"Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 25 ақпандағы № 7-1/136 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 мамырда № 11217 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген, 2014 жылғы 27 қарашадағы № 232 (28455) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ережеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) - ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
2) автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті орган – зертханалық бақылауды қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары;
3) ведомствоның аумақтық бөлімшелері – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде орналасқан ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аумақтық бөлімшелері (облыс, аудан, облыстық немесе республикалық маңызы бар қала, астана).»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар:
1) аумақтық бөлiмшелерi, оның iшiнде ветеринариялық бақылау бекеттерi бар ведомство;
2) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелері болып табылады;
3) автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның аумақтық бөлiмшелері.»;
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары құжаттамалық және физикалық ветеринариялық-санитариялық бақылау нысанында жүзеге асырады. Зертханалық бақылауды ведомствоның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу кезiндегі мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 7-1/136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2015 года № 11217.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9891, опубликованный от 27 ноября 2014 года № 232 (27853) в газете "Казахстанская правда") следующие изменения:
в Положении о государственном ветеринарно-санитарном контроле и надзоре, утвержденном указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Положении используются следующие понятия и определения:
1) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора;
2) уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска – органы государственных доходов Республики Казахстан, осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением лабораторного контроля;
3) территориальные подразделения ведомства – территориальные подразделения Комитета ветеринарного контроля и надзора, расположенные на соответствующих административно-территориальных единицах (область, район, город областного или республиканского значения, столица).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственными органами, осуществляющими государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор на территории Республики Казахстан, являются:
1) ведомство с территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными контрольными постами;
2) подразделения государственных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;
3) территориальные подразделения уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется должностными лицами уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска в форме документарного и физического ветеринарно-санитарного контроля. Лабораторный контроль осуществляется территориальными подразделениями ведомства.";
в Правилах осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті;
2) ветеринариялық бақылау бекеті – уәкілетті орган ведомствосының шекара және кеден пункттері (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері) аумағында орналасқан, қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын бөлімшесі;
3) ветеринариялық бақылау бекетi – уәкiлеттi орган ведомствосының шекара және кеден пункттерi (Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттері) аумағында орналасқан, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға қажеттi жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған бөлiмшесi;
4) рұқсат – кейін ветеринариялық ілеспе құжатта (ветеринариялық сертификатта) көрсетіліп, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспорты, импорты, транзиті кезінде тізілімде тіркей отырып, уәкілетті орган ведомствосы беретін нөмір, ветеринариялық сертификатты беру үшін негіз болып табылады;
5) тізілімнен үзінді көшірме – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің импортына, экспортына, транзитіне рұқсат беру туралы уәкілетті органның ведомствосы беретін рұқсат нөмірі мен орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объект туралы мәліметті қамтитын жазбаша хабарлама;
6) тізілім – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер туралы мәліметтерді және импортқа, экспортқа, транзитке берілген рұқсат нөмірін қамтитын уәкілетті орган ведомствосының ақпараттық базасы;
7) мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер (бұдан әрi – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлер) – жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар ауруларын қоздырғыштардың штаммдары, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсiмдiктердiң сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшiн пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлерi және осындай орны.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
"1) ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии (далее – ведомство) – Комитет ветеринарного контроля и надзора;
2) уполномоченный орган в автомобильных пунктах пропуска – органы государственных доходов Республики Казахстан, осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением лабораторного контроля;
3) ветеринарный контрольный пост – подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор перемещаемых (перевозимых) объектов;
4) разрешение – номер, выдаваемый ведомством уполномоченного органа на перемещаемые (перевозимые) объекты при их экспорте, импорте, транзите, регистрируемый в реестре, с последующим отражением в ветеринарном сопроводительном документе (ветеринарном сертификате), является основанием для выдачи ветеринарного сертификата;
5) выписка из реестра – письменное уведомление, выдаваемое ведомством уполномоченного органа, о выдаче разрешения на импорт, экспорт, транзит перемещаемых (перевозимых) объектов, включающее номер разрешения и сведения о перемещаемом (перевозимом) объекте;
6) реестр – информационная база ведомства уполномоченного органа содержащая сведения о перемещаемых (перевозимых) объектах и номер разрешения выданного на импорт, экспорт, транзит;
7) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты (далее – перемещаемые (перевозимые) объекты) – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

«5. Қазақстан Республикасының аумағына басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуының алдын алу мақсатында мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшiн ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган шекаралық және кедендін пункттерде (автомобиль өткізу пункттерін қоспағанда, Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері) ветеринариялық бақылау бекеттерiн (бұдан әрi – ВББ) ұйымдастырады.
ВББ-де мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалауды мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар жүзеге асырады.
Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары құжаттамалық және физикалық ветеринариялық-санитариялық бақылау нысанында жүзеге асырады. Зертханалық бақылауды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы автокөлiк құралдарын өткiзу пункттерiнде Мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау осы қағидаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл Шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 ақпандағы № 7-1/142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10897 болып тіркелген) сәйкес бекітілген Зертханалық бақылауды қоспағанда, мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ ветеринария саласындағы уәкілетті орган мен мемлекеттік кірістер органдарының өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. ВББ-нің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу кезінде өткізу пунктінде құжаттамалық бақылауды, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тексеріп қарауды (тексеруді) және зертханалық зерттеу үшін сынама алуды (қажет болса) жүзеге асырады.
Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды автомобиль өткізу пункттеріндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары құжаттамалық және физикалық ветеринариялық-санитариялық бақылау нысанында жүзеге асырады. Зертханалық бақылауды ведомствоның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора с целью предупреждения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных на территорию Республики Казахстан из других государств уполномоченным органом в области ветеринарии в пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, за исключением автомобильных пунктов пропуска) организуются ветеринарные контрольные посты (далее – ВКП).
Государственный ветеринарно-санитарный контроль и надзор в ВКП осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами ведомства.
Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется должностными лицами уполномоченного органов автомобильных пунктах пропуска в форме документарного и физического ветеринарно-санитарного контроля. Лабораторный контроль осуществляется территориальными подразделениями ведомства.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, а также Правилами об осуществлении должностными лицами органов государственных доходов государственного ветеринарно-санитарного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза, за исключением лабораторного контроля, а также взаимодействии уполномоченного органа в области ветеринарии и органов государственных доходов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 7-1/142 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10897).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВКП при перемещении перемещаемых (перевозимых) объектов через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, в пункте пропуска осуществляют документальный контроль, осмотр (досмотр) перемещаемых (перевозимых) объектов и отбор проб (при необходимости) для лабораторного исследования.
Государственный ветеринарно-санитарный контроль в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, осуществляется должностными лицами уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска в форме документарного и физического ветеринарно-санитарного контроля. Лабораторный контроль осуществляется территориальными подразделениями ведомства.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

«19. ВББ-нің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары немесе автомобиль өткізу пункттерінің уәкілетті органның лауазымды адамыдары қызмет көрсету аймағында тұрған уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің Кеден одағының кедендiк шекарасымен тұспа-тұс келетiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізілгені туралы, оның ішінде импорт кезіндегі соңғы межелі пункті туралы, экспорт кезіндегі жөнелту пункті, жүру бағыты, аялдамалары, қайта тиеу, жануарларды азықтандыру (суару) орындары, транзит кезінде тасымалдау (айдап өту) шарттары туралы хабарлайды.».
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндеттерін атқарушы                                 С. Омаров
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
26 наурыз 2015 жылы
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
28 сәуір 2015 жылы

"19. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы ВПК или должностные лица уполномоченного органа в автомобильных пунктах пропуска сообщают в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, в зоне обслуживания которого он находится, о прохождении перемещаемого (перевозимого) объекта через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза, в том числе в конечном пункте его назначения – при импорте, пункте его отправления – при экспорте, о маршруте следования, остановках, перегрузке, местах кормления (поения) животных, условия провоза (перегона) – при транзите.".
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
26 марта 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
28 апреля 2015 год