Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 155 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 мамырда № 11098 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің м.а. 2021 жылғы 18 ақпандағы № 91 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 18.02.2021 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Оқ-дәрілер бас басқармасының бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант О.Б. Сапаровқа жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры 1-сыныпты мемлекеттік
әділет кеңесшісі
___________ А. Дауылбаев
2015 жылғы 17 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы генерал-майор
_______________ А. Күреңбеков

Об утверждении Правил установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 155. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2015 года № 11098. Утратил силу приказом и.о. Министра обороны Республики Казахстан от 18 февраля 2021 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра обороны РК от 18.02.2021 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКAЗЫВAЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
2. Начальнику Главного управления боеприпасов Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на официальном веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Сапарова О.Б.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан И. Тасмагамбетов
"СОГЛAСОВAН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
государственный советник
юстиции 1 класса
____________ A. Даулбаев
17 апреля 2015 года
"СОГЛAСОВAН"
Директор Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
генерал-майор
___________ A. Куренбеков

2015 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
__________________ Н. Әбіқаев
2015 жылғы 10 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
__________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 1 сәуір
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 155 бұйрығымен
бекітілген
Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Тыйым салынған аймақтарды және тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидалары) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың
оқ-дәрілер арсеналдары, базалары мен қоймалары (бұдан әрі – сақтау объектілері) – әскери мақсаттағы объектілер, оларда артиллериялық, танк қару-жарағына 57 мииллиметр және одан жоғары калибрлі оқ-дәрілердің түрлері мен номенклатураларының 50-ден астам шартты вагоны, инженерлік оқ-дәрілер, сондай-ақ авиациялық зақымдау құралдары мен әуе шабуылына қарсы қорғаныс зымырандары ұсталады;
2) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудан (бұдан әрі – тыйым салынған аудан) – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың оқ-дәрілер арсеналдарының, базалары мен қоймаларының диверсияға қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бөлінген аумақ;
3) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақ (бұдан әрі – тыйым салынған аймақ) – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың оқ-дәрілер арсеналдарының, базалары мен қоймаларының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында бөлінген Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдарына, базалары мен қоймаларына тікелей шектесетін аумақ;

30 марта 2015 года
"СОГЛAСОВAН"
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
_____________ Н. Aбыкаев
10 апреля 2015 года
"СОГЛAСОВAН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
____________ К. Касымов
1 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 155
Правила
установления запретных зон при арсеналах, базах и
складах Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований и запретных районов при арсеналах,
базах и складах Вооруженных Сил, других войск
и воинских формирований
1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - Правила установления запретных зон и запретных районов) разработаны в соответствии с подпунктом 24) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан".
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) арсеналы, базы и склады боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" (далее - объекты хранения) - объекты военного назначения, на которых содержатся более 50 условных вагонов видов и номенклатур боеприпасов к артиллерийскому, танковому вооружению калибра от 57 миллиметров и выше, инженерные боеприпасы, а также авиационные средства поражения и ракеты противовоздушной обороны;
2) запретный район при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - запретный район) - территория, отведенная в целях обеспечения противодиверсионной безопасности арсеналов, баз и складов боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
3) запретная зона при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - запретная зона) - территория, непосредственно примыкающая к арсеналам, базам и складам Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, отведенная в целях обеспечения противопожарной безопасности арсеналов, баз и складов боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;

4) қорғаныс қалқаны – сақтау объектісі аумағының сыртына орнатылатын қоршау топырақ үйіндісі, жасанды үйінді, қорғаныс құрылысы және олар тұтанған жағдайда жарылғыш заттардың зақымдау қабілетін төмендетуге, сондай-ақ объект шегінен тысқары тұрған әскери және басқа да мүлікті сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған;
5) шартты вагон – 20 тоннаға тең оқ-дәрілердің көлемін білдіретін оқ-дәрілерді жеткізуді есепке алу және сақтау бірлігі.
2. Тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған
аудандарды белгілеу тәртібі
3. Сақтау объектілерінің айналасында тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар айқындалады.
4. Тыйым салынған аймақ Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың (бұдан әрі – әскери басқару органдары) оқ-дәрілер арсеналдарының, базалары мен қоймаларының өрт қауіпсіздігін қаматамасыз ету мақсатында белгіленеді.
Тыйым салынған аймақтың ені сақтау объектісінің сыртқы қоршауынан 400 метрді құрайды. Жабдықталған қорғаныс қалқаны бар болған кезде ені 2 есеге азайтылады.
5. Тыйым салынған аудан әскери басқару органдары сақтау объектілерінің диверсияға қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында айқындалады.
Тыйым салынған аудан сақтау объектісінің сыртқы қоршауынан 3 шақырым арақашықтықта белгіленеді.
6. Қарамағында сақтау объектілері ретінде берілген жер учаскесі тұрған мемлекеттік мекеменің уәкілетті басшысы (бұдан әрі – мекеме басшысы) тиісті әскери басқару органдарымен келісу бойынша бір ай ішінде екі данада тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандардың шекараларын белгілейтін жоспардың және сұлбаның (бұдан әрі – жоспар) жобасын жасайды.
7. Жоспардың келісілген жобасы жергілікті атқарушы органдарға (бұдан әрі – әкімдік) жолданады.
8. Әкімдік (келісу бойынша) алған күнінен бастап бір ай мерзімде жоспарды бекітеді және бір данасын мекеме басшысына және көшірмесін тиісті әскери басқару органдарына жолдайды.
9. Жоспар бекітілгеннен кейін сақтау объектісінің бастығы жергілікті жерде тыйым салынған аймақтардың шекараларын мемлекеттік және орыс тілдерінде "Тыйым салынған аймақ (аудан), өтуге (жүруге) тыйым салынады (жол жоқ)" деген жазуы бар көрінетін көрсеткіштермен (өлшемі 40х60 см қызыл жиегі бар сары түсті негізде әріптердің ені 2 см, биіктігі 5 см) белгілейді. Тыйым салынған аймақтың (ауданның) шекараларын белгілеу туралы сақтау объектінің бастығы әкімдік арқылы, бір апта мерзімде жақын маңдағы елді мекендердің тұрғындарын осы шектеулерге байланысты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
10. Жергілікті жерде тыйым салынған ауданның шекарасы белгіленбейді.

4) защитный экран - оградительный земляной вал, искусственная насыпь, оборонительное сооружение, которое устанавливается за территорией объекта хранения и предназначена для уменьшения поражающей способности взрывчатых веществ, в случае их детонации, а также обеспечения безопасности хранения военного и другого имущества, находящегося за пределами объекта;
5) условный вагон - единица учета поставки и хранения боеприпасов, подразумевающая объем боеприпасов равный 20 тоннам.
2. Порядок установления запретных зон и запретных районов
3. Вокруг объектов хранения определяются запретные зоны и запретные районы.
4. Запретная зона устанавливается в целях обеспечения противопожарной безопасности арсеналов, баз и складов боеприпасов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее - органы военного управления).
Ширина запретной зоны от внешнего ограждения объекта хранения составляет 400 метров. При наличии оборудованного защитного экрана, ширина зоны уменьшается в 2 раза.
5. Запретный район определяется в целях обеспечения противодиверсионной безопасности объектов хранения органов военного управления.
Запретный район устанавливается на расстоянии 3 километров от внешнего ограждения объекта хранения.
6. Уполномоченный руководитель государственного учреждения, в ведении которого находится земельный участок, переданный под объекты хранения (далее - руководитель учреждения), в течение месяца составляет в двух экземплярах проект плана и схемы установления границ запретных зон и запретных районов (далее - план), по согласованию с соответствующими органами военного управления.
7. Согласованный проект плана направляется в местные исполнительные органы (далее - акимат).
8. Aкимат (по согласованию) в месячный срок со дня получения утверждает план и направляет один экземпляр руководителю учреждения и копию в соответствующие органы военного управления.
9. После утверждения плана начальник объекта хранения обозначает на местности границы запретных зон видимыми указателями (размерами 40х60 см на желтом фоне с красной каймой шириной 2 см, высотой букв 5 см) с надписью на государственном и русском языках "Запретная зона (район), проход (проезд) запрещен (закрыт)". Об установлении границ запретной зоны (района), начальник объекта хранения, через акимат, в недельный срок оповещает население ближайших населенных пунктов, и связанных с этими ограничениями по средствам массовой информации.
10. Границы запретного района на местности не обозначаются.

11. Тыйым салынған аймақтың аумағында жеке тұлғалардың болуына, құрылысқа және диверсияға және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын жұмыстарды қоспағанда, қандай да бір жұмыстарды жүргізуге жол берілмейді.
12. Тыйым салынған ауданның аумағында атыс қаруының барлық түрлерінен оқ атуға, пиротехникалық құрылғыларды пайдалануға, сондай-ақ атыс тирлерін, стенділер мен атыс алаңдарын орнатуға жол берілмейді.
13. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде халықты, өндіріс, әлеуметтік-тұрмыстық және өзге де мақсаттағы объектілерді қорғауды және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету мақсатында, сақтау объектілерінде, тыйым салынған аймақтарда және тыйым салынған аудандарда сақтау объектілерінің бастықтары тиісті бөлімшелерді, басқа да әскери басқару органдарын хабардар ету және олардың төтенше жағдайлар салдарын жою, халықты және мүлікті эвакуациялау жөніндегі бірлескен іс-қимылдары жоспарларын әзірлейді.
Хабардар ету жоспары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар жөніндегі облыстық департаментімен міндетті түрде келісілуге жатады және сақтау объектісінің бастығы бекітеді. Жоспарды іс жүзінде пысықтау көктем-жаз маусымы басталар алдында жылына бір реттен жиі емес жүргізіледі.
14. Төтенше жағдай туындаған жағдайда сақтау объектісінің бастығы әкімдікті және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар жөніндегі облыстық департаментін дереу хабардар етеді және бұдан бұрын бекітілген жоспарға сәйкес іс-қимыл жасайды.
15. Тыйым салынған аймақтың және тыйым салынған ауданның шекараларын белгілеу туралы мәселелерді қарау кезінде, сондай-ақ тыйым салынған аймақта немесе тыйым салынған ауданда тұрған құрылыстарды (ғимараттарды) бұзу (көшіру) және азаматтардың қоныс аударуы мәселелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі. Сақтау объектілерінің тыйым салынған аймағының немесе сақтау объектілерінің тыйым салынған ауданының құрамына қосуға белгіленген аумақта өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік және басқа да кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелер немесе олар пайдаланудағы ғимараттар, құрылыстар, сондай-ақ жер учаскелері орналасқан жағдайларда көрсетілген аймақтар мен аудандар шекараларын белгілеу туралы мәселені қарауға әкімдіктердің өкілдері, сондай-ақ осы проблеманы шешуге мүдделі министрліктер, ведомстволар, заңды және жеке тұлғалар тартылады.

11. На территории запретной зоны не допускается нахождение физических лиц, строительство и проведение каких-либо работ, за исключением работ, осуществляемых в целях обеспечения противодиверсионной и пожарной безопасности.
12. На территории запретного района не допускается стрельба из всех видов огнестрельного оружия, использование пиротехнических устройств, а также устройство стрелковых тиров, стендов и стрельбищ.
13. В целях обеспечения защиты населения, объектов производственного, социально-бытового и иного назначения и охраны окружающей среды при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на объектах хранения, в запретных зонах и запретных районах начальниками объектов хранения разрабатываются планы оповещения и совместных действий соответствующих подразделений, других органов военного управления по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, эвакуации населения и имущества.
План оповещения подлежит обязательному согласованию с Департаментом по чрезвычайным ситуациям области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, и утверждается начальником объекта хранения. Практическая отработка плана проводится не реже одного раза в год перед наступлением весенне-летнего сезона.
14. В случае возникновения чрезвычайной ситуации начальник объекта хранения немедленно оповещает акимат и Департамент по чрезвычайным ситуациям области Министерства внутренних дел Республики Казахстан и действует в соответствии с ранее утвержденным планом.
15. При рассмотрении вопросов об установлении границ запретной зоны и запретного района, а также вопросы о сносе (переносе) находящихся в запретной зоне или запретном районе строений (сооружений) и переселении граждан, разрешаются в соответствии с действующими законодательствами Республики Казахстан. В тех случаях, когда на территории, намеченной к включению в состав запретной зоны объектов хранения или запретного района объектов хранения, расположены промышленные, сельскохозяйственные, транспортные и другие предприятия, организации и учреждения либо находящиеся в их пользовании здания, сооружения, а также земельные участки, к рассмотрению вопроса об установлении границ указанных зон и районов привлекаются представители акиматов, а также заинтересованные в решении данной проблемы министерства, ведомства, юридические и физические лица.