"Аумақты аймақтарға бөлу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 767 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 мамырда № 7-1/431 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 маусымда № 11334 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Аумақты аймақтарға бөлу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 767 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6027 болып тіркелген, 2010 жылғы 7 шілдедегі № 10 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аумақты аймақтарға бөлу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі                  А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 12 мамырдағы
№ 7-1/413 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 767 бұйрығымен
бекітілген
Аумақты аймақтарға бөлу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аумақты аймақтарға бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және аумақты аймақтарға бөлудің тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына, сондай-ақ қызметтерi белгіленген аймақтар аумағында жүзеге асырылатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 767 "Об утверждении Правил деления территории на зоны"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 7-1/431. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2015 года № 11334
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 767 «Об утверждении Правил деления территории на зоны» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6027, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 7 июля 2010 года № 10) следующие изменение:
Правила деления территории на зоны, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 12 мая 2015 года № 7-1/431
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 767
Правила деления территории на зоны 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деления территории на зоны (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (далее – Закон) и определяют порядок деления территории на зоны.
2. Правила распространяются на местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии, а также физические и юридические лица, деятельность которых осуществляется на территориях установленных зон.

3. Аумақты аймақтарға бөлу «Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен бекітілген Профилактикасы, диагностикасы және жойылуы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енген аса қауіпті аурулар бойынша жүзеге асырылады.
4. Аумақты аймақтарға бөлу:
1) басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуының алдын алу;
2) ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау;
3) халықаралық сауданы жүзеге асыру мақсатында жүргізіледі.
5. Жануарлардың жұқпалы ауруларының таралуына (туындауына) және өткізілетін ветеринариялық іс-шараларға қарай аймақтардың мынадай түрлері анықталады:
1) қолайлы аймақ;
2) бақылау аймағы;
3) буферлік аймақ;
4) қолайсыз аймақ.
2. Жануарлардың аса қауіптi аурулары таралған (туындаған) кезде
аумақты аймақтарға бөлу тәртібі.
6. Жануарлардың Тізбеге енген аса қауіптi аурулары таралған (туындаған) кезде аумақты аймақтарға бөлу:
1) індет ошағын эпизоотиялық зерттеп қарау (ауруға шалдығу деңгейі, инфекция көздерінің, тасымалдау факторларының, бейім жануарлардың болуы, індет ошағының шекарасын зерттеп қарау, аурудың таралу дәрежесі және барысы, инфекция қоздырғышының таралу қауып-қатері, жануарлардың немесе ауруға шалдығу статусы әртүрлі табындардың аймақтар маңында топтануы;
2) географиялық ерекшеліктер (өсімдіктер, ландшафт және басқа географиялық ерекшеліктер);
3) басқа факторлар (елді мекеннің, мал шаруашылығы объектілерінің, жануарлардың орналасу тығыздығы, инфрақұрылымның дамығандығы, жергілікті және республикалық маңызы бар трассалардың, темір жолдардың, порттардың, әуежайлардың, сауда жолдарының, өңдеу кәсіпорындарының болуы және басқа факторлар) негізінде жүзеге асырылады.
7. Аймақтың радиусы инфекция қоздырғышының түріне байланысты белгіленеді, бірақ эпизотиялық ошақ тіркелген жердің айналасынан 3 (үш) километрден кем болмауы тиіс.
Аймақтың радиусы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген факторларға байланысты өзгереді.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы аумақты бөлу туралы шешім шығарғанда:
1) 2015 жылғы 9 ақпандағы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің № 7-1/86 бұйрығымен бекітілген Шектеу іс-шараларын және каратинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10414 болып тіркелген) (бұдан әрі - Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидалары) сәйкес қабылданған тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдарының (әкімдердің) шектеу іс-шараларын немесе карантинді белгілеу туралы шешімін;

3. Деление территории на зоны осуществляется по особо опасным болезням сельскохозяйственных животных, включенным в Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляется за счет бюджетных средств, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 «Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891) (далее – Перечень).
4. Деление территории на зоны осуществляется с целью:
1) предотвращения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
2) планирования ветеринарных мероприятий;
3) осуществления международной торговли.
5. В зависимости от распространения (возникновения) заразной болезни животных и проводимых ветеринарных мероприятий выделяются следующие типы зон:
1) благополучная зона;
2) зона наблюдения;
3) буферная зона;
4) неблагополучная зона.
2. Порядок деления территории на зоны при
распространении (возникновении) особо опасной
болезни животных
6. Деление территории на зоны в случае распространения (возникновения) особо опасной болезни животных, включенной в Перечень осуществляется на основании:
1) эпизоотологического обследования очага (уровень заболеваемости, наличие источников инфекции, факторов передачи, восприимчивых животных, обследование границ очага, степень распространения и течение болезни, риск распространения возбудителя инфекции, скопление животных или стада с различными статусом заболеваемости вблизи зон);
2) географических особенностей (растительность, ландшафт и другие географические особенности);
3) других факторов (плотность населенных пунктов, животноводческих объектов, животных, развитость инфраструктуры, наличие трасс местного и республиканского значений, железных дорог, портов, аэропортов, торговых путей, наличие перерабатывающих предприятий и других факторов).
7. Радиус зон устанавливается в зависимости от вида возбудителя инфекции, но не менее 3 (трех) километров вокруг места, где зарегистрирован эпизоотический очаг.
Радиус зон изменяется в зависимости от факторов указанных в пункте 6 настоящих Правил.
8. Местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы выносит решение о делении территории на основании:
1) решения местных исполнительных органов (акимов) соответствующих административно-территориальных единиц об установлении ограничительных мероприятий или карантина, принятого в соответствии с Правилами установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 7-1/86 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10414) (далее – Правила установления снятия ограничительных мероприятий и карантина);

2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас ветеринариялық-санитариялық инспекторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген ерекшеліктерді есепке ала отырып анықтаған аса қауіпті инфекцияның таралу масштабын негізге алады.
9. Аумақты аймақтарға бөлу шешімінде белгіленетін аймақтардың радиусы және аймақтардағы ауылдық округтер (елді мекендер) атаулары көрсетіледі.
10. Аймақтар екі және одан көп облыстардың аумағын қамти отырып белгіленген кезде, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары бірлескен шешім қабылдайды.
11. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары аймақты белгілеуге қажетті негізгі параметрлерді көрсете отырып географиялық карта жүргізеді.
12. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы белгіленген аймақтан сыртқары жерде жаңа ауру ошағы пайда болған жағдайда, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес белгіленген аймақтың шекарасын өзгерту туралы шешім қабылдайды.
13. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің веетринария саласындағы уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесі аумақты аймаққа бөлу жүргізіліп жатқан инфекцияның түріне және Заңның 8-бабы 9) тармақшасына сәйкес бекітілетін ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға байланысты, әр белгіленген аймақ үшін арнайы ветеринариялық іс-шаралар әзірлейді.
14. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімі арнайы әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының (әкімдерінің) Шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларына сәйкес қабылдаған шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау шешімі негізінде алынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының аумақты аймақтарға бөлу туралы шешімі Заңның 27-бабы 4-тармағына сәйкес ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосы белгілеген шектеу іс-шаралары алып тасталған соң алынады.
15. Республика аумағының міндетті түрде декларациялауға жататын аурулар тізіміне енгізілген аурулар бойынша қолайлылығын тану Бүкіләлемдік жануарлар денсаулығын сақтау ұйымы белгілеген ұсынымдарға, талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жануарлардың аса қауіпті ауруларынан бос аумақты аймақтарға
бөлу тәртібі
16. Жануарлардың аса қауіпті ауруларынан бос әкімшілік-аумақтық бірліктерде оларда жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға (жануарларды вакциналау) байланысты, оларда вакцинациялаумен және (немесе) вакцинациялаусыз қолайлы аймақ белгіленеді.

2) масштаба распространения особо опасной инфекции, определенного главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором соответствующей территории административно-территориальной единицы с учетом особенностей, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
9. В решении о делении территории на зоны указывается радиус устанавливаемых зон и наименования сельских округов (населенных пунктов) в зонах.
10. При установлении зон с охватом территории двух и более областей принимается совместное решение местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц.
11. Государственные ветеринарно-санитарные инспектора соответствующих административно-территориальных единиц ведут географическую карту с указанием основных параметров необходимых для установления зон.
12. При возникновении новых случаев вспышек болезней за пределами установленных зон местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы принимает решение об изменении границ установленных зон в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
13. Территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии соответствующих административно-территориальных единиц разрабатывают ветеринарные мероприятия для каждой установленной зоны в зависимости от вида инфекции, по которой проводится деление территории на зоны и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, утверждаемых в соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона.
14. Решение местного исполнительного органа области, городов республиканского значения, столицы о делении территории на зоны снимается на основании решения местного исполнительного органа (акимов) соответствующих административно-территориальных единиц о снятии ограничительных мероприятий или карантина, принятого в соответствии с Правилами установления и снятия ограничительных мероприятий и карантина.
Решение местного исполнительного органа области, городов республиканского значения, столицы о делении территории на зоны снимается после снятия ограничительных мероприятий, установленных ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии в соответствии с пунктом 4 статьи 27 Закона.
15. Признание территории республики благополучной по болезням, включенным в список болезней, подлежащих обязательному декларированию, осуществляется в соответствии с рекомендациями, требованиями, установленными Всемирной организацией здоровья животных.
3. Порядок деления территории на зоны, свободных
от особо опасных болезней животных
16. На административно-территориальных единицах, свободных от особо опасных болезней животных в зависимости от проводимых ветеринарных мероприятий (вакцинация животных) в них, выделяется благополучная зона с вакцинацией и (или) благополучная зона без вакцинации.

17. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы аумақты вакцинациямен қолайлы аймаққа және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймаққа бөлу үшін:
1) әкімшілік аумақтық бірлікте жануар ауруларының эпизоотологиясын өткізетін ветеринариялық іс-шараны (жануарларды вакциналау) зерделейді;
2) жануарлардың аса қауіпті және экзотикалық ауруларының енуінің, туындауының және таралуының әлеуетті және бар қауіпті-қатерлерін талдайды.
18. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствасы осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген іс-шараны өткізгеннен кейін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына, аумақты вакцинациямен қолайлы аймаққа және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймаққа бөлу туралы ұсыныс енгізеді.
Аумақты вакцинациямен қолайлы аймаққа және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймаққа бөлу шешімін облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары қабылдайды.
19. Вакцинациямен қолайлы аймақта және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймақта ветеринариялық іс-шараларды ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосы айқындайды, егер олар мыналарға жанасатын болса:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасына;
көлік инфрақұрылымы объектілеріне (жануарларды, жануарлардан алынатын өнімідер және шикізатты тиеу және түсіру жүргізілетін теңіз порттары, аэропорттар, сондай-ақ теміржол станциялары);
Аумақты вакцинациямен қолайлы аймаққа және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймаққа бөлу жүргізілетін ауру қоздырғыштарымен жұмыс істейтін өзге объектілерге.
20. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, вакцинациямен қолайлы аймақта және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймақта ветеринариялық іс-шараларды тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары айқындайды.
21. Вакцинациямен қолайлы аймақтағы және (немесе) вакцинациясыз қолайлы аймақтағы ветеринариялық іс-шаралар Бүкіләлемдік жануарлар денсаулығын сақтау ұйымының, Еуразия экономикалық одағы және Қазақстан Республикасының заңнамалары нормаларымен белгіленген ұсыныстарды және (немесе) талаптарды есепке ала отырып тиісті ауруға қатысты және оның қоздырғышының қасиеттері туралы ғылыми деректер, сондай-ақ қауіп-қатер бағасы арқылы анықталады.

17. Ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии для деления территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации:
1) изучает эпизоотологию болезни животных и проводимые ветеринарные мероприятия (вакцинация животных) на административно-территориальных единицах;
2) анализирует потенциальные и имеющиеся риски заноса, возникновения и распространения особо опасных и экзотических болезней животных.
18. Ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии после проведения мероприятий, указанных в пункте 17 настоящих Правил, вносит в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы предложение о делении территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации.
Решение о делении территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации принимается местными исполнительными органы области, городов республиканского значения и столицы.
19. Определение ветеринарных мероприятий в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации осуществляется ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии, если они примыкают к:
государственной границе Республики Казахстан;
объектам транспортной инфраструктуры (морские порты, аэропорты, а также железнодорожные станции, на которых производится разгрузка и погрузка животных, продукции и сырья животного происхождения);
иным объектам, работающим с возбудителями болезней, по которым проводится деление территории на благополучную зону с вакцинацией и (или) благополучную зону без вакцинации.
20. Определение ветеринарных мероприятий в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации, осуществляют местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц, за исключением случаев, указанных в пункте 19 настоящих Правил.
21. Ветеринарные мероприятия в благополучной зоне с вакцинацией и (или) благополучной зоне без вакцинации определяются с учетом рекомендаций и (или) требований, установленных Всемирной организацией здоровья животных, нормами законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, научных данных о соответствующей болезни и свойствах ее возбудителя, а также оценки рисков.