Астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптарды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 4-1/364 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 шілдеде № 11581 болып тіркелді
«Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі                         А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 9 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 23 сәурдегі
№ 4-1/364 бұйрығымен
бекітілген
Астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне және астық сапасы
паспортын беруге қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптар (бұдан әрi – Талаптар) «Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Талаптарда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу саласы – аккредиттеу қолданылатын, сәйкестiктi бағалаудың ресми танылған объектiлерi;
2) астық партиясы – атауы (түрі) бір, сапасы бойынша біртекті, бір уақытта қабылдауға, тиеп жөнелтуге және (немесе) сақтауға арналған, астық сапасы туралы бір құжатпен ресiмделген астық мөлшері;
3) астық сапасына сараптама жүргізу – көлік құралын (қойманы) тексеруді, сынаманы іріктеу мен сынауды, астық сапасы паспортын ресімдеуді қамтитын астық сапасының нақты көрсеткіштерін белгілеу мен растауға бағытталған шаралар кешені;

Об утверждении требований к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 4-1/364. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2015 года № 11581
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
9 июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 23 апреля 2015 года № 4-1/364
Требования
к порядку экспертизы качества зерна и
выдаче паспорта качества зерна
1. Общие положения
1. Настоящие требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна (далее – Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» и определяют требования к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна.
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) область аккредитации – официально признанные объекты оценки соответствия, на которые распространяется аккредитация;
2) партия зерна – количество зерна одного наименования (вида), однородного по качеству, предназначенное к одновременной приемке, отгрузке и (или) хранению, оформленное одним документом о качестве;
3) экспертиза качества зерна – комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества зерна, включающих в себя обследование транспортного средства (склада), отбор и испытание пробы, оформление паспорта качества зерна;

4) астық сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана – астық сапасына сараптама жүргiзу және астық сапасы паспортын беру құқығына Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында көзделген тәртiппен аккредиттелген астық сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана (бұдан әрі – зертхана);
5) астық сапасының паспорты – астық сапасының нақты көрсеткiштерiн және олардың стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына және (немесе) келісімшарт талаптарына сәйкестiгiн куәландыратын құжат;
6) өтiнiм берушi – астық сапасына сараптама жүргiзуге өтiнiм берген жеке немесе заңды тұлға;
7) сынау – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда белгiленген рәсімге сәйкес астықтың бiр немесе бiрнеше сипаттамаларын анықтаудан тұратын техникалық операция.
3. Зертхана жүзеге асыратын астық сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi жұмыс түрлерi аккредиттеу саласында анықталады және аккредиттеу жөніндегі орган берген аккредиттеу аттестатымен расталады.
4. Астық сапасы паспорттарының бланкiлерi үш парақты нысаннан (түпнұсқа, телнұсқа, көшірме) тұрады және қатаң есептілік бланкiлері болып табылады. Астық сапасы паспорттарының шығарылатын бланкілерін есепке алуды ұйымдастыру мақсатында астық сапасы паспортының түпнұсқасында, телнұсқасында және көшiрмесінде бiрдей нөмiрі болады.
5. Астық сапасы паспортының түпнұсқасы сұр түсті, астық сапасы паспортының телнұсқасы – көгілдір түсті, астық сапасы паспортының көшiрмесi – көк түсті болады.
6. Астық сапасы паспорты бланкісінің үш қорғаныс дәрежесi бар:
1) нөмірленуі;
2) «Паспорт» деген су белгісі;
3) рамкасы.
Бланкілердің қорғаныс дәрежесiн өзгертуге және толықтыруға жол берілмейді.
2. Астық сапасына сараптама жүргізу тәртiбiне қойылатын
талаптар
7. Астық сапасына сараптама жүргізу төменде көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізіледі:
1) өтiнiм берушi зертханаға осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада астық сапасына сараптама жүргізуге өтінім береді (бұдан әрі – өтінім), ол осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сапасына сараптама жүргізуге арналған өтінімдерді тіркеу журналында тiркеледі. Өтінімнің бір данасы өтiнiм берушiге қайтарылып, өтiнiмнің қабылданғаны туралы белгі қойылады;
2) астық сапасына сараптама жүргізу зертхана мен өтiнiм берушi арасында жасалған астық сапасына сараптама жүргізу бойынша жұмыс жүргiзу туралы шарттың негiзiнде жүргiзiледі.
8. Астық сапасына сараптама жүргізу:
1) көлiк құралын (қойманы) тексеруді;
2) сынаманы іріктеу мен сынауды;
3) астық сапасы паспортын ресiмдеуді қамтиды.

4) лаборатория по экспертизе качества зерна – испытательная лаборатория по экспертизе качества зерна, аккредитованная в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, на право проведения экспертизы качества зерна и выдачи паспорта качества зерна (далее – лаборатория);
5) паспорт качества зерна – документ, удостоверяющий фактические показатели качества зерна и их соответствие требованиям нормативных документов по стандартизации и (или) условиям контракта;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, представившее заявку на проведение экспертизы качества зерна;
7) испытание – техническая операция, заключающаяся в определении одной или нескольких характеристик зерна в соответствии с процедурой, установленной нормативными документами по стандартизации.
3. Виды работ по экспертизе качества зерна, осуществляемые лабораторией, определяются областью аккредитации и подтверждаются аттестатом аккредитации, выданным органом по аккредитации.
4. Бланки паспортов качества зерна имеют трехлистную форму (оригинал, дубликат, копия) и являются бланками строгой отчетности. В целях организации учета выпускаемых бланков паспортов качества зерна они содержат номер, идентичный на оригинале, дубликате и копии паспорта качества зерна.
5. Оригинал паспорта качества зерна имеет серый цвет, дубликат паспорта качества зерна – голубой цвет, копия паспорта качества зерна – синий цвет.
6. Бланк паспорта качества зерна обладает тремя степенями защиты:
1) нумерация;
2) водяной знак «Паспорт»;
3) рамка.
Изменение и дополнение степеней защиты бланков не допускается.
2. Требования к порядку экспертизы качества зерна
7. Экспертиза качества зерна проводится в соответствии с нижеприведенными требованиями:
1) заявителем представляется в лабораторию заявка на проведение экспертизы качества зерна (далее – заявка) в двух экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям, которая регистрируется в журнале регистрации заявок на проведение экспертизы качества зерна по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям. Один экземпляр заявки возвращается заявителю с отметкой о принятии заявки;
2) экспертиза качества зерна проводится на основании договора о проведении работ по экспертизе качества зерна, заключенного между лабораторией и заявителем.
8. Экспертиза качества зерна включает:
1) обследование транспортного средства (склада);
2) отбор и испытание пробы;
3) оформление паспорта качества зерна.

9. Көлiк құралын астықты тиеу сәтiне дейiн бөтен заттардың, астық қалдығының, бөтен иiстiң болуына және зиянкестермен залалдануына тексеруді зертхана маманы жүргізеді.
10. Осы Талаптардың 9-тармағында көрсетілген жағдайлардың біреуі анықталған жағдайда осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын жарамсыз деп тану актісі жасалады, оған зертхананың маманы, астық қабылдау кәсiпорны мен өтiнiм берушiнiң өкiлдерi қол қояды.
11. Қоймада сақталып тұрған астықтың сапасына сараптама жүргізу кезiнде зертхана маманы қойманың зиянкестермен залалданғанына, ластанғанына тексеру жүргiзеді. Зертхана маманы зиянкестермен залалданғанын және ластанғанын анықтау үшiн қойманың толтырылмаған бөлiгiнен, технологиялық жабдықтан астықтың шашындысын, сыпырындысын іріктеп алады.
Қойманың стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарынан және (немесе) келісімшарт талаптарынан асатын залалданғаны анықталған жағдайда, астық сапасына сараптама жүргізу тоқтатылады және еркін нысанда акт жасалады, оған зертхананың маманы, астық қабылдау кәсiпорны мен өтiнiм берушiнiң өкiлдерi қол қояды.
12. Сынамаларды іріктеу астық қабылдау кәсiпорны өкiлiнiң қатысуымен, өтiнiмде көрсетiлген сынамаларды іріктеу әдiсiне сәйкес жүргiзiледі.
Сынамаларды іріктеу осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынамаларды іріктеу актiсімен ресiмделеді. Сынамалар осы Талаптарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сынамаларын тiркеу журналында тiркеледі.
13. Сынақтар өтiнiмде көрсетiлген сапа көрсеткiштерi, стандарттар бойынша зертханада жүргізiледі.
Сынақтарды жүргізудің ұзақтығы астық сапасына сараптама жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргiзу туралы шартты жасасу кезінде келісіледі.
Астық сапасы өтiнiм шарттарына сәйкес келмеген кезде зертхана меңгерушісі осы Талаптарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық сапасы паспортын беруден бас тарту туралы шешімді ресiмдейді. Бұл ретте, өтінім беруші зертханаға нақты орындалған жұмыстардың құнын төлейді.
14. Асыра тиелгендік, қосымша сараптау қажеттілігі немесе уақытша жарамсыздық орын алған жағдайда, қосалқы мердiгерлік шартымен басқа зертхананың нәтижелерi қабылданады.
Бұл жағдайда іріктеп алынған, мөрленген және зертхананың маманы мен өтінім беруші қол қойған сынама осы Талаптарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініммен бірге басқа зертханаға жіберіледі. Осы көрсеткіш бойынша сынақ жүргізген зертхана осы Талаптарға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынақ хаттамасын береді.

9. Обследование транспортного средства на предмет наличия посторонних веществ, остатков зерна, постороннего запаха и зараженности вредителями производится специалистом лаборатории до момента погрузки зерна.
10. При выявлении одного из случаев, перечисленных в пункте 9 настоящих Требований, составляется акт браковки транспортного средства по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям, который подписывается специалистом лаборатории, представителями хлебоприемного предприятия и заявителя.
11. При экспертизе качества зерна, хранящегося на складе, специалистом лаборатории проводится обследование склада на наличие зараженности вредителями, загрязненности. Специалист лаборатории отбирает просыпи зерна, сметки с незагруженной части склада, технологического оборудования для определения зараженности вредителями и загрязненности.
При обнаружении зараженности, превышающей требования нормативных документов по стандартизации и (или) условий контракта, загрязненности склада экспертиза качества зерна прекращается, и составляется акт в произвольной форме, который подписывается специалистом лаборатории, представителями хлебоприемного предприятия и заявителя.
12. Отбор проб проводится в присутствии представителя хлебоприемного предприятия в соответствии с указанным в заявке методом отбора проб.
Отбор проб оформляется актом отбора проб по форме согласно приложению 4 к настоящим Требованиям. Пробы регистрируются в журнале регистрации проб зерна по форме согласно приложению 5 к настоящим Требованиям.
13. Испытания проводятся в лаборатории по показателям качества, стандартам, указанными в заявке.
Продолжительность проведения испытаний оговаривается при заключении договора о проведении работ по экспертизе качества зерна.
При несоответствии качества зерна условиям заявки заведующий лабораторией оформляет решение об отказе в выдаче паспорта качества зерна по форме согласно приложению 6 к настоящим Требованиям. При этом заявитель оплачивает лаборатории стоимость фактически произведенных работ.
14. В случае перегруженности, необходимости дополнительной экспертизы или временной неспособности принимаются результаты другой лаборатории на условиях субподряда.
В этом случае отобранная проба, опечатанная и подписанная специалистом лаборатории и заявителем, направляется в другую лабораторию с заявкой по форме согласно приложению 7 к настоящим Требованиям. Лаборатория, проводившая испытания по данному показателю, выдает протокол испытаний по форме согласно приложению 8 к настоящим Требованиям.

15. Өтiнiм талаптарын қанағаттандыратын астық сапасына сараптама жүргізу нәтижелерiн алған кезде зертхананың маманы астық сапасы паспортын ресімдейді.
Астық сапасы паспортының түпнұсқасы осы Талаптарға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, астық сапасы паспортының телнұсқасы 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және астық сапасы паспортының көшiрмесi 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анық толтырылады. Оларға түзетулер қате жазуды сызу, «Түзетулерге сену қажет» деген жазу енгізу, мөр мен қол қою арқылы жүргізіледі. Астық сапасының көрсеткіштерін түзетуге жол берілмейді.
16. Астық сапасының паспорты мыналары қамтиды:
1) сыртқы экономикалық қызмет тауарлық номенклатурасының коды (бұдан әрі – СЭҚ ТН);
2) берiлген күнi, айы, жылы – айы жазбаша көрсетiледi;
3) қолданылу мерзiмi;
4) жөнелтушi – жөнелтушiнiң атауы көрсетiледi;
5) жөнелту пунктi – жөнелту станциясының атауы көрсетiледi;
6) астық қабылдау кәсiпорнының атауы;
7) көлiк құралы (қойма) № – автокөлiктiң, вагонның, кеменiң немесе қойманың нөмiрi көрсетiледi;
8) массасы – партияның массасы килограммен көрсетіледі;
9) орын саны – ыдысқа салынған жүктер үшiн көрсетіледі немесе «үюлi түрде» деген жазумен – ыдыссыз жүктер үшiн көрсетiледi;
10) алушы – алушының атауы және елi көрсетіледі;
11) межелі пункт – межелі станцияның атауы көрсетіледі;
12) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар және (немесе) келісімшарт – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың нөмiрi және (немесе) келісімшарттың нөмiрi мен күнi көрсетіледі;
13) дақылдың атауы – астықтың осы түрiне арналған стандарттау жөніндегі нормативтік құжат бойынша дақылдың атауы көрсетіледі, жүгерiге «астықта» немесе «собықта» деген сөздер қосылады, астық қоспасында қоспаның құрамы пайызбен көрсетіледі;
14) түрі – стандарт бойынша түрдің нөмірі рим цифрімен қойылады. Түрлердің қоспасына нөмірлерді және олардың құрамын көптігіне қарай қою керек;
15) кіші түрі – кіші түрдің нөмірі араб цифрімен қойылады. Кіші түрдің қоспасында кіші түрдің нөмірлері олардың көптігіне және құрамына қарай көрсетіледі;
16) сынып – сынып нөмiрi стандарттау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес араб цифрімен қойылады. Стандарттау жөніндегі нормативтік құжат бойынша төменгi сыныптың нормаларын қанағаттандырмайтын астықты сыныпсыздық белгiсiн көрсету арқылы «сыныпсыз» деп айқындайды. Жарма дақылдарының астығына – егер ол стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сай болмаса «стандартты» немесе «стандартсыз» деп көрсету керек;
17) түсi – стандарттау жөніндегі нормативтік құжатқа сәйкес түстің сипаттамасы берiледі. Түссiз бидай түссiздену дәрежесiмен сипатталады, мысалы: «II дәрежеде түссiзденген», қарайған астық «қарайған» деп анықталады; ұнды дәндер қоспасы есебiнен түсi бойынша ауытқуы бар қатты бидай - «түсi бойынша сай емес» деп айқындалады;

15. При получении результатов экспертизы качества зерна, удовлетворяющих требованиям заявки, специалист лаборатории оформляет паспорт качества зерна.
Оригинал паспорта качества зерна по форме согласно приложению 9, дубликат паспорта качества зерна по форме согласно приложению 10 и копия паспорта качества зерна по форме согласно приложению 11 к настоящим Требованиям заполняются разборчиво. Исправления в них производятся путем зачеркивания неверной записи, внесения записи «Исправленному верить» и проставления печати и подписи. Исправления показателей качества зерна не допускаются.
16. Паспорт качества зерна содержит:
1) код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – ТН ВЭД);
2) число, месяц, год выдачи – месяц указывается прописью;
3) срок действия;
4) отправитель – указывается наименование отправителя;
5) пункт отправления – указывается наименование станции отправления;
6) наименование хлебоприемного предприятия;
7) транспортное средство (склад) № – указывается номер автотранспорта, вагона, судна или склада;
8) масса – указывается масса партии в килограммах;
9) число мест – указывается для затаренных грузов или пишется «насыпью» – для бестарных грузов;
10) получатель – указывается наименование получателя и страны;
11) пункт назначения – указывается наименование станции назначения;
12) нормативные документы по стандартизации и (или) контракт – указывается номер нормативного документа по стандартизации и (или) номер и дата контракта;
13) наименование культуры – указывается наименование культуры по нормативному документу по стандартизации на данный вид зерна, на кукурузу добавляют слова «в зерне» или «в початках», на зерновую смесь указывается состав смеси в процентах;
14) тип – номер типа по стандарту проставляется римской цифрой. На смесь типов номера и их состав следует проставить в порядке преобладания;
15) подтип – номер подтипа проставляется арабской цифрой. На смесь подтипов указывают номера подтипов в порядке преобладания и их состав;
16) класс – номер класса проставляется арабской цифрой согласно нормативному документу по стандартизации. Зерно, не удовлетворяющее нормам низшего класса по нормативному документу по стандартизации, определяют как «неклассное» с указанием признака неклассности. На зерно крупяных культур – следует указать «стандартное» или «нестандартное», если оно не отвечает требованиям нормативного документа по стандартизации;
17) цвет – дается характеристика цвета согласно нормативному документу по стандартизации. Обесцвеченная пшеница характеризуется степенью обесцвеченности, например: «обесцвеченная II степени», зерно потемневшее определяется как «потемневшая» или «потемневший»; твердая пшеница, имеющая отклонение по цвету за счет примеси мучнистых зерен – как «нетипичная по цвету»;

18) иiсi – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес көрсетiледі. Егер өтiнiштiң талаптарында басқа өзіндік емес иiстiң болуына жол берiлсе, иiстiң атауы көрсетiлуi тиiс;
19) залалдануы – астық қорының зиянкестерiмен астықтың бүлiнуi және бүлiнудiң дәрежесi көрсетіледі. Бүлiну болмаған жағдайда, «айқындалған жоқ» деп көрсетілуі тиіс;
20) заттай күйі – 1 граммға дейiнгі дәлдiкте граммен қойылады;
21) ылғалдылығы – стандарттау жөніндегі нормативтік құжатта көзделген дәлдікпен ылғалдың нақты құрамы көрсетiледі;
Жүгерi собықта болған жағдайда, астықтың ылғалдылығы бөлшекпен белгіленеді, бөлiндiде – астықтың ылғалдылығы, бөлгiште – сабақтың ылғалдылығы көрсетілуі тиіс;
22) жылтырлығы – 1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен бидайға және күрiшке көрсетіледі;
23) дән маңызының массалық үлесi – бидай дәніне 1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен шикi дән маңызының мөлшері қойылады; жуылмайтын дән маңызы бар бидайға – «жуылмайтын» деп жазу керек;
24) дән маңызының индексі – бүтін санмен қойылады;
25) дән маңызының сапасы – шартты (бүтін) бiрлiктердiң саны көрсетiледі;
26) тобы – жазбаша жазылады (бiрiншi, екiншi, үшiншi), «жуылмайтын» кезде – бағанда сызықша қойылады;
27) арамшөп қоспасы – арамшөп қоспасы фракцияларының қосындысы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен қойылады;
28) дәндiк (майлы) қоспа – дәндiк (майлы) қоспа фракцияларының қосындысы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен қойылады.
Егер арамшөп қоспасы немесе дәндiк (майлы) қоспа анықталмаған жағдайда, «0,0 %» көрсетiлуi тиiс, қоспа 0,05 %-дан кем болған жағдайда – нақты мөлшері қойылады, мысалы: «0,04 %» немесе «0,01 %»;
29) құлау саны – секундтағы құлау санының көрсеткiшi мен сынау әдiсi көрсетiледі;
30) ақуыз – сынау әдiсiн көрсете отырып, абсолюттi құрғақ затқа арналған ақуыздың (протеиннiң) құрамы көрсетiледі;
31) ерекше белгiлер – қажет болған кезде көрсетiледі:
егер астық кептiрiлген болса – «кептiрiлген»;
газдау және газсыздандыру күндерi, фумиганттың атауы (eгep астық фумигацияланған болса);
астықтан металмагниттi қоспа табылған жағдайда, оның массасы 1 килограмм астықта 1 миллиграммға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
бидай қандала-бақашықпен зақымданған жағдайда, осы зиянкеспен зақымданған дәннiң көлемі 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетіледі;
бидайда, тарыда қаракүйелі дән қоспалары болған кезде – олардың көлемі 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетіледі;
ақаулық дәрежесi (ашыған, зеңді-көгерген, шiрiген-көгерген иiсi бар астыққа);
32) қосымша көрсеткiштер – мұнда:
стандарттау жөніндегі нормативтік құжатта көзделмеген, бiрақ келісімшартта ескертілген сапа көрсеткiштерi, оларды сынау әдiстемесi және осы сынау әдiстемесiнде көзделген дәлдiктегi нәтижелер;
астық сапасы паспортының бланкiсінде көрсетілмеген бағандар бойынша стандарттау жөніндегі нормативтік құжатпен көзделген сапа көрсеткiштерi көрсетiледі:

18) запах – указывается в соответствии с требованиями нормативного документа по стандартизации. Если требованиями заявки допускается наличие несвойственного запаха, следует указать наименование запаха;
19) зараженность – указывается наличие зараженности зерна вредителями хлебных запасов и степень зараженности. В случае отсутствия зараженности следует указать «не обнаружена»;
20) натура – проставляется в граммах с точностью до 1 грамма;
21) влажность – указывается фактическое содержание влаги с точностью, предусмотренной нормативным документом по стандартизации.
В случае кукурузы в початках влажность зерна выражается дробью, где в числителе следует указать влажность зерна, в знаменателе – влажность стержня;
22) стекловидность – указывается на пшеницу и рис с точностью до 1 %;
23) массовая доля клейковины – на зерно пшеницы проставляется
количество сырой клейковины с точностью до 1 %; на пшеницу с неотмывающейся клейковиной – следует писать «неотмывающаяся»;
24) индекс клейковины – проставляется целым числом;
25) качество клейковины – указывается количество условных единиц (целых);
26) группа – пишется прописью (первая, вторая, третья), при «неотмывающейся» – в графе ставится прочерк;
27) сорная примесь – проставляется сумма фракций сорной примеси с точностью до 0,1 %;
28) зерновая (масличная) примесь – проставляется сумма фракций зерновой (масличной) примеси с точностью до 0,1 %.
В случае если сорная примесь или зерновая (масличная) примесь не обнаружена, следует указывать «0,0 %», а при наличии примеси менее 0,05 % – проставить фактическое количество, например: «0,04 %» или «0,01 %»;
29) число падения – указывается показатель числа падения в секундах и метод испытания;
30) белок – указывается содержание белка (протеина) на абсолютно сухое вещество с указанием метода испытания;
31) особые отметки – при необходимости указываются:
если зерно подвергалось сушке – «просушено»;
дата газации и дегазации, наименование фумиганта (если зерно фумигировалось);
при обнаружении в зерне металломагнитной примеси указывается ее масса с точностью до 1 миллиграмма в 1 килограмме зерна;
при повреждении пшеницы клопом-черепашкой отмечается количество зерен, поврежденных этим вредителем, с точностью до 0,1 %;
при наличии в пшенице, просе примеси головневых зерен – их количество с точностью до 0,1 %;
степень дефектности (на зерно, имеющее солодовый, плеснево-затхлый, гнилостно-затхлый запах);
32) дополнительные показатели – указываются:
показатели качества, не предусмотренные нормативным документом по стандартизации, но оговоренные в контракте, методика их испытаний и результаты с точностью, предусмотренной данной методикой испытания;
показатели качества, предусмотренные нормативным документом по стандартизации, по которым отсутствуют графы в бланке паспорта качества зерна:

ашытқы және спирт өндiрiсiне жеткiзiлетiн сыра қайнататын арпа және басқа дәндi дақылдар – өну қабiлетi (5-шi күнi) немесе 1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен өмiрге қабiлеттiлігi (сыра қайнататын арпа) көрсетіледі;
қарақұмық, тары, күрiш және жармалық сұлы – қауыздылығы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
жарма өндiруге тиеп жөнелтiлетiн сұлы, тары және қарақұмық – ядросының құрамы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
кенепшөп және салалы зығыр майтұқымы – тазалығы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
жасымақ, асбұршақ, үрмебұршақ дән қоңызымен және жапырақ ширатқыш көбелекпен зақымданған кезде – зақымданған дәннің мөлшері 0,01 %-ға дейiнгі дәлдiкпен белгіленедi;
дайындалатын және жемдiк сұлы – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттың талаптарына қарай мәдени өсiмдiктердiң тұқымы мен дәнiнiң құрамы жиынтық бойынша немесе жеке-жеке көрсетіледі, бұдан басқа, жемдiк сұлыға – металмагниттi қоспаның болуы 1 килограмға 1 миллиграмға дейiнгі дәлдiкпен және бөлшектердiң мөлшерi көрсетiледi;
собықтағы жүгерi – дәннің шығымы 0,1 %-ға дейiн дәлдiкпен қойылады;
күрiш – қызыл, сарғайған және глютинозды дәндердің болуы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен жеке-жеке көрсетiледi;
қарақұмық және жармалық сұлы – астық қорларының өлi зиянкестерi санының данасы көрсетiледi;
тары – сұр, қара қоңыр және қара түстес гүл қабыршақтары бар дәндердiң құрамы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
балалар тағамына арналған тары, сұлы және қарақұмық – сәйкестiк сертификаттың нөмiрi көрсетiледi;
күнбағыс тұқымы – майдың қышқылдық саны калий су қышқылымен 0,1 мг дейінгі дәлдiкпен көрсетiледi;
азықтық бөрiбұршақ – бөрiбұршақтың алколоидты тұқымының болуы 0,1 пайызға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
жармалық сұлы – бидайдың, полбаның, қара бидайдың және арпаның қосынды құрамы 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
балалар тағамына арналған дайындалатын және жармалық сұлы, қарақұмық, күрiш – қышқылдығы 1 градусқа дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
мақта тұқымы – тұқымның толық түктiлігі 0,1 %-ға дейiнгі дәлдiкпен көрсетiледi;
33) астық сапасы паспортын берген зертхананың атауы – зертхананың толық атауы көрсетiледi;
34) аттестаттың № – зертхананы аккредиттеу аттестатының нөмiрi көрсетiледi;
35) қолы – зертхана маманының қолы қойылады;
36) мөр орны (бар болған жағдайда) – зертхананың мөрi (бар болған жағдайда) қойылады.
17. Егер стандарттау жөніндегі нормативтік құжатта және (немесе) келісімшартта түрлерi, түртармағы, сыныбы немесе жоғарыда көрсетiлген көрсеткiштер көзделмесе, онда тиiстi бағанда сызықша қойылады.
3. Астық сапасының паспортын беруге қойылатын талаптар

ячмень пивоваренный и другие зерновые культуры, поставляемые на солод и для спиртовой промышленности – указывается способность прорастания (на 5-й день) или жизнеспособность (ячмень пивоваренный) с точностью до 1 %;
гречиха, просо, рис и овес крупяной – указывается пленчатость с точностью до 0,1 %;
овес, просо и гречиха, отгружаемые для производства крупы – указывается содержание ядра с точностью до 0,1 %;
маслосемена конопли и льна-долгунца – указывается чистота с точностью до 0,1 %;
чечевица, горох, фасоль при наличии повреждения зерновками и листоверткой – отмечается количество поврежденных зерен с точностью до 0,01 %;
овес заготовляемый и кормовой – указывается содержание семян и зерен культурных растений по совокупности или порознь, в зависимости от требований нормативного документа по стандартизации, кроме того, на овес кормовой – наличие металломагнитной примеси с точностью до 1 миллиграмма на 1 килограмм и размер частиц;
кукуруза в початках – проставляется выход зерна с точностью до 1 %;
рис – указывается наличие красных, пожелтевших и глютинозных зерен порознь с точностью до 0,1 %;
гречиха и овес крупяной – указывается количество экземпляров мертвых вредителей хлебных запасов;
просо – указывается содержание зерен с серой, темно-коричневой и черной окраской цветковых пленок с точностью до 0,1 %;
просо, овес и гречиха для детского питания – указывается номер сертификата соответствия;
семена подсолнечника – указывается кислотное число масла с точностью до 0,1 миллиграмма гидроокиси калия;
люпин кормовой – указывается наличие алкалоидных семян люпина с точностью до 0,1 %;
овес крупяной – указывается суммарное содержание пшеницы, полбы, ржи и ячменя с точностью до 0,1 %;
овес заготовляемый и крупяной, гречиха, рис, предназначенные для детского питания – указывается кислотность с точностью до 1 градуса;
семена хлопчатника – указывается полная опушенность семян с точностью до 0,1 %;
33) наименование лаборатории, выдавшей паспорт качества зерна – указывается полное наименование лаборатории;
34) № аттестата – указывается номер аттестата аккредитации лаборатории;
35) подпись – проставляется подпись специалиста лаборатории;
36) место печати (при наличии) – проставляется печать
лаборатории (при наличии).
17. Если нормативным документом по стандартизации и (или) контрактом не предусмотрен тип, подтип, класс или вышеуказанные показатели, то в соответствующей графе ставится прочерк.
3. Требования к выдаче паспорта качества зерна