"Электр энергиясын пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Энергетика Министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 329 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10977 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Электр энергиясын пайдалану қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Энергетика Министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10403 тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 01 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Электр энергиясын пайдалану қағидаларында:
101112 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйым электр желісіне рұқсатнама алу үшін көп пәтерлі құрылыстарда тұратын тұтынушыларды қоспағанда тұтынушылардың және жергілікті атқарушы органға әрқайсысына техникалық шарттар береді.
Электр беруші (энергия өндіруші) ұйым көп пәтерлі құрылыстарда тұратын тұтынушылардың электр желілеріне рұқсатнама алу үшін техникалық шарттарды кондоминиумнің объектісін басқару органының өкіліне береді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы
31 наурыздағы № 159 бұйрығымен бекітілген Жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеудің және берудің, сондай-ақ жаңа объектілер салуға және қазіргі бар объектілерді (ғимараттар, құрылыстар, олардың кешендерін және коммуникацияларды) өзгертуге рұқсат беретін рәсімдерден өтудің қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10633 тіркелен) көзделген жағдайларда техникалық шарттар сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелеріне (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) беріледі.
11. Тұтынушыға немесе жергілікті атқарушы органға электр желілеріне жалғану үшін техникалық шарттар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім негізінде беріледі.
12. Энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйым техникалық шарттарды тұтынушылардың немесе жергілікті атқарушы органдардың өтініші бойынша келесі жағдайларда береді:
1) энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергия өндіруші ұйымның электр желілеріне жаңа енгізілген немесе жаңартылған электр қондырғыларын қосу;
2) тұтынылатын электр қондырғысының қуатты бұрын берілген техникалық шартта белгіленген қуаттан артық пайдалануы;

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 "Об утверждении Правил пользования электрической энергией"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 329. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10977
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 143 «Об утверждении Правил пользования электрической энергией» (зарегистрирован в Реестре государстенной регистрации нормативных правовых актов № 10403, опубликован в информационно-правовой системе «Әділет» от 01 апреля 2015 года) следующие изменения:
в Правилах пользования электрической энергией, утвержденных указанным приказом:
пункты 101112 и 13 изложить в следующей редакции:
«10. Для получения доступа к электрической сети энергопередающая или энергопроизводящая организация выдает технические условия каждому потребителю или местному исполнительному органу, за исключением потребителей, проживающих в многоквартирных застройках.
Для получения доступа к электрической сети потребителей, проживающих в многоквартирных застройках, энергопередающая (энергопроизводящая) организация выдает технические условия уполномоченному представителю органа управления объектом кондоминиума.
В случаях, предусмотренных Правилами оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования, а также прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года за № 293 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10633), технические условия выдаются структурным подразделениям соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства (далее – местные исполнительные органы).
11. Технические условия на присоединение к электрическим сетям выдаются потребителю или местному исполнительному органу на основе заявки по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
12. Технические условия на присоединения выдаются энергопередающей или энергопроизводящей организацией по заявке потребителей или местных исполнительных органов в следующих случаях:
1) подключения вновь вводимых или реконструируемых электроустановок к электрическим сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
2) увеличения потребляемой электрической мощности сверх в ранее выданных технических условиях;

3) электрмен сырттай жабдықтау схемасының өзгеруі;
4) тұтынушының электр энергиясы қабылдағыштарын электрмен жабдықтау сенімділігі санатының өзгеруі;
13. Энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйым тұтынушыдан немесе жергілікті атқарушы органнан өтінім алғаннан кейін төмендегі мерзімде қайта енгізілген немесе жаңартылған электр қондырғыларын қосуға техникалық шарттар береді:
қуаты 200 килоВатт (бұдан әрі – кВт) дейінгі электр қондырғыларына 5 жұмыс күнінің ішінде;
қуаты 200 кВт – 1000 кВт аралығындағы электр қондырғыларына 10 жұмыс күнінің ішінде;
қуаты 1000 кВт жоғары электр қондырғыларына 15 жұмыс күнінің ішінде.
Салынып жатқан объектілерді электрмен жабдықтау үшін тұтынушыға немесе жергілікті атқарушы органға құрылыс кезінде уақытша техникалық шарттар беріледі.
Тұтынушының энергия беруші ұйымның электрлік желілеріне немесе энергия өндіруші ұйымның электр қондырғыларына қосылуға техникалық мүмкіндігі болған жағдайда, оған техникалық шарттар беріледі.
Техникалық шарттарды беру және қайта ресімдеу үшін төлем алынбайды.»;
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                         В. Школьник
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 5 мамыр

3) изменения схемы внешнего электроснабжения;
4) изменения категории надежности электроснабжения приемников электрической энергии потребителя.
13. Энергопередающая или энергопроизводящая организация после получения заявки от потребителя или местного исполнительного органа выдает технические условия на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок в следующие сроки:
мощностью до 200 килоВатт (далее – кВт) в течение 5 рабочих дней;
мощностью от 200 до 1000 кВт в течение 10 рабочих дней;
мощностью свыше 1000 кВт в течение 15 рабочих дней.
Для электроснабжения строящихся объектов потребителю или местному исполнительному органу выдаются на период строительства временные технические условия.
Выдача технических условий потребителю или местному исполнительному органу осуществляется в случае наличия технической возможности подключения к электрическим сетям энергопередающей организации или электроустановкам энергопроизводящей организации.
Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.».
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 5 мая 2015 года