"Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 225 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10974 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 1069 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 18.12.2019 № 1069 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму министрі
________________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 1 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 16 наурыздағы
№ 225 бұйрығымен бекітілген
"Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі"
кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, оқу орындарының қызметкерлері мен бітірушілерін сертификаттауға, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер, анықтамалар және қысқартулар қолданылады:
біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметінің стандарттан басқа болуы, жауапкершілігі мен дербестігі бойынша сараланатын қызметкердің дайындық деңгейіне және құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
еңбек функциясы – бір немесе бірнеше еңбек процесінің міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдардың жиынтығы;
кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
кәсіп – арнайы даярлық нәтижесінде игерілетін және білімі туралы тиісті құжаттармен куәландырылатын белгілі бір білімді, білікті және практикалық дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметіндегі кәсіптерінің негізгі түрі;
кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын міндеттер, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және еңбек функциялары мен оларды орындау үшін құзыреттіліктердің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіби кіші топтардың жиынтығы;
кәсіби кіші топ – еңбек функцияларының тұтас жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттерден қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
салалық біліктілік шеңберлері (СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
ұлттық біліктілік шеңбері (ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
ұлттық біліктілік жүйесі (ҰБЖ) – еңбек нарығы тарапынан мамандардың біліктілігіне сұраныс пен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
БА – Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
БТБА – ҚР жұмыстардың және жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
ГТҚҚ – газ-түтіннен қорғау қызметі;
ТЖ – төтенше жағдай;
ТОЖҚҚ – тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдары.

Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 225. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10974. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 1069.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 18.12.2019 № 1069 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 138-5 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях".
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
1 апреля 2015 год
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2015 года № 225
Профессиональный стандарт
"Деятельность по обеспечению безопасности
в чрезвычайных ситуациях"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях" предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников учебных заведений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины, определения и сокращения:
квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
квалификационный уровень – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда;
профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
национальная рамка квалификаций (НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
национальная система квалификаций (НСК) – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих Республики Казахстан;
ГДЗС – газодымозащитная служба;
ЧС – чрезвычайная ситуация;
СИЗОД – средства индивидуальной защиты органов дыхания.

2. Кәсіби стандарт паспорты
3. Кәсіби стандарт атауы: "Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету қызметі".
4. Кәсіби стандартты әзірлеудің мақсаты: Кәсіптерге қойлатын біліктілік талаптарын белгілеу.
5. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша кәсіби қызмет саласындағы талаптарды, мазмұнына, сапасына, қызметшілердің біліктілігі мен құзыреттеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
6. Негізгі топ: төтенше жағдайлар мен олардың салдарының алдын алу және жою қызметін, сондай-ақ адамдарды құтқару мен эвакуациялауды жүзеге асыратын топ.
Кәсіби топ: өрттердің алдын алу және оларды сөндіруді жүзеге асыратын топ.
3. Кәсіптер карточкалары
7. Кәсіптер тізбесі:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика баптаушысы – 3 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрттің алдын алу нұсқаушысы – 5 - СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрт сөндіруші – 3 - СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрт сөндіруші – құтқарушы – 5 - СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
өрт сөндіруші – нұсқаушы – 5 СБШ бойынша біліктілік деңгейі;
Кәсіптер карточкалары осы кәсіби стандартқа қосымшада келтірілген.
"Төтенше жағдайларда қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қызметі" кәсіби
стандартына қосымша
"Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы" КӘСІБІНІҢ КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
7511, 7511
Кәсіп атауы
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3
БА бойынша біліктілік деңгейі
4-5
Кәсіби білімінің деңгейі
Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы даярлығы болған және оқыту курстарынан өткен кезде жалпы орта білім және/немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби даярлау мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқу.
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім.
Еңбек функциялары
1. ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.
2. ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, дұрыс техникалық пайдаланумен және арнайы жабдықтың тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз ету.
3. Химиялық сіңіргіштер өнімінің сапасына қабылдау сынақтарын ұйымдастыру.
4. Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада ТОЖҚҚ-да жаттығуын ұйымдастыру.
1-еңбек функциясы
ТОЖҚҚ жөндеу және дезинфекциялау бойынша жұмыстың мерзімі мен сапасын қамтамасыз ету.
Машық және дағдылар:
1. Жұмысқа қабілеттілік параметрлерін анықтау үшін бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеуін үйлестіреді. 2. Ауа және оттегі баллондарын толтырады.

2. Паспорт профессионального стандарта
3. Наименование профессионального стандарта: "Деятельность по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях".
4. Цель разработки профессионального стандарта: установить квалификационные требования к профессии.
5. Краткое описание профессионального стандарта: устанавливает требования в области профессиональной деятельности по обеспечению безопасности в чрезвычайных ситуациях, требования к содержанию, качеству, квалификации и компетенциям работников.
6. Основная группа: группа, осуществляющая деятельность по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий, а также спасение и эвакуация людей.
Профессиональная группа: группа, осуществляющая предупреждение пожаров и их тушение.
3. Карточки профессий
7. Перечень профессий:
наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики, 3 уровень квалификации по ОРК;
инструктор по противопожарной профилактике, 5 уровень квалификации по ОРК;
пожарный, 3 уровень квалификации по ОРК;
пожарный – спасатель, 5 уровень квалификации по ОРК;
инструктор – пожарный, 5 уровень квалификации по ОРК.
Карточки профессий приводятся в Приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
"Деятельность по обеспечению безопасности
в чрезвычайных ситуациях"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Наладчик контрольно – измерительных приборов и
автоматики"
Код профессии
7511, 7511
Наименование профессии
Наладчик контрольно – измерительных приборов и автоматики
Уровень квалификации по ОРК
3
Уровень квалификации по КС
4 - 5
Уровень профессионального образования
Общее среднее при наличии специальной подготовки и курсов обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах органов государственной противопожарной службы.
Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего без практического опыта.
Трудовые функции
1. Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД
2. Проведение проверок СИЗОД, обеспечение правильной технической эксплуатации и надлежащего технического состояния специального оборудования.
3. Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей.
4. Организация тренировок работников противопожарных служб в СИЗОД в непригодной для дыхания среде.
Трудовая функция 1
Обеспечение сроков и качества работ по ремонту и дезинфекции СИЗОД.
Умение и навыки:
1. Координирует работу контрольно - измерительных приборов, для определения параметров работоспособности.
2. Заправляет воздушные и кислородные баллоны.

3. Регенеративті патрондар жарақтарына, бақылау-өлшеу аспаптарына техникалық куәландыру жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметінің жұмысына қатысты нормативтік құжаттар.
2. Бақылау және өлшеу аспаптарының іс-қимыл қағидаты.
3. Ауа және оттегі баллондарын толтыру технологиясы.
2-еңбек функциясы
ТОЖҚҚ тексеру жүргізу, дұрыс техникалық пайдаланумен және арнайы жабдықтың тиісті техникалық жай-күйін қамтамасыз ету.
Машық және дағдылар:
1. Тыныс алу органдарының жеке қорғау құралдарының техникалық жай-күйіне бақылау ұйымдастырады.
2. Бекітілген оқшаулағыш газқағарларды, оның қосалқы бөлшектерін есепке алу бойынша және оны жөндеу бойынша құжаттама жүргізеді.
3. Регенеративті патрондардың, оттегі және ауа баллондарының химиялық сіңіргіштеріне сынақтар жүргізеді.
4. Компрессорлық қондырғыларға профилактикалық қарау жүргізеді.
Білімі:
1. Газ түтіннен қорғау қызметі базаларының жұмысын регламенттейтін бұйрықтар, нормативтік және әдістемелік құжаттар.
2. Құрылғы, пайдалану қағидалары, газ түтіннен қорғау қызметінің оқшаулағыш газқағарларын күту, жөндеу және сақтау.
3-еңбек функциясы
Химиялық сіңіргіштер өнімдерінің сапасына қабылдау сынақтарын ұйымдастыру.
Машық және дағдылар:
1. Компрессорлық қондырғыларды пайдалануға дайындайды.
Білімі:
1. Компрессорлық қондырғылармен және қысымды түтікшелермен жұмыс істеуді регламенттейтін өнеркәсіптік қауіпсіздік қағидалары.
4-еңбек функциясы
Өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің тыныс алуға жарамсыз ортада ТОЖҚҚ-да жаттығуын ұйымдастыру.
Машық және дағдылар:
1. Сабақтар өткізу үшін техникалық құралдарды дайындайды.
2. Сабақтардың жүргізілуін бақылайды.
Білімі
1. Газ түтіннен қорғаушылармен сабақтар өткізу әдістемесі. 2. ТОЖҚҚ жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысқыштық.
Аналитикалық талаптар.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
5161
Өрт сөндіруші
"Өрт сөндіруші" КӘСІБІНІҢ КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
5161
Кәсіп атауы
Өрт сөндіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
3
БА бойынша біліктілік деңгейі
4-5
Кәсіби білімнің деңгейі
Жалпы орта білім және өрт қауіпсіздігі саласында арнайы даярлығы және мамандандырылған орталықтарда оқыту курстарынан өту және/немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби даярлау мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқу.
Негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім.
Еңбек функциялары
1. Қол аспаптарын, өрт сөндіру техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғау киімін пайдалана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзала салдарын жою, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, конструкцияларды ашу және бөлшектеу бойынша жұмыстар жүргізеді.
2. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді тексеруді жүргізеді.

3. Проводит техническое освидетельствование снаряжений регенеративных патронов, контрольно-измерительных приборов.
Знания:
1. Нормативные документы, касающиеся деятельности газодымозащитной службы.
2. Принцип действия контрольно - измерительных приборов.
3. Технология наполнения воздушных и кислородных баллонов.
Трудовая функция 2
Проведение проверок СИЗОД обеспечение правильной технической эксплуатации и надлежащего технического состояния специального оборудования.
Умение и навыки:
1. Организует контроль технического состояния средств индивидуальной защиты органов дыхания.
2. Ведет документацию по учету закрепленных изолирующих противогазов, запасных частей к ним и их ремонта.
3. Проводит испытания химических поглотителей регенеративных патронов, кислородных и воздушных баллонов.
4. Проводит профилактический осмотр компрессорных установок.
Знания:
1. Приказы, нормативные и методические документы, регламентирующие деятельность баз газодымозащитной службы.
2. Устройство, правила эксплуатации, ухода, ремонта и сбережения изолирующих противогазов газодымозащитной службы.
Трудовая функция 3
Организация приемочных испытаний на качество продукции химических поглотителей.
Умение и навыки:
1. Готовит к эксплуатации компрессорные установки.
Знания:
1. Правила промышленной безопасности, регламентирующие работу с компрессорными установками и сосудами под давлением.
Трудовая функция 4
Организация тренировок работников противопожарных служб в СИЗОД в непригодной для дыхания среде.
Умение и навыки:
1. Готовит технические средства для проведения занятий.
2. Контролирует проведение занятий.
Знания:
1. Методика проведения занятий
с газодымозащитниками.
2. Техника безопасности при работе в средствах индивидуальной защиты органов дыхания.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитические требования.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
5161
Пожарный
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Пожарный"
Код профессии
5161
Наименование профессии
Пожарный
Уровень квалификации по ОРК
3
Уровень квалификации по КС
4-5
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование и специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах органов государственной противопожарной службы.
Техническое и профессиональное на базе основного среднего образования.
Трудовые функции
1. Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
2. Проводит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.

3. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын жұмысқа жарамды қалпында ұстайды, оның техникалық қызмет көрсетуін, сынағы мен арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларын жоюды жүзеге асырады.
4. Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен құрылыстарын жұмысқа жарамды қалпында ұстау жөніндегі жұмыстарды атқарады.
1-еңбек функциясы
Қол аспаптарын, өрт сөндіру техникасын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғау киімін пайдалана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей апаттар салдарын жою, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, конструкцияларды ашу және бөлшектеу бойынша жұмыстар жүргізеді.
Машық және дағдылар:
1. Өрттің дәрежесіне сәйкес келетін өрт сөндіру бүріккіш құралдарының түрлерін анықтайды.
2. Өрт кезінде түтін, жоғары температура, өмірге қауіп төну жағдайларында зардап шеккендерді эвакуациялайды.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру немесе жауынгерлік есеп топтың барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Түрлі объектілердегі өрттерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіби даярлық процесінде алынған білімдер.
2. Дәрігерге дейінгі көмек көрсету, адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан медициналық көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықтарды пайдалана отырып эвакуациялаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін тәлімдемелер, нұсқаулықтарды білу.
4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрт сөндіру бойынша білімі немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттерін орындау.
2-еңбек функциясы
Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтауды жүргізеді.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді, ГТҚҚ мен жұмыстағы басқа пәндер бойынша білімді практикалық қолдану тәсілдерін пысықтайды.
2. Елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарларымен және сызбаларымен, сондай-ақ өрт сөндірудің жедел жоспарларымен және карточкаларымен және күзетілетін объектілерге немесе елді мекендерге жасалған ТЖ жоюдың сценарийлерімен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарында жаттығулар жүргізеді.
Білімі:
1. Бөліністе бастапқы дайындық кезінде және жұмыс істеу барысында алған білімдер.
2. "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентін, өртке қарсы қызметте қабылданған шартты графикалық белгілерді білу.
3-еңбек функциясы
Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын жарамды қалпында ұстайды, оған техникалық қызмет көрсетуді, сынауды және арнайы даярлықты талап етпейтін ақаулықтарды жоюды жүзеге асырады.
Машық және дағдылар:

3. Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование, осуществляет его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
4. Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Трудовая функция 1
Проводит работы по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, пожарной техники, специальных агрегатов, механизмов, изолирующих дыхательных аппаратов, специальной защитной одежды.
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры, угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания по возможности оказания первой доврачебной помощи, безопасных методов переноски людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания медицинской помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций регламентирующих деятельность противопожарной службы.
4. Знания по тушению пожаров с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполнение обязанностей всех номеров боевого расчета.
Трудовая функция 2
Производит отработку нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами и схемами населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения, а также оперативных планов и карточек пожаротушения и сценариев ликвидации ЧС, составленных на охраняемые объекты или населенные пункты.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
Знания
1. Знания, полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знания Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах", условных графических знаков, принятых в противопожарной службе.
Трудовая функция 3
Содержит в исправном состоянии пожарно-техническое вооружение и спасательное оборудование, осуществляет его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
Умение и навыки:

1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын тазарту, майлау, құрастыру, орнату бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Арнайы дайындықты талап етпейтін дәнекерлеуші жабдықпен жұмыс істей білуі.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес сынақ жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарының және арнайы қорғау киімін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты білу.
2. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі талаптар мен нұсқаулықтарды білу.
4-еңбек функциясы
Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен ғимараттарын қалыпты жағдайда ұстау бойынша жұмыстарды орындайды.
Машық және дағдылар:
1. Байланыс құралдары мен автоматты өрт сөндіру сигнализациясын жарамды қалыпта ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істей білуі.
Білімі:
1. Өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кезде өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, іс-қимыл нұсқаулығын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-қимылдар анықталған жағдайда іс-қимылдар жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысқыштық.
Аналитикалық талаптар.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
7511
Газ түтіннен қорғау қызметінің (бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптаушы) шебер-баптаушысы
"Өрт сөндіруші құтқарушы" КӘСІБІНІҢ КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
5163, 5163
Кәсіп атауы
Өрт сөндіруші–құтқарушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
5
Кәсіби білімінің деңгейі
Жалпы орта білім. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы дайындық және оқыту курстары және/немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби даярлау мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқу, біліктілігін арттыру.
Техникалық және кәсіби білім.
Еңбек функциялары
1 Өрт-техникалық жарақтарын қолдана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, төтенше жағдайларды жою жұмыстарын жүргізу.
2 Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтау.
3 Өрттердің, авариялардың салдарын болдырмау немесе азайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралар.
1-еңбек функциясы
Өрт-техникалық жарақтарын қолдана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, төтенше жағдайларды жою бойынша жұмыстарды жүргізу.
Машық және дағдылар:
1. Өрттің сыныбына сәйкес келетін өрт сөндіру бүріккіш құралының түрін анықтайды.
2. Өрт кезінде түтін, жоғары температура, өмірге қауіп төну жағдайларында зардап шеккендерді эвакуациялауды жүргізеді.
3. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.

1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Уметь работать со слесарным оборудованием не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы согласно инструкциям.
Знания
1. Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования и специальной защитной одежды.
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 4
Выполняет работы по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Умение и навыки:
1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Уметь работать со средствами связи и оповещения.
Знания:
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям.
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитические требования.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7511
Мастер – наладчик (наладчик контрольно – измерительных приборов и автоматики) газодымозащитной службы.
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Пожарный – спасатель"
Код профессии
5163, 5163
Наименование профессии
Пожарный – спасатель
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по КС
5
Общее среднее образование. Специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах органов государственной противопожарной службы, повышение квалификации.
Техническое и профессиональное образование.
Трудовые функции
1. Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей, материальных ценностей, ликвидации чрезвычайных ситуаций с применением пожарно-технического вооружения.
2. Отработка нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
3. Профилактические мероприятия по недопущению или уменьшению последствий пожаров, аварий.
Трудовая функция 1
Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, эвакуации людей, материальных ценностей, ликвидации чрезвычайных ситуаций с применением пожарно-технического вооружения.
Умение и навыки:
1. Определяет вид огнетушащего средства соответствующего классу пожара.
2. Проводит эвакуацию пострадавших в условиях задымления, высокой температуры и угрозы жизни при пожаре.
3. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.

4. Арнайы агрегаттарды, механизмдерді және оқшаулағыш аппараттарды пайдалана отырып, өрттерді сөндіреді немесе жауынгерлік есептоптың барлық нөмірлерінің міндеттерін орындайды.
Білімі:
1. Түрлі объектілердегі сөндіру тактикасы бойынша кәсіби даярлық процесінде алған білімдер.
2. Адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан дәрігерлік көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықтарды пайдалана отырып, тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, өртке қарсы қызметтердің жұмысын регламенттейтін тәлімдемелерді, нұсқаулықтарды білу.
2-еңбек функциясы
Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді пысықтау.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді, ГТҚҚ және жұмыста басқа пәндер бойынша білімдерді практикалық қолдану тәсілдерін пысықтайды.
2. Елді мекендердің, объектілердің, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарларымен, сызбаларымен жұмыс істейді.
3. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдарымен жаттығулар жасайды.
4. Бөліністің шығу ауданын, күзетілетін объектілердің өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігінің ерекшеліктерін, өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерін зерделейді.
Білімі:
1. Бастапқы даярлық кезінде және бөліністе жұмыс істеу барысында алған білімдер.
2. "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентін, өртке қарсы қызметте қабылданған шартты графикалық белгілерді білу.
3-еңбек функциясы
Өрттердің, авариялардың салдарын болдырмау немесе азайту жөніндегі профилактикалық іс-шаралар.
Машық және дағдылар:
1. Қоршаған ортаның газданғанын және радиациялық қауіпсіздік деңгейіне талдау жүргізеді.
Білімі:
1. Бақыланатын параметрлердің рұқсат етілген және сыни көрсеткіштерін білу.
4-еңбек функциясы
Өрт-техникалық жарақтарына, авариялық-құтқару аспаптарына, жабдығына және жарақтарына, өрт сөндіру, байланыс, құлақтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету, жұмысқа жарамды қалпында ұстау, жұмыста пайдалану, радиациялық және химиялық барлау жүргізу, жеке қорғау, арнайы даярлықты талап етпейтін ақауларды жою.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын тазарту, майлау, құрастыру, орнату бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Арнайы дайындықты талап етпейтін дәнекерлеуші жабдықпен жұмыс істейді.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес сынақ жұмыс жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақтарды және құтқару құралдары мен арнайы қорғау киімін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды білу.
2. Өрт-техникалық жарақтар мен құтқару құралдарын сынау бойынша нұсқаулықтар мен талаптарды білу.
5-еңбек функциясы
Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының (базасының) үй-жайлары мен ғимараттарын жұмысқа жарамды күйінде ұстау жөніндегі жұмыстар.
Машық және дағдылар:
1. Байланыс және автоматты өрт сигнализация құралдарын жарамды күйінде ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істейді.
Білімі:
1. Өрт немесе ТЖ туралы хабарлама анықталған, алған кезде өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, іс-қимыл нұсқаулығын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-қимылдарды анықтаған жағдайда іс-қимылдар жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысқыштық.
Аналитикалық талаптар.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
3151
3151
Өрттің алдын алу нұсқаушысы
Өрттің сөндіруші нұсқаушы
"Өрт сөндіруші – нұсқаушы" КӘСІБІНІҢ КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды

4. Тушит пожары с использованием специальных агрегатов, механизмов и изолирующих аппаратов или выполняет обязанности всех номеров боевого расчета.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания безопасных методов переноса людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания доврачебной помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знания тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций регламентирующих деятельность противопожарной службы.
Трудовая функция 2
Отработка нормативов по пожарно-спасательной подготовке.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами, схемами населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения.
3. Проводит тренировки в средствах индивидуальной защиты органов дыхания и зрения.
4. Изучает район выезда подразделения, особенностей промышленной и пожарной опасности охраняемых объектов, систем противопожарного водоснабжения.
Знания:
1. Знания полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знания Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах", условных графических знаков, принятых в противопожарной службе.
Трудовая функция 3
Профилактические мероприятия по недопущению или уменьшению последствий пожаров, аварий.
Умение и навыки:
1. Проводит анализ загазованности и уровня радиационной опасности окружающей среды.
Знания:
1. Знания допустимых и критических показателей контролируемых параметров.
Трудовая функция 4
Техническое обслуживание, содержание в надлежащем состоянии, использование в работе пожарно-технического вооружения, аварийно-спасательного инструмента, оборудования и снаряжения, средств пожаротушения, связи, оповещения, проведения радиационной и химической разведки, индивидуальной защиты, устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
Умение и навыки:
1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Работает со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы, согласно инструкциям.
Знания:
1. Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования и специальной защитной одежды.
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 5
Работы по поддержанию в исправном состоянии помещений и сооружений пожарного депо (базы) при несении дежурства.
Умение и навыки:
1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализации.
2. Работает со средствами связи и оповещения.
Знания
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность.
Аналитические требования.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3151
3151
Инструктор по противопожарной профилактики
Инструктор – пожарный
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Инструктор - пожарный"
Код профессии

3151, 3151
Кәсіп атауы
Өрт сөндіруші – нұсқаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
Санатсыз, 1-санат, 2-санат
Кәсіби білімінің деңгейі
Жалпы орта білім. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы дайындық және оқыту курстары және/немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби даярлау мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқу, біліктілігін арттыру.
Еңбек функциялары
1. Өрт автоматикасы мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау және түтінді жою жүйелерінің, өрт, авариялар немесе дүлей зілзалалар кезінде адамдарды құлақтандыру қондырғысының техникалық жай-күйін тексеру.
2. Қол аспаптарын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғау киімін пайдалана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалар салдарын жою, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, конструкцияларды ашу және бөлшектеу бойынша жұмыстар жүргізеді.
3. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өз өкілеттіктері шеңберінде өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрттер, авариялар туралы істер бойынша көмек көрсету.
4. Теориялық және практикалық сабақтармен кейінгі кәсіби (жауынгерлік, арнайы) даярлықтан, қайта даярлаудан өту.
5. Өрт-техникалық жарақтары және құтқару жабдықтарын жұмысқа жарамды қалпында ұстау.
6. Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен ғимараттарын жарамды күйде ұстау бойынша жұмыстарды орындау.
1-еңбек функциясы
Өрт автоматикасы мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау және түтінді жою жүйелерінің, өрт, авариялар немесе дүлей зілзалалар кезінде адамдарды құлақтандыру қондырғысының техникалық жай-күйін тексеру.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-техникалық тексерістер жүргізеді, өрт қауіпсіздігі нормалары мен ережелерін бұзушылықтарды анықтайды.
2. Өрт қауіпсіздігі қағидалары талаптарын сақтау бойынша тексерістер, ұсынымдар нәтижелері бойынша құжаттар ресімдейді.
3. Өрт автоматикасы мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау және түтінді жою жүйелерінің, өрт, авариялар немесе дүлей зілзалалар кезінде адамдарды құлақтандыру қондырғысының техникалық жай-күйін тексереді.
4. Қызмет көрсетілетін объектілердегі өрт қауіпсіздігінің жай-күйін талдауды әзірлейді және кемшіліктерді жою бойынша ұсынымдар дайындайды.
Білімі:
1. Күзетілетін объектілердегі өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметтерін регламенттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің, бұйрықтардың, қаулылардың талаптары.
2-еңбек функциясы
Қол аспаптарын, арнайы агрегаттарды, механизмдерді, оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын, арнайы қорғау киімін пайдалана отырып, өрттерді сөндіру, адамдарды құтқару, авариялар мен дүлей зілзалалар салдарын жою, адамдарды, материалдық бағалы заттарды эвакуациялау, конструкцияларды ашу және бөлшектеу бойынша жұмыстар жүргізу.
Машық және дағдылар:

3151, 3151
Наименование профессии
Инструктор – пожарный
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по КС
Без категории, категория 1, категория 2
Уровень профессионального образования
Общее среднее образование. Специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах органов государственной противопожарной службы, повышение квалификации.
Трудовые функции
1. Проверка технического состояния средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения и дымоудаления, установок оповещения людей при пожаре, аварии или стихийном бедствии.
2. Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, специальных агрегатов, механизмов в изолирующем дыхательном аппарате и в специальной защитной одежде.
3. Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности. Оказание содействия органам государственной противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
4. Проведение последующей профессиональной (боевой, специальной) подготовки, переподготовки с теоретическими и практическими занятиями.
5. Содержание в исправном состоянии пожарно-технического и спасательного вооружения и оборудования.
6. Выполнение работ по поддержанию в исправном состоянии помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Трудовая функция 1
Проверка технического состояния средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения и дымоудаления, установок оповещения людей при пожаре, аварии или стихийном бедствии.
Умение и навыки:
1. Проводит пожарно-технические обследования, выявляет нарушения норм и правил пожарной безопасности.
2. Оформляет документы по результатам проверок, рекомендации по соблюдению требований правил пожарной безопасности.
3. Проверяет техническое состояние средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения и дымоудаления, установок оповещения людей при пожаре, аварии или стихийном бедствии.
4. Готовит анализ состояния пожарной безопасности обслуживаемых объектов и подготовка рекомендаций по устранению недостатков.
Знания:
1. Требования законодательных и иных нормативно-правовых актов, приказов, постановлений, регламентирующих деятельность в области пожарной безопасности охраняемых объектов.
Трудовая функция 2
Проведение работ по тушению пожаров, спасению людей, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий, эвакуации людей, материальных ценностей, вскрытию и разборке конструкций с использованием ручного инструмента, специальных агрегатов, механизмов в изолирующем дыхательном аппарате и в специальной защитной одежде.
Умение и навыки:

1. Өрттің сыныбын, ғимараттың, құрылыстың конструктивті өрт қауіпсіздігі сыныбын, өрт немесе ТЖ ауқымын анықтайды.
2. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Өрттер немесе ТЖ кезінде адамдарды құтқару шараларын жүргізеді.
Білімі:
1. Түрлі объектілерді сөндіру тактикасы бойынша кәсіби даярлық процесінде алған білімдер.
2. Адамдарды өрт немесе ТЖ аймағынан дәрігерлік көмек көрсету орнына, оның ішінде арнайы жабдықтарды пайдалана отырып тасымалдаудың қауіпсіз әдістерін білу.
3. Өртке қарсы қызмет жұмысын регламенттейтін сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, тәлімдемелер мен нұсқаулықтарды білу.
3-еңбек функциясы
Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу.
Машық және дағдылар:
1. Өрт жағдайында өрт қауіпсіздігі шараларына және іс-қимылдарға оқытады.
Білімі:
1. Өрт қауіпсіздігі саласында сабақтар өткізудегі әдістемелік негіздерді білу.
2. Өрт сөндіргіш бүріккіш заттарды қолдану қағидалары мен ерекшеліктерін білу.
3. Электр жабдықтарын орнату ережелерін білу.
4. Өртке қарсы қызмет жұмысын регламенттейтін сөндіру тактикасын, қауіпсіздік талаптарын, тәлімдемелер мен нұсқаулықтарды білу.
4-еңбек функциясы
Теориялық және практикалық сабақтармен кейінгі кәсіби (жауынгерлік, арнайы) даярлықтан, қайта даярлаудан өтеді.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-құтқару дайындығы бойынша нормативтерді, ГТҚҚ және жұмыста басқа пәндер бойынша білімдерді практикада қолдану тәсілдерін пысықтайды.
2. Елді мекендердің, объектілердің сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау жүйелерінің қарапайым жоспарларымен, сызбаларымен жұмыс істейді.
Білімі:
1. Бастапқы дайындық кезінде және бөліністе жұмыс істеу барысында алған білімдер.
2. "Өндірістік объектілердегі сигналдық түстерге, белгілеулерге және қауіпсіздік белгілеріне қойылатын талаптар" техникалық регламентін, өртке қарсы қызметте қабылданған шартты графикалық белгілерді білу.
5-еңбек функциясы
Өрт-техникалық және құтқару жарақтары мен жабдықтарын жұмысқа жарамды қалпында ұстайды, оған техникалық қызмет көрсетуді, арнайы дайындықты талап етпейтін ақауларды сынауды және жоюды жүзеге асырады.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-техникалық жарақтары мен құтқару жабдықтарын тазарту, майлау, құрастыру, орнату бойынша жұмыс жүргізеді.
2. Арнайы дайындықты талап етпейтін дәнекерлеуші жабдықпен жұмыс істейді.
3. Нұсқаулықтарға сәйкес сынау жұмыстарын жүргізеді.
Білімі:
1. Өрт-техникалық жарақтар мен құтқару жабдықтарын және арнайы қорғау киімін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты білу.
2. Өрт-техникалық жарақтар мен құтқару жабдықтарын сынау жөніндегі нұсқаулықтар мен талаптарды білу.
6-еңбек функциясы
Кезекшілік өткеру кезінде өрт сөндіру депосының үй-жайлары мен ғимараттарын жұмысқа жарамды күйінде ұстау бойынша жұмыстарды орындау.
Машық және дағдылар:

1. Определяет класс пожара, класс конструктивной пожарной опасности здания, сооружения, масштаба пожара или ЧС.
2. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим.
3. Проводит меры спасению людей при пожарах или ЧС.
Знания:
1. Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки по тактике тушения различных объектов.
2. Знания безопасных методов переноса людей из зоны пожара или ЧС к месту оказания доврачебной помощи, в том числе с использованием специального оборудования.
3. Знать тактики тушения, требований безопасности, наставлений, инструкций регламентирующих деятельность противопожарной службы.
Трудовая функция 3
Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности.
Умение и навыки:
1. Обучает мерам пожарной безопасности и действиям в случае пожара.
Знания:
1. Знание методических основ в проведении занятий в области пожарной безопасности.
2. Знание правил применения и свойств огнетушащих веществ.
3. Знание правил установок электрооборудований
4. Знать тактику тушения, требований безопасности, наставления, инструкций регламентирующих деятельность противопожарной службы.
Трудовая функция 4
Проведение последующей профессиональной (боевой, специальной) подготовки, переподготовки с теоретическими и практическими занятиями.
Умение и навыки:
1. Отрабатывает нормативы по пожарно-спасательной подготовке, ГДЗС и приемов практического применения знаний по другим дисциплинам в работе.
2. Работает с элементарными планами, схемами
населенных пунктов, объектов, систем водоснабжения, электроснабжения.
Знания:
1. Знания полученные при первоначальной подготовке и в ходе работы в подразделении.
2. Знания Технического регламента "Требования к сигнальным цветам, разметкам и знакам безопасности на производственных объектах", условных графических знаков, принятых в противопожарной службе.
Трудовая функция 5
Содержание в исправном состоянии пожарно-техническое и спасательное вооружение и оборудование, осуществляет его техническое обслуживание, испытание и устранение неисправностей, не требующих специальной подготовки.
Умение и навыки:
1. Проводит работу по чистке, смазке, сборке, установке пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
2. Работает со слесарным оборудованием, не требующим специальной подготовки.
3. Проводит испытательные работы, согласно инструкций.
Знания
1. Знание инструкций по эксплуатации пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования и специальной защитной одежды.
2. Знание инструкций и требований по испытаниям пожарно-технического вооружения и спасательного оборудования.
Трудовая функция 6
Выполнение работ по поддержанию в исправном состояния помещений и сооружений пожарного депо при несении дежурства.
Умение и навыки

1. Байланыс құралдары мен автоматты өрт сигнализациясы құралдарын жарамды күйде ұстайды.
2. Байланыс және құлақтандыру құралдарымен жұмыс істейді.
3. 127 Вольт және одан да жоғары кернеулі электрожабдықпен жұмыс істейді.
Білімі:
1. Өрт немесе ТЖ туралы хабарламаны анықтаған, алған кезде өртке қарсы режим бойынша негізгі талаптарды, іс-қимылдар нұсқаулығын білу.
2. Бұзушылықтар мен құқыққа қарсы іс-қимылдар анықталған жағдайда іс-қимылдар жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын білу.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру және тәртіп.
Тіл табысқыштық.
Аналитикалық талаптар.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
3151
5163
Кәсіп атауы
Өрттің алдын алу нұсқаушысы
Өрт сөндіруші–құтқарушы
"Өрттің алдын алу нұсқаушысы" КӘСІБІНІҢ КАРТОЧКАСЫ
Кәсіп коды
3151, 3151
Кәсіп атауы
Өрттің алдын алу нұсқаушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
Санатсыз, 1-санат, 2-санат
Кәсіби білімінің деңгейі
Жалпы орта, техникалық және жоғары деңгейдегі кәсіби білім (өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған орталықтарда арнайы дайындық және оқыту курстары және/немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби даярлау мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқыту).
Еңбек функциялары
1. Өрт сөндіру автоматикасы мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау және түтінді жою жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру.
2. Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқама жүргізу.
1-еңбек функциясы
Өрт сөндіру автоматикасы мен өрт сөндіру құралдарының, өртке қарсы сумен жабдықтау және түтінді жою жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру.
Машық және дағдылар:
1. Өрт-техникалық тексерістер жүргізу, өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын бұзушылықтарды анықтау.
2. Өрт қауіпсіздігі қағидалары талаптарын сақтау бойынша тексерістер, ұсынымдар нәтижелері бойынша құжаттама ресімдейді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскелердегі, секторлардағы және объектілердегі өрт қауіпсіздігінің жай-күйіне талдау жүргізу және кемшіліктерді жою бойынша ақпараттар мен ұсынымдар дайындайды.
4. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өз өкілеттіктері шеңберінде өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрттер, авариялар туралы істер бойынша көмек көрсетеді.
Білімі:
1. Күзетілетін объектілердегі өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті регламенттейтін заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің, бұйрықтардың, қаулылардың талаптары.
2-еңбек функциясы
Өрт қауіпсіздігі шаралары бойынша нұсқамалар жүргізу.
Машық және дағдылар:

1. Поддерживает в исправном состоянии средства связи и автоматической пожарной сигнализацией.
2. Работает со средствами связи и оповещения.
3. Работает с электрооборудованием напряжением 127 В. и более.
Знания
1. Знание основных требований по противопожарному режиму, инструкций действий при обнаружении, получении сообщения о пожаре или ЧС.
2. Знание требований инструкций, по действиям в случае обнаружения нарушений и противоправных действий.
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация и дисциплина.
Коммуникабельность
Аналитические требования
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3151
5163
Наименование профессии
Инструктор по противопожарной профилактики
Пожарный – спасатель
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Инструктор по противопожарной профилактике"
Код профессии
3151, 3151
Наименование профессии
Инструктор по противопожарной профилактике
Уровень квалификации по ОРК
5
Уровень квалификации по КС
без категории, категория 1, категория 2.
Уровень профессионального образования
Общее среднее, техническое и профессиональное образование повышенного уровня (специальная подготовка и курсы обучения в специализированных центрах в области пожарной безопасности и/или специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах органов государственной противопожарной службы).
Трудовые функции
1 Проверка технического состояния средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения и дымоудаления.
2 Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности.
Трудовая функция 1
Проверка технического состояния средств пожарной автоматики и пожаротушения, систем противопожарного водоснабжения и дымоудаления.
Умение и навыки:
1. Проводит пожарно-технические обследования, выявляет нарушения норм и правил пожарной безопасности.
2. Оформляет документацию по результатам проверок, рекомендации по соблюдению требований правил пожарной безопасности.
3. Проводит анализ состояния пожарной
безопасности обслуживаемых участков, секторов и объектов, готовит информации и рекомендации по устранению недостатков.
4. Оказывает содействие органам государственной
противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:
1. Требования законодательных и иных нормативно-правовых актов, приказов, постановлений, регламентирующие деятельность в области пожарной безопасности охраняемых объектов.
Трудовая функция 2
Проведение инструктажей по мерам пожарной безопасности.
Умение и навыки:

1. Өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт жағдайындағы іс-қимылдарға оқытады.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына өз өкілеттіктері шеңберінде өрт сөндіру жоспарлары мен карточкаларын әзірлеу, өрттер, авариялар туралы істер бойынша көмек көрсетеді.
Білімі
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы сабақтарды өткізуде әдістемелік негіздерді білу.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының жұмысын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Тіл табысқыштық.
Аналитикалық талаптар.
Басқару қабілеті.
Бастамашылық және жауапкершілік.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
3151, 5163
Өрт сөндіруші – нұсқаушы
Өрт сөндіруші–құтқарушы
КС техникалық сипаттамасы
Әзірледі
"TODAY" ЖК
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы
1, 2015 жыл
Шамамен қайта қарау күні
2019 жыл

1. Обучает мерам пожарной безопасности и действиям в случае пожара.
2. Оказывает содействие органам государственной
противопожарной службы по разработке планов и карточек пожаротушения, делам о пожарах, авариях в рамках своих полномочий.
Знания:
1. Знание методических основ в проведении занятий в области пожарной безопасности.
2. Знание нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность органов государственной противопожарной службы
Требования к личностным компетенциям
Самоорганизация.
Коммуникативные.
Аналитические.
Управленческие способности.
Инициативность и ответственность.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
3151
5163
Инструктор - пожарный
Пожарный – спасатель
Технические характеристики ПС
Разработано
ИП "TODAY"
Номер версии и год выпуска
1, 2015 год
Дата ориентировочного пересмотра
2019 год