Геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтап қорыту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 413 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 маусымда № 11396 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 380 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 24.05.2018 № 380 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 2-тармағына
сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтап қорыту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағы 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 12 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 27 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 413 бұйрығымен
бекітілген
Геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және
жинақтап қорыту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтап қорыту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11–бабы 2–тармағына сәйкес әзірленді және геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтап қорыту тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил учета, хранения, систематизации и обобщения геологической информации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2015 года № 11396. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 380 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 24.05.2018 № 380 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, хранения, систематизации и обобщения геологической информации.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
12 мая 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
"__" ______________ 2015 год
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года
№ 413
Правила учета, хранения, систематизации
и обобщения геологической информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета, хранения, систематизации и обобщения геологической информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и определяют порядок учета, хранения, систематизации и обобщение геологической информации.

2. Геологиялық ақпарат – жер қойнауы мен олардың учаскелерінің, кен орындары мен пайдалы қазбалар денелерінің заттай құрамы, геологиялық құрылысы және тарихы, геологиялық, геохимиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық, геоморфологиялық және тектоникалық ерекшеліктері туралы табиғи және жасанды (қағаз, электрондық) және басқа да жеткізгіштердегі ақпаратты қамтитын материалдардың жиынтығы, келісімшарттық аумақтағы геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы мәтіндік, картографиялық және техникалық құжаттама түріндегі мәлiметтер (бұдан әрі – геологиялық ақпарат).
Жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпаратты тұрақты сақтау жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органда (бұдан әрі – уәкілетті орган) және Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) шегінде жүзеге асырылады.
3. Мыналар тұрақты сақталуы тиіс:
1) жер қойнауын геологиялық зерттеу нәтижелері туралы есептер;
2) алғашқы геологиялық ақпарат (аумақтық бөлімшелерге сақтауға тапсырылады);
3) геологиялық мазмұндағы басып шығарылған карталар және оларға түсіндірме жазбалар, ал басып шығарудан оларды алып тастаған жағдайда – геологиялық мазмұндағы басып шығаруға дайындалған авторлық түпнұсқалар;
4) пайдалы қазбалар кен орындарының қорларын қарау жөніндегі комиссиялардың хаттамалары;
5) минералдық шикізат қорларының есептік және жиынтық баланстары, сонымен қатар барланған қормен тау–кендік кәсіпорындарды материалдармен қамтамасыз ету;
6) геологиялық, гидрогеологиялық, геофизикалық, геохимиялық және экологиялық – геологиялық зерттелу жөніндегі материалдар (зерттелуді есепке алу карточкалары, зерттелу картограммалары, контурлық карталар, есептердің каталогтік карточкалар картотекасы);
7) басып шығарылған топографиялық карталар;
8) геологиялық мазмұндағы жарияланған монографиялар.
2. Геологиялық ақпаратты есепке алу тәртібі
4. Республикалық және аумақтық геологиялық ақпарат қорларына сақтауға қабылдап алынған барлық есептер түгендеп есепке алынуы тиіс.
5. Республикалық және аумақтық геологиялық ақпарат қорларында геологиялық ақпарат 1999 жылғы 15 наурыздағы "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы заңымен белгіленген, оған қол жеткізуге шектеулерге тәуелсіз, бірыңғай есепке алу және сақтау жүйесі бойынша есепке алынады және сақталады. Геологиялық ақпаратты есепке алу белгіленген нысандағы бірыңғай түгендеу кітабында осы Қағидаларға 1–қосымшаға сәйкес геологиялық материалдардың сақтауға келіп түсу тәртібімен жүзеге асырылады.

2. Геологическая информация – совокупность материалов, содержащих информацию на природных и искусственных (бумажных, электронных) и других носителях о вещественном составе, геологическом строении и истории, геологических, геохимических, геофизических, гидрогеологических, геоморфологических и тектонических особенностях недр и их участков, месторождений и тел полезных ископаемых, сведения о результатах геологоразведочных работ на контрактной территории в виде текстовой, картографической и технической документации (далее – геологическая информация);
Постоянное хранение геологической информации осуществляется в уполномоченном органе по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган) и в территориальных подразделениях уполномоченного органа по изучению и использованию недр (далее – территориальные подразделения) – в пределах территории деятельности каждого подразделения.
3. Постоянному хранению подлежат:
1) отчеты о проведении операций по недропользованию;
2) первичная геологическая информация (сдается на хранение в территориальные подразделения);
3) изданные карты геологического содержания и объяснительные записки к ним, а в случае исключения их из издания авторские оригиналы подготовленных к изданию карт геологического содержания;
4) протоколы комиссий по рассмотрению запасов месторождений полезных ископаемых;
5) отчетные и сводные балансы запасов минерального сырья, а также материалы по обеспеченности горнорудных предприятий разведанными запасами;
6) материалы по геологической, гидрогеологической, геофизической, геохимической, эколого – геологической изученности (учетные карточки изученности, картограммы изученности, контурные карты, картотека каталожных карточек отчетов);
7) изданные топографические карты;
8) опубликованные монографии геологического содержания.
2. Порядок учета геологической информации
4. Принятая на хранение в уполномоченный орган и в территориальное подразделение геологическая информация подлежит инвентарному учету.
5. В уполномоченном органе и в территориальном подразделении геологическая информация учитывается и хранится по системе единого учета и хранения. Учет геологической информации осуществляется в единой инвентарной книге для записи геологических материалов (далее – инвентарная книга) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

6. Барлық геологиялық материалдарға түгендеу кітабындағы жазба тәртібіне сәйкес түгендеу нөмірі беріледі. Түгендеу нөмірі әрбір сақтау бірлігінің мұқабасының жоғары бұрышына және титул парағына қойылады. Дәл осы нөмір әрбір түптелмеген қосымшаға да қойылады.
7. Геологиялық есептерді қабылдау туралы жазбалар түгендеу кітаптарында жазылады. Түгендеу кітабында түзету жасалған жағдайда ескерту бағанында осы түзетуді жасаған тұлғаның қолы қойылады және тегі жазылады.
3. Геологиялық ақпаратты сақтау тәртібі
1-параграф. Геологиялық ақпаратты сақтауға қабылдау
8. Уәкілетті органға және аумақтық бөлімшеге, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 396 бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидаларын бекiту туралы қағидалармен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 мамырда № 11028 тіркелді) көзделген тәртіпке сәйкес орындалған есептер сақтауға қабылданады.
9. Есептердің топтамасы тексерілгеннен кейін әрбір сақтау бірлігінің мұқабасының ішкі жағына Қағидаларға 2–қосымшаға сәйкес мөртабан қойылады (бұдан әрі – мөртабан), онда мәтіннің парақтар саны, соның ішінде фотосуреттердің, сызбалардың, суреттердің саны және графикалық қосымшалардың саны жеке көрсетіледі.
Есептің бірінші кітабының мұқабасының ішкі жоғарғы жағына екінші мөртабан қойылады. Мөртабанның астында сақтау бірліктерінің саны (кітаптар, дәптерлер, папкалар, альбомдар саны) көрсетіледі.
Бір сақтау бірлігінен (бір кітаптан немесе бір дәптерден, немесе бір папкадан, немесе бір альбомнан) тұратын геологиялық есепте тек бір ғана мөртабан қойылады. Есепті тексеруші тұлға мөртабанды толтырғаннан кейін өзінің қолын қояды және тексерген күнін жазады.
2-параграф. Сақтау орындарында материалдардың болуын тексеру
10. Республикалық қорда, сондай–ақ өңіраралық департаменттерде геологиялық материалдарды түгендеу кітаптарында есепке алынғандармен салыстырып тексеру бес жылда бір реттен кем емес рет жүргізіледі. Осы тексеру барысында "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы заңының щеңберінде қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес геологиялық материалдардың құпиялылық дәрежесі нақтыланады.
Сақтау орындарында материалдардың бар болуын тексеру үшін арнайы комиссиялар құрылады. Комиссия жұмыстарының қорытындылары актілермен ресімделеді, олар уәкілетті органның немесе аумақтық геологиядық қор орналасқан тиесілі аумақтық бөлімшелер басшыларына бекітуге ұсынылады.

6. Все геологические материалы, в соответствии с порядком записи в инвентарной книге, получают инвентарный номер. Инвентарный номер проставляется на обложке переплета каждой единицы хранения в верхнем углу и на титульном листе. Этот же номер проставляется на каждом несброшюрованном приложении.
7. Записи о принятии геологических отчетов делаются в инвентарных книгах. В случае исправления в инвентарной книге, в графе "примечание" помещается подпись лица, сделавшего это исправление, и его фамилия.
3. Порядок хранения геологической информации
Параграф 1. Принятие на хранение геологической информации
8. Приему на хранение в уполномоченный орган и территориальное подразделение подлежат отчеты составленные в соответствии с Правилами представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 396 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11028).
9. На внутренней стороне обложки отчета каждой единицы хранения вверху ставится штамп, где указывается количество листов текста, в том числе фотографий, чертежей, рисунков и отдельно количество графических приложений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В первой книге отчета на внутренней стороне обложки вверху ставится второй штамп. Под штампом указывается количество единиц хранения (количество книг, тетрадей, папок, альбомов).
В геологическом отчете, состоящем из одной единицы хранения (из одной книги, или из одной тетради, или из одной папки, или из одного альбома) ставится только один штамп. После заполнения штампа лицо, проверяющее отчет, ставит свою подпись и дату проверки.
Параграф 2. Проверка наличия материалов в хранилищах
10. Сверка наличия геологических материалов с учтенными по инвентарным книгам производится не реже одного раза в пять лет как в уполномоченном органе, так и в территориальных подразделениях. В рамках этой же проверки уточняется степень секретности геологических материалов в соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах".
Для проверки наличия материалов в хранилищах создаются специальные комиссии. Результаты работы комиссии оформляются актами, которые представляются на утверждение руководителю уполномоченного органа или территориального подразделения, в ведении которого находится территориальный фонд геологической информации.

11. Пайдаланудағы материалдардың жоғалуы немесе ұрлануы анықталған кезде геологиялық қордың басшысы уәкілетті органға ол туралы дереу хабарлауға міндетті.
Ал қордағы материалдардың жоғалуы немесе ұрлануы аумақтық геологиялық қорда орын алса, ол туралы тиесілі аумақтық бөлімшелеріне дереу хабарлауға міндетті
12. Материалдардың жоғалу немесе ұрлану мәнжайын және осыған кінәлі адамдарды анықтау үшін уәкілетті орган (аумақтық бөлімше) комиссия құрады, ол жұмысы аяқталғаннан кейін қорытындыны, оған қоса мына құжаттарды беруі тиіс:
1) материалдардың жоғалуы немесе ұрлануы туралы акт;
2) кінәлі адамдардың толық түсіндірмелері;
3) сараптау комиссиясының жоғалған немесе ұрланған құжаттардың маңыздылығы туралы актісі.
Барлық комиссия мүшелері қол қойған қорытынды, оған қоса аталған құжаттар уәкілетті органға, ал аумақтық геологиялық қорларда – аумақтық бөлімшелеріне 2, беріледі.
13. Сақтау орындарындағы материалдардың бар болуына және сақталуына геологиялық қордың басшысы мен геологиялық материалдарға рұқсаты бар геологиялық қорлардың қызметкерлері жауапты болады.
Параграф 3. Геологиялық қорларды тексеру.
14. Уәкілетті органның қызметкерлері немесе уәкiлеттi органмен тағайындалған тұлғалар аумақтық геологиялық қорлардың қызметін қарауды және тексеруді жүзеге асырады.
Республикалық және аумақтық геологиялық қорлардың сақтау орындарын қарау және тексеру тиісті геологиялық қор басшысының қатысуымен жүргізіледі.
15. Тексеру қорытындылары осы Қағидаларға 3-қосымшадағы сәйкес Тексеру нәтижелері туралы актісімен ресімделеді. Тексеру нәтижелері туралы актісі аумақтық бөлімшелер басшыларына беріледі. Актінің екінші данасы "Қазгеоақпарат" РГАО–ға ұсынылады.
4. Сақталатын геологиялық ақпаратты жүйелеу және қорытындылау
Параграф 1. Геологиялық ақпаратты каталогтау
16. Каталог геологиялық қорларда сақталатын материалдар туралы мәліметтерді жедел іздеу үшін арналған.
17. Әрбір сақтауға қабылдап алынған геологиялық материалға бастапқыда бір алғашқы жазылған каталог карточкасы жасалады, кейін ол әртүрлі каталогтарды жасау қажет болатын көлемде көбейтіледі.
18. Каталогтардың барлық түрлерінің каталог карточкаларының көлемі стандартты: ені 7,5 см, ұзындығы 12,5 см.
Каталог карточкасына геологиялық материал туралы маңызды библиографиялық мәліметтер енгізіледі, олар титул парағынан және есепті өңдеу кезінде толтырылатын мөртабаннан көшіріліп алынады: түгендеу нөмірі, автордың тегі мен аты–жөні, материалдың атауы, есепті жасаған орны, жылы, сондай–ақ мәтін парақтарының оған қоса фотосуреттер, суреттер мен сызбалар саны, графикалық қосымшалар, кітаптар, папкалар, дәптерлер, альбомдар саны, есепті жасаған ұйымның атауы. Екі автор болған кезде екі фамилия көрсетіледі. Егер үш автор және одан көп болса, онда соңғы жағдайда бірінші үш автордың тегі "және т.б." деген сөз қосылып көрсетіледі. Автордың мамандығы мен лауазымы карточкаға енгізілмейді.

11. При обнаружении утери или хищения материалов, находящихся в пользовании, руководитель фонда геологической информации немедленно сообщает об этом в уполномоченный орган.
В случае хищения или утери фондовых материалов в территориальных фондах геологической информации, то об этом немедленно сообщают в соответствующее территориальное подразделение.
12. Для выяснения обстоятельств утери или хищения материалов и установления виновных в этом лиц, уполномоченный орган (территориальное подразделение) создает комиссию, которая по окончании работы должна представить заключение с приложением следующих документов:
1) акт об утере или хищении материалов;
2) подробное объяснение виновных лиц;
3) акт экспертной комиссии о важности утраченных или похищенных документов.
Заключение, подписанное всеми членами комиссии, с приложением перечисленных документов, передается в уполномоченный орган, а в территориальных фондах геологической информации – в территориальное подразделение.
13. За наличие и сохранность материалов в хранилищах отвечает руководитель фонда геологической информации и сотрудники фондов геологической информации имеющие, доступ к геологическим материалам.
Параграф 3. Обследование фондов геологической информации
14. Обследование и проверку деятельности территориальных фондов геологической информации производят сотрудники уполномоченного органа или лица, назначенные уполномоченным органом.
Обследование и проверка хранилищ республиканского и территориальных фондов геологической информации должны проводиться в присутствии руководителя соответствующего фонда геологической информации.
15. Результаты проверки оформляются Актом о результатах проверки согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Акт о результатах проверки передается руководителю территориального подразделения. Второй экземпляр Акта представляется в уполномоченный орган.
4. Порядок систематизации и обобщения геологической информации
Параграф 1. Каталогизация геологической информации
16. Каталог предназначен для оперативного поиска сведений о материалах, хранящихся в фондах геологической информации.
17. На каждый принятый на хранение геологический материал первоначально составляется одна черновая каталожная карточка, которая затем размножается в нужном количестве для построения различных каталогов.
18. Каталожные карточки всех видов каталогов имеют стандартный размер: ширина 7,5 сантиметров, длина 12,5 сантиметров.
В каталожную карточку заносятся важнейшие библиографические сведения о геологическом материале, которые переносятся с титульного листа и со штампа, заполняемого при обработке отчета: инвентарный номер, фамилия и инициалы автора, название материала, место составления, год выпуска отчета, а также количество листов текста, включая фотографии, рисунки и чертежи, количество графических приложений, книг, папок, тетрадей, альбомов, название организации. При наличии двух авторов указываются обе фамилии. Если авторов три и более, то указываются фамилии трех первых авторов с добавлением "и другие". Должность и профессия автора на карточку не заносятся.

19. Егер бір каталог карточкасының оң жағына жазба сыймайтын болса, екінші, үшінші және т.б. карточкаларының оң жағына түгендеу нөмірі мен автордың тегі қайталанып жазылып осы жазба жалғастырылады. Олардың оң жақтағы жоғарғы бұрышына реттік нөмірі жазылады.
20. Каталог карточкасын толтыру кезінде көмекші сөздер қысқартылған түрінде жазылады.
Параграф 2. Каталогтарды жасау
21. Каталогтарды жасау негізіне мынадай материалды орналастыру қағидалары алынған:
1) авторлық каталог;
2) пәндік-географиялық каталог;
3) кен орындарының каталогы.
22. Авторлық каталогты жасау негізіне материалды әліпби тәртібімен орналастыру қағидасы алынған. Авторлық каталогта карточкалар мынадай ережелерді сақтаумен орналастырылады:
авторлардың тектері бойынша әліпби тәртібінде; егер автор көрсетілмесе, онда материалдың немесе ұйымның атауы бойынша әліпби тәртібінде;
автор бірдей болған кезде – материалдың атауы бойынша әліпби тәртібінде;
материал атауының бірінші сөзі бірдей болған кезде – материал атауының екінші сөзі бойынша; материал атауының бірінші және екінші сөздері бірдей болған кезде – материал атауының үшінші сөзі бойынша және т.б.;
авторлардың тегі бірдей болған кезде олардың аты–жөні бойынша әліпби тәртібінде.
23. Геологиялық материалдарды әкімшілік – аумақтық қағида бойынша жүйелеу мәндік – географиялық каталогты жасаудың негізі болып табылады. Каталогтың құрылымында мынадай бөлімдер бөлініп алынады:
1–бөлім. Жалпы геология: абсолюттік геохронология, аэротүсіру және ғарыштан түсіру, вулканология, геологиялық түсіру және іздеулер, теңіз геологиясы, геоморфология, геохимия, гидрогеология, жел қақтыру қабығы, литология, металлогения, минерагения, минералогия және кристаллография, палеоботаника, палеогеография, палеонтология, петрография, топырақтану, барлаулық бұрғылау, стратиграфия, тектоника, ширақ геология, шахта және кеніш геологиясы, экспериментальды геология;
2–бөлім. Гидрогеология: сумен жабдықтау, гидрогеологиялық түсіру, гидрогеохимия, мелиорация, минеральды және термальды сулар, емдік балшық; жерасты суларын қорғау; өнеркәсіптік ағымдар (көму немесе түсіру, ағызу), өнеркәсіптік сулар, жерасты суларының режимі, кеніш және шахта сулары, гидрофизика;
3–бөлім. Инженерлік геология: геодинамикалық үдерістер, геокриология, гидротехникалық құрылыстар, инженерлік–геологиялық түсіру, кен орнын өндірудің инженерлік–геологиялық талаптары; жерасты сақтау орындары;
4–бөлім. Пайдалы қазбалар: бөлімнің айдарлары геологиялық қорларға келім түсетін материалдырдың ерекшелігін ескерумен беріледі (пайдалы қазбалардың түрлері әліпби тәртібінде орналасады, ал пайдалы қазбалар түрлерінің ішіндегі каталог карточкалары мерзімдік ретімен орналасады);
5–бөлім. Геофизика: геотермия, ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулер, барлаудың геофизикалық әдістері (кешенді), гравибарлау; магниттік барлау, сейсмология, сейсмобарлау, тау–кендік жыныстардың физикалық қасиеттері, іздеу мен барлаудың физикалық химиялық әдістері; электрбарлау, ядролық геофизикалық әдістер;
6–бөлім. Геологиялық барлау жұмыстарының техникасы, технологиясы мен әдістемесі: әртүрлі зерттеу түрлері кезінде қолданылатын құрал–жабдық пен аппаратураны әзірлеу және жетілдіру жөніндегі есептер тиісті бөлімдердің айдарларында ескеріледі: бұрғылау, тау–кендік жұмыстар және маркшейдер ісі, зертханалық зерттеу әдістері (кешендік, химиялық, физикалық, физикалық–химиялық, ядролық–физикалық), геологиядағы математикалық әдістер, қорларды есептеу, іздеулер және барлау, қауіпсіздік техникасы, минералдық шикізатты қайта өңдеу технологиясы;
7–бөлім. Экономика. Геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жоспарлау: геологиялық бақылау, жылдық есептер, минералдық шикізатқа арналған кондициялар, геология қызметін ұйымдастыру, жоспарлау және үнемдеу;
8–бөлім. Ғылыми–техникалық ақпарат;
9–бөлім. Библиография: бюллетендер мен қор материалдарының тізімдері.

19. Если запись не вмещается на лицевой стороне одной каталожной карточке, эта запись продолжается с повторением инвентарного номера и фамилии автора на лицевой стороне следующих за ней карточек, в правом верхнем углу которых ставится порядковый номер.
20. При составлении каталожной карточки вспомогательные слова записываются в сокращенном виде.
Параграф 2. Построение каталогов
21. Основой построения каталогов являются следующие принципы расположения материала:
1) авторский каталог;
2) предметно – географический каталог;
3) каталог месторождений.
22. Основой построения авторского каталога является алфавитный принцип распределения материала. В авторском каталоге карточки располагаются с соблюдением следующих правил:
в алфавитном порядке по фамилиям авторов; если автор не указан, то – в алфавитном порядке по названию материала или организации;
при одном и том же авторе – в алфавитном порядке по названию материала;
при одинаковом первом слове названия материала – по второму слову названия материала; при одинаковых первых и вторых словах названия материала – по третьему слову названия материала;
при совпадении фамилий авторов – в алфавитном порядке их инициалов.
23. Основой построения предметно – географического каталога является систематизация геологических материалов по административно – территориальному принципу. В структуре каталога выделяются следующие рубрики:
Раздел 1. Общая геология: абсолютная геохронология, аэросъемка и съемка из космоса, вулканология, геологическая съемка и поиски, геология морская, геоморфология, геохимия, гидрогеология, кора выветривания, литология, металлогения, минерагения, минералогия и кристаллография, палеоботаника, палеогеография, палеонтология, петрография, почвоведение, разведочное бурение, стратиграфия, тектоника, четвертичная геология, шахтная и рудничная геология, экспериментальная геология;
Раздел 2. Гидрогеология: водоснабжение, гидрогеологическая съемка, гидрогеохимия, мелиорация, минеральные и термальные воды, лечебные грязи; охрана подземных вод; промышленные стоки (захоронение или сброс), промышленные воды, режим подземных вод, рудничные и шахтные воды, гидрофизика;
Раздел 3. Инженерная геология: геодинамические процессы, геокриология, гидротехнические сооружения, инженерно – геологическая съемка, инженерно – геологические условия разработки месторождения; подземные хранилища;
Раздел 4. Полезные ископаемые: рубрики раздела даются с учетом специфики поступающих в геологические фонды материалов (виды полезных ископаемых располагаются в алфавитном порядке, а внутри вида полезного ископаемого каталожные карточки располагаются в хронологическом порядке);
Раздел 5. Геофизика: геотермия, геофизические исследования в скважинах, геофизические методы разведки (комплексные), гравиразведка; магниторазведка, сейсмология, сейсморазведка, физические свойства горных пород, физико – химические методы поисков и разведки; электроразведка, ядерно – геофизические методы;
Раздел 6. Техника, технология и методика геологоразведочных работ: отчеты по разработке и совершенствованию оборудования и аппаратуры, применяемые при различных видах исследований, учитываются в рубриках соответствующих разделов: бурение, горные работы и маркшейдерское дело, лабораторные методы исследования (комплексные, химические, физические, физико – химические, ядерно – физические), математические методы в геологии, подсчет запасов, поиски и разведка, техника безопасности, технология переработки минерального сырья;
Раздел 7. Экономика. Организация и планирование геологоразведочных работ: геологический контроль, годовые отчеты, кондиции на минеральное сырье, организация геологической службы, планирование и экономика;
Раздел 8. Научно-техническая информация;
Раздел 9. Библиография: бюллетени и списки фондовых материалов.

24. Әрбір бөлім мен айдар ішіндегі карточкалар мерзімдік тәртіпте орналасуы бойынша (геологиялық материалдардың сақтауға келіп түсу ретіне қарай).
25. Атаулары әліпби тәртібінде орналасқан кен орындары бойынша (кен орны атауының ішіндегі есептер мерзімдік тәртіппен орналасады (есептердің сақтауға келіп түсу ретіне қарай) каталог карточкаларын жүйелеу қағидасы осы каталогты жасау негізіне алынған.
Параграф 3. Каталогтарды ресімдеу
26. Уәкілетті органда және аумақтық бөлімшелерде каталогтарға арналған арнайы жайлар бөлінеді. Каталогты пайдалану қолайлы болу үшін сілтеуіштер жасалған, онда материалдардың орналасу сызбасы берілген.
27. Әрбір каталог үшін карточкалар каталог шкафтарында орналасқан стандартты жәшіктерге қойылады. Карточкалардың жоғалуын болдырмау үшін карточкалар жәшік бойымен тартылған өзекке тізбеленеді.
28. Жоғарғы жағына әліпби әріптері, тектерінің алғашқы буындары, айдарлардың атаулары, әкімшілік–аумақтық бөлімшелердің атаулары жазылған, қатты картоннан жасалған карточкаларды бөлушілер жәшіктерге қойылуы тиіс.
Геологиялық ақпаратты есепке
алу, сақтау, жүйелеу және
жинақтап қорыту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Геологиялық материалды жазу үшін түгендеу кітабі
Реттік сан №№
Жазылған күні
Түгендеу нөмірі
Авторы
Материалдың атауы
Есептің шығарылған жылы
Есеп бірліктерінің саны
Мәтіндегі парақтар саны
Мәтіндегі парақтар саны Графикалық қосымшалар парақтарының саны
Материалды ұсынған ұйымның атауы, Материалдың кіріс №
"Құпиялылық"белгісі
Материалданаларының саны
Материалды қабылдап алушының қолы
Ерекше белгілер
Барлығы
Соның ішінде
Фото және суреттер
сызбалар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе
Түгендеу кітаптарындағы жазбалар бірсарынды болуы тиіс:

24. Внутри каждого раздела и рубрики карточки располагаются в хронологическом порядке (по мере поступления геологических материалов на хранение).
25. Основой построения каталога месторождений является принцип систематизации каталожных карточек по месторождениям, названия которых расположены в алфавитном порядке (внутри названия месторождения отчеты располагаются в хронологическом порядке (по мере поступления отчетов на хранение).
Параграф 3. Оформление каталогов
26. В уполномоченном органе и территориальных подразделениях для каталогов выделяются специальные помещения. Для удобства пользования каталогом составляются указатели со схемой размещения материалов.
27. Карточки для каждого каталога расставляются в стандартных ящиках, помещаемых в каталожные шкафы. Во избежание утери карточки нанизываются на стержень, проходящий вдоль ящика.
28. В ящиках должны быть поставлены разделители карточек из твердого картона с выступом вверху, на которых надписываются буквы алфавита, начальные слоги фамилий, названия рубрик, названия административно – территориальных подразделений.
Приложение 1
к Правилам учета, хранения,
систематизации и обобщения
геологической информации
Форма
Инвентарная книга для записи геологических материалов
№№ п/п
Дата записи
Инвентарный номер
Автор
Название материала
Год выпуска отчета
Кол-во единиц отчета
Количество листов в тексте
Кол-во листов текста.
Кол-во листов графич. прил.
Название организации, представившей материал, входящий № материала
Гриф "секретности"
Кол-во экземпляров материала
Подпись при нявшего материал
Особые отметки
Всего
В том числе
Фото и рисунков
Чертежей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Примечание:
В инвентарных книгах записи должны быть однотипными:

1) 4–бағанда есеп авторының тегі мен аты–жөні атау септігінде көрсетіледі; егер есепті екі автор жасаса, онда бір автордың тегі мен аты – жөні, "және т.б." деп қосылып жазылады;
2) 8–бағанда әрбір сақтау бірлігі үшін мәтіннің жалпы парақтар саны, оған қоса (иллюстрациялар, фотосуреттер, сызбалар, суреттер) бар парақтар саны көрсетіледі;
3) 9–бағанда әрбір кітаптың мәтінінде орналасқан фотосуреттер мен суреттер саны көрсетіледі;
4) 10–бағанда әрбір кітаптың мәтінінде орналасқан сызбалардың саны көрсетіледі;
5) 11–бағанда жалпы санынан басқа, сондай–ақ қол жеткізуге шектеу белгісі бар графикалық қосымшалар саны көрсетіледі;
6) 12–бағанда есепті ұсынған ұйымның атауы, оның келіп түскен күні мен сілтеме хаттың кіріс нөмірі көрсетіледі. Мұнда сондай–ақ толықтырудың кіріс нөмірі мен сілтеме хаттың күні енгізіледі; өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі туралы жазба геологиялық ақпаратты жинау мен сақтау қызметі басшысының қолымен куәландырылады.
7) 13–бағанда әрбір сақтау бірлігінің (кітаптың, дәптердің, графикалық қосымшаның және т.б.) құпиялылық белгісі көрсетіледі;
8) 16–бағанда ерекше белгілер (мысалы, есептің кез келген графикалық қосымшасының келіп түспеуі, келіп түспеуінің себептері және осы графикалық қосымша қашан келіп түсетіні) көрсетіледі.
Геологиялық ақпаратты есепке
алу, сақтау, жүйелеу және
жинақтап қорыту қағидаларына
2-қосымша
Мөртабан нысаны
Осы кітаптағы мәтін парақтарының саны_____, соның ішінде:
фото, суреттер саны ______ дана,
сызбалар ______ парақ,
графикалық қосымшалар _____ парақ
20______ жылғы "_____" ______________.
Геологиялық ақпаратты есепке
алу,сақтау, жүйелеу және
жинақтап қорыту қағидаларына
3-қосымша
Тексеру нәтижелері туралы
Актісі
20 __ж. "__" ______. "______________" ӨД
Тексеруге тиіс:
Текскрудің нәтижелері:
Ұсыныстар:
Уәкілетті орган "______________" ӨД
______________________ _____________________
ФАТ, лауазымы ФАТ, лауазымы
______________________ _____________________
қолы, мөр (бар кезде) қолы, мөр (бар кезде)

1) в графе 4 указывается фамилия и инициалы автора отчета в именительном падеже, если отчет составлен двумя авторами, то записываются фамилия и инициалы одного автора с добавлением "и другие";
2) в графе 8 для каждой единицы хранения указывается общее количество листов текста, включая листы с иллюстрациями, фотографиями, чертежами, рисунками;
3) в графе 9 указывается количество фотографий и рисунков, помещенных в тексте каждой книги;
4) в графе 10 указывается количество чертежей, помещенных в тексте каждой книги;
5) в графе 11, кроме общего количества, указывается также количество графических приложений, имеющих ограничительный гриф доступа;
6) в графе 12 указывается название организации представившей отчет, дата поступления его и входящий номер сопроводительного письма. Сюда вносится также входящий номер дополнения и дата сопроводительного письма; запись о внесении дополнений и изменений скрепляется подписью руководителя службы сбора и хранения геологической информации;
7) в графе 13 указывается гриф секретности каждой единицы хранения (книги, тетради, графического приложения);
8) в графу 16 вносятся особые отметки (например, не поступление какого-либо графического приложения отчета и причины такого не поступления и когда поступит это графическое приложение).
Приложение 2
к Правилам учета, хранения,
систематизации и обобщения
геологической информации
Форма штампа
В данной книге_____ листов текста, в том числе:
фото, рисунков______ штук,
чертежей______ листов,
графических приложений_____ листов
"_____" ______________ 20______ г.
Приложение 3
к Правилам учета, хранения,
систематизации и обобщения
геологической информации
Акт
о результатах проверки
"__" ________ 20__г. МД "___________"
Проверке подлежат:
Результаты проверки:
Рекомендации:
Уполномоченный орган МД "___________________"
________________________ ________________________
ФИО, должность ФИО, должность
________________________ ________________________
подпись, печать подпись, печать
(при наличии) (при наличии)