Орфандық (сирек кездесетін) аурулардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 маусымда № 11511 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 142/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.10.2020 № ҚР ДСМ - 142/2020 (алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 110) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Орфандық (сирек кездесетін) аурулардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В.Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 370 бұйрығымен
бекітілген
Орфандық (сирек кездесетін) аурулардың тізбесі

Об утверждении Перечня орфанных (редких) заболеваний
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2015 года № 11511. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 142/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.10.2020 № ҚР ДСМ - 142/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 110) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Перечень орфанных (редких) заболеваний.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе нормативно правовых актов Республики Казахстан "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А. В.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 22 мая 2015 года № 370
Перечень орфанных (редких) заболеваний

Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.02.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2019 № ҚР ДСМ-115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.02.2020 № ҚР ДСМ-13/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
АХЖ-10 бойынша аурулар (тобы)
Сирек аурулардың синонимы және атауы
Санаты
АХЖ-Х 10 бойынша коды
1
2
3
4
5
1.
Күйдіргі*
Bacillus anthracis-тен туындаған күйдіргі
Инфекциялық аурулар (бактериалық зооноздар)
А 22
2.
Қырым геморрагиялы қызбасы*
Конго вирусы тудырған қырым геморрагиялық қызбасы
Инфекциялық аурулар

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 27.02.2018 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2019 № ҚР ДСМ-115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.02.2020 № ҚР ДСМ-13/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заболевание (группа) по международной классификации болезней 10 -го пересмотра - (далее - МКБ-10)
Синонимы и названия редких болезней
Категория
Код по МКБ-10
1
2
3
4
5
1.
Сибирская язва*
Сибирская язва вызванная Bacillus anthracis
Инфекционные болезни (бактериальные зоонозы)
А 22
2.
Крымская геморрагическая лихорадка*
Крымская геморрагическая лихорадка вызванная вирусом Конго
Инфекционные болезни

А 98.0
3.
Безгек*
Pl. falciparum Pl.Vivax, Pl. ovale, Pl. Malariae тудырған безгек
Инфекциялық (протозойдық) ауру
В 50
В 53
4.
Лейшманиоз*
Лейшманиоз
Инфекциялық (протозойдық) ауру
В 55
5.
Балалардағы мұрын-жұтқыншақтың қатерлі ісігі
Мұрын-жұтқыншақтың қатерлі ісігі (назофаренгиалдық карцинома)
Ісік
С 11
6.
Балалардағы мезотелиома
Өкпеқап мезотелиомасы
Ісік
С 45.0
7.
Балалардағы көздің, оның қосалқы торқабығы аппаратының қатерлі ісігі
Торқабықтың қатерлі ісігі (ретинобластома)
Ісік
С 69.2
8.
Балалардағы бүйрекүсті безінің қатерлі ісігі
Бүйрекүсті безі қыртысының қатерлі ісігі
Ісік
С 74.0
9.
Балалардағы орналасуы анықталмаған салдарлық қатерлі ісік
Карцинома
Ісік
С 80
10.
Ересектердегі ходжкин ауруы (лимфагранулематоз)
Ходжкин ауруы
Ісік
С 81
11.
Ересектердегі таралған ходжкиндік емес лимфома
Таралған ходжкиндік емес лимфома
Ісік
С 83
12.
Ересектердегі қатерлі иммуно пролиферациялық аурулар
Вальденстрем макроглобулинемиясы
Ісік
C 88.0
13.
Ересектердегі көптеген миелома мен қатерлі плазма жасушалы ісіктер
Көптеген миелома
Ісік
C 90.0
14.
Лимфалық лейкоз (лимфолейкоз)*
Жіті лимфобластық лейкоз
Ісік
C 91.0
15.
Ересектердегі лимфалық лейкоз (лимфолейкоз)
Созылмалы лимфоциттік лейкоз
Ісік
C 91.1
16.
Ересектердегі лимфоидтық лейкоз(лимфолейкоз)
Түкті жасушалы лейкоз
Ісік
C 91.4
17.
Миелоидты лейкоз (миелолейкоз)*
Созылмалы миелоидты лейкоз
Ісік
С 92.1
18.
Миелоидты лейкоз (миелолейкоз)*
Ересектердегі жіті миелоидты лейкоз
Жіті промиелоцидті лейкоз*
Ересектердегі жіті миеломоноцитті лейкоз
Ісік
С 92.0
C 92.4
C 92.5
19.
Ересектердегі миелоидты лейкоз (миелолейкоз)
Миелодтық саркома
Ісік
C 92.3
20.
Ересектердегі миелоидты лейкоз (миелолейкоз)
Моноцитарлық лейкоз
Ісік
С 93
21.
Миелодиспластикалық синдромдар*
Ювенилдік созылмалы миеломоноцитарлық лейкоз, рефрактерлік анемия, бластар санының артуымен рефрактерлік анемия
Ісік
D 46
22.
Ересектердегі созылмалы миелопролиферациялық ауру
Идиоптиялық миелофиброз
Ісік
D 47.1
23.
Ересектердегі гемолиздік анемиялар
Альфа-талассемия, бета-талассемия, дельта-бета-талассемия, гемоглобиннің тұқым қуалайтын қайталануы, кризбен орақ тәрізді- жасушалық бұзылулар, криз hb-SS ауруы, кризсіз орақ тәрізді- жасушалық анемия, қос гетерозиготтық орақ тәрізді жасушалы бұзылулар
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 56

А 98.0
3.
Малярия*
Малярия вызванная Pl. Falciparum,
Pl. ovale,
Pl.Vivax,
Pl. Malariae
Инфекционные (протозойные) болезни
В 50
В 53
4.
Лейшманиоз*
Лейшманиоз
Инфекционные (протозойные) болезни
В 55
5.
Злокачественное новообразование носоглотки у детей
Злокачественное новообразование носоглотки (назофаренгиальная карцинома)
Новообразования
С 11
6.
Мезотелиома у детей
Мезотелиома плевры
Новообразования
С 45.0
7.
Злокачественное новообразование глаза и его придаточного аппарата, сетчатки у детей
Злокачественное новообразование сетчатки (ретинобластома)
Новообразования
C 69.2
8.
Злокачественное новообразование надпочечника у детей
Злокачественное новообразование коры надпочечника
Новообразования
C 74.0
9.
Злокачественное новообразование без уточнения локализации у детей
Карцинома
Новообразования
С 80
10.
Болезнь Ходжкина (лимфогранулематоз) у взрослых
Болезнь Ходжкина
Новообразования
С 81
11.
Диффузная неходжкинская лимфома у взрослых
Диффузная неходжкинская лимфома
Новообразования
С 83
12.
Злокачественные иммунопролиферативные болезни у взрослых
Макроглобулинемия Вальденстрема
Новообразования
C 88.0
13.
Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные новообразования у взрослых
Множественная миелома
Новообразования
C 90.0
14.
Лимфоидный лейкоз (лимфолейкоз)*
Острый лимфобластный лейкоз
Новообразования
С 91.0
15.
Лимфоидный лейкоз (лимфолейкоз) у взрослых
Хронический лимфоцитарный лейкоз
Новообразования
С 91.1
16.
Лимфоидный лейкоз (лимфолейкоз) у взрослых
Волосатоклеточный лейкоз
Новообразования
C 91.4
17.
Миелоидный лейкоз (миелолейкоз) *
Хронический миелоидный лейкоз
Новообразования
С 92.1
18.
Миелоидный лейкоз
(миелолейкоз)*
Острый миелоидный лейкоз у взрослых Острый промиелоцитарный лейкоз*
Острый миеломоноцитарный лейкоз у взрослых
Новообразования
С 92.0
C 92.4
С 92.5
19.
Миелоидный лейкоз (миелолейкоз) у взрослых
Миелоидная саркома
Новообразования
С 92.3
20.
Миелоидный лейкоз (миелолейкоз) у взрослых
Моноцитарный лейкоз
Новообразования
С 93
21.
Миелодиспластические синдромы*
Ювенильный хронический миеломоноцитарный лейкоз, рефрактерная анемия, рефрактерная анемия с избытком бластов
Новообразования
D 46
22.
Хроническая миелопролиферативная болезнь у взрослых
Идиопатический миелофиброз
Новообразования
D 47.1
23.
Гемолитические анемии у взрослых
Альфа-талассемия, бета-талассемия, дельта-бета-талассемия, наследственное персистирование фетального гемоглобина Серповидно-клеточная анемия с кризом, hb-SS болезнь с кризом, серповидно-клеточная анемия без криза, двойные гетерозиготные серповидно-клеточные нарушения
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 56

D 56.0-
D 56.2
D 56.4
D 57
D 57.0-D 57.2
24.
Ұстамалы гемоглобинурия, түнгі (Маркиафавтар-Микели)*
Ұстамалы гемоглобинурия, түнгі (Маркиафавтар-Микели)
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 59.5
25.
Аплазиялық анемия*
Аплазиялық анемия
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 61.9
26.
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура*
Эванс синдромы
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 69.3
27.
Балалардағы басқа айдарларда жіктелмеген Лангерганс жасушаларынан пайда болған гистиоцитоз
Гистиоцитоз
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 76.0
28.
Иммундық механизм қамтылған жеке бұзылулар*
Бастапқы иммун тапшылықтары
Қан, қан өндіретін ағзалардың аурулары және иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 80-D 84
29.
В тобының басқа витаминдерінің жеткіліксіздігі*
В6 витаминінің жеткіліксіздігі
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
Е 53.1
30.
Гликоген жиналу аурулары*
Помпе ауруы (2 типті гликогеноз)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 74.0
31.
Басқа сфинголипидоздар*
Фабри (-Андерсон) ауруы, Гаучер ауруы (Гоше ауруы), Краббе ауруы, Ниман-Пик ауруы (А,В,С типі), Фабер синдромы, метахроматикалық лейкодистрофия, сульфатаза жеткіліксіздігі (көптеген сульфатаздық жеткіліксіздік)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 75.2
32.
Мукополисахаридоз*
I типті мукополисахаридоз: Гурлер, Гурлер-Шейе, Шейе синдромы, II типті мукополисахаридоз: Гунтер синдромы, басқа мукополисахаридоздар: бета-глюкуродиназа жеткіліксіздігі, III, IV, VI, VII мукополисахаридоз, синдромдары: Марото-Лами синдромы (жеңіл, ауыр), Морико (моркио-тәрізді, классикалық), Санфилиппо (В, С, D типті)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 76.0
E 76.1
E 76.2
33.
Порфириялар*
Тұқым қуалайтын копропорфирия, кезектесетін жіті порфирия (бауыр)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 80.2
34.
Мыс алмасуының бұзылуы*
Менкес ауруы,
Вильсон ауруы,
(Вильсон-Коновалов ауруы, гепатолентикулярлық дегенерация)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 83.0
35.
Зат алмасуының бұзылуы*
Басқа көріністі жылауықты фиброз (муковисцидоз)
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 84.8
36.
Невропатиясыз, отбасылық тұқым қуалайтын амилоидоз*
Отбасылық жер орта теңізі қызбасы (кезеңдік ауру), тұқым қуалайтын амилоидты нефропатия
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы

D 56.0-
D 56.2
D 56.4
D 57
D 57.0-
D 57.2
24.
Пароксизмальная ночная гемоглобинурия (Маркиафавы-Микели) *
Пароксизмальная ночная гемоглобинурия (Маркиафавы-Микели)
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 59.5
25.
Апластические анемии*
Апластическая анемия
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 61.9
26.
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура*
Синдром Эванса
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 69.3
27.
Гистиоцитоз из клеток Лангерганса, не классифицированный в других рубриках у детей
Гистиоцитоз
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 76.0
28.
Отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм*
Первичные иммунодефициты
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 80-D 84
29.
Недостаточность других витаминов группы В*
Недостаточность витамина В6
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Е 53.1
30.
Болезни накопления гликогена*
Болезнь Помпе (гликогеноз 2 типа)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
E 74.0
31.
Другие сфинголипидозы*
Болезнь Фабри (-Андерсон), болезнь Гаучера (болезнь Гоше), болезнь Краббе, болезнь Нимана-Пика (тип А, В, С),
синдром Фабера, метахроматическая лейкодистрофия, недостаточность сульфатазы (множественная сульфатазная недостаточность)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
E 75.2
32.
Мукополисахаридоз*
Мукополисахаридоз I тип: синдромы Гурлер, Гурлер-Шейе, Шейе, мукополисахаридоз II тип: синдром Гунтера, другие мукополисахаридозы: недостаточность бета-глюкуронидазы, мукополисахаридоз III, IV, VI, VII, синдромы: Марото-Лами (легкий, тяжелый), Моркио (моркиоподобный, классический), Санфилиппо (тип B, C, D)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
E 76.0-
E 76.2
33.
Порфирии*
Наследственная копропорфирия, порфирия острая перемежающаяся (печеночная)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
E 80.2
34.
Нарушения обмена меди*
Болезнь Менкеса, болезнь Вильсона (болезнь Вильсона-Коновалова, гепатолентикулярная дегенерация)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
E 83.0
35.
Нарушение обмена веществ*
Кистозный фиброз комбинированная форма (муковисцидоз)
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Е 84.8
36.
Наследственный семейный амилоидоз без невропатии*
Семейная средиземноморская лихорадка (периодическая болезнь), наследственная амилоидная нефропатия
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ

E 85.0
37.
Плазма белоктары алмасуының бұзылулары*
б-1-антитрипсин жеткіліксіздігі, бис-альбуминемия
Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылуы және зат алмасудың бұзылысы
E 88.0
38.
Қозғалтқыш невронның ауруы.
Қозғалтқыш невронның отбасылық ауруы*
Амиотрофиялық бүйірлік беріштену, күшейген арқа бұлшықеттік атрофиясы
Нерв жүйесінің ауруы
G 12.2
39.
Балалардағы шашыраңқы беріш
Балалардағы шашыраңқы беріш
Демиелинизацияланатын орталық нерв жүйесінің аурулары
G 35
40.
Балалардағы драв синдромдары
Драв синдромдары
Нерв жүйесінің ауруы
G 40.4
41.
Балалардағы Glut 1 тапшылық синдромы
Glut I глюкозасының транспортері тапшылығы синдромы
Нерв жүйесінің ауруы
G 93.4
42.
Ересектер өкпесінің интерстициалдық басқа аурулары
Интерстициалдық өкпе ауруы, альвеолярлық және парието - альверлярлық бұзылулар, альвеолярлық протеиноз, өкпенің альвеолярлық микролитиазы, таралған өкпе фиброзы, криптогенді фиброздаушы альвеолит, Хаммен-Рич синдромы, идиопатиялық өкпенің фиброзы, лимфангиолейомио- матоз, нақтыланған интерстициалдық пневмония, нақтыланбаған интерстициалдық өкпе ауруы, ҚН интерстициалдық пневмония
Тыныс алу мүшелерінің ауруы
J 84
J 84.0
J 84.1
J 84.8
J 84.9
43.
Өкпелік бастапқы гипертензия*
Идиопатикалық ӨАГ, тұқымқуалаушылық ӨАГ
Қанайналым жүйесінің ауруы
I 27.0
44.
Жұқпалы емес энтерит пен колит*
Крон ауруы, спецификалық емес ойық жара колиті
Асқорыту ағзасының ауруы
K 50
K 51
45.
Буллалы бұзылулар*
Күлдіреуік,
Дюринг ауруы
Тері және теріасты жасушасының ауруы
L 10
L 13.0
46.
Балалардағы жасөаспірімдердің жүйелік бастамалы артриті
Ювенилдік идиопатикалық артрит жүйелік нұсқа
Сүйек-бұлшық жүйесінің және қосушы тін ауруы
M 08.2
47.
Дәнекер тіннің жүйелік зақымданулары*
Балалардағы сілемейлі-терілік лимфонодулярлық (Кавасаки) синдромы
Вегенер гранулематозы* Аорта доғасы синдромы (Такаясу)*
Микроскопиялық полиангиит*
Жүйелік қызыл жегі*
Балалардағы дерматомиозит
Балалардағы полимиозит
Бехчет ауруы*
Сүйек-бұлшық жүйесінің және қосушы тін ауруы
М 30.3
М 31.3
М 31.4
М 31.8
М 32.1
М 33
М 33.2
М 35.2
48.
Аяқталмаған остеогенез*
Аяқталмаған остеогенез
Туа біткен аномалия (қан ақаулары), қисаю және хромосомдық бұзылыстар
Q 78.0
49.
Туа біткен ихтиоз*
Туа біткен ихтиоз (әртүрлі нысандар), CHILD синдромы
Туа біткен аномалия (қан ақаулары), қисаю және хромосомдық бұзылыстар
Q 80
50.
Көпіршікті эпидермолиз*
Буллалық эпидермолиз
Туа біткен аномалия (қан ақаулары), деформация және хромосомдық бұзылыстар
Q 81
51.
VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
ІХ фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы
Гемофилия А
Кристмас ауруы
Гемофилия В
Қанның, қан өндіру ағзаларының аурулары жəне иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 66
D 67
52.
Виллебранд ауруы
Ұюшылықтың басқа бұзылулары
Қанның, қан өндіру ағзаларының аурулары жəне иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар
D 68.
53.
Ұюдың басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы
Туа біткен афибриногенемия
Фактор тапшылығы VІІ [тұрақты]
Фактор тапшылығы ІI [протромбиннің]
Фактор тапшылығы Х [Стюарттың-Прауэрдің]
Қанның, қан өндіру ағзаларының аурулары жəне иммундық механизмді қамтитын жеке бұзылулар

E 85.0
37.
Нарушения обмена белков плазмы*
Дефицит
-1- антитрипсина, бис -альбуминемия
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Е 88.0
38.
Болезнь двигательного неврона.
Семейная болезнь двигательного неврона*
Боковой склероз амиотрофический, прогрессирующая спинальная мышечная атрофия
Болезни нервной системы
G 12.2
39.
Рассеянный склероз
Рассеянный склероз
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы
G 35
40.
Синдром Драве у детей
Синдром Драве
Болезни нервной системы
G 40.4
41.
Синдром дефицита Glut 1 у детей
Синдром дефицита транспортера глюкозы Glut I
Болезни нервной системы
G 93.4
42.
Другие интерстициальные легочные болезни у взрослых
Интерстициальная легочная болезнь, альвеолярные и парието-альвеолярные нарушения, альвеолярный протеиноз, легочный альвеолярный микролитиаз, диффузный легочный фиброз, фиброзирующий альвеолит криптогенный, синдром Хаммена-Рича, идиопатический легочный фиброз, лимфангиолейомио- матоз, интерстициальная пневмония уточненная, интерстициальная легочная болезнь неуточненная,интерстициальная пневмония без дополнительного уточнения (далее – БДУ)
Болезни органов дыхания
J 84
J 84.0
J 84.1
J 84.8
J 84.9
43.
Первичная легочная гипертензия*
Идиопатическая легочная артериальная гипертензия (далее –ЛАГ), наследственная ЛАГ
Болезни системы кровообращения
I 27.0
44.
Неинфекционный энтерит и колит*
Болезнь Крона, неспецифический язвенный колит
Болезни органов пищеварения
K 50
K 51
45.
Буллезные нарушения*
Пузырчатка, болезнь Дюринга
Болезни кожи и подкожной клетчатки
L 10
L 13.0
46.
Юношеский артрит с системным началом у детей
Ювенильный идиопатический артрит системный вариант
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
M 08.2
47.
Системные поражения соединительной ткани*
Слизисто-кожный лимфонодулярный синдром (Кавасаки) у детей Грануломатоз Вегенера* Синдром дуги аорты (Такаясу)* Микроскопический полиангиит* Системная красная волчанка* Дерматомиозит у детей
Полимиозит у детей
Болезнь Бехчета*
Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани
М 30.3
М 31.3
M 31.4
М 31.8
М 32.1
М 33
М 33.2
M 35.2
48.
Незавершенный остеогенез*
Незавершенный остеогенез
Врожденные аномалии (пороки крови), деформации и хромосомные нарушения
Q 78.0
49.
Врожденный ихтиоз*
Врожденный ихтиоз (разные формы), CHILD синдром
Врожденные аномалии (пороки крови), деформации и хромосомные нарушения
Q 80
50.
Буллезный эпидермолиз*
Буллезный эпидермолиз
Врожденные аномалии (пороки развития) деформации и хромосомные нарушения
Q 81
51.
Наследственный дефицит фактора VIII
Гемофилия А
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 66
Наследственный дефицит фактора IX
Болезнь Кристмаса
Гемофилия В
D 67
52.
Болезнь Виллебрандта
Ангиогемофилия
Дефицит фактора VIII с сосудистым нарушением
Сосудистая гемофилия
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм
D 68.0
53.
Наследственный дефицит других факторов свертывания
Врожденная афибриногенемия,
дефицит фактора VII (стабильного)
дефицит фактора II (протромбина)
дефицит фактора X (Стюарта-Прауэра)
Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм

D 68.2
54.
Гипофиз гиперфункцияларының басқа да жағдайлары
Орталық пайда болудың уақытынан бұрын жыныстық жетілуі
Басқа да эндокриндік бездердің бұзылуы
Е 22.8
55.
Гипопитуитаризм
Гипогонадотроптық гипогонадизм.
Өсу гормонының идиопатиялық жеткіліксіздігі.
Басқа эндокриндік бездердің бұзылулары
Е 23.0
56.
Классикалық фенилкетонурия
Хош иісті амин қышқылы метаболизмінің бұзылуына байланысты ферментопатия тобының тұқым қуалайтын ауруы
Зат алмасуының бұзылулары
Е 70.0
10-шы қайта қаралған аурулардың халықаралық жіктемесі бойынша аурулар (топ) - (бұдан әрі - АХЖ-10)
Сирек кездесетін аурулардың синонимдері мен атаулары
Санаты
АХЖ-10 бойынша коды
1
2
3
4
5
57
Нерв-бұлшықет синапсы және бұлшықет аурулары
Бұлшықет дистрофиясы: Дюшенн немесе Беккер типті аутосомды рецессивті, ерте контрактуралары (Эмери-Дрейфус) бар жауырын-перонеальды), дистальды иық-жауырын-бет, аяқ-қол-бел, көз бұлшық еті, көз жұтқыншақ (окулофарингеалды).
Миотоникалық Штейнер дистрофиясы. Миотония туа біткен Томсен. Исаакс нейромиотониясы. Туа біткен парамиотония. Туа біткен бұлшықет дистрофиясы: бұлшықет талшығының ерекше морфологиялық зақымдануы. Орталық ядро ауруы, миниядролы, мультиядролы Талшықтар типтерінің диспропорациясы. Миотубулярлы миопатия (орталық ядролы), немалиндік (немалинді дене ауру). Басқа айдарларда жіктелмеген митохондриялық миопатия
Бастапқы бұлшық ет бұзылулары
G 71.0 –G 71.3
58
Жоғары дәрежелі қатерлі глиальды ісіктер
Үлестері мен қарыншаларынан басқа, мидың қатерлі ісігі. Маңдай бөлігінің қатерлі ісігі. Самай бөлігінің қатерлі ісігі. Шеке бөлігінің қатерлі ісігі. Қарақұс бөлігінің қатерлі ісігі. Ми қарыншаларының қатерлі ісігі. Мишықтың қатерлі ісігі. Ми сабауының қатерлі ісігі. Мидың жоғарыда көрсетілген бір немесе одан көп орын алу шегінен шығып жатқан зақымдануы. Мидың орналасу орны анықталмаған қатерлі ісігі.
Қатерлі ісіктер
С 71.0 – С 71.9
59
Дәріге көнбейтін туберкулез
Көптеген дәріге көнбейтін өкпе және өкпеден тыс орындағы туберкулезі
Ауқымды дәріге көнбейтін өкпе және өкпеден тыс орындағы туберкулез
Аса ауқымды дәріге көнбейтін өкпе және өкпеден тыс орындағы туберкулез
Инфекциялық аурулар
А15.0-А19.0
Ескертпе:
* балалар мен ересектердің аурлары;
БДУ – қосымша нақтылаусыз
МКБ - Аурулардың халықаралық жіктемесі – 10 қарау;
ЛАГ – өкпе артериясының гипертензиясы.

D 68.2
54.
Другие состояния гиперфункции гипофиза
Преждевременная половая зрелость центрального происхождения
Нарушения других эндокринных желез
Е 22.8
55.
Гипопитуитаризм
Гипогонадотропный гипогонадизм. Недостаточность гормона роста.
Нарушения других эндокринных желез
Е 23.0
56.
Классическая фенилкетонурия
Наследственное заболевание группы ферментопатий, связанное с нарушением метаболизма аминокислоты фенилаланина
Нарушения обмена веществ
Е 70.0
57.
Болезни нервно-мышечного синапса и мышц
Мышечная дистрофия: аутосомная рецессивная типа Дюшенна или Беккера, лопаточно-перонеальная с ранними контрактурами (Эмери-Дрейфуса), дистальная плечелопаточно-лицевая, конечностно-поясная, глазных мышц, глазоглоточная (окулофарингеальная).
Дистрофия миотоническая Штейнера. Миотония врожденная Томсена. Нейромиотония Исаакса. Парамиотония врожденная. Врожденная мышечная дистрофия: со специфическими морфологическими поражениями мышечного волокна. Болезнь центрального ядра, миниядерная, мультиядерная Диспропорция типов волокон. Миопатия миотубулярная (центроядерная), немалиновая (болезнь немалинового тела). Митохондриальная миопатия, не классифицированная в других рубриках
Первичные мышечные нарушения
G 71.0 –G 71.3
58.
Глиальные опухоли высокой степени злокачественности
Злокачественное новообразование большого мозга, кроме долей и желудочков. Злокачественное новообразование лобной доли. Злокачественное новообразование височной доли. Злокачественное новообразование теменной доли. Злокачественное новообразование желудочка мозга. Злокачественное новообразование мозжечка. Злокачественное новообразование ствола мозга. Поражение, выходящее за пределы одной и более вышеуказанных локализаций головного мозга. Злокачественное новообразование головного мозга неуточненной локализации.
Новообразования
С 71.0 – С 71.9
59.
Лекарственно-устойчивый туберкулез
Туберкулез с множественной лекарственной устойчивостью легочной и внелегочной локализации
Туберкулез с широкой лекарственной устойчивостью легочной и внелегочной локализации
Туберкулез с преширокой лекарственной устойчивостью легочной и внелегочной локализации
Инфекционные болезни
А15.0-А19.0
Примечание:
* заболеваемость детей и взрослых;
БДУ - без дополнительного уточнения;
МКБ - международная классификация болезней 10 го пересмотра;
ЛАГ - легочная артериальная гипертензия.