Қаруды иеленушілер мен пайдаланушыларды бастапқы даярлау ісін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 мамырда № 11218 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 514 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 27.06.2023 № 514 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының
29-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қару иелері мен пайдаланушыларының бастапқы даярлығын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 17 сәурдегі
№ 366 бұйрығымен бекітілген
Қару иелері мен пайдаланушыларының бастапқы даярлығын ұйымдастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қару иелері мен пайдаланушыларының бастапқы даярлығын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы № 339 Заңы 12-бабының 2)11) тармақтарында көрсетілген адамдарға қолданылады (бұдан әрі - Заң).
2. Атыс, электр, пневматикалық қаруды, газды тапаншалар мен револьверлерді бірінші рет иемденуші адамдарды алғашқы даярлау, сондай-ақ олардың біліктілігін арттыру Қару иелері мен пайдаланушыларды арнайы даярлау орталықтарында (бұдан әрі - Орталық) жүргізіледі.
3. Орталықтар қару иелері мен пайдаланушыларды даярлауды осы Қағидаларға 1, 2, 3 және 4 қосымшаларға сәйкес өзін-өзі қорғау тегіс ұңғылы қару, газды тапаншалар мен револьверлер, лақтырылатын қару (садақтар мен арбалеттер), электр қару және қызметтік қару иелері мен пайдаланушыларын бастапқы даярлау бағдарламалары бойынша жүзеге асырады.

Об утверждении Правил организации первоначальной подготовки владельцев и пользователей оружия
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 11218. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 514.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 27.06.2023 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации первоначальной подготовки владельцев и пользователей оружия.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
Утверждены
Приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 366
Правила организации первоначальной
подготовки владельцев и пользователей оружия
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации первоначальной подготовки владельцев и пользователей оружия (далее – Правила) распространяются на лиц, указанных в подпунктах 2) – 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон).
2. Подготовка лиц, впервые приобретающих огнестрельное, электрическое, пневматическое оружие, газовые пистолеты и револьверы, проводится в Центрах специальной подготовки владельцев и пользователей оружия (далее – Центр).
3. Подготовка владельцев и пользователей оружия осуществляется в Центрах по программам подготовки владельцев и пользователей огнестрельного гладкоствольного оружия самообороны, газовых пистолетов и револьверов, метательного оружия (луки и арбалеты), электрического оружия и служебного оружия согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящим Правилам.

4. Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын қызметкерлер қару иелері мен пайдаланушыларының бастапқы даярлығын "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы 10-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес бекітілетін жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын қызметкерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес мамандандырылған оқу орталықтарында өтеді.
2. Қаруды қауіпсіз қолдану және қаруды қауіпсіз қолдану дағдысын игеру бойынша даярлау (біліктілігін арттыру) бағдарламасы
Осы Бағдарлама қару иелері мен пайдаланушыларының қаруды қауіпсіз қолдану және қаруды қауіпсіз қолдану дағдысын игеру қағидаларын зерделеуіне, сондай-ақ азаматтарды қаруды қолдану мәдениетімен таныстыруға бағытталған.
6. Оқу жоспары – әрбір білім алушы орындайтын құжат. Онда көрсетілген пәндер тізбесі, әрбір пәнді зерделеуге бөлінетін сағаттардың жалпы саны, сынақ қабылдауға шығарылатын тақырыптар қысқартылмайды.
7. Оқуға қабылдау "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Заңның 15-бабы 6-тармағының талаптарын қоспағанда, үміткерде, қару иесінде немесе пайдаланушыда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 11 мамырдағы № 280 бұйрығымен бекітілген 108-1/у нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қаруды қолдануға қарсы көрсеткіштерінің жоқтығы туралы медициналық қорытындының көшірмесі болған кезде жүзеге асырылады.
8. Бағдарлама бойынша оқу сағатының ұзақтығы: теориялық сабақтарға (лекциялар, семинарлар, топтық сабақтар) – 45 минут, практикалық сабақтарды өткізу кезінде қорытындылауға, құжаттаманы ресімдеуге кететін уақытты қоса алғанда – 45 минут.
9. Сабақатрға қатысуды, үлгерімін және өткен тақырыптарды есепке алуды нұсқаушы Сабақтарды есепке алу журналында жүргізеді.
10. "Құқықтық даярлық" жөніндегі сабақтарды жоғары заңгерлік білімі бар нұсқаушы өткізеді.
11. "Атыс даярлығы" жөніндегі сабақтарды ішкі істер органдарының рұқсаты бар, сондай-ақ қарумен жұмыс істеудің практикалық тәжірибесі бар нұсқаушы өткізеді.
12. "Атыс даярлығы" жөніндегі практикалық сабақтар тек ішкі істер органдарының аумақтық бөліністері берген атыс тирлері (атыс алаңдары) мен стенділерін ашуға және жұмыс істеуіне рұқсаттары бар үй-жайларда өткізіледі.
13. Қарудың құрылысын зерделеу, оның материалдық бөліктерін макеттерде, стенділерде, плакаттарда көрсетумен, оқу фильмдерін көрумен, сондай-ақ оқытудың басқа техникалық құралдарын пайдаланумен жүргізіледі.

4. Работники, занимающие должности руководителя и охранника в частной охранной организации первоначальную подготовку владельцев и пользователей оружия проходят в специализированных учебных центрах в соответствии с типовыми учебными программами и типовыми учебными планами по подготовке работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации утверждаемыми в соответствии с подпунктом 4) статьи 10-1 Закона Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".
2 Программа подготовки по безопасному обращению с оружием и
приобретению навыков безопасного обращения с оружием
Данная Программа направлена на изучение владельцами и пользователями оружия правил безопасного обращения с оружием и приобретения навыков безопасного обращения с оружием, а также ознакомление граждан с культурой обращения с оружием.
6. Учебный план – документ, выполняемый каждым обучающимся. Указанный в нем перечень предметов, общее количество часов, отводимое на изучение каждого предмета, а также темы, выносимые на зачет не могут быть сокращены.
7. Прием на обучение осуществляется при наличии у претендента, владельца или пользователя оружия копии медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, выданное уполномоченным органом в области здравоохранения по форме № 108-1/у, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697.
Действие настоящего пункта не распространяется на лиц соответствующих требованиям пункта 6 статьи 15 Закона.
8. Продолжительность учебного часа по программе: теоретических занятий (лекции, семинары, групповые занятия) – 45 минут, при проведении практических занятий – 45 минут, включая время на подведение итогов, оформление документации.
9. Учет посещаемости занятий, успеваемости и пройденных тем ведется инструктором в журналах учета занятий.
10. Занятия по "Правовой подготовке" проводятся инструктором, имеющим высшее юридическое образование.
11. Занятия по "Огневой подготовке" проводятся инструктором, имеющим допуск органов внутренних дел, а так же наличие практического опыта работы с оружием.
12. Практические занятия по "Огневой подготовке" проводятся только в помещениях имеющих разрешения, выданные территориальными подразделениями органов внутренних дел на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
13. Изучение устройства оружия сопровождается показом его материальной части на макетах, стендах, плакатах, просмотром учебных фильмов, а также использованием других технических средств обучения.

14. Тыңдаушылардан сынақ қабылдауды Орталықтың емтихан алу комиссиясы жүргізеді, оны Орталықтың басшысы бұйрықпен тағайындайды. Сынақ қабылдауға бөлінген уақыт бағдарламаның жалпы оқу уақытына кіреді.
15. Сынақтың мазмұны.
Теориялық бөлігіне:
құқықтық даярлық;
атыс даярлығы оқыту бөлімдері бойынша сұрақтар кіреді.
16. Теориялық білімдерін тексеру кемінде төрт ашық сұрақтары бар билеттер бойынша немесе жауаптарының екі нұсқасы бар кемінде он жабық сұрақтары бар билеттер бойынша (тестілеу нысанында) өткізілуі мүмкін. Компьютер техникасы мен арнайы тестілеу бағдарламаларын пайдалануға болады.
17. Сынақтың практикалық бөлігіне осы Қағидаларда бекітілген жаттығуларды орындау кіреді.
18. Сынақтың теориялық бөлігін тапсырудан қанағаттанарлықсыз нәтиже алған тыңдаушылар сынақтың практикалық бөлігіне жіберілмейді.
19. Сынақ жүргізу үшін басшының бұйрығымен Орталықтың нұсқаушылары қатарынан емтихан алу комиссиясы тағайындалады, оның құрамына төраға және екі немесе үш мүше, сондай-ақ комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органдары бөлінісінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына бақылау жасау жөніндегі өкілі кіреді.
20. Сынақты табысты тапсырған адамдарға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Қаруды қауіпсіз қолдану қағидалары бойынша білімін тексеру туралы анықтама" беріледі, ол комиссияның төрағасы мен ішкі істер органдары аумақтық бөлінісінің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына бақылау жасау жөніндегі өкілінің қолымен расталады және Орталықтың болған жағдайда мөрімен бекітіледі.
21. Бағдарламаны тыңдаған адамдар:
Құқықтық даярлық бойынша:
Заңның негізгі ұғымдарын;
азаматтық және қызметтік қарудың және оның патрондарының түрлерін;
азаматтық және қызметтік қаруды және оның патрондарын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге, сақтауға және тасымалдауға рұқсат беру құжаттарын алу тәртібін;
қару мен патрондарды сату қағидаларын;
қаруды қолдану негізін, шартын және тәртібін;
қаруды қолданғаннан кейінгі әрекеттерді;
қару айналымы саласындағы әкімшілік және қылмыстық заңнаманың нормаларын және оны бұзғаны үшін жауапкершілігін;
залал келтіргені үшін азаматтық жауапкершілігін білуге сынақтар тапсырады.
Мыналарды:
қаруды сақтау, алып жүру, тасымалдау және қолдану үдерісінде қабылданатын шешімдердің құқықтық салдарын дұрыс бағалай;
атыс даярлығы бойынша:
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мақсатын, жалпы құрылысын, түрлері мен типтерін;
тікелей қаруды қолдану кезеңіндегі әрекеттерді, оның ішінде үшінші адамдар үшін қауіпсіз атыс траекториясын қамтамасыз ету мақсатында;
қаруды оқтау және оғын алу тәртібін;
қаруды жартылай бұзу және жинау тәртібін;
әртүрлі қарудан ату ерекшеліктерін білуі тиіс.
Мыналарды:
қарудан ату кезіндегі кідірістерді жоя;
қарудан көздеу және одан ата білуі тиіс.
Қару мен патрондарды, оның ішінде оны алып жүру, сақтау, қолдану, пайдалану және тасымалдау кезінде қауіпсіз қолдану дағдыларын сенімді игеруі тиіс.
Қару иелері мен
пайдаланушыларының
бастапқы даярлығын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Азаматтық атыс қаруының иелері мен пайдаланушыларын бастапқы даярлау бағдарламасы
Тақырыбы
Лекциялар, сағат
Практика, сағат
Барлық сағат
1.
Ойық қарудың тактикалық-техникалық сипаттамасы
1
1
2
2.
Тегіс ұңғылы қарудың тактикалық-техникалық сипаттамасы
1
1
2
3.
Баллистика
2
2
4.
Атыс қаруын сақтау, алып жүру, тасымалдау тәртібі
1
1
2
5.
Қаруды сақтау, алып жүру, тасымалдау және тіркеу (қайта тіркеу) тәртібін бұзғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік
1
1
6.
Атыс қаруын қолдану қағидалары мен тәртібі
1
1
7.
Қажетті қорғаныс, аса қажеттілік немесе қылмыс жасаған адамды ұстау кезінде атыс қаруын қолдану негіздері
2
2
8.
Атыс қаруынан жараланған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету
1
1
9.
Практикалық сабақ (атыс)
1
1
10.
Сынақтар қабылдау
Уақыт бағдарламаның жалпы оқыту уақытына кіреді
Барлығы
10
4
14
Қару иелері мен
пайдаланушыларының
бастапқы даярлығын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Лақтырылатын қару иелері мен пайдаланушыларын бастапқы даярлау бағдарламасы
(садақтар мен арбалеттер)
Дайындықтың ұзақтығы 11 сағат.
Лақтырылатын қару иелерін және пайдаланушыларын даярлаудың мақсаты:
қарудың осы түрін меңгерудің қауіпсіздігі үшін қажетті практикалық және теориялық дағдыларды игеру;
тактикалық-техникалық сипаттама, баллистика;
лақтырылатын қаруды қолдану тәртібі жөніндегі қолданыстағы заңнаманы, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің талаптарын және басқа да нормативтік актілерді білу;
лақтырылатын қаруды қолдану дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
Сабақтарды Қазақстан спорт атысы федерациясының адамға қаруды қолдану дағдысына оқыту саласында білім беру қызметімен айналысуға рұқсат беру туралы куәлігімен расталған мамандығы бойынша арнайы немесе жоғары білімі бар оқытушылар мен мамандар жүргізеді.
Бастапқы даярлық жөніндегі сабақтар бекітілген жоспар және кесте бойынша жүргізіледі. Комиссияның құрамына аумақтық ішкі істер органының өкілі кіреді.
Лақтырылатын қаруды сатып алушы азаматтар (иелері) мынадай пәндер бойынша бастапқы даярлықтан өтуге міндетті:

14. Прием зачетов слушателей проводится экзаменационной комиссией Центра, которая назначается приказом руководителя Центра. Время, отводимое на прием зачетов – входит в общее учебное время программы.
15. Содержание зачета.
Теоретическая часть включает вопросы по следующим разделам обучения:
правовая подготовка;
огневая подготовка.
16. Проверка теоретических знаний может проводиться: по билетам, имеющим не менее четырех открытых вопросов, либо по билетам, имеющим не менее десяти закрытых вопросов с двумя вариантами ответов (в форме тестирования). Возможно использование компьютерной техники и специальных программ тестирования.
17. Практическая часть зачета включает в себя выполнение упражнений утвержденных настоящими Правилами.
18. До практической части зачета не допускаются слушатели, получившие неудовлетворительный результат сдачи теоретической части зачета.
19. Для проведения зачета приказом руководителя из числа инструкторов Центра назначается экзаменационная комиссия в составе: председателя и двух или трех членов, также в состав комиссии входит представитель территориального подразделения органов внутренних дел по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов.
20. Лицам, успешно прошедшим зачет выдается "Справка о проверке знания правил безопасного обращения с оружием" согласно Приложения 5 к настоящим Правилам, которая заверяется подписью председателя комиссии и представителя территориального подразделения органов внутренних дел по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов и заверяется печатью Центра.
21. Лица, прослушавшие Программу, сдают зачеты на знание:
по Правовой подготовке:
основные понятия Закона;
виды гражданского и служебного оружия и патронов к ним;
порядок получения разрешительных документов на приобретение хранение и ношение, хранение и перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
правила продажи оружия и патронов;
основания, условия и порядок применения оружия;
действия после применения оружия;
нормы административного и уголовного законодательства в сфере оборота оружия и ответственность за его нарушение;
гражданскую ответственность за причинение вреда.
Уметь:
правильно оценивать правовые последствия принимаемых решений в процессе хранения, ношения, перевозки и применения оружия;
по огневой подготовке:
назначение, общее устройство, виды и типы гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
действия в период непосредственного применения оружия, в том числе в целях обеспечения траектории выстрела, безопасной для третьих лиц;
порядок заряжания и разрежения оружия;
порядок неполной разборки и сборки оружия;
особенности стрельбы из различных видов оружия.
Уметь:
устранять задержки при стрельбе из оружия;
осуществлять прицеливание из оружия и производство выстрела из него.
Уверенно владеть:
навыками безопасного обращения с оружием и патронами, в том числе при его ношении, хранении, применении, использовании и перевозке.
Приложение 1
к Правилам организации
первоначальной подготовки
владельцев и пользователей
оружия
Программа
подготовки владельцев и пользователей гражданского
огнестрельного оружия
Тематика
Лекции, часов
Практика, часов
Всего, часов
1.
Тактико-техническая характеристика нарезного оружия
1
1
2
2.
Тактико-техническая характеристика гладкоствольного оружия
1
1
2
3.
Баллистика
2
2
4.
Порядок хранения, ношения, перевозки огнестрельного оружия
1
1
2
5.
Административная и уголовная ответственность за нарушение порядка хранения, ношения, перевозки и регистрации (перерегистрации) оружия
1
1
6.
Правила и порядок применения огнестрельного оружия
1
1
7.
Основания применения огнестрельного оружия при необходимой обороне, крайней необходимости или задержании лица, совершившего преступление
2
2
8.
Оказание первой медицинской помощи при огнестрельном ранении
1
1
9.
Практическое занятие (стрельба)
1
1
10.
Прием зачетов
Время входит в общее учебное время программы
Всего
10
4
14
Приложение 2
к Правилам организации
первоначальной подготовки
владельцев и пользователей
оружия
Программа
подготовки владельцев и пользователей метательного оружия
(луки и арбалеты)
Продолжительность подготовки 11 часов.
Целью подготовки владельцев и пользователей метательного оружия является:
приобретение практических и теоретических навыков, необходимых для безопасности владения данным видом оружия;
тактико-техническая характеристика, баллистика;
знание действующего законодательства по порядку использования метательного оружия, Уголовного кодекса Республики Казахстан и других нормативных актов;
выработка навыков владения метательным оружием.
Занятия проводятся преподавателями и специалистами, имеющими средне-специальное или высшее образование по специальности, подтвержденным свидетельством Казахстанской Федерации спортивной стрельбы о допуске лица к образовательной деятельности в сфере обучения навыкам обращения с оружием.
Занятия по первоначальной подготовке проводятся по утвержденному плану и расписанию. В состав комиссии входит представитель территориального органа внутренних дел.
Граждане (владельцы), приобретающие метательное оружие, проходят первоначальную подготовку по следующим дисциплинам:

20__ж. "___" ______ және 20__ж. "___" ______ аралығында
Азаматтық қару мен оның патрондарын қауіпсіз қолдану қағидаларын зерделеудің бастапқы курсын аяқтады
1. Құқықтық даярлық ___________;
(нәтижесі)
2. Атыс даярлығы:
2.1. өзін-өзі қорғаудың азаматтық қаруы ___________;
(нәтижесі)
2.2 азаматтық аңшылық қаруы:
2.2.1 ойық ___________;
(нәтижесі)
2.2.2 тегіс ұңғылы ___________;
(нәтижесі)
20___ жылғы "__" _______
Орталықтың басшысы:
_________________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, (болған жағдайда) әкесінің аты)
ІІО аумақтық бөлінісінің азаматтық және
қызметтік қару мен оның патрондарының
айналымын бақылау жөніндегі өкілі:
_________________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, (болған жағдайда) әкесінің аты)
болған
жағдайда
мөр орны

В период с "___" ______ 20__г. по "___" ______ 20__г.
Окончил(а) курс изучения Правил безопасного обращения
с гражданским оружием и патронами к нему
1. Правовая подготовка ____________;
(результат)
. Огневая подготовка:
2.1.гражданское оружие самообороны ___________;
(результат)
2.2 гражданское охотничье оружие:
2.2.1 нарезное ___________;
(результат)
2.2.2 гладкоствольное ___________;
(результат)
"__" _______ 20___ года
Руководитель Центра:
______________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)