Көмір, уран және көмірсутек шикізатын барлауға, өндіруге, бірлесіп барлауға және өндіруге арналған модельдік келісімшарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 260 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 1 шілдеде № 11527 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығымен (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 11.06.2018 № 233 бұйрығымен (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 20-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес көмірсутек шикізатын, көмір және уранды барлауға арналған модельдік келісімшарт;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес көмірсутек шикізатын, көмір және уранды өндіруге арналған модельдік келісімшарт;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес көмірсутек шикізатын, көмір және уранды бірлесіп барлауға және өндіруге арналған модельдік келісімшарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
______________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________ Т. Дүйсенов
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Султанов
2015 жылғы "___"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы "___"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 260 бұйрығына 1-қосымша
КӨМІРСУТЕК ШИКІЗАТЫН, КӨМІР ЖӘНЕ УРАНДЫ
БАРЛАУҒА АРНАЛҒАН МОДЕЛЬДІК КЕЛІСІМШАРТ
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының
атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және ________________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан әрі-жер
қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
_____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(учаске немесе блок)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауға арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының ___________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауға арналған осы келісімшартына Тараптар
_____________________________________________________________________
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия хаттамасына
немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы "___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе

Об утверждении модельных контрактов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу углеводородного сырья, урана и угля
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2015 года № 11527. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 233 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 11.06.2018 № 233 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) модельный контракт на разведку углеводородного сырья, урана и угля согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) модельный контракт на добычу углеводородного сырья, урана и угля согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) модельный контракт на совмещенную разведку и добычу углеводородного сырья, урана и угля согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ А.Саринжипов
"__" ______________ 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
___________ Е.Дуйсенова
"__" ______________ 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
___________ А.Исекешев
"__" ______________ 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б.Султанов
"__" ______________ 2015 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
___________ Е.Досаев
"__" ______________ 2015 г.
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 260
МОДЕЛЬНЫЙ КОНТРАКТ НА РАЗВЕДКУ
УГЛЕВОДОРОДНОГО СЫРЬЯ, УРАНА И УГЛЯ
Контракт на разведку _________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на _________________________________________________________________
(участок или блок)
____________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
между Республикой Казахстан, от имени которой действует
_____________________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица
(далее - недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на разведку _______________________________
____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на _________________________________________________________________
(на участке недр)
в __________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
Республики Казахстан подписан Сторонами "____" ____________ 20___
года в соответствии с _____________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых переговоров,
являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула

1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және
реквизициялау құқығы
7. Барлау жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстарды
және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді
қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Коммерциялық табу
11. Консервациялау, жою және тарату қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы
шарттары
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін
жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Барлауға арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Геологиялық бөлу
Кіріспе
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы
мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншігінде болып табылатынын,
Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз
пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен ______________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауды жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес
________________________________ барлауды ұтымды әрі тиімді жүргізуге
(пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ниеті және қаржылық, техникалық мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға
келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт
_________________________________________ барлау жұмыстарын жүргізуде
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді деп
уағдаласқанын назарға ала отырып, құзыретті орган мен жер қойнауын
пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) және келісімшарттың шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы геологиялық бөлу шегінде барлауды жүргізуге, оның ішінде:
өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта немесе Заңда өзгеше көзделмесе, минералдық шикізатты сынамалы пайдалану/ тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүргізу кезінде өндірілген қызметінің нәтижелерін пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айкындалған жағдайларда жер койнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.

1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Коммерческое обнаружение
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
12. Учет и отчетность
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
15 Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав недропользователя
21. Условия прекращения действия контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к контракту на разведку:
Приложение 1 – Рабочая программа
Приложение 2 – Геологический отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования недр осуществлять разведку _________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности рационально и эффективно проводить разведку
____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том, что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при разведке ___________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке _________
(указать полезное ископаемое) на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и условиями контракта недропользователь вправе проводить разведку в пределах геологического отвода, в том числе:
использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое при проведении пробной эксплуатации/опытно-промышленной добычи минеральное сырье, если иное не предусмотрено контрактом либо Законом;
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или настоящим контрактом.

2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Барлауға арналған келісімшарт _______ мерзімге жасалады (мерзім көрсетілсін).
4. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт күшіне енген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) барлауға кірісуге тиіс.
6. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін алты айдан кешіктірмей, құзыретті органға келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішпен мұндай ұзартудың себебін негіздей отырып жүгінсе, құзыретті орган теңізде мұнай операцияларын жүргізу кезінде барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімін екі жылға дейін ұзартуы мүмкін.
7. Кен орнын табу жағдайында жер қойнауын пайдаланушының барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімін оны бағалау үшін қажетті кезеңге Заңның 65 және 69-баптарына сәйкес ұзартуға құқығы бар.
8. Табуды бағалау үшін келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
9. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен ресімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
10. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
11. Егер пайдалы қазбаларды барлаудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) геологиялық бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын жаңа геологиялық бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.
12. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
13. Келісімшарттық аумақты қайтару, бағалау және / немесе коммерциялық табу жүргізілген аумақты қоспағанда, мынадай график бойынша жүзеге асырылады:
келісімшарт қолданылуының екінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының үшінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының төртінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының бесінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының алтыншы жылының соңына %:
Келісімшарттық аумақтың бөлігін қайтару қайтарылатын келісімшарттық аумақ бөлігін тиісті геологиялық бөлуден алып тастаумен геологиялық бөлуді қайта ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.

2. Срок действия контракта
3. Контракт на разведку заключен на __________ (указать срок).
4. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
5. Недропользователь должен приступить к разведке с даты регистрации контракта (либо указать иной срок).
6. Срок действия контракта на разведку при проведении нефтяных операций на море может быть продлен компетентным органом до двух лет, если недропользователь не позднее чем за шесть месяцев до окончания срока действия контракта обратится в компетентный орган с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления.
7. В случае обнаружения месторождения недропользователь имеет право на продление действия Контракта на срок, необходимый для его оценки в соответствии со статьями 65 и 69 Закона.
8. Заявление о продлении срока действия контракта для оценки обнаружения должно быть рассмотрено не позднее одного месяца с даты его поступления в компетентный орган.
9. При изменении срока действия контракта для оценки в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения, оформляемые дополнительным соглашением сторон.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория
10. Недропользователь выполняет разведку в пределах контрактной территории, указанной в геологическом отводе, являющимся неотъемлемой частью контракта.
11. Если при проведении разведки полезного ископаемого будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в геологическом отводе, то вопрос о ее расширении решается компетентным органом путем выдачи соответствующего геологического отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.
12. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
13. Возврат контрактной территории, за исключением территории для оценки и/или на которой сделано коммерческое обнаружение, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия контракта ___ %
к концу третьего года действия контракта ___ %
к концу четвертого года действия контракта ___ %
к концу пятого года действия контракта ___ %
к концу шестого года действия контракта ___ %
Возврат частей контрактной территории осуществляется путем переоформления геологического отвода с исключением возвращаемых частей контрактной территории из соответствующего геологического отвода.

14. Осы бөлімнің 13-тармағының қосымшаларына нұқсан келтірместен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт қолданысының бірінші жылы аяқталған соң, бұл туралы 1 ай бұрын алдын ала құзыретті органды хабардар ете отырып келісімшарт аумағының барлық немесе бір бөлігін қайтаруға құқылы.
15. Қайтарылатын учаскелер Қазақстан Республикасының учаскелерді қайтаруға қойылатын заңнамасы талаптарына сәйкес келуге тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы барлау салдарынан бүлінген қайтарылатын аумақтарды және өзге де табиғи объектілерді одан әрі тікелей мақсатына пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
16. Келісімшарттық аумақты қайтару белгіленген тәртіппен және оның бөлімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жұмыс бағдарламасы
17. Барлаудың жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшарттың қосымшасына сәйкес міндетті бөлігі болып табылады және инвестициялық жобалық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды да жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
18. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
19. Барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
20. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының Қазақстан Республикасына ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті құзыретті органның жазбаша хабарламасына сәйкес басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен сәттен бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті бөлшектеуді және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.
21. Құзыретті орган келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатқан кезде ұлттық компания келісімшарттық аумақты сенімгерлікпен басқаруға қабылдайды. Технологиялық процестің үздіксіз болуын және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылыстар мен жабдықтарды бұрынғы жер қойнауын пайдаланушы жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлік берілгенге дейінгі мерзімге ұлттық компанияның уақытша иеленуі мен пайдалануына беруге тиіс. Бұрынғы жер қойнауын пайдаланушы болмаған не ол мүлікті ұлттық компанияға беруден бас тартқан жағдайда құзыретті орган осындай мүлікке қатысты оның сенім білдірген адамы ретінде іс-қимыл жасайды.

14. Без ущерба положениям пункта 13 настоящего раздела недропользователь вправе вернуть всю или часть контрактной территории по истечении первого года действия контракта предварительно уведомив об этом компетентный орган за один месяц.
15. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения разведки, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
16. Возврат контрактной территории осуществляется в соответствии с порядком возврата контрактной территории или ее частей.
4. Рабочая программа
17. Рабочая программа к контракту на разведку является обязательной частью согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
18. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
5. Право собственности на имущество и информацию
19. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по разведке, является собственностью недропользователя.
20. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество к Республике Казахстан за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому лицу в соответствии с письменным уведомлением компетентного органа, либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление сооружений, оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от их принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. При досрочном прекращении компетентным органом действия контракта национальная компания принимает в доверительное управление контрактную территорию. Сооружения и оборудование, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность, подлежат передаче бывшим недропользователем во временное владение и пользование национальной компании на срок до передачи имущества новому недропользователю. В случае отсутствия бывшего недропользователя либо его уклонения от передачи имущества национальной компании компетентный орган выступает в качестве его поверенного в отношении такого имущества.

22. Геологиялық ақпарат, егер ол жер қойнауын пайдаланушының жеке қаражаты есебінен алынса, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
23. Мемлекеттік меншігінде болатын Келісімшарт аумағы бойынша жер қойнауы туралы ақпарат, Заңнамада белгіленген тәртіпте жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органынан алынады.
24. Мемлекет меншігінде болатын геологиялық ақпараттың құны тарихи шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады. Геологиялық ақпараттың құны Қазақстан Республикасының бюджетіне төленеді.
25. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қаржыландыру көзiне қарамастан, жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпарат мемлекет меншігіне міндетті түрде өтеусіз берілуге жатады және кез-келген уақытта жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға оның сауалы бойынша зерттеу үшін беріледі. Геологиялық ақпаратты есепке алуды, сақтауды, жүйелеуді және жинақтап қорытуды жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган өзі бекiткен тәртiпке сәйкес жүзеге асырады.
26. Жер қойнауын пайдалану операциялары бойынша есептер Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 396 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11028 тіркелген) бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу туралы есептер беру қағидаларына сәйкес жер қойнауын пайдалану мен зерттеуге уәкілетті органға тапсырылады.
27. Келісімшарт қолданысы тоқтатылғаннан кейін барлық геологиялық ақпарат Қазақстан Республикасының меншігіне беріледі. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органға барлық құжаттарды және геологиялық ақпараттың өзге де материалдық жеткізгіштерін өтеусіз беруге міндетті.
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу
және реквизициялау құқығы
28. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, мәмілені жасасу күніне қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында артықшылықты құқығы бар.
29. Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуы жөнiнде мәмiле жасалған күнi әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар, көлік шығыстары және өткізуге арналған шығындар шегеріле отырып қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінен __ % аспауға тиіс.

22. Геологическая информация находится в собственности недропользователя на период действия контракта, если она получена за счет средств недропользователя.
23. Информация о недрах по контрактной территории, находящаяся в государственной собственности, приобретается недропользователем у уполномоченного органа по изучению и использованию недр в установленном Законом порядке.
24. Стоимость геологической информации, находящейся в государственной собственности, определяется как часть суммы исторических затрат. Оплата стоимости геологической информации производится в бюджет Республики Казахстан.
25. Независимо от источника финансирования операций по недропользованию геологическая и иная информация о недрах подлежит обязательной безвозмездной передаче в собственность Республики Казахстан и представляется в любое время в уполномоченный орган по изучению и использованию недр по его запросу для изучения. Учет, хранение, систематизация и обобщение геологической информации осуществляются уполномоченным органом по изучению и использованию недр в соответствии с порядком, им утвержденным.
26. Отчеты о проведении операций по недропользованию представляются в уполномоченный орган по изучению и использованию недр в соответствии с Правилами представления недропользователями отчетов о проведении операций по недропользованию, утвержденными Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 396 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2015 года № 11028).
27. При прекращении действия контракта вся геологическая информация переходит в собственность Республики Казахстан. Недропользователь обязан безвозмездно передать в уполномоченный орган по изучению и использованию недр все документы и иные материальные носители геологической информации.
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
28. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
29. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать __ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.

30. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда, Үкіметтің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау. Қазақстан Республикасының мұқтажына қажет мөлшерде төтенше немесе соғыс жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуі мүмкін.
31. Қазақстан Республикасы реквизицияланған пайдалы қазбалар үшін заттай нысанда немесе шетелдік жер қойнауын пайдаланушыға, олардың құнына еркін айналымдағы валютамен, ал ұлттық жер қойнауын пайдаланушыға жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде реквизициялау күніне қолданатын, көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегерімінен қалған бағадан аспайтын бағалар бойынша ұлттық валютамен өтемақы төлеуге кепілдік береді.
7. Барлау кезінде персоналды жалдау, тауарларды,
жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
32. Жер қойнауын пайдаланушы барлау бойынша операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте қазақстандық кадрларды тарту, жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санына пайыздық қатынаста мердігерлік жұмыстарға тартылған қызметкерлерді қоса алғанда жетекші құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімді мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__%, соның ішінде жылдар бойынша:
жыл
басшы құрам
ЖБ және ОКБ мамандар
жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау
жұмыстар
кезінде)
33. Жер қойнауын пайдаланушы мердiгерлiк жұмыстармен айналысатын персоналды қоса алғанда, жұмысқа тартылған шетелдiк персоналға қатысты алғанда қазақстандық персонал үшiн еңбекке ақы төлеудiң тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
34. Жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқыту, олардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау бойынша жыл сайын ____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында немесе конкурстық ұсыныста немесе тендер, аукцион өткізілу туралы хабарламада белгіленген соманы көрсетумен) қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Осы тармақта көзделген талап етілген қаржыландыру көлемі артқан кезде қандай да бір жылдың қорытындылары бойынша көрсетілген асып түсу сомалары алдағы кезеңдердегі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, қызметкерлерді оқытуын, олардың біліктілігін арттыруын және оларды қайта даярлауын қаржыландыру бойынша міндеттемелерінің есебіне жатқызылады және міндеттемелер есебіне есептелген кезеңнің шығыстары ретінде есепке алынады.
Осы тармақта көрсетілген міндетті орындау жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажет тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуға нақты жұмсаған шығыстары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға жанындағы өзінің оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар болып табылады.

30. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
31. Республика Казахстан гарантирует компенсацию за реквизированные полезные ископаемые в натуральной форме или посредством выплаты их стоимости иностранному недропользователю в свободно конвертируемой валюте, а национальному недропользователю - в национальной валюте по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми на дату реквизиции, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
32. При проведении операций по разведке недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам. При этом, привлечение казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
Год
Руководящий состав
специалисты с ВО и СПО
Рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
33. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
34. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки ежегодное финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта, в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона).
В случае превышения объемов требуемого финансирования, предусмотренного в настоящем пункте, по итогам какого-либо года, указанные суммы превышения засчитываются в счет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, будущих периодов и учитываются как расходы того периода, в счет обязательства которого они были зачтены.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.

35. Барлау кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы қажет. Жер қойнауын пайдаланушы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде: Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарды, материалдарды және дайын өнімді, олар конкурстың және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда, пайдалануға; егер осы көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді міндетті түрде тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау бойынша операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт бойынша жергілікті қамту көлемі тауарларға қатынасы бойынша ______ пайызды, жұмыстарға қатынасы бойынша ______ пайызды, көрсетілетін қызметтерге қатынасы бойынша ______ пайызды құруға, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
тауарлар
жұмыстар
қызметтер
1 жыл
2 жыл
....
(бағалау
жұмыстар кезінде)
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және
ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
36. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________ мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
37. Жер қойнауын пайдаланушы Заңның 76-бабы 1-тармағының 12-1)- тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің көлемі асыра орындалған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы асыра орындалған міндеттемелердің көлемдерін келесі есепті кезеңдерге түзетуді (есепке жатқызуды) жүзеге асырады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың қазақстандық өндірушілері болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушының ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеуге жұмсаған нақты шығыстары және (немесе) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстары оның ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындауы болып табылады.

35. Закуп товаров, работ и услуг при проведении разведки должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении товаров, работ и услуг недропользователь обязуется: использовать оборудование, материалы и готовую продукцию, произведенные в Республике Казахстан, при условии их соответствия требованиям конкурса и законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании; привлекать казахстанских производителей работ, услуг, при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти услуги соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ и услуг, оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту при проведении операций по разведке должен составлять ______ процентов по отношению к товарам, ______ процентов по отношению к работам, ______ процентов по отношению к услугам, в том числе по годам:
Год
товары
работы
услуги
1 год
2 год
(при оценочных работах)
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
36. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально- экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2014 года № 9756).
37. В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 1 статьи 76 Закона недропользователь обязуется осуществлять ежегодное финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
В случае перевыполнения объема обязательств по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ по итогам текущего года недропользователь осуществляет корректировку (зачет) объемов перевыполненных обязательств на следующие отчетные периоды.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется по разрешению компетентного органа.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ являются фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности".

9. Салық салу
38. Келiсiмшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу оларды төлеу жөнiндегi міндеттемелер туындаған кезде қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемелері туындаған күні Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінен тыс қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
39. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
40. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
41. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Коммерциялық табу
42. Жер қойнауын пайдаланушы кен орынды тапқан жағдайда отыз жұмыс күніннің ішінде құзыретті органға хабарлауы тиіс.
43. Құзырлы орган хабарламаны алған кезден бастап бір ай ішінде бағалау кезеңіне өтуге рұқсат береді. Бағалау кезеңіне өткен кезде міндетті түрде келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгеріс енгізіледі.
44. Табуды растау мен оны бағалау мерзімін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану бойынша құзыретті органның қорытындысы бойынша құзыретті орган белгілейді. Коммерциялық табу жер қойнауын пайдаланушымен хабарланады.
45. Жер қойнауын пайдаланушы бағалау жұмыстары кезеңіне өту кезінде Заңға сәйкес бағалау жұмыстарының жобасын әзірлейді. Бағалау жұмыстары сынамалы пайдалану/тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасын қамту мүмкін.
46. Коммерциялық табу жағдайында жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдаланушының конкурс өткізілмей-ақ, тікелей келіссөздер негізінде өндіруге арналған келісімшарт жасасуға айрықша құқығы болады.
11. Консервациялау, жою және тарату қоры
47. Барлау бойынша операциялар тоқтатылғанда жер қойнауын пайдаланушы одан әрі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, барлау бойынша жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерді жоюды немесе консервациялауды жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырады.

9. Налогообложение
38. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
39. Окончательный размер подписного бонуса _____ (указать сумму).
. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
41. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Коммерческое обнаружение
42. В случае обнаружения месторождения недропользователь обязан известить об этом компетентный орган в течение тридцати рабочих дней.
43. Компетентный орган в течение одного месяца с момента получения извещения выдает разрешение на переход к этапу оценочных работ. При переходе к этапу оценочных работ в обязательном порядке вносится изменение в рабочую программу контракта.
44. Подтверждение обнаружения и определение сроков его оценки устанавливается компетентным органом по заключению уполномоченного органа по изучению и использованию недр. Коммерческое обнаружение объявляется недропользователем.
45. Недропользователь при переходе к этапу оценочных работ разрабатывает проект оценочных работ в соответствии с Законом. Оценочные работы могут включать проект пробной эксплуатации/ опытно-промышленной добычи.
46. Недропользователь, обнаруживший и оценивший месторождение на основании контракта на разведку, имеет исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров.
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
47. При прекращении операций по разведке недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по разведке, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.

48. Жер қойнауын пайдалану объектілері Заңда белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Барлау кезеңінде тарату қорына жұмыс бағдарламасында қарастырылған барлауға арналған жыл сайынғы шығындарынан бір пайыздан кем емес мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотына аударымдар жер қойнауын пайдаланушымен жыл сайын жүргізіледі.
49. Егер жоюға нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, онда жер қойнауын пайдаланушы жоюды қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
50. Егер жоюға нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен төмен болса, онда қалған ақша жер қойнауын пайдаланушыға беріледі және салық салынатын табысқа енгізіледі.
51. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру жағдайында тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
52. Құзыретті орган келісімшартты біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда тарату қоры Заңның 72-бабының 10-тармағына сәйкес анықталатын сенімгерлік басқарушыға беріледі.
12. Есепке алу және есептілік
53. Жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану бойынша жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және құзыретті органға Заңмен белгіленген тәртіпте және мерзімде келісімшартта және жұмыс бағдарламасында қарастырылған міндеттемелердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынуға тиіс.
54. Жер қойнауын пайдаланушы Заңда белгіленген мерзімде мұнай және газ саласындағы уәкілетті органымен бекітілетін тізімдеме бойынша өзінің өндірістік объектілерін есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыруға және мұнай және газ саласындағы уәкілетті органы белгілеген тәртіпте есепке алудың бақылау аспаптарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті.
55. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдары лауазымды адамдарының қызметтік міндеттерін атқаруы кезінде оларға қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына оларды кедергісіз өткізуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақтылы жоюға міндеттенеді.
56. Келісімшарт аумағындағы қызмет нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті беруге міндетті.
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар
жүргізудің жалпы шарттары
57. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға міндетті.

48. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленном Законом.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на геологоразведку, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
49. Если фактические затраты на ликвидацию превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
50. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
51. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
52. В случае прекращения действия контракта в одностороннем порядке компетентным органом, ликвидационный фонд передается доверительному управляющему, определяемому в соответствии с пунктом 10 статьи 72 Закона.
12. Учет и отчетность
53. Недропользователь при проведении разведки должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять компетентному органу отчетность о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в порядке и сроки, предусмотренные Законом.
54. Недропользователь, в сроки, установленные Законом, обязан оснастить свои производственные объекты, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области нефти и газа, контрольными приборами учета и обеспечивать функционирование контрольных приборов учета в порядке, установленном уполномоченным органом в области нефти и газа.
55. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
56. По результатам деятельности на контрактной территории недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению и использованию недр геологическую отчетность.
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
57. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать экологические, санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и в области охраны недр.

58. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде егер бұл қауіпсіздіктің ерекше жағдайларымен байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, келісімшарттық аумақ шегінде басқа адамдардың еркін жүруіне, жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануына кедергі жасамауға міндеттенеді.
59. Барлауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң тәжірибесіне негізделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
60. Барлауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы өндірілген шикі мұнай көлемін Қазақстан Республикасының аумағында өңдеуге жеткізіп береді.
61. Көмірсутегі шикізатының сынамалы пайдалануын іске асыратын жер қойнауын пайдаланушылар мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның бекітуіне және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келісуге жататын ілеспе газды өңдеуді дамыту бағдарламаларын көздеуге міндетті, олар ілеспе газды жағу немесе қатқа кері айдау (кәдеге жарату) көлемдерін қысқарту жолымен қоршаған ортаға зиянды әсерін төмендету мақсатында әр үш жыл сайын жаңартылып отыруға тиіс.
62. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
63. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру бойынша мiндеттеме алады.
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын
бұзғаны үшін жауапкершілігі
64. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған мiндеттемелердi орындамағаны, тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыбы түрінде келесі жауапкершіліктерге тартылады:
1) тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердегі жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын 2000 айлық есептік көрсеткіш (АЕК) мөлшерінде;
3) осы келісімшарттың 7 және 8-тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының 1 % мөлшерінде;
Сонымен қатар, егер жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстары нарықта қолданылатын бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелді емес басқа да мән-жайларға байланысты келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасы мен жобалау құжаттарын бекіту кезінде ескерілгендерден кем болып шықса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта, жұмыс бағдарламасында және жобалау құжаттарында көзделген нақты көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және тұрақсыздық айыбын салуға негіз болып табылмайды.

58. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию.
59. При осуществлении разведки недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.
60. При осуществлении разведки недропользователь поставляет весь объем добытой сырой нефти для переработки на территории Республики Казахстан.
61. Недропользователь, осуществляющий пробную эксплуатацию месторождения углеводородного сырья, обязан предусматривать программы развития переработки попутного газа, подлежащие утверждению уполномоченным органом в области нефти и газа и согласованию с уполномоченными органами по изучению и использованию недр, в области охраны окружающей среды, которые должны обновляться каждые три года, в целях рационального использования попутного газа и снижения вредного воздействия на окружающую среду путем сокращения объемов его сжигания или обратной закачки в пласт (утилизации).
62. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
63. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
64. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в товарах, работах и услугах в размере 1 % от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей (МРП) в соответствии с Законом "О республиканском бюджете" и действующего на 1 января соответствующего года;
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в разделах 7 и 8 настоящего контракта в размере 1 % от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
При этом если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.

65. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурс нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың тәртібі бұзыла отырып сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шығыстар құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық міндеттемелерді орындауы ретінде есепке алатын шығыстардан алып тасталады.
66. Осы бөлімнің 64-тармағының 1) тармақшасының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-бөлімінің 35-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің құны ескеріледі. Сонымен бірге көрсетілген көлемнен тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің нақты құны азайтылады.
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
67. Жер қойнауын пайдаланушы Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге құқылы.
68. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру келiсiмшартқа тиiстi өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу қажеттiгiне әкеп соғады және осындай өзгерiстер және (немесе) толықтырулар тiркелген кезден бастап жасалды деп есептеледi.
16. Еңсерілмейтін күш
69. Міндеттемелерді орындаудың мүмкін болмауы еңсерілмейтін күш мән-жайларының себептері тікелей әсер еткен жағдайда, Тараптар клісімшарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін жауапкершілікке тартылмайды.
70. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларына тәуелді емес себептер тікелей әсер еткен төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар жатады (мысалы: әскери жанжалдар, табиғат апаттары, табиғи зілзалалар. Келтірілген тізбе толық болып табылмайды.
71. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, осындай мән-жайлардан зардап шеккен Тарап бұл туралы екінші тарапқа еңсірілмейтін күш мән-жайлары басталған күнін және сипаттамасын анықтайтын жазбаша хабарламаны тапсыру немесе поштамен жіберу жолымен дереу хабарлайды.
72. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін шұғыл түрде кеңес өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын жою үшін барлық тәсілдерді пайдаланады.
73. Еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған келісімшарт бойынша жұмыстар толық немесе ішінара тоқтатылған кезде тараптар келісімшарт мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданысы кезеңіне ұзартады.

65. Расходы по приобретению товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.
66. Для целей подпункта 1) пункта 64 настоящего раздела учитывается стоимость товаров, работ и услуг, приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких товаров, работ и услуг, в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 35 раздела 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных товаров, работ и услуг местного содержания.
15. Передача прав и обязанностей
67. Недропользователь имеет право передавать права или их часть по контракту другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом.
68. Передача права недропользования влечет необходимость внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в контракт и считается совершенной с момента регистрации таких изменений и (или) дополнений.
16. Непреодолимая сила
69. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
70. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия. Приведенный перечень не является исчерпывающим.
71. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
72. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
73. При полной или частичной приостановке работ по контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок действия контракта продлевается сторонами на период действия обстоятельств непреодолимой силы.

17. Құпиялылық
74. Келісімшартты орындау барысында тараптар алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады және азаматтық заңнамаға сәйкес қорғалуға жатады. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есеп берулер құрастыру үшін құпия ақпаратты пайдалана алады.
75. Геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға 20__ жылғы "__" ______ № ___ құпиялылық туралы келісіммен рәсімделетін Заңның 11-бабына сәйкес белгіленген тәртіпте беріледі.
76. Тараптар екінші тараптың келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға:
егер бұл ақпарат сотта іс қарауды жүргізу барысында пайдаланылса;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлғаға мұндай үшінші тарап мұндай ақпаратты құпия қарап және оны тараптар белгілеген мақсаттарға және белгіленген мерзімдерде ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетілген мақсаттарға ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген;
ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына олардың қызметтік міндеттерін орындауы барысында берілген; жағдайларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда беруге құқығы жоқ.
77. Тараптар келісімшарттық аумақта барлау жүргізуге байланысты және геологиялық ақпараттарды қамтитын барлық құжаттардың, ақпараттардың және есептердің құпиялығын сақтау мерзімін айқындайды.
78. Келісімшарттық міндеттемелерді жергілікті қамту бөлігінде орындауға қатысты, жер қойнауын пайдаланушының тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуды жоспарлауы және жүргізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға арналған шығындар мен өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған шығыстар туралы ақпарат құпия болып табылмайды.
18. Қолданылатын құқық
79. Қазақстан Республикасының құқығы осы келісімшартқа қолданылатын құқық болып табылады.
80. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі мәмілелерге Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
81. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасы алған келісімшарт аумағында қоршаған ортаны қорғау саласындағы халықаралық міндеттемелерді сақтау міндеттілігін алады.
19. Дауларды шешу тәртібі

17. Конфиденциальность
74. Информация, полученная или приобретенная сторонами в процессе выполнения контракта является конфиденциальной и подлежит защите в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
75. Геологическая информация предоставляется недропользователю в установленном порядке согласно статьи 11 Закона, оформляемая соглашением о конфиденциальности № ___ от "__"______20__ года.
76. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой стороны, за исключением случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой недропользователь получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
77. Стороны определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, содержащим геологическую информацию, и относящимся к проведению разведки на контрактной территории.
78. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок товаров, работ и услуг, а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.
18. Применимое право
79. Применимым правом к настоящему контракту является право Республики Казахстан.
80. К сделкам по передаче права недропользования, применяется право Республики Казахстан.
81. Недропользователь принимает на себя обязательство соблюдать принятые Республикой Казахстан международные обязательства в области охраны окружающей среды на контрактной территории.
19. Порядок разрешения споров

82. Келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
83. Егер келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы алты ай мерзімде шешілмейтін болса, онда тараптар дауларды Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шешуге құқылы.
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
84. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтарының қорғалуына кепілдік беріледі.
85. Келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Тараптардың бірінің талабы бойынша келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға Заңда және осы келісімшартта тікелей көзделген жағдайларда жол беріледі.
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
86. Егер тараптар Заңның 69-бабына сәйкес келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы келісім жасаспаса, оның қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
87. Келісімшарт қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Сонымен қатар, келісімшарттың 3-бөліміне сәйкес барлық келісімшарт аумағы қайтарылған жағдайда Келісімшарт өз қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады.
88. Құзыретті орган келесі жағдайларда:
1) жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартта белгiленген мiндеттемелердi екi реттен көп бұзуды құзыреттi органның хабарламасында көрсетiлген мерзiмде жоймаған кезде;
2) Заңның 36-бабының 5-тармағына сәйкес мұндай рұқсат ету талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, құзыретті органның рұқсатынсыз Заңның 36-бабының 1 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларда, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану құқығын және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді берген кезде;
3) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелер қатарынан екі жыл бойы отыз пайыздан кем орындалған жағдайда;
4) Заңның 76-бабының 1 тармағының 13)-тармақшасымен көзделген мәліметтерді беруден бас тартқан немесе дәйексіз мәлімет берген жағдайда келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
Жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарының бұзылуы келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болып табылмайды.
89. Заңның 71-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда құзыретті орган бір жақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы, егер:

82. Споры, связанные с исполнением и прекращением контракта, разрешаются путем переговоров.
83. Если споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, не могут быть разрешены в течение шести месяцев путем переговоров, то такие споры подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Гарантии прав недропользователя
84. Недропользователю гарантируется защита его прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
85. Изменение и дополнение условий контракта допускается по соглашению сторон. Изменение условий контракта по требованию одной из сторон допускается в случаях, прямо предусмотренных Законом и настоящим контрактом.
21. Условия прекращения действия контракта
86. Контракт прекращается по истечении срока его действия, если сторонами не заключено соглашение о его продлении согласно статьи 69 Закона.
87. Досрочное прекращение действия контракта допускается по соглашению сторон. Контракт также досрочно прекращает свое действие в случае возврата всей контрактной территории в соответствии с разделом 3 контракта.
88. Компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта в следующих случаях:
1) при неустранении недропользователем в указанный в уведомлении компетентного органа срок более двух нарушений обязательств, установленных контрактом на недропользование;
2) при передаче недропользователем права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования, в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 36 Закона, без разрешения компетентного органа, за исключением случаев, когда такое разрешение не требуется в соответствии с пунктом 5 статьи 36 Закона;
3) при выполнении менее чем на тридцать процентов в течение двух лет подряд финансовых обязательств, установленных контрактом;
4) при отказе в представлении либо представлении недостоверных сведений, предусмотренных в подпункте 13) пункта 1 статьи 76 Закона.
Нарушение условий контракта, полностью устраненное недропользователем в срок, установленный в уведомлении компетентного органа, не является основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.
89. В случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 71 Закона, компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта,

1) құзыретті органнан келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру туралы хабарлама алған күннен бастап екі айға дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге өз келісімін жазбаша түрде растамаса не оларды жүргізуден бас тартса;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге келісімі алынған күннен бастап төрт айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөніндегі келісімге келмесе;
3) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қалпына келтіру жөніндегі келісілген шешімге қол жеткізілген күннен бастап алты айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарттың талаптарына өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға қол қоймаса, бір жақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
90. Егер стратегиялық маңызы бар жер қойнауы учаскелеріне, кен орындарына қатысты жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының іс-әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін, Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін өзгертуге әкеп соғатын болса, Үкіметтің шешімі бойынша құзыретті орган келісімшарттың, оның ішінде бұрын жасалған келісімшарттың қолданысын бір жақты тәртіппен тоқтатуға құқылы.
Келісімшарттың қолданылуы аталған негіз бойынша біржақты тәртіппен тоқтатылған жағдайда құзыретті орган ол жөнінде жер қойнауын пайдаланушыны кемінде екі ай бұрын ескертуге тиіс.
22. Келісімшарт тілі
91. Келісімшарттың мәтіні тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары бірдей болады.
Келісімшарт тараптарының келісімі бойынша келісімшарттың мәтіні өзге тілге аударылуы да мүмкін.
92. Мәтіннің нұсқалары арасында келісімшарттың мағынасы мен талдануын анықтау барысындағы келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда қазақ немесе орыс тілдеріндегі нұсқалары басым күшке ие болады.
93. Тараптар қазақ және (немесе) орыс тілдерін қатынас тілдері ретінде қолданылатындығына уағдаласады.
94. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап ___________(пайдалы қазба түрі көрсетілсін) барлауды жүргізуге қатысты техникалық құжаттамалар және ақпараттар қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалатын болады.
23. Қосымша ережелер
95. Осы келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар оларды алу фактісі бойынша осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына тиісті түрде ұсынылған және жеткізілген деп есептеледі.

1) в срок до двух месяцев со дня получения уведомления от компетентного органа об изменении и (или) дополнении условий контракта недропользователь письменно не подтвердит свое согласие на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта либо откажется от их ведения;
2) в срок до четырех месяцев с даты получения согласия недропользователя на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта стороны не достигнут соглашения по изменению и (или) дополнению условий контракта;
3) в срок до шести месяцев с даты достижения согласованного решения по восстановлению экономических интересов Республики Казахстан стороны не подпишут изменения и (или) дополнения в условия контракта.
90. По решению Правительства Республики Казахстан компетентный орган вправе в одностороннем порядке прекратить действие контракта, в случае, если действия недропользователя при проведении разведки в отношении участков недр (месторождений), имеющих стратегическое значение, приводят к изменению экономических интересов Республики Казахстан, создающему угрозу национальной безопасности.
В случае одностороннего прекращения действия контракта по указанному основанию компетентный орган должен предупредить об этом недропользователя не позднее, чем за два месяца.
22. Язык Контракта
91. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта текст контракта может быть также переведен на иной язык.
92. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании контракта вариант текста на казахском или русском языках имеет преимущественную силу.
93. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
94. С даты вступления контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения разведки ______________________ (указать вид полезного ископаемого) составляется на казахском и (или) русском языке.
23. Дополнительные положения
95. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.

96. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
97. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа 7 күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
98. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
99. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
100. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
101. Осы келісімшартты қ. ж. (күн) (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
102. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Көмірсутек шикізатын, көмір және
уранды барлауға арналған модельдік
келісімшартқа
Қосымша
____________________ (пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі)
барлауға арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
Барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі кезеңінде
жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген мерзімдерде келісімшарт
аумағында мынадай жұмыс түрлерін орындауға міндеттенеді.
Жұмыс бағдарламасы бекітілген күнге АҚШ долларының бағамы
өлшем бірлігі
барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
Қаржылық міндеттемелер (ҚМ)
мың теңге/$
Инвестициялар, барлығы
мың теңге/$
күрделі шығындар, барлығы
мың теңге/$
оның ішінде: ғимараттар, құрылыстар
мың теңге/$
жайластыру, қайта жаңарту
мың теңге/$
машина, құрал-жабдықтар
мың теңге/$
көлік құралдары
мың теңге/$
қоршаған ортаны қорғауға/тазалық құрылғыларына жұмсалатын шығындар
мың теңге/$
барлауға арналған шығындар, барлығы
мың теңге/$
оның ішінде: іздеу бағыттары
мың теңге/$
қума км
геологиялық түсіру жұмыстары
мың теңге/$
шаршы км
топографикалық жұмыстар
мың теңге/$
қума км
литогеохимиялық жұмыстар
мың теңге/$
сынама
тау-кен жұмыстары
мың теңге/$
текше метр
геофизикалық жұмыстар, жиыны:
мың теңге/$
оның ішінде сейсмикалық барлау
(2 D және/немесе 3 D)
мың теңге/$
қума км
шаршы км
сейсмикалық барлау деректерін өңдеу мен түсіндіру
мың теңге/$
қума км
шаршы км
сейсмикалық барлау деректерін қайта өңдеу мен түсіндіру
мың теңге/$
қума км
шаршы км
қиыршық тасты барлау және басқа да геофизикалық зерттеулердің түрлері
мың теңге/$
нүктелер/шаршы км
электробарлау
мың теңге/$
қума км
шаршы км
магниттік барлау
мың теңге/$
шаршы км
ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулер және ұңғымалық геофизика
мың теңге/$
м
геофизикалық мәліметтерді өңдеу
мың теңге/$
гидрогеологиялық жұмыстар
мың теңге/$
бр/см
инженерлік-геологиялық жұмыстар
мың теңге/$
бр/см
зертханалық және технологиялық зерттеулер
мың теңге/$
бұрғылау жұмыстары
мың теңге/$
қума м
ұңғыма
объектілерді сынау мен байқау
мың теңге/$
нысандар
бастапқы өңдеу
мың теңге/$
геологиялық барлау бойынша басқа да жұмыстар (көрсету) Оның ішінде:
мың теңге/$
геологиялық барлау жұмыстарының қорытындысы бойынша есеп құрастыру
мың теңге/$
жобалау
мың теңге/$
ұңғыманы сынау немесе сынамалы пайдалану/ тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезіндегі (пайдалы қазбаны көрсету)
мың тонна/ млн.текше м/ мың текше м.
айдалған судың көлемі
мың текше м.
газдың көлемі
мың текше м
іске асыру көлемі
мың тонна/ млн.текше м/ мың текше м
жалпы жоба және өнім түрлері бойынша жиынтық табыс
мың теңге/$
технологиялар сатып алу
мың теңге/$
оның ішінде отандық технологиялар
мың теңге/$
өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымдарын дамыту
мың теңге/$
жер қойнауы жағдайының мониторингі
мың теңге/$
тәуекелді сақтандыру, барлығы
мың теңге/$
(негізгі түрлерін көрсету)
мың теңге/$
тарату қорына жіберілетін аударымдар
мың теңге/$
ҚР азаматтарын оқыту, біліктілігін жоғарылату, қайта даярлау
мың теңге/$
ҒЗжТКЖ-ға шығындар
мың теңге/$
келісімшарттық аумақты қайтару
%
жұмыс істейтін қызметкерлер саны
адам
оның ішінде Қазақстандық кадрлар
адам
жанама шығыстар (негізгі баптарды көрсету)
мың теңге/$
оның ішінде Қазақстан аумағында
мың теңге/$
еңбекақы төлеу қоры
мың теңге/$
келісімшарттық әрекеттерді орындау барысында салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, барлығы
мың теңге/$
бонустар
мың теңге/$
тарихи шығындар
мың теңге/$
(Бюджетке төлеуге жататын барлық салықтар мен міндетті төлемдерді көрсету)
мың теңге/$
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 260 бұйрығына 2-қосымша
КӨМІРСУТЕК ШИКІЗАТЫН, КӨМІР ЖӘНЕ УРАНДЫ
ӨНДІРУГЕ АРНАЛҒАН МОДЕЛЬДІК КЕЛІСІМШАРТ
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының
атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және ________________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан әрі-жер
қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
_____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(кен орны)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
өндіруге арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының ___________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
өндіруге арналған осы келісімшартына Тараптар
____________________________________________________________________.
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия хаттамасына
немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы "___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе

96. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
97. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи дней.
98. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.
99. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в компетентном органе. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
100. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
101. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20___ года в г. ______________ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
102. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение
к Модельному контракту
на разведку углеводородного
сырья, урана и угля
Рабочая программа к контракту на разведку ___________ (указывается вид полезного ископаемого)
В период срока действия контракта на разведку, недропользователь обязуется выполнить следующие виды и объемы работ на контрактной территории в указанные сроки
Курс доллара США на дату утверждения рабочей программы
Ед. измерения
Всего
1 год
2 год
3 год
Финансовые обязательства (ФО)
тыс. тенге/$
Инвестиции, всего
тыс. тенге/$
капитальные затраты, всего
тыс. тенге/$
в том числе: здания, сооружения
тыс. тенге/$
обустройство, реконструкция
тыс. тенге/$
машины, оборудование
тыс. тенге/$
транспортные средства
тыс. тенге/$
затраты на очистные сооружения/охрану окружающей среды
тыс. тенге/$
затраты на геологоразведку, всего
тыс. тенге/$
из них: поисковые маршруты
тыс. тенге/$
пог.км
геологосъемочные работы
тыс. тенге/$
кв.км
топографические работы
тыс. тенге/$
пог.км
литогеохимические работы
тыс. тенге/$
пробы
горные работы
тыс. тенге/$
куб.м
геофизические работы, итого:
тыс. тенге/$
в том числе сейсморазведка (2D и/или 3D)
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
обработка и интерпретация данных сейсморазведки
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
переобработка и переинтерпретация данных сейсморазведки
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
гравиразведка и другие виды геофизических исследований
тыс. тенге/$
точки/кв.км
электроразведка
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
магниторазведка
тыс. тенге/$
кв.км
геофизические исследования в скважинах и скважинная геофизика
тыс. тенге/$
м
обработка геофизических данных
тыс. тенге/$
гидрогеологические работы
тыс. тенге/$
бр/см
инженерно-геологические работы
тыс. тенге/$
бр/см
лабораторные и технологические исследования
тыс. тенге/$
буровые работы
тыс. тенге/$
пог.м
скважин
опробование и испытание объектов
тыс. тенге/$
объектов
Первичная обработка
тыс. тенге/$
прочие работы по геологоразведке (указать), в том числе:
тыс. тенге/$
составление отчета по итогам геологоразведочных работ
тыс. тенге/$
проектирование
тыс. тенге/$
объем добычи при испытании скважин или пробной эксплуатации/опытно-промышленной добыче: (указать полезные ископаемые)
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
объем закачки воды
тыс.куб.м
газа
тыс.куб.м
объем реализации
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
совокупный доход, общий по проекту и по видам продукции
тыс. тенге/$
Приобретение технологий
тыс. тенге/$
в том числе отечественных технологий
тыс. тенге/$
социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс. тенге/$
мониторинг за состоянием недр
тыс. тенге/$
Страхование рисков, всего
тыс. тенге/$
(указать основные виды)
тыс. тенге/$
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс. тенге/$
Обучение, повышение квалификации и подготовка граждан РК
тыс. тенге/$
Расходы на НИОКР
тыс. тенге/$
Возврат территории
%
Численность работающего персонала
чел.
в том числе казахстанских кадров
чел.
косвенные расходы, всего
тыс. тенге/$
в том числе на территории Казахстана
тыс. тенге/$
в том числе фонд оплаты труда
тыс. тенге/$
налоги и другие обязательные платежи, подлежащие уплате в бюджет, в рамках осуществления деятельности по контракту, всего
тыс. тенге/$
бонусы
тыс. тенге/$
исторические затраты
тыс. тенге/$
(указать все подлежащие уплате налоги и обязательные платежи в бюджет)
тыс. тенге/$
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 260
МОДЕЛЬНЫЙ КОНТРАКТ НА ДОБЫЧУ
УГЛЕВОДОРОДНОГО СЫРЬЯ, УРАНА И УГЛЯ
Контракт на добычу ____________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на __________________________________________________________________
(месторождение)
_____________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
между Республикой Казахстан, от имени которой действует
_____________________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица
(далее - недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на добычу _________________________________
____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на _________________________________________________________________
(на участке недр)
в __________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
Республики Казахстан подписан Сторонами "____" ___________ 20___ года
в соответствии с ___________________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых переговоров,
являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула

1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алу және
реквизициялау құқығы
7. Өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды, жұмыстарды
және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді
қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Консервациялау, жою және тарату қоры
11. Есепке алу және есептілік
12. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы
шарттары
13. Ілеспе міндетемелер
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін
жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Тау-кендік бөлу
Кіріспе
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы
мен ондағы пайдалы қазбалар Қазақстан Республикасының меншігінде
болып табылатынын, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды,
кешенді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен өндіруді
жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес
________________________________ өндіруді ұтымды әрі тиімді жүргізуге
(пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ниеті және қаржылық, техникалық мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға
келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт
_________________________________________ өндіру жұмыстарын жүргізуде
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді деп уағдаласқанын
назарға ала отырып, құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы
төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) және Келісімшарттың шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы тау-кендік бөлу шегінде өндіруді жүргізуге, оның ішінде:
өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта немесе Заңда өзгеше көзделмесе, өндірілген минералдық шикізатты пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айкындалған жағдайларда жер койнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.

1. Цель контракта
2. Срок действия контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при осуществлении разведки и добычи
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
11. Учет и отчетность
12. Общие условия проведения операций по недропользованию
13. Сопутствующие обязательства
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав недропользователя
21. Условия прекращения действия контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к контракту на добычу:
Приложение 1 - Рабочая программа
Приложение 2 - Горный отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования недр осуществлять добычу _________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности рационально и эффективно проводить добычу
__________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том, что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности по добыче ___________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по добыче на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и условиями контракта недропользователь вправе осуществлять добычу в пределах горного отвода, в том числе:
использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое минеральное сырье, если иное не предусмотрено контрактом либо Законом;
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или настоящим контрактом.

3. Осы келісімшартпен жер қойнауын пайдаланушыға (пайдалы қазбаны көрсетіңіз), сондай-ақ көрсетілген пайдалы қазбаны (қазбаларды) өндіру кезінде минералдық шикізат құрамындағы ілеспе пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыру құқығы беріледі.
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Өндіруге арналған келісімшарт_______ (Заңның 69-бабының 2-тармағымен сәйкес мерзім көрсетілсін) жасалады.
5. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
6. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт күшіне енген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) өндіруге кірісуге тиіс.
Егер жер қойнауын пайдаланушы жұмыстардың аяқталуына дейiн алты айдан кешiктiрмей құзыреттi органға келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiшпен мұндай ұзартудың себептерiн негiздей отырып жүгiнсе, жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшарттық мiндеттемелер бойынша жойылмаған бұзушылықтары болмаған жағдайда құзыреттi орган өндiруге арналған келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзартады.
Өндіруге арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі, егер пайдалы қазбаны пайдалану қосылған құны жоғары (неғұрлым жоғары қайта жасалған және өңделген) өнім өндіруді көздейтін индустриялық-инновациялық жобаны "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іске асыруға байланысты болса, ұзартылуға жатады.
7. Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш құзыреттi органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына келiп түскен күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей қаралуға тиiс.
8. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен ресімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
9. Жер қойнауын пайдаланушы өндіруді келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
10. Егер пайдалы қазбаларды өндiрудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) тау-кендiк бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын жаңа тау-кендік бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.

3. Настоящим контрактом недропользователю предоставляется право осуществлять добычу __________________________ (указать полезное ископаемое), а также сопутствующих полезных ископаемых содержащихся в минеральном сырье, при добыче указанного (ых) полезного (ых) ископаемого (ых). ( ст. 61 Закона о Недрах)
2. Срок действия Контракта
4. Контракт на добычу заключается на ______ (указать срок в соответствии с пунктом.
5. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
6. Недропользователь должен приступить к добыче с даты регистрации контракта (либо указать иной срок).
Срок действия контракта продлевается компетентным органом при условии отсутствия неустраненных нарушений недропользователем контрактных обязательств, если недропользователь не позднее чем за шесть месяцев до окончания работ обратится в компетентный орган с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления.
Срок действия контракта на добычу подлежит продлению, если использование полезного ископаемого связано с реализацией в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности" индустриально-инновационного проекта, предусматривающего производство продукции с высокой добавленной стоимостью (более высоких переделов и переработки).
7. Заявление о продлении срока действия контракта должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в компетентный орган.
8. При изменении срока действия контракта в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория
9. Недропользователь выполняет добычу в пределах контрактной территории, указанной в горном отводе являющимся неотъемлемой частью контракта.
10. Если при проведении добычи полезного ископаемого будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в горном отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться компетентным органом путем выдачи выдачи соответствующего или нового горного отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.

11. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
12. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бұл туралы 1 ай бұрын құзыретті органды алдын ала хабардар ете отырып, келісімшарт аумағының барлық немесе бір бөлігін қайтаруға құқылы.
13. Қайтарылатын учаскелер учаскелерді қайтаруға қойылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру салдарынан бүлінген жер учаскелерін және басқа да табиғи объектілерді одан әрі пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
14. Келісімшарттық аумақты қайтару Келісімшарттық аумақты немесе оның бөліктерін қайтару Ережелерімен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
15. Қорлардың өсiмi болған және олар жер қойнауына мемлекеттiк сараптамамен расталған жағдайда келiсiмшартқа тараптардың жазбаша келiсiмімен Заңда белгiленген тәртiппен тиiстi өзгерiстер енгiзiлуге тиiс.
4. Жұмыс бағдарламасы
16. Жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшарттың қосымшасына сәйкес мiндеттi бөлiгi болып табылады және жер қойнауын пайдаланушының инвестициялық жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды да жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
17. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
18. Егер бекітілген жобаларда айқындалған өндіру көлемдері бекітілген жобалау көрсеткіштерінен нақты мәнде жиырма пайыздан аз өзгеретін жағдайда, қатты пайдалы қазбалар бойынша бекiтiлген жобаларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар жобалары жасалмайды.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
19. Өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
20. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті құзыретті органның жазбаша хабарламасына сәйкес басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен сәттен бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті бөлшектеуді және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.

11. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
12. Недропользователь вправе до завершения срока действия контракта вернуть всю или часть контрактной территории предварительно уведомив об этом компетентный орган за 1 месяц.
13. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения добычи, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
14. Возврат контрактной территории осуществляется в соответствии с порядком возврата контрактной территории или ее частей.
15. В случае прироста запасов и их подтверждения государственной экспертизой недр в контракт письменным соглашением сторон должны быть внесены соответствующие изменения в порядке, установленном Законом.
4. Рабочая программа
16. Рабочая программа к контракту на добычу является обязательной частью согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
17. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
18. По твердым полезным ископаемым проекты изменений и (или) дополнений к утвержденным проектам не составляются в случае, если объемы добычи, определенные утвержденными проектами, изменяются менее чем на двадцать процентов в физическом выражении от утвержденных проектных показателей.
5. Право собственности на имущество и информацию
19. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по добыче, является собственностью недропользователя.
20. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому недропользователю в соответствии с письменным уведомлением компетентного органа при досрочном расторжении контракта, либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление сооружений, оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от их принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

28. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, мәмілені жасасу күніне қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында артықшылықты құқығы бар.
29. Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуы жөнiнде мәмiле жасалған күнi әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар, көлік шығыстары және өткізуге арналған шығындар шегеріле отырып қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінен __ % аспауға тиіс.
30. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда, Үкіметтің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау Қазақстан Республикасының мұқтажына қажет мөлшерде төтенше немесе соғыс жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуі мүмкін.
31. Қазақстан Республикасы реквизицияланған пайдалы қазбалар үшін заттай нысанда немесе шетелдік жер қойнауын пайдаланушыға, олардың құнына еркін айналымдағы валютамен, ал ұлттық жер қойнауын пайдаланушыға жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде реквизициялау күніне қолданатын, көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегерімінен қалған бағадан аспайтын бағалар бойынша ұлттық валютамен өтемақы төлеуге кепілдік береді.
7. Өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау, тауарларды,
жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
32. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте қазақстандық кадрларды тарту, жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санына пайыздық қатынаста мердігерлік жұмыстарға тартылған қызметкерлерді қоса алғанда жетекші құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімді мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__%, соның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
басшы құрам
ЖБ және ОКБ мамандар
жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
33. Жер қойнауын пайдаланушы мердiгерлiк жұмыстармен айналысатын персоналды қоса алғанда, жұмысқа тартылған шетелдiк персоналға қатысты алғанда қазақстандық персонал үшiн еңбекке ақы төлеудiң тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
34. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқыту, олардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау бойынша жыл сайын ____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында немесе конкурстық ұсыныста немесе тендер, аукцион өткізілу туралы хабарламада белгіленген соманы көрсетумен) қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Осы тармақта көзделген талап етілген қаржыландыру көлемі артқан жағдайда қандай да бір жылдың қорытындылары бойынша асыра көрсетілген сомалары алдағы кезеңдердегі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, қызметкерлерді оқытуын, олардың біліктілігін арттыруын және оларды қайта даярлауын қаржыландыру бойынша міндеттемелерінің есебіне жатқызылады және міндеттемелер есебіне есептелген кезеңнің шығыстары ретінде есепке алынады.
Осы тармақта көрсетілген міндетті орындау жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажет тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуға нақты жұмсаған шығыстары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға жанындағы өзінің оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар болып табылады.

28. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
29. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению государством полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать __ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.
30. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
31. Республика Казахстан гарантирует компенсацию за реквизированные полезные ископаемые в натуральной форме или посредством выплаты их стоимости иностранному недропользователю в свободно конвертируемой валюте, а национальному недропользователю - в национальной валюте по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми на дату реквизиции, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при осуществлении добычи
32. При проведении операций по добыче недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам. При этом, привлечение казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий состав
специалисты с ВО и СПО
рабочие
1 год
2 год
...
33. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
34. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения добычи ежегодное финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта, в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона.
В случае превышения объемов требуемого финансирования, предусмотренного в настоящем пункте, по итогам какого-либо года, указанные суммы превышения засчитываются в счет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, будущих периодов и учитываются как расходы того периода, в счет обязательства которого они были зачтены.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.).

35. Өндіру кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы қажет. Жер қойнауын пайдаланушы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде: Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарды, материалдарды және дайын өнімді, олар конкурстың және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда, пайдалануға; егер осы көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді міндетті түрде тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт бойынша жергілікті қамту көлемі тауарларға қатынасы бойынша ______ пайызды, жұмыстарға қатынасы бойынша ______ пайызды, көрсетілетін қызметтерге қатынасы бойынша ______ пайызды құруға, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
тауарлар
жұмыстар
қызметтер
1 жыл
2 жыл
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және
ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
36. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
37. Жер қойнауын пайдаланушы Заңның 76 бабы 1 тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің көлемі асыра орындалған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы асыра орындалған міндеттемелердің көлемдерін келесі есепті кезеңдерге түзетуді (есепке жатқызуды) жүзеге асырады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың қазақстандық өндірушілері болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушының ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеуге жұмсаған нақты шығыстары және (немесе) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстары оның ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындауы болып табылады.

35. Закуп товаров, работ и услуг при осуществлении добычи должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении товаров, работ и услуг недропользователь обязуется: использовать оборудование, материалы и готовую продукцию, произведенные в Республике Казахстан, при условии их соответствия требованиям конкурса и законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании; привлекать казахстанских производителей работ, услуг, при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти услуги соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ и услуг, при проведении операций по недропользованию, оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту при проведении операций по добычи должен составлять ______ процентов по отношению к товарам, ______ процентов по отношению к работам, ______ процентов по отношению к услугам, в том числе по годам:
Год
товары
работы
услуги
1 год
2 год
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
36. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденный Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2014 года № 9756).
37. В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 1 статьи 76 Закона недропользователь обязуется осуществлять ежегодное финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
В случае перевыполнения объема обязательств по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ по итогам текущего года недропользователь осуществляет корректировку (зачет) объемов перевыполненных обязательств на следующие отчетные периоды.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется по разрешению компетентного органа.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ являются фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности".

9. Салық салу
38. Келiсiмшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу оларды төлеу жөнiндегi міндеттемелер туындаған кезде қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргiзiледi. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемелері туындаған күні Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінен тыс қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
39. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
40. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
41. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Консервациялау, жою және тарату қоры
42. Өндіру бойынша операциялар тоқтатылғанда жер қойнауын пайдаланушы одан әрі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерді жоюды немесе консервациялауды жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырады.
43. Жер қойнауын пайдалану объектілері Заңда белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Өндіру кезеңінде тарату қорына жұмыс бағдарламасында қарастырылған өндіруге арналған жыл сайынғы шығындарынан бір пайыздан кем емес мөлшерінде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотына аударымдар жер қойнауын пайдаланушымен жыл сайын жүргізіледі.
44. Егер жоюға нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, онда жер қойнауын пайдаланушы жоюды қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
45. Егер жоюға нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен төмен болса, онда қалған ақша жер қойнауын пайдаланушыға беріледі және салық салынатын табысқа енгізіледі.

9. Налогообложение
38. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
39. Окончательный размер подписного бонуса _____ (указать сумму).
40. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
41. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
42. При прекращении операций по добыче недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по добыче, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
43. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленном Законом.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд в период добычи производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на добычу, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
44. Если фактические затраты на ликвидацию превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
45. Если фактические затраты на ликвидацию объектов недропользования превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь обязан осуществлять дополнительное финансирование ликвидации объектов недропользования. Если фактические затраты на ликвидацию меньше размера ликвидационного фонда, то оставшиеся деньги остаются у недропользователя.

55. Өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы қажеттілік болған жағдайда, ішкі нарықтың жанар-жағармай материалдарына қажеттіліктерін жабуға қажетті Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тысқары жерлерде өңдеуге арналған шикі мұнайды мұнай және газ саласындағы уәкіліетті органымен бекітілетін кестелермен айқындалатын көлемде, бірақ өндірілген көлемінен кем дегенде 35% жеткізіп береді.
56. Көмірсутегі шикізатын өндіретін жер қойнауын пайдаланушылар мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның бекітуіне және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келісуге жататын ілеспе газды өңдеуді дамыту бағдарламаларын көздеуге міндетті, олар ілеспе газды жағу немесе қатқа кері айдау (кәдеге жарату) көлемдерін қысқарту жолымен қоршаған ортаға зиянды әсерін төмендету мақсатында әр үш жыл сайын жаңартылып отыруға тиіс.
57. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
58. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру бойынша мiндеттеме алады.
13. Ілеспе міндеттемелер
59. Индустриялық-инновациялық қызметтің субъектісі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде мынадай технологияларды қолдануға міндеттенеді (технологиялық бағдарламаға сәйкес технологиялар туралы ақпаратты көрсетіңіз).
60. Келісімшарт жер қойнауын пайдаланушымен конкурс немесе тікелей келіссөздер нәтижелері бойынша қабылданған Жоғары технологияларды, жаңа және өңдейтін өндірістерді, магистральдық және өзге де құбырларды дамыту мен пайдалану, инфрақұрылымдық және өзге де объектілерді тұрғызу және бірлесіп пайдалану жөніндегі міндеттемелерді (олар болған кезде) қарастыруы мүмкін.
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт
талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
61. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған мiндеттемелердi орындамағаны, тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыбы түрінде келесі жауапкершіліктерге тартылады:
1) тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердегі жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын 2000 айлық есептік көрсеткіш (АЕК) мөлшерінде;

55. При осуществлении добычи недропользователь поставляет сырую нефть для переработки на территории Республики Казахстан и за ее пределами в объемах, определенных графиками, утверждаемыми уполномоченным органом в области нефти и газа, необходимых для покрытия потребностей внутреннего рынка в горюче-смазочных материалах, в случае такой необходимости, но не менее 35 % от добытого объема.
56. Недропользователь, осуществляющий добычу углеводородного сырья, обязан предусматривать программы развития переработки попутного газа, подлежащие утверждению уполномоченным органом в области нефти и газа и согласованию с уполномоченными органами по изучению и использованию недр, в области охраны окружающей среды, которые должны обновляться каждые три года, в целях рационального использования попутного газа и снижения вредного воздействия на окружающую среду путем сокращения объемов его сжигания или обратной закачки в пласт (утилизации).
57. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
58. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
13. Сопутствующие обязательства
59. Недропользователь, являющийся субъектом индустриально-инновационной деятельности, при проведении операций по добыче обязуется применять следующие технологии: _________________ (указать информацию о технологиях в соответствии с технологической программой).
60. Контракт может предусматривать обязательства недропользователя (при их наличии) по развитию и использованию высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, магистральных и иных трубопроводов, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов, принятые им по итогам конкурса или прямых переговоров.
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
61. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в товарах, работах и услугах в размере 1 % от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей (МРП) в соответствии с Законом "О республиканском бюджете" и действующего на 1 января соответствующего года;

67. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларына тәуелді емес себептер тікелей әсер еткен төтенше және еңсерілмейтін мән-жайлар жатады (мысалы: әскери жанжалдар, табиғат апаттары, табиғи зілзалалар (өрт және т.с.). Келтірілген тізбе толық болып табылмайды.
68. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, осындай мән-жайлардан зардап шеккен Тарап бұл туралы екінші тарапқа еңсірілмейтін күш мән-жайлары басталған күнін және сипаттамасын анықтайтын жазбаша хабарламаны тапсыру немесе поштамен жіберу жолымен дереу хабарлайды.
69. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін шұғыл түрде кеңес өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын жою үшін барлық тәсілдерді пайдаланады.
70. Еңсерілмейтін күш мән-жайларынан туындаған келісімшарт бойынша жұмыстар толық немесе ішінара тоқтатылған кезде тараптар келісімшарт мерзімі еңсерілмейтін күш мән-жайларының қолданысы кезеңіне ұзартады.
17. Құпиялылық
71. Келісімшартты орындау барысында тараптар алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалуға жатады. Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген қажетті есептерді жасау үшін құпия ақпаратты пайдалана алады.
72. Геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға 20__ жылғы "__" ________ № ___ құпиялылық туралы келісіммен рәсімделетін Заңның 11-бабына сәйкес белгіленген тәртіпте беріледі.
73. Тараптар екінші тараптың келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға мынадай:
егер бұл ақпарат сотта іс қарауды жүргізу барысында пайдаланылса;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлғаға мұндай үшінші тарап мұндай ақпаратты құпия қарап және оны тараптар белгілеген мақсаттарға және белгіленген мерзімдерде ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген жағдайды;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетілген мақсаттарға ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген жағдайды;
ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына олардың қызметтік міндеттерін орындауы барысында берілген жағдайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда беруге құқығы жоқ.

67. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия. Приведенный перечень не является исчерпывающим.
68. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
69. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
70. При полной или частичной приостановке работ по контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок действия контракта продлевается сторонами на период действия обстоятельств непреодолимой силы.
17. Конфиденциальность
71. Информация, полученная или приобретенная сторонами в процессе выполнения контракта является конфиденциальной и подлежит защите в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
72. Геологическая информация предоставляется недропользователю в установленном порядке согласно статьи 11 Закона, оформляемая соглашением о конфиденциальности № ___ от "__"______20__ года.
73. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой стороны, за исключением случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой недропользователь, получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

22. Келісімшарт тілі
88. Келісімшарттың мәтіні тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары бірдей болады.
Келісімшарт тараптарының келісімі бойынша келісімшарттың мәтіні өзге тілге аударылуы да мүмкін.
89. Мәтіннің нұсқалары арасында келісімшарттың мазмұны мен түсіндірмесін анықтау барысындағы келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда қазақ немесе орыс тілдеріндегі нұсқалары басым күшке ие болады.
90. Тараптар қазақ және (немесе) орыс тілдерін қатынас тілдері ретінде қолданылатындығына уағдаласады.
91. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап ___________(пайдалы қазба түрі көрсетілсін) өндіруді жүргізуге қатысты техникалық құжаттамалар және ақпараттар қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалатын болады.
23. Қосымша ережелер
92. Осы келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар оларды алу фактісі бойынша осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына тиісті түрде ұсынылған және жеткізілген деп есептеледі.
93. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
94. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа 7 күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
95. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
96. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
97. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
98. Осы келісімшартты қ. ж. (күн) (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
99. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Көмір, уран және көмірсутек
шикізатын өндіруге арналған
модельдік келісімшартқа
Қосымша
__________________(пайдалы қазбаның түрі көрсетіледі)
өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
Өндіруге арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі кезеңінде
жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген мерзімдерде келісімшарт
аумағында мынадай жұмыс түрлерін орындауға міндеттенеді
Жұмыс бағдарламасы бекітілген күнге АҚШ долларының бағамы
Барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
қаржылық міндеттемелер (ҚМ)
мың теңге/$
инвестициялар, барлығы
мың теңге/$
күрделі шығындар, барлығы
мың теңге/$
оның ішінде: ғимараттар, құрылыстар, өндірістік нысандар
мың теңге/$
жайластыру, қайта жаңарту, инфрақұрылымдық нысандар (нысандардың тізімін көрсету)
мың теңге/$
машиналар, құрал-жабдықтар
мың теңге/$
көлік құралдары
мың теңге/$
қоршаған ортаны тазалық құрылғыларына/қорғауға жұмсалатын шығындар
мың теңге/$
өндіру шығындары, барлығы
мың теңге/$
тау-кен дайындық жұмыстары
қума м
мың текше м
күрделі тау жұмыстары
қума м
мың текше м
кесу жұмыстары
қума м
мың текше м
пайдалану мақсатындағы барлау жұмыстары
қума м
мың текше м
сынау
сынама
пайдалану мақсатындағы бұрғылау
мың теңге/$
қума м
ұңғыма
өндіруге жөніндегі өзге шығындар (қайтадан іске қосу, ұңғымаларды жөндеу)
мың теңге/$
бастапқы өңдеу
(жұмыстардың тізімін көрсете отырып)
мың теңге/$
басқа да пайдалану шығындары (негізгі баптарды ашып көрсете отырып)
мың теңге/$
өндіру көлемі: (пайдалы қазбаны көрсету)
мың тонна/
млн текше м/
мың текше м
айдалған судың көлемі
мың текше м
газ көлемі
мың текше м
іске асыру көлемі
мың тонна/
млн текше м/
мың текше м
жоба бойынша жалпы және өнім түрлері бойынша жиынтық табыс
мың теңге/$
технологиялар сатып алу
мың теңге/$
оның ішінде отандық технологиялар
мың теңге/$
өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымдары дамыту
мың теңге/$
жер қойнауы жай-күйінің мониторинг
мың теңге/$
ҒЗжТКЖ-ға шығындар
мың теңге/$
тәуекелдерді сақтандыру, барлығы
мың теңге/$
(негізгі түрлерін көрсету)
мың теңге/$
тарату қорына аударымдар
мың теңге/$
ҚР азаматтарын оқыту, біліктілігін арттыру, қайта даярлау
мың теңге/$
Жұмыс істейтін қызметкерлердің саны
адам
олардың ішінде Қазақстандық кадрлар
адам
жанама шығыстар (негізгі баптарды көрсету)
мың теңге/$
оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында
мың теңге/$
оның ішінде еңбекақы төлеу қоры
мың теңге/$
келісімшарттық әрекеттерді орындау барысында салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, барлығы
мың теңге/$
қол қойылатын бонус
мың теңге/$
тарихи шығындар
мың теңге/$
коммерциялық табу бонусы
мың теңге/$
(барлық салықтар мен бюджетке төлеуге жататын міндетті төлемдерді көрсету)
мың теңге/$
салық салынатын пайда
мың теңге/$
салық төленгеннен кейін кәсіпорынның иелігінде қалатын таза табыс
мың теңге/$
жылдық ақша ағыны
мың теңге/$

22. Язык Контракта
88. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта текст контракта может быть также переведен на иной язык.
89. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании контракта вариант текста на казахском или русском языках имеет преимущественную силу.
90. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
91. С даты вступления контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения добычи ______________________ (указать вид полезного ископаемого) составляется на казахском и (или) русском языке.
23. Дополнительные положения
92. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.
93. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
94. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи дней.
95. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.
96. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в компетентном органе. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
97. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
98. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20___ года в г. ___________________ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
99. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение
к Модельному контракту
на добычу углеводородного
сырья, урана и угля
Рабочая программа к контракту на добычу ___________ (указывается вид полезного ископаемого)
В период добычи, недропользователь обязуется выполнить следующие виды и объемы работ на контрактной территории в указанные сроки
Курс доллара США на дату утверждения рабочей программы
Всего
1 год
2 год
3 год
Финансовые обязательства (ФО)
тыс. тенге/$
Инвестиции, всего
тыс. тенге/$
капитальные затраты, всего
тыс. тенге/$
в том числе: здания, сооружения, производственные объекты
тыс. тенге/$
обустройство, реконструкция, инфраструктурные объекты (указать перечень объектов)
тыс. тенге/$
машины, оборудование
тыс. тенге/$
транспортные средства
тыс. тенге/$
затраты на очистные
сооружения/охрану окружающей
среды
тыс. тенге/$
затраты на добычу, всего
тыс. тенге/$
горно-подготовительные работы
пог.м
тыс.куб.м
горно-капитальные работы
пог.м
тыс.куб.м
нарезные работы
пог.м
тыс.куб.м
эксплоразведочные работы
пог.м
тыс.куб.м
опробование
пробы
эксплуатационное бурение
тыс. тенге/$
пог.м
скважин
прочие затраты по добыче (расконсервация, ремонт скважин)
тыс. тенге/$
Первичная переработка
(указать перечень работ)
тыс. тенге/$
Прочие эксплуатационные расходы
(с расшифровкой основных статей)
тыс. тенге/$
объем добычи:
(указать полезные ископаемые)
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
объем закачки воды
тыс.куб.м
газа
тыс.куб.м
объем реализации
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
совокупный доход, общий по
проекту и по видам продукции
тыс. тенге/$
Приобретение технологий
тыс. тенге/$
в том числе отечественных
технологий
тыс. тенге/$
социально-экономическое
развитие региона и развитие его
инфраструктуры
тыс. тенге/$
мониторинг за состоянием недр
тыс. тенге/$
Расходы на НИОКР
тыс. тенге/$
Страхование рисков, всего
тыс. тенге/$
(указать основные виды)
тыс. тенте/$
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс. тенге/$
Обучение, повышение квалификации, переподготовка граждан РК
тыс. тенге/$
Численность работающего персонала
чел
в том числе казахстанских кадров
чел
косвенные расходы
(указать основные статьи)
тыс. тенге/$
в том числе на территории
Республики Казахстан
тыс. тенге/$
в том числе фонд оплаты труда
тыс. тенге/$
налоги и другие обязательные платежи, подлежащие уплате в бюджет, в рамках осуществления деятельности по контракту, всего
тыс. тенге/$
подписной бонус
тыс. тенге/$
исторические затраты
тыс. тенге/$
бонус коммерческого обнаружения
тыс. тенге/$
(указать все подлежащие уплате
налоги и обязательные платежи в
бюджет)
тыс. тенге/$
Налогооблагаемый доход
тыс. тенге/$
чистый доход, остающийся в распоряжении предприятия, после уплаты налогов;
тыс. тенге/$
годовые денежные потоки
тыс. тенге/$

дисконттау ставкалары 10, 15 және 20 пайыздарға тең болған кездегі жобаның таза ағымдағы келтірілген құны;
мың теңге/$
жоба бойынша жалпы жоба рентабельділігінің ішкі нормасы
%
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 260 бұйрығына 3-қосымша
КӨМІРСУТЕК ШИКІЗАТЫН, КӨМІР ЖӘНЕ УРАНДЫ БІРЛЕСІП БАРЛАУҒА
ЖӘНЕ ӨНДІРУГЕ АРНАЛҒАН МОДЕЛЬДІК КЕЛІСІМШАРТ
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан
Республикасының атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және _______________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан әрі-жер
қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
____________________________________________________________________
(учаске немесе блок)
____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының __________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
____________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
бірлесіп барлауға және өндіруге арналған осы келісімшартына Тараптар
____________________________________________________________________
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия хаттамасына
немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы"___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып
алу және реквизициялау құқығы
7. Бірлесіп барлау және өндіру жүргізу кезінде персоналды жалдау,
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді
қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Коммерциялық табу
11. Консервациялау, тарату және тарату қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің
жалпы шарттары
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын
бұзғаны үшін жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Геологиялық (тау- кендік) бөлу
Кіріспе

чистая текущая приведенная стоимость проекта при ставках дисконтирования равной 10, 15 и 20 процентов;
тыс. тенге/$
внутренняя норма рентабельности проекта в целом по проекту
%
Приложение 3
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 260
МОДЕЛЬНЫЙ КОНТРАКТ НА СОВМЕЩЕННУЮ
РАЗВЕДКУ И ДОБЫЧУ
УГЛЕВОДОРОДНОГО СЫРЬЯ, УРАНА И УГЛЯ
Контракт на совмещенную разведку и добычу
_____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на __________________________________________________________________
(участок или блок)
_____________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
между Республикой Казахстан, от имени которой действует
_____________________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица
(далее - недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на совмещенную разведку и добычу
_____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на __________________________________________________________________
(на участке недр)
в ___________________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной единице)
Республики Казахстан подписан Сторонами "____" ____________ 20___
года в соответствии с _______________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых переговоров,
являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула
1. Цель контракта
2. Срок действия контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки и добычи
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Непреодолимая сила
10. Конфиденциальность
11. Применимое право
12 Порядок разрешения споров
13. Гарантии прав недропользователя
14. Условия прекращения действия контракта
15. Язык Контракта
16. Дополнительные положения
Приложения к контракту на совмещенную разведку и добычу:
Приложение 1 – Рабочая программа
Приложение 2 - Геологический (горный) отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:

1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы
мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншігінде болып табылатынын,
Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз
пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен ______________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін) бірлесіп барлауды және
өндіруді жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес
___________________________________ бірлесіп барлауды және өндіруді
(пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ұтымды әрі тиімді жүргізуге ниеті және қаржылық, техникалық
мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға
келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт
_________________________________________ бірлесіп барлау және өндіру
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
жұмыстарын жүргізуде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді
деп уағдаласқанын назарға ала отырып, құзыретті орган мен жер
қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (пайдалы қазбаны көрсетіңіз) бірлесіп барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және келісімшарт шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы геологиялық (тау- кендік) бөлу шегінде барлауды және өндіруды жүргізуге, оның ішінде:
өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта немесе Заңда өзгеше көзделмесе, өндірілген минералдық шикізатты пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айкындалған жағдайларда жер койнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.
Осы келісімшарт жер қойнауын пайдаланушыға кен орны анықталған және оны бағалаған жағдайда (пайдалы қазбаны көрсетіңіз), сондай-ақ көрсетілген пайдалы қазбаны (қазбаларды) өндіру кезінде минералдық шикізат құрамындағы ілеспе пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыру құқығын береді.

1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования недр осуществлять разведку _________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические возможности рационально и эффективно проводить совмещенную разведку и добычу ______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том, что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при совмещенной разведке и добычи
_____________________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке и добыче ________ (указать полезное ископаемое) на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и условиями контракта недропользователь вправе проводить разведку и добычу в пределах геологического (горного) отвода, в том числе:
использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое минеральное сырье, если иное не предусмотрено контрактом либо Законом;
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или настоящим контрактом.
Настоящий контракт предоставляет недропользователю в случае обнаружения месторождения и его оценки право осуществлять добычу __________________________ (указать полезное ископаемое), а также сопутствующих полезных ископаемых содержащихся в минеральном сырье, при добыче указанного (ых) полезного (ых) ископаемого (ых).

2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Бірлесіп барлау мен өндіруге келісімшарт (барлау кезеңін көрсетіңіз) тең барлау кезеңін және өндіру кезеңін (Заңның 69-бабының 2-тармағына сәйкес өндіру мерзімін көрсетіңіз) қамтитын мерзімге жасалды.
4. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт күшіне енген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) барлауға кірісуге тиіс.
6. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін алты айдан кешіктірмей, құзыретті органға келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішпен мұндай ұзартудың себебін негіздей отырып жүгінсе, құзыретті орган теңізде мұнай операцияларын жүргізу кезінде барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімін екі жылға дейін ұзартуы мүмкін.
7. Кен орнын табу жағдайында жер қойнауын пайдаланушының барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімін оны бағалау үшін қажетті кезеңге Заңның 65 және 69-баптарына сәйкес ұзартуға құқығы бар.
8. Табуды бағалау үшін келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
9. Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш құзыреттi органға келiп түскен күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей қаралуға тиiс.
10. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен ресімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
11. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды және (немесе) өндіруді келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық бөлуде және (немесе) тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
12. Егер пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндiрудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) геологиялық немесе тау-кендiк бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын жаңа геологиялық немесе тау-кендік бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.

2. Срок действия Контракта
3. Контракт на совмещенную разведку и добычу заключен на срок, включающий период разведки, равный _____ (указать срок разведки) и период добычи____ (указать срок добычи в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона).
4. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
5. Недропользователь должен приступить к разведке с даты вступления контракта в силу (либо указать иной срок).
6. Срок действия контракта на разведку при проведении нефтяных операций на море может быть продлен компетентным органом до двух лет, если недропользователь не позднее чем за шесть месяцев до окончания срока действия контракта обратится в компетентный орган с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления.
7. В случае обнаружения месторождения недропользователь имеет право на продление периода разведки на срок, необходимый для его оценки в соответствии со статьями 65 и 69 Закона.
8. Заявление о продлении срока действия контракта для оценки обнаружения должно быть рассмотрено не позднее одного месяца с даты его поступления в компетентный орган.
9. Заявление о продлении срока действия контракта в период добычи должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в компетентный орган.
10. При изменении срока действия контракта в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория
11. Недропользователь выполняет разведку и (или) добычу в пределах контрактной территории, указанной в геологическом и (или) горном отводе, являющимся неотъемлемой частью контракта.
12. Если при проведении разведки или добычи полезных ископаемых будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в геологическом или горном отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться компетентным органом путем выдачи соответствующего геологического отвода или нового горного отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.

35. Жер қойнауын пайдаланушы бірлесіп барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте қазақстандық кадрларды тарту, жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санына пайыздық қатынаста мердігерлік жұмыстарға тартылған қызметкерлерді қоса алғанда жетекші құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімді мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__%, соның ішінде жылдар бойынша:
жыл
басшы құрам
ЖБ және ОКБ мамандар
жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
36. Жер қойнауын пайдаланушы мердiгерлiк жұмыстармен айналысатын персоналды қоса алғанда, жұмысқа тартылған шетелдiк персоналға қатысты алғанда қазақстандық персонал үшiн еңбекке ақы төлеудiң тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
37. Жер қойнауын пайдаланушы бірлесіп барлау және өндіру жүргізу кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, келісімшартты орындау кезінде тартылған қызметкерлерді оқыту, олардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау бойынша жыл сайын ____________ (тікелей келіссөздер хаттамасында немесе конкурстық ұсыныста немесе тендер, аукцион өткізілу туралы хабарламада белгіленген соманы көрсетумен) қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Осы тармақта көзделген талап етілген қаржыландыру көлемі артқан кезде қандай да бір жылдың қорытындылары бойынша көрсетілген асып түсу сомалары алдағы кезеңдердегі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын, қызметкерлерді оқытуын, олардың біліктілігін арттыруын және оларды қайта даярлауын қаржыландыру бойынша міндеттемелерінің есебіне жатқызылады және міндеттемелер есебіне есептелген кезеңнің шығыстары ретінде есепке алынады.
Осы тармақта көрсетілген міндетті орындау жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажет тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуға нақты жұмсаған шығыстары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға жанындағы өзінің оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар болып табылады.
38. Бірлесіп барлау және өндіру кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы қажет. Жер қойнауын пайдаланушы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде: Қазақстан Республикасында өндірілген жабдықтарды, материалдарды және дайын өнімді, олар конкурстың және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келген жағдайда, пайдалануға; егер осы көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, темір жол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілерді міндетті түрде тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте бірлесіп барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт бойынша жергілікті қамту көлемі тауарларға қатынасы бойынша ______ пайызды, жұмыстарға қатынасы бойынша ______ пайызды, көрсетілетін қызметтерге қатынасы бойынша ______ пайызды құруға, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
тауарлар
жұмыстар
қызметтер
1 жыл
2 жыл

35. При проведении операций по разведке и добыче недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам. При этом, привлечение казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах в период разведки должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий состав
специалисты с ВО и СПО
рабочие
1 год
2 год
...
36. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
37. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки и добычи финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта, в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона).
В случае превышения объемов требуемого финансирования, предусмотренного в настоящем пункте, по итогам какого-либо года, указанные суммы превышения засчитываются в счет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, будущих периодов и учитываются как расходы того периода, в счет обязательства которого они были зачтены.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.
38. Закуп товаров, работ и услуг при проведении разведки и добычи должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении товаров, работ и услуг недропользователь обязуется: использовать оборудование, материалы и готовую продукцию, произведенные в Республике Казахстан, при условии их соответствия требованиям конкурса и законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании; привлекать казахстанских производителей работ, услуг, проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти услуги соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ и услуг, оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту в период разведки должен составлять ______ процентов по отношению к товарам, ______ процентов по отношению к работам, ______ процентов по отношению к услугам, в том числе по годам:
Год
товары
работы
услуги
1 год
2 год

8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми
зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
39. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
40. Жер қойнауын пайдаланушы Заңның 76- бабы 1- тармағының 12-1)- тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің көлемі асыра орындалған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы асыра орындалған міндеттемелердің көлемдерін келесі есепті кезеңдерге түзетуді (есепке жатқызуды) жүзеге асырады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың қазақстандық өндірушілері болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеуге жұмсаған нақты шығыстары және (немесе) "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ "Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстары оның ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындауы болып табылады.

8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
39. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере, указанном в протоколе прямых переговоров или заявленном в конкурсном предложении для участия в тендере либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденной Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2014 года № 9756).
40. В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 1 статьи 76 Закона недропользователь обязуется осуществлять ежегодное финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
В случае перевыполнения объема обязательств по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ по итогам текущего года недропользователь осуществляет корректировку (зачет) объемов перевыполненных обязательств на следующие отчетные периоды.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется по разрешению компетентного органа.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ являются фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности".

9. Салық салу
41. Келiсiмшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық мiндеттемелерiн есептеу оларды төлеу жөнiндегi міндеттемелер туындаған кезде қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргiзiледi. Келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық міндеттемелерін орындау жер қойнауын пайдаланушыны салық міндеттемелері туындаған күні Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінен тыс қызметті жүзеге асыру бойынша салық міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
42. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
43. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
44. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Коммерциялық табу
45. Жер қойнауын пайдаланушы кен орынды тапқан жағдайда отыз жұмыс күніннің ішінде құзыретті органға хабарлауы тиіс.
46. Құзырлы орган хабарламаны алған кезден бастап бір ай ішінде бағалау кезеңіне өтуге рұқсат береді. Бағалау кезеңіне өткен кезде міндетті түрде келісімшарттың жұмыс бағдарламасына өзгеріс енгізіледі.
47. Табуды растау мен оны бағалау мерзімін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану бойынша құзыретті органның қорытындысы бойынша құзыретті орган белгілейді. Коммерциялық табу жер қойнауын пайдаланушымен хабарланады.
48. Жер қойнауын пайдаланушы бағалау жұмыстары кезеңіне өту кезінде Заңға сәйкес бағалау жұмыстарының жобасын әзірлейді. Бағалау жұмыстары сынамалы пайдалану/тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасын қамту мүмкін.
49. Жер қойнауын пайдаланушының Коммерциялық табу және белгіленген тәртіппен тиісті жобалық құжаттарды бекіткен жағдайында, Коммерциялық табуға байланысты өндіруге айрықша құқық негізінде, келісімшартқа өндіруге байланысты өзгертулер енгізіліп, Заңда көзделген өндіруге арналған келісімшарттарға ережелер қолданылады.
11. Консервациялау, жою және тарату қоры
50. Бірлесіп барлау және өндіру бойынша операциялар тоқтатылғанда жер қойнауын пайдаланушы одан әрі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерді жоюды немесе консервациялауды жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырады.

9. Налогообложение
41. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
42. Окончательный размер подписного бонуса _____ (указать сумму).
. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
44. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Коммерческое обнаружение
45. В случае обнаружения месторождения недропользователь обязан известить об этом компетентный орган в течение тридцати рабочих дней.
46. Компетентный орган в течение одного месяца с момента получения извещения выдает разрешение на переход к этапу оценочных работ. При переходе к этапу оценочных работ в обязательном порядке вносится изменение в рабочую программу контракта.
47. Подтверждение обнаружения и определение сроков его оценки устанавливается компетентным органом по заключению уполномоченного органа по изучению и использованию недр. Коммерческое обнаружение объявляется недропользователем.
48. Недропользователь при переходе к этапу оценочных работ разрабатывает проект оценочных работ в соответствии с Законом. Оценочные работы могут включать проект пробной эксплуатации/опытно-промышленной добычи.
49. В случае коммерческого обнаружения и утверждения в установленном порядке соответствующих проектных документов на основании исключительного права на добычу в связи с коммерческим обнаружением в контракт вносятся изменения, связанные с этапом добычи, после чего к контракту применяются положения, предусмотренные Законом для контракта на добычу.
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
50. При прекращении операций по совмещенной разведке и добыче недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по разведке, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, и утверждения в соответствии с проектными документами и рабочей программой.

13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің
жалпы шарттары
60. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға тиіс.
61. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде егер бұл қауіпсіздіктің ерекше жағдайларымен байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, келісімшарттық аумақ шегінде басқа адамдардың еркін жүруіне, жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануына кедергі жасамауға міндеттенеді.
62. Барлауды және өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң тәжірибесіне негізделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
63. Барлауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы өндірілген шикі мұнай көлемін Қазақстан Республикасының аумағында өңдеуге жеткізіп береді.
Өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы қажеттілік болған жағдайда, ішкі нарықтың жанар-жағармай материалдарына қажеттіліктерін жабуға қажетті Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тысқары жерлерде өңдеуге арналған шикі мұнайды мұнай және газ саласындағы уәкіліетті органымен бекітілетін кестелермен айқындалатын көлемде, бірақ өндірілген көлемінен кем дегенде 35% жеткізіп береді.
64. Көмірсутегі шикізатының сынамалы пайдалануын іске асыратын жер қойнауын пайдаланушылар мұнай және газ саласындағы уәкілетті органның бекітуіне және жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен келісуге жататын ілеспе газды өңдеуді дамыту бағдарламаларын көздеуге міндетті, олар ілеспе газды жағу немесе қатқа кері айдау (кәдеге жарату) көлемдерін қысқарту жолымен қоршаған ортаға зиянды әсерін төмендету мақсатында әр үш жыл сайын жаңартылып отыруға тиіс.
65. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
66. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру бойынша мiндеттеме алады.

13. Общие условия проведения операций по недропользованию
60. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать экологические, санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и в области охраны недр.
61. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию
62. При осуществлении разведки и добычи недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.
63. При осуществлении разведки недропользователь поставляет весь объем добытой сырой нефти для переработки на территории Республики Казахстан.
При осуществлении добычи недропользователь поставляет сырую нефть для переработки на территории Республики Казахстан и за ее пределами в объемах, определенных графиками, утверждаемыми уполномоченным органом в области нефти и газа, необходимых для покрытия потребностей внутреннего рынка в горюче-смазочных материалах, в случае такой необходимости, но не менее 35 % от добытого объема.
64. Недропользователь, осуществляющий добычу углеводородного сырья, обязан предусматривать программы развития переработки попутного газа, подлежащие утверждению уполномоченным органом в области нефти и газа и согласованию с уполномоченными органами по изучению и использованию недр, в области охраны окружающей среды, которые должны обновляться каждые три года, в целях рационального использования попутного газа и снижения вредного воздействия на окружающую среду путем сокращения объемов его сжигания или обратной закачки в пласт (утилизации).
65. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
66. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.

14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын
бұзғаны үшін жауапкершілігі
67. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған мiндеттемелердi орындамағаны, тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыбы түрінде келесі жауапкершіліктерге тартылады:
1) тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердегі жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті жылдың 1 қаңтарында қолданыста болатын 2000 айлық есептік көрсеткіш (АЕК) мөлшерінде;
3) осы келісімшарттың 7 және 8-тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының 1 % мөлшерінде;
Сонымен қатар, егер жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстары нарықта қолданылатын бағалардың өзгеруі салдарынан, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелді емес басқа да мән-жайларға байланысты келісімшарт жасасу, жұмыс бағдарламасы мен жобалау құжаттарын бекіту кезінде ескерілгендерден кем болып шықса, бірақ бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы міндеттемелерінің келісімшартта, жұмыс бағдарламасында және жобалау құжаттарында көзделген нақты көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының нақты шығыстарының мұндай азаюы келісімшарт талаптарын бұзу және тұрақсыздық айыбын салуға негіз болып табылмайды.
68. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурс нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың тәртібі бұзыла отырып сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шығыстар құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттық міндеттемелерді орындауы ретінде есепке алатын шығыстардан алып тасталады.
69. Осы бөлімнің 67-тармағының 1)- тармақшасының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-бөлімінің 38-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің құны ескеріледі. Сонымен бірге көрсетілген көлемнен тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің нақты құны азайтылады.

14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
67. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в товарах, работах и услугах в размере 1 % от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей (МРП) в соответствии с Законом "О республиканском бюджете" и действующего на 1 января соответствующего года;
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в разделах 7 и 8 настоящего контракта в размере 1 % от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
При этом фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.
68. Расходы по приобретению товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке и добычи, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.
69. Для целей подпункта 1) пункта 67 настоящего раздела учитывается стоимость товаров, работ и услуг, приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких товаров, работ и услуг, в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 38 раздела 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных товаров, работ и услуг местного содержания.

(2 D жеке/немесе 3 D)
мың теңге/$
қума км
шаршы км
сейсмикалық барлау
деректерін өңдеу мен
түсіндіру
мың теңге/$
қума км
шаршы км
сейсмикалық барлау
деректерін қайта өндей және
қайта түсіндіру
мың теңге/$
қума км
шаршы км
қиыршық тасты барлау және
геофизикалық зерттеулердің
басқа түрлері
мың теңге/$
нүкте/шаршы км
электробарлау
мың теңге/$
кума км
шаршы км
магниттік барлау
мың теңге/$
шаршы км
ұңғымалардағы геофизикалық
зерттеулер және ұңғымалық
геофизика
мың теңге/$
м
геофизикалық деректерді
өңдеу
мың теңге/$
гидрогеологиялық жұмыстар
мың теңге/$
бр/см
инженерлік-геологиялық
жұмыстар
мың теңге/$
бр/см
зертханалық және
технологиялық зерттеулер
мың теңге/$
бұрғылау жұмыстары
мың теңге/$
қума м
ұңғыма
объектілерді сынама алу мен
сынақтан өткізу
мың теңге/$
нысан
геологиялық барлау бойынша
басқа да жұмыстар оның
ішінде:
мың теңге/$
жобалау
мың теңге/$
геологиялық барлау
жұмыстарының қорытындысы
бойынша есеп құрастыру
мың теңге/$
өндіруге арналған шығындар,
барлығы
мың теңге/$
тау-кен дайындық жұмыстары
қума м
мың текше м
таудағы күрделі жұмыстар
қума м
мың текше м
кесу жұмыстары
қума м
мың текше м
пайдалану мақсатындағы
барлау жұмыстары
қума м
мың текше м
сынау
сынама
пайдалану мақсатындағы
бұрғылау
мың теңге/$
қума м
ұңғыма
өндіруге байланысты басқа
да шығындар (қайтадан іске
қосу, ұңғымаларды жөндеу)
мың теңге/$
алғашқы өндеу
(жұмыстар тізбесін
көрсетіңіз)
мың теңге/$
басқа да пайдалану
шығындары (негізгі баптарды
ашып көрсете отырып)
мың теңге/$
өндіру көлемі: (пайдалы
қазбаны көрсету)
мың тонна/
млн.текше.м/
мың.текше.м
айдалған судың көлемі
мың.текше.м
газ көлемі
мың.текше.м
жүзеге асыру көлемі
мың тонна/
млн.текше.м/
мың.текше.м
жоба бойынша жалпы және
өнім түрлері бойынша
жиынтық табыс
мың теңге/$
технологияларды сатып алу
мың теңге/$
оның ішінде отандық
технологиялар
мың теңге/$
өңірдің әлеуметтік-
экономикалық дамуы және
оның инфрақұрылымдарының
дамуы
мың теңге/$
жер қойнауы жағдайының
мониторингі
мың теңге/$
тәуекелді сақтандыру,
барлығы
мың теңге/$
(негізгі түрлерін көрсету)
мың теңге/$
тарату қорына жіберілетін
аударымдар
мың теңге/$
ҚР азаматтарын оқыту,
біліктілігін жоғарылату,
қайтадаярлау
мың теңге/$
ҒЗ ж ТКЖ-ға арналған
шығындар
мың теңге/$
Аумақты қайтару
мың теңге/$
Жұмыс істейтін
қызметкерлердің саны
адам
оның ішінде қазақстандық
кадрлар
адам
жанама шығыстар, барлығы
мың теңге/$
оның ішінде Қазақстан
Республикасының аумағында
мың теңге/$
оның ішінде еңбекті төлеу
қоры
мың теңге/$
келісімшарт бойынша
қызметті іске асыру
шеңберіңде салық және
бюджетке басқа да міндетті
төлемдер, барлығы
мың теңге/$
қол қою бонусы
мың теңге/$
тарихи шығындар
мың теңге/$
коммерциялық табу бонусы
мың теңге/$
(бюджетке төлеуге жататын
барлық салықтар мен
міндетті төлемдерді
көрсету)
мың теңге/$
салық салынатын кіріс
мың теңге/$
салық төленгеннен кейін
кәсіпорынның иелігінде
қалатын таза кіріс
мың теңге/$
жылдық ақша ағыны
мың теңге/$
дисконттау ставкаларының

(2 D и/или 3 D)
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
обработка и интерпретация данных сейсморазведки
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
переобработка и переинтерпретация данных сейсморазведки
тыс. тенге
пог.км
кв.км
гравиразведка и другие виды геофизических исследований
тыс. тенге/$
точки/кв.км
электроразведка
тыс. тенге/$
пог.км
кв.км
магниторазведка
тыс. тенге/$
кв.км
геофизические исследования в скважинах и скважинная геофизика
тыс. тенге/$
м
обработка геофизических данных
тыс. тенге/$
гидрогеологические работы
тыс. тенге/$
бр/см
инженерно-геологические работы
тыс. тенге/$
бр/см
лабораторные и технологические исследования
тыс. тенге/$
буровые работы
тыс. тенге/$
пог.м
скважин
опробование и испытание объектов
тыс. тенге/$
объектов
прочие работы по геологоразведке, в том числе:
тыс. тенге/$
проектирование
тыс. тенге/$
составление отчета по итогам геологоразведочных работ
тыс. тенге/$
затраты на добычу, всего
тыс. тенге/$
горно-подготовительные работы
пог.м
тыс.куб.м
горно-капитальные работы
пог.м
тыс.куб.м
нарезные работы
пог.м
тыс.куб.м
эксплоразведочные работы
пог.м
тыс.куб.м
опробование
пробы
эксплуатационное бурение
тыс. тенге/$
пог.м
скважин
прочие затраты по добыче (расконсервация, ремонт скважин)
тыс. тенге/$
первичная переработка
(указать перечень работ)
тыс. тенге/$
прочие эксплуатационные расходы (с расшифровкой основных статей)
тыс. тенге/$
объем добычи
(указать полезные ископаемые):
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
объем закачки воды
тыс.куб.м
газа
тыс.куб.м
объем реализации
тыс.тонн/ млн.куб.м/ тыс.куб.м
совокупный доход, общий по проекту и по видам продукции
тыс. тенге/$
Приобретение технологий
тыс. тенге/$
в том числе отечественных технологий
тыс. тенге/$
социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс. тенге/$
мониторинг за состоянием недр
тыс. тенге/$
Страхование рисков, всего
тыс. тенге/$
(указать основные виды)
тыс. тенге/$
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс. тенге/$
Обучение, повышение квалификации и переподготовка граждан РК
тыс. тенге/$
Расходы на НИОКР
тыс. тенге/$
Возврат территории
%
Численность работающего персонала
чел
в том числе казахстанских кадров
чел
косвенные расходы, всего
тыс. тенге/$
в том числе на территории Казахстана
тыс. тенге/$
в том числе фонд оплаты труда
тыс. тенге/$
налоги и другие обязательные платежи, подлежащие уплате в бюджет, в рамках осуществления деятельности по контракту, всего
тыс. тенге/$
подписной бонус
тыс. тенге/$
исторические затраты
тыс. тенге/$
бонус коммерческого обнаружения
тыс. тенге/$
(указать все подлежащие уплате налоги и обязательные платежи в бюджет)
тыс. тенге/$
Налогооблагаемый доход
тыс. тенге/$
чистый доход, остающийся в распоряжении предприятия, после уплаты налогов;
тыс. тенге/$
годовые денежные потоки
тыс. тенге/$

10%, 15% және 20% болған
кездегі жобаның таза
ағымдағы келтірілген
құнының өлшемдері;
мың теңге/$
жоба бойынша жалпы
рентабельділігінің ішкі
нормасының көрсеткіші
%

чистая текущая приведенная стоимость проекта при ставках дисконтирования равной 10, 15 и 20 процентов;
тыс. тенге/$
внутренняя норма рентабельности проекта в целом по проекту
%