Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлеу, басып шығару және жүргізу жөніндегi қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 283 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 мамырда № 11045 тіркелді.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 1-тармағының 8-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарына мемлекеттік кадастрды әзiрлеу, басып шығару және жүргiзу жөніндегi қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты тиісті қызметтер қызметкерлерінің зерделеуін ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________Е. Досаев
2015 жылғы 8 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_________________Ә. Исекешев
2015 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 283 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарына мемлекеттік кадастрды әзiрлеу, басып шығару және жүргiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарына мемлекеттік кадастрды әзiрлеу, басып шығару және жүргiзу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын (бұдан әрі – Кадастр) әзірлеу, жүргізу, басып шығару, тәртібін белгілейді.
2. Кадастрға жүзі бар және лақтыратын суық қарулар, механикалық тозаңдатқыштар, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат берген көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозольды және басқа да құрылғылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн немесе шетелге әкетiлетiн қарулардың сирек даналары туралы мәлiметтерден басқа, сәйкестігі мендетті түрде расталған өткен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары туралы барлық мәліметтер енгізуге жатады.

Об утверждении правил разработки, издания и ведения Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 283. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2015 года № 11045.
В соответствии с подпунктом 8-4) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, издания и ведения Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам департаментов внутренних дел городов Астаны и Алматы, областей и на транспорте организовать изучение настоящего приказа сотрудниками соответствующих служб.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
08 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
"__" _____________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 283
Правила
разработки, издания и ведения Государственного кадастра
гражданского и служебного оружия и патронов к нему
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по разработке, изданию и ведению Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее – Правила) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" устанавливают порядок разработки, издания, ведения, Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему (далее - Кадастр).
2. Включению в Кадастр подлежат сведения обо всем гражданском и служебном оружии и патронах к нему прошедшим подтверждение соответствия, за исключением сведений о холодном клинковом и метательном оружии, механических распылителей, аэрозольных и других устройств, снаряженных слезоточивыми или раздражающими веществами, разрешенными к применению уполномоченным органом в области здравоохранения, а также о единичных экземплярах гражданского оружия, производимых на территории Республики Казахстан, ввозимых на территорию Республики Казахстан или вывозимых за границу.

2. Кадастрды әзірлеу тәртібі
3. Кадастр мынадай бөлімдерден тұрады:
1) отандық өндірістің азаматтық қаруы мен оның патрондары;
2) шетелдік өндірістің азаматтық қаруы мен оның патрондары;
3) қызметтік қару мен оның патрондары;
4) тек экспорттау үшін жасалған қару мен оның патрондары;
5) қару өндiру кезiнде технологиялық мақсаттарда пайдалануға арналған сынақтық, үлгiлiк және басқа да патрондар.
4. Кадастрға қару мен патрондар туралы мынадай мәлiметтер енгiзiледi:
1) отандық өндiрiс шығарған:
қару мен пайдаланылатын патрондар моделiнiң (патрондар үлгiсiнiң) атауы мен белгiленуi;
қару мен патрондардың негiзгi техникалық көрсеткiштерi;
әзiрлеушi мен жасап шығарушының атауы;
ол бойынша қарулар (патрондар) жасалатын (сыналатын) нормативтiк құжаттың белгiленуi мен атауы;
сынақ жүргiзген ұйым (зертхана);
үлгiсiнiң түрлi-түстi фотосуретi;
2) шетелдiк өндiрiс шығарған:
қару мен пайдаланылатын патрондар моделiнiң (патрондар үлгiсiнiң) атауы мен белгiленуi;
қару мен патрондардың негiзгi техникалық көрсеткiштерi;
қару мен патрондарды жасап шығарушы елдiң және фирманың атауы;
түрлi-түстi фотосуретi;
сәйкестігі расталған сынақ жүргiзген орган (зертхана) (ол Қазақстан Республикасында жүргiзілген болса).
Шетелдiк өндiрiстен шыққан қару мен патрондар туралы қосымша мәлiметтер ретiнде қарудың жасалу нұсқалары, таңбалануы, сатушы-фирма, техникалық сипаттамасы енгiзiлуi мүмкiн.
5. Кадастрға енгiзiлетiн қару мен патрондардың негiзгi техникалық көрсеткiштерiнiң номенклатурасы қарудың осы түрiне арналған нормативтік құжаттармен айқындалады. Отандық қарудың әр моделiне тiркеу нөмiрi берiледi.
6. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары туралы мәлiметтердi Кадастрға енгiзу олардын сәйкестігін міндетті түрде растау нәтижелерi негiзiнде жүргiзiледi.
Сәйкестігін міндетті түрде растауға Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын, Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн және Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының барлық моделi жатады.
7. Қарудың және оның патрондарының техникалық талаптары мен сынау әдiстерi техникалық реттеу саласындағы қолданыстағы нормативтiк құжаттармен айқындалады.
8. Әкелiнетiн қару мен оның патрондарына мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi ақпарат iлесе жүреді.
9. Өтiнiш иесi мәліметтердің сәйкестігін растау жөніндегі органға осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi, сондай-ақ ұсынылатын қарудың (патрондардың) белгiленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттарды (қарудың немесе патрондардың жинау сызбасын, қарудың немесе патрондардың паспортын) ұсынады.
Сертификаттық сынақтарды жүргiзу үшiн қарудың немесе патрондардың үлгiлерi ұсынылады.

2. Порядок разработки кадастра
3. Кадастр состоит из следующих разделов:
1) гражданское оружие отечественного производства и патроны к нему;
2) гражданское оружие иностранного производства и патроны к нему;
3) служебное оружие и патроны к нему;
4) оружие и патроны к нему, производимые только для экспорта;
5) патроны испытательные, образцовые и другие для использования в технологических целях при производстве оружия.
4. В Кадастр вносятся следующие сведения об оружии и патронах:
1) отечественного производства:
наименование и обозначение модели оружия (типа патронов) и используемых патронов;
основные технические показатели оружия и патронов;
наименование разработчика и изготовителя;
обозначение и наименование нормативного документа, по которому изготавливается (испытывается) оружие (патроны);
организация (лаборатория), проводившая испытания;
цветная фотография образца;
2) иностранного производства:
наименование и обозначение модели оружия (типа патронов) и используемых патронов;
основные технические показатели оружия и патронов;
наименование страны и фирмы-изготовителя оружия и патронов;
цветная фотография;
орган (лаборатория), проводивший подтверждение соответствия (в случае проведения их в Республике Казахстан).
В качестве дополнительных сведении об оружии и патронах иностранного производства, при их наличии, включаются варианты исполнения, маркировка, фирма-продавец, техническое описание.
5. Номенклатура основных технических показателей оружия и патронов, включаемых в Кадастр, устанавливается техническим паспортом на данный вид оружия.
6. Включение в Кадастр сведений о гражданском и служебном оружии и патронов к нему производится на основании результатов их обязательного подтверждения соответствия.
Обязательному подтверждению соответствия подлежат все производимые на территории Республики Казахстан, ввозимые на территорию Республики Казахстан и вывозимые из Республики Казахстан модели гражданского и служебного оружия и патронов к нему.
7. Технические требования и методы испытания оружия и патронов к нему устанавливаются действующими нормативными документами в области технического регулирования.
8. Ввозимое оружие и патроны сопровождаются информацией на государственном и русском языках.
9. Заявитель представляет в орган по подтверждению соответствия сведения, указанные в пункте 5 настоящих Правил, а также документы, подтверждающие соответствие представляемого оружия (патронов) установленным требованиям и подтверждения соответствия (сборочный чертеж оружия или патронов, паспорт на оружие или патроны.
Для проведения сертификационных испытаний представляются образцы оружия или патронов.

10. Сертификаттық сынақтардың, ұсынылған мәлiметтердi, құжаттарды және қарудың немесе патрондардың үлгiлерiн тексеру нәтижелері негiзiнде сәйкестігін растау жөнiндегi орган бұйымдарды азаматтық және (немесе) қызметтік қаруға немесе патрондарға не конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарға жатқызу туралы шешім қабылдайды және өтiнiш иесіне Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгілеген нысан бойынша сәйкестiк сертификатын бередi.
Сәйкестiк сертификаты қару мен оның патрондарының Қазақстан Республикасының аумағындағы айналымы үшiн негiз болып табылады.
11. Сәйкестiгін растау жөнiндегi орган қару моделiне (патрондардың үлгiлерiне) екi данадағы iстi құрайды және оның бір данасын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ ӘПК) ұсынады.
12. Қарудың әрбір моделiне (патронның үлгiсiне) осы Қағидалардың 2, 3, 5, 6, 7 және 10-тармақтарына сәйкес қалыптастырылатын және Қазақстан Республикасы ІІМ ӘПК-нің төрағасы бекітетін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары модельдерінің тізбесі (бұдан әрі - тізбе) негізінде Кадастрдың тiркеу нөмiрiн бередi.
3. Кадастрды басып шығару және жүргізу тәртібі
13. Кадастр Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында шығарылады.
14. Кадастрды тізбенің негізінде қағаз және электрондық тасымалдағышта Қазақстан Республикасы ІІМ ӘПК жүргізеді. Кадастрға өзгерістерді тізбе бекітілгеннен кейін үш ай ішінде Қазақстан Республикасы ІІМ ӘПК енгізеді.
15. Кадастрдың түпнұсқасы, оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар, сондай-ақ қарудың модельдерін (патрондардың үлгілерін) Кадастрға енгізу туралы құжаттар Қазақстан Республикасы ІІМ ӘПК сақталады.

10. На основании результатов сертификационных испытаний, проверки представленных сведений, документов и образцов оружия или патронов к нему орган по подтверждению соответствия принимает решение об отнесении изделий к гражданскому и (или) служебному оружию или патронам к нему либо к конструктивно сходным с оружием изделиям и выдает заявителю сертификат соответствия по форме, определяемой законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
Сертификат соответствия является основанием для оборота оружия и патронов к нему на территории Республики Казахстан.
11. Орган по подтверждению соответствия формирует в двух экземплярах дело на модель оружия (тип патронов) и один экземпляр представляет в Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – КАП МВД РК).
12. Каждой модели оружия (типу патрона) присваивается регистрационный номер Кадастра на основании Перечня моделей гражданского, служебного оружия и патронов к нему (далее – перечень), утверждаемый Председателем Комитета административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и формируемый в соответствии с пунктами 2, 3, 5, 6, 7 и 10 настоящих Правил.
3. Порядок издания и ведения Кадастра
13. Кадастр издается на официальном Интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
14. Кадастр ведется КАП МВД РК на бумажном и электронном носителях на основании перечня. Изменения в Кадастр вносятся КАП МВД РК в течение трех месяцев после утверждения перечня.
15. Подлинник Кадастра, изменения и дополнения к нему, а также документы о включении моделей оружия (типов патронов) в Кадастр хранятся в КАП МВД РК.