые земли, имеющие признаки вторичного засоления более чем на пятнадцать процентов площади.

369347
413555
464892
4
40
181108
202499
228168
228. Жұмыстың мазмұны: өнімділігі аз алқаптарға топырақтың құнарлы қабатын (ТҚҚ) салу және жинау, алу жұмыстарының көлемін, көлік құралдары мен жүк тиеу-түсіру механизмдерінің қажеттілігін анықтау.
229. Топырақтың құнарлы қабатын алу және сақтау, оны салу (сақтау) орнына тасымалдау және өнімділігі аз алқаптарға салу әдістерін таңдау.
230. Кіреберіс жолдарды жобалау, өңдеп жақсарту учаскесінің аумақтарын, дренажды (қажет болған жағдайда) жоспарлау.

369347
413555
464892
4
40
181108
202499
228168
228. Содержание работы: определение объемов работ по снятию, складированию и нанесению плодородного слоя почвы (далее – ПСП) на малопродуктивные угодья, потребности в транспортных средствах и погрузо-разгрузочных механизмов.
229. Выбор способов снятия и хранения плодородного слоя почвы, транспортировки его к месту укладки (хранения) и нанесения на малопродуктивные угодья.
230. Проектирование подъездных путей, планировки территории участка землевания, дренажа (при необходимости).

231. Жақсартылатын жерлерді биологиялық игеру іс-шараларын әзірлеу; ойындылар мен басқа уақытша айналма жолдар алып жатқан жерді қалпына келтіру.
232. Топырақтың құнарлы қабатын алу, оны тасымалдау, өнімділігі аз алқаптарға салу немесе қажетті техника түрлерінің санын, еңбек ресурстары мен іс-шараларды орындаудың күнтізбелік жоспарын, жұмыстардың көлемін есепке ала отырып, іс-шаралардың барлық түрлерінің белгіленген жобамен орындалуын қамтамасыз ететін уақытша сақтау үшін жинау жұмыстарын ұйымдастырудың технологиялық схемасын әзірлеу.
233. Құрылыстың күнтізбелік жоспарын; жұмысты ұйымдастырудың бас жоспарын; құрылыс-монтажтау жұмыстары көлемінің тізімдемесі, құрылыс материалдарының, машиналардың, механизмдердің қажеттілігін; жұмыстарды жүргізу мерзімдері мен әдістері, олардың кезектілігі, жұмыс күші және негізгі құрылыс машиналары мен механизмдері, уақытша ғимараттар мен құрылыстар қажеттілігі негізделген түсіндірме хатты; құрылыстың сметалық құнын негіздеу үшін жеткілікті, ең аз көлемде жұмыстарды жүргізу есебін құра отырып, өңдеп жақсарту жұмыстарының ұйымдастырылуын әзірлеу.
234. Жергілікті сметалар мен жиынтық сметалық-қаржылық құжаттамаларды құру, өнімділігі аз алқаптарды өңдеп жақсарту шараларының экономикалық тиімділігін есептеу.
235. Жер пайдаланушылармен және басқа мүдделі ұйымдармен жобаны келісу. Тапсырыс берушімен жобаны бекіту.
2-бөлімше. Құжаттарды дайындау
236. Құжаттарды дайындау бағалары Жер кадастрын жүргізу бойынша басқа бір реттік жұмыстарды (қызметтерді) орындау № 129 тиісті кестесі бойынша анықталады.
6. Шаруашылықішілік жерге орналастыру жобаларын дайындау
58-параграф. Шаруашылықішілік жерге орналастыру
1-бөлімше. Табиғи-экономикалық аймақтардың күрделілік санатының сипаттамасы
Далалық аймақ
237. Бірінші санат:
ашық жазықтық жер. Ауыл шаруашылығы алқаптары сирек кездесетін көлдер бар, бұталар, сорлар, шағын түлеген шыбықтар басқан учаскелер бар ірі контурлармен берілген.
238. Екінші санат:
жазық немесе сәл төбелі, ара-тұра сайлармен және жыралармен қиылысқан жер. Ауыл шаруашылығы алқаптары сирек кездесетін көлдермен, бұталар, сорлар, шағын түлеген шыбықтар басқан учаскелер бар ірі контурлармен берілген;
жер пайдалану аумақтары, онда ауыл шаруашылығы алқаптарының отыз пайызға дейінгі алаңы жайылма жерлерде орналасқан немесе жиырма пайыз суарылады не болмаса эрозияға ұшыраған;
бірінші күрделілік санатына сәйкес келетін табиғи жағдайларда орналасқан, осы аймаққа типтік емес шаруашылықтардың мамандануымен, ірі өнеркәсіп орталықтарының немесе санаториялық-курорттық аймақтардың жақындығымен негізделген жер пайдалану аумағы.

231. Разработка мероприятий по биологическому освоению улучшаемых земель; рекультивации земель, занятых отвалами и другими временными объездными дорогами.
232. Разработка технологической схемы организации работ по снятию плодородного слоя почвы, его транспортировки, нанесению на малопродуктивные угодья или складированию для временного хранения – обеспечивающей выполнение установленных проектом всех видов мероприятий с расчетами объемов работ, необходимых видов количества техники, трудовых ресурсов и календарным планом выполнения мероприятий.
233. Разработка организации работ по землеванию с составлением календарного плана строительства; генерального плана организации работ; ведомости объемов строительно-монтажных работ; потребности в строительных материалах, машинах, механизмах; пояснительной записки с обоснованием сроков и методов производства работ, их очередности, потребности в рабочей силе и основных строительных машинах и механизмах, временных зданиях и сооружениях; расчетами по производству работ в минимальном объеме, достаточном для обоснования сметной стоимости строительства.
234. Составление локальных смет и сводной сметно-финансовой документации, расчет экономической эффективности мероприятий по землеванию малопродуктивных угодий.
235. Согласование проекта с землепользователями и другими заинтересованными организациями. Утверждение проекта заказчиком.
Подраздел 2. Изготовление документов
236. Цены на изготовление документов определять по соответствующей таблице № 129 Выполнение прочих разовых работ (услуг) по ведению земельного кадастра.
6. Разработка проектов внутрихозяйственного землеустройства
Параграф 58. Внутрихозяйственное землеустройство
Подраздел 1. Характеристика категорий сложности
природно-экономических зон
Степная зона
237. Первая категория:
местность открытая равнинная. Сельскохозяйственные угодья представлены крупными контурами с редко встречающимися озерами, участками кустарника, солончаков, микропонижений.
238. Вторая категория:
местность равнинная или слегка всхолмленная, изредка пересеченная балками и оврагами. Сельскохозяйственные угодья представлены крупными контурами с редко встречающими озерами, участками леса, кустарника, солончаков, микропонижений;
территории землепользований, в которых до тридцати процентов площади сельскохозяйственных угодий находится на пойменных землях или двадцать процентов орошается либо подвержено эрозии;
территории землепользований, расположенных в природных условиях, соответствующих I категории сложности, с нетипичной для этой зоны специализацией хозяйства, обусловленной близостью пригородов крупных промышленных центров или санаторно–курортных зон.

239. Үшінші санат:
толқынды бедері бар, жыралармен және сайлармен қатты бөлшектелген жер. Ұсақ шоқылар аудандары. Ауыл шаруашылығы алқаптары орман, бұта, сорлар, шағын түлеген шыбықтар біршама жанастырылған орташа және ұсақ шектермен берілген;
жер пайдалану аумағы, онда ауыл шаруашылығы алқаптарының отыз пайыздан астам алаңы жайылма жерлерде орналасқан немесе жиырма пайыз астамы суарылады немесе эрозияға ұшыраған;
екінші күрделілік санатына («а», «б» тармақтары) сәйкес келетін табиғи жағдайларда орналасқан, осы аймаққа типтік емес шаруашылықтардың мамандануымен, ірі өнеркәсіп орталықтарымен немесе санаториялық-курорттық аймақтардың жақындығымен негізделген жер пайдалану аумағы.
Орманды далалық аймақ

239. Третья категория:
местность с волнистым рельефом, сильно расчлененная оврагами и балками. Районы мелкосопочника. Сельскохозяйственные угодья представлены средними и мелкими контурами со значительной вкрапленностью участников леса, кустарника, солончаков, микропонижений:
территория землепользований, в которых свыше тридцати процентов площади сельскохозяйственных угодий находится на пойменных землях или более двадцати процентов орошается либо подвержено эрозии;
территории землепользований, расположенных в природных условиях, соответствующих Второй категории сложности (пункты «а», «б»), с нетипичной для этой зоны специализацией хозяйств, обусловленной близостью пригородов промышленных центров или санаторно–курортных зон.
Лесостепная зона

240. Бірінші санат:
жазық немесе сәл төбелі, ара-тұра сайлармен мен жыралар қиылысқан жергілікті жер. Ауыл шаруашылығы алқаптары орман, бұта, батпақ, көл, сор, шағын түлеген шыбықтар жанастырылған учаскелер бар ірі шектермен берілген (он пайызға дейін).
241. Екінші санат:
сайлармен және жыралармен қиылысқан, толқынды бедері бар жазық жер. Ауыл шаруашылығы алқаптары орман, бұта, батпақ, көл, сор, шағын түлеген шыбықтар жанастырылған учаскелер бар орташа шектермен берілген (жиырма пайыз).
ауыл шаруашылығы алқаптарының отыз пайызға дейінгі алаңы жайылма жерлерде орналасқан немесе жиырма пайыз дейіні суарылатын не эрозияға ұшыраған жер пайдаланулар аумағы;
Бірінші күрделілік санатына сәйкес келетін табиғи жағдайларда орналасқан, осы аймаққа типтік емес шаруашылықтардың мамандануымен, ірі өнеркәсіп орталықтарымен немесе санаториялық-курорттық аймақтардың болуымен негізделген жер пайдалану аумағы.

240. Первая категория:
местность равнинная или слегка всхолмленная, изредка пересеченная балками и оврагами. Сельскохозяйственные угодья представлены крупными контурами с отдельными вкраплениями участков леса, кустарника, болот, озер, солончаков, микропонижений (до десяти процентов).
241. Вторая категория:
местность равнинная или с волнистым рельефом, пересеченная балками и оврагами. Сельскохозяйственные угодья представлены средними контурами с вкрапленными участками леса, кустарника, болот, озер, солончаков, микропонижений (двадцать процентов);
территории землепользований, в которых до тридцати процентов площади сельскохозяйственных угодий находится на пойменных землях или до двадцати процентов орошается либо подвержено эрозии;
территория землепользований, расположенных в природных условиях, соответствующих Первой категории сложности, с нетипичной для этой зоны специализацией хозяйств, обусловленной наличием пригородов крупных промышленных центров или санаторно–курортных зон.

242. Үшінші санат:
толқынды бедері бар, сайлармен және жыралармен немесе гидрографиялық тормен қиылысқан жер. Ауыл шаруашылығы алқаптары орман, бұта, сор, шағын түлеген шыбықтармен біршама жанастырылған учаскелер бар орташа және ұсақ шектермен берілген;
ауыл шаруашылығы алқаптарының отыз пайызға дейінгі алаңы жайылма жерлерде орналасқан немесе жиырма пайыз дейіні суарылатын не эрозияға ұшыраған жер пайдаланулар аумағы;
екінші күрделілік санатына («а», «б» тармақтары) сәйкес келетін табиғи жағдайларда орналасқан, осы аймаққа типтік емес шаруашылықтардың мамандануымен, ірі өнеркәсіп орталықтарымен немесе санаториялық-курорттық аймақтардың жақындығымен негізделген жер пайдалану аумағы.

242. Третья категория:
местность с волнистым рельефом, пересеченная балками, оврагами или гидрографической сетью. Сельскохозяйственные угодья представлены средними и мелкими контурами со значительной вкрапленностью участков леса, кустарника, солончаков, микропонижений;
территории землепользований, в которых свыше тридцати процентов площади сельскохозяйственных угодий находится на пойменных землях или более 20 процентов орошается либо подвержено эрозии;
территории землепользований, расположенных в природных условиях соответствующих 2 категории сложности (пункты «а», «б») с нетипичной для этой зоны специализацией хозяйств, обусловленной близостью пригородов крупных промышленных центров или санаторно-курортных зон.

244. Мелиоративтік жұмыстарды жүргізуді қажет ететін алқаптарды анықтау мақсатында далалық зерттеу жүргізу; бақтар мен жүзімдіктердің учаскелері; егістікке тартуға жарамды жерлерді; ауыл шаруашылығы дақылдарының бұрынғы егілген егіндері; эрозияланған жерлерді, төсеуге торфты әзірлеу үшін жарамды торфтық батпақтарды; шаруашылықішілік құрылысқа арналған құмның, қиыршық тастың, шағылдардың шоғыры және топырақты әктастауға арналған әктастар; жерді суару шарттары; бөгде пайдаланудағы учаскелердің шекараларын, контурлар конфигурацияларын анықтау. Елді мекендер мен өндірістік орталықтарды зерттеу. Далалық зерттеу сызбасын және соңғы екі жыл ішіндегі ауыл шаруашылығы дақылдарының бұрынғы егілген егіндерін ресімдеу.

244. Проведение полевого обследования с целью выявления угодий нуждающихся в проведении мелиоративных работ; участков под сады и виноградники; земель, пригодных для вовлечения в пашню; предшественников сельскохозяйственных культур; эродированных земель; торфяных болот, пригодных для разработки торфа на подстилку; залежей песка, гравия, щебня для внутрихозяйственного строительства и известняка для известкования почв; условий орошения земель; уточнения конфигурации контуров, границ участков постороннего пользования. Обследование населенных пунктов и производственных центров. Оформление чертежа полевого обследования и предшественников сельскохозяйственных культур за последние два года.

245. Ауыл шаруашылығы алқаптарының аудандары мен шаруашылық жерлерінің экспликацияларын нақтылау. Жерлерді пайдалану бойынша алдын ала ұсыныстарды әзірлеу.
246. Дайындық жұмыстарының материалдары бойынша акті мен түсіндірме жазба құру, белгіленген тәртіппен зерттеу материалдарын келісу.
2-бөлімше. Жобаға агроэкономикалық есептерді әзірлеуге дайындық жұмыстары
Далалық аймақ
108-кесте
Өлшем бірлігі – шаруашылық                                   теңге
р/р
Шаруашылық алаңы (мың гектар)
Күрделілік санаты
1
2
3

245. Уточнение площадей сельскохозяйственных угодий и экспликации земель хозяйства. Разработка предварительных рекомендаций по использованию земель.
246. Составление акта и пояснительной записки по материалам подготовительных работ, согласованию материалов обследования в установленном порядке.
Подраздел 2. Подготовительные работы к разработке
агроэкономических расчетов к проекту
Степная зона
Таблица 108
тенге
Единица измерения – хозяйство
п/п
Площадь хозяйства (тысяч гектар)
Категория сложности
1
2
3

275. Қысқаша қорытынды жасай отырып, далалық зерттеу нәтижелері мен ауыспалы егістерді игеру барысына және жоспарланған іс-шаралардың орындалмау себептеріне талдау жүргізу. Жобадағы өндірістік өзгерістердің негізділігін зерттеу.
276. Жобаны іске асыруда шаруашылық мамандарына әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсету іс-шараларын әзірлеу. Алдағы жылдың өнімі үшін ауыл шаруашылығы дақылдарын алдын-ала орналастыру.

275. Анализ результатов полевого обследования и хода освоения севооборотов с изложением кратких выводов и причин невыполнения запроектированных мероприятий. Изучение обоснованности производственных изменений в проекте.
276. Разработка мероприятий по оказанию методической и практической помощи специалистам хозяйства в осуществлении проекта. Предварительное размещение сельскохозяйственных культур под урожай будущего года.

120928
ҚҚС-сыз 1 жұмыс күнінің құны
9421
7917
7671
7457
7234
6797
5922
69-параграф.
Ескертпе:
278. Бағаларда жоспарлы жинақтар, салықтар және қосымша құн салығынан басқа бюджетке төленетін басқа аударымдар, сондай-ақ орындаушылардың:
1) жұмысты орындау үшін қажетті құжаттама мен материалдарды, сондай-ақ аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды іріктеп алу және жұмыс аяқталғаннан кейін оларды тапсыру;
2) жұмысты бастаудан бұрын жұмыс орнын дайындау және жұмыс күні аяқталған соң жинау:

120928
Стоимость 1 рабочего дня без НДС
9421
7917
7671
7457
7234
6797
5922
Параграф 69. Примечание:
278. В ценах учтены плановые накопления, налоги и другие отчисления в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость, а также затраты труда исполнителей на:
1) подбор и получение документации и материалов, необходимых для выполнения работ, а также приборов, инструментов и оборудования и сдачу их после окончания работы;
2) подготовку рабочего места перед началом работы и уборку после окончания рабочего дня;

3) жұмысты бастағанда және жұмыс процесінде аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды байқау, тексеру және қарау;
4) санаты төмен орындаушыға тапсырма беру;
5) біліктілігі төмен орындаушы орындаған жұмысты қабылдау;
6) жұмыс процесінде консультациялар мен түсіндірмелер алу;
7) құрылымдық бөлімшенің ішіндегі жұмысты келісу және байланыстыру;
8) далалық журналдарды жүргізу және орындалған жұмыстар туралы актілерді жасау;
9) орындалған жұмысты жетекшіге тапсыру және оның нұсқауы бойынша түзетулер, толықтырулар мен өзгерістер енгізу;
10) жұмыс процесінде регламенттелген демалыс;
11) техникалық қауіпсіздік жөніндегі нұсқама, сондай-ақ далалық жұмыстарды орындау үшін тартылатын жұмыскерлермен осындай нұсқаулық жүргізу жұмыстарының шығындары ескерілді.
279. Бағалар төмендегілер ескеріле отырып белгіленді:
1) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 77-бабына сәйкес аптасына қалыпты жұмыс уақытының ұзақтығы - 40 сағат;
2) осы жинақта көзделген орындаушылардың толық құрамы (нормаларда көзделген орындаушылардың толық емес құрамы немесе олардың біліктілігінің сәйкес келмеуі, бағаны өзгерту үшін негіз бола алмайды);
3) орындаушыларды бастапқы материалдарымен, құжаттамамен, жұмыс тапсырмасымен, сондай-ақ қажетті құралдармен, аспаптармен, керек-жарақпен және жабдықпен қамтамасыз ету;
4) жұмысты ұйымдастырудың неғұрлым тиімді нысандарын және озық әдістерін қолдану;
5) еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік жөніндегі нормалардың, қағидалардың және нұсқаулықтардың талаптарына сай келетін еңбек жағдайын қамтамасыз ету;
6) қолданыстағы нұсқаулықтар, нұсқаулар және техникалық шарттар талаптарын қанағаттандыратын жобалау және басқа да құжаттама шығару;
7) егер кестелердің ескертулерінде өзгеше көрсетілмесе, далалық жұмыстарда автокөліктерді пайдалану.
280. Бағаларда мынадай шығыстар ескерілмеген және арнайы есептеулербойынша қосымша белгіленіп, сметаларда көзделеді:
1) тапсырыс берушінің немесе жоғары тұрған ұйым өкілінің жұмыстарды бақылауы және қабылдап алуы;
2) экспедицияларды – уақытша базаларды ұйымдастыру және жою (үш күннен артық емес);
3) жобалау-сметалық құжаттаманы (жұмыстардың мазмұнында немесе бағалар кестелерінің ескертпелерінде келісілген жағдайлардан басқа) келісу және бекіту;
4) тексерулер мен іздестірулерді жүргізу үшін рұқсаттарды ресімдеу;
5) тексерулер, іздестірулер, жобалық әзірлемелер материалдарын дайындау және оларды тапсырыс берушіге (оның талап етуі бойынша) беру;
6) түсіндірме жазбаларды, есептерді, жоспарлы-картографиялық материалдан көшірмелерді жұмыс мазмұнында айтылғаннан көп мөлшерде көбейту;

3) осмотр, проверку и опробование приборов, инструментов и оборудования в начале и в процессе работы;
4) выдачу задания исполнителю низшей квалификации;
5) приемку работы, выполненной исполнителем низшей категории;
6) получение консультаций и разъяснения в процессе работы;
7) согласование и увязку работы внутри структурного подразделения;
8) ведение полевых журналов и составление актов о выполненных работах;
9) сдачу выполненной работы руководителю и внесение по его указанию исправлений, дополнений и изменений;
10) регламентированный отдых в процессе работы;
11) получение инструктажа по технике безопасности, а также проведение такого инструктажа с рабочими, привлекаемыми для выполнения полевых работ.
279. Цены установлены с учетом:
1) нормальной продолжительности рабочего времени в неделю – 40 часов согласно статье 77 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года;
2) полного состава исполнителей, предусмотренных настоящим сборником (неполный состав исполнителей или несоответствие их квалификации, предусмотренной в нормах, не могут служить основанием для изменения цен);
3) обеспечения исполнителей исходными материалами, документацией, заданием на работу, а также необходимыми инструментами, приборами, снаряжением и оборудованием;
4) применения наиболее рациональных форм организации труда и передовых методов работы;
5) обеспечения условий труда, отвечающих требованиям норм, правил и инструкций, по охране труда и техники безопасности;
6) выпуска проектной и другой документации удовлетворяющей требованиям действующих инструкций, указаний и технических условий;
7) использования автотранспорта на полевых работах, если иное не указано в примечаниях таблиц.
280. Ценами не учтены и определяются дополнительно по специальным расчетам и предусматриваются в сметах следующие расходы:
1) контроль и приемка работ представителем заказчика или вышестоящей организацией;
2) организацию и ликвидацию экспедиции – временных баз (но не более трех дней);
3) согласование и утверждение проектно-сметной документации (кроме случаев, оговоренных в содержании работ или примечаниях к таблицам цен);
4) оформление разрешений на производство обследований и изысканий;
5) подготовку и выдачу заказчику (по его требованию) промежуточных материалов обследований, изысканий, проектных разработок;
6) размножение пояснительных записок, отчетов, выкопировок из планово-картографического материала в большем количестве, чем оговорено содержанием работ;

7) жұмыстарды жүргізу кезінде тракторларды, ұшақтарды, катерлер мен басқа да көлік құралдарын жалдауға ақы төлеу (бағаларда ескерілген автомобиль көлігінен басқа);
8) жұмыстарды жүргізу орнына дейінгі арақашықтық екі жүз километрден артық болған жағдайда сыртқы көлік шығыстарына ақы төлеу;
9) іздестіру және жобалау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті бөгде ұйымдар көрсететін қызметтерге ақы төлеу;
10) қосалқы мердігерлік ұйымдарға орындау үшін берілетін іздестіру және жобалау жұмыстарына жетекшілік ету (әдістемелік басқару);
11) өлшеу құралдарының бірлігі мен дәлдігін метрологиялық қамтамасыз ету;
281. Әрбір жұмыс түрінің мазмұнында негізгі және технологиялық процеске неғұрлым тән элементтер жазылған. Жұмыс мазмұнының сипаттамасында оның ажырамас бөлігі болып табылатын жекелеген элементтердің болмауы белгіленген бағаларды төмендетуге немесе көтеруге негіз болмайды.
282. Жұмыстар қысқартылған бағдарлама бойынша орындалған жағдайда, бағаларға жұмыстардың еңбек сыйымдылығын азайтуға сәйкес келетін тиісінше төмендету коэффициентін қолданған жөн.
283. Қажет болған жағдайда жұмыс технологиясын және бағаларды ұсақ элементтерге бөлшектеуге рұқсат етіледі. Бұл ретте технологиялық процестің жекелеген элементтерінің сомасы осы бағалармен белгіленген жалпы бағадан аспайды.
284. Бағаларда келтірілген «дейін» деп көрсетілген факторлардың сандық мәндерінің шектері толық бағамен қолданылады.
285. Егер жұмыстардың құнын айқындайтын көрсеткіш (ұзақтығы, көлемі) осы бағаларда көзделген көрсеткіштерге сәйкес келмесе, жұмыстардың құны көрсеткіштің аралық мәнінде-интерполяция арқылы, артық көзделген бағаларға сәйкес келмейтін көрсеткіште экстраполяция арқылы белгіленеді.
286. Егер бағаға әсер ететін көрсеткіштің мәні бағалар кестесінде келтірілген ең төменгі көрсеткіштен екі есе және одан төменспайтын коэффициент қолданыла отырып, баға ең төменгі бағамен белгіленеді.
287. Күрделілік санаттарының сипаттамалары жұмыстардың еңбек сыйымдылығын айқындайтын негізгі факторлар есепке алына отырып белгіленген. Егер жұмыстарды орындау шарттары аралық күрделілік санаттарына сәйкес келсе, онда бағалар интерполяция жолымен белгіленеді.
288. Эксперименттік жобалар, схемалар және басқа да жобалық материалдарды әзірлеген кезде бағаларға 1.50 коэффициенті қолданылады.

7) оплата аренды тракторов, самолетов, катеров и других транспортных средств при производстве работ (кроме автомобильного транспорта, который учтен в ценах);
8) оплата расходов на внешний транспорт при расстоянии до места производства работ свыше двухсот километров;
9) оплата услуг сторонних организаций, необходимых для производства изыскательских и проектных работ;
10) курирование (методическое руководство) изыскательскими и проектными работами, передаваемыми для выполнения субподрядным организациям;
11) метрологическое обеспечение единства и точности средств измерений.
281. В содержании каждого вида работ перечислены основные и наиболее характерные элементы технологического процесса. Отсутствие отдельных элементов в описании содержания работы, являющихся неотъемлемой ее частью, не дает основания понижать или повышать установленные цены.
282. В случае выполнения работ по сокращенной программе к ценам следует применять понижающий коэффициент, соответствующий уменьшению трудоемкости работ.
283. При необходимости разрешается расчленять технологию работы и соответственно цены на более мелкие элементы. При этом сумма отдельных элементов технологического процесса не превышает общей цены установленной настоящими ценами.
284. Приведенные в ценах пределы числовых значений факторов, в которых указано «до», принимаются включительно.
285. Если показатель, определяющий стоимость работ (протяженность, площадь) не совпадает с показателями, предусмотренными настоящими ценами, стоимость работ устанавливаются путем интерполяции – при промежуточном значении показателя; экстраполяцией – при показателе не совпадающим с наибольшим предусмотренным ценам.
286. Если значение показателя, влияющего на цену, ниже минимального показателя, предусмотренного в таблице цен в два раза и более, цена определяется по минимальной цене, приведенной в соответствующей таблице настоящих цен, с применением к ней коэффициента не более 0,7.
287. Характеристики категорий сложности установлены с учетом основных факторов, определяющих трудоемкость работ. Если условия выполнения работ соответствуют промежуточным категориям сложности, то цены устанавливаются путем интерполяции.
288. При разработке экспериментальных проектов, схем и других проектных материалов к ценам применяется коэффициент – 1,50.

289. Тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша жеке тапсырма түрінде орындалатын жұмыстар жобасының нұсқаларын әзірлеген кезде барлық кейінгі нұсқалар үшін негізгі нұсқа бойынша тиісті жұмыстардың бағаларына:
1) бұрын өңделген материалдардың жиырма пайызы қолданалатын нұсқа әзірлеген кезде – 0.7;
2) негізгі нұсқаның материалдарын қырық пайызға дейін пайдаланған кезде – 0,5;
3) негізгі нұсқаның материалдарын алпыс пайызға дейін пайдаланған кезде – 0,3;

289. При разработке вариантов проекта, выполняемых по поручению заказчика на работы в виде отдельного задания, к ценам на соответствующую работу по основному варианту для всех последующих вариантов применять коэффициенты:
1) при разработке варианта с использованием до двадцати процентов ранее разработанных материалов – 0,7;
2) при использовании до сорока процентов материалов основного варианта – 0,5;
3) при использовании до шестидесяти процентов материалов основного варианта – 0,3;

4) негізгі нұсқаның материалдарын алпыс пайыздан астам қолданған кезде – 0,2 коэффициенті қолданылады.
290. Екінші адамның (куәландырушы) жобалау, тексеру және басқа да материалдарды тексеру құны мынадай коэффициенттерді: жұмыс жобаларының сызбаларын, ерекшеліктері мен сметалық құжаттамаларын тексерген кезде –0.3; аудандарды есептеу нәтижелерін, камералды геодезиялық жұмыстарды, жерге орналастыру жобаларының түпнұсқаларын, топырақ, геоботаникалық және басқа да карта түрлері мен картограммаларын тексерген кезде – 0,15 және басқа да жұмыстардың материалдарын тексергенде – 0,07 коэффициентін қолдана отырып оларды орындауға белгіленген бағалар бойынша қосымша айқындалады.

4) при использовании более шестидесяти процентов материалов основного варианта – 0,2.
290. Стоимость проверки проектных, обследовательских и других материалов вторым лицом (освидетельствование) определять дополнительно по ценам на их выполнение с применением коэффициентов: 0,3 – при проверке чертежей, спецификаций и сметной документации рабочих проектов; 0,15 – при проверке результатов вычисления площадей, камеральных геодезических работ, оригиналов землеустроительных проектов, почвенных, геоботанических и других видов карт и картограмм и 0,07 – при проверке материалов других работ.

1,25
293. Жұмыстарды шекті пайдалану материалдарын пайдалана отырып орындаған кезде бағаларға 1,10 коэффициенті қолданылады.
294. Аумақта далалық жұмыстарды арнайы режим жағдайында жүргізген кезде бағаларға 1,25 коэффициенті қолданылады.
295. Далалық жұмыстарда белгіленген режим бойынша немесе жағдайға қарай жұмыс уақытының шығындары міндетті түрде болатын келесі аудандар мен учаскелер арнайы режимді аумақтарға жатады: жару жұмыстары жүргізілетін шекаралық аудандар, полигондар, аэродромдар, құрылыс алаңдары, радиоактивтілігі жоғары аудандар, қорғаныс, химиялық және металлургиялық, көмір мен тау-кен өнеркәсібі кәсіпорындарының жарылыс қаупі бар, зиянды және ыстық цехтарының ішкі аумақтары, қолданыстағы электр станциялары мен кіші станциялар, электр станцияларының ашық тарату құрылғылары, қолданыстағы қысымы бес жүз киловольт және одан жоғары электр тарату желілерінің ені екі жүз метрге дейінгі белдеулері.
Көліктің қарқынды қозғалуынан, кемелердің жиналып қалуынан жұмысқа кешігулер мен үзілістер болып тұратын, күрделілік санаттарының сипаттамаларында көрсетілген немесе нормалар кестелерінің ескертпелеррінде көрсетілген коэффициенттерді қолдану ескерілген қала көшелері, теміржолдар мен автомобиль жолдары, теміржол станциясының аумағы, порттар мен затондар арнайы режимді аумақтарға жатпайды.
296. Бағаларға бірнеше белгіленген коэффициенттерді қолданған кезде соңғылары көбейтіледі.
297. Жұмыс учаскесіндегі кәсіпорынның орналасқан жерінен іздестіру экспедициясының базасына, партияға немесе басқа өндірістік бөлімшеге дейінгі арақашықтық екі жүз километрден асса, сондай-ақ адамдардың өтуіне және жұмыс өндірісінің қиын учаскелеріне (темір және шосселік жолдардың болмауы, тұрақты кеме жүрмеу) жүктерді жеткізу үшін қолайсыз жағдай туындаған кезде қолданыстағы тариф немесе арнайы есеп бойынша айқындалады.
298. Базаларды күтіп-ұстау шығыстары өндірістік (қойма) үй-жайларын жалдау, қызмет көрсететін персоналдың жалақысының, көлік және дала шығыстары, техникалық қауіпсіздік, өртке қарсы іс-шаралар шығыстары ескеріле отырып, жергілікті жағдайларға қатысты айқындалады.
299. Жұмыстарды ұйымдастыру және жою шығыстары базаларды күтіп-ұстау шығыстарын қоса алғанда, осы бағалардың 13, 14, 15, 19 – тармақтарда келтірілген коэффициенттері ескеріле отырып, 4-кестеде келтірілген көрсеткіштер бойынша айқындалады:
4-кесте
Жұмыстар көлемі, мың теңге
Жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі нормалар (%)
Жұмыстарды жою жөніндегі нормалар (%)
1
1500 дейін
3,3
2,7
2
1500 артық
2,0
2,0
Ескертпелер: 1. 4-кесте бойынша белгіленген жұмыстарды ұйымдастыру және жою шығыстарының мөлшерлеріне аз қоныстанған (қоныстанбаған) аудандар (биік таулы, шөлді) коэффициенттері 2,5 қолданылады.

1,25
293. При выполнении работ с использованием материалов ограниченного пользования (с грифом секретно) к ценам применять коэффициент 1,10.
294. При производстве полевых работ на территории в условиях специального режима к ценам применяется коэффициент – 1,25.
295. К территориям со специальным режимом относятся районы и участки, где по обстановке или установленному режиму на полевых работах неизбежны потери рабочего времени: пограничные районы, полигоны, аэродромы, строительные площадки, на которых производятся взрывные работы, районы с повышенной радиоактивностью, внутренние территории взрывоопасных, вредных и горячих цехов предприятий оборонной, химической и металлургической, угольной и горнодобывающей промышленности, действующие электрические станции и подстанции, открытые распределительные устройства электрических станций, полосы шириной до двухсот метров действующих линий электропередачи напряжением пятьсот киловольт и выше.
К территориям со специальным режимом не относятся улицы городов, железные и автомобильные дороги, территории железнодорожных станций, порты и затоны, где неизбежны задержки и перерывы в работе, вызываемые интенсивным движением транспорта, скоплением судов, отражены в характеристиках категорий сложности или учтены применением коэффициентов, указанных в примечаниях к таблицам норм.
296. При применении к ценам нескольких установленных коэффициентов, последние перемножаются.
297. Расходы по внешнему транспорту при расстояниях от местонахождения предприятия до базы изыскательской экспедиции, партии или другого производственного подразделения на участке работ свыше двухсот километров, а также при наличии весьма неблагоприятных условий для проезда людей и доставки грузов на труднодоступные участки производства работ (отсутствие железных и шоссейных дорог, регулярного судоходства) определяется по действующему тарифу или специальному расчету.
298. Расходы по содержанию баз определяются применительно к местным условиям с учетом расходов на аренду производственных (складских) помещений, заработную плату обслуживающего персонала, транспортные и полевые расходы, расходы по технике безопасности, противопожарным мероприятиям.
299. Расходы по организации и ликвидации работ определяются по показателям, приведенным в таблице 4 с учетом коэффициентов, приведенных в пунктах 282283284288 настоящих цен, включая расходы по содержанию баз:
Таблица 137
п/п
Объем работ,  тысяч тенге
Нормы по организации работ (в %)
Нормы по ликвидации работ (в %)
1
до 1500
3,3
2,7
2
свыше 1500
2,0
2,0
Примечания: к размерам расходов по организации и ликвидации работ, определенным по таблице 4 применяется следующий коэффициент 2.5 – малонаселенных (необжитых) районов (высокогорных, пустынных).

300. Қосалқы мердігер ұйымдарға орындау үшін берілетін жұмыстарға жетекшілік ету (әдістемелік басшылық ету) шығыстары осы жұмыстардың құнына екі пайыз мөлшерінде (аэрофототүсірілімдер жүргізу, сыртқы көлік, уақытша ғиматтар мен имараттардың құрылысы, арнайы көлік құралдарын жалдау, сондай-ақ бөгде ұйымдар көрсететін қызметтердің құнын есепке алусыз) белгіленеді және тапсырыс беруші қосымша төлем жүргізеді.
301. Жобалау процесінде немесе жобалау құжаттамасы келісілгеннен кейін оған өзгерістер енгізу құны (тапсырманы түзетуді ескере отырып) осы құжаттаманы орындау бағасына 0,3 коэффициентін қолдана отырып, қосымша белгіленеді.
Жұмыскерлердің жалақысына экологиялық және басқа коэффициенттер қолданылатын жергілікті жерлерде жұмыстарды орындаған кезде жұмыстар құнына жалақыға қатысты қолданылатын коэффициенттің бөлшекті бөлігінің 0,6 мөлшеріндегі коэффициент қолданылады.
302. Өлшеу құралдарының бірлігі мен дәлдігін метрологиялық қамтамасыз ету және өндірістік жабдық пен көлік бойынша қосымша амортизациялық аударымдар шығындары 137-кестеде белгіленетін шығыстарды есептемей жұмыстардың сметалық құнының жиынына 1,05 коэффициентін қолданумен ескеріледі.
303. Жұмыстардың осы жинақта жоқ бағалары тиісті коэффициенттер қолданылған ұқсас жұмыс түрлерінің (кезеңдерінің) осы жинақта келтірілген бағалары бойынша айқындалады.
304. Директивті органдардың шешімі бойынша бағаларды әзірлеу кезінде ескерілген көтерме бағаларды, нормативтер мен басқа да көрсеткіштерді өзгерткен кезде осы бағалар нақтылануға жатады.
305. Жыл сайын бюджеттік заңнамамен белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің (Кп) өзгеру коэффициенті арқылы мынадай формулаға сәйкес бағалардың базалықтан ағымдағы деңгейге ауысуы жүзеге асырылады:
Кп = АЕК ағымдағы жылғы: АЕК базалық.жылғы

300. Расходы по курированию (методическому руководству) работами, передаваемыми для выполнения субподрядным организациям, определяются в размере двух процентов от стоимости этих работ (без учета стоимости производства аэрофотосъемки, внешнего транспорта, строительства временных зданий и сооружений, аренды специальных транспортных средств, а также услуг сторонних организаций) и оплачиваются заказчиком дополнительно.
301. Стоимость внесения изменений в проектную документацию в процессе проектирования или после ее согласования (с учетом корректировки задания) определяется дополнительно с применением коэффициента 0,3 к ценам на выполнение этой документации. При выполнении работ в местностях, где к заработной плате работников применяются экологические и другие коэффициенты, к стоимости работ применяется коэффициент в размере 0,6 от дробной части коэффициента применяемого к зарплате.
302. Затраты по метрологическому обеспечению единства и точности средств измерений и дополнительным амортизационным отчислениям по производственному оборудованию и транспорту учитываются применением коэффициента 1,05 к итогу сметной стоимости работ без учета расходов, определяемых по таблице 137.
303. Стоимость работ, цены на которые в настоящем сборнике отсутствуют, определяются по приведенным в нем ценам на аналогичные виды (этапы) работ с применением соответствующих коэффициентов.
304. При изменении по решению директивных органов оптовых цен, нормативов и других показателей, учтенных при разработке цен, настоящие цены подлежат уточнению.
305. Переход на текущий уровень цен от базового осуществляется через коэффициент изменения месячного расчетного показателя (Кп), устанавливаемого ежегодно бюджетным законодательством, согласно следующей формуле:
Кп = МРП тек.года: МРП базов.года.