Кәсіби және аудиторлық ұйымдардың есептілік тізбесін, нысандары мен ұсыну кезеңдiлiгiн, сондай-ақ аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі ақпарат нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 216 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10877 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 19.01.2017 № 34 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 13) тармақшасына және 21-бабы 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес кәсіби аудиторлық және аудиторлық ұйымдардың тізбесі мен есептілікті ұсыну мерзімділігі;
2) кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есептің нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп нысаны осы бұйрыққа жыл сайынғы есеп нысаны;
4) алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарына сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп нысаны;
6) аудиторлық ұйымдардың* қызметтерінің негізгі көрсеткіштері бойынша тоқсан сайынғы есептің нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
7) кәсіби аудиторлық ұйым жүргізген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп нысаны осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес аудиторлық ұйымның аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы есеп нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі ақпарат нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении перечня, форм и периодичности представления отчетности профессиональными и аудиторскими организациями, а также формы информации по страхованию гражданско-правовой ответственности аудиторской организации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 216. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10877. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2017 года № 34
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 19.01.2017 № 34 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 7 и подпунктом 8) пункта 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень и периодичность представления отчетности профессиональными аудиторскими и аудиторскими организациями согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму полугодового отчета о деятельности профессиональной аудиторской организации согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму ежегодного отчета о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) исключен приказом Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
5) форму ежеквартального отчета о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму ежеквартального отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций* согласно приложению 5 к настоящему приказу;
7) форму ежеквартального отчета о проведенном внешнем контроле качества профессиональной аудиторской организацией согласно приложению 6 к настоящему приказу;
8) форму ежегодного отчета аудиторской организации о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму информации по страхованию гражданско-правовой ответственности аудиторской организации согласно приложению 9 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1-1. Кәсіби аудиторлық ұйымдар және аудиторлық ұйымдар есептілікті электрондық форматта ұсынады.
Ескерту. Бұйрық 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 216 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Кәсіби аудиторлық және аудиторлық ұйымдардың есептілік тізбесі мен ұсыну кезеңділігі

1-1. Профессиональные аудиторские организации и аудиторские организации представляют отчетность в электронном формате.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодичных печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 216

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл______________________________________________________________
Кәсіби аудиторлық ұйымның БСН-і ___________________________________
Кәсіби аудиторлық ұйымның атауы__________________________
р\с
Аудиторлардың біліктілігін жоғарлатуын жүргізу кезеңі
Аудиторлардың біліктілігін жоғарлату нысаны
Аудиторлардың біліктілігін жоғарлатуын жүргізу орны
Тақырып атауы
Сағат саны
Курсты өту жөнінде сертификат алған аудиторлардың саны
Біліктілігін жоғарлатудан өткен аудиторлар
Біліктілігін жоғарлатудан өткен аудиторлық ұйымдарда жұмыс істейтін аудиторлар
ЖСН
Т.А.Ә. (бар болса)
БСН
Атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кәсіби аудиторлық
ұйым жетекшісі __________       __________________________
Қолы                         (Т.А.Ә.(бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 216 бұйрығына
4-қосымша
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері, кәсіби
аудиторлық ұйымның мүшелері бойынша жыл сайынғы есеп*
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 216 бұйрығына
5-қосымша
Нысан
Міндетті аудитті өткізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл_____________
Тоқсан___________
Кәсіби аудиторлық ұйымның БСН-і ___________________________________________
Кәсіби аудиторлық ұйымның атауы__________________________
ұйымдарының міндетті аудиті бойынша
р\с
Аудиторлық ұйымның атауы
Кәсіби аудиторлық ұйымның БСН-і
Аудиторлық ұйым құрамындағы аудиторлар саны
Аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының нөмірі және берілген күні
Сыртқы сапаны бақылаудың нәтижесі бойынша қорытындының нөмірі және берілген күні, бағаны көрсете отырып
Соңғы жылдар ішінде әкімшілік өндіріп алулар
Өткізілген міндетті аудиттердің саны
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің, ұлттық басқарушы холдингтердің міндетті аудиті бойынша (бар болса)
қаржылық ұйымдардың және "Қазақстан Даму Банкi" АҚ міндетті аудиті бойынша (бар болса)
Аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі (кемінде 5 жыл)
ХҚЕС-ке сәйкес аудит жүргізілген ұйымдардың саны (кемінде 10)
кәсіби бухгалтер сертификаты бар мамандардың саны (кемінде 2)
жүргізілген міндетті аудит саны

Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Ежегодный отчет о проведении профессиональной
аудиторской организацией курсов повышения квалификации
аудиторов и выдачи сертификатов
Год ____________________________________
БИН профессиональной аудиторской организации _______________________
Наименование профессиональной аудиторской организации ______________
п/п
Период проведения повышения квалификации аудиторов
Форма проведения повышения квалификации аудиторов
Место проведения повышения квалификации аудиторов
Наименование темы
Коли-
чество часов
Количество аудиторов, получивших сертификат о прохождении курсов
Аудиторы, прошедшие повышение квалификации
Аудиторские организации, в которых работают аудиторы, прошедшие повышение квалификации
ИИН
Ф.И.О. (при его наличии)
БИН
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель профессиональной
аудиторской организации __________ ____________________________
Подпись (Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 216
Форма
Ежегодный отчет по основным показателям
деятельности аудиторских организаций, членов
профессиональных аудиторских организаций*
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 216
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Ежеквартальный отчет о соответствии
минимальным требованиям аудиторских организаций,
которые проводят обязательный аудит
Год _______________
Квартал ___________
БИН профессиональной аудиторской организации ________________________
Наименование профессиональной аудиторской организации _______________
по обязательному аудиту организаций
п/п
Наименование аудиторской организации
БИН аудиторской организации
Количество аудиторов в составе аудиторской организации
Номер договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации и дата выдачи
Номер заключения по результатам внешнего контроля качества и дата выдачи, с указанием оценки
Административные взыскания в течение последнего года
Количество проведенных обязательных аудитов
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
по обязательному аудиту национальных
компаний, национальных холдингов,
национальных управляющих холдингов
(при наличии)
по обязательному аудиту финансовых организаций и АО "Банк Развития Казахстана"
(при наличии)
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации (не менее 5 лет)
количество организаций, в которых проведен аудит в соответствии с МСФО (не менее 10)
количество специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера (не менее 2)
количество проведенных обязательных аудитов

соңғы 5 жылдың 3 жылы ішінде қаржылық аудит ұйымдары саласында жұмыс тәжірибесі бар
"аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы, Т.А.Ә. (бар болса)
бухгалтерлік есеп пен аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) толық біліктігінің біреуі бар не соңғы бес жылдың ішінде қаржы ұйымдары аудитінің саласында (кемінде 2 жыл) тәжірибесі бар мамандардың Т.А.Ә. (бар болса)
Міндетті жүргізілген аудит саны
9
10
11
12
13
14
15

Ф.И.О. (при его наличии) руководителя группы, имеющий квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течение 3 лет из последних 5
Ф.И.О. (при его наличии) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Acоcountants (ACCA), The Chartered Institute of ManҒagement Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита финансовых организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти (не менее 2)
количество проведенных обязательных аудитов
9
10
11
12
13
14
15

Ескертпе: 9, 10, 11, 12 бағандары – ұлттық компанияларда, ұлттық холдингтерде, ұлттық басқарушы холдингтерде міндетті аудит жүргізілген кезде ғана толтырады;
13, 14, 15 бағандар – қаржылық ұйымдар мен "Қазақстан Даму Банкi" АҚ міндетті аудит жүргізілген кезде толтырылады.
Кәсіби аудиторлық ұйымның басшысы _________       ___________________________
Қолы                         (Т.А.Ә. (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 216 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Аудиторлық ұйымдардың қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша тоқсан сайынғы есеп
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.08.2016 № 428 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл ________________________
Тоқсан ______________________
Аудиторлық ұйымның БСН-і ________________________
Аудиторлық ұйымның атауы________________________
Аудиторлық қызметті жүргізген жыл саны
1 жылдан аз
1-2 жыл
3-4 жыл
5 және одан көп жыл
X
X
X
X
Қаржылық есептілік аудитін жүргізуге қатысқан қызметкерлер саны (бірлік), оның ішінде:
"аудитор "біліктілік куәлігі бар (бірлік)
"аудитор "біліктілік куәлігінсіз (бірлік)
Қызметтен түскен табыс, барлығы
Жүргізілген қаржылық есептілік аудитінен түскен табыс, барлығы
Клиенттер саны (бірлік)
Берілген қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептердің барлығы, оның ішінде:
1) модификацияланбаған пікірмен
2) модификацияланған пікірмен, оның ішінде:
а)ескертпемен
б) теріс пікірмен
в)пікір білдіруден бас тарта отырып
Барлығы, берілген өзге де қорытындылар, актілер және басқалары (бірлік), оның ішінде:
арнайы мақсаттағы аудит бойынша
өзгелері
* Барлық жолақтар толтырылуға міндетті
Аудиторлық ұйымның басшысы ___________ _______________________
Қолы                   (Т.А.Ә.(бар болса))
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 216 бұйрығына
7-қосымша
Нысан
Жүргізілген кәсіби аудиторлық ұйымның сыртқы сапасына бақылау туралы тоқсан сайынғы есеп

Примечание: столбцы 9, 10, 11, 12 – заполняются при проведении
обязательного аудита национальных компаний, национальных холдингов,
национальных управляющих холдингов;
столбцы 13, 14, 15- заполняются при проведении обязательного аудита
финансовых организаций и АО "Банк Развития Казахстана".
Руководитель профессиональной
аудиторской организации __________ ___________________________
Подпись (Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 216
Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.08.2016 № 428 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Форма
Ежеквартальный отчет по основным
показателям деятельности аудиторских организаций*
Год _______________
Квартал ___________
БИН аудиторской организации ______________________________________
Наименование аудиторской организации _____________________________
Количество лет ведения аудиторской
деятельности:
1) менее 1 года
2) 1-2 года
3) 3-4 года
4) 5 и более лет
х
х
х
х
Количество работников, участвующих в проведении аудита финансовой отчетности (единиц), из них:
1) с квалификационным свидетельством "аудитор" (единиц)
2) без квалификационного свидетельства "аудитор" (единиц)
Доходы от деятельности, всего
Доходы от проведенного аудита финансовой отчетности, всего
Количество клиентов (единиц)
Всего выдано аудиторских отчетов
по финансовой отчетности (единиц),
из них:
1) с немодифицированным мнением
2) с модифицированным мнением, в том числе:
а) с оговоркой
б) отрицательных
в) с отказом от выражения мнения
Всего выдано иных заключений, актов и другое (единиц),
из них:
1) по аудиту специального назначения
2) иные
* Все поля обязательны для заполнения
Руководитель аудиторской организации __________ _____________________
Подпись (Ф.И.О.(при его наличии)
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 216