Арнайы экономикалық аймақтың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 210 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11053 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 247 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 60-1-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес, Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыру және осындай аумаққа тұлғалардың кіруіне рұқсат беру қағидасы;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес, Арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге және мұндай аумақтан тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидасы;
3) Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес, Тауарлардың есебін жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына еркін кедендік рәсімге орналастырылған тауарлар бойынша есептілікті ұсыну қағидасы;
4) Осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес, Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, Кеден одағының тауарлары деп тану қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурстарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
___________________ Ә. Исекешев
2015 жыл 9 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 210 бұйрығына 1-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыру және осындай аумаққа кіруге рұқсат беру қағидасы

О некоторых вопросах специальной экономической зоны
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11053. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 60-1 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила обустройства территории специальной экономической зоны и доступа лиц на такую территорию, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию специальной экономической зоны, а также выдачи разрешения на ввоз товаров на территорию специальной экономической зоны и их вывоз с такой территории, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила ведения учета товаров, а также представления отчетности органу государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила признания товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Таможенного союза, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
9 апреля 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 210
Правила
обустройства территории специальной экономической зоны,
и доступа лиц на такую территорию

1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыру және осындай аумаққа кіруге рұқсат беру қағидасы 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің 9-бабының 7-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 60-1 және 186-баптарына сәйкес әзірленді және арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі – АЭА) аумағын жайластыру және осындай аумақты қоршау бойынша талапты қоса, осындай аумаққа кіруге рұқсат беру тәртібін қарастырады.
2. Аталған талаптар АЭА аумағында немесе оның бөлігінде қолданылады.
2. Арнайы экономикалық аймақтың аумағын жайластыру тәртібі
3. Кедендік бақылаудың тиімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында АЭА-ны құру және жұмыс істеу мәселелерін реттейтін Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтау мақсатында еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағын жайластыру міндетті түрде мынадай талаптарды орындаумен жүзеге асырылады:
1) АЭА-ға қатысушы өзінің қызметін жүзеге асыратын АЭА аумағы немесе оның бөлігі, сыртқы жағынан Кодекстің 186-бабының 3-тармағымен көзделген талаптарына сәйкес белгілер қойылады және оның шекарасын айқындауға мүмкіндік беретін қоршауы болады;
2) көлік құралының (көліктің түріне қарай) қозғалыс мүмкіндігін қамтамасыз ететін кіреберіс жолдарының болуы;
3) кедендік бақылау аймағының шекарасының жобасында көрсетілген АЭА аумағына (аумағынан) немесе АЭА аумағының бөлігінде тауарлар мен көлік құралдарын әкелу (әкету), сондай-ақ тұлғалардың кіру (шығу) орындары;
4) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне немесе өзге кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін оларды түсіру, тиеу немесе сақтауға байланысты операциялар жүргізілетін, кедендік бақылау аймағында күнтізбелік соңғы отыз күн ішінде болған оқиғалардың бейнежазбасын қарауға мүмкіндік беретін тәулік бойы режимде жұмыс істейтін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады;
5) тауарларды еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен немесе өзге кедендік рәсімімен орналастырғанға дейін оларды сақтау үшін арналған АЭА аумағы немесе оның бөлігі тәуліктің қараңғы уақытында жарықтандырылады.
4. Мемлекеттік кірістер органы АЭА аумағына (аумағынан) немесе АЭА аумағының бөлігіне әкелінетін (әкетілетін) тауарлар мен көлік құралдарына, кедендік бақылауды жүргізу үшін тиісінше жабдықталған және техникалық жарақтандырылған бақылау-өткізу пункттерін (бұдан әрі – БӨП) осы тармақтың ережелерін ескере отырып айқындайды.
БӨП құрамына:
АЭА аумағына (аумағынан) немесе АЭА аумағы бөлігінде тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғаларын орналастыру үшін көзделген байланыс құралдарымен жабдықталған үй-жайлар;
тәулік бойы жұмыс режимі кезінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына арналған демалу бөлмесі;
БӨП шлагбаумдармен (қақпалармен) және (немесе) автокөліктің қозғалысын тоқтататын қондырғылармен жабдықталады;
5. АЭА аумағында оның санын негізге ала отырып мемлекеттік кірістер органын орналастыру үшін, телекоммуникация құралдарымен жарақтандырылған, жайластырылған ғимараттар немесе офистік үй-жай бөлінеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила обустройства территории специальной экономической зоны, и доступа лиц на такую территорию разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 9 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 30 июня 2010 года, статьями 60-1 и 186 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и предусматривают порядок обустройства территории специальной экономической зоны (далее – СЭЗ) и доступа лиц на такую территорию, включая требования по ограждению такой территории.
2. Данные требования применяются на территории СЭЗ или ее части.
2. Порядок обустройства территории специальной
экономической зоны
3. В целях обеспечения эффективности таможенного контроля, а также соблюдения таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан, регулирующего вопросы создания и функционирования СЭЗ на территории Республики Казахстан, обустройство территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, осуществляются с обязательным выполнением следующих требований:
1) территория СЭЗ или ее часть, на которой участник СЭЗ осуществляет свою деятельность с внешней стороны обозначаются в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 3 статьи 186 Кодекса, и имеет ограждение позволяющее определить ее границы;
2) наличие подъездных путей, обеспечивающих возможность движения транспортных средств (в зависимости от вида транспорта);
3) обозначенные в плане границы зоны таможенного контроля, места ввоза (вывоза) товаров и транспортных средств, а также мест доступа лиц на (с) территорию (ии) СЭЗ или на части территории СЭЗ;
4) в зоне таможенного контроля, на которой производится операции, связанные с разгрузкой, погрузкой или хранением товаров до их помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или иную таможенную процедуру, оборудуется системой видеонаблюдения, функционирующего в круглосуточном режиме, позволяющего осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней;
5) территории СЭЗ или ее часть, которые предназначены для хранения товаров до их помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или иную таможенную процедуру, освещаются в темное время суток.
4. Орган государственных доходов определяет контрольно-пропускные пункты (далее – КПП), соответственно оборудованные и технически оснащенные для проведения таможенного контроля, за товарами и транспортными средствами, ввозимых (вывозимых) на (с) территорию (ии) СЭЗ или на части территории СЭЗ с учетом положений настоящего подпункта.
В состав КПП входят:
помещения с оборудованными средствами связи, и предназначенные для размещения должностных лиц органа государственных доходов, осуществляющего таможенный контроль товаров и транспортных средств на (с) территорию (ии) СЭЗ или на части территории СЭЗ;
комната отдыха для должностных лиц органа государственных доходов при круглосуточном режиме работы;
КПП оборудуются шлагбаумами (воротами) и (или) устройствами, блокирующими движение транспортных средств.
5.На территории СЭЗ выделяются обустроенные здания или офисные помещения оснащенные средствами телекоммуникаций, для размещения органа государственных доходов, исходя из его численности.

6. Кедендік инфрақұрылым объекттері, ғимараттарды қоса алғанда, БӨП, АЭА аумағына (аумағынан) немесе АЭА аумағы бөлігіне әкелу (әкету) және (немесе) кіру (шығу) орындары, мемлекеттік кірістер органдарын орналастыруға арналған қызметтік үй-жайлар, сондай-ақ ашық алаңдар, АЭА материалдық-техникалық жарақтандыру жайластыру жоспарына қосылады, сондай-ақ олардың саны мен орналасуын қызмет аймағында АЭА орналасқан мемлекеттік кірістер органдары айқындайды.
7. АЭА аумағында немесе оның бөлігінде тауарларды кедендік тазарту және кедендік бақылау үшін арналған арнайы жайластырылған қойма үй-жайлары және (немесе) ашық алаңдар құрылады. Көрсетілген үй-жайлар және (немесе) алаңдар тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу үшін техникалық құралдармен қамтамасыз етіледі.
8. АЭА аумағын жайластыру осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған АЭА басқару органы және (немесе) АЭА аумағының бөлігіндегі АЭА қатысушыларымен қамтамасыз етіледі.
3. Тұлғалардың арнайы экономикалық аймақтың аумағына кіру тәртібі
9. АЭА аумағына тұлғалардың және олардың жеке пайдалануындағы көлік құралдарының (бұдан әрі – көлік құралы) кіруі мына шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) АЭА аумағына (аумағынан) жеке тұлғалардың кіруі (шығуы), сондай-ақ көлік құралдарының кіруі (шығуы) Кодекстің 13-бабының ережелеріне сәйкес БӨП арқылы және мемлекеттік кірістер органының жұмыс уақыты кезінде жүзеге асырылады;
2) АЭА аумағына (аумағынан) және (немесе) АЭА аумағының бөлігіне жеке тұлғалардың кіруі (шығуы) мынадай тәртіпе:
қызметін кедендік бақылау аймақтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды тұлғалары үшін қызметтік куәлігін ұсынған кезде тұрақты рұқсаттама бойынша;
құқық қорғау немесе арнайы органдардың лауазымды тұлғалары үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қаулы бойынша;
лауазымдық міндеттерін орындау көрсетілген тұлғалардың АЭА аумағында тікелей болуына байланысты, қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғалар үшін рұқсаттама бойынша;
лауазымдық міндеттерін орындау көрсетілген тұлғалардың АЭА аумағында қысқа уақытта болуына байланысты, қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғалар үшін уақытша рұқсаттама бойынша жүргізіледі.
10. Қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғалар, өзінің штатындағы қызметшілердің және көлік құралдарының тізімін (бұдан әрі – тізім) осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органына олардың АЭА аумағына кіруіне рұқсат етуге жолдайды.
Қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғаларға АЭА-ға қатысушылардың бірыңғай тізіліміне енгізілген, сондай-ақ АЭА аумағында қызметтің қосалқы түрлерін жүзеге асыратын өзге тұлғалар жатады.

6. Объекты таможенной инфраструктуры, включая здания, КПП, места въезда (выезда) и (или) входа (выхода) на (с) территорию (ии) СЭЗ или части территории СЭЗ, служебные помещения, предназначенные для размещения органа государственных доходов, а также открытые площадки, включаются в план обустройства материально-технического оснащения СЭЗ, а также их количество и расположение определяется органом государственных доходов, в зоне деятельности которого расположена СЭЗ.
7. На территории СЭЗ или на ее части, создаются специально обустроенные складские помещения и (или) открытые площадки, предназначенные для таможенной очистки и таможенного контроля товаров. Указанные помещения и (или) площадки обеспечиваются техническими средствами для проведения погрузочно-разгрузочных работ.
8. Обустройство территории СЭЗ, в соответствии с настоящими Правилами обеспечивается органом управления СЭЗ и (или) участником СЭЗ на части территории СЭЗ, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок доступа лиц на территорию специальной
экономической зоны
9. Доступ лиц и транспортных средств, находящихся в их личном пользовании (далее – транспортное средство), на территорию СЭЗ осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) вход (выход) физических лиц, а также въезд (выезд) транспортных средств на (с) территорию (ии) СЭЗ осуществляются через КПП и во время работы органа государственных доходов в соответствии с положениями статьи 13 Кодекса;
2) вход (выход) физических лиц на (с) территорию (ии) СЭЗ и (или) на части территории СЭЗ производятся в следующем порядке:
по постоянным пропускам для должностных лиц соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
по постановлениям для должностных лиц правоохранительных или специальных органов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
по пропуску для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц на территории СЭЗ;
по временным пропускам для лиц, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ, с целью выполнения должностных обязанностей связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц на территории СЭЗ.
10. Лица, осуществляющие деятельность на территории СЭЗ, направляют в орган государственных доходов список работников, находящихся в их штате, и транспортных средств на их допуск на территорию СЭЗ по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
К лицам, осуществляющим деятельность на территории СЭЗ, относятся лица, включенные в единый реестр участников СЭЗ, а также иные лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности на территории СЭЗ.

11. АЭА қатысушысы, жеке тұлғалар және (немесе) олардың жеке немесе қызметтік пайдалануындағы көлік құралдары бойынша тізімде мәлімделген мәліметтердегі кез келген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы мемлекеттік кірістер органдарын, осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
12. АЭА аумағына кіруге уақытша рұқсаттама жеке тұлғаларға және мемлекеттік органдардың, кәсіпорындар мен ұйымдардың қызметкерлеріне осы тұлғалардың АЭА аумағында болуымен тікелей байланысты, оларға жүктелген міндеттерді орындау мақсатында, АЭА аумағына бір жолдық және қысқа уақытқа келу үшін ресімделеді.
АЭА аумағына кіру үшін уақытша рұқсаттаманы АЭА қатысушы бір сағат ішінде үш данада ресімдейді, олардың әрқайсысы мынадай тәртіппен бөлінеді:
бірінші данасы бақылауды жүзеге асыратын БӨП-те болады;
екінші данасы осындай рұқсаттаманы берген тұлғада болады;
үшінші данасы АЭА аумағында қызметін атқаратын тұлғаға кері қайтарылады.
13. Осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасы АЭА аумағының бөлігінде өзінің қызметін жүзеге асыратын АЭА қатысушысына қатысты қолданылмайды.
АЭА аумағының бөлігіне кіруге рұсат беруді осы аумақтақта орналасқан АЭА қатысушысы жүзеге асырады.
14. Қазақстан Республикасы заңнамаларында көзделген жағдайларда адамдардың өмірін құтқаруды және денсаулығын сақтауды жүзеге асыру үшін медициналық қызметтер мен өзге қызметтердің қызметшілерін АЭА аумағына кіргізу БӨП тоқтаусыз жүзеге асырылады.
Арнайы экономикалық аймақтың
аумағына жайластыру және
осындай аумаққа кіруге рұқсат
беру қағидасы қосымша
Нысан
АЭА қатысушысының атауы
______________________________ "___"_______20___ж.
№ р/с
Қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғаның штатындағы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
жеке тұлғаны жұмысқа қабылдау туралы куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
көлік құралының маркасы мен тіркеу нөмірі
А.Ә.Т._________________________________ _________ басшының қолы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 210 бұйрығына 2-қосымша
Арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге және мұндай аумақтан оларды әкетуге рұқсат беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың аумағына тауарларды әкелуге және мұндай аумақтан оларды әкетуге рұқсат беру қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 60-1-бабына сәйкес әзірленді және арнайы экономикалық аймақтың аумағына (аумағынан) тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру, тауарларды әкелуге және әкетуге рұқсат беру тәртібін айқындайды (бұдан әрі – АЭА).

11. Участник СЭЗ, информируют орган государственных доходов о любых изменениях и (или) дополнениях сведений, заявленных в списке, по физическим лицам и (или) транспортным средствам, находящимся в их личном или служебном пользовании, но не позднее трех рабочих дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.
12. Временный пропуск для доступа на территорию СЭЗ оформляется для разового или кратковременного пребывания физических лиц и сотрудников государственных органов, предприятий и организаций на территории СЭЗ с целью выполнения возложенных на них функций, непосредственно связанных с нахождением этих лиц на территории СЭЗ.
Временный пропуск для доступа на территорию СЭЗ оформляется участником СЭЗ в течении одного часа в трех экземплярах, каждый из которых распределяется следующим образом:
первый экземпляр находится в КПП, осуществляющим контроль;
второй экземпляр находится у лица выдавшего такой пропуск;
третий экземпляр возвращается лицу, осуществляющему деятельность на территории СЭЗ.
13. Подпункт 1) пункта 9 настоящих Правил не применятся в отношении участников СЭЗ которые осуществляют свою деятельность на части территории СЭЗ.
Допуск на часть территорию СЭЗ осуществляется участником СЭЗ на территории которой он находится.
14. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, пропуск работников медицинских служб и иных служб для осуществления спасения жизни и сохранения здоровья лиц на территории СЭЗ, осуществляется без задержки на КПП.
Приложение
к Правилам обустройства территории
специальной экономической зоны,
и доступа лиц на такую территорию
форма
Наименование участника СЭЗ
______________________________ от "___" _______ 20___ г.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество физического лица, находящегося в штате лица, осуществляющего деятельность на территории СЭЗ
номер и дата документа, удостоверяющего личность
номер и дата документа, свидетельствующего о приеме на работу физического лица
марка и регистрационный номер транспортного средства
Ф.И.О.__________________________ _________ подпись руководителя
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 210
Правила
подачи уведомления о ввозе товаров на территорию специальной
экономической зоны, а также выдачи разрешения на ввоз товаров
на территорию специальной экономической зоны и их вывоз
с такой территории
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подачи уведомления о ввозе товаров на территорию специальной экономической зоны, а также выдачи разрешения на ввоз товаров на территорию специальной экономической зоны и их вывоз с такой территории разработаны в соответствии со статьей 60-1 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок подачи уведомления о ввозе товаров, выдачи разрешения на ввоз и вывоз товаров на (с) территорию (и) специальной экономической зоны (далее – СЭЗ).

2. Тауарларды, оның ішінде АЭА аумағына әкелінген немесе АЭА аумағынан әкетілген Кеден одағының тауарларын өткізу бақылау-өткізу пункттері (бұдан әрі – БӨП) арқылы жүзеге асырылады.
2. Порттық және логистикалық АЭА қоспағанда, АЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаны беру тәртібі
3. Порттық және логистикалық АЭА қоспағанда, еркін кедендік аймақ кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағына тауарларды әкелу мұндай әкелу туралы мемлекеттік кірістер органына хабарлай отырып, жүзеге асырылады.
4. АЭА аумағына тауарларды әкелу туралы мемлекеттік кірістер органына хабарлауды (бұдан әрі – хабарлама) мына тұлғалар (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) жүргізеді:
тасымалдаушы (кедендік тасымалдаушы) немесе кедендік бақылаудағы шетелдік тауарларды, сондай-ақ кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарларын тасымалдауды жүзеге асыратын өзге тұлға;
АЭА қатысушы немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлға;
АЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге тұлға немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлға;
5. АЭА аумағына әкелінетін тауарлар мен көлік құралдарын бақылауды және есебін жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті тұлға мемлекеттік кірістер органына коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік бақылау үшін қажетті мәліметтер бар әкелінетін тауарларға қатысты кедендік құжаттардың көшірмелерін және түп нұсқаларын ұсыну арқылы хабарлайды.
Коммерциялық, көліктік (тасымалдау) құжаттары ретінде Кодекстің 4-бабының 1-тармағының 29) және 30) тармақшаларында көрсетілген құжаттар беріледі.
Кедендік құжаттар ретінде мыналардың бірі беріледі:
Мемлекеттік кірістер органдары мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес ресімдеген тауарларға арналған декларация немесе оған сәйкес тауарлар еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған өзге құжат;
транзиттік декларация немесе транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын өзге құжат (ХЖТ кітапшасы, карнет АТА).
6. АЭА аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелу туралы шешімді мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тауарлар мен осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттарға қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін дереу қабылдайды.
АЭА аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелу туралы шешімді қабылдау кезінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы ұсынылған коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттардың көшірмелеріне және түп нұсқаларына қол қоюмен және жеке нөмірлі мөрінің бедерімен расталатын тиісті белгілерді, шешім қабылдаған күнді қояды.
Ұсынылған құжаттардың түп нұсқалары уәкілетті тұлғаға кері қайтарылады, ұсынылған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік кірістер органында қалады.

2. Перемещение товаров, в том числе товаров Таможенного союза, ввозимых на территорию СЭЗ или вывозимых с территории СЭЗ, осуществляется через контрольно-пропускные пункты (далее – КПП).
2. Порядок подачи уведомления о ввозе товаров на территорию
СЭЗ, за исключением портовой и логистической СЭЗ
3. Ввоз товаров на территорию СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, за исключением портовой и логистической СЭЗ, осуществляется с уведомлением органа государственных доходов о таком ввозе.
4. Уведомление органа государственных доходов о ввозе товаров на территорию СЭЗ (далее – уведомление) производится следующими лицами (далее – уполномоченное лицо):
перевозчиком (таможенным перевозчиком) или иным лицом, осуществляющим перевозку иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, а также товаров Таможенного союза, не находящихся под таможенным контролем;
участником СЭЗ или лицом, действующим по его поручению;
иным лицом, осуществляющим вспомогательную деятельность на территории СЭЗ, или лицом, действующим по его поручению.
5. В целях обеспечения контроля и учета товаров и транспортных средств, ввозимых на территорию СЭЗ, уполномоченное лицо уведомляет орган государственных доходов путем предоставления копий и оригиналы коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов, в отношении ввозимых товаров, содержащих сведения, необходимые для таможенного контроля.
В качестве коммерческих, транспортных (перевозочных) документов предоставляются имеющиеся документы, указанные в подпунктах 29) и 30) пункта 1 статьи 4 Кодекса.
В качестве таможенных документов предоставляются один из следующих:
декларация на товары, оформленная органами государственных доходов в соответствии с заявленной таможенной процедурой, или иной документ, в соответствии с которым товары помещены под таможенную процедуру свободной таможенной зоны;
транзитная декларация или иной документ (книжка МДП, карнет АТА), используемый в качестве транзитной декларации.
6. Решение о ввозе товаров и транспортных средств на территорию СЭЗ принимается должностным лицом органа государственных доходов незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров и документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
При принятии решения о ввозе товаров и транспортных средств на территорию СЭЗ должностным лицом органа государственных доходов представленных на оригинале и копиях коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) таможенных документов проставляются соответствующие отметки, дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
Оригиналы представленных документов возвращаются уполномоченному лицу, копии представленных документов остаются в органе государственных доходов.

7. Осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың ұсынылмауына байланысты АЭА аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы уәкілетті тұлғаға мұндай бас тартудың себептері және ол тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жасауы қажет әрекеттер туралы дереу хабардар етеді.
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас тарту парағын ресімдейді.
8. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы, оның ішінде электронды түрдегі АЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаларды тіркеу журналында хабарламалардың есебін жүргізеді.
3. Порттық немесе логистикалық АЭА аумағына
тауарлар мен көлік құралдарын әкелу тәртібі
9. Порттық немесе логистикалық АЭА аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелу мемлекеттік кірістер органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
10. Порттық немесе логистикалық АЭА аумағына тауарлар мен көлік құралдарын әкелуге рұқсат (бұдан әрі – әкелуге арналған рұқсат) мына тұлғаларға:
тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетелдік тауарларды және Кеден одағының тауарларын тасымалдауды жүзеге асыратын өзге тұлғаға;
АЭА-ға қатысушыға немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаға;
АЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге тұлғаға немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаға ұсынылады.
11. Осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген тұлғалар порттық немесе логистикалық АЭА аумағына тауарлар және көлік құралдарын әкелуге рұқсат алу мақсатында мемлекеттік кірістер органына мыналар:
1) тауарлардың атауы;
2) тауарлардың мөлшері;
3) тауарлардың өлшем бірілі;
4) тауарлардың брутто салмағы;
5) тауарлардың құны;
6) көлік құралы туралы мәліметтері бар коммерциялық, көліктік (тасымалдау) және (немесе) кедендік құжаттарды ұсынады.
12. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тауарларға, көлік құралдарына, сондай-ақ осы Қағиданың 11-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін дереу тауарларға және көлік құралдарына рұқсат ету туралы шешім қабылдайды.
Тауарлар мен көлік құралдарын әкелу туралы шешім қабылдаған кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы ұсынылған құжаттардың сол жақ жоғары бұрышына "АЭА аумағына әкелуге рұқсат беріледі" деген бедер түріндегі тиісті мөртаңбаны, қол қоюмен және жеке нөмірлі мөрінің бедерімен расталатын шешім қабылдаған күнді қояды.
Ұсынылған құжаттардың түп нұсқалары осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген уәкілетті тұлғаға қайтарылады.

7. В случае принятия решения об отказе ввоза товаров и транспортных средств на территорию СЭЗ в связи с непредставлением документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, должностное лицо органа государственных доходов незамедлительно уведомляет уполномоченное лицо о причинах такого отказа и действиях, которые необходимо ему совершить в отношении товаров и транспортных средств.
При этом, должностное лицо органа государственных доходов оформляет лист отказа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Орган государственных доходов ведет учет принятых уведомлений в журнале регистрации уведомлений о ввозе товаров на территорию СЭЗ установленной формы согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в том числе в электронном виде.
3. Порядок ввоза товаров и транспортных средств
на территорию портовой или логистической СЭЗ
9. Ввоз товаров и транспортных средств на территорию портовой или логистической СЭЗ осуществляется с разрешения органа государственных доходов.
10. Разрешение на ввоз товаров и транспортных средств на территорию портовой или логистической СЭЗ (далее – разрешение на ввоз) представляется следующим лицам:
перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Таможенного союза;
участнику СЭЗ или лицу, действующему по его поручению;
иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ, или лицу, действующему по его поручению.
11. Лица, указанные в пункте 10 настоящих Правил, в целях получения разрешения на ввоз товаров и транспортных средств на территорию портовой или логистической СЭЗ представляют в орган государственных доходов коммерческие, транспортные (перевозочные) и (или) таможенные документы, содержащие следующие сведения о:
1) наименовании товаров;
2) количестве товаров;
3) единице измерения товаров;
4) весе брутто товаров;
5) стоимости товаров;
6) транспортном средстве.
12. Должностное лицо органа государственных доходов после проведения таможенного контроля в отношении товаров, транспортных средств, а также документов и сведений, указанных в пункте 11 настоящих Правил, незамедлительно принимает решение о допуске товаров и транспортных средств на территорию СЭЗ.
При принятии решения о ввозе товаров и транспортных средств должностным лицом органа государственных доходов на представленных документах в левом верхнем углу проставляются соответствующий штамп в виде оттиска "Ввоз на территорию СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
Оригиналы представленных документов возвращаются уполномоченному лицу указанному в пункте 10 настоящих Правил.

13. Осы Қағиданың 11-тармағында белгіленген құжаттардың ұсынылмауына байланысты тауарлар мен көлік құралдарын әкелуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы дереу мұндай бас тартудың себептері және ол тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жасауы қажет әрекеттер туралы хабардар етеді.
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы осы Қағидаға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша бас тарту парағын ресімдейді.
4. АЭА аумағынан тауарлар мен көлік құралдарын әкету тәртібі
14. АЭА аумағынан, оның ішінде ЕКА кедендік рәсімі қолданылатын порттық және логистикалық АЭА-ның аумағынан тауарлар мен көлік құралдарын әкету мемлекеттік кірістер органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
15. АЭА аумағынан тауарлар мен көлік құралдарын әкету мақсатында мемлекеттік кірістер органы АЭА аумағынан тауарлар мен көлік құралдарын әкетуге рұқсат ету үшін (бұдан әрі – әкетуге арналған рұқсат) кедендік бақылауды жүзеге асырады.
16. Әкетуге арналған рұқсат мына тұлғаларға:
тасымалдаушыға (кедендік тасымалдаушыға) немесе шетел тауарларды және Кеден одағының тауарларын тасымалдауды жүзеге асыратын өзге тұлғаға;
АЭА-ға қатысушыға немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаға;
АЭА аумағында қосалқы қызметті жүзеге асыратын өзге тұлғаға немесе оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін тұлғаға ұсынылады.
17. Әкетуге арналған рұқсат мемлекеттік кірістер органына:
әкетілетін тауарлардың Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік рәсіммен орналастырылғанын;
егер, әкелінетін тауарлар АЭА аумағына кедендік рәсіммен орналастырылмастан әкелінген жағдайда көрсетілген тауарлар кедендік мақсат үшін Кеден одағы тауарларының мәртебесіне ие екендігін растайтын құжаттарды және мәліметтерді ұсыну шартымен ұсынылады.
18. Осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген тұлғалар әкетуге арналған рұқсатты алу мақсатында мемлекеттік кірістер органына коммерциялық, көліктік (тасымалдау) немесе:
1) тауарларды жөнелтушінің және алушының атауы және тұрған жері;
2) тауарлардың атауы (саудалық, коммерциялық немесе өзге дәстүрлі атаулары) және олардың мөлшері (жүк орнының саны, тауарлар орамының түрлері, тауарлардың брутто салмағы (килограммен);
3) көлік құралдары туралы және оның тіркеу нөмірлері;
4) АЭА аумағынан әкетілетін тауарларға қолданылатын кедендік рәсім туралы мәліметтері бар осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген кедендік өзге құжаттарды ұсынады.

13. В случае принятия решения об отказе на ввоз товаров и транспортных средств в связи с непредставлением документов, установленных пунктом 11 настоящих Правил, должностное лицо органа государственных доходов незамедлительно уведомляет лицо о причинах такого отказа и действиях, которые необходимо ему совершить в отношении товаров и транспортных средств.
При этом, должностное лицо органа государственных доходов оформляет лист отказа по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
4. Порядок вывоза товаров и транспортных средств
с территории СЭЗ
14. Вывоз товаров и транспортных средств с территории СЭЗ, в том числе с территории портовой и логистической СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура СТЗ, осуществляется с разрешения органа государственных доходов.
15. В целях вывоза товаров и транспортных средств с территории СЭЗ орган государственных доходов осуществляет таможенный контроль для разрешения на вывоз товаров и транспортных средств с территории СЭЗ (далее – разрешение на вывоз).
16. Разрешение на вывоз представляются следующим лицам:
перевозчику (таможенному перевозчику) или иному лицу, осуществляющему перевозку иностранных товаров и товаров Таможенного союза;
участнику СЭЗ или лицу, действующему по его поручению;
иному лицу, осуществляющему вспомогательную деятельность на территории СЭЗ, или лицу, действующему по его поручению.
17. Разрешение на вывоз представляются при условии, что в орган государственных доходов представлены документы и сведения, подтверждающие, что:
вывозимые товары помещены под таможенную процедуру в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан;
вывозимые товары имеют для таможенных целей статус товаров Таможенного союза, в случае, если указанные товары были ввезены на территорию СЭЗ без помещения под таможенную процедуру.
18. Лица, указанные в пункте 16 настоящих Правил, в целях получения разрешения на вывоз представляют в орган государственных доходов коммерческие, транспортные (перевозочные) или иные документы, в том числе таможенные, указанные в пункте 5 настоящих Правил, содержащие следующие сведения о:
1) наименовании и местонахождении отправителя и получателя товаров;
2) наименовании (торговом, коммерческом или ином традиционном наименовании) товаров и их количестве (количестве грузовых мест, видах упаковки товаров, весе брутто товаров (в килограммах);
3) транспортном средстве и его регистрационных номерах;
4) таможенной процедуре, применяемой к вывозимым товарам с территории СЭЗ (в случае если товары помещены под таможенную процедуру).

19. Әкетуге арналған рұқсатты мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тауарларға және көлік құралдарына, осы Қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қатысты кедендік бақылауды жүргізгеннен кейін дереу ресімдейді.
Тауарлар мен көлік құралдарын әкету туралы шешім қабылдаған кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы ұсынылған құжаттардың сол жақ жоғары бұрышына "АЭА аумағынан әкетуге рұқсат беріледі" деген бедер түріндегі тиісті мөртаңбаны, қол қоюмен және жеке нөмірлі мөрінің бедерімен расталатын шешім қабылдаған күнді қояды.
20. Осы Қағиданың 17 және 18-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталмауына және құжаттардың ұсынылмауына байланысты тауарлар мен көлік құралдарын әкетуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы тұлғаға мұндай бас тартудың себептері және ол тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жасауы қажет әрекеттер туралы хабардар етеді.
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас тарту парағын ресімдейді.
Арнайы экономикалық аймақтың
аумағына тауарларды әкелу
туралы хабарламаны беру, арнайы
экономикалық аймақтың аумағына
тауарларды әкелуге және мұндай
аумақтан тауарларды әкетуге
рұқсат беру қағидасына 1-қосымша
Нысан
Бас тарту парағы
Мемлекеттік кірістер органының атауы, коды
20___ж. "___"_______.______________________________
Мемлекеттік кірістер органы мына тауарларды және көлік құралдары АЭА аумағына (аумағынан) әкелу (әкету) мүмкін емес екендігі туралы шешім қабылданғанын хабарлаймыз:
№ р/с
Тауардың атауы
мынадай себептер бойынша:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(АЭА аумағына (аумағынан) әкелу (әкету) мүмкін емес екендігі туралы
шешім қабылданған себептер көрсетіледі)
Сізге АЭА аумағына (аумағынан) әкелу (әкету) мақсатында
тауарларға және осындай тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарына
қатысты мынадай әрекеттерді жасау қажет: ____________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының А.Ә.Т.
____________________________________________________________________
(қолы) ЖНМ
Бас тарту парағын алған тұлғаның А.Ә.Т.
____________________________________________________________________
(қолы)
Арнайы экономикалық аймақтың
аумағына тауарларды әкелу
туралы хабарламаны беру, арнайы
экономикалық аймақтың аумағына
тауарларды әкелуге және мұндай
аумақтан тауарларды әкетуге
рұқсат беру қағидасына 2-қосымша
Нысан
АЭА аумағына тауарларды әкелу туралы хабарламаларды тіркеу
журналы
Тіркеу №
Жөнелтуші
Алушы
Тауардың атауы
Саны
Салмағы (брутто) кг.
Құны
Көлік құралының маркісі және нөмірі
Тауардың мәртебесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 210 бұйрығына 3-қосымша
Тауарлардың есебін жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар бойынша есептілікті ұсыну қағидасы

19. Разрешение на вывоз осуществляется должностным лицом органа государственных доходов незамедлительно после проведения таможенного контроля в отношении товаров и транспортных средств, документов и сведений, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
При принятии решения о вывозе товаров и транспортных средств должностным лицом органа государственных доходов на представленных документах в левом верхнем углу проставляются соответствующий штамп в виде оттиска "Вывоз с территории СЭЗ разрешен", дата принятия решения, которые заверяются подписью и оттиском личной номерной печати.
20. В случае несоблюдения условий и непредставлением документов, сведений, установленных пунктами 17 и 18 настоящих Правил, должностное лицо органа государственных доходов отказывает в разрешении на вывоз товаров и транспортных средств с территории СЭЗ и уведомляет лицо о причинах такого отказа и действиях, которые необходимо ему совершить в отношении товаров и транспортных средств.
При этом должностное лицо органа государственных доходов незамедлительно оформляет лист отказа по форме, согласно приложению 1 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам подачи уведомления
о ввозе товаров на территорию
специальной экономической зоны,
а также выдачи разрешения на ввоз
товаров на территорию специальной
экономической зоны и их вывоз с
такой территории
форма
Лист отказа
Наименование, код органа государственного дохода
______________________________ от "___" _______ 20___ г.
Настоящим уведомляем, что органом государственного дохода принято
решение о невозможности ввоза (вывоза) на (с) территорию (ии) СЭЗ
следующих товаров и транспортных средств:
№ п/п
Наименование товара и транспортных средств
По следующим причинам:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указываются причины, по которым принято решение о невозможности
ввоза (вывоза) товаров на (с) территорию (ии) СЭЗ
В целях ввоза (вывоза) товаров на (с) территорию (ии) СЭЗ вам
необходимо совершить следующие действия в отношении товаров и
транспортных средств, перевозящих такие товары:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ф.И.О. должностного лица органа государственного дохода
___________________________________________________________________
(подпись) ЛНП
Ф.И.О. лица, получившего лист отказа
____________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам подачи уведомления
о ввозе товаров на территорию
специальной экономической зоны,
а также выдачи разрешения на ввоз
товаров на территорию специальной
экономической зоны и их вывоз с
такой территории
форма
Журнал регистрации уведомлений о ввозе товаров
на территорию СЭЗ
Регистрационный №
Отправитель
Получатель
Наименование товара
Количество
Вес (брутто) кг.
Стоимость
Марка и номер транспортного средства
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 210
Правила
ведения учета товаров, а также представления отчетности органу
государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны

1. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлардың есебін жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына еркін кедендік аймақ кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар бойынша есептілікті ұсыну қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 60-1 және 210-баптарына және 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің (бұдан әрі – АЭА туралы келісім) 14-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және еркін кедендік аймақ (бұдан әрі – ЕКА) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың және көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына осындай тауарлар бойынша есептілікті ұсыну тәртібін айындайды (бұдан әрі – Қағида).
2. Тауарлардың есебін жүргізу тәртібі
2. Арнайы экономикалық аймақтың қатысушысы (бұдан әрі – АЭА қатысушы) осы Қағиданың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандар бойынша есепке алу кітабын жүргізу жолымен (бұдан әрі – Есепке алу кітабы) қағаз тасымалдағышында немесе мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланып электрондық түрде ЕКА кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың және көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың есебін жүргізеді.
3. Есепке алу кітабын АЭА туралы келісімнің 15-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген мерзім ішінде АЭА-ға қатысушы сақтайды.
4. Есепке алу кітабын АЭА-ға қатысушы мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғаларына Кодекстің 187-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік бақылауды жүргізу мақсатында олардың талап етуі бойынша ұсынады.
3. Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну тәртібі
5. АЭА-ға қатысушы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей тоқсан сайын осы Қағидалардың 3, 4 және 5-қосымшаларына сәйкес белгіленген нысандар бойынша мемлекеттік кірістер органына мынадай:

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета товаров, а также представления отчетности органу государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны разработаны в соответствии со статьями 60-1 и 210 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и с пунктом 4 статьи 14 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года (далее – Соглашение о СЭЗ) и определяют порядок ведения учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (далее – СТЗ) и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под указанную таможенную процедуру, а также представления отчетности органу государственных доходов по таким товарам (далее – Правила).
2. Порядок ведения учета товаров
2. Участник специальной экономической зоны (далее – участник СЭЗ) ведет учет товаров, помещенных под таможенную процедуру СТЗ и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под указанную таможенную процедуру, путем ведения книги учета по установленным формам согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам (далее – Книги учета) на бумажном носителе или в электронном виде, с использованием автоматизированной системы учета товаров интегрированным с информационной системой органов государственных доходов.
3. Книги учета хранятся участником СЭЗ в течении сроков, установленных подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьей 15 Соглашения о СЭЗ.
4. Книга учета участником СЭЗ предоставляется должностным лицам органа государственных доходов по их требованию в целях проведения таможенного контроля согласно пункту 2 статьи 187 Кодекса.
3. Порядок представления отчетности органу
государственного дохода
5. Участником СЭЗ ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставляется органу государственных доходов следующие отчетности по установленным формам, согласно приложениям 3, 4 и 5 к настоящим Правилам:

1) ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға, сондай-ақ осындай тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға жүргізілген операциялар туралы;
2) АЭА құрлысы үшін ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша;
3) логистика бойынша операцияларды жасау мақсатында ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауарлар туралы есептіліктерді (бұдан әрі – Есептілік) ұсынады.
6. Есептілік мемлекттік кірістер органына қағаз тасымалдағышында немесе мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланып электрондық түрде ұсынылады.
Тауарлардың есебін жүргізу,
сондай-ақ мемлекеттік кірістер
органына еркін кедендік рәсімге
орналастырылған тауарлар бойынша
есептілікті ұсыну қағидасына
1-қосымша
Нысан
ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды есепке алу кітабы
р/с №
Тауарларға арналған декларацияның/ тізбенің* №
Тауардың мәртебесі (Кеден одағының немесе шетелдің тауары)
Тауардың атауы
Салмағы, нетто (кг)
Кедендік құны (теңге)
Орындардың саны
Әкелу күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Кеден одағының тауарларын ЕКА кедендік рәсімімен орналастырған кезде оны пайдалану Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 263 шешімімен бекітілген Көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды тауарларға арналған декларциялар ретінде пайдалану тәртібі туралы нұсқаулықтың ережелерімен регламенттелген Тізбенің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Тауарлардың есебін жүргізу,
сондай-ақ мемлекеттік кірістер
органына еркін кедендік рәсімге
орналастырылған тауарлар бойынша
есептілікті ұсыну қағидасына
2-қосымша
Нысан
ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарларды есепке алу кітабы
р/с №
ЕКА рәсімнің аяқталуы кезінде тауарларға арналған декларацияның №
Тауардың атауы (қайта өңдеу өнімі)
Салмағы, нетто (кг)
Кедендік құны (теңге)
Орындардың саны
Әкетудің нақты күні
ЕКА рәсімімен орналастырған кезде тауарларға арналған декларацияның (тізбенің)* № (алдыңғы құжат)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Кеден одағының тауарларын ЕКА кедендік рәсімімен орналастырған кезде оны пайдалану Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 263 шешімімен бекітілген Көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттарды тауарларға арналған декларциялар ретінде пайдалану тәртібі туралы нұсқаулықтың ережелерімен регламенттелген Тізбенің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Тауарлардың есебін жүргізу,
сондай-ақ мемлекеттік кірістер
органына еркін кедендік рәсімге
орналастырылған тауарлар бойынша
есептілікті ұсыну қағидасына
3-қосымша
Нысан
________________________________________________ нан
(ұйымның атауы, БЖН, мекен-жайы)
20___ жылғы "__" _______ бастап 20___ жылғы "__" _______
ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға жасалған операциялар туралы, сондай-ақ осындай тауарларды ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған жасалған (алынған) тауарлары туралы
ЕСЕПТІЛІК
М.О. ________________________________________________
(АЭА-ға қатысушы басшының А.Ә.Т., қолы, күні)

1) о произведенных операциях с товарами, помещенным под таможенную процедуру СТЗ, а также товарами, изготовленными (полученными) из таких товаров;
2) по товарам, помещенные под таможенную процедуру СТЗ для строительства СЭЗ;
3) о товарах, ввезенных в логистическую СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру СТЗ в целях совершения операций по логистике (далее – Отчетность).
6. Отчетность представляется органу государственных доходов на бумажном носителе или в электронном виде с использованием автоматизированной системы учета товаров интегрированного с системой органов государственных доходов.
Приложение 1
к Правилам ведения учета товаров,
а также представления отчетности
органу государственных доходов по
товарам, помещенным под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
Форма
Книга учета товаров, помещенных под таможенную процедуру СТЗ
№ п/п
№ декларации на товары (перечня)*
Статус товара (товар Таможенного союза или иностранный)
Наименование товара
Вес, нетто (кг)
Таможенная стоимость (в тенге)
Количество мест
Дата ввоза
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Указывается регистрационный номер Перечня, использование
которого при помещении товаров Таможенного союза под таможенную
процедуру СТЗ регламентировано положениями Инструкции о порядке
использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных
документов в качестве декларации на товары, утвержденной Решением
Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 263.
Приложение 2
к Правилам ведения учета товаров,
а также представления отчетности
органу государственных доходов по
товарам, помещенным под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
Форма
Книга учета товаров, изготовленных (полученных) из товаров,
помещенных под таможенную процедуру СТЗ
№ п/п
№ декларации на товары, при завершении процедуры СТЗ
Наименование товара (продукт переработки)
Вес, нетто (кг)
Таможенная стоимость (в тенге)
Количество мест
Фактическая дата вывоза
№ декларации на товары (перечня)* при помещении под процедуру СТЗ (предыдущий документ)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
* Указывается регистрационный номер Перечня, использование
которого при помещении товаров Таможенного союза под таможенную
процедуру СТЗ регламентировано положениями Инструкции о порядке
использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных
документов в качестве декларации на товары, утвержденной Решением
Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 263.
Приложение 3
к Правилам ведения учета товаров,
а также представления отчетности
органу государственных доходов по
товарам, помещенным под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
Форма
ОТЧЕТНОСТЬ
о произведенных операциях с товарами, помещенными под таможенную
процедуру СТЗ, а также товарами, изготовленными (полученными)
из таких товаров
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах.
от ____________________________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)
Место печати _____________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя участника СЭЗ, дата)

1-бөлім. ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға жасалған операциялар
р/с №
Тауардың атауы
Тауарлардың КО СЭҚ ТН коды (10 белгі)
ЕКА рәсімнімен орналастырылған тауарларға арналған декларацияның №
Тауардың саны
Тауардың санының өлшем бірлігі
Тауарларға жасалған операциятүрлері
Тауарлардың қолданылғанын растайтын құжаттың № және күні (бар болған жағдайда)
Қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың атауы
Қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар нәтижесінде алынған тауардың саны
есептілік күні АЭА қатысушысындағы қайта өңдеу (өңдеу) бойынша операциялар жасалмаған тауарлардың қалдығы (саны)
Тауарлардың пайдаланғаны фактісін растайтын құжаттың күні және нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Кеден одағы тауарлары
Таблицаның жалғасы
* 2-бөлім. Есептілік күні 1-бөлімде көрсетілгін мәлімдерге сәйкес ЕКА рәсімнімен орналастырылған тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар
р/с №
Тауардың атауы
Тауарлардың КО СЭҚ ТН коды (10 белгі)
ЕКА рәсімін аяқтаған тауарларға арналған декларацияның №
Тауарларға қатысты жасалынған келісімдер туралы мәліметтер (бар болған жағдайда)
Кедендік рәсімнің коды
Тауардың саны
Тауардың санының өлшем бірлігі
Тауарларға жасалған операциялардың түрі
Алдынғы тауарларға арналған декларацияның №
Тауарларға жасалған келісім туралы, тауарларды іске асырылуын растайтын құжаттың номері және күні
ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Шетелдік тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар
Шетелдік тауарларды пайдалана отырып жасалған (алынған) тауарлар
Кеден одағы тауарлардан жасалған (алынған) тауарлар
* Есептілік тоқсан сайын мәлімметтердің көбейуімен ұсынылады
Тауарлардың есебін жүргізу,
сондай-ақ мемлекеттік кірістер
органына еркін кедендік рәсімге
орналастырылған тауарлар бойынша
есептілікті ұсыну қағидасына
4-қосымша
Нысан
________________________________________________ нан
(ұйымның атауы, БЖН, мекен-жайы)
20___ жылғы "__" _______ бастап 20___ жылғы "__" _______
АЭА құрлысын салу үшін ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша
ЕСЕПТІЛІК
М.О. ___________________________________________________
(АЭА-ға қатысушы басшының А.Ә.Т., қолы, күні)
1-бөлім. АЭА жайластыру және оъекттердің құрлысын салу мақсатында ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар
р/с №
Тауардың атауы
Тауарлардың КО СЭҚ ТН коды (10 белгі)
ТД/ЭД, тізілім №
Тауардың саны
Тауардың санының өлшем бірлігі
Тауарларға жасалған операция, әкелу мақсаты
Тауарлар көрсетілген қаржы – шаруашылық бухгалтерлік есепке алу есеп шоты жоспарына сәйкес суб есеп шоты және есеп шоты №
Оъекттің атауы және орнасуы
Құрылыстың басталуы және құрылыстың аяқтауы (құрылыстың күні,) жобаның құны
Жоба – сметалық құжаттары бойынша пайдалануы тиіс тауар саны және (немесе) өзге құжаттар бойынша
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
Шетелдік тауарлар
Кеден одағы тауарлары
Таблицаның жалғасы
* 2-бөлім. Есептілік күні 1-бөлімде көрсетілгін мәлімдерге сәйкес ЕКА рәсімнімен орналастырылған тауарларды АЭА жайластыру және объектілерін салу кезінде пайдаланған тауарлар
р/с №
Тауардың атауы
Тауарлардың КО СЭҚ ТН коды (10 белгі)
Алдынғы ТД/ЭД, тізілім №
Тауарларды шығынға шығару қаржы – шаруашылық бухгалтерлік есепке алу есеп шоты жоспарына сәйкес суб есеп шоты және есеп шоты №
ТД/ЭД, тізілім № және кедендік рәсімнің кодына сәйкес тауарлар әкетілуі
Тауардың саны
Тауардың санының өлшем бірлігі
Жоба – сметалық құжаттары бойынша пайдаланылған тауар саны және (немесе) өзге құжаттар бойынша
Тауарларға жасалған операциялардың түрі, тауарлардың пайдаланылғанын растайтын құжаттың нөмірі және күні
Пайдаланылмаған тауарлар, қалдықтар

Раздел 1. Товары, помещенные под таможенную процедуру СТЗ совершения операций по переработке (обработке)
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ТС (10 знаков)
№ таможенной декларации, в соответствии с которой товар был помещен под таможенную процедуру СТЗ
количество товара
Единица измерения количества товара
Вид операции, произведенные с товарами
№ и дата документа подтверждающего использования товаров (при наличии)
Наименование товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
Количество товара, полученного в результате операции по переработке (обработке) товаров
Остаток товаров, в отношении которых не совершены операции по переработке (обработке), находящихся у участника СЭЗ на отчетную дату (количество)
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Иностранные товары
Товары Таможенного союза
Продолжение таблицы
* Раздел 2. Товары, изготовленные (полученные) из товаров,
помещенных под таможенную процедуру СТЗ на отчетную дату согласно
сведениям, указанным в разделе 1
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ТС (10 знаков)
№ таможенной декларации, в соответствии с которой завершена таможенная процедура СТЗ
Сведение о совершенных сделках в отношении товаров (при наличии)
Код таможенной процедуры
количество товара
Единица измерения количества товара
Вид операции, произведенные с товарами
№ предшествующей таможенной декларации
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Товары, изготовленные (полученные) из иностранных товаров
Товары, изготовленные (полученные) с использованием иностранных товаров
Товары, изготовленные (полученные) из товаров Таможенного союза
* Отчет предоставляется ежеквартально с нарастающими данными
Приложение 4
к Правилам ведения учета товаров,
а также представления отчетности
органу государственных доходов по
товарам, помещенным под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны
Форма
ОТЧЕТНОСТЬ
по товарам, помещенные под таможенную процедуру СТЗ
для строительства СЭЗ
по состоянию на "____" ________ 20__ года на ____ листах.
от ____________________________________________________
(наименование организации, БИН, адрес)
_______________________________________________________
Место печати __________________________________________________
(Ф.И.О., подпись руководителя участника СЭЗ, дата)
Раздел 1. Товары, помещенные под таможенную процедуру СТЗ в
целях строительства объектов и обустройства СЭЗ
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ТС (10 знаков)
№ ДТ/ЭД, перечней
количество товара
Единица измерения количества товара
Цель ввоза, операции совершаемые с товарами
№ счета и субсчета согласно Плану счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности, на которых отражены товары
Наименование объекта и расположение
Начало строительства и завершение строительства (дата строительства), стоимость проекта
количества товара которая должна использоваться согласно проектно-сметным документациям и (или) по иным документам
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Иностранные товары
Товары Таможенного союза
Продолжение таблицы
* Раздел 2. Товары, использованные в ходе строительства
объектов и обустройства СЭЗ, помещенных под таможенную процедуру СТЗ
на отчетную дату согласно сведениям, указанным в разделе 1
№ п/п
наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ТС (10 знаков)
№ предшествующей ДТ/ЭД, перечней
№ счета и субсчета согласно Плану счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности, с которых списаны товары
№ ДТ/ЭД, перечней и код таможенной процедуры в соответствии с которым товары вывозятся
количество товара
Единица измерения количества товара
количества товара использованного товара согласно проектно-сметным документациям и (или) по иным документам
Вид операции, совершенные с товарами дата и номер документа, подтверждающего факт использования товара
Не использованные товары, остатки

1. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, Кеден одағының тауарлары деп тану қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 60-1-бабына және 2010 жылғы 18 маусымдағы Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімнің 15-бабының 5 және 8-тармақтарына сәйкес әзірленді және еркін кедендік аймақ (бұдан әрі – ЕКА) кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарлары деп тану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағида мынадай жағдайларда:
1) арнайы экономикалық аймақтың (бұдан әрі – АЭА) жұмыс істеуі тоқтаған немесе АЭА аумағында ЕКА кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде;
2) тұлға АЭА қатысушы мәртебесін жоғалтқан жағдайда, АЭА қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімінің өтуіне және осы шарттың талаптарын орындауға байланысты қолданылады.
3. ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, Кеден одағының тауарлары деп тануды АЭА-ға қатысушының дәлелді жазбаша өтініші негізінде мемлекеттік кірістер органы жүзеге асырады.
2. Еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған
тауарларды Кеден одағының кедендік бақылауда тұрмаған
тауарлары деп тану тәртібі
4. Осы Қағиданың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда, ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға берілген және АЭА қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шартты іске асыру және аталған шарттың талаптарын орындау үшін АЭА-ға қатысушы пайдалануға енгізген жабдық, сондай-ақ ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған және АЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін құру үшін пайдаланылатын тауарлар кедендік баждарды, салықтарды төлеместен, тыйым салулар мен шектеулерді қолданбастан және Кодексте белгіленген кедендік рәсімімен орналастырмастан кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарлары деп танылады.
5. Осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген тауарларды Кеден одағының тауарлары деп тану мақсатында АЭА қатысушы мемлекеттік кірістер органына:
1) еркін нысанда жазылған жазбаша өтінішті;
2) мынадай құжаттардың:
АЭА басқару органының немесе уәкілетті органның АЭА аумағында АЭА қатысушысы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың талаптарын орындауы туралы жазбаша растауының;
тауарға арналған декларацияның немесе тауарларды ЕКА кедендік рәсімімен орналастыру кезінде тауарға арналған декларация ретінде пайдаланылатын тізбенің;
егер өтініш жабдыққа қатысты берілсе, жабдықты пайдалануға беру туралы актінің;
егер өтініш АЭА аумағында жылжымайтын мүлік объектілерін құру үшін пайдаланылған тауарларға қатысты берілсе, салынған оъектіні пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдап алу комиссиясы актісінің не Жылжымайтын мүлікке және олармен мәмілелерге арналған құқықтың бірыңғай мемлекеттік тізіліміне АЭА қатысушының жылжымайтын объектіге меншік құқығы туралы жазбаларды енгізу туралы көшірмелердің куәландырылған көшірмелерін;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила признания товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, товарами Таможенного союза разработаны в соответствии статьей 60-1 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и с пунктами 5 и 8 статьи 15 Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории Таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны от 18 июня 2010 года, и определяют порядок признания товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны (далее – СТЗ), товарами Таможенного союза, не находящимися под таможенным контролем.
2. Настоящие Правила применяется в следующих случаях:
1) при прекращении функционирования специальной экономической зоны (далее – СЭЗ) или принятии решения о прекращении на территории СЭЗ применения таможенной процедуры СТЗ;
2) в случае утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока действия договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ и выполнением условий данного договора.
3. Признание товаров, помещенных под таможенную процедуру СТЗ, товарами Таможенного союза, осуществляется органом государственных доходов на основании мотивированного письменного обращения участника СЭЗ.
2. Порядок признания товаров, помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной зоны, товарами Таможенного
союза, не находящимися под таможенным контролем
4. В случаях, указанных в пункте 2 настоящих Правил, оборудование, помещенное под таможенную процедуру СТЗ и введенное в эксплуатацию участником СЭЗ для реализации договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ и выполнением условий данного договора, а также товары, помещенные под таможенную процедуру СТЗ и использованные для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ, признаются товарами Таможенного союза, не находящимися под таможенным контролем, без уплаты таможенных пошлин, налогов, без применения запретов и ограничений и без помещения под таможенные процедуры установленные Кодексом.
5. В целях признания товаров, указанных в пункте 3 настоящих Правил, товарами Таможенного союза участнику СЭЗ необходимо представить в орган государственных доходов:
1) письменное заявление, составленное в произвольной форме;
2) заверенные копии документов:
письменное подтверждение от органа управления СЭЗ или уполномоченного органа о выполнении участником СЭЗ условии договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ на территории СЭЗ;
декларация на товары или перечень используемы в качестве декларации на товары при помещении товаров под таможенную процедуру СТЗ;
акт о вводе в эксплуатацию оборудования, если заявление подается в отношении оборудования.
Акт государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию либо выписка о внесении записи о праве собственности участника СЭЗ на объект недвижимости в Единый государственный реестр прав на недвижимое имущество и сделок с ним, если заявление подается в отношении товаров, использованных для создания объектов недвижимости на территории СЭЗ;

3) еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың және көрсетілген кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлардың есепке алу кітабын ұсынуы қажет.
4) мыналар:
ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға, сондай-ақ осындай тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға жасалған операциялар Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес тауарлардың есебін жүргізу, осы бұйрықпен бекітілген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналасқан тауарлар бойынша мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы;
АЭА құрлысы үшін ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар бойынша Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес тауарлардың есебін жүргізу, осы бұйрықпен бекітілген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналасқан тауарлар бойынша мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну;
логистика бойынша операцияларды істеу мақсатында ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған логистикалық АЭА аумағына әкелінген тауарлар, Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес тауарлардың есебін жүргізу, осы бұйрықпен бекітілген еркін кедендік аймақ кедендік рәсімімен орналасқан тауарлар бойынша мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну туралы есептілік.
6. АЭА-ның басқару органының жазбаша растауы АЭА-ға қатысушының АЭА-ға қатысушы ретінде қызметті жүзеге асыру туралы шарттың талаптарын орындауын растайтын құжат және аталған шарттың талаптарын орындау болып табылады.
7. Құжаттардың, оның ішінде осы Қағиданың 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді құрайтын құжаттардың бірі ұсынылмаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарлары деп танудан бас тартады.
8. Мемлекеттік кірістер органы оған қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды.
9. ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарларыы деп тану осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данадағы бірлескен актінің негізінде жүзеге асырылады, олар мынадай тәртіппен бөлінеді:
бірінші данасы – мемлекеттік кірістер органында қалады;
екінші данасы – АЭА-ға қатысушыға беріледі;
үшінші данасы – АЭА-ның басқару органына беріледі.
Еркін кедендік аймақ кедендік
рәсімімен орналастырылған тауарларды,
Кеден одағының тауарлары деп тану
қағидасына қосымша
Нысан
ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды, кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарлары деп тану туралы акт
№__________________
Күні ________________
Осы Акт, АЭА қатысушы ____________________ АЭА аумағында ЕКА кедендік рәсімімен орналастырылған, төменде аталған тауарлар, кедендік баждарды, салықтарды төлеместен, тыйым салулар мен шектеулерді қолданбастан және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының кодексімен белгіленген кедендік рәсімдерге орналастырылмастан:
АЭА жұмыс істеуінің тоқтатуына, ЕКА кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында ЕКА кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылданған;
арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеуі тоқтаған немесе ЕКА кедендік рәсімі қолданылған АЭА аумағында ЕКА кедендік рәсімін қолдануды тоқтату туралы шешім қабылдануына байланысты кедендік бақылауда тұрмаған Кеден одағының тауарлары деп.
р/б №
Тауардың сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Мөлшері
ТД/ЭД/тізбе* №
АЭА-ға қатысушы
АЭА-ның басқару органы
Мемлекттік кірістер органы
А.Ә.Т. _____________ басшының қолы
_______________
__________________
__________________
БСК
М.О.
А.Ә.Т._____________ басшының қолы
_______________
М.О.
А.Ә.Т._____________ басшының қолы
_______________
М.О.

3) книгу учета товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под указанную таможенную процедуру;
4) отчетность:
о произведенных операциях с товарами, помещенными под таможенную процедуру СТЗ, а также товарами, изготовленными (полученными) из таких товаров согласно приложению 1 к Правилам ведения учета товаров, а также представления отчетности органу государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны утвержденным настоящим приказом;
по товарам, помещенным под таможенную процедуру СТЗ для строительства СЭЗ согласно приложению 2 к Правилам ведения учета товаров, а также представления отчетности органу государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны утвержденным настоящим приказом;
о товарах, ввезенных в логистическую СЭЗ, помещенные под таможенную процедуру СТЗ в целях совершения операций по логистике согласно приложению 3 к Правилам ведения учета товаров, а также представления отчетности органу государственных доходов по товарам, помещенным под таможенную процедуру свободной таможенной зоны утвержденным настоящим приказом.
6. Документом, подтверждающим выполнение участником СЭЗ условий договора об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ и выполнением условий данного договора, является письменное подтверждение органа управления СЭЗ.
7. В случае не предоставления одного из документов, в том числе содержащих сведения, указанные в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, орган государственных доходов в письменной форме отказывает в признании товаров, помещенных под таможенную процедуру СТЗ, товарами Таможенного союза, не находящихся под таможенным контролем.
8. Заявление с прилагаемыми к нему документами рассматривается органом государственных доходов в течение тридцати календарных дней со дня его регистрации.
9. Признание товаров, помещенных под таможенную процедуру СТЗ, товарами Таможенного союза, не находящимися под таможенным контролем, осуществляется на основании совместного акта составленного в трех экземплярах по форме согласно приложению к настоящим Правилам, которые распределяются в следующем порядке:
первый экземпляр – остается в органе государственных доходов;
второй экземпляр – вручается участнику СЭЗ;
третий экземпляр – вручается органу управления СЭЗ.
Приложение
к Правилам признания товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободной таможенной
зоны, товарами Таможенного союза
форма
Акт о признании товаров,
помещенных под таможенную процедуру СТЗ, товарам
Таможенного союза, не находящимися под таможенным контролем
№ __________________
Дата ________________
Настоящий Акт удостоверяет, что ниже перечисленные товары,
помещенные под таможенную процедуру СТЗ, на территории
СЭЗ __________________________ участником СЭЗ ______________________
признаются товарами Таможенного союза, не находящимся под таможенным
контролем без уплаты таможенных пошлин, налогов, без применения
запретов и ограничений и без помещения под таможенную процедуру
установленные Кодексом Республики Казахстан "О таможенном деле в
Республике Казахстан" в связи с:
прекращением функционирования специальной экономической зоны
или принятии решения о прекращении на территории СЭЗ применения
таможенной процедуры СТЗ;
утраты лицом статуса участника СЭЗ в связи с истечением срока
действия договора об осуществлении деятельности в качестве участника
СЭЗ и выполнением условий данного договора.
№п/п
Описание товара
Ед.изм.
Количество
№ ДТ/ЭД/перечня*
Участник СЭЗ
Орган управления СЭЗ
Орган государственных доходов
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
_______________
__________________
__________________
БИН
М.П.
Ф.И.О._____________
подпись руководителя
_______________
М.П.
Ф.И.О.________________
подпись руководителя
_______________
М.П.
* Указывается регистрационный номер Перечня, использование
которого при помещении товаров Таможенного союза под таможенную
процедуру СТЗ регламентировано положениями Инструкции о порядке
использования транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных
документов в качестве декларации на товары, утвержденной Решением