Теңiз көлiгіндегі экспедиторлық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 486 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 мамырда № 11199 тіркелді.
"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 149-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңiз көлiгінде экспедиторлық қызметті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 24 сәуірдегі
№ 486 бұйрығымен
бекітілген
Теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 149-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) жүк - жануарларды, контейнерлердi, табандықтарды және буып-түюге немесе тасымалдауға байланысты басқа да заттарды қоса алғанда, экспедитор ұсынбайтын кез келген мүлiк;

Об утверждении Правил осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 486. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2015 года № 11199.
В соответствии с пунктом 1 статьи 149 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 апреля 2015 года № 486
Правила
осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 149 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте.
2. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) груз - любое имущество, включая животных, контейнеры, поддоны и другие предметы, связанные с упаковкой или перевозкой, не предоставляемые экспедитором;

2) клиент - экспедитормен жасасқан жүктердi теңiз көлiгiмен жөнелту жөнiндегi қызметтер көрсетудi орындауға арналған шарт бойынша немесе осы шартты орындауға байланысты экспедитордың iс-әрекетi нәтижесiнде құқықтары және (немесе) мiндеттерi бар кез келген адам;
3) көлiк экспедициясының шарты - оған сәйкес экспедитор сыйақы үшiн және басқа тарап жүктің клиенті, жөнелтушісі және алушысы есебiнен оның немесе өзiнiң атынан осы шартта белгiленген жүктi тасымалдауға байланысты экспедиторлық қызметтер көрсетудi орындауға немесе орындауды ұйымдастыруға, оның ішінде клиенттің атынан немесе өз атынан жүк тасымалдау шартын жасауға экспедитор мiндеттенген шарт;
4) сенiмхат - егер сенiмхат экспедитордың мiндеттерiн орындау үшiн қажет болса, оған жүктiң клиентi (жөнелтушi-алушы) беретiн құжат;
5) теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет - жүктi тасымалдауды, оларды жинақтауды/таратуды, буып-түюдi, сақтауды, тиеу-түсiру жұмыстарын, жүктердi жөнелту мен алуды қамтамасыз етудi қоса алғанда, олардың қозғалысының барлық сатысындағы оларды тасымалдауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты қызметтер көрсетуге, сондай-ақ оларға байланысты қосымша және консультативтiк қызмет көрсетуге, құжаттарды алуға, осы қызмет саласындағы тәуекелдiң барлық түрлерi бойынша баждар, салықтар, өзге де алымдар мен кепiлдiктердi төлеудi қамтамасыз етуге сұранысты қанағаттандыруға бағытталған қызмет;
6) тасымалдаушы - бұл жолаушыларды, багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетудi ұсынатын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген кеме иесі;
7) экспедитор - қызмет түpi құрылтай құжаттарына сәйкес клиенттерге жүктi тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсету болып табылатын клиентпен көлiк экспедициясы шартын жасасқан адам.
2. Теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру тәртiбi
3. Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет осы процеске қатысушының әрқайсысына Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, Заңға және осы Қағидаларға сәйкес сенiмдi кепiлдiктi қамтамасыз ететiн өзара тиiмдi тең құқықтық негiзде жүзеге асырылуы тиiс.
4. Экспедитор мен клиенттiң өзара қатынасы жазбаша нысанда жасалатын көлiк экспедициясы шартының талаптарында құрылады. Экспедитор тасымалдаушымен тасымалдау шартын клиент атынан жасасқан жағдайда, тасымалдаушының экспедитормен өзара қатынасы жүк жөнелтушiмен сияқты құрылады.
5. Теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет мынадай қызмет көрсетудi ұсыну арқылы жүзеге асырылады:
1) жөнелту орнынан жеткiзу орнына дейiн тасымалдауды ұйымдастыру;

2) клиент - любое лицо, имеющее права и (или) обязанности по договору на выполнение услуг по отправлению грузов морским транспортом, заключенного с экспедитором или в результате действий экспедитора в связи с выполнением данного договора;
3) договор транспортной экспедиции - договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет другой стороны (клиента, отправителя или получателя груза) выполнить или организовать выполнение определенных договором экспедиции услуг, связанных с перевозкой груза, в том числе заключить от имени клиента или от своего имени договор перевозки груза;
4) доверенность - документ, выдаваемый клиентом (отправителем - получателем) груза экспедитору, если доверенность необходима для выполнения его обязанностей;
5) экспедиторская деятельность на морском транспорте - деятельность, направленная на удовлетворение спроса на услуги, связанные с транспортировкой и обслуживанием грузов на всех стадиях их движения, включая перевозку грузов, их консолидацию/деконсолидацию, упаковку, хранение, погрузочно-разгрузочные работы, обеспечение отправки и получения грузов, а также связанные с ними дополнительные и консультативные услуги, получение документов, обеспечение уплаты пошлин, налогов, прочих сборов и гарантий по всем видам риска в этой области деятельности;
6) перевозчик - судовладелец, предоставляющий услуги по перевозке пассажиров, багажа, почтовых отправлений и грузов и указанный в перевозочных документах;
7) экспедитор - лицо, заключившее с клиентом договор транспортной экспедиции, видом деятельности которого в соответствии с учредительными документами является предоставление клиентам экспедиционных услуг, связанных с перевозкой груза.
2. Порядок осуществления экспедиторской деятельности
на морском транспорте
3. Экспедиторская деятельность на морском транспорте Республики Казахстан должна осуществляться на взаимовыгодной равноправной основе, обеспечивающей надежные гарантии каждому участнику этого процесса в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом и настоящими Правилами.
4. Взаимоотношения экспедитора и клиента строятся на условиях договора транспортной экспедиции заключаемого в письменной форме. В случае заключения договора перевозки экспедитором с перевозчиком от имени клиента взаимоотношения перевозчика с экспедитором строятся как с грузоотправителем.
5. Экспедиторская деятельность на морском транспорте осуществляется посредством предоставления следующих услуг:
1) организация перевозки от места отправления до места назначения;

2) клиент атынан немесе өз атынан тасымалдау шартын жасасу;
3) тасымалдау құжаттарын ресiмдеу;
4) жүктi жаңа мекенжайға жiберуге еркін нысандағы өтiнiмдi ресiмдеу;
5) жүктi тасымалдауға көрсету;
6) жүктi aлу;
7) жүктi клиенттiң қоймасынан портқа дейiн және порттан клиенттiң қоймасына дейiн жеткiзу;
8) жүктi портта немесе клиент қоймаларында тиеудi, түсiрудi (босатуды), қайта тиеудi ұйымдастыру;
9) жүктi iрiктеу;
10) жөнелтiмдердi жинақтау (жүктi жинау, тарату);
11) жүктi маркалау, қайта маркалау, буып-түю;
12) контейнерлерді, көлiк ыдысы мен орамын жөндеу;
13) жүктi жөнелту, жылжыту (соның iшiнде жүктiң шекарадан өткенi туралы), оның келуi және беру туралы, сондай-ақ ауыстырып тиеу пункттерiнде жүктi басқа көлiк құралдарына қайта тиеу туралы клиенттердi хабардар ету;
14) жүру жолында жүк қозғалысын байқау;
15) кеменiң жүк бөлiмдерiн және контейнерлердi тазарту, жуу және дезинфекциялау;
16) клиенттердi жүк тасымалдау үшiн қажеттi түсiргiш жабдықпен және контейнерлермен қамтамасыз ету;
17) клиенттер мен тасымалдаушыға тиектiк-пломбалау құрылғыларын беру;
18) жүктi сақтандыруды қамтамасыз ету;
19) тасу төлемдерiн, алымдар мен айыппұлдарды, тиеу-түсiру, қойма және өзге де жұмыстарды есептеу және оларға ақы төлеу;
20) коммерциялық актiге қол қою;
21) коммерциялық актi мен өзге құжаттардың негiзiнде талап-арыздарды ресiмдеу;
22) жүктi тиеу мен бекiтудiң техникалық талаптарын тасымалдаушымен әзiрлеу және келiсу;
23) жүктi сақтау, қоймаға салу;
24) жүру жолында жүктi алып жүрудi ұйымдастыру;
25) жеткiзу мерзiмдерi өткеннен кейiн жоғалған жүкке iздеу салу;
26) жүк тасымалдау саласындағы консультациялық қызметтер көрсету;
27) жүктiң декларациясын жасау;
28) тәуекелдiң барлық түрлерi бойынша кепiлдiктер беру;
29) жүк тасымалына байланысты өзге де қызметтер көрсету.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.06.2023 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көлiк экспедициясы шартында жүктердi жүйелi түрде тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсетудi орындау немесе орындауды ұйымдастыру көзделуi мүмкiн. Бұл ретте жүктiң нақты партиясын тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсетудi ұсыну экспедиторға клиенттiң жекелеген тапсырыстар беруi негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Бұл жағдайда көлiк экспедициясы шартында келiсiлген экспедициялық қызметтер көрсетуді ұсыну шарттары, егер шартта өзгеше көзделмесе, жекелеген тапсырыс бойынша экспедициялық қызметтер көрсетуді ұсыну шартына қолданылады.

2) заключение договора перевозки от имени клиента или от своего имени;
3) оформление перевозочных документов;
4) оформление заявки в произвольной форме на переадресовку груза;
5) предъявление груза к перевозке;
6) получение груза;
7) доставка груза со склада клиента до порта и от порта до склад клиента;
8) организация погрузки, выгрузки (разгрузки), перегрузки груза в порту и на складах клиента;
9) сортировка груза;
10) комплектование отправок (консолидация, деконсолидация груза);
11) маркировка, перемаркировка, упаковка груза;
12) ремонт контейнеров, транспортной тары и упаковки;
13) уведомление клиентов об отправке, продвижении (в том числе о пересечении грузом границы), прибытии и выдачи груза, а также о перегрузке груза на другие транспортные средства в пунктах перевалки;
14) слежение за продвижением груза в пути следования;
15) очистка, промывка и дезинфекция грузовых отсеков и контейнеров судна;
16) обеспечение клиентов съемным оборудованием и контейнерами, необходимыми для перевозки груза;
17) предоставление клиентам и перевозчику запорно-пломбировочных устройств;
18) обеспечение страхования груза;
19) расчет и оплата провозных платежей, сборов и штрафов, погрузочно-разгрузочных, складских и иных работ;
20) подписание коммерческого акта;
21) оформление претензий на основании коммерческих актов и иных документов;
22) разработка и согласование с перевозчиком технических условий погрузки и крепления груза;
23) хранение, складирование груза;
24) организация сопровождения груза в пути следования;
25) розыск утерянного груза по истечении сроков доставки;
26) консультационные услуги в области перевозок груза;
27) декларирование груза;
28) предоставление гарантий по всем видам риска;
29) иные услуги, связанные с перевозкой груза.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.06.2023 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Договором транспортной экспедиции могут быть предусмотрены выполнение или организация выполнения экспедиционных услуг, связанных с систематическими перевозками грузов. При этом предоставление экспедиционных услуг, связанных с перевозкой конкретной партии груза, может осуществляться на основании выдачи экспедитору клиентом отдельных поручений. В этом случае условия предоставления экспедиционных услуг, согласованные в договоре транспортной экспедиции, распространяются на условия предоставления экспедиционных услуг по отдельному поручению, если иное не предусмотрено договором.

3. Экспедитор және тасымалдаушы
7. Экспедитор экспедициялық қызметтер көрсетудi көлiк экспедициясының шартына және экспедитормен келiсiлген клиент нұсқауларына сәйкес жүзеге асырады.
8. Көлiк экспедициясының шартында экспедитордың жүктi өз күшiмен тасымалдауды жүзеге асыру мiндетi көзделуi мүмкiн.
9. Егер көлiк экспедициясы шартынан экспедитор өз мiндеттерiн жеке орындауға тиiстiгi туындамаса, экспедитор өз мiндеттерiн орындауға басқа тұлғаларды тарта алады.
10. Экспедитор:
1) тасымалдауды ұйымдастыру шартына сәйкес тасымалдаушыға тиесiлi барлық төлемдердi уақтылы және толық төлеудi қамтамасыз етедi;
2) тасымалдау құжаттарына төлеушi туралы деректердi енгiзудi қамтамасыз етедi;
3) тасымалдаушы белгiлеген тәртiппен тасымалдаушыға тасымалдау төлемiнiң растауын ұсынады;
4) тасымалдау құжаттарын ресiмдеу ережесiн орындауды және кеден органдарының тарапынан жүкке қойылатын талаптарды орындауды, фитосанитарлық, карантиндiк, шекаралық және порттық бақылауды қамтамасыз етедi;
5) егер шартта өзгеше көзделмесе, тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартты орындамау немесе тиесті орындамау салдарынан тасымалдаушыға келтiрiлген шығындарды өтейдi.
11. Клиенттiң нұсқауларынан шегiну қажет болған кезде экспедитор алдын ала клиенттен осындай шегiнуге оның келiсiмi туралы сұрайды.
12. Егер шартта өзгеше көзделмесе, экспедитор тасымалдау көлiгi мен бағытын таңдайды немесе ауыстырады, жүк тасымалдау тәртiбiн, сондай-ақ экспедициялық қызметтердi орындау тәртiбiн өзгертедi.
13. Көлiк экспедициясы шартының талаптарымен экспедитордың клиент атынан үшiншi тұлғалармен шарт жасасуы, сондай-ақ клиент атынан көлiк экспедициясы шартын орындауға байланысты басқа да мiндеттердi орындауы көзделген жағдайда клиент экспедиторға сенiмхат бередi. Көлiк экспедициясы шартын орындау бойынша немесе оны орындағанға дейiн көлiк экспедициясы шартын тоқтату кезiнде экспедитор қолдану мерзiмi өтпеген сенiмхатты клиентке қайтарады.
14. Экспедиторға тасымал шартын клиент атынан жасауға берiлген сенiмхат экспедиторға жүктi жаңа мекен-жайға жiберуден, талап-арыздар мен талап-қуыным өтiнiшiн беруден, iстi аралық сотқа беруден, татулық келiсiмiн жасасқаннан, өкiлеттiктердi басқа тұлғаға беруден (қайта сенiп тапсыру), клиентке тиесiлi ақшаны алудан басқа, бүкiл iс-әрекеттi жасауға мүмкiндiк бередi.
15. Экспедитордың осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетiлген әрбiр iс-қимылды жасауға өкiлеттiгi клиент берген сенiмхатта арнайы көзделуi тиiс.

3. Экспедитор и перевозчик
7. Экспедитор осуществляет экспедиционные услуги в соответствии с договором транспортной экспедиции и указаниями клиента, согласованными с экспедитором.
8. Договором транспортной экспедиции может быть предусмотрена обязанность экспедитора осуществить перевозку груза своими силами.
9. Если из договора транспортной экспедиции не следует, что экспедитор должен исполнить свои обязанности лично, экспедитор может привлечь к исполнению своих обязанностей других лиц.
10. Экспедитор:
1) обеспечивает своевременную и полную оплату всех причитающихся перевозчику платежей в соответствии с договором на организацию перевозок;
2) обеспечивает внесение в перевозочные документы отметок о плательщике;
3) предоставляет перевозчику подтверждение оплаты перевозки в порядке, установленном перевозчиком;
4) обеспечивает выполнение правил оформления перевозочных документов и выполнение требований, предъявляемых к грузу со стороны таможенных органов, фитосанитарного, карантинного, пограничного и портового контроля;
5) возмещает убытки, причиненные перевозчику вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если договором не предусмотрено иное.
11. При необходимости отступления от указаний клиента экспедитор предварительно запрашивает клиента о его согласии на такое отступление.
12. Если в договоре не предусмотрено иное, экспедитор выбирает или заменяет транспорт и маршрут перевозки, изменяет порядок перевозки груза, а также порядок выполнения экспедиционных услуг.
13. В случаях, когда условиями договора транспортной экспедиции предусмотрено, что экспедитор заключает от имени клиента договоры с третьими лицами, а также выполняет от имени клиента другие обязанности, связанные с исполнением договора транспортной экспедиции, клиент выдает экспедитору доверенность. По исполнении договора транспортной экспедиции или при прекращении договора транспортной экспедиции до его исполнения экспедитор возвращает клиенту доверенность, срок действия которой не истек.
14. Доверенность, выданная экспедитору на заключение договора перевозки от имени клиента, позволяет экспедитору совершать от имени клиента все действия, кроме переадресовки груза, предъявления претензий и искового заявления, передачи дела в третейский суд, заключения мирового соглашения, передачи полномочий другому лицу (передоверие), получения причитающихся клиенту денег.
15. Полномочия экспедитора на совершение каждого из указанных в пункте 15 настоящих Правил действий должны быть специально предусмотрены в доверенности, выданной клиентом.

16. Экспедитор жүк қабылдаған кезде экспедитор клиент атынан оның берген сенiмхаты негiзiнде жасаған шарттардың түпнұсқаларын клиентке ұсынады.
17. Экспедитор жүктi жаңа мекенжайға жiберуге еркін нысандағы өтiнiмдi клиенттiң сенiмхаты бойынша ресiмдейдi.
18. Көлiк экспедициясы шарттарын орындау мақсаттары үшiн экспедитор тасымалдаушымен мынадай шарттар жасасады:
1) республикалық және халықаралық қатынаста (транзиттi қоспағанда) тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт;
2) халықаралық қатынаста транзитпен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт.
19. Тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарттар жасасқан кезде экспедитор тасымалдаушыға мыналарды ұсынады:
1) тасымалдаушының бiрiншi басшысының атына хат;
2) ұйым жарғысының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың нотариалды расталған көшірмелері;
3) банкте шоты барын растайтын анықтама.
20. Тасымалдаушы:
1) егер шартта өзгеше көзделмесе, кiре төлемi мен алымын алғанға дейiн жүктi тасымалдауға қабылдамайды;
2) халықаралық қатынаста транзитпен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт экспедитордың мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз етпеген жағдайда, оны бiр жақты тәртiппен бұзады;
3) экспедитордан мемлекеттiк органдардың (кеден, шекара, фитосанитарлық және басқаларының) бақылауымен жүктi кедергiсiз тасымалдау үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдегенге дейiн тасымалдауға жүк қабылдамайды;
4) экспедитор баратын станциясында, ал транзиттiк тасымал кезiнде - жүру жолында кiре төлемдерi мен алымдарын төлемеген жағдайда жүктi ұстап қалады;
5) тасымалдау шартының талаптарына сәйкес жүктi Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдауды қамтамасыз етедi;
6) жүктi тасымалдау кезiнде кедергiлер туындаған жағдайда экспедиторға хабардар етедi;
7) экспедиторға Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң теңiз көлiгiмен жүк тасымалын ұйымдастыру мәселелерi жөнiндегi қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң өзгеруi немесе жаңаларының қабылдануы туралы (халықаралық шартқа сәйкес), соның iшiнде тасымалдардың тарифтерi мен шарттарының өзгеруi туралы, теңiз порттарының ашылуы, жабылуы және қайта аталуы туралы хабардар етедi;
8) егер шартта өзгеше көзделмесе, тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартты орындамау немесе тиестi орындамау салдарынан экспедиторға келтiрiлген шығындарды өтейдi.
21. Жүк тасымалын халықаралық қатынаста транзитпен ұйымдастыру туралы шарттың қолданылуы кепiл, банк кепiлдiгi және сақтандыру шарты бұзылған, оның қолданылу мерзiмi өткен, жарамсыз деп танылған жағдайларда тоқтатылады.

16. При приеме груза экспедитор представляет клиенту оригиналы договоров, заключенных экспедитором от имени клиента на основании выданной им доверенности.
17. Экспедитор оформляет заявку в произвольной форме на переадресовку груза по доверенности клиента.
18. Для целей исполнения договоров транспортной экспедиции экспедитор заключает с перевозчиком следующие договоры:
1) договор об организации перевозок в республиканском и международном сообщении (исключая транзит);
2) договор об организации перевозок в международном сообщении транзитом.
19. При заключении договоров об организации перевозок экспедитор предоставляет перевозчику:
1) письмо на имя первого руководителя перевозчика;
2) нотариально заверенные копии устава организации, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) справку, подтверждающую наличие счета в банке.
20. Перевозчик:
1) не принимает груз к перевозке до получения провозных платежей и сборов, если иное не предусмотрено договором;
2) расторгает в одностороннем порядке договор об организации перевозок в международном сообщении транзитом в случае необеспечения выполнения обязательств экспедитора;
3) не принимает у экспедитора груз к перевозке до оформления документов, необходимых для беспрепятственной перевозки груза под контролем государственных органов (таможенных, пограничных, фитосанитарных и прочих);
4) удерживает груз в случае неоплаты экспедитором провозных платежей и сборов на станции назначения, а при транзитной перевозке - в пути следования;
5) обеспечивает перевозку через территорию Республики Казахстан груза в соответствии с условиями договора перевозки;
6) информирует экспедитора в случае возникновения препятствий при перевозке груза;
7) уведомляет экспедитора об изменении действующих или приеме новых нормативных правовых актов по вопросам организации перевозки груза морским транспортом Республики Казахстан и других государств (в соответствии с международными договорами), в том числе об изменении тарифов и условий перевозок, об открытии, закрытии и переименовании морских портов;
8) возмещает убытки, причиненные экспедитору вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если договором не предусмотрено иное.
21. Действие договора об организации перевозки груза в международном сообщении транзитом прекращается в случаях расторжения, истечения срока действия, признания недействительным договора залога, банковской гарантии и страхования.