Авиациялық оқу орталықтары мен авиация персоналының қызметтері саласында мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 518 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 маусымда № 11401 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 527 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2020 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев

Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере деятельности авиационных учебных центров и авиационного персонала
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 518. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2015 года № 11401. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 527.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2020 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) стандарт государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарт государственной услуги "Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев

2015 жылғы 22 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрiнiң
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 518 бұйрығына
1-қосымша
"Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Авиация персоналына куәлiктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) әзірледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 15 (он бес) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді;
2) порталға жүгінген кезде – 15 (он бес) жұмыс күні.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (жартылай автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) авиация персоналына берілетін куәлік (бұдан әрі – куәлік);
2) жоғалған, ұрланған немесе бүлінген жағдайда куәлікті және/немесе оған қосымша парақты қайта жасау;

22 мая 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 518
Стандарт государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача свидетельств авиационному персоналу" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 20 (двадцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 30 (тридцать) минут;
день приема не входит в срок оказания государственной услуги;
2) при обращении на портал – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Результат оказания государственной услуги:
1) выдача свидетельства авиационному персоналу (далее – свидетельство);
2) восстановление свидетельства и/или вкладыша к нему в случаях утери, хищения или порчи;

3) осы мемлекеттік қызмет көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап стандартының 9-1-тармағында.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру электрондық кезекті тәртібімен, жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) Мемлекеттік корпорацияның – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін түскі үзіліссіз;
мемлекеттік қызмет электрондық кезекті тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш пен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның уәкілетті өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі):
1) Мемлекеттік корпорацияға:
ұшу экипажының мүшелері куәлік алу үшін:
ұшқыш – жеке ұшқыш (ұшақ, тікұшақ, дирижабль немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), коммерциялық авиация ұшқышы (ұшақ, дирижабль, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), көп мүшелі экипаж ұшқышы (ұшақ), авиакомпанияның желілік ұшқышы (ұшақ, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің):
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің (бұдан әрі – ӘК) ұшқышы:
жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетілген (бұдан әрі - ЖСН) ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
штурман:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
борт инженері:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
авиациялық оқу орталығын (бұдан әрі – АОО) немесе авиациялық оқу орнын аяқтағаны туралы құжаттардың көшірмелерін;
кешенді тренажердағы (LPС) соңғы тексеру нәтижелері туралы актінің (нысанның) көшірмесін, ұшуды тексеру актісін;
осы стандартқа 4 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған ұсыным (ұшу экипажының мүшелеріне);
"5) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетел азаматтары үшін Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі "Нотариат туралы" Заңының 80-бабына сәйкес құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі);
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, фотоға қараған жақтан оң жағында бұрышы бар, мөлшері 3,5 х 4,5 см);
тиісті медициналық қорытындының көшірмелерін;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өтуін растайтын сертификат көшірмесін (халықаралық ұшуларды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжаттың көшірмелерін;
ұшу кітапшасынан үзінділердің көшірмелерін (мемлекеттік авиациядан келгендер үшін);
толтырылған сәйкестік парағын, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әскери есепке алу есебін (мемлекеттік авиациядан келгендер үшін);
ұшу экипажының мүшелері куәлігінің түпнұсқасын (ұшу экипажы мүшелерінің куәлігі бүлінген жағдайда) ұсынады.
Куәлікті ұзарту үшін ұшу экипажының мүшелері:
ұшқыш – жеке ұшқыш (ұшақ, тікұшақ, дирижабль немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК), коммерциялық авиация ұшқышы (ұшақ, дирижабль, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК), көп мүшелі экипаж ұшқышы (ұшақ), авиакомпанияның желілік ұшқышы (ұшақ, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК):
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеңіл және аса жеңіл ӘК ұшқышы:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
штурман:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2 – қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
борт инженері:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3 – қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
кешенді тренажердағы (LPС) соңғы тексеру нәтижелері туралы актінің (нысанның) көшірмесін, ұшуды тексеру актісін;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4 – қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған ұсыным (ұшу экипажының мүшелеріне);
теориялық білімдерін тексеру нәтижелері бланкісінің (нысанының) көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өтуін растайтын сертификат көшірмесін (халықаралық ұшуларды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжат көшірмесін;
тиісті медициналық қорытындының көшірмесін;
ұшу экипажының мүшелері куәлігінің түпнұсқасын (ұшу экипажы мүшелерінің куәлігі бүлінген жағдайда) ұсынады.
Ұшу экипажының мүшелері куәлікке біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін:
ұшқыш – жеке ұшқыш (ұшақ, тікұшақ, дирижабль немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК), коммерциялық авиация ұшқышы (ұшақ, дирижабль, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК), көп мүшелі экипаж ұшқышы (ұшақ), авиакомпанияның желілік ұшқышы (ұшақ, тікұшақ немесе көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар ӘК):
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеңіл және аса жеңіл ӘК ұшқышы:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
штурман:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
борт инженері:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
мамандығы бойынша соңғы рет уақыты бойынша қайта даярлау немесе біліктілігін қолдау курстарынан өткендігін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
кешенді тренажердағы (LPС) соңғы тексеру нәтижелері туралы актінің (нысанның) көшірмесін, ұшуды тексеру актісін;
инструктор ретінде соңғы рет уақыты бойынша даярлау курстарынан өткендігін және ұшу тексерісінің (қажет болғанда) нәтижелерін растайтын құжаттардың көшірмесін;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өтуін растайтын сертификат көшірмесін ұсынады.
Әуе қозғалысының диспетчері куәлік алу үшін:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
АОО-ны немесе авиациялық оқу орнын аяқтағаны туралы құжаттардың көшірмесін және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесін;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған ұсыным (ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиациялық персонал үшін);
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, фотоға қараған жақтан оң жағында бұрышы бар, мөлшері 3,5 х 4,5 см);
тиісті медициналық қорытындының көшірмесін;
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжаттың көшірмелерін;
куәліктің түпнұсқасын (куәлік бүлінген жағдайда) ұсынады.
Әуе қозғалысының диспетчері куәлікті ұзарту үшін:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесін;
куәліктің түпнұсқасын;
тиісті медициналық қорытындының көшірмесін;
мамандығы бойынша соңғы рет уақыты бойынша біліктілігін қолдау курстарынан өткендігі туралы құжаттардың көшірмелерін;
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжаттың көшірмелерін ұсынады.
Әуе қозғалысының диспетчері, ұшуды/ұшу диспетчерін қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер, авиациялық станция операторы куәлікке біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін:
еркін түрде жазылған өтініш;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесін (әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері үшін);
инструктор ретінде соңғы рет уақыты бойынша даярлау курстарынан өткендігін растайтын құжаттардың көшірмелерін (әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчері үшін);
куәліктің түпнұсқасын;
мамандығы бойынша соңғы рет уақыты бойынша біліктілігін қолдау курстарынан өткендігі туралы құжаттардың көшірмелерін;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесін (қажет болғанда) ұсынады.
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлік алу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне өтініш;

3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9-1 настоящего стандарта государственной услуги.
В случае подачи электронного запроса на получение государственной услуги через портал, заключение о возможности оказания государственной услуги или об отказе направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Форма предоставления результата государственной услуги: электронная/бумажная.
Выдача результата оказания государственной услуги в Государственной корпорации осуществляется в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатель).
8. График работы:
1) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его уполномоченного представителя по доверенности):
1) в Государственную корпорацию:
члены летного экипажа для получения свидетельства предоставляют:
пилот – частный пилот (самолет, вертолет, дирижабль или воздушное судно с системой увеличения подъемной силы), пилот коммерческой авиации (самолет, дирижабль, вертолет или воздушное судно с системой увеличения подъемной силы), пилот многочленного экипажа (самолет), линейный пилот авиакомпании (самолет, вертолет или воздушное судно с системой увеличения подъемной силы):
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
пилот легких и сверхлегких воздушных судов (далее – ВС):
заявление в произвольной форме с указанием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
штурман:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
бортинженер:
заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии документов об окончании авиационного учебного центра (далее – АУЦ) или авиационного учебного заведения;
копию акта (формы) о результатах последней проверки на комплексном тренажере (LPС), акт летной проверки;
представление (на членов летного экипажа), заверенное подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, удостоверяющую личность (для иностранных граждан, документ нотариально засвидетельственный в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате");
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копии соответствующего медицинского заключения;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копии документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок";
копии летной книжки;
заполненный лист соответствия, зачет воинского учета по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги (для прибывших из государственной авиации);
оригинал свидетельства членов летного экипажа (в случае порчи свидетельства членов летного экипажа).
Члены летного экипажа для продления свидетельства предоставляют:
пилот – частный пилот (самолет, вертолет, дирижабль или ВС с системой увеличения подъемной силы), пилот коммерческой авиации (самолет, дирижабль, вертолет или ВС с системой увеличения подъемной силы), пилот многочленного экипажа (самолет), линейный пилот авиакомпании (самолет, вертолет или ВС с системой увеличения подъемной силы):
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
пилот легких и сверхлегких ВС:
заявление в произвольной форме с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
штурман:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
бортинженер:
заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию акта (формы) о результатах последней проверки на комплексном тренажере (LPС), акт летной проверки;
представление (на членов летного экипажа), заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации по форме, согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию бланка (формы) результатов проверки теоретических знаний;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копии документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок";
копию соответствующего медицинского заключения;
оригинал свидетельства членов летного экипажа (в случае порчи свидетельства членов летного экипажа).
Члены летного экипажа для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельства предоставляют:
пилот – частный пилот (самолет, вертолет, дирижабль или ВС с системой увеличения подъемной силы), пилот коммерческой авиации (самолет, дирижабль, вертолет или ВС с системой увеличения подъемной силы), пилот многочленного экипажа (самолет), линейный пилот авиакомпании (самолет, вертолет или ВС с системой увеличения подъемной силы):
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
пилот легких и сверхлегких ВС:
заявление в произвольной форме с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
штурман:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
бортинженер:
заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания квалификации по специальности;
копию акта (формы) о результатах последней проверки на комплексном тренажере (LPС), акт летной проверки;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов подготовки в качестве инструктора и результатов летной проверки (при необходимости);
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при необходимости).
Диспетчер воздушного движения для получения свидетельства предоставляет:
заявление в произвольной форме, с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения и копию Протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги;
представление (для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию ВС, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации по форме, согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копии соответствующего медицинского заключения;
копии документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок".
оригинал свидетельства (в случае порчи свидетельства).
Диспетчер воздушного движения для продления свидетельства предоставляет:
заявление в произвольной форме, с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копию Протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги;
оригинал свидетельства;
копию соответствующего медицинского заключения;
копии документов о прохождении последних по времени курсов по поддержанию квалификации по специальности;
копии документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок".
Диспетчер воздушного движения, сотрудник по обеспечению полетов/полетного диспетчера, оператор авиационной станции для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство предоставляют:
заявление в произвольной форме;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги (для диспетчера обслуживания воздушного движения);
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов подготовки в качестве инструктора (для диспетчера обслуживания воздушного движения);
оригинал свидетельства;
копии документов о прохождении последних по времени курсов по поддержанию квалификации по специальности;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при необходимости).
Персонал по техническому обслуживанию ВС для получения свидетельства предоставляет:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;

сертификаттың немесе диплом берілген күнінен бастап өту мерзімі 10 жылдан, ал мемлекеттік авиация қызметін бітіргеннен соң азаматтық авиацияда ӘК техникалық қызмет көрсету куәлігін алуға үміткер, мемлекеттік авиация ӘК техникалық қызмет көрсету саласындағы персонал үшін – ӘК техникалық қызмет көрсету саласында үздіксіз еңбек өтілі болған жағдайда, азаматтық авиация оқу орнын бітірген күннен бастап - 15 жылдан аспайтын, модульдер түрінде бір немесе бірден көп бастапқы дайындық бағдарламасы бойынша емтихандар тапсырғанын растайтын құжаттардың көшірмесі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесін;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректерін;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, фотоға қараған жақтан оң жағында бұрышы бар, мөлшері 3,5 х 4,5 см);
сертификаттың немесе емтихан тапсырғанын растайтын дипломның берілген күнінен немесе дипломның берілген күнінен бастап өту мерзімі 10 жылдан аспайтын, бастапқы дайындық бағдарламасын өздігінен игергеннен кейін немесе модульдер түрінде ("А", "В1" немесе "В2" санаттары) бір немесе бірден көп бастапқы дайындық бағдарламасы бойынша азаматтық авиацияның оқу орталығын, авиациялық институт, авиациялық училище немесе авиациялық техникум немесе авиациялық колледжді бітіру бойынша емтихандар тапсырғаны туралы құжаттардың көшірмелерін;
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" 9А және "ӘК техникалық қызмет көрсетуге қолданылатын адамның мүмкіндіктері" 9В модулі көлеміндегі курстан өтуі туралы құжаттардың көшірмесін;
10 RK модулі көлеміндегі "Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" курсынан өткендігі туралы құжаттардың көшірмелерін;
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің түпнұсқасын (куәлігі бүлінген жағдайда) ұсынады.
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлікті ұзарту үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш;
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің түпнұсқасын ұсынады (куәлігі бүлінген жағдайда).
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал "В1" немесе "В2" санаттары бойынша "Ratіngs" бағанына Біліктілік белгісінің куәлігіне енгізу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш;
ӘК түріне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың көшірмелерін, ал қажет болған жағдайда практикалық тағлымдамадан өту туралы жазбалар ұсынады. Егер сертификатты техникалық қызмет көрсететін және авиациялық техниканы жөндеу жүргізетін ұйымға қатысты уәкілетті орган растаған болса, практикадан өту нәтижелері жөніндегі сертификатты ұсынуға рұқсат етіледі.
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал "С" санаты бойынша "Ratіngs" бағанына біліктілік белгісін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігіне енгізу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш;

копии документов, подтверждающих сдачу экзаменов по одной или более чем одной программам первоначальной подготовки в виде модулей, срок прохождения которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата или диплома, а для персонала в области технического обслуживания ВС государственной авиации, претендующих на получении свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС в гражданской авиации после окончания службы в государственной авиации – 15 лет от даты окончания учебного заведения государственной авиации при условии непрерывного стажа в области технического обслуживания ВС;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 9 к настоящему стандарту государственной услуги;
личные данные на персонал по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 10 к настоящему стандарту государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копии документов о сдаче экзаменов после самостоятельного освоения программы первоначальной подготовки, либо по окончанию учебного центра гражданской авиации, авиационного института, авиационного училища, авиационного техникума или авиационного колледжа по одной или более чем одной программам первоначальной подготовки в виде модулей (категории "А", "В1" или "В2"), срок прохождения которых не может превышать 10 лет от даты выдачи сертификата или диплома, подтверждающих сдачу экзаменов или от даты выдачи диплома;
копию документов, о прохождении курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угроз и ошибок" в объеме модуля 9А или 9В "Возможности человека применительно к техническому обслуживанию ВС";
копии документов о прохождении курса "Казахстанское и международное авиационное законодательство" в объеме модуля 10 RK;
оригинал свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС (в случае порчи свидетельства).
Персонал по техническому обслуживанию ВС для продления свидетельства предоставляет:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;
оригинал свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС (в случае порчи Свидетельства).
Персонал по техническому обслуживанию ВС для внесения в Свидетельство квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" предоставляет:
заявление для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип ВС, а при необходимости, записей по практической стажировке. Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченным органом применительно к той организации технического обслуживания и ремонта авиационной техники, которая ее проводит.
Персонал по техническому обслуживанию ВС для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию ВС квалификационной отметки в графу "Ratings" категории "С" предоставляет:
заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС по форме, согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;

ӘК түріне оқытудан өткенін және 3-ші деңгей бойынша ("С" санатының бірінші жазбасы үшін) оқудың теориялық бөлімінен кейін емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелерін, ал "С" санаты бойынша әрбір кейінгі жазба үшін 1-ші деңгей бойынша ӘК талап етілген түріне оқытудан өткенін дәлелдейтін (әуе кемесімен жалпы танысу курсы) сертификат ұсынады. Егер "С" санатын алатын үміткер Куәлікке енгізілген ӘК мен қозғалтқыштың сол түрінен "В1" және "В2" санаттары арқылы осы біліктілік белгісін алатын болса, онда теориялық оқудан өткендігі туралы жеке сертификат ұсыну қажет етілмейді.
Техникалық қызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу жүргізетін ұйымдарында жұмыс тәжірибесін және мемлекеттік авиацияда немесе ӘК өндірісі кезінде алынған тәжірибені растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Ұшуды/ ұшу диспетчерлерін қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлер, авиациялық станцияның операторлары куәлік алу үшін:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
өтініш берген сәттен бастап тиісті теориялық білімін, практикалық оқуын, мамандығы бойынша біліктілігін қолдау жөнінде курстардан соңғы рет өткендігін растайтын АОО және авиациялық оқу орындарын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелерін;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 7-қосымшасына сәйкес азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен расталған объективті деректері бар ұсынымды (ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиациялық персонал үшін);
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, мөлшері 3,5 х 4,5 см, фотоға қараған жақтан оң жағында бұрышы бар);
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжаттың көшірмесін;
куәліктің түпнұсқасын (куәлік бүлінген жағдайда) ұсынады.
Ұшуды/ ұшу диспетчерлерін қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлер, авиациялық станцияның операторлары куәлік алу үшін:
ЖСН көрсетілген ерікті нысандағы өтініш, сондай-ақ ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
мамандығы бойынша соңғы рет уақыты бойынша біліктілігін қолдау курстарынан өткендігін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
куәліктің түпнұсқасын;
"Қауіп пен қателіктер факторларын бақылау принциптерін қоса алғанда, адам мүмкіндіктері" курсынан өтуін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру жеке куәлікті (немесе нотариалдық куәландырылған сенімхаты бойынша оның өкілі) көрсеткен кезде қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация нәтижені бір ай бойы сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оны одан әрі сақтау үшін көрсетілетін қызметті берушіге береді;
көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші дайын құжаттарды бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді;

копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип ВС и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 (для первой записи категории "С"), а для каждой последующей записи по категории "С" – сертификаты, доказывающие обучение на затребованный тип ВС по уровню 1 (общий ознакомительный курс с ВС). Если претендент на категорию "С" получает данную квалификационную отметку через категории "В1" или "В2" того же типа ВС и двигателя, которые уже внесены в Свидетельство, предоставление отдельного сертификата о прохождении теоретического обучения не требуется;
копии документов, подтверждающих опыт работы в организации технического обслуживания и ремента авиационной техники или опыт, полученный в государственной авиации или при производстве ВС.
Сотрудники по обеспечению полетов/полетного диспетчера, операторы авиационной станции для получения свидетельства предоставляют:
заявление в произвольной форме с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов об окончании АУЦ и авиационных учебных заведений, подтверждающие соответствующие теоретические знания, практическое обучение, прохождение последних по времени курсов поддержания квалификации по специальности на момент подачи заявления;
представление (для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию ВС) с объективными данными, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации согласно приложению 7 к настоящему стандарту государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копия документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок";
оригинал свидетельства (в случае порчи свидетельства).
Сотрудники по обеспечению полетов/полетного диспетчера, операторы авиационной станции для продления свидетельства предоставляют:
заявление в произвольной форме с указанием ИИН, а также согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания квалификации по специальности;
оригинал свидетельства;
копия документа, подтверждающего прохождение курса "Возможности человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
В Государственной корпорации выдача результата государственной услуги осуществляется на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
Государственная корпорация обеспечивает хранение результата в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения;
при обращении услугополучателя по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю;

2) порталда:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері ұсынылады.
Жеке басты куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде- көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағымен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхатты береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығымен бекітілген авиация персоналының куәлігін алу үшін адамға қойылатын біліктілік талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген), сонымен қатар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығымен бекітілген авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген) сәйкес келмеуі;

2) на портал:
предоставляются электронные копии документов, указанных в подпункте 1) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал - в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренным настоящим пунктом, работник Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 11 к настоящему стандарту государственной услуги.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9-1. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленным квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7058), а также Правилам выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8782) и Типовым программам профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785);

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) болғанда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімі болғанда, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылғанда бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті
берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы 32/1, электрондық поштаның мекенжайы: қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 75-48-02.
Шағым пошта арқылы жазбаша нысанда, немесе көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол жұмыс күндері беріледі.
Шағымның қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" көрсетілетін қызметті беруші өтінішті өңдеу барысында жаңартылатын өтініш туралы ақпарат (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) қолжетімді болады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымда:
жеке тұлғаның – тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты, пошталық мекенжайы;
заңды тұлғаның – атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги; 4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе:
физического лица – указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес;
юридического лица – его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

11. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде
электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып
қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.miid.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 75-48-02, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына 1-қосымша
Нысан
Ұшқыш куәлігінің немесе біліктілік белгісінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш беруші толтырады)
Лауазымы………………….. Аты ……………… Тегі…………………………………..
Туған күні (күні, айы, жылы) …………………. Ұлты…………………………..
Туылған жері ………………………….……….. Елі ……………………………
Тұрақты мекенжайы ………………………………………………………………………………………
………………………………………………………Пошталық индексі…………………………
Телефон нөмірі ………………………… Баламалы телефон нөмірі………………………..
E-mail:……………………………………………………………………………………………
ЖСН………………………. Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. 20 __ жылғы ____________"____" _________________ (қолы)
2. Хат-хабарлар жіберу үшін мекенжай (Өтініш беруші толтырады)
Пошталық мекенжайы ………………………………………………………………………………
………………………………………………Пошталық индексі………………………
3. Медициналық жарамдылық (Өтініш беруші толтырады)
Медициналық сертификаттың класы
Соңғы медициналық тексерілу күні
Мерзімінің аяқталу күні
Тек уәкілетті орган үшін

11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации
о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 75 48 02, единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление
для выдачи, продления срока действия свидетельства пилота или
квалификационной отметки
1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя ……………… Фамилия…………………………………..
Дата рождения (день, месяц, год) …………….. Национальность…………………………..
Место рождения……………………………. . Страна ……………………………
Постоянный адрес …………………………………………………………………………………
……………………………………………………Почтовый индекс…………………………
Номер телефона………………… Альтернативный номер телефона………………………..
E-mail:……………………………………………………………………………………………
ИИН……………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах __________"____" _____________ 20 __ г.
(подпись)
2. Адрес для корреспонденции (Заполняется заявителем)
Почтовый адрес………………………………………………………………………………
………………………………………………Почтовый индекс………………………
3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченного органа

4. Уәкілетті орган берген куәліктің детальдары (Өтініш беруші толтырады)
Куәлікті берген орган
Куәліктің түрі/класы
Куәліктің нөмірі
Куәліктің қолданылу мерзімі
5. Біліктілік белгісі (Өтініш беруші толтырады)
Әр түрі және /немесе класы туралы (LPC) біліктілік дағдыларын лицензиялау жөніндегі біліктіліктің соңғы тексеру күнін немесе (RevalidationbyExperience) тәжірибесін қайта растау күнін, сондай-ақ емтихан қабылдаушы куәлігінің нөмірін енгізіңіз.
Біліктілік белгісі
Ұшқыш немесе аса мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
Тестілеу күні
Құралдар бойынша ұшуды тестілеу күні (IR) (егер де қолданыл-
са)
Біліктілік белгісінің қолданылу мерзімінің аяқталу күні
Емтихан қабылдау-шының куәлік нөмірі және оның тегі
Тек уәкілетті орган үшін
6А. Алғаш рет өтініш беруге (Өтініш беруші толтырады)
Алғаш рет алуға өтінішті беріп отырмын: Әуе кемесінің класы туралы біліктілік белгісі (нұсқаларын қоса ала отырып, көрсету): ........... ..: құрғақ құрлықта (land): поршенді – SEP (land)
газотурбинді - SET (land)
Әуе кемесінің түрі туралы біліктілік бағасы
(Нұсқаларын қоса ала отырып, көрсету):
Екі ұшқыштан тұратын экипажы бар ұшуға арналып сертификатталған әуе кемесі
.
Көтерілу күшін жоғарлату жүйесі бар әуе кемесі (нұсқауларын қоса алғанда):
тікұшақ:
1) Бір ұшқыш (SP)
; Көп мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
; және сол және басқа ұшқыш (SP / MP)
Ұшудың крейсерлік деңгейіндегі ауысымды ұшқыш
Көрінуі шектеулі жағдайдағы ұшулар (CatII / III)
Тек қана екінші ұшқыш
2) ӘКК ретіндегі ұшақтағы (тікұшақтағы) ұшудың жалпы сағат уақыты (PIC).......
3) Сондай-ақ ревалдеуді
немесе (SPA/SPH) SE үшін
(IR) құралдар бойынша ұшудың біліктілік белгісінің қолданылу мерзімін ұзартуды сұраймын
; ME
; немесе MPA/MPH (нұсқауларды қоса отырып): .............................,,,,, .
6В. Растау немесе тестілеу (Өтініш беруші толтырады)
Әуе кемесінің жоғарыда көрсетілген класын
немесе IR құралдар бойынша ұшудың біліктілік белгісін қоса алғанда IR
,
әуе кемесінің түрі туралы біліктілік белгісін беру үшін дағдылану тестін аяқтадым
;
Дағдыларды тексеру күні: ............................; Әуе кемесінің түрі және тіркелуі: ............. ................................................................................
Кешенді тренажердің сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ............................ ....................................................................
Емтихан қабылдаушының тегі: ............................ Емтихан қабылдаушының нөмірі:…………..
Ескерту: Өтініш берушілер емтихан қабылдаушының тиісті үлгідегі есебі берілгенге дейін куәліктердің берілмейтіні туралы хабардар етіледі.
7А. Біліктілік белгісін жаңартуға өтініш (Өтініш беруші толтырады)
Біліктілік белгісін жаңартуға өтініш беріп отырмын:
Әуе кемесінің түрі туралы
;
Әуе кемесінің класы туралы біліктілік белгісі (нұсқаларды қоса алғанда)
; ұшақ
; көтерілу күшін жоғарлату жүйесі бар әуе кемесі (нұсқаларды қоса алғанда)
; тікұшақ
, (IR) құралдары бойынша ұшуларға рұқсатты қоса алғанда
;
Бір ұшқышпен (SP)
; Көп мүшелі экипаждың ұшқышы (MP)
; және сол және басқа ұшқыш (SP / MP)
; екінші ұшқыш
; Көрінуі шектеулі жағдайдағы ұшулар (CatII / III)
; Ұшудың крейсерлік деңгейіндегі ауысымды ұшқыш
;
Тек (SPA) үшін (IR) құралдары бойынша ұшуларға рұқсатты жаңарту:
(SPA) SE
; ME
үшін құралдары бойынша ұшудың біліктілік белгісі; ревалидация
; жаңарту
;
Жаңартылуы туралы куәлікке қол қойылды және біліктілік белгісі ................ ..................... ................... дейін жарамды (күні) немесе Мен уәкілетті органнан расталған біліктілік белгісі бар куәлікті қайта беруді сұраймын
7В. Біліктілігін тексеруді растау (Өтініш беруші толтырады)
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын немесе IR енгізе отыра
, біліктілік белгілерін жаңарту
үшін біліктілік тексеруді аяқтадым
Біліктілікті тексерген күні: ............................ …
Әуе кемесінің түрі мен тіркеу:...................,
Сәйкестендіру нөмірі (FSTD): ..............................................
Емтихан алушының аты-жөні: ............................................... ................ Емтихан алушының нөмірі:
Мен жоғарыда көрсетілген әуе кемесінің класын немесе IR
аспаптар бойынша біліктілік белгісін енгізе отыра, әуе кемесінің түрі туралы біліктілік белгісін
;
беру үшін дағдыларды тексеруді аяқтадым
;
Біліктілікті тексеру күні: ............................ Әуе кемелерін түрі және тіркеу: ............. .................................................. ................
Кешендік тренажердің сәйкестендіру нөмірі (FSTD): .............................................. .................................................. .............................................
Емтихан алушының тегі: ........................................... Емтихан алушының нөмірі:
Ескерту: Өтініш берушілер емтихан қабылдаушының тиісті үлгідегі есебі берілгенге дейін куәліктердің берілмейтіні туралы хабардар етіледі.

4. Детали свидетельства, выданного уполномоченным органом
(Заполняется заявителем)
Орган, выдавший свидетельство
Тип/Класс свидетельства
Номер свидетельства
Срок действия свидетельства
5. Квалификационная отметка (Заполняется заявителем)
Внесите дату последней проверки квалификации лицензирования навыков (LPC) или повторное подтверждение опыта (Revalidation by Experience) для каждого типа и / или квалификационной отметки о классе, а также номер свидетельства экзаменатора.
Квалификационная отметка
Пилот или Пилот многочленного экипажа (MP)
Дата тестирования
Дата теста полета по приборам (IR) (если применимо)
Дата истечения срока действия квалификационной отметки
Номер свидетельства экзаменатора и его фамилия
Только для уполномоченного органа
6А. Заявление первоначальную выдачу (Заполняется заявителем)
Я подаю заявку на первоначальную выдачу:
Квалификационной отметки о классе воздушного судна
(просьба указать, включая варианты): ............... ..: сухопутный (land):
поршневой – SEP (land)
газотурбинный - SET (land)
Квалификационной отметки о типе воздушного судна (включая варианты):
воздушное судно, сертифицировано для полета с экипажем из двух пилотов
.
воздушное судно с системой увеличения подъемной силы (включая варианты):
вертолет:
1) Один пилот (SP)
; Пилот многочленного экипажа (MP)
;
и тот и другой пилот (SP / MP)
Сменный пилот на крейсерском этапе полета
Полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II/III)
Только второй пилот
2) Общее время полета на самолетах (вертолетах) в качестве КВС (PIC)..... часов
3) Я также прошу ревалидировать
или продлить срок действия
квалификационной
отметки полетов по проборам (IR) для (SPA/SPH) SE
; ME
; или MPA/MPH (указать
варианты): .........................................,,,,,,,.
6В. Подтверждение или тестирование (Заполняется заявителем)
Я завершил тест проверки навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна
или квалификационной отметки о типе воздушного судна
;
включая квалификационную отметку полетов по проборам IR
Дата проверки навыков: ............................; Тип и регистрация воздушного судна: .............
.................................................. ................
Идентификационный номер комплексного тренажера (FSTD): ..............................................
.................................................. .............................................
Фамилия экзаменатора: ..............................................Номер экзаменатора:…………..
Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма отчета экзаменатора не будет получена.
7А. Заявление на возобновление квалификационной отметки (Заполняется заявителем)
Я подаю заявку на возобновление квалификационной отметки:
о типе воздушного судна
;
квалификационной отметки о классе воздушного судна
(включая варианты);
самолет
; воздушное судно с системой увеличения подъемной силы
; вертолет
,
включая допуск к полетам по приборам (IR)
;
С одним пилотом (SP)
; Пилот многочленного экипажа (MP)
;
и тот и другой пилот (SP / MP)
;
второй пилот
; полеты в условиях ограниченной видимости (Cat II / III)
;
сменный пилот на крейсерском этапе полета
;
Возобновление допуска к полетам по приборам (IR) только для (SPA):
квалификационная отметка полетов по проборам для (SPA) SE
;ME
;
продление
; возобновление
;
Свидетельство о восстановлении подписано и квалификационная отметка действительна до
..................................... ................... (дата) или
Я прошу уполномоченный орган повторной выдачи свидетельства с подтвержденной квалификационной отметкой
7В. Подтверждение проверки квалификации (Заполняется заявителем)
Я завершил квалификационную проверку для возобновления вышеуказанного класса воздушного судна
или квалификационной отметки
, включая IR
Дата проверки квалификации: ............................ …
Тип и регистрация воздушного судна: ...................,
Идентификационный номер (FSTD): ..............................................
Ф.И.О. экзаменатора: ............................................... ....................... Номер экзаменатора:
Я завершил проверку навыков для выдачи вышеуказанного класса воздушного судна
;
или квалификационной отметки о типе воздушного судна
;
включая квалификационную отметку полетов по проборам IR
.
Дата проверки квалификации: ............................ Тип и регистрация воздушных судов: ............
.................................................. ................
Идентификационный номер комплексного тренажера (FSTD): ..............................................
.................................................. .............................................
Фамилия экзаменатора: ...........................................Номер экзаменатора:
Примечание: Заявители уведомляются о том, что свидетельство не будет выдаваться до тех пор, пока соответствующая форма акта (отчета) экзаменатора не будет получена.

8. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш беруші толтырады)
1) Осы үлгіде ұсынылған ақпараттың дұрыс екенін мәлімдеймін.
2) Мен барлық басқарушы нұсқауларды толығымен қарастырдым және өтінім беру үшін барлық қажетті құжаттарды ұсындым.
Қолы:………………….. Күні………………………….
9. Дағдыларды тексеру туралы есеп (уәкілетті органның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, яғни бұл адамның куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сәйкес келетінін куәландырамын
;
Куәліктер
;
Біліктілік белгілері
;
рұқсаттар
;
куәлікті тану
.
Мен ұшу кітапшасын/ бұл үміткердің дайындығы туралы жазбаны нәтижелерімен төменде көрсетілген рәсімдер мен тиісті талаптарға сәйкестігін тексердім:
мақұлданды
бас тартылды – бас тарту туралы хабарлама (түпнұсқасы қоса беріледі)
Мен өтініш берушінің радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі.
Қолы........................ ............. Күні...............................
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бас әріптер) (бар болғанда)..................... ............ .
Ұшуды тексеру актісі қоса беріледі.
10. Уәкілетті органның рұқсаты (Уәкілетті орган толтырады)
1. Өтінім бойынша құжаттар ретке келтірілген, куәлік
; біліктілік белгісі
; рұқсат
; немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
, біліктілік белгісі
, рұқсат
немесе берілетін куәлікті тану
, ____________________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады. Жоқ құжаттама: ____________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ Тексеруді жүргізген уәкілетті органының лауазымды адамының Т.А.Ә. (бар болғанда), лауазымы, қолы _______________________________________________________ __________________ (Т.А.Ә. (бар болғанда) (қолы) Күні ______________________________ (күні /айы /жылы)
11. Уәкілетті орган береді (Уәкілетті орган толтырады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгісі________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану______________ Қолданылу мерзімі __________________
Куәлікті берген уәкілетті органының лауазымды адамының Т.А.Ә (бар болғанда), лауазымы, қолы
_______________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә. (бар болғанда) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына 2-қосымша
Нысан
Штурман куәлігін немесе біліктілік белгісін беру, қолданылу мерзімін ұзарту өтініш

8. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
1) Я заявляю, что информация, предоставленная в этой форме, верна.
2) Я полностью рассмотрел все руководящие указания и представил все необходимые документы для подачи заявки.
Подпись:………………….. Дата:………………………….
9. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченного органа)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и
удостоверяю, что данное лицо удовлетворяет соответствующим требованиям для получения:
свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признание свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии
с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Я лично проверил, что заявитель соответствует требованиям к языку для ведения
радиотелефонной связи:
английский язык.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора (заглавные буквы) ................................................ ....... ………………..
Акт летной проверки прилагается
10. Разрешение уполномоченного органа (Заполняется уполномоченным органом)
1. Документы по заявке в порядке, свидетельство
; квалификационная отметка
;
разрешение
; или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
, квалификационная отметка
, разрешение
или
признание свидетельства
, которое выдается ____________________________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю.
Отсутствующая документация: __________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного
органа, проводившего проверку
_______________________________________________________ __________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Дата ______________________________ (дд / мм / гггг)
11. Выдача уполномоченным органом (Заполняется уполномоченным органом)
Выдано:
Свидетельство ____________________ Дата истечения срока действия ___________
Квалификационная отметка________ Дата истечения срока действия __________
Разрешение ____________________ Дата истечения срока действия ___________
Признание свидетельства ______________ Срок действия __________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного
органа, по выдаче свидетельств
_______________________________________________ _______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш беруші толтырады)
Лауазымы………………….. Аты ……………… Тегі…………………………………..
Туған күні (күні, айы, жылы) ……………………. Ұлты…………………………..
Туылған жері …………………………….. Елі ……………………………
Тұрғылықты мекенжайы ……………………………………………………………………………………… ………………………………………………………Пошталық индексі…………………………
Телефон нөмірі ………………………… Баламалы телефон нөмірі……………………….. E-mail:…………………………………………………………………………………………… ЖСН……………………….
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. 20 __ жылғы _______________"____" ______________ (қолы)
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш беруші толтырады)
Бұл ретте мен әуе кемесінің түрі, штурманның өкілеттігі туралы біліктілік белгілеріне .....................................(әуе кемесінің түрі) енгізу үшін өтінішті, қажетті құжаттарды және штурман куәлігімді (бар болған жағдайда) қоса беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректердің дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні………………………….
3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш беруші толтырады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімінің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті орган үшін
4. Теориялық білімдерінің деңгейін тексеру (Емтихан алушы толтырады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті органының тұлғасы ретінде жазбаша түрде штурман куәлігіне енгізілген әуе кемелері туралы біліктілік белгілеріне қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге тиісті түрде қол қоямын, осы ретпен менің …………………………………………
.................................................. ...................................... нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ түрі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш берушінің сол әуе кемесінде штурманның қызметтерін орындауға құзыретті екенін куәландырады
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бас әріптер) ................................................ ....... ………………..
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... .........................................................

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление
для выдачи, продления срока действия свидетельства штурмана или
квалификационной отметки
1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя ……………………. Фамилия…………………………
Дата рождения (день, месяц, год) …………….. Национальность…………………………..
Место рождения…………………………….. Страна ……………………………………
Постоянный адрес ………………………………………………………………………………………
………………………………………………………….Почтовый индекс…………………………
Номер телефона…………………. Альтернативный номер телефона………………………..
E-mail:………………………………………………………………………………………
Почтовый адрес………………………………………………………………………………
…………………………………………………………Почтовый индекс………………………
ИИН……………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах ____________"____" ___________ 20 __ г.
(подпись)
2. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение..................................... . (тип воздушного судна)
в квалификационные отметки о типе воздушного судна, полномочий штурмана и
прикладываю необходимые документы и мое свидетельство штурмана (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ................................................ ................ Дата…………………………
3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченного органа
4. Проверка уровня теоретических знаний (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом уполномоченным органом гражданской авиации в
письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении
квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство штурмана,
настоящим удостоверяют, что я удовлетворен тем, что ..................................................
...................................... завершил и прошел тест этой формы ..................................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в авиационной оценке его
свидетельства, и что заявитель компетентен выполнять функции штурмана на этом воздушном судне.
Подпись ................................................. ............................ Дата.......... ................
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора................................................ .......
Компания .......................................... .............................................
Должность в компании ............................................... ........................

5. ӘК түрі бойынша біліктілік тексерісі (Емтихан алушы толтырады)
Мен әуе кемесіндегі тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге азаматтық авиацияның уәкілетті органының тұлғасы ретінде ӘК немесе бекітілген авиациялық тренажерде................................................................................................... штурмандар тобымен өтініш берушінің менің қолым қойылған қарама –қарсы орында көрсетілген шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекет немесе жаттығуларға сәйкес бөтен адамның көмегінсіз қанағаттанарлық түрде және лайықты деңгейде орындағанын жазбаша түрде куәландырамын.
Мәтіннің мазмұны
Тестілеуді сертификаттау
Тест өткізу күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе тренажердің коды
Емтихан алушыныңТ.А.Ә. (бар болғанда)
Емтихан алушы-ның қолы
Күні
Лицензия нөмірі
Әуежай қызметтерінде ұшу алдындағы дайындық
ӘК ұшу алдындағы дайындық: ӘК сыртқы қарап тексеру
Талап етілген құжаттардың бортта бар болуы
Ұшуға навигациялық жабдықты тексеру және дайындау
Бақылау тізбелерін пайдалану
Қалыпты навигация-лық рәсімдер
Навигациялық әдістерді білу
Навигациялық әдістерді үйлестіру
Экипаж мүшелерімен өзара іс-қимыл
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейінгі тек-серу, істен шығуларды және бұзылған жерін анықтау және кеме құжаттарын дұрыс ресімдеу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер де жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің түрі үшін сынақтың маңызды бабы болмаса, онда бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға енгізіледі.
6. Дағдыларды тексеру туарлы есеп (Уәкілетті органның инспекторы немесе емтихан алушы )
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, осы ретпен бұл тұлғаның куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сәйкес келетінін куәландырамын
;
куәлік
;
біліктілік белгілері
;
рұқсаттар
;
куәлікті тану
.
Мен бұл үміткердің ұшу кітапшасын/төменде көрсетілген тиісті рәсімдер мен талаптарға, нәтижелеріне сәйкес дайындығы туралы жазбаны тексердім:
мақұлданды
бас тартылды/ бас тарту туралы хабарлама (түпнұсқасы қоса беріледі)
Мен өтініш берушінің радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі.
Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бар болғанда) ........................................................
7. Уәкілетті органның рұқсаты (уәкілетті орган толтырады)
1. Өтінім беруге арналған құжаттар ретке келтірілген, куәлік
; біліктілік белгісі
; рұқсат беру
; немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
, біліктілік белгісі
, рұқсат беру
немесе берілетін куәлікті тану
, ____________________________________

5. Квалификационная проверка по типу ВС (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, уполномоченным в письменной форме органом гражданской авиации на проведение проверки уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на ВС или утвержденном авиационным тренажере
.................................................. .................................................. ..... в группе штурманов заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры, проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись.
Содержание теста
Сертификация теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетная подготовка в службах аэропорта
Предполетная подготовка на ВС: внешний осмотр ВС
Наличие на борту требуемых документов
Проверка и подготовка
навигационного
оборудования к полету
Использование контрольных перечней
Нормальные навигационные процедуры
Знание навигационных методовs
Координация навигационных методов
Взаимодействия с членами экипажа
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.
6. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченного органа)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и удостоверяю, что данное лицо удовлетворяет соответствующим требованиям для получения:
свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признания свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Я лично проверил, что заявитель соответствует требованиям к языку для ведения
радиотелефонной связи:
английский язык.
Подпись ................................................. ............................ Дата.......... ................
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора................................................ .......
7. Разрешение уполномоченного органа (Заполняется уполномоченным органом)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
, квалификационная отметка
,
разрешения или сертификат
могут быть выданы.
Свидетельство
, квалификационная отметка
, разрешение
или признание
свидетельства, которое выдается __________________________________________________

2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады. Жоқ құжаттама: ____________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ Тексеруді жүргізген лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (бар болғанда), лауазымы, қолы _______________________________________________________ _______________ (Т.А.Ә. (бар болғанда) және лауазымы) (қолы) Күні ______________________________ (күні /айы/жылы)
8. Уәкілетті орган береді (Уәкілетті орган толтырады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні ___________
Біліктілік белгісі________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні __________
Рұқсат ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні ___________
Куәлікті тану ______________ Қолданылу мерзімі __________________
Куәлікті берген уәкілетті органының лауазымды адамының Т.А.Ә (бар болғанда), лауазымы, қолы _______________________________________________________ __________________ (Т.А.Ә. (бар болғанда) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
Бортинженер куәлігін немесе біліктілік белгісін беру, қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш беруші толтырады)
Лауазымы………………….. Аты ……………… Тегі…………………………………..
Туған күні (күні, айы, жылы) ……………………. Ұлты…………………………..
Туылған жері …………………………….. Елі ……………………………
Тұрғылықты мекенжайы ……………………………………………………………………………………… ………………………………………………………..Пошталық индексі…………………………
Телефон нөмірі ………………………… Баламалы телефон нөмірі………………………..
E-mail:…………………………………………………………………………………………… ЖСН……………………….
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. 20 __ жылғы _______________"____" ____________ (қолы)
2. Өтініш берушінің декларациясы (Өтініш беруші толтырады)
Бұл ретте мен әуе кемесінің түрі, бортинженердің (борт механигінің) өкілеттігі туралы біліктілік белгілеріне .....................................(әуе кемесінің түрі) енгізу үшін өтінішті, қажетті құжаттарды және бортинженер куәлігімді (бар болған жағдайда) қоса беремін.
Бұл нысанда келтірілген деректер дұрыс екендігін растаймын.
Өтініш берушінің қолы ................................................ ................ Күні………………………….

2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю.
Отсутствующая документация: __________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного
органа, проводившего проверку
_______________________________________________________ __________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Дата ______________________________ (дд / мм / гггг)
8. Выдача уполномоченным органом (Заполняется уполномоченным органом)
Выдано:
Свидетельство __________________________ Дата истечения срока действия _________
Квалификационная отметка_______________ Дата истечения срока действия __________
Разрешение ____________________________ Дата истечения срока действия __________
Признание свидетельства __________________ Срок действия _______________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного
органа, по выдаче свидетельств _______________________________________________
_______________________ (должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление
для выдачи, продления срока действия свидетельства бортинженера или
квалификационной отметки
1. Информация заявителя (Заполняется заявителем)
Должность………………….. Имя …………………. Фамилия…………………………………..
Дата рождения (день, месяц, год) ………………….. Национальность…………………………..
Место рождения…………………………….. Страна ……………………………………
Постоянный адрес …………………………………………………………………
……………………………………………………Почтовый индекс…………………………
Номер телефона…………………………. Альтернативный номер телефона……………………
E-mail:…………………………………………………………
Почтовый адрес…………………………………………………………………………
Почтовый индекс…………………
ИИН……………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах _____________"____" __________ 20 __ г.
(подпись)
2. Декларация заявителя (Заполняется заявителем)
Настоящим я подаю заявление на включение..................................... . (тип воздушного судна) в квалификационную отметку о типе воздушного судна, полномочий бортинженера (бортмеханика) и прикладываю необходимые документы и мое свидетельство бортинженера (если имеется).
Я подтверждаю, что данные, приведенные в этой форме верны.
Подпись заявителя ................................................ ................ Дата………………………….

3. Медициналық жарамдылығы (Өтініш берушімен толтырылады)
Медициналық сертификаттың класы
Медициналық тексерудің соңғы күні
Мерзімнің аяқталу күні
Тек қана уәкілетті орган үшін
4. Теориялық білімдердің деңгейін тексеру (Емтихан алушымен толтырылады)
Мен азаматтық авиацияның уәкілетті органының тұлғасы ретінде жазбаша түрде борт инженерінің (борт механигінің) куәлігіне енгізілген әуе кемелері туралы біліктілік белгілеріне қатысты теориялық білімдерінің деңгейін тексеруге тиісті түрде қол қоямын, осы ретпен менің …………………………………………
.................................................. ...................................... нысандағы тестілеуден өткенімді және аяқтағанымды растаймын.
Оның куәлігін авиациялық бағалауда ............................... .......... (ұшақ түрі) енгізу үшін, сондай-ақ өтініш берушінің сол әуе кемесінде борт инженерінің (борт механигінің) қызметтерін орындауға құзыретті екенін куәландырады.
Қолы ................................................. ............... Күні.......... ..................................................
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бас әріптер) ................................................ ....... ………………..
Компания .......................................... ...................................................................................
Компаниядағы лауазымы ............................................... ...................................................
5. ӘК түрі туралы біліктілік белгі алатын өтініш берушінің ӘК түріндегі ұшулар тәжірибесі (Өтініш беруші толтырады)
ӘК түрі .................................... .................................
Ұшуда бортинженердің (бортмеханигінің) жұмыс тәжірибесі: (бастапқы түрінде кемінде 50 сағат, бұдан әрі 25 сағат)…………………….сағаттар Түрі бойынша ең аз ұшу: Бекітілген тренажерде жұмыс тәжірибесі: Бастапқы 100 сағат (бастапқы түрінде кемінде 50 сағат одан кейін 50 сағат одан кейінгі түрлерінде 25 сағат) ............... сағат
6. ӘК түрі бойынша біліктілік тексерісі (Емтихан алушы толтырады)
Мен әуе кемесіндегі тәжірибелік дағдыларының деңгейін тексеруге азаматтық авиацияның уәкілетті органының тұлғасы ретінде ӘК немесе бекітілген авиациялық тренажерде................................................................................................... штурмандар тобымен өтініш берушінің менің қолым қойылған қарама –қарсы орында көрсетілген шарттарға, тексеру рәсімдеріне, іс-әрекет немесе жаттығуларға сәйкес бөтен адамның көмегінсіз қанағаттанарлық түрде және лайықты деңгейде орындағанын жазбаша түрде куәландырамын.
Мәтін мазмұны
Тестілеуді сертификаттау
Тест күні
Ұшақтың тіркеу нөмірі немесе тренажердің коды
Емтихан алушыныңТ.А.Ә (бар болғанда)
Емтихан алушы-ның қолы
Күні
Лицензия нөмірі
ӘК ұшу алдындағы тексеріс және дайындық
Кеме құжаттамасын тексеру
Жабдықтың және ӘК жүйелерінің жарам-дылығын тексеру
Экипаж кабинасы мен жолаушы салонын сыртқы қарап тексеру
Құжаттаманы тексеру және ресімдеу
Бақылап қарау парағының және бақылау картасының дұрыс пайдаланылуын тексеру
Шағын газда қозғалт-қыштардың жұмысы және қосу үрдісіндегі параметрлерді бақылау
Отын жүйесінің, ПОС, СКВ, басқару, тежеу мен рульді түзету алдында ӘК гидро жүйесін пайдалану рәсімдері
Экипаж мүшелерімен өзара іс-қимыл
Қозғалтқыштардың, ұшақ жүйелері мен ұшудың берілген жылдамдығын ұстау жұмысын бақылау
Істен шығуларды жою
Авариялық рәсімдер
Ұшудан кейін қарап тексеру, істен шығуын және жарамсыздығын анықтау және кеме құжаттамасын дұрыс ресімдеуді білу
Экипаждың ресурстарын басқару (CRM)
Ескерту: Егер де жоғарыда көрсетілген тізімде нақты әуе кемесінің түрі үшін сынақтың маңызды бабы болмаса, онда бұл элемент жоғарыдағы бос бағанға қойылады.

3. Медицинская пригодность (Заполняется заявителем)
Класс медицинского сертификата
Дата последнего медицинского осмотра
Дата истечения срока
Только для уполномоченного органа
4. Проверка уровня теоретических знаний (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом уполномоченным органом гражданской авиации в письменной форме подписать проверку уровня теоретических знаний в отношении квалификационных отметок о воздушных судах, включенных в свидетельство бортинженера (бортмеханика), настоящим удостоверяю, что я удовлетворен тем, что …………………………………………
.................................................. .............................. завершил и прошел тест ..................................
Для включения ............................................. .......... (тип самолета) в его свидетельство, и что
заявитель компетентен выполнять функции бортинженера (бортмеханика) на этом
воздушном судне.
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора (заглавные буквы) ................................................
Компания .......................................... ...................................................................................
Должность в компании ............................................... .........................................................
5. Опыт полетов на типе ВС, на который заявитель получает квалификационную
отметку о типе ВС (Заполняется заявителем)
Тип ВС .............................. .................................
Опыт работы бортинженером (бортмехаником) в полете:
(Минимум 50 часов на начальном типе 25 часов в Минимальный
дальнейшем)…………………….часов общий налет на типе:
Опыт работы на утвержденном тренажере: 100 часов первоначально
(Максимум 50 часов на начальном типе 50 часов в
25 часов на последующих типах) .............. часов последствии
6. Квалификационная проверка по типу ВС (Заполняется экзаменатором)
Я, будучи лицом, должным образом, уполномоченным в письменной форме органом гражданской авиации на проверку уровня практических навыков на воздушном судне, настоящим удостоверяю, что на ВС или утвержденном авиационным тренажере
.................................................. .................................................. ..... в группе инженеров заявитель выполнил удовлетворительно и без посторонней помощи в соответствии с изложенными условиями, процедуры проверки, действия или упражнения, против которых стоит моя подпись
Содержание теста
Сертификация теста
Дата теста
Регистрационный номер самолета или код тренажера
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора
Подпись экзаменатора
Дата
Номер лицензии
Предполетный осмотр и подготовка ВС
Проверка судовой документации
Проверка исправности оборудования и систем ВС.
Внутренний осмотр кабины экипажа и пассажирского салона
Проверка и оформление документации
Правильность использования листа контрольного осмотра и контрольной карты
Контроль параметров в процессе запуска и работе двигателей на малом газе
Процедуры эксплуатации топливной системы, ПОС, СКВ, управления, торможения и гидросистемы ВС перед выруливанием
Взаимодействия с членами экипажа
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета.
Контроль работу двигателей и систем самолета и выдерживание заданной скорости полета
Устранение неисправностей
Аварийные процедуры
Послеполетный осмотр, умение выявлять отказы и неисправности и правильно оформить судовую документацию
Управление ресурсами экипажа (CRM)
Примечание: Если в приведенном выше списке не содержится важная статья испытания для конкретного типа воздушного судна, этот элемент добавляется в свободную графу выше.

7. Дағдыларды тексеру туралы есеп (Уәкілетті органның инспекторы немесе емтихан алушы )
1. Емтихан алушы немесе инспектордың өтініші
Мен бұл өтініш берушінің тіркеу журналын және /немесе оқу журналын қарап шықтым, осы ретпен бұл тұлғаның куәлікті алу үшін тиісті талаптарға сәйкес келетінін куәландырамын
;
куәлік
;
біліктілік белгілері
;
рұқсаттар
;
куәлікті тану
.
Мен бұл үміткердің ұшу кітапшасын/төменде көрсетілген тиісті рәсімдер мен талаптарға, нәтижелеріне сәйкес дайындығы туралы жазбаны тексердім:
мақұлданды
бас тартылды/ бас тарту туралы хабарлама (түпнұсқасы қоса беріледі)
Мен өтініш берушінің радиотелефон байланысын жүргізу үшін тілдік талаптарға сәйкес екенін тексердім:
ағылшын тілі.
Қолы ................................................. ............... Күні......... ..................................................
Емтихан алушының Т.А.Ә. (бар болғанда) ........................................................
8. Уәкілетті органның рұқсаты (Уәкілетті органның инспекторы немесе емтихан алушы)
1. Өтінім бойынша құжаттар ретке келтірілген, куәлік
; біліктілік белгісі
; рұқсат
; немесе куәлікті тану
берілуі мүмкін.
Куәлік
, біліктілік белгісі
, рұқсат
немесе берілетін куәлікті тану
, ____________________________________
2. Өтінімде келесі құжаттама жоқ, сондай-ақ ол өтініш берушіге қайтарылады.
Жоқ құжаттама: ____________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ Тексеруді жүргізген уәкілетті органының лауазымды адамының Т.А.Ә. (бар болғанда), лауазымы, қолы _______________________________________________________ __________________ (Т.А.Ә. (бар болғанда) (қолы) Күні ______________________________ (күні /айы /жылы)
9. Уәкілетті орган береді (Уәкілетті орган толтырады)
Берілген:
Куәлік ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні __________
Біліктілік белгісі________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні_______
Рұқсат ____________________ Қолданылу мерзімінің аяқталу күні __________
Куәлікті тану ______________ Қолданылу мерзімі __________________
Куәлікті берген уәкілетті органының лауазымды адамының Т.А.Ә (бар болғанда), лауазымы, қолы _______________________________________________________ __________________ (Т.А.Ә. (бар болғанда) (қолы)
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына 4–қосымша
Нысан
ҰСЫНЫМ (ұшу экипажының мүшелеріне)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
куәлігін беруге
__________________________________________________________________________
(куәліктің атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Атқаратын қызметі: _________________________________________________________
Бөлімшесі:
__________________________________________________________________________
Туылған жылы, күні: _______________________________________________________
Жалпы мамандығы: _________________________________________________________
Арнайы мамандығы және соңғы қайта даярлау:__________________________________
__________________________________________________________________________
(оқуы орнының атауы, курсы, айы, бітірген жылы)
Тиісті класының медициналық сертификаты бар ________________________________
Әуе кемесінің түрі: _______________________________________________________
Жалпы қонуы: __________сағат, оның ішінде түнде: __________ сағат
Өз бетінше қонуы:_______ сағат, оның ішінде түнде:_______ сағат: ______
Әуе кемесі түрлері бойынша өз бетінше қону:___________________________________
__________________
Ауа райының белгіленген минимумы: _____________________________________
Авиациялық оқиғалардың бар/жоғы: ______________________________________
(сипаты, ӘК түрі, күні) ҚОРЫТЫНДЫ: өзінің моральдық-іскерлік қасиетіне лайықты:
_______________________________________________________________
Емтихан алушы__________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
20___жылғы "____"_____________________
Өтініш беруші _______________ _________________________ _______
(қолы) (аты-жөні (бар болғанда ) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
5–қосымша
Нысан
Сәйкестік парағы №
Әскери тәжірибесінің сынағы

7. Отчет о проверке навыков (Экзаменатор или инспектор уполномоченного органа)
1. Экзаменатор или заявление инспектора
Я лично просмотрел журнал регистрации и / или учебный журнал этого заявителя и удостоверяю, что данное лицо удовлетворяет соответствующим требованиям для получения:
свидетельства
;
квалификационной отметки
;
разрешения
;
признания свидетельства
.
Я лично проверил летную книжку/ записи о подготовке этого претендента в соответствии с соответствующими процедурами и требованиями с результатами, указанными ниже:
Одобрено
Отклонено - уведомление об отказе (оригинал прилагается)
Подпись ................................................. ............... Дата.......... ..................................................
Ф.И.О. (при его наличии) экзаменатора (заглавные буквы) ................................................
8. Разрешение уполномоченного органа (Заполняется уполномоченным органом)
1. Документы для заявки в порядке, свидетельство
, квалификационная отметка
,
разрешения
или признание свидетельства
могут быть выданы.
Свидетельство
, квалификационная отметка
, разрешение
или признание
свидетельства ,
которое выдается
__________________________________________________
2. В заявке отсутствует следующая документация, и она будет возвращена заявителю.
Отсутствующая документация:
_____________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного
органа, проводившего проверку
_____________________________________________________ ____________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Дата ______________________________ (дд / мм / гггг)
9. Выдача уполномоченным органом (Заполняется уполномоченным органом)
Выдано:
Свидетельство _____________________ Дата истечения срока действия ____________
Квалификационная отметка______________Дата истечения срока действия _________
Разрешение ____________________________Дата истечения срока действия _________
Признание свидетельства _____________________ Срок действия __________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись должностного лица уполномоченного органа, по выдаче свидетельств
_______________________________________________ ______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии)) (подпись)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Приложение 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ (на членов летного экипажа)
на выдачу свидетельства
________________________________________________________________________________
(наименование свидетельства)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________________________________________________________________________
занимаемая должность:
Подразделение:
________________________________________________________________________________
Дата рождения: _________________________________________________________________
Общее образование: _____________________________________________________________
Специальное образование и последняя переподготовка:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, курсов, месяц, год окончания)
Имеет медицинский сертификат соответствующего класса:
________________________________________________________________________________
Тип (ы) воздушного судна: ______________________________________________________
Общий налет: __________часов, из них ночью: __________ часов
Самостоятельный налет:_______ часов, из них ночью:_______ часов: ______
Самостоятельный налет по типам ВС: _____________________________________________
Присвоенный минимум погоды: ____________________________________________________
Наличие авиационных происшествий: ______________________________________________
(характер, тип ВС, дата)
ВЫВОД: по своим морально-деловым качествам достоин ……….
________________________________________________________________________________
Экзаменатор ____________________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О (при его наличии))
"____"_______________________20___г.
Заявитель _______________ __________________________ _________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (Дата)
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш беруші ________________ 20 жыл
Р/с №
Әскери тәжірибесі, біліктілігі
ИКАО біліктілік талаптары, 1-қосымша; ҚР ААК РК
Сәйкестігі
Қосымша талаптары
I
1.1.
1.2
.
Оқу бағдарламасы
Теориялық сабақтар:
Ұшу училищесіндегі ұшу оқулары:
1.(ӘК нақты түрі және онда қонуы)
2. ………
Барлығы:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Тәжірибесі, біліктілігі:
Ретінде:
Нұсқаушы ретінде:
Жалпы шабуыл:
Оның ішінде:
өз бетінше
бақылау
нұсқаушы ретінде
ұшулардың саны
Емтихан алушы _________________________________ 20_____ жыл
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
6–қосымша
Нысан
Біліктілік емтиханын жүргізу хаттамасы №____________
Ескерту. Стандарт 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(кәсіпорынның, филиалының, қызметінің/бөлімінің атауы)
__________________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
Туылған жылы_____________ лауазымы_______________________________________
Емтиханның мақсаты _______________________________________________________
(рұқсат беру, біліктілік белгісінің түрі)
Жұмыс орны______________________________________________________________
(жұмыс орны, диспетчерлік пункт,сектор)
1-Бөлім. Теориялық дайындық
Сабақ/модуль
Сұрақтар
Жауаптар
Емтихан қорытындысы
ӘКП саласында ҚР заңнамасының негіздері, ӘК ұшуларының аэронавигациялық қызмет көрсетуі
Әуе қозғалысына қызмет көрсету
Жұмыс технологиясы, радиомен хабар алмасу ережелері, типтік фразеология
Ұшуларға метеорологиялық қамтамасыз ету
Аэродинамиканың, ӘК ұшу техникалық сипаттамасының негіздері
Ұшуларға навигациялық қамтамасыз ету
Ұшуларға радиотехникалық қамтамасыз ету
Емтихан алушының қорытындысы__________________________________
_______________________________________________________________
(қабылданған шешім)
Емтихан алушы _________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болғанда) мамандығы, қолы)
20___ жылғы "____"_______________________
Өтініш беруші ___________ ________________________ ________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болғанда)) (күні)
2-Бөлім. Тәжірибелік дағдылары
Біліктілігі: ӘҚҚ диспетчері (әуе қозғалысын жоспалрау)
Технологиялық операциялар
Ескерту
Емтихан алушының қорытындысы
Кезекшілікті қабылдау және тапсыру
ӘҚҰ белгіленген ережелерін сақтау (ұшуларды жоспарлау)
Басқарушы құжаттардың талаптарын сақтау
Жұмыс технологиясын және радиомен хабар алмасу ережелерін сақтау
Радиотехникалық құралдарды және авиациялық электр байланысын пайдалану
Аралас қызметтермен өзара іс-қимылы
Белгіленген құжаттамаларды жүргізу
Емтихан алушының қорытындысы ___________________________________
(қабылданған шешім)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Емтихан алушы __________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болғанда)
20___ жылғы "____"_______________________
Өтініш беруші ___________ ________________________ ________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болғанда) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
7–қосымша
Нысан
Нысан
ҰСЫНЫМ (ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі мамандарын қоспағанда, басқа авиациялық персонал үшін)

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Лист соответствия №
Зачет воинского опыта
Заявитель ___________________ 20 г.
№ п/п
Воинский опыт, квалификация
Квал. требования ИКАО, Приложение 1; КГА РК
Соответствие
Дополнительные требования
I
1.1.
1.2
Учебная программа
Теоретические предметы:
Учебные полеты в летном училище:
1.(конкретный тип ВС и налет
на нем)
2. ………
Всего:
II
2.1.
2.2.
2.3.
Опыт, квалификация: в/ч
В качестве:
В качестве инструктора:
Общий налет:
Из них:
Самостоятельно
Контрольных
В кач. инструктора
Количество полетов
Экзаменатор ______________________________________ 20.….
Приложение 6
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Стандарт дополнен приложением 6 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Протокол
проведения квалификационного экзамена №____________
________________________________________________________________________________
(наименование предприятия, филиала, службы/отдела)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
Дата рождения_____________Должность____________________________________________
Цель экзамена___________________________________________________________________
(тип квалификационной отметки, допуска)
Рабочее место___________________________________________________________________
(рабочее место, диспетчерский пункт, сектор)
Часть 1. Теоретическая подготовка
Предмет/модуль Вопросы Ответы Заключение экзаменатора
Основы законодательства РК в области ИВП, аэронавигационное обслуживание полетов ВС
Обслуживание воздушного движения
Технология работы, правила радиообмена и типовая фразеология
Метеорологическое обеспечение полетов
Основы аэродинамики, летно-технические характеристики ВС
Навигационное обеспечение полетов
Радиотехническое обеспечение полетов
Решение экзаменатора____________________________________________
(принятое решение)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Экзаменатор ____________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"_______________________20___г.
Заявитель _______________ ________________________ _______
(подпись) Ф.И.О. (при его наличии)) (Дата)
Часть 2. Практические навыки
Квалификация: диспетчер ОВД (планирования воздушного движения)
Технологические операции Примечания Заключение экзаменатора
Прием и сдача дежурства
Соблюдение установленных правил ОВД (планирования полетов)
Соблюдение требований руководящих документов
Соблюдение технологии работы и правил радиообмена
Использование радиотехнических средств и авиационной электросвязи
Взаимодействие со смежными службами
Ведение установленной документации
Решение экзаменатора_____________________________________________
(принятое решение)
_________________________________________________________________
Экзаменатор _____________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"_______________________20___г.
Заявитель _______________ __________________________ _______
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (Дата)
Приложение 7
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"

Ескерту. Стандарт 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
куәлігін беруге
__________________________________________________________________________
(куәліктің атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Атқаратын лауазымы:
__________________________________________________________________________
Бөлімше: _________________________________________________________________
Туылған күні: _____________________________________________________________
Жалпы білімі:
__________________________________________________________________
Арнайы білімі және соңғы рет қайта даярлануы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(оқу орнының, курстарының атауы, бітірген айы, жылы)
ҰДСК ____________________________дейін жұмысқа жарамды деп таныды
Біліктілігі туралы белгі:_____________________________________________________
__________________________________________________________________________
ӨНДІРІСТІК МІНЕЗДЕМЕ
ҚОРЫТЫНДЫ: өзінің іскерлік-моральдық қасиеті бойынша лайықты.
Емтихан алушы ___________________________________________________________
(лауазымы, қолы, Т.А.Ә. (бар болғанда))
20___ жылғы "____"_______________________
Өтініш беруші ___________ __________________________ ________
(қолы) (Т.А. Ә. (бар болғанда) (күні)
"Авиация персоналына
куәліктер беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
8–қосымша
Нысан
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш
Ескерту. Стандарт 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігін беру және куәлікке қатысты мерзімі үшін өтініш (алғашқы рет/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу/жаңарту немесе ұзарту)
Өтініш берушінің деректері
Тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері ……………………
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туылған күні мен туған жері…………………………
ЖСН ..........................................................................
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
AML куәлігінің детальдары (егер қолданылса)
№ …… куәлік берілген күні ……
Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы……………….
Мекенжайы…………………
ӘК ТҚ бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының нөмірі………………
Телефон………………… Факс……………
Өтініш келесі мақсатпен (тиісті боскты белгілеңіз):
Алғаш рет берілген
өзгерістер/толықтырулар енгізу
куәлікті жаңарту (ұзарту)

Сноска. Стандарт дополнен приложением 7 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ (для другого авиационного персонала,
кроме персонала по техническому обслуживанию ВС)
на выдачу свидетельства
_______________________________________________________________________________
(наименование свидетельства)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) занимаемая должность:
_______________________________________________________________________________
Подразделение: ________________________________________________________________
Дата рождения: ________________________________________________________________
Общее образование: ____________________________________________________________
Специальное образование и последняя переподготовка:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, курсов, месяц, год окончания)
признан ВЛЭК годным к летной работе до: _______________________________________
Отметки о квалификации:________________________________________________________
ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
ВЫВОД: по своим морально-деловым качествам достоин ……………….
Экзаменатор ___________________________________________________________________
(должность, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"_______________________20___г.
Заявитель _______________ __________________________ ________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (Дата)
Приложение 8
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Стандарт дополнен приложением 8 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию ВС и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений или дополнений / возобновление или продление)
Данные заявителя
Фамилия и инициалы ……………………
Адрес…………………
Гражданство ……………… Дата и место рождения …………………………
ИИН………………….
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _____________"____" __________ 20 __ г.
(подпись)
Детали свидетельства AML (если применимо)
Свидетельство № …… Дата выдачи ……
№ приложения к свидетельству……
Детали о месте работы:
Название организации……………….
Адрес…………………
Номер одобрительного сертификата организации по техническому обслуживанию ВС ………………
Тел………………… Факс……………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
первоначальная выдача
внесение изменений/дополнений
Возобновление (продление)свидетельства

Рейтинг А В1 В2 В3 С
Газотурбинді қозғалтқышы бар ұшақ
Поршеньді қозғалтқышы бар ұшақ
Газотурбинді қозғалтқышы бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқышы бар тікұшақ
Авиациалық және радиоэлектрондық жабдық
Максималды ұшу салмағы 2250 кг кем емес
Герметикалы емес поршеньдік ӘК
ұшу салмағы 2250 кг кем емес
ауыр ӘК
ауыр емес басқа ӘК
ӘК түрінің жазбасы/Рейтинг жазбасы/ шектеулерді алу (егер қолданылса):
..................... . .............................................
Мен жоғарыда көрсетілгенге сәйкес алғаш рет өтініш беру/өзгерістер мен толықтырулар енгізу/жаңарту немесе ұзарту үшін осы нысанды қолданғым келеді және осы нысанға өтініш берген сәтте енгізілген ақпараттың анық екендігін растаймын.
Мен осы ретпен кері қайтарылып алынған немесе қолданылуы тоқтатылған, басқа мемлекеттерде шығарылған куәліктің менде болмағанын растаймын.
Сонымен қатар мен кез келген анық емес ақпараттың мені AML куәлігіне ие болу құқығынан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Аты…………………………. Күні……………………………………….
Мен келесі кредитті талап еткім келеді (егер қолданылса): ……………………………..
Уәкілетті орган мақұлдаған оқыту ұйымында оқу үшін кредиттік тәжірибе …………………………….
Емтиханға эквивалентті сертификаттар үшін емтихан кредиттері.
…………………………….
Тиісті сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осы ретпен өтініш берушінің ӘК техникалық қызмет көрсету бойынша білімі мен тәжірибесінің Қазақстан Республикасының тиісті талаптарына сәйкес екені расталады және куәлік беру немесе оған жазбаларды жазу уәкілетті органға ұсынылады.
Қолы …………………… Аты………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті органы персоналының жазбалары үшін.
Осы ретпен өтініш берушінің ӘК ТҚ жөніндегі маманының куәлігін беру, ұзарту және оған жаңа жазбаларды жазу бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сәйкес екендігі расталады.
Қолы …………………… Т.А.Ә. (бар болғанда) Күні……………………………
"Авиация персоналына
куәлiктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
9-қосымша
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы
Ескерту. Стандарт 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Date
2.
Location
1.
A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5.
Type of maintenance (rating)
6.
Privilege used
7.
Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX
workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X

Рейтинг А В1 В2 В3 С
Самолет с газотурбинными двигателями
Самолет с поршневыми двигателями
Вертолет с газотурбинными двигателями
Вертолет с поршневыми двигателями
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые ВС с максимальной взлетной
массой менее 2250 кг
Тяжелые ВС
ВС иные, чем тяжелые
Запись типа ВС/ Запись рейтинга/ Снятие ограничений (если применимо): ………………………………….…………………………………………………………………………………
Я желаю применить эту форму для выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ возобновления или продления, как мною отмечено выше и подтверждаю, что информация, внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна.
Настоящим я подтверждаю, что никогда не имел свидетельство, выпущено в других странах, которое было отозвано или приостановлено в любой из них.
Я также понимаю, что любая некорректная информация может лишить меня права обладания свидетельством AML.
Подпись ………………………. Имя………………. Дата……………………………………….
Я желаю затребовать следующие кредиты (если применимо): ……………………………..
Кредитный опыт для обучения в обучающей организации, одобренной уполномоченным органом …………………………….
Экзаменационные кредиты для сертификатов, эквивалентных экзамену.
…………………………….
Пожалуйста, приложите соответствующие сертификаты.
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается, что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан по знаниям и опыту технического обслуживания ВС и рекомендуется, чтобы уполномоченный орган выдал свидетельство или сделал в нем записи.
Подпись …………………… Имя ………………………………
Должность……………………………Дата……………………………
Только для записей персонала уполномоченного органа.
Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС и внесению в него новых записей.
Подпись …………………… Ф.И.О. (при его наличии) Дата……………………………
Приложение 9
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Сноска. Стандарт дополнен приложением 9 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Индивидуальный журнал
персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
1. Date
2.
Location
1.
A/C or Comp. Type
4.A/C Reg. or Comp. S/n
5.
Type of maintenance (rating)
6.
Privilege used
7.
Task type
F O T
S G H
R / I
M E L
T S
M O D
R E P
I N S P
2/1/13
XX
workshop
FDR
123456
C13
component cert. staff
X
X

1/1/13
Moscow
SVO
A320
(CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
кестенің жалғасы
8.
Type of activity
9.
ATA
10.
Operation performed
11.
Time Duration
12.
Maintenance record ref.
13.
Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1 nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Сәкестендіру / ID
Вариант / Option
Сипаттау / Ескерту / Description/ Remarks
1. Date
-
ТҚ орындалған датасы
2. Location
-
ТҚ орындалған орны
3. A/C or comp. type
-
ӘК немесе компонентінің түр
4. A/C Reg. or comp. s/n
-
ӘК мемлекеттік және тіркеу белгілері немесе компоненттің сериялық нөмірі
5. Type of maintenance (rating)
-
ТҚ рейтингіне анықтау
ӘК ТҚ бойынша ұйымдар үшін түрлі варианттар түрлі рейтингке сәйкес
6. Privilege used
-
Тұлғаның айрықша құқықтары болғанда осы блок рейтингтен сертификат беретін және қолдайтын персоналдың айрықша құқықтарын анықтауға арналған, ол алдыңғы бағанда анықталған (мысалы А немесе В1 немесе В2 немесе С санатты компоненттер мен қозғалтқышты сертификаттау персоналы, бақылау әдістерін бұзбайтын сертификаттау персаналы.
7. Task type
Орындалатын мақсатқа қолданылатын келесі терминдерді пайдаланатын мақсатты анықтау. Бір терминнен артық пайдалануы мүмкін (мысалы, TSи R/I)
FOT
Функционалды /жұмыс тесті
SGH
Сервистік қызмет көрсету және жерүсті қызмет көрсету
R/I
алу /орнату
MEL
Ең аз жабдықтың тізімдемесі
TS
Ақауын және істен шығуын іздеу
MOD
Модификациясы
REP
Жөндеу
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Орындалған мақсаттарға тиесілі келесі терминдерді пайдалана отырып қызметін анықтау
Training
Оқу барысында өзінің жеке журналына мақсаттарды жазатын тұлға
Perform
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсетуді жеке журналдың иесі орындаған
Supervise
Жолға енгізілген техникалық қызмет көрсету жеке журналының иесінің бақылауымен орындалған
CRS
Жолға енгізілген техникалық байқаудан кейін пайдалануға жеке журнал иесіне рұқсат беріледі
9. ATA
-
Ең маңызды орындалған міндетті жақсы сипаттайтын ATAchapter енгізу, ATAchapters артық таңдалуы мүмкін.
10. Operationperformed
-
Бұл жолақ орындалған міндеттің детальдік сілтемесін қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
11. Time (hrs)
-
Жеке журнал иесі жолда жазылған қызметті орындау үшін жұмсалған жалпы уақытты жазады (сағат).
12. Maintenance record ref.
-
Жеке журналда жазылған қызметке техникалық қызмет көрсету бойынша жазбалардың нақты сілтемесін енгізіңіз
13. Remarks
-
Бұл жолақ қосымша түсініктемелерді пайдалануға арналған - басқа жолдарға енгізіле алынбағандар үшін.
"Авиация персоналына
куәлiктер беру" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
10–қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректері

1/1/13
Moscow
SVO
A320
(CFM56)
EU-CAO
A1-line
B1
X
X
продолжение таблицы
8.
Type of activity
9.
ATA
10.
Operation performed
11.
Time Duration
12.
Maintenance record ref.
13.
Remarks
Training
Perform
Supervise
CRS
X
31
shop visit for repair
16
EASA Form 1
nr. XXXXXX
X
X
32
RH MLG WHEEL change
1
ATL page 12
Идентификация / ID
Вариант / Option
Описание / Примечания / Description/ Remarks
1. Date
-
Дата, когда ТО выполнялось
2.Location
-
Расположение, где ТО выполнялось
3.A/C or comp. type
-
Тип ВС или компонента
4.A/C Reg. or comp. s/n
-
Государственные и регистрационные знаки ВС или серийный номер компонента
5.Type of maintenance (rating)
-
Определить рейтинг ТО
Различные варианты соответствуют различным рейтингам для организаций по техническому обслуживанию ВС
6.Privilege used
-
Когда лицо владеет различными привилегиями, этот блок предназначен к определению использованных привилегий сертифицирующего и поддерживающего персонала от рейтинга , определенного в предыдущей колонке (например сертифицирующий персонал категорий А или В1 или В2 или С, компонентов или двигателей или сертифицирующий персонал по неразрушающим методам контроля
7.Task type
Определить задачу, использующую следующие термины, как являющиеся более применимыми к выполняемой задаче. Может быть выбран более чем один термин (например, TSи R/I)
FOT
Функциональный /рабочий тест
SGH
Сервисное обслуживание и наземное обеспечение
R/I
Снятие /установка
MEL
Перечень минимального оборудования
TS
Поиск отказа и неисправности
MOD
Модификация
REP
Ремонт
INSP
Инспекция
8. Type of activity
Определить род деятельности, используя следующие термин, как как являющиеся наиболее применимыми к выполненным задачам
Training
Лицо, записывающее задачу в свой индивидуальный журнал при прохождении обучения
Perform
Техническое обслуживание, внесенное в строку, было выполнено владельцем индивидуального журнала
Supervise
Техническое обслуживание, внесенное в строку, выполнялось под надзором владельца индивидуального журнала
CRS
Владельцем индивидуального журнала выдавался допуск к эксплуатации после техническое обслуживания, внесенного в строку
9.ATA
-
Ввести ATAchapter, который лучше описывает наиболее важную выполненную задачу. Может быть выбран более чем один ATAchapters.
10.Operationperformed
-
Это поле используется для обеспечения детализированной ссылки на выполненную задачу.
11.Time (hrs)
-
Внести общее время (в часах), которую держатель индивидуального журнала затратил для выполнения деятельности, записанной в строке.
12.Maintenance record ref.
-
Введите точную ссылку из записей по техническому обслуживанию, где была зафиксирована деятельность, упомянутая в этом индивидуальном журнале
13.Remarks
-
Это поле предназначено для использования каких-либо дополнительных комментариев - тех, которые не удалось внести в другие поля.
Приложение 10
к стандарту государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"

Ескерту. Стандарт 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда).
2. Туылған күні.
3. Куәлік № / куәліктің қолданылу мерзімі.
4. ӘК ТҚ жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаның № ( XV тармақ).
5. Куәлікке берілген қосымшаның негізінде куәлік санаты.
6. ӘК ТҚ жөніндегі персонал куәлігін кейіннен беруге алғашқы дайындық (авиациялық оқу орны немесе авиациялық оқу орталығы, алған мамандығы, дайындықтан өткен күні мен орны, өз бетінше оқыған жағдайда "өз бетінше оқыған" деп көрсетілсін).
7. Өтініш берілген сәтте техникалық қызмет көрсету және әуе кемелерін жөндеу жөніндегі ұйымда (бұдан әрі - ТҚ және РАТ) ӘК ТҚ персоналы куәлігін алуға үміткердің лауазымы (егер үміткер ТҚ және РАТ бойынша ұйымда жұмыс істемесе, онда "Қолданылмады" деп жазылады).
8. ӘК түріне оқыту (ӘК түрі / қозғалтқыш / рейтинг / оқыту күні) (егер өтініш беруші ӘК түріне оқығанын дәлелдесе ғана толтырылады).
9. Куәлікке қоса берілген қосымша негізінде қойылған шектеулер ( XV тармақ) (бар болса, қандай екенін көрсету қажет).
Күні/ Өтініш берушінің қолы / ТҚ және РАТ жөніндегі ұйымның мөрі және жауапты адамның қолы (егер өтініш беруші ТҚ және РАТ жөніндегі ұйымына жұмысқа жалданса).
"Авиация персоналы куәліктерін
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
11-қосымша
Нысан
(көрсетілетін қызметті
алушының тегі,
аты, әкесінің аты бар болса
(бұдан әрі - Т.А.Ә)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. Стандарт 11-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 cәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын, атап айтқанда:
жоқ құжаттардың атаулары:

Сноска. Стандарт дополнен приложением 10 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Личные данные на персонала по техническому
обслуживанию воздушных судов
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии).
2. Дата рождения.
3. Номер свидетельства / срок действия свидетельства.
4. Номер приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию ВС (пункт XV).
5. Категория свидетельства на основании приложения к свидетельству.
6. Первоначальная подготовка, предшествующая выдаче свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС (авиационное учебное заведение или авиационный учебный центр, полученная специальность, даты и место прохождения подготовки, при самостоятельном изучении указать "самостоятельное изучение").
7. Должность кандидата на получение свидетельства персонала по техническому обслуживанию ВС в организации по техническому обслуживанию и ремонту воздушных судов (далее - ТО и РАТ) на момент подачи заявления (если кандидат не работает в организации по ТО и РАТ пишется "Не применимо").
8. Обучение на тип ВС (тип ВС / двигатель / рейтинг / дата обучения) (заполняется, если заявитель может доказать обучение на тип ВС сертификатом).
9. Ограничения на основании приложения к свидетельству (пункт XV) (если есть, то указать какие).
Дата/ Подпись заявителя / Печать и подпись ответственного лица организации по ТО и РАТ (если заявитель нанят для работы в организацию по ТО и РАТ).
Приложение 11
к стандарту государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
(Фамилия, имя, отчество
при наличии (далее – Ф.И.О.),
либо наименование организации
услугополучателя)
_____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Стандарт дополнен приложением 11 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел №__ филиала "Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) _______________________________.
ұсынбауыңызға байланысты мемлекеттік қызметті (мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы көрсетілсін) көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат 2 данада, әр тарапқа бір-біреуден жасалды.
Т.А.Ә. (Мемлекеттік корпорацияның қызметкері) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә._________________
Телефоны _________________________
Алдым _________________________
көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә./қолы
20__ ж. "___" _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрiнiң
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 518 бұйрығына
2-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 12.01.2018 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) әзірледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Құжаттар топтамасын тапсырған күнінен бастап мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 27 (жиырма жеті) жұмыс күні.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық түрде (толық автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10 - тармағында көзделген жағдайлар және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық түрде.
Порталда көрсетілетін қызметті алушыға азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификаты көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат түрінде жіберіледі.

1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Ф.И.О. (работника Государственной корпорации) (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О. _____________
Телефон _______________________
Получил: ______________________
Ф.И.О. / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год.
Приложение 2
к приказу Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 518
Стандарт государственной услуги
"Выдача сертификата авиационного учебного центра
гражданской авиации"
Сноска. Стандарт в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 12.01.2018 № 28 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом гражданской авиации Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги со дня сдачи документов на портал – 27 (двадцать семь) рабочих дней.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, либо письменный мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации услугополучателю направляется в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін негізде көрсетіледі.
8. Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін өтініш жасаған кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9. Порталда көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаудың электрондық көшірмесін;
сапа жөніндегі нұсқаудың көшірмесі;
ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаудың электрондық көшірмесі (қажет болған кезде);
авиациялық оқу орталығының штат кестесі;
авиациялық оқу орталығының оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты басқа оқу мекемелерімен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен жасасқан шарттардың электрондық көшірмелері (бар болса);
қаржылық-экономикалық жағдайы туралы ақпарат.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Порталда электрондық сұрау салуды қабылдау көрсетілетін қызмет алушының "жеке кабинетінде" жүзеге асырылады, құжаттар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлға ретінде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, мемлекеттік тіркелуі туралы куәлікті, төлем туралы мәліметті (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден өз бетінше алады.
Көрсетілетін қызметті беруші барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні және уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 19.12.2018 № 891 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе юридическим лицам (далее – услугополучатель).
8. График работы портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9. Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портале:
заявка по форме, согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
электронная копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
электронная копия руководства по качеству;
электронная копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
штатное расписание авиационного учебного центра;
электронные копии договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
информация о финансово – экономическом положении.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 настоящего Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель отказывает в приеме заявления.
На портале прием электронного запроса осуществляется в "личном кабинете" услугополучателя, документы представляются в виде электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП услугополучателя.
Сведения документов удостоверяющих личность, свидетельство о государственной регистрации услугополучателя в качестве юридического лица, об оплате (в случае оплаты через ПШЭП) содержавшиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через "шлюз" электронного правительства.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 19.12.2018 № 891 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

10. Көрсетілетін қызметті берушілер мынадай негіздер бойынша:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер және мәліметтер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығымен бекітілген Авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттық талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10554 болып тіркелген) сәйкес келмегенде;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) болғанда кезде;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына немесе 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1-үй мекенжайы бойынша Министрлік басшысының атына шағым беріледі: қабылдау бөлмесінің телефоны: 8 (7172) 75-48-02.
Шағым жазбаша түрде пошта арқылы көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол жұмыс күндері беріледі.
Өтінішті қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімін және орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні), шағымды қабылдау растамасы болып табылады. Шағым тіркелгеннен кейін жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шараларды қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің басшысына жіберіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетінен" шағым туралы ақпаратқа қол жеткізуге болады, ол мемлекеттік органда өңдеу барысында жаңартылып отырады (жеткізілуі, тіркелуі, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту нәтижелері бойынша жауап).
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні көрсетіледі. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюға тиіс.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, установленным сертификационным требованиям к авиационным учебным центрам, утвержденым приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 158 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10554);
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Кабанбай батыра 32/1, телефон приемной: 8 (7172) 75-48-02.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В жалобе юридического лица указывается его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

12. Көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің www.miid.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде) интернет-ресурсында орналастырылған.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 12.09.2019 № 430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 75-48-02, мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
"Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығының
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына қосымша
Нысан
Авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуге өтінім
1. ____________________________________________________________
(АОО, ұйымның, құрылымдық бөлімшесінің атауы)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, А.Ж.Т (бар болғанда))
Кәсіби даярлаудың мынадай түрлері мен бағыттары бойынша авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуді сұрайды:
Р/с
Кәсіби даярлау түрлері
Бағыттар (мамандығы, мамандануы, курстың атауы)
1
Авиациялық персоналды бастапқы даярлау
2
Авиациялық персоналды қайта даярлау
3
Авиациялық персоналдың кәсіби деңгейін қолдау
2. Ұйым туралы мәліметтер:
1) Меншік нысаны (кадастрлық нөмірі)___________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
2) Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі/БЖН немесе анықтама
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан берді)

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.miid.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации").
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.09.2019 № 708 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 75 48 02, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной
услуги "Выдача сертификата авиационного
учебного центра гражданской авиации"
Форма
Заявка
на проведение сертификации авиационного учебного центра
1. ____________________________________________________________
(наименование АУЦ, организации, структурного подразделения)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) руководителя организации)
Просит провести сертификацию авиационного учебного центра по
следующим видам и направлениям профессиональной подготовки:
№ п/п
Виды профессиональной подготовки
Направления (специальность,
специализация, наименование курса)
1
Первоначальная подготовка авиационного персонала
2
Переподготовка авиационного персонала
3
Поддержание профессионального уровня авиационного персонала
2. Сведения об организации:
1) Форма собственности (кадастровый номер) _________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2) Свидетельство или справка о государственной регистрации
(перерегистрации) юридического лица/БИН
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(номер, кем и когда выдано)

3) Заңды (пошталық) мекенжайы және басқа да деректемелері _______
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4) Телефон/факс, эл. пошта _________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Қоса берілетін құжаттар: _________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
20 ___жылғы "___" _________ Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
_______________________________________
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы
(қолы) /Аты-жөні/(бар болғанда)
М.О.

3) Юридический (почтовый) адреса и другие реквизиты ________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4) Телефон/факс, эл. почта _________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Прилагаемые документы: __________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
"___" _________ 20 ___г
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах. ________________________
Руководитель услугодателя
(Подпись) Ф.И.О. (при его наличии)
М.П. (при его наличии)