Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 мамырда № 11224 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 217 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.06.2020 № 217 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы бұйрықпен бекітілетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін тағайындау, есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ оларды жүзеге асыру қағидаларының 2-тармағының 11), 20) тармақшаларын, 3-тармағының 3), 4), 5) тармақшаларын, 14-тармағының екінші абзацын, 15-тармағының үшінші абзацын, 27, 28, 29, 30-тармақтарын қоспағанда, оны алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 27 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________А. Сәрінжіпов
2015 жылғы ___ ___________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидалары

Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2015 года № 11224. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 217.
Сноска. Утратил силу приказом Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.06.2020 № 217 (вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит опубликованию).
Примечание РЦПИ!
Порядок ведения в действия см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 11), 20) пункта 2, подпунктов 3), 4), 5) пункта 3, абзацем вторым пункта 14, абзацем третьим пункта 15, пунктов 27, 28, 29, 30 Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления, утверждаемых настоящим приказом, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________ А. Исекешев
27 апреля 2015 года
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________ А. Саринжипов
28 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 236
Правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.08.2018 № 381 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) асыраушы – өзінің асырауындағы отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерін өз табысы есебінен асыраушы адам;
3) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Заңда айқындалған тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға;
4) әлеуметтік төлемдер – әлеуметтік төлемді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
5) әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер, тиісті банк операцияларының түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдары, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;

Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.08.2018 № 381 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
3) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, лицо, занимающееся частной практикой, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Кодекс), осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном настоящим Законом;
4) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
5) уполномоченная организация по выдаче социальных выплат – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";

6) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) – әлеуметтік қатер басталғанға дейін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелері;
7) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор;
8) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі) – медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
9) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне әлеуметтік аударымдар жүргізілген және өздеріне қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
10) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының филиалдары – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
11) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
12) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
13) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі –әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әлеуметтік аударымдар жүргізілген қатысушысы (бұдан әрі – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы) – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Заңда көзделген әлеуметтік қатер жағдайлары басталған кезде әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі;
16) уәкілетті орган – Қор қызметіне реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

6) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которого производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, - члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
7) лицо, занимающееся частной практикой, – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
8) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа по контролю в сфере обязательного социального страхования, проводящее медико-социальную экспертизу;
9) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
10) филиалы Государственного фонда социального страхования – областные, городов Астана, Алматы и Шымкент филиалы Государственного фонда социального страхования;
11) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
12) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астана, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;
13) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
14) участник системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления (далее – участник системы обязательного социального страхования) – физическое лицо, за которого уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Законом;
15) уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования – территориальное подразделение государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
16) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью Фонда;

17) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын заңды тұлға;
18) істің электрондық макеті (бұдан әрі – ІЭМ) – Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын әлеуметтік төлем алушы ісінің электрондық макеті;
19) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгіну тәртібі
3. Әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша жеке басты куәландыратын құжатпен және осы Қағидаларға 1-5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтінішпен жүгінеді:
1) Мемлекеттік корпорацияға – әлеуметтік төлем тағайындау үшін:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда (жүгінген сәтте жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтер болған кезде);
асыраушысынан айырылған жағдайда;
жұмысынан айырылған жағдайда (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде);
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда;
2) МӘС бөлімшесіне – еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі алғаш белгіленген кезде еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тағайындау үшін;
3) жұмыспен қамту орталығына – жұмыссыз ретінде тіркелген кезде жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін;
4) портал арқылы – әлеуметтік төлем тағайындау үшін:
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі - Еңбек кодексі) 52-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмысынан айырылған адамдарды қоспағанда, жұмысынан айырылған жағдайда (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде);
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда.

17) центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения";
18) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый Государственной корпорацией;
19) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам;
20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Глава 2. Порядок обращения за назначением социальных выплат
3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат, обращаются по месту жительства с документом, удостоверяющим личность, и заявлением по формам, согласно приложениям 1 - 5 к настоящим Правилам:
1) в Государственную корпорацию – для назначения социальной выплаты:
на случай утраты трудоспособности (при наличии сведений об установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения);
на случай потери кормильца;
на случай потери работы (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного);
на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
на случаи потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
2) в подразделение МСЭ – для назначения социальной выплаты на случай утраты трудоспособности при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности;
3) в центр занятости – для назначения социальной выплаты на случай потери работы при регистрации в качестве безработного;
4) через портал – для назначения социальной выплаты:
на случай потери работы (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного), за исключением лиц, потерявших работу по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее - Трудовой Кодекс);
на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.

4. Әлеуметтік қатер туындаған кезде әлеуметтік төлемді тағайындау өтініштің (оның ішінде электрондық) және мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
жеке басты куәландыратын (сәйкестендіру үшін).
Оралман мәртебесі бар адамдар әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген жағдайда оралман куәлігін ұсынады;
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;
сондай-ақ:
1) асыраушысынан айырылған жағдайда:
асыраушының қайтыс болғаны туралы куәлік немесе соттың адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі;
қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар, қайтыс болған асыраушының бала (балалар) туу туралы куәлігі және неке (ерлі-зайыптылықты) қию (бұзу) туралы, асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер.
Қажет болған жағдайда (олардың бар болуына байланысты) мынадай құжаттар ұсынылады:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің білім алатыны немесе күндізгі оқу нысанында білім алатыны туралы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан алынған анықтамалар (жыл сайын жаңартылады);
қамқорлық немесе қорғаншылықты белгілеу туралы құжат;
2) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары);
дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары үшін қосымша – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) бекітілген Жеке шоттарын жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Жеке шоттарын жүргізу қағидалары) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме;
3) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) (немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан туу туралы мәліметтерді қамтыған анықтама);
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді көшірме (бір жасқа толмаған баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда);
баланың (балалардың) қайтыс болғаны туралы куәлік (куәліктері) (немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтыған анықтама);

4. При наступлении социальных рисков назначение социальной выплаты осуществляется на основании заявления (в том числе электронного) и документов:
удостоверяющие личность (для идентификации).
В случае обращения за назначением социальных выплат лиц, имеющих статус оралмана, предоставляется удостоверение оралмана;
сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
а также:
1) на случай потери кормильца:
свидетельства о смерти кормильца или решения суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
документов, подтверждающих родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества), об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства):
справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно);
документ об установлении опеки или попечительства;
2) на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
листа (листов) временной нетрудоспособности, выданных в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
для индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств дополнительно - выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданная органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601) (далее - Правила ведения лицевых счетов);
3) на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года:
свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении);
выписки из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданной органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до одного года);
свидетельства (свидетельств) о смерти ребенка (детей) (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти);

4) жұмысынан айырылған жағдайда:
Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша еңбек қатынастарының бұзылғанын растайтын жұмыс берушінің актісінің расталған үзінді көшірмесі немесе көшірмесі немесе еңбек кітапшасы.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкін болған жағдайда оларды ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында Тізбеленген құжаттардан басқа өтінішке мынадай мәліметтер қоса беріледі:
1) мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын:
өтініш берушінің жеке басын куәландыратын;
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы;
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы;
мемлекеттік кірістер органдарында дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы және бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар туралы (Жеке шоттарын жүргізу қағидаларына 16-қосымшадағы нысанға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме) (жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда берілетін әлеуметтік төлемді тағайындауға дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе ферма қожалықтарының басшылары жүгінген кезде);
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
асыраушының қайтыс болуы туралы (соттың хабар-ошарсыз кетті деп тануы немесе қайтыс болды деп жариялануы) (асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін жүгінген кезде);
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы туралы.
2) уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен алынатын:
еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда – жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы;
асыраушысынан айырылған жағдайда – куәландыру жүргізу және мүгедектік тобын белгілеу туралы (он сегіз жасқа толмаған және осы жастан асқан балалары, оның ішінде асырап алған балалары, аға-інілері, апа-сіңлілері мен немерелері бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер деп танылған жағдайда);
жұмысынан айырылған жағдайда – жұмыспен қамту орталығының жұмыссыз ретінде тіркегені туралы.
Ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
оралман статусы бар тұлғалар әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгінген жағдайда оралманның куәлігі;
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін Ресей Федерациясы Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы);
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;

4) на случай потери работы:
выписка или копия акта работодателя, заверенная им, или трудовая книжка, подтверждающие расторжение трудовых отношений по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса.
Предоставление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, к заявлению прилагаются сведения:
1) получаемые из государственных информационных систем:
удостоверяющие личность заявителя;
о регистрации по месту жительства;
о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
о государственной регистрации в органах государственных доходов в качестве индивидуального предпринимателя и о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам (выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданная органами государственных доходов, по форме согласно приложению 16 Правил ведения лицевых счетов) (при обращении за назначением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) индивидуальным предпринимателем, лицом занимающимся частной практикой, а также главой крестьянского или фермерского хозяйства);
об установлении опеки (попечительства) над ребенком;
о смерти кормильца (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) (при обращении за назначением социальной выплаты на случай потери кормильца);
о листе временной нетрудоспособности, выданного в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).
2) получаемые из информационной системы уполномоченного органа:
на случай утраты трудоспособности – об установлении степени утраты общей трудоспособности;
на случай потери кормильца – о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (в случае, когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны инвалидами с детства первой или второй группы);
на случай потери работы – о регистрации в качестве безработного центром занятости.
При несоответствии (отсутствии) сведений в информационных системах к заявлению прилагаются следующие документы:
копия документа, удостоверяющего личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца);
удостоверение оралмана в случае обращения за назначением социальных выплат лиц, имеющих статус оралмана;
документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских акимов, для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр Российской Федерации);
сведения о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;

балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы қаулы (қаулыдан үзінді көшірме) немесе "Отбасы және балалар саласында көрсетілетін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" 2015 жылғы 13 сәуірдегі № 198 Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11184 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес балаға қамқоршылық және қорғаншылық бойынша анықтама;
МӘС-тің құрылымдық бөлімшесі берген жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы анықтама.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Нотариат туралы заң) белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттардың көшірмелерін ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттарды қабылдайтын маман салыстырып тексереді. Түпнұсқаларда ұсынылған құжаттар сканерленеді және өтініш берушіге қайтарылады.
7. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтiк төлемнiң үлесiне құқығы бар адам өтінішпен және осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қажетті құжаттармен қоса тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
8. Әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші адамдардың беруі Нотариат туралы заңда белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамның нотариалдық куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
9. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және қамқорлыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары береді.
Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем өтiнiштің және түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне оның әкiмшiлiгi ұсынатын құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
3-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау тәртібі
10. Өтініш беруші әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгінген жағдайда өтініш берушіде тағайындау фактісінің болуына немесе сәйкес әлеуметтік төлемді, оның ішінде балаға (балаларға), алуға, тағайындауға өтініш беруге тексеріс жүргізіледі.
Уәкілетті органның ақпараттық жүйесінен тиісті әлеуметтік төлем тағайындау немесе тиісті әлеуметтік төлем тағайындауға (бала бір жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлемді тоқтату жағдайынан басқа жағдайларда) өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама беріледі.

постановление (выписка из постановления) об установлении опеки (попечительства), или справка об опеке и попечительстве согласно приложению 1 к приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2015 года № 198 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых в сфере семьи и детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11184);
справка об установлении степени утраты общей трудоспособности, выданная подразделением МСЭ (при отсутствии сведений в информационных системах).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, копии документов сверяются специалистом, принимающим документы, после сличения с представленными подлинниками, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (далее – Закон о нотариате). Документы, представленные в подлинниках, сканируются и возвращаются заявителю.
7. Лицо, имеющее право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца, обращается в отделение Государственной корпорации по месту жительства с заявлением и приложением необходимых документов, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил.
8. Подача заявления и необходимых документов для назначения социальных выплат третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальных выплат в порядке, установленном Законом о нотариате.
9. Для назначения социальных выплат лицам, решением суда признанным недееспособными и нуждающимися в опеке, заявление и необходимые документы подаются их опекунами.
Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в отделение Государственной корпорации по месту его нахождения.
Глава 3. Порядок назначения социальных выплат
10. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты, в том числе на ребенка (детей).
При получении сведений из информационной системы уполномоченного органа, подтверждающих факт назначения соответствующей социальной выплаты или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты (кроме случаев прекращения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года), заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

11. Өтінішті қабылдаған маман өтініш берушіден тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 3-9-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
12. Өтініш беруші құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған не әлеуметтік төлемді тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге кідіртпей осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
13. Жұмыспен қамту орталығы, МӘС бөлімшесі әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінен, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
14. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ІЭМ-ді, осы Қағидаларға 8 немесе 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын, осы Қағидаларға 15 және (немесе) 16-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлем сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы анықтаманың жобасын (анықтамалардың жобаларын) қалыптастырады. Қалыптастырылған ІЭМ Мемлекеттік корпорацияның филиалына жіберіледі. ІЭМ асыраушысынан айырылған, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем алушы ісінің осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз нұсқасын қалыптастыру үшін басып шығарылады.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды, ІЭМ-ді ресімдеудің және әлеуметтік төлемді есептеудің дұрыстығын тексереді және әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін Қордың филиалына жібереді.

11. Специалист, принявший заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующей социальной выплаты, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивают качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктами 3-9 настоящих Правил.
12. В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, либо отсутствия права на назначение социальной выплаты заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
13. Центр занятости, подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение социальной выплаты направляет электронную заявку, состоящую из заявления и электронных копий документов, представленных заявителем в оригинале, а также сведений, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, в отделение Государственной корпорации.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.
14. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по формам согласно приложениям 8 или 9 к настоящим Правилам, проект решения о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по формам, согласно приложениям 10, 11, 12, 13, 14 к настоящим Правилам, проект справки (проекты справок) о размере социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и (или) о сумме назначенной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности либо об отказе в ее назначении по формам согласно приложениям 15 и (или) 16 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется в филиал Государственной корпорации. ЭМД распечатывается для формирования бумажного варианта дела получателя социальной выплаты на случаи потери кормильца, потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета размера социальной выплаты, и направляет в филиал Фонда для принятия решения о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініштер және электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 18 және 19-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналдарында тіркеледі.
Жұмыспен қамту орталығына және МӘС бөлімшесіне жүгінген өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
16. Қордың филиалы төрт жұмыс күні ішінде шешім жобасымен ІЭМ-ді қарайды және әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдайды.
17. Негіздер болған жағдайда Қордың филиалы әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін құжаттардың (мәліметтердің) анықтығын тексереді. Осы мақсаттарда Қордың филиалы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, әлеуметтік аударымдарды төлеушіге сұрау салулар жібереді. Бұл peттe әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешiм қабылдауда орын алған кешіктіру және шешiм қабылдаудың ұзартылу мерзiмдерi, бірақ бiр айдан аспайтын мерзiмге ұзартылуы туралы жазбаша нысанда өтiнiш берушiге хабар берілуге тиiс.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабардар етеді:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес құжаттарға тексеру жүргізілетіні туралы хабарлама беру арқылы;
өтініш берушінің ұялы телефон нөміріне хабарлама Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) (бұдан әрі - sms-хабарлама) жіберу арқылы;
Құжаттардың тексерілуі туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлама журналында тіркеледі.
18. Негіздер болған жағдайда Қордың филиалы ІЭМ-мен салыстырып тексеру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен қағаз жеткізгіштегі асыраушысынан айырылған, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем алушы ісінің макетін сұратады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Заявления о назначении социальных выплат и электронные заявки регистрируются в электронных журналах регистрации заявлений граждан о назначении социальных выплат в отделении Государственной корпорации по формам согласно приложениям 18 и 19 к настоящим Правилам.
Заявителю, обратившемуся в центр занятости и подразделение МСЭ, вручается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.
Заявителю, обратившемуся в Государственную корпорацию, вручается расписка о приеме соответствующих документов.
16. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
17. При наличии оснований филиал Фонда проверяет достоверность документов (сведений) для назначения социальных выплат. В этих целях филиал Фонда направляет запросы в государственные органы и соответствующие организации, плательщику социальных отчислений. При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, заявитель извещается в письменной форме.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о проверке документов согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
18. При наличии оснований филиал Фонда запрашивает из отделения Государственной корпорации макет дела получателя социальной выплаты на случаи потери кормильца, потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) на бумажном носителе для сверки с ЭМД.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Егер әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қосымша құжаттарды (мәліметтерді) ІЭМ-ге қосып тіркеу қажеттілігі анықталса, Қордың филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ІЭМ-ді осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламамен қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалынан электронды хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні хабардар етеді.
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны беру арқылы;
өтініш берушінің ұялы телефонына sms хабарлама жіберу арқылы;
Құжаттардың жете рәсімделуі туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлама журналында тіркеледі.
20. Жете ресімдеу мерзімі отыз жұмыс күннен аспайды.
21. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілген құжаттар ұсынылмаса, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
22. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қордың филиалы қабылдаған шешім туралы:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны табыстау;
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарлар осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
23. Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, Қордың филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
24. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайға тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама (анықтамалар), еңбек ету қабiлетінен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама (анықтамалар) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне алушының өзі жүгінген не алушыдан нотариалдық куәландырылған сенімхат бойынша үшiншi адам жүгінген кезде беріледі.

19. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение, социальной выплаты по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
20. Срок дооформления не превышает тридцать рабочих дней.
21. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
22. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 21 настоящим Правилам.
23. В случае принятия решения об отказе в назначении социальных выплат, филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
24. Справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам выдается получателю при личном обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в отделение Государственной корпорации.

25. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі, жалпы еңбек ету дәрежесін белгілеу мерзімі немесе асырауындағы адамдардың саны өзгерген жағдайларда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәлiметтермен толықтырылған ІЭМ-ді және бекіту үшін шешімнің жобасын дайындайды және Қордың филиалына жібереді.
Ақпараттық жүйелерде әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты, туған күні өзгерген кезде ОДҚ-да өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олар шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген жағдайда, әлеуметтік төлем Заңның 23-2-бабына сәйкес балаға мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бір жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға әлеуметтік төлем жүргізіледі және Қордың филиалы бекітеді.
Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлемді тағайындау үшін бiр жасқа толмаған бала қайтыс болғаннан кейін жүгінген жағдайда әлеуметтiк төлем қайтыс болған айды қоса ала отырып тағайындалады.
Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда әлеуметтiк төлем тағайындаған жағдайда отбасы ата-анасы ата-ана құқығынан айырылған немесе ата-ана құқығы шектелген балаларды, өлі туған, егер олар басқа ата-ананың отбасында есепте болмаса, өгей балаларды қоспағанда туған, асырап алынған, қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар отбасы құрамы ескеріледі.
4-тарау. Әлеуметтік төлемдерді портал арқылы тағайындау тәртібі
26. Әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау үшін және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш беруші өзі жүзеге асырады.
27. Сұрау салуды портал арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен келіп түскен мәліметтерді өзінің ЭЦҚ-сымен кәуландырады және оны уәкілетті органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.

25. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения степени утраты общей трудоспособности, срока установления степени утраты общей трудоспособности или числа иждивенцев отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и проект решения для утверждения и направляет в филиал Фонда.
При изменении в информационных системах фамилии, имени, отчества, даты рождения получателя социальной выплаты в автоматическом режиме производятся изменения в ЭМД.
В случае смерти (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим) лишения или ограничения родительских прав, отбытия наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, социальная выплата производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста одного года, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение в соответствии со статьей 23-2 Закона и утверждается филиалом Фонда.
В случае обращения за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года после смерти ребенка, не достигшего возраста одного года, социальная выплата назначается по месяц смерти включительно.
В случае назначения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), а также взятые под опеку (попечительство) дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, мертворожденные, сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя.
Глава 4. Порядок назначения социальных выплат через портал
26. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам, осуществляется самим заявителем.
27. Заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет электронное заявление и сведения поступившие из информационных систем государственных органов и (или) организаций, своим ЭЦП и направляет его в автоматизированную информационную систему уполномоченного органа.

28. Әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) тағайындау, төлеу, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жетуі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, өтініш өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі портал арқылы жіберілген электрондық өтінішті қабылдаған кезде, өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылған хабарлама жіберіледі.
ІЭМ-де портал арқылы қабылданған өтініштер бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін жетіспейтін құжат болмаған жағдайда, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
29. Егер әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін портал арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер бойынша ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру мақсатында қосымша құжаттарды ІЭМ-ге қосып тіркеу қажеттілігі анықталса, Қордың филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ІЭМ-ді осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламамен қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы жібереді.
Жете ресімдеу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайды. Егер талап етілген құжаттарды өтініш беруші жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсынылмаса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасын қалыптастырады және бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
30. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындау (себебін көрсете отырып тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Хабарлама Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
5-тарау. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау) тәртібі
31. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы туындаған күнге дейінгі орташа айлық табысы және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.

28. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленные для назначения социальной выплаты, проходят проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) достижения заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит помещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством портала, заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
В случае отсутствия в ЭМД недостающего для принятия решения о назначении (отказе в назначении) документа по заявлениям, принятым через портал, филиал Фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
29. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов в целях проверки достоверности представленных документов по электронным заявкам, поступившим через портал, филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного уведомления направляет его услугополучателю через портал.
Срок дооформления не превышает тридцать рабочих дней. Если в течение двадцати пяти рабочих дней требуемые документы не представлены заявителем, отделение Государственной корпорации формирует проект решения об отказе в назначении социальной выплаты и направляет в филиал Фонда для утверждения.
30. На портал – в "личный кабинет" услугополучателя направляется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении с указанием причины) социальной выплаты согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя филиала Фонда.
Глава 5. Порядок исчисления (определения) размеров социальных выплат
31. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования до даты возникновения права на социальную выплату и соответствующих коэффициентов.
При исчислении и изменении размеров социальных выплат суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.

32. Еңбек ету қабілетінен айырылған, асыраушысынан айырылған, жұмысынан айырылған және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын жиырма төртке бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАТ = (АТ1 + АТ2 + АТ3...... + АТ24) / 24, мұндағы:
ОАТ – өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.
Бұл ретте Заңның 23-бабының 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жұмысынан айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу кезінде Кодекстің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардың табыстары есепке алынбайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық табыс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) табыс сомасын он екіге бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАТәтжб = (АТ1 + АТ2 +АТ3...... + АТ24) / 12, мұндағы:
ОАТәтжб – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
АТ – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табысы.
34. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардан басқа, ай сайынғы табыс төлеушіден көрсетілген айда келіп түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
АТ = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

32. При исчислении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности, потери кормильца, потери работы и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = S (ЕД1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
При этом, в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 23 Закона, при исчислении размера социальной выплаты на случай потери работы доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса, не учитывается.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. При исчислении размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) среднемесячный размер дохода определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр =
(ЕД1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД12) / 12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
34. Ежемесячный доход, кроме дохода физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / Sco х 100, где:
СОм – социальные отчисления за месяц;
Sco – ставка социальных отчислений.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).

34-1. Кодекстің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір ең төменгі жалақы деңгейінде қабылданады:
ЕД = 1 ЕТЖ
ЕТЖ – тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшері.
Ескерту. 5-тарау 34-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
35. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшерінің елу бес пайызын шегеріп, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАТ - 55% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х ЕАК, мұндағы:
ӘТеа – еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕАК – еңбек ету қабілетінен айырылу коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру, еңбек ету қабілетінен айырылу және қатысу өтілінің коэффициенттері Заңның 21-бабына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төмен мөлшерінің елу бес пайызын шегеріп, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТаа = (ОАТ – 55% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х АСК, мұндағы:
ӘТаа – асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
АСК – асырауындағылар санының коэффициенті.

34-1. Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса, доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год:
ЕД = 1 МЗП
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВут = (СМД - 55% от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата на случай утраты трудоспособности;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
При этом, коэффициенты замещения дохода, утраты трудоспособности и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьей 21 Закона.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
36. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпк = (СМД - 55% от МЗП) х КЗД х КСУ х ККИ, где:
СВпк – социальная выплата на случай потери кормильца;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
ККИ – коэффициент количества иждивенцев.

Бұл ретте табысты алмастыру, асырауындағылардың саны мен қатысу өтілінің коэффициенті Заңның 21 және 22-баптарына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жа = ОАТ х ТАК х ҚӨК, мұндағы:
ӘТ жа – жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру және қатысу өтілінің коэффициенттері Заңның 21 және 23-баптарына сәйкес белгіленеді.
38. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін біржолғы әлеуметтік төлемнің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін тиісті коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жб = ОАТ әтжб х ЕСК, мұндағы:
ӘТ жб – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ әтжб – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ЕСК – еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті.
Еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.
Бұл ретте, еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициентінің мәні дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану жолымен үтірден кейін бір белгіге дейін дөңгелектенеді (үтірден кейінгі 5-ке дейінгі екінші белгі 0-ге дейін, 5-тен және одан жоғары болса 1-ге дейін дөңгелектенеді).
39. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті Еңбек кодексіне сәйкес жүктілік және босану бойынша демалыс күндерінің санына байланысты айқындалады.
40. Ауыр босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті ауыр босануына немесе екі және одан көп бала тууына байланысты қосымша ұзартылған жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары) негізінде қайта есептеледі. Бұл ретте жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

При этом, коэффициенты замещения дохода, количества иждивенцев и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьями 21 и 22 Закона.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
37. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпр = СМД х КЗД х КСУ, где:
СВпр – социальная выплата на случай потери работы;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия.
При этом, коэффициенты замещения дохода и стажа участия устанавливаются в соответствии со статьями 21 и 23 Закона.
38. Размер единовременной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности по следующей формуле:
СВбр = СМДсвбр х ККД, где:
СВбр – социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
ККД – коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист (листы) временной нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей) на тридцать календарных дней.
При этом, значение коэффициента количества дней нетрудоспособности округляется до одного знака после запятой путем применения арифметического метода округления (если второй знак после запятой до 5 округляется до 0, если от 5 и выше – до 1).
39. Для жителей города Байконыр-участников системы обязательного социального страхования коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется исходя из количества дней отпуска по беременности и родам, в соответствии с Трудовым кодексом.
40. В случае осложненных родов, рождения двух и более детей, коэффициент количества дней нетрудоспособности пересчитывается на основании листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам, продленного дополнительно в связи с осложненными родами или рождением двух и более детей. При этом перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами осуществляется в соответствии с пунктом 52 настоящих Правил.

41. Бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетiн ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыстың орташа айлық мөлшерін табысты алмастыру коэффициентіне көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ бк = ОАТ х ТАК, мұндағы:
ӘТ бк – бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем;
ОАТ – ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті.
Бұл ретте табысты алмастыру коэффициенті Заңның 23-2-бабына сәйкес белгіленеді.
42. Егер еңбек ету қабілетінен айырылу және асыраушысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері теріс мәнді құрайтын болса, Қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Егер міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты табысынан айырылған жағдайға әлеуметтік қатер туындаған күнге дейінгі соңғы 24 айға әлеуметтік аударымдар жүргізілмесе, онда оған "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Заң) сәйкес бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалады.
43. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде бір төлеушіден бірнеше рет әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, аталған айға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қолданылатын жиынтық табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде екі және одан да көп төлеушіден әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әрбір төлеушіден келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде есептеледі, кейін олар жинақталады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

41. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода по следующей формуле:
СВур = СМД х КЗД, где:
СВур – социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления;
КЗД – коэффициент замещения дохода.
При этом, коэффициент замещения дохода устанавливается в соответствии со статьей 23-2 Закона.
42. Если исчисленный размер социальной выплаты на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца составляет отрицательное значение, то филиалом Фонда выносится решение об отказе в назначении социальной выплаты.
В случае если за последние 24 месяца до даты возникновения социального риска на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года за участника системы обязательного социального страхования не были произведены социальные отчисления, то ему назначается ежемесячное государственное пособие по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (далее - Законом "О государственных пособиях семьям, имеющим детей").
43. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
44. В случае поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).

6-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру, қалпына келтіру, тоқтату және олардың мөлшерін қайта есептеу тәртібі
45. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының төлемді тоқтата тұру (қалпына келтіру) туралы шешімінің негізінде:
1) әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын оралман куәлігінің, құжаттың қолданылу мерзімінің өткені туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
3) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету фактісі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) ата-ана құқықтарынан және қамқоршыны (қорғаншыларды) құқықтарынан айыру фактілерінің анықталғаны туралы (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы), оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған;
5) әлеуметтік төлемдерді алушының Қазақстан Республикасынан шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуге, тұрғылықты жері бойынша есептен шыққаны туралы фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
6) хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына міндетті зейнетақы жарналарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын) аудару немесе азаматтың тірі екенін растайтын ақпараттың келіп түсу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
7) жасы он сегізден асқан асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының оқу орнынан шығарылғаны туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстырғаны туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
8) қайтыс болғандар немесе қайтыс болды деп жарияланғандар туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
9) шет елдіктің ықтиярхат алғанға дейін Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқаны немесе шыққан фактісі анықталғаны туралы не азаматтығы жоқ адамның жеке куәлігі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
10) уәкілетті органдар мен ұйымдардан, сондай-ақ әлеуметтік аударымдарды төлеушілерден өтініш берушінің әлеуметтік төлемдер мөлшерін негізсіз айқындауға әкелетін дәйексіз мәліметтерді ұсынуы туралы себептері анықталғанға дейін, оның ішінде ақпараттық жүйелерден мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтата тұрады.
Әлеуметтік төлемді қалпына келтіру үшін негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің жаңадан ұсынылған құжаттармен толықтырылған істің электрондық макетін электрондық шешім жобасымен қоса дайындауы және осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны Қор филиалының бекітуі осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес тоқтатыла тұрған күннен бастап не қалпына келтіруге құқық басталған сәттен бастап жүргізіледі.

Глава 6. Порядок приостановления, возобновления, прекращения и перерасчета размеров социальных выплат
45. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда о приостановлении (возобновлении) социальных выплат по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам приостанавливает социальные выплаты с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат;
2) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения оралмана, в том числе из информационных систем;
3) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
4) о выявлении фактов лишения родительских прав и прав опекуна (попечителей об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях)), в том числе из информационных систем;
5) о снятии с учета по постоянному месту жительства получателя социальных выплат на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
6) о выявлении факта перечисления обязательных пенсионных взносов (обязательных профессиональных пенсионных взносов) на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых, в том числе из информационных систем;
7) об отчислении получателя социальной выплаты на случай потери кормильца старше восемнадцати лет из учебного заведения или о переводе его на заочную форму обучения, в том числе из информационных систем;
8) об умерших или объявленных умершими, в том числе из информационных систем.
9) о выявлении факта утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца либо удостоверения лица без гражданства, в том числе из информационных систем;
10) от уполномоченных органов и организаций, а также от плательщика социальных отчислений о предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальных выплат.
В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления социальной выплаты, подготовка отделением Государственной корпорации электронного макета дела, дополненного вновь представленными документами с электронным проектом решения по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, и его утверждение филиалом Фонда производятся в соответствии с главой 3 настоящих Правил со дня приостановления либо с момента наступления права на возобновление.

46. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен және кері оралған еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған адамдарға әлеуметтік төлемдер төлем тоқтаған күннен бастап қайта жалғастырылады, бірақ кеткен елдің уәкілетті органы берген төлемді толық алмағаны туралы анықтама ұсынған жағдайда оны алуға өтініш беруден үш жылдан көп емес уақытқа.
Бұл ретте, әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге кеткен сәтке белгіленген мөлшерде жалғастырылады. Егер кеткен кезеңде әлеуметтік төлемдерге арттырулар жүргізілсе, оның мөлшері осындай арттырулар ескеріле отырып, белгіленеді.
Жалғастыру туралы шешімді бекітуді осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес Қордың филиалы жүргізеді.
47. Еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 21-бабының 7-тармағына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесiнің кезекті кезеңі белгіленген жағдайда, әлеуметтiк төлем Қор филиалының шешімі негізінде жаңартылады.
Жалпы еңбек ету қабiлетiнен айырылу дәрежесi өзгерген кезде еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу Қор филиалының шешімі негізінде жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерге сәйкес жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі өзгерген күннен бастап жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылудың жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
48. Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Заңның 22-бабына сәйкес тоқтатыла тұрады.
Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топ мүгедегі деп танылған адамдарға қайта куәландыру жүргізілген жағдайда, асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем Қор филиалының шешімі негізінде қайта куәландыру күнінен бастап қалпына келтіріледі.
Орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы ұсынған кезде асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап, бірақ орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан берілген Анықтамада көрсетілген оқу кезеңінің басталу күнінен кешіктірмей жазбаша өтініштің негізінде қалпына келтіріледі.
Асырауындағы адамдар саны ұлғайған жағдайда асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер әлеуметтік төлемді алушының, қайтыс болған асыраушының қарауында болған отбасы мүшелерінің (сот хабар-ошарсыз деп танылған немесе қайтыс болды деп жариялаған) жазбаша өтініші негізінде орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан берілген Анықтамада көрсетілген оқу кезеңінің басталу күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің үлесіне құқығы бар тұлғаларға әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жазбаша өтінішті тапсырған күннен бастап жүргізіледі.
Асырауындағы адамдар саны азайған жағдайда асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді Мемлекеттік корпорация Қор филиалының шешімі негізінде қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауындағы адамдардың біреуіне асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап жүргізеді.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін асырауындағы адамдар санының жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
Асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бекіту үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалы шешім жобасын қалыптастырады.

46. Социальные выплаты на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан и вернувшимся обратно, в случае неполучения выплат в стране выезда, возобновляется со дня прекращения выплаты, но не более чем за три года перед обращением за их получением.
При этом социальные выплаты возобновляются в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальных выплат, их размер устанавливается с учҰтом этих повышений.
Утверждение решения о возобновлении производятся филиалом Фонда в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
47. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности приостанавливается в соответствии с пунктом 7 статьей 21 Закона.
В случае установления очередного периода утраты трудоспособности социальная выплата возобновляется на основании решения филиала Фонда.
При изменении степени утраты общей трудоспособности перерасчет размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности производится со дня изменения степени утраты общей трудоспособности согласно сведений из информационной системы о степени утраты общей трудоспособности на основании решения филиала Фонда.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности.
48. Социальная выплата на случай потери кормильца приостанавливается в соответствии со статьей 22 Закона.
В случае переосвидетельствования лицам, признанным инвалидами с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется со дня переосвидетельствования на основании решения филиала Фонда.
При представлении справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения социальная выплата на случай потери кормильца, возобновляется на основании письменного заявления с момента приостановления, но не ранее даты начала периода обучения, указанной в Справке из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования.
В случае увеличения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится на основании письменного заявления получателя социальной выплаты, члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца с даты начала периода обучения, указанной в Справке из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования.
Лицам, имеющие право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца перерасчет размера социальной выплаты производится со дня подачи письменного заявления.
В случае уменьшения количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится Государственной корпорацией на основании решения филиала Фонда со дня прекращения социальной выплаты на случай потери кормильца одному из иждивенцев умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай потери кормильца на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери кормильца о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом Фонда по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

49. Осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қор филиалы шешімінің негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
1) алушының қайтыс болғаны немесе қайтыс болды деп жарияланғаны туралы мәліметтерді, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
2) әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы баланың (балалардың)/асырауындағылардың қайтыс болғаны немесе қайтыс болды деп жарияланғаны туралы мәліметтерді, оның ішінде ақпараттық жүйелерден;
3) әлеуметтік төлемді алушының ішкі істер органдарынан тіркеуден шығарылғанын растайтын құжатты бере отырып, оның әлеуметтік төлемді тоқтату туралы өтінішін;
4) шығу елінің уәкілетті органынан әлеуметтік төлемді алушының ісіне сұрау салуды;
5) Қордың әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерінің орындалуына әсер ететін өзгерістер туралы әлеуметтік төлемдерді алушыдан осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны;
6) өтініш берушінің әлеуметтік төлемдерді негізсіз тағайындауға әкелген дәйексіз мәліметтер ұсыну фактісі туралы ақпаратты;
7) балаға (балаларға) мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленгені туралы мәліметтерді алған кезде осындай тоқтату үшін негіз болып табылатын мән-жай туындаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыруды тоқтатады.
Алушы еңбек етуге қабілетті деп танылған жағдайда еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем МӘС бөлімшесі шешім шығарған күннен бастап тоқтатылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Мемлекеттік корпорация ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейін жұмыспен қамту орталығымен жұмыссыз ретінде есептен шығарылған, жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушылардың тізімдеріне Қор филиалына беру үшін "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесі арқылы салыстырып тексеру жүргізеді.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша Қор филиалы Заңның 23-бабының 8-тармағына сәйкес жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемнің тоқтатылуы туралы Қор филиалының шешімі түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алушыға бұл туралы себептерін көрсете отырып:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде хабарламаны қолына беру жолымен;
өтініш берушінің мобилді телефонына sms хабарлама жіберу арқылы хабарлайды.
Алушыға хабарланғаны туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлама журналында тіркеледі.
Жұмыссыз адамды халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары шеңберінде әлеуметтік жұмыс орындарына, қоғамдық жұмыстарға және кәсіптік оқытуға жіберген жағдайларда, жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер тоқтатылмайды.

49. На основании решения филиала Фонда по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам отделение Государственной корпорации прекращает осуществление социальных выплат с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором наступило обстоятельство, являющееся основанием для такого прекращения, при получении:
1) сведений о смерти или объявлении умершим получателя, в том числе из информационных систем;
2) сведений о смерти или объявлении умершим ребенка (детей)/иждивенца участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, в том числе из информационных систем;
3) заявления получателя социальной выплаты о прекращении выплаты с предоставлением документа, подтверждающего снятие его с регистрации в органах внутренних дел;
4) запроса дела получателя социальной выплаты от уполномоченного органа страны выезда;
5) уведомления от получателя социальной выплаты об изменениях, влияющих на исполнение обязательств Фонда по осуществлению социальных выплат по форме согласно приложению 26 настоящих Правил;
6) информации о факте предоставления заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное назначение социальных выплат;
7) сведений об определении ребенка (детей) на полное государственное обеспечение.
В случае признания получателя трудоспособным социальная выплата на случай утраты трудоспособности прекращается со дня вынесения решения подразделением МСЭ.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Государственной корпорацией ежемесячно до 1 числа, следующего за отчетным месяцем, производится сверка с центром занятости списков получателей социальной выплаты на случай потери работы, снятых с учета в качестве безработных, через информационную систему "Рынок труда" для передачи в филиал Фонда.
Филиал Фонда по результатам сверки принимает решение о прекращении социальной выплаты на случай потери работы, согласно пункту 8 статьи 23 Закона.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления решения филиала Фонда о прекращении социальной выплаты на случай потери работы уведомляет об этом получателя с указанием причин по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам:
либо при личном обращении заявителя путем вручения уведомления;
посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения об уведомлении получателя регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
В случаях направления безработного центром занятости в рамках активных мер содействия занятости на социальные рабочие места, общественные работы и профессиональное обучение социальные выплаты на случай потери работы не прекращаются.

51. Жұмысынан айырылуы жағдайына алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қосымша Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген негіздер бойынша еңбек қатынастарының бұзылуын растайтын жұмыс берушінің растаған актісінен көшірме үзінді немесе еңбек кітапшасының көшірмесін берген жағдайда әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жұмысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлем мөлшеріне қайта есептеу жүргізіледі.
Жұмысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем алушылардың өтініштері негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте, жұмысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлемді қайта есептеуге жүгіну мерзімі жұмысынан айырылуы жағдайына төлемге құқық туындаған күннен бастап 12 айдан аспайды.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу жүктілігі және босануы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағына (парақтарына) сәйкес еңбекке жарамсыздық күндерінің жалпы саны ескеріле отырып, әлеуметтік төлемнің тағайындалған сомасын жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің қайта есептелген сомасынан алып тастау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Қор филиалы бекіту үшін шешімнің жобасын қалыптастырады.
53. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Заңда көзделген бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін мемлекеттік жәрдемақының ай сайынғы мөлшері қайта қаралған кезде бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің ең төменгі мөлшері бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша төленетін мемлекеттік жәрдемақының деңгейіне дейін қайта есептеледі.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.

51. В случае предоставления получателем социальной выплаты на случай потери работы в отделение Государственной корпорации дополнительно выписки или копии акта работодателя, заверенной им или копии трудовой книжки, подтверждающие расторжение трудовых отношений по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса производится перерасчет размера социальной выплаты на случай потери работы со дня возникновения права на социальную выплату.
На основании заявления получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери работы отделением Государственной корпорации формируется проект решения по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.
При этом срок обращения за перерасчетом социальной выплаты на случай потери работы не превышает 12 месяцев с даты возникновения права на социальную выплату на случай потери работы.
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
52. Перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами в случае осложненных родов, рождения двух и более детей осуществляется путем вычета назначенной суммы социальной выплаты из вновь рассчитанной суммы социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами с учетом общего количества дней нетрудоспособности согласно листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом Фонда.
53. При пересмотре размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, предусмотренного Законом "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", минимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года пересчитывается до уровня государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года.
При этом отделение Государственной корпорации формирует проект решения о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, для утверждения филиалом Фонда.

54. Бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлем алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қосымша туу туралы азаматтық хал актілерінің жазбасынан мәліметтері бар баланың (балалардың) туу туралы куәлігін (куәліктерін) ұсынған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жаңа туған баланың (балалардың) кезектілігі ескеріліп әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем алушының өтініші негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қордың филиалы бекітуі үшін шешім жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте, бір жасқа толғанға дейінгі бала күтімі үшін табысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеуге жүгіну мерзімі бала бір жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап 12 айдан аспайды.
55. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
56. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін анықтау кезінде ескерілген кезең үшін төленген, соттың актісі негізінде заңсыз деп танылған әлеуметтік аударымдар өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушылары әлеуметтік төлем тағайындау үшін кейіннен жүгінген жағдайда ескерілмейді.
7-тарау. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру тәртібі
57. Еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда Қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру Заңның 8-1-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру күніне аталған әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшерін тиісті арттыру пайызына көбейту жолымен жүргізіледі.
58. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 29 және 30-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша еңбек ету қабілетінен айырылған және асыраушысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру туралы шешімдердің жобаларын қалыптастырады.

54. В случае предоставления получателем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в отделение Государственной корпорации дополнительно свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении производится перерасчет размера социальной выплаты со дня возникновения права на социальную выплату с учетом очередности новорожденного ребенка (детей).
На основании заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года отделением Государственной корпорации формируется проект решения по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.
При этом срок обращения за перерасчҰтом социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года не превышает 12 месяцев с даты возникновения права на социальную выплату на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года.
55. В случае поступления социальных отчислений за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за назначением социальной выплаты перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
56. Социальные отчисления, признанные незаконными на основании судебных актов, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальной выплаты, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления за назначением социальной выплаты.
Глава 7. Порядок повышения размеров социальных выплат
57. Повышение размеров социальных выплат из Фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения, согласно подпункту 4) статьи 8-1 Закона.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты лицам, которым назначены указанные социальные выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
58. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений о повышении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца по каждому лицу, которому назначена соответствующая социальная выплата, по формам согласно приложениям 29 и 30 к настоящим Правилам для утверждения филиалом Фонда.

8-тарау. Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру тәртібі
59. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу, жалғастыру) туралы бекітілген шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, жалғастырылған) әлеуметтік төлемдердің сомаларын Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынылатын жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді."
60. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігін Мемлекеттік корпорация күн сайын қалыптастырады.
61. Қор күн сайынғы негізде әлеуметтік төлемдерге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамдық деректерді қалыптастырады.
62. Қор кесте бойынша әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, үш жұмыс күні ішінде алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация және Қор есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдер сомалары, сондай-ақ артық есептелген (төленген) қайтарылуы тиіс әлеуметтік төлемдер және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналары бойынша салыстыру актісіне қол қояды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына аудару;
қаражатты түзеу мекемесіндегі алушыларға түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару;
"Қазпочта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектерге;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда, ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
64. Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар) осы өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен өтініш береді.

Глава 8. Порядок осуществления социальных выплат
59. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальных выплат, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенных (пересчитанных, возобновленных) социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты, за исключением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), которая представляется в Фонд ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
60. Потребность в средствах на социальные выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением, удочерением новорожденного ребенка (детей) формируется Государственной корпорацией ежедневно.
61. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальные выплаты на ежедневной основе.
62. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация и Фонд не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывают акт сверки по произведенным суммам социальных выплат, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.
Сноска. Пункт 62 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
63. Социальные выплаты производятся Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета получателей;
перечисления средств на контрольный счет наличности исправительного учреждения получателям, находящимся в исправительном учреждении;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальных выплат на дом получателям производится следующим категориям:
инвалидам первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии отделений (пунктов) почтовой связи.
64. В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.

65. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
66. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдерді алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
9-тарау. Қор филиалының және (немесе) Мемлекеттік корпорацияның кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу тәртібі мен мерзімдері
67. Мемлекеттік корпорация уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын, индекстеуді ескере отырып төлеуді мынадай жағдайларда:
1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөнiндегi уәкілетті орган, Мемлекеттік корпорация немесе Қор анықтағанда жүргізеді.
Әлеуметтік төлемдер сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация бірінші кезекте оларға қатысты уақтылы не толық төлемеу себептері жойылған алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себептерін анықтайды, төлемдердің кешіктірілген уақыты үшін индекстеу сомаларын ескере отырып, уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу үшін қажетті қосымша қаражат қажеттілігі сомаларының есебін жасайды және Қордың филиалы шешім шығару үшін шешім жобасын 31-қосымшаға сәйкес қалыптастырады.
Уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеуді Мемлекеттік корпорация индекстеуді ескере отырып Заңның 20-бабының 8-тармағында көзделген тәртіппен жүргізеді.
68. Әлеуметтік төлемдерді алушыға уақтылы не толық төленбеген әлеуметтiк төлемдер сомаларын индекстеу Қор активтерiнiң есебiнен жүргiзiледi.
10-тарау. Қорытынды ережелер
69. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдер сомасының артық есептелгенін (төленгенін) анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ол туралы осы Қағидаларға 32-қосымшадағы нысанға сәйкес себебін көрсете отырып, алушыны хабардар етеді.
70. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару, Қорға аудару үшiн Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша;

65. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
66. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 9. Порядок и сроки выплаты сумм социальных выплат, неполученных своевременно либо не полностью по вине филиала Фонда и (или) Государственной корпорации
67. Выплата сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом индексации производится Государственной корпорацией в следующих случаях:
1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации в случае самостоятельного выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальных выплат;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальных выплат Государственная корпорация в первоочередном порядке устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям, в отношении которых устранены причины несвоевременной либо неполной выплаты, составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом сумм индексаций за время просрочки выплат и формирует проект решения согласно приложению 31 для вынесения решения филиалом Фонда.
Выплата сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью, с учетом индексации производится Государственной корпорацией в порядке предусмотренном пунктом 8 статьи 20 Закона.
68. Индексация сумм социальных выплат, не своевременно либо не полностью выплаченных получателю социальных выплат, производится за счет активов Фонда.
Глава 10. Заключительные положения
69. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат уведомляет об этом получателя с указанием причин по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
70. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя;

Заңның 12-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ақпараттық жүйелерден алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация бір операциялық күннен кешіктірмей, әлеуметтік төлемдердің және міндетті зейнетақы жарналарының артық есептелген (төленген) сомаларын түскен күннің ертеңіне әлеуметтік қатер түрлері бойынша Қордың шотына аударады.
71. Әлеуметтік төлемдердің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
72. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын есептен шығару үшін борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) кім екенін белгілеуге мүмкіндік болмауына байланысты немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы сот шешімін шығару үшін Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы Қордың мүддесін қорғау бойынша ұсынылған сенімхат негізінде қолданыстағы Қазақстан Республикасының Азаматтық-процессуалдық кодексінде белгіленген тәртіппен сот органдарына өтінішпен жүгінеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығаруды сот актілерінің негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі есептен шығару актілерін үш жыл сақтайды.
73. Әлеуметтік төлем алушылардың төлем жүргізілетін істері (қолданыстағы істері) қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ІЭМ уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде тұрақты сақталады.
Ескерту. 10-тарау 73-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

на основании письма отделения Государственной корпорации в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 12 Закона.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из информационных систем) подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд;
по решению суда.
Государственная корпорация не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления возврата излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них перечисляет их на счет Фонда в разрезе видов социальных рисков.
71. В случаях ошибочного перечисления сумм социальных выплат Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче социальных выплат осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.
72. Для списания сумм социальных выплат, излишне зачисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, специалист отделения Государственной корпорации, на основании выданной доверенности на представление интересов Фонда, обращается с исковым заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско – процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного решения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм отделениями Государственной корпорации производится по акту списания на основании судебных актов.
Акты списания отделением Государственной корпорации хранятся три года.
73. Дела получателей социальных выплат, по которым осуществляется выплата (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
ЭМД хранятся постоянно в информационной системе уполномоченного органа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74. Әлеуметтік төлем алушылардың төлем тоқтатыла тұратын істері алушының өзі немесе отбасы мүшесі жүгінгенге дейін "Бақылауда" белгісімен қолданыстағы істе жеке сақталады.
Іс алты ай өткен соң күні мен соңғы төлем сомасын көрсете отырып Мемлекеттік корпорацияның архивіне тапсырылады. Мемлекеттік корпорация алты айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері бойынша әлеуметтік төлемдерді Қор филиалының әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешімі бойынша жаңартады.
Ескерту. 10-тарау 74-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Әлеуметтік төлем алушы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру Қор филиалының шешімі негізінде жүргізіледі.
Әлеуметтік төлем алушының қалпына келтірілген ісінің телнұсқасы мұқабасының оң жақ үстіңгі бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
Ескерту. 10-тарау 75-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.08.2019 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының
__________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат(ша) _____________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ ж. "__" ______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): __________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы _________________________________
Банк шотының № _____________________________
Маған___________________________________________ (еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына (жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін көрсете отырып), асыраушысынан айырылу жағдайына (асырауындағы адамдардың санын көрсете отырып), жұмысынан айырылу жағдайына, жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайына, бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді – қажеттісі жазылсын) тағайындауды (үлес бөлуді, қалпына келтіруді, қайта есептеуді) сұраймын.
Отбасының құрамы туралы мәліметтер (асыраушысынан айырылу және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда толтырылады):

74. Дела получателей социальных выплат, по которым приостановлены выплаты, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "На контроле" до обращения самого получателя или членов семьи.
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев делам получателей социальных выплат Государственной корпорацией социальные выплаты возобновляются по решению о назначении социальных выплат филиала Фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 74 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Восстановление дубликата дела получателя социальных выплат производится на основании решения филиала Фонда.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателя социальной выплаты проставляется отметка "Дубликат".
Сноска. Правила дополнены пунктом 75 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.08.2019 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
форма
Код района ______________________________
Филиал Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" _____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): ______________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________________
Прошу назначить (выделить долю, возобновить, пересчитать) мне
____________________________________________________________________
(социальную выплату на случай утраты трудоспособности (с указанием степени утраты
общей трудоспособности); на случай потери кормильца (с указанием количества
иждивенцев); на случай потери работы, на случай потери дохода в связи с беременностью и
родами; на случай потери дохода в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного
ребенка (детей); на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста одного года – нужное прописать)
Сведения о составе семьи (заполняется на случаи потери кормильца и потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года):

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні _____________________ жынысы ___________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20___ ж. "___" __________________________________
20__ ж. "____" ________ бастап 20__ ж. "____" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ ж. "___" ________________
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі ______ %
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
20 __ ж. "___" ___________ -на (не) _____ ай
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" _________ бастап
20 __ ж. _______ қоса алғанда ________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. __________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
_______________ бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________________________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия________________________________________________________________________
Имя____________________________________________________________________________
Отчество (при его наличии)________________________________________________________
Дата рождения ___________________ пол __________________________ (число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: _______________________ 20___ г.
Учтен среднемесячный доход с ____ 20____ г. по _____ 20___ г._____________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20___ г.
Степень утраты общей трудоспособности _______%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"___"_____________ 20___ г. ____ мес.
Размер ежемесячной социальной выплаты с "____" _______ 20___ г. по "____" __________
20____ г. в сумме _______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты_______________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 11
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Форма
Код _____________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "_____" ______________ 20___ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в назначении
социальной выплаты на случай потери кормильца

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес тағайындалсын (қайта санау):
Істің № ______________________________________
Тегі _______________________________________
Аты _________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________
Туған күні __________________ жынысы ___________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20 __ ж. "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20___ ж. "____" ______________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны ______________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі
20__ ж. "___" ____________ -на (-не) _______ ай
20__ ж. "___" _____________ бастап
20__ ж. "___"________ қоса алғанда ________________________________
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері 20 __ ж. "___" _____________
бастап 20 ___ ж. "____" ___________ қоса алғанда _______________________________
(сомасы сандармен және жазбаша)
__________________________ сомада.
2. Әлеуметтік төлемнің үлесі _________________адамға бөлінсін:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "___" ___________ бастап
20__ жылғы "___" _____________ дейін
_____________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы адам______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) үлес алушыға 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" _______
дейін ______________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) үлес алушыға 20__ жылғы "___" ___________ бастап
20__ жылғы "___" _____________ дейін ______________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Бөлінген үлес саны байынша жалғастырылсын 3._____________________________
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын. (себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения __________________ пол _________________________________
(число, месяц, год)                         (жен, муж)
Дата обращения: "____" _______________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _____________ 20__ г.
Общее количество иждивенцев__________________________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального страхования
на "____" _____________ 20__ г. ____ мес.
Учтен среднемесячный доход с _____________ 20__ г. по ____________ 20____г.
_______________________________________________________________тенге.
Общий размер социальной выплаты в сумме
_________________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
с _______ 20___ г. по __________ 20______ г.
2. Выделить долю социальной выплаты на ____________________ человек:
Основному получателю в размере_________ тенге с "___" ____ 20 __ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка) __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге с "___" _________20__ года по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
3. Отказать в назначении социальной выплаты
_________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 12
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе
в назначении социальной выплаты на случай потери работы

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _____________________
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні ______________ жынысы _____________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ ж. "___" ________________
Өтініш берген күн: 20__ ж. "___" ____________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
20__ ж. "___" _____________ -на (не) ______ ай
20__ ж. "___" _____________ бастап 20__ ж. "___" _______ қоса алғанда
________________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" ____________________ бастап
20__ ж. "____" ______________ қоса алғанда ___________________________
__________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем _________________________________ айға тағайындалды.
(айлар саны)
2. _________________________________________________ әлеуметтік төлем
тағайындаудан бас тартылсын. (себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған: Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайларда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения ___________________________ пол ________________________
(число, месяц, год)                         (жен, муж)
Дата возникновения права на социальную выплату "__" __________ 20___ г.
Дата обращения: _______________ 20 __ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"____" ___________ 20___ г. _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20_ г. по _____________ 20_г.
_______________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ г. по "__" _____ 20__ г. в сумме
___________________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на _____________________________________ месяцев
(количество месяцев)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
___________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 13
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 13 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" _________ 20__ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в
назначении социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с
беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-1-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ____________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________
Туған күні ___________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күн: 20__ ж. "___" ______________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20 ___ ж. "___" ______________
Жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағында (парақтарында) көрсетілген еңбек етуге қабілетсіз күндердің саны ___________________
20___ж. "___" ___________ бастап 20__ж. "__" ____________ қоса алғанда
_______________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" ____________________ бастап
20__ж. "__" __________ қоса алғанда______________________________сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша ақы
20__ ж. "___"____________ бастап 20__ ж. "___"__________ қоса алғанда
_____________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
_________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/ қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған: Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ ____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" _____________ № __________ ШЕШІМІ
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Назначить в соответствии со статьей 23-1 Закона Республики Казахстан
от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения ___________________________ пол _______________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__г.
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах) о временной
нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению(удочерению) новорожденного
ребенка (детей)_______________________________________
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20__ г. по _____________ 20__г.
__________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ г. по "__" _____ 20__ г.в сумме
_______________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей с "__" ___________ 20__ г.
по "__" ________ 20__ г.
в сумме ________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты /доплаты за осложненные роды или рождение
двух и более детей________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 14
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 14 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № _____________ от "___" ___________________ 20__ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в
назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за
ребенком по достижении им возраста одного года

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-2-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі ____________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________
Туған күні _____________жынысы ___________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20__ж. "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн: 20__ж. "___" ________________
Баланың тегі ___________________
Баланың аты _________________________________
Баланың әкесінің аты (бар болса) _______________
Баланың туу кезектілігі ___________________
20__ж. "____" ____________ бастап 20__ж. "____" ________ қоса алғанда
________________________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "__" ____________________
бастап 20__ж. "___" ____________ қоса алғанда
_____________________________________ теңге сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. ___________________________________________
(себебі көрсетілсін) әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА
_____________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Жеке куәлігі № ___________ 20___ ж. "___" ______________
Кім берген __________________________________________________________
Туған күні "___" __________ _____ ж.
Тұрғылықты мекенжайы ______________________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ________________ облысы
(қаласы) бойынша филиалының 20__ жылғы "___" ________ № ________
шешімінің негізінде оған жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем
тағайындалды (қажеттісінің асты сызылсын).
__________________________________________________________ төлеушінің
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің атауы)
әлеуметтік аударымдары негізінде есептелген Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қорынан төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері
____________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Анықтама ____________________________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің атауы)
________________________________________________ ұсыну үшін берілді.
Жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды.
_____________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА
_________________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________________________________
Жеке куәлігі № ___________ 20___ ж. "___" ______________
Кім берген _________________________________________________________
Туған күні _____ ж. "___" __________
Тұрғылықты мекенжайы ______________________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ __________________ облысы
(қаласы) бойынша филиалының 20__ жылғы "___" ________ № ____________
шешімінің негізінде оған еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін
әлеуметтік төлем тағайындалды.
Еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі ____________________________%.

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 23-2 Закона Республики
Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения __________________________ пол _________________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Дата обращения: ____________________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ г.
Фамилия ребенка _____________________________________________________
Имя ребенка _________________________________________________________
Отчество ребенка (при его наличии) _____________________________________
Очередность рождения ребенка ________________________________________
Учтен среднемесячный доход с ____________ 20___ г. по ___________ 20___ г.
______________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _______ 20__ г. по "__" _________ 20___г.
в сумме ____________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
_________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
СПРАВКА
Дана _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ___________
Удостоверение личности № ________________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан ____________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г., проживающего по адресу:
________________________________________________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный фонд социального
страхования" по ___________ области (городу) за №________ от "__" ________ 20 __ г
назначена социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами,
усыновлением(удочерением) новорожденного ребенка (детей) (нужное подчеркнуть).
Размер социальной выплаты из Государственного фонда социального страхования,
исчисленной на основании социальных отчислений плательщика
________________________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений)
составляет: ________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Справка выдана для предъявления:
_______________________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений)
Удостоверено ЭЦП ответственного лица.
_______________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 16
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
Справка
Дана _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ________
Удостоверение личности № _____________________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан ________________________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г., проживающего по адресу:_____________________
_______________________________________________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный фонд социального
страхования" по ___________ области (городу) за №________ от "__" ________ 20 __ г.
назначена социальная выплата на случай утраты трудоспособности.
Степень утраты трудоспособности ____________________________%.

12-бабының 2-тармақтың 5-тармақшасына сүйене отырып Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорының әлеуметтік төлем бойынша ___________ (төлемнің түрін және
мән-жайын көрсету) міндеттемелерін орындауға әсер ететін өзгерістер туралы хабардар
етемін.
Байланыс деректері: Телефон ___________ ұялы ___________
Хабарламаны беру күні _______________ ж. "____" _________________
Қолы___________
Азаматтың (шаның) хабарламасы қабылданды
__________________________________________________________________________
(хабарламаны қабылдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
Хабарламаны қабылдау күні _______________ ж. "____"
Хабардама ______________________________ қабылданды
20__ ж. "____" _______________
__________________________________________________________________________
(хабарламаны қабылдаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді тоқтату туралы хабарлама
20__ жылғы "___" _______________№___
Азамат (ша)___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем
_____________________________________________________________________
негіздеме (себебін көрсету)
20__ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатылады.
Жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
______________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Коды ________________
______________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы 20__жылғы "___" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
Істің № _____________________
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________
Туған күні _____________________________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__ж. "___" _____________________
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы"

Руководствуясь подпунктом 5 пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном страховании" уведомляю об изменении, влияющего на
исполнение обязательств Государственного фонда социального страхования по социальной
выплате__________(указать вид выплаты и обстоятельство)
Контактные данные: Телефон ________ мобильный ___________
Дата подачи уведомления: "__"________20__г.
Подпись ____________________
Уведомление гражданина(ки) принято ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего уведомление)
Дата принятия уведомления "__"________20__г.
________________________________________________________________________________
(линия отреза)
Уведомление от ___________ принято "___"__________20___г.
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего уведомление)
Приложение 27
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования и их
осуществления
Форма
Уведомление о прекращении социальной выплаты на случай потери работы
№ ______ от "__" __________ 20 __ года
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" _________ ____ года
Социальная выплата на случай потери работы прекращается
с "__" __________ 20 _ года
________________________________________________________________________________
основание (указать причины)
Удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
________________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 28
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования и их
осуществления
Форма
Код __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____
от "_____" _______ 20 ____ г. Филиала АО "Государственный фонд социального
страхования" по ________________________ области о перерасчете размера
социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за
ребенком по достижении им возраста одного года
№ дела _____________________
Фамилия ________________________________________________________________________
Имя ____________________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________________________________________
Дата рождения _________________ пол _______________________ (число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ____________________
Дата назначения социальной выплаты ___________________ г.
Произвести перерасчет размера ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода
в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года в связи с пересмотром
размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им

2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген бала бір
жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін ай сайынғы мемлекеттік
жәрдемақының мөлшері қайта қаралуына байланысты бала бір жасқа толғанға дейін
оның күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін ай сайынғы
әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілсін.
Бірінші балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__ж. "__" ___________ дейін _________________________________ теңге
20__ж. "__" ___________ бастап ________________________________ теңге
екінші балаға ай сайынғы әлеуметік төлемнің мөлшері
20__ж. "__" ___________ дейін _________________________________ теңге
20__ж. "__" ___________ бастап ________________________________ теңге
үшінші балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__ж. "__" ___________ дейін _________________________________ теңге
20__ж. "__" ___________ бастап ________________________________ теңге
төртінші және одан да көп балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__ж. "__" ___________ дейін _________________________________ теңге
20__ж. "__" ___________ бастап ________________________________ теңге
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20__жылғы "__" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ ж. "__"________ № ____________
қаулысына сәйкес 20__ж. "___" ___________ бастап _____% арттырылсын.
Істің № ____________________
Тегі _____________________________________________________________
Аты _____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні _____________________________ жынысы ___________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________________________________
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі _____________________ %.
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__ж. "___" _____________________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі ________________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ж. "___" ___________ дейін
____________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ ж. "___" _________ бастап
___________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
30-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының асыраушысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20__жылғы "__" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 13.03.2019 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
20__ ж. "__"_________ № ________ қаулысына сәйкес
20__ж. "___" __________ бастап _____% арттырылсын.
Істің № _______________________
Тегі ___________________________________
Аты ___________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________
Туған күні _____________ жынысы ______________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны ______________
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__ ж. "___" ___________________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі _______________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері
20__ ж. "__" __________ 20__ж. "____" ___________ бастап 20__ж. "___" __________
қоса алғанда Негізгі алушыға 20__ж. "____"___________
бастап 20__ж. "___" __________ теңге мөлшерде
1. Азамат (ша) ____________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)мекен-жайы)
а) асырауындағы ________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)туған күні)

возраста одного года, предусмотренного Законом Республики Казахстан от 28 июня 2005 года
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Размер ежемесячной социальной выплаты на первого ребенка
до "___" __________________ 20__ г. _________________________ тенге
с "____" 20__ г. ___________по "___" ________20__ г. __________________________ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на второго ребенка
до "____" __________________ 20__ г. _________________________ тенге
с "____" 20__ г. ___________по "___" ________20__ г. __________________________ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на третьего ребенка
до "____" __________________ 20__ г. _________________________ тенге
с "____"20__ г. ___________по "___" _______ 20__ г. __________________________ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на четвертого и более ребенка
до "____" __________________ 20__ г. _________________________ тенге
с "____"20__ г. ___________по "___" ________ 20__ г. __________________________ тенге
Руководитель филиала ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 29
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования и их
осуществления
Форма
Код __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____
от "_____" _______ 20 ____ г. Филиала АО "Государственный фонд социального
страхования" по ________________________ области о повышении размера
социальной выплаты на случай утраты трудоспособности
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от "__"
______ 20__ года №__ повысить на __ % с "___" _______ 20___года.
№ дела ______________
Фамилия ______________________________________________________________________
Имя __________________________________________________________________________
Отчество (при наличии)_________________________________________________________
Дата рождения ______________________ пол ___________________ (число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________
Степень утраты общей трудоспособности ______________________%.
Дата назначения социальной выплаты "_____" __________________ 20__г.
Период назначения социальной выплаты _______________________
Размер ежемесячной социальной выплаты до _________ г. ________ тенге
(сумма прописью)
Размер ежемесячной социальной выплаты с _______ 20___ г. ______ тенге
(сумма прописью)
Руководитель филиала ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 30
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 30 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 13.03.2019 № 122 (порядок введения в действие см. п. 4).
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________ от "___" __________ 20__ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу) о повышении размера социальной
выплаты на случай потери кормильца
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года №___ повысить на ___ % с "___" ___ 20___ года.
№ дела ______________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Дата рождения ______________________________ пол _____________________
(число, месяц, год)                   (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _______________________
Общее количество иждивенцев _________________________________________
Дата назначения социальной выплаты __ ___________ 20__ г.
Период назначения социальной выплаты__________________________________
Общий размер ежемесячной социальной выплаты до _______ г. _________ тенге
Размер ежемесячной социальной выплаты с "__" ___ 20 ___года
по "__" _______ 20__ года_________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Основному получателю в размере __ тенге с "__" ___________ 20__ года по "__" __ 20__ года
Гражданин(ка)__________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)

1)Үлес алушыға _______ теңге
Азамат(ша) (ша) _________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)мекен-жайы)
20__ "___" бастап 20 _ "___" _____ теңге (жазбаша)
а) асырауындағы адамға__________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)туған күні)
Бөлінген үлес сандары бойынша жалғастырылады
Филиал басшысы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған: Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
31-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының 20__жылғы "__" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі
Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 8-тармағына сәйкес төленсін.
Істің № _______________________
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________
Туған күні _____________________________ жынысы ____________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәлімет _____________________________________
Жеке куәлігі №_______________ 20 ___ ж. "____" _______________________
Кім берген ________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Өтініш берген күн: 20 ___ ж. "____" ___________________________________
20___ж. "___" ___________ бастап 20__ж. "__" ___________ қоса алғанда
_________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20 ___ ж. "____" ____________
Тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
(сандармен және жазбаша)
_______________________________________________________________
(қайта қарау себебі)
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация
филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің бастығы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінің маманы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
сондай-ақ олардың жүзеге
асырылу қағидаларына
32- қосымша
Нысан
№____ хабарлама (төлемнің түрі)
20____ жылғы "___" ________
Сізге _________________________________
ТАӘ (бар болса) туған күні) алушы бойынша _______ теңге мөлшеріндегі артық
есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтару қажеттігі туралы хабарлаймыз.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
20__ж бастап 20__ аралығындағы кезеңге
Негіз _____________________
(себебін көрсету керек)
Қайтаруды мынадай реквизиттер бойынша жүргізу қажет
БСК:_______________________
ЖСК:______________________
БСН:______________________
КНП:______________________
КБЕ:______________________
Төлем атауы: Алушының ________________
ТАӘ артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтаруы
Хабарлама жауапты тұлға __________________ ЭЦҚ куәландырылды
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

1) Долевому получателю в размере ______________ тенге
Гражданин(ка)___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "____" ____________20___ года по "__" __ 20__ года
а) на иждивенца _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей Руководитель филиала
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 31
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________
от "___" __________ 20__ г. Филиала АО "Государственный фонд
социального страхования" по ___________________ области (городу)
1. Выплатить в соответствии с пунктом 8 статьи 20 Закона Республики Казахстан от
25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ________________________________________________________
Фамилия________________________________________________________
Имя____________________________________________________________
Отчество (при наличии)___________________________________________
Дата рождения ____________________ пол ___________________
(число, месяц, год)            (жен, муж)
Сведения о месте жительства ______________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ г.
Кем выдан______________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)__________________
Дата обращения: _______________________ 20___ г.
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ г. по __________ 20___ г.
______________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ______ 20___ г.
Размер социальной выплаты _______________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
_______________________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала ___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 32
к Правилам назначения,
исчисления (определения),
перерасчета размеров
социальных выплат из
Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Уведомление № ______
о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты
________________________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты в размере ____________________________ тенге
(прописью)
по получателю ___________________________________________________________________
ФИО (при его наличии), дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _______________
За период с _________20___г._по ____20____г.____________________
Основание_______________________________________________________________________
(указание причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК:_______________________________________________________
ИИК:_______________________________________________________
БИН: _______________________________________________________
КНП: _______________________________________________________
КБЕ: _______________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной) социальной выплаты по
________________________________________________________________________________
ФИО (при его наличии) получателя
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
________________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)