Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 396 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 мамырда № 11028 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 31 мамырдағы № 419 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.05.2018 № 419 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасыньң 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 17-бабының 27-5 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің міндетін атақарушысының 2013 жылғы 25 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептерді ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" № 431 бұйрығының күшін жойылғанын тану (нормативті құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркелу Реестрінде тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылы 6 ақпанда № 9099 жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті:
1) осы бұйрықтың заңнамамен белігенген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн өткен ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылықты жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалудың бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 396. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2015 года № 11028. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 419 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.05.2018 № 419 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 27-5) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 431 "Об утверждении Инструкции по оформлению отчетов о геологическом изучении недр Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9099, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 6 февраля 2014 года).
3. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________________ В. Школьник
2015 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 31 наурыз
№ 396 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептерін
ұсыну қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептерін ұсыну қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының
17-бабының 27-5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар - жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге, пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге қатысты, оның ішінде жерасты суларын, емдік балшықты барлаумен және өндірумен, жер қойнауын сарқынды суларды ағызу үшін барлаумен байланысты, сондай-ақ барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес, жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстар;
2) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есеп-жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын нақты аумақтағы қызмет нәтижелері бойынша геологиялық есептілік.
2. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды
жүргізу туралы есептерді ұсыну тәртібі
3. Жер қойнауын пайдаланушылар үшін уәкілетті органға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептіліктің (бұдан әрі - есептер) мынадай түрлері белгіленеді:
1) алты ай қорытындыcы бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы ақпараттық есеп (бұдан әрі - жартыжылдық есеп);
2) жыл қорытындысы бойынша жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операцияларды жүргізу туралы ақпараттық есеп
(бұдан әрі - жылдық есеп);
3) жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары туралы түпкілікті есеп;
4) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жүргізілген операциялар нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептер.
4. Жер қойнауын пайдаланушы есептерді уәкілетті органның аумақты бөлімшелеріне (бұдан әрі - аумақтық бөлімшелер) мынадай мерзімде жібереді:

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
7 апреля 2015 год
Утверждены приказом
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 396
Правила
представления недропользователями отчетов о проведении
операций по недропользованию
1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 27-5) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" и определяют порядок представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) операции по недропользованию - работы, относящиеся к государственному геологическому изучению недр, разведке и (или) добыче полезных ископаемых, в том числе связанные с разведкой и добычей подземных вод, лечебных грязей, разведкой недр для сброса сточных вод, а также по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
2) отчет о проведении операций по недропользованию геологическая отчетность по результатам деятельности на контрактной территории, представляемая недропользователем в уполномоченный орган по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган).
2. Порядок предоставления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию
3. Для недропользователей устанавливается следующие виды отчетности о проведении операций по недропользованию (далее - отчеты) в уполномоченный орган:
1) информационный отчет о проведении операций по недропользованию итогам шести месяцев (далее - полугодовой отчет);
2) информационный о проведении операций по недропользованию по итогам года (далее - годовой отчет);
3) окончательный отчет о проведенных геологоразведочных работах;
4) ежеквартальные отчеты о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр.
4. Отчеты направляются недропользователем в территориальные подразделения уполномоченного органа (далее - территориальные подразделения) в следующие сроки:

1) ағымдағы жылдың бірінші жартыжылдығы үшін жартыжылдық есептер - ағымдағы жылғы 15 шілдеден кешіктірмей;
2) жылдық есептер - есептік жылдан кейінгі жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей;
3) жер қойнауын пайдалану объектілері жойылғаннан және/немесе консервациялағаннан соң бүкіл келісімшарттық аумақта жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар аяқталғаннан кейін жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары туралы түпкілікті есеп-жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар аяқталғаннан кейін бір айдан кешіктірмей;
4) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөнінде жүргізілген операциялар нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептер - есептік тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күннен кешіктірмей.
5. Аумақтық бөлімшелер жер қойнауын пайдаланушылар есептерде толық немесе дұрыс мәліметтер бермеген жағдайда, ол түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде есепті пысықтауға қайтарады. Жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік отыз күн ішінде пысықталған есептерді аумақтық бөлімшеге ұсынады.
6. Аумақтық бөлімшеге жер қойнауын пайдаланушылардың деректері бойынша жер қойнауын пайдалану жөнінде жүргізілген операциялардың нәтижелері туралы жылдық жиынтық есептерді жасап, уәкілетті органға мынадай мерзімде жібереді:
1) бірінші жарты жылдығы үшін жартыжылдық есептер бойынша - ағымдағы жылдың бірінші қыркүйегіне;
2) жылдық есептер бойынша - есепті жылдан кейінгі жылдың жиырма бесінші ақпанына дейін;
3) жүргізілген геологиялық зерттеулер туралы түпкілікті есеп - жер қойнауын пайдаланушылардан түскен сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде;
4) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жүргізілген операциялар нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептер - тоқсан сайын.
7. Уәкілетті орган жиынтық жартыжылдық есеп аумақтық бөлімшеден түскен сәттен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды және оны Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесіне сақтауға жібереді.
8. Жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын жартыжылдық және жылдық есептер құрамында пайдалы қазбалары бар жер қойнауының геологиялық құрылымы, кен орындарының геологиялық параметрлері, қорлардың көлемі, игеру шарттары, сондай-ақ осы Қағидағаларға 1-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдаланушылардың есептерінің мазмұнына сәйкес жер қойнауының кез келген ерекшеліктері туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
9. Жүргізілген геологиялық барлау жұмыстары туралы түпкілікті есептер мен жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жүргізілген операциялар нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептерді ресімдеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептерді ресімдеу құрылымына сәйкес жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушылардың
жер қойнауын пайдалану жөніндегі
операцияларды жүргізу туралы
есептерін ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушылар есептерінің мазмұны

1) полугодовые отчеты за первое полугодие текущего года – не позднее 15 июля текущего года;
2) годовые отчеты – не позднее 10 января следующего за отчетным годом;
3) окончательный отчет о проведенных геологоразведочных работах после завершения операций по недропользованию на всей контрактной территории после ликвидации и/или консервации объектов недропользования – не позднее одного месяца после завершения операций по недропользованию;
4) ежеквартальные отчеты о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр – не позднее пятнадцатого числа месяца за следующим отчетным кварталом.
5. Территориальные подразделения в случае представления недропользователями неполных или недостоверных сведений в отчетах, в течение десяти календарных дней с момента их поступления возвращает отчет на доработку. Недропользователь в течение тридцати календарных дней представляет в территориальные подразделения доработанные отчеты.
6. Территориальные подразделения по данным недропользователей составляет сводные отчеты о результатах проведенных операций по недропользованию и направляют в уполномоченный орган в следующие сроки:
1) по полугодовым отчетам за первое полугодие – к первому сентябрю текущего года;
2) по годовым отчетам – к двадцать пятому февралю следующего за отчетным годом;
3) окончательный отчет о проведенных геологоразведочных работах – в течение десяти календарных дней с момента их поступления от недропользователей;
4) ежеквартальные отчеты о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр – ежеквартально.
7. В течение пятнадцати календарных дней с момента поступления сводного полугодового отчета от территориального подразделения, уполномоченный орган рассматривает и направляет его на хранение в Республиканское государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
8. Представляемые недропользователями полугодовой и годовой отчеты должны содержать сведения о геологическом строении недр, содержащихся в них полезных ископаемых, геологических параметрах месторождений, величине запасов, условиях разработки, а также любых особенностях недр в соответствии с содержанием отчетов недропользователей согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Оформление окончательных отчетов о проведенных геологоразведочных работах и ежеквартальных отчетов о результатах проведенных операций по государственному геологическому изучению недр осуществляется в соответствии со Структурой оформления отчетов о геологическом изучении недр согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам представления
недропользователями отчетов
о проведений операций
по недропользованию
Содержание отчетов недропользователей

1. Жер қойнауын пайдаланушының жартыжылдық есебі қысқаша ақпараттық жазбаны және қажет болған жағдайда, ақпараттық жазбаның мәтінін безендіретін графикалық қосымшаларды (немесе суреттерді) қамтиды.
Жартыжылдық есепті ақпараттық толтыру геологиялық зерттеу сатысына байланысты:
1) өңірлік геологиялық зерттеулерде мынадай деректер келтіріледі:
келісімшарттық аумақтың әкімшілік жағдайы;
есептік кезеңде келісімшарттық аумақта орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемі;
пайдалы қазбаның көрініс-белгісі орнының географиялық координаттары;
табылған пайдалы қазбаның көрініс-белгісінің жоспардағы және тереңдіктегі мөлшері;
пайдалы қазба көрініс-белгілерінің сипаттамасы;
табылған жерүсті және ұңғымалық мұнай-газ көрініс-белгілерінің, табиғи резервуарлардың сипаттамасы;
пайдалы қазба ресурстарын болжамды бағалау;
2) табылған перспективалы объектілер шегіндегі іздеу жұмыстары кезінде есепте 1) тармақшада көрсетілген мәліметтерден басқа мынадай деректер келтіріледі:
табылған кенге айналудың топографиялық және минералогиялық сипаттамасы;
кен денесінің параметрлері;
перспективалы құрылымның тереңдегі түзілуінің ерекшеліктері;
көмірсутек кен шоғырының параметрлері;
іздеу немесе параметрлік ұңғымалардың ағынын байқап көруді нәтижесі жөніндегі деректер;
пайдалы қазбаның қорларын бағалау, пайдалы қазбаның коммерциялық құндылығы туралы қорытынды;
3) іздеу - бағалау жұмыстары кезінде 2) тармақшада көрсетілген мәліметтермен катар мынадай деректер келтіріледі:
кен орындары кендерінің негізгі типтері мен сорттары;
байытудың оңтайлы сызбасын көрсетумен бірге, кенді қайта өңдеудің жоспарланған технологиялары жөніндегі деректер;
өнеркәсіптік қорлар мен болжамды ресурстар, кен орындарын игерудің рентабельділігі туралы мәліметтер;
4) барлау кезеңіндегі объектілер бойынша 3) тармақшада көрсетілген мәліметтермен қатар, мынадай деректер келтіріледі:
кен денелерінің мөлшері, пішіні және параметрлері;
пайдалы қазбалардың қорларын есептеу үшін қолданылған кондицияның негізгі параметрлері;
кен орындарын игерудің гидрогеологиялық шарттары, кен орындарының су басу дәрежесі;
негізгі су тұтқыш көкжиектердің және жерасты сулары кешендерінің гидрогеологиялық параметрлерін бағалау деректері.
2. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық есебі өткен жылғы геологиялық зерттеулердің нәтижелері туралы қорытылған ақпаратты қамтиды. Жылдық есеп ақпараттық жазбахаттың мәтінін көркемдейтін ақпараттық жазбахат және графикалық қосымшалар түрінде беріледі. Жылдық есепті ақпараттық толтыру келісімшарттық аумақтың зерттеу кезеңіне байланысты:
1) пайдалы қазбаларға өңірлік геологиялық зерттеулер кезінде есепке келісімшарттық аумақ бойынша мынадай мәліметтер енгізіледі:
әкімшілік жағдайы;
келісімшарттық аумақтың қысқаша геологиялық сипаттамасы;
өңірлік зерттеулердің әдістемесі, орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемдері;
жер қойнауын пайдаланушылар тапқан кен көрініс-белгілері мен минералдау нүктелерінің сипаттамасы:
географиялық координаттары, жоспардағы мөлшері, геологиялық сипаттамасы, табылған кенге айналуының сипаттамасы (пайдалы құрамдастар және олардың құрамы, одан әрі зерделеу перспективалары);
айқындалған перспективалы құрылымдардың сипаттамасы:
географиялық байланыстыру, геометриялық параметрлері, перспективалы көкжиектердің орналасу тереңдігі, олардың стратиграфиялық байланысуы, ресурстарды болжамды бағалау.
Өңірлік зерттеулер бойынша жылдық есептің мәтініне мынадай графикалық қосымшалар қоса беріледі:
өңірлік масштабтағы келісімшарттық аумақтың геологиялық картасы;
карталарда геофизикалық және геохимиялық ауытқулар көрсетілген перспективалы құрылымдар, учаскелер, көрініс-белгілері бойынша егжей-тегжейлі масштабтағы геологиялық карта-қималар;
негізгі реперлік бетінің құрылымдық карталары;
айқындалған перспективалы құрылымдар бойынша қималар;
ерекше қиылыстар бойынша уақытша және тереңдік тіліктер.

1. Полугодовой отчет недропользователя включает в себя краткую информационную записку и, при необходимости, графические приложения (или рисунки), иллюстрирующие текст информационной записки.
Информационное наполнение полугодового отчета зависит от стадии геологического изучения:
1) при региональных геологических исследованиях приводятся следующие данные:
административное положение контрактной территории;
виды и объемы работ, выполненных на контрактной территории за отчетный период;
географические координаты местонахождения проявления полезного ископаемого;
размеры выявленного проявления полезного ископаемого в плане и на глубину;
характеристика проявления полезного ископаемого;
характеристика выявленных поверхностных и скважинных нефтегазопроявлений, природных резервуаров;
прогнозная оценка ресурсов полезного ископаемого;
2) при поисковых работах в пределах выявленных перспективных объектов кроме сведений, указанных в подпункте 1), в отчете приводятся следующие данные:
топографическое и минералогическое описание выявленного оруденения;
параметры рудного тела;
особенности глубинного строения перспективной структуры;
параметры углеводородной залежи;
данные по результатам опробования поисковых или параметрических скважин на приток;
оценка запасов полезного ископаемого, заключение о коммерческой ценности полезного ископаемого;
3) при поисково-оценочных работах, наряду со сведениями, указанными в подпункте 2), приводятся следующие данные:
основные типы и сорта руд месторождения;
данные по планируемой технологии переработки руд с указанием оптимальной схемы обогащения;
сведения о промышленных запасах и прогнозных ресурсах, рентабельности разработки месторождения;
4) по объектам разведочной стадии, наряду со сведениями, указанными в подпункте 3), приводятся следующие данные:
количество, форма и параметры рудных тел;
основные параметры кондиций, примененных для подсчета запасов полезных ископаемых;
гидрогеологические условия разработки месторождения, степень обводненности месторождения;
данные по оценке гидрогеологических параметров основных водоносных горизонтов и комплексов подземных вод.
2. Годовой отчет недропользователя включает в себя обобщенную информацию о результатах геологических исследований за прошедший год. Годовой отчет представляется в виде информационной записки и графических приложений, иллюстрирующих текст информационной записки. Информационное наполнение годового отчета зависит от стадии изучения контрактной территории:
1) при региональных геологических исследованиях на полезные ископаемые в отчет включаются следующие сведения по контрактной территории:
административное положение;
краткое геологическое описание контрактной территории;
методика региональных исследований, виды и объемы выполненных работ;
характеристика выявленных недропользователем рудопроявлений и точек минерализации:
географические координаты, размеры в плане, геологическое описание, характеристика выявленного оруденения (полезные компоненты и их содержание, перспективы дальнейшего изучения);
характеристика выявленных перспективных структур;
географическая привязка, геометрические параметры, глубина залегания перспективных горизонтов, их стратиграфическая привязка, прогнозная оценка ресурсов.
К тексту годового отчета по региональным исследованиям прикладываются следующие графические приложения:
геологическая карта контрактной территории в региональном масштабе;
геологические карты-врезки в детальном масштабе по перспективным структурам, участкам, проявлениям с отображением на картах геофизических и геохимических аномалий;
структурные карты по основным реперным поверхностям;
разрезы по выявленным перспективным структурам;
временные и глубинные разрезы по характерным пересечениям;

2) перспективалы учаскелердегі, көрініс-белгілердегі, құрылымдардағы іздеу-бағалау жұмыстарының нәтижелері жөнінде мынадай ақпарат ұсынылады:
перспективалы учаскелердің, кен көрініс-белгілерін, құрылымдардың географиялық-экономикалық жағдайы;
айқындалған кен объектісінің геологиялық түзілуінің сипаттамасы, кенге айналудың заттық құрамы;
кенді дене параметрлері, пайдалы құрамдастарының құрамы, болжамды ресурстарды бағалау, олардың геологиялық-экологиялық сипаттамалары;
мұнай мен газдың болуында жұмыс істеу кезінде мыналар көрсетіледі:
айқындалған және терең бұрғылауға дайындалған өнімді құрылымдардың, белгіленген мұнай-газ көрініс-белгілерінің және битум мен кирлерді қоса алғанда, көмірсутек белгілерінің атауы;
негізгі көрсету көкжиектері бойынша құрылымдық карталар, коллектордың қасиеттері бойынша деректер, іздеу және параметрлік ұңғымаларды ағынға бұрғылау және сынау нәтижелері, А+В+С1 және С2 санаттары бойынша қорларды бағалау;
іздетіру және параметрлік ұңғымаларды ағынға сынау нәтижелері, ұңғымамен ашылған литологостратиграфиялық қима, ұңғыманың құрылымы, коллектордағы мұнайдың, газдың, судың мөлшері, ұңғыманың қысқаша өткізгіші, кедергілер және келісімшартта ескерілген басқа да мәліметтер.
3) келісімшарттық аумақты зерттеудің іздеу-барлау кезеңіне мыналар қоса беріледі:
спектрлік талдау деректерін таратумен бірге кенді аймақтарды сынау жоспарлары;
спектрлік, сандық, оның ішінде технологиялық талдаулардың нәтижелерін шығара отырып іздеу бұрғылау деректері бойынша геологиялық қималар, керн материалы нәтижелерін талдау;
іздеу ұңғымаларының геологиялық бағаналары;
мұнай-газ аудандары бойынша:
негізгі көрсету көкжиектері бойынша толық құрылымдық карталар, ерекше бағыттар бойынша уақытша және тереңдік қималар, каротажды диаграммалардың қосымшасымен бірге бұрғыланған ұңғымалардың геологиялық қималары, ағынға сынау нәтижелері қоса беріледі.
4) келісімшарттық аумақтағы барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша мынадай ақпарат келтіріледі:
табылған кен орнындағы кеннің негізгі типтері мен сорттары;
кен өңдеудің әзірленген оңтайлы технологиясы;
кен орнын өңдеудің гидрогеологиялық және кен-технологиялық шарттары;
кен орындарының өнеркәсіптік қорлары және болжамды ресурстары, пайдалы құрамдастарының құрамы;
кен орнын өңдеудің рентабельділігі;
Жылдық есептің мәтініне мынадай графикалық материалдар қоса беріледі:
жекелеген (типті) барлау сызықтары бойынша қорларды есептеуге арналған геологиялық қималар;
С1 және C2 санаттарының ең маңызды блоктары мен болжамды ресурстардың қорларын бұғаттау.
5) өнеркәсіптік игеру үшін кен орнын барлау және дайындау жұмыстары бойынша мынадай ақпарат келтіріледі:
кен орнының географиялық координаттары;
барлау әдістемесі, жұмыстардың түрлері мен көлемі;
кен орнының геологиялық сипаттамасы;
тау-кен аудандары бойынша:
кен денелерінің саны, пішімі, параметрлері, кеннің минералогиялық құрамы, минералдық ассоциациясы, пайдалы құрамдастардың көрініс-белгілерінің нысаны туралы деректер;
пайдалы құрамдастың негізгі минералдары-тасымалдаушылары;
қорларды есептеуге арналған кондицияның параметрлері, пайдалы қазбалар қорларын есептеудің нәтижелері;
кеннің заттық құрамы және технологиялық қасиеті, кен шикізатын өңдеудің оңтайлы технологиялық схемасы;
кен орнын игерудің техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
мұнай және газ кен орындарын барлау кезінде:
өнімді көкжиектер мен коллекторлардың сыналану аймағының геологиялық түзілуі, таужыныс-коллекторлардың параметрлері;
ұңғымаларды ағынға зерттеу нәтижелері;
өнімділік коэффициенттері;
газ-су, су-мұнай байланыстарының сипаты;
жойылған ұңғымалар мен консервациядағы ұңғымалар туралы ақпарат.
Өнеркәсіптік игеру үшін кен орнын барлау және дайындау бойынша графикалық қосымшадан басқа мыналар қоса беріледі:
рудалы кен орындары бойынша:
бойлық геологиялық қималар;
кен орнын біркелкі сипаттайтын геологиялық қималар, екі және үш деңгейдегі көкжиекті жоспарлар;
негізгі кендік шоғырлардың қорларын бұғаттау;
мұнай-газ кен орындары бойынша:
әрбір өнімді көкжиек бойынша толық құрылымдық карталар, литологиялық-геологиялық қималар, ұңғымаларды сынау нәтижелері.
Жер қойнауын пайдаланушылардың
жер қойнауын пайдалану
жөніндегі операцияларды жүргізу
туралы есептерін ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептердің ресімдеу тәртібі

2) по результатам поисково-оценочных работ на перспективных участках, рудопроявлениях, структурах представляется следующая информация:
географо-экономическое положение перспективного участка, рудопроявления, структуры; характеристика геологического строения выявленного рудного объекта, вещественный состав оруденения;
параметры рудных тел, содержание полезных компонентов, оценка прогнозных ресурсов, их геолого-экономическая характеристика;
при работах на наличие нефти и газа указываются:
название выявленных и подготовленных под глубокое бурение продуктивных структур, установленных нефтегазопроявлений и признаков углеводородов, включая битумы и киры;
структурные карты по основным отражающим горизонтам, данные по свойствам коллекторов, результаты бурения и опробования поисковых и параметрических скважин на приток, их объем, оценка запасов по категориям A+B+С1 и С2;
результаты опробования поисковых и параметрических скважин на приток, вскрытый скважиной литологостратиграфический разрез, конструкция скважины, содержание нефти, газа, воды в коллекторе, краткая проводка скважины, осложнения и другие, оговоренные в контракте, сведения;
3) на поисково-разведочной стадии изучения контрактной территории прилагаются:
планы опробования рудных зон с разноской данных спектрального анализа;
геологические разрезы по данным поискового бурения с выноской результатов спектрального, количественного анализов, в том числе технологические, анализ результатов кернового материала;
геологические колонки поисковых скважин;
по нефтегазоносным районам прилагаются:
детальные структурные карты по основным отражающим горизонтам, временные и глубинные разрезы по характерным направлениям, геологические разрезы пробуренных скважин с приложением каротажных диаграмм, результаты опробования на приток;
4) по результатам разведочных работ на контрактной территории приводится следующая информация:
основные типы и сорта руд выявленного месторождения;
разработанная оптимальная технология переработки руд;
гидрогеологические и горно-технологические условия отработки месторождения;
промышленные запасы и прогнозные ресурсы месторождения, содержание полезных компонентов;
рентабельность отработки месторождения.
К тексту годового отчета прилагаются следующие графические материалы:
геологические разрезы для подсчета запасов по отдельным (типичным) разведочным линиям; блокировки запасов наиболее значимых блоков категории С1 и С2 и прогнозных ресурсов;
5) по работам разведки и подготовки месторождения для промышленного освоения приводится следующая информация:
географические координаты месторождения;
методика разведки, виды и объемы работ;
геологическая характеристика месторождения;
по горнорудным районам:
данные о количестве, форме, параметрах рудных тел, минералогическом составе руд, минеральных ассоциациях, форме проявления полезных компонентов;
основные минералы-носители полезного компонента;
параметры кондиций для подсчета запасов, результаты подсчета запасов полезного ископаемого;
вещественный состав и технологические свойства руд, оптимальные технологические схемы переработки рудного сырья;
технико-экономические показатели освоения месторождения;
при разведке месторождений нефти и газа:
геологическое строение продуктивных горизонтов и зон выклинивания коллекторов, параметры пород-коллекторов;
результаты исследования скважин на приток;
коэффициенты продуктивности;
характер газоводяного, водонефтяного контактов;
информация о ликвидированных скважинах и скважинах, находящихся на консервации.
По разведке и подготовке месторождения для промышленного освоения, кроме графических приложений, прилагаются:
по рудным месторождениям:
продольные геологические разрезы;
геологические разрезы, равномерно характеризующие месторождения, погоризонтные планы на двух и трех уровнях;
блокировки запасов основных рудных залежей;
по нефтегазовым месторождениям:
детальные структурные карты по каждому продуктивному горизонту, литолого-геологические разрезы, результаты испытаний скважин.
Приложение 2
к Правилам представления
недропользователями отчетов
о проведений операций
по недропользованию
Структура отчетов о геологическом изучении недр

1. Есептер электрондық нұсқасы қоса берілген мәтіндік және графикалық (графикалық қосымшалары болғанда) және ғарыштық суреттен тұрады.
2. Есептер мынадай құрылымдық элементтерден тұрады:
1) заттаңба (есеп мәтінінің мұқабасында);
2) титул парағы;
3) орындаушылардың тізімі;
4) реферат;
5) геологиялық тапсырма (техникалық тапсырма);
6) мазмұны;
7) иллюстрациялардың, кестелердің тізімі (бар болған кезде);
8) мәтіндік қосымшалардың тізімі (бар болған кезде);
9) графикалық қосымшалардың тізімі (бар болған кезде);
10) мағыналық бөлігі;
11) есепте пайдаланылған ақпарат көздерінің тізімі (әдебиет);
12) мәтіндік қосымшалар (бар болған кезде);
13) кестелер, иллюстрациялар (бар болған кезде);
14) графиктік қосымшасы (бар болған кезде);
15) метрологиялық сараптаманың қорытындысы;
16) патенттік зерттеулер туралы қорытынды (бар болған кезде);
17) формуляр;
18) рецензия (рецензиялар);
19) есепті қарау хаттамасы (хаттамалары);
20) бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі;
21) аумақты қайтару актісі;
22) атқарылған жұмыс көлемі мен шығындарды есептен шығару туралы анықтама;
23) есептер сақтауға жіберілетін ұйымдардың тізбесі;
24) Жер қойынауын геологиялық зерттеу туралы есептер құрылымына (бұдан әрі - Құрылым) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геологиялық зерттеудің есепке алу карточкасы және миллиондық парақта зерттелген аумақтың орналасқан орнының көшірме қосымшасын қоса бере отырып, Құрылымға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (жеке салынады) гидрологиялық пен инжинерлік-гидрологиялық зерттеудің есепке алу карточкасы.
3. Геологиялық есептің мәтіні компьютерде А4 (297 х 210 мм) пішімінде теріледі. А3 пішімі кестелер үшін пайдаланылады. Компьютерлік теру кезінде Word мәтіндік редакторы, № 14 көлемдегі Times Kaz қаріпі, № 14 көлемдегі Times Nеw Roman қаріпі, № 12 көлем кестелерге, бірдей жол аралық қашықтық пайдаланылады.
4. Есептер мынадай параметрлерді есепке алумен ресімделеді:
1) сол жақтан – 3,0 см;
2) оң жақтан – 1,5 см;
3) колонтитулдар – 2,0 см.
5. Есептердің беттерін нөмірлеу – өтпелі және әр кітаптың шегінде өздік. Титул парағы нөмірленбейді.
6. Есептің көлемі 300 беттен артық болғанда, бөлімдерге бөлінеді және 300 беттен аспайтын көлемде жеке кітап түрінде жинақталады, заттаңбада және титул парағында кітаптың нөмірі қойылады және үлкен әріптермен жазылады.
7. Түптеу кезінде есеп кітабы тек қана жіппен тігіледі.
8. Есептердің әр кітабының қатты түптемесі (мұқабасы) болуы керек. Көлемі 30 бетке дейін кітаптар үшін кітап мәтінімен степлермен бекітілген жұмсақ картон мұқаба рұқсат етіледі.
9. Пайдалы қазбалар кен орындарының паспорты немесе кен орындары мен көрініс-белгілерінің каталогі бар болса, олар жеке кітап ретінде есептерге қоса беріледі.

1. Отчеты состоят из текстовой и графической части (при наличии графических приложений) и космических снимков с приложенным электронным вариантом.
2. Отчеты состоят из следующих структурных элементов:
1) этикетка (на обложке);
2) титульный лист;
3) список исполнителей;
4) реферат;
5) геологическое задание (техническое задание);
6) оглавление;
7) список иллюстраций, таблиц (при наличии);
8) список текстовых приложений (при наличии);
9) список графических приложений (при наличии);
10) содержательная часть;
11) список использованных источников (литература);
12) текстовые приложения (при наличии);
13) таблицы, иллюстрации (при наличии);
14) графические приложения (при наличии);
15) заключение метрологической экспертизы;
16) заключение о патентных исследованиях (при наличии);
17) формуляр;
18) рецензия (рецензии);
19) протокол (протоколы) рассмотрения отчетов;
20) акт сдачи первичных геологических материалов;
21) акт возврата территории;
22) справка о выполненных объемах работ и списании затрат;
23) перечень организаций, которым рассылаются на хранение отчеты;
24) учетная карточка геологической изученности по форме согласно приложению 1 к Структуре и учетная карточка гидрогеологической и инженерно-геологической изученности по форме согласно приложению 2 (прикладывается отдельно) к Структуре отчетов о геологическом изучении недр (далее - Структуре) с приложением выкопировки расположения изученной площади на миллионном листе.
3. Текст отчетов набирается на компьютере в формате А4 (297 х 210 мм). Формат А3 используется для таблиц. При компьютерном наборе используется текстовый редактор Word шрифтом Times Kaz - размером № 14, Times New Roman - размером № 14, для таблиц допускается размер № 12, межстрочный интервал – одинарный.
4. Отчеты оформляются с учетом следующих параметров:
1) поля слева - 3,0 см;
2) поля справа - 1,5 см;
3) колонтитулы - 2,0 см.
5. Нумерация страниц отчетов - сквозная и самостоятельная в пределах каждой книги. Титульный лист не нумеруется.
6. При объеме свыше 300 страниц отчеты делятся на части и комплектуются в виде отдельных книг объемом не более 300 страниц, на этикетке и титульном листе каждой книги печатается прописными буквами и проставляется номер книги.
7. Сшивка блока книги при переплете выполняется только нитками.
8. Каждая книга отчетов оформляется в жестком переплете (обложку), книги объемом до 30 страниц - мягкую картонную обложку, скрепленную с текстом книги степлером.
9. При наличии каталогов месторождений и рудопроявлений, или паспортов месторождений полезных ископаемых, они прилагаются к отчетам в виде отдельных книг.

10. Заттаңба мөлшері 140-150х100-110 мм тікбұрыш пішімінде болады, есептің әр кітабы, дәптері, папкасы мұқабасының ортасында орналасады және осы Құрылымға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
11. Титул парағы есептің бірінші беті болып табылады және осы Құрылымға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
12. Орындаушылардың тізімі барлық орындаушылардың тегін қамтиды.
Екі және одан көп кітаптардан тұратын есептер үшін орындаушылар тізімі бірінші кітапта ғана беріледі.
13. Реферат қағаздың бір парағында басылады және мынаны қамтиды:
1) жауапты орындаушының тегі мен аты-жөні (бас әріптермен басылады), одан әрі жеке орындаушылардың тегі көрсетіледі;
2) жұмыстың атауы, беттердің саны, иллюстрациялардың жалпы саны, мәтіндегі кестелердің саны, графикалық қосымшалар папкаларының саны (әр папкадағы графика беттерінің саны), ғылыми-техникалық алқада немесе мемлекеттік қорлар жөніндегі комиссияда геологиялық есепті қарау хаттамасы, электрондық дискілердің саны, геологиялық есеп жасалған ұйымның атауы және оның толық мекенжайы, есепті аяқтаудың айы мен жылы, есеп жіберілген ұйымдардың тізбесі (жақшада басылады), әкімшілік облыс пен шегінде жүргізілген жұмыстардың аумағы орналасатын 1:1 000 000 масштабтағы халықаралық сызыққа сәйкес парақ номенклатурасы (егер геологиялық есеп бірнеше кітаптан тұратын болса, онда әр кітаптың көлемі жеке көрсетіледі), пән туралы мәліметтер, жасалған жұмыстардың әдістері мен нәтижелері, қысқаша қорытындылар, жұмыстың тиімділігі, есепте жазылған негізгі нәтижелердің мүмкүншіліктері мен қоладынлатын салалары туралы мәліметтер;
3) құраушының тегі, аты-жөні, қолы, мөр.
14. Геологиялық (техникалық) тапсырмада жұмыстардың бекітілген мерзімі, оның мақсаттары, міндеттері мен кезеңдері туралы нақты мәліметтерді қамтуы тиіс. Келісімшарттық аумақтарда жер қойнауын пайдаланушының қаражаты есебінен жұмыстар жүргізілген кезде геологиялық есепке геологиялық тапсырманың орнына келісімшартқа ең аз жұмыс бағдарламасы немесе одан үзінді енгізіледі.
15. Геологиялық (техникалық) тапсырма парақтың бір жақ бетінде басылады және тапсырыс беруші ұйымының мөрімен расталады.
16. Мазмұнында геологиялық есептің барлық тақырыптары, бөлімдері, кіші бөлімдері мен тармақтары және кіріспені, қорытындыны, мәтіндік қосымшалардың тізімін және т.б. қоса алғанда тақырыптар орналасқан беттердің нөмірлері көрсетіледі.
17. Егер геологиялық есеп екі және одан да көп кітаптардан тұрса, онда бірінші кітапта – әрбір кітап бойынша жеке-жеке барлық геологиялық есептің мазмұны, ал кейінгілерінде тек қана аталған кітаптың мазмұны көрсетіледі.

10. Этикетка имеет форму прямоугольника размером 140-150 х 100-110 мм, размещается в центре обложки каждой книги, тетради, папки отчета и оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящей Структуре.
11. Титульный лист является первым листом отчета и оформляется по форме согласно приложению 4 к настоящей Структуре.
12. Список исполнителей содержит фамилии всех исполнителей отчетов.
Список исполнителей для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
13. Реферат печатается на одном листе бумаги и включает в себя:
1) фамилии и инициалы ответственного исполнителя (прописными буквами), далее указываются фамилии остальных исполнителей;
2) наименование отчета, общее количество страниц текста, иллюстраций, таблиц в тексте, количество текстовых и графических приложений, (количество листов графики в каждой папке), протокол рассмотрения отчета на научно-технической коллегии или государственной комиссии по запасам, количество электронных дисков, название организации, в которой составлен отчет и ее полный адрес, месяц и год завершения отчета, перечень организаций (в скобках), в которые разослан отчет, административная область и номенклатура листов в соответствии с международной разграфкой масштаба 1:1000000, в пределах которых располагается территория проведенных работ (если отчет состоит из нескольких книг, то объем каждой книги указывается отдельно), сведения о предмете, цели, методы и результаты выполненных работ, краткие выводы, сведения об эффективности работ, возможностях и областях применения основных результатов, изложенных в отчете;
3) фамилия, имя, отчество, подпись составителя, печать.
14. Геологическое (техническое) задание содержит точные сведения об утвержденных сроках работы, ее целях, задачах и этапах. При проведении работ на контрактной территории за счет средств недропользователя вместо геологического задания в отчеты включается минимальная рабочая программа к контракту или выписка из нее.
15. Геологическое (техническое) задание печатается на одной стороне листа и заверяется печатью недропользователя.
16. Оглавление включает последовательное перечисление всех заголовков, разделов, подразделов и пунктов отчетов с указанием страниц, на которых эти заголовки располагаются, включая введение, заключение, список текстовых приложений и так далее.
17. В первой книге отчетов, состоящей из двух и более книг, помещается оглавление всего отчета по каждой из книг отдельно, а в последующих – оглавление только данной книги.

18. Иллюстрация тізіміне барлық иллюстрациялардың нөмірлері мен олар орналасқан мәтіндегі беттері көрсетілген атаулар кіреді.
19. Екі және одан да көп кітаптардан тұратын есептің бірінші кітабында кітаптардың нөмірлері көрсетіліп, барлық иллюстрациялардың тізімі бірінші кітапқа енгізіледі, ал кейінгілерінде тек қана аталған кітаптың иллюстрацияларының тізімі келтіріледі.
20. Мәтіндік қосымшалардың тізімінде қосымшаның реттік нөмірі, оның тақырыбы (мәтіндегі қосымшаның тақырыбына тура сәйкес келетін) және ол орналасқан беттің нөмірі көрсетіледі.
21. Графикалық қосымшалардың тізімі есептің бірінші томына және графикалық қосымшасы бар папкаға салынады және осы Құрылымға
5-қосымшаға сәйкес ресімделеді. Тізімдегі реттік нөмірі графикалық қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышында қызыл түспен көрсетілетін парақ нөміріне сәйкес келеді.
22. Кестенің төменгі жағында мыналар көрсетіледі: "есепте барлығы – (саны көрсетіледі) сызба – (саны көрсетіледі) парақта, оның ішінде – (саны көрсетіледі) графикалық қосымша – (саны көрсетіледі) парақта – "құпия" немесе "ҚБПҮ" белгісі бар.
23. Осы кітапта орналастырылған құжатты пайдалануға шектеу белгісі жоқ қосымшалар үшін кестеде тиісті баған түсіріледі.
24. Мазмұн бөлімі кіріспе, негізгі бөлім мен қорытындыдан тұрады.
25. Кіріспеде:
1) жұмыс ауданының әкімшілік тиесілігі;
2) ауданның географиялық орны, оның географиялық координаталары мен беттерінің номенклатурасы;
3) жұмысты ұйымдастыру негіздемесі, ұйымдастырушылық-өндірістік жұмыс;
4) жұмыстарды жүргізудің күнтізбелік мерзімі көрсетіледі.
26. Негізгі бөлім мынаны қамтиды:
1) қабылданған жұмыстың бағытын негіздеу;
2) алдағы жұмыс нәтижесін талдау және қорытындылау;
3) қабылданған жұмысты жүргізудің жалпы әдістеме негіздемесі, міндеттерді шешу әдістерін сипаттау және олардың салыстырмалы кестетсі;
4) жұмыстарды метрологиялық қамтамасыз ету: жұмыс процесінде жүргізілген өлшемдер тізбесі, қолданылатын аппаратура және оның метрологиялық сипаттамасы, алынған ақпарат көзінің тізбесі, қателігін бағалау және метрология бойынша басқа да ақпарат;
5) теориялық, қолданбалы және экспериментальдік зерттеулердің
(егер қойылған міндет шеңберінде жүргізілсе), есептеу әдістемелерінің сипаты мен мазмұнын спаттау, алынған деректерді талдау;
6) жеке түрі мен кезеңдер бойынша атқарылған жұмыс нәтижелерінің сипаты (бар болған жағдайды); жобамен алда қойған міндеттерді бағалау және олармен алынған нәтижелерді сәйкестендіру, оларды алдыңғы және ұқсас жұмыстар нәтижелерімен салыстыру;

18. Список иллюстраций, таблиц включают номера и заголовки всех иллюстраций с указанием страниц, на которых они размещены в тексте.
19. В первой книге отчета, состоящей из двух и более книг помещаются списки всех иллюстраций, таблиц и текстовых приложений с указанием номеров книг, а в последующих - списки иллюстраций, таблиц и текстовых приложений только данной книги.
20. В списке текстовых приложений указывается порядковый номер приложения, его заголовок (точно соответствующий заголовку приложения в тексте) и номер страницы, на которой он размещен.
21. Список графических приложений помещается в первом томе отчета и в папке с графическими приложениями и оформляется согласно приложению 5 к настоящей Структуре. Порядковый номер списка соответствует номеру листа графического приложения, который указывается красным цветом в правом верхнем углу.
22. Внизу списка указывается: "всего в отчете - (указывается количество) чертежей на - (указывается количество) листах, в том числе – (указывается количество) графических приложений на - (указывается количество) листах – с грифом "секретно" или "ДСП".
23. Для помещенных в данной книге приложений, не имеющих грифа ограничения доступа к документу, соответствующая графа в таблице опускается.
24. Содержательная часть состоит из введения, основной части и заключения.
25. Во введении указываются:
1) административная принадлежность района работ;
2) географическое положение района, его географические координаты и номенклатура листов;
3) обоснование постановки работ, организации-производители работ;
4) календарные сроки проведения работ.
26. Основная часть содержит:
1) обоснование принятого направления работ;
2) анализ и обобщение результатов предшествующих работ;
3) обоснование принятой (разработанной) общей методики проведения работ, описание методов решения задачи и их сравнительная оценка;
4) метрологическое обеспечение работ: перечень проведенных в процессе работ измерений, примененной аппаратуры и ее метрологические характеристики, перечень источников полученных данных, оценка погрешности и другие сведения по метрологии;
5) описание характера и содержания теоретических, прикладных и экспериментальных исследований (если они проводились в рамках решения поставленной задачи), методов расчета, анализ полученных данных;
6) описание результатов выполненных работ по отдельным их видам и этапам (при наличии); оценку полноты решения поставленных проектом (программой) задач и соответствия им полученных результатов, сравнение их с результатами предшествующих и аналогичных работ;

7) қосымша атқарылған жұмыстардың негіздемесі, таңдалған бағытта одан әрі жұмыстарды тоқтату қажеттілігіне әкелетін теріс нәтижелер;
8) алынған нәтижелер негізінде, оның ішінде одан әрі жұмыс бағыты бойынша жасалған қорытындылар мен ұсынымдар;
9) жұмыс нәтижелерін енгізу бойынша ұсынымдар, олардың түрлері мен маңыздылығы туралы мәліметтер, қол жеткізілген деңгеймен салыстырғандағы ұсынымдар басымдылығы, қолданылу масштабы мен сала аумағына (ұлттық кәсіпорын) нұсқау және жұмысты орындау мерзімі, күтілетін экономикалық тиімділікті есептеу және ұсынымдарды енгізгеннен геологиялық тиімділік туралы мәліметтер.
27. Есептің негізгі бөлігіндегі ілеспе кен орындарын іздеу бойынша жұмысты орындау кезінде негізгі жұмыс нәтижелері сипатталғаннан кейін бөлімшелері бар тиісті бөлім орналастырылады (егер ілеспе іздеу орындары бірнеше пайдалы қазбалардың бірнеше түрлеріне жүргізілсе).
28. Қорытынды мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жұмыстың негізгі нәтижелері;
2) атқарылған жұмыстың немесе оның бөлек кезеңдерінің нәтижелері бойынша қорытынды, жұмыс нәтижесінде алынған жаңа деректер тізбесі;
3) алдағы жұмыстың бағыттары бойынша ұсынымдар;
4) жұмыс нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстар.
29. Пайдаланылған дереккөздердің (әдебиет) тізімі жеке әліпби тәртібімен жасалады және барлық қолмен жазылған (қор) және жариаланған материалдарды қамтиды.
30. Бір автордың бірнеше жұмыстары болған кезде олар басылған жылдары бойынша, ал жылдар бірдей болған жағдайда – олардың атауларының әліпби тәртібімен көрсетіледі. Одан кейін бірлесіп жазылған жұмыстар, бірлескен авторлардың тектері әліпби тәртібімен, ал авторлық ұжымдар толық сәйкес келгенде-басылымдардың мерзімдік тәртібінде келтіріледі.
31. Есептің (дереккөздің) библиографиялық сипаттамасы: автордың (авторлардың) тегі мен аты-жөнін, есептің тақырыбын қамтиды. Тақырыптан кейін "есеп" деген сөзі, есепті шығарған ұйымның атауы, шығарылған қала мен жылы, беттердің саны келтіріледі.
32. Мәтіндік қосымшаларға есептің толықтығына қажетті және қорытындыны түсіндіру үшін немесе олар үшін бастапқы материал (қималар мен ұңғымалардың сипаттамалары) болып табылатын, еркін нысандағы немесе кесте түрінде ресімделген қосымша материалдар, қорларды санау кестесі, зертханалық анықтамалар және олардың математикалық өңдеу нәтижелері және тағы басқалары енгізіледі. А3 пішіміндегі (қос парақ) бүктелген түрдегі қосымшаларға рұқсат етіледі.
33. Әр мәтіндік қосымшаның тақырыбы жаңа беттен басылады.
34. Мәтіндік қосымшасы бар парақтың оң жақ жоғарғы бұрышына бас әріптермен "қосымша" деген сөз басылады. Егер мәтіндік қосымшалар екеу және одан да көп болса, оларды араб цифрларымен "№" деген белгісіз нөмірлейді.

7) обоснование проведенных дополнительных работ, отрицательные результаты, приводящие к необходимости прекращения дальнейших работ в избранном направлении;
8) выводы и рекомендации, сделанные на основании полученных результатов, в том числе и по направлению дальнейших работ;
9) рекомендации по внедрению результатов работ, сведения об их виде и значимости, преимущества рекомендаций по сравнению с достигнутым уровнем, указания на области и масштабы применения, место (организация, предприятие) и сроки проведения работ, расчет ожидаемой экономической эффективности и сведения о геологической эффективности от внедрения рекомендаций.
27. При выполнении работ по попутным поискам месторождений в основной части отчетов, после описания результатов основных работ, помещается соответствующий раздел с подразделами (если попутные поиски велись на несколько видов полезных ископаемых).
28. Заключение содержит следующую информацию:
1) основные результаты работы;
2) выводы по результатам выполненной работы или отдельных ее этапов, перечень новых данных, полученных в результате работы;
3) рекомендации по направлению дальнейших работ;
4) предложения по использованию результатов работы.
29. Список использованных источников (литература) составляется в алфавитном порядке и включает все рукописные (фондовые) и опубликованные материалы.
30. При наличии нескольких работ одного автора они указываются по годам издания, а при совпадении годов - в алфавитном порядке их названий. Затем указываются работы, написанные в соавторстве, в алфавитном порядке фамилий соавторов, а при полном совпадении авторских коллективов - в хронологическом порядке изданий.
31. Библиографическое описание отчета (источника) содержит: фамилию и инициалы автора (авторов), заглавие отчета. После заглавия приводится слово "отчет", наименование организации, выпустившей отчет, город и год выпуска, количество страниц.
32. В текстовые приложения включаются вспомогательные материалы, оформленные в произвольной форме или в виде таблиц, необходимые для полноты отчетов и пояснения выводов или послужившие для них первичным материалом (описания разрезов и скважин), таблицы подсчета запасов, результаты лабораторных определений и их математической обработки и так далее. Допускаются приложения формата А3 (двойной лист) в сложенном виде.
33. Заголовок каждого текстового приложения печатается с новой страницы.
34. В правом верхнем углу листа текстового приложения печатается прописными буквами слово "приложение". Если текстовых приложений два и больше, их нумеруют арабскими цифрами без знака "№".

35. Мәтіндік қосымшалардың тізбесі:
1) аумақтық геологиялық бастапқы геологиялық құжаттама қорына бастапқы материалдарды тапсыру актісі;
2) жұмысты орындаушы ұйымның есепті қарау хаттамасы;
3) жер қойнауын пайдаланушы ұйымның есепті қарау хаттамасы;
4) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі аумақтық органның есепті қарау хаттамасы;
5) жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның есепті қарау хаттамасы;
6) есепке берілген рецензия (рецензиялар);
7) пайдаланылған әдебиеттер тізімі;
8) метрологиялық сараптама қорытындысы;
9) орындалған көлемдер мен геологиялық барлау жұмыстарына арналған шығындарды есептен шығару туралы анықтама;
10) пайдалы қазбалар кен орындарының паспорты (қорлары есептелетін есептер үшін);
11) кен орындарының және кен көрініс-белгілердің каталогы
(жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептер үшін).
36. Цифрлық, мәтіндік немесе аралас материалдарды қамтитын кестелер, есептерде мәтіннің ішіндегі беттерде де, жеке беттерде де орналасады.
37. Әр кесте тақырыбы оның мазмұнын көрсетеді. Тақырып жолдық әріптермен (алғашқы бас әріптен басқасы) соңында нүктесіз және кесте үстінің ортасында орналасады.
38. Кестелер есептің әрбір бөлімі бойынша жеке нөмірленеді. Кестенің нөмірі бөлім нөмірі мен кестенің нүкте арқылы бөлінген, реттік нөмірінен тұрады. Егер есепте тек қана бір кесте болса, ол нөмірленбейді және "кесте" сөзі жазылмайды. Кесте нөмірі оң жағынан тақырыптан жоғары екі интервалда орналасады. Кесте нөмірі дефис (жолодау басынан) арқылы атауы мен бір жолда орналастыруға жол беріледі.
39. Кесте ол туралы алғашқы рет аталып өтілгеннен кейін орналастырады.
40. Көп жолдары бар кесте басқа бетке тасымалданады. Бұл жағдайда, кестенің жолдары нөмірленеді және олардың нөмірленуі кестенің келесі бөліктерінде де қайталанады. Тақырып пен реттік нөмір тек қана кестенің бірінші бөлігінің үстінде көрсетіледі, ал келесі бөлшектердің үстіне- "Жалғасы" деген сөз жазылады. Көп бағаны мен жолдары бар кестені бөлікке бөлуге және бір бөлігін бір бөліктің астына бірнеше беттерде орналастыруға жол беріледі. Бұл жағдайда кестенің әрбір бөлігінде оның бүйрі немесе атауы тиісінше қайталанады.
41. Мәтін мен кестелердің ескертулерінде анықтамалық және түсіндірме деректер жазылады. Егер бір ғана ескерту болса, онда оны нөмірлемейді, "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылады. Егер бірнеше ескертулер болса, онда "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылып, ескертулердің мазмұны араб цифрларымен нөмірленеді.
42. Иллюстрациялар, олардың бөлшектері мен жазулары (масштабы мен анықтылығы), сапалы қайта өндіру, микрофильмдер жасау, сканерлеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей ресімделеді: барлық иллюстрациялардағы сызықшалардың ең төменгі жуандығы 2 мм., сызықтардың арасындағы қашықтық 8 мм-ден кем емес, жазудағы қаріптердің ең төменгі мөлшері - 2,5 мм, шартты таңбалар ретінде пайдаланылатын геометриялық мүсіндер қабырғаларының (диаметрнің) ең төменгі мөлшері - 2,5 мм. Осы тармақта жазылған шектеулер есепке графикалық қосымшаларға да таралады.

35. Перечень текстовых приложений:
1) акт сдачи первичных материалов в территориальный геологический фонд первичной геологической документации;
2) протокол рассмотрения отчета организацией – исполнителем работ;
3) протокол рассмотрения отчета организацией - недропользоватем;
4) протокол рассмотрения отчета территориальным органом по изучению и использованию недр;
5) протокол рассмотрения отчета уполномоченным органом по изучению и использованию недр;
6) рецензия (рецензии) на отчет;
7) список использованной литературы;
8) заключение метрологической экспертизы;
9) справка о выполненных объемах и подлежащих списанию затратах на геологоразведочные работы;
10) паспорт месторождения полезных ископаемых (для отчетов с подсчетом запасов);
11) каталог месторождений и рудопроявлений (для отчетов о геологическом изучении недр).
36. Таблицы, содержащие цифровой, текстовый или смешанный материал размещаются в отчетах как на страницах среди текста, так и на отдельных листах.
37. Заголовок каждой таблицы отражает ее содержание. Заголовок печатается строчными буквами (кроме первой прописной), без точки в конце и размещается над таблицей по центру.
38. Таблицы нумеруются отдельно по каждому разделу отчета. Номер таблицы состоит из номера раздела и порядкового номера таблицы, разделенной точкой. Если в отчете имеется только одна таблица, она не нумеруется и слово "таблица" не пишется. Номер таблицы располагается справа на два интервала выше заголовка. Допускается располагать номер таблицы в одной строке с названием через дефис (начало строки).
39. Таблицу размещают после первого упоминания о ней в тексте.
40. Таблицу с большим количеством строк переносят на другую страницу. В этом случае графы таблицы нумеруют и повторяют их нумерацию на последующих частях таблицы. Заголовок и порядковый номер указывается только над первой частью таблицы, над последующими частями - пишут слово "Продолжение". Таблицу с большим количеством граф или строк допускается делить на части и помещать одну часть под другой на нескольких страницах. В таком случае в каждой части таблицы повторяется ее боковик или шапка, соответственно.
41. В примечаниях к тексту и таблицам указываются только справочные и поясняющие данные. Если имеется только одно примечание, то его не нумеруют, а после слова "Примечание" ставят двоеточие. Если примечаний несколько, то после слова "Примечания" ставится двоеточие и содержание примечаний нумеруются арабскими цифрами.
42. Иллюстрации оформляются таким образом, чтобы их детали и надписи (масштаб и четкость) обеспечивали возможность качественного репродуцирования, микрофильмирования, сканирования: минимальная толщина линии на всех иллюстрациях составляет 0,2 мм, расстояние между линиями - не менее 0,8 мм, минимальный размер шрифта в надписях - 2,5 мм, минимальные размеры сторон (диаметр) геометрических фигур, используемых в качестве условных обозначений - 2,5 мм. Ограничения, изложенные в настоящем пункте, распространяются также и на графические приложения к отчету.

43. Барлық иллюстрациялар (фотосуреттер, суреттер, схемалар, сызбалар және т.б.) сурет деп аталынады да, "Сур. " деген сөзбен белгіленіп, тараудың шегінде рет-ретімен араб цифрларымен нөмірленеді. Иллюстрацияның нөмірі тараудың нөмірі мен оның нүкте арқылы бөлінген реттік нөмірден тұрады.
44. Егер есепте бір ғана иллюстрация болса, ол нөмірленбейді және "Сур. " деген сөз жазылмайды.
45. Иллюстрациялардың атаулары мен түсініктеме деректері бар. Атау иллюстрацияның үстіңгі жағына, түсініктеме деректер - астыңғы жағына орналастырылады және бас әріппен, сурет астындағы мәтін - кіші әріппен (алғашқы кіші әріптен басқа) басылады. Иллюстрацияның нөмірін, түсініктеме деректерден төмен, ал егер олар жоқ болса - тура иллюстрацияның астына орналастырады. Иллюстрацианың нөмірін, дефис арқылы, атауымен бір жолда орналастыруға жол беріледі.
46. Иллюстрациялар компьютерлік технология мен қара сияны пайдалана отырылып, сызықталынған не болмаса ксерокопиялық пен полиграфиялық әдістермен көбейтілген болады.
47. Тігілетін кесте мәтіні мен иллиюстарциялар жеке беттерде орналасады және ортақ нөмірленуге қосылады. Парақта жасалған, есептің форматынан үлкен (бірақ A3 форматынан асырмайтын) үлкен кестелер мен иллюстрациялар бүктеліп бір парақ түрінде нөмірленеді.
48. Графикалық қосымшалар жұмыстардың нәтижесін көрсететін (әртүрлі мазмұны бар карталар, қималар, стратиграфиялық бағаналар, кескіндер мен т.б.) материалдар болып табылады.
49. Графикалық қосымшалардың тізбесі жұмыс түріне байланысты, олар бойынша есеп ұсынылады және жұмыстардың жобасымен (бағдарламасы) анықталады.
50. Графикалық қосымшалар картографиялық қағазда сызықша - контур түрінде орындалып ұсынылады. Электрондық нұсқадағы есептердің графикалық қосымшалары геологиялық қорларда пайдаланылатын компьютерлік бағдарламалардың пішімінде көшірмелерін қоса отырып, бағдарламаның түпнұсқа пішімінде ұсынылады. Электрондық нұсқадағы графикалық қосымшалар қағаз түріндегі түпнұсқамен маштаб, ақпараттық жүктеліс, бояу, крап және тағы басқалары бойынша сәйкес келеді.
51. Есепке әрбір графикалық қосымшаға, оның ішінде көппарақты қосымшаның әрбір парағына осы Құрылымға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парақтың астыңғы оң жақтағы бұрышына полиграфиялық әдіспен немесе қара сиямен орындалған бұрыштық штамп қойылады.
52. Қажет болған жағдайда, шартты белгілерде аталған графикалық қосымшаның парақтары орналасқан схемасын орналастыруға болады.
53. Құжатқа рұқсаттың шектеу грифі (егер болған жағдайда) графикалық қосымшадағы әрбір парақтың оң жақ жоғарғы бөлігінде қойылады.

43. Все иллюстрации (рисунки, схемы, чертежи и так далее) именуются рисунками, обозначаются словом "Рис." и нумеруются последовательно арабскими цифрами в пределах раздела. Номер иллюстрации состоит из номера раздела и ее порядкового номера, разделенных точкой.
44. Если в отчете всего одна иллюстрация, она не нумеруется и слово "Рис." не пишется.
45. Иллюстрации имеют наименование и поясняющие данные. Наименование помещается над иллюстрацией, поясняющие данные - под ней и печатаются прописными буквами, подрисуночный текст - строчными (кроме первой прописной). Номер иллюстрации помещается ниже поясняющих данных, а если их нет - непосредственно под иллюстрацией. Допускается располагать номер иллюстрации в одной строке с названием через дефис.
46. Иллюстрации бывают штриховые, выполненные с использованием компьютерных технологий или тушью, или размноженные ксерокопированием и полиграфическими способами.
47. Переплетаемые с текстом таблицы и иллюстрации, располагаются на отдельных страницах и включаются в общую нумерацию. Таблицы и иллюстрации, выполненные на листах, превышающих формат отчета (но не более формата А3), складываются и нумеруются как одна страница.
48. Графические приложения представляют собой материалы, отражающие результаты работ (карты различного содержания, разрезы, стратиграфические колонки, профили и другая геологическая информация).
49. Перечень графических приложений зависит от вида работ, по которым представляется отчет, и определяется проектом (программой) работ.
50. Графические приложения представляются в контурно-штриховом исполнении на картографической бумаге. В электронной версии отчета графические приложения представляются в оригинальном формате программы - построителя с добавлением копии в формате компьютерных программ, используемых в геологических фондах. Графические приложения в электронной версии полностью соответствуют бумажному оригиналу по масштабу, информационной нагрузке, раскраске, крапу и так далее.
51. На каждом графическом приложении к отчету, в том числе и на каждом листе многолистного приложения, в правом нижнем углу листа проставляется угловой штамп по форме согласно приложению 6 к настоящей Структуре, выполняемый черной тушью или полиграфическим способом.
52. При необходимости в поле, отведенном для условных обозначений, помещается схема расположения листов данного графического приложения.
53. Гриф ограничения доступа к документу (если он имеется) проставляется в правом верхнем углу каждого листа графического приложения.

54. Карталарды білдіретін графикалық қосымшалардың бұрыштық штампында масштабтан басқа, аталған қосымшаны құрастырғанда пайдаланған картографиялық негізге нұсқаулығы бар.
55. Графикалық қосымшалар 210x300 мм, қалыңдығы 70-80 мм аспайтын форматтан папкаларда орналасады. Аландық геологиялық түсіру жұмыстары бойынша графикалық қосымшалар парақтың халықаралық стандарттағы 700x700 мөлшердегі папкаларда сақталады.
56. Графикалық қосымшаның барлық парақтары пака форматы бойынша бұрыштық штампы парақтың беткі жағында тұратындай етіп орналасады.
57. Папкада орналасқан графикалық қосымшалар тігілмейді, бірнеше бетте жасалған қосымшаның жеке парақтары жабыстырылмайды.
58. Осы Құрылымға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша графикалық косымша папкасына заттаңба жабыстырылады. Заттаңбада "Графикалық қосымшалардың" кіші тақырыбы бөлінеді, бұл ретте кітап нөмірі көрсетілмейді.
59. Егер графикалық қосымшалары бар папка біреуден көп болса, олар нөмірленеді және нөмір заттаңбада көрсетіледі.
60. Графикалық қосымшалар папкада есепте маңыздылығының тиісті дәрежесі тәртібінде орналасады.
61. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есептер үшін метрологиялық сараптама қорытындысы бірінші кітапта орналасады.
62. Есептер үшін патенттік зерттеулер туралы қорытындысы осы Құрылымға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
63. Бірнеше кітаптан тұратын есептер үшін патенттік зерттеулер туралы қорытынды олардың біріншісінде орналасады.
64. Есептік формуляр осы Құрылымға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
65. Қосымшалары бар метрологиялық сараптама қорытындысы, патенттік зерттеулер туралы қорытындысы және орындалған жұмыс көлемдері және шығындары есептен шығару туралы анықтамасы бар есептер жұмысты орындаушы ұйымға белгілеген тәртіпке сәйкес рецензиялауға беріледі.
66. Рецензияның тақырыбында есептің толық атауы (есептің титулдық бетіне сәйкес), оның шифры, жауапты орындаушының тегі жазылады.
67. Рецензия авторының қолы оның жұмыс орнының мөрімен куәландырылады. Егер рецензияда маңызды ескертулер болса, есепке автордың рецензенттің әрбір ескертуіне өзгеріс енгізу немесе ескертуді теріске шығару туралы анықтамасы орналасады.
68. Егер есеп екі немесе және одан да көп кітаптардан тұрса, рецензия бірінші кітапта орналасады.
69. Егер есеп екі немесе және одан да көп кітаптардан тұрса, қарастыру хаттамасы бірінші кітапта орналасады.
70. Хаттама есептің мәтініне тігіледі, немесе, егер көлемді болса (7 парақтан астам болса), есепке жеке қосымша түрінде ұсынылады.

54. Графические приложения, представляющие собой карты, имеют в угловом штампе, кроме масштаба, указание на картографическую основу, использованную при составлении данного приложения.
55. Графические приложения помещаются в папки форматом 210 х 300 мм, толщиной не более 70-80 мм. Графические приложения по площадным геологосъемочным работам представляются на стандартных листах международной разграфки в папках размером до 700 х 700 мм.
56. Все листы графических приложений складываются по формату папки таким образом, чтобы угловой штамп находился на лицевой стороне сложенного листа.
57. Графические приложения, находящиеся в папке, не переплетаются, отдельные листы приложений, выполненных на нескольких листах, не склеиваются.
58. На папку с графическими приложениями наклеивается этикетка по форме согласно приложению 3 к настоящей Структуре. На этикетке делается подзаголовок "Графические приложения", при этом номер книги не указывается.
59. Если папок с графическими приложениями больше одной, они нумеруются и номер указывается на этикетке.
60. Графические приложения располагаются в папках в порядке, соответствующем степени их значения в отчете.
61. Заключение метрологической экспертизы для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
62. Заключение о патентных исследованиях оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящей Структуре.
63. Заключение о патентных исследованиях для отчета, состоящего из нескольких книг, размещается в первой из них.
64. Формуляр отчета оформляется по форме согласно приложению 8 к настоящей Структуре.
65. Отчеты с приложениями, заключением метрологической экспертизы, заключением о патентных исследованиях и справкой о выполненных объемах работ и списании затрат передаются на рецензию в соответствии с порядком, установленным в организации – исполнителем работ.
66. В заголовке рецензии содержится полное название отчетов (в соответствии с титульным листом отчета), ее шифр, фамилия ответственного исполнителя.
67. Подпись автора рецензии заверяется печатью по месту его работы. Если в рецензии содержатся существенные замечания, в отчет помещается справка автора о внесении изменений по каждому замечанию рецензента или обоснование отклонения замечания, которая подписывается автором отчета.
68. Если отчеты состоят из двух и более книг, то рецензия помещается в первой книге.
69. Если отчет состоит из нескольких книг, то протокол рассмотрения размещается в первой книге.
70. Протокол вплетается в текст отчета или, в случае большого его объема (более 7 страниц), представляется в виде отдельного приложения к отчету.