Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 маусымда № 11310 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № ҚР ДСМ - 34 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2022 № ҚР ДСМ - 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 123) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған бұйрыққа қосымшаға сәйкес дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа сәйкес облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының басшылары, меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтау субъектілері медициналық ұйымдарда дәрігерлік-консультациялық комиссияны құруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 321 бұйрығымен бекітілді
Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 123) тармақшасына сәйкес әзірленді және меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан медициналық ұйымдардағы дәрігерлік-консультациялық комиссия қызметінің тәртібін айқындайды.

Об утверждении Положения о деятельности врачебно-консультативной комиссии
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2015 года № 11310. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚР ДСМ - 34.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2022 № ҚР ДСМ - 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 123) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности врачебно-консультативной комиссии.
2. Руководителям управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы, субъектам здравоохранения, независимо от форм собственности (по согласованию) обеспечить создание врачебно-консультативных комиссий в медицинских организациях в соответствии с настоящим приказом.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 321
Положение
о деятельности врачебно-консультативной комиссии
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности врачебно-консультативной комиссии (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 123) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет порядок деятельности врачебно-консультативной комиссии в медицинских организациях, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.

2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі – ДКК) – меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан медициналық ұйымда құрылатын комиссия;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық – адам организмінің сырқаттанумен немесе жарақаттанумен негізделетін жай-күйі, мұндай кезде функциялардың бұзылуы еңбекке жарамдылығын қалпына келтіру немесе мүгедектікті белгілеу үшін қажетті уақыт бойы кәсіптік еңбекті орындаудың мүмкін болмауымен ілесе жүреді;
3) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы – адамдардың еңбекке уақытша жарамсыздығын куәландыратын, жұмыстан уақытша босатуға және еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жәрдемақы алуға құқығын растайтын құжат;
4) еңбекке уақытша жарамсыздық анықтамасы – жәрдемақы алмай жұмыстан (оқудан) босату үшін негіз болып табылатын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша еңбекке жарамсыздық фактісін куәландыратын құжат;
5) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы – мақсаты жеке адамның еңбекке жарамсыздығын және оның сырқаттану кезеңінде еңбек міндеттерін орындаудан уақытша босатылуын ресми тану болып табылатын денсаулық саласындағы сараптаманың түрі;
6) жоғары мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ЖММК) - диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың ең жаңа технологияларын пайдалануды талап ететін аурулар кезінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын медициналық ұйымдарда бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек;
7) куәландырылатын адам – оған қатысты медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізілетін адам;
8) куәландыру – оңалту әлеуеті мен болжамын белгілей және ескере отырып, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу;
9) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі – МӘС) – организм функциясының тұрақты бұзылуынан туындаған тіршілік-тынысының шектелуін бағалау негізінде куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттіліктерін белгіленген тәртіппен айқындау;
10) медициналық-әлеуметтiк сараптау бөлімі (бұдан әрі – МӘС бөлімі) – аумақтық бөлімшенің МӘС жүргізу жөніндегі бөлімі;
11) мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – мүгедекті оңалтуды жүргізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін айқындайтын құжат;
12) тіршілік-тынысының шектелуі – адамның өзін-өзі қарап күту, өздігінен жүріп-тұру, бағдарлай алу, қарым-қатынас жасау, өзінің мінез-құлқын бақылау, оқу және еңбек қызметімен айналысу қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінара айырылуы.
Дәрігерлік-консультациялық комиссия өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентінің заңдарын, жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларын, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің нормативтік құқықтық актілерін, осы Ережені басшылыққа алады.

2. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) врачебно-консультативная комиссия (далее – ВКК) – комиссия, которая создается в медицинской организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности;
2) временная нетрудоспособность – состояние организма человека, обусловленное заболеванием или травмой, при котором нарушение функций сопровождается невозможностью выполнения профессионального труда в течение времени, необходимого для восстановления трудоспособности или установления инвалидности;
3) лист о временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий временную нетрудоспособность и подтверждающий право на временное освобождение от работы и получение пособия по временной нетрудоспособности;
4) справка о временной нетрудоспособности – документ, удостоверяющий факт нетрудоспособности, являющийся основанием для освобождения от работы (учебы) без получения пособия;
5) экспертиза временной нетрудоспособности – вид экспертизы в области здравоохранения, целью которой является официальное признание нетрудоспособности физического лица и его временного освобождения от выполнения трудовых обязанностей на период заболевания;
6) высокоспециализированная медицинская помощь (далее – ВСМП) – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования новейших технологий диагностики, лечения и медицинской реабилитации в медицинских организациях, определяемых уполномоченным органом области здравоохранения;
7) освидетельствуемое лицо – лицо, в отношении которого проводится медико-социальная экспертиза;
8) освидетельствование – проведение медико-социальной экспертизы с определением и учетом реабилитационного потенциала и прогноза;
9) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – определение в установленном порядке потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты, на основе оценки ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким расстройством функций организма;
10) отдел медико-социальной экспертизы (далее – отдел МСЭ) – отдел территориального подразделения по проведению МСЭ;
11) индивидуальная программа реабилитации инвалида (далее – ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации инвалида;
12) ограничение жизнедеятельности – полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться и заниматься трудовой деятельностью.
3. В своей деятельности ВКК руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, настоящим Положением.

2. ДКК жұмысын ұйымдастыру
4. ДКК медициналық ұйым басшысының бұйрығымен құрылады. ДКК құрамы, мүшелерінің саны (кем дегенде үш дәрігер), жұмыс тәртібі мен кестесі медициналық ұйым басшысының бұйрығымен бекітіледі.
ДКК құрамына төраға, комиссия мүшелері мен хатшы кіреді.
ДКК құрамы немесе жұмыс тәртібі өзгерген жағдайда өзгерістер және (немесе) толықтырулар тиісті бұйрыққа енгізіледі.
5. ДКК мүшелері медициналық ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің меңгерушілері, медициналық ұйымдардың маман-дәрігерлері (оның ішінде, психолог, профпатолог, штатта болған жағдайда – клиникалық фармаколог дәрігер) болып табылады.
ДКК қызметіне басқа медициналық ұйымдардың мамандары, жоғарғы оқу орындарының, ғылыми-зерттеу институттары мен орталықтары кафедраларының қызметкерлері тартылады.
6. ДКК төрағасы болып медициналық ұйымның басшысы орынбасарының бірі тағайындалады.
7. ДКК төрағасы:
1) ДКК жұмысын басқарады;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының мәселесі бойынша ережелерді және тіршілік-тынысының шектелуі критерийлерін дәрігерлердің зерделеуін қамтамасыз етеді;
3) дәрігерлердің біліктілігін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады;
4) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасының дұрыс толтырылуын бақылайды;
5) ДКК жұмысының дұрыс ұйымдастырылуын, қабылданатын шешімдер мен қорытындылардың сараптау негіздемесін қамтамасыз етеді;
6) жұмыстың қорытындысы бойынша (тоқсан сайын, жыл сайын) медициналық ұйымның басшысына ДКК жұмысы туралы есепті ұсынады.
8. ДКК хатшысы болып жоғары және орта медициналық білімі бар, "Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтиханын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 661 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5884 болып тіркелген) тиісті маман сертификаты бар медицина қызметкері тағайындалады.
9. ДКК хатшысы:
1) ДКК жұмысын ұйымдастыруға байланысты материалдарды дайындауды жүзеге асырады;
2) ДКК мүшелеріне, пациенттерге ДКК отырысының өткізілу күні мен уақыты туралы хабарлайды;
3) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі № 907 бұйрық) бекітілген медициналық құжаттамаларды толтырады;
4) ДКК шешімдерін хаттамамен ресімдейді, есептерді әзірлейді.
10. ДКК медициналық ұйымның басшысы бекіткен жоспар-кестенің негізінде аптасына 1 реттен сирек емес отырыстар өткізеді.
ДКК жоспардан тыс отырыстары ДКК төрағасының шешімі бойынша өткізіледі.

2. Организация деятельности ВКК
4. ВКК создается приказом руководителя медицинской организации. Состав, количество членов (не менее трех врачей), порядок работы и график работы ВКК утверждаются приказом руководителя медицинской организации.
В состав ВКК входят председатель, члены комиссии и секретарь.
При изменении состава или порядка работы ВКК изменения и (или) дополнения вносятся в соответствующий приказ.
5. Членами ВКК являются заведующие структурными подразделениями медицинской организации, врачи-специалисты (в том числе, психолог, профпатолог, при наличии в штате – врач клинический фармаколог).
К работе ВКК также привлекаются специалисты других медицинских организаций, сотрудники кафедр высших учебных заведений, научно-исследовательских институтов и центров.
6. Председателем ВКК назначается один из заместителей руководителя медицинской организации.
7. Председатель ВКК:
1) руководит деятельностью ВКК;
2) обеспечивает изучение врачами положений по вопросам экспертизы временной нетрудоспособности и критериев ограничения жизнедеятельности;
3) организует мероприятия по повышению квалификации врачей;
4) контролирует правильность оформления листов и справок о временной нетрудоспособности;
5) обеспечивает организацию работы ВКК, экспертную обоснованность принимаемых решений и выдаваемых заключений;
6) по итогам работы (ежеквартально, ежегодно) представляет руководителю медицинской организации отчет о работе ВКК.
8. Секретарем ВКК назначается медицинский работник с высшим или средним медицинским образованием, имеющий сертификат специалиста с присвоением квалификационной категории, утвержденный приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5884).
9. Секретарь ВКК:
1) осуществляет подготовку материалов, связанных с организацией работы ВКК;
2) уведомляет членов ВКК, пациентов о дате и времени проведения заседаний ВКК;
3) заполняет медицинскую документацию, утвержденную приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907);
4) оформляет протоколом решения ВКК, составляет отчеты.
10. ВКК проводит заседания на основании планов-графиков, утверждаемых руководителем медицинской организации не реже 1 раза в неделю.
Внеплановые заседания ВКК проводятся по решению председателя ВКК.

11. ДКК пациентті медициналық тексеріп-қараудан өткізгеннен кейін оның медициналық құжаттарын, клиникалық-диагностикалық зерттеп-қарау нәтижелерін, жүргізілген емдеу мен медициналық оңалтудың нәтижелерін зерделегеннен кейін еңбек жағдайлары мен сипатын, мамандығын бағалағаннан кейін шешім қабылдайды.
ДКК шешімі, егер оны мүшелерінің басым көпшілігі қолдаған жағдайда қабылданды деп саналады.
12. ДКК шешімі медициналық ұйымның атауынан, отырыстың өткізілу күнінен, қатысқан ДКК мүшелерінің тізімінен, талқыланған сұрақтардың тізбесі, шешімінен және оның негіздемесінен тұратын хаттамамен ресімделеді.
13. ДКК шешімі № 907 бұйрықпен бекітілген 025-е, 025-5/е, 026-е, 026-1/е, 026-2/е, 030-1/е, 030-2/е, 043-е, 081-е, 111-е, 112-е, ТБ-01 бастапқы медициналық құжаттама нысанына енгізіледі, төраға және ДКК мүшелері қол қояды.
ДКК қорытындыларын жазу журналында тіркелген нөмірі мен күні пациенттің медициналық құжаттарында көрсетілген ДКК қорытындысының нөмірі мен күніне сәйкес келуі тиіс.
14. Медициналық ұйымның басшысы ДКК жұмысын ұйымдастыруды, уақтылылығын, берілетін ДКК қорытындыларының негізділігін және растығын қамтамасыз етеді.
3. ДКК міндеттері мен функциялары
15. ДКК міндеттері:
1) ДКК ұсынылған пациенттерге медициналық көмек көрсетудің сапасын бағалау;
2) ДКК-ға жіберілген пациенттерге емдеу-диагностикалық, оңалту іс-шараларын жүргізудің диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, денсаулық сақтау саласындағы операциялық рәсімдердің стандарттарына және медициналық көмектің стандарттарына сәйкестігін бақылау;
3) ұзақ ауыратын (2 айдан көп) пациенттерге емдеу-диагностикалық, оңалту іс-шараларын жүргізудің диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, денсаулық сақтау саласындағы операциялық рәсімдердің стандарттарына және медициналық көмектің стандарттарына сәйкестігін бақылау;
4) мүгедектердің ОЖБ-ның медициналық бөлігінің іске асыруын бақылау;
5) пациенттерді МӘС-ға уақтылы және негізді жіберу;
6) ОЖБ-ның медициналық бөлігін қоса алғанда, пациенттерді МӘС-ға жіберу кезінде медициналық құжаттардың мерзімі мен ресімдеу сапасын бақылау;
7) ДКК жіберілген пациеттердің денсаулық жағдайын бағалау және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ДКК қорытындысын енгізу;
8) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасының күрделі және шиеленісті мәселелерді шешу;
9) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру және ұзартуды бақылау;
10) МӘС-ға негізсіз жіберуді талдау және ДКК жұмысын жақсарту жөніндегі шараларды қабылдау;
11) ДКК құзіретіне қатысты мәселелер бойынша МӘС аумақтық комиссияларымен өзара іс-қимыл болып табылады.

11. ВКК принимает решение после медицинского осмотра пациента, изучения его медицинских документов, результатов клинико-диагностических обследований, результатов проведенного лечения и медицинской реабилитации, оценки условий и характера труда, профессии.
Решение ВКК считается принятым, если его поддержало большинство членов ВКК.
12. Решение ВКК оформляется протоколом заседания ВКК, который содержит наименование медицинской организации, дату проведения заседания, список присутствующих членов ВКК, перечень обсуждаемых вопросов, решение и его обоснование.
13. Решение ВКК вносится в первичную медицинскую документацию формы 025-у, 025-5/у, 026-у, 026-1/у, 026-2/у, 030-1/у, 030-2/у, 035-у, 035-1/у, 043-у, 081-у, 111-у, 112-у, ТБ-01, утвержденные Приказом № 907, подписывается председателем и членами ВКК.
Номер и дата регистрации в журнале для записи заключений ВКК соответствуют номеру и дате заключения ВКК, указанных в медицинских документах пациента.
14. Руководитель медицинской организации обеспечивает организацию работы ВКК, своевременность, обоснованность и достоверность выдаваемых заключений ВКК.
3. Задачи и функции ВКК
15. Задачами ВКК являются:
1) оценка качества оказания медицинской помощи пациентам, представленным на ВКК;
2) контроль за соответствием проведения лечебно-диагностических, реабилитационных мероприятий пациентам, направленным на ВКК, клиническим протоколам диагностики и лечения, стандартам операционных процедур и стандартам оказания медицинской помощи в области здравоохранения;
3) контроль за соответствием проведения лечебно-диагностических, реабилитационных мероприятий клиническим протоколам диагностики и лечения, стандартам операционных процедур и стандартам оказания медицинской помощи в области здравоохранения длительно болеющим (более 2-х месяцев) пациентам;
4) контроль за реализацией медицинской части ИПР инвалидов;
5) своевременное и обоснованное направление пациентов на МСЭ;
6) контроль за сроками и качеством оформления медицинской документации при направлении пациентов на МСЭ, включая медицинскую часть ИПР;
7) оценка состояния здоровья пациентов, направленных на ВКК и вынесение заключения ВКК в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) решение сложных и конфликтных вопросов экспертизы временной нетрудоспособности;
9) контроль за выдачей и продлением листов и справок о временной нетрудоспособности;
10) проведение анализа необоснованного направления на МСЭ и принятие мер по улучшению деятельности ВКК;
11) взаимодействие с территориальными отделами МСЭ по вопросам, относящимся к компетенции ВКК.

16. ДКК функциялары:
1) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) бекітілген еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын өткізу;
2) басқа қаланың (тұрақты тұратын орнынан тыс орналасқан) тұрғындарына, шетел азаматтарына еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруге рұқсат ету;
3) шетелде болған кезде ауруларды, жарақаттарды бастан өткерген Қазақстан Республикасының адамдарына еңбекке уақытша жарамсыздық парағын (анықтамасын) беруге рұқсат ету;
4) пациентті жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге, адам ағзаларын және тіндерін транспланттауды (қондыруға) жіберу мәселелері бойынша шешім қабылдау;
5) "Медициналық-әлеуметтік сарптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес МӘС-ға пациенттерді жіберу және МӘС-ға жіберу, оның ішінде емдеу кезінде жоғары технологиялық аз инвазивтік араласуларды қолданған адамдарды, мерзімдерін айқындау мәселелері бойынша шешім қабылдау;
6) "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығына(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7306 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 786 бұйрық) сәйкес дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың қымбат және ұзақ емделгенде қажеттілігін айқындау;
7) № 786 бұйрыққа сәйкес диспансерлік бақылауда тұратын пациенттерді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдарымен және мамандандырылған емдік өнімдерімен тегін қамтамасыз етуді бақылау, мониторинг жасау, тиімділігін бағалау және негізділігі мәселелерін шешу.
17. ДКК:
1) пациенттің, оның ішінде пациенттің көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждығын айқындай отырып, денсаулық жағдайы туралы;

16. Функции ВКК:
1) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи гражданам листа и справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964);
2) разрешение на выдачу листа и справки о временной нетрудоспособности иногородним лицам (находящимся за пределами места постоянного проживания), иностранным гражданам;
3) разрешение на выдачу листа и справки о временной нетрудоспособности лицам Республики Казахстан, перенесшим болезни, травмы в период пребывания их за границей;
4) принятие решения по вопросам направления пациента на оказание ВСМП, трансплантации (пересадки) органов и тканей человека;
5) направление пациентов на МСЭ в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) и принятие решения по вопросам определения сроков направления на МСЭ, в том числе лиц, в лечении которых были применены высокотехнологичные малоинвазивные вмешательства;
6) определение потребности в лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения при получении дорогостоящего и длительного лечения в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями) и специализированными лечебными продуктами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7306) (далее – Приказ № 786);
7) контроль, мониторинг, оценка эффективности и решение вопросов обоснованности бесплатного обеспечения лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне пациентов, состоящих на диспансерном учете, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с Приказом № 786.
17. ВКК выдает медицинское заключение по форме 035-1/у, утвержденной Приказом № 907:
1) о состоянии здоровья пациента, в том числе с определением нуждаемости пациента в дополнительных видах помощи и уходе;

2) қызметкерді басқа жұмысқа ауыстыру үшін пациенттің денсаулық жағдайы туралы;
3) өндірісте жазатайым оқиғаның нәтижесінде, сондай-ақ кәсіби ауруды, оның ауырлық дәрежесін белгілеу кезінде денсаулыққа тигізген зақымдардың сипаты туралы;
4) санаторийлік-курорттық емдеу жүргізу үшін көрсетілімдер (қарсы көрсетілімдер) туралы;
5) стационарлық емдеуден кейін емдеуді жалғастыруға (оңалтуға), оның ішінде мамандандырылған санаторийлерге (бөлімшелерге) жіберу үшін;
6) медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер бойынша жүктілікті жасанды үзуге жіберу туралы;
7) жұмысқа орналасу кезінде азаматтарды медициналық куәландыру жүргізудің нәтижелері туралы;
8) қару-жарақты сатып алу, сақтау, ұстау құқығына лицензия беру үшін азаматтарды медициналық куәландыру нәтижелері туралы;
9) бала асырап алушылар, қорғаншылар (қамқоршылар) болғысы келетін азаматтарды медициналық куәландыру жүргізу нәтижелері туралы;
10) 18 жасқа дейнгі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жіберу туралы;
11) жоғарғы оқу орындарының студенттеріне, мектептердің, колледждердің (техникумдердің), кәсіби-техникалық училищелердің оқушыларына академиялық демалыс ұсыну, ауыстыру және бітіру емтихандарынан босату, денеге түсетін жүктемені шектеу, денсаулық жағдайы бойынша басқа факультетке немесе басқа оқу орнына ауыстыру туралы;
12) үйде оқыту мәселесін шешу үшін баланың денсаулық жағдайы туралы;
13) денсаулығы бойынша үйде оқытылған түлектерге, ұзақ емдеуді қажет ететін және балаларға арналған санаторийлік үлгідегі емдеу-профилактикалық және (немесе) сауықтыру білім беру мекемелеріндегі балаларға, сондай-ақ мүгедек балаларға мемлекеттік (қорытынды) аттестаттау жүргізу мәселесін шешу үшін пациенттің денсаулық жағдайы туралы;
14) дене шынықтыру сабақтарынан босату үшін жоғарғы оқу орны студенттерінің, мектеп, колледж (техникум), кәсіби-техникалық училищелер оқушыларының денсаулығы туралы;
15) ЖММК және шетелде емдеу көрсететін медициналық ұйымдарда консультация жүргізуге және (немесе) емдеуге жатқызу мәселелерін шешу үшін облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың денсаулық сақтау басқармаларының жанындағы комиссияларға пациенттерді жіберу туралы;
16) адамдардың протездермен (тістер протездерінен басқа), протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз етілу қажеттілігі туралы;
17) МӘС-ке консультация алу мақсатында үйде, стационарда немесе сырттай куәландырудың (қайта куәландырудың) қажеттілігінде, ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігін қалыптастыруға немесе түзетуге жіберген кезде № 907 бұйрықпен бекітілген 035-1/е нысан бойынша медициналық қорытынды береді.

2) о состоянии здоровья пациента для перевода работника на другую работу;
3) о наличии полученных повреждений здоровья пациента в результате несчастного случая на производстве, а также при установлении профессионального заболевания, степени их тяжести;
4) о показаниях (противопоказаниях) для проведения санаторно-курортного лечения;
5) для направления на долечивание (реабилитацию) после стационарного лечения, в том числе в специализированные санатории (отделения);
6) о направлении на искусственное прерывание беременности по медицинским и социальным показаниям;
7) о результатах проведения медицинского освидетельствования граждан при трудоустройстве;
8) о результатах проведения медицинского освидетельствования граждан для выдачи лицензии на право приобретения, хранения, ношения оружия;
9) о результатах проведения медицинского освидетельствования граждан, желающих стать усыновителями, опекунами (попечителями);
10) о направлении детей до 18 лет на психолого-медико-педагогическую консультацию;
11) о предоставлении академического отпуска, освобождения от переводных и выпускных экзаменов, по ограничению физической нагрузки, перевода на другой факультет или в другое учебное заведение по состоянию здоровья студентам высших учебных заведений, учащимся школ, колледжей (техникумов), профессионально-технических училищ;
12) о состоянии здоровья ребенка для решения вопроса обучения на дому;
13) о состоянии здоровья пациента для решения вопроса о проведении государственной (итоговой) аттестации выпускников, обучавшихся по состоянию здоровья на дому, детей, нуждающихся в длительном лечении и находившихся в лечебно-профилактических и (или) оздоровительных образовательных учреждениях санаторного типа для детей, а также детей-инвалидов;
14) о состоянии здоровья учащихся школ, колледжей (техникумов), профессионально-технических училищ, студентов высших учебных заведений для освобождения от уроков физической культуры;
15) для направления пациента на комиссии при управлениях здравоохранения областей и городов республиканского значения для решения вопросов проведения консультации и (или) госпитализации в медицинские организации, оказывающих ВСМП и лечение за рубежом;
16) о нуждаемости лиц в обеспечении протезами (кроме зубных протезов), протезно-ортопедическими изделиями;
17) в случаях направления на МСЭ с целью консультации, необходимости освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре или заочно, направления на формирование или коррекцию социальной и профессиональной части ИПР.

18. ДКК қорытындысының қолданылу мерзімі осы Ережеге қосымшаға сәйкес айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 321 бұйрығына
қосымша
ДКК қорытындысының қолданылу мерзімі
р/с
Қорытындының атауы
Қолданылу мерзімі
1.
Пациенттің, оның ішінде пациенттің көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждығын айқындай отырып, денсаулық жағдайы туралы
6 ай
2.
Қызметкерді басқа жұмысқа ауыстыру үшін пациенттің денсаулық жағдайы туралы
3 ай (жүктілік кезеңінде – жүктілік себебімен демалысқа шығуға дейін)
3.
Өндірісте жазатайым оқиғаның нәтижесінде, сондай-ақ кәсіби ауруды, оның ауырлық дәрежесін белгілеу кезінде денсаулыққа тигізген зақымдардың сипаты туралы
3 ай
4.
Санаторийлік-курорттық емдеу жүргізу үшін көрсетілімдер (қарсы көрсетілімдер) туралы
3 ай
5.
Стационарлық емдеуден кейін емдеуді жалғастыруға (оңалтуға), оның ішінде мамандандырылған санаторийлерге (бөлімшелерге) жіберу үшін
3 ай
6.
Медициналық және әлеуметтік көрсетілімдер бойынша жүктілікті жасанды үзуге жіберу туралы
Жүктілікті үзгенге дейін
7.
Жұмысқа орналасу кезінде азаматтарды медициналық куәландыру жүргізудің нәтижелері туралы
12 ай
8.
Қару-жарақты сатып алу, сақтау, ұстау құқығына лицензия беру үшін азаматтарды медициналық куәландыру нәтижелері туралы
12 ай
9.
Бала асырап алушылар, қорғаншылар (қамқоршылар) болғысы келетін азаматтарды медициналық куәландыру жүргізу нәтижелері туралы
6 ай
10.
18 жасқа дейнгі балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жіберу туралы
6 ай
11.
Жоғарғы оқу орындарының студенттеріне, мектептердің, колледждердің (техникумдердің), кәсіби-техникалық училищелердің оқушыларына академиялық демалыс ұсыну, ауыстыру және бітіру емтихандарынан босату, денеге түсетін жүктемені шектеу, денсаулық жағдайы бойынша басқа факультетке немесе басқа оқу орнына ауыстыру туралы
3 ай
12.
Үйде оқыту мәселесін шешу үшін баланың денсаулық жағдайы туралы
Денсаулығына байланысты 1 айдан оқу жылы аяқталғанға дейін
13.
Денсаулығы бойынша үйде оқытылған түлектерге, ұзақ емдеуді қажет ететін және балаларға арналған санаторийлік үлгідегі емдеу-профилактикалық және (немесе) сауықтыру білім беру мекемелеріндегі балаларға, сондай-ақ мүгедек балаларға мемлекеттік (қорытынды) аттестаттау жүргізу мәселесін шешу үшін пациенттің денсаулық жағдайы туралы
6 ай
14.
Дене шынықтыру сабақтарынан босату үшін жоғарғы оқу орны студенттерінің, мектеп, колледж (техникум), кәсіби-техникалық училищелер оқушыларының денсаулығы туралы
Денсаулығына байланысты 1 айдан оқу жылы аяқталғанға дейін
15.
ЖММК және шетелде емдеу көрсететін медициналық ұйымдарда консультация жүргізуге және (немесе) емдеуге жатқызу мәселелерін шешу үшін облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың денсаулық сақтау басқармаларының жанындағы комиссияларға пациенттерді жіберу туралы
1 ай
16.
Адамдардың протездермен (тістер протездерінен басқа), протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз етілу қажеттілігі туралы
12 ай
17.
МӘС-ке консультация алу мақсатында үйде, стационарда немесе сырттай куәландырудың (қайта куәландырудың) қажеттілігінде, ОЖБ әлеуметтік және кәсіптік бөлігін қалыптастыруға немесе түзетуге жіберген кезде
1 ай

18. Сроки действия заключений ВКК определяются в соответствии с приложением к настоящему Положению.
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 321
Сроки действия заключений ВКК
п/п
Наименование заключения
Срок действия
1.
О состоянии здоровья пациента, в том числе с определением нуждаемости пациента в дополнительных видах помощи и уходе
6 месяцев
2.
О состоянии здоровья пациента для перевода работника на другую работу
3 месяца (при беременности - до ухода в отпуск по беременности и родам)
3.
О наличии полученных повреждений здоровья в результате несчастного случая на производстве, а также при установлении профессионального заболевания, степени их тяжести
3 месяца
4.
О наличии показаний (противопоказаний) для проведения санаторно-курортного лечения
3 месяца
5.
О наличии показаний для направления на долечивание (реабилитацию) непосредственно после стационарного лечения, в том числе в специализированные санатории (отделения)
3 месяца
6.
О направлении на искусственное прерывание беременности по медицинским и социальным показаниям
До момента прерывания беременности
7.
О результатах проведения медицинского освидетельствования граждан при трудоустройстве
12 месяцев
8.
О результатах проведения медицинского освидетельствования граждан для выдачи лицензии на право приобретения оружия
12 месяцев
9.
О результатах проведения медицинского освидетельствования граждан, желающих стать усыновителями, опекунами (попечителями) или приемными родителями
6 месяцев
10.
О направлении детей до 18 лет на психолого-медико-педагогическую консультацию
6 месяцев
11.
О предоставлении академического отпуска, освобождения от переводных и выпускных экзаменов, по ограничению физической нагрузки, перевода на другой факультет или в другое учебное заведение по состоянию здоровья студентам высших учебных заведений, учащимся школ, колледжей (техникумов), профессионально-технических училищ
3 месяца
12.
О состоянии здоровья ребенка для решения вопроса обучения на дому
От 1 месяца до конца указанного в заключении учебного года в зависимости от заболевания
13.
О состоянии здоровья ребенка для решения вопроса о проведении государственной (итоговой) аттестации выпускников, обучавшихся по состоянию здоровья на дому, детей, нуждающихся в длительном лечении и находившихся в лечебно-профилактических и (или) оздоровительных образовательных учреждениях санаторного типа для детей, а также детей-инвалидов
3 месяца
14.
О состоянии здоровья учащихся школ, колледжей (техникумов), профессионально-технических училищ, студентов высших учебных заведений для освобождения от уроков физической культуры
От 1 месяца до конца указанного в заключении учебного года в зависимости от заболевания
15.
О направлении пациента на комиссии при управлениях здравоохранения областей и городов республиканского значения для решения вопросов проведения консультации и (или) госпитализации в медицинские организации, оказывающих ВСМП и лечение за рубежом
1 месяц
16.
О нуждаемости лиц в обеспечении протезами (кроме зубных протезов), протезно-ортопедическими изделиями
12 месяцев
17.
О направлении на МСЭ с целью консультации, необходимости освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре или заочно, направления на формирование или коррекцию социальной и профессиональной части ИПР
1 месяц