Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін метрологиялық техникамен, қосалқы мүлікпен және жабдықпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 5 маусымдағы № 313 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 8 шілдеде № 11586 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін метрологиялық техникамен, қосалқы мүлікпен және жабдықпен жабдықтау нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығының бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын;
4) метрологиялық техниканы, қосалқы мүлік пен жабдықты сатып алуды тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте көзделген бөлінген ақшалай қаражат шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары Н.Е. Сауранбаевқа жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И.Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
____________________ А. Теңгебаев
2015 жылғы ______ _________________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 5 маусымдағы
№ 313 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін
метрологиялық техникамен, қосалқы мүлікпен және жабдықпен жабдықтау
нормалары

Об утверждении норм снабжения метрологической техникой, вспомогательным имуществом и оборудованием Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 июня 2015 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2015 года № 11586.
В соответствии с подпунктом 22) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы снабжения метрологической техникой, вспомогательным имуществом и оборудованием Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Начальнику Центра метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан;
4) закуп метрологической техники, вспомогательного имущества и оборудования осуществлять поэтапно в пределах выделенных денежных средств предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан Сауранбаева Н.Е.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министр финансов Республики Казахстан
___________________ А. Тенгебаев
"____" ____________ 2015 года
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 июня 2015 года № 313
Нормы снабжения метрологической техникой, вспомогательным
имуществом и оборудованием Вооруженных Сил Республики Казахстан

600.
Бақылау жөндеу өлшеу зертханасы
ж-қ
1
10
метрологиялық қамтамасыз ету ә/б
ӨТБ
Ескерту: Жабдықтау нормаларында пайдаланылатын негізгі қысқартулар:
ӨТБ – өлшеу техникасы базасы;
ӨБҚ – өлшеу бірлігімен қамтамасыз ету;
ә/б – әскери бөлім;
БӨАЗ-Т – теміржол бақылау-өлшеу аспаптары зертханасы;
ЖМ – жиілік модуляциясы;
АМ – амплитудалық модуляция;
АС – ауыспалы сипаттама;
АЖЖ – аса жоғары жиілік;
ТЖ – төмен жиілік;
Жшолу – шолу жолағы;
КТТК – кернеу бойынша тік толқын коэффициенті;
ж-қ – жиынтық;
дана – дана;
м – метр;
кг – килограмм;
мм – миллиметр;
мкм – микрометр;
г – грамм;
мг – миллиграмм;
Нм – метрге ньютон;
кН – килоньютон;
Н – ньютон;
Па – паскаль;
кПа – килопаскаль;
мм. сын. бағ. – миллиметр сынап бағанасында;
МПа – мегапаскаль;
кгс/см2 – шаршы сантиметрге килограмм-күш;
кг/см3 – текше сантиметрге килограмм;
л - литр;
м/с – секундына метр;
В – вольт;
мВ – милливольт;
мкВ – микровольт;
кВ – киловольт;
С – электрлі сыйымдылығы;
U – кернеу;
I – тоқтың күші;
F – тербеліс жиілігі;
R – электрлі кедергі;
пФ – пикофарад;
мФ – миллифарад;
мкФ – микрофарад;
мкГн – микрогенри;
мГн – миллигенри;
мГц – миллигерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
ГГц – гигагерц;
А – ампер;
нА – наноампер;
мА – миллиампер;
мкА – микроампер;
нА – наноампер;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
мОм – миллиом;
мкОм – микроом;
кОм – килоом;
МОм – мегаом;
ГОм – гигаом;
Т – уақыт;
с - секунд;
нс – наносекунд;
пс – пикосекунд;
мкс – микросекунд;
мс – миллисекунд;
дБ – децибела;
Вт – ватт;
мВт – милливатт;
мкВт – микроватт;
кВт – киловатт;
нп – непер;
3 ф – 3 фазалы;
А/м2 – шаршыметрге ампер;
кг/см2 - текше сантиметрге килограмм;
л/с – секундына литр;
айн/мин – минутына/айналым;
кв.мм – шаршы миллиметр;
кВ/мм – миллиметрге киловольт;
г/см3 – текше сантиметрге грамм.

600.
Контрольная ремонтная измерительная лаборатория
к-т
1
10
Метрологическое обслуживание в/ч
БИТ
Примечание: основные сокращения, используемые в Нормах снабжения:
БИТ - база измерительной техники;
ОЕИ – обеспечение единства измерения;
в/ч – войсковая часть
ЛКИП-Ж - железнодорожная лаборатория контрольно-измерительных приборов;
ЧМ – частотная модуляция;
АМ – амплитудная модуляция;
ПХ – переходная характеристика;
СВЧ – сверхвысокая частота;
НЧ – низкая частота;
Побз – полоса обзора;
КСВН – коэффициент стоячей волны по напряжению;
к-т – комплект;
шт. – штука;
м – метр;
кг – килограмм;
мм – миллиметр;
мкм – микрометр;
г – грамм;
мг – миллиграмм;
Нм – ньютон-метр;
кН – килоньютон;
Н – ньютон;
Па – паскаль;
кПа – килопаскаль;
мм. рт. ст. – миллиметр ртутного столба;
МПа – мегапаскаль;
кгс/см2 – килограмм-сила на квадратный сантиметр;
кг/см3 – килограмм на кубический сантиметр;
л - литр;
м/с – метр в секунду;
В – вольт;
мВ – милливольт;
мкВ – микровольт;
кВ – киловольт;
С – электрическая емкость;
U – напряжение;
I – сила тока;
F – частота колебания;
R – электрическое сопротивление;
пФ – пикофарад;
мФ – миллифарад;
мкФ – микрофарад;
мкГн – микрогенри;
мГн – миллигенри;
мГц – миллигерц;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
ГГц – гигагерц;
А – ампер;
нА – наноампер;
мА – миллиампер;
мкА – микроампер;
нА – наноампер;
кГц – килогерц;
МГц – мегагерц;
мОм – миллиом;
мкОм – микроом;
кОм – килоом;
МОм – мегаом;
ГОм – гигаом;
Т – время;
с - секунда;
нс – наносекунда;
пс – пикосекунда;
мкс – микросекунда;
мс – миллисекунда;
дБ – децибела;
Вт – ватт;
мВт – милливатт;
мкВт – микроватт;
кВт – киловатт;
нп – непер;
3 ф – трехфазная;
А/м2 – ампер на квадратный метр;
кг/см2 - килограмм на квадратный сантиметр;
л/с – литров в секунду;
об/мин – оборотов в минуту;
кв.мм – квадратный миллиметр;
кВ/мм – киловольт на миллиметр;
г/см3 – грамм на кубический сантиметр.