Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10965 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 6 қазандағы № ҚР ДСМ-115/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 06.10.2020 № ҚР ДСМ-115/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 121-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Қаржы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 182 бұйрығымен
бекітілген
Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың
пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны,
оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі
мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау
шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10965. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2020 года № ҚР ДСМ-115/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 06.10.2020 № ҚР ДСМ-115/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении.
2. Департаменту финансов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 182
Правила
использования денег от физических и юридических лиц,
в том числе пенсионных выплат и государственных социальных
пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности
государственного психиатрического учреждения
специализированного типа с интенсивным наблюдением, для
использования психически больными, находящимися на
принудительном лечении в учреждении

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 121-бабына сәйкес әзірленген және мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеме (бұдан – мекеме) – психикасының ауытқуынан (ауруынан) зардап шегетін, психикалық жағдайына және жасаған қоғамға қауіпті әрекеттерінің сипатына қарай өзіне немесе басқа адамдарға айрықша қауіп төндіретін, тұрақты және жіті байқауды талап ететін адамдарға қатысты сот шешімінің негізінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары жүзеге асырылатын психиатриялық стационар;
2) мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – ҚАБШ) – жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақша, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мекеменің жұмсау құқығынсыз уақытша орналастырылатын қолма-қол ақшаны бақылау шоты.
2. Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың
пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны,
оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі
мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау
шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік
әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану тәртібі
3. Мекемеге мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастардың ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшасын басқарады. ҚАБШ қаражатының пайдаланылуы бойынша есепке алу және есептілік, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшаны есепке алуды бухгалтерлік есепке және есептілікке жауапты мекеменің құрылымдық бөлімшесі қамтамасыз етеді, ол осы мақсатта:

1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении, (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 121 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет порядок использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственное психиатрическое учреждение специализированного типа с интенсивным наблюдением (далее - учреждение) - психиатрический стационар, в котором на основании решения суда осуществляются принудительные меры медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими расстройствами (заболеваниями), по своему психическому состоянию и характеру совершенного общественно опасного деяния представляющих особую опасность для себя или других лиц и требующих постоянного и интенсивного наблюдения;
2) контрольный счет наличности учреждения (далее - КСН) - контрольный счет наличности временного размещения денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, без права расходования учреждением.
2. Порядок использования денег
от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных
выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на
контрольный счет наличности государственного психиатрического
учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением,
для использования психически больными, находящимися
на принудительном лечении в учреждении
3. Учреждение управляет деньгами психически больных, находящихся на принудительном лечении, зачисляемых на КСН. Учет и отчетность по использованию средств КСН учреждения, а также контроль за их использованием осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Учет денег, зачисляемых на КСН, обеспечивает структурное подразделение учреждения, ответственное за бухгалтерский учет и отчетность, которое в этих целях: