Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 28 мамырдағы № 18-1/483 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 маусымда № 11456 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 28 тамыздағы № 361 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2017 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 8-бабы 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
______________ А.Б. Сәрінжіпов
2015 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Президентінің Іс Басқарушысы
______________ А.А. Бисембаев
2015 жылғы 28 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 18-1/483 бұйрығымен бекітілген
Республикалық маңызы бар ерекше
қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесi
Р/с
Ерекше
қорғалатын
табиғи
аумақтардың
атауы
Алаңы,
гектар
Орналасқан жерi
Кімнің қарауында
1
2
3
4
5
Ақмола обласы
1
Қорғалжын
мемлекеттiк
табиғи қорығы
543171
Ақмола
облысының
Қорғалжын
ауданы,
Қарағанды
облысының Нұра
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
2
"Көкшетау"
мемлекеттiк
ұлттық табиғи
паркi
182076
Ақмола
облысының
Зерендi ауданы,
Солтүстiк
Қазақстан
облысының
Айыртау ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
3
"Бурабай"
мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі

Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 18-1/483. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2015 года № 11456. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 361 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК-Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2017 № 361 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень особо охраняемых природных территорий республиканского значения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3..Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4..Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра
С. Омаров
Утвержден
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 мая 2015 года № 18-1/483
Перечень
особо охраняемых природных территорий
республиканского значения
№ п/п
Наименование особо охраняемых природных территорий
Площадь, гектар
Местонахождение
В чьем ведении находится
1
2
3
4
5
Акмолинская область
1
Коргалжынский государственный природный заповедник
543171
Коргалжынский район Акмолинской области, Нуринский район Карагандинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
2
Государственный национальный природный парк "Кокшетау"
182076
Зерендинский район Акмолинской области, Айыртауский район Северо-Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
3
Государственный национальный природный парк "Бурабай"

129532
Бурабай ауданы
Қазақстан
Республикасы
Президентінің Іс
басқармасы
4
Шығыс мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
100000
Еңбекшілдер
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
5
Бұланды
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
47076
Еңбекшілдер
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
6
Атбасар
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
75100
Атбасар ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
7
"Дулыға" сүйір
шоқысы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
2
Еңбекшілдер
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
8
"Көк мүйіс"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
1,2
Зеренді ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
9
"Көне ағашты
тоған"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
1
Еңбекшілдер
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
10
"Қара май шоқысы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
11
"Қашқын" шоқысы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
1,3
Зеренді ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
12
"Қызыл күрең
мүйісі"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
0,5
Зеренді ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
13
"Малта тасты
шоқы" мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
2
Еңбекшілдер
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
14
"Өрт байқау"
шоқысы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
1
Зеренді ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
Ақтөбе облысы
15
Торғай
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
296000
Ырғыз ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
16
Ырғыз-Торғай мемлекеттiк табиғи резерваты
763549,0
Ырғыз ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
Алматы облысы
17
Алматы
мемлекеттік
табиғи қорығы
71700
Талғар және
Еңбекшіқазақ
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
18
Алакөл
мемлекеттік
табиғи қорығы

129532
Бурабайский район
Управление Делами Президента Республики Казахстан
4
Восточный государственный природный заказник (зоологический)
100000
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
5
Буландинский государственный природный заказник (зоологический)
47076
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
6
Атбасарский государственный природный заказник (зоологический)
75100
Атбасарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
7
Государственный памятник природы "Острая сопка "Шлем"
2
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
8
Государственный памятник природы "Зеленый мыс"
1,2
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
9
Государственный памятник природы
"Пруд с реликтовыми насаждениями"
1
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
10
Государственный памятник природы "Смольная сопка"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
11
Государственный памятник природы "Сопка "Стрекач"
1,3
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
12
Государственный памятник природы "Малиновый мыс"
0,5
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
13
Государственный памятник природы "Галочья сопка"
2
Енбекшильдерский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
14
Государственный памятник природы "Сопка "Пожарная"
1
Зерендинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Актюбинская область
15
Тургайский государственный природный заказник (зоологический)
296000
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
16
Иргиз-Тургайский государственный природный резерват
763549,0
Иргизский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Алматинская область
17
Алматинский государственный природный заповедник
71700
Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
18
Алакольский государственный природный заповедник

65672,01
Алматы
облысының
Алакөл ауданы,
Шығыс Қазақстан
облысының Үржар
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
19
Іле Алатауы
мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі
186450
Қарасай, Талғар
және
Еңбекшіқазақ
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
20
Шарын мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі
127050
Еңбекшіқазақ,
Райымбек және
Ұйғыр
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
21
"Алтынемел"
мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі
161153
Кербұлақ және
Панфилов
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
22
"Көлсай көлдерi"
мемлекеттiк
ұлттық табиғи
паркі
161045
Райымбек және
Талғар
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
23
"Жоңғар Алатауы"
мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі
356022
Ақсу, Сарқант
және Алакөл
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
24
Лепсі мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
258000
Алакөл және
Сарқант
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
25
Тоқты мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
187000
Алакөл ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
26
Қоқан мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
49100
Сарқант ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
27
Жоғарғы Көксу
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
240000
Кербұлақ
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
28
Балқаш маңы
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(кешенді)
503000
Балқаш ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
29
Қараой
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(кешенді)
509000
Балқаш ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
30
Алматы
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(кешенді)
542400
Райымбек,
Талғар және
Еңбекшіқазақ
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
31
"Шарын шетен
тоғайы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші

65672,01
Алакольский район Алматинской области, Урджарский район Восточно- Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
19
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
186450
Карасайский,
Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
20
Чарынский государственный национальный природный парк
127050
Енбекшиказахский, Райымбекский и Уйгурский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
21
Государственный национальный природный парк "Алтын-Эмель"
161153
Кербулакский и Панфиловский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
22
Государственный национальный природный парк "Көлсай көлдері"
161045
Райымбекский и Талгарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
23
Жонгар-Алатауский государственный национальный природный парк
356022
Аксуский, Саркандский и Алакольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
24
Лепсинский государственный природный заказник (зоологический)
258000
Алакольский и Саркандский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
25
Токтинский государственный природный заказник (зоологический)
187000
Алакольский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
26
Куканский государственный природный заказник (зоологический)
49100
Саркандский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
27
Верхнекоксуйский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Кербулакский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
28
Прибалхашский государственный природный заказник (комплексный)
503000
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
29
Каройский государственный природный заказник (комплексный)
509000
Балхашский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
30
Алматинский государственный природный заказник (комплексный)
542400
Райымбекский, Талгарский и Енбекшиказахский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
31
Государственный памятник природы "Чарынская ясеневая лесная дача"

5014
Ұйғыр ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
32
"Шынтүрген
шыршалары"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
900
Еңбекшіқазақ
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
33
"Айғай құм"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
240
Кербұлақ
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
34
Іле ботаника
бағы
65
Балқаш ауданы
Қазақстан
Республикасы Білім
және ғылым
министрлігі
35
Есік мемлекеттік
дендрологиялық
паркі
365,43
Еңбекшіқазақ
ауданы, Ақтоғай
кенті
Қазақстан
Республикасы Білім
және ғылым
министрлiгiнің Ғылым
комитеті
Алматы қаласы
36
Іле Алатауы
мемлекеттік
ұлттық табиғи
паркі
12219
Медеу,
Бостандық
аудандары
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
37
"Баум тоғайы"
мемлекеттік
табиғат
ескерткіші
130
Алматы қаласы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
38
Бас ботаника
бағы
104
Алматы қаласы
Қазақстан
Республикасы Білім
және ғылым
министрлігі
Атырау облысы
39
"Жаңа жер"
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
45000
Құрманғазы
ауданы
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
40
Каспий теңізінің
солтүстік
бөлігіндегі
мемлекеттік қорық
аймағы
662630
Жайық және
Қиғаш өзендері
арнасымен
Каспий
теңізінің
солтүстік
бөлігінің
акваторийі
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлігінің Орман
шаруашылығы және
жануарлар дүниесі
комитеті
41
"Ақжайық"
мемлекеттік
табиғи резерваты

5014
Уйгурский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
32
Государственный памятник природы "Чинтургенские ельники"
900
Енбекшиказахский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
33
Государственный памятник природы "Поющие барханы"
240
Кербулакский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
34
Илийский ботанический сад
65
Балхашский район
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
35
Иссыкский государственный дендрологический парк
365,43
Енбекшиказахский район, поселок Актогай
Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан
Город Алматы
36
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк
12219
Медеуский, Бостандыкский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
37
Государственный памятник природы "Роща Баума"
130
Город Алматы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
38
Главный ботанический сад
104
Город Алматы
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Атырауская область
39
Новинский государственный природный заказник (зоологический)
45000
Курмангазинский
район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
40
Государственная заповедная зона в северной части Каспийского моря
662630
Акватория северной части Каспийского моря с дельтами рек Урал и Кигач
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
41
Государственный природный резерват "Акжайык"

643477
Катонқарағай ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
45
"Семей орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты
661362,8
Бесқарағай, Бородулиха, Жарма, Үржар, Абай, Аягөз, Көкпекті аудандары және Семей қаласының жерлері
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
46
Құлжа мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
46000
Көкпекті ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
47
Тарбағатай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Зайсан және Тарбағатай аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
48
"Қаратал құмы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
1300
Зайсан ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
49
Төменгі Тұрғысын мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2200
Зырян ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
50
"Оңтүстік Алтай" республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
197176,1
Күршім ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
51
"Көкшілтау самырсын тоғайы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
137
Ұлан ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
52
Алтай ботаника бағы
154
Риддер қаласы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Жамбыл облысы
53
Жусандала мемлекеттік қорық аймағы
2757500
Алматы облысының Балқаш, Іле, Жамбыл аудандары; Жамбыл облысының Қордай, Шу және Мойынқұм аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
54
Аңдасай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
1000000
Мойынқұм ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
55
"Берікқара шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
17500
Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
56
"Қарақоңыз шатқалы" мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3070
Қордай ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Батыс Қазақстан облысы
57
Бударин мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)

643477
Катон-Карагайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
45
Государственный лесной природный резерват "Семей орманы"
661362,8
Бескарагайский, Бородулихинский, Жарминский, Урджарский, Абайский, Аягузский, Кокпектинский районы и земли города Семипалатинска
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
46
Кулуджунский государственный природный заказник (зоологический)
46000
Кокпектинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
47
Тарбагатайский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Зайсанский и Тарбагатайский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
48
Государственный природный заказник "Каратальские пески" (ботанический)
1300
Зайсанский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
49
Нижне- Тургусунский государственный природный заказник (ботанический)
2200
Зыряновский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
50
Государственный природный заказник "Оңтүстік Алтай" (комплексный)
197176,1
Курчумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
51
Государственный памятник природы "Синегорская пихтовая роща"
137
Уланский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
52
Алтайский ботанический сад
154
Город Риддер
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Жамбылская область
53
Жусандалинская государственная заповедная зона
2757500
Балхашский, Илийский, Жамбылский районы Алматинской
области; Кордайский, Шуйский и Мойынкумский районы Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
54
Андасайский государственный природный заказник (зоологический)
1000000
Мойынкумский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
55
"Урочище Бериккара" государственный природный заказник (комплексный)
17500
Жуалынский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
56
"Урочище Каракунуз" государственный природный заказник (ботанический)
3070
Кордайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Западно-Казахстанская область
57
Бударинский государственный природный заказник (зоологический)

80000
Ақжайық және Зеленов аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
58
Жалтыркөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
19000
Жаңақала ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
59
Кирсанов мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
61000
Бөрлі, Приурал, және Теректі аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қарағанды облысы
60
Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
112120
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
61
"Бұйратау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
88968
Қарағанды облысының Осакаров ауданы,
Ақмола облысының Ерейментау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
62
Белағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
1500
Бұқар жырау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
63
Қу мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
33500
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
64
Бектауата мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
500
Нұра ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
65
Қарағаш мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
6800
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
66
Қызыларай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
18200
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
67
Ұлытау мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
19300
Ұлытау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
68
"Белдеутас" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
44600
Қарқаралы ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
69
Тораңғы мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
48
Ақтоғай ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
70
Көкашық мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
15000
Жаңаарқа ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
71
Жезқазған ботаника бағы
62
Жезқазған қаласы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Қостанай облысы
72
Наурызым мемлекеттік табиғи қорығы

80000
Акжаикский и Зеленовский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
58
Жалтыркульский государственный природный заказник (зоологический)
19000
Джангалинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
59
Кирсановский государственный природный заказник (комплексный)
61000
Бурлинский, Приуральный и Теректинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Карагандинская область
60
Каркаралинский государственный национальный природный парк
112120
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
61
Государственный национальный природный парк "Буйратау"
88968
Осакаровский район Карагандинской области, Ерейментауский район Акмолинской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
62
Бельагашский государственный природный заказник (зоологический)
1500
Бухар-Жырауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
63
Кувский государственный природный заказник (зоологический)
33500
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
64
Бектауатинский государственный природный заказник (зоологический)
500
Нуринский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
65
Караагашский государственный природный заказник (зоологический)
6800
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
66
Кызыларайский государственный природный заказник (зоологический)
18200
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
67
Улытауский государственный природный заказник (зоологический)
19300
Улытауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
68
Государственный природный заказник "Белдеутас" (зоологический)
44660
Каркаралинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
69
Туранговый государственный природный заказник (ботанический)
48
Актогайский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
70
Когашикский государственный природный заказник (ботанический)
15000
Жанааркинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
71
Жезказганский ботанический сад
62
Город Жезказган
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Костанайская область
72
Наурзумский государственный природный заповедник

191381
Наурызым және Әулиекөл аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
73
"Алтын дала" мемлекеттік табиғи резерваты
489766
Амангелді және Жангелдин аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
74
Михайловка мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
76800
Қарабалық ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
75
Тауынсор мемлекеттiк табиғи (зоологиялық) қаумалы
31650
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
76
Жарсор-Ұрқаш
мемлекеттік
табиғи қаумалы
(зоологиялық)
29344,1
Қамысты ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Қызылорда облысы
77
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы
160826
Арал ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
78
Қарғалы мемлекеттік табиғи (зоологиялық)
қаумалы
11172,24
Шиелі және Жаңақорған аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
79
Тораңғылысай мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
17900
Тереңөзек ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Маңғыстау облысы
80
Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы
223342
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
81
Ақтау-Бозашы мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
170000
Түпқараған ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
82
Қарақия-Қаракөл мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
137500
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
83
Кендірлі-Қаясан мемлекеттік қорық аймағы
1230290
Қарақия ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
84
Маңғышлақ эксперименталдық ботаника бағы
39
Ақтау қаласы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Павлодар облысы
85
Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
68452,8
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
86
"Ертіс орманы" мемлекеттік орман табиғи резерваты

191381
Наурзумский и Аулиекольский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
73
Государственный природный резерват "Алтын Дала"
489766
Амангельдинский и Жангельдинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
74
Михайловский государственный природный заказник (зоологический)
76800
Карабалыкский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
75
Тоунсорский государственный природный заказник (зоологический)
31650
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
76
Жарсор-Уркашский государственный природный заказник (зоологический)
29344,1
Камыстинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Кызылординская область
77
Барсакельмесский государственный природный заповедник
160826
Аральский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
78
Каргалинский государственный природный заказник (зоологический)
11172,24
Шиелийский и Жанакорганский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
79
Торангылсайский государственный природный заказник (зоологический)
17900
Теренозекский
район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Мангистауская область
80
Устюртский государственный природный заповедник
223342
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
81
Актау-Бузачинский государственный природный заказник (зоологический)
170000
Тупкараганский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
82
Каракия-Каракольский государственный природный заказник (зоологический)
137500
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
83
Кендерли-Каясанская государственная заповедная зона
1230290
Каракиянский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
84
Мангышлакский экспериментальный ботанический сад
39
Город Актау
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Павлодарская область
85
Баянаульский государственный национальный природный парк
68452,8
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
86
Государственный лесной природный резерват "Ертіс орманы"

277961
Аққу және Шарбақты аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
87
"Қызылтау" мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
60000
Баянауыл ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
88
"Ертіс жағалауы" мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
377055,23
Ақтоғай, Железинка, Ертіс, Качир, Аққу, Май, Павлодар аудандары, Ақсу және Павлодар қалалары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
89
"Қаз қайтуы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Павлодар ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Солтүстік Қазақстан облысы
90
Мамлют мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
52400
Мамлют ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
91
Смирнов мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
240000
Аққайың ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
92
Согры мемлекеттік табиғи қаумалы (зоологиялық)
134100
Мағжан Жұмабаев және Қызылжар аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
93
Орлиногор мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
3450
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
94
"Жаңажол" мемлекеттік табиғат ескерткіші
9
Жамбыл ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
95
"Күміс қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
83
Қызылжар ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
96
"Қарағайлы орман" мемлекеттік табиғат ескерткіші
26
Аққайың ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
97
"Бүркіттау" шоқысы" және "Қайнар көз" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
98
"Имантау көлінің аралы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
34,4
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
99
"Шолғыншы" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,8
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

277961
Лебяжинский и Щербактинский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
87
Государственный природный заказник "Кызылтау" (зоологический)
60000
Баянаульский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
88
Государственный природный заказник "Пойма реки Иртыш" (комплексный)
377055,23
Актогайский, Железинский, Иртышский, Качирский, Лебяжинский, Майский, Павлодарский районы, города Аксу и Павлодар
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
89
Государственный памятник природы "Гусиный перелет"
2
Павлодарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Северо-Казахстанская область
90
Мамлютский государственный природный заказник (зоологический)
52400
Мамлютский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
91
Смирновский государственный природный заказник (зоологический)
240000
Аккаинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
92
Согровский государственный природный заказник (зоологический)
134100
Магжан Жумабаева и Кызылжарский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
93
Орлиногорский государственный природный заказник (ботанический)
3450
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
94
Государственный памятник природы "Жанажол"
9
Жамбылский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
95
Государственный памятник природы "Серебряный бор"
83
Кызылжарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
96
Государственный памятник природы "Сосновый бор"
26
Аккаинский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
97
Государственный памятник природы "Сопка "Орлиная гора" и родниковый ключ
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
98
Государственный памятник природы "Остров озера Имантау"
34,4
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
99
Государственный памятник природы "Сопка "Обозрение"
3,8
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан

100
"Қазан" жартасы шөгінділері" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3,9
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
101
"Көне алап" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
102
"Сүйір шоқы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
3
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
103
"Қостау" шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
10,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
104
"Үңгірлі сарқырама" мемлекеттік табиғат ескерткіші
0,5
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
105
"Айыртау шоқысы" мемлекеттік табиғат ескерткіші
2
Айыртау ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Оңтүстік Қазақстан облысы
106
Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы
131934
Оңтүстік Қазақстан облысының Түлкібас, Төлеби және Бәйдібек аудандары, Жамбыл облысының Жуалы ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
107
Қаратау мемлекеттік табиғи қорығы
34300
Түркістан ауданы және Түркістан қаласы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
108
Сайрам-Өгем мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
149037,1
Қазығұрт, Төле би және Түлкібас аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
109
Ақдала мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
2000
Арыс ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
110
Жамбыл мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8600
Бәйдібек ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
111
Задария мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)
8400
Арыс ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
112
Боралдай мемлекеттік табиғи қаумалы (кешенді)
52500
Түлкібас ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
113
Темір мемлекеттік табиғи қаумалы (ботаникалық)

100
Государственный памятник природы "Скальные отложения "Котелок"
3,9
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
101
Государственный памятник природы "Реликтовый массив"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
102
Государственный памятник природы "Острая сопка"
3
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
103
Государственный памятник природы "Сопка "Два брата"
10,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
104
Государственный памятник природы "Водопад с пещерой"
0,5
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
105
Государственный памятник природы "Расколотая сопка"
2
Айыртауский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Южно-Казахстанская область
106
Аксу-Жабаглинский государственный природный заповедник
131934
Тюлькубасский, Толебийский и Байдибекский районы Южно- Казахстанской области, Жуалинский район Жамбылской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
107
Каратауский государственный природный заповедник
34300
Туркестанский район и город Туркестан
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
108
Сайрам-Угамский государственный национальный природный парк
149037,1
Казыгуртский, Толебийский и Тюлькубасский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
109
Акдалинский государственный природный заказник (ботанический)
2000
Арысский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
110
Жамбылский государственный природный заказник (ботанический)
8600
Байдибекский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
111
Задарьинский государственный природный заказник (ботанический)
8400
Арысский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
112
Боралдайский государственный природный заказник (ботанический)
52500
Тюлькубасский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
113
Тимурский государственный природный заказник (ботанический)

4000
Отырар ауданы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
114
Арыс және Қарақтау мемлекеттік қорық аймағы
404000
Арыс, Отырар, Шардара аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
115
Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік қорық аймағы
6258000
Жамбыл облысының Сарысу және Шу аудандары, Қызылорда облысының Жаңақорған ауданы, Оңтүстік Қазақстан облысының Арыс, Созақ, Сарыағаш, Ордабасы аудандары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті

4000
Отрарский район
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
114
Арысская и Карактауская государственная заповедная зона
404000
Арысский, Отрарский, Шардаринский районы
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
115
Южно-Казахстанская государственная заповедная зона
6258000
Сарысуский и Шуйский районы Жамбылской области, Жанакорганский район Кызылординской области, Арысский, Сузакский, Сарыагашский, Ордабасынский районы Южно- Казахстанской области
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан