Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 458 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 маусымда № 11351 тіркелді. Күші жойылды Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № 669 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 24.09.2018 № 669 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-26) тармақшасына және "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев) мыналарды:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә.Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е. Досаев
2015 жылғы 15 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 17 сәуірдегі
№ 458 бұйрығымен бекітілген
Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидалары

Об утверждении Правил по техническому надзору за маломерными судами
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 458. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2015 года № 11351. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 сентября 2018 года № 669 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 24.09.2018 № 669 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 55-26) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 26-28) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по техническому надзору за маломерными судами.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 15 мая 2015 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 458
Правила по техническому надзору за маломерными судами

1. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-26) тармақшасына және "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Iшкi су көлiгi туралы заң) 9-бабы 1-тармағының 26-28) тармақшасына сәйкес әзірленді және шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) уәкiлеттi орган – iшкi су көлiгi саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) шағын көлемді кеме – балық аулау, жүктерді тасымалдау, сүйретіп жүзу, пайдалы қазбаларды іздеуді, барлауды және өндіруді, құрылыс, жол, гидротехникалық және басқа да осыған ұқсас жұмыстарды, лоцмандық және мұзжарғышқа ілестіріп алып өтуді жүргізу, сондай-ақ су объектілерін ластану мен қоқыстанудан қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру үшін жасалған немесе жабдықталған кемелерді қоспағанда, ұзындығы жиырма метрден аспайтын, бортына алуға болатын адамдар саны он екі адамнан аспайтын кеме.
2. Техникалық куәландыру түрлері
3. Кеме кітабында мемлекеттік тіркеуге жататын кемелерді техникалық қадағалауды уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі - аумақтық бөлімшелер) шағын көлемді кеме иесінің өтініші бойынша (еркін - нысанда), жыл сайынғы және кезектен тыс техникалық куәландырулар жүргізу, сондай-ақ арнайы және бақылап тексеріп қарауды жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
4. Техникалық куәландыру:
1) бастапқы;
2) жыл сайынғы;
3) кезектен тыс болып бөлінеді.
5. Кезектен тыс куәландыру:
1) арнайы;
2) бақылау болып бөлінеді.
6. Бастапқы техникалық куәландыру кезінде кеменің техникалық құжаттамасы тексеріледі, кеменің сыйымдылығы, оның жүк көтергіштігі мен жолаушы сыйымдылығы, рұқсат етілген қуаты мен қозғалтқыштар (аспалы моторлар) саны бойынша нормалар мен техникалық талаптары, желкендерінің рұқсат етілген ауқымы, жүзу аудандары (жағалаудан алшақтығы), су үстіндегі борттың ең төменгі биіктігі, кеме жүзе алатын толқын биіктігі, құтқару және өртке қарсы құралдармен, сигнал беру оттарымен, навигациялық және басқа жабдықтармен жарақтандырылуы белгіленеді, кеменің басты өлшемдері (ұзындығы, ені, борт биіктігі), құрғақ борт көлемі, жүк көтергіштігі, жолаушы сыйымдылығы, шағын көлемді кеменің санаты нақтыланады. Шағын көлемді кеменің орнықтылық пен суда батпау талаптарына, жүзу жағдайына, қозғалтқыш қуатының шағын көлемді кеменің конструктивтік деректеріне сәйкестігі анықталады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила по техническому надзору за маломерными судами (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-26) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 26-28) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон О внутреннем водном транспорте) и определяют порядок осуществления технического надзора за маломерными судами.
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере внутреннего водного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию;
2) маломерное судно – судно длиной не более двадцати метров с допустимым количеством людей на борту не более двенадцати человек, кроме судов, построенных или оборудованных для рыболовства, перевозки грузов, буксировки, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, а также осуществления мероприятий по защите водных объектов от загрязнения и засорения.
2. Виды технического надзора
3. Технический надзор за судами, подлежащими государственной регистрации в судовой книге, осуществляется территориальными подразделениями уполномоченного органа (далее – территориальные подразделения) по заявлению (произвольной формы) судовладельца маломерного судна, путем проведения первичных, ежегодных и внеочередных технических освидетельствований, а также проведения специальных и контрольных осмотров.
4. Технические освидетельствования подразделяются:
1) первичные;
2) ежегодные;
3) внеочередные.
5. Внеочередные освидетельствования подразделяются на:
1) специальные;
2) контрольные.
6. При первичном техническом освидетельствовании проверяется техническая документация на судно, устанавливаются вместимость судна, нормы и технические требования по его грузоподъемности и пассажировместимости, допустимой мощности и количеству двигателей (подвесных моторов), допустимой площади парусов, району плавания (удалению от берега), минимальной высоте надводного борта, высоте волны, при которой судно может плавать, оснащению спасательными и противопожарными средствами, сигнальными огнями, навигационным и другим оборудованием, уточняются главные размерения (длина, ширина, высота борта) судна, величина сухого борта, грузоподъемность, пассажировместимость, категория маломерного судна. Определяются соответствие маломерного судна устойчивости и непотопляемости, условия плавания, соответствие мощности двигателя конструктивным данным маломерного судна.

7. Шағын көлемді кемелерді жыл сайынғы техникалық куәландыру су айдынын мұздан толық тазартқан сәттен кейін жүргізіледі.
Жыл сайынғы техникалық куәландыру кезінде кеменің техникалық құжаттамасының болуы, шағын көлемді кеменің тіркелу деректерінің салыстырып тексеруі, кеменің негізгі элементтерінің, оның жабдығының техникалық жай-күйі жарақтарының болуы тексеріледі.
8. Бастапқы және жыл сайынғы куәландыру нәтижелері бойынша кеме билетіне кезекті куәландыру мерзімі көрсетілген техникалық тексеріп қарау өткізілгені туралы белгі қойылады.
9. Кезектен тыс куәландыру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) шағын көлемді кеменің зақымдануына және жөндеуді талап етуіне әкелген көлік оқиғасынан кейін арнайы тексеріп қарау;
2) кеме конструкциясы мен класында көзделмеген жүзу жағдайларында біржолғы өтуге рұқсат ету үшін және кемені өткеннен соң тексеріп қарау үшін кеме иесінің өтініші бойынша бақылап тексеру;
3. Шағын көлемді кемелерді техникалық қадағалау тәртібі
10. Осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген куәландыру жүргізілгеннен кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағын көлемді кеменің техникалық куәландыру актісі жасалады (бұдан әрі - Куәландыру актісі), онда анықталған ақаулар жойылғанда және жетпейтін жарақтар толықтырылғанда шағын көлемді кеменің жүзуге пайдалану мүмкіндіктері, шағын көлемді кемеге жүзу жағдайлары бойынша шектеулермен жүзуге рұқсат беру туралы немесе шағын көлемді кеменің жүзуіне тыйым салу туралы көрсетіледі.
11. Шағын көлемді кемелерді куәландыру иелерінің немесе ие өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
12. Кемелерді куәландыру корпусты жағалауда сырлағанға дейін екі жылға кемінде бір рет жүргізіледі.
13. Жеке жасалған шағын көлемді кемелер үшін, сондай-ақ техникалық сипаттамалары техникалық формулярда (паспортта) көрсетілген сипаттамаларға сәйкес келмейтін, қайта жабдықталған кемелер үшін теңізде жүзу жарамдылығы туралы қосымша сынау өткізіледі (жүзгіштігі, орнықтылығы, суда батпауы). Куәландыру қорытындылары Куәландыру актісімен ресімделеді.
14. Куәландыру актісінде көрсетілген шарттар мен нормалар шағын көлемді кеменің кеме кітабына және кеме билетіне енгізіледі. Кеме билетінде куәландыруды жүргізген лауазымды адамның қолымен расталатын арнайы мөртабанмен техникалық куәландыру туралы белгі жасалады.
15. Техникалық куәландыру шағын көлемді кеменің тіркелген орны бойынша немесе кеме билетін ұсына отырып, шағын көлемді кеме тікелей орналасқан жерде (тұрақта) жүргізіледі.
Бұл ретте, шағын көлемді кемелерді техникалық куәландырудың орны мен уақыты жазбаша түрде шағын көлемді кеме иелерінің назарына жеткізіледі.

7. Ежегодное техническое освидетельствование маломерных судов проводится с момента полного очищения водоема от льда.
При ежегодном техническом освидетельствовании проверяется наличие технической документации, сверка регистрационных данных маломерного судна, основных элементов судна, техническое состояние его оборудования и оснащения.
8. По результатам первичного и ежегодного освидетельствования в судовом билете производится отметка о прохождении технического осмотра с указанием очередного срока освидетельствования.
9. Внеочередное освидетельствование проводится в случаях:
1) специального осмотра после транспортных происшествий, в результате которых маломерное судно получило повреждение и требует ремонта.
2) контрольного осмотра по заявлению судовладельца для разового перехода в непредусмотренных конструкцией и класса судна условиях плавания и осмотра судна после перехода.
3. Порядок технического надзора за маломерными судами
10. После проведения освидетельствований, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, составляется акт технического освидетельствования (первичного, ежегодного, внеочередного) маломерного судна по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Акт освидетельствования), в котором указывается возможность эксплуатации маломерного судна к плаванию при условии устранения выявленных дефектов и пополнения недостающего снабжения, о допуске маломерного судна к плаванию с ограничениями по условиям плавания, или о запрещении плавания маломерному судну.
11. Освидетельствования маломерных судов проводятся в присутствии владельцев или представителей владельцев.
12. Не реже одного раза в два года проводится освидетельствование корпуса судна на берегу до его покраски.
13. Для маломерных судов индивидуальной постройки, а также для переоборудованных судов, технические характеристики которых не соответствуют характеристикам, указанным в техническом формуляре (паспорте), дополнительно проводятся испытания мореходных качеств (плавучесть, устойчивость и непотопляемость). Результаты освидетельствования оформляются Актом освидетельствования.
14. Указанные в Акте освидетельствования условия и нормы вносятся в судовую книгу и судовой билет маломерного судна. В судовом билете специальным штампом делается отметка о техническом освидетельствовании, заверяемая подписью должностного лица, проводившего освидетельствование.
15. Техническое освидетельствование проводится по месту регистрации маломерного судна или непосредственно по месту базирования (стоянки) маломерного судна с предъявлением судового билета.
При этом место и время проведения технического освидетельствования маломерных судов доводятся до сведения судовладельцев маломерных судов в письменном виде.

16. Техникалық куәландыруды жүргізу кезінде шағын көлемді кеменің типіне байланысты аумақтық бөлімшенің лауазымды тұлғасы шағын көлемді кеменің жай-күйін корпус пен қондырмалар бойынша жеке, ал жеке жасалған шағын көлемді кемелер үшін теңізде жүзу қасиеті бойынша айқындайды.
17. Техникалық куәландыру жүргізу кезінде шағын көлемді кеменің жүзуге жарамдылығы техникалық жай-күйі бойынша екі баға қою арқылы анықталады: "жарамды" немесе "жарамсыз". Шағын көлемді кеменің жалпы техникалық жай-күйін бағалау элементтердің бірінің ең төменгі бағасы бойынша белгіленеді.
18. Шағын көлемді кеме техникалық жай-күйі бойынша "жарамды" деген бағаны алған кезде кеме билетіне бұл туралы белгі жасалады.
19. Техникалық жай-күйі бойынша "жарамды" деген баға алған шағын көлемді кеме мынадай:
1) толқын режимі бойынша;
2) жүзу ауданы мен жағадан алшақтығы бойынша;
3) қозғалтқыштың рұқсат етілген қуаты бойынша;
4) жүк көтергіштігі мен жолаушы сыйымдылығы бойынша;
5) желкендердің ауданы бойынша қауіпсіз жүзуді қамтамасыз ететін шектеулер бар жүзуге жіберіледі.
Шағын көлемді кеме "жарамды" деген баға алған кезде, аумақтық бөлімшенің лауазымды тұлғасымен Куәландыру актісі жасалады, онда белгіленген шектеулер көрсетіледі.
20. Теңіз ауданында серуендік кемелерді пайдалану үшін теңізде мынадай жүзу аудандары белгіленеді:
1) 0- бірінші класты жүзу ауданы - шектеусіз, есептік толқын биіктігі 3% қамтамасыз етілумен 11 метр болатын толқындануда мұхиттар мен теңіздерде жүзу;
2) 1 - бірінші класты жүзу ауданы - шектелген, пана орнынан 200 мильден аспайтын арақашықтықта және пана орындарының арасы 400 мильден аспайтын рұқсат етілген арақашықтықта, барынша рұқсат етілген толқын биіктігі 3% қамтамасыз етілумен 8,5 метр болатын толқындануда теңіз аудандарында жүзу;
3) 2 - екінші класты жүзу ауданы - шектелген, пана орнынан 100 мильден аспайтын арақашықтықта және пана орындарының арасы 200 мильден аспайтын рұқсат етілген арақашықтықта, барынша рұқсат етілген толқын биіктігі 3% қамтылумен толқындану шамасы 7 метр болатын теңіз аудандарында жүзу;
4) 3 - үшінші класты жүзу ауданы — шектелген, бассейндердің жел толқындық режимдеріне байланысты аудан және жүзу жағдайлары бойынша нақты шектеулерді ескере отырып, бұл ретте пана орнынан барынша рұқсат етілген 50 мильден аспауы тиіс арақашықтықты белгілей отырып, барынша рұқсат етілген толқын биіктігі 3% қамтамасыз етілумен шамасы 3,5 метр болатын толқындануда аралас (өзен-теңіз) жүзу.

16. При проведении технического освидетельствования должностным лицом территориального подразделения в зависимости от типа маломерного судна определяется техническое состояние отдельно по корпусу и надстройкам, устройствам, оборудованию и снабжению, противопожарной защите; механической установке и электрооборудованию, а для маломерных судов индивидуальной постройки дополнительно - по мореходным качествам.
17. При проведении технического освидетельствования определяется годность маломерного судна к плаванию путем выставления двух оценок по техническому состоянию: "годное" или "негодное". Оценка технического состояния маломерного судна в целом устанавливается по низшей оценке одного из элементов.
18. При получении маломерным судном оценки по техническому состоянию "годное", в судовом билете делается об этом отметка.
19. Маломерное судно, получившее оценку технического состояния "годное", допускается к плаванию с ограничениями, обеспечивающими безопасность плавания:
1) по волновому режиму;
2) по району плавания и удалению от берега;
3) по допустимой мощности двигателя;
4) по грузоподъемности и пассажировместимости;
5) по площади парусов.
При получении маломерным судном оценки "годное" должностным лицом территориального подразделения составляется Акт освидетельствования, в котором указываются установленные ограничения.
20. Для используемых в морских районах прогулочных судов устанавливаются следующие морские районы плавания:
1) 0 - первый класс района плавания - неограниченный, плавание в океанах и морях на волнении с расчетной высотой волны 3 % обеспеченности 11 метров;
2) 1 - первый класс района плавания - ограниченный, плавание в морских районах на волнении с максимальной допустимой высотой волны 3 % обеспеченности 8,5 метров, с удалением от места убежища не более 200 миль и допустимым расстоянием между местами убежища не более 400 миль;
3) 2 - второй класс района плавания - ограниченный, плавание в морских районах на волнении с максимальной допустимой высотой волны 3 % обеспеченности 7 метров, с удалением от места убежища не более 100 миль и допустимым расстоянием между местами убежища не более 200 миль;
4) 3 - третий класс района плавания - ограниченный, смешанное (река-море) плавание на волнении с максимальной допустимой высотой волны 3 % обеспеченности 3,5 метров с учетом конкретных ограничений по району и условиям плавания, обусловленных ветроволновыми режимами бассейнов, с установлением при этом максимально допустимого удаления от места убежища, которое не должно превышать 50 миль.

21. "Жарамсыз" деген баға алған шағын көлемді кемеге аумақтық бөлімшенің лауазымды тұлғасымен осы кемені пайдалануға тыйым салу туралы қорытындымен екі дана Куәландыру актісі жасалады, бұл ретте актінің бір данасы кеме иесіне беріледі. Актіде көрсетілген ескертулер жойылғаннан кейін шағын көлемді кеме қайталама техникалық куәландырудан өтеді.
22. Шағын көлемді кемелерді пайдалануға мынадай техникалық ақаулар болған кезде рұқсат етілмейді:
1) корпусы бойынша – ойықтардың жинақ пен қаптамада жарықшақтардың, болуы, кеме конструкциясында көзделген герметикалық бөліктер мен ауа жәшіктерінің болмауы немесе герметикалығының бұзылуы;
2) руль құрылғысы бойынша – рульдің ауыспалық бұрышын толық қамтамасыз етпеуі (бортқа 35 градус), руль штурвалын айналдырудың қиындауы, руль сабының немесе руль жетегі бөлшектерінің (бағыттаушы блоктары, тіректі мойынтіректері, тарту жабдықтары, штуртрос берілістерінің) зақымдануы, штуртрос каболоктарының үзілуі, руль жетегінің бөлшек құрылымында көзделген бекітулерінің (сомындары, шплинттер, қарсысомындар) болмауы;
3) қозғалтқыш немесе аспалы мотор бойынша – (бензобактерден, отын шлангісінен, қоректендіру жүйесінен отынның ағуы, біршама дірілдің болуы, қозғалтқышты қашықтықтан басқару жүйесінің зақымдануы, реверс-редуктордың оңай қосылмауы (ажырамауы), реверс тұтқаның "алға", "артқа", "бейтарап" қалыптарында (оның өздігінен еріксіз қосылуы мен ажырауы) бекітілмеуі, реверс қосылған кезде қозғалтқыштың (мотордың) конструкцияда көрсетілген іске қосу блоктауының зақымдануы;
4) навигациялық оттардың "Ішкі су көлігі туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-28) тармақшасына сәйкес бекітілген ішкі су жолдары бойынша жүзу қағидаларының белгіленген талаптарына сәйкес келмеуі;
5) кеменің жинақталуы мен жабдықтары кеме билетінде көрсетілген нормаларға сәйкес келмеуі.
Кеме билетінің "Ерекше белгілер мен қосымша мәліметтер" деген бөліміне кемені пайдалануға тыйым салу туралы жазу жазылады.
23. Шағын көлемді кемелердің конструктивтік ерекшеліктеріне байланысты типі мен санаты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кесте бойынша анықталады.
Шағын көлемді кеменің типін анықтау үшін (мидель бойынша) оның ең үлкен ені негіз болып табылады.
Шағын көлемді кеменің санатын анықтау үшін оның су өткізбейтін бортының биіктігі (мидельдегі қондырма биіктігін есептемегенде) негіз болып табылады.
Шағын көлемді кеменің санаты толқын биіктігі мен жағадан алшақтығымен сипатталатын жүзу жағдайына сәйкес келуі тиіс.
24. Шағын көлемді кеменің жүзу шарттары оның санатына байланысты осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес таңдалады.
Осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген жағадан алшақтығы жасаушы зауыт берген шағын көлемді кеменің паспортында көрсетілген жағадан алшақтықтан аспауға тиіс.
Су айдынындағы толқын биіктігі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес анықталады.
Шағын көлемді кемені
техникалық қадағалау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шағын көлемді кемені техникалық куәландыру
(бастапқы, жыл сайынғы)
АКТІСІ
Осы актіні 20___ жылғы "___"____________ _____________________
_____________________________________________________________жасады
(Көліктік бақылау комитеті аумақтық бөлімшесінің атауы, тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
Кеме иесі __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты немесе мекеменің, ұйымның атауы)
Тұрғылықты мекенжайы (ұйымның немесе жеке тұлғаның тұрған жері) және телефоны ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Куәландыруға ұсынылған кеменің типі ____________________________; моделі_____________;жасалған жылы___________;жасалған орны зауыттық №_____; корпус материалы___________ұзындығы___метр; ені________метр; борт биіктігі___метр; су үсті бортының биіктігі___метр; жүк көтергіштігі__тонна; кеме массасы ________килограмм; жолаушы сыйымдылығы________адам; тіркеу нөмірі ________.
Желкендер ауданы_____шаршы метр.
Кеме жасау тәсілі __________________________________________________
қозғалтқыш (мотор) типі мен маркасы____________саны_________________
қуаты_______________зауыттық нөмірі_________________________________
Техникалық куәландыру нәтижесінде мыналар анықталды:

21. На маломерное судно, получившее оценку "негодное", должностным лицом территориального подразделения составляется Акт освидетельствования в двух экземплярах с заключением о запрещении пользования этого судна, при этом один экземпляр акта передается судовладельцу. После устранения указанных в Акте освидетельствования замечаний, маломерное судно подвергается повторному техническому освидетельствованию.
22. Пользование маломерными судами не допускается при наличии следующих технических неисправностей:
1) по корпусу – при наличии свищей, пробоин набора и обшивки, отсутствие или разгерметизация, предусмотренные конструкцией судна гермоотсеки и воздушные ящики;
2) по рулевому устройству – необеспечение полного угла перекладки руля (35 градусов на борт), затруднение вращения рулевого штурвала, повреждение пера руля или детали рулевого привода (направляющие блоки, опорные подшипники, натяжные талрепы, штуртросовая передача), наличие разрывов каболок штуртроса, отсутствие предусмотренных конструкцией деталей крепления рулевого привода (гайки, шплинты, контргайки);
3) по двигателю или подвесному мотору – топливо подтекает из бензобаков, топливного шланга, системы питания, имеется вибрация, повреждена система дистанционного управления двигателем, не обеспечивается включение (выключение) реверс-редуктора, рукоятка реверса не фиксируется в положениях "вперед", "назад", "нейтрально" (возможно его самопроизвольное включение и выключение), неисправна блокировка запуска двигателя (мотора) при включенном реверсе, где это предусмотрено конструкцией;
4) навигационные огни не соответствуют установленным требованиям Правил плавания по внутренним водным путям, утвержденными в соответствии с подпунктом 26-23) пункта 1 статьи 9 Закона "О внутреннем водном транспорте";
5) комплектация и оборудование судна не соответствуют нормам, указанным в судовом билете.
О запрещении пользования судна делается запись в судовом билете в разделе "Особые отметки и дополнительные сведения".
23. Тип и категория маломерных судов в зависимости от конструктивных особенностей определяются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Основанием для определения типа маломерного судна является наибольшая его ширина (по миделю).
Основанием для определения категории маломерного судна является высота его водонепроницаемого борта (на миделе без учета высоты надстройки).
Категория маломерного судна должна соответствовать условиям плавания, которые характеризуются высотой волны и удалением от берега.
24. Условия плавания маломерного судна в зависимости от его категории выбираются согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Удаление от берега, указанное согласно приложению 3 к настоящим Правилам, не должно превышать удаления от берега, указанного в паспорте маломерного судна, выданного заводом-изготовителем.
Высоту волны на водоеме определяют согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам по техническому
надзору за маломерными судами
Форма
АКТ
технического освидетельствования
(первичного, ежегодного, внеочередного) маломерного судна
Настоящий акт составлен "____" ______________ 20____г.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество должность, наименование территориального
подразделения Комитета транспорта)
Владелец судна ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или наименование учреждения, организации)
Адрес места жительства (место нахождения организации или физического
лица) и телефон _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
На освидетельствование предъявлено судно тип _______________________;
модель ____________; год постройки ________; место постройки _______;
заводской № _______; материал корпуса _________; длина ___ метров;
ширина ___ метров; высота борта ___ метров; высота надводного борта
___ метров; грузоподъемность ___ тонн; масса судна _______ килограмм;
пассажировместимость ________ человек; регистрационный номер _______.
Площадь парусов __________ квадратных метров.
Способ изготовления судна ___________________________________________
тип и марка двигателя (мотора) ___________________ количество________
мощность _______________________ заводской номер ____________________
В результате технического освидетельствования установлено:

1. Кеменің басты өлшемдері____________________________________
(мәлімделгенге сәйкестігі)
2. Кеме сыйымдылығы_________________тонна.
3. Шөгу_____________________________метр.
4 Корпустың жай-күйі _________________________________________
(жай-күйінің бағасы)
5.Рульдік құрылғы ____________________________________________
(жай-күйінің бағасы)
6. Зәкір және арқандап байлау құрылғысы ______________________
(болуы және жай-күйі)
7. Құтқару құралдары _________________________________________
(атауы, саны мен жай-күйі)
8. Сигнал беру құрылғылары ___________________________________
(атауы және жай-күйі)
9. Жарақ заттарымен жинақтау _________________________________
(талаптарға сәйкестігі)
10. Жүк көтергіштігі және жолаушы сыйымдылығы______тонна(адам)
11. Орнықтылығы, суда батпауы, жүзгіштігі_____________________
(жай-күйін бағалау)
12. Жүзгіштік қоры ___________________________________________
(қамтамасыз етілген, қамтамасыз етілмеген)
13. Су үсті бортының ең аз биіктігі __________________________
14. Өртке қарсы жүйе _________________________________________
(түрі және жарамдылығы)
15. Механикалық қондырғы _____________________________________
(жай-күйінің бағасы)
16. Ең жоғарғы рұқсат етілген қуаты __________________________
(белгіленген)
17. Желкендер мен такелаждың жай-күйі ________________________
(жарамдылығы)
18. Электр жабдығы ___________________________________________
(жай-күйі)
19. Р/байланыс және р/оқшаулаудың болуы ______________________
(типі, маркасы және жай-күйі)
Қорытынды:
Куәландыру жүргізу нәтижесінде осы кеменің жай-күйі __________
______________________________________________________________
(жарамды, жарамсыз)
Белгіленген ауданы және жүзу жағдайы:
рұқсат етілген толқын биіктігі__________метр.
жағалаудан алшақтығы_________________метр.
қозғалтқыштың рұқсат етілген қуаты____________ат күші.
рұқсат етілетін жүк көтергіштігі________тонна.
Жүзу мерзімі__________________________________содан кейін ________________облысы, қаласы бойынша Көліктік бақылау инспекциясына техникалық тексеру үшін ұсынылуы тиіс.
Тексеру кезінде қатысқан (дар)
(және) бір данасын алған _____________________________________
(Т.А.Ә.А, лауазымы) (қолы)
Куәландыруды жүргізді ___________________________ ____________
(Т.А.Ә.А, лауазымы) (қолы)
М.О.
20__жылғы "____"_______________
Шағын көлемді кемені
техникалық қадағалау
қағидаларына
2-қосымша
Шағын көлемді кемелердің типтері мен санаттары
Р/с
Кеме түрі
Мотордың рұқсат етілетін қуаты (а/күші)
Басты өлшемдер
Кеме санаты
Жүк көтергіштігі, жолаушы сыйымдылығы
адам
килограмм
1
Ескекті қайық
-

1. Главные размерения судна _________________________________________
(соответствие заявленным)
2. Вместимость судна ___________________ тонн
3. Осадка _____________________________ метров
4. Состояние корпуса ________________________________________________
(оценка состояния)
5. Рулевое устройство _______________________________________________
(оценка состояния)
6. Якорные и швартовые устройства ___________________________________
(наличие и состояние)
7. Спасательные средства ____________________________________________
(наименование, количество и состояние)
8. Сигнальные устройства ____________________________________________
(наименование и состояние)
9. Комплектация предметами снабжения ________________________________
(соответствие требованиям)
10. Грузоподъемность и пассажировместимость ________ тонн (человек)
11. Остойчивость, непотопляемость, плавучесть ______________________
(оценка состояния)
12. Запас плавучести ________________________________________________
(обеспечен, не обеспечен)
13. Минимальная высота надводного борта ___________________ метров
14.Противопожарная система __________________________________________
(вид и годность)
15. Механическая установка __________________________________________
(оценка состояния)
16. Максимально допустимая мощность _________________________________
(установленная)
17. Состояние парусов и такелажа ____________________________________
(годность)
18. Электрооборудование _____________________________________________
(состояние)
19. Наличие р/связи и р/локации _____________________________________
(тип, марка и состояние)
Заключение:
В результате произведенного освидетельствования данное судно
находится в _______________________________________________ состоянии
(годное, негодное)
Установленный район и условия плавания:
допустимая высота волны _______ метров
удаление от берега _________ метров
допустимая мощность двигателя _____ лошадиных сил
допустимая грузоподъемность________ тонн
Срок плавания ______________________ после чего подлежит предъявлению
для технического осмотра в территориальное подразделение Комитета
транспорта по ___________________ области, городу.
При осмотре присутствовал (и)
один экземпляр получил _________________________________ ____________
(Ф.И.О. должность) (подпись)
Освидетельствование произвел __________________________ _____________
(Ф.И.О. должность) (подпись)
М.П.
"__" _________ 20____ г.
Приложение 2
к Правилам по техническому
надзору за маломерными судами
Типы и категории маломерных судов
№ п/п
Тип судна
Допустимая мощность мотора (лошадиных сил)
Главные размерения
Категория судна
Грузоподъемность, пассажиров-местимость
человек
килограмм
1
Лодка гребная
-