Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11090 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 158-1-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 15 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы "__" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы "__" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
_____________ Қ. Касымов

Об утверждении Правил проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11090. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 158-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________ А. Мамытбеков
15 апреля 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
"__" __________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
"__" __________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ К. Касымов

2015 жылғы 17 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 214 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды
жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 158-1-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, айқындығына және анықтығына бақылау жүргізудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айқындылық – парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу процесінің парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін есептеу кезінде пайдаланылатын әдіснамасының ашықтығы;
2) базалық жыл – Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясына (бұдан әрі – Конвенция) Киото хаттамасының 3-бабының 5-тармағы бойынша Қазақстан Республикасының міндеттемелерін орындау үшін белгіленген жыл;
3) көздердің негізгі санаты – бұл Конвенция талаптарына сәйкес парниктік газдар шығарындыларының немесе сіңірулерінің көлеміне ең көп үлес қосатындардың қатарына жатқызылатын экономиканың секторы немесе кіші секторы;
4) сапаны бақылау – парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің мемлекеттік түгендеуін оны әзірлеу шамасына қарай сапасын өлшеу мен бақылауға арналған стандартты техникалық іс-шаралар жүйесі;
5) толықтық – Қазақстан Республикасының аумағы шегінде барлық көздерден шығатын парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін, сіңіргіштерді, парниктік газдарды мемлекеттік түгендеумен қамту.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) парниктік газдар шығарындыларын түгендеу мен сіңірулерінің мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыру мен үйлестіруді жүзеге асырады.
4. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін түгендеудің жыл сайынғы дайындығы есептік кезеңнен кейінгі жылдың 15 сәуірінен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырылады.
5. Қызметі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің көздері болып табылатын мемлекеттік органдар мен кәсіпорындардан алынған деректерді жинау, талдау және өңдеу арқылы парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуді дайындауды уәкілетті орган ұйымдастырады.

17 марта 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 214
Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 158-1 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и определяют порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) прозрачность – открытость процесса государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов, раскрывающая методологию, используемую при расчетах выбросов и поглощений парниковых газов;
2) базовый год – год, установленный для выполнения обязательств Республикой Казахстан по пункту 5 статьи 3 Киотского протокола к Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (далее - Конвенция);
3) ключевая категория источников - это сектор или подсектор экономики, которые отнесены в соответствии с требованиями Конвенции к числу вносящих наибольший вклад в объем выбросов или поглощений парниковых газов;
4) контроль качества - система стандартных технических мероприятий для измерения и контроля качества государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов по мере его разработки;
5) полнота – охват государственной инвентаризацией выбросов и поглощений парниковых газов всех источников, поглотителей, парниковых газов в пределах территории Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) осуществляет организацию и координацию функционирования государственной системы инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
4. Подготовка ежегодной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов осуществляется в течение двенадцати месяцев, начиная с 15 апреля года, следующего за отчетным годом.
5. Подготовку государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов организует уполномоченный орган посредством сбора, анализа и обработки данных, полученных от государственных органов и предприятий, деятельность которых является источником выбросов и поглощения парниковых газов.

6. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуін дайындауда шығу көздерінен антропогендік шығарындыларға және парниктік газдардың сіңіргіштермен абсорбциялануына әкеліп соғатын өндіріс көлемдері және қызмет түрлері туралы, осы Қағидаларға қосымшасында көрсетілген мемлекеттік органдармен ұсынылған мәліметтер мен деректер тізбесі пайдаланылады.
7. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу мыналарды қамтиды:
парниктік газдар шығарындыларының шығу көздері, олар шығарған шығарындылардың мөлшері, сондай-ақ секторлар бойынша парниктік газдар сіңірулерінің мөлшері туралы мәліметтер;
парниктік газдар шығарындылары саласындағы үрдістер;
шығу көздерінің негізгі санаттарына шолу;
энергетика секторы бойынша шолу;
өнеркәсіптік процестер секторы бойынша шолу;
еріткіштер мен басқа өнімдерді пайдалану секторы бойынша шолу;
ауыл шаруашылығы секторы бойынша шолу;
жерді пайдалану, жерді пайдаланудың және орман шаруашылығының өзгеру секторы бойынша шолу;
қалдықтар секторы бойынша шолу;
басқа секторлар бойынша шолу;
сапаны бағалау/сапаны бақылау;
қайта есептеулер мен жетілдірулер.
8. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу қорытындылары бойынша Монреал хаттамасымен реттелмейтін парниктік газдардың сіңірушілері көздері мен абсорбциясынан антропогендік шығарындыларының кадастры туралы Ұлттық баяндамасы (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) жыл сайын дайындалады.
9. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылауды (бұдан әрі – бақылау) уәкілетті орган жүргізеді.
2. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылау
тәртібі
10. Ұлттық баяндаманы жүргізу мынадай іс-шараларды іске асыруды қамтиды:
1) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін бағалау үшін бастапқы деректері бар ақпараттарды жинау;
2) алынған деректерін талдау және өңдеу, есептеулерін жүргізу және Ұлттық баяндаманы дайындау;
3) Ұлттық баяндамадың сапасын бақылау және сапасын қамтамасыз ету;
4) Ұлттық баяндаманы Конвенция талаптарына сәйкестігін бағалау ресіміне ұсыну.
11. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулеріне мемлекеттік түгендеуді дайындау мақсатында уәкілетті орган Ұлттық баяндаманды толық қалыптастыру үшін қажетті деректер мен мәліметтерге ие болатын мемлекеттік органдардың тізбесін құрайды.
12. Уәкілетті орган мемлекеттік органдардың құрастырылған тізбесіне сәйкес оларға Ұлттық баяндаманы құрастыру үшін деректер ұсыну туралы сұрату жолдайды.

6. В подготовке государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов используются перечень сведений и данных об объемах производства и видах деятельности, приводящих к антропогенным выбросам из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов, указанный в приложении к настоящим Правилам.
7. Государственная инвентаризация выбросов и поглощения парниковых газов включает:
сведения об источниках выбросов парниковых газов, количестве выбросов, произведенных ими, а также количестве поглощений парниковых газов по секторам;
тенденции в области выбросов парниковых газов;
обзор ключевых категорий источников;
обзор по сектору энергетики;
обзор по сектору промышленных процессов;
обзор по сектору использования растворителей и других продуктов;
обзор по сектору сельского хозяйства;
обзор по сектору землепользования, изменения землепользования и лесного хозяйства;
обзор по сектору отходов;
обзор по прочим секторам;
оценку качества/контроль качества;
перерасчеты и усовершенствования.
8. По итогам государственной инвентаризации разрабатывается ежегодный Национальный доклад о кадастре антропогенных выбросов из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов, не регулируемых Монреальским протоколом (далее – Национальный доклад).
9. Контроль полноты, прозрачности и достоверности (далее – контроль) государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов проводит уполномоченный орган.
2. Порядок контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений
парниковых газов
10. Подготовка ежегодного Национальный доклада включает реализацию следующих мероприятий:
1) сбор информации, содержащей исходные данные для оценки выбросов и поглощения парниковых газов;
2) анализ и обработка полученных данных, проведение расчетов и подготовка государственного кадастра;
3) контроль качества и обеспечение качества Национальный доклад;
4) представление Национальный доклад на процедуру оценки соответствия требованиям Конвенции.
11. В целях подготовки государственной инвентаризации выбросов и поглощения парниковых газов уполномоченный орган составляет перечень государственных органов, располагающих данными и сведениями, которые необходимы для полного составления Национального доклада.
12. В соответствии с составленным перечнем государственных органов уполномоченный орган направляет им запросы о представлении данных для составления Национального доклада.

13. Ұлттық баяндаманы дайындау үшін ақпарат сұратылған мемлекеттік органдар тиісті cұраныс түскен сәттен бастап бір ай мерзімде сұрау салынған деректер мен мәліметтерді ұсынады.
14. Уәкiлеттi орган әрбір жылдың 1 маусымына дейін парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығын, айқындығын және анықтығын бақылау жөніндегі жұмыс кестесін әзірлейді.
15. Есептеу тәртібін жоспарлау және ақпаратқа қажеттілікті анықтау, алынған деректер мен мәліметтерге талдау жүргізу, аралық және соңғы нәтижелерді бағалау кезеңдерін қоса алғанда, бағалау парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулеріне мемлекеттік түгендеу жүргізудің әр кезеңінде жүргізіледі.
16. Уәкілетті орган мына:
1) базалық жылдан бастап есепті кезеңге дейінгі барлық жылдар деректерінің парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеумен қамтылуы;
2) негізгі көздер мен сіңіргіштердің барлығының парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеумен қамтылуы;
3) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу процесінде деректердің болмауының құжатпен бекітілуі өлшемдерін негізге ала отырып, парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу шеңберінде есепке алу үшін алынған құжаттаманы толықтығы тұрғысынан қарайды.
17. Уәкілетті орган мына:
1) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу деректерін үшінші тұлғалар жасаған бағалаулармен салыстыру;
2) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу деректерін парниктік газдар шығарындыларының көлемін анықтайтын басқа әдістердің көмегімен алынған деректермен салыстыру;
3) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу деректерін басқа мемлекеттердің деректерімен салыстыру өлшемдерін негізге ала отырып, парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу шегінде есепке алу үшін алынған құжаттаманы анықтығыны тұрғысынан қарайды.
18. Уәкілетті орган мына:
1) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулеріне мемлекеттік түгендеу жүргізу үшін пайдаланылатын халықаралық әдіснамалардың болуы;
2) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу деректерінің ашықтығы өлшемдерін негізге ала отырып, парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу шегінде есепке алу үшін алынған құжаттаманы айқындығы тұрғысынан қарайды.
19. Уәкілетті орган әрбір жылдың 30 қазанына дейін парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуін жүргізу және дайындау үшін ұсынылған деректердің толықтығына және анықтығына бақылау жүргізеді.

13. Государственные органы, от которых запрашивается информация для подготовки Национального доклада, представляют запрашиваемые данные и сведения в месячный срок с момента поступления соответствующих запросов.
14. Уполномоченным органом до 1 июня каждого года разрабатывается график работ по контролю полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
15. Контроль проводится на каждом этапе проведения государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов, включая этапы планирования порядка расчетов и выявления потребностей в информации, проведения анализа полученных данных и сведений, оценки промежуточных и окончательных результатов.
16. Уполномоченный орган организует рассмотрение документации, полученной для учета в рамках государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов, на полноту, исходя из следующих критериев:
1) государственной инвентаризацией выбросов и поглощений парниковых газов охвачены данные за все годы, начиная от базового до отчетного;
2) государственной инвентаризацией выбросов и поглощений парниковых газов охвачены все основные источники и поглотители;
3) документально закрепляется отсутствие данных в процессе государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
17. Уполномоченный орган организует рассмотрение документации, полученной для учета в рамках государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов, на достоверность, исходя из следующих критериев:
1) сравнимость данных государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов с оценками, сделанными третьими лицами;
2) сравнимость данных государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов с данными, полученными с помощью других методов, определяющих объем выбросов парниковых газов;
3) сравнимость данных государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов с данными других государств.
18. Уполномоченный орган организует рассмотрение документации, полученной для учета в рамках государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов, на прозрачность, исходя из следующих критериев:
1) наличие международной методологии, используемой для проведения государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов;
2) открытость данных государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
19. Уполномоченным органом до 30 октября каждого года проводится контроль полноты и достоверности данных, предоставленных для подготовки и проведения государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.

20. Алынған деректердің толық еместігі және дәйексіздігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган тиісті ақпаратты қосымша жинауды және нақтылауды жүзеге асырады.
21. Уәкілетті орган әрбір жылдың 31 желтоқсанына дейін жүргізілген жұмыстардың нәтижесі бойынша парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығы, айқындығы және анықтығыны туралы қорытындыны дайындайды.
22. Парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуді дайындауға тікелей қатыспаған тәуелсіз сарапшылардың, бейінді ғылыми мекемелердің немесе өзге ұйымдардың қарауына келесі жылдың 1 наурызына дейін жіберіледі.
23. Уәкілетті орган парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуді пысықтауды тәуелсіз сарапшылардың, бейінді ғылыми мекемелер мен өзге ұйымдардың ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып және келесі жылдың 1 сәуіріне дейін жүзеге асырады.
24. Тәуелсіз сарапшылардың, бейінді ғылыми мекемелер мен ұйымдардың ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, уәкілетті орган тиісті тұлғаларға тиісті ұсыныстар мен ескертулерді ескермеу себептер үшін дәлелденген негіздемесін ұсынады.
25. Уәкілетті орган парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеуді Конвенция талаптарына сәйкес бағалау рәсіміне ұсынуды қамтамасыз етеді.
26. Сапаны қамтамасыз ету іс-шаралары ұйымдарды, бейінді мемлекеттік органдар мамандарын және тәуелсіз сарапшыларды тарту арқылы жүзеге асырылады.
Парниктік газдар шығарындылары
мен сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығын, айқындығын
және анықтығын бақылау қағидаларына
қосымша
Парниктік газдардың шығу көздерінен антропогендік
шығарындыларға және сіңіргіштермен абсорбциялауға әкеліп
соғатын өндіріс көлемдері және қызмет түрлері туралы
мәліметтер мен деректер тізбесі
1. Тұтынушы-ұйымдардың отын шығыны.
2. Тұтынушы-ұйымдардың отынды, жылу энергиясын, электр энергиясын, қайталама энергетика ресурстарын пайдалануы.
3. Мынадай тауарлар мен отынның экспорты/импорты бойынша деректер:
1) көмір;
2) мұнай;
3) табиғи газ;
4) тұрмыстық тоңазытқыштар (түрлері бойынша нақтылауымен);
5) сауда және өнеркәсіптік мақсаттағы тоңазытқыш жабдықтар (түрлері бойынша нақтылауымен);
6) тоңазытқыш жабдықпен жабдықталған, нақтылауымен, көлік құралдары (рефрижераторлар);
7) тұрмыстық ауа баптағыштар (нақтылауымен);
8) тұрмыстық емес мақсаттағы ауаны баптауға арналған жабдық (түрлері бойынша нақтылауымен);
9) түрлері бойынша нақтылауымен хладондар (фреондар), тонна;

20. В случае выявления неполноты и недостоверности полученных данных, уполномоченный орган осуществляет дополнительный сбор и уточнение соответствующей информации.
21. Уполномоченный орган организует подготовку до 31 декабря каждого года по результатам проведенной работы заключение о полноте, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
22. Государственная инвентаризация выбросов и поглощения парниковых газов направляется до 1 марта следующего года на рассмотрение независимым экспертам, профильным научным учреждениям или иным организациям, не принимавшим непосредственного участия в подготовке государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
23. Уполномоченный орган организаует доработку государственной инвентаризации с учетом замечаний и предложений независимых экспертов, профильных научных учреждений и организаций до 1 апреля следующего года.
24. В случае несогласия с замечаниями и предложениями независимых экспертов, профильных научных учреждений и организаций, уполномоченный орган организует предоставление соответствующим лицам аргументированные обоснования причин, по которым не были учтены соответствующие замечания и предложения.
25. Уполномоченный орган обеспечивает представление государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов на процедуру оценки в соответствии с требованиями Конвенции.
26. Мероприятия по обеспечению качества осуществляются с привлечением организаций, специалистов профильных государственных органов и независимых экспертов.
Приложение
к Правилам контроля полноты,
прозрачности и достоверности
государственной инвентаризации
выбросов и поглощений
парниковых газов
Перечень сведений и данных об объемах производства и видах деятельности, приводящих к антропогенным выбросам из источников и абсорбции поглотителями парниковых газов
1. Расход топлива организациями-потребителями.
2. Использование топлива, теплоэнергии, электроэнергии, вторичных энергетических ресурсов организациями-потребителями.
3. Данные по экспорту /импорту следующих товаров и топлива:
1) уголь;
2) нефть;
3) природный газ;
4) холодильники бытовые (с детализацией по видам);
5) холодильное оборудование торгового и промышленного назначения (с детализацией по видам);
6) транспортные средства, оборудованные холодильным оборудованием (рефрижераторы), с детализацией;
7) кондиционеры бытовые (с детализацией);
8) оборудование для кондиционирования воздуха небытового назначения (с детализацией по видам);
9) хладоны (фреоны) с детализацией по видам, тонн;

10) күкірт гексафториді (SF6), тонна.
4. Электр энергиясын өндіру – барлығы, оның ішінде станция типтері бойынша:
1) жылу;
2) электр;
3) атом;
4) гидроэлектростанциялар, жел қондырғылары және басқалар.
5. Желілердің жұмыс кернеуі бойынша бөлінген электр желілерінің ұзындығы.
6. Мұнай өндірісі.
7. Жағылатын ілеспе газдың мөлшері.
8. Тасымалдау және сақтау.
9. Консервациялаудағы мұнай ұңғымаларының саны.
10. Табиғи газды өндіру.
11. Консервациялаудағы газ ұңғымаларының саны.
12. Кен орындары мен өндіру тәсілі бойынша (жер асты/ашық) бөлінген көмір өндіру.
13. Мұнай мен газды өндіру көлемі (нақты мәнде).
14. Алауларда ілеспе газды жағу көлемі (нақты мәнде).
15. Алауларда технологиялық газды жағу көлемі (өнеркәсіптің отын, мұнай-химиялық, химиялық және басқа салаларының кәсіпорындарында).
16. Газ қоймаларына газ толтыру көлемі.
17. Газ қоймаларынан газ шығару көлемі.
18. Магистралды газ құбырларындағы авариялар саны (оның ішінде газдың жануымен бірге).
19. Магистралды газ құбырларындағы авария нәтижесіндегі газ шығындары (жанған газ бен атмосфераға шығарылған газға бөлінген).
20. Газ бөлу желілеріндегі авариялар саны.
21. Газ бөлу желілеріндегі авария нәтижесіндегі газ шығындары (жанған газ бен атмосфераға шығарылған газға бөлінген).
22. Магистралды газ құбырлары бойынша газды тасымалдау.
23. Магистралды газ құбырлары бойынша транзитті газды тасымалдау көлемі.
24. Көлік түрлері бойынша нақтылауымен мұнайды тасымалдау көлемі.
25. Бассейндер бойынша көмір шахталарымен тасталатын метан шығарындылары.
26. Метан ұстау көлемі, одан:
1) жылу және электр энергиясын алу үшін кәдеге жаратылғаны;
2) алауларда және шырақтарда жағылғаны.
27. Бассейндер бойынша бөлінген шахталық желдеткіш жүйелері жұмысының көлемі (жүйелермен атмосфераға тасталған ауа көлемі).
28. Бассейндер бойынша бөлінген газсыздандыру жүйелері жұмысының көлемі.
29. Барлық көмір шахталарының саны, оның ішінде:
1) қолданыстағы;
2) жабық;
3) консервацияланған.
30. Көмір бассейндері бойынша жабық және консервацияланған шахталардағы шахталық желдеткіш жүйелері жұмысының көлемі (жүйелер атмосфераға тастаған ауа көлемі).
31. Бассейндер бойынша бөлінген шахталық желдеткіш жүйелерінің шығарындыларындағы метанның орташа (өлшенген орташа) мөлшері.
32. Бассейндер бойынша бөлінген шахталық газсыздандыру жүйелерінің шығарындыларындағы метанның орташа (өлшенген орташа) мөлшері.
33. Әктас өндірісі.
34. Доломит өндірірісі.
35. Әктас пен доломиттің экпорты мен импорты.
36. Шойын, оның ішінде өңделген шойын өндірісі.

10) гексафторид серы (SF6), тонн.
4. Производство электроэнергии - всего, в том числе по типам станций:
1) тепловыми;
2) электрическими;
3) атомными;
4) гидроэлектростанциями, ветровыми установками и др.5.
5. Протяженность электрических сетей с разбивкой по рабочим напряжениям сетей.
6. Добыча нефти.
7. Количество сжигаемого попутного газа.
8. Транспортировка и хранение.
9. Количество нефтяных скважин, находящихся на консервации.
10. Добыча природного газа.
11. Количество газовых скважин, находящихся на консервации.
12. Добыча угля с разбивкой по месторождениям и способам добычи (подземная/открытая).
13. Объем добычи нефти и газа (в натуральном выражении).
14. Объем сжигания попутного газа в факелах (в натуральном выражении).
15. Объем сжигания технологических газов в факелах (на предприятиях топливной, нефтехимической, химической и других отраслей промышленности).
16. Объем закачки газа в газохранилища.
17. Объем отбора газа из газохранилищ.
18. Количество аварий магистральных газопроводов (в том числе с возгоранием газа).
19. Потери газа в результате аварий магистральных газопроводов (с разделением на сгоревший газ и газ, выброшенный в атмосферу).
20. Количество аварий газораспределительных сетей.
21. Потери газа в результате аварий газораспределительных сетей (с разделением на сгоревший газ и газ, выброшенный в атмосферу).
22. Транспортировка газа по магистральным газопроводам.
23. Объем транспортировки транзитного газа по магистральным газопроводам.
24. Объем транспортировки нефти с детализацией по видам транспорта.
25. Выбросы метана угольными шахтами по бассейнам.
26. Объем улавливания метана, из него:
1) утилизировано для получения тепловой и электрической энергии;
2) сожжено в факелах и на свечах.
27. Объем работы шахтных вентиляционных систем (объем воздуха, выброшенного системами в атмосферу) с разбивкой по бассейнам.
28. Объем работы дегазационных систем по бассейнам.
29. Количество угольных шахт всего, в том числе:
1) действующих;
2) закрытых;
3) законсервированных.
30. Объем работы шахтных вентиляционных систем (объем воздуха, выброшенного системами в атмосферу) в закрытых и законсервированных шахтах по угольным бассейнам.
31. Среднее (средневзвешенное) содержание метана в выбросах шахтных вентиляционных систем с разбивкой по бассейнам.
32. Среднее (средневзвешенное) содержание метана в выбросах шахтных дегазационных систем с разбивкой по бассейнам.
33. Добыча известняка.
34. Добыча доломита.
35. Экспорт и импорт известняка и доломита.
36. Производство чугуна, в том числе передельного.

37. Өндіру тәсілі бойынша нақтыланған болат өндірісі (мәтін бойынша):
1) оттекті-конверторлық;
2) мартендік;
3) электроболат.
38. Электрометаллургиялық зауыттарда болат өндірісі.
39. Жоғары көміртекті болат өндірісі.
40. Төмен көміртекті болат өндірісі.
41. Болат өндіру үшін металл сынықтарын пайдалану.
42. Агломерат өндірісі.
43. Шекемтас өндірісі.
44. Ферроқорытпалар өндірісі.
45. Алюминий өндірісі.
46. Аммиак өндірісі.
47. Кальций карбидінің өндірісі.
48. Кремний карбидінің өндірісі.
49. Техникалық көміртегін өндірісі.
50. Дихлорэтилен өндірісі.
51. Стирол өндірісі.
52. Акрилонитрил өндірісі.
53. Акрилонитрилдің сополимерін, бутадиен мен стирол өндірісі.
54. Этилбензол өндірісі.
55. Этилен өндірісі.
56. Пропилен өндірісі.
57. Полиэтилен өндіру, оның ішінде:
1) жоғары қысымды;
2) төмен қысымды.
58. Полипропилен өндірісі.
59. Полистирол өндірісі.
60. Формальдегид өндірісі.
61. Поливинилхлорид өндірісі.
62. Дихлорэтан өндірісі.
63. Кальцийленген сода өндірісі.
64. Түрлері бойынша нақтылауымен химиялық өндіріске жататын спирттер өндіру.
65. Мұнай жағар майлары мен майлар өндіру.
66. Түрлері бойынша минералдық тыңайтқыштар, өсімдіктерді қорғаудың химиялық заттарын, мал азығының микробиологиялық ақуызы мен әк өндіру.
67. Целлюлоза, оның ішінде сульфатты және сульфитті тәсілдермен өндіру.
68. Клинкер өндірісі.
69. Цемент өндірісі.
70. Әк өндірісі.
71. Асфальт өндірісі.
72. Шыны өндірісі.
73. Спирт өндірісі (ас-тағамдық).
74. Шарап өндірісі.
75. Сыра өндірісі.
76. Ликер-арақ өнімдерін өндірісі.
77. Ет пен ет өнімдерін өндірісі.
78. Балық пен балық өнімдерін өндірісі.
79. Қант өндірісі.
80. Маргарин өндірісі.
81. Нан мен нан-тоқаш өнімдерінің өндірісі.
82. Үй жануарлары үшін мал азығының өндірісі.
83. Жартылай өткізгіш өнеркәсіпте кремний тілімшелерінің өндірісі.
84. Минералдық тыңайтқыштар өндірісі, оның ішінде:
1) азоттық (түрлері бойынша нақтылауымен);
2) калийлік (түрлері бойынша нақтылауымен);
3) фосфаттық (түрлері бойынша нақтылауымен);
4) кешенді (түрлері бойынша нақтылауымен).
85. Мал басы мен құс саны, мың бас:
1) ірі қара мал (жыныстық-жас топтары бойынша);
2) сиыр (жыныстық-жас топтары бойынша сүтті, сүтті емес);
3) шошқа (жыныстық-жас топтары бойынша);
4) қой (жыныстық-жас топтары бойынша);
5) ешкі;
6) жылқы;
7) қашыр;
8) есек;
9) түйе;
10) қоян;
11) құстар.
86. Ауыл шаруашылығы ұйымдарында тезек пен құс тезегін жинау, сақтау және кәдеге жарату жүйесін пайдалану (түрлі жүйелер түрлерінің арақатынасы), %.

37. Производство стали с детализацией по способам производства:
1) кислородно-конвертерный;
2) мартеновский;
3) электросталь.
38. Производство стали на электрометаллургических заводах.
39. Производство высокоуглеродистых сталей.
40. Производство низкоуглеродистых сталей.
41. Использование металлического лома для производства стали.
42. Производство агломерата.
43. Производство окатышей.
44. Производства ферросплавов.
45. Производство алюминия.
46. Производство аммиака.
47. Производство карбида кальция.
48. Производство карбида кремния.
49. Производство технического углерода.
50. Производство дихлорэтилена.
51. Производство стирола.
52. Производство акрилонитрила.
53. Производство сополимера акрилонитрила, бутадиена и стирола.
54. Производство этилбензола.
55. Производство этилена.
56. Производство пропилена.
57. Производство полиэтилена, в том числе:
1) высокого давления;
2) низкого давления.
58. Производство полипропилена.
59. Производство полистирола.
60. Производство формальдегида.
61. Производство поливинилхлорида.
62. Производство дихлорэтана.
63. Производство кальцинированной соды.
64. Производство спиртов, относящееся к химическому производству, с детализацией по видам.
65. Производство масел смазочных нефтяных и смазок.
66. Производство минеральных удобрений, химических средств защиты растений, кормового микробиологического белка и извести по видам.
67. Производство целлюлозы, в том числе сульфатным и сульфитным способами.
68. Производство клинкера.
69. Производство цемента.
70. Производство извести.
71. Производство асфальта.
72. Производство стекла.
73. Производство спирта (пищевого).
74. Производство вина.
75. Производство пива.
76. Производство ликеро-водочной продукции.
77. Производство мяса и мясопродуктов.
78. Производство рыбы и рыбопродуктов.
79. Производство сахара.
80. Производство маргарина.
81. Производство хлеба и хлебобулочных изделий.
82. Производство кормов для домашних животных.
83. Производство кремниевых пластин в полупроводниковой промышленности.
84. Производство минеральных удобрений, в том числе:
1) азотных (с детализацией по видам);
2) калийных (с детализацией по видам);
3) фосфатных (с детализацией по видам);
4) комплексных (с детализацией по видам).
85. Поголовье скота и численность птицы, тыс. голов:
1) крупный рогатый скот (по половозрастным группам);
2) коров (по половозрастным группам, молочные, немолочные);
3) свиней (по половозрастным группам);
4) овец (по половозрастным группам);
5) коз;
6) лошадей;
7) мулов;
8) ослов;
9) верблюдов;
10) кроликов;
11) птиц.
86. Использование систем сбора, хранения и утилизации навоза и птичьего помета в сельскохозяйственных организациях (соотношение разных видов систем), %.

87. Ауыл шаруашылығы жерлерінің жалпы алаңы, мың га.
88. Егістік алаңы, мың га.
89. Шөп шабу алаңы, мың га.
90. Жайылымдар алаңы, мың га.
91. Таза парлар алаңы, мың га.
92. Жеміс-жидек, жүзім көшеттерінің алаңы, мың га.
93. Барлық санаттағы шаруашылықтардағы ауыл шаруашылығы дәнді-дақылдарының егістік алаңдары, мың га:
1) күздік бидай;
2) жаздық бидай;
3) күздік қарабидай;
4) жемге арналған жүгері;
5) күздік арпа;
6) жаздық арпа;
7) сұлы;
8) тары;
9) қарақұмық;
10) күріш;
11) зығыр талшығы;
12) күнбағыс дәні;
13) рапс;
14) бұйра зығыр;
15) қыша;
16) картоп;
17) көкөністер;
18) сүрлеуге арналған жүгері;
19) азықтық тамыр жемістер;
20) көп жылдық шөптер;
21) бұршақ дәнділер;
22) соя.
94. Барлық санаттағы шаруашылықтардағы ауыл шаруашылығы дәнді-дақылдарының жалпы түсімі, млн. тонна:
1) күздік бидай;
2) жаздық бидай;
3) күздік қарабидай;
4) ұрыққа арналған жүгері;
5) күздік арпа;
6) жаздық арпа;
7) сұлы;
8) тары;
9) қарақұмық;
10) күріш;
11) зығыр талшығы;
12) күнбағыс дәні;
13) рапс;
14) бұйра зығыр;
15) қыша;
16) картоп;
17) көкөністер;
18) сүрлеуге арналған жүгері;
19) азықтық тамыр жемістер;
20) көп жылдық шөптер;
21) табиғи шабындықтардың шөбі;
22) бұршақ дәнділер;
23) соя.
95. Барлық санаттағы шаруашылықтардағы ауыл шаруашылығы дәнді-дақылдарының шығымдылығы, ц/га:
1) күздік бидай;
2) жаздық бидай;
3) күздік қарабидай;
4) ұрыққа арналған жүгері;
5) күздік арпа;
6) жаздық арпа;
7) сұлы;
8) тары;
9) қарақұмық;
10) күріш;
11) зығыр талшығы;
12) күнбағыс дәні;
13) рапс;
14) бұйра зығыр;
15) қыша;
16) картоп;
17) көкөністер;
18) сүрлеуге арналған жүгері;
19) азықтық тамыр жемістер;
20) көп жылдық шөптер;
21) бұршақ дәнділер;
22) соя.
96. Әк ұны мен басқа әк материалдарын ауыл шаруашылығы ұйымдарына және барлық санаттағы шаруашылықтарға енгізу, млн. тонна.
97. Қышқылданған топырақты әктеу үшін әктен және доломиттен құралған ұн өндіру, млн. тонна.
98. Ауыл шаруашылығы ұйымдарына минералдық азотты тыңайтқыштар енгізу, млн.тонна.
99. Ауыл шаруашылығы ұйымдарына және барлық санаттағы шаруашылықтарға органикалық тыңайтқыштар енгізу, млн.тонна.
100. Күріш егісіне органикалық қоспалар енгізу, құрғақ заттар тонна/га.
101. Шөп немесе көк азық үшін табиғи шабындықтардың орылған алаңдары.
102. Орман қорындағы орман алаңдарын және ағаш қорларын басым тұқымдары және жас топтар бойынша, оның ішінде басқарылатын ормандар бойынша бөлу.
103. Жер құнарлығының бұзылуы және қалпына келтіру (нақтылауымен).
104. Орман қорына кірмейтін орман қоры мен орман жерлерінің жалпы алаңы, оның ішінде орман жерлері, олардың ішінде орман өсімдіктерімен жабылған жерлердің алаңы (оның ішінде басқарылатын ормандар бойынша).

87. Общая площадь сельскохозяйственных угодий, тыс. га.
88. Площадь пашни, тыс. га.
89. Площадь сенокосов, тыс. га.
90. Площадь пастбищ, тыс. га.
91. Площадь чистых паров, тыс. га.
92. Площадь плодово-ягодных, виноградных насаждений, тыс. га.
93. Посевные площади всех сельскохозяйственных культур в хозяйствах всех категорий, тыс. га:
1) пшеница озимая;
2) пшеница яровая;
3) рожь озимая;
4) кукуруза на зерно;
5) ячмень озимый;
6) ячмень яровой;
7) овес;
8) просо;
9) гречиха;
10) рис;
11) льноволокно;
12) семена подсолнечника;
13) рапс;
14) лен-кудряш;
15) горчица;
16) картофель;
17) овощи;
18) кукуруза на силос;
19) кормовые корнеплоды;
20) многолетние травы;
21) зернобобовые;
22) соя.
94. Валовой сбор сельскохозяйственных культур в хозяйствах всех категорий, млн. тонн:
1) пшеница озимая;
2) пшеница яровая;
3) рожь озимая;
4) кукуруза на зерно;
5) ячмень озимый;
6) ячмень яровой;
7) овес;
8) просо;
9) гречиха;
10) рис;
11) льноволокно;
12) семена подсолнечника;
13) рапс;
14) лен-кудряш;
15) горчица;
16) картофель;
17) овощи;
18) кукуруза на силос;
19) кормовые корнеплоды;
20) многолетние травы;
21) сено естественных сенокосов;
22) зернобобовые;
23) соя.
95. Урожайность сельскохозяйственных культур в хозяйствах всех категорий, ц/га:
1) пшеница озимая;
2) пшеница яровая;
3) рожь озимая;
4) кукуруза на зерно;
5) ячмень озимый;
6) ячмень яровой;
7) овес;
8) просо;
9) гречиха;
10) рис;
11) льноволокно;
12) семена подсолнечника;
13) рапс;
14) лен-кудряш;
15) горчица;
16) картофель;
17) овощи;
18) кукуруза на силос;
19) кормовые корнеплоды;
20) многолетние травы;
21) зернобобовые;
22) соя.
96. Внесение известняковой муки и других известковых материалов в сельскохозяйственных организациях и хозяйствах всех категорий, млн. тонн.
97. Производство известняковой и доломитовой муки для известкования кислых почв, млн. тонн.
98. Внесение минеральных азотных удобрений в сельскохозяйственных организациях, млн. тонн.
99. Внесение органических удобрений в сельскохозяйственных организациях и в хозяйствах всех категорий, млн. тонн.
100. Внесение органических добавок под посевы риса, тонн/га в сухом веществе.
101. Убранные площади естественных сенокосов на сено и зеленый корм.
102. Распределение площади лесов и запасов древесины по преобладающим породам и группам возраста в лесном фонде, в том числе по управляемым лесам.
103. Нарушение и рекультивация земель (с детализацией).
104. Общая площадь земель лесного фонда и лесов, не входящих в лесной фонд, в том числе лесных земель, из них площадь земель, покрытых лесной растительностью (в том числе по управляемым лесам).

105. Орман қоры жерлерінің құрамына ағашты-бұталы өсімдіктермен жабылған жерлердің өзге санаттарын енгізу (аудару).
106. Ағаш егу шаруашылығы (ормандандыру), оның ішінде:
1) орман қорының орманды емес жерлерінде орман дақылдарын отырғызу (ағаш-бұта түрлерін егу мен отырғызу);
2) орман қорына енбеген жерлерде орман дақылдарын отырғызу (ағаш-бұта түрлерін егу мен отырғызу).
107. Орманды жаңарту (орманды қалпына келтіру), оның ішінде:
1) орман қорының орман өсімдіктерімен жабылмаған жерлерінде орман дақылдарын отырғызу (ағашты-бұталы түрлерін егу мен отырғызу).
2) орман қорының орман өсімдіктерімен жабылмаған жерлерінде орманның табиғи тұқым арқылы қайта жаңаруына жәрдемдесу (топырақты минералдандыру, қосымша егу және отырғызу).
108. Орман жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен, орман қорын пайдаланумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшін орманды емес жерлерге аудару және орман қорының жерлерін өзге санаттардағы жерлерге аудару.
109. Ормандарды түгендеу бойынша деректер.
110. Нақты кесіп алынған ағаштар.
111. Орман көшеттерінің қырылуы, оның ішінде:
1) зиянды жәндіктердің бүлдіруінен;
2) жабайы жануарлардың бүлдіруінен;
3) орман ауруларынан;
4) қолайсыз ауа-райы жағдайларының әсерінен;
5) орман өрттерінен;
6) антропогенді факторлардан, оның ішінде өнеркәсіптік шығарындылардың әсерінен.
112. Теңіз және авиациялық бункерлік отынды тұтыну (отын түрлері бойынша нақтылауымен).
113. Көлік құралдарының әр санаттары үшін орташа жылдық жүрісі, км.
114. Көлік құралдарының әр санаттары үшін жүріс бірлігінің орташа отын тұтынуы.
115. Қолда бар өзен және көл кемелерінің – барлығы, оның ішінде флот түрлері бойынша.
116. Өзен кемелерінің әр санаты үшін жұмыс бірлігінің орташа отын тұтынуы.
117. Типтері бойынша нақтылауымен, олардың ішінде типтері бойынша нақтылауымен көліктік жұмыста және экономика салаларына қызмет көрсетуге пайдаланылатын қолда бар азаматтық әуе кемелері.
118. Әуе отынының шығыны (отын түрлері бойынша нақтылауымен).
119. Автокөлік пен мотокөлік құралдары және олардың тіркемелерінің саны (түрлері бойынша нақтылауымен).
120. Қатты жабындысы бар автомобиль жолдарын қолданысқа енгізу.
121. Қатты жабындысы бар автомобиль жолдарын қайта құру.
122. Медициналық қалдықтардың көлемі туралы деректер.
123. Жағылған медициналық қалдықтардың көлемі туралы деректер.
124. Көп жылдық көшеттер, мың га.
125. Егіндіктер, мың га.
126. Шөп шабындықтары, мың га.
127. Есепке алынбаған егіндіктер, мың га.
128. Есепке алынбаған шөп шабындықтары, мың га.
129. Тозбаған жайлымдар, мың га.
130. Қалпына келтірілген/жақсартылған жайылымдар, мың га.

105. Включение (перевод) в состав лесного фонда земель иных категорий, покрытых древесно-кустарниковой растительностью.
106. Лесоразведение (облесение), в том числе:
1) закладка лесных культур (посадка и посев древесно-кустарниковых пород) на нелесных землях лесного фонда;
2) закладка лесных насаждений (посадка и посев древесно-кустарниковой растительности) на землях, не включенных в лесной фонд.
107. Лесовозобновление (лесовосстановление), в том числе:
1) закладка лесных культур (посадка и посев древесно-кустарниковых пород) на непокрытых лесной растительностью землях лесного фонда;
2) содействие естественному семенному возобновлению леса (минерализация почвы, подсев и посадка) на непокрытых лесной растительностью землях лесного фонда.
108. Перевод лесных земель в нелесные земли для использования их в целях, не связанных с ведением лесного хозяйства, пользованием лесным фондом, и перевод земель лесного фонда в земли иных категорий.
109. Данные по инвентаризации лесов.
110. Фактическая рубка древесины.
111. Гибель лесных насаждений, в том числе:
1) от повреждений вредными насекомыми;
2) от повреждений дикими животными;
3) от болезней леса;
4) от воздействия неблагоприятных погодных условий;
5) от лесных пожаров;
6) от антропогенных факторов, в том числе от воздействия промышленных выбросов.
112. Потребление морского и авиационного бункерного топлива (с детализацией по видам топлива).
113. Среднегодовой пробег для каждой категории транспортных средств, км.
114. Среднее потребление топлива на единицу пробега для каждой категории транспортных средств.
115. Наличие речных и озерных судов - всего, в том числе по видам флота.
116. Среднее потребление топлива на единицу работы для каждой категории речных судов.
117. Наличие гражданских воздушных судов с детализацией по типам, из них используемых на транспортной работе и обслуживании отраслей экономики с детализацией по типам.
118. Расход авиатоплива (с детализацией по видам топлива).
119. Количество автотранспортных и мототранспортных средств и прицепов к ним (с детализацией по видам).
120. Ввод в действие автомобильных дорог с твердым покрытием.
121. Реконструкция автомобильных дорог с твердым покрытием.
122. Данные об объемах медицинских отходов.
123. Данные об объемах сожженных медицинских отходов.
124. Многолетние насаждения, тыс. га.
125. Пашни, тыс. га.
126. Сенокосы, тыс. га.
127. Неучтенные пашни, тыс. га.
128. Неучтенные сенокосы, тыс. га.
129. Не деградированные пастбища, тыс. га
130. Восстановленные/улучшенные пастбища, тыс. га.

131. Басқарылмайтын тозбаған жайылымдар, мың га.
132. Басқарылмайтын қалпына келтірілген жайылымдар, мың га.
133. Орман алаңдары, мың га.
134. Батпақты аумақтар, мың га.
135. Ағаш көшеттерін отырғызу, мың га.
136. Басқа отырғызулар, мың га.
137. Өзге жерлер, мың га.
138. Ауыл шаруашылығы жерлері, мың га.
139. Жерлер теңгерімі, мың га.
140. Бір жылда шығарылған және көму үшін полигондарға орналастырылған қатты тұрмыстық қалдықтардың саны.
141. Тазарту құрылыстары бойынша толық биологиялық (физика-химиялық) тазартуға жіберілген сарқынды сулар.
142. Кәдеге жаратылған тұнба мөлшері.
143. Түзілген тұнба мөлшері (құрғақ зат бойынша).
144. Сарқынды суларды тастау (коммуналдық-тұрмыстық және экономиканың салалары мен ішкі салалары бойынша нақтылауымен):
1) тазалаусыз;
2) нормативтік таза;
3) тазартылған, оның ішінде нормативті тазартылған және жеткілікті түрде тазартылмаған.
145. Көму үшін коммуналдық-тұрмыстық саладағы кәсіпорындардан сарқынды сулар тұнбасын шығару көлемі (өнеркәсіптік кәсіпорындарды есептемегенде).
146. Коммуналдық-тұрмыстық саладағы кәсіпорындардан шыққан сарқынды сулар тұнбасын қайта өңдеу көлемі (яғни өнеркәсіптік кәсіпорындарды есептемегенде).
147. Кокс пен жартылай коксты өндіру, мың тонна, оның ішінде:
1) мұнайлы;
2) көмірлі.
148. Кальцийленген сода өндірісі, мың тонна.
149. Кальций.
150. Карбид өндірісі, мың тонна.
151. Битум, майлар мен майлаулар өндірісі.
152. Лакпен бояу материалдарынның өндірісі (түрлері бойынша нақтылауымен) мың тонна.
153. Орман және дала өрттерінің алаңы.
154 Орман қорындағы егістік жерлердің алаңы.
155. Орман қорындағы шөп шабындықтары мен жайылымдық жерлердің алаңы.

131. Неуправляемые не деградированные пастбища, тыс. га.
132. Неуправляемые восстановленные пастбища, тыс. га.
133. Лесные площади, тыс. га.
134. Заболоченные территории, тыс. га.
135. Заселения с древесными насаждениями, тыс. га.
136. Другие заселения, тыс. га.
137. Прочие земли, тыс. га.
138. Сельскохозяйственные земли, тыс. га.
139. Баланс земель, тыс. га.
140. Количество вывезенных за год твердых бытовых отходов и размещенных на полигонах для захоронения.
141. Пропущено сточных вод через очистные сооружения на полную биологическую очистку (физико-химическую).
142. Количество утилизированного осадка.
143. Количество образованного осадка (по сухому веществу).
144. Сброс сточных вод (коммунально-бытовых и с детализацией по отраслям и подотраслям экономики):
1) без очистки;
2) нормативно-чистых;
3) очищенных, в том числе нормативно очищенных и недостаточно очищенных.
145. Объем вывоза для захоронения осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (без учета промышленных предприятий).
146. Объем переработки осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (т.е. без учета промышленных предприятий).
147. Производство кокса и полукокса, тыс. тонн, в том числе:
1) нефтяной;
2) угольный.
148. Производство и потребление соды кальцинированной, тыс. тонн.
149. Производство карбида кальция, тыс. тонн.
150. Производство битума, масел и смазок, тыс. тонн.
151. Производство лакокрасочных материалов (с детализацией по видам), тыс. тонн.
152. Производство растворителей и смывки для лакокрасочных материалов (с детализацией по видам, тыс. тонн).
153. Площадь лесных и степных пожаров.
154. Площадь пахотных угодий в лесном фонде.
155. Площадь сенокосов и пастбищ в лесном фонде.